TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Абас:Израелското примирје не е доволно

А1 - 18.01.2009

Примирјето што Израел еднострано го прогласи не е доволно, туку мора да уследи и повлекување на израелските сили од појасот Газа, изјави денеска претседателот на палестинската самоуправа Махмуд Абас.

ЕУ побара од Хамас да се вклучи во израелскиот едностран прекин на огнот

А1 - 18.01.2009

Чешкото претседателство со Европската унија го повика палестинското движење Хамас да се приклучи кон синоќа објавениот од Израел едностран прекин на огнот во Појасот Газа.

Престрелки во Појасот Газа и покрај прогласувањето прекин на огнот од Израел

Канал5 - 18.01.2009

Израелски војници и вооружени припадници на Хамас изутринава разменија оган во северниот дел на Појасот Газа, само неколку часа откако Израел прогласи едностран прекин на офанзивата против цели на таа исламистичка организација.

Хамас објави прекин на огнот во Газа и побара од Израел за една недела да ги повлече војниците

Алсат-М - 18.01.2009

Исламистичкото движење Хамас денеска објави дека неговите борци го прекинуваат огнот во Појасот Газа. Висок претставник на Хамас соопшти дека исламистите му даваат рок од една недела на Израел да ги повлече војниците од Газа.

Египет домаќин на меѓународна средба за ситуацијата во Појасот Газа

Алсат-М - 18.01.2009

Во египетското одмаралиште Шарм ел Шеик денеска ќе се одржи меѓународна средба посветена на ситуацијата во Појасот Газа. Со конференцијата ќе претседаваат претседателите на Египет и на Франција, Хосни Мубарак и Никола Саркози.

Престрелки во Појасот Газа и покрај прогласувањето прекин на огнот од Израел

Алсат-М - 18.01.2009

Израелски војници и вооружени припадници на Хамас изутринава разменија оган во северниот дел на Појасот Газа До ова доаѓа , само неколку часа откако Израел прогласи едностран прекин на офанзивата против цели на таа исламистичка организација.

Британската Влада најави дополнителни 20 милиони фунти помош за Газа

Канал5 - 18.01.2009

Британската Влада ќе упати дополнителна хуманитарна помош за населението во Газа во висина од 20 милиони фунти, изјави министерот за меѓународен развој Даглас Александар.

Митинг во Атина во знак на солидарност со Палестинците во Појасот Газа

Канал5 - 18.01.2009

Митинг во знак на солидарност со Палестинците во Појасот Газа се одржа вчера во Атина во организација на неколку грчки синдикати и невладината организација „Запрете ја војната“.

Хамас објави прекин на огнот во Газа и побара од Израел за една недела да ги повлече војниците

Канал5 - 18.01.2009

Исламистичкото движење Хамас денеска објави дека неговите борци го прекинуваат огнот во Појасот Газа. Висок претставник на Хамас соопшти дека исламистите му даваат рок од една недела на Израел да ги повлече војниците од Газа.

Хамас прифати прекин на огнот

Телма - 18.01.2009

Исламистичкото движење Хамас денеска објави дека неговите борци го прекинуваат огнот во Појасот Газа. Висок претставник на Хамас соопшти дека исламистите му даваат рок од една недела на Израел да ги повлече војниците од Газа.

Израелската армија се повлече од клучните позиции во градот Газа и неговата околина

Алсат-М - 18.01.2009

Израелската армија ги напушти денеска клучните позиции во градот Газа и неговата околина и се предислоцира до границата со Израел, по стапувањето во сила на прекинот на огнот, јави АФП, повикувајќи се на очевидци Тенковите се повлекле од главните позиции ...

Абас:Израелското примирје не е доволно

Макфакс - 18.01.2009

Примирјето што Израел еднострано го прогласи не е доволно, туку мора да уследи и повлекување на израелските сили од појасот Газа, изјави денеска претседателот на палестинската самоуправа Махмуд Абас.

Хамас повторно го ракетира Израел

Форум - 18.01.2009

Неколку ракети утринава се истрелани од појасот Газа врз градот Здерот во јужен Израел, јавува Reuters . Израел како што известуваат новинаските агенции со помали инциденти се придржува до едностраниот прекин на огнот што го објави доцна вечерта во ...

Абас: Израелското примирје не е доволно

Алфа - 18.01.2009

Примирјето што Израел еднострано го прогласи не е доволно, туку мора да уследи и повлекување на израелските сили од појасот Газа, изјави денеска претседателот на палестинската самоуправа Махмуд Абас.

Тел Авив: Израел објави унилатерален прекин на огнот, Хамас не го признава

Р.С.Европа - 18.01.2009

Изрелските агенции јавуваат за нови ракетни напади врз јужен Израел од Газа и покрај изрелското декларирање за унилтерален прекин на огнот во конфликтот со милитантите на Хамас.

Вашингтон: САД и ОН го поздравија унилатералниот прекин на огнот од Израел

Р.С.Европа - 18.01.2009

Обединетите нации и Соединетите американски држави го поздравија израелското објавување на унилатералниот прекин на огнот во офанзивата во која цел беа милитантите на Хамас во Газа Генералниот секретар на Обединетите нации во говорот за време на посетата ...

Хамас објави прекин на огнот во Газа и побара од Израел за една недела да ги повлече војниците

Сител - 18.01.2009

Исламистичкото движење Хамас денеска објави дека неговите борци го прекинуваат огнот во Појасот Газа. Висок претставник на Хамас соопшти дека исламистите му даваат рок од една недела на Израел да ги повлече војниците од Газа.

Обновени нападите во Газа и покрај примирјето

Макфакс - 18.01.2009

Најмалку осум ракети се истрелани во изминатите неколку часа од појасот Газа кон јужен Израел, по што израелската војска утринава возврати со воздушен удар врз Газа и Хамас.

Војната во Газа продолжува и покрај прогласувањето прекин на огнот од Израел

Алфа - 18.01.2009

Израелски војници и вооружени припадници на Хамас изутринава разменија оган во северниот дел на Појасот Газа, само неколку часа откако Израел прогласи едностран прекин на офанзивата против цели на таа исламистичка организација.

Започна самитот за зацврстување на примирјето во Газа

Макфакс - 18.01.2009

Меѓународен самит на арапските и европските лидери за зацврстување на прекинот на огнот во Газа започна денеска во египетското летувалиште Шарм ел Шеик. Со состанокот копретседаваат египетскиот и францускиот претседател, Хосни Мубарак и Никола Саркози.

Објавувањето на прекинот на огнот не ги сопре нападите во Газа

Нетпрес - 18.01.2009

После неколку часа од објавувањето на едностран прекин на огнот во појасот Газа од страна на израелскиот премиер Ехуд Олмерт, израелски војници и вооружени припадници на Хамас изутринава разменија оган во северниот дел на Појасот Газа.

Две ракети истрелани кон Јужен Израел од Појасот Газа

Сител - 18.01.2009

Две ракети биле истрелани денеска попладне кон Јужен Израел од Појасот Газа, откако Хамас објави прекин на огнот, јави АФП, повикувајќи се на локалната полиција. Нема настрадани во нападот.

Митинг во Атина во знак на солидарност со Палестинците во Појасот Газа

Сител - 18.01.2009

Митинг во знак на солидарност со Палестинците во Појасот Газа се одржа вчера во Атина во организација на неколку грчки синдикати и невладината организација „Запрете ја војната“.

Израел се повлекува од позиции околу Газа

Форум - 18.01.2009

Израелската војска почнала да ги напушта позициите околу градот Газа и се прераспоредуваат во близината на границата со Израел, повикувајќи се на очевидци јавува агенцијата France pressе Израелските тенкови се повлекле од нивната досегашна главна ...

Протести во Грција поради насилството во Газа

А1 - 17.01.2009

Протести поради насилството во Газа денеска во Атина ќе организираат двата најголеми синдикати во Грција. Организаторите на протестот особено негодуваат поради израелското блокирање на хуманитарната помош за Газа.

ОН бара неодложен и траен прекин на огнот во Газа

А1 - 17.01.2009

Генералното собрание на ОН побара неодложен и траен прекин на огнот во Појасот Газа. Во резолуцијата, усвоена со големо мнозинство синоќа, Генералното собрание настојува за безусловно почитување на резолуцијата 1860 на Советот за безбедност од 8 јануари.

Недела на солидарноста за Газа

Алсат-М - 17.01.2009

Хуманитарните и културните организации во Македонија продолжуваат да го сензилибизираат населението за настаните во Појасот Газа. Тие организираат тркалезни маси и иницијативи за собирање материјална помош за Палестинците.

Абас побара меѓународно воено присуство во Појасот Газа

Алсат-М - 17.01.2009

Палестинскиот претседател Махмуд Абас изјави дека е неопходно меѓународно воено присуство во Појасот Газа во рамки на евентуален прекин на огнот. „Треба да се фокусираме на начините за прекин на сите воени операции и да побараме распоредување меѓународно ...

Ред бомби во Газа, ред преговори во Египет

Дневник - 17.01.2009

Израел вчера објави дека офанзивата врз Појасот Газа веројатно е во завршната фаза откако палестинското милитантно движење Хамас даде понуда за прекин на огнот.

Жена и дете убиени во израелски бомбардирања на училиште во Појасот Газа

Алсат-М - 17.01.2009

Жена и дете беа убиени во израелски бомбардирана врз училиште, управувано од ОН во градот Бејт Лахија во Појасот Газа, Дваесет и пет луѓе биле повредени при бомбардирањето на зградата, во која жителите нашле засолниште.

ОН: Неодложен и траен прекин на огнот во Појасот Газа

Алсат-М - 17.01.2009

Генералното собрание на ОН побара неодложен и траен прекин на огнот во Појасот Газа. Во резолуцијата, усвоена со големо мнозинство синоќа, Генералното собрание настојува за безусловно почитување на резолуцијата 1860 на Советот за безбедност од 8 јануари.

Израел е подготвен за завршна офанзива

Време - 17.01.2009

Израел денеска е подготвен да ја почне последната фаза од офанзивата на Газа, а што ќе подразбира тоа зависи од резултатите на засилените регионални и меѓународни дипломатски напори за постигнување примирје, изјави вчера Марк Регев, портпарол на ...

Израел планира да ја прекине офанзивата

Алсат-М - 17.01.2009

Израел планира да ја прекине тринеделната офанзива во појасот Газа затоа што ги постигна своите цели Ова денеска, како што јавува Радио Дојче Веле, го изјавил висок израелски претставник.

Израелските сили се повлекоа од градот Газа, Хамас не ги прифаќа условите на Израел

Алсат-М - 17.01.2009

Медицински службеници открија 23 мртви тела во јужниот кварт на Газа - Тел Хауа денеска, додека израелските копнени војски се повлекоа од градот. Разурнувањата во Тел Хауа се големи, соопштија локални жители.

Генералното собрание на ОН побара прекин на огнот

Телма - 17.01.2009

Генералното собрание на ОН побара неодложен и траен прекин на огнот во Појасот Газа. Во резолуцијата, усвоена со големо мнозинство синоќа, Генералното собрание настојува за безусловно почитување на резолуцијата 1860 на Советот за безбедност од 8 јануари.

Генералното собрание на ОН побра неодложен и траен прекин на огнот во Појасот Газа

Канал5 - 17.01.2009

Генералното собрание на ОН побара неодложен и траен прекин на огнот во Појасот Газа. Во резолуцијата, усвоена со големо мнозинство синоќа, Генералното собрание настојува за безусловно почитување на резолуцијата 1860 на Советот за безбедност од 8 јануари.

Израел гледа крај на војната, Палестинците ги мерат загубите

Утрински - 17.01.2009

Израел се надева на што е можно побрз завршеток на војната, што веќе три недели ја води против Хамас во појасот Газа, изјави вчера за Франс прес портпаролот на премиерот Ехуд Олмерт.

Борбите во Газа стивнаа, Хамас понуди примирје

Вест - 17.01.2009

ГАЗА, 17 јануари (Ројтерс) - Израел вчера изјави дека офанзивата врз Газа ќе биде "последниот чин" и испрати пратеници да преговараат за условите за примирје откако Хамас даде понуда за прекин на огнот за да се прекинат тринеделните борби во кои загинаа ...

Протести во Грција поради насилството во Газа

Макфакс - 17.01.2009

Протести поради насилството во Газа денеска во Атина ќе организираат двата најголеми синдикати во Грција. Организаторите на протестот особено негодуваат поради израелското блокирање на хуманитарната помош за Газа.

Британски Евреин ги спореди Израелците со нацистите

Форум - 17.01.2009

Кауфман изјавил дека израелската војска немилосрдно и цинино ја експлоатира вината за холокаустот како оправдување за нападите во Газа Порталот Metro ја пренесува изјавата на членот на Британскиот парламентарец Сер Џералд Кауфман : „Мојата баба беше ...

ОН го осуди денешното израелско ракетирање на нивното училиште во Газа

Макфакс - 17.01.2009

Портпаролот на Обединетите нации(ОН) во Газа, Крис Гинис, го осуди денешното израелско ракетирање на училиште на ОН на северот на Газа, при што загинаа две деца.

Ерусалим: Консултации на израелските лидери за можноста за примирје

Р.С.Европа - 17.01.2009

Израелските лидери одржуваат консултации за можноста од прогласување примирје и запирање на три-неделната офанзива против милитантите на Хамас во Појасот Газа. За вечер е предвиден состанок на премиерот Ехуд Олмерт со безбедносните служби.

Њујорк: Генералното собрание на ОН повика на итно примирје во Газа

Р.С.Европа - 17.01.2009

Генералното Собрание на Обединетите Нации повика на итно примирје во Појасот Газа и целосно повлекување на израелските сили. Во необврзувачката резолуција се бара и обнова на хуманитарната помош за палестинците во ...

Генералното собрание на ОН побара неодложен и траен прекин на огнот во Појасот Газа

Алфа - 17.01.2009

Во резолуцијата, усвоена со големо мнозинство синоќа, Генералното собрание настојува за безусловно почитување на резолуцијата 1860 на Советот за безбедност од 8 јануари.

Израел ја заврши војната, Хамас ќе продолжи да напаѓа

Форум - 17.01.2009

Израел официјално соопшто дека за два часа, поточно во 1 часот по полноќ по средноевропско време, ќе ја заврши офанзивата во појасот Газа, јави Reuters Израелскиoт премиер Олмерт (фото:Reuters) Израелскиoт премиер Ехуд Олмерт ја донесол одлуката на ...

Ливни: Да, прекин на огнот

Нетпрес - 17.01.2009

Израелската министерка за надворешни работи Ципи Ливни изјавила дека нејзината земја е подготвена на целосен еднострален прекин на војната во појасот Газа.

Израел: Офанзивата во Газа во конечна фаза

Н.Македонија - 17.01.2009

Израел вчера соопшти оти се надева дека воената офанзива во Газа влегла во конечна фаза, а дипломати на еврејската држава поитаа во Египет и во САД за да разговараат за евентуален прекин на огнот, јави АФП.

„Се бара итно примирје“

BBC - 16.01.2009

Израелските сили ноќва продолжија со бомбардирањето на Газа со околу четириесет воздушни напади. Воен портпарол рече дека целта биле шверцерските тунели и местата за лансирање ракети.

Гранатирана болницата во Газа

А1 - 16.01.2009

Израелска граната ја погоди болницата во градот Газа по што избувна пожар, а стотиците лица кои се наоѓаа во неа побегнаа од зградата. Евакуирани биле болните и ранетите на носилки, а предвреме родените бебиња во инкубатори, во обид да избегаат од ...

Хамас е согласен на едногодишно примирје, под соодветни услови, тврдат дипломатски извори

Канал5 - 16.01.2009

Исламистичкото палестинско движење Хамас на Египет му соопштило дека ќе се согласи на едногодишно запирање на огнот во појасот Газа, доколку Израел за една недела ја повлече својата војска од таму и итно ги отвори контролните гранични пунктови, денеска ...

Главниот израелски преговарач денеска повторно оди во Каиро заради египетскиот предлог за примирје

Канал5 - 16.01.2009

Израел денеска повторно го испраќа главниот преговарач во Каиро за натамошно разгледување на примирјето меѓу Израел и Хамас во појасот Газа, пренесоа светските агенции.

Израел соопшти дека денеска и утре ќе го затвори Западниот Брег заради палестинскиот „Ден на гневот“

Канал5 - 16.01.2009

Израелската армија соопшти дека денеска и утре ќе го затвори пристапот до Западниот брег, откако Палестинците денеска повикаа на нов „Ден на гневот" против израелската воена операција во појасот Газа, пренесе Франс прес.

Израелската авијација ноќеска изврши околу 40 напади во појасот Газа

Канал5 - 16.01.2009

Израелската авијација изминатата ноќ изврши приближно 40 напади во појасот Газа, соопшти денеска воениот портпарол, пренесува Франс прес. Армиските ловци нападнале шест вооружени групи, џамија во северниот дел на појасот Газа, каде се складирани ...

Израел ракетира канцеларии на ОН

Време - 16.01.2009

Во борбите меѓу израелската армија и борците на Хамас изгоре и складиште на Обединетите нации полно со хуманитарна помош за населението, како и повеќе канцеларии на меѓународни хуманитарни агенции и медиуми.

Жесток напад и преговори за примирје

Вест - 16.01.2009

ГАЗА, 16 јануари (Ројтерс) - Израелските сили вчера напреднаа подлабоко кон внатрешноста на градот Газа и го изведоа најжестокиот напад врз населените маала во досегашните три недели од офанзивата, зголемувајќи го притисокот врз исламистичката група ...

Ердоган: Израел не треба да се пушти во ОН додека ги игнорира повиците на светската организација

Канал5 - 16.01.2009

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Израел не треба да се пушта во ОН, додека ги игнорира повиците на оваа организација да го запре насилството во Газа.

Хамас подготвен на прекин на огнот почнувајќи од утре

Канал5 - 16.01.2009

Хамас е подготвен да прифати условен прекин на огнот со Израел во Појасот Газа, почнувајќи од утре, пишува арапскиот весник „Ал Шарк ал Авсат“. Хамас поставува пет услови, а првиот е веднаш после стапувањето во сила на прекинот на огнот да влезе ...

Хамас никогаш нема да ги прифати условите на Израел за прекин на огнот

Канал5 - 16.01.2009

Лидерот на Хамас Калед Мешал изјави во Доха дека организациjaта никогаш нема да ги прифати условите на Израел за прекин на огнот во Газа, јави Франс прес.

Штетите во Газа од израелската офанзива 1,4 милијарда долари

Канал5 - 16.01.2009

Штетите од израелските напади во Појасот Газа би можеле да ја чинат палестинската економија најмалку 1,4 милијарди долари, изјавија палестински претставници.

Ракетирана зградата на ОН во Газа

Утрински - 16.01.2009

ГАЗА - Експлозија што одекна вчера уништи висококатница во Газа, во која се наоѓаат просториите на Ројтерс и неколку други медиуми. Колегите јавија дека се повредени новинари од телевизискиот канал Абу Даби.

Венецуела ги прекина дипломатските односи со Израел

Утрински - 16.01.2009

Каракас - Венецуела ги прекина дипломатските односи со Израел во знак на протест против офанзивата во појасот Газа, во која се убиени над 1.000 Палестинци, пренесоа светските агенции.

Се вжештува и во Газа и на преговорите

Дневник - 16.01.2009

Западен дипломат смета дека жестоките напади се последниот притисок од Израел врз Хамас пред прогласување прекин на огнот Израел вчера најжестоко досега ја гранатираше Газа, погоди и канцеларија на Обединетите нации и објект со новинари, но акцијата се ...

Израелците се повлекоа од Газа оставајќи мртви тела

Телма - 16.01.2009

Медицински службеници открија 23 мртви тела во јужниот кварт на Газа - Тел Хауа денеска, додека израелските копнени војски се повлекоа од градот. Разурнувањата во Тел Хауа се големи, соопштија локални жители.

Гранатирана болница во Газа

Кирилица - 16.01.2009

Болницата во Газа во пламен, откако беше погодена од израелска граната Болницата во градот Газа е погодена од израелска граната и во неа избувна пожар, а стотиците лица кои се наоѓаа во неа побегнаа од зградата, пренесе Франс прес .

Израелските сили се повлекоа од Газа, оставајќи зад себе 23 убиени

Алфа - 16.01.2009

Медицински службеници открија 23 мртви тела во јужниот кварт на Газа - Тел Хауа денеска, додека израелските копнени војски се повлекоа од градот. Разурнувањата во Тел Хауа се големи, соопштија локални жители.

Хамас нема да прифати услови за прекин на огнот во Газа

Форум - 16.01.2009

Лидерот на Хамас Калед Мешал изјави во Доха дека организациjaта никогаш нема да ги прифати условите на Израел за прекин на огнот во Газа, јави Франс прес „Ве уверувам: и покрај целото уништување во Газа, ние нема да ги прифатиме условите на Израел за ...

Хамас не ги прифаќа условите за примирје на Израел

Макфакс - 16.01.2009

Хамас нема да ги прифати израелските услови за примирје, рече денеска лидерот на палестинската исламистичка група, Калед Мешал. Ваквата изјава Мешал ја даде во рамки на отворањето на состанокот на Арапската лига посветена на израелската офанзива во Газа, ...

Ердоган: Израел си поигрува со светот

Макфакс - 16.01.2009

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган упати денеска остри критики за воената операција на Израел во Појасот Газа, јавуваат локалните медиуми. Турција е близок сојузник на Израел, со кого во 1996 година потпиша договор за воена соработка, но нападите во ...

Израелците се повлекоа од градот Газа

Форум - 16.01.2009

Израелските војници добиел наредба да се повлечат од центарот на градот Газа и се стационираат на позиците во предградијата. По повлекувањето, медицинските екипи во населбата Тел-ел-Хава нашле 23 тела По жестоките улични борби во центарот на градот Газа, ...

Обид за изолација на Израел

Алфа - 16.01.2009

Иако целата светска дипломатија се вклучи во напорите за прекин на конфликтот, војната во Појасот Газа продолжува со несмалена жестокост, повеќе од дваесет дена откако Израел одлучи да му стави крај на постојаното ракетирање од страна на палестинските ...

Вашингтон: Посета на израелскиот министер за надворешни работи Цили Ливни

Р.С.Европа - 16.01.2009

Израелската министерка за надворешни работи Ципи Ливни патува за Вашингтон каде што со американските власти ќе разговара за спогодбата за спречување на вооружувањето на радикалното палестинско движење Хамас.

Хамас е согласен на едногодишно примирје

Алфа - 16.01.2009

Исламистичкото палестинско движење Хамас на Египет му соопштило дека ќе се согласи на едногодишно запирање на огнот во појасот Газа, доколку Израел за една недела ја повлече својата војска од таму и итно ги отвори контролните гранични пунктови, денеска ...

Лавров - Иран и Сирија да го убедат Хамас на примирје

Макфакс - 16.01.2009

Русија ги повика денеска Иран и Сирија да го убедат радикалното палестинско движење Хамас да го прифати египетскиот план за прекин на огнот во Појасот Газа.

Израел се надева на брз крај на војната во Газа

Нетпрес - 16.01.2009

Израел се надева дека крајот на војната проти “Хамас“ во појасот Газа ќе биде скоро, изјавил за АФО владиниот портпарол Марк Регев во насока на дипломатските напори за прекин на офанзивата со крвопролевања.

Ципи Ливни во САД

Алфа - 16.01.2009

Израелскиот министер за надворешни работи Ципи Ливни замина за Вашингтон, каде ќе се потпишува спогодба меѓу САД и Израел за борба со шверцот на оружје на Хамас преку подземни тунели меѓу Египет и појасот Газа, пренесоа светските агенции, цитирајќи ја ...

Штетите во Газа од израелската офанзива 1,4 милијарда долари

Алфа - 16.01.2009

Штетите од израелските напади во Појасот Газа би можеле да ја чинат палестинската економија најмалку 1,4 милијарди долари, изјавија палестински претставници.

Во Газа денеска 23 убиени

Форум - 16.01.2009

Медицински службеници открија 23 мртви тела во јужниот кварт на Газа - Тел Хауа денеска, додека израелските копнени војски се повлекоа од градот, јавуваат новинските агенции Разурнувањата во Тел Хауа се големи, соопштија локални жители.

Повеќе од илјада убиени Палестинци

Форум - 16.01.2009

Израелската армија ги засили нападите во четвртокот навечер кон петок, 21-от ден од почетокот на офанзивата во Газа. Сразмерно се засилуваат и напорите зе постигнување дипломатско решение за кризата.

Москва: Русија ги повика Иран и Сирија да го убедат Хамас да го прифати египетскиот мировен договор

Р.С.Европа - 16.01.2009

Русија ги повика денеска Иран и Сирија да го убедат радикалното палестинско движење Хамас да го прифати египетскиот план за прекин на огнот во Појасот Газа.

Техеран: Иранскиот претседател Ахмадинеџад на состанок во Катар посветен на кризата во Појасот Газа

Р.С.Европа - 16.01.2009

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад, како што јавуваат агенциите, заминал за Катар за да учествува на регионалниот самит посветен на кризата во Појасот Газа.

Газа: Израел соопшти дека тринеделната офанзива во Појасот Газа би можело да влезе во завршна фаза

Р.С.Европа - 16.01.2009

Израел денеска соопшти дека тринеделната воена офанзива во Појасот Газа би можело да влезе во завршна фаза. Марк Регев, портпарол на премиерот Ехуд Олмерт, прецизира дека за таа цел во Вашингтон престојува шефот на дипломатијата Ципи Ливни, а во Каиро ...

Бан Ки Мун очекува спогодба за прекин на огнот

Макфакс - 16.01.2009

Постигнување на договор за прекин на огнот во Појасот Газа очекува “наредните денови“ генералниот секретар на ООН Бан Ки Мун, посочи тој денеска во Рамала.

Хамас е согласен на едногодишно примирје, под соодветни услови

Кирилица - 16.01.2009

Исламистичкото палестинско движење Хамас му соопштило на Египет дека ќе се согласи на едногодишно запирање на огнот во појасот Газа, доколку Израел за една недела ја повлече својата војска од таму и итно ги отвори контролните гранични пунктови, изјавија ...

Израел го погоди седиштето на ОН во Газа

Н.Македонија - 16.01.2009

Израелските сили вчера во градот Газа со гранати го погодиле седиштето на Агенцијата на ОН за помош на палестинските бегалци. Во нападот изгореле повеќе тони хуманитарна помош за локалното население и биле ранети три лица.

Во Египет се бара крај на борбите во Газа

BBC - 15.01.2009

Главниот израелски преговарач, Амос Гилад, оди во Каиро каде што претставници на милитантната група Хамас разговараа со египетски посредници. Портпаролот на израелската влада, Марл Регев, изјави дека разговорите околу можен прекин на борбите во Газа се ...

„Неподнослив број на жртви во Газа“

А1 - 15.01.2009

Израелската армија влезе во центарот на градот Газа по жестоки улични борби со палестинските борци. На израелските тенкови и војници, борците на Хамас пукаат од покривите и терасите на зградите кои не се урнати во бомбардирањата на израелските авиони и ...

Египет и Хамас близу до договор

А1 - 15.01.2009

Продолжуваат судирите во Газа, најмалку 13 Палестинци се убиени во серија Израелски воздушни напади во текот на ноќта. Според најновите податоци на локалните власти, бројот на загинатите палестинци од почетокот на израелската офанзива на 27 декември ...

Хамас извршил напад со фосфорна бомба врз Јужен Израел, тврди израелската полиција

Канал5 - 15.01.2009

Борците на палестинското движење хамас првпат истрелаа фосфорна бомба од Појасот Газа врз Јужен Израел, соопшти израелската полиција. Бомбата паднала во поле во близина на пограничниот град Сдерот, но засега нема информации за евентуални жртви.

Офанзивата ги скара израелските политичари

Време - 15.01.2009

Израел продолжува со интензивни воени операции во Појасот Газа, но се поочигледни стануваат разликите во израелскиот политички врв во врска на наредните чекори што ќе се преземат по 19-дневната офанзива.

Шефовите на дипломатиите на Франција и на Германија повикаа на прекин на крвопролевањата во Газа

Канал5 - 15.01.2009

Министрите за надворешни работи на Франција и на Германија, Бернар Кушнер и Франк-Валтер Штајнмаер повикаа за „неодложно примирје“ меѓу Израел и радикалната исламистичка група Хамас.

Израел во силна офанзива, Ки-мун бара примирје

Вест - 15.01.2009

ГАЗА, 15 јануари (Ројтерс) - Меѓународните напори да се спречи војната во Газа вчера се интензивираа, а Израел го потенцираше своето барање на Хамас да не му се дозволи повторно да се вооружа за време на прекин на огнот, праќајќи воени авиони кои ...

Бан Ки-мун го осуди израелскиот напад врз зградата на ОН во Газа

Канал5 - 15.01.2009

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун денеска на заедничка прес конференција со израелскиот шеф на дипломатијата Ципи Ливни го осуди израелскиот напад врз зградата на ОН во појасот Газа , пренесе ИТАР-ТАСС.

Хамас го прифати египетскиот предлог за примирје

Телма - 15.01.2009

Хамас го прифати египетскиот предлог за примирје со Израел по разговорите во Каиро. Делегацијата на Хамас треба детално да ги информира лидерите на групата во Дамаск, Сирија.

Неподносливо голем бројот загинати

Телма - 15.01.2009

Генералниот секретар на Обединетите нации(ОН) Бан Ки Мун денеска во Израел изјави дека бројот на загинати во појасот Газа достигнал „неподнослива бројка“.

Бан Ки Мун: Бројот на загинатите Палестинци е неподнослив

Алсат-М - 15.01.2009

Генералниот секретар на Обединетите нации(ОН) Бан Ки Мун денеска во Израел изјави дека бројот на загинати во појасот Газа достигнал „неподнослива бројка“.

Венецуела ги прекина дипломатските односи со Израел

Канал5 - 15.01.2009

Венецуела ги прекина дипломатските односи со Израел во знак на протест против офанзивата во појасот Газа, во која до моментов се убиени над 1.000 Палестинци, пренесоа светските агенции.

Израелски воени авиони попречиле грчки брод со хуманитарна помош да доплови до Појасот Газа

Канал5 - 15.01.2009

Израелски воени авиони му попречиле во меѓународни води на грчкиот брод „Арион“ со хуманитарна помош да доплови до Појасот Газа, запирајќи го да се врати на Кипар. - Четири израелски воени авиони не опколија и ни го отежнаа пловењето на бродот.

Израелска војска навлегува длабоко во градот Газа

Телма - 15.01.2009

Израелски копнени единици навлегуваат во густо населените реони на градот Газа, соопштија агенциите, повикувајќи се на очевидци. Во офанзивата учествуваат хеликоптери и тенкови. Уште три станбени блокови се гаѓани со тенкови.

Хамас прифати примирје во Газа

Алсат-М - 15.01.2009

Хамас го прифати египетскиот предлог за примирје со Израел по разговорите во Каиро. Делегацијата на Хамас треба детално да ги информира лидерите на групата во Дамаск, Сирија.

Израел не може сосема да го збрише Хамас

Дневник - 15.01.2009

Израелски офицер истакнал дека при операцијата се убиени „само неколку стотини“ од вкупно 15.000 борци на Хамас, а групата се' уште има пристап до ракети и друго оружје Израелската офанзива во Газа, која трае речиси три недели, сериозно го ослабела ...

Погодени канцеларии на ОН и медиуми во Газа, неколку ранети

Алсат-М - 15.01.2009

Израелската војска денеска во градот Газа погоди зграда во која се сместени неколку медиуми, како и седиштето на агенцијата на ОН за бегалци. Портпаролот на ОН Крис Гинес изјави дека израелската артилерија го погодиле седиштето на агенцијата за бегалци ...

Бан Ки Мун:Бројот на загинатите Палестинци е неподнослив

Макфакс - 15.01.2009

Генералниот секретар на Обединетите нации(ОН) Бан Ки Мун денеска во Израел изјави дека бројот на загинати во појасот Газа достигнал „неподнослива бројка“.

Хамас прифати примирје во Газа

Макфакс - 15.01.2009

Хамас го прифати египетскиот предлог за примирје со Израел по разговорите во Каиро. Делегацијата на Хамас треба детално да ги информира лидерите на групата во Дамаск, Сирија.

Погодено седиштето на ОН во Газа

Форум - 15.01.2009

Израелската армија со артилериски оган го погоди седиштето на Агенцијата на ОН за палестински бегалци, при што се убиени неколку луѓе и ранети три лица, соопштува СиЕнЕн Во зградата се наоѓале околу 700 Палестинци, кои се засолниле од бомбардирањата и од ...

Ахмадинеџад со критики до арапските лидери

Макфакс - 15.01.2009

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад го критикуваше денеска молчењето на некои арапски земји за израелската воена офанзива врз Газа, а некои од нив и ги обвини дека ги поддржуваат израелските напади.

Израелската армија влезе во градот Газа

Алфа - 15.01.2009

Израелските копнени сили навлегоа со тенкови и пешадија длабоко во градот Газа, приближувајќи се до центарот на само 1,5 километар. Во текот на денот, одекна експлозија во 16-катната зграда каде се сместени меѓународните медиумски куќи.

Ахмадинеџад: Арапските земји се одговорни за израелскиот геноцид над Палестинците

Нетпрес - 15.01.2009

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ги обвинил лидерите на арапските земји дека со својата пасивност го подржуваат геноцидот над Палестинците во појасот Газа.

Израел предлага примирје

Форум - 15.01.2009

Висок функционер на израелското министерство за одбрана изјавил дека главниот изрелски претставнк на разговорите за престанување на судирот во Газа ќе отпатува во Египет за да понуди предлог за воспоставуање мир Информацијата дека израелската власт ќе ...

Убиен уште еден челник на Хамас

Форум - 15.01.2009

Саид Сијиам, еден од највисоките функционери на Хамас е убиен при израелски воздушен напад. Тоа го потврдиле и двете страни прикажувајќи фотографии од неговото мртво тело.

Венецуела: Прекинати дипломатските односи со Израел поради офанзивата во Газа

Р.С.Европа - 15.01.2009

Венецуела од синоќа ги прекина дипломатските односи со Израел поради неговата воена офанзива врз појасот Газа, која продолжува веќе 20-ти ден. Палестинското движење Хамас пак соопшти дека го претставил својот план за постигнување примирје со Израел пред ...

Израелски емисар на мировни преговори во Египет

Макфакс - 15.01.2009

Главниот израелски преговарач, генералот Амос Гилад, заминува денеска во Египет на разговори за евентуален прекин на огнот во Газа, јавија западните агенции, цитирајќи извор во Министерството за одбрана.

Израелската војска навлегува во густо населените реони на градот Газа

Кирилица - 15.01.2009

Израелски копнени единици навлегуваат во густо населените реони на градот Газа, соопштија агенциите, повикувајќи се на очевидци Во офанзивата учествуваат хеликоптери и т е нков и . Уште три станбени блокови се гаѓани со танкови.

Венецуела ги прекина дипломатските односи со Израел

Форум - 15.01.2009

Поради воената офанзива во појасот Газа, Венецуела ги прекина дипломатските односи со Израел. Во соопштение издадено од владата под раководство на претседателот Хуго Чавез се вели дека Израел е одговорен за прогонот на палестинското население.

Продолжуваат судирите во Газа

Кирилица - 15.01.2009

Најмалку 13 Палестинци, меѓу кои 13-годишно момче, беа убиени во серија израелски воздушни напади во текот на ноќта во Појасот Газа, соопштија болнички извори и очевидци Седум Палестинци биле убиени во два израелски воздушни напади.

Израелски единици навлегуваат во густо населените реони на градот Газа

Алфа - 15.01.2009

Израелски копнени единици навлегуваат во густо населените реони на градот Газа, соопштија агенциите, повикувајќи се на очевидци. Во офанзивата учествуваат хеликоптери и танкове. Уште три станбени блокови се гаѓани со танкови.

Уго Чавез ги прекина дипломатските односи со Израел

Кирилица - 15.01.2009

Венецуела ги прекина дипломатските односи со Израел во знак на протест против офанзивата во појасот Газа, во која до моментов се убиени над 1.000 Палестинци, пренесоа светските агенции Владата на претседателот Уго Чавес го обвини Израел дека ...

Израелски воени авиони попречиле во меѓународни води грчки брод со хуманитарна помош да доплови до Појасот Газа

Алфа - 15.01.2009

Израелски воени авиони му попречиле во меѓународни води на грчкиот брод „Арион“ со хуманитарна помош да доплови до Појасот Газа, запирајќи го да се врати на Кипар. - Четири израелски воени авиони не опколија и ни го отежнаа пловењето на бродот.

Погодени канцалариите на ОН и на медиумите во Газа

Форум - 15.01.2009

Израелската војска денеска во градот Газа погоди зграда во која се сместени неколку медиуми, како и седиштето на агенцијата на ОН за бегалци, јавуваат западните агенции Портпаролот на ОН, Крис Гинес изјави дека израелската артилерија го погодиле ...

Фондот на ОН одобри седум милиони долари за помош во Појасот Газа

Алфа - 15.01.2009

Организацијата на Обединетите нации соопшти дека се одобрени седум милиони долари од итниот фонд, со цел да се помогне во обезбедувањето храна и вода за пиење во Појасот Газа, каде бројот на загинатите Палестинци се зголеми на над илјада лица.

Израелски воени авиони попречиле грчки брод со хуманитарна помош да доплови до Појасот Газа

Кирилица - 15.01.2009

Израелски воени авиони му попречиле во меѓународни води на грчкиот брод „Арион“ со хуманитарна помош да доплови до Појасот Газа, запирајќи го да се врати на Кипар - Четири израелски воени авиони не опколија и ни го отежнаа пловењето на бродот.

Продолжуваат судирите во Газа, Најмалку 13 Палестинци убиени

Сител - 15.01.2009

Најмалку 13 Палестинци, меѓу кои 13-годишно момче, беа убиени во серија израелски воздушни напади во текот на ноќта во Појасот Газа, соопштија болнички извори и очевидци. Седум Палестинци биле убиени во два израелски воздушни напади.

Погодени канцеларии на ОН и медиуми во Газа, неколку ранети

Макфакс - 15.01.2009

Израелската војска денеска во градот Газа погоди зграда во која се сместени неколку медиуми, како и седиштето на агенцијата на ОН за бегалци, јавуваат западните агенции.

Хамас извршил напад со фосфорна бомба врз Јужен Израел, тврди израелската полиција

Алфа - 15.01.2009

Борците на палестинското движење хамас првпат истрелаа фосфорна бомба од Појасот Газа врз Јужен Израел, соопшти израелската полиција. Бомбата паднала во поле во близина на пограничниот град Сдерот, но засега нема информации за евентуални жртви.

Каракас: Венецуела ги прекина дипломатските односи со Израел поради офанзивата во Газа

Р.С.Европа - 15.01.2009

Венецуела и официјално ги прекина дипломатските односи со Израел поради офанзивата во Појасот Газа. Тоа вчера го стори и ...

Газа: Израелските сили продолжуваат со бомбардирањата во Појасот Газа

Р.С.Европа - 15.01.2009

Израелските сили ги продолжиле бомбардирањата во Појасот Газа, продолжувајки ја офанзивата против милитантите на Хамас. Според палестински болнички извори во Газа, досега загинале над илјада луѓе, половината од нив цивили.

Газа и Изреал во Скопје

Н.Македонија - 15.01.2009

Поизбалансирано гледање во однос на тероризмот, а не во интерес на Палестина или Израел очекуваат членовите од неколку граѓански здруженија, кои синоќа во културниот центар „Точка“ организираа проекција на документарниот филм „Палестина сè уште е ...

Хамас е за примирје?

Н.Македонија - 15.01.2009

Медицинските служби во Газа објавија дека бројот на жртви во областа од почетокот на израелската воена офанзива досега надминал 1.000. Истовремено, европски и египетски функционери изјавија дека Хамас ќе го прифати планот на Каиро за прекин на огнот и ...

Грција дозволи воена вежба на израелските авиони

А1 - 14.01.2009

Грчкото Министерство за надворешни работи и дозволи на израелската авијација да користи делови од грчкото воздушно пространство за воени вежби, објави атинскиот весник „Елефтеротипија“.

Израелците „влегоа во Газа Сити“

BBC - 14.01.2009

Борбите во Газа се засилуваат, откако израелските сили навлегоа во територијата. Локални жители говорат за оган од тешко автоматско оружје при судирите на израелските трупи со припадниците на милитантната група „Хамас“.

Продолжуваат судирите во Газа, бројот на жртви близу 1.000

А1 - 14.01.2009

Израелската армија и вооружените Палестинци водат жестоки улични борби во делови на Газа Сити. Силни спорадични експлозиии одекнуваат во градот кој и синоќа беше цел на израелските бомбардери.

Бин Ладен повика на света војна против Израел

А1 - 14.01.2009

Лидерот на терористичката група Ал Каеда, Осама Бин Ладен, повика на света војна против офанзивата на израелската војска во Појасот Газа. Бин Ладен повикот го упати од нов аудио запис, што се појави на исламистичките сајтови денеска, пренесуваат ...

Грција дозволи воена вежба на израелските авиони во грчкото воздушно пространство

Канал5 - 14.01.2009

Грчкото Министерство за надворешни работи и дозволи на израелската авијација да користи делови од грчкото воздушно пространство за воени вежби, објави атинскиот весник „Елефтеротипија“.

Генералниот секретар на ОН пристигна во Египет

Канал5 - 14.01.2009

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун денеска пристигна во Египет, од каде ја почнува блискоисточната турнеја, пренесе Франс прес, повикувајќи се на извор од аердормот.

Бан Ки Мун во мировна мисија

Алсат-М - 14.01.2009

Со еднонеделната блискоисточна посета на Бан Ки Мун започнуваат досега најинтензивните напори за прекин на борбите во Појасот Газа, кои веќе навлегуваат во 19-тиот ден Бан ќе ги посети и Израел, автономните палестински подрачја на Западниот Брег, Либан, ...

Израелските трупи го стегаат обрачот околу Газа

Дневник - 14.01.2009

Премиерот Ехуд Олмерт, министерот за одбрана Ехуд Барак и шефицата на дипломатијата Ципи Ливни доцна во понеделникот постигнале согласност да почекаат уште два-три дена пред да наредат општ напад врз Газа Израелските сили вчера ги зацврстија позициите ...

Нови 60 воздушни напади врз воени магацини, тунели, но и цивилни објекти во појасот Газа

Канал5 - 14.01.2009

Нови 60 воздушни напади врз воени магацини, тунели, но и цивилни објекти за кои Израел верува дека се упоришта на радикалниот ХАМАС во појасот Газа. Паралелно со воздушната кампања напредуваат и израелските тенкови, кои не дозволуваат ни пиле да прелета ...

Нова доктрина

Утрински - 14.01.2009

Aко обрнете сериозно внимание на она што Хамас го наведува во својата повелба, самиот Хамас навистина верува во тоа. Истото тоа се случува и со Хезболах, либанската Партија на Господ; како и во подем и наскоро можеби нуклеарно вооружениот Иран.

Израел напредува во Газа, ајатолахот Камнеи фрли фатва

Алсат-М - 14.01.2009

Израелските сили се судрија со палестинските екстремисти во главниот град на Појасот Газа рано изутрината и ја бомбардираа јужната граница со Египет, а бројот на жртви од војната со Хамас достигна 975.

Газа крвари, Хамас условува

Време - 14.01.2009

Преговорите за постигнување примирје, кои египетската разузнавачка служба ги водеше со претставници на Хамас, пропаднаа, тврдат високи политички функционери во Либан.

ОН: Заштитата на цивилите е тест за хуманоста

Вест - 14.01.2009

ГАЗА/ЖЕНЕВА, 14 јануари (Ројтерс) - Висок советник од Обединетите нации вчера апелираше до меѓународната заедница да ги заштити цивилите во Газа, нарекувајќи го ова "тест на нашата хуманост".

Истрелани ракети од Либан во Израел

Кирилица - 14.01.2009

Неколку ракети, истрелани од Либан, паднаа денеска во северниот дел на Израел, соопштија израелските власти Портпарол на противпожарните служби изјави дека засега нема информации за настрадани.

Не прекинува офанзивата на израелската армија

Сител - 14.01.2009

Деветнаесетти ден од започнувањето на израелската воена офанзива врз позициите на Хамас во Појасот Газа. Израелската армија ги продолжи интензивните бомбардирања, а само изминатата ноќ беа стрелани 60 цели, најмногу тунели под границата на Појасот Газа ...

Израелската офанзива во Газа продолжува, Бан Ки-мун пристигна во регионот

Кирилица - 14.01.2009

Израелската офанзива врз цели на Хамас во појасот Газа денеска навлезе во 19-тиот ден, кога почнуваат и досега најсилните дипломатски напори за запирање на судирите Во регионот на Блискиот исток денеска пристигна и генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун ...

947 луѓе се убиени во појасот Газа од кои две третини се цивили

Кирилица - 14.01.2009

Бројот на убиените од почетокот на израелската офанзива во Појасот Газа е најмалку 947 лица, од кои две третини се цивили - Најмалку 47 Палестинци загинаа вчера, а над 80 беа повредени во 18-от ден од почетокот на израелската офанзива, изјави Моавија, ...

Грција дозволи воена вежба на израелските авиони во грчкото воздушно пространство

Алфа - 14.01.2009

Грчкото Министерство за надворешни работи и дозволи на израелската авијација да користи делови од грчкото воздушно пространство за воени вежби, објави атинскиот весник „Елефтеротипија“.

Атина бара од САД сопирање на транспортот на оружје за Газа

Макфакс - 14.01.2009

Грција побара од САД да го спорат транспортот на оружје наменето за Израел, преку грчкото пристаниште Астакос. Официјален Пентагон денеска соопшти дека го прифаќа барањето на грчката влада, која појаснила дека има проблем со конкретниот товар.

Израелската авијација ќе има воени вежби во Грција

Форум - 14.01.2009

Грчкото Министерство за надворешни работи и дозволи на израелската авијација да користи делови од грчкото воздушно пространство за воени вежби, објави атинскиот весник „Елефтеротипија“ Весникот се повикува на доверливи извори, според кои барањето од ...

Техеран: Иран го обвини Израел за спречување на хуманитарната помош за Газа

Р.С.Европа - 14.01.2009

Иран го обвини Израел дека го спречил неговиот брод со храна и лекови за Газа. Бродот, според шефот на иранската хуманитарна група, бил вратен назад на неколку километри од брегот на Газа.

Каиро: Бан Ки Мун на турнеја во рамки на дипломатските напори за прекин на огнот во Газа

Р.С.Европа - 14.01.2009

Генералниот секретар на Обединетите Нации пристигна во Каиро во рамките на дипломатските напори за прекин на огнот во Газа. Бан Ки Мун ке ги посети и Јордан, Сирија и Израел но нема да оствари контакт со милитантите на Хамас кои ја контролираат Газа.

Бројот на убиените во Газа достигна 947 луѓе, две третини од нив се цивили

Сител - 14.01.2009

Бројот на убиените од почетокот на израелската офанзива во Појасот Газа е најмалку 947 лица, од кои две третини се цивили. - Најмалку 47 Палестинци загинаа вчера, а над 80 беа повредени во 18-от ден од почетокот на израелската офанзива, изјави Моавија, ...

Продолжуваат судирите во Газа, бројот на жртви близу 1,000

Макфакс - 14.01.2009

Израелските сили се судрија со палестинските екстремисти во главниот град на Појасот Газа рано изутрината и ја бомбардираа јужната граница со Египет, додека бројот на жртви од војната со Хамас достигна 975.

Загинатите во Газа се погребуваат во стари гробови

Макфакс - 14.01.2009

Речиси илјада загинати Палестинци во текот на големата израелска офанзива во појасот Газа, што трае веќе 19 дена, нема каде да бидат погребани, па се откопуваат старите гробови и се погребуваат во нив.

Бан Ки Мун ја започна посредничката мисија за Газа

Форум - 14.01.2009

Брз крај на израелската офанзива во појасот Газа не е на повидок и покрај растечкиот меѓународен притисок. Борбени авиони во текот на ноќта повторно бомбардираа цели во северниот и јужниот дел на автономната палестинска област.

Генералниот секретар на ОН пристигна во Египет

Форум - 14.01.2009

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, на почетокот од неговата посредничка мисија на Блискиот Исток, пристигна во Египет. Тој во Каиро треба да разговара со египетскиот претседател Хосни Мубарак за иницијативата за прекин на огнот во појасот Газа.

Газа: Илјада загинати, над 300 се деца

Макфакс - 14.01.2009

Најмалку илјада луѓе се убиени во израелската офанзива во Газа, соопштија денеска палестински медицински извори на 19-от ден од почетокот на воената операција, а УНИЦЕФ тврди дека над 300 од жртвите се деца.

Во Газа досега убиени 947 луѓе од кои две третини цивили

Алфа - 14.01.2009

Бројот на убиените од почетокот на израелската офанзива во Појасот Газа е најмалку 947 лица, од кои две третини се цивили. - Најмалку 47 Палестинци загинаа вчера, а над 80 беа повредени во 18-от ден од почетокот на израелската офанзива, изјави Моавија, ...

Израел се судри со Хамас среде Газа

Н.Македонија - 14.01.2009

Израелските сили вчера се судрија со припадниците на Хамас на улиците на градот Газа, а палестинскиот претседател Махмуд Абас ја обвини еврејската држава дека сака целосно да го истреби палестинскиот народ, јави АФП.

Хамас би го прифатил египетскиот мировен план

А1 - 13.01.2009

Постои можност Хамас да го прифати египетскиот план за прекин на огнот во Појасот Газа, ако бидат внесени нашите барања за промени, изјави заменикот претседател на политичкото биро на движењето Муса Абу Марзук.

Кои се вистинските израелски планови за Газа

Утрински - 13.01.2009

ГАЗА - Две недели откако Израел ја започна операцијата „Лиено олово“, дали е јасно што се обидува да постигне владата? Наспроти константната врева од оружен оган, министри и официјални лица продолжуваат со постојан бараж од коментари, што укажува на низа ...

Не стивнуваат протестите низ светот за Газа

Утрински - 13.01.2009

КАРАЧИ - Безбедносните сили во неделата употребија солзавец и палки за да ги одбијат антиизраелските демонстранти кои се обидуваа да го нападнат американскиот конзулат во Пакистан, додека десетици илјадници лица во Европа, Блискот Исток и Азија ...

Израелските сили се приближуваат до градот Газа

Утрински - 13.01.2009

ЕРУСАЛИМ - Израелските војници навлегоа во густо населената област на градот Газа од југ, со жестоки борби, а израелски официјални лица јавија дека првпат се уверени дека военото крило на Хамас почнува да се разбива и дека лидерите на Хамас во Газа ...

Резервистите распоредени за финалниот удар врз Газа

Време - 13.01.2009

Борбите во Појасот Газа вчера продолжија со несмалена жестина откако прексиноќа израелската армија објави дека во Газа ги испратила и единиците на израелските резервисти.

Прекинато транспортирањето на американско оружје за Израел од грчкото пристаниште Астакос

Канал5 - 13.01.2009

Транспортирањето американско оружје за Израел од грчкото пристаниште Астакос е прекинато по острата реакција на јавноста и опозициските партии во Грција, како и на палестинските организации, соопшти претставник на Пентагон.

Над 900 жртви во Газа

Вест - 13.01.2009

ГАЗА, 13 јануари (Ројтерс) - Израелската војска вчера водеше жестоки вооружени борби продолжувајќи го воениот притисок врз исламистичката група и избегнувајќи општа урбана војна што би ги искомплицирала тековните дипломатски напори за да и се стави крај ...

Газа:Продолжуваат судирите

Алсат-М - 13.01.2009

Израелските трупи и милитантните на Хамас ги продолжија судирите во околината на Газа. Израел ги отфрли тврдењата на Хамас, за наводно уништување на два израелски тенка.

Израел е подготвен да ја забави третата фаза од операцијата во Газа

Канал5 - 13.01.2009

Израел е подготвен да почека, пред да ја почне третата фаза од воената операција во Појасот Газа, за да им даде шанса на преговорите во Египет, им кажа на редица светски лидери премиерот Ехуд Олмерт, пишува денеска израелскиот весник "Аарец".

Пропуштени шанси

Утрински - 13.01.2009

Повторно обрнете внимание на пропуштените можности. Во времето на резолуцијата на ОН за поделба бројот на Евреите во Палестина изнесуваше само 600.000, а на Арапите двојно повеќе. Повеќето од Евреите беа доселеници.

Израел 18. ден ја „толчи“ Газа

Утрински - 13.01.2009

ГАЗА - Израел соопшти дека во текот на ноќта нападнал повеќе од 60 цели во Газа, додека неговата офанзива против Хамас влегува во 18. ден. Воздушниот напад се случи додека израелските сили напредуваа кон јужните и источните предградски населби на Газа.

Израел подготвен да ја забави воената операција во Газа

Алсат-М - 13.01.2009

Израел е подготвен да ја забави третата фаза од операцијата во Газа, за да им даде шанса на преговорите во Египет за запирање на огнот, а израелска гранична патрола денеска е нападната од јорданска територија.

Израелски војници влегоа во кварт на градот Газа

Канал5 - 13.01.2009

Израелски копнени сили се судрија утринава со палестински екстремисти по улиците на еден густо населен кварт во градот Газа, при што десетици куќи се разурнати, а експлозии и рафален оган се слушаат во градот.

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН поради ситуацијата во Газа

Канал5 - 13.01.2009

Советот за безбедност на ОН ќе одржи денеска вонредна седница посветена на ситуацијата во Газа, соопштија дипломатски извори. На седницата ќе учествува и генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, кој подоцна денеска заминува во еднонеделна обиколка на ...

Сто години војна (1)

Утрински - 13.01.2009

Со малку среќа, ужасната борба меѓу Израел и Хамас наскоро би можела да биде доведена до крај. Меѓутоа, колку долго пред едновековната војна меѓу Арапите и Евреите во Палестина го следела примерот на своите претходници? Тешко е да се верува дека ова ќе ...

Газа: Продолжуваат судирите во Појасот Газа

Р.С.Европа - 13.01.2009

Продолжуваат судирите меѓу израелската армија и вооружените палестински милитанти во појасот Газа. Припадници на едно вооружено крило на Хамас изјавија дека уништиле два израелски тенкови, но оваа информација ја отфрли израелската армија.

Хамас ќе го одбие предлогот за примирје

Нетпрес - 13.01.2009

Палестински Хамас планира да го одбие египетскиот предлог за завршување на офанзивата на Израел во појасот Газа, тврдат политички извори во Либан. Овие извори блиски на групата навеле дека преговарачите на Хамас, кои се вратиле во Каиро, по консултациите ...

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН поради состојбата во Газа

Кирилица - 13.01.2009

Советот за безбедност на ОН ќе одржи денеска вонредна седница посветена на ситуацијата во Газа, соопштија дипломатски извори На седницата ќе учествува и генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, кој подоцна денеска заминува во еднонеделна обиколка на ...

Газа: Жестоки борби меѓу израелската армија и Хамас

Р.С.Европа - 13.01.2009

Израелските сили и припадници на ХАМАС, како што јавуваат агенциите, изутрината воделе жестоки битки во околината на Газа. Израел ги демантира наводите на ХАМАС дека притоа биле уништени два израелски тенка.

Израелски војници влегоа во градот Газа

Кирилица - 13.01.2009

Израелски копнени сили се судрија утринава со палестински екстремисти по улиците на еден густо населен кварт во градот Газа, при што десетици куќи се разурнати, а експлозии и рафален оган се слушаат во градот Квартот Тел Хава е највнатрешната точка во ...

Одложен транспортот на муниција од САД за Израел преку Грција

Нетпрес - 13.01.2009

Одложена беше операцијата нa Вашингтон за транспортирање на муниција за Израел преку Грција. Ова се одбележува во статија на грчкиот весник “Та неа“. Реакциите во Грција и светот по објавувањето на планот на САД за транзит на воени материјали преку ...

Бан Ки Мун повика на прекин на судирите

Макфакс - 13.01.2009

Прекин на огнот во Појасот Газа побара генералниот секретар на ООН Бан Ки Мун, наведувајќи дека во судирите има “премногу жртви“. Ки Мун, в среда, тргнува на турнеја по Блискиот исток, а се очекува да ги посети Израел, Сирија и палестинските територии.

Брод со хуманитарна помош за Газа поради оштетувања се врати на Кипар

Сител - 13.01.2009

Оштетување го присили кипарскиот брод „Арион", натоварен со активисти, лекари и хранa, a кој патуваше за Газа, да се врати на Кипар, соопштија кипарските грчки медиуми. Бродот вчера отплови за да испорача хуманитарна помош за Палестинците во Газа.

Израел е подготвен да ја забави третата фаза од операцијата во Газа, за да им даде шанса на преговорите во Египет

Кирилица - 13.01.2009

Израел е подготвен да почека, пред да ја почне третата фаза од воената операција во Појасот Газа, за да им даде шанса на преговорите во Египет, им кажа на редица светски лидери премиерот Ехуд Олмерт, пишува денеска израелскиот весник "Аарец" Како што ...

Се стега обрачот околу градот Газа

Вечер Прес - 13.01.2009

Израелски копнени сили се судрија вчера утрината со палестински екстремисти по улиците на еден густо населен кварт во градот Газа, при што десетици куќи се разурнати, а експлозии и рафален оган се слушаат во градот.

Израел се извини за цивилните жртви во Газа

Н.Македонија - 13.01.2009

Израелскиот премиер Ехуд Олмерт изрази жалење за палестинските цивилни жртви во Газа, но го предупреди палестинското радикално движење Хамас дека ќе го почувствува ударот на израелската челична тупаница доколку не престане со ракетните напади.

Израел напредува во Газа

BBC - 12.01.2009

Израел ги продолжи воздушните и копнени напади во појасот Газа, полека напредувајќи во најнаселените делови од областа. Од источните делови на градот Газа забележан е црн чад, а се јавува и за престрелки меѓу израелските војници и палестинските милитанти.

САД го вооружуваат Израел преку грчко пристаниште

А1 - 12.01.2009

САД го вооружуваат Израел преку грчкото пристаниште Астакос, каде пристигнале 325 контејнери муниција, наменети за израелската војска. Ова денеска како што пренесува Макфакс, го пишува грчкиот весник „Та неа“, објавувајќи документ на американската воена ...

Над 900 убиени во Газа

А1 - 12.01.2009

Бројот на жртвите на офанзивата на израелската армија во Појасот Газа, која трае веќе 17-ти ден, ја достигна бројката од 905 луѓе, од кои само утринава 15 Палестинци. Меѓу загинатите има 277 деца, 95 жени и 92 старци.

Израелските војници влегоа во предградието на Газа

Вест - 12.01.2009

Газа, 12 јануари (АП) - Израелски војници влегле во предградието на Газа, каде војуваат со Палестинци. Борбите се интензивни и зајакнати, а израелската пешадија со помош на тенкови навлегува кон градот Газа каде во моментов има 400.000 жители.

Бројот на загинатите во Појасот Газа достигна над 900 лица

Канал5 - 12.01.2009

Повеќе од 900 лица достигна бројот на загинатите од почетокот на израелската офанзива во Појасот Газа на 27 декември, соопшти раководителот на службата за специјална помош на палестинската територија Муавија Хасанеин.

Продолжува бомбардирањето на Газа

Алсат-М - 12.01.2009

Денеска е 17-тти ден од израелските воени операции во Појасот Газа. Израелската авијација соопшти дека од полноќ биле нападнати 12 цели, меѓу кои складишта за муниција и тунел за шверцување на оружје на радикалната палестинска организација Хамас.

Олмерт се извини за цивилните жртви

Канал5 - 12.01.2009

Израелскиот премиер Ехуд Олмерт денеска изрази надеж дека наскоро ќе биде завршена офанзивата на Израел во Појасот Газа, но нагласи дека војната ќе трае се додека Хамас не го запре ракетниот оган во јужен Израел и додека не се уништат тунелите за шверц ...

Израелските сили полека се движат во Газа

Канал5 - 12.01.2009

Израелските сили полека се движат копнено во газа, паралелно со нападите од воздух и со артилерија врз позициите на ХАМАС. Организацијата за човекови права „Хјуман Рајтс Воч“ прв пат енергично реагира на употребата на неконвенционално оружје во појасот ...

Загинаа 908 луѓе, а најкрвавото не почнало

Дневник - 12.01.2009

Премиерот Олмерт рече дека Израел не им објавил војна на жителите на Газа, туку на убијците Израелските трупи вчера водеа жестоки битки со герилците на Хамас во предградијата на Газа, се' уште избегнувајќи да нав лезат во урбаните центри.Медицински ...

САД преку Грција го вооружуваат Израел

Дневник - 12.01.2009

Претставник на Пентагон потврди дека ќе се транспортира муниција до Израел, но од безбедносни причини одби да ги наведе маршрутите САД му испраќаат на Израел 325 контејнери со муниција преку грчкото пристаниште Астакос на Пелопонез, тврди атинскиот ...

САД го вооружуваат Израел преку грчко пристаниште

Алсат-М - 12.01.2009

САД го вооружуваат Израел преку грчкото пристаниште Астакос, каде пристигнале 325 контејнери муниција, наменети за израелската војска. Ова денеска како што пренесува Макфакс, го пишува грчкиот весник „Та неа“, објавувајќи документ на американската воена ...

Израелската авијација нападнала дванаесет објекти во Појасот Газа изминатата ноќ

Канал5 - 12.01.2009

Во текот на изминатата ноќ израелската авијација нанесла удари врз 12 цели во Појасот Газа - што е најмал број од почетокот на операцијата против Хамас пред 17 дена, соопшти портпарол на израелската армија.

Израелската армија влезе во предградието на градот Газа

Утрински - 12.01.2009

ГАЗА - Израелските сили вчера се пробија до најнаселената област во појасот Газа, градот Газа, притоа убивајќи најмалку 14 палестински герилци и 12 цивили во големата офанзива што им пркоси на меѓународните апели за прекин на огнот.

„Та неа“ : САД преку Грција го вооружуваат Израел

Канал5 - 12.01.2009

Триста дваесет и пет контејнери со американска муниција треба да бидат транспортирани од грчко пристаниште на полуостровот Пелопонез до Израел, тврди атинскиот весник „Та неа“.

Хамас: Израелските напади ги убија мировните преговори

Време - 12.01.2009

Политичкиот лидер на Хамас, Калид Машал, изјави дека војната во Газа ги уништила и последните шанси за постигнување договор и преговори со Израел, пренесуваат светските агенции.

Над 900 убиени во Газа

Макфакс - 12.01.2009

- Бројот на жртвите на офанзивата на израелската армија во Појасот Газа, која трае веќе 17-ти ден, ја надмина бројката од 900 луѓе. Ова денеска го соопшти началникот на службите за итна помош на палестинска територија, доктор Муавија Хасанеин.

САД преку Грција го вооружуваат Израел

Кирилица - 12.01.2009

Триста дваесет и пет контејнери со американска муниција треба да бидат транспортирани од грчко пристаниште на полуостровот Пелопонез до Израел, тврди атинскиот весник „Та неа“ Весникот пишува дека Министерството за надворешни работи на Грција ја ...

САД преку Грција го вооружува Израел

Форум - 12.01.2009

Триста дваесет и пет контејнери со американска муниција треба да бидат транспортирани од грчко пристаниште на полуостровот Пелопонез до Израел, тврди атинскиот весник „Та неа“ Весникот пишува дека Министерството за надворешни работи на Грција ја ...

Над 900 загинати во Појасот Газа

Кирилица - 12.01.2009

Повеќе од 900 лица достигна бројот на загинатите од почетокот на израелската офанзива во Појасот Газа на 27 декември, соопшти раководителот на службата за специјална помош на палестинската територија Муавија Хасанеин - Бројот на жртвите достигна 905 ...

Газа: Израел испраќа резервни единици во Појасот Газа

Р.С.Европа - 12.01.2009

Израел потврди дека испраќа и резервни единици во Појасот Газа во воената кампања против Хамас, која продолжува 17-ти ден. Во текот на изминатата ноќ Изреал продолжил и со воздушните напади против цели на Хамас.

Газа: Делегација на Европскиот Парламент се запознава со ситуацијата во Газа

Р.С.Европа - 12.01.2009

Делегација на Европскиот Парламент од вчера престојува во Појасот Газа за да се запознае со ситуацијата на теренот. Предвидени се посети на болници на бегалски кампови.

Над 900 убиени во досегашните судири во Газа

Алфа - 12.01.2009

Бројот на жртвите на офанзивата на израелската армија во Појасот Газа, која трае веќе 17-ти ден, ја надмина бројката од 900 луѓе. Ова денеска го соопшти началникот на службите за итна помош на палестинска територија, доктор Муавија Хасанеин.

Советот на ОН за човекови права ја осуди израелската офанзива во Газа

Макфакс - 12.01.2009

Советот на Обединетите нации за човекови права денеска во Женева усвои резолуција со која „остро се осудува“ израелската офанзива во појасот Газа. Офанзивата на израелските оружени сили „се претвори во масовно кршење на човековите права и систематско ...

Олмерт се извини за цивилните жртви

Кирилица - 12.01.2009

Израелскиот премиер Ехуд Олмерт денеска изрази надеж дека наскоро ќе биде завршена офанзивата на Израел во Појасот Газа, но нагласи дека војната ќе трае се додека Хамас не го запре ракетниот оган во јужен Израел и додека не се уништат тунелите за шверц ...

Израел е решен да го уништи Хамас, ако не прекинат нападите

Макфакс - 12.01.2009

Израел ќе удри врз „Хамас со „железна тупаница“, доколку исламистичкото движење не ги сопре ракетните напади врз еврејската држава, предупреди денеска израелскиот премиер, Ехуд Олмерт.

Израелската авијација нападнала дванаесет објекти во Појасот Газа

Кирилица - 12.01.2009

Во текот на изминатата ноќ израелската авијација нанесла удари врз 12 цели во Појасот Газа, соопшти портпарол на израелската армија Ави ј ацијата нападнала „магацини за оружје во домови на активисти на Хамас, тунели за шверц и вооружени милитанти“.

САД го вооружуваат Израел преку грчко пристаниште

Макфакс - 12.01.2009

САД го вооружуваат Израел преку грчкото пристаниште Астакос, каде пристигнале 325 контејнери муниција, наменети за израелската војска. Ова денеска како што пренесува Макфакс, го пишува грчкиот весник „Та неа“, објавувајќи документ на американската воена ...

Израел подготвува „челична тупаница“

Форум - 12.01.2009

Доколку Хамас не го запре ракетирањето јужните делови од Израел, неговата армија ќе го нападне исламистичкото движење со „челична тупаница“, изјавил премиерот Ехуд Олмерт „Ќе ја завршиме воената операција кога ќе бидат исполнети два услова, завршување на ...

Нереди за време на демонстрациите против Израел во Евр

Форум - 12.01.2009

На маргините на демонстрациите против израелската воена офанзива во појасот Газа, во Брисел и Мадрид дојде до нереди. На протестите во белгискиот главен град, според податоците на организаторите, учествувале 80 илјади лица.

Израел праќа резервисти во Газа

Форум - 12.01.2009

Изреалските трупи продолжуваат со офанзивата против борците на Хамас и во понеделник. Авијацијата гаѓала 12 цели во Газа, пртежно куќи на активистите на исламистичкото движење и тунели за криумчарење оружје.

Израел испраќа поголем број резервисти во Газa

Форум - 12.01.2009

Израел го засили испраќањето на припадници на резервниот состав на армијата во појасот Газа. Тоа се толкува како почеток на третата фаза од операцијата во оваа палестинска област, која пред се’ треба да значи засилување на борбите куќа по куќа со ...

Израелската офанзива продолжува со несмален интензитет

Нетпрес - 12.01.2009

Израелската офанзива во појасот Газа, која започна на 27 декември, продолжила и денеска со несмален интензитет, откако вчера било објавено дека единиците на резервистите биле испратени на таа палестинска територија, која ја контролира радикалниот ...

САД преку Грција го вооружуваат Израел

Сител - 12.01.2009

Триста дваесет и пет контејнери со американска муниција треба да бидат транспортирани од грчко пристаниште на полуостровот Пелопонез до Израел, тврди атинскиот весник „Та неа“.

„Та неа“ : САД преку Грција го вооружуваат Израел

Алфа - 12.01.2009

Триста дваесет и пет контејнери со американска муниција треба да бидат транспортирани од грчко пристаниште на полуостровот Пелопонез до Израел, тврди атинскиот весник „Та неа“.

Дали војната во Газа е пред крај?

Н.Македонија - 12.01.2009

Израел првпат од почетокот на воената операција во Газа вчера најавил дека се ближи крајот на офанзивата против Хамас. Истовремено, израелските сили навлегле уште подлабоко во градот Газа, каде што се судриле со припадниците на палестинското радикално ...