TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски спремен за средба со Папандреу

А1 - 22.11.2009

А1 од владини извори дознава дека Груевски е подготвен за средба и директни разговори со грчкиот премиер Папандреу веќе од утре.

Македонија - Баросо во чевлите на Нимиц

Време - 22.11.2009

Уште една средба меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Никола Груевски и Јоргос Папандреу, најверојатно идната недела, треба да се случи пред македонскиот ...

Дипломатска викенд офанзива на Брисел

А1 - 21.11.2009

Груевски и Папандреу да најдат термин за директна средба во текот на следната недела, најдоцна до втори декември, и да се договорат кое ќе биде новото име на ...

Ќе го голтнеме ли горчливото апче

Утрински - 21.11.2009

Најавите од дипломатски извори дека е можно етапно решавање на спорот меѓу Македонија и Грција донесоа грст оптимизам дека македонскиот интеграциски процес ...

Времето го избриша апсурдниот повод на Грција за спорот со името

Н.Македонија - 21.11.2009

Цели 18 години по независноста, Македонија не окупира ниту квадратен метар грчка територија И овој факт покажува дека спорот за името е апсурден и без никаква ...

Брисел запна пак да ги седне Груевски и Папандреу

Н.Македонија - 21.11.2009

Двајцата премиери засега не искажале спремност за ваквата иницијатива што ја договараат високи претставници на ЕУ, тврдат дипломатски извори Европската Унија ...

Петок, 20 ноември

BBC - 20.11.2009

Македонските весници не престануваат со анализа дали е можно решение на дведеценискиот македонско-грчки спор околу името во една ваква „трка на кратка патека“- ...

Спорот Македонија-Грција се сели во ЕУ?

Алсат-М - 20.11.2009

Дали решавањето на спорот за разликите околу името од Обединетите Нации се префрла и во Европската Унија, која како што брифираа анонимни извори од Брисел, има ...

До преговорите и назад

Дневник - 20.11.2009

Го нема Британецот Денис Мек Шејн да ни брои минути, иако и без него знаеме дека часовникот ни отчукува.

Македонија - Директните преговори не се директно отфрлени

Време - 20.11.2009

Игор Чавески Грција прифаќа спорот за името да се решава преку директни разговори на премиерско или претседателско ниво, македонскиот врв не ја коментира ...

Грчкиот предлог за името бил фалсификат

Утрински - 20.11.2009

Од нашиот дописник Брисел - Објавениот предлог од Грција, што ја занеми јавноста во Македонија, бил фалсификат и, всушност, не постои, тврдат високи ...

Иванов - Грција има максималистички барања

Сител - 20.11.2009

Преговарачот Јолевски ни пренесе - Грција има максималистички барања, ова е одговорот на претседателот Иванов на информациите дека грчките барања во ...

Дипломати на ЕУ подготвуваат стратегија за спорот Македонија-Грција

Алсат-М - 19.11.2009

Високи дипломати во Брисел подготвуваат нов предлог да и помогнат на Македонија да добие датум за почнување преговори за членство во европскиот самит во ...

Брисел има сценарио за името

Дневник - 19.11.2009

Прво би се договорило името на Македонија, со што би се создала можност за преговори со ЕУ напролет, а за идентитетот и за опсегот на употребата на името би се ...

Зошто Црвенковски отиде кај Ахмети?

Утрински - 19.11.2009

Иако навидум нормален потег, сепак, неодамнешната посета на Бранко Црвенковски на Али Ахмети во Мала Речица е најзначајниот политички настан во последно време, ...

Метју Нимиц жали...

Утрински - 19.11.2009

Искусната ѕвезда на американската дипломатија Метју Нимиц мора тешко да го погодила реториката во Македонија штом се реши на реакција.

СДСМ бара иницијатива од Груевски за името

Утрински - 19.11.2009

СДСМ бара од премиерот Никола Груевски да поведе иницијатива за, како што рече на вчерашната прес-конференција портпаролот Емилијан Станковиќ, вистинско ...

Македонија - Груевски да не се предава

Време - 19.11.2009

Премиерот Никола Груевски да го повика посредникот во спорот за името со Грција, Метју Нимиц, да излезе со компромисен и избалансиран предлог кој ќе ги има ...

Максималистичкиот предлог бил фалсификат

Утрински - 19.11.2009

Од нашиот дописник Брисел - Предлогот на Грција што ја занеми јавноста во Македонија бил фалсификат и всушност не постои, тврдат високи дипломатски извори од ...

Дневен печат - Меѓу името и новиот грип

Р.С.Европа - 19.11.2009

Ширењето на новиот грип и првиот смртен случај во Македонија, се главни теми во македонските медиуми.

Нимиц за преговорите

BBC - 18.11.2009

Следна заедничка средба на посредникот на Обединетите Нации во грчко-македонскиот спор со преговарачите од двете земји ќе има кога Метју Нимиц или двете страни ...

ДУИ ќе остане конструктивна за името

А1 - 18.11.2009

ДУИ како најголема партија на Албанците во Македонија, и како партија која е дел од власта ќе направи се што е во нејзина можност до 7 Декември, да се постигне ...

Брисел чека гест на добра волја

Дневник - 18.11.2009

Македонија да покаже опиплив доказ дека е влезена во суштински преговори, а не само во пренесување на ставовите кај посредникот Метју Нимиц, порачуваат од ...

Волја има, но преговори нема

Утрински - 18.11.2009

Атмосфера на меѓусебни обвинувања меѓу владејачката ВМРО-ДПМНЕ и опзициската СДСМ, го одбележа вчерашниот ден по прексиноќешната средба на државниот врв, која ...

СДСМ: "Груевски да пристапи кон суштински преговори"

Телма - 18.11.2009

Никола Груевски во преостанатиот период до седми декември веднаш да покрене иницијатива за вистинско отпочнување на преговори и седнување на заедничка маса на ...

Македонија - Црвенковски: Македонија да иницира преговори

Време - 18.11.2009

Македонија да побара од посредникот Метју Нимиц да закаже преговарачка средба пред состанокот на Советот на министри на Европа на седми декември затоа што ...

СДСМ: Груевски да иницира вистински преговори со Грција за името

Алсат-М - 18.11.2009

СДСМ бара од премиерот Никола Груевски да покрене иницијатива за, како што рече на денешната прес-конференција портпаролот Емилијан Станковиќ, виситинско ...

Опозицијата не подготвува мрачни сценарија по 7 декември

Утрински - 18.11.2009

Опозицијата не ги подгрева високите очекувања од преговорите под покровителство на ОН и на преговарачот Метју Нимиц, но бара власта да поведе иницијатива за ...

Нимиц: Засега нема заедничка средба

Вест - 18.11.2009

И покрај тоа што и Македонија и Грција се вкопаа силно на своите позиции во спорот за името, посредникот Метју Нимиц вчера информираше дека и двете страни ...

СДСМ повторно го повика Груевски да побара преговори или решение од Нимиц

Форум - 18.11.2009

СДСМ не се плаши од „автократските пораки“ на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во писмото испратено вчера до членовите на партијата, и подготвен е да го ...

Македонска Алијанса повикува на прекин на преговорите за името

Нетпрес - 18.11.2009

Претседателот на Македонската Алијанса Џорџ Атанасоски денеска ја повика владата да ги прекина преговорите за името со Грција. “Ја повикувам Владата на Р.

СДСМ повторно бара од Груевски иницијатива за името

Макфакс - 18.11.2009

Илија Лопарски 18 ноември 2009 Скопје Опозицискиот СДСМ денеска го повтори повикот упатен да премиерот да преземе иницијатива што би довела до решение на ...

Нимиц ќе свика заедничка средба кога ќе смета дека би била корисна

Кирилица - 18.11.2009

Медијаторот Метју Нимиц по минатонеделните разговори со претставниците на Македонија и на Грција, е во секојдневен контакт со двете страни, но засега не ...

СДСМ: Груевски вистински да покрене иницијатива за решавање на спорот со името

Нетпрес - 18.11.2009

Никола Груевски во преостанатиот период до седми декември веднаш да покрене иницијатива за вистинско отпочнување на преговори и седнување на заедничка маса на ...

СДСМ - Груевски создава атмосфера на алиби

Inpress - 18.11.2009

Скопје, 18. ноември (ИНПРЕС) Портпаролот на СДСМ Емилијан Станковиќ, денеска на прес конференција, пренесе дел од синоќешните заклучоци на Ценгтралниоит одбор ...

Помалите партии бараат власта да го чуе и нивното мислење за името

Сител - 18.11.2009

Социјладемократите бараат директни преговори за името. Очекуваат Груевски да ги иницира и да го повика медијаторот Нимиц да излезе со нов предлог.

Чекајќи го седми декември

BBC - 17.11.2009

Политичката атмосфера во Македонија зоврива како што се ближи 7-ми декември, денот кога ќе се знае дали земјата ќе добие датум за почеток на преговори со ...

Вторник, 17 ноември

BBC - 17.11.2009

Македонските весници продолжуваат со пренесување на пораките и анализи на новонастанатите услови, по новите средби во Њујорк околу решавањето на спорот со ...

Опозицијата ја повикува власта на активни преговори

А1 - 17.11.2009

Македонија треба да иницира продолжување на преговорите, или да побара од посредникот Метју Нимиц да излезе со предлог за решавање на спорот за името.

СДСМ изразува загриженост за политичката ситуација

Телма - 17.11.2009

Раководството на Социјадемократите за вечер закажа седница на Централниот одбор на која ќе се дискутира за актуелната политичка состојба во државата во врска ...

Метју Нимиц е разочаран што владини извори објавија детали од последната рунда преговори

Канал5 - 17.11.2009

Метју Нимиц е разочаран што владини извори објавија детали од последната рунда преговори. Преку портпаролот на ОН праќа порака да одржува високо ниво на ...

Црвената линија, црно на бело

Утрински - 17.11.2009

Грција ни ја испорача својата црвена линија во спорот со името и тоа црно на бело. Листата на барања која грчкиот преговарач Адамантиос Василакис му ја ...

Опозицијата загрижена за преговарачкиот процес за името

Алсат-М - 17.11.2009

Опозицијата e загрижена за текот на преговарачкиот процес за името. "СДСМ нема да прави пречки, напротив бара тој да се поддржи ", изјави лидерот на ...

Нужна е наша иницијатива за името

Дневник - 17.11.2009

По изјавата дека „кога ќе има нешто ново, ќе ги свика лидерите за да ги информира“, се очекуваше премиерот да закаже лидерска средба на која ќе извести, но и ...

Молк во Грција за преговорите

Утрински - 17.11.2009

Грција не реагира на документот објавен во нашите медиуми за наводните нови грчки позиции. Грчките медиуми не ги коментираат последните средби на македонскиот ...

Македонските позиции за името - енигма

Утрински - 17.11.2009

Голема енигма за домашната сцена се последните случувања околу името, кои засега може да се толкуваат само како неодржување на најавената рунда разговори, ...

На Грција не и‘ се брза, а Македонија ќе чека?

Deutsche Welle - 17.11.2009

Македонија останува во разговорите за името со посредство на ОН и покрај максималистичките позиции на Грција, очекува таа да ја почитува Времената ...

Нимиц засега без датум за средба на преговарачите

Телма - 17.11.2009

Нова рунда преговори за името меѓу Македонија и Грција ќе свика посредникот, Метју Нимиц доколку утврди дека има причини за тоа или доколку има барање од која ...

Македонија - Угоре северно, удолу пеколно

Време - 17.11.2009

Игор Чавески Државниот врв се наоѓа пред голема дилема каква позиција да заземе во преговорите за името откако грчкиот преговарач Адамантиос Василакис на ...

Македонија останува во разговорите за името и покрај максималистичките позиции на Грција

Алфа - 17.11.2009

Република Македонија останува активно вклучена во разговорите што се водат под покровителство на ОН и покрај максималистичките позиции на Грција и очекува од ...

Милошоски - остануваме посветени на разговорите

Inpress - 17.11.2009

Скопје, 17. ноември (ИНПРЕС) По итно свиканата средба на државниот врв во претседателската резиденција, македонскиот министер за надворешни работи Антонио ...

Црвенковски бара Македонија да покаже иницијатива во преговорите

Сител - 17.11.2009

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски порачува дека Македонија треба да покаже иницијатива во преговорите и тоа со свој предлог за името, и до 7 декември да ...

Помалите партии загрижени околу преговорите за името

Сител - 17.11.2009

Помалите партии загрижени за последните случувања околу преговорите името. Бараат да бидат вклучени во изнаоѓањето внатрешен компромис за настап во ...

Реакција на СДСМ на изјавата на Милошоски по средбата на државниот врв

Кирилица - 17.11.2009

Не друг туку ВМРО ДПМНЕ креираше зголемени очекувања и ја окарактеризира средбата помеѓу Груевски и Папандреу како историска, стои во реакцијата на СДСМ на ...

Македонија останува во разговорите за името и покрај максималистичките позиции на Атина

МРТ - 17.11.2009

Република Македонија останува активно вклучена во разговорите што се водат под покровителство на ОН и покрај максималистичките позиции на нашиот јужен сосед и ...

СДСМ: Македонија да бара преговори

Макфакс - 17.11.2009

Илија Лопарски 17 ноември 2009 Скопје Македонија да побара од посредникот на ОН; Метју Нимиц да закаже преговарачка средба пред состанокот на Советот на ...

Нимиц ќе свика преговори по потреба

Макфакс - 17.11.2009

Автор: PG JRM**LON** Нова рунда преговори за името меѓу Македонија и Грција ќе свика посредникот, Метју Нимиц доколку утврди дека има причини за тоа или ...

Опозицијата бара информации за преговорите за името

Р.С.Европа - 17.11.2009

За опозиционите партии најбитно е што Македонија останува посветена на преговорите за името под покровителство на ОН, но тие имаат забелешки поради тоа што ...

Врвот на СДСМ ќе ја разгледува актуелната состојба во земјава

Нетпрес - 17.11.2009

Раководството на Социјадемократите за вечер закажа седница на Централниот одбор на која ќе се дискутира за актуелната политичка состојба во државата во врска ...

СДСМ - високите очекувања ги креираше Никола Груевски

Inpress - 17.11.2009

Скопје, 17. ноември (ИНПРЕС) Центарот за комуникации со јавноста на СДСМ информираше дека вечерва ќе одржи седница на Централниот Одбор на која ќе се дискутира ...

СДСМ:Државниот врв повеќе се занимава со опозицијата, наместо со решавање на спорот

Форум - 17.11.2009

„Разочарани сме што очигледно вчера државниот врв повеќе се занимавал со опозицијата наместо сериозно да се посвети на активностите за обезбедување на датум за ...

СДСМ бара од Владата конкретни мерки и иницијатива за решавање на спорот за името

Нетпрес - 17.11.2009

Да се покрене иницијатива да се седне на заедничка маса и вистински да се преговара за решение на спорот за името меѓу Македонија и Грција, бара СДСМ.

СДСМ: Македонија да бара преговори

Форум - 17.11.2009

Македонија да побара од медијаторот Метју Нимиц да закаже преговарачка средба пред состанокот на Советот на министри на ЕУ на 7 – ми декември, затоа што ...

Македонија останува во преговорите

Алфа - 17.11.2009

И покрај, како што државно владиниот врв ги нарекува, максимималистичките барања на Грција кои Василакис му ги испорачал на Нимиц, Македонија останува во ...

Македонија останува во разговорите за името

Кајгана - 17.11.2009

Република Македонија останува активно вклучена во разговорите што се водат под покровителство на ОН и покрај максималистичките позиции на Грција и очекува од ...

Нимиц ќе свика преговори, ако е потребно

Форум - 17.11.2009

Нова рунда преговори околу името меѓу Македонија и Грција ќе свика посредникот, Метју Нимиц доколку утврди дека има причини за тоа или доколку има барање од ...

Нимиц ќе свика средба кога ќе смета дека тоа ќе има корист

Р.С.Европа - 17.11.2009

Медијаторот Метју Нимиц по минатонеделните разговори со претставниците на Македонија и на Грција, е во секојдневен контакт со двете страни, но засега не ...

Македонија останува во рагзоворите за името и покрај максималистичките позиции на Грција

Кирилица - 17.11.2009

Република Македонија останува активно вклучена во разговорите што се водат под покровителство на ОН и покрај максималистичките позиции на Грција и очекува од ...

Нимиц ќе реши дали и кога ќе има заедничка средба

Алфа - 17.11.2009

Претседавачот со европската унија – Шведска се уште верува дека е можно скорешно решение, наспроти песимизмот во процесот по њујоршките консултации на Нимиц со ...

Црвенковски: И Македонија и Грција имаат максималистички барања

Вечер Прес - 17.11.2009

Македонија е во многу понезавидна позиција и затоа Груевски треба да покрене иницијатива за вистински преговори во кои ќе се дискутира за можните отстапки од ...

Грција не ја изненади Македонија, остануваме посветени на преговорите

Вечер Прес - 17.11.2009

Земјава ќе биде активно вклучена во разговорите што се водат под покровителство на Обединетите нации со посредство на Метју Нимиц и во иднина, заклучи ...

Сега сите ќе глумат преговори!

Н.Македонија - 17.11.2009

Посредникот Нимиц засега нема да свика заедничка средба со преговарачите, но ќе ја продолжи секојдневната поединечна комуникација со Јолевски и со Василакис.

Македонија останува во разговорите за името

Идивиди - 17.11.2009

Скопје, 16 ноември (МИА) - Република Македонија останува активно вклучена во разговорите што се водат под покровителство на ОН и покрај максималистичките ...

Понеделник, 16 ноември

BBC - 16.11.2009

Денешните изданија на весниците во Македонија пишуваат за настаните поврзани по одделните средби на посредникот во спорот со Грција околу името Македонија, ...

Државниот врв заседава за името

А1 - 16.11.2009

Преговарачот Јолевски итно повикан во Скопје за да го информира државниот врв за разговорите во Њујорк.

Ќе ги прекине ли Македонија преговорите за името?

Канал5 - 16.11.2009

Прекин на преговорите ќе биде стратегиска грешка која значително ќе ја влоши меѓународната позиција на Македонија во врска со спорот за името.

Состанок на Државниот врв за спорот за името

Телма - 16.11.2009

Државниот врв вечерва одржува координативна средба на која се разгледуваат последните случувања околу прашањето за името.

Македонија останува во преговорите за името

Телма - 16.11.2009

Република Македонија останува активно вклучена во разговорите што се водат под покровителство на ОН и покрај максималистичките позиции на Грција и очекува од ...

Милошоски:Преговорите продолжуваат

Алсат-М - 16.11.2009

Државниот врв не е изненаден од максималистичките барања на Атина Преговорите за решавање на спорот со името продолжуваат и покрај максималистичките предлози ...

Поента - Гарантирање на ќор-сокакот

Време - 16.11.2009

Жарко Јорданоски Ако може да им се верува на владините брифери, Грција на последните преговори кај посредникот Метју Нимиц им приредила стиден туш не само на ...

Македонија - Преговорите за името во клиничка смрт

Време - 16.11.2009

Игор Чавески Македонскиот државен врв е во шок откако викендов во Њујорк грчката преговарачка делегација ги претстави своите барања во спорот за името, по што, ...

Грција ги прошири своите барања

Утрински - 16.11.2009

Македонија и Грција се вратија секоја во својот „ров“ во преговорите за името откако грчкиот преговарач Адамантиос Василакис на медијаторот од ОН, Метју Нимиц, ...

Власта мора да ги отвори картите за името

Утрински - 16.11.2009

Политичката јавност во земјата со голема загриженост го следи развојот на настаните поврзани со преговарачкиот процес за името, кој добива драматични размери.

Јолевски денеска во Скопје, вечерва консултации на државниот врв

Канал5 - 16.11.2009

Владата на итни консултации во Скопје го повика македонскиот преговарач во спорот за името- амбасадорот Зоран Јолевски.

Државниот врв ќе заседава за името

Алсат-М - 16.11.2009

Државно-владиниот врв доцна попладнево се очекува да одржи координација во врска со последните случувања во процесот на преговори за разликите околу името кој ...

СДСМ: Преговорите се враќаат на позициите по Букурешт

Вест - 16.11.2009

Црвенковски и подмладокот ги одбележаа 18-те години од формирањето на Социјалдемократската младина на Македонија "Од информации од медиумите кои произлегуваат ...

Груевски: Барањата на Грција се максималистички

Вест - 16.11.2009

"Во интерес на процесот, дозволете да се воздржам од коментар на максималистичките позиции на Грција.

Дебела грчка црвена линија

Вест - 16.11.2009

Според дипломатските документи лиферувани до медиумите од владин извор, Грција бара целосна промена на името, јазикот и идентитетот за да не го блокира по ...

Македонија останува во преговорите за името

Макфакс - 16.11.2009

Александра Милевска 16 ноември 2009 Скопје Македонија ќе остане активно вклучена во дијалогот со Грција за прашањето со името, што се води под покровителство ...

Нема заедничка средба за името неделава во Њујорк

Сител - 16.11.2009

Нема заедничка средба за името во Њујорк. Портпаролот на Нимиц, Брендон Варма во изјава за Сител потврди – иако планирале, средбата најверојатно нема да се ...

Средба на државно-владиниот врв со Јолевски

Алфа - 16.11.2009

Вечерашната седница на државно-владиниот врв, на која ќе присуствува и преговарачот Јолевски, ќе треба да разјасни какви се македонските позиции во преговорите ...

Вечерва координација на државниот врв за името

Р.С.Европа - 16.11.2009

Државниот врв вечерва ќе одржи координативна средба на која ќе бидат разгледани последните случувања околу прашањето за името.На средбата која треба да се ...

ЕУ бара владата да преговара со Грција

Р.С.Европа - 16.11.2009

ЕУ во соопштение ја повикува Владата да ги искористи следните неколку недели за да го реши спорот со името.

Државниот врв на координација за името

Форум - 16.11.2009

На средбата во претседателската вила „Водно“, македонскиот преговарач амбсадорот Зоран Јолевски, го информира државниот врв за разговорите со медијаторот Метју ...

Македонија останува во разговорите за името

Сител - 16.11.2009

Република Македонија останува активно вклучена во разговорите што се водат под покровителство на ОН и покрај максималистичките позиции на Грција и очекува од ...

Македонија останува во преговорите

Форум - 16.11.2009

Државниот врв, се надева дека Грција ќе ги почитува нормите и одредбите од времената спогодба и нема да ги попречува евроинтеграциите на земјава 16 ноември ...

Државниот врв се координира за името

Сител - 16.11.2009

Државниот врв вечерва одржува координативна средба на која се разгледуваат последните случувања околу прашањето за името.

Јолевски реферираше пред државниот врв

Вечер Прес - 16.11.2009

Максималистички ставови на Грција во однос на разликите за спорот околу името на Македонија синоќа беа тема на средбата на претставниците на државниот врв.

Атина ги влоши преговорите

Н.Македонија - 16.11.2009

Државниот врв ќе се консултира за името по доаѓањето на преговарачот Зоран Јолевски, а не се исклучува и прекин на преговорите во случај Грција да ги реализира ...