TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дисциплинска постапка против полицаецот што тепаше мигранти

Вест - 13.09.2015

Министерството за внатрешни работи поведе дисциплинска постапка против полицаецот што тепаше мигранти на македонско-грчката граница. Видеоснимката на која се гледа како полицаецот со пендрекот в рака тепа секого што ќе се најде пред него, беше ...

Билетот за мигрантите поскапе на 25 евра

Утрински - 13.09.2015

За помалку од еден месец ова е трето зголемување на билетот на релација Гевгелија - Табановце Македонски железници „Транспорт“ воведе нова цена на билетот на релација Гевгелија - Табановце што последниов период најмногу го користат мигрантите кои од ...

Билетот за мигрантскиот воз рипна на 25 евра

Вест - 13.09.2015

Директорот Костов одби да одговори дали за билетите се издаваат фискални сметки, но тврди дека се е легално и оти недозволиво е билет со цена од 25 евра да е без сериски број Билетот за возовите со кои мигрантите се превезуваат од Гевгелија до ...

Штрајкот на машиновозачите прекина, цената на билетот Гевгелија-Табановце од 10 скокна на 25 евра

МКД - 13.09.2015

Машиновозачите вработени во Македонски железници го прекинаа тридневниот штрајк и специјалните возови за бегалците од Гевгелија до Табановце повторно сообраќаат. Билетот сега чини 25 евра.

Возниот билет за мигрантите покачен од 10 на 25 евра

Фокус - 13.09.2015

Претходно, цената еднаш беше покачена од 5 на 10 евра Возниот билет за мигрантите е покачен од 10 на 25 евра, реагираат граѓанските активисти. Претходно, цената еднаш беше покачена од 5 на 10 евра.

Возниот билет за мигрантите рипна од 10 на 25 евра

+инфо - 13.09.2015

Цената на билетот за воз за мигрантите е покачена од 10 на 25 евра, реагираат грашански активисти. Возовите на Македонски железници од вчера, по тродневниот штрајк, повторно се на шините. Претходно летоска, цената еднаш беше покачена од 5 на 10 евра.

Нова мигрантска несреќа ги зеде животите на 28 лица и едно дете

Фактор - 13.09.2015

Брод со повеќе од 100 мигранти денеска се преврте источно од грчкиот остроф Фармакониси. Спасувачките екипи од водите извлегоа 28 безживотни тела, меѓу кое и тело на мало дете. Екипите успеале да спасат 68 лица, а 29 мигранти успеале сами да стигнат ...

Во еден месец два пати поскапеа билетите за мигрантите

Фактор - 13.09.2015

Мигрантите кои патуваат на релација Гевгелија- Табановце од сега ќе плаќаат поскапи билети. Поранешната цена на возниот билет која мигрантите ја плаќаа беше 10 евра или 600 денари. Сега истата карта ќе ги чини 25 евра или 1 500 денари.

Од првични 350 денари, мигрантите од вчера плаќаат 25 евра по возен билет

Кумановски м. - 13.09.2015

После дводневниот штрајк во Македонски Железници спроведен од страна на незадоволните машиновозачи кои си ги побараа заостанатите лични доходи и неплатено здравствено осигурување за јули и август, од вчера, според изјавите на граѓанските активисти, ...

Огромен број мигранти влегоа во Македонија, полицијата организирана, ги качува во возови и автобуси (фотогалерија)

Република - 13.09.2015

На македонската граница постојано пристигнуваат нови бегалци. Македонската полиција, јавува репортерот на „Република“ организирано ја спроведува толпата мигранти. „Мигранти пристигнуваа цела ноќ, цел ден.

Бројот лица кои криумчарат луѓе во Германија се зголемил за 40 отсто

Макфакс - 13.09.2015

Бројот лица уапсени за тајно внесување мигранти на територијата на Германија оваа година се зголемил за 40 отсто, пишува весникот Bild am Sonntag, повикувајќи се на податоци од тамошното министерство за внатрешни работи.

Билетите за мигрантите на погрешен колосек

Дневник - 13.09.2015

Билетот за патување со воз на релација Гевгелија - Табановце од 10 скокна на 25 евра. Сега мигрантите треба да платат два и повеќе пати поголема сума ако сакаат да стигнат до Табановце. Изгладнети, преморени, со децата на грб или в раце, на ...

Во Гевгелија драматично, во Скопје собир за добредојде на бегалците

24 Вести - 12.09.2015

Не сопира бранот бегалци на јужната граница. Во меѓузоната гужвите се расчистуваат со пропуштање на групи по стотина мигранти кои добиваат документи и хуманитарна помош. Само денеска од МВР се издадени околу 3.000 потврди со кои на бегалците им се ...

Солидарен собир за поддршка на мигрантите во Скопјe

Фактор - 12.09.2015

Активисти на левичарското движење ,,Солидарност” најавија јавен собир денеска во центарот на Скопје за поддршка на мигрантите. Собирот ќе се одржи на плоштадот ,,Македонија” во 12 часот по повод „Европски денот за поддршка на бегалците“ .

Кога пеколот чини илјадници долари

Н.Македонија - 12.09.2015

Со голема доза страв ни пријде една млада жена на возраст од триесетина години со молба да ги пуштат и нејзиниот сопруг и синчето во автобусот. Веднаш го повикавме најблискиот полицаец и му ја раскажавме нејзината мака.

Неизвесна судбината за 160.000 мигранти

Глас на Америка - 11.09.2015

Земји од Источна Европа го одбиваат планот за распределување на бранот мигранти меѓу членките на ЕУ Министрите за надворешни работи на Унгарија, Чешката Република, Полска и Словачка се состанаа со министрите за надворешни работи на Германија и ...

Мигрантите се превезуваат со автобуси и такси

Телма - 11.09.2015

Транспортот на мигрантите од Гевгелија до Табановце се одвива претежно со автобуси и такси возила поради штрајкот на машиновозачите од „Македонски железници“. Според информациите од Железничка станица во Гевгелија вчера од кампот во Гевгелија кон ...

Мигрантите се превезуваат со автобуси и со такси возила поради штрајкот на машиновозачите

24 Вести - 11.09.2015

Транспортот на мигрантите од Гевгелија до Табановце се одвива претежно со автобуси и такси возила поради штрајкот на машиновозачите од „Македонски железници“. Според информациите од Железничка станица во Гевгелија вчера од кампот во Гевгелија кон ...

Протест на семејствата на осудените кои превезувале мигранти

24 Вести - 11.09.2015

Семејствата на осудените кои превезувале мигранти денеска пред Судот со протест бараа нивните членови да бидат пуштени на слобода или на условно. Дел од нив велат дека не добиле ниту обвинителен акт од Судот а за казната дознале преку медиумите.

Протест на роднините на осомничените за шверц на мигранти

Телма - 11.09.2015

Полицијата приведе 11 лица за криумчарење мигранти. По извршената контрола во возило кај Неготино пронајдени се шест мигранти со потекло од Сирија, Бангладеш и Афганистан. На приведените им е дореден притвор.

СДСМ: Кризата со мигрантите не се решава со огради, туку со системски решенија

Нова ТВ - 11.09.2015

Социјалдемократскиот сојуз денеска реагира на изјавата на министерот за надворешни работи Никола Попоски, кој изјави дека ја разгледува можноста за изградба на ограда на својата граница слично како што тоа го стори Унгарија за да го сопре големиот ...

СДСМ: Кризата со мигрантите не се решава со огради

Утрински - 11.09.2015

Власта очигледно нема капацитет да се справи со бегалската криза и не може да обезбеди сигурен транзит на мигрантите низ државата, реагираше вчера опозициската СДСМ. Според партијата, „Никола Груевски и неговите следбеници, како Никола Попоски, ...

Ќар од туѓа мака

Вест - 11.09.2015

Диви продавачи на мигрантите им нудат банани, една банана едно евро, кутија цигари пет евра. За превоз со такси мигрантите плаќаат и по петстотини евра Нема срце што нема да препукне кога уште од далеку ќе ги види мигрантите.

Возовите запреа, реките мигранти продолжуваат

Утрински - 11.09.2015

Поради штрајкот на машиновозачите, повеќе стотици мигранти заминаа кон Табановце со автобуси и со такси возила Повеќе стотици мигранти кои денеска од Грција влегоа во земјава, заминаа кон Табановце со автобуси и со такси возила.

ТМРО бара да се затвори границата за мигрантите

МКД - 11.09.2015

Ја поздравуваме и поддржувме намерата на македонската влада за итно затворање на границата спрема Грција и градење заштитна ограда, соопшти ТМРО. Оваа мерка ТМРО ја предложи пред 2 месеца .

Напливот на мигранти не стивнува, македонските таксисти нагрнаа во Гевгелија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 11.09.2015

Напливот на мигранти од грчките острови на македонската граница не се намалува. Од грчка страна постојано доаѓаат бегалци од Сирија, Авганистан, Ирак... Денеска нивниот број е поголем од 7.600, а од грчка страна автобусите со бегалци чија последна ...

Поголема ангажираност на грчката полиција - помалку тензии со бегалците на македонската граница

МКД - 11.09.2015

Завчера вечерта над 4.000 бегалци ја минаа грчката граница. Грчката полиција се повлече поради дождот, па мигрантите ноќта влегоа наеднаш, без потребната придружба, со што наеднаш се создадоа огромни редици и турканици на македонската страна.

ГЕВГЕЛИЈА: И денеска кон Табановце ќе тргнат 6.000 мигранти

Телеграф - 11.09.2015

Од Железничка станица информираа дека и денеска ќе имаат редуциран превоз на мигрантите и оти ќе заминат најмногу три воза од Гевгелија до Табановце, а утрово сè уште не е тргнат ниту еден воз Транспортот на мигрантите од Гевгелија до Табановце се ...

СУДОТ ЗА ПРИТВОРЕНИТЕ КРИУМЧАРИ: Наместо на протест, доставете жалба

Телеграф - 11.09.2015

Роднини на лица што се обвинети за шверцување мигранти денеска се собраа пред Основниот суд Скопје 1, барајќи нивно ослободување Граѓаните кои протестираат во врска со одлуки на Основниот суд Скопје 1 – Скопје најпрво треба да ги искористат сите ...

ДОДЕКА НЕМА ВОЗОВИ: Таксисти од цела Македонија дојдоа во Гевгелија

Телеграф - 11.09.2015

Хуманитарци стравуваат дека, доколку продолжи штрајкот на железничарите, можни се поголеми нарушувања во регуларниот проток на мигрантите. Бројот на автобуси и такси возила не е доволен за да ги пренесе сите што надоаѓаат Ниту еден од специјалните ...

Мигрантите се превезуваат со автобуси и такси поради штрајкот на машиновозачите

+инфо - 11.09.2015

Транспортот на мигрантите од Гевгелија до Табановце се одвива претежно со автобуси и такси возила поради штрајкот на машиновозачите од „Македонски железници“. Според информациите од Железничка станица во Гевгелија вчера од кампот во Гевгелија кон ...

Мигрантите се превезуваат со автобуси и такси поради штрајкот на машиновозачите

Популарно - 11.09.2015

Транспортот на мигрантите од Гевгелија до Табановце се одвива претежно со автобуси и такси возила поради штрајкот на машиновозачите од „Македонски железници“. Според информациите од Железничка станица во Гевгелија вчера од кампот во Гевгелија кон ...

Мигрантите се превезуваат со автобуси и такси поради штрајкот на машиновозачите

А1 On - 11.09.2015

Транспортот на мигрантите од Гевгелија до Табановце се одвива претежно со автобуси и такси возила поради штрајкот на машиновозачите од „Македонски железници“. Според информациите од Железничка станица во Гевгелија вчера од кампот во Гевгелија кон ...

Европа ја стигна клетвата на Гадафи за мигрантите

МК News - 11.09.2015

Европа ја стигна клетвата на Гадафи. Како што се повеќе се засилува кризата со мигрантите во Европа, руските медиуми се повеќе потсетуваат на последните зборови на покојниот либиски лидер Моамер Гадафи, кои сега изгледаат како некое мрачно пророштво.

Протести на семејствата на осомничените за шверц на мигранти

Кајгана - 11.09.2015

Семејствата на осомничените лица за криумчарење на мигранти се собраа на протест пред Основниот суд Скопје 1, со барање нивните најблиски да бидат ослободени, да им се намалат казните или, пак, да бидат условно осудени.

Човек со големо срце – евакуирани мигрантите во Белград

МК News - 11.09.2015

Еден човек од Белград не сакал да седи со скрстени раце во топлиот дом додека мигрантите седат на дожд и се смрзнуваат во паркот бо близина на автобуската станица. Имено, тој организирал сместување и превоз за мигрантите да засолнат од стдените ...

СДСМ: Груевски и Попоски знаат само да креваат огради

+инфо - 11.09.2015

Никола Груевски и неговите следбеници како Никола Попоски знаат само да поставуваат огради и да креваат ѕидови.Кризата со мигрантите не се решава со огради, туку со системски решенија, порача СДСМ, реагирајќи на изјавата на министерот за надворешни ...

Ексклузивни фотографии од Гевгелија - еве што се случува таму, повторно полиција удри по мигрантите

think.mk - 11.09.2015

Повеќе во врска со овие настани можете да погледнете на следниов ...

Семејствата на притворените за криумчарење мигранти протестираат

+инфо - 11.09.2015

Семејствата на осомничените лица за криумчарење на мигранти се собраа на протест пред Основниот суд Скопје 1, со барање нивните најблиски да бидат ослободени, да им се намалат казните или, пак, да бидат условно осудени, јави Макфакс ...

Уапсени шверцери на наркотици и на мигранти

+инфо - 11.09.2015

Полицијата приведе единаесет лица поради трговија со дрога и криумчарење мигранти. Приведените како припадници на организирана криминална група дејствувале на национално и меѓународно ниво и биле инволвирани во недозволена трговија со наркотици и ...

И денеска нема возови за мигрантите

+инфо - 11.09.2015

Иако беше најавено дека не се запрени специјалните возови што ги транспортираат мигрантите од Гевгелија до Табановце, денеска во Македонски железници велат дека поради хаотичната ситуација со штрајкот на железничарите не е извесно дали ќе тргнат ...

СДСМ: Кризата со мигрантите не се решава со огради, туку со системски решенија

А1 On - 11.09.2015

„Никола Груевски и неговите следбеници како Никола Попоски знаат само да поставуваат огради и да креваат ѕидови. Кризата со мигрантите не се решава со огради, туку со системски решенија. Очигледно власта на Груевски нема капацитет да се справи со ...

Мигрантите се превезуваат со автобуси и такси поради штрајкот на машиновозачите

Сител - 11.09.2015

Транспортот на мигрантите од Гевгелија до Табановце се одвива претежно со автобуси и такси возила поради штрајкот на машиновозачите од „Македонски железници“. Според информациите од Железничка станица во Гевгелија вчера од кампот во Гевгелија кон ...

Мигрантите се превезуваат со автобуси и такси поради штрајкот на машиновозачите

Канал5 - 11.09.2015

Транспортот на мигрантите од Гевгелија до Табановце се одвива претежно со автобуси и такси возила поради штрајкот на машиновозачите од „Македонски железници“. Според информациите од Железничка станица во Гевгелија вчера од кампот во Гевгелија кон ...

Семејствата на осомничените за шверц на мигранти бараат ослободување или помали казни за своите најблиски

Точка - 11.09.2015

Семејствата на осомничените лица за криумчарење на мигранти се собраа на протест пред Основниот суд Скопје 1, со барање нивните најблиски да бидат ослободени, да им се намалат казните или, пак, да бидат условно осудени.

Големиот бран бегалци од Грција пристигна во Македонија

Канал5 - 11.09.2015

Прифатниот камп кај Гевгелија денеска полн со мигранти. На секои 15-тина минути се препушта група од по 50 луѓе кои едвај чекаат да се отворат портите на истиот и влезат во камповите на УНХЦР. Таму имаат обезбедено храна и вода.

“Зорт тера на се”- 6000 мигранти бараат автобуски и такси превоз поради штрајкот на машиновозачите

Локално - 11.09.2015

Со автобуси и со такси-возила се одвива транспортот на мигрантите од Гевгелија до Табановце поради штрајкот на машиновозачите од „Македонски железници“. Како што информираат од Железничка станица во Гевгелија, вчера од кампот кон Табановце заминале ...

СДСМ: Кризата со мигрантите не се решава со огради, туку со системски решенија

Локално - 11.09.2015

Никола Груевски и неговите следбеници како Никола Попоски знаат само да поставуваат огради и да креваат ѕидови. Кризата со мигрантите не се решава со огради, туку со системски решенија. Очигледно власта на Груевски нема капацитет да се справи со ...

Поради штрајкот на машиновозачите бегалците се превезуваат со автобуси и такси

Кирилица - 11.09.2015

Транспортот на бегалците од Гевгелија до Табановце се одвива претежно со автобуси и такси возила поради штрајкот на машиновозачите од „Македонски железници“. Според информациите од Железничка станица во Гевгелија вчера од кампот во Гевгелија кон ...

Поради штрајкот на машиновозачите бегалците се превезуваат со автобуси и такси

Либертас - 11.09.2015

Транспортот на бегалците од Гевгелија до Табановце се одвива претежно со автобуси и такси возила поради штрајкот на машиновозачите од „Македонски железници“. Според информациите од Железничка станица во Гевгелија вчера од кампот во Гевгелија кон ...

Поради штрајкот на машиновозачите мигрантите се превезуваат со автобуси и такси

еМагазин - 11.09.2015

Транспортот на мигрантите од Гевгелија до Табановце се одвива претежно со автобуси и такси возила поради штрајкот на машиновозачите од „Македонски железници“. Според информациите од Железничка станица во Гевгелија вчера од кампот во Гевгелија кон ...

Поради штрајк на Железницата, мигрантите се превезуваат со автобуси и такси возила

Репортер - 11.09.2015

Транспортот на мигрантите од Гевгелија до Табановце се одвива претежно со автобуси и такси возила поради штрајкот на машиновозачите од „Македонски железници“. Според информациите од Железничка станица во Гевгелија вчера од кампот во Гевгелија кон ...

СДСМ: Кризата со бегалците не се решава со огради, туку со системски решенија

Либертас - 11.09.2015

– Никола Груевски и неговите следбеници како Никола Попоски знаат само да поставуваат огради и да креваат ѕидови. Кризата со мигрантите не се решава со огради, туку со системски решенија, порача СДСМ, реагирајќи на изјавата на министерот за ...

Ист билборд – друго пакување: „Врати се назад или продолжи понатаму“!

Вистина.мк - 11.09.2015

„Нема леб овде, вратете се назад или продолжете понатаму“- им порачуваат Бугарите и Хрватите на мигрантите кои доаѓаат во овие земји. Маршутата на бегалците од Блискиот Исток, пред се од Сирија, најчесто е Грција – Македонија – Србија – Унгарија, ...

„Клетвата“ на Гадафи надвисна над Европа

Курир - 11.09.2015

Што порача либискиот лидер за мигрантите непосредно пред смртта? Како што бројот на мигранти кои стигнуваат во Европа станува се поголем, така многу медиуми потсетуваат на мрачното пророштво на покојниот либиски лидер Муамер Гадафи, кој што тој го ...

СДСМ: Груевски и Поповски знаат само да креваат ѕидови и огради

Кирилица - 11.09.2015

Никола Груевски и неговите следбеници како Никола Попоски знаат само да поставуваат огради и да креваат ѕидови.Кризата со мигрантите не се решава со огради, туку со системски решенија, вели СДСМ, реагирајќи на изјавата на министерот за надворешни ...

Повреден мигрант донесен во Општа болница Куманово

Kumanovo News - 11.09.2015

Завчера во 1 часот по полноќ од Општа болница Куманово е пријавено во полиција дека кај нив е донесен повреден мигрант. Најверојатно се работи за мигрант од Пакистан, кој имал повреда од остар предмет во пределот на главата.

Семејствата на притворените за криумчарење бегалци протестираат

Либертас - 11.09.2015

Семејствата на осомничените лица за криумчарење на бегалци се собраа на протест пред Основниот суд Скопје 1, со барање нивните најблиски да бидат ослободени, да им се намалат казните или, пак, да бидат условно осудени, јави Макфакс ...

Протест на семејствата на осудените кои превезувале мигранти

Репортер - 11.09.2015

Семејствата на осудените кои превезувале мигранти денеска пред Судот со протест бараа нивните членови да бидат пуштени на слобода или на условно, извор24вести Дел од нив велат дека не добиле ниту обвинителен акт од Судот а за казната дознале преку ...

ЖАЛОСНО: Унгарците како стока ги третираат мигрантите

Press24 - 11.09.2015

Вознемирувачко видео денеска се појави на социјалните мрежи во кое покажува каков третман имаат мигрантите во Унгарија. Како Унгарците им делат храна на мигрантите погледнете на овој ЛИНК ...

Табановце е преплавено од автобуси со бегалци поради штрајкот на машиновозачите

Кумановски м. - 11.09.2015

Повеќе од педесетина автобуси пристигнаа во прифатниот бегалски камп на Табановце вчера, откако машиновозачите на Македонски Железници стапија во штрајк, барајќи ги заостанатите лични доходи за јули и август.

Семејствата на осомничените за шверц на мигранти бараат ослободување или помали казни за своите најблиски

Макфакс - 11.09.2015

Семејствата на осомничените лица за криумчарење на мигранти се собраа на протест пред Основниот суд Скопје 1, со барање нивните најблиски да бидат ослободени, да им се намалат казните или, пак, да бидат условно осудени.

Емигрантите се превезуваат со автобуси и такси поради штрајкот на машиновозачите

Република - 11.09.2015

Транспортот на мигрантите од Гевгелија до Табановце се одвива претежно со автобуси и такси возила поради штрајкот на машиновозачите од „Македонски железници“. Според информациите од Железничка станица во Гевгелија вчера од кампот во Гевгелија кон ...

Никаков ѕид нема да н` спречи да стигнеме до Германија

Дневник - 11.09.2015

И да има ѕид и на оваа граница, помеѓу Грција и Македонија, ќе најдеме начин да поминеме, зашто имаме само две опции - или да го продолжиме патот кон европските земји или да останеме тука , А тоа што уште еден ѕид е во најава не е добро - вели ...

Мигрантите се превезуваат со автобуси и такси поради штрајкот на машиновозачите

Lider - 11.09.2015

Транспортот на мигрантите од Гевгелија до Табановце се одвива претежно со автобуси и такси возила поради штрајкот на машиновозачите од „Македонски железници“. Според информациите од Железничка станица во Гевгелија вчера од кампот во Гевгелија кон ...

Европа е погодена од проклетството на Гадафи: Еве што либискиот лидер порача непосредно пред смртта!

Пулс24 - 11.09.2015

Како што во Европа сѐ повеќе јакне бегалската криза, многу руски медиуми потсетуваат на мрачното пророштво на покојниот либиски лидер Муамер Гадафи, кој го напишал во вид на писмо неколку месеци пред својата насилна смрт.

Лице повредено во главата донесено во..

Sky - 11.09.2015

На 10.09.2015 година околу 01,00 часот од МЦ- Куманово во СВР-Куманово пријавено е дека кај нив е донесено лице најверојатно мигрант од Пакистан со повреда од остар предмет во пределот на главата.

Совет на Европа: Одбивањето на мигрантите е неприфатливо

Телма - 10.09.2015

Државите немаат право да ги одбиваат мигрантите и се должни да ги оценат барањата за азил, дури и на оние кои на нивна територија влегле нелегално, нагласи Советот на Европа. СЕ нагласува дека кога ќе разгледуваат поединечни случаи, државите треба ...

Пристигнуваат нови групи мигранти

Телма - 10.09.2015

Полицијата го забрза протокот на мигранти на македонско-грчката граница. Поради дождот мигрантите и бегалците во големи групи се пропуштаат и се упатуваат кон прифатниот камп, каде може да се засолнат и да им биде пружана прва помош на истошените и ...

СЕ: Одбивањето на мигрантите е неприфатливо

Алсат-М - 10.09.2015

Државите немаат право да ги одбиваат мигрантите и се должни да ги оценат барањата за азил, дури и на оние кои на нивна територија влегле нелегално, нагласи Советот на Европа. СЕ нагласува дека кога ќе разгледуваат поединечни случаи, државите треба ...

Река мигранти низ Македонија, проблеми нема

Р.С.Европа - 10.09.2015

Илјадници мигранти секојдневно ја поминуваат македонско-грчката граница во потрагата по безбеден живот во некоја од западноевропските земји. Транзитот на мигрантите низ земјава се одвива непречено и без ...

„Сакам само мојот син да живее во мир“

Р.С.Европа - 10.09.2015

Хуманитарните организации кои работат на терен велат дека над 5000 мигранти дневно поминуваат низ земјава, при што им обезбедуваат храна, вода и помош. Секојдневно илјадници мигранти поминуваат низ дивиот премин на македонско грчката граница во ...

Мигрант од Пакистан однесен во болница со убодна рана на главата

МКД - 10.09.2015

Рано утрово околу 1 часот од Медицинскиот центар- Куманово во кумановската полиција пријавено било дека кај нив е донесено лице најверојатно мигрант од Пакистан со повреда од остар предмет во главата.

Денеска во Гевгелија ќе влезат 6.000 мигранти

МКД - 10.09.2015

Утрово од железничката станица во Гевгелија, од платформата кај кампот кон Табановце замина првиот специјален воз со околу 600 мигранти, а во текот на денот се очекува низ Македнија да поминат нови 6.000 мигранти.

ШТРАЈК НА МАШИНОВОЗАЧИТЕ: Возовите за мигрантите не се запрени

Телеграф - 10.09.2015

Не се затворени вратите и од јавниот автобуски превоз, па голем дел од мигрантите купуваат билети за автобуските линии што сообраќаат до Скопје, од каде што со друг превоз го продолжуваат патот кон северната граница Голем број патници вчера останаа ...

СЕ: Одбивањето на мигрантите е неприфатливо

А1 On - 10.09.2015

Државите немаат право да ги одбиваат мигрантите и се должни да ги оценат барањата за азил, дури и на оние кои на нивна територија влегле нелегално, нагласи Советот на Европа. СЕ нагласува дека кога ќе разгледуваат поединечни случаи, државите треба ...

Совет на Европа: Одбивањето на мигрантите е неприфатливо

+инфо - 10.09.2015

Државите немаат право да ги одбиваат мигрантите и се должни да ги оценат барањата за азил, дури и на оние кои на нивна територија влегле нелегално, нагласи Советот на Европа. СЕ нагласува дека кога ќе разгледуваат поединечни случаи, државите треба ...

СЕ: Одбивањето на мигрантите е неприфатливо

Алфа - 10.09.2015

Државите немаат право да ги одбиваат мигрантите и се должни да ги оценат барањата за азил, дури и на оние кои на нивна територија влегле нелегално, нагласи Советот на Европа. Државите немаат право да ги одбиваат мигрантите и се должни да ги оценат ...

БУГАРСКА ГРАНИЦА: Драги мигранти, добредојдовте! Нема работа. Нема пари. Нема иднина. Вратете се назад!

МК News - 10.09.2015

Нема леб овде, им порачуваат Бугарите на мигрантите кои доаѓаат во оваа земја. Маршутата на бегалците од Блискиот исток, пред се` Сирија, најчесто е правец Грција-Македонија-Србија-Унгарија.

Мигрант повреден во глава

+инфо - 10.09.2015

Мигрант повреден со остар предмет во главата бил донесен ноќеска околу 01 часот во Медицинскиот центар во Куманово, соопшти полицијата. Во СВР-Куманово било пријавено дека кај нив е донесено лице, најверојатно мигрант од Пакистан, со повреда од ...

Потребна е топла облека за мигрантите, лекари од странство сакаат да помогнат

+инфо - 10.09.2015

Апел за донирање на топла облека за мигрантите беше упатен претпладнево на Фејсбук-групата „Help the migrants in Macedonia“, каде речиси од минута во минута има предлози за помош. Така, една жена посочува дека нејзин пријател лекар, Канаѓанец со ...

Повреден мигрант итно донесен на скопските Клиники

Сител - 10.09.2015

Околу 1 часот ноќеска од Медицинскиот центар Куманово во СВР-Куманово било пријавено дека кај нив е донесено лице, најверојатно мигрант од Пакистан, со повреда од остар предмет во пределот на главата.

СЕ: Одбивањето на мигрантите е неприфатливо

Сител - 10.09.2015

Државите немаат право да ги одбиваат мигрантите и се должни да ги оценат барањата за азил, дури и на оние кои на нивна територија влегле нелегално, нагласи Советот на Европа. СЕ нагласува дека кога ќе разгледуваат поединечни случаи, државите треба ...

СЕ: Одбивањето на мигрантите е неприфатливо

Н.Македонија - 10.09.2015

Државите немаат право да ги одбиваат мигрантите и се должни да ги оценат барањата за азил, дури и на оние кои на нивна територија влегле нелегално, нагласи Советот на Европа. СЕ нагласува дека кога ќе разгледуваат поединечни случаи, државите треба ...

Пакистански мигрант доведен во болница со рана на главата

Точка - 10.09.2015

Пакистанец со повреда на главата од остар предмет доведен бил во Кумновската болница во четврток ноќта околу еден часот по полноќ соопшти полицијата. Имено, во четвртокот околу 1 часот од Медицинскиот центар Куманово во СВР-Куманово пријавено е дека ...

"Срдечен" бугарски пречек за мигрантите

Точка - 10.09.2015

Оваа фотографија го покажа вистинскиот срдечен бугарски пречек за мигрантите. На еден граничен премн, Бугарите поставиле табла со која им сугерират на мигрантите дека во нивната држава не ги чека мед и млеко. „Овде нема леб“, порачуваат Бугарите.

Бугарија им порача на мигрантите – нема леб кај нас

Канал5 - 10.09.2015

Бугарија смисли необичен начин како да ги одврати мигрантите - постави табла со која им порачува дека таа не земја во која тече мед и млеко. „Драги мигранти, добредојдовте во Бугарија. Работа нема. Пари нема. Нема иднина. Вратете се назад.

(ВИДЕО) ДОЖД И ВРИСОК НА СИТЕ СТРАНИ: Македонската граничната полиција тепа мигранти

Фактор - 10.09.2015

На снимката која ја објави американскиот портал Yahoo се гледа како македонската гранична полиција, буквално ги тепа мигрантите. Снимката е денешна и на може да се види полицаец како со пендрак силно ги удира бегалците.

(ГАЛЕРИЈА) Солзи, страв и пендраци – ова е голготата низ која минуваат мигрантите во Македонија

Фактор - 10.09.2015

Илјадници мигранти денеска го поминаа денот на македонко-грчката граница, стоејќи на дождот и преколнувајќи ја полицијата да ги пушти да минат низ државата. По испешачени илјадници километри, тие сепак денеска не наидоа на милосрдие.

Во Европа пристига проклетството на Гадафи: Еве што порача либискиот лидер за мигрантите непосредно пред смртта

Точка - 10.09.2015

Стручњаците сметаат дека Европа веќе го изгубила својот углед на најстабилно место на светот, главно поради тоа што водечките европски земји и САД ги урнаа лабавите режими токму во оние земји, чии што луѓе сега ги освојуваат железничките станици во ...

Јасно и гласно: Еве што им порача Бугарија на мигрантите

За Се - 10.09.2015

Нема леб овде, им порачуваат Бугарите на мигрантите кои доаѓаат во оваа земја. Маршутата на бегалците од Блискиот Исток, пред се од Сирија, најчесто е Грција – Македонија – Србија – Унгарија, меѓутоа илјадници бегалци доаѓаат и во Бугарија.

Апел за донирање на топла облека за мигрантите

Шеталиште - 10.09.2015

Апел за донирање на топла облека за мигрантите беше упатен претпладнево на Фејсбук-групата „ Help the migrants in Macedonia “, каде речиси од минута во минута има предлози за помош. Така, една жена посочува дека нејзин пријател лекар, Канаѓанец со ...

СЕ: Одбивањето на мигрантите е неприфатливо

Репортер - 10.09.2015

Државите немаат право да ги одбиваат мигрантите и се должни да ги оценат барањата за азил, дури и на оние кои на нивна територија влегле нелегално, нагласи Советот на Европа. СЕ нагласува дека кога ќе разгледуваат поединечни случаи, државите треба ...

Одбивањето на мигрантите е неприфатливо

Вечер - 10.09.2015

Државите немаат право да ги одбиваат мигрантите и се должни да ги оценат барањата за азил, дури и на оние кои на нивна територија влегле нелегално, нагласи Советот на Европа Државите немаат право да ги одбиваат мигрантите и се должни да ги оценат ...

Мигрант повреден со остар предмет во главата

Либертас - 10.09.2015

Мигрант повреден со остар предмет во главата бил донесен ноќеска околу 01 часот во Медицинскиот центар во Куманово, соопшти полицијата. Во СВР-Куманово било пријавено дека кај нив е донесено лице, најверојатно мигрант од Пакистан, со повреда од ...

Пакистански мигрант доведен во болница со рана на главата

Fox.mk - 10.09.2015

Вчера околу 01,00 часот од МЦ- Куманово во СВР-Куманово пријавено е дека кај нив е донесено лице најверојатно мигрант од Пакистан со повреда од остар предмет во пределот на главата. На истиот веднаш му е укажана лекарска помош по што бил препратен ...

Мигрант итно донесен на скопските Клиники

Press24 - 10.09.2015

Околу 1 часот по полноќ од Медицинскиот центар Куманово во полициската станица во Куманово било пријавено дека кај нив е донесено лице, најверојатно мигрант од Пакистан, со повреда од остар предмет во пределот на главата.

Пакистански мигрант доведен во болница со рана на главата

Репортер - 10.09.2015

Пакистанец со повреда на главата од остар предмет доведен бил во Кумновската болница во четврток ноќта околу еден часот по полноќ соопшти полицијата. Имено, во четвртокот околу 1 часот од Медицинскиот центар Куманово во СВР-Куманово пријавено е дека ...

Пакистански мигрант доведен во болница со рана на главата

Макфакс - 10.09.2015

Пакистанец со повреда на главата од остар предмет доведен бил во Кумновската болница во четврток ноќта околу еден часот по полноќ соопшти полицијата. Имено, во четвртокот околу 1 часот од Медицинскиот центар Куманово во СВР-Куманово пријавено е дека ...

СЕ: Одбивањето на мигрантите е неприфатливо

Денешен - 10.09.2015

Државите немаат право да ги одбиваат мигрантите и се должни да ги оценат барањата за азил, дури и на оние кои на нивна територија влегле нелегално, нагласи Советот на Европа. СЕ нагласува дека кога ќе разгледуваат поединечни случаи, државите треба ...

Европа ја стигна клетвата на Гадафи за мигрантите

Република - 10.09.2015

Европа ја стигна клетвата на Гадафи. Како што се повеќе се засилува кризата со мигрантите во Европа, руските медиуми се повеќе потсетуваат на последните зборови на покојниот либиски лидер Моамер Гадафи, кои сега изгледаат како некое мрачно пророштво.

ФОТО: Нема возови, денеска бегалците со автобуси до Табановце

Вечер - 10.09.2015

Мигрантите по поминатата дождлива ноќ кај Богородица денеска патот го продолжуваат кон Табановце. До Србија стигнуваат главо со автобуси и такси возила. Фото: Н. ...

Повреден Пакистанец пренесен во болница

Kumanovo News - 10.09.2015

Мигрант од Пакистан со повреда на главата ноќеска во 1 часот по полноќ е донесен во Кумановската болница. Раната на главата му била нанесена од остар предмет. По укажаната лекарска помош повредениот е префрлен во Клиничкиот центар -Скопје.

Претепан емигрант заврши на Клиника во Скопје

Република - 10.09.2015

Ноќва околу 1 часот од медицинскиот центар во кумановската полиција пријавиле дека кај нив е донесено лице, најверојатно мигрант од Пакистан, со повреда од остар предмет во пределот на главата.

Пакистанец нападнат во Куманово

Кумановски м. - 10.09.2015

Како што информираат од Министерството за внатрешни работи во текот на раните утрински часови околу 1 часот, од Медицинскиот центар – Куманово до СВР Куманово било пријавено дека кај нив е донесено лице мигрант од Пакистан кој имал телесни повреди ...

Тука нема пари, работа, ни иднина: Со ваков билборд Бугарите ги пречекуваат мигрантите (ФОТО)

Курир - 10.09.2015

На мигрантите кои доаѓаат во Бугарија, Бугарите им порачуваат дека нема леб во нивната земја. Маршутата на сириските бегалци начесто е правецот Грција – Македонија-Србија – Унгарија, но илјадници бегалци оди и преку источните соседи.

ФОТО: Цела Европа зборува за полицаецот Ариф - погледнете колку големо срце има

Press24 - 10.09.2015

И додека светските медиуми постојано пренесуваат вести за ситуацијата со мигрантите на Балканот, од Србија доаѓа слика полна со емоции, љубов, грижа, емпатија и разбирање. На неа се наоѓа српскиот полицаец Ариф кој прегрнува мало дете-мигрант.

Мигрант од Пакистан ранет со нож

Дневник - 10.09.2015

Мигрант од Пакистан бил донесен во Медицинскиот центар во Kуманово облеан во крв и во тешка состојба откако бил прободен со нож. Инцидентот се случил вчераутрото околу 1 часот по полноќ, кога случајот бил пријавен и во полицијата.

ФОТО: Човек со големо срце - евакуирани мигрантите во Белград

Press24 - 10.09.2015

Еден човек од Белград не сакал да седи со скрстени раце во топлиот дом додека мигрантите седат на дожд и се смрзнуваат во паркот бо близина на автобуската станица. Имено, тој организирал сместување и превоз за мигрантите да засолнат од стдените ...

Донација од 2 милиона од МОК за мигрантите

Курир - 10.09.2015

Меѓународниот Олимписки комитет (МОК) основаше фонд за хуманитарна помош во вресност од 2 милиони долари наменети за мигрантите. „Во тек е страшна криза на Блискиот Исток, Африка и Европа“, вели првиот човек на Меѓународниот олимписки комитет, Томас ...

ФОТО: „Срдечен“ бугарски пречек за мигрантите

Нетпрес - 10.09.2015

Оваа фотографија го покажа вистинскиот срдечен бугарски пречек за мигрантите. На еден граничен премн, Бугарите поставиле табла со која им сугерират на мигрантите дека во нивната држава не ги чека мед и млеко. „Овде нема леб“, порачуваат Бугарите.

Наплив на мигранти на Табановце

Kumanovo News - 10.09.2015

Поголем број на мигранти од вообичаеното има денеска железничката станица Табановце, информираат мештаните и претставниците на Црвениот Крст кои се на терен. Според нивни проценки до 15 часот пристигнале околу 2500 луѓе, а до крајот на денот ...

СЕ: Одбивањето на мигрантите е неприфатливо

Република - 10.09.2015

Државите немаат право да ги одбиваат мигрантите и се должни да ги оценат барањата за азил, дури и на оние кои на нивна територија влегле нелегално, нагласи Советот на Европа. СЕ нагласува дека кога ќе разгледуваат поединечни случаи, државите треба ...

Европа ја стигна клетвата на Гадафи: Еве што предвиде тој за мигрантите

Нетпрес - 10.09.2015

Европа ја стигна клетвата на Гадафи . Како што се повеќе се засилува кризата со мигрантите во Европа, руските медиуми се повеќе потсетуваат на последните зборови на покојниот либиски лидер Моамер Гадафи, кои сега изгледаат како некое мрачно ...

Водечките весници во Европа повикаа да се притисне Русија за прашањето со бегалците

Руска реч - 10.09.2015

Новинарите ја ставија РФ во низата „клучни меѓународни фактори“ кои се способни да ја сменат ситуацијата во Сирија. Тринаесет водечки европски изданија, меѓу кои се „Ди Цајт“, „Индепендент“ „Либерасион“ и други, објавија заедничко отворено писмо до ...

Бегалците меѓу два ѕида, сега имаат и нова препрека

Вечер - 10.09.2015

Од вчера уште една пречка на патот кон Европа за мигрантите е и прекинот во патничиот и товарниот железнички сообраќај во Македонија, откако од завчера напладне машиновозачите ги бојкотираа работните задачи незадоволни од доцнењето во исплатата на ...

Бугарија до мигрантите : Овде нема леб

Lider - 10.09.2015

Овде нема леб , им порачаа Бугарите на мигрантите кои доаѓаат во нивната земја. Маршутата на бегалците од Блискиот Исток, пред се од Сирија, најчесто е Грција – Македонија – Србија – Унгарија, меѓутоа илјадници бегалци доаѓаат и во Бугарија.

Од мигрантите во Србија најмногу профитираат менувачниците

Lider - 10.09.2015

Менувачниците во центарот на Белград имаат полни раце работа, поради големиот број на мигранти, кои ги посетуваат секојдневно, пишува Вечерње новости. Гостите од Блискиот исток менуваат и евра и динари, ситни, но и покрупни суми.

Мигрантите интензивно се пренесуваат од јужната граница кон Табановце

24 Вести - 09.09.2015

Поради напливот на мигранти кои пристигнуваат во прифатниот камп на нашата јужна граница, изминативе два-три дена интензивиран е превозот на мигрантите од Гевгелија кон Табановце. Од железничката станица во Гевгелија соопштија дека во изминатово ...

Група од 400 до 500 мигранти го пробија кордонот на унгарската полиција на границата со Србија

24 Вести - 09.09.2015

Група од 400 до 500 мигранти го пробија и денеска кордонот на унгарската полиција, која се обиде да ги задржи во т.н. собиралиште на границата со Србија, во близина на селото Роске. Групата мигранти, од кои некои ја минаа ноќта на тоа место, го ...

Mигрантите го пробија кордонот на унгарската полиција

Телма - 09.09.2015

Група од 400 до 500 мигранти го пробија и денеска кордонот на унгарската полиција, која се обиде да ги задржи во т.н. собиралиште на границата со Србија, во близина на селото Роске. Групата мигранти, од кои некои ја минаа ноќта на тоа место, го ...

Меѓународна Федерација на новинари: На Ласло да и се суди!

Телма - 09.09.2015

Јавноста е шокирана од најновата вест од кабинетот на унгарскиот премиер Орбан – да се постави порта на железничката пруга Суботица Сегедин, која е главен коридор на бегалската рута. Власта сака на тој начин да ги спречи илегалните преминувања и ...

Организираниот криминал и мигрантската криза

Нова ТВ - 09.09.2015

Единици на европската полиција за надгледување на Интернет страници на социјални медиуми за терористичка активност го проширија фокусот спрема трговци со луѓе. Полицијата објави дека дилерите со дрога сега го вртат бизнисот кон криумчарење бегалци ...

Финансиска помош за бегалската криза во земјава

Утрински - 09.09.2015

Италија ќе и даде 90 илјади евра на Македонија за справување со приливот на мигранти од Блискиот Исток Италијанската Влада ќе и додели 90 илјади евра на Македонија за справување со приливот на мигранти од Блискиот Исток.

Мигрантите интензивно се пренесуваат од јужната граница кон Табановце

Утрински - 09.09.2015

Поради напливот на мигранти кои пристигнуваат во прифатниот камп на нашата јужна граница, изминативе два-три дена интензивиран е превозот на мигрантите од Гевгелија кон Табановце. Од железничката станица во Гевгелија соопштија дека во изминатово ...

2.500 мигранти превезени до Табановце во изминатите 24 часа

Вест - 09.09.2015

Поради напливот на мигранти кои пристигнуваат во прифатниот камп на нашата јужна граница, изминативе два-три дена интензивиран е превозот на мигрантите од Гевгелија кон Табановце. Од железничката станица во Гевгелија соопштија дека во изминатово ...

Група мигранти пробиле кордон на унгарската полиција

Р.С.Европа - 09.09.2015

Група од 400 до 500 мигранти и денеска го пробија кордонот на унгарската полиција, која се обиде да ги задржи во т.н. собиралиште на границата со Србија, во близина на селото Роске. Групата мигранти, од кои некои ја минаа ноќта на тоа место, го ...

Зголемен број мигранти, но ред има

Р.С.Европа - 09.09.2015

Од хуманитарните организации велат дека во изминатите денови по околу 5 илјади мигранти поминувале низ нашата територија. За разлика од порано возот кој ги превезува мигрантите сега доаѓа и застанува на пругата кај контролниот пункт, а не на ...

БРАНОТ НЕ ЗАПИРА: Во Македонија за два месеца влегле 60.000 мигранти

Телеграф - 09.09.2015

Планот на ЕУ предвидува оние држави-членки што ќе одбијат да ја прифатат предвидената квота на бегалци, да мораат во посебен фонд да уплатат по 6.000 евра за секој мигрант што нема да го примат Мигрантскиот бран кој ја зафати Македонија не запира.

Мигрантите интензивно се пренесуваат од јужната граница кон Табановце

+инфо - 09.09.2015

Поради напливот на мигранти кои пристигнуваат во прифатниот камп на нашата јужна граница, изминативе два-три дена интензивиран е превозот на мигрантите од Гевгелија кон Табановце, јави МИА.

Наплив на мигранти на јужната граница – Утрово кон Табановце превезени над 2500

Здравство24 - 09.09.2015

Поради напливот на мигранти кои пристигнуваат во прифатниот камп на нашата јужна граница, изминативе два-три дена интензивиран е превозот на мигрантите од Гевгелија кон Табановце. Од железничката станица во Гевгелија соопштија дека во изминатово ...

Група од 400 до 500 мигранти го пробија кордонот на унгарската полиција на границата со Србија

А1 On - 09.09.2015

Група од 400 до 500 мигранти го пробија и денеска кордонот на унгарската полиција, која се обиде да ги задржи во т.н. собиралиште на границата со Србија, во близина на селото Роске. Групата мигранти, од кои некои ја минаа ноќта на тоа место, го ...

Околу 500 мигранти го пробија кордонот на унгарската полиција на границата со Србија

+инфо - 09.09.2015

Група од 400 до 500 мигранти го пробија и денеска кордонот на унгарската полиција, која се обиде да ги задржи во т.н. собиралиште на границата со Србија, во близина на селото Роске. Групата мигранти, од кои некои ја минаа ноќта на тоа место, го ...

Мигрантите интензивно се пренесуваат од јужната граница кон Табановце

А1 On - 09.09.2015

Поради напливот на мигранти кои пристигнуваат во прифатниот камп на нашата јужна граница, изминативе два-три дена интензивиран е превозот на мигрантите од Гевгелија кон Табановце. Од железничката станица во Гевгелија соопштија дека во изминатово ...

Мигрантите интензивно се пренесуваат од јужната граница кон Табановце

Алфа - 09.09.2015

Состојбата на прифатниот пункт на јужната граница е релативно мирна. Состојбата на прифатниот пункт на јужната граница е релативно мирна. Вчера и денес бројот на новопристигнати мигранти е намален така што сите мигранти го напуштија прифатниот ...

Мигрантите интензивно се пренесуваат од јужната граница кон Табановце

Канал5 - 09.09.2015

Поради напливот на мигранти кои пристигнуваат во прифатниот камп на нашата јужна граница, изминативе два-три дена интензивиран е превозот на мигрантите од Гевгелија кон Табановце. Од железничката станица во Гевгелија соопштија дека во изминатово ...

За три дена околу 10.000 мигранти транзитирале низ Македонија

Точка - 09.09.2015

Поради напливот на мигранти кои пристигнуваат во прифатниот камп на нашата јужна граница, изминативе два-три дена интензивиран е превозот на мигрантите од Гевгелија кон Табановце. Од железничката станица во Гевгелија соопштија дека во изминатово ...

Мигранти пробија полициски кордон на унгарско-српската граница

Точка - 09.09.2015

Од 400 до 500 мигранти и денес го пробија кордонот на унгарската полиција, која се обиде да ги задржи во таканареченото собиралиште на границата со Србија, во близина на селото Роске. Групата мигранти, од кои некои ја минаа ноќта на тоа место, го ...

Мигрантите интензивно се пренесуваат од јужната граница кон Табановце

Сител - 09.09.2015

Поради напливот на мигранти кои пристигнуваат во прифатниот камп на нашата јужна граница, изминативе два-три дена интензивиран е превозот на мигрантите од Гевгелија кон Табановце. Од железничката станица во Гевгелија соопштија дека во изминатово ...

Од мигрантите во регионот најмногу заработуваат менувачниците

Фактор - 09.09.2015

Meнувачниците во центарите на престолниците имаат полни раце работа поради големиот број на мигранти кои секојдневно ги посетуваат, пишува Вечерњи новости. Гостите од Блискиот исток менуваат евра, ситни но и големи суми.

2500 мигранти транспортирани за 24 часа од јужната граница до Табановце

Сител - 09.09.2015

Напливот на мигранти кои влегуваат во државата не стивнува. Проценките на УНХЦР велат дека во изминатите три дена од јужната кон северната граница поминале 10.000 мигранти. Најголемиот број од нив околу 6000 биле регистрирани во понеделникот.

Јасно и гласно: Што им порача Бугарија на мигрантите

Сител - 09.09.2015

Нема леб овде, им порачуваат Бугарите на мигрантите кои доаѓаат во оваа земја. Маршутата на бегалците од Блискиот Исток, пред се од Сирија, најчесто е Грција - Македонија - Србија - Унгарија, меѓутоа илјадници бегалци доаѓаат и во Бугарија.

Мигрантите интензивно се пренесуваат кон Табановце

Денешен - 09.09.2015

Поради напливот на мигранти кои пристигнуваат во прифатниот камп на нашата јужна граница, изминативе два-три дена интензивиран е превозот на мигрантите од Гевгелија кон Табановце. Од железничката станица во Гевгелија соопштија дека во изминатово ...

Мигрантите интензивно се пренесуваат кон Табановце

Press24 - 09.09.2015

Поради напливот на мигранти кои пристигнуваат во прифатниот камп на нашата јужна граница, изминативе два-три дена интензивиран е превозот на мигрантите од Гевгелија кон Табановце. Од железничката станица во Гевгелија соопштија дека во изминатово ...

За три дена околу 10.000 мигранти транзитирале низ Македонија

Нетпрес - 09.09.2015

Поради напливот на мигранти кои пристигнуваат во прифатниот камп на нашата јужна граница, изминативе два-три дена интензивиран е превозот на мигрантите од Гевгелија кон Табановце. Од железничката станица во Гевгелија соопштија дека во изминатово ...

Мигрантите интензивно се пренесуваат од јужната граница кон Табановце

Репортер - 09.09.2015

Поради напливот на мигранти кои пристигнуваат во прифатниот камп на нашата јужна граница, изминативе два-три дена интензивиран е превозот на мигрантите од Гевгелија кон Табановце. Од железничката станица во Гевгелија соопштија дека во изминатово ...

Група од 400 до 500 мигранти го пробија кордонот на унгарската полиција на границата со Србија

Денешен - 09.09.2015

Група од 400 до 500 мигранти го пробија и денеска кордонот на унгарската полиција, која се обиде да ги задржи во т.н. собиралиште на границата со Србија, во близина на селото Роске. Групата мигранти, од кои некои ја минаа ноќта на тоа место, го ...

Мигрантите интензивно се пренесуваат од јужната граница кон Табановце

Курир - 09.09.2015

Поради напливот на мигранти кои пристигнуваат во прифатниот камп на нашата јужна граница, изминативе два-три дена интензивиран е превозот на мигрантите од Гевгелија кон Табановце, пренесува МИА.

Мигрантите интензивно се пренесуваат од јужната граница кон Табановце

Република - 09.09.2015

Поради напливот на мигранти кои пристигнуваат во прифатниот камп на нашата јужна граница, изминативе денови интензивиран е превозот на мигрантите од Гевгелија кон Табановце. Од железничката станица во Гевгелија соопштија дека во изминатово деноноќие ...

Повторно инцеидент: Голема група мигранти го проби полицискиот кордон на границата на Унгарија

Press24 - 09.09.2015

Поголем број мигранти утрово повторно го пробиле полицискиот кордон во собирниот центар Реска на границата на Унгарија. Локалните медиуми јавуваат дека тие пеш се упатуаат кон Будимпешта преку автопатот М5.

Мигранти пробија полициски кордон на унгарско-српската граница

Нетпрес - 09.09.2015

Од 400 до 500 мигранти и денес го пробија кордонот на унгарската полиција, која се обиде да ги задржи во таканареченото собиралиште на границата со Србија, во близина на селото Роске. Групата мигранти , од кои некои ја минаа ноќта на тоа место, го ...

Мигрантите интензивно се пренесуваат од јужната граница кон Табановце

Канал 77 - 09.09.2015

Поради напливот на мигранти кои пристигнуваат во прифатниот камп на нашата јужна граница, нивниот превоз од Гевгелија кон Табановце изминативе два-три дена се интензивира. „В о изминатово деноноќие со четири специјални возови од Гевгелија за ...

Мигрантите интензивно се пренесуваат од јужната граница кон Табановце

Lider - 09.09.2015

Поради напливот на мигранти кои пристигнуваат во прифатниот камп на нашата јужна граница, изминативе два-три дена интензивиран е превозот на мигрантите од Гевгелија кон Табановце. Од железничката станица во Гевгелија соопштија дека во изминатово ...

Интензивно се пренесуваат мигранитите од јужната граница кон Табановце

Пулс24 - 09.09.2015

Поради напливот на мигранти кои пристигнуваат во прифатниот камп на нашата јужна граница, изминативе денови интензивиран е превозот на мигрантите од Гевгелија кон Табановце. Од железничката станица во Гевгелија соопштија дека во изминатово деноноќие ...

БУГАРСКА ГРАНИЦА: Драги мигранти, добредојдовте! Нема работа. Нема пари. Нема иднина. Вратете се назад!

Sky - 09.09.2015

Нема леб овде, им порачуваат Бугарите на мигрантите кои доаѓаат во оваа земја. Маршутата на бегалците од Блискиот исток, пред се` Сирија, најчесто е правец Грција-Македонија-Србија-Унгарија.

Организираниот криминал и мигрантската криза

Глас на Америка - 08.09.2015

Европол во широка акција против битката со трговците со луѓе Единици на европската полиција за надгледување на Интернет страници на социјални медиуми за терористичка активност го проширија фокусот спрема трговци со луѓе.

И Динамо реши: Против Арсенал на „Максимир“ ќе се игра за мигрантите

Спортклуб - 08.09.2015

Фудбалскиот клуб Динамо од Загреб, реши да се вклучи нешто по активно во помошта за мигрантите, по Реал, Баерн и Порто ,сега и Динамо Загреб во ЛШ против Арсенал, ќе игра за мигрантите. Со оглед на тоа дека со влезот во ЛШ оваа сезона, „сините“ од ...

Транспортот на мигрантите низ земјава продолжува – само последниве 24 часа се регистрирани 1200 нови

Алфа - 08.09.2015

Само во последново деноноќие во земја влегле околу 1200 нови мигранти, во најголем дел од Сирија. До почетокот на стапување на измените на законот за азил, односно од крајот на јуни годинава, низ земјава поминале над 65 000 мигранти.

НИ СЕ ЗАКАНУВА ХУМАНИТАРНА КАТАСТРОФА: Бегалците во опасност од зима, грип и зарази!

Фактор - 08.09.2015

Стотици бегалци кои со ноќи спијат под ведро небо во парковите се повеќе се жалат на висока температура, настинки, и исцрпеност, а според зборовите на српскиот помошник министер за здравје Зоран Панајотовиќ, здравствената состојба на мигрантите во ...

10.000 мигранти влегле во Македонија за шест дена

1.мк - 08.09.2015

10.000 мигранти ја преминале границата помешу Грција и Македонија на граничниот премин Богородица, помеѓу 1 и 6 септември, додека истовремено на границата помеѓу Србија и Унгарија се регистрирани 7.700 мигранти.

Mигранти на ролшуи

Дневник - 08.09.2015

Во понеделникот што помина, значи завчера, во една од просториите на Елисејската палата, во присуство на двестe новинари од Франција и од светот, Франсоа Оланд ја одржа својата шеста конференција за печат откако стана претседател на Франција.

1.500 бегалци се движат кон Табановце

Телма - 07.09.2015

Од железничката платформа кај прифатниот камп во Гевгелија, само во текот на вчерашниот ден со седум специјални возови кон Табановце заминале околу 2.500 мигранти. Според информациите од железничката станица во Гевгелија, првиот воз кон Табановце ...

Повеќе од 1.500 мигранти се уаптија од Гевгелија кон Табановце

Утрински - 07.09.2015

Од железничката платформа кај прифатниот камп во Гевгелија, само во текот на вчерашниот ден со седум специјални возови кон Табановце заминале околу 2.500 мигранти. Според информациите од железничката станица во Гевгелија, првиот воз кон Табановце ...

ТРГНАА СЕДУМ ВОЗА: За два дена во Табановце стигнале 4.000 мигранти

Телеграф - 07.09.2015

Бројката на мигранти што утрово од Гевгелија се упатија кон Табановце изнесува повеќе од 1.500 затоа што покрај возот, кон северната граница заминаа триесетина такси-возила За два дена во Табановце, од Гевгелија, пристигнале околу четири илјади ...

Повеќе од 1.500 мигранти утрово се уаптија од Гевгелија кон Табановце

А1 On - 07.09.2015

Од железничката платформа кај прифатниот камп во Гевгелија, само во текот на вчерашниот ден со седум специјални возови кон Табановце заминале околу 2.500 мигранти. Според информациите од железничката станица во Гевгелија, првиот воз кон Табановце ...

Повеќе од 1.500 мигранти утрово тргнале од Гевгелија кон Табановце

+инфо - 07.09.2015

Повеќе од 1.500 мигранти утрово од Гевгелија се упатиле кон Табановце. Со утринскиот воз патуваат околу 1.000 мигранти, а другите се превезуваат кон северната граница со триесетина такси возила и неколку автобуси кои чекаа кај мостот на Сува река во ...

Пронајдени телата на 183 мигранти

+инфо - 07.09.2015

Вкупно 183 тела беа пронајдени на брегот на либискиот град Зувара, по бродоломот минатиот месец, јави ДПА. Само 197 лица успеале да преживеат, а 70 лица се водат како исчезнати, јави вебстраницата „Мигрант рипорт“, со седиште во Малта, која го следи ...

Лекари за Алфа: нема опасност од нетипични заразни болести кај мигрантите

Алфа - 07.09.2015

Ова е доктор Абдул. Роден е во Сирија, медицински факултет завршил во Југославија, а кариерата ја продолжил во Македонија каде што и останал да живее. Од нова година има само една задача – да им помогне на мигрантите кои транзитираат низ земјава.

Редовен транзит на мигрантите низ Македонија, мирна состојбата во Гевгелија

Алфа - 07.09.2015

Мигранти пристигнуваат континуирано меѓутоа во значително помал број. Во меѓувреме се доуредува прифатниот пункт. И денес вообичаена слика на јужната граница. Мигранти пристигнуваат континуирано меѓутоа во значително помал број.

Повеќе од 1.500 мигранти утрово се упатија од Гевгелија кон Табановце

Канал5 - 07.09.2015

Од железничката платформа кај прифатниот камп во Гевгелија, само во текот на вчерашниот ден со седум специјални возови кон Табановце заминале околу 2.500 мигранти. Според информациите од железничката станица во Гевгелија, првиот воз кон Табановце ...

Повеќе од 1.500 мигранти утрово се упaтија од Гевгелија кон Табановце

Сител - 07.09.2015

Од железничката платформа кај прифатниот камп во Гевгелија, само во текот на вчерашниот ден со седум специјални возови кон Табановце заминале околу 2.500 мигранти. Според информациите од железничката станица во Гевгелија, првиот воз кон Табановце ...

Прифатниот центар за мигрантите кај Гевгелија ќе добие чиста вода

Канал5 - 07.09.2015

Прифатниот центар за мигрантите кај Гевгелија деновиве ќе добие чиста вода за пиење. ЈКП,,Комуналец,,се заложи да направи инвестиција која ќе значи многу за сите кои секојдневно пристигнуваат таму.Околу 700 метри водоводна мрежа се донесени од ...

Над 1.500 бегалци утрово се упатија од Гевгелија кон Табановце

Точка - 07.09.2015

Од железничката платформа кај прифатниот камп во Гевгелија, само во текот на вчерашниот ден со седум специјални возови кон Табановце заминале околу 2.500 бегалци. Според информациите од железничката станица во Гевгелија, првиот воз кон Табановце ...

Два пожари во бегалски прифатилишта во Германија

Точка - 07.09.2015

Во пожарот во прифатилиштето за бегалци во Баден-Витенберг, во југозападна Германија, пет лица се повредени, додека друг простор поисточно во местото Ебелебен, сé уште празен и кој требал да прими мигранти, делумно изгорел, објави во понеделникот ...

Вода за пиење во прифатниот центар за мигранти кај Гевгелија

Сител - 07.09.2015

Прифатниот центар за мигрантите во Гевгелија ќе добие вода пиење од градскиот водовод. Јавното претпријатие за комунални дејности Комуналец освен со техничка која се доставуваше со помош на цистерни од сега центарот ќе го снабдува и со вода за пиење.

Пронајдени тела на 183 мигранти во близина на брегот на Либија

Фактор - 07.09.2015

На брегот на либискиот град Зувара се пронајдени безживотните тела на 183 мигранти, по бродоломот минатиот месец. Ова го објави порталот “Мигранти репорт”, кој го следи движењето на мигранти од Либија.

Од 19 јуни наваму во Македонија поминале над 64 000 мигранти

Фактор - 07.09.2015

Над 64 000 мигранти поминале низ Македонија во изминатите четири месеци. Од 19 јуни, кога беше усвоен законот за мигрантите, досега се поминати 64 522 мигранти. Во изминатото деноноќие се издадени 1936 потврди на илегални мигранти.

Загинаа 183 бегалци во близина на брегот на Либија

Локално - 07.09.2015

Дури 183 тела беа пронајдени на брегот на либискиот град Зувара по бродолом минатиот месец, информира агенцијата ДПА. Бродоломот успеале да го преживеат само 197 лица, а 70 лица исчезнаа без трага, објави порталот “Мигранти репорт”, кој го следи ...

Повеќе од 1.500 емигранти утрово се упатија од Гевгелија кон Табановце

Република - 07.09.2015

Од железничката платформа кај прифатниот камп во Гевгелија, само во текот на вчерашниот ден со седум специјални возови кон Табановце заминале околу 2.500 мигранти. Според информациите од железничката станица во Гевгелија, првиот воз кон Табановце ...

Голем број на мигранти се упатија кон Табановце

Press24 - 07.09.2015

Од железничката платформа кај прифатниот камп во Гевгелија, само во текот на вчерашниот ден со седум специјални возови кон Табановце заминале околу 2.500 мигранти. Според информациите од железничката станица во Гевгелија, првиот воз кон Табановце ...

Повеќе од 1.500 мигранти утрово се уаптија од Гевгелија кон Табановце

Денешен - 07.09.2015

Од железничката платформа кај прифатниот камп во Гевгелија, само во текот на вчерашниот ден со седум специјални возови кон Табановце заминале околу 2.500 мигранти. Според информациите од железничката станица во Гевгелија, првиот воз кон Табановце ...

Повеќе од 1.500 мигранти утрово се упатија од Гевгелија кон Табановце

Курир - 07.09.2015

Од железничката платформа кај прифатниот камп во Гевгелија, само во текот на вчерашниот ден со седум специјални возови кон Табановце заминале околу 2.500 мигранти, пренесе МИА. Според информациите од железничката станица во Гевгелија, првиот воз кон ...

Повеќе од 1.500 мигранти утрово се уаптија од Гевгелија кон Табановце

Репортер - 07.09.2015

Од железничката платформа кај прифатниот камп во Гевгелија, само во текот на вчерашниот ден со седум специјални возови кон Табановце заминале околу 2.500 мигранти. Според информациите од железничката станица во Гевгелија, првиот воз кон Табановце ...

Над 1.500 бегалци утрово се упатија од Гевгелија кон Табановце

Нетпрес - 07.09.2015

Од железничката платформа кај прифатниот камп во Гевгелија, само во текот на вчерашниот ден со седум специјални возови кон Табановце заминале околу 2.500 бегалци . Според информациите од железничката станица во Гевгелија, првиот воз кон Табановце ...

Два пожара во бегалски прифатилишта во Германија

Макфакс - 07.09.2015

Во пожарот во прифатилиштето за бегалци во Баден-Витенберг, во југозападна Германија, пет лица се повредени, додека друг простор поисточно во местото Ебелебен, сé уште празен и кој требал да прими мигранти, делумно изгорел, објави во понеделникот ...

Нови пожари во прифатилиштата за мигранти во Германија

Република - 07.09.2015

Пожар го зафати прифатилиштето за бегалци во Баден-Витенберг, во југозападна Германија. Во пожарот пет лица се повредени. Друг простор поисточно во местото Ебелебен, сé уште празен и кој требал да прими мигранти, делумно изгорел, објави во ...

Повеќе од 1.500 мигранти утрово се уаптија од Гевгелија кон Табановце

Вечер - 07.09.2015

Од железничката платформа кај прифатниот камп во Гевгелија, само во текот на вчерашниот ден со седум специјални возови кон Табановце заминале околу 2.500 мигранти. Според информациите од железничката станица во Гевгелија, првиот воз кон Табановце ...

Покрај Либија пронајдени телата на 183 мигранти

Денешен - 07.09.2015

Вкупно 183 тела беа пронајдени на брегот на либискиот град Зувара, по бродоломот минатиот месец, јави ДПА. Само 197 лица успеале да преживеат, а 70 лица се водат како исчезнати, јави вебстраницата „Мигрант рипорт“, со седиште во Малта, која го следи ...

Покрај Либија пронајдени телата на 183 мигранти

Република - 07.09.2015

Вкупно 183 тела беа пронајдени на брегот на либискиот град Зувара, по бродоломот минатиот месец, јави ДПА. Само 197 лица успеале да преживеат, а 70 лица се водат како исчезнати, јави вебстраницата „Мигрант рипорт“, со седиште во Малта, која го следи ...

Покрај Либија пронајдени телата на 183 мигранти

Курир - 07.09.2015

Вкупно 183 тела беа пронајдени на брегот на либискиот град Зувара, по бродоломот минатиот месец, јави ДПА. Само 197 лица успеале да преживеат, а 70 лица се водат како исчезнати, јави вебстраницата „Мигрант рипорт“, со седиште во Малта, која го следи ...

Пронајдени телата на 183 мигранти

Репортер - 07.09.2015

Вкупно 183 тела беа пронајдени на брегот на либискиот град Зувара, по бродоломот минатиот месец, јави ДПА. Само 197 лица успеале да преживеат, а 70 лица се водат како исчезнати, јави вебстраницата „Мигрант рипорт“, со седиште во Малта, која го следи ...

Загинаа 183 бегалци во близина на брегот на Либија

Репортер - 07.09.2015

Дури 183 тела беа пронајдени на брегот на либискиот град Зувара по бродолом минатиот месец, информира агенцијата ДПА. Бродоломот успеале да го преживеат само 197 лица, а 70 лица исчезнаа без трага, објави порталот “Мигранти репорт”, кој го следи ...

Затворен автопатот 2.000 мигранти го пробија полицискиот кордон - драма на границата на Унгарија

Press24 - 07.09.2015

Околу 2.000 бегалци вечерва го пробиле кордонот на унгарската полиција кај прифатниот центар Реска во близина на српската граница и пеш се упатиле кон Будимпешта. Како што јавуваат локалните медиуми, Според информациите автопатот е затворен во двете ...

Повеќе од 1.500 мигранти утрово се уаптија од Гевгелија кон Табановце

Lider - 07.09.2015

Од железничката платформа кај прифатниот камп во Гевгелија, само во текот на вчерашниот ден со седум специјални возови кон Табановце заминале околу 2.500 мигранти. Според информациите од железничката станица во Гевгелија, првиот воз кон Табановце ...

Два пожара во бегалски прифатилишта во Германија

Sky - 07.09.2015

Во пожарот во прифатилиштето за бегалци во Баден-Витенберг, во југозападна Германија, пет лица се повредени, додека друг простор поисточно во местото Ебелебен, сé уште празен и кој требал да прими мигранти, делумно изгорел, објави во понеделникот ...