TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обвинение против Младиќ

А1 - 29.05.2011

Обвинението против Ратко Младиќ треба да биде реформулирано, така што ќе содржи само една точка. Злосторство против човештвото по командна одговорност, со цел правдата да биде спроведена „подобро ...

Во Белград протест поради апсењето на Младиќ

Deutsche Welle - 29.05.2011

Во Белград е закажан протестен собир поради апсењето на хашкиот обвинет воен злосторник Ратко Младиќ. Обвинението против Младиќ да се реформулира, предлага Џефри Робертсон, поранешен судија за воени ...

Правни експерти-Обвинението против Младиќ да се сведе на една точка

Р.С.Европа - 29.05.2011

Обвинението против Ратко Младиќ треба да биде реформулирано, така што да содржи само една точка - злосторство против човештвото по командна одговорност, со цел правдата да биде спроведена подобро ...

Младиќ би можел да биде испорачан во Хаг,утре или во вторник

Р.С.Европа - 29.05.2011

Ратко Младиќ би можел да биде испорачан во Хашкиот трибунал утре или во вторник, изјави туркиот судија Мехмет Гунеј. Гунеј кој е вршител на должноста претседател на Меѓународниот кривичен суд за ...

Како да му се суди на Младиќ?

Оn.net - 29.05.2011

Наместо да направат циркус како со судењето на Слободан Милошевиќ, судиите од Хаг да се фокусираат на масакрот од Сребреница и веднаш да му пресудат на Ратко Младиќ, порачува Џефри Робертсон, автор ...

Лекар оценил дека Младиќ е способен за судење

Р.С.Европа - 29.05.2011

Судскиот лекар заклучил дека Рaтко Младиќ е способен да излезе пред суд и да го следи текот на судењето. Лекарот исто така утврдил дека состојбата на Младиќ не бара болничко лекување, изјави синот на ...

Карла дел Понте очекува и Хаџиќ да биде уапсен

Р.С.Европа - 29.05.2011

Поранешниот главен обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте изјави дека очекува оти по апсењето на Ратко Младиќ, ќе биде пронајден и последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ.

Робертсон: Обвинението против Младиќ да се сведе на една точка

Алсат-М - 29.05.2011

Обвинението против Ратко Младиќ треба да биде реформулирано, така што да содржи само една точка - злосторство против човештвото по командна одговорност, со цел правдата да биде спроведена „подобро ...

Робертсон: Обвинението против Младиќ да се сведе на една точка

Алфа - 29.05.2011

Обвинението против Ратко Младиќ треба да биде реформулирано, така што да содржи само една точка - злосторство против човештвото по командна одговорност, со цел правдата да биде спроведена „подобро ...

Ердоган бара Хаг веднаш да гo казни Младиќ

Алфа - 29.05.2011

Турскиот премиер Таип Реџеп Ердоган го повика Хашкиот трибунал „веднаш да го казни“ поранешниот командант на војската на Република Српска Ратко Младиќ.

Србија не го соопштува денот на екстрадицијата на Младиќ од безбедносни причини

Форум - 29.05.2011

Србија нема да го објави терминот за екстрадиција на генералот Ратко Младиќ во Хаг поради безбедносни причини, изјави за агенцијата Бета заменик-обвинителот за воени злосторства Бруно Векариќ ...

СРС ќе одржи митинг за поддршка на Младиќ

SETimes - 29.05.2011

БЕЛГРАД, Србија -- Безбедноста е засилена во Белград, пред планираниот митинг во недела (29-ти мај) на опозициската Српска радикална партија (СРС) за поддршка на поранешниот воен командант на ...

Советот за безбедност на ОН го поздрави апсењето на Младиќ

SETimes - 29.05.2011

ЊУЈОРК, САД -- Советот за безбедност на ОН во петокот (27-ми мај) го поздрави апсењето на поранешниот воен водач на босанските Срби, Ратко Младиќ.

Демонстрации во Белград против апсењето на Ратко Младиќ

Дневник - 29.05.2011

Илјадници демонстранти излегоа вечерва на улиците на Белград за да демонстрираат против апсењето на поранешниот командант на војската на Република Српска, Ратко Младиќ.

Поддржувачите на Младиќ ја гаѓаа полицијата со петарди

Форум - 29.05.2011

Учесниците на митингот за поддршка на Ратко Младиќ кој во четвртокот беше уапсен и се очекува негов израчување на Трибуналот во Хаг, во центарот на Белградсе судрија со полицијата пренесуваат ...

Во Белград протест поради апсењето на Младиќ

+инфо - 29.05.2011

Вечерва во Белград пред Народното собрание ќе биде одржан протестен собир поради апсењето на хашкиот обвинет воен злосторник Ратко Младиќ, пренесува “Дојче Веле”.

Демонстрации во Белград против апсењето на Ратко Младиќ

+инфо - 29.05.2011

Илјадници демонстранти излегоа вечерва на улиците на Белград за да демонстрираат против апсењето на поранешниот командант на војската на Република Српска, Ратко Младиќ.

Робертсон: Обвинението против Младиќ да се сведе на една точка

Сител - 29.05.2011

Обвинението против Ратко Младиќ треба да биде реформулирано, така што да содржи само една точка - злосторство против човештвото по командна одговорност, со цел правдата да биде спроведена „подобро ...

Робертсон: Обвинението против Младиќ да се сведе на една точка

МРТ - 29.05.2011

Обвинението против Ратко Младиќ треба да биде реформулирано, така што да содржи само една точка - злосторство против човештвото по командна одговорност, со цел правдата да биде спроведена „подобро ...

Младиќ во Хаг утре или задутре

Канал5 - 29.05.2011

Околу три илјади полицајци се ангажирани во пресрет на протестот закажан вечерва во 19 часот пред Собранието во Белград, во знак на негодување поради апсењето на Ратко Млaдиќ.

Младиќ му кажал на неговиот син дека не е виновен за злосторствата во Сребреница

Канал5 - 29.05.2011

Ратко Младиќ тврди дека нема никаква врска со злосторствата во Сребреница, изјавил денеска неговиот син Дарко Младиќ. „ Единствено што кажа во врска со Сребреница е дека нема врска со тоа што е ...

Дел Понте очекува дека и Хаџиќ ќе биде уапсен

МРТ - 29.05.2011

Поранешниот главен обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте изјави дека очекува оти по апсењето на Ратко Младиќ, ќе биде пронајден и последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ.

Гинеј: Младиќ во Хаг во понеделник или вторник

Сител - 29.05.2011

Воениот лидер на босанските Срби и хашкиот обвинет, Ратко Младиќ би можел до вторник да биде префрлен во притвор во Хаг, изјавил заменик претседателот на трибуналот, Мехмет Гинеј.

Ратко Младиќ негира учество во масакрот во Сребреница

МРТ - 29.05.2011

Поранешниот командант на босанските Срби му рекол на синот дека не го наредил масакрот во Сребреница во 1995. Дарко Младиќ изјавата ја даде пред судот во Белград.

Демонстрации во Белград против апсењето на Ратко Младиќ

МРТ - 29.05.2011

Илјадници демонстранти излегоа вечерва на улиците на Белград за да демонстрираат против апсењето на поранешниот командант на војската на Република Српска, Ратко Младиќ.

Србија не го соопштува денот на екстрадицијата на Младиќ од безбедносни причини

Точка - 29.05.2011

Србија нема да го објави терминот за екстрадиција на генералот Ратко Младиќ во Хаг поради безбедносни причини, изјави за агенцијата Бета заменик-обвинителот за воени злосторства Бруно Векариќ ...

ФОТО: Ќелијата на Младиќ

Точка - 29.05.2011

Во ќелијата на воениот злосторник Ратко Младиќ има еден кревет, стол, маса, мало орманче, ВЦ школка и туш, а набрзо ќе добие и телевизор кој самиот го побара.

Младиќ: Шешељ е кретен кој ја срами Србија

Точка - 29.05.2011

Срамота е како се однесува Воислав Шешељ во Хашкиот суд. Се срами себе си, но ја брука и државата, рекол Ратко Младиќ на сослушувањето во Специјалниот суд во Белград, пишува “Блиц“, пренесува НетПрес.

Масовниот убиец 16 години шетал слободно, зошто тогаш ЕУ сака да ја награди Србија?

Точка - 29.05.2011

Зошто Европа ја слави Србија? За 16 години слободно движење на Ратко Младиќ? Германскиот весник “Ди велт“ коментира дека апсењето на Ратко Младиќ не е автоматски билет на Србија за Европската Унија.

Ердоган: Хаг веднаш да го казни Младиќ

Курир - 29.05.2011

Премиерот на Турција, Таип Реџеп Ердоган упати повик до Хашкиот суд „веднаш да го казни“ поранешниот командант на Република Српска, Ратко Младиќ.

Робертсон: Обвинението против Младиќ да се реформулира

Курир - 29.05.2011

Поранешниот судија за воени злосторства на Обединетите нации, Џефри Робертсон, изјави декаобвинението против Ратко Младиќ треба да биде реформулирано, така што да содржи само една точка - злосторство ...

Младиќ: Шешељ е кретен кој ја срами Србија

Нетпрес - 29.05.2011

Срамота е како се однесува Воислав Шешељ во Хашкиот суд. Се срами себе си, но ја брука и државата, рекол Ратко Младиќ на сослушувањето во Специјалниот суд во Белград, пишува “Блиц“, пренесува НетПрес.

Масовниот убиец 16 години шетал слободно, зошто тогаш ЕУ сака да ја награди Србија ?

Нетпрес - 29.05.2011

Зошто Европа ја слави Србија ? За 16 години слободно движење на Ратко Младиќ ?. Германскиот весник “Ди велт“ коментира дека апсењето на Ратко Младиќ не е автоматски билет на Србија за Европската ...

Гинеј: Младиќ во Хаг во понеделник или вторник

Нетпрес - 29.05.2011

Воениот лидер на босанските Срби и хашкиот обвинет, Ратко Младиќ би можел до вторник да биде префрлен во притвор во Хаг, изјавил заменик претседателот на трибуналот, Мехмет Гинеј.

Ратко Младиќ негира учество во масакрот во Сребреница

eReporter - 29.05.2011

Поранешниот командант на босанските Срби му рекол на синот дека не го наредил масакрот во Сребреница во 1995 Дарко Младиќ изјавата ја даде пред судот во Белград.

ФОТО: Ќелијата на Младиќ

Нетпрес - 29.05.2011

Во ќелијата на воениот злосторник Ратко Младиќ има еден кревет, стол, маса, мало орманче, ВЦ школка и туш, а набрзо ќе добие и телевизор кој самиот го побара.

Ратко Младиќ , Војник или злосторник ?!

Sky - 29.05.2011

Генерал Ратко Младич , многумина за него само слушнале или пак прочитале за него како негативна личност на поновата воена историја .

Демонстрации во Белград против апсењето на Ратко Младиќ

Sky - 29.05.2011

Илјадници демонстранти излегоа вечерва на улиците на Белград за да демонстрираат против апсењето на поранешниот командант на војската на Република Српска, Ратко Младиќ.

Ратко Младиќ: Шешељ е кретен

еФакт - 29.05.2011

Белград - Поведението на Воислав Шешељ пред Хашкиот трибунал е срамота. Се срами себе си, но и државата. Ова според сознанијата на белградски „Блиц„ го изјавил довчерашниот најбаран хашки бегалец ...

Српската полиција со засилени мерки за безбедност пред протестите на националистите

Inpress - 29.05.2011

Белград, 29. мај 2011 (ИНПРЕС) Српската полиција ги засилува мерките за безбедност во пресрет на протестот на ултранационалистите, лути поради апсењето на поранешниот генерал на босанските Срби Ратко ...

Младиќ - Шешељ е кретен кој ја срамоти Србија!

Inpress - 29.05.2011

Белград, 29. мај 2011 (ИНПРЕС) Срамота е тоа како Воислав Шешељ се однесува во Хаг. Се срамоти себе но и целата држава, изјавил Младиќ за време на испитувањето.

Младиќ може да биде екстрадиран во Хаг во понеделник или вторник!?

Inpress - 29.05.2011

Истанбул, 29. мај 2011 (ИНПРЕС) Генералот на босанските Срби Ратко Младиќ може да биде екстрадиран во Хаг во понеделник, соопшти агенцијата Анадолија, цитирајќи го заменик-претседателот на ...

Свет - Прстенот го издал Младиќ

Време - 28.05.2011

Генерал Ратко Младиќ вчера повторно беше изведен пред Специјалниот суд во Белград, каде што требаше да даде исказ за воените злосторства за време на војната во Босна и Херцеговина.

Пари - Српската „жртва“ е поучна за Македонија

Време - 28.05.2011

Игор Чавески Македонија треба да извлече поука од апсењето на Ратко Младиќ, дека мораме да се ослободиме од хипотеките на минатото и да преземеме чекори, колку и да се болни, што би биле сигурен влог ...

Во Србија зголемена безбедноста пред митингот за Младиќ

Р.С.Европа - 28.05.2011

Српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ изјави дека во земјата се засилени мерките за безбедност, пред планираниот протест на ултранационалистите во врска со апсењето на Ратко Младиќ.

Ердоган-Младиќ треба веднаш да биде казнет

Р.С.Европа - 28.05.2011

Ратко Младиќ треба веднаш да биде изведен пред лицето на правдата и да биде казнет, изјави премиерот на Турција Реџеп Таип Ердоган.

Србија ќе ги најде помагателите на Младиќ

Р.С.Европа - 28.05.2011

Србија денеска вети дека ќе ги најде оние кои му помагале на Ратко Младиќ, 16 години да ја избегнува правдата. Српскиот обвинител за воени злосторства Владимир Вукчевиќ изјави дека со тоа што го ...

Фото на неделата - Милорад Комадиќ!

Вест - 28.05.2011

Се случи и тоа. Најбараниот човек во Европа, обвинетиот за воени злосторства, српскиот генерал Ратко Младиќ беше уапсен и тоа среде Србија во куќа на негови роднини, нешто што никој не го очекувал.

Во Лазарево сите се шокирани

Утрински - 28.05.2011

Лазарево - „Не можам да верувам дека е уапсен“, беше првата реакција на жител на Лазарево, село оддалечено десетина километри од Зрењанин, во кое полициските сили вчераутро го уапсија најбараниот ...

Младиќ е подготвен да оди во Хаг

Утрински - 28.05.2011

БЕЛГРАД - Воениот генерал на босанските Срби, Ратко Младиќ, е способен да биде екстрадиран до Трибуналот на ОН за воени злосторства во Хаг и има рок до понеделник да поднесе жалба, јави вчера судија ...

Сопругата и синот во посета на Младиќ

Утрински - 28.05.2011

Сопругата и синот на Младиќ вчера беа во зградата на Специјалниот суд каде што се наоѓа Ратко Младиќ. Тоа е прва средба на Младиќ, неговата сопруга и синот за последните десет ...

Србија поделена - светот задоволен

Утрински - 28.05.2011

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, оцени дека тоа е значаен чекор напред за Србија и за меѓународното судство.

Кој е „кодошот“

Утрински - 28.05.2011

Според спроведените истражувања, дури ниту примамливата награда од десет милиони евра не била доволна за „отчукување“ на хашкиот бегалец Ратко Младиќ бидејќи дури 51 отсто граѓани на Србија се ...

Генералот не може веќе да се крие

Утрински - 28.05.2011

Ни војничка чест, ни храброст, ни морал, ни човечка доблест… Ништо од ова не може да се поврзе со Ратко Младиќ, човекот што беше синоним за најбараниот светски воен злосторник, со уценета „глава“ на ...

Балканот да ги тргне сите кочници кон ЕУ

Дневник - 28.05.2011

По апсењето на Ратко МладиЌ БРИСЕЛ СО ПОРАКА Најавата за брз напредок на Србија кон ЕУ по апсењето на Ратко Младиќ е охрабрување до сите лидери на Балканот итно да се зафатат со решавање на ...

Праведен старешина и одмаздољубив човек

Дневник - 28.05.2011

како се памети младиќ во македонија? Вљубеник во шахот, строг но праведен старешина, добар сосед, но и одмаздољубив човек се атрибутите на Ратко Младиќ, а на кои се сеќаваат неговите пријатели и ...

Јагоди и телевизор во ќелијата на Младиќ

Дневник - 28.05.2011

Специјалниот суд во Белград вчера одлучи дека се исполнети условите Ратко Младиќ да биде испорачан во Хаг. Судот ја донесе одлуката откако вчера Младиќ беше сослушан пред истражниот судија.

Јасно е дека имаме поголема поддршка од народот

Дневник - 28.05.2011

ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ, ЛИДЕР НА ДЕМОКРАТСКИОТ СОЈУЗ Коалицијата „За подобра Македонија“ ќе добие поголема поддршка и нашите процени се дека некаде најмалку 52 пратеници би освоила оваа коалиција без оние од ...

Тадиќ: Ќе утврдиме кој му помагал на Младиќ

Идивиди - 28.05.2011

Белград, 28 мај 2011 (МИА) - Српскиот претседател Борис Тадиќ најави дека истрагата за случајот на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ, ќе биде проширена со откривање лица пред се ...

Тадиќ: Ќе утврдиме кој му помагал на Младиќ

Алсат-М - 28.05.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ најави дека истрагата за случајот на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ, ќе биде проширена со откривање лица пред се во армијата и полицијата кои ...

Сé се менува, само Хаг останува

Н.Македонија - 28.05.2011

По петнаесет години потрага по најбараниот хашки бегалец Ратко Младиќ, останува неизвесно дали Хашкиот трибунал ќе успее да го заврши судскиот процес против него Според одлуката на Советот за ...

Разочарани но мирни во Кучевиште и во Бродец

Н.Македонија - 28.05.2011

Локалното српско население со телевизиските антени е свртено кон Белград, но како што забележавме од нивните разговори, тие се преокупирани повеќе со проблемите со кои се соочуваат во Македонија.

Охриѓани го паметат Младиќ како мирен сосед и голем шахист

Н.Македонија - 28.05.2011

Ратко Младиќ кон средината на 80-тите години од минатиот век беше командант на гарнизонот во Охрид Охриѓани, особено неговите соседи во малечката зграда наспроти противпожарната единица, не го ...

Тадиќ повлече џокер, покерот на Балканот продолжува

Н.Македонија - 28.05.2011

Џокерот за Србија е апсењето на Младиќ, за Македонија решение за името, а за нов имиџ на Балканот во меѓународната заедница е потребно уште да се работи на реформите, помирувањето во секојдневниот ...

Тадиќ: Ќе утврдиме кој му помагал на Младиќ

Алфа - 28.05.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ најави дека истрагата за случајот на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ, ќе биде проширена со откривање лица пред се во армијата и полицијата кои ...

Тадиќ: Ќе утврдиме кој му помагал на Младиќ

+инфо - 28.05.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ најави дека истрагата за случајот на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ, ќе биде проширена со откривање лица, пред сė во армијата и полицијата, ...

Протести за поддршка на Младиќ во Република Српска

+инфо - 28.05.2011

Во знак на поддршка на уапсениот генерал Ратко Младиќ, илјадници граѓани се собраа на Плоштадот на паднатите борци пред споменикот на бранителите на Република Српска во Вишеград, по што се одржа ...

Ердоган бара Хаг веднаш да го казни Младиќ

+инфо - 28.05.2011

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го повика Хашкиот трибунал веднаш да го казни поранешниот командант на војската на Република Српска, Ратко Младиќ.

Советот за безбедност на ОН го осуди нападот врз сините шлемови во Либан

МРТ - 28.05.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации синоќа го осуди нападот во Либан во кој беа повредени шестмина сини шлемови, и ја пофали Србија за апсењето на Ратко Младиќ.

Тадиќ: Ќе утврдиме кој му помагал на Младиќ

Сител - 28.05.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ најави дека истрагата за случајот на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ, ќе биде проширена со откривање лица пред се во армијата и полицијата кои ...

По апсењето на Младиќ, Србија може да преземе чекори кон членство во ЕУ

МРТ - 28.05.2011

Претставникот на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Лиз Шервуд-Рендал изјави дека по апсењето на Ратко Младиќ, Србија може да преземе натамошни чекори кон членство во Европската унија, ...

Датумот за екстрадиција на Младиќ се чува во тајност поради избегнување ризик

Канал5 - 28.05.2011

Датумот и времето на екстрадиција на Ратко Младиќ во Хашкиот трибунал нема да бидат соопштени за да се избегнат можните ризици. Во Хашкиот трибунал веќе е одреден судскиот совет.

Тадиќ: Ќе утврдиме кој му помагал на Младиќ

МРТ - 28.05.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ најави дека истрагата за случајот на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ, ќе биде проширена со откривање лица пред се во армијата и полицијата кои ...

Љајиќ: Датумот и времето на екстрадиција на Младиќ нема да бидат соопштени

МРТ - 28.05.2011

Датумот и времето за екстрадиција на Ратко Младиќ во Хашкиот трибунал нема да бидат соопштени поради ризик, изјави денеска претседателот на Националниот совет за соработка со Трибуналот и министер за ...

Ердоган бара Хаг веднаш да гo казни Младиќ

МРТ - 28.05.2011

Турскиот премиер Таип Реџеп Ердоган го повика Хашкиот трибунал „веднаш да го казни“ поранешниот командант на војската на Република Српска Ратко Младиќ.

Тадиќ: Ќе утврдиме кој му помагал на Младиќ

Точка - 28.05.2011

Претседателот на Србија, Борис Тадиќ најави дека истрагата за случајот на воениот лидер на босанските Срби и хашкиот обвинет, Ратко Младиќ ќе биде проширена на откривање на лицата, пред се’ во ...

Протести за апсењето на Младиќ во Република Српска

Точка - 28.05.2011

Протести за апсењето на хашкиот бегалец Ратко Младиќ синоќа се одржани во Босна и Херцеговина. Протестите поминале без инциденти.

Младиќ: Момци го најдовте тој што го баравте

Точка - 28.05.2011

Секоја чест момци, го најдовте тој што го баравте, се првите зборови што генералот Ратко Младиќ ги изговорил додека го апселе.

Викиликс: Властите во Србија од 2006 знаеле каде е Младиќ

Точка - 28.05.2011

Документите објавени на Интернет страницата “Викиликс“ покажуваат дека српските власти од 2006 година знаеле каде се криел најбараниот хашки бегалец, Ратко Младиќ, но не презеле ништо за негово ...

СБ го поздрави апсењето на генералот Младиќ

Курир - 28.05.2011

Советот за безбедност на ОН доцна синоќа го осуди нападот во Либан во кои беа повредени 6 војници, а ги пофали српските власти за апсењето на генералот Ратко Младиќ.

Тадиќ: Ќе ги дознаеме сите кои му помагале на Младиќ

Курир - 28.05.2011

Претседателот на Србија, Борис Тадиќ најави дека истрагата за случајот на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ, ќе биде проширена со откривање лица пред се во армијата и полицијата ...

Протести за апсењето на Младиќ во Република Српска

Нетпрес - 28.05.2011

Протести за апсењето на хашкиот бегалец Ратко Младиќ синоќа се одржани во Босна и Херцеговина. Протестите поминале без инциденти.

Рендал: Србија може да преземе чекори за членство во ЕУ

Курир - 28.05.2011

Претставникот на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Лиз Шервуд-Рендал изјави дека по апсењето на Ратко Младиќ, Србија може да преземе натамошни чекори кон членство во Европската унија, ...

Младиќ: Момци го најдовте тој што го баравте

Нетпрес - 28.05.2011

Секоја чест момци, го најдовте тој што го баравте, се првите зборови што генералот Ратко Младиќ ги изговорил додека го апселе.

Лајиќ: Датумот и времето за екстрадиција на Младиќ во Хаг нема да бидат соопштени

Нетпрес - 28.05.2011

Претседателот на Националниот совет за соработка со Хашкиот трибунал и министерот за труд и социјална политика на Србија, Расим Лајиќ изјавил дека датумот и времето на предавањето на Ратко Младиќ во ...

Тадиќ: Ќе утврдиме кој му помагал на Младиќ

Нетпрес - 28.05.2011

Претседателот на Србија, Борис Тадиќ најави дека истрагата за случајот на воениот лидер на босанските Срби и хашкиот обвинет, Ратко Младиќ ќе биде проширена на откривање на лицата, пред се’ во ...

Викиликс: Властите во Србија од 2006 знаеле каде е Младиќ

Нетпрес - 28.05.2011

Документите објавени на Интернет страницата “Викиликс“ покажуваат дека српските власти од 2006 година знаеле каде се криел најбараниот хашки бегалец, Ратко Младиќ, но не презеле ништо за негово ...

Поддржувачите на Младиќ протестираат во Србија

Курир - 28.05.2011

Мерките за безбедност се засилени во целата држава пред планираниот протест на ултранационалистите во врска со апсењето на Ратко Младиќ, изјави српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ.

Тадиќ: Младиќ не е уапсен заради тргување со ЕУ

Нетпрес - 28.05.2011

Српскиот претседател, Борис Тадиќ рекол дека поранешниот водач на босанските Срби, Ратко Младиќ уапсен во четвртокот по 16 години бегство, не е “влог за тргување“ со Европската Унија.

Специјален извештај од Варна: Апсењето на Младиќ побргу ќе го внесе Балканот во НАТО

Press24 - 28.05.2011

Оваа порака беше испратена од пролетната сесија на НАТО во Варна, Бугарија. Западниот Балкан е многу значаен регион за НАТО, и затоа на пролетната сесија на Парламентарната асамблеја на НАТО, што се ...

Тадиќ: Ќе го уапсиме и Хаџиќ

еФакт - 28.05.2011

Белград - Српскиот претседател Борис Тадиќ изјави денеска дека после Ратко Младиќ ќе биде уапсен и последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ, јави агенцијата Бета.

Младиќ - Многу попови беа до мене

Inpress - 28.05.2011

Белград, 28. мај 2011 (ИНПРЕС) Многу луѓе знаеја каде се кријам и многу попови доаѓаа кај мене, изјави синоќа Ратко Младиќ на сослушувањето во Специјалниот суд.

Пофалба за апсењето на Младиќ, осуда за нападот во Либан

Македонија24 - 28.05.2011

Свет - Македониjа 24, , Пофалба за апсењето на Младиќ, осуда за нападот во Либан, "Советот за безбедност синоќа го пофали апсењето на хашкиот бегалец Ратко Младиќ, но го осуди нападот во Либан во кои ...

Младиќ ги нудел агентите на БИА со сирење и пршута при апсењето!

Inpress - 28.05.2011

Белград 28. мај 2011 (ИНПРЕС) Јас сум тој кој го барате. Седнете момци. Бранко дај им на луѓето нешто да се напијат и да јадат.

Клинтон: Апсењето на Младиќ го затвора поглавјето на војните

А1 - 27.05.2011

Апсењето на Ратко Младиќ им овозможува на луѓето во Босна и Херцеговина да затворат уште едно поглавје од еден од најстрашните конфликти од нашето време, оцени поранешниот американски претседател Бил ...

Забранети јавни собири во Белград

А1 - 27.05.2011

Степенот на безбедност на целата територија на Србија, заради апсењето на Ратко Младиќ, подигнат е на највисоко ниво, а во Белград на сила е забрана за јавни собири.

Младиќ го издал прстенот

А1 - 27.05.2011

Со влошено здравје и во лоша психичка состојба, 69-годишниот Ратко Младиќ пладнево повторно пред суд. Истражниот судија ќе се обиде да го сослуша за воените злосторства за време на војната во Босна и ...

Србија поделена - светот задоволен

Deutsche Welle - 27.05.2011

„Правдата е задоволена и Србија отстрани голема пречка на патот кон ЕУ“, истакна еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, по апсењето на Ратко Младиќ.

Добар ден за правдата

Deutsche Welle - 27.05.2011

Апсењето на Ратко Младиќ не дојде предоцна. Тоа носи сатисфакција за семејствата на жртвите, како и шанса за иднината на Србија - смета авторот на следниот коментар.

Мајките од Сребреница сакаат да му пресудат на Младиќ

Deutsche Welle - 27.05.2011

Во Поточари кај Сребреница, каде беа убиени речиси 7.500 луѓе, веста дека е уапсен осомничениот воен злосторник Ратко Младиќ ги собра на едно место семејствата на жртвите од масакрот во 1995 година.

Младиќ може да биде екстрадиран во Хаг

Deutsche Welle - 27.05.2011

Судот во Белград оцени дека Ратко Младиќ може да му биде испорачан на Трибуналот во Хаг. Младиќ денеска (27.05) повторно одбил да се изјасни по обвиненијата од Хаг.

Нема награда за апсењето на Младиќ

Р.С.Европа - 27.05.2011

Ратко Младиќ е уапсен во рамки на редовните оперативни активности на органите за безбедност на Србија, а не по претходно добиена информација, изјавија претставници на службите за безбедност.

Младиќ немал лажен идентитет

Р.С.Европа - 27.05.2011

Не е точна информацијата дека Ратко Младиќ користел лажен идентитет, изјави српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ.

Русија бара фер судење за Младиќ

Р.С.Европа - 27.05.2011

Русија не може, а да не го поздрави апсењето на Ратко Младиќ, но има намера да побара праведна истрага во Хашкиот трибунал, изјави шефот на Комитетот за меѓународни односи при руската Дума, ...

Меркел - По Младиќ треба да се уапси и Хаџиќ

Р.С.Европа - 27.05.2011

Германската канцеларка Ангела Меркел го поздрави апсењето на Ратко Младиќ, и притоа оцени дека тоа е добра вест за сите. Таа во сооопштението наведува дека Младиќ требало одамна да биде уапсен.

Обама - Убиените нема да се вратат, но Младиќ може да одговара

Р.С.Европа - 27.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама ги поздрави „решителните напори“ на српскиот претседател Борис Тадиќ, кои овозможија да биде уапсен Ратко Младиќ.

Протести против апсењето на Младиќ во Србија

Р.С.Европа - 27.05.2011

Српската полиција синоќа приведе повеќе луѓе кои учествуваа на протестите во Белград и Нови Сад , заради апсењето на Ратко Младиќ, соопшти шефот на полицијата Милорад Вељовиќ.

Кој е Ратко Младиќ, најбараниот човек од Хаг?

Р.С.Европа - 27.05.2011

Генералот на Војската на Република Српска, Ратко Младиќ, е обвинет за најголемото воено злосторство после Втората светска војна. Сребреница, јули 1995 година.

Како изгледа Ратко Младиќ

Оn.net - 27.05.2011

Српскиот весник Политика објави фотографија од целото лице на остарениот Ратко Младиќ, кој успеа да се крие подолго и од Осама бин ...

Кој остана на листата со најбарани злосторници?

Оn.net - 27.05.2011

По убиството на Осама бин Ладен и апсењето на Ратко Младиќ, на листата со најбарани злосторници во светот остануваат уште 9 воени криминалци и терористи во ...

Нема награда за апсењето на Младиќ

Оn.net - 27.05.2011

Никој нема да ги добие 10-те милиони долари кои српската Влада ги нудеше за апсењето на бегалецот, бидејќи акцијата била спроведена без ...

Детали од апсењето на Младиќ

Оn.net - 27.05.2011

Генералот бил сам во собата кога влегле српските специјалци, до неговиот кревет имало 2 пиштола, но тој не посегнал по нив, пишува српскиот ...

Младиќ, правда или трговија?

Р.С.Европа - 27.05.2011

Сослушувањето на Ратко Младиќ кој по скоро 16 години бегство од Хашкиот трибунал беше уапсен во Србија. Првото сослушување беше прекинато поради тешката психофизичка состојба на поранешниот командант ...

Свет - Младиќ зад решетки, Србија забрзано во ЕУ

Време - 27.05.2011

Најбараниот хашки бегалец Ратко Младиќ по 15 години бегство вчера е уапсен во село Лазарево, кај Зрењанин. Генералот Младиќ, кој имал лажни документи на име Милорад Комадиќ, е уапсен по информација ...

Зголемена безбедноста во Србија по апсењето на Младиќ

Р.С.Европа - 27.05.2011

Поради апсењето на Ратко Младиќ во Србија е зголемен и степенот на безбедност на повисоко ниво, а во Белград во сила стапи забрана за јавни собири, јави радио Б92.

"Гаѓај во живо месо само!"

Оn.net - 27.05.2011

Како војуваше Ратко Младиќ најдобро покажуваат транскриптите од неговите телефонски разговори за време на војната во Босна.

Ратко Младиќ едвај зборува, изјави синот Дарко

Р.С.Европа - 27.05.2011

Синот на Ратко Младиќ изјави дека неговиот татко имал два мозочни удари и дека одвај зборува, а неговата десна рака е делумно парализирана.

Младиќ може да биде трансфериран во Хашкиот Трибунал

Р.С.Европа - 27.05.2011

Судот во Белград реши дека Ратко Младиќ може да биде трансфериран во Хаг каде од Трибуналот е обвинет за воени злостроства и геноцид во БиХ. Неговиот адвокат најави жалба во понеделник.

РТС vs. НАТО

Оn.net - 27.05.2011

Непосредно пред апсењето на Ратко Младиќ, српскиот јавен сервис се извини за програмата од '90-те и сè што можеше да се чуе на радио - телевизијата во оваа деценија.

Брамерц: Младиќ не можел да се крие сам

Р.С.Европа - 27.05.2011

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц денеска во Хаг изјави дека генерал Ратко Младиќ не можел 16 години да се крие без притоа некој да не му помага.

Исполнети условите за екстрадиција

Оn.net - 27.05.2011

Сè е подготвено за екстрадицијата на Ратко Младиќ во Хашкиот трибунал, заклучи српскиот истражен судија за воени ...

Свет - Уапсен Ратко Младиќ

Вест - 27.05.2011

БЕЛГРАД, 27 мај (АП) - Воениот генерал на босанските Срби, Ратко Младиќ, најбараниот бегалец во Европа кој се товареше за воени злосторства, беше уапсен во Србија, соопшти претседателот на земјата ...

Свет - Апсењето на Младиќ ќе влијае на судењето на Караџиќ

Вест - 27.05.2011

ХАГ, 27 мај (АП) - Адвокатот на политичкиот лидер на босанските Срби за време на војната Радован Караџиќ изјави дека апсењето на Ратко Младиќ, висок воен командант во тоа време, би можело да биде ...

Штипските години на Ратко Младиќ

Утрински - 27.05.2011

Штип - Кога ќе се спомне името на Ратко Младиќ една од асоцијациите е и Штип. Уапсениот генерал дел од својата кариера ја имаше во Македонија, а во Штип, во втората половина од осумдесеттите години ...

Србија го уапси Младиќ и направи голем чекор кон ЕУ

Утрински - 27.05.2011

БЕЛГРАД - Србија вчера соопшти дека го уапсила воениот генерал на босанските Срби, Ратко Младиќ, по повеќе години бегство од меѓународните обвиненија за геноцид, со што се отвора патот оваа некогаш ...

Од ловец до плен

Утрински - 27.05.2011

1992 - Караџиќ се спротивставува на независноста на Босна. Босанските Срби прогласија република и ја почнаа опсадата на Сараево.

Генералот што стана синоним за геноцид

Утрински - 27.05.2011

БЕЛГРАД – Ратко Младиќ е обвинет за геноцид, злосторства против човештвото, сериозни повреди на Женевската конвенција, кршење на законот и обичаите на војувањето.

Лоша година за злосторниците

Утрински - 27.05.2011

НАТО го поздрави апсењето на осомничениот воен злосторник, Ратко Младиќ, вчера во Србија, истакнувајќи дека тој беше инволвиран во некои од најголемите масакри во модерната европска историја.

Вжештени телефоните во македонското МВР

Утрински - 27.05.2011

Телефонските линии во македонското МВР вчера се вжештија по информациите дека е уапсен Ратко Младиќ. Српските новинари во потрага по ексклузивната информација каде е уапсен хашкиот бегалец и воен ...

Како Младиќ стана Милорад Комадиќ

Утрински - 27.05.2011

Уапсениот хашки бегалец Ратко Младиќ при своето бегство го користел лажното име Милорад Комадиќ, кое, всушност, е проширена верзија на неговото вистинско име и веројатно го одбрал за полесно да го ...

Дел Понте - судењето на Младиќ може да започне

Телма - 27.05.2011

Поранешниот главен обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте изјави дека судењето на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ може да почне многу брзо, бидејќи обвинението е ...

Поради апсењето на Младиќ забрана за јавни собири

Утрински - 27.05.2011

Белград, 27 мај 2011 (МИА) - Поради апсењето на Ратко Младиќ во Србија е зголемен и степенот на безбедност на повисоко ниво, а во Белград во сила стапи забрана за јавни собири, јави радио Б92.

Брамерц: идеално заедно да им се суди на Младиќ и караѓиќ

Телма - 27.05.2011

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц не ја отфрли можноста на поранешниот командант на војската на Република Српска Ратко Младиќ заедно да му се суди со поранешниот претседател на РС ...

Трибуналот формира судски совет за случајот Младиќ

Телма - 27.05.2011

Во Хашкиот трибунал е формиран судски совет задолжен за случајот Ратко Младиќ во кој се судиите Кристоф Флиге, Алфонс Ори и Баконе Молоко, соопштија од Трибуналот.

Од металостругар до генерал на две војски

Дневник - 27.05.2011

Младиќ е роден на 12 март 1943 година во село Божиновиќи, Општина Калиновик, во Кралството Југодлавија (денес Република Српска).

Безуспешни обиди за апсење по касарни и воени објекти

Дневник - 27.05.2011

Првиот обвинителен акт против Ратко Младиќ (и Радован Караџиќ) е потврден на 25 јули 1995 година и го товареше за геноцид и други злосторства врз цивили на територијата на Босна и Херцеговина.

Борис Тадиќ: Уапсен е Ратко Младиќ!

Дневник - 27.05.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ на вонредна прес-конференција во Белград вчера соопшти дека полицијата претпладнето го уапсила осомничениот воен злосторник Ратко Младиќ.

Младиќ не е уапсен по претходно добиена информација, нема 10 милиони долари награда

Идивиди - 27.05.2011

Белград, 26 мај 2011 (МИА) - Ратко Младиќ е уапсен во рамки на редовните оперативни активности на органите за безбедност на Србија, а не по претходно добиена информација, изјавија претставници на ...

Протести на приврзаниците на Ратко Младиќ

БркајРабота - 27.05.2011

Триесет и пет приврзаници на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ беа приведени вчера во Белград. Тие беа дел од групата од околу 50 приврзаници на Младиќ, кои протестираа во ...

Покрај Хаг, Младиќ го бара и Хрватска

Кајгана - 27.05.2011

Освен хашкиот суд, пред кој е обвинет за геноцид и злосторства против човештвото во Босна и Херцеговина, вчера уапсениот Ратко Младиќ го бара и хрватското правосудство заради тешки злосторства во ...

Младиќ се наоѓа во тешка психофизичка состојба

Алфа - 27.05.2011

Сослушувањето на Ратко Младиќ синоќа беше прекинато бидејќи генералот се наоѓа во многу тешка психофизичка состојба, објавија српските медиуми.

Дел Понте: Судењето на Младиќ може брзо да почне

Идивиди - 27.05.2011

Прага, 27 мај 2011 (МИА) - Поранешниот главен обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте изјави дека судењето на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ може да почне многу брзо, ...

Забранети јавни собири во Белград

Форум - 27.05.2011

Степенот на безбедност на целата територија на Србија, заради апсењето на Ратко Младиќ, подигнат е на највисоко ниво, а во Белград на сила е забрана за јавни собири Околу 700 граѓани синоќа се собраа ...

Забранети јавните собири во Белград

Кајгана - 27.05.2011

Степенот на безбедност на целата територија на Србија, заради апсењето на Ратко Младиќ, подигнат е на највисоко ниво, а во Белград на сила е забраната за јавни собири.

Дел Понте: Судењето на Младиќ може брзо да почне

Алсат-М - 27.05.2011

Поранешниот главен обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте изјави дека судењето на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ може да почне многу брзо, бидејќи обвинението е ...

Денеска треба да продолжи сослушувањето на Младиќ

Идивиди - 27.05.2011

Белград, 27 мај 2011 (МИА) - Пред Специјалниот суд за воени злосторства во Белград денеска треба да продолжи сослушувањето на поранешниот командант на босанските Срби Ратко Младиќ, кој вчера беше ...

Ратко Младиќ бил градежен работник

Алфа - 27.05.2011

Апсењето на лидерот на босанските Срби Ратко Младиќ е централна тема во српските печатени медиуми. Белградскиот весник „Блиц“ пишува дека српската Безбедносна информативна агенција (БИА) акцијата за ...

Тадиќ негира дека властите знаеле каде се крие Младиќ

Кајгана - 27.05.2011

Претседателот на Србија Борис Тадиќ во интервју за американската телевизиска мрежа Си-Ен-Ен ги отфрли наводите дека властите со години знаеле каде се крие Ратко Младиќ и чекале погоден момент да го ...

Ратко Младиќ алијас Милорад Комадиќ бил градежен работник

Дневник - 27.05.2011

Белградскиот весник „Блиц“ пишува дека српската Безбедносна информативна агенција (БИА) акцијата за апсење на Младиќ ја извела на сличен начин како американските командоси при елимирањето на Осама ...

Српската влада негира дека Младиќ користел друг идентитет

Дневник - 27.05.2011

Поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ не користел друг идентитет и има своја лична карта, но со истечена важност, изјави српскиот заменик-премиер и министер за внатрешни работи, ...

Клинтон: Апсењето на Младиќ го затвора поглавјето на војните

Кајгана - 27.05.2011

Апсењето на Ратко Младиќ им овозможува на луѓето во Босна и Херцеговина да затворат уште едно поглавје од еден од најстрашните конфликти од нашето време, оцени поранешниот американски претседател Бил ...

Ратко Младиќ бил градежен работник

Идивиди - 27.05.2011

Белград, 27 мај 2011 (МИА) - Апсењето на лидерот на босанските Срби Ратко Младиќ е централна тема во српските печатени медиуми.

Хрватите го прислушкувале српскиот обвинител и први дознале за Младиќ ?

Кајгана - 27.05.2011

Српскиот весник „Прес“ објави теорија според која хрватските разузнавачки служби го прислушкувале српскиот главен обвинител за воени злосторства Владимир Вукчевиќ, кој вчера беше на Бриони, па заради ...

Дел Понте: Судењето може брзо да почне

Дневник - 27.05.2011

Поранешниот главен обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте изјави дека судењето на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ може да почне многу брзо, бидејќи обвинението е ...

Балканот расчистува со имиџот

Н.Македонија - 27.05.2011

Македонските аналитичари оценуваат дека апсењето на Младиќ ќе ги забрза евроинтеграциите на Србија, што позитивно ќе влијае и врз нашата земја Уапсен Ратко Младиќ Србија отиде во Европска Унија.

Младиќ во Хаг, Балканот и натаму пред ЕУ

Н.Македонија - 27.05.2011

По апсењето на Младиќ останува решавањето на проблемот со името, стабилизирањето на состојбата во Босна и завршувањето на преговорите меѓу Белград и Приштина Злосторник, одговорен за убиствата на ...

Забрана за јавни собири во Белград

Алфа - 27.05.2011

Поради апсењето на Ратко Младиќ во Србија е зголемен и степенот на безбедност на повисоко ниво, а во Белград во сила стапи забрана за јавни собири, јави радио Б92.

Плакати за поддршка на Ратко Младиќ во Бања Лука

Дневник - 27.05.2011

Во Бања Лука изутринава се појавија плакати со поддршка на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ кој вчера е уапсен во Србија.

Москва oчекува фер и непристрасно судење на Младиќ

Дневник - 27.05.2011

Руското Министерството за надворешни работи соопшти денеска дека Москва очекува престојниот судски процес на поранешниот командант на Армијата на Република Српска, Ратко Младиќ да биде фер и ...

Исполнети претпоставките за екстрадирање на Младиќ

Алсат-М - 27.05.2011

Истражен судија на Одделот за воени злосторства денеска донесе решение со кое е констатирано дека се исполнети претпоставките за екстрадирање на Ратко Младиќ на Хашкиот трибунал, изјави портпаролот ...

Младиќ преживеал два срцеви удари и едвај зборува

Идивиди - 27.05.2011

Белград, 27 мај 2011 (МИА) - Синот на Ратко Младиќ тврди дека неговиот татко преживеал два срцеви удари додека бил во бегство, има делумна парализа на десната рака и едвај зборува.

Младиќ препознаен по прстенот што го носел на себе

Идивиди - 27.05.2011

Загреб, 27 мај 2011 (МИА) - Ратко Младиќ го идентификувал „поткажувач“ на полицијата врз основа на неговиот прстен, објави загрепски Јутарњи лист кој во својот извештај истакнува дека прв објавил ...

Младиќ преживеал два срцеви удари и едвај зборува, тврди неговиот син

Дневник - 27.05.2011

Младиќ препознаен по прстенот што го носел на себе Ратко Младиќ го идентификувал „поткажувач“ на полицијата врз основа на неговиот прстен, објави загрепски „Јутарњи лист“ кој во својот извештај ...

Младиќ подготвен за Хаг

Алфа - 27.05.2011

Истражниот судија на Одделението за воени злосторства во Белград донесе решение со кое се констатира дека се исполнети претпоставките за екстрадиција на генерал Ратко Младиќ во Хашкиот трибунал иако ...

Стејт Департментот го поздрави апсењето на Младиќ

Алсат-М - 27.05.2011

Апсењето на најбараниот бегалец обвинет за злосторство против човештвото е оценето како важен чекор за семејствата на жртвите и за меѓународната правда.

Младиќ: Вие го биравте Милошевиќ, не јас

Кајгана - 27.05.2011

Сослушувањето на Ратко Младиќ, обвинет за геноцид и други воени злосторства, заврши во 13:50 часот. Младиќ одби да го прими обвинението на Хашкиот трибунал.

Во БиХ, силни емоции и неизлечени рани

SETimes - 27.05.2011

Остануваат длабоки поделби каде што Ратко Младиќ се смета дека ги одобрил некои од најжестоките злосторства во Европа по Втората светска војна.

Балканските соседи го коментираат апсењето на Младиќ

SETimes - 27.05.2011

Поранешниот генерал се појави на суд, но седницата беше одложена поради неговата здравствена состојба. Во меѓувреме, регионалните водачи го поздравија апсењето како пресвртница во процесот на ...

Протести против апсењето на Младиќ во Србиja

+инфо - 27.05.2011

Српската полиција синоќа приведе повеќе луѓе кои учествуваа на протестите во Белград и Нови Сад , заради апсењето на Ратко Младиќ, соопшти шефот на полицијата Милорад Вељовиќ.

Триесет и пет приврзаници на Младиќ приведени во Белград

+инфо - 27.05.2011

Триесет и пет приврзаници на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ беа приведени вчера во Белград. Тие беа дел од групата од околу 50 приврзаници на Младиќ, кои протестираа во ...

Уапсениот Ратко Младиќ остарен и болен

+инфо - 27.05.2011

Објавена е првата фотографија на најбараниот хашки бегалец кој не им бил достапен на властите цели 15 години. На фотографиите се гледа остареното и болно лице на некогашниот српски генерал.

Нема да биде исплатена наградата од 10 милиони евра за Младиќ

+инфо - 27.05.2011

Награда од 10 милиони евра, која Србија ја распиша за информација која ќе доведе до апсење на најбараниот хашки бегалец, Ратко Младиќ, нема да биде исплатена никому, изјави српскиот министер Расим ...

ЕУ го плаќала Ратко Младиќ?

+инфо - 27.05.2011

Дваесетгодишен студент од Зрењанин за српски “Блиц” изјави дека со најбараниот хашки бегалец Ратко Младиќ го делел “работничкиот леб”.

Бугарија и Албанија го поздравија апсењето на Младиќ

+инфо - 27.05.2011

Бугарија денеска го поздрави апсењето на хашкиот бегалец Ратко Младиќ, истакнувајќи дека со тоа се отвора патот за побрза интеграција на Србија во ЕУ, додека Албанија истакна дека неговото апсење ...

Забранети јавните собири во Белград

+инфо - 27.05.2011

Степенот на безбедност на целата територија на Србија, поради апсењето на Ратко Младиќ, подигнат е на највисоко ниво, а во Белград на сила е забраната за јавни собири.

Покрај Хаг, Младиќ го бара и Хрватска

+инфо - 27.05.2011

Освен Хашкиот суд, пред кој е обвинет за геноцид и злосторства против човештвото во Босна и Херцеговина, уапсениот Ратко Младиќ го бара и хрватското правосудство поради тешки злосторства во текот на ...

Тадиќ негира дека властите знаеле каде се крие Младиќ

+инфо - 27.05.2011

Претседателот на Србија Борис Тадиќ во интервју за Си-ен-ен ги отфрли наводите дека властите со години знаеле каде се крие Ратко Младиќ и чекале погоден момент да го уапсат.

Српската влада негира дека Младиќ користел друг идентитет

+инфо - 27.05.2011

Поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ не користел друг идентитет и има своја лична карта, но со истечена важност, изјави српскиот заменик-премиер и министер за внатрешни работи, ...

Хрватите го прислушувале српскиот обвинител и први дознале за Младиќ?

+инфо - 27.05.2011

Српскиот весник „Прес” објави теорија според која хрватските разузнавачки служби го прислушувале српскиот главен обвинител за воени злосторства Владимир Вукчевиќ, кој вчера беше на Бриони, па заради ...

Мајките од Сребреница сакаат да му пресудат на Младиќ

+инфо - 27.05.2011

Во Поточари кај Сребреница, каде беа убиени речиси 7.500 луѓе, веста дека е уапсен осомничениот воен злосторник Ратко Младиќ ги собра на едно место семејствата на жртвите од масакрот во 1995 година, ...

Брамерц: Идеално е да им се суди на Младиќ и Караџиќ заедно

+инфо - 27.05.2011

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц не ја отфрли можноста на поранешниот командант на војската на Република Српска Ратко Младиќ заедно да му се суди со поранешниот претседател на РС ...

Одредени судиите за судскиот процес против Ратко Младиќ

+инфо - 27.05.2011

Во Хашкиот трибунал е формиран судски совет задолжен за случајот Ратко Младиќ во кој се судиите Кристоф Флиге, Алфонс Ори и Баконе Молоко, соопштија од Трибуналот.

Апсењето на Младиќ ќе отвори нова страница во односите меѓу САД и Србија

МРТ - 27.05.2011

Апсењето на поранешниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ е важен чекор кој ќе помогне на српскиот народ да го остави во минататото наследствтото од конфликтите во 90-тите години, изјави ...

Триесет и пет приврзаници на Младиќ приведени во Белград

МРТ - 27.05.2011

Триесет и пет приврзаници на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ беа приведени вчера во Белград. Тие беа дел од групата од околу 50 приврзаници на Младиќ, кои протестираа во ...

Младиќ на апсењето изгледа остарен и болен

МРТ - 27.05.2011

Фотографија на Ратко Младиќ направена во моментите по апсењето објави српскиот весник Политика. Човекот тешко се препознава, кога фотографијата би се споредила со неговите воени слики познати на ...

Бајден: Апсењето на Младиќ ќе му помогне на српскиот народ да го остави минатото зад себе

Сител - 27.05.2011

Апсењето на поранешниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ е важен чекор кој ќе му помогне на српскиот народ да го остави во минатото наследството од конфликтите во ’90-тите години од ...

Во Белград приведени 35 приврзаници на Младиќ, во Нови Сад протестираа околу 500

Сител - 27.05.2011

Триесет и пет приврзаници на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ беа приведени вчера во Белград. Тие беа дел од групата од околу 50 приврзаници на Младиќ, кои протестираа во ...

Дел Понте: Судењето на Младиќ може брзо да почне

Сител - 27.05.2011

Поранешниот главен обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте изјави дека судењето на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ може да почне многу брзо, бидејќи обвинението е ...

Распитот на Младиќ прекинат поради неговата „лоша психофизичка состојба“

МРТ - 27.05.2011

Пред Специјалниот суд за воени злосторства во Белград денеска треба да продолжи сослушувањето на поранешниот командант на босанските Срби Ратко Младиќ, кој вчера беше уапсен во близина на Зрењанин.

Дел Понте: Судењето на Младиќ може да почне брзо

Кирилица - 27.05.2011

Поранешниот главен обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте изјави дека судењето на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ може да почне многу брзо, бидејќи обвинението е ...

Забранети јавни собири во Белград

МРТ - 27.05.2011

Степенот на безбедност на целата територија на Србија, заради апсењето на Ратко Младиќ, подигнат е на највисоко ниво, а во Белград на сила е забрана за јавни собири.

86 приведени на протестите за апсењето на Младиќ - радикалите организираат нов протест в недела

Канал5 - 27.05.2011

Потпретседателката на Српската радикална партија Гордана Поп Лазиќ најави протестен собир под мотото „Соработката со Хашкиот суд е предавство на Србија“ в недела во 19 часот во Белград.

Дел Понте: Судењето на Младиќ може брзо да почне

МРТ - 27.05.2011

Поранешниот главен обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте изјави дека судењето на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ може да почне многу брзо, бидејќи обвинението е ...

Наградата од 10 милиони долари за апсењето на Младиќ нема да ја добие никој

Канал5 - 27.05.2011

Никој нема да ја добие наградата од 10 милиони долари за апсењето на Ратко Младиќ, изјави координаторот на српската влада за односи со јавност Слободан Хомен.

Младиќ: Можев, но не сакав да ги убијам децата кои ме приведуваа

Сител - 27.05.2011

Најбараниот хашки бегалец, Ратко Младиќ, на распитот признал дека со него носел два пиштола. Тој рекол дека не пружил отпор и дека не го употребил оружјето, оти не сакал да го стори тоа.

Хрватите го прислушувале српскиот обвинител и први дознале за Младиќ

МРТ - 27.05.2011

Српскиот весник „Прес“ објави теорија според која хрватските разузнавачки служби го прислушкувале српскиот главен обвинител за воени злосторства Владимир Вукчевиќ, кој вчера беше на Бриони, па заради ...

Наградата за апсење на Младиќ нема да се исплати

МРТ - 27.05.2011

Ветените 10 милиони евра за лицето што ќе даде информација, која би довела до апсење на Ратко Младиќ , нема да бидат исплатени никому, бидејќи Младиќ е уапсен во рамки на редовните активности на ...

Ратко Младиќ бил градежен работник

МРТ - 27.05.2011

Апсењето на лидерот на босанските Срби Ратко Младиќ е централна тема во српските печатени медиуми. Белградскиот весник „Блиц“ пишува дека српската Безбедносна информативна агенција (БИА) акцијата за ...

“Младиќ не користел друг идентитет и имал лична карта со истечена важност“

МРТ - 27.05.2011

Поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ не користел друг идентитет и има своја лична карта, но со истечена важност, изјави српскиот заменик-премиер и министер за внатрешни работи, ...

Клинтон: Апсењето на Младиќ го затвора поглавјето на војните

МРТ - 27.05.2011

Апсењето на Ратко Младиќ им овозможува на луѓето во Босна и Херцеговина да затворат уште едно поглавје од еден од најстрашните конфликти од нашето време, оцени поранешниот американски претседател Бил ...

Тадиќ негира дека властите знаеле каде се крие Младиќ

МРТ - 27.05.2011

Претседателот на Србија Борис Тадиќ во интервју за американската телевизиска мрежа Си-Ен-Ен ги отфрли наводите дека властите со години знаеле каде се крие Ратко Младиќ и чекале погоден момент да го ...

Младиќ: Можев да ги убијам децата кои ме приведуваа

Кирилица - 27.05.2011

Ратко Младиќ, најбараниот хашки бегалец кој вчера беше уапсен во Србија, на распитот признал дека со него носел два пиштола кога го приведувале, но не сакал да пружи отпор и да го употреби оружјето ...

Плакати за поддршка на Ратко Младиќ во Бања Лука

МРТ - 27.05.2011

Во Бања Лука изутринава се појавија плакати со поддршка на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ кој вчера е уапсен во Србија.

Исполнети претпоставките за екстрадирање на Младиќ

Сител - 27.05.2011

Истражен судија на Одделот за воени злосторства денеска донесе решение со кое е констатирано дека се исполнети претпоставките за екстрадирање на Ратко Младиќ на Хашкиот трибунал, изјави портпаролот ...

Се плашите дека ќе се убијам? Младиќ нема да крене рака на Младиќ!

Вечер - 27.05.2011

Потерата налета на "камерна" и невоинствена атмосфера во мувлосаната куќата во Лазарево и на еден осамен, болен, но и смирен и ЛАДЕН бегалец, слична приказна како и онаа што им се случи на Америте во ...

Покрај Хаг, Младиќ го бара и Хрватска

Точка - 27.05.2011

Освен хашкиот суд, пред кој е обвинет за геноцид и злосторства против човештвото во Босна и Херцеговина, денеска уапсениот Ратко Младиќ го бара и хрватското правосудство заради тешки злосторства во ...

Забранети јавни собири во Белград

Точка - 27.05.2011

Степенот на безбедност на целата територија на Србија, заради апсењето на Ратко Младиќ, подигнат е на највисоко ниво, а во Белград на сила е забрана за јавни собири.

Тадиќ негира дека властите знаеле каде се крие Младиќ

Точка - 27.05.2011

Претседателот на Србија Борис Тадиќ во интервју за американската телевизиска мрежа Си-Ен-Ен ги отфрли наводите дека властите со години знаеле каде се крие Ратко Младиќ и чекале погоден момент да го ...

ВИДЕО: “Нож, жица Сребреница“, како одговор за апсењето на Младиќ

Точка - 27.05.2011

Српската полиција вчеравечер успеала да растера стотина демонстранти, кои се собрале во центарот на Белград за да го изразат своето незадоволство, поради приведувањето на хашкиот бегалец, Ратко ...

Нема да биде исплатена наградата од 10 милиони евра за Ратко Младиќ

Точка - 27.05.2011

Награда од 10 милиони евра, која Србија ја распиша за информација која ќе доведе до апсење на најбараниот хашки бегалец, Ратко Младиќ, нема да биде исплатена никому, изјавил српскиот министер Расим ...

ВИДЕО/ФОТО: Објавена првата фотографија од уапсениот Ратко Младиќ

Точка - 27.05.2011

Објавена е првата фотографија на најбараниот хашки бегалец кој не им бил достапен на властите цели 15 години. На фотографиите се гледа остареното и болно лице на некогашниот српски генерал.

Клинтон: Апсењето на Младиќ го затвора поглавјето на војните

Точка - 27.05.2011

Апсењето на Ратко Младиќ им овозможува на луѓето во Босна и Херцеговина да затворат уште едно поглавје од еден од најстрашните конфликти од нашето време, оцени поранешниот американски претседател Бил ...

Хрватите го прислушувале српскиот обвинител и први дознале за Младиќ

Точка - 27.05.2011

Српскиот весник „Прес“ објави теорија според која хрватските разузнавачки служби го прислушкувале српскиот главен обвинител за воени злосторства Владимир Вукчевиќ, кој вчера беше на Бриони, па заради ...

Може ли здравјето на Младиќ да го издржи хашкиот процес?

Точка - 27.05.2011

Според најновите фотографии што беа објавени во медиумите, Младиќ не личи на оној крупен и силен генерал со строг поглед од претходните фотографии и снимки.

Никифоров: Од апсењето на Младиќ полза има само Хашкиот трибунал

Точка - 27.05.2011

Од апсењето на Ратко Младиќ полза ќе има само Хашкиот трибунал, оцени денеска рускиот експерт Константин Никифоров, кој смета дека услов за интеграција на Србија во Европската унија(ЕУ) ќе биде ...

Европа триумфираше со апсењето на Ратко Младиќ

Точка - 27.05.2011

Стариот континент долго време се бореше со својата историска битка за надминување на етничкото и верско насилство. Европската унија беше формирана токму со таква цел.

Младиќ: Вие го биравте Милошевиќ, не јас

Точка - 27.05.2011

Сослушувањето на Ратко Младиќ, обвинет за геноцид и други воени злосторства, заврши во 13:50 часот. Младиќ одби да го прими обвинението на Хашкиот трибунал.

ВИДЕО: Младиќ: Можев, но не сакав да ги убијам децата кои ме приведуваа

Точка - 27.05.2011

Најбараниот хашки бегалец, Ратко Младиќ, на распитот признал дека со него носел два пиштола. Тој рекол дека не пружил отпор и дека не го употребил оружјето, оти не сакал да го стори тоа.

ФОТО: Младиќ на апсењето изгледа остарен и болен

eReporter - 27.05.2011

Фотографија на Ратко Младиќ направена во моментите по апсењето објави српскиот весник Политика. Човекот тешко се препознава, кога фотографијата би се споредила со неговите воени слики познати на ...

Видео Протести на приврзаниците на Ратко Младиќ

Курир - 27.05.2011

Триесет и пет приврзаници на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ беа приведени вчера во Белград. Тие беа дел од групата од околу 50 приврзаници на Младиќ, кои протестираа во ...

Српските радикали на протест поради апсењето на Младиќ

Нетпрес - 27.05.2011

Српска радикална странка (СРС) најавила дека во недела ќе организира голем протест во Белград поради апсењето на најбараниот хашки бегалец, Ратко Младиќ.

ВИДЕО: “Нож, жица Сребреница“, како одговор за апсењето на Младиќ

Нетпрес - 27.05.2011

Српската полиција вчеравечер успеала да растера стотина демонстранти, кои се собрале во центарот на Белград за да го изразат своето незадоволство, поради приведувањето на хашкиот бегалец, Ратко ...

Објавена првата фотографија од уапсениот Ратко Младиќ

Нетпрес - 27.05.2011

Објавена е првата фотографија на најбараниот хашки бегалец кој не им бил достапен на властите цели 15 години. На фотографиите се гледа остареното и болно лице на некогашниот српски генерал.

ЕУ го плаќала Ратко Младиќ?

Нетпрес - 27.05.2011

Дваесетгодишен студент од Зрењанин за српски “Блиц“ изјавил дека со најбараниот хашки бегалец Ратко Младиќ го делел “работничкиот леб“.

Нема да биде исплатена наградата од 10 милиони евра за Ратко Младиќ

Нетпрес - 27.05.2011

Награда од 10 милиони евра, која Србија ја распиша за информација која ќе доведе до апсење на најбараниот хашки бегалец, Ратко Младиќ, нема да биде исплатена никому, изјавил српскиот министер Расим ...

Бугарија и Албанија го поздравија апсењето на Младиќ

Нетпрес - 27.05.2011

Бугарија денес го поздрави апсењето на хашкиот бегалец Ратко Младиќ, истакнувајќи дека со тоа се отвора патот за побрза евроинтеграција на Србија, додека Албанија истакна дека неговото апсење ...

Друцас: Апсењето на Младиќ помогна да се затворат стари рани

Нетпрес - 27.05.2011

Министерот за надворешни работи на Грција, Димитрис Друцас вели дека апсењето на Ратко Младиќ ќе помогне да се затворат старите рани, да се воспостави правда и да дојде до помирување на народите од ...

Црна Гора: Апсењето на Младиќ е позитивен настан за целиот регион

Нетпрес - 27.05.2011

Црногорската влада денес го поздрави апсењето на хашкиот бегалец Ратко Младиќ, истакнувајќи дека е позитивен настан за целиот регион.

Дел Понте: На Караџиќ и Младиќ треба да им се суди заедно

Нетпрес - 27.05.2011

Поранешната главна хашка обвинителка Карла дел Понте смета дека на Ратко Младиќ треба да му се суди заедно со Радован Караџиќ, пишува “Дневник“, пренесува НетПрес.

Ситуацијата во Србија стабилна, безбедноста на високо ниво

Нетпрес - 27.05.2011

Шефот на српската полиција Милорад Вељовиќ оценил дека по апсењето на хашкиот обвинет Ратко Младиќ, ситуацијата во цела Србија е стабилна, но и дека безбедносните мерки се подигнати на повисоко ниво, ...

Дали Ратко Младиќ е Милорад Комадиќ ?

Курир - 27.05.2011

Српскиот заменик-премиер и министер за внатрешни работи, Ивица Дачиќ истакна дека поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ не користел друг идентитет и има своја лична карта.

Дел Понте: Обвинението е подготвено, судењето може да започне

Курир - 27.05.2011

Судењето на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ може да почне многу брзо, бидејќи обвинението е подготвено веќе 16 години, изјави поранешниот главен обвинител на Хашкиот трибунал ...

Младиќ: Можев, но не сакав да ги убијам децата кои ме приведуваа

Нетпрес - 27.05.2011

Најбараниот хашки бегалец, Ратко Младиќ, на распитот признал дека со него носел два пиштола. Тој рекол дека не пружил отпор и дека не го употребил оружјето, оти не сакал да го стори тоа.

Клинтон: Апсењето на Младиќ ја приближи Србија кон ЕУ

Нетпрес - 27.05.2011

Американската државна секретарка, Хилари Клинтон вчера го поздрави апсењето на хашкиот бегалец Ратко Младиќ и изрази очекување дека тоа ќе го олесни приближувањето на Србија кон Европската Унија.

Прва фотографија од Младиќ

Курир - 27.05.2011

Откако Радио телевизија Србија објави прва снимка од Ратко Младиќ, по неговото хапсење српскиот весник „Политика“ објави и негова фотографија.

ВИДЕО: Ратко Младиќ бил откриен по прстенот

Press24 - 27.05.2011

Човекот што некогаш беше страв и трепет на југословенската армија, на вчерашното сослушување не успеал ни да ги изнесе личните податоци, но јасно кажал оти не го признава Хашкиот суд.

Може ли здравјето на Младиќ да го издржи хашкиот процес?

Нетпрес - 27.05.2011

Според најновите фотографии што беа објавени во медиумите, Младиќ воопшто не личи на оној крупен и силен генерал со строг поглед од претходните фотографии и снимки.

Раткојада

Окно - 27.05.2011

Мило ми е што Ратко Младиќ е конечно уапсен. Не конкретно заради некои мои еуфорични чувства зашто такви воопшто немам, ниту заради миријадата на другите луѓе кои го имаа тоа животно искуство на ...

Младиќ е тешко болен, имал полна кеса лекови

eReporter - 27.05.2011

Ратко Младиќ е тешко болен, по притворањето во Белград му била одземена полна кеса најсовремени лекови. „Блиц“ уште пишува дека поранешниот командант на војската на босанските Срби за лековите не ...

Иванов: Aпсењето на Младиќ е потврда дека регионот се движи кон ЕУ

Курир - 27.05.2011

Претседателот Ѓорѓе Иванов го поздрави апрењето на поранешниот лидер на босанските Срби Ратко Младиќ. Тој истакна дека апсењето на укажува дека конечно нашиот регион расчистува со мрачното минато и ...

Москва очекува фер судење за Младиќ

Курир - 27.05.2011

Руското министерство за надворешни работи соопшти дека очекуваат судењето на Ратко Младиќ да биде фер и непристрасно. - Очекуваме дека престојниот судски процес на Ратко Младиќ ќе има фер и ...

Иванов: Aпсењето на Младиќ е потврда дека регионот се движи кон ЕУ

Press24 - 27.05.2011

Претседателот Ѓорѓе Иванов го поздрави апрењето на поранешниот лидер на босанските Срби Ратко Младиќ. Тој истакна дека апсењето на укажува дека конечно нашиот регион расчистува со мрачното минато и ...

Се е подготвено за судењето на Младиќ, порачуваат од Хаг

Канал 77 - 27.05.2011

Судењето на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ може да почне многу брзо, бидејќи обвинението е подготвено веќе 16 години, изјави поранешниот главен обвинител на Хашкиот трибунал ...

Анализа: Европа триумфираше со апсењето на Ратко Младиќ

Нетпрес - 27.05.2011

Стариот континент долго време се бореше со својата историска битка за надминување на етничкото и верско насилство. Европската унија беше формирана токму со таква цел.

Младиќ го издаде прстенот што го носел во Сребреница

eReporter - 27.05.2011

Загребски „Јутарњи лист“, медиумот што прв ја објави веста дека е уапсен Ратко Младиќ, денеска пишува дека него го идентификувал полициски доушник на основа на прстенот.

Јутарњи лист: Прстенот го открил Младиќ

Курир - 27.05.2011

Генерал Ратко Младиќ го идентификувал „поткажувач“ на полицијата врз основа на неговиот прстен, објави загрепски Јутарњи лист кој во својот извештај истакнува дека прв објавил вест за апсењето на ...

Брамерц: Идеално е на Младиќ и Караџиќ да им се суди заедно

Курир - 27.05.2011

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц не ја отфрли можноста на поранешниот командант на војската на Република Српска Ратко Младиќ заедно да му се суди со поранешниот претседател на РС ...

Исполнети условите за предавање на Младиќ во Хаг

еФакт - 27.05.2011

Белград - Истражниот судија во Одделот за воени злосторства во Белград констатирал дека се исполнети претпоставките за предавање на Ратко Младиќ во Хаг, изјави портаролот на судот Маја ...

Младиќ пред судот: Вие го избравте Милошевиќ, не јас

еФакт - 27.05.2011

Белград - Сослушувањето на Ратко Младиќ пред судот во Белград заврши во 13.50 часот, пренесе „Блиц„. Младиќ, кој е обвинет за геноцид и други воени злосторства, одбил да го прими обвинението од Хаг.

Дачиќ - Младиќ не користел лажен идентитет

Inpress - 27.05.2011

Белград, 27. мај 2011 (ИНПРЕС) Осомничениот за воени злосторства српски генерал Ратко Младиќ не користел лажен идентитет, како што претходно јавија српските медиуми.

Младиќ работел како градежен работник

Inpress - 27.05.2011

Белград, 27. мај 2011 (ИНПРЕС) Работник на градежните објект. Кој би помислил дека со тоа ќе се занимава генерал од војната во Босна и Херцеговина, обвинет за воени злосторства повеќе од 15 години.

Прекинато сослушувањето на Младиќ заради неговата лоша здравствена состојба

Inpress - 27.05.2011

Белград, 27. мај 2011 (ИНПРЕС) Пред Специјалниот суд за воени злосторства во Белград денеска треба да продолжи сослушувањето на поранешниот командант на босанските Срби Ратко Младиќ, кој вчера беше ...

Младиќ пред суд

Македонија24 - 27.05.2011

Свет - Македониjа 24, , Младиќ пред суд, "Хашкиот бегалец Ратко Младиќ, се наоѓа во зградата на Специјалниот суд за воени злосторства во Белград и е во „многу лоша психичка состојба“, соопштија ...

Протести поради апсењето на Младиќ

Македонија24 - 27.05.2011

Свет - Македониjа 24, , Протести поради апсењето на Младиќ, "По апсењето на Ратко Младиќ зголемено е нивото на безбедност во Србија, а во Белград забранети се јавните собирања.

Кацин: Нема кандидатски статус без апсење на Младиќ

А1 - 26.05.2011

Специјалниот известувач на Европскиот парламент за Србија Јелко Кацин денеска оцени дека Србија не може да напредува во процесот на евроинтеграциите без апсење на хашкиот обвинет Ратко Младиќ.

Тадиќ: Уапсен e Ратко Младиќ

А1 - 26.05.2011

Безбедносно информативната агенција на Србија утрово го уапсила Ратко Младиќ. Претседателот на Србија, Борис Тадиќ на внредна прес конфереција им честиташе на членовите на акциониот тим кои ...

Апсењето на Младиќ, ново поглавје за Србија

А1 - 26.05.2011

Добра вест за Србија, добра вест за илјадниците жртви и добра вест за целиот регион. Апсењето на Ратко Младиќ дефинитивно отвора ново поглавје во односите на Србија со Европската Унија и стабилноста ...

Младиќ уапсен кај Зрењанин

А1 - 26.05.2011

Милорад Комадиќ, ова е името зад кое сите овие години се криеше, но денеска, рано изутрината околу 5 часот и половина, беше уапсен најпознатиот хашки бегалец Ратко Младиќ.

Младиќ е навистина уапсен

Deutsche Welle - 26.05.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ на пладне потврди на државната телевизија дека е уапсен Ратко Младиќ. Ратко Младиќ се товари за тешки злостори во екот на војните во поранешна Југославија.

Тадиќ потврди: Ратко Младиќ е уапсен

Deutsche Welle - 26.05.2011

Осомничениот воен злосторник Ратко Младиќ, кој речиси 15 години се наоѓа во бегство, го уапси српската полиција, потврди денеска српскиот претседател Борис Тадиќ во Белград.

„Балканскиот касап“ конечно уапсен

Deutsche Welle - 26.05.2011

Осомничениот воен злосторник Ратко Младиќ, кој речиси 15 години се наоѓа во бегство, е уапсен, потврди денеска српскиот претседател Борис Тадиќ во Белград. Србија по ова очекува скорeшен прием во ЕУ .

Исполнетото барање отвора европска перспектива

Deutsche Welle - 26.05.2011

Апсењето на Ратко Младиќ е поздравено од странските државници. Се нагласува и европската перспектива на Србија. Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц ја поздрави веста за аспењето на ...

Уапсен Младиќ- потврди Тадиќ

Р.С.Европа - 26.05.2011

Уапсен е Ратко Млaдиќ, потврди претседателот на Србија Борис Тадиќ. Претходно информацијаза за апсењето на Милорад Комадиќ за кој постоеше сомневање дека е Младиќ, ја објавија повеќе медиуми, ...

Тадиќ потврди, уапсен е Ратко Младиќ

Оn.net - 26.05.2011

"Денес во утринските часови е уапсен Ратко Младиќ. Сакам да им честитам на сите припадници на националната безбедност кои напорно работеа на овој процес.

Реакции за апсењето на Младиќ

Р.С.Европа - 26.05.2011

По вест за апсењето на Ратко Младиќ стигаат и првите реаkции. Претседателката на Собранието на Србија Славица Џукиќ Дејановиќ изјави дека апсењето на Млaдиќ е доказ дека Србија ги почитува законите ...

Уапсен Ратко Младиќ

Р.С.Европа - 26.05.2011

Најбараниот воен злосторник од просторите на поранешна Југославија, Ратко Младиќ, е уапсен денеска во Србија и ќе му биде предаден на Хашкиот Трибунал.

Ловот на Ратко Младиќ

Оn.net - 26.05.2011

Април 1992-та Еден месец откако Босна објави независност од бивша Југославија, силите на Ратко Младиќ ја започнаа опсадата на Сараево и се верува дека убиле 10.000 ...

ЕУ и НАТО за апсењето на Младиќ

Р.С.Европа - 26.05.2011

Високата преставничка на Европската Унија задолжена за надворешна политика Кетрин Ештон, го поздрави апсењето на Ратко Младиќ и побара тој без одлаѓања да биде префрлен во Хашкиот трибунал.

Карла дел Понте:вратата на ЕУ е отворена за Србија

Р.С.Европа - 26.05.2011

Поранешната обвинителка на Хашкиот трибунал Карла дел Понте по апсењето на Ратко Младиќ изјави дека веќе нема препрека на патот на Србија кон ЕУ. Европската врата ви е отворена.

Каде сè го бараа Младиќ

Оn.net - 26.05.2011

Хашкиот бегалец до сега го бараа по шуми, касарни, фабрики, семејни куќи и дома кај ортаците а потрагата по него ја чинеше Србија 1,2 милијарди евра ...

Бан Ки Мун го поздрави апсењето на Младиќ

Р.С.Европа - 26.05.2011

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун го поздрави апсењето на хашкиот бегалец Ратко Малдиќ и оцени дека ова е историски ден за меѓународната правда.

Ратко Младиќ мирно се предал

Оn.net - 26.05.2011

Видно остарен, без брада и обиди за маскирање, Ратко Младиќ не се опирал на апсењето во село Лазарево и бил многу кооперативен.

Реакции за Младиќ и од САД и СЕ

Р.С.Европа - 26.05.2011

Белата куќа денеска го поздрави апсењето на хашкиот бегалец и воен командант на босанските Срби Ратко Младиќ. Американскиот заменик советник за национална безбедност Бен Роудс изјави на ...

Митинг во знак на протест за апсењето на Младиќ

Р.С.Европа - 26.05.2011

Лидерот на Српската радикална партија Драган Тодоровиќ најави дека ќе предложи да се организира митинг во знак на протест за апсењето на Ратко Малдиќ.

Младиќ денеска пред истражен судија

Р.С.Европа - 26.05.2011

Ратко Младиќ во текот на денот ќе биде изнесен пред истражен судија, а потоа надлежните ќе одлужат за неговото префрлање во Хаг, соопшти државниот секретар во Министерството за правда на Србија, ...

Брамерц-Хашкиот трибунал го чека Младиќ

Р.С.Европа - 26.05.2011

Главниот хашки обвинител Серж Брамерц им оддаде признание на српските власти за апсењето на Ратко Младиќ и изјави дека тоа ќе придонесе за помирување во регионот.

Младиќ префрлен во Специјалниот суд во Белград

Р.С.Европа - 26.05.2011

Поранешниот лидер на босанските Срби Ратко Малдиќ е спроведен попладнево во Специјалниот суд во Белград. Околи 16 часот Младиќ од Безбедносно информативната агенција бил префрлен во Специјалниот суд, ...

Реакции на апсењето на Ратко Младиќ

Оn.net - 26.05.2011

Како реагираше меѓународната заедница и што имаат да кажат балканските претставници по апсењето на Ратко Младиќ, на кое се чекаше повеќе од 15 ...

Реакции по апсењето на Младиќ

Р.С.Европа - 26.05.2011

Во речиси целиот свет и на Балканот поздравено апсњето на Радко Младиќ - обвинет за геноцид и воени злосторства во БиХ. Белата куќа денеска го поздрави апсењето на хашкиот бегалец и воен мандант на ...

Филе:апсењето на Младиќ е голем ден за сите

Р.С.Европа - 26.05.2011

Европскиот комесар за проширување Штефан Филе изјави дека со апсењето на Младиќ е задоволена правдата , но и дека со тоа Србија ги острани препреките кон ЕУ.

Караџиќ жали што Младиќ е уапсен

Р.С.Европа - 26.05.2011

Поранешниот претседател на Република Српска Радован Караџиќ , кој сe наоѓа во притвор во Хашкиот трибунал, изјавил дека му е жал што е уапсен Ратко Младиќ.

Младиќ во тешка здравствена состојба

Оn.net - 26.05.2011

Ратко Младиќ неодамна доживеал најмалку еден мозочен удар и како последица не може да ја движи едната рака, пишуваат босанските ...

Уапсен Ратко Младиќ

Телма - 26.05.2011

Српската полиција го уапси Ратко Младиќ, потврди на вонредна прес конференција претседателот на Србија Борис Тадиќ. Претседателот соопшти дека Младиќ е уапсен во селото Лазарево во близината на ...

Уапсен хашкиот бегалец Ратко Младиќ?

Утрински - 26.05.2011

(26.05.2011-12:25 часот) Во тајна акција на српската полиција уапсен е еден од најбараниот бегалци, Ратко Младиќ, објавија медиумите од регионот.

Милошоски за апсењето на Младиќ

Телма - 26.05.2011

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска во Охрид изјави дека бил информиран од амбасадорот на Република Македонија во Белград за апсењето на Ратко Младиќ, поранешниот командант на ...

Реакции во светот по АПСЕЊЕТО НА МЛАДИЌ

Телма - 26.05.2011

БРАМЕРЦ ГО ПОЗДРАВИ АПСЕЊЕТО НА МЛАДИЌ - Главниот хашки обвинител Серж Брамерц го поздрави денеска апсењето на поранешниот командант на војската на Република Српска, Ратко Младиќ, оддавајќи признание ...

Препорака за кандидатурата на Србија и без апсење на Младиќ

Кајгана - 26.05.2011

Европската комисија ќе препорача Србија да добие статус кандидат ако земјата продолжи да ги спроведува реформите до септември, пишува весникот „Блиц“, повикувајќи се на дипломатски извори од Брисел.

Препорака за кандидатурата на Србија и без апсење на Младиќ

Форум - 26.05.2011

Европската комисија ќе препорача Србија да добие статус кандидат ако земјата продолжи да ги спроведува реформите до септември, пишува весникот „Блиц“, повикувајќи се на дипломатски извори од Брисел ...

Кацин:Нема кандидатски статус без апсење на Младиќ

Алфа - 26.05.2011

Специјалниот известувач на Европскиот парламент за Србија Јелко Кацин денеска оцени дека Србија не може да напредува во процесот на евроинтеграциите без апсење на хашкиот обвинет Ратко Младиќ.

Уапсен Младиќ?

Алсат-М - 26.05.2011

Пред неколку часа во тајна операција е уапсен извесен Милорад Комадиќ за кој се сомнева дека е Ратко Младиќ, јавува Б92.

Уапсен Ратко Младиќ

Идивиди - 26.05.2011

Српскиот претседатрел Борис Тадиќ на вонредна прес-конференција во Белгард денеска соопшти дека полицијата претпладнево го уапсила осомничениот воен злосторник Ратко Младиќ.

Уапсен е Ратко Младиќ!

Mnogoo - 26.05.2011

Пред неколку часа во тајна операција е уапсен Милорад Комадиќ, за кого се сомнева дека е Ратко Младиќ, ова беше потврдено за Б92. Во тек е ДНК проверка, за да се потврди идентитетот.

Србија уапси човек за кого верува дека е Ратко Младиќ!

Дневник - 26.05.2011

Белградскиот портал „Б92“ предмалку јави дека во тајна операција на српската безбедносна агнеција БИА е уапсен хашкиот бегалец и воен командант на босанските Срби генерал Ратко Младиќ.

Уапсен Ратко Младиќ?

Кајгана - 26.05.2011

Безбедносно информативната агенција на Србија пред пет часа го уапсила Ратко Младиќ, јавува весникот „Блиц“. Според истиот извор, Младиќ бил уапсен во Србија, а користел лажни документи под име ...

Уапсен Ратко Младиќ!?

Форум - 26.05.2011

Безбедносно информативната агенција на Србија пред пет часа го уапсила Ратко Младиќ, јавува итнернет страница на весникот Blic Според истиот извор, Ратко Младиќ бил уапсен во Србија, а користел лажни ...

Тадиќ потврди:Уапсен е Ратко Младиќ

Алсат-М - 26.05.2011

Српскиот претседател Тадиќ потврди дека е уапсен осомничениот за воени злосторства Ратко Младиќ. „Сите воени злосторници треба да се соочат со правдата.Горд сум на сите кои учествуваа во оваа ...

Потврдено апсењето на Ратко Младиќ

Форум - 26.05.2011

Уапсен е Ратко Младиќ, официјално потврди српскиот претседател Борис Тадиќ, на вонредна прес конференција во Белград Генералот Ратко Младиќ бил уапсен во Србија, а користел лажни документи под име ...

Потврдено: Уапсен Ратко Младиќ!

Кајгана - 26.05.2011

Уапсен е Ратко Младиќ, потврди денерска српскиот претседател Борис Тадиќ, на вонредна прес конференција. Безбедносно информативната агенција на Србија пред пет часа го уапсила Ратко Младиќ, јави ...

Одредени судиите за процесот против Младиќ

Дневник - 27.05.2011

Во Хашкиот трибунал е формиран судски совет задолжен за случајот Ратко Младиќ во кој се судиите Кристоф Флиге, Алфонс Ори и Баконе Молоко, соопштија од Трибуналот.

Борис Тадиќ: Уапсен е Ратко Младиќ

БркајРабота - 26.05.2011

Српскиот претседатрел Борис Тадиќ на вонредна прес-конференција во Белград денеска соопшти дека полицијата претпладнево го уапсила осомничениот воен злосторник Ратко Младиќ.

Тадиќ потврди дека Ратко Младиќ е уапсен

Алфа - 26.05.2011

Човекот со име Милорад Комадич, кој изутринава беше уапсен на територија на Србија е хашкиот бегалец Ратко Младиќ. Ова го потврди српскиот претседател Борис Тадиќ на вонредната прес-конференција .

Ештон: Ратко Младиќ треба веднаш да биде префрлен во Хаг

Алфа - 26.05.2011

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон го поздрави апсењето на хашкиот бегалец и воен командант на босанските Срби генерал Ратко Младиќ, оценувајќи дека тој треба ...

Амнести интернешанл: Недостасува уште Горан Хаџиќ

Алфа - 26.05.2011

Организацијата за заштита на човекови права Амнести интернешенел го поздрави апсењето на хашкиот бегалец и воен командант на босанските Срби генерал Ратко Младиќ, додавајќи дека Србија сега треба да ...

Тадиќ: Отворена е вратата кон ЕУ

Кајгана - 26.05.2011

Претседателот на Србија, Борис Тадиќ, изјави дека денешното апсење на хашкиот бегалец Ратко Младиќ, „и ги отвори вратите“ на Србија кон Европската унија.

Уапсен најбараниот воен злосторник Ратко Младиќ

Алфа - 26.05.2011

Ве известувам дека Ратко Младиќ изутринава е уапсен-со овие зборови Претседателот на Србија , Борис Тадиќ ја потврди веста дека најбараниот воен злосторник ќе замине во Хаг.

САД и НАТО го поздравија апсењето на Младиќ

Дневник - 26.05.2011

Белата куќа денеска го поздрави апсењето на хашкиот бегалец и воен командант на босанските Срби генерал Ратко Младиќ. Американскиот заменик-советник за национална безбедност Бен Роудс изјави на ...

Брамерц го поздрави апсењето на Младиќ и чека негова испорака во Хаг

Дневник - 26.05.2011

Главниот хашки обвинител Серж Брамерц го поздрави денеска апсењето на поранешниот командант на војската на Република Српска, Ратко Младиќ, оддавајќи признание на српските власти за тоа што го ...

Бан Ки-мун: Историски ден за меѓународната правда

Дневник - 26.05.2011

Апсењето на Ратко Младиќ претставува историски ден за меѓународната правда, изјави во Париз генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун.

Уапсен воениот злосторник Ратко Младиќ

Алфа - 26.05.2011

Светот ја поздрави веста за апсењето на Генералот Ратко Младиќ. Сите светски медиуми ја пренесоа веста со назнака „итно“. “Правдата е задоволена и патот на Србија кон ЕУ е слободен.

Србија од господар на војната во господар на мирот

Алфа - 26.05.2011

Со апсењето на воениот злосторник ратко Mладиќ – Србија од господар на војната се трансформира во господар на мирот во регионот – оценува новинарката Лилјана Јаковлевска, долгогодишен дописник од ...

Брисел ја поздрави веста за апсењето на Ратко Младиќ

Алсат-М - 26.05.2011

Експресна реакција на Брисел на веста за апсењето на најбараниот бегалец Ратко Младиќ. На почеток внимателно, но откако се разјасни дека станува збор за вести пренесени во медиумите, Наташа Батлер, ...

Вашингтон задоволен од апсењето на Младиќ

Алсат-М - 26.05.2011

Во низата реакции околу веста дека е уапсен најбараниот за воени злосторства во Босна и Херцеговина, Ратко Младиќ, денеска реагираше Белата куќа.

Милошоски:Апсењето на Младиќ е правилна работа

Алсат-М - 26.05.2011

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска во Охрид изјави дека бил информиран од амбасадорот на Република Македонија во Белград за апсењето на Ратко Младиќ, поранешниот командант на ...

Филе: Србија го потврди својот кредибилитет

Алсат-М - 26.05.2011

Европскиот комесар за проширување Штефан Филе изјави денеска дека со апсењето на Ратко Младиќ, Србија го исполни своето ветување и го „потврди својот кредибилитет“ и за тоа разговарал преку телефон ...

Младиќ однесен во Специјалниот суд за воени злосторства во Белград и е во лоша психичка состојба

Алсат-М - 26.05.2011

Поранешниот командант на босанските Срби Ратко Младиќ, кој рано изутринава беше уапсен во близина на Зрењанин, моментално се наоѓа во зградата на Специјалниот суд за воени злосторства во Белград за ...

Oбама: Ова е важен ден за семејствата на жртвите на Младиќ

Дневник - 26.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама го поздрави денеска српскиот претседател Борис Тадиќ за неговите „решителни напори“, кои овозможија да биде уапсен Ратко Младиќ.

Младиќ пренесен во Специјалниот суд на испитување

Кајгана - 26.05.2011

Поранешниот воен командант на босанските Срби генералот и обвинет за воени злосторства во Хаг, Ратко Младиќ попладнево е превезен во зградата на Специјалниот суд во Белград, каде што ќе му биде ...

Ратко Младиќ: Воен водач кој стана бегалец

SETimes - 26.05.2011

Поранешниот генерал е обвинет за соучество во некои од најголемите злосторства на балканските конфликти. (Разни извори) Поранешниот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ, е еден од најбараните ...

Ратко Младиќ уапсен во Србија, чека екстрадиција

SETimes - 26.05.2011

Шансите на Србија за интеграција во ЕУ добија големо засилување кога претседателот објави дека еден од двајцата преостанати бегалци обвинети за воени злосторства се наоѓа во притвор.

ЕУ препорака за Србија и без апсење на Младиќ

+инфо - 26.05.2011

Европската комисија ќе препорача Србија да добие статус кандидат ако земјата продолжи да ги спроведува реформите до септември, пишува весникот „Блиц“, повикувајќи се на дипломатски извори од Брисел.

Уапсен Ратко Младиќ

+инфо - 26.05.2011

Информативната агенција за безбедност на Србија пред пет часа го уапсила Ратко Младиќ, дознава српски „Блиц“. Младиќ е уапсен во Србија, а користел лажни документи под име Милорад Комадиќ.

Полицијата ги тресе куќите на роднините на Младиќ

+инфо - 26.05.2011

Информативната агенција за безбедност на Србија пред пет часа го уапсила Ратко Младиќ, дознава српски „Блиц“. РТС неофицијално дознава дека уапсениот маж кој во себе имал лажни документи на име ...

Тадиќ потврди дека хашкиот бегалец Младиќ е уапсен

+инфо - 26.05.2011

Денеска околу 11 часот уапсен е Ратко Младиќ. Сакам да им честитам на сите припадници на националната безбедност кои напорно работеа на овој процес.

Биографија на Ратко Младиќ

+инфо - 26.05.2011

Генерал Ратко Младиќ е роден на 12 март 1943 година во селото Божиновиќ, општина Калиновик. Беше генерал и командант на војската на Република Српска од 1992 до 1996 година.

САД и НАТО го поздравија апсењето на Младиќ

+инфо - 26.05.2011

Белата куќа денеска го поздрави апсењето на хашкиот бегалец и воен командант на босанските Срби генерал Ратко Младиќ. Американскиот заменик советник за национална безбедност Бен Роудс изјави на ...

Ратко Младиќ ја чинеше Србија 1,2 милијарди евра годишно

+инфо - 26.05.2011

Ратко Младиќ за време на своето бегство ја чинеше Србија 1,2 милијради евра годишно, објави Б92, пресметувајќи дека секој граѓанин на оваа земја заради хашкиот бегалец месечно губел по 159 евра.

Каде сė го бараа Младиќ

+инфо - 26.05.2011

Хашкиот бегалец Ратко Младиќ го бараа по шуми, касарни, фабрики, семејни куќи и дома кај ортаците, а потрагата по него ја чинеше Србија 1,2 милијарди евра годишно, пренесе Б92.

Младиќ префрлен во Специјалниот суд во Белград

+инфо - 26.05.2011

Поранешниот лидер на босанските Срби Ратко Младиќ е спроведен попладнево во Специјалниот суд во Белград. Околу 16 часот Младиќ од Безбедносно-информативната агенција е префрлен во Специјалниот суд, ...

Младиќ во рок од седум дена во Хаг

+инфо - 26.05.2011

Заменикот на обвинителот за воени злосторства, Бруно Векариќ, денеска изјави дека Ратко Младиќ би можел пред Хашкиот трибунал да се најде за седум дена.

Младиќ во лоша психичка состојба

+инфо - 26.05.2011

Поранешниот командант на босанските Срби Ратко Младиќ, кој утрово беше уапсен во близина на Зрењанин, моментално се наоѓа во зградата на Специјалниот суд за воени злосторства во Белград за распит и е ...

Обама го поздрави Тадиќ за апсењето на Младиќ

+инфо - 26.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама го поздрави денеска српскиот претседател Борис Тадиќ за неговите „решителни напори”, кои овозможија да биде уапсен Ратко Младиќ.

Караџиќ жали поради апсењето на Младиќ

+инфо - 26.05.2011

Поранешниот политички лидер на босанските Срби Радован Караџиќ, против кого се води судски процес во Хашкиот трибунал, изрази жалење за апсењето на генералот Ратко Младиќ, изјави адвокатот на ...

Уапсен Ратко Младиќ

Канал5 - 26.05.2011

Утрово во тајна операција е уапсен Милорад Комадиќ, за кого се тврди дека е всушност Ратко Младиќ, соопшти Б 92, повикувајќи се на неименувани извори.Дилемите ги расчисти претседателот Тадиќ неколку ...

Кој е Ратко Младиќ?

Канал5 - 26.05.2011

Ратко Младиќ (68) е роден во Божановиќи во Б и Х. Воена академија завршил во Белград. Во септември 1991 година е именуван за командант на IX корпус во Книн.

Трипати баран на погрешна адреса

Канал5 - 26.05.2011

За време на потрагата по Ратко Младиќ полиции од различни земји неколкупати беа збунети. Белгиската полиција со денови го следеше пензионираниот сликар Фреди Дегриф. Потоа тој е приведен и испитуван.

Српскиот претседател Тадиќ го потврди апсењето нa Младиќ

Канал5 - 26.05.2011

Претседателот на република Србија, Борис Тадиќ, на вонредна конференција потврди дека во претпладневните часови е уапсен најбараниот хашки бегалец, Ратко Младиќ.

Уапсен Ратко Младиќ

Сител - 26.05.2011

Српскиот претседатрел Борис Тадиќ на вонредна прес-конференција во Белгард денеска соопшти дека полицијата претпладнево го уапсила осомничениот воен злосторник Ратко Младиќ.

Како Ратко Младиќ го избрал лажното име?

Канал5 - 26.05.2011

Уапсениот хашки бегалец Ратко Младиќ додека се криел го користел лажното име Милорад Комадиќ, кое е всушност проширена верзија на неговото вистинско име и веројатно го избрал за полесно да го ...

Кацин:Нема кандидатски статус без апсење на Младиќ

МРТ - 26.05.2011

Специјалниот известувач на Европскиот парламент за Србија Јелко Кацин денеска оцени дека Србија не може да напредува во процесот на евроинтеграциите без апсење на хашкиот обвинет Ратко Младиќ.

Официјално, уапсен е Ратко Младиќ

Кирилица - 26.05.2011

Српскиот претседатрел Борис Тадиќ на вонредна прес-конференција во Белгард денеска соопшти дека полицијата претпладнево го уапсила осомничениот воен злосторник Ратко Младиќ Белградски медиуми ...

Ештон: Ратко Младиќ треба веднаш да биде префрлен во Хаг

Сител - 26.05.2011

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон го поздрави апсењето на хашкиот бегалец и воен командант на босанските Срби генерал Ратко Младиќ, оценувајќи дека тој треба ...

Тадиќ: Ратко Младиќ уапсен во Србија

МРТ - 26.05.2011

Ратко Младиќ уапсен е на територијата на Србија, соопшти денеска на вонредна прес конференција во Белград, српскиот претседател Борис Тадиќ.

Ештон: Ратко Младиќ треба веднаш да биде префрлен во Хаг

МРТ - 26.05.2011

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон го поздрави апсењето на хашкиот бегалец и воен командант на босанските Срби генерал Ратко Младиќ, оценувајќи дека тој треба ...

Тадиќ: Отворена е вратата кон ЕУ

МРТ - 26.05.2011

Претседателот на Србија, Борис Тадиќ, изјави дека денешното апсење на хашкиот бегалец Ратко Младиќ, „и ги отвори вратите“ на Србија кон Европската унија.

Амнести интернешанл: Недостасува уште Горан Хаџиќ

МРТ - 26.05.2011

Организацијата за заштита на човекови права Амнести интернешенел го поздрави апсењето на хашкиот бегалец и воен командант на босанските Срби генерал Ратко Младиќ, додавајќи дека Србија сега треба да ...

Косор: Апсењето на Младиќ е добра вест за целиот свет

МРТ - 26.05.2011

Хрватската премиерка Јадранка Косор денеска во Загреб изјави дека Хрватска го поздравува апсењето на Ратко Младиќ, нагласувајќи дека тоа е добра вест за целиот свет, но и за стабилноста и конечниот ...

Ештон: Младиќ веднаш да биде префрлен во Хаг

Кирилица - 26.05.2011

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон го поздрави апсењето на хашкиот бегалец и воен командант на босанските Срби генерал Ратко Младиќ, оценувајќи дека тој треба ...

Б92: Ратко Младиќ ја чинеше Србија 1,2 милијарди евра годишно

МРТ - 26.05.2011

Ратко Младиќ за време на своето бегство ја чинеше Србија 1,2 милијради евра годишно, објави Б92, пресметувајќи дека секој граѓанин на оваа земја заради хашкиот бегалец месечно губел по 159 евра.

Карла дел Понте: Нема веќе препреки за Србија

МРТ - 26.05.2011

Ратко Младиќ е уапсен и сега веќе нема препреки за патот на Србија кон Европската Унија, изјави за „Блиц“, Карла Дел Понте, поранешната хашка обвинителка. „Европските врати ви се отворени.

Одредени судиите за судскиот процес против Ратко Младиќ

МРТ - 28.05.2011

Во Хашкиот трибунал е формиран судски совет задолжен за случајот Ратко Младиќ во кој се судиите Кристоф Флиге, Алфонс Ори и Баконе Молоко, соопштија од Трибуналот.

Младиќ во рок од седум дена во Хаг

МРТ - 26.05.2011

Заменикот на обвинителот за воени злосторства, Бруно Векариќ, денеска изјави дека Ратко Младиќ би можел пред Хашкиот трибунал да се најде за седум дена.

Јосиповиќ: Апсењето на Младиќ е важно за односите во регионот

МРТ - 26.05.2011

Претседателот на Хрватска, Иво Јосиповиќ оцени дека денешното апсење на Ратко Младиќ е доста важно за идната меѓународна состојба на Србија и нејзините интеграции во Европската унија, но и за ...

Баросо: Апсењето на Младиќ важно за Србија и за ЕУ

МРТ - 26.05.2011

Апсењето на Ратко Младиќ, осомничен за воени злосторства на просторите на поранешна Југославија, е важен чекор напред за Европа и за Србија, сметаат од Европската Унија.

Филе: Србија го потврди својот кредибилитет

Сител - 26.05.2011

Европскиот комесар за проширување Штефан Филе изјави денеска дека со апсењето на Ратко Младиќ, Србија го исполни своето ветување и го „потврди својот кредибилитет“ и за тоа разговарал преку телефон ...

Младиќ однесен во Специјалниот суд за воени злосторства во Белград и е во лоша психичка состојба

Сител - 26.05.2011

Поранешниот командант на босанските Срби Ратко Младиќ, кој рано изутринава беше уапсен во близина на Зрењанин, моментално се наоѓа во зградата на Специјалниот суд за воени злосторства во Белград за ...

Уапсен Ратко Младиќ

Вечер - 26.05.2011

При апсењето Младиќ соработувал, не бил преправен, но сепак тешко препознатлив бидејќи е без коса, остарен... По цели 15 години бегство и успешно криење од српски и разни светски тајни служби, ...

Препорака за кандидатурата на Србија и без апсење на Младиќ

Точка - 26.05.2011

Европската комисија ќе препорача Србија да добие статус кандидат ако земјата продолжи да ги спроведува реформите до септември, пишува весникот „Блиц“, повикувајќи се на дипломатски извори од Брисел.

Кацин: Нема кандидатски статус без апсење на Младиќ

Точка - 26.05.2011

Специјалниот известувач на Европскиот парламент за Србија Јелко Кацин денеска оцени дека Србија не може да напредува во процесот на евроинтеграциите без апсење на хашкиот обвинет Ратко Младиќ.

Уапсен Ратко Младиќ!?

Точка - 26.05.2011

Безбедносно информативната агенција на Србија пред пет часа го уапсила Ратко Младиќ, јавува весникот „Блиц“. Според истиот извор, Младиќ бил уапсен во Србија, а користел лажни документи под име ...

Тадиќ: Отворена е вратата кон ЕУ

Точка - 26.05.2011

Претседателот на Србија, Борис Тадиќ, изјави дека денешното апсење на хашкиот бегалец Ратко Младиќ, „и ги отвори вратите“ на Србија кон Европската унија.

Официјално: Уапсен Ратко Младиќ!

Точка - 26.05.2011

Уапсен е Ратко Младиќ, официјално денеска потврди српскиот претседател Борис Тадиќ, на вонредна прес конференција во Белград.

ВИДЕО: Кој бил всушност Ратко Младиќ?

Точка - 26.05.2011

Ратко Младиќ е роден во местото Божановиќ, во Босна и Херцеговина на 12 март 1943 година. Бил командант на српските сили во Босна од 1992 до 1995 година и обвинет за воени злосторства и заедно со ...

Баросо: Апсењето на Младиќ важно за Србија и за ЕУ

Точка - 26.05.2011

Апсењето на Ратко Младиќ, осомничен за воени злосторства на просторите на поранешна Југославија, е важен чекор напред за Европа и за Србија, сметаат од Европската Унија.

Јосиповиќ: Апсењето на Младиќ е важно за односите во регионот

Точка - 26.05.2011

Претседателот на Хрватска, Иво Јосиповиќ оцени дека денешното апсење на Ратко Младиќ е доста важно за идната меѓународна состојба на Србија и нејзините интеграции во Европската унија, но и за ...

Карла дел Понте: Нема веќе препреки за Србија

Точка - 26.05.2011

Ратко Младиќ е уапсен и сега веќе нема препреки за патот на Србија кон Европската Унија, изјави за „Блиц“, Карла Дел Понте, поранешната хашка обвинителка. „Европските врати ви се отворени.

Младиќ во рок од седум дена во Хаг

Точка - 26.05.2011

Заменикот на обвинителот за воени злосторства, Бруно Векариќ, денеска изјави дека Ратко Младиќ би можел пред Хашкиот трибунал да се најде за седум дена.

Видео: Уапсен е Ратко Младиќ?

Нетпрес - 26.05.2011

Српската полиција го уапсила лицето Милорад Комадиќ, од кого земале примерок и го дале на анализа при што се верува дека станува збор за Ратко Младиќ, објавија српските медиуми, пренесува НетПрес.

Борис Тадиќ: Уапсен е Ратко Младиќ

Курир - 26.05.2011

Белградски Б92 пред малку јави дека во тајна операција на српската безбедносна агнеција БИА е уапсен хашкиот бегалец и воен командант на босанските Срби генерал Ратко Младиќ.

Уапсен Ратко Младиќ

Press24 - 26.05.2011

Пред неколку часа е упасен Милорад Комадиќ за кого полицијата се сомнева дека е Ратко Младиќ. Во моментов се прави ДНК анализа.

Уапсен Ратко Младиќ?

Канал 77 - 26.05.2011

Српските тајни служби, кои потврдија дека го уапсиле генералот Ратко Младиќ е уапсен на територијата на Србија соопштува Агенцијата за безбедност и информации БИА.

Уапсен Ратко Младиќ?

eReporter - 26.05.2011

Српската полиција пред неколку часа во близина на српското село Лазарево го уапси Милорад Комадиќ, за кого постои сомнение дека е всушност лажен идентитет на Ратко Младиќ.

Тадиќ потврди: Уапсен е Ратко Младиќ

Нетпрес - 26.05.2011

Претседателот на Србија Борис Тадиќ, потврди дека во утринските часови во координирана акција на безбедносните информативни агенции е уапсен Ратко Младиќ кај местото Лазарево, кај Зрењанин.

Кој бил всушност Ратко Младиќ?

Нетпрес - 26.05.2011

Ратко Младиќ е роден во местото Божановиќ, во Босна и Херцеговина на 12 март 1943 година. Бил командант на српските сили во Босна од 1992 до 1995 година и обвинет за воени злосторства и заедно со ...

Тадиќ потврди- Ратко Младиќ е уапсен

Press24 - 26.05.2011

Безбедносно информативната агенција на Србија утрово го уапсила Ратко Младиќ. Претседателот на Србија, Борис Тадиќ на вонредна прес конфереција им честиташе на членовите на акциониот тим кои ...

Тадиќ: Ратко Младиќ уапсен во Србија

eReporter - 26.05.2011

Ратко Младиќ уапсен е на територијата на Србија, соопшти денеска на вонредна прес конференција во Белград, српскиот претседател Борис Тадиќ.

Карла Дел Понте: Сега веќе нема пречка за Србија

Нетпрес - 26.05.2011

Ратко Младиќ е уапсен и сега веќе нема пречка на патот на Србија во Европската унија, изјавила за “Блиц“ поранешната хашка обвинителка Карла Дел Понте. “Европските врати ви се отворени.

Ештон: Младиќ мора веднаш да биде префрлен во Хаг

Курир - 26.05.2011

Кетрин Ештон, високиот преставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност го поздрави апсењето на хашкиот бегалец и воен командант на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, оценувајќи ...

ЕУ и НАТО го поздравија апсењето на Младиќ

eReporter - 26.05.2011

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика Кетрин Ештон го поздрави апсењето на Ратко Младиќ и побара тој „без одложување“ да бидеn префрлен во хашкиот Трибунал.

Хрватска го поздрави апсењето на Ратко Младиќ

Курир - 26.05.2011

Премиерката на Хрватска, Јадранка Косор денес во Загреб изјави дека цела Хрватска го поздравува апсењето на Ратко Младиќ, нагласувајќи дека тоа е добра вест за целиот свет, но и за стабилноста и ...

Амнести интернешнл: Остана уште Горан Хаџиќ

Курир - 26.05.2011

Амнести интернешенел, организацијата за заштита на човекови права го поздрави апсењето на хашкиот бегалец и воен командат на босанските Срби, Ратко Младиќ, додавајќи дека Србија сега треба да го ...

Генералот Младиќ ја чинел Србија 1,2 милијарди евра годишно

Курир - 26.05.2011

Ратко Младиќ за време на своето бегство ја чинеше Србија 1,2 милијради евра годишно, објави Б92, пресметувајќи дека секој граѓанин на оваа земја заради хашкиот бегалец месечно губел по 159 евра.

Тадиќ: Уапсен e Ратко Младиќ

Sky - 26.05.2011

Безбедносно информативната агенција на Србија утрово го уапсила Ратко Младиќ. Претседателот на Србија, Борис Тадиќ на вонредна прес конфереција им честиташе на членовите на акциониот тим кои ...

Апсењето на Младиќ го поздравија и САД и НАТО

Курир - 26.05.2011

Апсењето на хашкиот бегалец Ратко Младиќ денес беше поздравено од страна на Белата куќа. Американскиот заменик советник за национална безбедност Бен Роудс изјави на прес-конференција дека САД очекува ...

Бан Ки-мун: Апсењето на Младиќ е историски ден за меѓународната правда

Курир - 26.05.2011

Апсењето на Ратко Младиќ претставува историски ден за меѓународната правда, изјави во Париз генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун.

Младиќ е во Србија, има право да го обжали указот за екстрадиција

Курир - 26.05.2011

Ратко Младиќ се уште се наоѓа во Србија и неговата екстрадиција во Меѓународниот трибунал во Хаг може да одземе околу седмица, изјави денеска српскиот заменик-обвинител за воени злосторства Бруно ...

САД и НАТО го поздравија апсењето на Младиќ

Press24 - 26.05.2011

Апсењето на хашкиот бегалец Ратко Младиќ денес беше поздравено од страна на Белата куќа. Американскиот заменик советник за национална безбедност Бен Роудс изјави на прес-конференција дека САД очекува ...

Милошоски го поздрави апсењето на Младиќ

Press24 - 26.05.2011

Министерот за надворешни работи смета дека напредокот на соседите на интегративниот пат не значи наше назадување. Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска во Охрид изјави дека бил ...

Митановски: Младиќ беше голем војник кој ја сака Македонија

Курир - 26.05.2011

Веле Митановски, македонскиот новинар кој во книга го раскажа своето дружење со воениот злосторник Ратко Младиќ, истакна дека апсењето на неговиот другар беше само прашање на политичка одлука.

Филе: Со апсењето на Младиќ Србија го потврди кредибилитетот

Курир - 26.05.2011

Европскиот комесар за проширување Штефан Филе изјави денеска дека со апсењето на Ратко Младиќ, Србија го исполни своето ветување и го „потврди својот кредибилитет“ и за тоа разговарал преку телефон ...

Белата куќа воодушевена од апсењето на Младиќ

eReporter - 26.05.2011

Белата куќа соопшти денеска дека Соединетите Американски Држави се воодушевени што српската влада гo уапсила Ратко Младиќ, најбараниот обвиненик за воени злосторства во Европа.

Младиќ во лоша психичка состојба

Курир - 26.05.2011

Поранешниот командант на босанските Срби Ратко Младиќ, кој рано изутринава беше уапсен во близина на Зрењанин, моментално се наоѓа во зградата на Специјалниот суд за воени злосторства во Белград за ...

Кооперативен при апсењето-веднаш рекол: "Јас сум Ратко Младиќ"

eReporter - 26.05.2011

Сите досега објавени детаљи за апсењето на Ратко Младиќ говорат дека обвинетиот хашки бегалец бил мошне кооперативен при апсењето.

Караџиќ жали поради апсењето на Младиќ

Курир - 26.05.2011

Поранешниот политички лидер на босанските Срби Радован Караџиќ, против кого се води судски процес во Хашкиот трибунал, изрази жалење за апсењето на генералот Ратко Младиќ, изјави адвокатот на ...

Oбама го поздрави Тадиќ за апсењето на Ратко Младиќ

Курир - 26.05.2011

Американскиот претседател Барак Обама го поздрави денеска српскиот претседател Борис Тадиќ за неговите „решителни напори“, кои овозможија да биде уапсен Ратко Младиќ.

Уапсен Ратко Младиќ

еФакт - 26.05.2011

Српските власти го уапсија Ратко Младиќ, пренесе Б92. Младиќ е уапсен во Србија. Според информациите тој живеел со фалсификувани документи под името на Милорад Комадиќ.

Ратко Младиќ може да биде испорачан во Хаг дури по седум дена

еФакт - 26.05.2011

Белград - Ратко Младиќ денес ќе биде сослушан од истражните судии во Србија, изјави денес државниот секретар во српското министерство за правда Слободан Хомен,. Пренесе С медија.

САД го поздравија апсењето на Ратко Младиќ

еФакт - 26.05.2011

Белград - САД се воодушевени од веста за апсењето на Ратко Младиќ, пренесе Б92. Белата куќа го поздрави апсењето на Младиќ, истакнувајќи дека се надеваат што побрзо да биде испорачан во Хаг.

Уапсен Ратко Младиќ!?

Inpress - 26.05.2011

Белград, 26. мај 2011 (ИНПРЕС) „Јутарњи лист“ повикувајќи се на полициски извори јавува дека попладнево било уапсено лицето Милорад Комадиќ за постоеле основани сомневања дека е Ратко Младиќ.

Кој е Ратко Младиќ?

Inpress - 26.05.2011

Белград, 26. мај 2011 (ИНПРЕС) Ратко Младиќ важеше за еден од најбараните лица од Хашкиот трибунал осомничен за воени злосторства.

Младиќ меѓу охриѓани важи како добар сосед и пријател

Inpress - 26.05.2011

Охрид, 26. мај 2011 (ИНПРЕС) Ратко Младиќ кој денеска беше уапсен на територијата на Србија обвинет за геноцид и други воени злосторства кон средината на 80-тите години на минатиот век беше командант ...

Расмусен го поздрави апсењето на Ратко Младиќ

Inpress - 26.05.2011

Брисел, 26. мај 2011 (ИНПРЕС) Со радост ја примивме веста дека Ратко Младиќ бил уапсен и екстрадиран во Хаг, изјави генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен.

Младиќ е уапсен

Македонија24 - 26.05.2011

Свет - Македониjа 24, , Младиќ е уапсен, "Ратко Младиќ е уапсен, потврди Српскиот претседатрел Борис Тадиќ на вонредна прес-конференција во Белгард.

Темната страна на Младиќ - Собрани злодела на „крвникот од Калиновик“ (Видео)

Inpress - 26.05.2011

Сараево, 26. мај 2011 (ИНПРЕС) Кога во мај 1992. година Ратко Младиќ нареди српската војска да „пука на Велушиќ“, војната во БиХ ја доби својата прва, крвава димензија.

Веле Митановски за дружењето со Ратко Младиќ

Македонија24 - 26.05.2011

Македонија - Македониjа 24, , Веле Митановски за дружењето со Ратко Младиќ, "Апсењето на Ратко Младиќ беше само прашање на политичка одлука.

Ратко Младиќ се криел во куќа во селото Лазарево во Србија (Фото)

Inpress - 26.05.2011

Белград, 26. мај 2011 (ИНПРЕС) Најбараниот хашки бегалец Ратко Младиќ се криел во селото Лазарево во Србија во куќата на неговиот роднина Бранко Младиќ.

Почнува судењето на семејството Младиќ против Србија

Кајгана - 23.05.2011

Босиљка и Дарко, сопругата и синот на хашкиот бегалец Ратко Младиќ, ја тужат Србија бидејќи во последниот претрес на нивниот дом на 22. февруари 2010.

Почнува судењето на семејството Младиќ против Србија

Точка - 23.05.2011

Босиљка и Дарко, сопругата и синот на хашкиот бегалец Ратко Младиќ, ја тужат Србија бидејќи во последниот претрес на нивниот дом на 22. февруари 2010.