TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За една година во Русија за корупција се осудени 3.500 граѓани

Н.Македонија - 08.12.2013

Утре е Меѓународен ден на борба против корупцијата Во последните пет години во Русија се откриени 242 илјади корупциски кривични дела, а во 2013 година за ова се осудени 3500 луѓе , изјави ...

Корупцијата како начин на живот на Балканот

Идивиди - 08.12.2013

Прочитајте: / Откако во последниот извештај за корупција во светот организацијата Транспаренси интернешнл повеќе земји од регионот на Балканот ги вброи на самото европско дно, угледни експерти и ...

Во Русија откриле 242 илјади корупциски кривични дела за пет години

Фактор - 08.12.2013

Во последните пет години во Русија се откриени 242 илјади корупциски кривични дела , а во 2013 година за ова се осудени 3500 луѓе , изјави специјалниот претставник на претседателот на Руската ...

Во последните пет години во Русија се утврдени 242.000 случаи на корупција

Нетпрес - 08.12.2013

Во последните пет години во Русија се основани 242.000 случаи на корупција, во 2013 година за ова се осудени 3.500 лица, изјави специјалниот претставник на претседателот на Русија за прашањата на ...

Москва: Годинава 3500 осудени за корупција

Република - 08.12.2013

Во последните пет години во Русија се откриени 242 илјади корупциски кривични дела , а во 2013 година за ова се осудени 3500 луѓе , изјави специјалниот претставник на претседателот на Руската ...

За корупција во Русија осудени 3.500 луѓе за една година

Sky - 08.12.2013

Руските власти во последниве пет години открија 242 илјади корупциски случаи, а само во 2013 година за истите дела се осудени 3.500 луѓе. „ За Русија, искоренувањето на ова зло е еден од главните ...

Општина Струмица го одбележа денот за борба против корупција

StrumicaNet - 07.12.2013

Како една од првите општини што воведе систем на интегритет, општина Струмица се вклучи во одбележувањето на Меѓународниот ден за борба против корупција.

Општина Струмица го одбележа Меѓународниот ден за борба против корупција

А1 On - 06.12.2013

Како една од првите општини што воведе систем на интегритет, општина Струмица се вклучи во одбележувањето на Меѓународниот ден за борба против корупција.

ВИДЕО Општина Струмица го одбележа Меѓународниот ден за борба против корупција

+инфо - 06.12.2013

Како една од првите општини што воведе систем на интегритет, општина Струмица се вклучи во одбележувањето на Меѓународниот ден за борба против корупција.

(ВИДЕО) Општина Струмица го одбележа Меѓународниот ден за борба против корупција

Бриф - 06.12.2013

Како една од првите општини што воведе систем на интегритет, општина Струмица се вклучи во одбележувањето на Меѓународниот ден за борба против корупција.

Општина Струмица го одбележа Светскиот ден за борба против корупција

Фама - 06.12.2013

Струмица е меѓу првите девет општини што ја имаат потпишано и усвоено сеопфатната политика за борба против корупцијата која се однесува на решавање на ризиците од корупција на локално ниво.

Русија на 127 место според рејтингот за ниво на корупција

Руска реч - 06.12.2013

Според рејтингот составен од Transparency International, Русија останува на 127 место според нивото на корупција. Веднаш до Русија се Мали, Никарагва и Пакистан.

Корупцијата како начин на живот на Балканот

А1 On - 05.12.2013

Откако во последниот извештај за корупција во светот организацијата Транспаренси интернешнл повеќе земји од регионот на Балканот ги вброи на самото европско дно, угледни експерти и професори од ...

Гевгелија го одбележа Денот на борбата против корупцијата

А1 On - 05.12.2013

Општина Гевгелија денеска се вклучи во одбележувањето на Меѓународниот ден на борба против корупцијата – 9. Декември со промоција на активностите и идните предизвици во областа на превенција и ...

Гевгелија го одбележа Денот на борбата против корупцијата

Канал5 - 05.12.2013

Општина Гевгелија денеска се вклучи во одбележувањето на Меѓународниот ден на борба против корупцијата - 9. Декември со промоција на активностите и идните предизвици во областа на превенција и ...

Денот за борба против корупцијата одбележан денес во Тетово. По тој повод првите луѓе на општина Тетово и на Програмата ...

Kiss - 05.12.2013

На иницијатива на Програмата за развој на обединетите нации - УНДП, а во соработка со општина Тетово и Државната комисија за спречување на корупција, денес во Тетово беше одбележан Денот за борба ...

Со промоција на антикоруптивни мерки одбележан Денот на борба против корупцијата

Канал 8 - 05.12.2013

Ниско е нивото на коруптивност во Локалната самоуправа на Кочани во споредба со другите општини во државата. Во општинската администрација сметаат дека преземените мерки против коруптивните ...

Струмица ќе го одбележи Меѓународниот ден за борба против корупција

StrumicaNet - 05.12.2013

Како една од првите општини што воведе систем на интегритет, општина Струмица се вклучува во одбележувањето на Меѓународниот ден за борба против корупција.

Корупцијата како начин на живот на Балканот

Lider - 05.12.2013

Откако во последниот извештај за корупција во светот организацијата Транспаренси интернешнл повеќе земји од регионот на Балканот ги вброи на самото европско дно, угледни експерти и професори од ...

Македонија ја намалила корупцијата, Грција најкорумпирана во ЕУ

Дневник - 04.12.2013

Македонија е на 67. место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година на листата со вкупно 177 земји, покажува извештајот на „Транспаренси интернешенл“.

Извештај на ОН ја повикува БиХ да ги зголеми напорите во борбата против корупцијата

SETimes - 04.12.2013

Корупцијата во Босна и Херцеговина ѝ штети на бизнис климата и ги одвраќа како локалните, така и странските инвестиции, велат официјалните претставници.

Македонија ја намалила корупцијата

Deutsche Welle - 03.12.2013

Македонија е на 67-то место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013. година во извештај на Транспаренси интернешенл. Албанија е најкорумпирана држава на Балканот, а Грците се ...

Македонија 67. според индексот на корупција

24 Вести - 03.12.2013

Македонија е рангирана на 67. место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година што претставува подобрување за две места во однос на рангирањето од претходната година.

Транспаренси Интернешнл: Стагнира борбата со корупцијата

24 Вести - 03.12.2013

Стагнира борбата со корупцијата во земјава. И во новиот извештај на Транспаренси Интернешнл Македонија е оценета со речиси ист број на индекси како и лани.

Транспаренси Интернешнал-корупцијата ги пустоши земјите

Р.С.Европа - 03.12.2013

Транспаренси Интернешнал во најновиот извештај предупредува дека корупцијата во јавниот сектор и натаму ги пустоши земјите низ светот. Програмскиот кординатор Светлана Савитскаја изјави дека ...

ТИ: Македонија на 67. место според индексот на перцепција на корупцијата

Нова ТВ - 03.12.2013

Македонија е рангирана на 67. место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година што претставува скок за две места погоре во однос на рангирањето од претходната година.

Корупцијата го врти светот

Р.С.Европа - 03.12.2013

Транспаренси интернешнал предупреди дека злоупотребата на моќта, тајните договорања и митото во јавниот сектор ги пустошат земјите во светот. Оваа проценката е базирана врз годишниот Индекс на ...

Путин формира нова анти-корупциска комисија

Р.С.Европа - 03.12.2013

Рускиот претседател Владимир Путин формирал ново тело за борба против корупцијата. Претседател на ова тело ќе биде Олег Плокој, кој беше на чело на претседателскиот директорат за државниот персонал.

Тасева - одговорните за корупција се недопирливи

Р.С.Европа - 03.12.2013

Македонија се најде на 67 место од 177 земји во Индексот на перцепција на корупцијата на Транспаренси Интернешнал со 44 бодови, со што повторно е во групата држави кои имаат под 50 бодови.

Тасева: Недопирливоста на одговорните за корупција треба да се искорени

Нова ТВ - 03.12.2013

Годишниот Индексот на перцепција за корупција дава важен придонес за зголемување на свесноста на прашањата за корупција и е моќна алатка на застапување која креира поттик на владите да делуваат во ...

Сомалија, Северна Кореја и Авганистан – најкорумпирани држави

Глас на Америка - 03.12.2013

Амнести Интернешенал ја рангира Македонија на 67-мо место меѓу 170 држави, со 44 поени Сомалија, Северна Кореја и Авганистан се најкорумпирани нации во светот, вели Транспаренси Интернешенал, група ...

Македонија е 67-ма од 177 држави по корупција

МКД - 03.12.2013

Македонија е на 67. место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година што претставува подобрување за две места во однос на рангирањето од претходната година.

Македонија 67. според индексот на корупција

Утрински - 03.12.2013

Од рангираните 177 држави, најмалку корупција има во Данска, Нов Зеланд и Финска, а најкорумпирани се Авганистан, Северна Кореја и Сомалија Македонија е рангирана на 67.

Makeдонија на 67. место според корупцијата

Телма - 03.12.2013

Македонија е рангирана на 67. место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година што претставува подобрување за две места во однос на рангирањето од претходната година.

Авганистан, Северна Кореја и Сомалија најкорумпирани земји во светот

Алфа - 03.12.2013

Авганистан, Северна Кореја и Сомалија се најкорумпирани земји во светот, додека Данска и Нов Зеланд се со најниско ниво на корупција, покажува годишниот индекс на организацијата „Транспаренси ...

Македонија 67. според индексот на корупција, подобрувaње од две места

Алфа - 03.12.2013

Македонија е рангирана на 67. место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година што претставува подобрување за две места во однос на рангирањето од претходната година.

Македонија 67. според индексот на корупција

Идивиди - 03.12.2013

подобрувaње од две места Скопје, 3 декември 2013 (МИА) - Македонија е рангирана на 67. место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година што претставува подобрување за две места во ...

Данска и Нов Зеланд со најмалку корупција, Македонија на 67. место

Кајгана - 03.12.2013

Македонија е на 67 место според степенот на корупција, а Данска и Нов Зеланд се двете држави со најмалку корупција во светот, објави Transparency International во својот годишен извештај.

Македонија 67. според индексот на корупција

А1 On - 03.12.2013

Македонија е рангирана на 67. место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година што претставува подобрување за две места во однос на рангирањето од претходната година.

ТИ: Авганистан, Северна Кореја и Сомалија најкорумпирани земји во светот

А1 On - 03.12.2013

Авганистан, Северна Кореја и Сомалија се најкорумпирани земји во светот, додека Данска и Нов Зеланд се со најниско ниво на корупција, покажува годишниот индекс на организацијата „Транспаренси ...

ТИ: Македонија на 67-мо место според инексот на корупција

Бизнис Инфо - 03.12.2013

Република Македонија е рангирана на 67-то место според индексот на корупција во извештајот на Транспаренси интернешенл за 2013 година, што е за две места подобрено во споредба со минатата година.

ТИ: Албанија најкорумпирана меѓу балканските земји

А1 On - 03.12.2013

Албанија се наоѓа на последното место меѓу балканските земји, заземајќи ја 116 позиција на листата на организацијата „Транспаренси интернешанл“, според годишниот индекс на корупцијата меѓу ...

ТИ: Албанија најкорумпирана меѓу балканските земји

Н.Македонија - 03.12.2013

Албанија се наоѓа на последното место меѓу балканските земји, заземајќи ја 116 позиција на листата на организацијата „Транспаренси интернешанл“ (ТИ), според годишниот индекс на корупцијата меѓу ...

Македонија на 67 место според индексот на перцепција на корупција

Капитал - 03.12.2013

Македонија е рангирана на 67. место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година што претставува подобрување за две места во однос на рангирањето од претходната година.

ТИ констатира напредок во борбата со корупцијата во Грција

А1 On - 03.12.2013

Невладината организација „Транспаренси интернешанл“ (ТИ) констатира напредок во борбата против корупцијата во Грција и според овој показател земјата бележи напредок за 14 позиции – од 94-то место ...

ТИ: Албанија најкорумпирана меѓу балканските земји

Алфа - 03.12.2013

Албанија се наоѓа на последното место меѓу балканските земји, заземајќи ја 116 позиција на листата на организацијата „Транспаренси интернешанл“ (ТИ), според годишниот индекс на корупцијата меѓу ...

ТИ: Според Индексот на корупција Данска и Нов Зеланд најмалку коруптивни држави

Алфа - 03.12.2013

Меѓународната организација Транспаренси интернешнал објави Индекс на перцепција на корупција според кој најмалку корумпирани држави се Данска и Нов Зеланд со оценка 91.

Македонија по корупција 67-ма од 177

Алсат-М - 03.12.2013

Македонија е речиси на истото место како лани на светското рангирање според индексот на перцепција на корупцијата. Според податоците на организацијата „Транспаренси Интернешнал“ за 2013 година, ...

Македонија и корупцијата неразделни и годинава

+инфо - 03.12.2013

Македонија според Индексот на перцепција за корупција (ИПК) во 2013 се наоѓа на 67 место со 44 поени, за разлика од 2012 година каде со 43 поени се наоѓаше на 69 место.

Авганистан, Северна Кореја и Сомалија најкорумпирани земји

+инфо - 03.12.2013

Авганистан, Северна Кореја и Сомалија се најкорумпирани земји во светот, додека Данска и Нов Зеланд се со најниско ниво на корупција, покажува годишниот индекс на организацијата „Транспаренси ...

Албанија е најкорумпирана меѓу балканските земји

+инфо - 03.12.2013

Албанија се наоѓа на последното место меѓу балканските земји, заземајќи ја 116 позиција на листата на организацијата „Транспаренси интернешанл“ (ТИ), според годишниот индекс на корупцијата меѓу ...

Напредок во борбата со корупцијата во Грција

+инфо - 03.12.2013

Невладината организација „Транспаренси интернешанл“ (ТИ) констатира напредок во борбата против корупцијата во Грција и според овој показател земјата бележи напредок за 14 позиции - од 94-то место ...

ТИ: Скромен напредок на Македонија во однос на корупцијата

Фактор - 03.12.2013

Македонија се најде на 67 место, од 177 држави по индексот на перцепција на корупцијата, покажа извештајот на Транспаренси интернешенл (ТИ) за 2013 година.

Македонија напредуваше две места според индексот на корупција

Вечер - 03.12.2013

Македонија е рангирана на 67. место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година што претставува подобрување за две места во однос на рангирањето од претходната година.

ТИ: Македонија е помалку а, сепак корумпирана

Локално - 03.12.2013

Македонија е рангирана на 67. место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година што претставува подобрување за две места во однос на рангирањето од претходната година.

Mакедонија е на 67 место според индексот на перцепција на корупцијата

Канал5 - 03.12.2013

- Македонија е рангирана на 67. место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година што претставува подобрување за две места во однос на рангирањето од претходната година.

Македонија со подобрувaње од две места на Извештајот на Транспаренси интернешенл

Сител - 03.12.2013

Македонија е рангирана на 67. место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година што претставува подобрување за две места во однос на рангирањето од претходната година.

Македонија на 67-то место според индексот на перцепција на корупцијата

Либертас - 03.12.2013

Македонија е рангирана на 67-то место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година што претставува подобрување за две места во однос на рангирањето од претходната година.

Албанија најкорумпирана на Балканот

Кирилица - 03.12.2013

Албанија се наоѓа на последното место меѓу балканските земји, заземајќи ја 116 позиција на листата на организацијата „Транспаренси интернешанл“ (ТИ), според годишниот индекс на корупцијата меѓу ...

Слаѓана Тасева – одговорните за корупција се недопирливи

Локално - 03.12.2013

Македонија се најде на 67 место од 177 земји во Индексот на перцепција на корупцијата на Транспаренси Интернешнал со 44 бодови, со што повторно е во групата држави кои имаат под 50 бодови.

Подобрување за 2 места - Македонија 67-ма од 177 земји на листата за корупција на ТИ

Сител - 03.12.2013

Македонија бележи подобрување од две места во споредба со минатата година, на листата за корупцијата, што ја објавува Транспаренси интернешнл. Земјава е рангирана на 67 место од вкупно 177 земји во ...

Сиромашните никогаш нема да излезат од сиромаштија ако не се борат против корупцијата

Вечер - 03.12.2013

Авганистан, Северна Кореја и Сомалија се најкорумпираните земји во светот, додека Данска и Нов Зеланд се со најниско ниво на корупција, покажува годишниот индекс на организацијата "Транспаренси ...

ТИ: Сомалија, Северна Кореја и Авганистан најкорумпирани земји во светот

Телеграф - 03.12.2013

Меѓу земјите кои забележале најголемо отстапување од своите претходни позиции во индексот 2013, се Сирија, која е зафатена со граѓанска војна, како и Либија и Мали Авганистан, Северна Кореја и ...

Македонија на 67-мо место според индексот на корупција, скок за две места

Точка - 03.12.2013

Македонија се најде на 67-мо место, според индексот на перцепција на корупцијата за оваа година, што е скок за две позиции од минатата година, се наведува во извештајот на "Транспаренси интернешнл" ...

Македонија на 67-то место според индексот на корупција

Телеграф - 03.12.2013

Македонија напреднала за две места во споредба со минатата година, благодарение на борбата против корупцијата Македонија е рангирана на 67-то место според индексот на перцепција на корупцијата во ...

ТИ: Албанија најкорумпирана меѓу балканските земји

Бриф - 03.12.2013

Албанија се наоѓа на последното место меѓу балканските земји, заземајќи ја 116 позиција на листата на организацијата „Транспаренси интернешанл“ (ТИ), според годишниот индекс на корупцијата меѓу ...

ТИ: Албанија најкорумпирана меѓу балканските земји

Телеграф - 03.12.2013

„Транспаренси интернешнел“ констатира дека корупцијата и понатаму е сериозен проблем во светот Албанија се наоѓа на последното место меѓу балканските земји, заземајќи ја 116-тата позиција на листата ...

„Транспаренси интернешнел“ констатира напредок во борбата со корупцијата во Грција

Телеграф - 03.12.2013

ТИ проценува дека, иако е силно зафатена од економската криза, Атина презела мерки за борбата против корупцијата Невладината организација „Транспаренси интернешнел“ (ТИ) констатира напредок во ...

Корупцијата го врти светот, Македонија е 67-ма од 177 држави

еМагазин - 03.12.2013

Македонија е рангирана на 67. место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година што претставува подобрување за две места во однос на рангирањето од претходната година.

Данска и Нов Зеланд со најмала корупција

Телеграф - 03.12.2013

Од државите во регионот најдобро е рангирана Словенија, која е на 43. место, следува Хрватска на 57., Црна Гора и Македонија на 67., Србија на 72. место од 80 заедно со БиХ Меѓународната организација ...

Македонија на 67-мо место според индексот на корупција, скок за две места

Тера - 03.12.2013

Македонија се најде на 67-мо место, според индексот на перцепција на корупцијата за оваа година, што е скок за две позиции од минатата година, се наведува во извештајот на „Транспаренси интернешнл" ...

Авганистан, Северна Кореја и Сомалија најкорумпирани земји во светот

Курир - 03.12.2013

Авганистан, Северна Кореја и Сомалија се најкорумпирани земји во светот, додека Данска и Нов Зеланд се со најниско ниво на корупција, покажува годишниот индекс на организацијата „Транспаренси ...

Транспаренси интернешенл: Македонија ја намалила корупцијата

Курир - 03.12.2013

Македонија е рангирана на 67. место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година, што претставува подобрување за две места во однос на рангирањето од претходната година.

Македонија напредуваше две места на индексот за корупција

Република - 03.12.2013

Македонија е рангирана на 67. место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година што претставува подобрување за две места во однос на рангирањето од претходната година.

ФОТО: Македонија напредуваше две места според индексот на корупција

Press24 - 03.12.2013

Извештајот на Транспаренси интернешенл за оваа година, Македонија е рангирана на 67. место според индексот на перцепција на корупцијата. Ова претставува подобрување за две места споредено со ...

Македонија на 67-мо место според индексот на корупција, скок за две места

Нетпрес - 03.12.2013

Македонија се најде на 67-мо место, според индексот на перцепција на корупцијата за оваа година, што е скок за две позиции од минатата година, се наведува во извештајот на .

Според индексот на корупција Македонија на 67-то место

Sky - 03.12.2013

Според индексот на корупцијата во 2013 година оваа година Македонија се најде на 67-то место. 67-то место не значи некој напредок но сепак претставува подобрување за две места во однос на рангирањето ...

Македонија на 67 место според индексот на корупција

Фама - 03.12.2013

Македонија е рангирана на 67 место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година, што претставува скок за две места погоре во однос на рангирањето од претходната година.

Македонија ја намалила корупцијата, на 67. место во светот

Хајд Парк - 03.12.2013

Македонија е на 67-то место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година во објавениот извештај на Транспаренси интернешенл (ТИ) за 2013 година, што претставува подобрување за две ...

Македонија ја намалила корупцијата, на 67. место во светот

Portal - 03.12.2013

Македонија е на 67-то место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година во објавениот извештај на Транспаренси интернешенл (ТИ) за 2013 година, што претставува подобрување за две ...

Албанија најкорумпирана меѓу балканските земји

Курир - 03.12.2013

Албанија се наоѓа на последното место меѓу балканските земји, заземајќи ја 116 позиција на листата на организацијата „Транспаренси интернешанл“ (ТИ), според годишниот индекс на корупцијата меѓу ...

Транспаренси интернешенл: Македонија ја намалила корупцијата

еВести - 03.12.2013

Наспроти сите тврдења на СДСМ и неколку блиски невладини организации до нив дека Македонија назадува во борбата со корупцијата, во извештај на Транспаренси интернешенл (ТИ) за 2013 Македонија бележи ...

Македонија ја намалила корупцијата

Орбис - 03.12.2013

Во извештај на Транспаренси интернешенл за 2013 Македонија бележи подобрување за 2 места на листата за индексот на перцепција на корупцијата за оваа година и се наоѓа на 67.

Македонија ја намалила корупцијата, на 67. место во светот

Макфакс - 03.12.2013

Македонија е на 67-то место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година во објавениот извештај на Транспаренси интернешенл (ТИ) за 2013 година, што претставува подобрување за две ...

Авганистан, Северна Кореја и Сомалија најкорумпирани земји во светот

Lider - 03.12.2013

Авганистан, Северна Кореја и Сомалија се најкорумпирани земји во светот, додека Данска и Нов Зеланд се со најниско ниво на корупција, покажува годишниот индекс на организацијата „Транспаренси ...

Македонија 67. според индексот на корупција, подобрувaње од две места

Lider - 03.12.2013

Македонија е рангирана на 67. место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година што претставува подобрување за две места во однос на рангирањето од претходната година.

Македонија на 67-то место според индексот на корупција, подобрувaње од две места

Економски - 03.12.2013

Македонија е рангирана на 67. место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година што претставува подобрување за две места во однос на рангирањето од претходната година.

Македонија 67. според индексот на корупција, подобрувaње од две места

Денешен - 03.12.2013

Македонија е рангирана на 67. место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година што претставува подобрување за две места во однос на рангирањето од претходната година.

Албанија најкорумпирана меѓу балканските земји

Lider - 03.12.2013

Албанија се наоѓа на последното место меѓу балканските земји, заземајќи ја 116 позиција на листата на организацијата „Транспаренси интернешанл“ (ТИ), според годишниот индекс на корупцијата меѓу ...

Данска и Нов Зеланд најмалку корумпирани држави

Денар - 03.12.2013

Данска и Нов Зеланд се најмалку корумпираните држави во светот, се наведува во годинешниот извештај на организацијата „Transparency International“. На третото место на листата од 177 земји се наоѓа ...

ТИ: Албанија најкорумпирана меѓу балканските земји

Денешен - 03.12.2013

Албанија се наоѓа на последното место меѓу балканските земји, заземајќи ја 116 позиција на листата на организацијата „Транспаренси интернешанл“ (ТИ), според годишниот индекс на корупцијата меѓу ...

Намалена корупцијата во Македонија

Inpress - 03.12.2013

Скопје, 3. декември 2013 (ИНПРЕС) Македонија е на 67-то место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година во извештајот на Транспаренси интернешенл.

Македонија со подобрувaње од две места на Извештајот на Транспаренси интернешенл за корупција

Falanga - 03.12.2013

Од рангираните 177 држави, најмалку корупција има во Данска, Нов Зеланд и Финска. Македонија е рангирана на 67. место според индексот на перцепција на корупцијата во 2013 година што претставува ...

Транспаренси интернешенл: Македонија се подобри за две места според индексот на корупција

Maxim - 03.12.2013

Извештајот на Транспаренси интернешенл за оваа година, Македонија е рангирана на 67. место според индексот на перцепција на корупцијата. Ова претставува подобрување за две места споредено со ...

Албанија е најкорумпирана земја на Балканот

Maxim - 03.12.2013

Според листата на организацијата „Транспаренси интернешанл“, Албанија се наоѓа на последното место меѓу балканските земји, заземајќи ја 116 позиција. Пред Албанија се наоѓа Косово - на 111 место.