TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД минатиот месец планирале напад врз Северна Кореја

А1 - 19.01.2003

„Вашингтон минатиот месец ја разгледувал можноста за напад врз Северна Кореја, пред да утврди дека дипломатското решение е подобро за кризата предизвикана со реактивираната нуклеарна програма на Пјонгјанг“, изјави новоизбраниот јужнокорејски претседател Ро Мо -Хун.

САД нема да потпишат пакт за ненапаѓање на Северна Кореја

А1 - 18.01.2003

Заменикот на американскиот државен секретар Ричард Армитиџ денеска ја исклучи можноста за потпишување пакт за ненапаѓање на САД со Северна Кореја и нагласи дека таквата спогодба нема да ја одобри американскиот Конгрес. Меѓутоа, Армитиџ изјави дека претседателот Буш сака да ги увери властите во ...

Москва и Пекинг против дискусија во ОН за севернокорејската криза

А1 - 17.01.2003

„Москва и Пекинг сметаат дека нуклераната програма на Северна Кореја не треба да биде тема на дискусија во Советот за безбедност на ОН“, изјави денеска рускиот заменик-министер за надворешни работи Александар Лосјоков по консултации во кинеската престолнина.

Сеул се подготвува за "најлошото" сценарио

Утрински - 17.01.2003

Ситуацијата на Корејскиот Полуостров ПЕКИНГ / СЕУЛ - Јужна Кореја вчера соопшти дека е подготвена за најлошото сценарио што вклучува војна на полуостровот, ако дипломатијата не успее да ја реши кризата околу амбициите за севернокорејското нуклеарно оружје.

Сеул се подготвува да се соочи со "најцрното" корејско сценарио

Дневник - 17.01.2003

СЕВЕРНОКОРЕЈСКА НУКЛЕАРНА КРИЗА шефот на јапонската дипломатија и новиот претседател на Јужна Кореја тврдат дека добиле јасни сигнали оти Пјонгјанг сака што е можно подобро да се испазари Јужна Кореја вчера соопшти дека се подготвува за "најцрното сценарио" за решавање на кризата со Северна Кореја ...

Решавањето на кризата со Северна Кореја спор процес

А1 - 16.01.2003

„Решавањето на кризата со Северна Кореја ќе биде спор процес“, изјави денеска највисокиот американски претставник за Азија, Џејмс Кели по разговорите во Пекинг со кинески претставници. Кели ја нагласи важноста од постигнување договор со кој Корејскиот полуостров би станал регион без нуклеарно ...

Северна Кореја ја отфрли понудата на САД за дијалог и помош

Вест - 16.01.2003

Севернокорејски граничар во пограничното село Панмунџон со двоглед гледа на другата страна кон Јужна Кореја СЕУЛ, 16 јануари (Ројтерс) - Министерот за надворешна политика на Северна Кореја вчера ги отфрли како "лажна драма" понудите на САД за дијалог со оваа комунистичка држава и евентуална помош ...

Помошта за Пјогјанг зависи од неговите нуклеарни амбиции

Утрински - 16.01.2003

Кина и САД разговараа за кризата во врска со севернокорејските нуклеарна планови ПЕКИНГ - Кина и САД вчера разговараа во врска со кризата за севернокорејската нуклеарна намера, откако Вашингтон понуди да ја обнови програмата за обезбедување на храна и енергија за Пјонгјанг, доколку се откаже од ...

Двете Кореи заедно ќе ја решаваат нуклеарната криза

А1 - 15.01.2003

Јужна Кореја денеска прифати да учествува на разговорите со Северна Кореја идната недела, во рамките на дипломатската иницијатива за решавање на кризата во врска со производството на нуклеарно оружје во Пјонгјанг. Јужнокорејското министерство за обединување на двете Кореи му понудил на Пјонгјанг да ...

При нова корејска војна ќе загинат 1 милион луѓе

Дневник - 15.01.2003

ПЈОНГЈАНГ При евентуално решавање на севернокорејската криза со конвенционална војна, силите на Пјонгјанг може да истрелаат 500.000 гранати за еден час врз Сеул, а во првиот месец од конфликтот може да загинат дури 1 милион луѓе, проценуваат американските воени планери, јави Ројтерс.

Специјален пратеник на Путин во Северна Кореја

Утрински - 15.01.2003

За надминување на нуклеарната криза меѓу Пјонгјанг и Вашингтон МОСКВА - Претседателот Владимир Путин ќе испрати специјален пратеник во Северна Кореја, Кина и во САД како дел од напорите да се надмине нуклеарната криза на Пјонгјанг со Вашингтон, вчера соопшти Русија.

Путин ќе испрати свој човек во Северна Кореја

Вест - 15.01.2003

МОСКВА, 15 јануари (Ројтерс) - Рускиот претседател Владимир Путин ќе испрати специјален пратеник во Северна Кореја, Кина и САД во напорите насочени кон намалување на нуклеарната криза меѓу Пјонгјанг и Вашингтон, соопшти рускиот министер за одбрана.

Сите грешки на претседателот

Утрински - 15.01.2003

Дали Америка не ги сфати суптилностите за справување со непријателските режими Кога Џорџ Буш дојде на власт, Северна Кореја и Ирак изгледаа како скромни стории за успехот на доктрината на задржување. Тие беа непријателски држави, повеќе или помалку задржани во нивните кафези со комбинација на ...

Пјонгјанг предлага преговори со САД

А1 - 14.01.2003

Официјален Пјонгјанг денеска објави дека посредни преговори меѓу Северна Кореја и САД се единствениот начин да се стави крај на нуклеарната криза меѓу овие две држави. „Нуклеарното прашање е двострано и тоа може да биде решено по мирен пат само преку преговори меѓу заинтересираните страни“, се вели ...

Москва како посредник за севернокорејската криза

Утрински - 14.01.2003

За да се избегне нуклеарната криза со Северна Кореја Москва може да испрати официјални претставници во Северна Кореја за да изнајдат решение за кризата МОСКВА - Русија соопшти дека се согласува со другите големи сили за главните поенти на планот да се избегне нуклеарната криза со Северна Кореја, ...

Русија согласна со планот за Северна Кореја, размислува за мисија

Вест - 14.01.2003

МОСКВА, 14 јануари (Ројтерс) - Русија се согласи со останатите светски сили околу предлогот за изработка на план за решавање на нуклеарната криза со Северна Кореја. Планот има за цел да го исчисти Корејскиот Полуостров од нуклеарно оружје, да му гарантира сигурност на Пјонгјанг и да ја врати ...

Русија испраќа мировна мисија во Пјонгјанг

Дневник - 14.01.2003

СЕВЕРНОКОРЕЈСКА КРИЗА Русија подготвила мировен план за Северна Кореја и веќе составува делегација што треба да го посети Пјонгјанг, јави Ројтерс. Според рускиот план, со кој принципиелно се согласиле другите светски сили, Пјонгјанг треба да се согласи Корејскиот полуостров да биде без нуклеарно ...

Вашингтон го ублажува ставот кон Северна Кореја

А1 - 13.01.2003

„САД се подготвени да го разгледаат пружањето помош на Северна Кореја во областа на енергијата, доколку Пјонгјанг се откаже од својата програма за развој на нуклеарно оружје“, изјави денеска во Сеул помошникот на државниот секретар на САД Џејмс Кели.

Американската дипломатија се ангажира околу Северна Кореја

Утрински - 13.01.2003

Откако Пјонгјанг соопшти дека се повлекува од Договорот за неширење нуклеарно оружје Русија предупредува дека преголемиот притисок врз Пјонгјанг може да постигне контраефект СЕУЛ/ВАШИНГТОН - Во моменти кога светот е заплашен од нуклеарно вооружената Северна Кореја, САД вчера испратија свои ...

Северна Кореја ја повикува Јужна заедно да се борат против САД

Вест - 13.01.2003

Со ескалирањето на кризата предизвикана од нуклеарната програма на Пјонгјанг комунистичка Северна Кореја која технички се уште е во војна со капиталистичка Јужна Кореја вчера упати апел двете држави заедно да се борат против САД.

Милион Севернокорејци наместо храна бараат атомска бомба

Дневник - 13.01.2003

КРИЗА НА КОРЕЈСКИОТ ПОЛУОСТРОВ Северна Кореја се закани дека ќе се повлече и од договорот за забрана на вршење проби со балистички проектили, што ја продлабочи неочекуваната криза на Далечниот Исток Ако Америка го донесе мрачниот облак на војната над нашата земја, армијата и народот на Северна ...