TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ОН го повика Израел да се откаже од протерување на Арафат

А1 - 20.09.2003

Генералното собрание на ОН на денешното вонредно заседание усвои Резолуција со која се бара Израел да се откаже од плановите за протерување на палестинскиот лидер Јасер Арафат или негово отстранување на кој било начин. Вонредното заседание беше свикано на барање на група неврзани и арапски земји, ...

Уште една дебата за Арафат во ОН

Утрински - 20.09.2003

Генералното собрание ја разгледува арапската понуда ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Генералното собрание на ОН вчера ја разгледуваше понудата на арапските земји да се посвети на американското вето на Резолуцијата на Советот за безбедност чија цел е да се изврши притисок врз Израел да ја повлече заканата за ...

Израел задоволен од поддршката на Буш

А1 - 19.09.2003

„Израел е задоволен од изјавата на американскиот претседател Џорџ Буш затоа што го поддржува нашиот став за палестинскиот лидер Јасер Арафат“, изјави портпаролот на израелската Влада Ави Пазнер. Буш на вчерашната прес-конференција им порача на Палестинците дека ако сакаат мир и своја држава треба ...

Арафат: „Шарон сака да ме убие, но пиштолот е до мене“

А1 - 18.09.2003

Палестинскиот лидер Јасер Арафат денеска го обвини израелскиот премиер Ариел Шарон дека сака да го убие. Арафат рече дека е подготвен да умре како „маченик“ и оти ќе се брани со автоматско оружје доколку израелските сили се обидат да го протераат од палестинските територии или да го убијат.

Арапските земји гневни на американското вето за Арафат

Утрински - 18.09.2003

По гласањето во Советот за безбедност, се вжештува ситуацијата на Блискиот Исток ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Соединетите Американски Држави ставија вето на резолуцијата на ОН со која се бара Израел да ги прекине заканите за протерување на палестинскиот лидер Јасер Арафат од Западниот Брег, истакнувајќи дека ...

Вето на САД за резолуцијата на ОН против протерувањето на Арафат

Вест - 18.09.2003

Њујорк, 18 септември (Ројтерс) - САД ставија вето на арапската проект-резолуција со која се бара од Израел да се откаже од протерувањето на палестинскиот лидер Јасер Арафат. Единаесет од 15-тите членки на Советот за безбедност ја поддржа резолуцијата, додека Велика Британија, Германија и Бугарија ...

Арафат не го засега неуспехот на резолуцијата на ОН

А1 - 17.09.2003

Палестинскиот лидер Јасер Арафат воопшто не е загрижен од неуспехот на резолуциата на Советот за безбедност на ОН со која од Израел се бара да се откаже од негово протерување. „Ничии одлуки не можат да ме потресат. Ние сме поважни од секоја резолуција“, изјави Арафат пред делегација на палестински ...

АМЕРИКА СО ВЕТО ПОСИЛНА ОД СИТЕ

Канал5 - 17.09.2003

САД ставиле вето на Арапската предлог-резолуција во Советот за безбедност, бидејќи не бил постигнат компромис на неколку часовните консултации со Сирија, единствената арапска земја во Советот. Вашингтон, како што соопшти амбасадорот Негропон САД ставиле вето на Арапската предлог-резолуција во ...

Израел ја отфрла понудата на Арафат за примирје

Утрински - 17.09.2003

Иако Палестинците понудија прекин на огнот ЕРУСАЛИМ - Јасер Арафат сака да постигне примирје со Израел, изјави вчера неговиот советник за национална безбедност, меѓутоа израелските претставници ја отфрлија понудата и побараа палестинската власт да преземе мерки против милитантните групи.

Арафат понуди примирје, Израел бара прво да ги разбие милитантите

Вест - 17.09.2003

Палестинците во Газа вчера со традиционалниот танц дабка протестираа за поддршка на Арафат ЕРУСАЛИМ, 17 септември, (АП) - Јасер Арафат сака да постигне мир со Израел, соопшти вчера неговиот советник за национална безбедност, но израелските власти ја отфрлија понудата и место тоа бараат ...

Убиен еден од лидерите на Исламски џихад

А1 - 16.09.2003

Израелските војници денеска убиле еден од лидерите на Исламски џихад во областа на Хеброн, на Западниот брег, откако се обидел да избега од една куќа во населбата Дура. Војниците потоа продолжите да пукаат кон куќата уверени дека во неа се наоѓа уште еден екстремист.

ОН ќе дебатираат за одлуката на Израел околу Арафат

Утрински - 16.09.2003

Блискиот Исток ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Советот за безбедност на Обединетите нации треба да одржи дебата за влошената ситуација на Блискиот Исток и општите критики за одлуката на Израел да се протера палестинскиот лидер Јасер Арафат од Западниот Брег.

Израел ја повлече опцијата за убиство на Арафат

Утрински - 16.09.2003

Ретерирање ЕРУСАЛИМ - Израел не усвои официјална одлука за убиство на Јасер Арафат, соопшти вчера израелскиот министер за надворешни работи, Силван Шалом, во очигледен обид да се ублажат коментарите на вицепремиерот кој рече дека убиството е опција.

Пауел го советува Израел да не го убива Арафат

Утрински - 16.09.2003

САД со негативен одговор на плановите за елиминација на палестинскиот лидер ВАШИНГТОН - Американскиот државен секретар Колин Пауел во неделата го отфрли предлогот на висок израелски претставник, за убиство на палестинскиот лидер Јасер Арафат и истакна дека тоа би го разгневило Блискиот Исток.

Палестинците бараат ОН да го заштитат Арафат

Вест - 16.09.2003

ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ, 16 септември, (АП) - Палестинците бараат од Обединетите нации да го натераат Израел да ја осигура безбедноста на Јасер Арафат, а клучните членови на Советот за безбедност вршат притисок врз двете страни да го спроведат мировниот план, односот "мапата за мир".

ИЗРАЕЛЦИТЕ ГО ОТФРЛИЈА НАЈНОВИОТ ПАЛЕСТИНСКИ ПРЕДЛОГ

Канал5 - 16.09.2003

Израелците го отфрлија предлогот за неограничен прекин на огнот што претпладнево го изнесе Џибрил Рајуб, соработникот на палестинскиот лидер Јасер Арафат, соопшти Кабинетот на израелскиот премиер Ариел Шарон. Палестинскиот предлог уследи Израелците го отфрлија предлогот за неограничен прекин на ...

Израел одбива соработка со приврзаници на Арафат

А1 - 15.09.2003

Израел нема да соработува со ниту еден палестински раководител кој ги исполнува наредбите на Јасер Арафат, а во мировниот процес нема да има напредок се додека Палестинците не стават крај на тероризмот, соопшти израелската Влада.

Убиство на Арафат останува опција на Израел

Утрински - 15.09.2003

планови ЕРУСАЛИМ - Заменик-премиерот на Израел вчера изјави дека убиство на Јасер Арафат е опција која се разгледува по одлуката за "отстранување" на палестинскиот лидер. "Убиство на Арафат е дефинитивно една од опциите", изјави вицепремиерот Ехуд Олмерт за Израелското радио.

Арафат ќе биде отстранет, ако треба и убиен

Вест - 15.09.2003

ЕРУСАЛИМ, 15 септември, (Ројтерс) - Убиството на Јасер Арафат "дефинитивно е една од опциите" на израелската Влада, доколку таа планира да ја спроведе одлуката на кабинетот за безбедност од минатата недела да го "отстрани" палестинскиот лидер, изјави вчера израелскиот вицепремиер Ехуд Олмерт.