TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нашата кошаркарска репрезентација оствари победа над Луксембург

А1 - 12.09.2004

Македонската кошаркарска репрезентација синоќа ја оствари очекуваната победа над аутсајдерот Луксембург, во првиот натпревар во групата „Д“ од европските „Б“ квалификации. Без оглед на отсуството на неколкутемина стандардни играчи кои требаше да бидат главни адути на селекторот Давитков, нашиот ...

Жалниот Врба не отпатува за Луксембург

Време - 11.09.2004

КОШАРКА - РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА ОСТАНА БЕЗ НАЈДОБРИОТ Врбица Стефанов, најголемиот адут на македонската кошаркарска репрезентација, не отпатува за Луксембург, каде што вечерва (20.30 ч.) нашата најдобра селекција ќе го одигра првиот квалификациски дуел од Б-дивизијата на ФИБА-Европа.

Победата над аутсајдерот Луксембург неопходна за мало разведрување

Вест - 11.09.2004

КОШАРКА - НАЦИОНАЛНИОТ СОСТАВ СТАРТУВА СО КВАЛИФИКАЦИИИТЕ ЗА ПЛАСМАН ВО А-ЕВРОПСКАТА ДИВИЗИЈА Македонската кошаркарска репрезентација вечерва во Луксембург го почнува првиот циклус од три средби во рамките на квалификациите за пласман во елитното европско баскет друштво, во обид да се надмине ...

Кошаркарите со сите сили до стартна победа

Утрински - 11.09.2004

Вечерва во 20.30 ч., квалификациска средба од Б-дивизијата: Луксембург - Македонија Од наШиот известуваЧ Емил Китановски Вечерва со почеток во 20.30 часот во Луксембург, машката кошаркарска репрезентација на Македонија, ќе го одигра првиот квалификациски натпревар од Б дивизијата против соответната ...

Само победа против дебитантот

Дневник - 11.09.2004

КОШАРКА - ВЕЧЕРВА МАКЕДОНИЈА МУ ГОСТУВА НА ЛУКСЕМБУРГ Врбица Стефанов остана во Скопје да го регулира осигурувањето Само на победа против Луксембург размислува македонската машка сениорска репрезентација пред вечерашниот натпревар (20.30 ч.

Играчите што откажаа немаат никакви национални чувства

Време - 10.09.2004

КОШАРКА - СЕЛЕКТОРОТ ЈОРДАНЧО ДАВИТКОВ ОБВИНУВА Играчите што не дојдоа да играат на квалификациските натпревари на македонската кошаркарска репрезентација немаат никакви национални чувства и почит кон нивна земја. Ова го изјави селекторот Јорданчо Давитков на вчерашната прес-конференција, пред ...

Амбициите исти и со она што остана

Вест - 10.09.2004

КОШАРКА - РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА СО МНОГУ ПРОБЛЕМИ ПАТУВА ЗА ЛУКСЕМБУРГ Некои од играчите немаат национално чувство, вели селекторот Јорданчо Давитков. - Врбица Стефанов го чека последниот воз На првиот квалификациски натпревар од Д-групата од Б-европската дивизија против Луксембург, македонската ...

Давитков: Националното чувство кај дел од кошаркарите е на најниско ниво

Утрински - 10.09.2004

Кошаркарската репрезентација на Македонија во десеткуван состав утринава отпатува за Луксембург Емил Китановски Утринава сениорската кошаркарска репрезентација на Македонија отпатува за Луксембург, каде што утревечер со почеток во 20.30 часот ќе го одигра првиот квалификациски натпревар од новиот ...

Оптимисти и со тим од десет кошаркари

Дневник - 10.09.2004

КОШАРКА - ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА ВО КФМ Иако само со 10 играчи македонската кошаркарска репрезентација рано утрово патува за Луксембург, селекторот Јорданчо Давитков рече дека амбициите остануваат исти - победа во сите три средби во септемврискиот квалификациски циклус од Б-дивизијата.

Врбица Стефанов нема да биде лидер во дуелот со Луксембург

А1 - 09.09.2004

Отказите и повредите ја дополнија финансиската криза, па македонската кошаркарска репрезентација во напната атмосфера ќе патува на првиот натпревар од квалификациите во „Б“ дивизијата. Против Луксембург селекторот Давитков ќе изведе состав далеку од најдобриот, но вели целта останува триумф.

Кенјан Џонс и Душан Боцевски не играат против Луксембург

Време - 09.09.2004

КОШАРКА Натурализираниот македонски репрезентативец Кенјан Џонс и повратникот во репрезентацијата Душан Боцевски нема да настапат за нашата најдобра кошаркарска селекција на првиот квалификациски дуел против Луксембург, в сабота (20.30 ч.) на гости.

Стефанов спорен, Боцевски повреден, компромис за Џонс

Утрински - 09.09.2004

Конфузија пред заминувањето на македонската кошаркарска репрезентација за Луксембург Емил Китановски Кошаркарската репрезентација на Македонија се соочува со неколку сериозни проблеми пред утрешното заминување на најдобриот состав на првото гостување во рамките на новиот циклус од квалификациите во ...

Тренинзи со осуммина репрезентативција(11)

Дневник - 07.09.2004

КОШАРКА - ПОДГОТОВКИ НА А-ТИМОТ Квалификациите во Б-дивизијата почнуваат в сабота, со мечот во Луксембург, а наредната недела играме и против Грузија и Финска На четири дена пред натпреварот во Луксембург, македонската кошаркарска репрезентација тренираше со осум играчи, а денеска се очекува на ...