TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шефот на српската тајна полиција подготвен да сведочи во Хаг

А1 - 20.06.2002

Шефот на српската тајна полиција Раде Марковиќ, кој последен ја вршеше таа должност во режимот на Слободан Милошевиќ, е подготвен да сведочи пред Хашкиот трибунал, изјави неговиот правен застапник. Тој соопшти дека Раде Марковиќ потврдил оти е подготвен, доколку добие покана, да се појави пред ...

Југославија на Трибуналот ќе му го отвори тајниот документ за Милошевиќ

Вест - 20.06.2002

БЕЛГРАД, 20 јуни (АП) - Југославија ќе го отвори тајниот документ од времето кога владееше Слободан Милошевиќ што е доказ дека озлогласените безбедносни единици биле директно под негова команда. Документот ќе биде предаден на обвинителите на трибуналот на ОН во Хаг, изјави министетот за правда Саво ...

Затворениот Раде Марковиќќе сведочи против Милошевиќ

Дневник - 20.06.2002

ОБВИНИТЕЛИТЕ НАШЛЕ ВРЕДЕН СВЕДОК Поранешниот шеф на српската Служба за државна безбедност Раде Марковиќ од зад решетки во белград најавил дека ќе сведочи против Слободан Милошевиќ, јави Ројтерс. Обвинителот на Хашкиот трибунал, Џефри Најс, во мај го посетил Марковиќ во затворот во Белград и добил ...

Станишиќ кодоши другари, претпоставени и исламисти само за да не оди во Хаг

Дневник - 19.06.2002

СПОРЕД РАДИОТО "Б-92" Поранешниот началник на српската Служба за државна безбедност Јовица Станишиќ се согласил да биде крунски сведок против поранешниот претседател Слободан Милошевиќ, но барал од колегите во ЦИА да ги убедат хашките обвинители да не го приведуваат за да се спаси од непријатната ...

Милошевиќ со висока температура - судењето повторно одложено

А1 - 18.06.2002

Судскиот процес против поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ нема да продолжи ниту денеска поради болест на обвинетиот, соопштија официјални претставници на Хашкиот трибунал. Истите извори потврдија дека Милошевиќ има висока температура и оти се уште не се знае кога процесот ќе ...

И Лека патува за Хаг?

Вест - 18.06.2002

ТРИБУНАЛОТ ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА НЕДЕЛАВА ЌЕ ПРЕСЕЧЕ ЗА МАЛТРЕТИРАНИТЕ РАБОТНИЦИ КАЈ ЖЕЛИНО Командантот на распуштената ОНА треба да има одговори за злосторството врз четворицата работници на "Маврово", но и за киднапирањата во Тетовско и за други случаи во ланскиот конфликт за кои трибуналот е ...

Милошевиќ нема да се појави пред Трибуналот поради болест

А1 - 17.06.2002

Поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, кому пред Хашкиот трибунал му се суди за злосторства против човечноста на Косово, денеска нема да се појави во судницата поради болест. Судскиот процес против Милошевиќ денеска требаше да продолжи со натамошно испрашување на сведоците на ...

Јовица Станишиќ дома криелдоказ против Милошевиќ?

Дневник - 17.06.2002

ХАШКИ ТРИБУНАЛ Српски полицајци и инспектори на Хашкиот трибунал завчера се обиделе да извршат претрес во куќата на Јовица Станишиќ, поранешен шеф на српската Служба за државна безбедност од времето на Милошевиќ, јави Бета. Хаг побарал и добил дозвола од српската Влада да изврши претрес во куќата.

Хаг ќе обвини нови сто воени злосторници

Дневник - 17.06.2002

ТРИБУНАЛОТ СИ ОТВОРИ РАБОТА Обвинителите на Хашкиот трибунал, кој досега обвинил 119 осомничени воени злосторници од Балканот, наскоро ќе обелоденат уште стотина имиња на лица на кои сакаат да им се суди, јави Ројтерс. - Планираме до 2004 година да издадеме уште 35 обвиненија во кои се обвинети ...