TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џон Ленон (9.10.1940 - 8.12.1980)

Дневник - 11.12.2010

„Музиката е сечија своина. Само музичките издавачи се тие кои мислат дека луѓето ја ...

Автограм за убиецот

Окно - 10.12.2010

Пред триесет години, на 8 декември 1980 година, во Њујорк е убиен Џон Ленон, основачот на легендарните Битлси. Атентатот се случи пред зградата Дакота во која низа години живееше славниот музичар.

Не сакаше да биде мртов идол

Утрински - 09.12.2010

„Она што сите го сакаат се мртвите херои како Сид Вишоус и Џемс Дин. Не сум заинтересиран за тоа да бидам мртов идол“- изјавил Џон Ленон на 5 декември 1980 година, само три дена пред својата смрт.

30 години од убиството на Џон Ленон

Идивиди - 09.12.2010

Голем број обожаватели на Џон Ленон се собраа синоќа во њујоршкиот „Централ парк“ да ја одбележат 30-годишнината од неговото убиство.

Три децении без Џон Ленон

Н.Македонија - 09.12.2010

Пред зградата Дакота, каде што пред триесет години Марк Чепмен го застрела својот идол Џон Ленон, се собраа голем број негови обожаватели, кои палеа свеќи и ги пееја неговите песни, но главната ...

Светот ја одбележа 30-годишнината од смртта на Џон Ленон

Кирилица - 09.12.2010

Голем број обожаватели на Џон Ленон се собраа синоќа во њујоршкиот „Централ парк“ да ја одбележат 30-годишнината од неговото убиство Обожавателите носеа цвеќиња, свеќи и фотографии на пејачот кои ги ...

Стотици фанови на Ленон во негова чест

Канал5 - 09.12.2010

Стотици обожаватели на Џон Ленон се собраа синоќа во њујоршкиот Централ парк на 30-годишнината од неговото убиство. Цвеќиња, свеќи и фотографии на пејачот беа поставени на мозаикот во меморијалниот ...

Фановите ја одбележаа 30-годишнината на Ленон

Курир - 09.12.2010

Голем број обожаватели на Џон Ленон се собраа синоќа во њујоршкиот „Централ парк“ да ја одбележат 30-годишнината од неговото убиство.

30 години без Џон Ленон

А1 - 08.12.2010

„Сите ги сакаат мртвите херои како Џејмс Дин. Не сум заинтересиран да бидам мртов идол“, изјави Џон Ленон на 5-ти декември 1980-та година, само три дена пред својата смрт.

Три децении без Ленон

BBC - 08.12.2010

Убиството на Џон Ленон на денешен ден, пред 30 години беше еден од најшокантните моменти во историјата. Поранешниот Битлс, Џон Ленон, имаше 40 години кога беше погоден од неколку куршуми, пред ...

30 години без Џон Ленон

Deutsche Welle - 08.12.2010

Три децении по неговата смрт, Џон Ленон останува легенда чија музика и апели за мир во светот инспирираа генерации на уметници и обожуватели.

30 години од убиството на Џон Ленон

Алфа - 08.12.2010

Денеска се одбележуваат триесет години од убиството на легендарниот фронтмен на Битлси, Џон Ленон. Тој беше погоден со четири куршуми истрелани од зад грб на 8.

Триесет години од смртта на Џон Ленон

Форум - 08.12.2010

Три децении по ладнокрвното убиство во декемвриската ноќ во Њујорк, пејачот стана вечна легенда на која и се посветени филмови, биографии, изложби што од него прават симбол на едно време Поранешниот ...

30 години од убиството на Џон Ленон

Интересно - 08.12.2010

Пред 30 години убиен е легендарниот "Битлс", Џон Ленон. Го убил Марк Чепмен, испукувајќи во него 4 куршуми... Денес се одбележуваат 30 години од кога Марк Дејвид Чепмен, "за да привлече внимание на ...

30 години од убиството на Џон Ленон

Корзо - 08.12.2010

Пред 30 години е убиен легендарниот „битлс“ Џон Ленон. Го уби Марк Чепмен, со четири куршуми. Денес е 30 годишница од атентатот на легендарниот Џон Ленон.

Денот кога загина Џон Ленон

Канал5 - 08.12.2010

На 8 декември пред 30 години беше убиен најпознатиот Битл, Џон Ленон,пред влезот на својот стан во Лондон,прв од славните на листата за отстрел на Марк Чепмен.Јоко Оно зборува за кобната вечер.

Ќе беше ли Џон Ленон денес жив помалку да го сакаше син му?!

Кирилица - 08.12.2010

Светот денес одбележува 30 години од смртта на легендарниот битлс и еден од највлијателните музичари во историјата, Џон Ленон Пред точно 30 години, 8 декември 1980 година, е убиен единствениот и ...

Триесет години од убиството на Џон Ленон

Сител - 08.12.2010

Денеска навршуваат 30 години од убиството на членот на групата „Битлси“, „златното момче“ на Ливерпул Џон Ленон. Секоја година на годишнината од смртта на Ленон неговите обожаватели се собираат во ...

Триесет години од убиството на Џон Ленон

Курир - 08.12.2010

На денешен ден пред 30 години беше убиен членот на „Битлси“, големата музичка икона на дваесетиот век Џон Ленон. Секоја година на годишницата на смртта на Ленон, неговите обожаватели се собираат во ...

Триесет години од смртта на Џон Ленон

Макфакс - 08.12.2010

Триесет години од убиството на Џон Ленон. Три децении по ладнокрвното убиство во декемвриската ноќ во Њујорк, пејачот стана вечна легенда на к..

Триесет години од убиството на Џон Ленон

Inpress - 08.12.2010

Лондон, 8. декември 2010 (ИНПРЕС) Пред триесет години беше убиен легендарниот „Битлс“ Џон Ленон. Го уби Марк Чепмен со четири куршуми „за да го сврти вниманието врз себе“.

Триесет години од смртта на Џон Ленон

Точка - 07.12.2010

Утре навршуваат 30 години од смртта на легендарниот член на “Битлси”, Џон Ленон. По тој повод денеска илјадници фанови запалиле свеќи во неговиот роден град Ливерпул и во Њујорк, оддавајќи му почит ...

Триесет години од смртта на Џон Ленон

Нетпрес - 07.12.2010

Утре навршуваат 30 години од смртта на легендарниот член на “Битлси”, Џон Ленон. По тој повод денеска илјадници фанови запалиле свеќи во неговиот роден град Ливерпул и во Њујорк, оддавајќи му почит ...

Јунак на работничката класа

Окно - 06.12.2010

Ноќта меѓу осми и деветти декември радио-станиците низ светот до бесвест го повторуваа новиот сингл на Џон Ленон „Just Like Starting Over“, а на никој на нас, кои клечевме покрај радио-приемниците и ...