TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД брзаат со Македонија пред претседателските избори

Дневник - 17.07.2016

Американскиот амбасадор Џес Бејли по петочната рунда преговори изрази оптимизам дека партиите се блиску до договор. Иако брифинзите преку кои новинарите се обидуваат да ја добијат вистинската слика за преговорите и можниот епилог не се ни близу до ...

Омилена опција на телевизорот - шуштење

Утрински - 16.07.2016

Дури и при лоша временска прогноза, со врнежи и намалување на температурите, самото сознание дека и покрај сите закани и кризи во светот, некои пријатели на „Фејсбук“ се промовираат на некои сончеви плажи и под различни чадори и сенки, некако ...

Балкан-експрес насоките на Нуланд ...

Н.Македонија - 16.07.2016

Веќе чуени и познати дипломатски фрази, вербализам, ништо суштински ново во дадените насоки. Вака повеќето од регионалните, но и домашните, аналитичари ги оценија ставовите што американската помошник-државна секретарка за Европа и Евроазија, ...

Манипулација врз „манипулацијата“

СПФМ - 15.07.2016

Овој напис го има и на: Албански Напис: Манипулацијата на Ахмети со „смрзнатата насмевка“ во 2015-та Продолжуваат манипулациите што ДУИ и нејзиниот лидер Али Ахмети им ги прават на Албанците.

Насмевките на Груевски и на Нуланд

Утрински - 14.07.2016

Со осомничени политичари за криминал кои ја попречуваат правдата не се можни слободни избори Никола Груевски се смееше пред да почне средбата со Викторија Нуланд која одвај куртоазно се насмевна само до моментот додека да престане снимањето на ...

Дневен печат – На повидок договор за избори

Р.С.Европа - 14.07.2016

По посетите на германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл и американската дипломатка Викторија Нуланд, се чини дека партиите се блиску до договор за избори. Се чини дека со германско-американските оптимистички изјави што ги дадоа Хајндл и Нуланд ...

Попоски: Избори што поскоро, без изговори од СДСМ

МКД - 14.07.2016

Очекувањата на помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд се дека единствениот начин на кој би можела да се надмине кризата е преку избори, изјави министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Попоски: Избори што поскоро, без изговори од СДСМ

Вечер - 14.07.2016

Тој потенцира дека очекувањата на помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд се дека единствениот начин на кој би можеле да ја надминеме е преку избори Опозицијата треба да гарантира дека нема во последен ...

Чист пат за избори

Утрински - 13.07.2016

Чиста влада, чист судски систем и чисти избори - беа трите пораки на Викторија Нуланд Политичката криза влегува во финална завршница. Тоа ни го соопшти помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, со една дипломатска резерва дека „се ...

Нуланд: Србија не мора да избира меѓу САД и Русија...

Н.Македонија - 13.07.2016

САД не бараат Србија да избира меѓу нив и Русија, изјави во Белград американската помошник-државна секретарка за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд. - Имаме разбирање дека Србија има долгогодишна соработка со Русија и нејзините врски со ...

Попоски: СДСМ да гарантира дека нема пак да бега од избори

Курир - 13.07.2016

Опозицијата треба да гарантира дека нема во последен момент да го смени ставот и да не излезе на избори, изјави за ТВ Нова министерот за надворешни работи и вицепремиер на Владата Никола Попоски.

Попоски: Избори што поскоро, без изговори од СДСМ

Република - 13.07.2016

Опозицијата треба да гарантира дека нема во последен момент да го смени ставот и да не излезе на избори, изјави за ТВ Нова министерот за надворешни работи и вицепремиер на Владата Никола Попоски.

Попоски: СДСМ да гарантира дека нема пак да бега од избори

Press24 - 13.07.2016

Опозицијата треба да гарантира дека нема во последен момент да го смени ставот и да не излезе на избори, изјави за ТВ Нова министерот за надворешни работи и вицепремиер на Владата Никола Попоски.

Попоски: Опозицијата треба да гарантира дека ќе излезе на избори

Нетпрес - 13.07.2016

Опозицијата треба да гарантира дека нема во последен момент да го смени ставот и да не излезе на избори, изјави за ТВ Нова министерот за надворешни работи и вицепремиер на Владата Никола Попоски.

„Второ читање“ за легислативата за СЈО – „второ читање“ и за оптимизмот на Нуланд

Мета - 13.07.2016

Веројатно од преголема желба за некаков позитивен исчекор, медиумите во земјата речиси бeз исклучок го истакнаа оптимизмот на високата американска функционерка, Викторија Нуланд, која по вчерашната обиколка на Македонија искажа уверување дека ...

Попоски: СДСМ да гарантира дека нема да бега од избори

Lider - 13.07.2016

Опозицијата треба да гарантира дека нема во последен момент да го смени ставот и да не излезе на избори, изјави за ТВ Нова министерот за надворешни работи и вицепремиер на Владата Никола Попоски.

Попоски: Опозицијата треба да гарантира дека нема во последен момент да избега од избори

Пулс24 - 13.07.2016

Опозицијата треба да гарантира дека нема во последен момент да го смени ставот и да не излезе на избори, изјави за ТВ Нова министерот за надворешни работи и вицепремиер на Владата Никола Попоски.

Попоски: Избори час поскоро

Lider - 13.07.2016

Очекувањата на помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд се дека единствениот начин на кој би можеле да ја надминеме е преку избори, изјави за ТВ Нова шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски.

Даштевски: Со изборен процес до излез од кризата

Пулс24 - 13.07.2016

Круна за излез од кризата е изборен процес, смета аналитичарот Александар Даштевски, кој гостуваше на ТВ Нова. На темата „Пред Нуланд-многу, по Нуланд-нула“ дебатираа аналитичарите Алберт Муслиу и Александар Даштевски.

НУЛАНД ВООДУШЕВЕНА ОД ИВАННА: Заминувам од Скопје знаејќи дека...

Пулс24 - 13.07.2016

Тропските горештини допринесоа кон испилување на идеи за самоисполнетост и отворање на нови хоризонти. Дали тие се однесуваат на отворање живинарска фарма или едноставно се прави брејнторминг за отворање на зоолошка градина во Скопје, не е сигурно.

„Пржино” по „Пржино”

24 Вести - 12.07.2016

Оптимизмот на Викторија Нуланд за излез од политичката криза се темели на своевиден ултиматум кој Стејт Департментот им го упатил на Пржинските потписници. Вака аналитичарите ја толкуваат реториката на американскиот помошник државен секретар, која ...

Медиумите шпекулираат, партиите молчат за специјално одделение

Телма - 12.07.2016

Во медиумите шпекулации, во партиите молк по вчерашните средби со помошникот­ државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Викторија Нуланд. Никој ниту денеска не сакаше да даде изјава и да појасни пред јавноста, за што точно се разговарало и што ...

Посетата на Нуланд - сериозна порака за партиите

Глас на Америка - 12.07.2016

Експерти во Скопје сметаат дека доаѓањето на помошничката државна секретарка на САД го финиширала планот за излез од кризата. Пакетот со решение за кризата е ставен на маса, и на тоа се должи оптимизмот што Викторија Нуланд по средбите со лидерите ...

Порака на Нуланд: Решение за кризата преку одговорност за криминалот

Deutsche Welle - 12.07.2016

Јасната поддршка за Специјалното обвинителство при посетата на Викторија Нуланд испрати порака дека Вашингтон ќе инсистира на одговорност за сите оние кои се вклучени во криминални дела, коментираат аналитичарите.

Два напред, еден назад во политичката криза

Р.С.Европа - 12.07.2016

Работните групи постигнале мал напредок во однос на избирачкиот список, но за лидерска средба нема најава. Според непотврдени информации, по посетата на Нуланд сè поизвесно било дека ќе има избори во ноември.

Дипломатски булдожер со неформален аутфит

Вест - 12.07.2016

Помошник-државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот Викторија Нуланд, пристигна во еднодневна посета на Македонија. Облечена во бели панталони, бела маица и со црно палто со бели точки, Нуланд го задржа ...

Помошникот државен секретар на САД Нуланд во посета на Скопје...

Н.Македонија - 12.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, денеска ќе ја посети Македонија. Како што соопшти Амбасадата на САД во Скопје, за време на посетата, таа ќе има средби со претставници на ...

Нуланд: Целосно спроведување на обврските од Пржино и договор за избори...

Н.Македонија - 12.07.2016

- Очигледно е дека е постигнат одреден прогрес во имплементацијата на Пржинскиот договор, но сега е моментот да се заврши работата и Македонија да се постави на курсот за слободни и фер избори, рече Нуланд.

Рама: Отворени сме за компромис кој нема да ја загрози суштината на реформите...

Н.Македонија - 12.07.2016

Реформите во правосудтвото, кои се услов за членство на Албанија во ЕУ, беа главна тема и на средбата на американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд и албанскиот премиер Еди Рама, јави дописникот на МИА.

САД не бара од Србија да изберe меѓу Москва и Вашингтон

Фокус - 12.07.2016

Помошник-државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд ја продолжи посетата на Балканот. Денеска е во Србија. – Имаме разбирање дека Србија има долгогодишна соработка со Русија и нејзините врски ...

Нуланд: Не бараме Србија да бира меѓу САД и Русија...

Н.Македонија - 12.07.2016

- Имаме разбирање дека Србија има долгогодишна соработка со Русија и нејзините врски со Русија се силни. Не гледам ништо противречно во тоа Србија да има добри односи и со Русија и со САД.

Нуланд: Не бараме Србија да бира меѓу САД и Русија

Либертас - 12.07.2016

САД не бараат Србија да бира меѓу нив и Русија, изјави синоќа во Белград американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд. – Имаме разбирање дека Србија има долгогодишна соработка со Русија и нејзините врски ...

Не бараме Србија да бира меѓу САД и Русија

Идивиди - 12.07.2016

Белград, 12 јули 2016 (МИА) - САД не бараат Србија да бира меѓу нив и Русија, изјави синоќа во Белград американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд.

Нуланд: Не бараме Србија да избира меѓу САД и Русија

+инфо - 12.07.2016

Таа нагласи дека САД никогаш не ни помислиле да бараат од своите партнери и сојузници да избираат страна. САД не бараат Србија да избира меѓу нив и Русија, изјави синоќа во Белград американската тпомошник-државна секретарка за европски и евроазиски ...

Порака на Нуланд: Решение за кризата преку одговорност за криминалот

Либертас - 12.07.2016

Јасната поддршка за Специјалното обвинителство при посетата на Викторија Нуланд испрати порака дека Вашингтон ќе инсистира на одговорност за сите оние кои се вклучени во криминални дела, коментираат аналитичарите за Дојче веле .

Нуланд денеска во Скопје...

Н.Македонија - 12.07.2016

Помошник-државната секретарка на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, денеска ќе ја посети Македонија Како што претходно соопшти американската амбасада во Скопје, таа ќе се сретне со претставници на Владата, ...

Разликата и сличноста меѓу Нуланд и Груевски!

Фокус - 12.07.2016

Помошник државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд има заеднички сегмент од политичката кариера со поголемиот дел од челните политичари во ВМРО ДПМНЕ. Имено, во февруари 2014 година, светската јавност беше шокирана ...

Нуланд од Белград: Србија ни е партнер, а од партнер не бараме да избира страна

Капитал - 12.07.2016

САД разбираат дека Србија има традиционално цврсти врски со Русија и не гледаат контрадикторност во тоа Белград да има добри односи и со Русија и со САД, порача помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, која вчера по посетата на ...

УТРЕШЕН „СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“ Од кал да е, Никола да е! - кој ќе го наследи Груевски?

+инфо - 12.07.2016

„Нуланд ја стегна јамката - покрај СЈО и специјален суд и специјална полицијае, е една од темите во новиот број. Во најновото издание на Слободен печат читајте: - Нуланд ја стегна јамката - покрај СЈО и специјален суд и специјална полиција - ...

Нуланд виде светло во тунелот...

Н.Македонија - 12.07.2016

Во говор од неколку минути и без многу конкретни детали, американската висока дипломатка Викторија Нуланд вчера во дворот на Амбасадата на САД во Скопје ја опиша својата полудневна посета на Македонија.

Нуланд замина, партиите во нови преговори

ТВ21 - 12.07.2016

Посетата на помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд треба да биде поттик политичките партии да изнајдат решение за кризата, изјави пратеникот на ДУИ, Артан Груби, кој е дел од преговорите кои се одвиваат во рамките на работните групи на ...

Маратонски преговори без договор

Фокус - 12.07.2016

По пет часа преговори претставницните на четирите политички партии од резиденцијата на ЕУ во Пржино си заминаа без никаков договор. Иако по посетата на помошничката државна секретарка на САД, Викторија Нуланд беше најавен нов пакет решенија за ...

Даштески: Барањата на опозицијата се беспредметни

Курир - 12.07.2016

Aмериканскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд ја заврши посетата во земјава. Нуланд рече дека го напушта Скопје охрабрена од денешните разговори и со впечаток дека политичките лидери имаат волја да ...

Даштески: Барањата на опозицијата се беспредметни

Сител - 12.07.2016

Aмериканскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд ја заврши посетата во земјава. Нуланд рече дека го напушта Скопје охрабрена од денешните разговори и со впечаток дека политичките лидери имаат волја да ...

Нуланд: Не бараме Србија да бира меѓу САД и Русија

Алфа - 12.07.2016

САД не бараат Србија да бира меѓу нив и Русија, изјави синоќа во Белград американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд. САД не бараат Србија да бира меѓу нив и Русија, изјави синоќа во Белград ...

Нуланд: Не бараме Србија да бира меѓу САД и Русија

Сител - 12.07.2016

САД не бараат Србија да бира меѓу нив и Русија, изјави синоќа во Белград американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд. - Имаме разбирање дека Србија има долгогодишна соработка со Русија и нејзините врски ...

Даштевски: Круна за излез од кризата е изборен процес

Курир - 12.07.2016

Круна за излез од кризата е изборен процес, смета аналитичарот Александар Даштевски, кој гостува во „Отвореното студио“ на ТВ ...

Ќе има ли договор за избирачкиот список и медиумите, пред одморите?

Канал5 - 12.07.2016

Ќе има ли напредок во преговорите на работните групи во Пржино, кои продолжуваат и денеска ? Откако вчера од Скопје си замина американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд , задоволна од она што е на маса и охрабрена од напорите на ...

Порака на Нуланд: Решението за кризата е преку одговорност за криминалот

Локално - 12.07.2016

Јасната поддршка за Специјалното обвинителство при посетата на Викторија Нуланд испрати порака дека Вашингтон ќе инсистира на одговорност за сите оние кои се вклучени во криминални дела, коментираат аналитичаритеза DW.

РСЕ: Два напред, еден назад во политичката криза

Локално - 12.07.2016

Работните групи постигнале мал напредок во однос на избирачкиот список, но за лидерска средба нема најава. Според непотврдени информации, по посетата на Нуланд сè поизвесно било дека ќе има избори во ноември, информира РСЕ.

Нуланд: Не бараме Србија да бира меѓу САД и Русија

Локално - 12.07.2016

САД не бараат Србија да бира меѓу нив и Русија, изјави синоќа во Белград американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд. – Имаме разбирање дека Србија има долгогодишна соработка со Русија и нејзините врски ...

Ако се охрабруваат опструкциите, нема избори

Дневник - 12.07.2016

Партиите од големата четворка се согласни во едно дека изборите се излез од длабоката политичка криза. Оваа констатација од Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи ја слушаме веќе втора година и за тоа не е потребен притисок и остри ...

Тачи: Надеж само во поострите пораки на Нуланд

Дневник - 12.07.2016

Сега е моментот за надминување на политичката криза, партиите да постигнат компромис што ќе резултира со договор за што поскоро да се одржат кредибилни и демократски избори. Ова сублимирано се пораките на лидерите на ДУИ и ДПА, Али Ахмети и Мендух ...

Груевски за избори без опструкции од СДСМ, Заев за избори што ќе ја спасат државата

Дневник - 12.07.2016

Слични и прилично општи оценки вчера изнесе помошник-државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, од дворот на американската амбасада во Скопје како и во текот на нејзината претходна посета - пред една година.

Се разговара за избори во ноември, со проверка во август дали се исполнети условите

Репортер - 12.07.2016

Избори во ноември, но со претходна проверка во август дали се исполнети условите и сите забелешки од преговорите – е можно решение, дознава „ Мета “ од преговарачките тимови на политичките партии.

Даштески: Барањата на опозицијата се беспредметни

Вечер - 12.07.2016

Aмериканскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд ја заврши посетата во земјава. Нуланд рече дека го напушта Скопје охрабрена од денешните разговори и со впечаток дека политичките лидери имаат волја да ...

Нуланд: Не бараме Србија да бира меѓу САД и Русија

Репортер - 12.07.2016

САД не бараат Србија да бира меѓу нив и Русија, изјави синоќа во Белград американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд. – Имаме разбирање дека Србија има долгогодишна соработка со Русија и нејзините врски ...

Нуланд: Не бараме Србија да бира меѓу САД и Русија

Дневник - 12.07.2016

САД не бараат Србија да бира меѓу нив и Русија, изјави синоќа во Белград американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд. - Имаме разбирање дека Србија има долгогодишна соработка со Русија и нејзините врски ...

Нуланд: Не бараме Србија да бира меѓу САД и Русија

Вечер - 12.07.2016

САД не бараат Србија да бира меѓу нив и Русија, изјави синоќа во Белград американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд Викторија Нуланд САД не бараат Србија да бира меѓу нив и Русија, изјави синоќа во ...

Порака на Нуланд: Решение за кризата преку одговорност за криминалот

Репортер - 12.07.2016

Јасната поддршка за Специјалното обвинителство при посетата на Викторија Нуланд испрати порака дека Вашингтон ќе инсистира на одговорност за сите оние кои се вклучени во криминални дела, коментираат аналитичарите за Дојче веле .

Нуланд: САД секогаш ќе бидат тука за Србија

Мета - 12.07.2016

САД разбираат дека Србија има традиционално цврсти врски со Русија и не гледаат контрадикторност во тоа Белград да има добри односи и со Русија и со САД, порача помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, која e е во посета на Србија.

„Пржино” по „Пржино”

Репортер - 12.07.2016

Оптимизмот на Викторија Нуланд за излез од политичката криза се темели на своевиден ултиматум кој Стејт Департментот им го упатил на Пржинските потписници. Вака аналитичарите ја толкуваат реториката на американскиот помошник државен секретар, која ...

Нуланд: Вашингтон не бара од Србија да избира

Макфакс - 12.07.2016

Вашингтон имаат разбирање дека Србија има традиционално цврсти врски со Русија и не гледаат контрадикторност за тоа Белград да има добри односи и со Русите и со САД, порача во понеделникот вечерта помошничката американски државен секретар Викторија ...

Дали е нормално да има избори во ноември, и после уште едни во март?

Вечер - 12.07.2016

Ни Американците не може да гарантираат дека можат да го натераат Заев во ноември да оди на избори ако се договорат ајде да одиме на изброи, ВМРО-ДПМНЕ цело време повикува да се оди на избори.

И Нуланд и Хајндл зборуваат за кредибилни избори, а во ДИK ни кафе не испиле

Дневник - 12.07.2016

Во неколкуминутното обраќање пред новинарите завчера помошник-државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, одвои половина од својот говор за да укаже дека разговарала со специјалната обвинителка Kатица Јанева порачувајќи дека нејзината работа е од ...

Нуланд: Не бараме Србија да бира меѓу САД и Русија

Lider - 12.07.2016

САД не бараат Србија да бира меѓу нив и Русија, изјави синоќа во Белград американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд. – Имаме разбирање дека Србија има долгогодишна соработка со Русија и нејзините врски ...

Даштевски: Нуланд дојде во Македонија за да ги поттурне работите

Lider - 12.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски работи Викторија Нуланд имаше оптимистичка изјава, но мора да се видат и ставовите на македонските политички лидери, вели аналитичарот Александар Даштевски кој гостува во „Отвореното ...

Даштевски: Круна за излез од кризата е изборен процес

Lider - 12.07.2016

Круна за излез од кризата е изборен процес, смета аналитичарот Александар Даштевски кој гостува во „Отвореното студио“ на ТВ Нова. -Треба да се заврши процесот со избори. Нуланд сигурно го кажала тоа зад вратите со партиите.

Нуланд на средби со партиските лидери

Телма - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд, денеска со средбата со претседтелот на ДУИ Али Ахмети во Американската амбасада, ги почна сертијата одделни разговори со лидерите на четирите партии потписници на ...

Помошникот државен секретар на САД Нуланд во посета на Скопје

24 Вести - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, денеска ќе ја посети Македонија. Како што соопшти Амбасадата на САД во Скопје, за време на посетата, таа ќе има средби со претставници на ...

Нуланд во Македонија

Нова ТВ - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд денеска е во посета на Македонија За време на посетата, според Американската амбасада, таа ќе оствари средби со претставници на владата, ...

Нуланд на средби со партиските лидери

24 Вести - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд, денеска со средбата со претседтелот на ДУИ Али Ахмети во Американската амбасада, ги почна сертијата одделни разговори со лидерите на четирите партии потписници на ...

Попоски утрово барал да се види со Нуланд

Нова ТВ - 11.07.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски утрово барал да се сретне со помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд. Тој не бил на агендата на Нуланд и замолил да биде кусо вклучен утринава откако таа слетала на скопскиот аеродром, ...

Средба Тачи – Нуланд: Време е за крај на кризата и датум за избори

Нова ТВ - 11.07.2016

-Имаме голема среќа што САД како наш партнер се заинтересирани да ни помогнат да ја оставиме назад политичката криза. Сега е моментумот сите да работиме да не трае повеќе оваа политичка криза.

Ахмeти до Нуланд: Избори се потребни што поскоро

Нова ТВ - 11.07.2016

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, г. Али Ахмети денес во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, како и амбасадорот на ...

Средба Ахмети-Нуланд

Телма - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот Викторија Нуланд се сретна со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Во партиското соопштение од ДУИ стои дека Ахмети ја уверил Нуланд дека ДУИ е најконструктивна за ...

Ахмети - Нуланд: Компромис во наредните денови

24 Вести - 11.07.2016

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, како и амбасадорот на САД во ...

Нуланд: Наредните денови ќе се направи нов нацрт договор за избори

Нова ТВ - 11.07.2016

Помошникот државен секретар Викторија Нуланд изјави дека наредниве денови ќе се направи нацрт договор за нови избори. – За тоа треба голема политичка волја, но почувстував дека таква волја има, изјави Нуланд.

Нуланд: Целосно спроведување на Договорот од Пржино и договор за избори

24 Вести - 11.07.2016

Целосно да се спроведе Договорот од Пржино и што поскоро да се постигне договор за одржување избори со цел излегување од политичката криза во која се наоѓа Македонија, е пораката на помошникот-државен секретар на САД за Европа и Евроазија Викторија ...

Нуланд со јасна поддршка за работата на СЈО

Нова ТВ - 11.07.2016

Помошник државниот секретар на САД Викторија Нуланд изрази поддршка за работата на Специјалното јавно обвинителство и охрабрување за истражувачките новинари и активисти во земјава. Покрај лидерите на партиите, нејзина прва средба беше онаа со Шефот ...

Нуланд очекува деновиве решение на кризата

Телма - 11.07.2016

Време е да заврши политичката криза во Македонија и четворицата партиски лидери да дојдат до договор што ќе резултира со слободни и фер избори . Американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд по денешните средби со нив соопшти дека ова е ...

Нуланд: Време е да се заврши работата и да се отвори пат за избори

Нова ТВ - 11.07.2016

Американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд на денешната прес-конференција пред медиумите изрази надеж дека во блиска иднина политичката криза ќе се помрдне од ќорсокак.

Нуланд: Слободни и фер избори, подршка за СЈО и решавање на кризата за да не се оди кон санкции

24 Вести - 11.07.2016

Постигнат е одреден напредок во остварувањето на пржинскиот договор но време е да се комплетира процесот и Македонија да се стави на пат кон слободни и фер избори, вели американскиот заменик државен секретар Викторија Нуланд.

Лидерите на четирите партии на средби со Нуланд

24 Вести - 11.07.2016

Сите се за избори, но со спротивни ставови зошто се одолговлекла кризата и како би се одвивала подготовката на изборите. Ова е партиската реторика од денешните средби на Пржинските потписници со помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд.

Нуланд: Сега е време за фер избори

Глас на Америка - 11.07.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е клучна институција за враќање на владеењето на правото, порача помошничката државна секретарка на САД Викотрија Нуланд, при денешната посета во Скопје, порача дека договореното во Пржино мора да се исполни и ...

Нуланд носи жешка (политичка) седмица во Македонија

Утрински - 11.07.2016

Александра М. Митевска Жешка седмица – и на политички план и' претстои на Македонија, во очекување денес во Скопје да пристигне американската помошник-државна секретарка Викторија Нуланд. Овој пат нејзината мисија се очекува да кореспондира со ...

Викторија Нуланд денеска во Скопје

Р.С.Европа - 11.07.2016

Помошник државниот секретар на САД за европски и за евроазиски прашања Викторија Нуланд денеска во Скопје, како што е најавено, треба да се сретне со политичките лидери и со претставници на граѓанското општество, со кои ќе разговара за билатерални и ...

Нуланд во Скопје ќе ја дочекаат ланските проблеми и дилеми

Deutsche Welle - 11.07.2016

Викторија Нуланд доаѓа три дена по посетата на германскиот специјален пратеник, и исто како Хајндл, ќе се соочи со отсуство на домашни резултати и напори за излез од кризата. Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД за европски и ...

Помошникот државен секретар на САД, Нуланд, во посета на Скопје

Алсат-М - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, денеска ќе ја посети Македонија. Како што соопшти Амбасадата на САД во Скопје, за време на посетата, таа ќе има средби со претставници на ...

Нуланд на разговори со партиските лидери

Р.С.Европа - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд денеска со средбата со претседтелот на ДУИ Али Ахмети во Американската амбасада, ги почна одделните разговори со лидерите на четирите партии потписници на Договорот ...

Нуланд се сретна со Ахмети и Тачи

Утрински - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд, денеска во Американската амбасада се сретна со лидерите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мандух Тачи, по што во партиските седишта ќе има средби и со претседателите ...

Средба Тачи- Нуланд: да се направи се за прекин на кризата

Р.С.Европа - 11.07.2016

Треба да се направи се за да се прекине политичката криза и да се постигне договор за одржување избори, ја пренесе лидерот на ДПА, Мендух Тачи, како што рече, пораката на помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Викторија ...

Нуланд на средби со партиските лидери

Алсат-М - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд, денеска во Американската амбасада се сретна со лидерите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мандух Тачи, по што во партиските седишта ќе има средби и со претседателите ...

Средба на лидерот на ДУИ со Викторија Нуланд

Алсат-М - 11.07.2016

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот Викторија Нуланд.

Ахмети и Нуланд за кризата и за евро-атланскиот пат

Р.С.Европа - 11.07.2016

За начините како да се реши политичката криза во земјата и за враќање на евро-атлантската агенда, разговарале лидерот на ДУИ Али Ахмети и американскиот дипломат Викторија Нуланд, се наведува во соопштението на ДУИ.

Нуланд бара целосно спроведување на „ Пржино“

Р.С.Европа - 11.07.2016

Целосно да се спроведе Договорот од Пржино и што поскоро да се постигне договор за одржување избори со цел излегување од политичката криза во која се наоѓа Македонија, порача Викторија Нуланд на прес-конференција во Американската амбасада во Скопје ...

Нуланд: Целосно спроведување на Договорот од Пржино и договор за избори

Алсат-М - 11.07.2016

Целосно да се спроведе Договорот од Пржино и што поскоро да се постигне договор за одржување избори со цел излегување од политичката криза во која се наоѓа Македонија, е пораката на помошникот-државен секретар на САД за Европа и Евроазија Викторија ...

Нуланд се сретна со Груевски и со Заев

Р.С.Европа - 11.07.2016

Актуелните политички предизвици, модалитетите за надминување на политичката криза, како и стратешкиот интерес на Македонија за членство во НАТО Алијансата биле тема на разговор меѓу претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевскии помошникот државен ...

Нуланд охрабрена од македонските политичари

Р.С.Европа - 11.07.2016

Почувствував дека сите четири лидери сакаат договор во наредните денови и има добри идеи како да стигнат до него. Значи, заминувам охрабрена, рече американската дипломатка Викторија Нуланд по средбите со политичките лидери во земјава.

Охрабрената Нуланд не исклучува санкции доколку нема брзо решение

Deutsche Welle - 11.07.2016

Брзо решение за политичката криза и што поскоро одржување избори посакале македонските политички лидери по средбата со Викторија Нуланд. Американската дипломатка вели дека е охрабрена и очекува брзо решение.

Нуланд најави договор наредните денови

Утрински - 11.07.2016

Слободанка Јовановска Договор за нови избори наредните денови и зајакнување на структурата на судството, се двата навестени резултати од разговорите на Викторија Нуланд, помошник-државен секретар на САД во Скопје која, по жешките разговори на уште ...

Попоски - Нуланд за решавањето на кризата

Р.С.Европа - 11.07.2016

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски денеска се сретна со помошникот-државен секретар на САД за Европа и Евроазија Викторија Нуланд. „Напредокот во решавањето на внатрешно-политичката криза во контекст на евро-атланската ...

Викторија Нуланд ги почна средбите со лидерите, Ахмети е во американската амбасада

МКД - 11.07.2016

Помошник државниот секретар на САД за европски и за евроазиски прашања Викторија Нуланд денеска во Скопје, ја започна од серијата средби кои се планирани да ги оствари во текот на неколкучасовниот престој во земјава.

Тачи: Не сум Баба Ванѓа да знам дали ќе има лидерска

МКД - 11.07.2016

Стратешките определби на Македонија и излегувањето од политичката криза беа главните теми на кои разговарале американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд и лидерот на ДПА, Мендух Тачи.

Ахмети средба со Нуланд: Двете страни да договорат дека се исполнети условите, а потоа датум за избори

МКД - 11.07.2016

Претседателот на Демократската унија за интеграција, (ДУИ) Али Ахмети денес во амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, како и амбасадорот ...

Нуланд: Си заминувам охрабрена дека ќе има напредок

МКД - 11.07.2016

Продуктивен беше овој многу важен ден за Македонија. Се обидовме да ја надминеме политичката криза од минатата година. Има некаков прогрес, но сега е време за завршување на работата“, рече помошник државниот секретар на САД за европски и за ...

Нуланд: Заминувам охрабрена, договор ќе има наредните денови

МКД - 11.07.2016

Помошничката на американскиот државен секретар Викторија Нуланд по нејзината куса посета на Македонија и средбите што ги имаше со лидерите на партиите потписници на Пржинскиот договор, со специјалната обвинителка Катица Јанева и претставници на ...

Внатрешно-политичката криза во фокусот и на средбата Попоски - Нуланд (ФОТО)

МКД - 11.07.2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски, денес оствари средба со помошникот државен секретар на САД за Европски и Евроазиски прашања, Викторија Нуланд, која престојува во работна посета ...

Нуланд - Ахмети - Тачи: Да се реши политичката криза и да се врати фокусот на евроатлантските интеграции

Вест - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд, денеска во Американската амбасада се сретна со лидерите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мандух Тачи, по што во партиските седишта ќе има средби и со претседателите ...

Нуланд: Целосно спроведување на обврските од Пржино и договор за избори

Вест - 11.07.2016

Целосно да се спроведе Договорот од Пржино и што поскоро, во наредните денови, да се постигне договор за одржување избори со цел излегување од политичката криза во која се наоѓа Македонија, е пораката на помошникот-државен секретар на САД за Европа ...

Нуланд: Почувствував дека лидерите сакаат договор

Вест - 11.07.2016

Викторија Нуланд, помошник-државен секретар на САД за европски и за евроазиски прашања, заминува од Македонија охрабрена дека деновиве може да се постигне договор за политичката криза. Таа изрази оптимизам по средбите со политичките лидери.

Нуланд доаѓа да осигура услови за легитимни избори и власт без скандали

Сакам да кажам - 11.07.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева е прва на списокот официјални лица со која ќе има средба помошникот државната секретарка на САД за европски и за евроазиски прашања Викторија Нуланд, денес во Скопје, неофицијално дознава САКАМДАКАЖАМ.МК.

Помошникот државен секретар на САД Нуланд во посета на Скопје

Идивиди - 11.07.2016

Скопје, 11 јули 2016 (МИА) - Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, денеска ќе ја посети Македонија. Како што соопшти Амбасадата на САД во Скопје, за време на посетата, таа ќе има ...

Ќе донесе ли Нуланд излез од кризата?

+инфо - 11.07.2016

Помошник државниот секретар на САД за европски и за евроазиски прашања Викторија Нуланд денеска во Скопје. Помошник државниот секретар на САД за европски и за евроазиски прашања Викторија Нуланд денеска во Скопје, како што е најавено, треба да се ...

Нуланд денеска во Македонија – кусо, но американски ефикасно

Капитал - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, денеска доаѓа во Македонија. За време на посетата ќе се сретне со претставници на Владата, функционери на политички партии и претставници на ...

Викторија Нуланд во посета на Скопје

А1 On - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, денеска ќе ја посети Македонија. Како што соопшти Амбасадата на САД во Скопје, за време на посетата, таа ќе има средби со претставници на ...

Рама: Отворени сме за компромис кој нема да ја загрози суштината на реформите

А1 On - 11.07.2016

Реформите во правосудтвото, кои се услов за членство на Албанија во ЕУ, беа главна тема и на средбата на американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд и албанскиот премиер Еди Рама, јави дописникот на МИА.

Нуланд во Скопје ќе ја дочекаат ланските проблеми и дилеми

Либертас - 11.07.2016

Викторија Нуланд доаѓа три дена по посетата на германскиот специјален пратеник, и исто како Хајндл, ќе се соочи со отсуство на домашни резултати и напори за излез од кризата, пишува Дојче веле .

Ахмети пристигна во американската амбасада на средба со Нуланд

+инфо - 11.07.2016

Таа нема да има средби со премиерот Емил Димитриев и со претседателот Ѓорге Иванов. Помошник државниот секретар на САД за европски и за евроазиски прашања Викторија Нуланд денеска во Скопје, прва од серијата средби кои се планирани да ги оствари во ...

Викторија Нуланд денеска на маса со политичките лидери

Фокус - 11.07.2016

Политичките партиите ќе ја пречекаат и американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд без никакви резултати и напредок во преговорите.

Тачи втор на средба кај Нуланд

+инфо - 11.07.2016

Во 11.15 часот лидерот на СДСМ ќе има средба со Нуланд во партиското седиште, по што таа ќе се сретне со Груевски во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Додека лидерот на ДУИ, Али Ахмети е на средба со американската висока функционерка Виктрија Нуланд, пред ...

Нуланд се сретна со Ахмети, следната средба со Заев

ТВ21 - 11.07.2016

Помошник државниот секретар на САД за европски и за евроазиски прашања Викторија Нуланд се сретна со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Средбите со партиските претставници се денеска претпладне, а рано попладне најавено е Нуланд да даде изјава за медиумите.

Американскиот помошник државен секретар Нуланд во посета на Македонија

Кајгана - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, денеска престојува во посета на Македонија. За време на посетата, таа ќе оствари средби со претставници на владата, функционери на политички ...

Викторија Нуланд денеска на маса со политичките лидери

Тера - 11.07.2016

Политичките партиите ќе ја пречекаат и американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд без никакви резултати и напредок во преговорите.

Тачи по средбата со Нуланд: Сега е време за крај на кризата и за датум за избори

+инфо - 11.07.2016

На прашањето, дали по посетата на Нуланд може да се очекува да има лидерска средба, Тачи рече дека не е баба Ванѓа, но логично е тоа да се очекува. Сега е моментумот да се прекине политичката криза и да се договори датум за избори и сега сите заедно ...

ВИДЕО: Нуланд се сретна со Јанева, Ахмети и Тачи, следуваат средби со Заев и Груевски

Либертас - 11.07.2016

Помошник државниот секретар на САД за европски и за евроазиски прашања Викторија Нуланд се сретна со лидерот на ДУИ, Али Ахмети како и со лидерот на ДПА, Мендух Тачи, во Американската амбасада во Скопје.

ДС: Нуланд да ја поддржи идејата за формирање посебно судско одделениe

Фокус - 11.07.2016

Од Демократскиот сојуз очекуваат со денешната посета на Викторија Нуланд, преговорите да се помрднат од мртва точка и да се најде компромис. Партијата очекува денеска да се постигне договор, за од утре да почнат да се спроведуваат реформите.

Нуланд на средби со партиските лидери

А1 On - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд, денеска во Американската амбасада се сретна со лидерите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мандух Тачи, по што во партиските седишта ќе има средби и со претседателите ...

(ВИДЕО) Тачи по средбата со Нуланд: Побрзо да се прекине кризата и да одиме на избори

А1 On - 11.07.2016

Уште еднаш оовторувам дека имаме многу среќа што Соединетите Американски држави како наш партнер се многу заинтересирани да ни помагаат да ја оставиме назад оваа политичка криза, мислам дека сега е моментот сите заедно да направиме да не трае повеќе ...

Попоски утрово замолил да биде вклучен во агендата и да се види со Нуланд

Либертас - 11.07.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски утрово барал да се сретне со помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, објави НОВАТВ . Тој не бил на агендата на Нуланд и замолил да биде кусо вклучен утринава откако таа слетала на ...

Попоски утрово барал да се види со Нуланд

+инфо - 11.07.2016

Тој не бил на агендата на Нуланд и замолил да биде кусо вклучен утринава откако таа слетала на скопскиот аеродром, дознава Нова ТВ. Министерот за надворешни работи Никола Попоски утрово барал да се сретне со помошникот државен секретар на САД, ...

Тачи до Нуланд: Време е да договориме нов датум за избори

Фокус - 11.07.2016

Време е да се стави крај на политичката кризаи да се договори датум за избори, порача лидерот на ДПА, Мендух Тачи по средбата со американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд.

(ВИДЕО) Тачи по средбата со Нуланд: Не сум Баба Ванѓа да знам дали ќе има лидерска, ама денеска ќе добијат многу ...

Либертас - 11.07.2016

Уште еднаш оовторувам дека имаме многу среќа што Соединетите Американски држави како наш партнер се многу заинтересирани да ни помагаат да ја оставиме назад оваа политичка криза, мислам дека сега е моментот сите заедно да направиме да не трае повеќе ...

Ахмети оптимист пред Нуланд - деновиве очекува компромис за кризата

+инфо - 11.07.2016

Тој ја информирал Нуланд за предлозите на ДУИ за чистење на Избирачкиот список и за медиумите. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на денешната средба во американската амбасада со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт ...

Средба Ахмети-Нуланд: Оптимизам за компромис во наредните денови

Либертас - 11.07.2016

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети денес во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, како и амбасадорот на САД ...

Тачи: ако не го искористиме моментот, ќе ги изгубиме сите надежи

ТВ21 - 11.07.2016

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, по средбата со помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, изјави дека, Македонија како држава има среќа што САД е главен сојузник на Албанците и Македонија.

Ахмети по средбата со Нуланд: Компромис меѓу страните наредниве денови

Капитал - 11.07.2016

На денешната средба на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, во Амбасадата на САД во Скопје, лидерот на ДУИ ја уверувал гостинката од Америка ...

Ахмети по средбата со Нуланд: Потребно е да се исполнат условите за избори, решение деновиве

А1 On - 11.07.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на денешната средба во американската амбасада со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, ја информирал за предлозите на ДУИ за чистење на Избирачкиот ...

Ахмети–Нуланд: Очекуваме договор во наредниве денови

Фокус - 11.07.2016

Итно постигнување на договор за спроведување на реформите и организација на избори што поскоро, ова е заклучокот од средбата меѓу претседателот на ДУИ, Али Ахмети и Викторија Нуланд. -Овој компромис треба да резултира со сеопфатни, веродостојни и ...

И Попоски барал 5 минути со Нуланд

Фокус - 11.07.2016

Иако го немаше во агендата, министерот за надворешни работи Никола Попоски инсистирал на средба со помошникот државен секретар Викторија Нуланд. Како што брифираат изворите на НОВА , тој замолил кусо да биде вклучен во нејзината агенда, по што ...

Нуланд на средби со партиските лидери

Идивиди - 11.07.2016

Скопје, 11 јули 2016 (МИА) - Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд, денеска во Американската амбасада се сретна со лидерите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мандух Тачи, по што во партиските седишта ќе има ...

Нуланд најави договор за избори деновиве, почувствувала политичка волја

Сакам да кажам - 11.07.2016

Помошникот државен секретар Викторија Нуланд пред малку изјави дека наредниве денови ќе се направи нацрт договор за нови избори. „За тоа треба голема политичка волја, но почувстував дека таква волја има“, рече Нуланд.

(ВИДЕО) Нуланд најави договор наредниве денови: Почуствував политичка волја

Либертас - 11.07.2016

Помошникот државен секретар Викторија Нуланд пред малку изјави дека наредниве денови ќе се направи нацрт договор за нови избори, пренесе порталот СДК . „За тоа треба голема политичка волја, но почувстував дека таква волја има“, рече Нуланд.

Нуланд охрабрена дека деновиве ќе има договор

+инфо - 11.07.2016

По денешните средби со партиските лидери изјави дека е охрабрена дека деновиве ќе следи договор за излез од политичката криза. Заменик државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, по денешните средби со партиските лидери изјави дека е охрабрена дека ...

Нуланд: Целосно спроведување на Договорот од Пржино и договор за избори

ТВ21 - 11.07.2016

Целосно да се спроведе Договорот од Пржино и што поскоро да се постигне договор за одржување избори со цел излегување од политичката криза во која се наоѓа Македонија, е пораката на помошникот-државен секретар на САД за Европа и Евроазија Викторија ...

Нуланд го поддржа сјо за враќање на чист правосуден систем во Македонија

Сакам да кажам - 11.07.2016

Помошничката на американскиот државен секретар Викторија Нуланд по нејзината куса посета на Македонија и средбите што ги имаше со лидерите на партиите потписници на Пржинскиот договор, со специјалната обвинителка Катица Јанева и претставници на ...

ОБНОВЕНО Нуланд охрабрена дека деновиве ќе има договор

+инфо - 11.07.2016

По денешните средби со партиските лидери изјави дека е охрабрена дека деновиве ќе следи договор за излез од политичката криза. Помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, по денешните средби со партиските лидери изјави дека е охрабрена ...

(ВИДЕО) Нуланд: Заминувам охрабрена од Скопје, деновиве ќе се постигне договор

А1 On - 11.07.2016

Имавме многу продуктивен ден со средби во овој многу битен момент за вашата држава. Америка како што знаете, е многу горда да работи заедно со Европската унија со сите политички сили тука, да се обидеме да ја завршиме политичката криза од последнава ...

Нуланд: Ќе се прави нов нацрт договор за избори

Фокус - 11.07.2016

По средбите со четирите политички партии помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд најави нов нацрт договор за организација и спроведување на предвремени парламентарни избори. Нуланд е оптимист и смета дека наскоро ќе има договор меѓу ...

Груевски до Нуланд: Не прифаќаме уште едно одложување на изборите

Фокус - 11.07.2016

Лидерот на владејачката партија Никола Груевски на средбата со Викторија Нуланд се согласил оти изборите се излезот на кризата, но бара гаранции од опозицијата дека нема да бара уште едно одложување.

Целосно спроведување на обврските од Пржино и договор за избори

Идивиди - 11.07.2016

Скопје, 11 јули 2016 (МИА) - Целосно да се спроведе Договорот од Пржино и што поскоро, во наредните денови, да се постигне договор за одржување избори со цел излегување од политичката криза во која се наоѓа Македонија, е пораката на ...

Нуланд: Се сретнав со Јанева, нејзината работа е од витално значење за обезбедување вистинско владеење на правото

Либертас - 11.07.2016

Помошникот-државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Викторија Нуланд, на денешната прес конференција во Скопје подвлече дека денеска имала средби и со претставници на невладиниот сектор и новинари со цел да ги охрабри во храбрата работата што ...

Нуланд за можните санкции: Се надеваме на договор за да не мора да одиме во таа насока

Либертас - 11.07.2016

Помошникот-државен секретар на САД за Европа и Евроазија Викторија Нуланд, на денешната прес конференција во Скопје одговараше и на прашање во однос на можни санкции доколку нема договор. – Нашата надеж е дека ќе има договор за да не мора да одиме ...

Да се создадат услови за избори во ноември

Тера - 11.07.2016

Претседателот на СДСМ, Зора Заев се сретна со помошник државната секретарка на САД Викторија Нуланд, придружувана од амбасадорот на САД во Р.Македонија Џес ...

Никола Попоски на средба со Викторија Нуланд

+инфо - 11.07.2016

Напредокот во решавањето на внатрешно-политичката криза во контекст на евро-атланската интеграција на Македонија беше главна тема на средбата. Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски, ...

Средба: Попоски -Нуланд

ТВ21 - 11.07.2016

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски денеска се сретна со помошникот-државен секретар на САД за Европа и Евроазија Викторија Нуланд. „Напредокот во решавањето на внатрешно-политичката криза во контекст на евро-атланската ...

Нуланд си оди охрабрена: Во наредните денови Македонија да се постави на курсот за слободни и фер избори

Капитал - 11.07.2016

Целосно да се спроведе Договорот од Пржино и што поскоро, во наредните денови, да се постигне договор за одржување избори со цел излегување од политичката криза во која се наоѓа Македонија, е пораката на помошникот-државен секретар на САД за Европа ...

Моден детаљ – чантата на Нуланд спремна со пенкало и спојувалки

Сакам да кажам - 11.07.2016

Помошничката на државниот секретар на САД Викторија Нуланд на чантата носи закачено пенкало и спојувалки. На сликите со лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска во Скопје и со лидерот на Демократската партија на Албанија Љуљзим Баша вчера во Тирана, се ...

Нуланд со оптимизам замина од скопје – ќе има ли конечен договор помеѓу партиите?

ТВ21 - 11.07.2016

Помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, по одржаните средби со лидерите на четирите најголеми политички партии во земјава, изјави дека кај политичките партии има волја, за затворање на сите прашања кои произлегуваат од Договорот од ...

Слободен печат: Викторија Нуланд охрабрена, блага ракија ќе пиеме во ноември

+инфо - 11.07.2016

Еврообврзницата лесно ќе „летне“, ама и каматата Во најновото издание на Слободен печат читајте: - Викторија Нуланд охрабрена, блага ракија ќе пиеме во ноември - Еврообврзницата лесно ќе „летне“, ама и каматата - Преземањето на Макпетрол е ...

Се разговара за избори во ноември, со претходна проверка во август дали се исполнети условите, плус специјални оддели ...

Либертас - 11.07.2016

Избори во ноември, но со претходна проверка во август дали се исполнети условите и сите забелешки од преговорите – е можно решение, дознава „ Мета “ од преговарачките тимови на политичките партии.

Помошникот државен секретар на САД Нуланд во посета на Македонија

Курир - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, денеска ќе ја посети Македонија. Како што соопшти Амбасадата на САД во Скопје, за време на посетата, таа ќе има средби со претставници на ...

ПОМОШНИКОТ НА КЕРИ ВО СКОПЈЕ: Ќе ги седне ли Нуланд лидерите на маса?

Телеграф - 11.07.2016

Посетата доаѓа во период на засилен дипломатски притисок од САД и ЕУ. Минатата недела беше и германскиот специјален пратеник Хајндл, кој порача дека решение треба да се најде пред летните одмори и дека најнапред мора да се создадат услови, а потоа ...

Помошникот државен секретар на САД Нуланд во посета на Скопје

Сител - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, денеска ќе ја посети Македонија. Како што соопшти Амбасадата на САД во Скопје, за време на посетата, таа ќе има средби со претставници на ...

Помошникот државен секретар на САД Нуланд во посета на Скопје

Канал5 - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, денеска ќе ја посети Македонија. Како што соопшти Амбасадата на САД во Скопје, за време на посетата, таа ќе има средби со претставници на ...

Рама: Отворени сме за компромис кој нема да ја загрози суштината на реформите

Сител - 11.07.2016

Реформите во правосудтвото, кои се услов за членство на Албанија во ЕУ, беа главна тема и на средбата на американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд и албанскиот премиер Еди Рама, јави дописникот на МИА.

Нуланд во Тирана побара итен договор на власта и опозицијата за реформите

Точка - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, при посетата на Тирана, во неделата, побара итен договор на власта и опозицијата за реформите во правниот систем. На средбите со албанскиот премиерот Еди Рама и лидерот на опозицијата Лулзим ...

Викторија Нуланд во посета на Скопје

Точка - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, денеска ќе ја посети Македонија, соопшти Амбасадата на САД во Скопје. За време на посетата, Нуланд ќе се сретне со претставници на Владата, ...

Помошникот државен секретар на САД Нуланд во посета на Скопје

Алфа - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, денеска ќе ја посети Македонија. Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија ...

Нуланд на средби со партиските лидери

Алфа - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд, денеска со средбата со претседтелот на ДУИ Али Ахмети во Американската амбасада, ги почна сертијата одделни разговори со лидерите на четирите партии потписници на ...

Нуланд на средби со партиските лидери

Сител - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд, денеска со средбата со претседтелот на ДУИ Али Ахмети во Американската амбасада, ги почна сертијата одделни разговори со лидерите на четирите партии потписници на ...

Нуланд на средби со партиските лидери

Курир - 11.07.2016

Средбата на лидерот на ДУИ Али Ахмети со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, сè уште трае, а во американската амбасада во Скопје пристигна и претседателот на ДПА, Мендух Тачи.

ИНТЕНЗИВНА АГЕНДА НА НУЛАНД: Испратени остри пораки за ефикасно решение на кризата

Телеграф - 11.07.2016

Според Тачи, на средбата повеќе било разговарано за стратегиските определби за излез на земјата од кризата отколку за конкретни насоки. Тачи посочи дека очекува политичките лидери денеска да добијат многу поостри пораки за решавање на кризата Остри ...

Ахмети – Нуланд: Демократски избори што поскоро

Точка - 11.07.2016

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Али Ахмети денес во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, како и амбасадорот ...

Средба на лидерот на ДУИ со Викторија Нуланд

Сител - 11.07.2016

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот Викторија Нуланд.

Средба Ахмети – Нуланд: Прво страните да се договорат дека условите за избори се исполнети, потоа датум

Курир - 11.07.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на денешната средба со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, ја информирал за предлозите на ДУИ за чистење на Избирачкиот список и за медиумите.

Средба на лидерот на ДУИ со Викторија Нуланд

Телеграф - 11.07.2016

Се разговарало за начините како да се реши политичката криза во земјата и за враќање на евроатлантската агенда Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошникот на ...

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА ОД НУЛАНД: Во следните неколку денови се очекува решение на политичката криза

Телеграф - 11.07.2016

Во следните неколку денови може да се најде решение за политичката криза. На маса беа поставени добри идеи и сега останува на лидерите да најдат заедничка согласност која ќе нè води до избори - рече во дел од своето обраќање Нуланд на денешната ...

Продолжува разговорот меѓу партиите во Пржино

Канал5 - 11.07.2016

Паралелно со посетата на Нуланд партиските работни групи во Пржино денеска ги продолжуваат разговорите по минатонеделната рунда разговори власта и опозицијата излегоа со спротивставени позиции, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ дека има благо приближување на ...

Нуланд: Целосно спроведување на Договорот од Пржино и договор за избори (ВИДЕО)

Курир - 11.07.2016

Целосно да се спроведе Договорот од Пржино и што поскоро да се постигне договор за одржување избори со цел излегување од политичката криза во која се наоѓа Македонија, е пораката на помошникот-државен секретар на САД за Европа и Евроазија Викторија ...

Нуланд: Целосно спроведување на Договорот од Пржино и договор за избори

Сител - 11.07.2016

Целосно да се спроведе Договорот од Пржино и што поскоро да се постигне договор за одржување избори со цел излегување од политичката криза во која се наоѓа Македонија, е пораката на помошникот-државен секретар на САД за Европа и Евроазија Викторија ...

Нуланд: Целосно да се спроведе Договорот од Пржино и да се постигне договор за избори

Точка - 11.07.2016

Целосно да се спроведе Договорот од Пржино и што поскоро да се постигне договор за одржување избори со цел излегување од политичката криза во која се наоѓа Македонија. Ова е пораката што денеска ја упати помошникот-државен секретар на САД за Европа ...

Нуланд: Целосно спроведување на обврските од Пржино и договор за избори

Канал5 - 11.07.2016

Целосно да се спроведе Договорот од Пржино и што поскоро, во наредните денови, да се постигне договор за одржување избори со цел излегување од политичката криза во која се наоѓа Македонија, е пораката на помошникот-државен секретар на САД за Европа ...

Нуланд од Скопје заминува охрабрена: Очекува договор во следните денови

Сител - 11.07.2016

Сега е моментот да се заврши работата и Македонија што поскоро да организира фер и демократски избори, порача Викторија Нуланд. Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања по средбите со лидерската четврока рече дека има ...

Попоски- Нуланд: Напредокот во решавање на политичката криза во контекст на евро-атланската интеграција, главна тема на ...

Курир - 11.07.2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски, денес оствари средба со помошникот државен секретар на Соединетите Американски Држави за Европски и Евроазиски прашања, Викторија Нуланд, која ...

Средба Попоски-Нуланд

Телеграф - 11.07.2016

Никола Попоски и Викторија Нуланд, како што се наведува, разменија мислења и за низа актуелни теми од регионален карактер, за безбедносните предизвици, како и за активностите во рамки на глобалната коалиција за борба против тероризмот Вицепремиерот ...

Попоски и Нуланд разговараа за решавањето на кризата и евроатланските интеграции

Точка - 11.07.2016

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски, во понеделникот оствари средба со помошникот државен секретар на Соединетите Американски Држави за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд, која престојува во работна посета на ...

Средба Попоски-Нуланд

Сител - 11.07.2016

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски денеска се сретна со помошникот-државен секретар на САД за Европа и Евроазија Викторија Нуланд. - Напредокот во решавањето на внатрешно-политичката криза во контекст на евро-атланската ...

Политичките партии со оптимистички пораки по средбите со Нуланд

Алфа - 11.07.2016

Ангажман на сите политички чинители за постигнување на решенија е суштината за излез од политичката криза, се ставовите на политичките партии по средбата со помошник државната секретарка на САД Викторија Нуланд.

Нуланд: Време е да се заврши работата и да се означи курсот кон избори

Алфа - 11.07.2016

Постигнат е некаков прогрес во имплементација на Договорот од Пржино, но сега е време да се заврши работата и да се каже дека Македонија е на курсот кон слободни и фер избори, порача денеска во Скопје, помошник државниот секретар на САД, Викторија ...

Продолжува разговорот мегу партиите во Пржино

Канал5 - 11.07.2016

Има ли напредок во преговорите на апртиските работни групи кои продолжија со работа по посетата на Нуланд... Паралелно со посетата на Нуланд партиските работни групи во Пржино денеска ги продолжија разговорите.

ПО ОПТИМИЗМОТ НА НУЛАНД: Партиите пак на преговори во Пржино

Телеграф - 11.07.2016

Уште еднаш ќе се проверуваат околу 20.000 граѓани кои за време на теренската проверка од различни причини не биле најдени во своите домови Веднаш по посетата на американскиот помошник Државен секретар Викторија Нуланд продолжуваат разговорите за ...

За мене, Груевски И натаму си е премиер на Македонија

Курир - 11.07.2016

Кога ги препрочитувам своите стари колумни, не можам да избегнам од чуството на задоволство. Пишаното во Форум, Македонски спорт, Вечер и Дудинка го има положено тестот на времето. А напишаните предвидувања се оствариле.

А која вест ќе му ја соопшти Нуланд на Груевски?

Локално - 11.07.2016

Нуланд доаќа денеска во Скопје. Но таа уште од Приштина почна со пораките и вестите за Македонија. Зајакнување на владеење на правото и борба против организираниот криминал и корупцијата е првата лекција за Приштина.

Рама: Отворени сме за компромис кој нема да ја загрози суштината на реформите

Локално - 11.07.2016

Реформите во правосудтвото, кои се услов за членство на Албанија во ЕУ, беа главна тема и на средбата на американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд и албанскиот премиер Еди Рама, јави дописникот на МИА.

Нуланд ги почна средбите

Локално - 11.07.2016

Американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, денеска ќе има средби со претставници на Владата, лидерите на политичките партии, како и со претставници на граѓанското општество.

(ВИДЕО) Прва кај Нуланд беше Јанева, Ахмети замина молчејќи, а Тачи “не бил баба Ванѓа”

Локално - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд, денеска во Американската амбасада се сретна со лидерите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мандух Тачи. Ахмети по средбата со Нуланд не даде изјава за медиумите.

(ВИДЕО) Нуланд: Го напуштам Скопје охрабрена од она што го слушнав, сега е моментот да се заврши работата

Локално - 11.07.2016

Целосно да се спроведе Договорот од Пржино и што поскоро, во наредните денови, да се постигне договор за одржување избори со цел излегување од политичката криза во која се наоѓа Македонија, е пораката на помошникот-државен секретар на САД за Европа ...

Нуланд и Попоски разговарале за политичката криза и за евро-атланските интеграции

Локално - 11.07.2016

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи, Никола Попоски, денеска се сретна со помошникот државен секретар на Соединетите Американски Држави за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд, која ...

Ахмети по средбата со Нуланд: Потребно е да се исполнат условите за избори, решение деновиве

Локално - 11.07.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на денешната средба во американската амбасада со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, ја информирал за предлозите на ДУИ за чистење на Избирачкиот ...

Моден детаљ – чантата на Нуланд спремна со пенкало и спојувалки

Локално - 11.07.2016

Помошничката на државниот секретар на САД Викторија Нуланд на чантата носи закачено пенкало и спојувалки. На сликите со лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска во Скопје и со лидерот на Демократската партија на Албанија Љуљзим Баша вчера во Тирана, се ...

Во ноември избори, а во август проверка дали се исполнети условите и договореното

Локално - 11.07.2016

Избори во ноември, но со претходна провеска во август дали се исполнети условите и сите забелешки од преговорите – е можно решение, дознава „Мета“ од преговарачките тимови на политичките партии.

Нуланд охрабрена дека ќе има политички напредок

Орбис - 11.07.2016

Четворицата лидери сакаат договор во наредните денови и има добри идеи како да стигнат до него. Тоа значи дека од Македонија заминувам охрабрена, рече американската дипломатка Викторија Нуланд по средбите со политичките лидери во земјата.Таа се ...

НУЛАНД ВО СКОПЈЕ: Од сатанизација до величење!

Фактор - 11.07.2016

САД како глобален чинител, неминовно предизвикува реакции поврзани со настани во кои нивното учество се перцепира како клучно. Реакциите се движат до двата спротиставени екстреми: од сатанизација до величење.

Викторија Нуланд во посета на Скопје

Нетпрес - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, денеска ќе ја посети Македонија, соопшти Амбасадата на САД во Скопје. За време на посетата, Нуланд ќе се сретне со претставници на Владата, ...

Ќе ги седне ли Нуланд лидерите на иста маса?

Вечер - 11.07.2016

Се очекува Нуланд во неколкучасовната посета на Македонија да оствари средба со Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, како и со премиерот Емил Димитриев. Американскиот помошник на државниот секретар Викторија Нуланд денеска во ...

Нуланд во Тирана побара итен договор на власта и опозицијата за реформите

Макфакс - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД, Викторија Нуланд, при посетата на Тирана, во неделата, побара итен договор на власта и опозицијата за реформите во правниот систем. На средбите со албанскиот премиерот Еди Рама и лидерот на опозицијата Лулзим ...

Викторија Нуланд денеска во Скопје

Стандард - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, денеска ќе ја посети Македонија. Како што соопшти Амбасадата на САД во Скопје, за време на посетата, таа ќе има средби со претставници на ...

Помошникот државен секретар на САД Викторија Нуланд во посета на Скопје

Дневник - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, денеска ќе ја посети Македонија. Како што соопшти Амбасадата на САД во Скопје, за време на посетата, таа ќе има средби со претставници на ...

Нуланд во Скопје во обид да помогне да се реши кризата

Мета - 11.07.2016

Американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, денеска ќе има средби со претставници на Владата, лидерите на политичките партии, како и со претставници на граѓанското општество.

Помошникот државен секретар на САД Нуланд во посета на Скопје

Репортер - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, денеска ќе ја посети Македонија. Како што соопшти Амбасадата на САД во Скопје, за време на посетата, таа ќе има средби со претставници на ...

Американскиот помошник државен секретар Нуланд во посета на Македонија

Макфакс - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, во понеделник престојува во посета на Македонија. За време на посетата, таа ќе оствари средби со претставници на владата, функционери на ...

Помошникот државен секретар на САД Нуланд во посета на Македонија

Република - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, денеска ќе ја посети Македонија. Како што соопшти Амбасадата на САД во Скопје, за време на посетата, таа ќе има средби со претставници на ...

Рама: Отворени сме за компромис кој нема да ја загрози суштината на реформите

Вечер - 11.07.2016

Реформите во правосудтвото, кои се услов за членство на Албанија во ЕУ, беа главна тема и на средбата на американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд и албанскиот премиер Еди Рама Викторија Нуланд и Еди ...

Нуланд ги почна средбите со лидерите, кои теми се во фокусот?

Фактор - 11.07.2016

Викторија Нуланд, помошник државниот секретар на САД за европски и за евроазиски прашања денеска во Скопје ги почна средбите со политичките лидери. Таа прво ќе се сретне со лидерот на ДУИ, Али Ахмети кој веќе е во американската амбасада, а по него ...

Нуланд на средби со партиските лидери

Дневник - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд, денеска со средбата со претседтелот на ДУИ Али Ахмети во Американската амбасада, ги почна сертијата одделни разговори со лидерите на четирите партии потписници на ...

(ВИДЕО) Нуланд се сретна со Јанева, Ахмети и Тачи, следуваат средби со Заев и Груевски

Репортер - 11.07.2016

Помошник државниот секретар на САД за европски и за евроазиски прашања Викторија Нуланд се сретна со лидерот на ДУИ, Али Ахмети како и со лидерот на ДПА, Мендух Тачи, во Американската амбасада во Скопје.

(ВИДЕО) Нуланд се сретна со Јанева, Ахмети и Тачи, следуваат средби со Заев и Груевски

Бриф - 11.07.2016

Помошник државниот секретар на САД за европски и за евроазиски прашања Викторија Нуланд се сретна со лидерот на ДУИ, Али Ахмети како и со лидерот на ДПА, Мендух Тачи, во Американската амбасада во Скопје.

Тачи: Сега е момент да се прекине политичката криза

Фактор - 11.07.2016

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи денеска по средбата со Викторија Нуланд, помошник државниот секретар на САД за европски и за евроазиски прашања, рече дека не може да предвиди дали ќе има лидерска средба.

Тачи: Не сум баба Ванѓа да знам дали ќе има лидерска средба

Мета - 11.07.2016

Сега е моментот да се прекине политичката криза и да се договори датум за избори и сега сите заедно треба да работиме на тоа, рече лидерот на ДПА, Мендух Тачи, по средбата со помошник државниот секретар на САД за европски и за евроазиски прашања, ...

Тачи: Крајно време е да се прекине политичката криза

Стандард - 11.07.2016

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи по средбата со помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, која претпаднево се одржа во американската амбасада сподели дека сега моментот да се прекине политичката криза и да се договори датум за избори.

Нуланд во Скопје ќе ја дочекаат ланските проблеми и дилеми

Репортер - 11.07.2016

Викторија Нуланд доаѓа три дена по посетата на германскиот специјален пратеник, и исто како Хајндл, ќе се соочи со отсуство на домашни резултати и напори за излез од кризата, пишува Дојче веле .

Тачи по средбата со Нуланд: Сега е време за крај на кризата и да се договориме да одиме на избори!

Бриф - 11.07.2016

Сега е моментот да се прекине политичката криза и да се договориме да одиме на избори. Сега сите заедно треба да работиме на тоа, рече лидерот на ДПА, Мендух Тачи по средбата со помошник државниот секретар на САД, Викторија Нуланд, која претпаднево ...

Нуланд на средби со партиските лидери

МК News - 11.07.2016

Средбата на лидерот на ДУИ Али Ахмети со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, сè уште трае, а во американската амбасада во Скопје пристигна и претседателот на ДПА, Мендух Тачи.

Нуланд на средби со партиските лидери

Вечер - 11.07.2016

По серијата средби во Скопје, Нуланд треба да одржи прес-конференција во Американската амбасада на која се очекува информира за разговорите со партиските лидери и за нејзините очекувања за надминување на политичката криза во Македонија Помошникот ...

Средба Ахмети-Нуланд: Оптимизам за компромис во наредните денови

Бриф - 11.07.2016

етседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети денес во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, како и амбасадорот на САД во ...

Ахмети-Нуланд изразија оптимизам за компромис во наредните денови

Репортер - 11.07.2016

етседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети денес во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, како и амбасадорот на САД во ...

(ВИДЕО) Тачи по средбата со Нуланд: Не сум Баба Ванѓа да знам дали ќе има лидерска

Репортер - 11.07.2016

Уште еднаш повторувам дека имаме многу среќа што Соединетите Американски држави како наш партнер се многу заинтересирани да ни помагаат да ја оставиме назад оваа политичка криза, мислам дека сега е моментот сите заедно да направиме да не трае повеќе ...

Ахмети до Нуланд: Компромис од лидерите со цел сеопфатни, веродостојни и демократски избори

Стандард - 11.07.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денес во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошникот државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд. Ахмети и г-ѓа Нуланд, како секогаш отворено и пријателски ...

Ахмети – Нуланд: Демократски избори што поскоро

Макфакс - 11.07.2016

Компромис што треба да резултира со сеопфатни, веродостојни и демократски избори што е можно поскоро, е решението за политичката криза, заклучија претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети кој во понеделник во Амбасадата на САД ...

Средба Ахмети – Нуланд: Компромис за кризата во наредните денови

Нетпрес - 11.07.2016

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Али Ахмети денес во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, како и амбасадорот ...

Ахмeти и Нуланд разговараа за кризата и за евро-атлантската агенда

Фактор - 11.07.2016

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, како и амбасадорот на САД во ...

Нуланд на средби со партиските лидери

Република - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд, денеска во Американската амбасада се сретна со лидерите на ДУИ и на ДПА, Али Ахмети и Мандух Тачи, по што во партиските седишта ќе има средби и со претседателите ...

Ахмети – Нуланд: Решението на кризата се демократски избори

Мета - 11.07.2016

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, денеска ја уверил Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, дека ДУИ е најконструктивна за наоѓање решение и за брзо ...

Нуланд: Си заминувам охрабрена дека ќе има напредок

Вечер - 11.07.2016

Има некаков прогрес, но сега е време за завршување на работата", рече помошник државниот секретар на САД за европски и за евроазиски прашања Викторија Нуланд Продуктивен беше овој многу важен ден за Македонија.

(ВИДЕО) Нуланд: Заминува охрабрена од Скопје и најави средба на лидерите

Репортер - 11.07.2016

Помошникот државен секретар Викторија Нуланд пред малку изјави дека наредниве денови ќе се направи нацрт договор за нови избори, пренесе порталот СДК . „За тоа треба голема политичка волја, но почувстував дека таква волја има“, рече Нуланд.

Целосно спроведување на Договорот од Пржино и договор за избори

Дневник - 11.07.2016

Целосно да се спроведе Договорот од Пржино и што поскоро да се постигне договор за одржување избори со цел излегување од политичката криза во која се наоѓа Македонија, е пораката на помошникот-државен секретар на САД за Европа и Евроазија Викторија ...

Нуланд: Целосно да се спроведе Договорот од Пржино и да се постигне договор за избори

Нетпрес - 11.07.2016

Целосно да се спроведе Договорот од Пржино и што поскоро да се постигне договор за одржување избори со цел излегување од политичката криза во која се наоѓа Македонија. Ова е пораката што денеска ја упати помошникот-државен секретар на САД за Европа ...

Нуланд: Договор ќе има во следните денови

Мета - 11.07.2016

Заменик помошникот државен секретар за Евроазија и Европа при американскиот Стејт департмент, Викторија Нуланд, соопшти дека заминува охрабрена дека во следните денови ќе се постигне договор за спорните прашања.

Нуланд: Сега е моментот да се заврши работата во Македонија

Стандард - 11.07.2016

Целосно да се спроведе Договорот од Пржино и што поскоро да се постигне договор за одржување избори со цел излегување од политичката криза во која се наоѓа Македонија, е пораката на помошникот­државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Викторија ...

Нуланд очекува брза разврска на политичката криза и договор за избори

Макфакс - 11.07.2016

Брза разврска на политичката криза и јасна насока за одржувањето на слободни и фер избори, ова се очекувањата на американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд, која во понеделникот во Скопје оствари низа средби со политичките лидери, ...

Нуланд за можните санкции: Се надеваме на договор за да не мора да одиме во таа насока

Репортер - 11.07.2016

Помошникот-државен секретар на САД за Европа и Евроазија Викторија Нуланд, на денешната прес конференција во Скопје одговараше и на прашање во однос на можни санкции доколку нема договор. – Нашата надеж е дека ќе има договор за да не мора да одиме ...

Нуланд: Работата на Јанева е од витално значење за вистинско владеење на правото

Репортер - 11.07.2016

Помошникот-државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Викторија Нуланд, на денешната прес конференција во Скопје подвлече дека денеска имала средби и со претставници на невладиниот сектор и новинари со цел да ги охрабри во храбрата работата што ...

Попоски и Нуланд разговараа за решавањето на кризата и евроатланските интеграции

Макфакс - 11.07.2016

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски, во понеделникот оствари средба со помошникот државен секретар на Соединетите Американски Држави за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд, која престојува во работна посета на ...

Нуланд се сретна со Попоски, разговарале за решавање на политичката криза

Стандард - 11.07.2016

Министерот за надворешни работи Никола Попоски, денес остварил средба со помошникот државен секретар на Соединетите Американски Држави за Европски и Евроазиски прашања, Викторија Нуланд. „Напредокот во решавањето на внатрешно-политичката криза во ...

Нуланд и Попоски разговарале за политичката криза и за евро-атланските интеграции

Мета - 11.07.2016

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи, Никола Попоски, денеска се сретна со помошникот државен секретар на Соединетите Американски Држави за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд, која ...

Нуланд си заминува охрабрена: Целосно спроведување на Договорот од Пржино и договор за избори (ВИДЕО)

Република - 11.07.2016

Целосно да се спроведе Договорот од Пржино и што поскоро да се постигне договор за одржување избори со цел излегување од политичката криза во која се наоѓа Македонија, е пораката на помошникот-државен секретар на САД за Европа и Евроазија Викторија ...

Нуланд: Поддршка за СЈО и да се отвори пат за слободни избори

Фактор - 11.07.2016

Американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд денеска во Скопје изјави дека имала продуктивен ден на средба со македонските лидери и се надева дека Македонија брзо ќе излезе од политичкиот ќорсокак.

Нуланд најави договор наредниве денови: Почуствував политичка волја

Бриф - 11.07.2016

Целосно да се спроведе Договорот од Пржино и што поскоро да се постигне договор за одржување избори со цел излегување од политичката криза во која се наоѓа Македонија, е пораката на помошникот-државен секретар на САД за Европа и Евроазија Викторија ...

Нуланд го поддржа СЈО за враќање на чист правосуден систем во Македонија

Репортер - 11.07.2016

Помошничката на американскиот државен секретар Викторија Нуланд по нејзината куса посета на Македонија и средбите што ги имаше со лидерите на партиите потписници на Пржинскиот договор, со специјалната обвинителка Катица Јанева и претставници на ...

Стар муабет: Наскоро избори!

Вечер - 11.07.2016

Таа нагласи дека е охрабрена од тоа што го чула од политичките лидери на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА со кои имаше одделни средби. - Во следните неколку дена може да се најде решение за политичката криза.

Попоски и Нуланд разговараа за решавањето на политичката криза

Нетпрес - 11.07.2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски, денес оствари средба со помошникот државен секретар на Соединетите Американски Држави за Европски и Евроазиски прашања, Викторија Нуланд, која ...

Даштески: Граѓаните повеќе немаат трпение за политичката криза

Нетпрес - 11.07.2016

Aмериканскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд ја заврши посетата во земјава. Нуланд рече дека го напушта Скопје охрабрена од денешните разговори и со впечаток дека политичките лидери имаат волја да ...

Во ноември избори, а во август проверка дали се исполнети условите и договореното

Мета - 11.07.2016

Избори во ноември, но со претходна провеска во август дали се исполнети условите и сите забелешки од преговорите – е можно решение, дознава „Мета“ од преговарачките тимови на политичките партии.

Се разговара за избори во ноември, со претходна проверка во август дали се исполнети условите

Бриф - 11.07.2016

Избори во ноември, но со претходна проверка во август дали се исполнети условите и сите забелешки од преговорите – е можно решение, дознава „ Мета “ од преговарачките тимови на политичките партии.

Нуланд во Скопје: Со кој ќе се сретне?

еМагазин - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, денеска ќе ја посети Македонија. Како што соопшти Амбасадата на САД во Скопје, за време на посетата, таа ќе има средби со претставници на ...

Нуланд на средби со партиските лидери

Lider - 11.07.2016

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Викторија Нуланд, денеска со средбата со претседтелот на ДУИ Али Ахмети во Американската амбасада, ги почна сертијата одделни разговори со лидерите на четирите партии потписници на ...

Ахмети – Нуланд: Компромис во наредните денови

Канал 77 - 11.07.2016

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска во Амбасадата на САД во Скопје се сретна со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, како и амбасадорот на ...

ДС: Нуланд да ја поддржи идејата за формирање посебно судско одделениe

Канал 77 - 11.07.2016

Демократскиот сојуз очекува со денешната посета на Викторија Нуланд, преговорите да се помрднат од мртва точка и да се најде компромис. Партијата очекува денеска да се постигне договор, за од утре да почнат да се спроведуваат реформите.

Средба Нуланд-Ахмети: Оптимизам за брзо решение на кризата

Пулс24 - 11.07.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на денешната средба со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања во Стејт департментот, Викторија Нуланд, ја информирал за предлозите на ДУИ за чистење на Избирачкиот список и за медиумите.

Тачи: Не сум Баба Ванѓа да знам дали ќе има лидерска средба

Канал 77 - 11.07.2016

Сега е моментот да се прекине политичката криза и да се договори датум за избори. Сега сите заедно треба да работиме на тоа – изјави лидерот на ДПА, Мендух Тачи по денешната средба со помошник државниот секретар на САД за европски и за евроазиски ...

Нуланд побара целосно спроведување на Договорот од Пржино и договор за избори

еМагазин - 11.07.2016

Целосно да се спроведе Договорот од Пржино и што поскоро да се постигне договор за одржување избори со цел излегување од политичката криза во која се наоѓа Македонија, е пораката на помошникот-државен секретар на САД за Европа и Евроазија Викторија ...

Нуланд: Целосно спроведување на Договорот од Пржино и договор за избори

Lider - 11.07.2016

Целосно да се спроведе Договорот од Пржино и што поскоро да се постигне договор за одржување избори со цел излегување од политичката криза во која се наоѓа Македонија, е пораката на помошникот-државен секретар на САД за Европа и Евроазија Викторија ...

Попоски-Нуланд: Напредок во решавање на политичката криза во контекст на евро-атланската интеграција

Пулс24 - 11.07.2016

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски, денес оствари средба со помошникот државен секретар на Соединетите Американски Држави за Европски и Евроазиски прашања, Викторија Нуланд, која ...

Средба Попоски-Нуланд

Lider - 11.07.2016

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски денеска се сретна со помошникот-државен секретар на САД за Европа и Евроазија Викторија Нуланд. – Напредокот во решавањето на внатрешно-политичката криза во контекст на евро-атланската ...

Даштески: Барањата на опозицијата се беспредметни

Пулс24 - 11.07.2016

Aмериканскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд ја заврши посетата во земјава. Нуланд рече дека го напушта Скопје охрабрена од денешните разговори и со впечаток дека политичките лидери имаат волја да ...

ВМРО секогаш била јака партија оти била народна

Пулс24 - 11.07.2016

Кога ги препрочитувам своите стари колумни, не можам да избегнам од чувството на задоволство. Пишаното во Форум, Македонски спорт, Вечер и Дудинка го има положено тестот на времето. А напишаните предвидувања се оствариле.

Нуланд очекува брза разврска на политичката криза и договор за избори

Exclusive.mk - 11.07.2016

Брза разврска на политичката криза и јасна насока за одржувањето на слободни и фер избори, ова се очекувањата на американскиот помошник државен секретар Викторија Нуланд, која во понеделникот во Скопје оствари низа средби со политичките лидери, ...