TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Неделен печат - Нимиц, криза со струја и бенифициите на ТАВ

Р.С.Европа - 26.02.2012

Фокус ги анализира пораките на Нимиц, Глобус се занимава со недостигот на струја, а Капитал прашува зошто се крие концесискиот договор меѓу Владата и ТАВ.

Нимиц ги посетил и музеите во Скопје- се интересирал за Античка Македонија и прогонот на Евреите

Канал5 - 25.02.2012

Останува нејасно дали медијаторот Нимиц се инспирирал во вторникот да ги посети музеите во Солун и Пела откако во понеделникот се запознал со македонската историја во музеите во Скопје.

Кој е грчкиот пријател на Метју Нимиц?

Утрински - 25.02.2012

Солунскиот бизнисмен Ефтимијадис и Нимиц се пријатели од 1989 година, пред медијаторот да биде инволвиран во македонско-грчкиот спор Од нашиот дописник Атина - Медијаторот Метју Нимиц, освен што ...

Нимиц на тајна прошетка со грчкиот преговарач Василакис се запознава со „историјата на Македонија“

Канал5 - 24.02.2012

Во понеделникот го посети Скопје, во средата Атина, но што правеше во вторникот медијаторот Метју Нимиц? Требаше да биде тајна, но не успеа да се скрие од грчките медиуми.

Тмурни облаци по Нимиц

Утрински - 24.02.2012

Премиерот Никола Груевски, според грчките медиуми, се' уште не одговорил на поканата на Лукас Пападимос за средба во Брисел идната недела Од нашиот дописник Атина – Тмурни облаци остануваат ...

Медијаторот во археолошка мисија во Солун и Пела

Утрински - 24.02.2012

Некои разговори меѓу Василакис и Нимиц биле во вила на пријател на медијаторот на Халкидики Освен официјалните ручеци во Скопје и Атина и слушање на добро познатите ставови од двете страни, ...

Од каде оптимизмот на Нимиц

Утрински - 24.02.2012

Слободанка Јовановска Две години од последната посета на регионот, медијаторот Метју Нимиц дојде во Скопје и во Атина, за да го каже она што го кажа и последниот пат по средбите со македонскиот и ...

Желбите едно, искреноста друго

Н.Македонија - 24.02.2012

Вистинско освежување е констатацијата на посредникот дека во Грција има функционална влада, која, покрај економските, може да се справи и со прашањето за името! Пораката до Атина би била дека ...

Грција се жали на лоша атмосфера за преговори - Нимиц замина без најава за следни чекори

Канал5 - 23.02.2012

Властите во Атина на свој начин ја читаат пресудата од Хаг. За нив единствено важно од пресудата, е повикот да продолжат преговорите за спорот за името, но не и делот во кој хашките судии проценија ...

Суптилен притисок од Нимиц

Р.С.Европа - 23.02.2012

Посетата на Нимиц на регионот може да се гледа како оживување на преговорите, но и како суптилен притисок врз Македонија и Грција да го решат спорот, велат аналитичарите.

Дневен печат 23.02.2012

Sky - 23.02.2012

Денешните весници пишуваат за: Дневник: Нимиц ќе го решава спорот за името по изборите во Грција Со порака дека грчката криза не треба да биде пречка за преговорите за името, посредникот во ...

Брисел разочаран од разговорите на Нимиц во Скопје

Утрински - 22.02.2012

Според „Еурактив“, ЕУ не очекува напредок од мисијата на медијаторот Порталот „Еурактив“, кој важи за близок со европските институции во Брисел, тврди дека во ЕУ веќе има песимизам околу резултатите ...

Иванов: Грчки политичари прават кариери со името

Утрински - 22.02.2012

„Македонија е секојпат конструктивна и секојпат придонесува во изнаоѓање заемно прифатливо решение. Со самата изјава на Нимиц беше укажано дека ние сме посветени на ова што трае веќе една и пол ...

Пакетите од Нимиц

Дневник - 22.02.2012

Во густ асоцијативен сплет на доживувања може да се вткае зборот „пакет“, во зависност од тоа дали на следната свртена страница на весникот ќе ви застане погледот на некој наслов од економија, ...

Идентитетот мора да се затвори заедно со спорот за името

Дневник - 22.02.2012

Македонскиот идентитет мора да се заштити, а не да се остави настрана при решавање на спорот за името бидејќи грчката страна подоцна може да ги проблематизира именувањето на нашиот јазик и ...

Додека Нимиц не си заминал

Утрински - 22.02.2012

Ерол Ризаов Метју Нимиц, медијаторот на ОН, престојува на Балканот, во посредништво за надминување на спорот со името на Република Македонија.

Нимиц втора вест во Грција

Утрински - 22.02.2012

Интересот за медијаторот дополнително спласна кога се објави дека не носи нов предлог Од нашиот дописник Атина - Метју Нимиц пристигна во Атина на средби со државниот врв во еуфоричната клима која ...

Проблем со името имаат политичките елити во Грција, а не и обичните граѓани

Кирилица - 22.02.2012

Македонија е секојпат конструктивна и секојпат придонесува во изнаоѓање заемно прифатливо решение. Со самата изјава на Нимиц беше укажано дека ние сме посветени на ова што трае веќе една и пол ...

Иванов: Македонија секогаш е конструктивна, а Нимиц го потврди тоа

Таратур - 22.02.2012

Македонија секојпат е конструктивна и секојпат придонесува во изнаоѓање заемно прифатливо решение, а изјавата на Нимиц потврди дека ние сме посветени на ова што трае веќе една и пол деценија, изјави ...

Ерга омнес отпаѓа, пак во игра двојната формула

Н.Македонија - 22.02.2012

Посредникот на ООН во спорот за името при својата последна посета упати четири пораки што укажуваат на уште една промена на меѓународната политика во третманот на овој проблем Разговорите за ...

Иванов: Грчките политичари градат кариери на спорот со името

24 Вести - 21.02.2012

Повеќе од две години му беа потребни на посредникот Нимиц да се врати во регионот. Но од неговата последна посета како ништо да не се променило.

ФОТО: Нимиц без нов предлог, но со намера да се забрзаат преговорите

Дневник - 21.02.2012

Не доаѓам во Скопје со нови предлози, туку со намера за изнаоѓање начин за забрзување на преговорите за решавање на ова прашање колку што е можно побрзо бидејќи го засега регионот и светската ...

Медијаторството зема данок

Утрински - 21.02.2012

Со над еднодецениското присуство во решавањето на спорот, Нимиц стана дел од македонската политичка сага. Медијаторот дојде во Скопје, а утре патува во Атина, но во актовката нема конкретна идеја за ...

„Сите сме Грци“

Дневник - 21.02.2012

Истиот ден кога Метју Нимиц пристигна во Скопје, очите на цела Грција, но и на цела Европа беа свртени кон Брисел, каде што се состанаа министрите за финансии.

Нимиц дојде со празни раце, замина со полна торба надеж

Дневник - 21.02.2012

Не ставив ништо ново на масата во Скопје, туку дојдов повеќе во испитувачка мисија за да ги разгледаме начините како да се продолжи понатаму во процесот за изнаоѓање решение за прашањето за името.

Нимиц притиска, но се чини попусто

Deutsche Welle - 21.02.2012

Метју Нимиц не донесе предлог решение, но, повика на забрзување на преговорите за името, бидејќи прашањето го засега регионот и светската безбедност.

Посетата на Нимиц без посебен интерес кај Грците

Канал5 - 21.02.2012

„Нимиц во Атина не носи нов предлог“ – на ова, еден дел од грчките медиуми го ставија акцентот по вчерашните средби на медијаторот со македонскиот државен врв.

Иванов: Проблемот со Грција го создадоа политички елити

Дневник - 21.02.2012

Овој проблем е создаден од политичките елити, кои го користеле за политички цели. Некои грчки политичари направија политички кариери држејќи го отворено ова прашање, рече претседателот Ѓорге Иванов ...

Нимиц бара помош од САД и Европа за македонско грчкиот спор

Канал5 - 21.02.2012

Ги исцрпи ли Нимиц идеите или нема доволно моќ да ги притегне Скопје и Атина за решение. Додека Македонија чека да ги одблокира евроинтеграциите медијаторот се уште е на истата мисија како да ги ...

Иванов: Не е можно решение кое нема да го почитува достоинството на Македонците

Таратур - 21.02.2012

Не е можно решение кое нема да го почитува достоинството на граѓаните на Република Македонија, кое на било кој начин би задирало во идентитетските прашања и кое нема да е во согласност со ...

Идентитетот настрана за намалување на нервозата

Р.С.Европа - 21.02.2012

Изјавите на Нимиц не влеваат оптимизам за евро-интеграциите, реагира опозицијата. За ДУИ, пак, не може да се очекува сензација до Самитот на НАТО во Чикаго.

Иванов: Ние знаеме кои сме и што сме!

Курир - 21.02.2012

Грција има проблем со нашето име, а не ние. Ние знаеме кои сме и што сме, изјави претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на новинарско прашање како ја коментира вчерашната средба и ...

Од Нимиц и за Нимиц - ништо ново!

Капитал - 21.02.2012

Медијаторот Метју Нимиц по средбите со државниот врв во Скопје порача дека не донел никаков предлог, ниту некој нова идеја, а таква не ни чул за да пренесе во Атина.

Ништо ново на релација Скопје – Атина

Глас на Америка - 21.02.2012

Посетата на Скопје на медијаторот Метју Нимиц, не остави многу надеж дека и неговиот денешен престој во Атина ќе предизвика поместување од мртвата точка во македонско – грчкиот спор околу уставното ...

Иванов-Македонија е секогаш конструктивна и посветена на спорот со името

Р.С.Европа - 21.02.2012

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов изјави денеска дека Македонија е секогаш конструктивна и придонесува во изнаоѓањето на заемно прифатливо решение за спорот со името.

Иванов: Македонија е конструктивна во спорот за името

Сител - 21.02.2012

Македонија е секојпат конструктивна и секојпат придонесува во изнаоѓање заемно прифатливо решение. Со самата изјава на Нимиц беше укажано дека ние сме посветени на ова што трае веќе една и пол ...

Иванов: Ние немаме проблем!

Press24 - 21.02.2012

Македонија е секојпат конструктивна и секојпат придонесува во изнаоѓање заемно прифатливо решение, вели претседателот Иванов.

Иванов: Македонија секогаш е конструктивна, а Нимиц го потврди тоа

Нетпрес - 21.02.2012

Македонија секојпат е конструктивна и секојпат придонесува во изнаоѓање заемно прифатливо решение, а изјавата на Нимиц потврди дека ние сме посветени на ова што трае веќе една и пол деценија, изјави ...

Иванов: Спорот со името е создаден од политичките елити

Кајгана - 21.02.2012

Македонија е секогаш конструктивна и придонесува за изнаоѓање на взаемно прифатливо решение во спорот со името, вели претседателот Ѓорге Иванов, ден по средбата со медијаторот Метју Нимиц.

Иванов: Спорот со името е создаден од политичките елити

Макфакс - 21.02.2012

Македонија е секогаш конструктивна и придонесува за изнаоѓање на взаемно прифатливо решение во спорот со името, вели претседателот Ѓорге Иванов, ден по средбата со медијаторот Метју Нимиц.

Атина го чека Нимиц – се разгледуваат сценарија

Алфа - 21.02.2012

Нашата конструктивност да се преслика и од другата страна – се коментарите на македонскиот државен врв во пресрет на утрешните состаноци на Метју Нимиц во Атина.

Нимиц по Скопје замина за Атина

Глас на Америка - 21.02.2012

Очекуваме посветеност и од Грција за решавање на спорот, вели шефот на државата Ѓорѓе Иванов. Метју Нимиц го испита пулсот на Скопје и вечерва заминува во Атина со иста цел.

Иванов: Проблемот за името го создадоа политичките елити во Грција

МРТ - 21.02.2012

Tweet Македонија е секојпат конструктивна и секојпат придонесува во изнаоѓање заемно прифатливо решение. Со самата изјава на Нимиц беше укажано дека ние сме посветени на ова што трае веќе една и пол ...

Спорот за името ја засега светската безбедност

Кирилица - 21.02.2012

Не доаѓам во Скопје со нови предлози, туку со намера за изнаоѓање начин за забрзување на преговорите за решавање на ова прашање колку што е можно побрзо бидејќи го засега регионот и светската ...

Груевски го нагости Нимиц, па го испрати за Атина

Вечер Прес - 21.02.2012

По напорните средби со македонскиот државен врв премиерот Груевски не го пушти Нимиц да замине во Грција без добро да го нагости.

Ни папка ни предлог

Н.Македонија - 21.02.2012

Специјалниот претставник на ОН дојде вчера без папката, која е вообичаен детаљ во неговиот изглед. Заминува денеска без предлог.

Нимиц без нов предлог

Идивиди - 21.02.2012

но со намера да се забрзаат преговорите Скопје, 20 февруари 2012 (МИА) - Не доаѓам во Скопје со нови предлози, туку со намера за изнаоѓање начин за забрзување на преговорите за решавање на ова ...

Нимиц ќе го мери пулсот на Скопје и на Атина

Дневник - 20.02.2012

Дали Нимиц доаѓа само за да се покаже дека процесот не е мртов, ќе стане појасно кога ќе се знае дали посредникот во својата папка носи нов предлог.

Што ќе ни донесе госп. Нимиц

Утрински - 20.02.2012

Ерол Ризаов Во Македонија и малите деца знаат кој е Метју Нимиц. Не верувам дека во Њујорк во зградата кај што живее овој угледен адвокат за него чуле барем половината од станарите и неговите први ...

Нимиц ќе направи обид да ги спаси преговорите за името

Канал5 - 20.02.2012

Медијаторот пристигнува во регионот во можеби последниот обид да ги спаси преговорите за името. Нимиц е свесен дека доколку во наредните 2 месеци не се случат вистински преговори и Македонија во мај ...

Нимиц во нова посредничка мисија

Deutsche Welle - 20.02.2012

Медијаторот на ОН во спорот за името, Метју Нимиц денеска (20.02) треба да пристигне на разговори во Скопје. Тој треба да има разговори со државниот врв во Вила Водно.

По повеќе од две години, Нимиц повторно во Скопје

Канал5 - 20.02.2012

Засега нема информации дали посредникот со себе носи и предлог за решение поради неговиот став дека нема да дојде додека не биде сигурен дека неговата посета ќе има резултат.

Нимиц се сретна со Иванов и Поповски, попладнево разговара со Груевски

24 Вести - 20.02.2012

Решение за спорот со Грција околу името не е можно доколку тоа не го почитува достоинството на граѓаните на Република Македонија, ако на каков било начин задира во идентитетските прашања и не е ...

Исчезна оптимизмот кај Нимиц – решение за името нема во скоро време

Канал5 - 20.02.2012

Оптимизмот дека Македонија и Грција можат во скоро време да го решат проблемот со името исчезна и кај медијаторот. Човекот кој можеби најмногу од сите говореше и имаше позитивна верба дека ...

Нимиц не донесе предлог, но порача: побрзајте со решението

Телма - 20.02.2012

Медијаторот на Oбединетите нации Mетју Нимиц по две години дојде во посета на Скопје, а в среда ќе биде во Атина. Нимиц вели дека дека не носи нов предлог за решение на долгогодишниот спор...

Нимиц не донесе нов предлог

24 Вести - 20.02.2012

Медијаторот Нимиц не донесе ново предлог-решение за спорот околу името. Вели ќе излезе со нов предлог само кога ке ги чуе позициите на двете страни.

Нимиц се воздржа од изјави по средбата со Попоски

Утрински - 20.02.2012

Медијаторот на ОН попладнево треба да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов и со премиерот Никола Груевски Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за прашањето за името Метју Нимиц ...

Нимиц во Скопје на разговори со македонскиот државен врв

Утрински - 20.02.2012

На оделните средби со претседателот Иванов, со премиерот Груевски и со министерот за надворешни работи Попоски, ќе се разговара за надминувањето на разликите во спорот со Грција Специјалниот пратеник ...

Нимиц еден час разговараше со Попоски, изјава не даде

Дневник - 20.02.2012

Метју Нимиц, посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за прашањето за името одржа едночасовна средба со министерот за надворешни работи, Никола Попоски.

Нимиц од денеска во дводневна посета на Македонија

Дневник - 20.02.2012

Метју Нимиц, специјалниот пратеник на Генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името, денеска ќе допатува во дводневна посета на Македонија.

Нимиц ги започна средбите во Скопје

Deutsche Welle - 20.02.2012

Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за прашањето за името Метју Нимиц попладнево во Скопје се сретна со министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Нимиц се сретна со Попоски, попладнево со Иванов и со Груевски

Вест - 20.02.2012

Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за прашањето за името Метју Нимиц попладнево во Скопје се сретна со министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Иванов: Не е можно решение кое нема да го почитува достоинството на Македонците

Нетпрес - 20.02.2012

Не е можно решение кое нема да го почитува достоинството на граѓаните на Република Македонија, кое на било кој начин би задирало во идентитетските прашања и кое нема да е во согласност со ...

Иванов му ги презентирал ставовите за името на Нимиц

Р.С.Европа - 20.02.2012

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов на денешната средба со посредникот на ОН Метју Нимиц истакнал дека решение за спорот со името со Грција не е можно доколку тоа не го почитува достоинството на ...

Иванов: Не е можно решение кое ќе го загрозува идентитетот!

Таратур - 20.02.2012

Решение за спорот со Грција околу името не е можно доколку тоа не го почитува достоинството на граѓаните на Република Македонија, ако на каков било начин задира во идентитетските прашања и не е во ...

Нимиц: Желбата ви е искрена, ставот јасен

Курир - 20.02.2012

Нимиц го оцени како добар состанокот со Груевски и истакна дека претходно имал средба со претседателот Иванов и шефот на македонската дипломатија Попоски, со цел да ги согледа ставовите за спорот со ...

Нимиц не стави нови предлози на масата

Нетпрес - 20.02.2012

Денешната средба меѓу медијаторот Мејту Нимиц и премиерот Никола Груевски не даде нови предлози за надминување на спорот со името со Грција, туку само беа пренесени ставовите на македонската страна и ...

Нимиц без нов предлог за името, бара надминување на спорот

Макфакс - 20.02.2012

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, специјалниот пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Метју Нимиц, во понеделникот по попладневната средба со македонскиот премиер ...

Нимиц без нов предлог, но со намера да се забрзаат преговорите

МРТ - 20.02.2012

Tweet Не доаѓам во Скопје со нови предлози, туку со намера за изнаоѓање начин за забрзување на преговорите за решавање на ова прашање колку што е можно побрзо бидејќи го засега регионот и светската ...

Нимиц: Спорот со името е прашање на светската безбедност

Макфакс - 20.02.2012

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името Метју Нимиц, по денешните средби со државниот врв во Скопје побара што поскоро надминување на спорот со името, бидејќи, како што посочи, тоа е во ...

Нимиц без нов предлог - барал начин за забрзување на преговорите

Press24 - 20.02.2012

Не ставив ништо ново на масата, но ова претставуваше многу повеќе од една мисија за изнаоѓање факти. Ова претставуваше еден длабок разговор за изнаоѓање начин како да се продолжи, рече амбасадорот ...

Нимиц: Спорот со името е прашање на светската безбедност

Кајгана - 20.02.2012

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името Метју Нимиц, по денешните средби со државниот врв во Скопје побара што поскоро надминување на спорот со името, бидејќи, како што посочи, тоа е во ...

Нимиц - Спорот за името ја засега светската безбедност

Р.С.Европа - 20.02.2012

Нимиц смета дека сега не е најдоброто време за нов предлог. Ќе ја даде неговата проценка за тоа откако ќе завршат и разговорите во Атина.

Нимиц дојде да ги забрза разговорите

МКД - 20.02.2012

Се надевам дека ќе најдеме начин за забрзување на разговорите, изјави посредникот Метју Нимиц по средбата со премиерот Никола Груевски попладнево во Скопје.

Нимиц - Зборуваме за името, не за идентитетот

Inpress - 20.02.2012

Скопје, 20. февруари 2012 (ИНПРЕС) Не ставив ништо на маса, но ова не е само обично разгледување на фактите. Ова се суштински разговори кој е најдобар начин да се постигне напредок во процесот, ...

Нимиц: Не зборуваме за идентитетот, туку за името

+инфо - 20.02.2012

Што поскоро надминување на спорот со името, побара денеска медијаторот во македонско-грчкиот спор Метју Нимиц, по денешните средби со државниот врв во Скопје.

Нимиц не ставил нови идеи на маса

Алфа - 20.02.2012

Метју Нимиц со празни раце влезе и кај Иванов и кај Груевски и кај Попоски, а на трите одвоени средби на маса, како што вели не ставил нови идеи.

Нимиц во Скопје на разговори со македонскиот државен врв

МРТ - 20.02.2012

Tweet Специјалниот пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името, амбасадорот Метју Нимиц, денеска во Скопје ќе има средби со македонскиот државен врв.

Медијаторот Метју Нимиц во дводневна посета на Македонија

Алфа - 20.02.2012

Специјалниот пратеник на Генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името, амбасадорот Метју Нимиц, денеска ќе допатува во дводневна посета на Република Македонија.

Нимиц пристигна во Скопје на разговори со македонскиот државен врв

Кирилица - 20.02.2012

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името, амбасадорот Метју Нимиц, денеска во Скопје ќе одржи средби со македонскиот државен врв.

Заврши средбата на Нимиц со Попоски

+инфо - 20.02.2012

Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за прашањето за името, Метју Нимиц, попладнево во Скопје се сретна со министерот за надворешни работи, Никола Попоски.

Нимиц во Скопје на разговори со македонскиот државен врв

Сител - 20.02.2012

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името, амбасадорот Метју Нимиц, денеска во Скопје ќе има средби со македонскиот државен врв.

Медијаторот Метју Нимиц во дводневна посета на Македонија

Press24 - 20.02.2012

За време на посетата медијаторот Нимиц ќе биде примен од претседателот Ѓорге Иванов, од премиерот Никола Груевски, а ќе оствари средба и со министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Нимиц денес и утре во Скопје

Кајгана - 20.02.2012

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името Метју Нимиц денес и утре ќе престојува во посета на Македонија. Предвидено е медијаторот да има одделни средби со преставниците на македонскиот државен ...

Нимиц денеска во Скопје, ќе донесе ли нешто ново?

Таратур - 20.02.2012

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации во спорот за името меѓу Грција и Македонија Метју Нимиц денеска пристигнува во посета на Македонија.

Нимиц се сретна со Попоски, попладнево ќе разговара со Иванов и со Груевски

МРТ - 20.02.2012

Tweet Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за прашањето за името Метју Нимиц попладнево во Скопје се сретна со министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Нимиц се сретна со Попоски, а ќе разговара со Иванов и со Груевски

Алфа - 20.02.2012

Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за прашањето за името Метју Нимиц попладнево во Скопје се сретна со министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Штуро соопштение за средбата Попоски - Нимиц

Press24 - 20.02.2012

Во соопштението од МНР издадено по средбата се вели дека разговорите биле во насока на надминување на разликите за спорот со Република Грција Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за ...

Попоски пред Нимиц посочил на хашката пресуда

Кајгана - 20.02.2012

Македонија останува посветена во разговорите за изнаоѓање прифатливо решение со цел придвижување на интегративниот процес, е пораката што шефот на дипломатијата Никола Попоски ја упатил на средбата ...

Нимиц не даде изјава по средбата со Попоски

МКД - 20.02.2012

Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за прашањето за името Метју Нимиц кој денеска престојува во земјава се сретна со министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Средба Иванов-Нимиц

Курир - 20.02.2012

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го прими амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник на Генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името.

Медијаторот Метју Нимиц во Скопје

Р.С.Европа - 20.02.2012

Специјалниот претставник на генералниот секретар на Обединетите Нации за прашањето за името Метју Нимиц допатува во дводневна посета на Скопје.

Нимиц пристигнува во Скопје

Курир - 20.02.2012

Медијаторот во спорот за името, Метју Нимиц, денес ќе ја започне дводневната посета на Македонија. Тој за време на посетата ќе има средби со македонскиот државен врв.

Нимиц во Скопје ќе чуе за грчката неконструктивност

Капитал - 20.02.2012

Македонија нема практички никакви очекувања од посетата на медијаторот Метју Нимиц, кој денеска и утре ќе престојува во Скопје на средби со државниот врв.

Нимиц се сретна со Иванов и Поповски, попладнево разговара со Груевски

Сител - 20.02.2012

Решение за спорот со Грција околу името не е можно доколку тоа не го почитува достоинството на граѓаните на Република Македонија, ако на каков било начин задира во идентитетските прашања и не е ...

Нимиц денеска во Скопје, ќе донесе ли нешто ново?

Нетпрес - 20.02.2012

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации во спорот за името меѓу Грција и Македонија Метју Нимиц денеска пристигнува во посета на Македонија.

Нимиц во Скопје на разговори со македонскиот државен врв

+инфо - 20.02.2012

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името, амбасадорот Метју Нимиц, денеска во Скопје ќе има средби со македонскиот државен врв.

Нимиц се сретна со Попоски, попладнето резервирано за Иванов и Груевски

Сител - 20.02.2012

Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за прашањето за името Метју Нимиц попладнево во Скопје се сретна со министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Нимиц во Скопје

Макфакс - 20.02.2012

Медијаторот во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц в понеделник и в вторник ќе престојува во посета на Македонија.

Метју Нимиц денеска на разговори со државниот врв

МКД - 20.02.2012

Метју Нимиц, медијаторот за спорот со Грција за името, денеска во Скопје ќе се сретне со државниот врв. Тој ќе има одделни средби со претседателот Ѓорге Иванов, со премиерот Никола Груевски и со ...

Нимиц пристигна во земјава

Алфа - 20.02.2012

Во тек е средбата меѓу Метју Нимиц и шефот на дипломатијата Попоски – прва во серијата состаноци на медијаторот со државно-владиниот врв.

Нимиц, по две години, повторно во Скопје

Р.С.Европа - 20.02.2012

Хашката пресуда ќе биде главниот аргумент на македонските власти на средбите со посредникот Нимиц, кој по точно две години повторно доаѓа во регионот.

Почна средбата Нимиц – Поповски

Нетпрес - 20.02.2012

Пред малку започна средбата на медијаторот Метју Нимиц со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Поповски. На средбата, како што не’ извести нашиот репортер, во Министерството за ...

Започна средбата меѓу Попоски и Нимиц

Курир - 20.02.2012

Медијаторот во спорот за името, Метју Нимиц, денес пристигна во посета на Македонија. Во моментов во тек е средбата меѓу медијаторот Нимиц и министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Нимиц се сретна со Иванов, попладнево разговара со Груевски

МРТ - 20.02.2012

Tweet Решение за спорот со Грција околу името не е можно доколку тоа не го почитува достоинството на граѓаните на Република Македонија, ако на каков било начин задира во идентитетските прашања и не е ...

ВИДЕО: Нимиц се воздржа од изјави по средбата со Попоски

Нетпрес - 20.02.2012

Медијаторот Метју Нимиц претпладнево се сретна со македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски, но по завршувањето на истата, тој не сакаше да даде изјава за медиумите.

Иванов: Не е можно решение кое би задирало во идентитетот

Кајгана - 20.02.2012

Македонија останува посветена и конструктивна во разговорите за надминување на спорот со името во Грција, рекол претседателот Ѓорге Иванов на средбата со медијаторот во македонско-грчкиот спор за ...

Нимиц се сретна со министерот Попоски

Р.С.Европа - 20.02.2012

Медијаторот на ОН во македонско-грчкиот спор за името, Метју Нимиц оствари средба со министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Попоски пред Нимиц посочил на хашката пресуда

Макфакс - 20.02.2012

Македонија останува посветена во разговорите за изнаоѓање прифатливо решение со цел придвижување на интегративниот процес, е пораката што шефот на дипломатијата Никола Попоски ја упатил на средбата ...

Заврши средбата на Нимиц со Иванов

+инфо - 20.02.2012

Пред малку заврши средбата на медијаторот во спорот за името, Метју Нимиц и претседателот Ѓорѓе Иванов која се одржа во претседателската вила на Водно.

Нимиц без изјава и по средбата со Иванов

Press24 - 20.02.2012

Медијаторот во 15:30 има закажано средба и со премиерот Никола Груевски Пред некоја минута заврши средбата на медијаторот Метју Нимиц со Претседателот Иванов во вилата Водно.

Иванов: Не е можно решение кое би задирало во идентитетот

Макфакс - 20.02.2012

Македонија останува посветена и конструктивна во разговорите за надминување на спорот со името во Грција, рекол претседателот Ѓорге Иванов на средбата со медијаторот во македонско-грчкиот спор за ...

Иванов: И Хаг ја потврди конструктивноста на Македонија во преговорите за името

Press24 - 20.02.2012

Претседателот Иванов на медијаторот Нимиц му ги пренел ставовите усолгасени на координацијата на државниот врв Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денес ка го прими амбасадорот ...

Министерот Поповски се сретна со Нимиц

Sky - 20.02.2012

Денес во посета на Македонија пристигна медијаторот во спорот за името, Метју Нимиц. Во моментов медијаторот Нимиц е на средба со министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Нимиц денес и утре во Скопје

Канал 77 - 20.02.2012

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации во спорот за името меѓу Грција и Македонија Метју Нимиц денеска пристигнува во посета на Македонија.

Заврши средбата Нимиц - Иванов

Sky - 20.02.2012

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими амбасадорот Метју Нимиц, специјален пратеник на Генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името, соопштија од ...

Медијаторот Нимиц во Скопје

Sky - 20.02.2012

Метју Нимиц, специјалниот претставник на генералниот секретар на Обединетите Нации за прашањето за името денеска допатува во дводневна посета на Скопје.

Заврши средбата помеѓу Нимиц и Поповски

Sky - 20.02.2012

Медијаторот Метју Нимиц попладнево во Скопје се сретна со Министерот за надворешни работи Никола Поповски. Медијаторот по едночасовниот разговор со шефот на македонската дипломатија не даде изјава за ...

Нимиц дојде во Скопје со празни раце?!

Вечер Прес - 20.02.2012

Аналитичарите минатиов период беа едногласни дека сега е вистинското време да се дојде до решение, бидејќи Грција има техничка влада која е со помала одговорност пред гласачкото тело, но атинскиот ...

Нимиц без нов предлог, но предлага да се забрзаат преговорите

Н.Македонија - 20.02.2012

Не доаѓам во Скопје со нови предлози, туку со намера за изнаоѓање начин за забрзување на преговорите за решавање на ова прашање колку што е можно побрзо бидејќи го засега регионот и светската ...

Иванов му пренесе на Нимиц – да не се чепка во идентитетот

eReporter - 20.02.2012

Медијаторот Метју Нимиц, кој денеска е на разговори со државниот врв во Скопје, беше примен од претседателот Ѓорге Иванов од кого доби уверување дека Македонија останува конструктивен партнер во ...

Нимиц доаѓа во Скопје со нови идеи за името

eReporter - 20.02.2012

Мадијаторот во македонско – грќките разговори за разликите околу името Метју Нимиц денеска треба да има средби со државниот врв во Скопје.

Нимиц – не донесов предлози, дојдов да слушам

eReporter - 20.02.2012

Медијаторот Метју Нимиц по денешните средби со македонскиот државен врв рече дека слушнал искрена желба и намера за конструктивни разговори околу изноѓање решение за разликите за името.

Нимиц се сретна со Попоски

Идивиди - 20.02.2012

Скопје, 20 февруари 2012 (МИА) - Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за прашањето за името Метју Нимиц попладнево во Скопје се сретна со министерот за надворешни работи Никола Попоски.

Метју Нимиц во дводневна посета на Македонија

Идивиди - 20.02.2012

Скопје, 20 февруари 2012 (МИА) - Специјалниот пратеник на Генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името, амбасадорот Метју Нимиц, денеска ќе допатува во дводневна посета на ...