TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонските судови официјално добија газда – Зоран Заев

Република - 14.09.2019

Зоран Заев пред околу еден месец јавно во медиумите призна дека се јавувал по телефон кај Блерим Беџети од ДУИ со цел да му помогне да биде разрешен од функцијата претседателот на врховниот суд Јово Вангеловски.

Разрешениот Вангеловски има осум дена рок да се жали, ќе одлучуваат неговите колеги

Фокус - 12.09.2019

Доскорашниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски, има рок од осум дена, во кои може да поднесе жалба за разрешувањето од позицијата, одлука донесена од страна на Советот на јавните обвинители.

Колеги на Вангеловски ќе одлучат за неговата жалба

Канал5 - 12.09.2019

Според процедурата, Вангеловски има право да поднесе жалба во рок од осум дена од приемот на решението до советот од судии во кој членуваат девет судии. Некои од судиите чиј претпоставен до завчера беше разрешениот претседател на највисокиот суд, ...

Кои колеги на Јово Вангеловски може да му „пресудат“ за разрешувањето?

А1 On - 12.09.2019

Од 18 врховни судии во највисокиот суд, пет треба да бидат избрани во деветчлената комисија која треба да одлучува за жалбата на разрешениот претседател на судот, Јово Вангеловски. „А1он“ анализираше за кои судии од Врховниот суд има правна пречка и ...

Судии на кои претпоставен им беше Вангеловски ќе одлучат за неговата жалба

Press24 - 12.09.2019

Судскиот Совет неделава го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд е поради нестручно и несовесно постапување.

Колеги на Вангеловски ќе одлучат за неговата жалба

Независен - 12.09.2019

Гласовите на петмина врховни судии, односно некои од судиите чиј претпоставен до завчера беше разрешениот претседател на највисокиот суд, Јово Вангеловски, се мнозинство во Советот за одлучување по жалбите на Судскиот совет кој ќе треба да одлучува ...

Судии на кои претпоставен им беше Вангеловски ќе одлучат за неговата жалба

iPortal - 12.09.2019

Судскиот Совет неделава го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд е поради нестручно и несовесно постапување.

Разрешениот Вангеловски има осум дена рок за жалба

Либертас - 12.09.2019

Доскорашниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски, има рок од осум дена, во кои може да поднесе жалба за разрешувањето од позицијата, одлука донесена од страна на Советот на јавните обвинители.

Следен за разрешување врховниот судија кој беше десна рака на Вангеловски?

Фактор - 12.09.2019

По Јово Вангеловски кој завчера беше разрешен од функцијата претседател на Врховниот суд, денеска ќе биде разрешен и судијата Ристо Катевеновски, дознава Фактор. Судиката Рахилка Стојковска и уште еден друг судија ги снајде истата судбина па беа ...

УТРИНСКИ ФОКУС: Следен ли е за разрешување судијата - десна рака на Вангеловски

Фактор - 12.09.2019

Вести во фоксуот на Фактор ова утро ... * Следен за разрешување врховниот судија кој беше десна рака на Вангеловски? Судиката Рахилка Стојковска и уште еден друг судија ги снајде истата судбина па беа разрешени од Судскиот совет.

Вангеловски има рок од 8 дена за жалба по неговото разрешување

CivilMedia - 12.09.2019

Довчерашниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски, во рок од осум дена може да поднесе жалба за неговото разрешување од позицијата. Одлуката за негово разрешување беше донесена од Советот на јавните обвинители.

Вангеловски по разрешувањето има рок од осум дена да поднесе жалба

Н.Македонија - 12.09.2019

Довчерашниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски, во рок од осум дена може да поднесе жалба за неговото разрешување од позицијата. Одлуката за негово разрешување беше донесена од Советот на јавните обвинители.

Разрешениот Вангеловски има осум дена рок за жалба

1tv - 12.09.2019

Доскорашниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски, има рок од осум дена, во кои може да поднесе жалба за разрешувањето од позицијата, одлука донесена од страна на Советот на јавните обвинители.

СЕАД КОЧАН МУ ЈА УНИШТИ КАРИЕРАТА: Кои судии ќе му „пресудат“на Вангеловски

Магазин - 12.09.2019

Порталот А1он направи интересна анализа откако во јавноста беше објавено дека Јово Вангеловски беше разрешен од функцијата претседател на судот поради несовесно работење. Прашањето е кој од 18 врховни судии во највисокиот суд во земјава ќе бидат ...

Вангеловски има 8 дена за жалба

Скопје1 - 12.09.2019

Доскорашниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски, има рок од осум дена, во кои може да поднесе жалба за разрешувањето од позицијата. Според процедурата, Вангеловски има право да поднесе жалба во рок од осум дена од приемот на решението до ...

Јово Вангеловски треба да ги испразни канцелариите, тој токми жалба на решението за разрешување

24 Вести - 11.09.2019

Разрешениот претседател на Врховен, Јово Вангеловски ги пакува куферите, но и подготвува жалба на одлуката на Судскиот совет за неговото разрешување. Тој денеска се појавил на работа во Врховен.

Ветингот може да почне со Јово и Катица

Независен - 11.09.2019

АЛЕКСАНДРА М. МИТЕВСКА Има симболика, но и доза на иронија, во тоа што разрешувањето на главниот врховен судија Јово Вангеловски се одигра токму вчера, по многу политичко-правни перипетии и речиси една и пол година откако беше поведена иницијативата ...

Пријавил дека отплаќа кредит - Каков имот има наследникот на Вангеловски

Press24 - 11.09.2019

Судскиот совет го разреши Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски поради нестручно и несовесно работење. На местото на разрешениот претседател на Врховен е поставен судијата од истиот Суд, Фаик Арслани.

Вози „Пасат“ и отплаќа кредит од 6.1 милиони денари - што се крие во пријавениот имот на новиот в.д. претседател на ...

Точка - 11.09.2019

Како што веќе знаеме судскиот совет го разреши Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски, а објаснувањето е поради непрофесионално и несовесно работење. На неговата функција, како в.д.

УТРИНСКИ ФОКУС: Се огласи Заев по лидерската - што пријавил во имотниот лист Арслани

Фактор - 11.09.2019

Вести во фокусот на Фактор ова утро... * Што вози и колку е богат судијата Арслани кој го наследи Јово Вангеловски Oд личен имот има стан од 40 м2 во Гостивар кој го дава на користење , вози Фолксваген Пасат 2.0 ТДИ 2012/2012 проценет над 1,3 ...

Каков имот пријавил разрешениот Јово Вангеловски: Вози Мерцедес Бенз, а со сопругата имаат 4 стана

еМагазин - 11.09.2019

Јово Вангеловски , не е повеќе претседател на Врховниот суд. еМагазин го разгледа неговиот анкетен лист, кој го доставил до Државната комисија за спречување корупција кога станал судија во Врховниот суд.

Каков имот пријавил наследникот на Вангеловски, Фаик Арслани, новиот в.д. претседател на Врховниот суд

еМагазин - 11.09.2019

На местото на разрешениот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски, за в.д. претседател е поставен судијата од истиот суд, Фаик Арслани . еМагазин ги разгледа неговите два анкетни листа, кои можат да се најдат на веб страната на Државната ...

Што вози и колку е богат судијата Арслани кој го наследи Јово Вангеловски

Фактор - 11.09.2019

Oд личен имот има стан од 40 м2 во Гостивар кој го дава на користење , вози Фолксваген Пасат 2.0 ТДИ 2012/2012 проценет над 1,3 милиони денари. Во имотниот лист новиот в.д. претседател на Врховниот суд кој го наследи Јово Вангеловски од побарувања ...

Вози „пасат“ и има кредит од 100 илјади евра – кој е новиот в.д. претседател на Врховниот суд?

Република - 11.09.2019

Според податоците од анкетниот лист , кој новиот в.д. претседател на Врховниот суд го доставил до Државната комисија за спречување корупција, Фаик Арслани вози „фолксваген пасат“ вреден околу 22 илјади евра.

Вози „пасат“ од 22 илјади евра – еве што поседува Арслани новиот в.д. претседател на Врховниот суд?

Магазин - 11.09.2019

Фаик Арслани новиот в.д. претседател на Врховниот суд вози „фолксваген пасат“ вреден околу 22 илјади евра. Ова може да го забележите доколку ги отворите податоците од анкетниот лист , кој Арслани го доставил до Државната комисија за спречување ...

Сеад Кочан „му пресуди“ на Јово Вангеловски

IRL - 10.09.2019

Вангеловски во 2015 година беше споменуван во прислушуваните телефонски разговори на опозицијата во негов разговор од 2011 година со министерот за транспорт Миле Јанакиески, за случајот „Глобал“. Врховниот судија Фаик Арслани е избран за в. д.

Разрешен Јово Вангеловски

Алсат-М - 10.09.2019

Разрешен е претсетдателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. Судскиот совет донесе одлука да го разреши од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд поради нестручно и несовесно постапување.

Разрешен е претседателот на Врховен, Јово Вангеловски

Телма - 10.09.2019

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски е разрешен од функцијата. Судскиот совет денеска зад затворени врати расправаше по претставка која беше поднесена од невладината Зелена Лупа.

Разрешен Јово Вангеловски, претседателот на Врховниот суд

Сакам да кажам - 10.09.2019

Судскиот совет го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски. По две години неуспешни обиди да се најде мнозинство за негово разрешување, денеска Советот го разреши и од претседател и од функцијата судија.

Судскиот совет го разреши Вангеловски

Фокус - 10.09.2019

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, денеска беше разрешен од Судскиот совет, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Сега Вангеловски има право на жалба до Врховниот суд,.

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

ТВ21 - 10.09.2019

На денешната седница Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. На седницата тричлената комисија за извештајот на Вангеловски беше во состав: Лидија Каначковиќ, Владо ...

Фаик Арслани в.д. претседател на Врховниот суд

Сакам да кажам - 10.09.2019

Врховниот судија Фаик Арслани е избран за в. д. претседател на Врховниот суд, веднаш по разрешувањето на претседателот Јово Вангеловски. На денешната седница, Судскиот совет го разреши Вангеловски и од судиската функција по две години неуспешни ...

Судскиот совет денеска ќе расправа за разрешување на Јово Вангеловски?

Алсат-М - 10.09.2019

Судскиот совет одржува нова седница, на чиј дневен ред има точка насловена: „Расправа по извештаите на комисиите за утврдување на одговорност на судија/претседател на суд“. Претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев, во изјава дадена пред ...

Фаик Арслани избран за в.д. претседател на Врховниот суд

ТВ21 - 10.09.2019

Фаик Арслани е избран за в.д. претседател на Врховниот суд, пренесува порталот sdk.mk Оваа одлука доаѓа веднаш по разрешуваето на Јово Вангеловски. Покрај Вангеловски на денешната седница на Судскиот совет беше разрешена и врховната судијка Рахилка ...

Судскиот совет го разреши претседателот на Врховен, Јово Вангеловски

Канал5 - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши од функцијата претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд е поради нестручно и несовесно постапување.

Судијата Фаик Арслани назначен за в.д. Претседател на Врховен

Алсат-М - 10.09.2019

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски. Тој веќе не е Претседател на Врховниот суд ниту пак е судија. Освен него разрешена е и неговата колешка Рахилка Стојковска. Според Советот, тие постапувале не стручно и не совесно.

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

24 Вести - 10.09.2019

Јово Вангеловски веќе не е претседател на Врховен, ниту судија. Судскиот совет на денешната седница го разреши поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Му „пресуди“ одлуката да го спаси од притвор бизнисменот Сеад Кочан во предметот ...

Судскиот совет го разреши претседателот на Врховен, Јово Вангеловски, Фаик Арслани нов в.д претседател

Канал5 - 10.09.2019

Со 7 гласа од 10-те члена што имаат право на глас, Судскиот совет по две години од поднесувањето на иницијативата одлучи да го разреши Јово Вангеловски и од функцијата Претседател на Врховниот суд и од функцијата судија.

Адвокатот Гажоски: Потребна е транспарентна судска постапка и конфискација на незаконски стекнатиот имот на Вангеловски

Фокус - 10.09.2019

Адвокатот Ѓоко Гажоски за „Фокус“ вели дека денешното разрешување на Јово Вангеловски дава мала надеж за дека сепак се можни суштински реформи во правосудството, но и дека ова треба да биде само почеток.

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

Канал5 - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд е поради нестручно и несовесно постапување.

Судијата Фаик Арслани на местото на Вангеловски

Фокус - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд, поради нестручно и несовесно постапување. За в.д. претседател на Врховниот суд е избран врховниот судија Фаик Арслани.

Судски совет расправа за разрешување на судија

Телма - 10.09.2019

Судски совет денеска зад затворени врати расправа по претставката за разрешување на претседател на суд. Претставката е поднесена од невладината зелена лупа. Нефоцијално станува збор за Јово Вангеловски, првиот човек на врховен, кој според ...

Јово Вангеловски разрешен од функцијата претседател на Врховниот суд

Сител - 10.09.2019

Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски е разрешен од функцијата. На денешната седница на судскиот совет одлуката е донесена со 7 гласа ЗА. Без да прецизира за кој судија станува збор, во изјава по седницата, претседателот на Судскиот совет ...

Разрешен Јово Вангеловски од претседател на Врховниот суд

+инфо - 10.09.2019

Јово Вангеловски денеска на седница на Судскиот совет е разрешен од претседател на Врховниот суд поради несовесно вршење на функцијата. Вангеловски е разрешен и од претседател и од функцијата судија. Тој има право на жалба.

Вангеловски разрешен, за в.д претседател на Врховен суд избран Фаик Арслани

ММС - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд е поради нестручно и несовесно постапување. За в.д.

Фаик Арслани е избран за в.д. претседател на Врховниот суд

Макфакс - 10.09.2019

Врховниот судија Фаик Арслани е избран за в.д. претседател на Врховниот суд, откако претходно Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата.

Фаик Арслани привремено на местото на Јово Вангеловски

360 степени - 10.09.2019

По разрешувањето на Јово Вангеловски од претседателската функција во Врховниот суд, Судскиот совет одлучи судијата Фаик Арслани да биде в.д. претседател до изборот на нов претседател. Арслани е судија во Врховен од 2010 година.

Фаик Арслани e избран за в.д. претседател на Врховниот суд

Независен - 10.09.2019

По разрешувањето на Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд, за в.д. претседател е избран врховниот судија Фаик Арслани. Арслани е роден во 1959 година во селото Добридол –Гостиварско.

Судијата Фаик Арслани на местото на Јово Вангеловски

МКД - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд, поради нестручно и несовесно постапување. За в.д. претседател на Врховниот суд е избран врховниот судија Фаик Арслани.

Фаик Арслани е в.д. претседател на Врховен суд

Нетпрес - 10.09.2019

По разрешувањето на Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд, за в.д. претседател на судот е избран врховниот судија Фаик Арслани. Точката за разрешување на Вангеловски Судскиот ја разгледа зад затворени врати.

Разрешен Јово Вангеловски

OhridNews - 10.09.2019

Судскиот совет денеска го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски, со образложение дека нестручно и несовесно ја вршел функцијата. Иницијативата за разрешување на Вангеловски ја поднесе невладината „Зелена лупа“.

Судскиот совет го разреши претседателот на Врховен, Јово Вангеловски, Фаик Арслани в.д претседател

Нетпрес - 10.09.2019

Судскиот совет по две години од поднесувањето на иницијативата одлучи да го разреши Јово Вангеловски и од функцијата Претседател на Врховниот суд и од функцијата судија. За оваа одлука гласаа 7 од 10-те члена што имаат право на глас, Седницата се ...

Разрешен Јово Вангеловски

Press24 - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Седницата на која имаше повеќе точки на дневниот ред, почна во 10.30, а заврши во 13.30 часот.

Заев побара, Заев доби разрешување на Вангеловски: Кој ги пренесе денес неговите пораки до „независното“ судство ?

Курир - 10.09.2019

Се остварува наредбата на Зоран Заев за paзрешување на претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. Денеска Судскиот совет одржа нова седница на која беше разрешен Вангеловски. Имено на денешната седница се расправаше за разрешувањето на ...

Арсовски: Очекуваме итно отворање на истрага која што треба подоцна да докаже какво влијание имал Зоран Заев за ...

Курир - 10.09.2019

По денешното разрешување на претседателот на Врховниот суд со свој коментар и од ВМРО-ДПМНЕ. На новинарско прашање портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски вели дека очекува итно отворање на истрага која што треба подоцна да докаже какво влијание ...

Разрешен претседателот на Врховниот суд, Судскиот совет одлучи дека Вангеловски работел несовесно

Сител - 10.09.2019

Јово Вангеловски е разрешен од функцијата претседател на Врховниот суд. Одлуката ја донесе Судскиот совет со мнозинство гласови. На членовите на Советот им требаше околу два часа да ја утврдат одговорноста на Вангеловски.

Вангеловски: Ќе се жалам што ме разрешија

А1 On - 10.09.2019

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, за „А1он“, рече дека ќе почека да ја добие одлуката за неговото разрешувзње, по што ќе поднесе жалба. Кратко одговори дека во постапката имало бројни повреди. „Постапката не е правосилно завршена.

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

МКД - 10.09.2019

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, денеска беше разрешен од Судскиот совет, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Сега Вангеловски има право на жалба до Врховниот суд,.

По две години се обезбеди мнозинство: Разрешен Јово Вангеловски

Независен - 10.09.2019

Две години по поднесувањето на предлогот за разрешување на претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, членовите на Судскиот совет конечно собраа мнозинство и го разрешија претседателот на највискиот суд, и од претседателската и од судиската ...

Зекири: Криминалците поразени, правдата победува

Press24 - 10.09.2019

Јово превара разрешен. Ова го напиша Мухамед Зекири од СДСМ денеска на Фејсбук. - Криминалците поразени, правдата победува, напиша Зекири на Фејсбук. За потсетување, Судскиот совет го разреши Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски поради ...

Разрешен претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски

Р.С.Европа - 10.09.2019

Судскиот совет го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд е поради нестручно и несовесно постапување. За в.д.

Разрешен Јово Вангеловски

ММС - 10.09.2019

Судскиот совет едногласно донесе одлука да го разреши досегашниот претседател на Врховниот суд Јово Вангеловски за нестручно и несовесно работење во службата. Според новиот Закон за Судски совет Вангеловски има право да поднесе жалба до Врховниот ...

Разрешен Јово Вангеловски

Академик - 10.09.2019

Поради нестручно и несовесно вршење на функцијата претседател на Врховниот суд, Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски. Според Законот, судијата се разрешува од судиската функција поради сторена потешка дисциплинска повреда ...

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

Алфа - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд е поради нестручно и несовесно постапување.

Судскиот совет по вторпат ќе го разгледува извештајот за разрешување на Јово Вангеловски

Макфакс - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница повторно ќе го разгледува извештајот за разрешување на претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. Членовите на Советот половина час пред почетокот на седницата одржаа колегиум.

(ВИДЕО) Судскиот совет денеска ќе го разреши Јово Вангеловски?

360 степени - 10.09.2019

Судскиот совет одржува нова седница, на чиј дневен ред има точка насловена: „Расправа по извештаите на комисиите за утврдување на одговорност на судија/претседател на суд“. Претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев, во изјава дадена пред ...

ДУИ се огласи пред седницата на Судскиот совет

360 степени - 10.09.2019

Демократската унија за интеграција, во соопштение издадено денеска претпладне, вели дека „владеењето на правото, еднаквоста пред законот и доследното спроведување на законот од страна на сите е предуслов за општествена стабилност, интеграција и ...

Судскиот совет по вторпат ќе се обиде да го разреши Јово Вангеловски

А1 On - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница повторно ќе го разгледува извештајот за разрешување на претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, дознава “А1он”. Членовите на Советот половина час пред почетокот на седницата одржаа колегиум.

Судскиот Совет го разреши Јово Вангеловски

Press24 - 10.09.2019

Судскиот совет го разреши Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски поради нестручно и несовесно работење. Сега Вангеловски има право на жалба до Врховниот суд. Разрешување за него беше побарано во декември 2017 година.

Цветанка Периќ е избрана за нов судија во Врховниот суд

Сител - 10.09.2019

Членовите на Судскиот совет на денешната седница едногласно ја избраа Периќ, која била и прва на ранг листата од 4 пријавени кандидати. На денешната седница на дневниот ред е и разрешување на претседател на суд, а според извори од судот станува збор ...

Судскиот совет повторно се обидува да го разрши Вангеловски

Слободен Печат - 10.09.2019

Претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев, во изјава дадена пред седницата, не сакаше да прецизира дали под оваа точка ќе се расправа за евентуално разрешување на претседателот на Врховниот суд.

Периќ избрана за нов судија во Врховниот суд

Слободен Печат - 10.09.2019

На седницата на дневен ред е и разрешување на претседател на суд, а според извори од судот станува збор за претседателот на Врховен суд, Јово Вангеловски. На денешната седница на Судскиот совет, членовите едногласно ја избраа Цветанка Периќ, која ...

Фаик Арслани е избран за ВД претседател на Врховниот суд

А1 On - 10.09.2019

Врховниот судија, Фаик Арслани е избран за ВД претседател на Врховниот суд, откако претходно Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата.

(Видео) Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

Макфакс - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Разрешувањето на Вангеловски е поради одлуката да го спаси од притвор бизнисменот Сеад ...

Разрешен Јово Вангеловски, за в.д. претседател на Врховиот суд избран Фаик Арслани

Курир - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд е поради нестручно и несовесно постапување. За в.д.

Разрешен Јово Вангеловски

360 степени - 10.09.2019

Судскиот совет денеска го разреши Јово Вангеловски од функцијата судија на Врховниот суд. Со тоа, практично, на Вангеловски му прекинува и мандатот како претседателот на Судот. ЕУ се мајтапи со проширувањето: Министер на Орбан – нов комесар за ...

ВИДЕО: Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

А1 On - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Седницата на која имаше повеќе точки на дневниот ред, почна во 10.30, а заврши во 13.30 ...

Фаик Арслани е в.д. претседател на Врховен суд

+инфо - 10.09.2019

По разрешувањето на Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд, за в.д. претседател на судот е избран врховниот судија Фаик Арслани. Точката за разрешување на Вангеловски Судскиот ја разгледа зад затворени врати.

Разрешен Јово Вангеловски, за в.д. претседател на Врховиот суд избран Фаик Арслани

Press24 - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд е поради нестручно и несовесно постапување. За в.д.

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

ММС - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд е поради нестручно и несовесно постапување.

Разрешен е Јово Вангеловски

Слободен Печат - 10.09.2019

Тој во 2017 повторно на седница на Судскиот совет беше избран за претседател на Врховниот суд. Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата.

Судскиот совет го разреши Вангеловски и избра нов в.д. претседател на Врховен

Нова ТВ - 10.09.2019

Судскиот совет едногласно донесе одлука да го разреши досегашниот претседател на Врховниот суд Јово Вангеловски за нестручно и несовесно работење во службата. Според новиот Закон за Судски совет Вангеловски има право да поднесе жалба до Врховниот ...

Фаик Арслани в.д. претседател на Врховен суд

PressingTV - 10.09.2019

Веднаш по разрешувањето на Јово Вангеловски, Судскиот совет го избра судијата Фаик Арслани за в.д. претседател на Врховниот суд. Покрај Вангеловски, на денешната седница на Судскиот совет беше разрешена и врховната судијка Рахилка ...

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

Бриф - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд е поради нестручно и несовесно постапување.

На местото на разрешениот Вангеловски, за в.д. претседател на Врховниот суд избран Фаик Арслани

еМагазин - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница за в.д. претседател на Врховниот суд го избра врховниот судија Фаик Арслани. Тој доаѓа на местото на разрешениот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски.

Јово Вангеловски денеска ќе биде разрешен?

Република - 10.09.2019

Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски можно е денеска да биде разрешен, пишува „360 степени“. Судскиот совет денеска во 10 часот ќе одржи нова седница, а во дневниот ред нема точка која би најавила дека ќе се расправа за евентуално ...

Вангеловски денеска ќе биде разрешен?

24Инфо - 10.09.2019

Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски можно е денеска да биде разрешен, пишува „360 степени“ . Судскиот совет денеска во 10 часот ќе одржи нова седница, а во дневниот ред нема точка која би најавила дека ќе се расправа за евентуално ...

Судскиот совет денеска ќе го разреши Јово Вангеловски?

Либертас - 10.09.2019

Судскиот совет одржува нова седница, на чиј дневен ред има точка насловена: „Расправа по извештаите на комисиите за утврдување на одговорност на судија/претседател на суд“, пренесува 360 Степени.

Преку кого Заев влијаеше врз Судскиот совет да го разреши Вангеловски?

Република - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски постапувајќи по претставка на невладина организација. Промената на Вангеловски, била желба на Заев, а тоа го потврди и поранешниот министер за правда, а ...

Разрешен Јово Вангеловски, за в.д. претседател на Врховиот суд избран Фаик Арслани

MTM - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд е поради нестручно и несовесно постапување. За в.д.

Фаик Арслани избран за в.д. претседател на Врховиот суд

Локално - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд е поради нестручно и несовесно постапување. За в.д.

Заврши ерата на Јово Вангеловски во Врховниот суд

Centar - 10.09.2019

Со одлука на Судскиот совет по неколку одложувања беше разрешен контраверзниот Претседател на Врховниот суд Јово Вангеловски поради несовесно и нестручно работење. Вангеловски е кум на поранешниот претседател на Парламентот Трајко Вељановски од ...

Разрешен претседателот на Врховен суд Јово Вангеловски

Либертас - 10.09.2019

Судскиот совет, со 8 гласа „за“, го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховен суд и судија по две години неуспешни обиди да се најде мнозинство за негово разрешување. Покрај Вангеловски, разрешена е судијка од Врховниот суд ...

Разрешен Јово Вангеловски, за в.д. претседател на Врховиот суд избран Фаик Арслани

Опсервер - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд е поради нестручно и несовесно постапување. За в.д.

Беше судија и адвокат во Гостивар, стана министер, од денес е прв човек на Врховен суд

Gostivarpress.mk - 10.09.2019

Судијата Фаик Арслани денес беше избран за в.д претседател на Врховниот суд на Македонија. Судскиот совет го постави Арслани на раководната позиција, откако го разреши Јово Вангеловски, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата.

Судскиот совет по вторпат ќе го разгледува извештајот за разрешување на Јово Вангеловски

Точка - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница повторно ќе го разгледува извештајот за разрешување на претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. Членовите на Советот половина час пред почетокот на седницата одржаа колегиум.

Судскиот совет разговара за разрешувањето на Вангеловски

Фактор - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница повторно ќе го разгледа извештајот за разрешување на претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. Киро Здравев, претседател на Судскиот совет, потврди дека разрешувањето на Вангеловски е исто така на ...

Фаик Арслани на местото на Вангеловски

Либертас - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд, поради нестручно и несовесно постапување. За в.д. претседател на Врховниот суд е избран врховниот судија Фаик Арслани.

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

Локално - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Разрешување за него беше побарано во декември 2017 година.

Зекири на Фејсбук: Криминалците поразени, правдата победува

iPortal - 10.09.2019

Јово превара разрешен, напиша Мухамед Зекири од СДСМ денеска на Фејсбук. – Криминалците поразени, правдата победува, напиша ...

Фаик Арслани е избран за ВД претседател на Врховниот суд

Точка - 10.09.2019

Врховниот судија, Фаик Арслани е избран за ВД претседател на Врховниот суд, откако претходно Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата.

Разрешен Јово Вангеловски

24Инфо - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Неофицијално, нов В.Д. претседател на Врховен е судијата Фаик Арслани.

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

Скопје инфо - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд е поради нестручно и несовесно постапување.

Фаик Арслани избран за в.д. претседател на Врховниот суд

4NEWS - 10.09.2019

Фаик Арслани е избран за в.д. претседател на Врховниот суд, пренесува порталот sdk.mk Оваа одлука доаѓа веднаш по разрешуваето на Јово Вангеловски. Покрај Вангеловски на денешната седница на Судскиот совет беше разрешена и врховната судијка Рахилка ...

Разрешен претседателот на Врховниот суд, Судскиот совет одлучи дека Вангеловски работел несовесно

4NEWS - 10.09.2019

Јово Вангеловски е разрешен од функцијата претседател на Врховниот суд. Одлуката ја донесе Судскиот совет со мнозинство гласови. На членовите на Советот им требаше околу два часа да ја утврдат одговорноста на Вангеловски.

Зекири: Криминалците поразени, правдата победува

24Инфо - 10.09.2019

Јово превара разрешен. Ова го напиша Мухамед Зекири од СДСМ денеска на Фејсбук. – Криминалците поразени, правдата победува, напиша Зекири на Фејсбук. За потсетување, Судскиот совет го разреши Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски поради ...

Разрешен Јово Вангеловски

Република - 10.09.2019

Судскиот совет денеска го разреши Јово Вангеловски од функцијата судија на Врховниот суд. Со тоа, практично, на Вангеловски му прекинува и мандатот како претседателот на Судот. ...

Адвокатот Гажоски за Фокус: Потребна е транспаретна судска постапка и конфискација на незаконски стекнатиот имот на ...

24Инфо - 10.09.2019

Адвокатот Ѓоко Гажоски за „Фокус“ вели дека денешното разрешување на Јово Вангеловски дава мала надеж за дека сепак се можни суштински реформи во правосудството, но и дека ова треба да биде само почеток.

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

Опсервер - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд е поради нестручно и несовесно постапување.

Гажоски: Tранспаретна судска постапка и конфискација на незаконски стекнатиот имот на Вангеловски

Локално - 10.09.2019

Адвокатот Ѓоко Гажоски за „Фокус“ вели дека денешното разрешување на Јово Вангеловски дава мала надеж за дека сепак се можни суштински реформи во правосудството, но и дека ова треба да биде само почеток.

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

Точка - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Вангеловски е разрешен со 7 гласа од 10 членови на Советот. Избран е и ВД претседател.

Вангеловски денеска ќе биде разрешен?

iPortal - 10.09.2019

Претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски можно е денеска да биде разрешен, пишува „360 степени“ . Судскиот совет денеска во 10 часот ќе одржи нова седница, а во дневниот ред нема точка која би најавила дека ќе се расправа за евентуално ...

Разрешен Јово Вангеловски, претседател на Врховниот суд

Пулс24 - 10.09.2019

Денес поради нестручно и несовесно вршење на функцијата Судскиот совет го разреши претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. Претставката за негово разрешување ја поднесена невладината “Зелена лупа“, поради донесена одлука на Вангеловски, ...

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд

еМагазин - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд е поради нестручно и несовесно постапување.

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд

Мета - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Вангеловски има право на жалба за одлуката.

Јово Вангеловски разрешен од функцијата

PressingTV - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Вангеловски има право на жалба, а неговото разрешување беше побарано кон крајот на 2017 ...

Судскиот совет го разреши Вангеловски

Вечер Прес - 10.09.2019

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, денеска беше разрешен од Судскиот совет, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Заедно со Вангеловски разрешени се уште двајца судии од Врховниот суд.

Јово Вангеловски разрешен како претседател на Врховен суд

Фактор - 10.09.2019

Советот на судии на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд поради неговата непрофесионална работа. Ќе остане запаметен по толкувањето на овој суд според кое не треба да има разрешница за истрагите на ...

Разрешен Јово Вангеловски

CivilMedia - 10.09.2019

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, денеска беше разрешен од Судскиот совет, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Заедно со Вангеловски разрешени се уште двајца судии од Врховниот суд.

Разрешен Јово Вангеловски

iPortal - 10.09.2019

Разрешен е претсетдателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. Судскиот совет донесе одлука да го разреши од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд поради нестручно и несовесно постапување.

Фаик Арслани избран за в.д. претседател на Врховниот суд

Република - 10.09.2019

Врховниот судија Фаик Арслани е избран за в.д. претседател на Врховниот суд, веднаш по разрешувањето на Јово Вангеловски. Судскиот совет на денешната седница го разреши Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд.

Судскиот совет го разреши Јово Вангеловски

Н.Македонија - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Седницата на која имаше повеќе точки на дневниот ред, почна во 10.30, а заврши во 13.30 часот.

Судскиот совет по вторпат ќе го разгледува извештајот за разрешување на Јово Вангеловски

Н.Македонија - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница повторно ќе го разгледува извештајот за разрешување на претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. Членовите на Советот половина час пред почетокот на седницата одржаа колегиум.

Фаик Арслани избран за в.д. претседател на Врховниот суд

Н.Македонија - 10.09.2019

Врховниот судија Фаик Арслани е избран за в.д. претседател на Врховниот суд, откако претходно Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата.

Разрешен претседателот на Врховен суд Јово Вангеловски

1tv - 10.09.2019

Судскиот совет, со 8 гласа „за“, го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховен суд и судија по две години неуспешни обиди да се најде мнозинство за негово разрешување. Покрај Вангеловски, разрешена е судијка од Врховниот суд ...

Разрешен претседателот на Врховен суд, Јово Вангеловски

Expres - 10.09.2019

Судскиот совет денеска донесе одлука да го разреши судијата Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд поради, како што се наведува, нестручно и несовесно постапување. Вангеловски има право да поднесе жалба за одлуката до Врховниот ...

Судскиот совет денеска ќе го разреши Јово Вангеловски?

1tv - 10.09.2019

Судскиот совет одржува нова седница, на чиј дневен ред има точка насловена: „Расправа по извештаите на комисиите за утврдување на одговорност на судија/претседател на суд“, пренесува 360 Степени.

Јово Вангеловски разрешен од функцијата судија

365 - 10.09.2019

По два неуспешни обиди за мнозинство за разрешување на претседателот на Врховниот суд – Јово Вангеловски, денеска Советот успеа да собере 8 гласа „за“ и го разреши од функцијата претседател, како и од функцијата судија, поради нестручно и несовесно ...

Фаик Арслани избран за в.д. претседател на Врховиот суд

MakPress - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател на Врховниот суд. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд е поради нестручно и несовесно постапување. За в.д.

ДУИ доби в.д. претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски разрешен

Магазин - 10.09.2019

Арслани е роден во 1959 година во селото Добридол, Гостиварско. Студиите ги завршил на Правниот факултет во Нови Сад во рамки на социјалистичка федеративна Југославија. Во неговата биографија стои дека бил вработен во Опшинското јавно обвинителство ...

Судскиот совет го разреши Јован Вангеловски

Магазин - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши Јово Вангеловски од функцијата претседател, поради нестручно и несовесно вршење на функцијата. Разрешувањето на Вангеловски е поради одлуката да го спаси од притвор бизнисменот Сеад Кочан во предметот ...

Разрешен Јово Вангеловски од позицијата претседател на Врховен суд

MakPress - 10.09.2019

Судскиот совет на денешната седница го разреши претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски од функцијата. Одлуката за разрешување од позицијата во највисокиот суд и судија во Врховниот суд е поради нестручно и несовесно постапување.