TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ:Грција да се исклучи од Шенген, за помош од Фронтекс

Телма - 27.11.2015

ЕУ ќе и се закани на Грција со исклучување од Шенген зоната, за да прими помош од Еврopската агенција за управување на надворешните граници на Фронтекс, се посочува во информација на британскиот весник „Фајненшел тајмс“.

Јункер: Еврото ќе колабира ако Европа ги заостри границите

Дневник - 27.11.2015

Безграничниот систем на Шенген е под закана. Ако тој колабира, единствената валута може да се сруши со неа. Тоа неделава го изјави претседателот на Европската комисија (ЕK), Жан-Kлод Јункер.

Закани од ЕУ до Грција: или помош од фронтекс или исклучување од Шенген

Нетпрес - 27.11.2015

ЕУ ќе и се закани на Грција со исклучување од Шенген зоната, за да прими помош од Еврopската агенција за управување на надворешните граници на Фронтекс , се посочува во информација на британскиот весник „Фајненшел тајмс“, пренесува МИА .

Терористичките напади во Париз може да стават крај на шенгенскиот систем

Press24 - 27.11.2015

Кога Холанѓанец со својот караван автомобил возеше кон Коста дел сол, единственото нешто кое го потсетуваше дека некогаш преминувал граници беа серијата смс-пораки кои го поздравуваа дека дошол во Белгија, Франција и Шпанија.

Грција ќе биде исфрлена од Шенген ако продолжи со неодговорниот однос кон бегласката криза

Сител - 27.11.2015

Притисокот на мигрантите и инфилтирањето на теросити меѓу бегалците се заканува за целосно укинување на Шенген зоната, пишува „Фајненшел тајмс“. Угледниот весник објавува дека Брисел со 4 иницијативи се обидува да го спаси Шенгенскиот договор, а ...

ЕУ со закана дека ќе ја исклучи Грција од шенген-зоната

Телеграф - 27.11.2015

Според весникот, високи претставници на ЕУ сметаат дека тоа е единствен начин да ја убедат Атина да побара помош од Фронтекс за заштита на своите граници ЕУ ѝ се закани на Грција со исклучување од шенген-зоната, за да прими помош од Европската ...

ЕУ и се закани на Грција со исклучување од Шенген

Курир - 27.11.2015

ЕУ ќе и се закани на Грција со исклучување од Шенген зоната, за да прими помош од Еврopската агенција за управување на надворешните граници на Фронтекс, се посочува во информација на британскиот весник „Фајненшел тајмс“.

Дејселблум: Бгалската криза може да донесе мини-Шенген зона

А1 On - 27.11.2015

Холандскиот министер за финансии Јерун Дејселблум упати предупредување до сите држави кои не ги обезбедуваат доволно границите на Европа и не прифаќаат на своја територија бегалци, дека може да се најдат вон границите на едно идно мини-Шенгенско ...

Терористичките напади во Париз може да стават крај на шенгенскиот систем

Сител - 27.11.2015

Економист - Лондон Кога Холанѓанец со својот караван автомобил возеше кон Коста дел сол, единственото нешто кое го потсетуваше дека некогаш преминувал граници беа серијата смс-пораки кои го поздравуваа дека дошол во Белгија, Франција и Шпанија.

ЕУ ќе и се закани на Грција со исклучување од Шенген зоната

+инфо - 27.11.2015

ЕУ ќе и се закани на Грција со исклучување од Шенген зоната, за да прими помош од Еврoпската агенција за управување на надворешните граници Фронтекс, се посочува во информација на британскиот весник „Фајненшел тајмс“.

Мигрантска криза: Ако не се решат проблемите ќе се воведе „мини шенген“

Press24 - 27.11.2015

Претседавајќи за еврозоната Јерон Дијеселбл денеска ги предупреди земјите, кои не успеваат адекватно да ги заштитат европските граници и не преземаат одреден дел бегалци, може да се најдат надвор од границите на можната „мини-шенген зона“.

Јерун Дејселблум: Бегалската криза може да донесе мини Шенген-зона

Нетпрес - 27.11.2015

Бегалската криза може да донесе мини Шенген-зона . Јерун Дејселблум, холандскиот министер за финансии, ги предупреди сите држави кои не ги обезбедуваат доволно границите на Европа и не прифаќаат на своја територија бегалци, дека може да се најдат ...

Терористичките напади во Париз може да стават крај на шенгенскиот систем

А1 On - 27.11.2015

Економист – Лондон Кога Холанѓанец со својот караван автомобил возеше кон Коста дел сол, единственото нешто кое го потсетуваше дека некогаш преминувал граници беа серијата смс-пораки кои го поздравуваа дека дошол во Белгија, Франција и Шпанија.

Дејселблум: Бегалската криза може да донесе мини Шенген зона

Република - 27.11.2015

Холандскиот министер за финансии Јерун Дејселблум упати предупредување до сите држави кои не ги обезбедуваат доволно границите на Европа и не прифаќаат на своја територија бегалци, дека може да се најдат вон границите на едно идно мини­Шенгенско ...

Или Фронтекс или надвор од Шенген!

Вечер Прес - 27.11.2015

ЕУ ќе и се закани на Грција со исклучување од Шенген зоната, за да прими помош од Еврoпската агенција за управување на надворешните граници на Фронтекс, се посочува во информација на британскиот весник „Фајненшел тајмс" ЕУ ќе и се закани на Грција ...

ЕУ ѝ се закани на Грција со исклучување од шенгенската зона

Република - 27.11.2015

ЕУ и се закани на Грција со исклучување од Шенген зоната, за да прими помош од Еврoпската агенција за управување на надворешните граници на Фронтекс, се посочува во информација на британскиот весник „Фајненшел тајмс“.

Јункер до лидерите на ЕУ: Спасете го шенгенскиот систем

Утрински - 25.11.2015

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска ги повика лидерите на Европска унија да го спасат „шенгенскиот систем“, кој е загрозен поради закана од терористички напади и бегалскиот бран.

Јункер до лидерите на ЕУ: Спасете го шенгенскиот систем

24 Вести - 25.11.2015

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер ги повика лидерите на Европска унија да го спасат „шенгенскиот систем“, кој е загрозен поради закана од терористички напади и бегалскиот бран.

Јункер со повик до лидерите на ЕУ за спас на шенгенот

Телма - 25.11.2015

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска ги повика лидерите на Европска унија да го спасат „шенгенскиот систем“, кој е загрозен поради закана од терористички напади и бегалскиот бран.

ЈУНКЕР: Спасете го шенгенскиот систем

Телеграф - 25.11.2015

Претседателот на ЕК наведе дека не треба да се мешаат екстремистите и бегалците, додавајќи оти многу мигранти бегаат токму од нив Заканата од терористички напади и бегалската криза го загрозува шенгенскиот систем, вели претседателот на Европската ...

Јункер до лидерите на ЕУ: Спасете го Шенген

Нетпрес - 25.11.2015

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, ги повика лидерите на Европската унија да го спасат „шенгенскиот систем“, кој е загрозен поради заканата од терористички напади и големиот бран на бегаллци.

ВО ПРЕСРЕТ НА САМИТОТ В НЕДЕЛА: Ќе успее ли ЕУ да го спаси шенгенот?

Телеграф - 25.11.2015

Претседателот на ЕК наведе дека не треба да се мешаат екстремистите и бегалците, додавајќи оти многу мигранти бегаат токму од нив Лидерите на 28. држави-членки на Европската унија и на Турција ќе одржат в недела во Брисел самит со цел подобрување на ...

Јункер: Еврото нема смисла ако падне Шенген

Макфакс - 25.11.2015

Претседателот Европската комисија, Жан-Клод Јункер, предупреди во средата во Стразбур дека заедничката европска валута нема смисла, доколку пропадне Шенгенскиот простор. „Сакам да кажам дека мораме да го сочуваме духот на Шенген.

Нови Шенген правила до крајот на март 2016-та

МРТ - 25.11.2015

Тероризмот ја разбуди Европа која воведува нови правила на гранична контрола. Спасот на Шенгенот е императив, но безбедноста е повторно на врвот на агендата. Како што беше и денеска во Европскиот парламент во Брисел кадешто се претстави новата ...

Јункер до лидерите на ЕУ: Спасете го шенгенскиот систем

Сител - 25.11.2015

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска ги повика лидерите на Европска унија да го спасат „шенгенскиот систем“, кој е загрозен поради закана од терористички напади и бегалскиот бран.

Јункер до лидерите на ЕУ: Спасете го шенгенскиот систем

Репортер - 25.11.2015

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска ги повика лидерите на Европска унија да го спасат „шенгенскиот систем“, кој е загрозен поради закана од терористички напади и бегалскиот бран.

Јункер повикува: Спасете го шенгенскиот систем

Press24 - 25.11.2015

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска ги повика лидерите на Европска унија да го спасат „шенгенскиот систем“, кој е загрозен поради закана од терористички напади и бегалскиот бран, пренесе МИА.

Јункер до лидерите на ЕУ: Спасете го шенгенскиот систем

+инфо - 25.11.2015

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска ги повика лидерите на Европска унија да го спасат „шенгенскиот систем“, кој е загрозен поради закана од терористички напади и бегалскиот бран.

Јункер до лидерите на ЕУ: Спасете го шенгенскиот систем

А1 On - 25.11.2015

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска ги повика лидерите на Европска унија да го спасат „шенгенскиот систем“, кој е загрозен поради закана од терористички напади и бегалскиот бран.

Јункер со повик до ЕУ лидерите: Спасете го Шенгенскиот систем!

Капитал - 25.11.2015

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер ги повика лидерите на Европската унија да го спасат шенгенскиот систем, кој е загрозен поради можностите од терористички напади и доаѓањето на илјадници бегалци, пренесува РТС.

Јункер до лидерите на ЕУ: Спасете го шенгенскиот систем

Денешен - 25.11.2015

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска ги повика лидерите на Европска унија да го спасат „шенгенскиот систем“, кој е загрозен поради закана од терористички напади и бегалскиот бран.

Јункер: Шенген е во кома, еврото ќе пропадне без него

Локално - 25.11.2015

Жан-Клод Јункер призна дека Шенген е во “кома” и предупреди дека еврото ќе пропадне без него, изјавил претседателот на Еврокомисијата во Европарламентот, објави “Телеграф”. Говорејќи на сесија за одбележување на терористичките напади во Париз, ...

Јункер: „Шенгенот е во кома, еврото ќе пропадне без него“

Фактор - 25.11.2015

Претседателот на ЕК Жан-Клод Јункер призна дека Шенгенот е во „кома“ и предупреди дека еврото ќе пропадне без него, соопштува англиски Telegraph. Тој нагласува дека има витална врска помеѓу слободното движење и постоењето на единствена валута во ЕУ.

Спасете го шенгенскиот систем!

Вечер Прес - 25.11.2015

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска ги повика лидерите на Европска унија да го спасат „шенгенскиот систем", кој е загрозен поради закана од терористички напади и бегалскиот бран Претседателот на Европската комисија Жан-Клод ...

Јункер до лидерите на ЕУ: Спасете го шенгенскиот систем

Република - 25.11.2015

Претседателот на Европската комисија Жан­Клод Јункер денеска ги повика лидерите на Европска унија да го спасат „шенгенскиот систем“, кој е загрозен поради закана од терористички напади и бегалскиот бран.

Јункер: Нема Шенген, нема евро

Денар - 25.11.2015

Претседателот на Европската комисија (EK) Жан Клод Јункер, изјави дека „ шенгенскиот систем “ е загрозен и предупреди дека доколку тој пропадне, ќе го повлече со себе и еврото. Јункер ги повика лидерите на Европската унија да го спасат „шенгенскиот ...

Ако падне шенгенот, паѓа и еврото!

Lider - 25.11.2015

Претседателот на Европската комисија (EK) Жан Клод Јункер, изјави дека „шенгенскиот систем“ е загрозен и предупреди дека доколку тој пропадне, ќе го повлече со себе и еврото. Јункер ги повика лидерите на Европската унија да го спасат „шенгенскиот ...

„Гранични контроли во Шенген-зоната само по исклучок“

Deutsche Welle - 23.11.2015

По нападите во Париз, повеќе членки на ЕУ планираат да воведат построги контроли. Патниците ќе мораат веројатно почесто да го покажуваат пасошот. Но, тоа смее да биде само привремена мерка, смета експертот Урс Печ.

Тврдината Шенген (ФОТО)

МКД - 23.11.2015

Холандската влада наводно предложила идеја да се формира мини-Шенген во постојната шенген-зона и да се воспостават пасошки контроли на влезот во пет привилегирани земји. Еве како би изгледало тоа.