TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Виктор Јанукович е победник, соопшти украинската ЦИК

А1 - 14.02.2010

Украинската Централна изборна комисија денеска официјално соопшти дека Виктор Јанукович е победникот на претседателските избори, пренесоа светските агенции.

Тимошенко не го признава Јанукович за претседател, бара помош од судот

Канал5 - 14.02.2010

Иако централната изборна комисија веќе го прогласи Виктор Јанукович за победник на претседателските избори во Украина, неговиот противник Јулија Тимошенко, една недела потоа, се ...

Тимошенко најавува жалба за изборните резултати

Алсат-М - 14.02.2010

Јулија Тимошенко, украинскиот премиер и кандитат за претседател најави жалба поради проневера на претседателските избори на кои нејзиниот ривал Виктор Јануковиќ извојува победа со ...

Одбиено барањето на Јулија Тимошенко

Макфакс - 14.02.2010

Украинската централна изборна комисија денеска соопшти дека нема да истражува околу тврдењето на премиерката Јулија Тимошенко, дека претседателските избори на кои таа изгуби се ...

Украинската изборна комисија ја одби жалбата на Тимошенко

Р.С.Европа - 14.02.2010

Украинската изборна комисија ја одби жалбата на премиерката Јулија Тимошенко за крадење на гласови на претседателските избори.

Тимошенко: Нема да го прифатам Јанукович за легитимен претседател

Р.С.Европа - 14.02.2010

Украинската премиерка Јулија Тимошенко денеска изјави дека има доказ дека нејзиниот ривал, Виктор Јанукович мамел на претседателските избори на 7 февруари.

Виктор Јанукович е победник на претседателските избори

Сител - 14.02.2010

Украинската Централна изборна комисија денеска официјално соопшти дека Виктор Јанукович е победникот на претседателските избори, пренесоа светските агенции.

Јанукович и официјално победник на претседателсите избори во Украина

Р.С.Европа - 14.02.2010

Украинската Изборна Комисија денеска и официјално го прогласи Виктор Јанукович за победник во претседателските избори.

Официјално прогласена победата на Јанукович

Форум - 14.02.2010

Лидерот на опозицијата Виктор Јанукович според украинската Централна изборна комисија освоил 46,95 отсто од гласовите а премиерката Јулија Тимошенко 45,47 отсто.

Украина: Одбиени жалбите на Тимошенко

eReporter - 14.02.2010

Украинската Централна изборна комисија соопшти денеска дека нема да ги разгледува тврдењата на премиерката Јулија Тимошенко дека претседателските избори, на кои е поразена, биле ...

Обама и ЕУ му честитаа на Јанукович

Вест - 13.02.2010

КИЕВ, УКРАИНА, 13 февруари (АП) - Вчера Виктор Јанукович победникот на претседателските избори на Украина доби честитки од светските лидери, со што се зголеми притисокот врз ...

НАТО, ЕУ и САД му честитаа на Јанукович

Дневник - 13.02.2010

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмунсен, оцени дека изборите во Украина биле слободни , фер и демократски Шефот на НАТО и претседателите на Европската Унија и на САД му ...

Виктор Јанукович не е легитимно избран претседател, изјави Јулија Тимошенко

Шпиц - 13.02.2010

Киев, 13 февруари - Виктор Јанукович не е легитимно избран претседател, изјави украинската премиерка Јулија Тимошенко, која му беше соперник на претседателските избори.

Јулија не признава пораз

Утрински - 12.02.2010

КИЕВ - Премиерката на Украина, Јулија Тимошенко, одби да го признае поразот на претседателските избори и вчера го нападна ривалот Виктор Јанукович, а главниот помошник изјави дека ...

Тимошенко останува премиерка

Вест - 12.02.2010

Премиерката на Украина Јулија Тимошенко вчера по тридневен молк првпат се појави во јавност и провокативно одби да го признае поразот од ривалот Виктор Јанукович КИЕВ, 12 февруари ...

САД и ЕУ ставија точка на украинските претседателски избори

Inpress - 12.02.2010

Киев, 12. февруари (ИНПРЕС) САД и ЕУ, преку честитките од страна на Барак Обама, Саркози и лидерите на европските институции, ставија точка на изборите во Украина и покрај ...

Претседателот Иванов му ја честита изборната победа на Јанукович

Р.С.Европа - 12.02.2010

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов упати честитка до Виктор Јанукович по повод неговиот избор за претседател на Украина.

Обама и Саркози му ја честитаа победата на Јанукович

Кирилица - 12.02.2010

Претседателите на САД и на Франција, Барак Обама и Никола Саркози синоќа му ја честитаа победата на претседателските избори во Украина на лидерот на опозициската Партија на ...

Обама и Саркози му ја честитаа победата на Јанукович на претседатeлските избори

Сител - 12.02.2010

Претседателите на САД и на Франција, Барак Обама и Никола Саркози синоќа му ја честитаа победата на претседателските избори во Украина на лидерот на опозициската Партија на ...

САД и ЕУ му ја честитаа победата на Јанукович

Р.С.Европа - 12.02.2010

Американскиот претседател Барак Обама телефонски му ја честиташе победата на новоизбраниот украински претседател Виктор Јанукович, соопштува Белата куќа.

НАТО му ја честита изборната победа на Јанукович

Р.С.Европа - 12.02.2010

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен му честиташе на Виктор Јанукович за неговата победа на претседателските избори во Украина.

Со честитките од Обама и Саркози за Јанукович, закопани надежите на Тимошенко за нова револуција

Кирилица - 12.02.2010

Сите надежи на Јулија Тимошенко дека ќе добие подршка од Запад, во нејзините обиди за оспорување на победата на Виктор Јанукович, паднаа во вода.

Обама и Саркози му ја честитаа победата на Јанукович

Идивиди - 12.02.2010

Вашингтон/Париз, 12 февруари (МИА) - Претседателите на САД и на Франција, Барак Обама и Никола Саркози синоќа му ја честитаа победата на претседателските избори во Украина на ...

Иванов му честита на Јанукович

eReporter - 12.02.2010

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов упати денеска честитка до Виктор Јанукович, по повод победата на претседателските избори во Украина.

Јанукович ја повика Тимошенко да поднесе оставка

Утрински - 11.02.2010

Киев - Виктор Јанукович, победникот на претседателските избори во Украина, вчера ја повика Јулија Тимошенко да поднесе оставка од функцијата премиер, со цел да се спречи настанување на нова политичка криза во земјата.

Свет - Јанукович со решение за рускиот гас

Време - 11.02.2010

Победникот на претседателските извори во Украина Виктор Јанукович по стапувањето на должност ќе основа конзорциум за управување со системот за транспорт на гас, кој би можел да ја ...

Јанукович бара оставка на премиерката Тимошенко

Вест - 11.02.2010

Јанукович вчера ја повика поразената ривалка Тимошенко да даде оставка од функцијата премиер на Украина, а нејзиниот табор ги оспори резултатите од неделните претседателски избори ...

Јанукович победи, но Тимошенко не е поразена

Дневник - 11.02.2010

Премиерката на Украина, Јулија Тимошенко, упорно одбива да признае пораз на претседателските избори од Виктор Јанукович и ги отфрла неговите сугестиите да ја напушти својата ...

Тимошенко нема да поднесе оставка

Кирилица - 11.02.2010

Оставка од премиерката побара нејзиниот ривал на претседателските избори и победник Виктор Јанукович Украинската премиерка Јулија Тимошенко и губитничка на претседателските избори ...

Јулија Тимошенко: предизборни измами

Шпиц - 11.02.2010

По претседателските избори во Украна станува јасно дека за време на кампањата Партијата на регионите ги мамела избирачите, изјави премиерот и кандидат за највисоката функција во ...

Медведев му честиташе на Јанукович

Форум - 11.02.2010

Русија очеквуа подобри односи со Украина откако за претседател е избран Виктор Јанукович, изјавил рускиот претседател од сибирскиот град Томск Дмитриј Медведев му честитал на ...

Јанукович: Тимошенко да поднесе оставка

Н.Македонија - 11.02.2010

Новоизбраниот украински претседател Виктор Јанукович вчера ја повика својата противкандидатка Јулија Тимошенко да ја напушти премиерската функција за да се избегне нова политичка ...

Втора шанса за Јанукович

Deutsche Welle - 10.02.2010

Украина избра и новиот претседател, се чини, ќе се вика Виктор Јанукович. Меѓутоа, ниту со оваа промена на чело на државата нема да бидат решени проблемите на земјата. Демократијата му дава втора шанса.

Свет - Тимошенко не го признава поразот

Време - 10.02.2010

Актуелната премиерка на Украина и претседателски кандидат Јулија Тимошенко одлучи да не ја признава победата на нејзиниот противник Виктор Јанукович во вториот круг на претседателските избори, јавуваат украинските медиуми.

Jaнукович ја победи Тимошенко

Алсат-М - 10.02.2010

Лидерот на проруската опозиција во Украина Виктор Јанукович ја победи премиерката Јулија Тимошенко со приближно 3,50 проценти разлика, покажуваат конечните резултати од неделното прегласување на претседателските избори, пренесоа светските ...

Конечните резултати ја потврдија победата на Јанукович

Телма - 10.02.2010

Лидерот на проруската опозиција во Украина Виктор Јанукович ја победи премиерката Јулија Тимошенко со приближно 3,50 проценти разлика, покажуваат конечните резултати од неделното прегласување на претседателските избори, пренесоа светските ...

Јулија Тимошенко сака на суд

Утрински - 10.02.2010

МОСКВА - Јулија Тимошенко ќе се обиде преку суд да ги поништи резултатите од вториот круг на претседателските избори во Украина. Таа е уверена дека може да се докаже дека приврзаниците на Виктор Јанукович украле повеќе од 1,5 милион ...

Исцедениот портокал

Утрински - 10.02.2010

Ковертираниот потег на Јулија Тимошенко дека доколку изгуби на претседателските избори во Украина ќе го повика народот на реприза на Портокаловата револуција од 2004 година, не помина.

Jaнукович ја победи Тимошенко со разлика од 3,5 отсто, конечни резултати

Кирилица - 10.02.2010

Лидерот на проруската опозиција во Украина Виктор Јанукович ја победи премиерката Јулија Тимошенко со приближно 3,50 проценти разлика, покажуваат конечните резултати од неделното прегласување на претседателските избори, пренесоа светските ...

Jaнукович ја победи Тимошенко, објавени конечните резултати

Алфа - 10.02.2010

Лидерот на проруската опозиција во Украина Виктор Јанукович ја победи премиерката Јулија Тимошенко со приближно 3,50 проценти разлика, покажуваат конечните резултати од неделното прегласување на претседателските избори, пренесоа светските ...

Јанукович: Тимошенко треба да го признае изборниот пораз

Кирилица - 10.02.2010

Јулија Тимошенко треба да го признае својот пораз на претседателските избори, изјави лидерот на проруската Партија на регионите и победникот на изборите, Виктор Јанукович во интервју за американската телевизија Си-Ен-Ен - Ако премиерката ...

Jaнукович ја победи Тимошенко со разлика од 3,5 отсто

Шпиц - 10.02.2010

Киев, 10 февруари - Лидерот на проруската опозиција во Украина Виктор Јанукович ја победи премиерката Јулија Тимошенко со приближно 3,50 проценти разлика, покажуваат конечните резултати од неделното прегласување на претседателските избори, ...

Јанукович победник на претседателските избори во Украина

Р.С.Европа - 10.02.2010

Украинската централна изборна комисија соопшти дека според прелиминарните резултати од претседателскит избори, победник е Виктор Јанукович со освоени 49 насто.

Официјално Јанукович победи во Украина

Форум - 10.02.2010

По пребројувањето на сите гласачки ливчиња од неделните претседателски избори, и официјално е соопштено дека победник е опозицискиот лидер Виктор Јанукович со разлика од 3,48 отсто Виктор Јанукович освоил 48,95 пред противкандидатката ...

Јанукович бара Тимошенко да поднесе оставка од премиерската функција

Кирилица - 10.02.2010

Виктор Јанукович кој победи на претседателските избори во Украина денеска ја повика Јулија Тимошенко да поднесе оставка од функцијата премиер, со цел да се спречи избувнување на нова политичка криза во земјата Јанукович како приоритет ги ...

Изборниот штаб на Тимошенко има докази за фалсификување на резултатите од гласањето

Шпиц - 10.02.2010

Киев, 10 февруари - Во вториот круг од претседателските избори во Украина регистрирани се „фалсификувања, кои суштински влијаеле врз резултатите од гласањето“, изјави денеска Александар Турчинов, првиот вицепремиер и шеф на изборниот штаб ...

Jaнукович ја победи Тимошенко со разлика од 3,5 отсто

Сител - 10.02.2010

Лидерот на проруската опозиција во Украина Виктор Јанукович ја победи премиерката Јулија Тимошенко со приближно 3,50 проценти разлика, покажуваат конечните резултати од неделното прегласување на претседателските избори, пренесоа светските ...

Јанукович : Тимошенко - 48,95 : 45,47

Вечер Прес - 10.02.2010

Лидерот на проруската опозиција во Украина Виктор Јанукович ја победи премиерката Јулија Тимошенко со приближно 3,50 проценти разлика, покажуваат конечните резултати од неделното прегласување на претседателските избори, пренесоа светските ...

Тимошенко не се предава

Н.Македонија - 10.02.2010

САД, ЕУ и меѓународните набљудувачи ја поддржаа победата на Јанукович, но Тимошенко одбива да признае пораз и најавува дека ќе ги оспори резултатите од изборите запретседател Поразената кандидатка Јулија Тимошенко ќе ги оспори резултатите ...

Тимошенко треба да го признае изборниот пораз

Идивиди - 10.02.2010

Киев, 9 февруари (МИА) - Јулија Тимошенко треба да го признае својот пораз на претседателските избори, изјави лидерот на проруската Партија на регионите и победникот на изборите, Виктор Јанукович во интервју за американската телевизија ...

Тимошенко не ја признава победата на Јанукович

А1 - 09.02.2010

Јулија Тимошенко одлучи да не ја признава победата на Виктор Јанукович на претседателските избори во Украина, соопшти ИТАР-ТАСС. „Никогаш нема да ја признаам легитимноста на победата на Јанукович со вакви избори“, изјавила таа и на своите ...

Изборот на Јанукович не е свртување кон Москва

Deutsche Welle - 09.02.2010

Наспроти досега вообичаеното мислење во западната јавност, победата на Јанукович не значи автоматски и проруски, а антизападен курс, сметаат европските експерти.

Тимошенко не ја признава победата на Јанкович

Алсат-М - 09.02.2010

Јулија Тимошенко одлучи да не ја признава победата на Виктор Јанукович на претседателските избори во Украина, соопшти ИТАР-ТАСС. Таа тоа го изјавила на синоќешната седницата на парламентарната фракција на БЈУТ (Блокот на Јулија Тимошенко).

Тимошенко не ја признава победата на Јануковиќ

Канал5 - 09.02.2010

Јулија Тимошенко никогаш нема да ја признае легитимноста на победата на Јанукович, соопшти итер тас, цитирајќи ја актуелната премиерка на синоќешната седница со нејзините партиски приврзаници.

Свет - Враќање на советската ера во Украина

Време - 09.02.2010

Лидерот на украинската опозиција Виктор Јанукович прогласи победа во вториот круг од претседателските избори, кои се одржа вчера, со што се оствари речиси неверојатното негово враќање во политичкиот врв на земјата, по срамниот пораз во ...

Тимошенко под притисок да го признае поразот

Вест - 09.02.2010

Мала, но доволна предност. - Виктор Јанукович КИЕВ, 9 февруари (ДПА) - Виктор Јанукович имаше мало, но навидум недостижно водство при вчерашното пребројување на гласовите од претседателските избори во Украина, со 2,65 отсто водство пред ...

Јулија Тимошенко не признава пораз

Дневник - 09.02.2010

Украинската премиерка Јулија Тимошенко не признава дека е поразена на претседателските избори и побара преиспитување на изборните резултати според кои нов шеф на државата е Виктор Јанукович, јави Ројтерс.

Премиерката Тимошенко нема да го признае Јанукович за претседател

Телма - 09.02.2010

Јулија Тимошенко одлучи да не ја признава победата на Виктор Јанукович на претседателските избори во Украина Таа тоа го изјавила на синоќешната седницата на парламентарната фракција на БЈУТ (Блокот на Јулија Тимошенко).

Виктор Јанукович ја победи убавата Јулија

Утрински - 09.02.2010

Од нашиот дописник МОСКВА - Виктор Фјодорович Јанукович (60), кого на Запад го сметаат за проруски политичар, е новиот претседател на Украина и таа функција ќе ја извршува во наредните пет години.

Јанукович ги совлада портокаловите

Дневник - 09.02.2010

Виктор Јанукович, лидер на украинската опозициска Партија на регионите, победи на претседателските избори освојувајќи 48,4 проценти од гласовите на украинските избирачи.

Тимошенко: Никогаш нема да ги признаам изборите

Р.С.Европа - 09.02.2010

Украинскиот премиер Јулија Тимошенко ќе започне акција за да ги доведе неделните изборите во прашање, и се заканува со долга правна битка јавува денеска Ројтерс.

Јанукович: Тимошенко треба да го признае изборниот пораз

Сител - 09.02.2010

Јулија Тимошенко треба да го признае својот пораз на претседателските избори, изјави лидерот на проруската Партија на регионите и победникот на изборите, Виктор Јанукович во интервју за американската телевизија Си-Ен-Ен.

Украина: Што ќе каже Тимошенко?

Форум - 09.02.2010

Очите на украинската јавност се свртени кон премиерката Јулија Тимошенко, од која чекаат да се изјасни дали ќе ги оспори резултатите или ќе прифати пораз на претседателските избори и ќе поднесе оставка? Украина чека да види како ќе се ...

Тимошенко одбива да го признае поразот од Јанукович

Кирилица - 09.02.2010

„Никогаш нема да ја признаам легитимноста на победата на Јанукович со вакви избори“, изјавила Тимошенко Поразената кандидатка на претседателските избори во Украина и актуелна премиерка Јулија Тимошенко одлучи да не ја признава победата на ...

Тимошенко ќе го обжали изборниот резултат

Inpress - 09.02.2010

Киев, 9. февруари (ИНПРЕС) Блокот на Јулија Тимошенко (БЈОТ) ќе поднесе жалба во судот и во избирачките комисии за резултатите од гласањето на претседателските избори во Украина, јави агенција РБЦ.

Блокот на Тимошенко ќе ги оспори резултатите

Форум - 09.02.2010

Партиите што застанаа за претседателската кандидатура на премиерката Јулија Тимошенко најавија дека ќе ги оспорат резултатите на некои избирачки места и ќе побараат пребројување на гласовите Политичкиот блокот на украинската премиерка ...

Тимошенко не го признава поразот

Р.С.Европа - 09.02.2010

Украинската премиерка и кандидатка за шеф на државата Јулија Тимошенко одбива да ја признае изборната победата на опозициониот лидер Виктор Јанукович, пренесуваат украинските и руските весници.

Тимошенко никогаш нема да ја признае легитимноста на победата на Јанукович

Сител - 09.02.2010

Јулија Тимошенко одлучи да не ја признава победата на Виктор Јанукович на претседателските избори во Украина, соопшти ИТАР-ТАСС. Таа тоа го изјавила на синоќешната седницата на парламентарната фракција на БЈУТ (Блокот на Јулија Тимошенко).

Се очекува прво обраќање на Тимошенко по изборите

Р.С.Европа - 09.02.2010

Јулија Тимошенко денеска за прв пат ќе се обрати во јавноста, по претседателските избори во Украина во неделата во кои победи нејзиниот противкандидат Виктор Јанукович.

Тимошенко ги оспорува изборните резултати

Макфакс - 09.02.2010

Украинската премиерка Јулија Тимошенко одбива да признае победа на притивкандидатот Виктор Јанукович, на претседателските избори одржани во неделата, пренесуваат локалните медиуми.

Партијата на Тимошенко ќе ги оспорува изборите во Украина

Р.С.Европа - 09.02.2010

Членовите на партијата на Јулија Тимошенко денеска соопштија дека ќе ги оспорат резултатите од неделните претседателски избори. Според досега избројаните гласови Виктор Јанукович победи на изборите со 3 проценти водство.

Медведев ја поздрави победата на Јанукович

Макфакс - 09.02.2010

Рускиот претседател Дмитриј Медведев ја поздрави победата на Виктор Јанукович на претседателските избори во Украина. „Г-н Медведев ја поздравува победата на Виктор Јанукович на предизборната кампања и постигнатиот успех на изборите“, стои ...

Јанукович води со речиси 3,5 отсто од гласовите

Макфакс - 09.02.2010

Виктор Јанукович е во водство со речиси 3,5 отсто разлика по вчерашниот втор круг на претседателските избори во Украина. Централната Изборна Комисија објави дека по преброените 99,98 отсто од избирачкиот материјал, Виктор Јанукович освоил ...

Тимошенко не ја признава легитимноста на победата на Јанукович

Алфа - 09.02.2010

Јулија Тимошенко одлучи да не ја признава победата на Виктор Јанукович на претседателските избори во Украина, соопшти ИТАР-ТАСС. Таа тоа го изјавила на синоќешната седницата на парламентарната фракција на БЈУТ (Блокот на Јулија Тимошенко).

Тимошенко ќе заигра на судска победа

Вечер Прес - 09.02.2010

Во корист на Виктор Јанукович, кандидатот на Партијата на регионите, биле фалсификувани речиси еден милион гласачки ливчиња, обвинуваат од Блокот на премирката Јулија Тимошенко, а од Штабот на нејзиниот опонент возвраќаат дека таа го ...

Јанукович прогласи победа, Тимошенко не призна пораз

Н.Македонија - 09.02.2010

Украинската премиерка, која се закани со масовни протести доколку изборите 70 ?Ж5БА540Б5; бидат лажирани, вчера не ги коментираше резултатите од гласањето Прорускиот кандидат и губитник од Портокаловата револуција во 2004 година, Виктор ...

Тимошенко ќе ја чека одлуката на судот

eReporter - 09.02.2010

Јулија Тимошенко соопшти денеска дека нема да ја признае победата на нејзиниот ривал на претседателските избори Виктор Јанукович и планира правно да ги оспори резултатите од неделното гласање.

Тимошенко никогаш нема да ја признае победата на Јанукович

Идивиди - 09.02.2010

Киев, 9 февруари (МИА) - Јулија Тимошенко одлучи да не ја признава победата на Виктор Јанукович на претседателските избори во Украина, соопшти ИТАР-ТАСС.

Тимошенко ќе се жали на гласањето во Украина

BBC - 08.02.2010

Од Украина се јавува дека премиерката Јулија Тимошенко ќе побара преиспитување на исходот од неделните претседателски избори, за кои службено се вели дека тесно ги добил лидерот на опозицијата Виктор Јанукович.

Јанукович победник на изборите во Украина

А1 - 08.02.2010

Прорускиот лидер на опозицијата Виктор Јанукович прогласи победа на претседателските избори во Украина. По пребројувањето на 95 насто од дадените гласови, Јанукович има предност од нешто повеќе од два проценти пред неговата ривалка, ...

Гол протест на изборите во Украина

Утрински - 08.02.2010

Од нашиот дописник МОСКВА - Фаворитот на вчерашните претседателски избори во Украина, Виктор Јанукович (60), лидер на партијата Украински региони, на избирачкото место во Киев го дочека група голи девојки.

Украина:Јанукович во тесно водство

Алсат-М - 08.02.2010

Предноста на опозицискиот лидер Виктор Јанукович на вчера оддржаните претседателски избори во Украина изнесува 2,74 отсто пред премиерот Јулија Тимошенко при преброени 87,3 отсто од гласовите, соопштија светските агенции, повикувајќи се на ...

Свет - Украина се плаши од нереди

Време - 08.02.2010

Околу 37 милиони Украинци со право на глас на 38.000 изборни места вчера го избираа новиот шеф на државата меѓу опозицискиот лидер Виктор Јанукович и актуелната премиерка Јулија Тимошенко.

2,74 проценти е предноста на Јанукович пред Тимошенко

Канал5 - 08.02.2010

Предноста на опозиционерот Јанукович пред премиерката Тимошенко на вчерашните избори во Украина е 2,74 проценти, од пребројани речиси 90 отсто гласови соопштуваат светските агенции, повикувајќи се на централната изборна комисија.

Промена на власта во Украина?

Deutsche Welle - 08.02.2010

Според најновите прогнози по пребројувањето на 95% од гласачките ливчиња, иден претседател на Украина ќе биде Виктор Јанукович. Противкандидатката Јулија Тимошенко побара да се причекаат конечните резултати.

Се поверојатно е дека Јанукович ќе биде победник на изборите

Канал5 - 08.02.2010

Виктор Јанукович, лидерот на Партијата на регионите до крајот на пребројувањето на гласачките ливчиња ќе остане во водство на претседателските избори во Украина, а неговата предност пред Јулија Тимошенко само ќе се зголемува – ова го тврди ...

Украина го менува курсот

Deutsche Welle - 08.02.2010

Меѓународните набљудувачи во Украина денеска (08.02.2010) ги оценија вчерашните претседателски избори како „професионални, транспарентни и чесни“. Во претседателската фотелја ќе седне опозицискиот лидер Виктор Јанукович.

Тес­на бор­ба за нов шеф на Ук­ра­и­на

Вест - 08.02.2010

Киев 8 февруари (Ројтерс) - Украина вчера во втор круг гласаше за избор на нов шеф на државата. Избирачите бираа меѓу опозицискиот лидер Виктор Јанукович и актуелната премиерка Јулија Тимошенко.

Јанукович hob прetceдateл ha уkpaиha

Телма - 08.02.2010

Лидерот на Партијата на регионите Виктор Јанукович до крајот на пребројувањето на гласачките ливчиња ќе остане во водство на претседателските избори во Украина, а неговата предност пред Јулија Тимошенко само ќе се зголемува, изјави ...

Јанукович прогласи победа на претседателските избори во Украина

МРТ - 08.02.2010

Украинскиот опозициски лидер Виктор ЈАнукович во понеделник прогласи победа на претседателските избори, по пребројувањето на речиси 90 насто од гласачките ливчиња.

Се намалува дополнително предноста на Јанукович пред Тимошенко

Шпиц - 08.02.2010

Киев, 8 февруари - Предноста на украинскиот опозициски лидер Виктор Јанукович пред премиерката Јулија Тимошенко се намали на 2,2 проценти при преброени 95 отсто од гласачките ливчиња.

По изброените 97 отсто од гласачките ливчиња Јанукович со мала предност

Сител - 08.02.2010

Украинската Централна изборна комисија треба да ги преброи последните три проценти од електронските извештаи на локалните изборни комисии. Според досегашните резултати Виктор Јанукович води пред Јулија Тимошенко со 2,4 отсто од гласовите.

Јанукович прогласи победа, Тимошенко одбива пораз

Алфа - 08.02.2010

Украинскиот опозициски лидер Виктор Јанукович денеска прогласи победа на претседателските избори, по пребројувањето на речиси 90 насто од гласачките ливчиња.

ОБСЕ:Изборите во Украина фер и транспарентни

Макфакс - 08.02.2010

Вториот круг претседателски избори во Украина беше чесен, транспарентен и професионален, оцени набљудувачката мисија на Организацијата за безбедност и соработка во Европа.

Јанукович прогласи победа на претседателските избори во Украина

Макфакс - 08.02.2010

Украинскиот опозициски лидер Виктор ЈАнукович во понеделник прогласи победа на претседателските избори, по пребројувањето на речиси 90 насто од гласачките ливчиња.

Јанукович прогласи победа на изборите во Украина

Р.С.Европа - 08.02.2010

Опозицискиот кандидат Виктор Јанукович синоќа прогласи победа во вториот круг на претседателските избори во Украина и најави ново поглавје во нејзината историја.

Јанукович прогласи победа на претседателските избори во Украина

Алфа - 08.02.2010

Прорускиот претседателски кандидат, Виктор Јанукович, прогласи победа на вчерашните избори во Украина, поразувајќи ја Јулија Тимошенко, актуелниот украински премиер.

Неизвесна борба на претседателските избори во Украина

Inpress - 08.02.2010

Киев,8. февруари (ИНПРЕС) Во Украина тесна битка и неизвесност после вториот круг гласање од претседателските избори. После обработените на 70,30 проценти од гласовите, предноста на лидерот на Партијата на регионите Виктор Јанукович пред ...

Јанукович слави победа, Тимошенко не признава

Шпиц - 08.02.2010

Доколку се потврди победата на Јанукович, Украина по пет години владеење на „проевропската“ коалиција повторно ќе се врати под крилото на Русија Педесет и деветгодишниот проруски ориентиран поранешен механичар Виктор Јанукович прогласи ...

Јануковиќ најверојатно победник на претседателските избори

Нетпрес - 08.02.2010

Украинскиот опозициски лидер Виктор Јануковиќ прогласил победа на претседателските избори, откако што се преброени околу90 отсто од гласачките ливчиња, но неговата противкандидатка Јулија Тимошенко засега одбива да го признае поразот.

Неизвесна битка во Украина - Јанукович прогласи победа

Кирилица - 08.02.2010

Противкандидатката Тимошенко за сега не најавува протести Виктор Јанукович прогласи победа во вториот круг на претседателските избори во Украина и најави ново поглавје во нејзината историја.

Изборите во Украина фер и транспарентни

МРТ - 08.02.2010

Вториот круг претседателски избори во Украина беше чесен, транспарентен и професионален, оцени набљудувачката мисија на Организацијата за безбедност и соработка во Европа.

Јанукович прогласи победа

Р.С.Европа - 08.02.2010

Поразителен пресврт на украинската Портокалова револуција. На вчерашните претседателски избори, според првичните резултати, победи прорускиот кандидат Виктор Јанукович, човекот кој пред пет години со масовни протести беше соборен од власта.

Тимошенко нема да ги признае резултатите од изборите

Inpress - 08.02.2010

Киев, 8. февруари (ИНПРЕС) Во Украина не се исклучува можноста од дестабилизација на земјата, по вчерашното гласање од вториот круг на претседателските избори.

Предност на Јанукович пред Тимошенко од 2,74 отсто гласови

Кирилица - 08.02.2010

Предноста на опозицискиот лидер Виктор Јанукович на вчера оддржаните претседателски избори во Украина изнесува 2,74 отсто пред премиерот Јулија Тимошенко при преброени 87,3 отсто од гласовите, соопштија светските агенции, повикувајќи се на ...

Јанукович нов претседател на Украина

Форум - 08.02.2010

„Објективно, победникот на изборите не може веќе да се промени. Разликата само може да се зголемува“, изјави утрово претставникот на украинската изборна државна комисија, Михаил Охендовскиј По обработени избирачки материјали од 95 отсто од ...

Јанукович води пред Тимошенко

МРТ - 08.02.2010

Предноста на опозицискиот лидер Виктор Јанукович на вчера оддржаните претседателски избори во Украина изнесува 2,74 отсто пред премиерот Јулија Тимошенко при преброени 87,3 отсто од гласовите, соопштија светските агенции, повикувајќи се на ...

Јанукович прогласи победа, на Тимошенко не и се верува!

Вечер Прес - 08.02.2010

Јанукович ќе биде победник на изборите, изјави претставник на украинската Централна изборна комисија (ЦИК). "Лидерот на Партијата на регионите Виктор Јанукович до крајот на пребројувањето на гласачките ливчиња ќе остане во водство на ...

Убиство, закани и полуголи жени на изборите за претседател во Украина

Н.Македонија - 08.02.2010

Јанукович во првиот круг од изборите ја победи Тимошенко со предност од десет отсто, но аналитичарите велат дека трката е претесна за предвреме да се прогласи победникот.

Украина:Јанукович прогласи победа

eReporter - 08.02.2010

Опозицискиот лидер Виктор Јанукович прогласи денеска победа на претседателските избори, по преброени 90 отсто од гласовите, но премиерката Јулија Тимошенка засега одбива да признае пораз.

ОБСЕ- Изборите во Украина „импресивни&

eReporter - 08.02.2010

Mеѓунароните набљудувачи ги поздравија претседателските избори во Украина како „професионални, транспарентни и чесни“, зголемувајќи го со тоа притисокт врз Јулија Тимошенко да го признае изборниот пораз.

Јанукович во недостижна предност

eReporter - 08.02.2010

Премиерката Јулија Тимошенко повеќе не може да го стигне водството на опозицискиот лидер Виктор Јанукович на претседателските избори во Украина.

Се намалува дополнително предноста на Јанукович пред Тимошенко

Идивиди - 08.02.2010

Киев, 8 февруари (МИА) - Предноста на украинскиот опозициски лидер Виктор Јанукович пред премиерката Јулија Тимошенко се намали на 2,2 проценти при преброени 95 отсто од гласачките ливчиња.