TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почна битката за Алепо

Deutsche Welle - 22.07.2012

Сириските бутновници имаат намера да го освојат најголемиот град во земјата - Алепо. Според бунтовнички извори, „операцијат за ослободување на Алепо почна“.

Сирија: борбите продолжуваат, досега 19.106 мртви

Телма - 22.07.2012

Повеќе од 19.000 луѓе загинале во Сирија од март минатата година, кога почнаа судирите во оваа земја, гласи новиот биланс на жртвите што денеска го соопшти сириската Опсерваторија за заштита на ...

Светот стравува од сириското хемиско оружје

Deutsche Welle - 22.07.2012

Најголемата загриженост за Израел во овој период од сириската криза предизвикува можноста хемиското оружје на Сирија да падне во раце на радикални групи.

Сириската армија ја врати контролата на границата

Телма - 22.07.2012

Сириската армија ја врати денеска контролата врз граничниот премин Рабија на границата со Ирак, кој бунтовниците го зазедоа вчера.

Италија ги повика своите граѓани да ја напуштат Сирија

Курир - 22.07.2012

Италија ги повика своите граѓани да ја напуштат Сирија поради зајакнувањето на борбите во делови на Дамаск и откако бунтовниците најавија дека почнале операција во Алепо.

Асад ја враќа контролата во Сирија

МКД - 22.07.2012

Сириската армија ја врати денеска контролата врз граничниот премин Рабија на границата со Ирак, кој бунтовниците го зазедоа вчера.

САД тврдат дека имаат надзор над хемиското оружје на Сирија

Алфа - 22.07.2012

САД во секој момент го надгледуваат сирискиот арсенал на хемиско оружје и „активно се советуваат“ со сириските соседи за да ја истакнат загриженоста поради безбедноста на тоа вооружување и ...

САД внимателно го набљудуваат хемискиот арсенал на Сирија

Курир - 22.07.2012

САД внимателно го набљудуваат арсеналот со хемиско оружје на Сирија и активно се консултираат со соседите на Дамаск, со цел да ја изразат својата загриженост околу потенцијалната опасност на тие ...

Од почетокот на конфликтот во Сирија загинале 19 илјади луѓе

Р.С.Европа - 22.07.2012

Повеќе од 19 илјади луѓе загинале во Сирија од март минатата година од почетокот на конфликтот, досега, соопшти сириската обсерваторија за човекови права.

Уште еден сириски генерал побегна во Турција

Курир - 22.07.2012

Уште еден сириски генерал ја минал синоќа сириско-турската граница, барајќи засолниште во Турција, со што бројот на дезертираните сириски генерали на турска територија се зголеми на 25, изјави турски ...

Бунтовници зазеле граничен премин кон Турција

Нетпрес - 22.07.2012

Сириските бунтовници објавиле дека го зазеле граничниот премин Баб ал Ислам на границата со Турција, додека војската повторно освоила еден премин на границата со Ирак.

САД внимателно го набљудуваат хемискиот арсенал на Сирија

МРТ - 22.07.2012

САД внимателно го набљудуваат арсеналот со хемиско оружје на Сирија и активно се консултираат со соседите на Дамаск, со цел да ја изразат својата загриженост околу потенцијалната опасност на тие ...

Италија ги повика своите граѓани да ја напуштат Сирија

МРТ - 22.07.2012

Италија ги повика своите граѓани да ја напуштат Сирија поради зајакнувањето на борбите во делови на Дамаск и откако бунтовниците најавија дека почнале операција во Алепо.

Бунтовници зазеле граничен премин кон Турција

Точка - 22.07.2012

Сириските бунтовници објавиле дека го зазеле граничниот премин Баб ал Ислам на границата со Турција, додека војската повторно освоила еден премин на границата со Ирак.

Италија ги повика Италијанците да заминат од Сирија

Либертас - 22.07.2012

Сириските бунтовници соопштија денеска дека почнале операција за ослободување на најголемиот град во земјата Алепо, а во меѓувреме во главниот град Дамаск владините сили ја вратија контролата врз ...

Уште еден премин на границата со Турција во рацете на сириските бунтовници

Либертас - 22.07.2012

Сириските бунтовници претходно оваа недела ја презедоа контролата на премините Баб ал Хава западно од Алепо и Џараблус од сириска страна.

САД внимателно го набљудуваат сирискиот хемиски арсенал

Денешен - 22.07.2012

САД внимателно го набљудуваат арсеналот со хемиско оружје на Сирија и активно се консултираат со соседите на Дамаск, со цел да ја изразат својата загриженост околу потенцијалната опасност на тие ...

Италија ги повика своите граѓани да ја напуштат Сирија

Денешен - 22.07.2012

Поради зајакнувањето на борбите во делови на Дамаск и откако бунтовниците најавија дека почнале операција во Алепо, Италија ги повика своите граѓани да ја напуштат Сирија.

Генералите бегаат, режимот на Асад е готов

Вечер Прес - 22.07.2012

Уште еден сириски генерал ја преминал сириско-турската граница и побарал засолниште во Турција, со што бројот на дезертираните сириски генерали на турска територија се зголеми на 25, изјави турски ...

Силни напади на сириската војска во Дамаск

Н.Македонија - 22.07.2012

Сириската војска жестоко го нападнала главниот град Дамаск, кој изминативе денови е упориште на тешки судири, а борби се водат и во неколку делови во вториот по големина сириски град Алепа, објавила ...

Сирискиот режим ја губи контролата?

Deutsche Welle - 21.07.2012

Сирискиот режим е се’ повеќе во дефанзива. Петседателот Башар ал-Асад демантира, но се’ повеќе борци бегаат од редовите на армијата.

Нови жестоки судири во Дамаск

+инфо - 21.07.2012

Најмалку едно лице загина, а десетици други се ранети утрово при артилериски напади на владините сили врз предградието на Дамаск, Шаба, кое е под контрола на сириските бунтовници, соопшти ...

Нови судири во сирискиот град Алепо

Р.С.Европа - 21.07.2012

Во сирискиот град Алепо продолжуваат судирите меѓу војниците и бунтовниците. Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон соопшти дека во овој град продолжуваат битките меѓу воените ...

Двајца сириски генерали пребегаа во Турција

Курир - 21.07.2012

Како дел од група од 10 воени лица, меѓу кои има и полковници и други офицери, двајца сириски бригадни генерали минатата ноќ пребегаа во Турција, соопшти неименуван турски претставник.

САД тврдат дека имаат надзор над хемиското оружје на Сирија

Макфакс - 21.07.2012

САД во секој момент го надгледуваат сирискиот арсенал на хемиско оружје и „активно се советуваат" со сириските соседи за да ја истакнат загриженоста поради безбедноста на тоа вооружување и ...

Продолжуваат жестоките судири во Дамаск

Press24 - 21.07.2012

Најмалку едно лице загина, а десетици други се ранети утрово при артилериски напади на владините сили врз предградието на Дамаск, Шаба.

Нови жестоки судири во Дамаск

МРТ - 21.07.2012

Најмалку едно лице загина, а десетици други се ранети утрово при артилериски напади на владините сили врз предградието на Дамаск, Шаба, кое е под контрола на сириските бунтовници, соопшти ...

Продолжуваат жестоките судири во Дамаск

Курир - 21.07.2012

Најмалку едно лице загина, а десетици други се ранети утрово при артилериски напади на владините сили врз предградието на Дамаск, Шаба, кое е под контрола на сириските бунтовници, соопшти ...

Нови жестоки судири во Дамаск

Сител - 21.07.2012

Најмалку едно лице загина, а десетици други се ранети утрово при артилериски напади на владините сили врз предградието на Дамаск, Шаба, кое е под контрола на сириските бунтовници, соопшти ...

Режимот на Асад се подготвува за нова офанзива

Н.Македонија - 21.07.2012

Силите лојални не режимот на сирискиот претседател го прераспоредуваат хемиското оружје во касарни Силите лојални не режимот на сирискиот претседател Башар ел Асад го прераспоредуваат хемиското ...

Продолжуваат борбите во Дамаск

Н.Македонија - 21.07.2012

Најмалку едно лице загина, а десетици други се ранети утрово при артилериски напади на владините сили врз предградието на Дамаск, Шаба, кое е под контрола на сириските бунтовници, соопшти ...

Нови немири во Сирија, бунтовниците ги окупираат границите

24 Вести - 20.07.2012

Нови немири во Сирија. Бунтовниците ги окупирале граничните премини со Ирак и Турција, во услови кога Кина и Русија повторно ја блокираа резолуција на Обединетите нации со која се предвидуваше ...

Сириските бунтовници ги окупираат граничните премини кон Ирак и Турција

Канал5 - 20.07.2012

Сириските бунтовници ги окупирале граничните премини на земјата со Ирак и Турција, во услови кога Кина и Русија повторно блокираа резолуција на Обединетите Нации со која се предвидува интервенција на ...

Сириските бунтовници го победија Асад

Утрински - 20.07.2012

Сириските бунтовници ja преземаа контролата врз сите гранични премини на сириско-ирачката граница, изјави ирачкиот заменик-министер за внатрешни работи Аднан ал-Асади.

Башар ал-Асад го напушти Дамаск

Утрински - 20.07.2012

АМАН – Сирискиот претседател Башар ал-Асад се наоѓа во крајбрежниот град Латакија, од каде го диригира одговорот за атентатот врз тројца негови поручници, изјавија вчера извори од опозицијата и еден ...

Башар ал Асад е ранет и побегнал од Дамаск

Дневник - 20.07.2012

По ранувањето, сирискиот претседател бил префрлен со авион во Латакија, а неговата сопруга Асма заминала за Русија Сирискиот претседател Башар ал Асад е ранет во нападите на бунтовниците врз Дамаск и ...

Сириските бунтовници преземаат гранични премини

Deutsche Welle - 20.07.2012

Граничните премини меѓу Ирак и Сирија се под контрола на Слободната сириска армија, соопштија ирачки претставници. Во Советот за безбедност на ОН, ново вето од Русија и Кина за резолуцијата на САД и ...

Сирија: Бунтовниците ја контролираат границата со Ирак

Телма - 20.07.2012

Сириските бунтовници преземаа контрола врз сите гранични премини на сириско-ирачката граница, изјави ирачкот заменик министер за внатрешни работи Аднан ал Асади.

Русија тврди дека Асад е подготвен да си замине, Сирија демантира

24 Вести - 20.07.2012

Рускиот амбасадор во Париз, Александар Орлов изјави денеска дека сирискиот претседател Башар ал Асад е подготвен да си замине од власт, но само на цивилизиран начин, додека Сирија го демантира ова ...

Убиен шефот на сириската тајна служба

Deutsche Welle - 20.07.2012

Сириската телевизија ја потврди смртта на шефот на сириското разузнавање, Хишам Иштијар. Но, режимот во Дамаск ги демантираше гласините за наводни планови за повлекување на сирискиот претседател Асад.

Нови немири во Сирија, бунтовниците тргнаа кон границите

Р.С.Европа - 20.07.2012

Сиријските бунтовници ги окупирале граничните премини на земјата со Ирак и Турција, во услови кога Кина и Русија повторно блокираа резолуција на Обединетите нации со која се предвидува интервенција ...

Бунтовниците нападнале полицска станица во Дамаск

Макфакс - 20.07.2012

Сириските бунтовниците нападнале полициска станица во главниот град Дамаск, наводно убиени се десетици полицајци и поддржувачи на сирискиот претседател Башар ал-Асад, јави ноќтоа кон петокот Reuters ...

Сириските бунтовници заземале гранични премини кон Турција и Ирак

Макфакс - 20.07.2012

Сириските бунтовници заземале во четвртокот еден граничен премин кон Турција и според различни извори уште еден или сите кон Ирак, пренесуваат светските агенции.

Сириски бригаден генерал и 20 други воени офицери избегале во Турција

МРТ - 20.07.2012

Сириски бригаден генерал и 20 други воени офицери, вклучувајќи и четворица полковници, се меѓу 710-те лица кои синоќа избегале од Сирија во Турција, изјави денеска турски претставник.

Сиријците го напуштаат Дамск

Алфа - 20.07.2012

Сириската армија вчера објави соопштение до жителите на повеќе населби на Дамск, за 48 часа да го напуштат градот за да не служат како жив штит на бунтовниците.

Русија тврди дека Асад е подготвен да си замине - Сирија демантира

Press24 - 20.07.2012

Рускиот амбасадор во Париз, Александар Орлов изјави денеска дека сирискиот претседател Башар ал Асад е подготвен да си замине од власт, но само на цивилизиран начин, додека Сирија го демантира ова ...

Сириските бунтовници напредуваат, ОН не

Р.С.Европа - 20.07.2012

Сириските бунтовници освоиле неколку гранични премини кон Ирак и Турција. Во исто време, Кина и Русија уште еднаш ја блокираа акцијата на Обединетите нации против режимот на претседателот Башар ал ...

Масакр на сириски полковник

А1 On - 20.07.2012

Додека Обединетие нации продолжуваат да критикуваат и да се надмудрувааат со Русија и Кина за ветото што тие две го ставија на резолуцијата за санкциите на режимот, продолжија жестоките напади во ...

Сириските бунтовници ги зазеле граничните премини кон Турција и Ирак

МКД - 20.07.2012

Сириските бунтовници вчера зазеле еден граничен премин кон Турција и сите гранични премини кон Ирак, јавува Би-би-си, нанесувајќи му со тоа уште еден тежок удар на режимот на претседателот Башар Ал ...

Шефот на сириското разузнавање им подлегнал на повредите

Press24 - 20.07.2012

Шефот на сириското разузнавање Хишам Бехтијар утринава им подлегнал на повредите, здобиени при нападот во Дамаск, соопшти либанската телевизија „Ал Манар“.

Шефот на сириското разузнавање им подлегнал на повредите

МРТ - 20.07.2012

Шефот на сириското разузнавање Хишам Бехтијар утринава им подлегнал на повредите, здобиени при нападот во Дамаск, соопшти либанската телевизија „Ал Манар“.

Мртов шефот на сириското разузнавање

Алфа - 20.07.2012

Шефот на Сириската служба за разузнавање им подлегна на повредите со кои се здоби во бомбашкиот напад во Дамаск, јави државната телевизија.

Русија тврди дека Асад е подготвен да си замине, Сирија демантира

МРТ - 20.07.2012

Рускиот амбасадор во Париз, Александар Орлов изјави денеска дека сирискиот претседател Башар ал Асад е подготвен да си замине од власт, но само на цивилизиран начин, додека Сирија го демантира ова ...

Сириски бригаден генерал и 20 други воени офицери избегале во Турција

А1 On - 20.07.2012

Сириски бригаден генерал и 20 други воени офицери, вклучувајќи и четворица полковници, се меѓу 710-те лица кои синоќа избегале од Сирија во Турција, изјави денеска турски претставник.

Шефот на сириската разузнавачка служба им подлегна на повредите

Макфакс - 20.07.2012

Шефот на сириската разузнавачка служба, генерал Хишам Бектијар утрово им подлегна на повредите здобиени во средата во бомбардирањето во кое загинаа уште три високи безбедносни функционери од блискиот ...

Видео: Борбите беснеат во Сирија

А1 On - 20.07.2012

Силите верни на режимот на Сирискиот претседател Башар ал Асад, се обидуваат да ја вратат контролата врз граничните премини кои претходните денови ги освоија вооружените бунтовници.

Сириските бунтовници заземале гранични премини кон Турција и Ирак

Алфа - 20.07.2012

Сириските бунтовници заземале во четвртокот еден граничен премин кон Турција и според различни извори уште еден или сите кон Ирак, пренесуваат светските агенции.

Сириските бунтовници ги зазеле граничните премини кон Турција и Ирак

Либертас - 20.07.2012

Заменикот на ирачкиот министер за внатрешни работи изјавил дека борците на Слободната сириска војска ги зазеле сите премини на границата меѓу двете земји и додал дека Багдад, по суровата одмазда на ...

По Дамаск, жестоки битки и во Алепо

Либертас - 20.07.2012

Сириската армија преминала во контранапад и ја вратила контролата врз неколку квартови, меѓу кои и Мидан. Жестоки борби се водат во неколку квартови на вториот по големина сириски град Алепо, кој е ...

Русија тврди дека Асад е подготвен да си замине, Сирија демантира

Вечер Прес - 20.07.2012

Рускиот амбасадор во Париз, Александар Орлов за радиото Франс Ентернасионал изјави дека сирискиот претседател Башар ал Асад го прифатил планот за транзиција, кој го направија светските сили во Женева ...

Бунтовниците нападнале полицска станица во Дамаск Дамаск

Канал 77 - 20.07.2012

Сириските бунтовниците нападнале полициска станица во главниот град Дамаск, наводно убиени се десетици полицајци и поддржувачи на сирискиот претседател Башар ал-Асад, јави ноќтоа кон петокот Reuters ...

Бројката дезертери од сириските генерали се искачи на 21

Либертас - 20.07.2012

Уште еден сириски генерал се појави на турската граница, со што стана третиот висок офицер кој пребегнал во Турција во изминатите три дена – вели неименуван турски дипломат.

Русија тврди дека Асад е подготвен да си замине, Сирија демантира

Либертас - 20.07.2012

Сириското Министерство за информации меѓутоа демантираше дека Асад прифатил да си замине од власт, а сириската државна телевизија јави дека изјавата на рускиот дипломат е неоснована.

Мртов и Ал-Асадовиот шеф на тајната полиција

Точка - 20.07.2012

Сирискиот шеф на Одделот за национална безбедност починал од повреди добиени во нападот на бомбаш самоубиец на седиштетот на државната безбедносна агенција во Дамаск.

Бунтовниците тргнаа во битка за Дамаск

Дневник - 19.07.2012

Бунтовничките сили изјавија дека тргнуваат во тотална офанзива на главниот град, а акцијата ја нарекоа „Операција вулкан во Дамаск“ во моменти кога е убиен еден генерал од внатрешниот круг на Асад ...

САД сметаат дека му се ближи крајот на режимот на Асад

Deutsche Welle - 19.07.2012

Смртоносниот напад врз тројцата блиски соработници на сирискиот претседател, според САД, го означуваат почетокот на крајот на режимот на Башар ал-Асад.

Белата Куќа: Асад ја губи контролата

Канал5 - 19.07.2012

Белата Куќа оцени дека сирискиот претседател Башар Ал Асад ја губи контролата врз сирискиот режим, откако четворица членови на неговиот кабинет загинаа во експлозија на бомба за време на нивната ...

Сириската армија бомбардира квартови на Дамаск, Асад раководи од Латакија

24 Вести - 19.07.2012

Сириската армија бомбардира квартови на Дамаск како одговор на вчерашното убиство на тројцата високо позиционирани претставници на режимот, соопштија агенциите, повикувајќи се на сириската опозиција.

Граѓаните бегаат од Дамаск

Deutsche Welle - 19.07.2012

Стотици жители на Дамаск денеска го напуштиле градот поради судири и бомбардирање на одделни квартови. Сириски безбедносни извори изјавиле дека војската го повикува населението да ги напушти воените ...

Сирискиот лидер Башар ал Асад е ранет и побегнал од Дамаск?

Канал5 - 19.07.2012

Сирискиот лидер, Башар ал Асад е ранет и го напушти Дамаск, тврди командантот на сириската слободна армија, Ријад ал Асад, пренесува британски Гардијан.

Асад од Латакија раководи со армијата на сирија

Телма - 19.07.2012

Сириската армија бомбардира квартови на Дамаск како одговор на вчерашното убиство на тројцата високо позиционирани претставници на режимот, соопштија агенциите, повикувајќи се на сириската опозиција.

Башар ел Асад е ранет?

24 Вести - 19.07.2012

Сирискиот претседател Башар ел Асад е ранет при нападите на бунтовничките борци врз Дамаск и побегнал во приморскиот град Латакија, објави турската телевизија Си-Ен-Ен Турк, повикувајќи се на пост на ...

САД со оценка дека Асад ја губи контролата и моќта

24 Вести - 19.07.2012

Сирискиот претседател Башар Ал Асад ја губи контролата врз сирискиот режим по вчерашниот атентат на четворица членови на неговиот кабинет, соопшти Белата куќа.

Башар ал Асад е ранет и побегнал во Латакија?

Нетпрес - 19.07.2012

Претседателот на Сириј, Башар ал Асад е ранет при нападите на бунтовничките борци врз Дамаск и побегнал во приморскиот град Латакија, објави турската телевизија “Си-Ен-Ен Турк“, повикувајќи се на ...

Нови санкции за Сирија

Курир - 19.07.2012

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска треба да се изјасни по Предлог-резолуцијата за Сирија, која содржи закани за воведување нови санкции кон сирискиот режим, а Белата куќа соопшти ...

Нови судири во близина на владата во Дамаск

Р.С.Европа - 19.07.2012

Армиските сили и опозициските борци се судрија во близина на главното седиште на сириската влада во Дамаск. Армијата истевремено стрелала од артилериско оружје врз предградијата на Дамаск каде што од ...

Сириската армија бомбардира квартови на Дамаск

МРТ - 19.07.2012

Сириската армија бомбардира квартови на Дамаск како одговор на вчерашното убиство на тројцата високо позиционирани претставници на режимот, соопштија агенциите, повикувајќи се на сириската опозиција.

Продолжува операцијата „Вулканот на Дамаск“

Press24 - 19.07.2012

Сириските бунтовници ја продолжија денеска вооружената операција „Вулканот на Дамаск“, која ја спроведуваат во главниот град.

Си-Ен-Ен Турк: Башар ел Асад е ранет и побегнал во Латакија

Алфа - 19.07.2012

Сирискиот претседател Башар ел Асад е ранет при нападите на бунтовничките борци врз Дамаск и побегнал во приморскиот град Латакија, објави турската телевизија Си-Ен-Ен Турк, повикувајќи се на пост на ...

Цивилите го напуштаат Дамаск

Макфакс - 19.07.2012

Стотици жители на сириската престолнина Дамаск во четвртокот го напуштиле градот поради судири и бомбардирање на одредени квартови, пренесува AFP за која сириски безбедносни извори рекле дека ...

Си-Ен-Ен - Турк: Башар Асад е ранет

Макфакс - 19.07.2012

Сирискиот претседател Башар ал Асад е ранет, соопшти телевизијата Си-Ен-Ен - Турк. Телевизијата се повикува на изјава на командантот на сириската слободна армија полковник Риад Ал Асад кој тврди ...

Сопругата на Асад не пристигна во Москва, тврди сирискиот амбасадор

Inpress - 19.07.2012

Москва, 19. јули 2012 (ИНПРЕС) Амбасадорот на Сирија во Русија ги демантираше извештаите на бројни медиуми, кои објавија дека сопругата на сирискиот претседател Башар Асад пристигнала во Москва, ...

CNN Turk: Башар ал Асад е ранет и побегнал во Латакија

А1 On - 19.07.2012

Сирискиот претседател Башар ел Асад е ранет при нападите на бунтовничките борци врз Дамаск и побегнал во приморскиот град Латакија, објави турската телевизија Си-Ен-Ен Турк, повикувајќи се на пост на ...

Сириски владин извор негира дека претседателот Башар Асад бил повреден

Макфакс - 19.07.2012

Претседателот на Сирија Башар Асад работи како и обично во својот кабинет во Дамаск, изјавил сириски владин извор за либанска телевизија, пренесе ИТАР-ТАСС.

Демонстранти се обидоа да упаднат во сириската амбасада во Каиро

МРТ - 19.07.2012

Египетските сили за безбедност употребија солзавец за да ги растераат стотиците демонстранти во Каиро, кои се обидоа да упаднат во зградата на сириската амбасада и да го кренат зеленото знаме на ...

Си-Ен-Ен Турк: Асад е ранет

Курир - 19.07.2012

Сирискиот претседател Башар ал Асад е ранет при нападите на бунтовничките борци врз Дамаск и побегнал во приморскиот град Латакија, објави турската телевизија Си-Ен-Ен Турк, повикувајќи се на пост на ...

Си-Ен-Ен Турк: Башар ел Асад е ранет и побегнал во Латакија

+инфо - 19.07.2012

Сирискиот претседател Башар ел Асад е ранет при нападите на бунтовничките борци врз Дамаск и побегнал во приморскиот град Латакија, објави турската телевизија Си-Ен-Ен Турк, повикувајќи се на пост на ...

Си-Ен-Ен Турк: Башар ел Асад е ранет и побегнал во Латакија

Сител - 19.07.2012

Сирискиот претседател Башар ел Асад е ранет при нападите на бунтовничките борци врз Дамаск и побегнал во приморскиот град Латакија, објави турската телевизија Си-Ен-Ен Турк, повикувајќи се на пост на ...

Си-Ен-Ен Турк: Асад е ранет - успеал да побегне

Press24 - 19.07.2012

Сирискиот претседател Башар ел Асад е ранет при нападите на бунтовничките борци врз Дамаск и побегнал во приморскиот град Латакија, објави турската телевизија Си-Ен-Ен Турк.

САД оцени дека Асад ја губи контролата врз сирискиот режим

Р.С.Европа - 19.07.2012

Белата куќа оцени дека Сирискиот претседател Башар Ал Асад ја губи контролата врз сирискиот режим , откако четворица членови на неговиот кабинет загинаа во експлозија на бомба за време на нивната ...

Демонстранти во сириската амбасада во Каиро

Денешен - 19.07.2012

Египетските сили за безбедност употребија солзавец за да ги растераат стотиците демонстранти во Каиро, кои се обидоа да упаднат во зградата на сириската амбасада и да го кренат зеленото знаме на ...

Башар ал Асад е ранет и побегнал во Латакија?

Точка - 19.07.2012

Претседателот на Сирија, Башар ал Асад е ранет при нападите на бунтовничките борци врз Дамаск и побегнал во приморскиот град Латакија, објави турската телевизија “Си-Ен-Ен Турк“, повикувајќи се на ...

Русија и САД се согласија дека треба да се согласат

Вечер Прес - 19.07.2012

Асад се наоѓа во крајбрежниот град Латакија, од каде раководи со воениот одговор на завчерашниот атентат во Дамаск. Антирежимските активисти тврдат дека владините сили во знак на одмазда гранатираат ...

Сириската армија бомбардира квартови на Дамаск, Асад е во Латакија

Либертас - 19.07.2012

Артилеријата разместена на ридот Касион над престолнината, ги подложи на тешко гранатирање реоните каде во последните пет дена дојде до судири меѓу војската и бунтовниците, изјавил локален активист.

Сириската армија бомбардира квартови на Дамаск, Асад е во Латакија

Денешен - 19.07.2012

Сириската армија бомбардира квартови на Дамаск како одговор на вчерашното убиство на тројцата високо позиционирани претставници на режимот, соопштија агенциите, повикувајќи се на сириската опозиција.

САД: Асад ја губи контролата во Сирија

Sky - 19.07.2012

Башар Ал Асад, претседателот на Сирија, ја губи контролата врз сирискиот режим- ова е оценката на Белата куќа, откако четворица членови од кабинетот на Асад загинаа во експлозија на бомба.

Aсад бил ранет вчера и затоа заминал во Латакија?

Либертас - 19.07.2012

Во својата објава на Твитер командант на бунтовниците тврди дека ваквата информација ја добил од луѓе од опкружувањето на сирискиот претседател.

Сириската армија бомбардира квартови на Дамаск

Н.Македонија - 19.07.2012

Сириската армија бомбардира квартови на Дамаск како одговор на вчерашното убиство на тројцата високо позиционирани претставници на режимот, соопштија агенциите, повикувајќи се на сириската опозиција ...

Убиени неколку соработници на Ал Асад

Н.Македонија - 19.07.2012

Сирискиот министер за одбрана, генерал Дауд Рахиџа, загина во вчерашниот самоубиствен напад врз зградата на силите за безбедност во Дамаск, соопшти сириската државна телевизија Нападот во зградата на ...

Асад губи контрола во Сирија

Идивиди - 19.07.2012

Вашингтон, 18 јули 2012 (МИА) - Белата куќа соопшти денеска дека режимот на претседателот Башар Асад губи контрола во Сирија.

Башар ел Асад е ранет и побегнал во Латакија

Идивиди - 19.07.2012

Анкара, 19 јули 2012 (МИА) - Сирискиот претседател Башар ел Асад е ранет при нападите на бунтовничките борци врз Дамаск и побегнал во приморскиот град Латакија, објави турската телевизија Си-Ен-Ен ...

60 сириски војници убиени во борбите во Дамаск

24 Вести - 18.07.2012

Над 60 војници на сириската армија се убиени во текот на последните 48 часа во Дамаск, во борби со бунтовниците од Слободната сириска армија, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на Сирискиот ...

Убиен сирискиот министер за одбрана

Deutsche Welle - 18.07.2012

Сирискиот министер за одбрана, генерал Дауд Раџеха, бил убиен при самоубиствен напад врз зградата на силите за безбедност во Дамаск, објави државната сириска телевизија.

Тежок удар врз Ал Асад – убиени неговите соработници

Канал5 - 18.07.2012

Сирискиот министер за одбрана и неговиот заменик кој е зет на сирискиот претседател Башар Ал Асад се убиени во бомбашки напад што бил извршен врз зградата на националната безбедност во Дамаск.

Сирискиот министер за одбрана убиен во самоубиствен бомбашки напад

Телма - 18.07.2012

Сириската бунтовничка исламистичка групација Лива ал Ислам (Бригада на исламот) во изјава на Фејсбук ја презеде одговорноста за нападот во Дамаск.

Две опозициски групи одговорни за убиството на сирискиот министер за одбрана

24 Вести - 18.07.2012

Нападот во зградата на сириската Служба за национална безбедност во Дамаск е извршен од бомбаш-самоубиец, кој активирал појас со експлозиви во салата, во која се одржувала средбата меѓу министри и ...

Убиен сирискиот министер за одбрана

Утрински - 18.07.2012

Дамаск – Сирискиот министер за одбрана, генерал Дауд Рахиџа загина во вчерашниот самоубиствен напад врз зградата на силите за безбедност во Дамаск, соопшти сириската државна телевизија.

Асад може да употреби хемиско оружје

Утрински - 18.07.2012

Највисокиот сириски политичар, кој пребегна кај опозицијата за Би-Би-Си, изјави дека новиот режим нема да се двоуми да употреби хемиско оружје ако биде ставен во тесно.

Сирија: силите на режимот со леснотија ја добиваат битката за Дамаск

МКД - 18.07.2012

Сириската престолнина Дамаск е претворена во вистинско бојно поле. Бунтовничките сили изјавија дека тргнуваат во тотална офанзива на главниот град, а акцијата ја нарекле Операција Вулкан во Дамаск.

Во борбите во Дамаск убиени над 60 сириски војници

МРТ - 18.07.2012

Над 60 војници на сириската армија се убиени во текот на последните 48 часа во Дамаск, во борби со бунтовниците од Слободната сириска армија, пренесоа француските медиуми, повикувајќи се на Сирискиот ...

Убиен сирискиот министер за одбрана во Дамаск

Р.С.Европа - 18.07.2012

Сирискиот министер за одбрана Дауд Рајха е убиен при напад на бомбаш самоубиец во центарот на Дамаск, соопшти сириската државна телевизија.

Убиен сирискиот министер за одбрана, министерот за полиција во критична состојба

Нетпрес - 18.07.2012

Сириската државна телевизија објави дека во експлозија во зградата на националната безбедност во Дамаск е убиен министерот за одбрана, а министерот за внатрешни работи е тешко повреден.

Убиен сирискиот министер за одбрана

Алфа - 18.07.2012

Сирискиот министер за одбрана генерал Дауд Рахиџа загина во денешниот самоубиствен напад врз зградата на силите за безбедност во Дамаск, соопшти сириската државна телевизија.

Убиен сирискиот министер за одбрана

А1 On - 18.07.2012

Неколку официјални лица од режимот на Асад беа сериозно повредени во нападот на Сириското министерство за одбрана, при што бунтовниците тврдат дека го убиле лично Давуд Рајиха, министерот за одбрана ...

Во експлозија во Сирија настрадале неколку министри

Макфакс - 18.07.2012

Неколку министри и други високи сириски владини претставници се ранети во експлозија во средата во близина на Службата за државна безбедност во главниот град Дамаск, јавува AFP повикувајќи се на ...

Самоубиствен напад во Дамаск

Press24 - 18.07.2012

Самоубиствен напад денеска е извршен врз зградата на силите за безбедност во Дамаск, соопшти сириската државна телевизија, цитирана од американските медиуми.

Војна во Дамаск

Капитал - 18.07.2012

Сирискиот министер за одбрана е убиен во бомбашки напад во Дамаск завчеравечер, по што во главниот град избија воени судири, а цивилите бегаат.

Во самоубиствен напад во Дамаск убиени сирискиот министер за одбрана и шурата на претседателот Асад

МКД - 18.07.2012

Сирискиот министер за одбрана генералот Дауд Раџа бил убиен во самоубиствен бомбашки напад врз седиштето на националната служба за безбедност во Дамаск.

Телохранителот на Асад го убил министерот за одбрана

Нетпрес - 18.07.2012

Две групи ја презеле одговорноста за нападот на зградата на Националната безбедност во центарот на Дамаск во кој беа убиени министерот за одбрана и неговиот заменик и зет на сирискиот лидер.

Уште двајца дезертирани сириски генерали пристигнаа синоќа во Турција

МРТ - 18.07.2012

Двајца сириски генерали се наоѓаат меѓу 600-те Сиријци, кои преминале синоќа во Турција. Со ова бројот на сириски генерали, кои нашле засолниште во Турција, се зголеми на 20 лица.

Убиен сирискиот министер за одбрана

+инфо - 18.07.2012

Сирискиот министер за одбрана генерал Дауд Рахиџа загина во денешниот самоубиствен напад врз зградата на силите за безбедност во Дамаск, соопшти сириската државна телевизија.

Убиен сирискиот министер за одбрана

Press24 - 18.07.2012

Сирискиот министер за одбрана генерал Дауд Рахиџа загина во денешниот самоубиствен напад врз зградата на силите за безбедност во Дамаск, соопшти сириската државна телевизија.

Убиен сирискиот министер за одбрана

Глас на Америка - 18.07.2012

Бомбаш самоубиец упаднал во зградата на Национална безбедност, а меѓу убиените е зетот на претседателот Асад. Сириската државна телевизија вели дека бомбаш самоубиец ја нападнал зградата на ...

Сирија- Асад назначи нов министер за одбрана по убиството на Раџа

Р.С.Европа - 18.07.2012

По убиството на сирискиот министер за одбрана Даут Раџа во Дамаск, сирискиот претседател Баша ал -Асад веднаш назначи нов министер за одбрана.

Две сириски групи ја преземаа одговорноста нападот во Дамаск

Макфакс - 18.07.2012

Две бунтовнички сириски групи ја преземаа одговорноста за нападот во средата во главниот град Дамаск во кој беа убиени неколку високи државни функционери, објавувајќи дека извршиле „успешен напад во ...

Во нападот во Сирија загинале тројца високи соработници на Асад

Р.С.Европа - 18.07.2012

Сириската државна телевизија јави дека тројца членови од најблискиот круг на соработници на претседател Башар ал-Асад се убиени во самоубиствениот бомбашки напад во Дамаск.

Телохранител на Асад го уби министерот за одбрана и го рани неговиот шура

Курир - 18.07.2012

Сирискиот министер за одбрана генерал Дауд Рахиџа загина денеска при самоубиствен напад врз зградата на силите за безбедност во Дамаск, јави сириската државна телевизија.

Убиени клучни сириски министри

Алфа - 18.07.2012

Во бомбашки напад врз зградата за Национална безбедност во Дамаск, убиен е сирискиот министер за одбрана, неговиот заменик кој е и роднина на претседателот Башар ал Асад и шефот на владиниот кризен ...

Асад губи контрола во Сирија

А1 On - 18.07.2012

Белата куќа соопшти денеска дека режимот на претседателот Башар Асад губи контрола во Сирија. Изјавата беше дадена откако во напад загинаа неколкумина високи претставници на режимот.

Убиен сирискиот министер за одбрана

МРТ - 18.07.2012

Сирискиот министер за одбрана генерал Дауд Рахиџа загина во денешниот самоубиствен напад врз зградата на силите за безбедност во Дамаск, соопшти сириската државна телевизија.

Самоубиствен напад во Дамаск, соопшти сириската државна телевизија

МРТ - 18.07.2012

Самоубиствен напад денеска е извршен врз зградата на силите за безбедност во Дамаск, соопшти сириската државна телевизија, цитирана од американските медиуми.

Две опозициски групи ја презедоа одговорноста за нападот во Дамаск

МРТ - 18.07.2012

Сириската бунтовничка исламистичка групација Лива ал Ислам (Бригада на исламот) во изјава на Фејсбук ја презеде одговорноста за нападот во Дамаск.

Бела куќа: Асад губи контрола во Сирија

Сител - 18.07.2012

Белата куќа соопшти денеска дека режимот на претседателот Башар Асад губи контрола во Сирија. Изјавата беше дадена откако во напад загинаа неколкумина високи претставници на режимот.

Двајца дезертирани сириски генерали пристигнаа синоќа во Турција

Press24 - 18.07.2012

Двајца сириски генерали се наоѓаат меѓу 600-те Сиријци, кои преминале синоќа во Турција. Со ова бројот на сириски генерали, кои нашле засолниште во Турција, се зголеми на 20 лица.

Убиен сирискиот министер за одбрана, Асад полека губи

Либертас - 18.07.2012

Претставници на безбедносните сили соопштија дека неколкумина други носители на високи функции се повредени во нападот, по што се превезени во болницата Ал Шами во главниот град.

Телохранителот на Асад го убил министерот за одбрана

Точка - 18.07.2012

Две групи ја презеле одговорноста за нападот на зградата на Националната безбедност во центарот на Дамаск во кој беа убиени министерот за одбрана и неговиот заменик и зет на сирискиот лидер.

Тежок удар врз Асад: Убиен министерот за одбрана

Вечер Прес - 18.07.2012

Асад е бескорисен,, велат неговите пријатели, живее во свој свет и смета оти Бог го пратил на земјата за да владее со Сиријаа.

Убиен сирискиот министер за одбрана, министерот за полиција во критична состојба

Точка - 18.07.2012

Сириската државна телевизија објави дека во експлозија во зградата на националната безбедност во Дамаск е убиен министерот за одбрана, а министерот за внатрешни работи е тешко повреден.

Убиен сирискиот министер за одбрана

Денешен - 18.07.2012

Генерал Дауд Рахиџа, сирискиот министер за одбрана загина во денешниот самоубиствен напад врз зградата на силите за безбедност во Дамаск, соопшти сириската државна телевизија.

Исламисти го убиле сирискиот министер за одбрана?

Либертас - 18.07.2012

Според извор од сириските сили за безбедност, извршителот на денешниот напад работел како телохранител во потесниот круг на претседателот Асад.

Уште двајца сириски генерали пристигнаа во Турција

Н.Македонија - 18.07.2012

Двајца сириски генерали се наоѓаат меѓу 600-те Сиријци, кои преминале синоќа во Турција Со ова бројот на сириски генерали, кои нашле засолниште во Турција, се зголеми на 20 лица.

Телохранител на Асад го убил сирискиот министер за одбрана

Н.Македонија - 18.07.2012

Сирискиот министер за одбрана генерал Дауд Рахиџа загина денеска при самоубиствен напад врз зградата на силите за безбедност во Дамаск, јави сириската државна телевизија Сирискиот министер за одбрана ...

Убиен сирискиот министер за одбрана

Идивиди - 18.07.2012

Бејрут, 18 јули 2012 (МИА) - Сирискиот министер за одбрана генерал Дауд Рахиџа загина во денешниот самоубиствен напад врз зградата на силите за безбедност во Дамаск, соопшти сириската државна ...

Сирија е во граѓанска војна

Дневник - 17.07.2012

Сириската војска, поддржана од тенкови, вчера навлезе во реонот Мејдан во централен Дамаск за да ги избрка бунтовниците утврдени во близина на големите државни објекти, соопштија активисти.

Сириските бунтовници ја донесоа војната во Дамаск

Вест - 17.07.2012

Бејрут (АП) - Сириските бунтовници фрлаа гранати на тенковите и трупите, додека артилеријата на режимот бомбардираше квартови во Дамаск, предизвикувајќи бран бегалци за време на најжестоките борби во ...

Сириски дипломат тврди дека Асад ќе употреби хемиско оружје

24 Вести - 17.07.2012

Поранешниот сириски амбасадор во Багдад, Наваф Фарес синоќа изјави дека претседателот на Сирија, Башар ал Асад „би можел да употреби и хемиско оружје“, доколку се најде во безизлезна ситуација.

Сириски дипломат тврди дека Асад ќе употреби и хемиско оружје

Утрински - 17.07.2012

Поранешниот сириски амбасадор во Багдад, Наваф Фарес синоќа изјави дека претседателот на Сирија, Башар ал Асад „би можел да употреби и хемиско оружје“, доколку се најде во безизлезна ситуација.

Сириските бунтовници почнаа голема офанзива

Телма - 17.07.2012

Востаничката Слободна сириска армија (ССА) вчеравечер соопшти дека почна голема офанзива против владините сили. Операцијата е наречена „Вулканот на Дамаск и сириските земјотреси“, пренесоа ...

Сириски дипломат тврди дека Асад ќе употреби и хемиско оружје

Сител - 17.07.2012

Поранешниот сириски амбасадор во Багдад, Наваф Фарес синоќа изјави дека претседателот на Сирија, Башар ал Асад „би можел да употреби и хемиско оружје“, доколку се најде во безизлезна ситуација.

Сириските бунтовници почнаа голема офанзива

Сител - 17.07.2012

Востаничката Слободна сириска армија (ССА) вчеравечер соопшти дека почна голема офанзива против владините сили. Операцијата е наречена „Вулканот на Дамаск и сириските земјотреси“, пренесоа ...

Асад би употребил и хемиско оружје

Алфа - 17.07.2012

Башар ал Асад “би можел да употреби и хемиско оружје доколку се најде во безизлезна ситуација“, изјави поранешниот сириски амбасадор во Багдад, Наваф Фарес.

Сириските бунтовници во голема офанзива, Асад се заканува со хемиско оружје

Нетпрес - 17.07.2012

Сириските бунтовници синоќа најавиле дека почнуваат голема операција наречена “Вулканот Дамаск и сириски земјотрес“ додека продолжуваат жестокките судири меѓу бунтовниците и сириските сили за ...

Нови моменти од Сирија - следно хемиско оружје

Inpress - 17.07.2012

Хомс, 17. јули 2012 (ИНПРЕС) Поранешниот амбасадор во Ирак, рече дека постојат неофицијални извештаи дека Асад веќе иницирал одредени чекори во употреба на хемиско оружје.

Асад ќе употреби и хемиско оружје за да остане на власт

Р.С.Европа - 17.07.2012

Режимот на Башар ал Асад би можел да употреби и хемиско оружје за да остане на власт. Ова го изјави поранешниот сириски амбасадор во Багдад, Наваф Фарес во интервју за Би-Би-Си.

Сирија- продолжуваат борбите во Дамаск

Р.С.Европа - 17.07.2012

Сириската армија користела хеликоптери во нападите против опозициските сили во Дамаск. Извештаите велат дека тоа се најсериозните борби во главниот град на Сирија од почетокот на борбите во земјата ...

Битката за Дамаск се разгорува

Алфа - 17.07.2012

Додека Русија и Западните сили се надмудруваат околу тоа чија резолуција во Обединетите нации би била вистинската за старт на решавање на кризата во Сирија, битката за Дамаск се разгорува, ...

Сириските бунтовници почнаа голема офанзива

МРТ - 17.07.2012

Востаничката Слободна сириска армија (ССА) вчеравечер соопшти дека почна голема офанзива против владините сили. Операцијата е наречена „Вулканот на Дамаск и сириските земјотреси“, пренесоа ...

Асад ќе употреби хемиско оружје?

Курир - 17.07.2012

Поранешниот сириски амбасадор во Багдад, Наваф Фарес синоќа изјави дека претседателот на Сирија, Башар ал Асад „би можел да употреби и хемиско оружје“, доколку се најде во безизлезна ситуација.

Сириските бунтовници почнаа голема офанзива

Press24 - 17.07.2012

Востаничката Слободна сириска армија вчеравечер соопшти дека почна голема офанзива против владините сили. Операцијата е наречена „Вулканот на Дамаск и сириските земјотреси“, пренесоа француските ...

„Асад би можел да употреби и хемиско оружје“

А1 On - 17.07.2012

Поранешниот сириски амбасадор во Багдад, Наваф Фарес синоќа изјави дека претседателот на Сирија, Башар ал Асад би можел да употреби и хемиско оружје, доколку се најде во безизлезна ситуација.

Сириски дипломат тврди дека Асад ќе употреби и хемиско оружје

МРТ - 17.07.2012

Поранешниот сириски амбасадор во Багдад, Наваф Фарес синоќа изјави дека претседателот на Сирија, Башар ал Асад „би можел да употреби и хемиско оружје“, доколку се најде во безизлезна ситуација.

Сириските бунтовници во голема офанзива, Асад се заканува со хемиско оружје

Точка - 17.07.2012

Сириските бунтовници синоќа најавиле дека почнуваат голема операција наречена “Вулканот Дамаск и сириски земјотрес“ додека продолжуваат жестокките судири меѓу бунтовниците и сириските сили за ...

Поранешен амбасадор: Асад може да употреби и хемиско оружје

Либертас - 17.07.2012

Фарес беше првиот амбасадор на Сирија во Ирак, по повеќегодишниот прекин на односите меѓу овие две соседни земји. Тој му ја откажа својата лојалност на актуелниот сириски претседател и од пред ...

Борбите во Дамаск се поинтензивни

Либертас - 17.07.2012

Рано утринава во неколку квартови во Дамаск имаше големи гранатирања, објаснуваат од Локалните координациски комитети на Сирија. Силни експлозии татнеле во населбите Тадамон, Мидан и Нахр Аиша.

Сирија „игра“ на „хемиската карта“

Денешен - 17.07.2012

Поранешниот сириски амбасадор во Багдад, Наваф Фарес синоќа изјави дека претседателот на Сирија, Башар ал Асад „би можел да употреби и хемиско оружје“, доколку се најде во безизлезна ситуација.

Асад ќе употреби хемиско оружје

Идивиди - 17.07.2012

Лондон, 17 јули 2012 (МИА) - Поранешниот сириски амбасадор во Багдад, Наваф Фарес синоќа изјави дека претседателот на Сирија, Башар ал Асад „би можел да употреби и хемиско оружје“, доколку се најде ...

Сириската војска испрати тенкови во центарот на Дамаск

Вест - 16.07.2012

Сириската војска, поддржана од тенкови, навлезе денеска во реонот Мејдан во централен Дамаск, за да ги избрка бунтовниците, утврдени во близина на големи државни објекти, соопштија активисти.

Сирија: досега најсилни борби во Дамаск

Телма - 16.07.2012

Сириската опозиција тврди дека ноќеска дошло до најсилните борби во Дамаск од кога во оваа земја, пред 16 месеци, почнаа антивладините протести.

Жестоки борби во Дамаск

24 Вести - 16.07.2012

Сириската опозиција тврди дека ноќеска дошло до најсилните борби во Дамаск од кога во оваа земја, пред 16 месеци, почнаа антивладините протести.

Тенкови во централен дамаска

Телма - 16.07.2012

Сириска војска, поддржана од тенкови, навлезе денеска во реонот Мејдан во централен Дамаск, за да ги изгонат бунтовниците, утврдени во близина на големи државни објекти, соопштија активисти.

Жестоки судири во Дамаск

Deutsche Welle - 16.07.2012

Додека набљудувачите на ОН го истражуваат нападот во Тремсе, судирите меѓу владините трупи и бунтовниците во Дамаск се заострија.

ЕУ подготвува нови санкции за Сирија

Макфакс - 16.07.2012

Европската унија подготвува нови санкции за режимот на сирискиот претседател Башар ал-Асад коишто треба да бидат прифатени идната седмица, пренесува во понеделникoт AFP повикувајќи се на дипломатски ...

Дезертиран сириски генерал побара ограничена воена интервенција на НАТО

МРТ - 16.07.2012

Сириски генерал дезертер изјави дека бунтовниците контролираат 60 проценти од територијата на земјата и дека единствено имаат потреба од ограничена воена интервенција на НАТО за да добијат помош во ...

Досега најсилни борби во Дамаск, тврди сириската опозиција

МРТ - 16.07.2012

Сириската опозиција тврди дека ноќеска дошло до најсилните борби во Дамаск од кога во оваа земја, пред 16 месеци, почнаа антивладините протести.

Досега најсилни борби во Дамаск

Курир - 16.07.2012

Како што тврдат од сириската опозиција ноќеска дошло до најсилните борби во Дамаск од кога во оваа земја, пред 16 месеци, почнаа антивладините протести.

Тенкови навлегоа во кварт во централен Дамаск

МРТ - 16.07.2012

Сириска војска, поддржана од тенкови, навлезе денеска во реонот Мејдан во централен Дамаск, за да ги изгонат бунтовниците, утврдени во близина на големи државни објекти, соопштија активисти.

Досега најсилни борби во Дамаск

+инфо - 16.07.2012

Сириската опозиција тврди дека ноќеска дошло до најсилните борби во Дамаск од кога во оваа земја, пред 16 месеци, почнаа антивладините протести.

Досега најсилни борби во Дамаск, тврди сириската опозиција

Сител - 16.07.2012

Сириската опозиција тврди дека ноќеска дошло до најсилните борби во Дамаск од кога во оваа земја, пред 16 месеци, почнаа антивладините протести.

Тенкови навлегоа во кварт во централен Дамаск

+инфо - 16.07.2012

Сириска војска поддржана од тенкови навлезе денеска во реонот Мејдан во централен Дамаск за да ги избрка бунтовниците, утврдени во близина на големи државни објекти, соопштија активисти.

Битка за Дамаск

А1 On - 16.07.2012

Повеќе од 24 часа трааат борбите во предградијата на Дамаск поради што стотици луѓе ги напуштија своите домови и бараат сигурност во другите делови на главниот град на Сирија.

ВИДЕО: Картички од хрватски оператор во рацете на сириските бунтовници

Нетпрес - 16.07.2012

Иако хрватската министерка за надворешни работи, Весна Пусиќ, во Истанбул учествувала на состанокот “Пријатели на Сирија“, што ги собира политичките сили склони на сириската опозиција која сака да го ...

Мароко го протера сирискиот амбасадор, Дамаск возврати

Р.С.Европа - 16.07.2012

Амбасадорот на Мароко во Сирија денеска беше прогласен за персона нон грата, откако претходно Мароко побара од сирискиот амбасадор да си оди, соопштија од сириското министерство за надворешни работи.

Сирија влезе во граѓанска војна

Алфа - 16.07.2012

Сириската армија денеска за прв пат со тенкови влезе во центарот на Дамаск, каде се наоѓаат упориштата на бунтовниците. Опозицијата соопшти дека сите патишта и приоди, во и кон, главниот град се ...

Картички од хрватски оператор во рацете на сириските бунтовници

Точка - 16.07.2012

Иако хрватската министерка за надворешни работи, Весна Пусиќ, во Истанбул учествувала на состанокот “Пријатели на Сирија“, што ги собира политичките сили склони на сириската опозиција која сака да го ...

Дезертиран сириски генерал бара НАТО да интервенира во Сирија

Либертас - 16.07.2012

- Сè што ни треба од НАТО се само два воздушни напада врз претседателската палата, за потоа да го собориме режимот и да можеме да ги контролираме сите сириски градови - изјави за весникот генерал ...

Во Дамаск најсилни борби досега

Денешен - 16.07.2012

Сириската опозиција тврди дека ноќеска дошло до најсилните борби во Дамаск од кога во оваа земја, пред 16 месеци, почнаа антивладините протести.

Тенкови влегоа во центарот на Дамаск

Либертас - 16.07.2012

По првпат тенкови упаѓаат во одредена област, и тоа е најголемото распоредување оклопни возила во Дамаск од почетокот на 17-месечното востание против претседателот Башар ал Асад.

Сириски национален совет: Обама да не ги чека изборите и итно да дејствува

Вечер Прес - 16.07.2012

Сириската опозиција тврди дека вчера дошло до најсилните борби во Дамаск од кога почнаа антивладините протести. Воената офанзива била покрената во бунтовничките упоришта во Дамаск, со цел од ...

Побарана ограничена воена интервенција на НАТО во Сирија

Н.Македонија - 16.07.2012

Сириски генерал дезертер изјави дека бунтовниците контролираат 60 проценти од територијата на земјата и дека единствено имаат потреба од ограничена воена интервенција на НАТО за да добијат помош во ...