TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На карневалот „Бамбурци“ во Ратево пријавени рекорден број учесници

Cooltura - 18.01.2015

За годинашното издание на традиционалниот карневал „Бамбурци“ кој се одржува во малешевското село Ратево се пријавени рекорден број учесници од земјава и од соседните Србија и Бугарија. Карневалот ќе се одржи во вторник на 20 јануари кога се ...

Што научивме изминатава недела: Образованието е "погребано"!

Факултети - 18.01.2015

Неделата којашто помина, заврши во знакот на „погребот“ на нашето образование и усвоените измени во законот за високо образование. Исто така, јавноста на интернет беше загрозена поради обезвреднетата слобода и правата на животните за време на ...

Анималија: Федерацијата на Еврoпски Карневалски Градови ќе го ревидира ставот кон карневалот во Вевчани

OhridNews - 18.01.2015

Здруженијата за заштита на животните „Анималија“ од Охрид и „Анима мунди“ од Скопје, случајот со малтретирање на животни на карневалот во Вевчани го пријавиле на Федерацијата на Еврoпски Карневалски Градови, од каде добиле одговор дека ќе биде ...

Во недела слободно: Што мислат граѓаните за условите во градинките, Вевчаскиот карневал, акцијата на УЈП, за Водици и ...

OhridNews - 18.01.2015

Во неделниот избор на коментари на актуелни теми кои нашиот портал ги споделува на фан страната на социјалната мрежа "Facebook“: facebook/ohridnews.mk и пристигнатите реакции и мислења на контакт адресата на редакцијата, денеска, пренесуваме мислења ...

Анималија: Федерацијата на Еврoпски Карневалски Градови ќе го ревидира ставот кон карневалот во Вевчани

Либертас - 18.01.2015

Здруженијата за заштита на животните „Анималија“ од Охрид и „Анима мунди“ од Скопје, случајот со малтретирање на животни на карневалот во Вевчани го пријавиле на Федерацијата на Еврoпски Карневалски Градови, од каде добиле одговор дека ќе биде ...

На карневалот „Бамбурци“ во Ратево пријавен рекорден број учесници од земјава и странство

Сител - 18.01.2015

За годинашново издание на карневалот „Бамбурци“ што традиционално се одржува во малешевското село Ратево се пријавени рекорден број учесници од земјава и од соседните Србија и Бугарија. Карневалот ќе се одржи во вторник на 20 јануари кога се ...

Рекорден број учесници за карневалот „Бамбурци"

Вечер Прес - 18.01.2015

Од организацискиот одбор информираат дека годинава покрај карневалските групи од Берово и Малешевијата, по селските улици во Ратево ќе продефилираат групни маски од Струмица, од Прилеп, од селото Ресава - Тиквешко, од село Ѕвегор - Делчевско и од ...

Анималија: Федерацијата на Еврoпски Карневалски Градови ќе го ревидира ставот кон карневалот во Вевчани

Спектра ТВ - 18.01.2015

Здруженијата за заштита на животните „Анималија“ од Охрид и „Анима мунди“ од Скопје, случајот со малтретирање на животни на карневалот во Вевчани го пријавиле на Федерацијата на Еврoпски Карневалски Градови, од каде добиле одговор дека ќе биде ...

На карневалот „Бамбурци“ во Ратево пријавен рекорден број учесници

Lider - 18.01.2015

За годинашново издание на карневалот „Бамбурци“ што традиционално се одржува во малешевското село Ратево се пријавени рекорден број учесници од земјава и од соседните Србија и Бугарија. Карневалот ќе се одржи во вторник на 20 јануари кога се ...

Здружението Евро-Визија распиша конкурс: „Карневалски слики 2014“

think.mk - 17.01.2015

Здружението Евро-Визија распиша конкурс за карневалска фотографија „Карневалски слики 2014“ на кој може да учествува секој кој има да сподели фотографија од последнато издание на Струмичките карневалски денови. Од здружението ветуваат убави награди.

Конкурс за "Kарневалски слики 2014"

Вечер Прес - 17.01.2015

Ова е петта година по ред да се организира конкурсот за "карневалски слики" со кои се промовира и афирмира дополнително идејата на струмичкиот карневал Отворен е конкурс за карневалска фотографија „Карневалски слики 2014" на кој може да учествува ...

Евро–визија: Конкурс за „Карневалски слики 2014“

+инфо - 16.01.2015

Отворен е конкурс за карневалска фотографија „Карневалски слики 2014“ на кој може да учествува секој кој има фотографија од последнoто издание на Струмичкиот карневал. Фотографиите можат да се испраќаат на email адресата на Здружението Евро – Визија ...

Ексклузивни видео снимки - Вевчански карневал низ објективнот на think.mk

think.mk - 15.01.2015

Се исмејуваа и актуелните случувања кои ја одбележаа годината која измина. Студентските протести, неодамнешниот терористички напад во Париз, а на карневалот и оваа година се појави индискиот бизнисмен Субрата Рој.

Маските запалени: Заврши Вевчанскиот карневал, традиција долга 14 века

Sky - 15.01.2015

Традиционалното Василичарско оро и ритуалното палење на маските, во Вевчани го означија крајот на уште едно издание на Вевчанскиот василичарски карневал, најстарата карневалска манифестација во земјава, со траење од 14 века.

Kарневали, маски и лица

Дневник - 14.01.2015

Панде Колемишевски На прашањето: што е карневал, а што маскенбал, не е лесно да се одговори. За некого има, за некого нема суштинска разлика. Kарневал е голема веселба, со многу народ, која обично трае повеќе дена и е проследена со улични игри, ...

Цапарски карневал

Тера - 14.01.2015

Традиционално со песна и македонско оро цапарци го започнаа денешниот карневал „ Бабари". И годинава иновативни во изборот на маските. Имаше од се по нешто. Иако се верува дека карневалот ја нема популарноста како Вевчанскиот, сепак за Цапарци и ...

Традиционален карневал под маски во битолското село Цапари

Сител - 14.01.2015

Жителите на потпелистерското село Цапари денеска го одржаа традиционалниот цапарски карневал под маски „Василичари“. Централниот настан се одржа пред Домот на културата каде василичарите ги презентираа своите креативни маски што ги подготвуваа во ...

Струмичкиот каарневал ќе се одржи на 21 февруари

еМагазин - 14.01.2015

Главната карневалска вечер од Струмичкиот карневал 2015-та ќе се одржи на 21-ви февруари (сабота).Според информациите од општина Струмица, годинашното издание на Струмичкиот карневал ќе се одржи од 18-ти до 25-ти февруари, а започнува со Детскиот ...

Официјално отворање на Вевчанскиот карневал

24 Вести - 13.01.2015

Со парада на групите од Горно и Долно маало денеска во Вевчани почнува Вевчанскиот карневал со кој традиционално се пречекува старата нова година - Василица. Дефилето во центарот на Вевчани ќе трае до 16 часот, а за вечер е предвидено да се одржи ...

Официјално отворање на Вевчанскиот карневал

Утрински - 13.01.2015

Со парада на групите од Горно и Долно маало денеска во Вевчани започнува Вевчанскиот карневал со кој традиционално се пречекува Старата Нова година - Василица. Карневалот официјално ќе го отвори министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Струмички карневал - Ќе се празнува од 18 до 25 февруари

Утрински - 13.01.2015

Годинешново издание на Струмичкиот карневал ќе се случува од 18 до 25 идниот месец. Карневалските празнувања, традиционално, почнуваат со детскиот маскенбал (18 февруари), продолжуваат со објавување на резултатите од конкурсот за најдобра ...

Вевчанци одново во препознатлив елемент

Deutsche Welle - 13.01.2015

Со парада под маски на групите од Горно и Долно маало денеска во Вевчани се одржа Вевчанскиот карневал со кој традиционално се пречекува Старата Нова година - Василица. Карневалот официјално го отвори македонската министерка за култура Елизабета ...

На карневалско уживање во охридско-струшкиот регион

Р.С.Европа - 13.01.2015

Вевчанскиот карневал во струшко и карневалот во охридското село Куратица можат да бидат вистински туристички бренд за регионот. Вевчанскиот карневал во струшко и карневалот во охридското село Куратица можат да бидат вистински туристички бренд за ...

Официјално отворање на Вевчанскиот карневал

Хитпортал - 13.01.2015

С о парада на групите од Горно и Долно маало денеска во Вевчани започнува Вевчанскиот карневал со кој традиционално се пречекува Старата Нова година – Василица. Дефилето во центарот на Вевчани ќе трае до 16 часот, а за вечер е предвидено да се одржи ...

Министерката Канческа-Милевска ја отвори сувенирницата во Вевчани

Cooltura - 13.01.2015

Министерката за култура на Република Македонија Елизабета Канческа-Милевска денеска (вторник) во Вевчани го пушти во употреба објектот за продажба на сувенири и друг вид културно-туристички промотивен материјал.

Канческа-Милевска: Вевчани е престолнина на македонската гостопримливост

Cooltura - 13.01.2015

Вевчани е престолнина на македонската гостопримливост, Вевчани е дел од нашата богата македонска изворна традиција која сите ние љубоморно и грижливо ја негуваме и ја пренесуваме на секоја нова генерација...

Официјално отворање на Вевчанскиот карневал

Алфа - 13.01.2015

Со парада на групите од Горно и Долно маало денеска во Вевчани започнува Вевчанскиот карневал со кој традиционално се пречекува Старата Нова година - Василица. Со парада на групите од Горно и Долно маало денеска во Вевчани започнува Вевчанскиот ...

КАНЧЕСКА-МИЛЕВСКА: Вевчанскиот карневал е синоним на слободниот дух на Македонците

Телеграф - 13.01.2015

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска посочи дека Вевчанскиот карневал на светот му порачува оти македонскиот народ има обичаи и култура кои не изумираат Вевчанскиот карневал е бренд на нашата држава, негувајќи ја традицијата и ...

ДЕНЕСКА: Официјално отворање на Вевчанскиот карневал

Телеграф - 13.01.2015

Карневалот официјално ќе го отвори министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска Со парада на групите од Горно и Долно маало денеска во Вевчани започнува Вевчанскиот карневал со кој традиционално се пречекува Старата Нова година – Василица .

Официјално отворање на Вевчанскиот карневал

Локално - 13.01.2015

Со парада на групите од Горно и Долно маало денеска во Вевчани започнува Вевчанскиот карневал со кој традиционално се пречекува Старата Нова година – Василица. Карневалот официјално ќе го отвори министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Утре Цапари под маски

Тера - 13.01.2015

Утре во потпелистерското село Цапари ќе се одржи традиционалниот Василичарски карневал. Од Иницијативниот одбор на карневалот велат дека Цапари е подготвено за овој настан. Според некои аналитичари Цапарски карневал е постар и од Вевчанскиот.

Почна Вевчанскиот Карневал

Тера - 13.01.2015

Дефилето на маскираните групи од Горно и Долно маало од Вевчани, е стартот на карневалската забава, кога низ главната улица во Вевчани ќе продефилираат маски, инспирирани од разни случувања во општествено-политичкиот живот во земјата, но и пошироко, ...

Почнува традиционалниот вевчански карневал

Точка - 13.01.2015

Со парада на групите од Горно и Долно маало денеска во Вевчани започнува Вевчанскиот карневал со кој традиционално се пречекува Старата Нова година – Василица. Карневалот официјално ќе го отвори министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Министерката Канческа-Милевска ја отвори сувенирницата во Вевчани

Канал5 - 13.01.2015

Министерката за култура на Република Македонија Елизабета Канческа-Милевска денеска во Вевчани го пушти во употреба објектот за продажба на сувенири и друг вид културно-туристички промотивен материјал.

Струмичкиот карневал годинава на 21 февруари

24Струмица - 13.01.2015

Струмица се подготвува за овогодинешното издание на карневалот кое ќе се одржи од 18 до 25 февру ари. Карневалските празнувања ќе почнат со детскиот маскенбал на 18-ти февруари, ќе продолжат на 19-ти со објавувањето на резултатите од конкурсот за ...

Официјално отворање на Вевчанскиот карневал

А1 On - 13.01.2015

Со парада на групите од Горно и Долно маало денеска во Вевчани започнува Вевчанскиот карневал со кој традиционално се пречекува Старата Нова година – Василица. Карневалот официјално ќе го отвори министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Годинашната главна карневалска вечер во Струмица ќе се одржи на 21 февруари

Бриф - 13.01.2015

Струмица се подготвува за овогодинешното издание на карневалот кое ќе се одржи од 18 до 25 февруари. Карневалските празнувања ќе почнат со детскиот маскенбал на 18-ти февруари, ќе продолжат на 19-ти со објавувањето на резултатите од конкурсот за ...

Официјално отворање на Вевчанскиот карневал

Канал5 - 13.01.2015

Со парада на групите од Горно и Долно маало денеска во Вевчани започнува Вевчанскиот карневал со кој традиционално се пречекува Старата Нова година - Василица. Карневалот официјално ќе го отвори министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Кулминација на карневалското лудило во Вевчани

ТВМ - 13.01.2015

Дефилето на маскираните групи од Горно и Долно маало од Вевчани, ќе го означи почетокот на карневалската забава. Свое обраќање на отварањето на карневалот ќе има и министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Канческа-Милевска: Вевчани е престолнина на македонската гостопримливост

Н.Македонија - 13.01.2015

Вевчанскиот карневал е бренд на нашата држава, негувајќи ја традицијата и обичаите, истакна министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, денеска по пристигнувањето во Вевчани, каде го отвори годинашното карневалско издание Прогласувајќи го ...

Главната карневалска вечер во Струмица ќе се одржи на 21 февруари

+инфо - 13.01.2015

Струмица се подготвува за овогодинешното издание на карневалот кое ќе се одржи од 18 до 25 февруари. Карневалските празнувања ќе почнат со детскиот маскенбал на 18-ти февруари, ќе продолжат на 19-ти со објавувањето на резултатите од конкурсот за ...

По 17- ти пат годинава ќе се одржи маскенбал во Куратица

OhridNews - 13.01.2015

По повод празникот Свети Василиј во селото Куратица, по 17- ти пат, денес и утре, ќе се одржи маскенбалот во селото Куратица. Вечерва, ќе се палат василичарски огнови, а додека пак главниот дел од забавата се очекува утре од 18 часот кога ќе се ...

Главната карневалска вечер во Струмица ќе се одржи на 21. февруари

А1 On - 13.01.2015

Струмица се подготвува за овогодинешното издание на карневалот кое ќе се одржи од 18-ти до 25-ти февруари. Карневалските празнувања ќе почнат со детскиот маскенбал на 18-ти февруари, ќе продолжат на 19-ти со објавувањето на резултатите од конкурсот ...

ФОТО Делегација на СДСМ на Вевчанскиот карневал

+инфо - 13.01.2015

Дел од раководството на СДСМ предводени од генералниот секретар, Оливер Спасовски, потпретседателот Александар Кирацовски и членот на Извршниот Одбор Љупчо Николовски се во Вевчани каде присуствуваат на познатиот Вевчански карневал.

Почнува балот под маски во Вевчани

Либертас - 13.01.2015

Со парада на групите од Горно и Долно маало денеска во Вевчани започнува Вевчанскиот карневал со кој традиционално се пречекува Старата Нова година – Василица. Карневалот официјално ќе го отвори министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Официјално отворање на Вевчанскиот карневал

Press24 - 13.01.2015

Со парада на групите од Горно и Долно маало денеска во Вевчани започнува Вевчанскиот карневал со кој традиционално се пречекува Старата Нова година - Василица. Карневалот официјално ќе го отвори министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Почнува традиционалниот вевчански карневал

Нетпрес - 13.01.2015

Со парада на групите од Горно и Долно маало денеска во Вевчани започнува Вевчанскиот карневал со кој традиционално се пречекува Старата Нова година – Василица. Карневалот официјално ќе го отвори министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Официјално отворање на Вевчанскиот карневал

Сител - 13.01.2015

Со парада на групите од Горно и Долно маало денеска во Вевчани започнува Вевчанскиот карневал со кој традиционално се пречекува Старата Нова година - Василица. Карневалот официјално ќе го отвори министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Министерката Канческа-Милевска ја отвори сувенирницата во Вевчани

Сител - 13.01.2015

Министерката за култура на Република Македонија Елизабета Канческа-Милевска денеска во Вевчани го пушти во употреба објектот за продажба на сувенири и друг вид културно-туристички промотивен материјал.

Канческа: Вевчански карневал- бренд на Македонија

Нетпрес - 13.01.2015

Вевчанскиот карневал е бренд на нашата држава, негувајќи ја традицијата и обичаите, истакна министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, денеска по пристигнувањето во Вевчани, каде го отвори годинашното карневалско издание, пренесува МИА.

ФОТО: Канческа-Милевска ја отвори сувенирницата во Вевчани

Press24 - 13.01.2015

Министерката за култура на Република Македонија Елизабета Канческа-Милевска денеска во Вевчани го пушти во употреба објектот за продажба на сувенири и друг вид културно-туристички промотивен материјал.

Канческа-Милевска: Вевчани е престолнина на македонската гостопримливост

Press24 - 13.01.2015

Вевчанскиот карневал е бренд на нашата држава, негувајќи ја традицијата и обичаите, истакна министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, денеска по пристигнувањето во Вевчани, каде го отвори годинашното карневалско издание.

Почнува Вевчанскиот карневал

Република - 12.01.2019

Со настап на рок групата „Архангел”, Неша од групата „ Галија”, Културно уметнички работници и ди-џеј Рутбој денеска почнува годинашниот Вевчански карневал. За дочекот на Новата година, според Јулијанскиот календар, односно утревечер, задолжени се ...

Канческа-Милевска: Вевчани е престолнина на македонската гостопримливост

Република - 13.01.2015

Вевчанскиот карневал е бренд на нашата држава, негувајќи ја традицијата и обичаите, истакна министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, денеска по пристигнувањето во Вевчани, каде го отвори годинашното карневалско издание.

Канческа-Милевска: Вевчанскиот карневал ги негува традицијата и обичаите

Sky - 13.01.2015

Вевчанскиот карневал е препознатлив за Македонија, со него се негуваат традицијата и обичаите, рече министерската за култура Елизабета Канческа-Милевска на отворањето на карневалот, додавајќи дека Вевчани е престолнина на македонската ...

КАНЧЕВСКА-МИЛЕВСКА: Вевчани е престолнина на македонската гостопримливост

Fox.mk - 13.01.2015

Вевчанскиот карневал е бренд на нашата држава, негувајќи ја традицијата и обичаите, истакна министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, денеска по пристигнувањето во Вевчани, каде го отвори годинашното карневалско издание.

За гостите во Куратица се подготвува варејнца

Вечер Прес - 13.01.2015

Вториот ден на 14 јануари, од 10 часот ќе започне подготовката на традиционалното јадење - „варејнца" за сите гости во Куратица, а главната манифестација односно карневалот под маски е предвидено да започне од 17 часот Жителите на охридското село ...

Денеска и официјално започнува Вевчанскиот карневал

Денешен - 13.01.2015

Со парада на групите од Горно и Долно маало денеска во Вевчани започнува Вевчанскиот карневал со кој традиционално се пречекува Старата Нова година – Василица. Карневалот официјално ќе го отвори министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Започнува Вевчанскиот карневал

Курир - 13.01.2015

Со парада на групите од Горно и Долно маало денеска во Вевчани започнува Вевчанскиот карневал со кој традиционално се пречекува Старата Нова година - Василица. Карневалот официјално ќе го отвори министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Официјално отворање на Вевчанскиот карневал

Вистина.мк - 13.01.2015

Со парада на групите од Горно и Долно маало денеска во Вевчани започнува Вевчанскиот карневал со кој традиционално се пречекува Старата Нова година – Василица. Карневалот официјално ќе го отвори министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Канческа-Милевска: Вевчанскиот карневал е бренд на Македонија

Курир - 13.01.2015

Вевчанскиот карневал е бренд на нашата држава, негувајќи ја традицијата и обичаите, истакна министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, денеска по пристигнувањето во Вевчани, каде го отвори годинашното карневалско издание, пренесува МИА.

Канческа-Милевска: Вевчани е престолнина на македонската гостопримливост

Денешен - 13.01.2015

Вевчанскиот карневал е бренд на нашата држава, негувајќи ја традицијата и обичаите, истакна министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, денеска по пристигнувањето во Вевчани, каде го отвори годинашното карневалско издание.

ФОТО: Канческа-Милевска ја отвори сувенирницата во Вевчани

Курир - 13.01.2015

Министерката за култура на Република Македонија Елизабета Канческа-Милевска денеска во Вевчани го пушти во употреба објектот за продажба на сувенири и друг вид културно-туристички промотивен материјал, јавува МИА.

Вевчани доби сувенирница

Вечер Прес - 13.01.2015

Во Вевчани промовиран уште еден монтажен објект од проектот на Министерството за култура за изработка, поставување и ставање во функција на 20 унифицирани монтажно-демонтажни објекти наменети за продажба на сувенири и друг вид културно-туристички ...

Денес започнува карневалската парада во Вевчани

Спектра ТВ - 13.01.2015

Со парада на маскираните групи од Горно и Долно маало денеска во 14 часот започнува карневалската забава во Вевчани. Според најавите свое обраќање на отварањето на карневалот ќе има министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Во вторник ќе се одржи Ратевскиот карневал „Бамбурци“

Пулс24 - 13.01.2015

Во вторник на 20 јануари во Ратево традиционално ќе се одржи уште едно издание на Ратевскиот карневал „Бамбурци“ 2015. И оваа година Ратевските бамбурци ќе дефилираат низ центарот на селото каде ќе се одржи и централниот настан на кој ќе учествуваат ...

Куратица гори од огнови и маски!

Вечер Прес - 13.01.2015

Во охридското село Куратица, вечерва се распалија василичарските огнови кои не се изгасени уште од Бадник. Со тоа се означи официјалниот ппочеток и на карневалот кој од пред 15 години повторно го возообновија група ентизијасти кои потекнуваат од ...

Министерката Канческа-Милевска ја отвори сувенирницата во Вевчани

Денешен - 13.01.2015

Министерката за култура на Република Македонија Елизабета Канческа-Милевска денеска во Вевчани го пушти во употреба објектот за продажба на сувенири и друг вид културно-туристички промотивен материјал.

Вевчани - достоен чувар на традицијата

Maxim - 13.01.2015

Со парада на групите од Горно и Долно маало денеска во Вевчани започнува Вевчанскиот карневал со кој традиционално се пречекува Старата Нова година - Василица. Карневалот официјално ќе го отвори министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Официјално отворање на Вевчанскиот карневал

Lider - 13.01.2015

Со парада на групите од Горно и Долно маало денеска во Вевчани започнува Вевчанскиот карневал со кој традиционално се пречекува Старата Нова година – Василица. Карневалот официјално ќе го отвори министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.

Канческа-Милевска: Вевчани е престолнина на македонската гостопримливост

Lider - 13.01.2015

Вевчанскиот карневал е бренд на нашата држава, негувајќи ја традицијата и обичаите, истакна министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, денеска по пристигнувањето во Вевчани, каде го отвори годинашното карневалско издание.

Министерката за култура во посета на Вевчани

Lider - 13.01.2015

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска ќе престојува во општина Вевчани каде во 14 часот ќе се обрати на отворањето на Вевчанскиот карневал, кој се одржува под покровителство на Министерството за култура.

Василичарски карневал во Куратица

Cooltura - 12.01.2015

Жителите на охридското село Куратица привршуваат со последните подготовки за годинашното 17-то по ред издание на традиционалниот Василичарски карневал. Главните работи се веќе завршени, остануваат да се дефинираат некои поситни детали околу ...

Курајчкиот карневал по седумнаесетти пат

ТВМ - 12.01.2015

По седумнаесетти пат оваа година на големиот верски празник св. Василиј село Куратица е подготвено да ги пречека сите гости. Од утре вечер сите ќе може да уживаат во коледарскиот амбиент, додека почетокот на маскенбалот и забавата со музичката група ...

Василичарски карневал во Куратица

Pixel.mk - 12.01.2015

Жителите на охридското село Куратица привршуваат со последните подготовки за годинашното 17-то по ред издание на традиционалниот Василичарски карневал. Главните работи се веќе завршени, остануваат да се дефинираат некои поситни детали околу ...

Селото Куратица подготвено за Василичарскиот карневал

Сител - 12.01.2015

Жителите на охридското село Куратица забрзано ги привршуваат последните подготовки за годинешното 17-то по ред издание на традиционалниот Василичарски карневал. Од Здружението на граѓани „Св Василиј“ и Месната заедница од Куратица информираат дека ...

Охридското село Куратица подготвено за Василичарскиот карневал

Курир - 12.01.2015

Жителите на охридското село Куратица ги привршуваат последните подготовки за годинешното 17-то по ред издание на традиционалниот Василичарски карневал. Главните работи се веќе завршени, остануваат да се дефинираат некои поситни детали околу ...