TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СМАЧКАН АВТОМОБИЛ, ОДЛЕПЕНИ ФАСАДИ: Земјотресот предизвика оштетувања и страв во Скопје (ФОТО)

Телеграф - 11.09.2016

Во населбите Ченто и Синѓелиќ има поголеми оштетувања. Таму испукале дел од ѕидовите во неколку згради. Граѓаните се излезени пред влезовите и велат дека не се осмелуваат да влезат повторно внатре Смачкан автомобил, одлепени фасади, растурени полици ...

Гаревски: Никој не може да каже дали ќе има или не нов земјотрес

Макфакс - 11.09.2016

Не постои сеизмолог или експерт по земјотресно инженерство кој може прецизно да каже дали ќе има или не нов земјотрес, вели првиот човек на Институтот за земјотресно инженерство и сеизмологија(ИЗИИС) Михаил Гаревски.

Најава за нови земјореси во Скопје – не се знае кога и со која сила!

За Се - 11.09.2016

Иако земојотресите во Скопје денеска предизвикаа само минимална материјална штета, скопјани се во голема паника, посебни постарите кои биле сведоци и на разорниот во 1963 година. Не можеме да знаеме каков би бил следниот удар.

ГАРЕВСКИ: Да се надеваме дека ова беше главниот удар

Телеграф - 11.09.2016

Ако е ова главниот удар, можеби ќе има афтершокови. После магнитуда од 5,3 степени може да дојде до уште некои тресења. Од магнитуда 5,3 до 3,9 има огромна разлика, скалата не е линеарна - рече Гаревски Не можеме да знаеме каков би бил следниот удар.

Гаревски: На ваква магнитуда не би смеело да има оштетувања на главна конструкција на згради

Фактор - 11.09.2016

Михаил Гаревски од ИЗИИС вели дека на ваква магнитуда од 5 степени не би смеело да има оштетувања на главна конструкција на згради. Според него, може да се одлепи малтер, да паднат плочки, да се срушат оџаци од цигли, но за главната конструкција при ...

Можни се уште неколку помали потреси, земјотресот не е поврзан со поплавите

Либертас - 11.09.2016

Можни се уште неколку помали земјотреси, кои вообичаено се јавуваат по земјотрес како што беше овој од утрово со магнитуда од 4,4 степени според Рихтер, известија од Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС) за Сакам да ...

Можни се уште неколку помали потреси, земјотресот не е поврзан со поплавите

Сакам да кажам - 11.09.2016

Можни се уште неколку помали земјотреси, кои вообичаено се јавуваат по земјотрес како што беше овој од утрово со магнитуда од 4,4 степени според Рихтер, известија од Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС) за ...

Гаревски: Земјотресот не е толку силен за да предизвика штети

Фактор - 11.09.2016

Михаил Гаревски од ИЗИИС за 24 вести вели дека е многу тешко да се предвидат земјотресите и дека земјотресот кој утрово го погоди Скопје не е толку силен за да предизвика штети. „Магнитудата по Рихтер е некаде околу 4 степени.

Земјотресот со јачина од 4.4 степени внесе страв и паника кај граѓаните

Фактор - 11.09.2016

Силен земјострес со јачина од 4.4 степени според европската скала утрово во 6.57 часот го потресе главниот град. Земјотресот бил на длабочина од 2 километри. Епицентарот на земјотресот е во скопски Аеродром.

Гаревски: Земјотресите не може да се предвидат

А1 On - 11.09.2016

Не постои сеизмолог или експерт по земјотресно инженерство кој може прецизно да каже дали ќе има или не нов земјотрес, вели првиот човек на Институтот за земјотресно инженерство и сеизмологија (ИЗИИС) Михаил Гаревски.

Гаревски: Да се надеваме дека ова беше главниот удар

+инфо - 11.09.2016

После магнитуда од 5,3 степени може да дојде до уште некои тресења. Од магнитуда 5,3 до 3,9 има огромна разлика, скалата не е линеарна, вели Гарески. Да се надеваме дека ова беше главниот удар, вели Михаил Гаревски, директорот на Институтот за ...

Гаревски: Нема поврзаност на земјотресот со поплавите

+инфо - 11.09.2016

Според него можни се помали потреси денеска. Михаил Гаревски, директор на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС) за порталот Сакам да кажам вели дека се можни уште неколку помали потреси по земјотресот што се случи ...

Гаревски: Земјотресите не може да се предвидат, но може да се биде внимателен

Локално - 12.09.2016

Не постои сеизмолог или експерт по земјотресно инженерство кој може прецизно да каже дали ќе има или не нов земјотрес, вели првиот човек на Институтот за земјотресно инженерство и сеизмологија (ИЗИИС) Михаил Гаревски.

Гаревски: „Никој не може да каже дали ќе има нов земјотрес или не, да се надеваме дека ова беше главниот удар”

Точка - 11.09.2016

Првиот човек на Институтот за земјотресно инженерство и сеизмологија (ИЗИИС) Михаил Гаревски вели дека не постои сеизмолог или експерт по земјотресно инженерство кој може прецизно да каже дали ќе има нов земјотрес или не.

Гаревски: Ако е ова главниот удар, можеби ќе има афтершокови

Курир - 11.09.2016

Не можеме да знаеме каков би бил следниот удар. Повеќе од сигурно е дека ќе има афтершокови. Да се надеваме дека ова беше главниот удар, вели Михаил Гаревски , директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија, во изјава ...

Гаревски: Нема поврзаност на земјотресот со поплавите

Локално - 11.09.2016

Михаил Гаревски, директор на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС) за порталот СДК вели дека се можни уште неколку помали потреси по земјотресот што се случи утрината во земјава.

Гаревски: Ако е ова главниот удар, можеби ќе има афтершокови

Република - 11.09.2016

Не можеме да знаеме каков би бил следниот удар. Повеќе од сигурно е дека ќе има афтершокови. Да се надеваме дека ова беше главниот удар, вели Михаил Гаревски, директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија, во изјава ...

Директорот на Сеизмолошкиот институт предупредува на нови потреси – земјотресот не е поврзан со поплавите!

За Се - 11.09.2016

По земјотресот што утрово го разбуди Скопје, Михаил Гаревски, директор на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС) за порталот Сакам да кажам вели дека се можни уште неколку помали потреси.

Гаревски: Ако е ова главниот удар, можеби ќе има афтершокови

Вечер - 11.09.2016

Не можеме да знаеме каков би бил следниот удар. Повеќе од сигурно е дека ќе има афтершокови. Да се надеваме дека ова беше главниот удар, вели Михаил Гаревски, директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија, во изјава ...

Гаревски: Можни се нови потреси

Пулс24 - 11.09.2016

Михаил Гаревски, директор на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС) за порталот Сакам да кажам вели дека се можни уште неколку помали потреси по земјотресот што се случи утрината во земјава.

Гаревски: Доколку ова е главниот удар, можеби ќе има афтершокови

Пулс24 - 11.09.2016

Не можеме да знаеме каков би бил следниот удар. Повеќе од сигурно е дека ќе има афтершокови. Да се надеваме дека ова беше главниот удар, вели Михаил Гаревски, директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија, во изјава ...

Директорот на ИЗИС тврди земјотресите не се поврзани со поплавите!? - Дајте му орден на човекот!

Exclusive.mk - 11.09.2016

Директорот на ИЗИС тврди земјотресите не се поврзани со поплавите!? - Дајте му орден на човекот! Како бе Директоре не се поврзани кога на истите поплавени подрачја баш таму е епицентарот. Дај излези на прес и кажи дека тоа не е директно поврзано! ...

Гаревски: Ако е ова главниот удар, можеби ќе има афтершокови

Вистина.мк - 11.09.2016

Не можеме да знаеме каков би бил следниот удар. Повеќе од сигурно е дека ќе има афтершокови. Да се надеваме дека ова беше главниот удар, вели Михаил Гаревски , директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија, во изјава ...

Гаревски: Ако е ова главниот удар, можеби ќе има афтершокови

МК News - 11.09.2016

Не можеме да знаеме каков би бил следниот удар. Повеќе од сигурно е дека ќе има афтершокови. Да се надеваме дека ова беше главниот удар, вели Михаил Гаревски, директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија.

Гаревски: Ако е ова главниот удар, можеби ќе има афтершокови

Репортер - 11.09.2016

Не можеме да знаеме каков би бил следниот удар. Повеќе од сигурно е дека ќе има афтершокови. Да се надеваме дека ова беше главниот удар, вели Михаил Гаревски, директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија.

Гаревски: Ако е ова главниот удар, можеби ќе има афтершокови

Lider - 11.09.2016

Не можеме да знаеме каков би бил следниот удар. Повеќе од сигурно е дека ќе има афтершокови. Да се надеваме дека ова беше главниот удар, вели Михаил Гаревски, директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија, во изјава ...

Гаревски: Ако ова е главниот удар, можно е да има уште потреси

Скопје инфо - 11.09.2016

Не можеме да знаеме каков би бил следниот удар. Повеќе од сигурно е дека ќе има афтершокови. Да се надеваме дека ова беше главниот удар, вели Михаил Гаревски, директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија.

Гаревски: Може да очекуваме афтершокови, зградите би требало да се безбедни

Позитив.мк - 11.09.2016

Директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија, Михаил Гаревски вели дека би можеле да очекуваме афтершокови ако ова бил главниот удар. Да се надеваме дека ова беше главниот удар, вели Михаил Гаревски, директорот на ...

Гаревски: Да се надеваме дека ова беше главниот удар

Нетпрес - 11.09.2016

Да се надеваме дека ова беше главниот удар, вели Михаил Гаревски, директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија, во изјава за „Тв Нова“ по вториот земјотрес во Скопје денеска.

Гаревски: Ако е ова главниот удар, можеби ќе има афтершокови

Дневник - 12.09.2016

Не можеме да знаеме каков би бил следниот удар. Повеќе од сигурно е дека ќе има афтершокови. Да се надеваме дека ова беше главниот удар, вели Михаил Гаревски, директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија, во изјава ...