TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Земјотреси на Тајван, Филипини, Јапонија и на Јава

А1 - 20.03.2011

Силни земјотреси денеска се регистрирани на Тајван и на Филипините, јавија светските медиуми. Потрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во водите во близина на ...

Силни земјотреси на Тајван, Филипините, индонезија и во Јапонија

Телма - 20.03.2011

Силни земјотреси денеска се регистрирани на Тајван и на Филипините, јавија светските медиуми. Потрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во водите во близина на ...

Земјотреси на Тајван, Филипини, во Јапонија и на Јава

Алсат-М - 20.03.2011

Силни земјотреси денеска се регистрирани на Тајван и на Филипините, јавија светските медиуми. Потрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во водите во близина на ...

Вољата за живот нема граници- по 9 дена во урнатините, спасени баба и дете во Јапонија

Канал5 - 20.03.2011

Вољата за живот нема граници. Осумдесетгодишна жена и тинејџер успеале да преживеат девет дена во урнатините на куќа во североисточна Јапонија. Го преживеале и земјотресот и налетот на цунамито.

Земјотреси на Тајван, Филипини, во Јапонија и на Јава

Алфа - 20.03.2011

Силни земјотреси денеска се регистрирани на Тајван и на Филипините, јавија светските медиуми. Потрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во водите во близина на ...

Земјотреси на Тајван, Филипини, во Јапонија и на Јава

Сител - 20.03.2011

Силни земјотреси денеска се регистрирани на Тајван и на Филипините, јавија светските медиуми. Потрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во водите во близина на ...

Во урнатини пронајдени двајца преживеани девет дена по земјотресот во Јапонија

Press24 - 20.03.2011

Жена на 80 години и момче на 16 години се пронајдени живи девет дена по катастрофалниот земјотрес и цунами во Јапонија, јавија локалните медиуми.

Земјотреси на Тајван, Филипини и Јапонија

Курир - 20.03.2011

Силни земјотреси денеска се регистрирани на Тајван и на Филипините, јавија светските медиуми. Потрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во водите во близина на ...

Пронајдени две преживеани лица под урнатините во Јапонија

МРТ - 20.03.2011

Дев лица се пронајдени живо под урнатините во јапонскиот град Ишиномаки, девет дена по разурнувачкиот земјотрес кој ја погоди Јапонија, соопшти денеска полицијата.

Бројот на мртви и исчезнати во Јапонија надмина 20 илјади

МРТ - 20.03.2011

Девет дена по разурнувачкиот земјотрес и цунамито кое го погоди Јапонија, бројот на мртвите и исчезнати луѓе ја надмина бројката од 20 илјади, јавува агенцијата Кјодо.

Во урнатини пронајдени двајца преживеани девет дена по земјотресот

МРТ - 20.03.2011

Жена на 80 години и момче на 16 години се пронајдени живи девет дена по катастрофалниот земјотрес и цунами во Јапонија, јавија локалните медиуми.

Земјотреси на Тајван, Филипини, во Јапонија и на Јава

МРТ - 20.03.2011

Силни земјотреси денеска се регистрирани на Тајван и на Филипините, јавија светските медиуми. Потрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во водите во близина на ...

Бројот на загинати и исчезнати во Јапонија надмина 20.000 луѓе

Inpress - 20.03.2011

Осака, 20. март 2011 (ИНПРЕС) Бројот на потврдените случаи на загинати и исчезнати луѓе во несреќата во Јапонија ја надмина бројката од 20.000 лица.

Чудо во Јапонија - Двајца преживеани извлечени од под урнатините по девет дена!

Inpress - 20.03.2011

Токио, 20. март 2011 (ИНПРЕС) Две лица се извлечени од урнатините во јапонскиот град Ишимаки, на североистокот на земјата, девет дена по катастрофалниот земјотреса и цунами бранот, јави јапонската ТВ ...

Над 20.000 мртви и исчезнати во земјотресот во Јапонија

Алфа - 20.03.2011

Девет дена по разурнувачкиот земјотрес и цунамито кое го погоди Јапонија, бројот на мртвите и исчезнати луѓе ја надмина бројката од 20 илјади, јавува агенцијата Кјодо.

Земјотреси на Тајван, Филипини, во Јапонија и на Јава

Press24 - 20.03.2011

Силни земјотреси денеска се регистрирани на Тајван и на Филипините, јавија светските медиуми Потрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во водите во близина на ...

Чудо во Јапонија: По девет дена под урнатините пронајдени двајца преживеани

Алфа - 20.03.2011

Две лица се пронајдени живи под урнатините во јапонскиот град Ишиномаки, девет дена по разурнувачкиот земјотрес кој ја погоди Јапонија, соопшти денеска полицијата.

Во урнатини пронајдени двајца преживеани, 9 дена по земјотресот во Јапонија

Сител - 20.03.2011

Жена на 80 години и момче на 16 години се пронајдени живи девет дена по катастрофалниот земјотрес и цунами во Јапонија, јавија локалните медиуми.

Бројот на мртви и исчезнати во Јапонија надмина 20 илјади

Форум - 20.03.2011

Девет дена по разурнувачкиот земјотрес и цунамито кое го погоди Јапонија, бројот на мртвите и исчезнати луѓе ја надмина бројката од 20 илјади, јавува агенцијата Kyodo Најстрашно е погодена областа ...

По девет дена извлечени двајца преживеани во урнатините во Јапонија

Курир - 20.03.2011

Една жена на 80 годишна возраст и момче на 16 годишна возраст беа пронајдени живи девет дена по катастрофалниот земјотрес и цунами што ја зафати Јапонија, јавија локалните медиуми.

Земјотрес со јачина од 6,4 степени ги погоди Филипините

Форум - 20.03.2011

Силен земјотрес со јачина од 6,4 степени по Рихтер го погоди северниот дел на Филипините, пренесува Ansa Земјотресот особено се почувствувал на островот Лаоанг.

Земјотрес со јачина од 6, 4 степени ги погоди Филипините

Нетпрес - 20.03.2011

Земјотрес со јачина од 6, 4 степени ги погоди Филипините, јавуваат сеизмолошките служби, додавајќи дека засега нема пријавено жртви.

Бројот на мртви и исчезнати во Јапонија надмина 20 илјади

Точка - 20.03.2011

Девет дена по разурнувачкиот земјотрес и цунамито кое го погоди Јапонија, бројот на мртвите и исчезнати луѓе ја надмина бројката од 20 илјади, јавува агенцијата Кјодо.

Пронајдени две преживеани лица под урнатините во Јапонија

Точка - 20.03.2011

Две лица се пронајдени живо под урнатините во јапонскиот град Ишиномаки, девет дена по разурнувачкиот земјотрес кој ја погоди Јапонија, соопшти денеска полицијата.

Два земјотреси ја погодија Јапонија

А1 - 19.03.2011

Два земјотреса со магнитуди од 5,4 и 5,9 степени по Рихтер во саботата во близина на источниот брег на Јапонија, соопшти американскиот Центар за геолошки истражувања.

Нов земјотрес со јачина од 5,6 степени

Утрински - 19.03.2011

Нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди Јапонија. Нема информации за настрадани и причинета материјална штета ниту пак за опасност од бранови цунами.

Фото на неделата - Земјотрес, цунами, радијација

Вест - 19.03.2011

Наредени ковчези во мртовечница во Рифуко, северна Јапонија, една недела по силниот земјотрес и разорното цунами, кои однесоа повеќе од 6.000 жртви, а се предвидува дека оваа бројка ќе биде драстично ...

Живот - Сандра Булок донираше милион долари

Вест - 19.03.2011

ЛОС АНЏЕЛЕС (Ројтерс) - Запрепастени од земјотресот и цунамито во Јапонија, холивудските ѕвезди одговорија на катастрофата со голема дарежливост.

Цунамито во Јапонија било високо 23 метри!

Канал5 - 19.03.2011

Цунамито кое го погоди брегот на Јапонија по силниот земјотрес било високо најмалку 23 метри, покажала јапонската студија објавена во весникот Јомиури.

Ѕвездите се мобилизираат за помош на Јапонија

Канал5 - 19.03.2011

Лејди Гага го придвижи бранот за помош на Јапонија- нараквица што таа ја дизајнираше наречена „молитва за Јапонија“ досега заработи 250 милиони долари! Кети Пери ќе ги донира парите кои ќе ги ...

Во катастрофата во Јапонија загинаа или исчезнаа најмалку 17.000 луѓе

МРТ - 19.03.2011

Најмалку 17.000 луѓе загинаа или се исчезнати во разорниот земјотрес и цунамито што пред седум дена ја погоди Јапонија, соопшти полицијата.

Два земјотреса со магнитуди 5,4 и 5,9 ја погодија Јапонија

Форум - 19.03.2011

Два земјотреса со магнитуди од 5,4 и 5,9 степени по Рихтер во саботата во близина на источниот брег на Јапонија, соопшти американскиот Центар за геолошки истражувања Потреси се регистрирани во 10,27 ...

Јапонија не престанува да се тресе

Курир - 19.03.2011

Нов земјотрес во Јапонија со интезитет од 6,1 степен според рихтер ја погоди денес Јапонија, односно областа Ибараки североисточно од главниот град Токио.

Два земјотреси со магнитуди 5,4 и 5,9 ја погодија Јапонија

Кајгана - 19.03.2011

Два земјотреса со магнитуди од 5,4 и 5,9 степени по Рихтер во саботата во близина на источниот брег на Јапонија, соопшти американскиот Центар за геолошки истражувања.

Потврдена смртта на 7.300 луѓе во земјотресот во Јапонија

Форум - 19.03.2011

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес од 11-ти март и цунамито што следеше во Јапонија се зголеми на 7.348 луѓе, пренесува AFP, повикувајќи се на јапонската национална полициска управа ...

Животот во Токио полека се враќа во нормала

Нетпрес - 19.03.2011

Во Токио се смирува ситуацијата. По улиците веќе можело да се забележи слободно движење, а продавниците веќе почнале да се полнат со продукти, вели Адријан Битрак, македонецот кој ја преживеа ...

ВИДЕО: Средба на јапонски брод и цунами на отворено море

Press24 - 19.03.2011

Јапонски брод налетал на цунами на отворено место. За среќа успева во последен момент да го смени правецот и да го пресече ...

Земјотресот во Јапонија измести полуостров за пет метри, и нов земјотрес

Форум - 19.03.2011

Полуостровот Осика североисточно од главниот јапонски остров Хоншу, од катастрофалниот земјотрес од 11-ти март се поместил за 5,3 метри во југо-источна насока и пропаднал за 1,2 метри, пренесува ...

Нов земјотрес во Јапонија

Алфа - 19.03.2011

Нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди Јапонија. Нема информации за настрадани и причинета материјална штета ниту пак за опасност од бранови цунами.

Нов земјотрес во Јапонија, над 18.000 загинати или исчезнати до сега

Кирилица - 19.03.2011

Нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди Јапонија. Нема информации за настрадани и причинета материјална штета ниту пак за опасност од бранови цунами ...

Нов земјотрес во Јапонија од 6,1 степени по Рихтер

Сител - 19.03.2011

Земјотрес со интензитет од 6,1 степен ја погоди денеска Јапонија, односно областа Ибараки североисточно од Токио. Земјотресот на длабочина од 20 километри, е почувствуван во сите централни и ...

Колкава е економската штета за Јапонија?

Inpress - 19.03.2011

Вашингтон, 19. март 2011 (ИНПРЕС) Економската цена на најкатастрофалната природна несреќа во историјата на Јапонија продолжува да расте.

Јапонија: спасен по осум дена под урнатини

Р.С.Европа - 19.03.2011

Спасувачки екипи во Јапонија успеале да извлечат преживеан под уранитините на една зграда, осум дена откако земјата беше погодена од силен земјотрес и цунами.

Нов земјотрес во Јапонија, досега над 18.000 загинати или исчезнати

Сител - 19.03.2011

Нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди Јапонија. Нема информации за настрадани и причинета материјална штета ниту пак за опасност од бранови цунами.

Два земјотреси од 5,4 и 5,9 степени регистрирани во Јапонија

Inpress - 19.03.2011

Токио, 19. март 2011 (ИНПРЕС) Два земјотреси со интензитет од 5,4 и 5,9 степени спорес Рихтер беа регистрирани денеска во источното крајбрежје на Јапонија, пренесе РИА Новости.

Нов земјотрес со интензитет од 5, 6 степени по Рихтер ја погоди Јапонија

Нетпрес - 19.03.2011

Нов земјотрес со јачина од 5, 6 степени по Рихтеровата скала вчеравечер ја погоди Јапонија. Засега се уште нема информации за настрадани, ниту пак за евентуална опасност од цунами.

Власта во Јапонија ќе одвои 127 милијарди долари за обнова на земјата

Курир - 19.03.2011

Јапонските власти ќе одвојат 127 милијарди долари, со кои би се обновил регионите кои беа погодени од катастрофалниот земјотрес и цунами од 11 март, пишува јапонскиот весник „Никеј“.

Нов земјотрес во Јапонија, од 11 март над 18.000 загинати или исчезнати

МРТ - 19.03.2011

Нов земјотрес со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала синоќа ја погоди Јапонија. Нема информации за настрадани и причинета материјална штета ниту пак за опасност од бранови цунами.

Земјотресот во Јапонија измести полуостров за пет метри, нов земјотрес

Точка - 19.03.2011

Полуостровот Осика североисточно од главниот јапонски остров Хоншу, од катастрофалниот земјотрес од 11-ти март се поместил за 5,3 метри во југо-источна насока и пропаднал за 1,2 метри, пренесува ...

Два земјотреси со магнитуди 5,4 и 5,9 ја погодија Јапонија

Точка - 19.03.2011

Два земјотреса со магнитуди од 5,4 и 5,9 степени по Рихтер во саботата во близина на источниот брег на Јапонија, соопшти американскиот Центар за геолошки истражувања.

„Срце за Јапонија“ во Скопје

Н.Македонија - 19.03.2011

На двете сцени во МКЦ, во рамките на хуманитарниот концерт, ќе настапат петнаесетина македонски групи и диџеи од различна музичка провиниенција и ќе може да се слушнат рок, реге, електропоп, етно...

Сандра Булок со нова донација од милион долари

Н.Македонија - 19.03.2011

Најголемата хуманитарна донација за Јапонија меѓу познатите личности засега ја даде оскаровката Сандра Булок, која подари еден милион долари, како помош за санирање на последиците од катастрофата што ...

Јапонија: Момче преживеало осум дена под урнатини

eReporter - 19.03.2011

Спаувачите денеска во Јапонија извлекоа едно момче од под урнатините во Кесенума, осум дена по земјотресот и цунамито што го разурнаа североисточниот дел на земјата.

Јапонците не паничат

Дневник - 18.03.2011

Велешанецот Александар Шурбевски две години живее во Кјото, Јапонија, но и покрај лошите вести што доаѓаат по катаклизмичниот земјотрес и проблемите со атомската централа во таа земја, не се враќа ...

Нов силен земјотрес во Јапонија - досега над 24 илјади жртви

Телма - 19.03.2011

Земјотрес со интензитет од 6,1 степен ја погоди денеска Јапонија, односно областа Ибараки североисточно од Токио. Земјотресот на длабочина од 20 километри, е почувствуван во сите централни и ...

Јапонец од автомобил снимил како го носи цунами бранот (Видео)

Inpress - 18.03.2011

Токио, 18. март 2011 (ИНПРЕС) Јапонец кој во моментот кога удрил цунами бранот бил во својот автомобил бил толку присебен што успеал да направи снимка од целиот настан.

Добротворен концерт „Срце за Јапонија“

Окно - 18.03.2011

По повод трагичниот земјотрес во Јапонија, Младинскиот културен центар ве поканува на голем добротворен концерт на македонската независна музичка сцена, „СРЦЕ ЗА ЈАПОНИЈА“, на 23. 03.

Цунами, во живо... (видео)

ЗаЗабава - 18.03.2011

Британски "Telegraph" вчера објави снимка на еден возач, кој и покрај цунамито и водата која го преплавила неговиот автомобил, продолжил да го снима ова трагично случување.

Милион долари за Јапонија

ЗаЗабава - 18.03.2011

Најголемата хуманитарна донација од светот на познатите за сега ја даде Оскаровката, на која ова не и е првпат да биде дарежлива во туѓите тешки моменти.

Земјотрес регистриран на територијата на Киргистан

Inpress - 18.03.2011

Бишкек, 18. март 2011 (ИНПРЕС) Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтер е регистриран на територијата на Киргистан.

Видео: Во возење сними како го поклопува цунами

Таратур - 18.03.2011

Британски Телеграф објави неверојатна снимка која ја направи еден возач, кој кога удри цунамито, возел во автомобил. За среќа, Јапонецот го преживеа налетот на убиствениот бран.

На Јапонија и претстојат уште неколку слини земјотреси

Курир - 18.03.2011

Неодамнешниот кластер на големи потреси во Пацификот ги поттикна шпекулациите дека тие се сеизмички поврзани. Њу сајантист ги истражува доказите.

САД виновни за цунамито во Јапонија?!

Кирилица - 18.03.2011

Теоретичарите на завера покажуваа филмчиња на YouTube на кои тврдат дека ХААРП или сличен уред за контрола на времето веќе се користел над Јапонија По двојната катастрофа во Јапонија, земјотресот и ...

МКЦ со добротворен концерт за настраданите во Јапонија

Inpress - 18.03.2011

Скопје, 18. март 2011 (ИНПРЕС) Младинскиот културен центар, организира добротворен концерт на македонската независна музичка сцена под мотото “Срце за Јапонија“, на 23 март со почеток во 21 часот, по ...

Светот во паника, а ние си мљацкаме ракчиња од Јапонија

Шпиц - 18.03.2011

Најповиканите институции не се запознаени со фактот дали во Македонија се набавува храна од Јапонија и дали се планира некакво ограничување на увозот во овој период.

Бројот на загинати и исчезнати во Јапонија достигна над 17.000

Нетпрес - 18.03.2011

Бројот на загинати и исчезнати лица во земјотресот и во цунамито во Јапонија ја натфрли бројката од 17.000, јави АФП, ренесува Нетпрес.

Донирај за Јапонија

Press24 - 18.03.2011

Можност за донација од граѓани, организации и компании од Македонија за настраданото население во Јапонија Катастрофалниот земјотрес и цунамито кои ја погодија Јапонија предизвикаа големи материјални ...

Јапонското цунами било високо 23 метри

Курир - 18.03.2011

Цунамито кое ја зафати Јапонија, брановите кои по земјотресот го разорија североисточниот дел од земјата, биле високи цели 23 метри, покажа јапонските студии кои денес ги објави весникот „Јомиури“.

Нов биланс: Повеќе од 6.500 жртви од земјотресот во Јапонија

Нетпрес - 18.03.2011

Во разорниот земјотрес кој го погоди североистокот на Јапонија, загинале 6.539 лица, соопштила јапонската полиција. Земјотресот со магнитуда од девет степени по Рихтер ја погоди Јапонија пред седум ...

Цунами бранот во Јапонија бил висок 23 метри?

Inpress - 18.03.2011

Токио, 18. март 2011 (ИНПРЕС) Цунами бранот, кој го опустоши североисточниот брег на Јапонија по силениот земјотрес на 11 март, бил висок најмалку 23 метри, се вели во една јапонска студија, објавена ...

Бранот цунами во Јапонија бил висок 23 метри

Кајгана - 18.03.2011

Океанскиот бран, кој го опустоши североисточниот брег на Јапонија по силниот земјотрес од 11 март, бил висок најмалку 23 метри, се вели во последната јапонска студија поврзана со оваа природна ...

Сандра Булок донираше милион долари на Јапонија

Форум - 18.03.2011

Популарната актерка и оскаровка Сандра Булок, се покажа несебична и донираше милион долари на американскиот Црвен крст, за помош на жртвите од земјотресот и цунамито во Јапонија Од Црвениот крст ...

Почит за жртвите од катастрофата во Јапонија

Р.С.Европа - 18.03.2011

Со минута молчење, точно во 14 часот и 46 минути по јапонско време, во Јапонија им беше одадена почит на жртвите од катастрофалниот земјотрес и цунамито, кои се случија пред една недела.

Добротворен концерт во МКЦ за настраданите од земјотресот во Јапонија

Нетпрес - 18.03.2011

По повод трагичниот земјотрес во Јапонија, Младинскиот културен центар, организира добротворен концерт на македонската независна музичка сцена под мотото “Срце за Јапонија“, на 23 март со почеток во ...

Сандра Булок донираше еден милион долари за Јапонија

Курир - 18.03.2011

Познатата холивудска актерка, Сандра Булок испрати донација во американскиот Црвен крст, за помош во Јапонија. Од Црвениот крст велат дека ова е најголемата донација од било кој од познатите ...

ВИДЕО: Јапонец снимил како го “поклопува“ цунами додека се возел со автомобил

Нетпрес - 18.03.2011

Еден Јапонец успеал да сними како го “поклопил“ воден бран возејќи низ крајбрежјето во моментот кога удрило цунамито. “Видов дека доаѓа бран, но не можев да направам ништо друго освен да продолжам да ...

Срце за Јапонија

Кајгана - 18.03.2011

По катастрофata која и се случи на Јапонија, и Македонија се вклучува во акцијата да помогне. Добротворен концерт, одлична музика, МКЦ, 23. март, почеток - 20 часот.

ВИДЕО: Јапонец снимил како го “поклопува“ цунами додека се возел со автомобил

Точка - 18.03.2011

Еден Јапонец успеал да сними како го “поклопил“ воден бран возејќи низ крајбрежјето во моментот кога удрило цунамито. “Видов дека доаѓа бран, но не можев да направам ништо друго освен да продолжам да ...

Венгер: Планиравме летните подготовки да ги направиме во Јапонија

Точка - 18.03.2011

Менаџерот на лондонски Арсенал, Арсен Венгер, призна дека разурнувачкиот земјотрес и цунамите кои ја погодија Јапонија, ги уништиле неговите планови за летните подготовки на Истокот.

Сандра Булок донираше милион долари на Јапонија

Точка - 18.03.2011

Популарната актерка и оскаровка Сандра Булок, се покажа несебична и донираше милион долари на американскиот Црвен крст, за помош на жртвите од земјотресот и цунамито во Јапонија.

В среда во МКЦ добротворен концерт Срце за Јапонија

Канал 77 - 18.03.2011

Во организација на Младинскиот културен центар и во неговата сала во среда на 23 март со почеток од 20 часот во Скопје ќе се одржи голем хуманитарен концерт.

Бројот на загинати и исчезнати во Јапонија достигна над 17.000

Точка - 18.03.2011

Бројот на загинати и исчезнати лица во земјотресот и во цунамито во Јапонија ја натфрли бројката од 17.000, јави АФП, ренесува Нетпрес.

Добротворен концерт во МКЦ за настраданите од земјотресот во Јапонија

Точка - 18.03.2011

По повод трагичниот земјотрес во Јапонија, Младинскиот културен центар, организира добротворен концерт на македонската независна музичка сцена под мотото “Срце за Јапонија“, на 23 март со почеток во ...

Нов биланс: Над 6.500 загинати на североистокот на Јапонија

Точка - 18.03.2011

Во катастрофалниот земјотрес што го погоди североисточниот дел на Јапонија, загинале 6.539 луѓе, соопшти денеска јапонската полиција, пренесува агенцијата Франс прес.

За катастрофите социјалните мрежи ги претркаа медиумите

Н.Македонија - 18.03.2011

Светските медиумски гиганти, меѓу кои и Си-ен-ен, во своето покривање на случувањата по земјотресот и цунамито во Јапонија и на безредијата во арапскиот свет во голема мера го вклучија видеочетот, не ...

Цунами: Ѕид од 15 метри ја треснал Јапонија

eReporter - 18.03.2011

Цунамито што мината седмица го опустоши брегот на Санрику-североисточна Јапонија бил висок повеќе од 15 метри, соопштија властите.

НЛО над Јапонија пред земјотресот предупредуваат за катастрофата?

Канал5 - 17.03.2011

Неколку снимки од повеќе НЛО што ја надлетуваат Јапонија привлекоа внимание на многу поддржувачи на теориите за предупредувања од вонземски цивилизации кои ги добиваат луѓето пред да се случи некоја ...

Македонија - Сто илјади евра помош за Јапонија

Време - 17.03.2011

Македонија ќе испрати парична помош во износ од 100.000 евра како поддршка за настраданите во разурнувачкиот земјотрес и во цунамито во Јапонија, реши Владата.

Македонија ќе и' даде 100.000 евра помош на Јапонија

Утрински - 17.03.2011

Владата на Македонија ќе испрати парична помош од 100 илјади евра како поддршка за настраданите во разурнувачкиот земјотрес и брановите цунами во Јапонија.

Трагичниот биланс во Јапонија над 5000 лица

Алсат-М - 17.03.2011

Според најновите податоци, бројот на загинати во разурнувачкиот земјотрес и цунамито што следеше во Јапонија достигна 5.178 лица, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на националната полициска ...

Бројот на жртвите од земјотресот и цунамиито во Јапонија се искачи на 14.650

Сител - 17.03.2011

Официјалниот број на загинати и исчезнати лица по земјотресот со интензитет од девет степени по Рихтеровата скала, што на 11 март ги погоди североисточниот и источниот дел од Јапонија се искачи на ...

Студ и недостиг од вода ги мачат преживеаните од несреќите во Јапонија

МРТ - 17.03.2011

Многумина преживеани од моќниот земјотрес и цунами од минатата недела во североисточна Јапонија веќе шест дена се без вода за пиење, имаат недостиг од електрична енергија и горива, а дополнителен ...

12.000 загинати и исчезнати во земјотресот во Јапонија

Нетпрес - 17.03.2011

Бројот на загинати и исчезнати во разорниот земјотрес и цунами бранот, што ја погоди Јапонија се искачи на 12.000 луѓе, соопштила јапонската полиција, која очекува во меѓувреме да се зголеми овој ...

Јапонија пред електро-колапс!

Inpress - 17.03.2011

Токио, 17. март 2011 (ИНПРЕС) Источна Јапонија се соочува со сериозни проблеми со електричната енергија, откако по студениот бран кој ја зафати земјата е значително зголемена потрошувачката.

Земјотрес на границата на Црна Гора со Албанија

Inpress - 17.03.2011

Подгорица, 17. март 2011 (ИНПРЕС) Земјотрес со јачина од 3,7 степени по Рихтер е регистриран синоќа во Албанија на 20 километри југоисточно од Подгорица.

Од земјотресот во Јапонија загинаа 5.000, а заедно со исчезнатите се над 13.700

МРТ - 17.03.2011

Според најновите податоци, бројот на загинати во разурнувачкиот земјотрес и цунамито што следеше во Јапонија достигна 5.178 лица, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на националната полициска ...

Јапонија се соочува со недостиг од електрична енергија

МРТ - 17.03.2011

Ако не биде ограничена употребата на електрична енергија делови од Јапонија ќе се соочат со прекин во снабдувањето со електрична енергија, предупреди министерот за индустрија Банри Каједа.

Студ и недостиг од вода ги мачат преживеаните од несреќите во Јапонија

Алфа - 17.03.2011

Многумина преживеани од моќниот земјотрес и цунами од минатата недела во североисточна Јапонија веќе шест дена се без вода за пиење, имаат недостиг од електрична енергија и горива, а дополнителен ...

Над 13.000 лица загинати и исчезнати во Јапонија

Кирилица - 17.03.2011

Според најновите податоци, бројот на загинати во разурнувачкиот земјотрес и цунамито што следеше во Јапонија достигна 5.178 лица, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на националната полициска ...

Бројот на жртвите од земјотресот и цунамиито во Јапонија се искачи на 14.650

МРТ - 17.03.2011

Официјалниот број на загинати и исчезнати лица по земјотресот со интензитет од девет степени по Рихтеровата скала, што на 11 март ги погоди североисточниот и источниот дел од Јапонија се искачи на ...

Јапонија, потсетник на кревкоста на цивилизацијата

Окно - 17.03.2011

Катастрофалниот земјотрес кој во 1755 г. ја погоди Португалија имаше далекусежно дејство врз европската историја. Се смета за пресвртница која битно влијаела на просветителството и го означила крајот ...

Видео: Куче се обидува да го спаси пријателот, по цунамито

Курир - 17.03.2011

Стравот на подрачјето уништено од цунами го доживуваат и животните, чии сопственици исчезнаа во оваа природна катастрофа. Земјотресот и цунамито оставија зад себе пустош во Јапонија.

Човекот со цунами судбина

Оn.net - 17.03.2011

39-годишен Индонезиец кој едвај се спасил од цунамито во 2004-та, од сите градови на светот добил стипендија баш во јапонскиот ...

Јапонија (Пред и Потоа)

МРТ - 17.03.2011

Сателитски снимки на Google го покажуваат степенот на штетата по ужасните земјотрес во Јапонија. Земјотресот со јачина од 8,9 и жесток цунами, кој удри во источниот брег остави видливи последици.

Земјотрес со јачина од 5,1 степени по Рихтер го потресе Чиле

Inpress - 17.03.2011

Сантијаго, 17. март 2011 (ИНПРЕС) Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала го потресе Чиле. Според податоците на Националниот сезмолошки институт на САД епицентарот на земјотресот ...

Бројот на загинатите и изчезнатите во Јапонија достигна 15.000

Нетпрес - 17.03.2011

Бројот на загинатите и ислезнатите лица по земјотресот и цунамито во Јапонија достигна 15.000 лица, објави АФП, пренесува Нетпрес.

Американците го предизвикале цунамито во Јапонија?

Курир - 17.03.2011

Според некои теории на заговор за природната несреќа во Јапонија се тврди дека американскиот систем за контрола на времето ХААРП е виновен за немилиот настан.

Отежнати условите на преживеаните во Јапонија

Press24 - 17.03.2011

Снегот, студот и недостигот на вода за пиеење им ги отежнаа животните услови на преживеаните од моќниот земјотрес и цунамито Над 1,6 милиони домаќинства во префектура Мијаги се без вода за пиење, а ...

Околу 15 илјади загинати од земјотресот во Јапонија

Форум - 17.03.2011

Официјалниот број загинати и исчезнати по разорниот земјотрес и цунами, кои го потресоа североисточниот јапонски брег, надмина 15 илјади лица, соопшти јапонската полиција во четвртокот попладне ...

ВИДЕО/ФОТО: Пред катастрофата Јапонија ја надлетала флота на НЛО-а?

Точка - 17.03.2011

Последниве денови вниманието на таканаречената НЛО заедница ширум светот го окупираат големиот број на снимки на неидентификувани летечки објекти кои се појавиле на небото на Јапонија непосредно пред ...

По земјотресот во јапонија 15. 000 загинати и исчезнати

Точка - 17.03.2011

Официјалниот број на загинати и исчезнати по разорниот земјотрес и цунами, кои го потресоа североисточниот јапонски брег, надмина 15. 000 лица, соопшти полицијата.

Одложена трката за Големата награда на Јапонија од 24 април на 2 октомври

Канал 77 - 17.03.2011

Светската мотоциклистичка федерација поради катастрофата во Јапонија донесе одлука трката за Големата Награда на оваа земја, која според календарот во Мото ГП шампионатот требаше да се одржи на 24 ...

12.000 загинати и исчезнати во земјотресот во Јапонија

Точка - 17.03.2011

Бројот на загинати и исчезнати во разорниот земјотрес и цунами бранот, што ја погоди Јапонија се искачи на 12.000 луѓе, соопштила јапонската полиција, која очекува во меѓувреме да се зголеми овој ...

„Потонувањето на Јапонија“ - филм што ја предвиде катастрофата

Н.Македонија - 17.03.2011

Потреси, цунами и вулкан, сепак не станува збор за катаклизмата што се случи во Јапонија пред некој ден, туку за филмот „Потонувањето на Јапонија“ Оваа филмска обработка пред пет години пророчки ...

Бројот на жртвите во Јапонија се искачи на 14.650

Идивиди - 17.03.2011

Токио, 17 март 2011 (МИА) - Официјалниот број на загинати и исчезнати лица по земјотресот со интензитет од девет степени по Рихтеровата скала, што на 11 март ги погоди североисточниот и источниот дел ...

Јапонија се соочува со недостиг од електрична енергија

Идивиди - 17.03.2011

Токио, 17 март 2011 (МИА) - Ако не биде ограничена употребата на електрична енергија делови од Јапонија ќе се соочат со прекин во снабдувањето со електрична енергија, предупреди министерот за ...

Расте бројот на загинати во Јапонија

А1 - 16.03.2011

12 илјади луѓе е бројката на загинати и исчезнати во катастрофалниот земјотрес и цунамито што ја погоди Јапонија. Официјално засега се потврдени 4.277 загинати, 8.194 луѓе кои се водат како ...

Земјотрес со магнитуда од 4,6 во Грција

А1 - 16.03.2011

Земјотрес со магнитуда 4,6 по Рихтер се случи денеска во Јонското Море, објави американската Геолошка служба. Грчките сеизмолози, пак, проценуваат дека моќноста на земјотресот изнесувала 4,3 степени.

Јапонија на удар на земјотреси и во страв од нуклеарна катастрофа

Телма - 16.03.2011

Триесет лица се повредени во новиот силен земјотрес со интензитет од шест степени, кој доцна синоќа ја погоди префектурата Шидзуока, југозападно од Токио.

Околу 3.700 лица загинаа во земјотресот во Јапонија

Алсат-М - 16.03.2011

Билансот на загинатите во катастрофалниот земјотрес со интензитет од девет степени, кој ја погоди североисточна Јапонија, достигна околу 3.700 лица, 7.500 се водат за исчезнати, а две илјади се ...

Дваесет членки ќе и помагаат на Јапонија

Утрински - 16.03.2011

Дваесет земји од Европската унија (ЕУ) понудиле помош во операциите за спасување во Јапонија, а ЕУ е подготвена да помогне во ставањето под контрола на нуклеарната криза во земјата, изјави ...

Јапонија ја крена цената на гасот

Утрински - 16.03.2011

Лондон - Светските цени на природниот гас забрзано растат поради стравување од можното зголемување на побарувачката во Јапонија по земјотресот што го запре работењето на 11 нуклеарни реактори во ...

Милионска штета на Хаваи и во Калифорнија

Утрински - 16.03.2011

Хонолулу - Разурнати куќи, потопени бротчиња и оштетени пристаништа - е сликата што ја остави цунамито на Хавајските Острови во петокот во раните утрински часови непосредно по земјотресот што ја ...

Јапонија ги брои жртвите

Утрински - 16.03.2011

Токио - Јапонските власти официјално ја потврдија смртта со идентификација на 1.060 луѓе, од кој 420 се предадени на семејствата.

Јапонските спортисти донираат за настраданите

Утрински - 16.03.2011

Јапонските спортисти низ светот работат напорно на зголемување на онлајн донациите во обид да и' помогнат својата татковина погодена од силниот земјотрес и им испраќаат пораки на поддршка на луѓето ...

Нуклеарен напад врз светската економија

Утрински - 16.03.2011

Оваа колумна ја пишувам во моменти кога во Јапонија се случуваат трагичните настани со излевање на радијација од „Фукушима“.

Македонија ќе испрати парична помош од 100 илјади евра на Јапонија

Алсат-М - 16.03.2011

Владата на Република Македонија на вчерашната седница донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100 илјади евра како поддршка за настраданите во разурнувачкиот земјотрес и цунами ...

Владата ќе испрати 100 000 евра помош за Јапонија

Канал5 - 16.03.2011

Владата на Република Македонија на вчерашната седница донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100 илјади евра како поддршка за настраданите во разурнувачкиот земјотрес и цунами ...

Македонија со помош од 100 илјади евра на Јапонија

Утрински - 16.03.2011

Владата на Република Македонија на вчерашната седница донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100 илјади евра како поддршка за настраданите во разурнувачкиот земјотрес и цунами ...

Јапонската полиција потврди над 4 илјади жртви

Форум - 16.03.2011

Јапонските власти потврдија дека засега официјалниот бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес достигна 4.164 луѓе, јави во средата јапонската телевизија NHK Според полициските податоци вкупниот ...

Светските скијачи и помагаат на Јапонија

Курир - 16.03.2011

Џулија Манкузо и уште неколку јапонски скијачи покренаа иницијатива сите нивни колеги парично да му помогнат на народот на Јапонија по страпниот земјотрес и цунамито.

Зошто во Јапонија нема нереди и грабежи

Окно - 16.03.2011

Јапонците, иако се наоѓаат во многу тешка ситуација, мирно стојат во ред за храна, вода и облека. И покрај сите несреќи што ги затекнаа по земјотресот, цунамито и експлозиите во атомската централа, ...

Анализа: Обновувањето на Јапонија ќе трае со години и ќе чини стотици милијарди долари

Нетпрес - 16.03.2011

Штетите од неодaмнешните разорувања во Јапонија, најверојатно ќе ја надминат сумата од 159 милијарди американски долари, колку што изнесуваше вкупната штета од земјотресот во градот Кобе во 1995 ...

Македонија ќе испрати парична помош од 100 илјади евра на Јапонија

Сител - 16.03.2011

Владата на Република Македонија на вчерашната седница донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100 илјади евра како поддршка за настраданите во разурнувачкиот земјотрес и цунами ...

Снегот ја попречува спасувачката акција во Јапонија

Press24 - 16.03.2011

Студот и снежните врнежи ја отежнуваат спасувачката акција во опустошените делови на североистокот од Јапонија Во подрачјата на Иват, Мијаги и Фукушима кои најмногу беа зафатени од цунамито, ...

Штетата во Јапонија се проценува на 200 милијарди долари

Кирилица - 16.03.2011

Разурнувачкиот земјотрес и се полошата нуклеарна криза во Јапонија можат да резултираат со загуби од дури 200 милијарди долари за оваа трета по големина светска економија, но пет дена по катастрофата ...

Албанија ќе испрати 100,000 долари помош за Јапонија

Р.С.Европа - 16.03.2011

Албанската Влада на денешната седница одлучи да додели парична помош во висина од 100.000 долари за настраданите во змјотресот и цунамито во Јапонија.

ВИДЕО: Девојката која е попопуларна од цунами

Press24 - 16.03.2011

Ребека Блек стана ѕвезда преку ноќ. Ја издаде песната „Петок“ и со неа стана популарна тема на социјалните мрежи од цунамито во Јапонија.

Загубите од катастрофата Јапонија ќе ја чинат до 200 милијарди долари

Алфа - 16.03.2011

Третата по големина светска економија, се очекува да претрпи огромни загуби, од нуклеарната криза која настана како резултат на катастрофалните земјотреси и цунамито што го зафатија североисточниот ...

Јапонија: Бројот на загинати се зголеми на 12.000

Курир - 16.03.2011

Официјално засега се потврдени 4.277 загинати, 8.194 лица кои се водат како исчезнати, додека 2.228 луѓе се повредени. Бројот на загинатите и исчезнатите во катастрофалниот земјотрес и цунами ...

Земјотрес со магнитуда од 4,6 во Грција

Форум - 16.03.2011

Земјотрес со магнитуда 4,6 по Рихтер го погоди во средата Јонското Море, објави американската Геолошка служба (USGS) Грчките сеизмолози, пак, проценуваат дека моќноста на земјотресот изнесувала 4,3 ...

100 илјади евра помош од Македонија за Јапонија

Курир - 16.03.2011

Македонската Влада на седницата одржана вчера донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100.000 евра како поддршака за настраданите во земјотресот и цунами брановите во Јапонија.

Бројот на мртви во Јапонија се искачи на 4.314 луѓе

Кајгана - 16.03.2011

Земјотресот и цунамито што минатиот петок ја погодија Јапонија, усмртија 4.314 луѓе, додека 8.606 се водат како исчезнати, а повредени се 2.282, се вели во најновото привремено соопштение на ...

100 илјади евра помош од Македонија за Јапонија

Кирилица - 16.03.2011

Владата на Република Македонија на вчерашната седница донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100 илјади евра како поддршка за настраданите во разурнувачкиот земјотрес и цунами ...

Околу 3.700 лица загинаа во земјотресот во Јапонија

Сител - 16.03.2011

Билансот на загинатите во катастрофалниот земјотрес со интензитет од девет степени, кој ја погоди североисточна Јапонија, достигна околу 3.700 лица, 7.500 се водат за исчезнати, а две илјади се ...

Македонија ќе даде 100.000 евра помош за Јапонија

Нетпрес - 16.03.2011

Македонската Влада ќе испрати парична помош од 100.000 евра како поддршка за настраданите во земјотресот и цунами брановите во Јапонија.

Дваесет земји од ЕУ предложија помош за Јапонија

Сител - 16.03.2011

Дваесет земји од ЕУ и предложија помош на Јапонија, ијави претседателот на Советот на ЕУ Херман ван Ромпуј. Досега 20 земји предложија персонал и материјали во рамки на европскиот механизам за ...

Земјотресот ја оштети Јапонија за 200 милијарди долари

Курир - 16.03.2011

Според најновата проценка на светските економисти, разурнувачкиот земјотрес и се полошата нуклеарна криза во Јапонија можат да резултираат со загуби од дури 200 милијарди долари за оваа трета по ...

Штетата во Јапонија се проценува на 200 милијарди долари

МРТ - 16.03.2011

Разурнувачкиот земјотрес и се полошата нуклеарна криза во Јапонија можат да резултираат со загуби од дури 200 милијарди долари за оваа трета по големина светска економија, но пет дена по катастрофата ...

Бројот на жртви во Јанпонија надмина 4 илјади

Кајгана - 16.03.2011

Јапонските власти потврдија дека засега официјалниот бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес достигна 4.164 луѓе, јави во средата јапонската телевизија NHK.

Албанија даде 100.000 долари за Јапонија

Курир - 16.03.2011

Владата на Албанија, на денешната седница одлучи да додели парична помош во висина од 100.000 долари за настраданите во змјотресот и цунамито во Јапонија.

Околу 3.700 лица загинаа во земјотресот во Јапонија

МРТ - 16.03.2011

Билансот на загинатите во катастрофалниот земјотрес со интензитет од девет степени, кој ја погоди североисточна Јапонија, достигна околу 3.700 лица, 7.500 се водат за исчезнати, а две илјади се ...

Toyota продолжи со производството во Јапонија

Inpress - 16.03.2011

Токио, 16. март 2011 (ИНПРЕС) Toyota Motor објави дека ќе продолжи со производството на делови за автомобилите на територијата на Јапонија.

Дваесет земји од ЕУ предложија помош за Јапонија, Јапонка сама донираше

МРТ - 16.03.2011

Дваесет земји од ЕУ и предложија помош на Јапонија, ијави претседателот на Советот на ЕУ Херман ван Ромпуј. Досега 20 земји предложија персонал и материјали во рамки на европскиот механизам за ...

Руски нуклеарни експерти и спасувачи заминаа за Јапонија

Нетпрес - 16.03.2011

Група руски спасувачи и нуклеарни експерти од Агенцијата за атомска енергија, утринава отпатувале во Јапонија, јави српската новинска агенција “Бета“, пвоикувајќи се на соопштение на Министерството ...

Над 12.000 загинати и исчезнати лица во земјотресот и цунамито во Јапонија

Сител - 16.03.2011

Бројот на загинатите и исчезнатите во катастрофалниот земјотрес и цунами брановите, кои ја погодија Јапонија, надмина 12.000 лица, соопшти денеска јапонската полиција, но врз основа на извештаите кои ...

Македонија ќе испрати парична помош од 100 илјади евра на Јапонија

Press24 - 16.03.2011

Владата на Република Македонија на вчерашната седница донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100 илјади евра како поддршка за настраданите во разурнувачкиот земјотрес и цунами ...

Македонија ќе обезбеди 100 илјади евра помош за Јапонија

Р.С.Европа - 16.03.2011

Владата на Република Македонија на вчерашната седница донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100 илјади евра како поддршка за настраданите во разурнувачкиот земјотрес и цунами ...

Расте бројот на жртвите во Јапонија

Курир - 16.03.2011

Катастрофалниот земотрес кој ја погоди Јапонија досега зема околу 3.700 жртви, две илјади лица се повредени, а илјадници се водат како исчезнати.

Временските услови ги отежнуваат спасувачките операции во Јапонија

Алфа - 16.03.2011

Спасувачките операции во североистопчниот дел на Јапонија, што беше погоден од земјотрес и цунами во петокот, се отежнати поради студот и обилните снежни врнежи.

Анализа: Обновувањето на Јапонија ќе трае со години и ќе чини стотици милијарди долари

Точка - 16.03.2011

Штетите од неодaмнешните разорувања во Јапонија, најверојатно ќе ја надминат сумата од 159 милијарди американски долари, колку што изнесуваше вкупната штета од земјотресот во градот Кобе во 1995 ...

Снежни виулици во опустошените подрачја во Јапонија

Точка - 16.03.2011

Операциите за спасување во подрачјата на североистокот од Јапонија, опустошени од цунамито, се отежнати поради студот и снежните врнежи.

Македонија со 100.000 евра ќе и помогне на Јапонија

Точка - 16.03.2011

Владата на вчерашната седница донела одлука со 100.000 евра да помогне во надминувањето на последиците од силниот земјотрес што минатата неделата ја погоди Јапонија.

Јапонија го откажува учеството во Копа Америка ?

Канал 77 - 16.03.2011

Страшниот земјотрес кој ја погоди Јапонија би можел да ја принуди нивната фудбалска репрезентација да се откаже од учеството на Копа Америка оваа година.

Јапонската полиција потврди над четири илјади жртви

Точка - 16.03.2011

Јапонските власти потврдија дека засега официјалниот бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес достигна 4.164 луѓе, јави во средата јапонската телевизија NHK.

Земјотрес со јачина од 4,4 по Рихтер ја погоди Турција

Точка - 16.03.2011

Земјотрес со јачина од 4,4 степени по Рихтер ја погодил Турција, пренесува Точка. Денес на пладне земјотрес со јачина од 4,4 степени по Рихтер го погодил западниот дел на Турција.

Се влошува состојбата во Јапонија

Канал 77 - 16.03.2011

Катастрофалниот земјотрес кој ја погоди Јапонија досега зема околу 3.700 жртви, две илјади лица се повредени, а илјадници се водат како исчезнати.

Јапонските спортисти собираат донации за жртвите

Н.Македонија - 16.03.2011

Јапонските спортисти што настапуваат низ светот работат напорно за да обезбедат онлајн-донации за помош на земјата погодена од катастрофалниот земјотрес минатата недела Спортистите даваат и пораки за ...

Штетата во Јапонија се проценува на 200 милијарди долари

Идивиди - 16.03.2011

Токио, 16 март 2011 (МИА) - Разурнувачкиот земјотрес и се полошата нуклеарна криза во Јапонија можат да резултираат со загуби од дури 200 милијарди долари за оваа трета по големина светска економија, ...

Земјотресот ја поместил Јапонија за четири метри

Идивиди - 16.03.2011

Разорниот земјотрес кој ја погоди Јапонија ја поместил островската земја за четири метри кон исток во споредба со својата претходна географска положба, покажаа податоците на јапонскиот систем Геонет, ...

Земјотресот во Јапонија го забрзува растот на цената на гасот

А1 - 15.03.2011

Светските цени на природниот гас забрзано растат поради стравување од можното зголемување на побарувачката во Јапонија по земјотресот кој го запре работењето на 11 нуклеарни реактори во земјата.

Јапонија пред банкрот: Нова економска криза?

А1 - 15.03.2011

Третата најразвиена светска економија доживеа колапс. Разорниот земјотрес на Јапонија и ја одзеде и последната надеж да се извлече од кризата.

Јапонија вклучи аларм за економско цунами

Дневник - 15.03.2011

Економската штета во регионот на Јапонија, што во петокот беше погоден од разурнувачкиот земјотрес, ќе изнесува 14 до 15 билиони јени (171 до 183 милијарди долари) , соопшти вчера банката „Креди ...

Бебе- херој го преживеа земјотресот, цунамито и мина четири дена под урнатини

Канал5 - 15.03.2011

Бебе стана вистински херој во Јапонија- ги преживеа разорниот земјотрес и налетот на цунамито, а потоа мина дури четири дена под урнатини.

Јапонија:Меѓу урнатините најдено бебе

Алсат-М - 15.03.2011

Меѓу урнатините и пустошот што зад себе го остави разорниот земјотрес и цунами во Јапонија се појави една добра вест.Војници кои трагаат за преживеаните во морето кал со кој е прекриен градот ...

Светот понуди солидарност

Утрински - 15.03.2011

ТОКИО - Спасувачите од повеќе десетици земји вчера ги пребаруваа опустошените градови во должина на североистичното крајбрежје во потрага по преживеани по катастрофалниот земјотрес и цунамито, како ...

Скопје и Црвен крст ќе донираат за Јапонија

Утрински - 15.03.2011

Парична помош во вредност од 1,5 милиони денари за санирање на штетите од катастрофалниот земјотрес и цунамито што ја погодија Јапонија, предлага градоначалникот на Скопје Коце Трајановски.

Четиримесечно бебе го преживеа земјотресот

Утрински - 15.03.2011

Две лица денеска се спасени од под урнатините на катастрофалниот земјотрес, што на 11 март ја погоди Јапонија, само еден ден откако спасувачите пронајдоа бебе кое ги преживеа и земјотресот и ...

Граници на издржливоста - спасени по пет дена под урнатините

Телма - 15.03.2011

Три лица денеска се спасени од под урнатините на катастрофалниот земјотрес, што на 11 март ја погоди Јапонија, само еден ден откако спасувачите пронајдоа бебе кое ги преживеа и земјотресот и ...

Скопје - Помош од 1,5 милион денари за Јапонија

Време - 15.03.2011

Скопскиот градоначалник Коце Трајановски на наредната седница ќе му предложи на Советот на Град Скопје да усвои одлука за испраќање парична помош во вредност од 1,5 милион денари, околу 24.000 евра ...

МНР:Да не се патува во Јапонија

Алсат-М - 15.03.2011

Министерство за надворешни работи на Македонија препорачува во наредните денови да не се патува во Јапонија доколку тоа не е неопходно, а македонските граѓани кои се наоѓаат во земјата навремено да ...

Ексклузивно за Канал 5: Македонец раскажува како го преживува ужасот во Јапонија

Канал5 - 15.03.2011

Влатко Георгиевски, Македонецот кој седум години живее во Токио ексклузивно за Канал 5 раскажува за најголемата трагедија што ја погоди Јапонија по Втората светска војна.

МНР препорачува да не се патува во Јапонија

Утрински - 15.03.2011

Министерство за надворешни работи на Македонија препорачува да не се патува во Јапонија во наредните денови доколку тоа не е неопходно, а македонските граѓани кои се наоѓаат во таа земја навремено да ...

Околу 450 Британци се водат како исчезнати во земјотресот

Телма - 15.03.2011

Околу 450 Британци се водат како исчезнати по катастрофалниот земјотрес што ја погоди Јапонија. За десетмина британски државјани кои биле на подолг престој во оваа земја се тврди дека се загинати од ...

Над десет илјади жртви во земјотресот и цунамито

Утрински - 15.03.2011

Бројот на жртвите од разорниот земјотрес и цунами, кои во петокот ја погодија Јапонија, ја надмина бројката од десет илјади, соопшти денеска јапонската Национална полициска агенција, истакнувајќи ...

На Хаваи десетици милиони долари штета од ударот на цунами

Телма - 15.03.2011

Разурнати куќи, потопени бродчиња и оштетени пристаништа - е сликата што ја остави цунамито на Хавајските острови, во петокот во раните утрински часови непосредно по земјотресот што ја опустоши ...

МНР: Не патувајте во Јапонија, оние кои се таму да ја напуштат земјата

Канал5 - 15.03.2011

Министерство за надворешни работи на Македонија препорачува да не се патува во Јапонија во наредните денови доколку тоа не е неопходно, а македонските граѓани кои се наоѓаат во таа земја навремено да ...

Мнр препорачува да не се патува во Јапонија

Телма - 15.03.2011

Министерство за надворешни работи на Македонија препорачува да не се патува во Јапонија во наредните денови доколку тоа не е неопходно, а македонските граѓани кои се наоѓаат во таа земја навремено да ...

Јапонците прават резерви храна и вода

Дневник - 15.03.2011

Луѓето се многу исплашени, напнати и нервозни поради опасноста од истекување радијација од нуклеарните реактори во „Фукушима“, но и поради предупредувањата дека е можен нов земјотрес во наредните ...

МНР ги советува Македонците кои се во Јапонија да се вратат дома

МРТ - 15.03.2011

Министерството за надворешни работи ги советува Македонците во Јапонија навремено да ја напуштат земјата. Од таму препорачуваат Македонците да ги напуштат засегнатите реони, Токио и Фукушима, по ...

Над десет илјади жртви во земјотресот и цунамито во Јапонија

МРТ - 15.03.2011

Бројот на жртвите од разорниот земјотрес и цунами, кои во петокот ја погодија Јапонија, ја надмина бројката од десет илјади, соопшти денеска јапонската Национална полициска агенција, истакнувајќи ...

Земјотресот во Јапонија зеде повеќе од 10.000 животи

Курир - 15.03.2011

Бројот на починати луѓе во земјотресот и цунамито што ја зафати Јапонија ја надмина бројката од 10.000, соопшти денес Национална полициска агенција.

Вистински херој во Јапонија - Бебе ги преживеа земјотресот и цунамито

Press24 - 15.03.2011

Четиримесечно женско бебе го преживеа катастрофалниот земјотрес и цунамито што ја погодија Јапонија, а потоа мина дури четири дена под урнатини Бебето го пронашле војниците кои трагале по ...

Исчезнати околу 450 Британци во Јапонија

Press24 - 15.03.2011

Околу 450 Британци се водат како исчезнати по катастрофалниот земјотрес што ја погоди Јапонија. Според податоците на британските власти, засега за 390 други Британци нема никаков податок, затоа што ...

Четиримесечно бебе ги преживеа земјотресот и цунамито во Јапонија

Алфа - 15.03.2011

Две лица денеска се спасени од под урнатините на катастрофалниот земјотрес, што на 11 март ја погоди Јапонија, само еден ден откако спасувачите пронајдоа бебе кое ги преживеа и земјотресот и ...

Јапонија пред банкрот: Се заканува ли нова економска криза?

Алфа - 15.03.2011

Третата најразвиена светска економија доживеа колапс. Разорниот земјотрес на Јапонија и ја одзеде и последната надеж да се извлече од кризата.

Видео: Филмот кој ја предвиде катастрофата на Јапонија

Курир - 15.03.2011

„Тонење на Јапонија“ („The Sinking of Japan“) е името на филмот кој ја предвиде катастрофата во Јапонија. Земјотреси, вулкани и цунами- не станува збор за моменталната катастрофа во Јапонија, туку за ...

Во Јапонија уништени околу 73.000 згради

Кирилица - 15.03.2011

При катастрофалниот земјотрес од 11 март и цунамито што следеше по него, во Јапонија се урнати или оштетени без можност за нивно користење вкупно 72.945 згради, соопшти јапонското Министерство за ...

Адријан Битрак, Македонецот кој ја преживеа катастрофата во Јапонија

Нетпрес - 15.03.2011

Земјотресот почна со благ потрес, како и многу други земјотреси овде, бидејќи ги има почесто. Си помислив дека како вообичаено што се случува, така и сега за кусо време ќе престане и дека не е ништо ...

Пронајдено живо бебе во урнатините во Јапонија

Нетпрес - 15.03.2011

Во урнатините што зад себе ги оставија разорниот земјотрес и цунамито што ја погодија Јапонија во петокот било пронајдено живо четиримесечно женско бебе.

Четиримесечно бебе пронајдено живо во урнатините во Јапонија

Кирилица - 15.03.2011

Спасувачите во Ишиномаки, на северот на Јапонија, вчера беа шокирани откако, пребарувајќи ги урантините по земјотресот и цунамито што го разурнаа градот, слушнале плачење на бебе Две лица денеска се ...

„Хонда“ го прекинува производството во Јапонија до 20 март

МРТ - 15.03.2011

Автомобилската компанија „Хонда“ денеска соопшти дека го прекинува своето производство во Јапонија до 20 март, како последица на разорниот земјотрес и цунамито, кои во петокот на 11 март го погодија ...

Земјотресот во Јапонија го скрати денот и ја помести Земјата за 25 сантиметри!

Нетпрес - 15.03.2011

Разорниот земјотрес, што во петoкот ја погоди Јапонија бил толку силен што ја поместил целата планета за 25 сантиметри, предупредуваат експертите.

Десетици милиони долари штета од цунамито на американскиот брег

Press24 - 15.03.2011

Најголема штета е забележана на Хавајските острови и на крајбрежјето во Калифорнија, јавуваат американските медиуми Разурнати куќи, потопени бродчиња и оштетени пристаништа - е сликата што ја остави ...

Како Јапонија ќе ги излечи „раните“?

Курир - 15.03.2011

Цунами е јапонски збор, составен од „канји – ја“ кој буквално значи „брег“ и „бран“. Колку и да звучи идилично, со тој поим е поврзано зверско разорување, масовна загуба на човечки животи и друго ...

Десетици милиони долари штета од цунамито на Хаваите и во Калифорнија

МРТ - 15.03.2011

Разурнати куќи, потопени бродчиња и оштетени пристаништа - е сликата што ја остави цунамито на Хавајските острови, во петокот во раните утрински часови непосредно по земјотресот што ја опустоши ...

Пронајден најмалиот преживеан во Јапонија

Курир - 15.03.2011

Спасувачките екипи во Јапонија пронајдоа бебе кое ги преживеа и земјотресот и цунамито, четиримесечното бебе неколку дена било под урнатините, јави државната телевизија НХК.

Бројот на жртвите во Јапонија се искачи над 6.000 луѓе

Кирилица - 15.03.2011

Јапонските власти официјално ја потврдија смртта на 2.475 луѓе во земјотресот со интензитет од девет степени по Рихтеровата скала што ја погоди земјата на 11 март Повеќе од 2.000 луѓе се повредени во ...

Стравот и неизвесноста влијаат на јапонскиот пазар

Курир - 15.03.2011

Економскиот удар на земјотресот и цунамито во Јапонија, исто така се покажа како катастрофален за јапонскиот народ. Акциите вчера со затворањето на Никеи паднаа речиси за 11 проценти, најголемиот ...

Нов земјотрес ја погоди Јапонија

Нетпрес - 15.03.2011

Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала го погодил северното јапонско крајбрежје, соопшти Националниот сеизмолошки институ на САД.

Пронајдено живо бебе во урнатините во Јапонија

Сител - 15.03.2011

Во урнатините што зад себе ги оставија разорниот земјотрес и цунамито што ја погодија Јапонија во петокот било пронајдено живо четиримесечно женско бебе.

МНР ги советува Македонците кои се во Јапонија да се вратат дома

Форум - 15.03.2011

Министерството за надворешни работи ги советува Македонците во Јапонија навремено да ја напуштат земјата Од таму препорачуваат Македонците да ги напуштат засегнатите реони, Токио и Фукушима, по ...

Земјотресот во Јапонија го забрзал вртењето на Земјата

Нетпрес - 15.03.2011

Земјотресот, кој на 11 март ја погоди Јапонија, го забрзал вртењето на Земјата околу нејзината оска, соопшти американскиот Национален сеизмолошки институт.

Следна е Калифорнија?

Оn.net - 15.03.2011

Земјотресот и цунамито во Јапонија се трета од серијата поврзани катастрофи во Пацификот, што води кон заклучокот дека следна е ...

Земјотресот во Јапонија ја успори ротацијата на Земјата

Inpress - 15.03.2011

Вашингтон, 15. март 2011 (ИНПРЕС) Земјотресот кој ја потресе Јапонија на 11. март, ја намали брзината на ротација на планетата, соопшти Националниот сеизмолошки институт на САД, пренесе агенцијата ...

МНР препорачува да не се патува во Јапонија, а оние кои се таму да ја напуштат земјата

Алфа - 15.03.2011

Министерство за надворешни работи на Македонија препорачува да не се патува во Јапонија во наредните денови доколку тоа не е неопходно, а македонските граѓани кои се наоѓаат во таа земја навремено да ...

Бебе ги преживеа земјотресот и цунамито

Inpress - 15.03.2011

Токио, 15. март 2011 (ИНПРЕС) Четиримесечно женско бебе го преживеа катастрофалниот земјотрес и цунамито што ја погодија Јапонија.

Јапонија: Во „морето“ од урнатини најдено бебе

МРТ - 15.03.2011

Катастрофата што ја зафати Јапонија, носи и една добра вест што кај Јапонците буди нова надеж – во урнатините кои зад себе ги остави разорниот земјотрес и цунамито, пронајдено е живо четиримесечно ...

МНР: Македонските граѓани да ја напуштат Јапонија поради зголемена радијација

Нетпрес - 15.03.2011

Македонските граѓани кои се наоѓаат во Јапонија, навремено да се подготват и да ја напуштат земјата поради зголемена радијација во воздухот, препорача Министерството за надворешни работи.

Пред пет години на филм се предвидеа настаните од Јапонија

Окно - 15.03.2011

Станува збор за филмот на Шинџи Хигучи, чие дејствие се заснова на книгата на Сакуја Коматсуа. Имено, пред пет години овој јапонски режисер го сними филмот „Потонувањето на Јапонија“ чие дејствие ...

Јапонија пред банкрот: Се заканува ли нова економска криза?

МРТ - 15.03.2011

Третата најразвиена светска економија доживеа колапс. Разорниот земјотрес на Јапонија и ја одзеде и последната надеж да се извлече од кризата.

Четиримесечно бебе ги преживеа земјотресот и цунамито во Јапонија

МРТ - 15.03.2011

Две лица денеска се спасени од под урнатините на катастрофалниот земјотрес, што на 11 март ја погоди Јапонија, само еден ден откако спасувачите пронајдоа бебе кое ги преживеа и земјотресот и ...

МНР препорачува да не се оди во Јапонија

Курир - 15.03.2011

Министерство за надворешни работи на Македонија препорачува да не се патува во Јапонија во наредните денови доколку тоа не е неопходно, а македонските граѓани кои се наоѓаат во таа земја навремено да ...

Над 10 илјади жртви од земјотресот и цунамито во Јапонија

Кирилица - 15.03.2011

Бројот на жртвите од разорниот земјотрес и цунами, кои во петокот ја погодија Јапонија, ја надмина бројката од десет илјади, соопшти денеска јапонската Национална полициска агенција, истакнувајќи ...

Јапонија пред банкрот: Се заканува ли нова економска криза?

Кајгана - 15.03.2011

Третата најразвиена светска економија доживеа колапс. Разорниот земјотрес на Јапонија и ја одзеде и последната надеж да се извлече од кризата.

Јапонските спортисти за татковината

Оn.net - 15.03.2011

Јапонските спортисти ширум светот основаа фонд за помош на жртвите од разорниот земјотрес и цунамито кое на 11 март ја погоди нивната ...

Повторно земјотрес во Јапонија

Нетпрес - 15.03.2011

Повторно, веќе втор пат денеска, силен земјотрес ја погоди Јапонија. Јачината на најновиот потрес е 6,1 степени според Рихтеровата скала.

Јапонија се повлекува од Копа Америка?

Курир - 15.03.2011

Страшниот земјотрес кој ја погоди Јапонија би можел да ја принуди нивната фудбалска репрезентација да се откаже од учеството на Копа Америка оваа година.

Филмска „цунами-цензура“ во Јапонија

Кајгана - 15.03.2011

Американските и кинеските филмски продуценти одлучија да го одложат излегувањето на долгоочекуваниот хит во Јапонија, „Aftershock“, драма за последиците на разорниот земјотрес од 1976. година.

Филмот кој ја предвиде катастрофата во Јапонија

Таратур - 15.03.2011

„Тонењето на Јапонија“ („The Sinking of Japan“) е пример како реалноста понекогаш е предвидена во филм. Земјотреси, вулкани и цунами- не станува збор за моменталната катастрофа во Јапонија, туку за ...

МНР препорачува да не се патува во Јапонија

Press24 - 15.03.2011

Министерството советува македонските граѓани кои се наоѓаат во Јапонија, навремено да се подготват за напуштање на земјата.

Јапонскиот земјотрес ги тресе пазарите во светот

Сител - 15.03.2011

Јапонскиот земјотерс ги тресе пазарите во светот. Сите се во црвено. Најсилен пад има Никеи, главниот јапонски берзански индекс.

Јапонија повторно се затресе

Курир - 15.03.2011

Денес Јапонија уште еднаш ја затресе нов силен земјотрес со интензитет од шест рихтерови степени, соопшти националнаа метеоролошка служба.

Јапонија стравува од радијација, а не од земјотреси

Алфа - 15.03.2011

Најголемото прашање во моментов во Јапонија е како и колку ќе влијаат земјотресите врз нуклеарните централи - ексклузивно за Алфа ја опишува состојбата на островот нашиот економски промотор Бојан ...

Скијачите со помош за Јапонија

Оn.net - 15.03.2011

Учесниците на завршницата од Светскиот куп во алпско скијање, која ќе се одржи во швајцарскиот зимски центар, Ленцерхајде, донесоа одлука половина од паричните награди, кои ќе ги добијат за својот ...

Уште еден силен земјотрес во Јапонија

Сител - 15.03.2011

Уште еден силен земјотрес со интензитет од шест степени беше регистриран денеска во Јапонија, соопшти националната метеоролошка служба.

Одложена ГН на Јапонија

Оn.net - 15.03.2011

Светската мотоциклистичка федерација поради катастрофата во Јапонија донесе одлука трката за Големата Награда на оваа земја, која според календарот во Мото ГП шампионатот требаше да се одржи на 24 ...

Цената на нафтата, гасот и Јапонија

МРТ - 15.03.2011

Свето Николовски Цената на нафтата упорно паѓа веќе петти ден. Аналитичарите се уште ги проценуваат последиците од земјотресот и цунамито во Јапонија и нивното влијание врз глобалната побарувачка.

Поради земјотресот во Јапонија расте цената на гасот

Курир - 15.03.2011

Цената на природниот гас во светот забрзано расте бидејќи се стравува дека е можно зголемување на побарувачката во Јапонија по земјотресот кој успеа да сопре работење на 11 нуклеарни реактори во ...

Досега 6.000 загинати во Јапонија

Курир - 15.03.2011

Јапонските власти официјално ја потврдија смртта на 2.475 луѓе во земјотресот со интензитет од девет степени по Рихтеровата скала што ја погоди земјата на 11 март.

Земјотресот во Јапонија го забрзува растот на цената на гасот

МРТ - 15.03.2011

Светските цени на природниот гас забрзано растат поради стравување од можното зголмување на побарувачката во Јапонија по земјотресот кој го запре работењето на 11 нуклеарни реактори во земјата.

Конфузија во Јапонија, над пет илјади загинати

Точка - 15.03.2011

Конфузијата предизвикана од катастрофалниот земјотрес и цунамито се шири масовно денеска во Јапонија, откако во земјотресот оштетената нуклеарка „Фукушима“ експлодира уште еден реактор, што ...

Јапонија пред банкрот: Се заканува ли нова економска криза?

Точка - 15.03.2011

Третата најразвиена светска економија доживеа колапс. Разорниот земјотрес на Јапонија и ја одзеде и последната надеж да се извлече од кризата.

ВИДЕО/ФОТО: Погледнете како изгледаат Сендаи и Минамисанрик по страшното цунами

Точка - 15.03.2011

Окулу 2.000 тела денеска биле пронајдени во покраината Мијаги на северот од Јапонија. Ако ова биде дефинитивно потврдено, тогаш тоа би бил најголемиот број на новооткриени жртви по страшниот ...

Штетата од јапонскиот земјотрес проценета на 180 млрд. долари

Точка - 15.03.2011

Економската штета во Јапонија, која беше погодена од катастрофален земјотрес, според досега расположивите податоци, би можела да изнесува помеѓу 14 и 15 милијарди јени (од 171 до 183 милијарди ...

Помислив, ова е крајот!

Вечер Прес - 15.03.2011

Земјотресот почна со благ потрес, како и многу други земјотреси овде, бидејќи ги има почесто. Си помислив дека како вообичаено што се случува, така и сега за кусо време ќе престане и дека не е ништо ...

Расте бројот на загинати и исчезнати по земјотресот во Јапонија

Канал 77 - 15.03.2011

Јапонските власти официјално ја потврдија смртта на 2.475 луѓе во земјотресот со интензитет од девет степени по Рихтеровата скала што ја погоди земјата на 11 март.

МНР ги советува Македонците кои се во Јапонија да се вратат дома

Точка - 15.03.2011

Министерството за надворешни работи ги советува Македонците во Јапонија навремено да ја напуштат земјата. Од таму препорачуваат Македонците да ги напуштат засегнатите реони, Токио и Фукушима, по ...

ВИДЕО: Филм кој ја предвиде катастрофата во Јапонија

Точка - 15.03.2011

'The Sinking of Japan' е пример за реалност која претходно била илустрирана во филм. Земјотрес, вулкан, цунами - тоа е содржината на филмот 'The Sinking of Japan'.

Преброени 1.887 загинати, околу 15.000 се исчезнати и 450.000 раселени во Јапонија

Точка - 15.03.2011

Точно 1.887 лица загинале, како последица од разорниот земјотрес и од цунамито кои во петокот го погодија северозападниот регион на Јапонија, а повеќе од 15.000 се водат како исчезнати.

Пронајдено живо бебе во урнатините во Јапонија

Точка - 15.03.2011

Во урнатините што зад себе ги оставија разорниот земјотрес и цунамито што ја погодија Јапонија во петокот било пронајдено живо четиримесечно женско бебе.

Земјотресот во Јапонија го скрати денот и ја помести Земјата за 25 сантиметри!

Точка - 15.03.2011

Разорниот земјотрес, што во петoкот ја погоди Јапонија бил толку силен што ја поместил целата планета за 25 сантиметри, предупредуваат експертите.

Анализа: Јапонскиот земјотрес и цунамито можно е да бидат фатални за светската економија

Точка - 15.03.2011

Последиците од земјотресот и цунамито во Јапонија може да се покажат како многу пофатални за светската економија, отколку за јапонската.

Официјален биланс: Во Јапонија загинале 2.414 лица

Точка - 15.03.2011

Официјалната бројка на загинати по големата катастрофа која ја погоди Јапонија се искачи на 2.414, соопшти тамошната полиција.

Адријан Битрак, Македонецот кој ја преживеа катастрофата во Јапонија

Точка - 15.03.2011

Земјотресот почна со благ потрес, како и многу други земјотреси овде, бидејќи ги има почесто. Си помислив дека како вообичаено што се случува, така и сега за кусо време ќе престане и дека не е ништо ...

Современата технологија немоќна пред катастрофите

Н.Македонија - 15.03.2011

Стравувањата за нов земјотрес во Јапонија може да се покажат нереални, потврдуваат домашните познавачи на сеизмолошките движења - Веројатноста од уште еден земјотрес со толкав интензитет е многу ...

Градот на солидарноста доцни со помошта

Н.Македонија - 15.03.2011

Скопје ќе донира 25 илјади евра за помош на настраданите во Јапонија кога градскиот совет на наредната седница ќе донесе одлука за тоа, најави градоначалникот Коце Трајановски Според некои најави, ...

Над десет илјади жртви во земјотресот и цунамито во Јапонија

Идивиди - 15.03.2011

Токио, 15 март 2011 (МИА) - Бројот на жртвите од разорниот земјотрес и цунами, кои во петокот ја погодија Јапонија, ја надмина бројката од десет илјади, соопшти денеска јапонската Национална ...

МНР ги повикува македонските граѓани во Јапонија да ја напуштат земјата

eReporter - 15.03.2011

Министерството за надворешни работи (МНР) ги советува македонските граѓани кои се наоѓаат во Јапонија, навремено да се подготват за напуштање на земјата.

Бројот на жртвите во Јапонија се искачи на 6.000 луѓе

Идивиди - 15.03.2011

Токио, 15 март 2011 (МИА) - Јапонските власти официјално ја потврдија смртта на 2.475 луѓе во земјотресот со интензитет од девет степени по Рихтеровата скала што ја погоди земјата на 11 март.

Како ќе се опорави Јапонија

Идивиди - 15.03.2011

Се што владата во Токио во неделата можеше да каже за економската штета се содржеше во една реченица: „Очекуваме земјотресот значително да влијае на широк спектар на нашето стопанско делување“.

Дваесет членки на ЕУ ќе и помагаат на Јапонија

eReporter - 15.03.2011

Дваесет земји од Европската унија (ЕУ) понудиле помош во операциите за спасување во Јапонија, а ЕУ е подготвена да помогне во ставањето под контрола на нуклеарната криза во земјата.

Градот Скопје ќе испрати парична помош во Јапонија

Канал5 - 14.03.2011

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на наредната седница ќе му предложи на Советот на Град Скопје да усвои одлука за испраќање парична помош во вредност од 1,5 милиони денари за ...

Нема настрадани Македонци во Јапонија

Дневник - 14.03.2011

Според информациите од нивните семејства, сите седум члена на македонска музичка група што еден ден пред земјотресот требаше да настапи во Сендај, најблискиот град до епицентарот, сите се добро ...

Во Јапонија ќе се игра фудбал и покрај страшната катастрофа

Канал5 - 14.03.2011

И покрај катастрофалниот земјотрес и страшниот цунами кои ја погодија Јапонија, актуелниот шампион на Азија нема да ги откажува договорените средби на својата фудбалска репрезентација.

Свет - Од првиот час децата учат заштита од земјотреси

Вест - 14.03.2011

Јапонија има развиено висок систем на заштита на транспортот. Специјални сензори го мерат нивото на земјотресно влијание и во моментот кога тоа ќе се надмине, возовите по автоматизам застануваат.

Земјотрес не може да предвиди никој

Утрински - 14.03.2011

Сеизмолозите се едногласни во ставот дека е невозможно прецизно да се предвиди кога, каде и со колкав интензитет ќе се случи земјотрес.

Македонската Влада понуди помош

Утрински - 14.03.2011

Македонската Влада изразува подготвеност за помош на Јапонија во согласност со најнеопходните потреби, а за катастрофалниот земјотрес во Јапонија ќе се расправа и на утрешната владина седница.

Македонија - Владата ќе решава за помош на Јапонија

Време - 14.03.2011

Владата на утрешната седница ќе одлучува на кој начин ќе и помогне на Јапонија во справувањето со последиците од катастрофалниот земјотрес.

И Google во обид да и помогне на Јапонија

Канал5 - 14.03.2011

Интернет пребарувачот Google воведе online алатка за полесно наоѓање на исчезнатите по катастрофата во Јапонија. Системот им овозможува на граѓаните да се информираат за судбината на нивните ...

Градот Скопје со парична помош за Јапонија

Утрински - 14.03.2011

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на наредната седница ќе му предложи на Советот на Град Скопје да усвои одлука за испраќање парична помош во вредност од 1,5 милиони денари за ...

Скопје ќе и додели на Јапонија 1,8 милиони денари помош

Телма - 14.03.2011

Скопскиот градоначалник Коце Трајановски на наредната седница ќе му предложи на Советот на Град Скопје да усвои одлука за испраќање парична помош во вредност од 1,5 милиони денари за санирање на ...

Во Јапонија загинаа или исчезнаа 5.000 лица и се уништени речиси 73.000 згради

МРТ - 14.03.2011

При катастрофалниот земјотрес од 11 март и цунамито што уследи по него, во Јапонија загинале или исчезнале околу 5.000 лицасе и се урнати или оштетени без можност за нивно користење вкупно 72.945 ...

Застрашувачко аматерско видео од цунамито во Јапонија

Press24 - 14.03.2011

Куќи, автомобили, дрва, отпад.. аматерската снимка објавена денеска покажува како цунамито во Јапонија носи се пред ...

Јапонија ќе претрпи голема економска штета поради земјотресот

Алфа - 14.03.2011

Јапонија ќе претрпи голема економска штета поради разорниот земјотрес и цунами, кои ја погоди во петокот, на 11 март. Стапката на стопански раст во Јапонија во текот на оваа година, поради ...

Околу две илјади тела пронајдени долж брегот на јапонската префектура Мијаги

Сител - 14.03.2011

Околу 2.000 тела се пронајдени долж брегот на префектурата Мијаги, една од најтешко погодените во моќниот земјотрес и големите бранови цунами, што ги зафатија североисточните делови на Јапонија на 11 ...

Јапонија ќе претрпи голема економска штета поради земјотресот

Сител - 14.03.2011

Јапонија ќе претрпи голема економска штета поради разорниот земјотрес и цунами, кои ја погодија во петокот, на 11 март. Стапката на стопански раст во Јапонија во текот на оваа година, поради ...

Јапонските градови пред и по цунами бранот (Фото)

Inpress - 14.03.2011

Токио, 14. март 2011 (ИНПРЕС) Фотографиите од воздух го покажаа вистинскиот степен на уништување на јапонските градови кои исчезнаа во земјотресот кој ја погоди земјата на 11. март.

Нов земјотрес со јачина од 6,2 степени го погоди Токио, нема опасност од цунами

Нетпрес - 14.03.2011

Земјотрес со јачина од 6, 2 степени по Рихтер изутринава ја погоди јапонската престолнина Токио и околните префектури. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 10 километри во океанот, во делот ...

Земјотресот во Јапонија ги урна и акциите на берзата во Токио

Нетпрес - 14.03.2011

Акциите на берзата во Токио доживеале голем пад поради стравувањата дека разорниот земјотрес ќе има негативен ефект врз јапонската економија, објави телевизиската станица НХК, пренесува Нетпрес.

Македонија и понуди помош на Јапонија

Кирилица - 14.03.2011

Владата на Република Македонија изразува подготвеност за укажување помош на Јапонија, согласно нивните најнеопходни потреби, по разурнувачкиот земјотрес и цунами брановите што ја погодија таа земја.

Јапонскиот земјотрес со рекордна штета

Оn.net - 14.03.2011

За неполн еден час, цунамито и земјотресот успеаа да направат над 35 милијарди долари штета во Јапонија, што ова го прави најскапиот земјотрес во ...

Солидарност: Скопје за Јапонија 1,5 милиони денари

Сител - 14.03.2011

Скопскиот градоначалник Коце Трајановски на наредната седница ќе му предложи на Советот на Град Скопје да усвои одлука за испраќање парична помош во вредност од 1,5 милиони денари за санирање на ...

Земјотрес од 4,8 степени во Иран

Inpress - 14.03.2011

Техеран, 14. март 2011 (ИПРЕС) Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала го потресе Јужен Иран. Според податоците на Националниот сеизмолошки институт на САД епицентарот на ...

Цунами, пред и потоа (фото)

ЗаЗабава - 14.03.2011

Фотографиите од воздух го открија степенот на уништување на десеттина јапонски населени региони и илјадници домови и објекти, кои едноставно беа збришени по налетот на цунамито кое следеше по ...

Поради земјотресот „Тојата“ ќе стагнира со прозиводството

Inpress - 14.03.2011

Токио, 14. март 2011 (ИНПРЕС) Јапонскиот произведувач на автомобили „Тојота“ соопшти дека планира суспендирање секаква произведувачка до 16 март по разорниот земјотрес кои ја потресе Јапонија.

Над 5.000 загинати и исчезнати лица во Јапонија

Кирилица - 14.03.2011

Бројот на загинати и исчезнати од разорниот земјотрес и цунами, што ја погодија Јапонија во петокот, достигна повеќе од 5.000 лица, соопштија денеска претставници на службите за вонредни состојби во ...

Бројот на загинати и исчезнати во земјотресот во Јапонија достигна 5.000 лица

Сител - 14.03.2011

Бројот на загинати и исчезнати од разорниот земјотрес и цунами, што ја погодија Јапонија во петокот, на 11 март достигна 5.000 лица, соопштија денеска претставници на службите за вонредни состојби во ...

Пронајдени 2.000 тела на крајбрежјето во Мијаги

Нетпрес - 14.03.2011

Јапонската полиција денеска соопштила дека се пронајдени уште 2.000 тела на крајбрежјето во префектурата Мијаги по разорниот земјотрес со јачина од 9 степени по Рихтер и цунами бранот што во петокот ...

Земјотресот ја помести тектонската плоча на Јапонија за 20 метри

Inpress - 14.03.2011

Токио, 14. март 2011 (ИНПРЕС) Според оценките на јапонските сеизмолози, последниот голем земјотрес ја поместил тектонската плоча врз која се наоѓа земјата за 15-20 метри во правец на исток.

Разлика во катастрофи: САД vs. Јапонија

Оn.net - 14.03.2011

Фундменталната разлика меѓу катастрофата што го погоди Њу Орлеанс во 2005-та и цунами земјотресот во Јапонија од пред некој ...

Минамисанрику - градот кој беше проголтан од цунами

Окно - 14.03.2011

На сликите што ќе ги погледнете можете да го видите речиси целосно збришаниот јапонски пристанишен град Минамисанрику. Се претпоставува дека бројот на загинати изнесува околу 10 000.

183 милијарди долари штета од земјотресот во Јапонија

Нетпрес - 14.03.2011

Економската штета во регионот на Јапонија, погодена од разорниот земјотрес и цунами бранот, изнесува околу 14 до 15 билиони јени, односно од 171 до 183 милијарди долари, соопштила денеска банката ...

Хонда привремено се повлекува од Јапонија

Press24 - 14.03.2011

Автомобилската компанија „Хонда“ денеска соопшти дека го прекинува своето производство во Јапонија до 20 март, како последица на разорниот земјотрес и цунамито, кои во петокот на 11 март го погодија ...

Штетата во Јапонија- над 180 милијарди долари

Press24 - 14.03.2011

Банката „Kredi Suis“ денеска соопшти дека, според денешните расположливи податоци, економската штета во регионот на Јапонија, што во петокот беше погоден од разурнувачкиот земјотес, ќе изнесува 14 до ...

Направена проценка за штетите од земјотресот во Јапонија

Кирилица - 14.03.2011

Банката „Kredi Suis“ денеска соопшти дека, според денешните расположливи податоци, економската штета во регионот на Јапонија, што во петокот беше погоден од разурнувачкиот земјотес, ќе изнесува од ...

„Хонда“ привремено го прекинува производството во Јапонија

Кирилица - 14.03.2011

Автомобилската компанија „Хонда“ денеска соопшти дека го прекинува своето производство во Јапонија до 20 март, како последица на разорниот земјотрес и цунамито, кои во петокот на 11 март го погодија ...

Банката „Kredi Suis“ објави проценка за штетите од земјотресот во Јапонија

Сител - 14.03.2011

Банката „Kredi Suis“ денеска соопшти дека, според денешните расположливи податоци, економската штета во регионот на Јапонија, што во петокот беше погоден од разурнувачкиот земјотес, ќе изнесува 14 до ...

Парична помош за Јапонија од Град Скопје

Курир - 14.03.2011

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на наредната седница ќе му предложи на Советот на Град Скопје да усвои одлука за испраќање парична помош во вредност од 1,5 милиони денари.

Град Скопје со 1.5 милиони денари ќе и помага на Јапонија

Press24 - 14.03.2011

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на наредната седница ќе му предложи на Советот на Град Скопје да усвои одлука за испраќање парична помош во вредност од 1,5 милиони денари.