TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Никола Груевски да го каже тоа што Никола Тодоров го премолча

+инфо - 18.01.2014

Одговорот на премиерот дека се е кажано во врска со милионски тендер за фирмата на неговата миленичка Ивона Талевска, е потврда за инволвираноста на уште еден Никола во медиумско корупцискиот скандал.

Илија Димовски: Не е точно дека молчиме за Ивона и Латас, а кампањата против Заев е редовна

Локално - 18.01.2014

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија секој ден открива понекој нов детаљ за тендерската афера со Ивона Талевска , и покажа документи дека таа, како и главниот уредник на Сител, Драган Павловиќ ...

Димовски: Не молчиме за Ивона и Латас, Тодоров зборува на таа тема

Бриф - 18.01.2014

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија секој ден открива понекој нов детаљ за тендерската афера со Ивона Талевска. Покажа документи дека таа, како и главниот уредник на Сител, Драган Павловиќ ...

Шилегов: Заканите за тужби не ме замолчуваат!

Sky - 18.01.2014

Портпаролот на СДСМ Петре Шилегов во интервју за Нова Македонија вели дека неговата загриженост за случувањата во нашата држава придонела повторно да се ангажира политички.

Шилегов:Заканите за тужби не ме замолчуваат

Локално - 18.01.2014

Не е нов во политиката, ниту доаѓа како кадар од политичкиот подмладок, но 45-годишниот адвокат Петре Шилегов стана еден од најекспонираните политичари во Македонија.

СДСМ: Потврда за инволвираноста и на премиерот Груевски во милионскиот скандал со Ивона

Либертас - 18.01.2014

Писмена реакција на СДСМ на изјавата на премиерот Груевски за милионскиот тендер доделен на Талевска : Одговорот на премиерот дека се е кажано во врска со милионски тендер за фирмата на неговата ...

Груевски не сака да зборува за милионскиот тендер на Ивона, се било кажано, немал што да додаде

Либертас - 18.01.2014

Одгoворајќи на новинарски прашања, премиерот Никола Груевски беше запрашан и за скандалот со набавка на медицинска опрема во вредност од над 1 милион евра преку фирмата „Висарис“ каде главната улога ...

Илија Димовски: Не е точно дека молчиме за Ивона и Латас, Тодоров даваше изјави на темата

Либертас - 18.01.2014

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија секој ден открива понекој нов детаљ за тендерската афера со Ивона Талевска . Покажа документи дека таа, како и главниот уредник на Сител, Драган Павловиќ ...

Не го премолчуваме случајот со новинарката Талевска

Н.Македонија - 18.01.2014

Министерот Тодоров одговараше на тие прашања, но не од позиција на партијата, туку од позиција на своето министерство. За разлика од тоа, Зоран Заев не ги коментираше семејните тендери како ...

Заканите за тужби не ме замолчуваат

Н.Македонија - 18.01.2014

Власта е фатена на дело во она што СДСМ го зборува со години, дека постои класична медиумска корупција од Владата во однос на носечките електронски медиуми ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ, ПОРТПАРОЛ НА СДСМ Не е нов ...

СДСМ со нови докази за случајот „Визарис“

24 Вести - 17.01.2014

Со нови докази за измени во тендерот за набавка на медицинска опрема од фирмата Визарис, опозицискиот СДСМ го повика јавниот обвинител да отвори истрага.

СДСМ со нови докази за бизнисот на Талевска

Алсат-М - 17.01.2014

Министерот за здравство Никола Тодоров сокрил два клучни документа што упатуваат на наместен тендер во случајот со милионскиот бизнис на семејната фирма на новинарката Ивона Талевска, обвини денеска ...

СДСМ: ќе одговара ли Тодоров за наместен тендер?

Телма - 17.01.2014

Потврдени се сомнежите за малверзации во доделувањето на милионскиот тендер на семејната фирма на омилената уредничка на власта, Ивона Талевска, затоа СДСМ бара Јавниот обвинител и сите надлежни ...

Шилегов: документи кои најавуваат наместен тендер за "Висарис"

Нова ТВ - 17.01.2014

“Се потврдија сомнежите за малверзации во доделувањето на милионскиот тендер на семејната фирма на омилената уредничка на власта, Ивона Талевска”, изјави денес Петре Шилегов од СДСМ.

Утрешен „Слободен печат“: Aнтикорупциска комисија ќе го истражува тендерот на „Висарис“

+инфо - 17.01.2014

Во утрешниот број на „Слободен печат“ читајте: - Aнтикорупциска комисија ќе го истражува тендерот на „Висарис“ - СДСМ тврди дека тендерот за рендген апарати бил наместен за да го добие фирмата на ...

СДСМ со уште два нови документа во врска со тендерот добиен од „Висарис мкд“

Макфакс - 17.01.2014

Портпаролот на СДСМ Петре Шилегов во петок на прес конференција објави уште два документа поврзани со тендерот за набавка на медицинска опрема што го доби компанијата „Висарис мкд".

СДСМ бара институциите да се вклучат во случајот „Висарис“

Сител - 17.01.2014

СДСМ денеска побара од јавниот обвинител и надлежните институции да се вклучат во испитувањето на случајот со тендерот склучен со компанијата „Висарис“.

СДСМ: Институциите да се вклучат во случајот „Висарис“

Телеграф - 17.01.2014

Партијата обвини дека се работи за наместен тендер, бидејќи, како што тврдат, еден месец пред отворањето на понудите биле направени измени во условите на тендерот СДСМ денеска побара од јавниот ...

(ВИДЕО) Шилегов: Тендерот е наместен за да го добие Ивона Талевска

А1 On - 17.01.2014

Се потврдија сомнежите за малверзации во доделувањето на милионскиот тендер на семејната фирма на омилената уредничка на власта, Ивона Талевска, рече Петре Шилегов портпарол на СДСМ.

ВИДЕО СДСМ: Ги менувале условите во тендерот за да победи Талевска

+инфо - 17.01.2014

Два документa скрил министерот за здравство Никола Тодоров од јавноста, кои упатуваат на наместен тендер во случајот со милионскиот бизнис за семејната фирма на новинарката Ивона Талевска, обвини ...

(ВИДЕО) Шилегов: Тодоров ги сменил условите на тендерот за да и го намести на фирмата на Ивона

Бриф - 17.01.2014

Се потврдија сомнежите за малверзации во доделувањето на милионскиот тендер на семејната фирма на омилената уредничка на власта, Ивона Талевска, рече на денешната прес конференција Петре Шилегов, ...

(ВИДЕО)СДСМ го повика обвинителството да се вклучат во скандалот со фирмата „ВИСАРИС МКД“ на Талевска

Локално - 17.01.2014

Според портпаролот на СДСМ се потврдиле сомнежите за малверзации во доделувањето на милионскиот тендер на семејната фирма на омилената уредничка на власта, Ивона Талевска.

Доктор Латас ќе го „лечи“ Сител од понеделник

Либертас - 17.01.2014

Доктор Драган Павловиќ-Латас, најблискиот соработник на Ивона Талевска нема намера да се врати од зимувањето во Словенија до понеделник, дознава Либертас од извори во медиумите со кои раководи ...

Aнтикорупциска комисија ќе го истражува тендерот на „Висарис“

Либертас - 17.01.2014

Во утрешниот број на „Слободен печат“ читајте: - Aнтикорупциска комисија ќе го истражува тендерот на „Висарис“ - СДСМ тврди дека тендерот за рендген апарати бил наместен за да го добие фирмата на ...

(ВИДЕО) Шилегов: Милионскиот тендер е наместен за Ивона, Тодоров правел измени во критериумите!

Либертас - 17.01.2014

Прес конференција на Петре Шилегов, портпарол на СДСМ: Се потврдија сомнежите за малверзации во доделувањето на милионскиот тендер на семејната фирма на омилената уредничка на власта, Ивона Талевска.

Дали случајот „Висарис“ ќе стигне до обвинителство?

Фактор - 17.01.2014

Опозициската СДСМ се обрати до јавниот обвинител и до надлежните институции – бара да го истражат случајот со набавка на медицинска опрема од фирмата „Висарис“, сопственички поврзана со новинарката ...

Шилегов: Ќе одговара ли Тодоров за наместен тендер ?! (ВИДЕО)

Sky - 17.01.2014

- Се потврдија сомнежите за малверзации во доделувањето на милионскиот тендер на семејната фирма на омилената уредничка на власта, Ивона Талевска, изјави на денешната прес-конференција Петре Шилегов, ...

За да се прикрие скандалот со Ивона, Јанакиевски морал да продава земјишете по 71 денар квадрат

Бриф - 17.01.2014

Аферата со уредничката на „Сител’, Ивона Талевска, жестоко ја „размрда“ Владата и министрите на премиерот Никола Груевски. Не помогна ни фактот што премиерот го реши проблемот со стечајците и ...

ЕКСКЛУЗИВНО Ивона бара средба, врвот на ВМРО- ДПМНЕ ја одбегнува?!

Либертас - 17.01.2014

Уредничката на весникот „Вечер“ и во ТВ Сител, Ивона Талевска која деновиве е топ-тема по откривањето дека освен со новинарство има и фирми и добива тендери од државата исчезна од екранот и ја снема ...

Либертас: Ивона бара средба, врвот на ВМРО- ДПМНЕ ја одбегнува?!

Бриф - 17.01.2014

Уредничката на весникот Вечер и ТВ Сител, Ивона Талевска која деновиве е топ-тема во јавноста по обелоденувањето на бизнис зделките на нејзината фирма со Министерството за здравство, исчезна од ...

ФОТО: Господа Лимбаеви – театарски плакат за аферата на Ивона

Либертас - 17.01.2014

Фокус.мк објавува театарски плакат како предлог за овековечување на аферата со фирмата Висарис на новинарката и уредничка на Сител и Вечер, Ивона Талевска.

Шилегов:Допрва ќе ги обелодениме сите медиумски афинитети на Груевски!

Локално - 17.01.2014

Во интервју за “Фокус” постпаролот на СДСМ Петре Шилегов тврди дека медиумската афера поврзана со фирми на Градски стаион ББ во Скопје ќе се проширува.Ви пренесуваме дел од интервјуто.

СДСМ бара институциите да се вклучат во случајот „Висарис“

Н.Македонија - 17.01.2014

СДСМ денеска побара од јавниот обвинител и надлежните институции да се вклучат во испитувањето на случајот со тендерот склучен со компанијата „Висарис“, пренесува МИА Партијата обвини дека се работи ...

СДСМ - Латас и Талевска имале повеќе фирми

Алсат-М - 16.01.2014

„Лимба Талевска, мајката на уредничката на Сител, најголемиот медиумски поддржувач на власта имала и други фирми“, велат од СДСМ. Освен фирмата Висарис која доби државен тендер во здравството вреден ...

СДСМ: Латас има И други фирми!

Телма - 16.01.2014

-Домашниот пријател на премиерот Никола Груевски, главниот и одговорен уредник на Сител телевизија, Драган Павловиќ Латас, освен на Градски стадион б.б, бизниси има и на други адреси.

15 минути, етиката во новинарството

Алсат-М - 16.01.2014

За етиката во новинарството во Македонија, по случајот со новинарката Ивона Талевска, во „15 минути“ на Алсат зборува д-р Дејан Донев, универзититски професор по етика во ...

Досие Талевска: Како се набавувала милионската опрема

Нова ТВ - 16.01.2014

Документите од министерството за здравство за набавка на опрема преку фирмата ВИСАРИС МКД, фирмата во сопственост на мајката на новинарката Ивона Талевска и Србинот Марко Петровиќ, потврдуваат дека ...

Утрешен „Слободен печат“: Обвинителот Зврлевски ветува дека ќе ги испита бизнисите на Ивона и на Латас

+инфо - 16.01.2014

Во утрешниот број на „Слободен печат“ читајте: - Обвинителот Зврлевски ветува дека ќе ги испита бизнисите на Ивона Талевска и Латас - Шекеринска до Тодоров - Власта да каже како профитираше од ...

Продолжение на аферата Визарис

Глас на Америка - 16.01.2014

СДСМ со нови обвинувања, а министерот Тодоров тврди дека ќе го поништел тендерот доколку знаел дека Ивона Талевска имала врска со компанијата. Продолжение на аферата Визарис - опозициската СДСМ ...

Шилегов: Имаме уште документи, ја разоткриваме корупцијата во медиумскиот бизнис

Нова ТВ - 16.01.2014

Портпаролот на СДСМ, Петар Шилегов во интервју: За идните потези на СДСМ и зошто објавуваат документи за корупција, дали некој го мрази министерот Никола Тодоров, како што тој ги ...

(ВИДЕО) Шилегов: Мајката на Талевска и Латас имале и други фирми

А1 On - 16.01.2014

Каде е премиерот Никола Груевски? Седум фирми се или биле регистрирани на една иста адреса, Градски стадион б.б. Официјална седиште на Сител телевизија, најголемиот медиумски поддржувач на власта.

ВИДЕО СДСМ откри нови фирми на Латас и на Лимба Талевска

+инфо - 16.01.2014

СДСМ денеска обелодени нови фирми во сопственост на главниот и одговорен уредник на „Сител“, Драган Павловиќ-Латас, и на Лимба Талевска мајката на новинарката од „Сител“, Ивона Талевска.

Шилегов: Скандалот Висарис продложува- нови фирми за Талевска и Латас

Нова ТВ - 16.01.2014

„Каде е премиерот Никола Груевски? Седум фирми се или биле регистрирани на една иста адреса, Градски стадион б.б. Официјална седиште на Сител телевизија, најголемиот медиумски поддржувач на власта“, ...

(ВИДЕО) Анкета на плоштaдот во Скопје: Што мисли народот за аферата со Ивона Талевска и останатите гафови на владата на ...

Бриф - 16.01.2014

Ги прашавме нашите сограѓани што мислат за владата на Груевски и за последните скандали со Ивона ...

„Слободен печат“: Обвинителот Зврлевски ќе ги тресе бизнисите на Ивона и на Латас

Локално - 16.01.2014

Во утрешниот број на „Слободен печат“ читајте: - Обвинителот Зврлевски ветува дека ќе ги испита бизнисите на Ивона Талевска и Латас - Шекеринска до Тодоров – Власта да каже како профитираше од ...

Шилегов: Латас и мајката на Ивона Талевска имале и други фирми

Sky - 16.01.2014

Каде е премиерот Никола Груевски? Седум фирми се или биле регистрирани на една иста адреса, Градски стадион б.б. Официјална седиште на Сител телевизија, најголемиот медиумски поддржувач на власта.

(ВИДЕО) СДСМ открива нови фирми на Латас и на Лимба Талевска

Либертас - 16.01.2014

СДСМ денеска обелодени нови фирми во сопственост на главниот и одговорен уредник на „Сител“, Драган Павловиќ-Латас, и на Лимба Талевска мајката на новинарката од „Сител“, Ивона Талевска.

СДСМ ѝ се извини на Талевска: Па заборавивме да ве прашаме, милион евра малку да не ви се?

Бриф - 16.01.2014

По откривањето на аферата со милионот евра префрлен на фирма на новинарката од Сител, Ивона Талевска и нејзиното мистериозно исчезнување, опозициската партија се почувстува „незгодно“, па реши да се ...

На адресата Градски стадион бб не се само фирмите на Латас и Ивона?!

Либертас - 16.01.2014

Јавноста е збунета од фирмите на Латас и Ивона чие седиште било на адресата на ТВ Сител – Градски стадион бб. Либертас од извори во телевизијата дознава дека и други уредници и новинари, секако сите ...

(ВИДЕО) Шилегов: Имаме уште документи, ја разоткриваме корупцијата во медиумскиот бизнис

Либертас - 16.01.2014

Во разговор за НОВА портпаролот на СДСМ Петре Шилегов вели дека опозицијата има уште документи со кои ќе се разоткрие коруптивната спрега меѓу власта и одредени медиуми и новинари блиски до ...

(ВИДЕО) Шекеринска прашува, Тодоров ко на игли да седи: Нормално ли е некој да добие милионски тендер и утре да ја ...

Бриф - 16.01.2014

-Кој е тој што во еден момент ќе добие милионски тендер и утре ќе му подари некому половина фирма? Кажете за колку пари Ивона Талевска прво ја продала фирмата, а потоа за колку пари се вратила во неа ...

(ВИДЕО) Шилегов: Што крие Груевски во седумте фирми во седиштето на Сител?

Бриф - 16.01.2014

Каде е премиерот Никола Груевски? Седум фирми се или биле регистрирани на една иста адреса, Градски стадион б.б. Официјално седиште на Сител телевизија, најголемиот медиумски поддржувач на власта, ...

СДСМ: Латас и Ивона имале многу фирми на Градски стадион б.б.

МК News - 16.01.2014

Адресата Градски стадион б.б. не е седиште само на телевизијата Сител, туку и на повеќе фирми во сопственост на главниот уредник Драган Павловиќ-Латас и на уредничката Ивона Талевска, рече вчера ...

(ВИДЕО) СДСМ објави уште фирми во сопственост на мајката на Талевска и на Латас

Локално - 16.01.2014

Каде е премиерот Никола Груевски? Седум фирми се или биле регистрирани на една иста адреса, Градски стадион б.б. Официјална седиште на Сител телевизија, најголемиот медиумски поддржувач на власта.

Утрешен „Слободен печат“: Обвинителот Зврлевски ветува дека ќе ги испита бизнисите на Ивона и на Латас

Либертас - 16.01.2014

Утрешен „Слободен печат“: Обвинителот Зврлевски ветува дека ќе ги испита бизнисите на Ивона и на Латас Во утрешниот број на „Слободен печат“ читајте: - Обвинителот Зврлевски ветува дека ќе ги испита ...

Тодоров: Зошто толку ме мразите

Н.Македонија - 16.01.2014

Премиерот Никола Груевски вчера на новинарско барање да го коментира тендерскиот скандал со фирмата „Висарис МКД“, во која како сопственик, а потоа како лице за контакт се јавува новинарката Ивона ...

Латас и Ивона имале многу фирми на Градски стадион б.б.

Н.Македонија - 16.01.2014

Адресата Градски стадион б.б. не е седиште само на телевизијата Сител, туку и на повеќе фирми во сопственост на главниот уредник Драган Павловиќ-Латас и на уредничката Ивона Талевска, рече вчера ...

Груевски нема што да додаде за скандалот со „Висарис“

Телма - 15.01.2014

Премиерот Никола Груевски кој денеска ја посети фабриката за млеко и млечни производи „Суташ“ на прашањето од новинарите за коментар за тендерскиот скандал со фирмата „Висарис“, во која како ...

СДСМ: На адресата на новинарката Талевска две фирми на Латас

24 Вести - 15.01.2014

Опозициската СДСМ обелодени нови фирми на адресата Градски стадион ББ. Според нив, официјалните документи од централниот регистар оикажуваат дека медиумскиот скандал се шири и на главниот и одговорен ...

Случај 'Талевска', опозицијата бара објавување на документација

Алсат-М - 15.01.2014

Пратеничката и заменик-претседателка на СДСМ, Радмила Шеќеринска, денеска во собраниската Комисијата за здравство посочи дека на веб-сајтот на Министерството за здравство имало објавено само пет ...

Тодоров: да знаев, ќе го поништев тендерот со „Висарис“

Телма - 15.01.2014

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска во Собранието на Македонија се правдаше во врска со тендерот на фирмата „Висарис“ дека не знаел ништо за поврзаноста со Ивона Талевска и нејзината мајка ...

СДСМ: скандалот се шири - Талевска и Латас имаат фирми на иста адреса

Телма - 15.01.2014

Медиумскиот скандал сé шири. Градски парк, „Градски стадиот“ бб, Скопје, не е седиште само на телевизија Сител. Не е седиште само на семејната фирмата „Висарис МКД“ на Ивона Талевска добинтик на ...

Тодоров бара извинување, Шилегов призна дека ја згрешил годината

Дневник - 15.01.2014

Извинување во рок од 48 часа побара вчера министерот за здравство Никола Тодоров од портпаролот на СДСМ Петре Шилегов за наводите изречени на прес-конференциите поврзани со тендерот за набавка на ...

Шеќеринска до Тодоров: Сте ја знаеле целата вистина министре и сте молчеле

Нова ТВ - 15.01.2014

Министерот Тодоров вели не знаел кој ќе ја купи фирмата, но тој знаел кој ја имал, кој бил на почетокот сопственик- тоа била омилената уредничка Ивона Талевска, со српски партнер, изјави ...

ОМ: Тодоров да биде разрешен од функцијата министер за здраство

А1 On - 15.01.2014

„Обединети за Македонија го поздравува милионскиот тендер на фамилијата Талевски. Не гледаме зашто толку голема фама се крева околу милионскиот тенедер на Ивона.

Груевски информиран детално за скандалот со „Висарис“, но нема што да додаде

Нова ТВ - 15.01.2014

Премиерот Никола Груевски на прашањето од новинарите за коментар за тендерскиот скандал со фирмата „Висарис“, во која како сопственик, а потоа како лице за контакт се јавува новинарката Ивона ...

(ВИДЕО) Шилегов: Ивона и Латас со еден куп фирми на Градски стадион ББ

А1 On - 15.01.2014

Медиумскиот скандал сé шири. Градски парк, Градски стадиот ББ, Скопје, не е седиште само на телевизија Сител. Не е седиште само на семејната фирмата „Висарис МКД“ на Ивона Талевска добинтик на ...

Премиерот не го коментира скандалот со Ивона Талевска

А1 On - 15.01.2014

Премиерот Никола Груевски, денеска не го коментираше скандалот со набавка на медицинска опрема од фирмата „Висарис“, која била сопственички поврзана со новинарката Ивона Талевска и нејзиното ...

ВИДЕО СДСМ обелодени: Латас и Ивона имале неколку фирми на Градски стадион бб

+инфо - 15.01.2014

Главниот уредник на телевизија „Сител“, еден од најголемите медиумски поддржувачи на власта и куќен пријател на Никола Груевски, Драган Павловиќ-Латас и неговата соработничка и омилена уредничка на ...

Шеќеринска: Зошто Тодоров ги крие документите од тендерот на Ивона Талевска?

А1 On - 15.01.2014

Пратеничката Радмила Шеќеринска побара одговор од министерот за здравство Никола Тодоров, кој ја напушти Комисијата здравство, зошто ги ги крие документите од тендерот на , како што рече, омилената ...

Шилегов: Скандалот се шири-нови фирми на Ивона Талевска и Драган Павловиќ-Латас

Нова ТВ - 15.01.2014

Медиумскиот скандал сé шири, со овие зборови портпаролот на СДСМ, Петар Шилегов го најави објавувањето на нови документи за бизнисот на уредничката во Сител Ивона Талевска, но и на главниот уредник ...

ОМ: Како што го судевте Љубе, така да ја судите и Ивона

+инфо - 15.01.2014

Нашиот лидер Љубе Бошкоски е затворен поради говорење на вистината, прекршено му е едно од основните човекови права – слободата на говор и изразување.

Утрешен „Слободен печат“: ДУИ: Ако Груевски сака предвремени избори мора да даде добра причина

+инфо - 15.01.2014

Во утрешниот број на „Слободен печат“ читајте: - На повидок голема медиумска афера - СДСМ тврди дека Латас и Ивона имаат седум фирми на Градски стадион бб.

Шекеринска: Тодоров е фатен 100:0

+инфо - 15.01.2014

Пратеничката на СДСМ, Радмила Шеќеринска побара одговор од министерот за здравство Никола Тодоров, кој ја напушти денешната Комисија здравство со прашањето: „Зошто толку ме мразите?“, зошто ги крие ...

СКАНДАЛОТ СЕ ШИРИ: Латас и Ивона имале повеќе фирми на Градски стадион ББ! (ВИДЕО)

Sky - 15.01.2014

Медиумскиот скандал сé шири, изјави на денешната прес-конференција Петре Шилегов, порппарол на СДСМ. Тој додаде дека градски парк, Градски стадион ББ, Скопје, не е седиште само на телевизија Сител.

ВИДЕО: Како Никола Тодоров реагираше на обвинувањата од Шекеринска (говор на тело)

Бриф - 15.01.2014

На денешната седница на комисијата за здравство, ресорниот министер Никола Тодоров се најде „под жесток оган“ од опозициските пратеници. Тој одговараше и се бранеше на незгодните прашања поставени од ...

(ВИДЕО) Тодоров се изнервира – пратениците го притиснаа за тендерот со „Висарис“

Фактор - 15.01.2014

Министерот за здравство Никола Тодоров изреагира нервозно денеска во Собранието, кога пратениците од опозицијата во Комисијата за здравство побараа од него одговори за склучената зделка за набавка на ...

ФОТО: Шекеринска на една страна, камерата на Сител на друга

Бриф - 15.01.2014

Расправата во Собраниската комисија за здравство предизвика интерес на медиумите, со самото присуство на министерот за здравство, Никола Тодоров, а после настаните поврзани со тендерската ...

Груевски се распрашал за скандалот со Ивона, но немал што да додаде, Тодоров објаснил се

Либертас - 15.01.2014

Премиерот Никола Груевски денеска одговараше на новинарско прашање за скандалот со набавка на медицинска опрема во вредност од над 1 милион евра каде главната улога ја има новинарката и уредничка на ...

(Видео) Шекеринска до Тодоров:Колку минути добивате фалби на власта и сатанизирање на опозицијата во замена за овој и ...

Локално - 15.01.2014

Пратеничката на СДСМ Радмила Шекеринска, на денешната расправа во собраниската комисија за здравство го праша министерот Тодоров колку минути добива фалби на власта и сатанизирање на опозицијата во ...

(ВИДЕО) Шилегов: Скандалот со Талевска не е единствен, Господине Груевски одговорете што сé има на Градски стадион?!

Бриф - 15.01.2014

-Медиумскиот скандал сé шири. Градски парк, Градски стадиот ББ, Скопје, не е седиште само на телевизија Сител. Не е седиште само на семејната фирмата „Висарис МКД“ на Ивона Талевска добинтик на ...

Груевски за скандалот „Висарис“:Немам што да додадам повеќе од изјавата на Тодоров

Локално - 15.01.2014

Премиерот Никола Груевски денеска при посетата на фабриката за млеко и млечни производи „Суташ“, на новинарско прашање за коментар за тендерскиот скандал со фирмата „Висарис“, во која како сопственик ...

(ВИДЕО) Шилегов: Oсвен на Сител телевизија, Градски стадион ББ е седиште и на повеќе фирми на Латас и Ивона

Либертас - 15.01.2014

Прес конференција на Петре Шилегов, портпарол на СДСМ: Медиумскиот скандал сé шири. Градски парк, Градски стадиот ББ, Скопје, не е седиште само на телевизија Сител.

ОМ: Тодоров да биде разрешен, бидејќи бесрамно ја криеше Ивона

Sky - 15.01.2014

Обединети за Македонија го поздравува милионскиот тендер на фамилијата Талевски. - Не гледаме зашто толку голема фама се крева околу милионскиот тенедер на Ивона.

(ВИДЕО) Шекеринска: Колку минути фалби на власта и сатанизирање на опозицијата добивте во замена за тендерот на Ивона?

Бриф - 15.01.2014

Колку минути добивте фалби на власта и сатанизирање на опозицијата во замена за овој и други тендери, праша пратеничката Радмила Шекеринска на денешната расправа во собраниската комисија за здравство.

ВИДЕО: Како Тодоров реагираше на обвинувањата од Шекеринска за скандалот со Ивона

Либертас - 15.01.2014

На денешната седница на комисијата за здравство, ресорниот министер Никола Тодоров се најде „под жесток оган“ од опозициските пратеници. Тој одговараше и се бранеше на незгодните прашања поставени од ...

Муса Џафери: Ако Груевски сака предвремени избори мора да даде добра причина

Либертас - 15.01.2014

Во утрешниот број на „Слободен печат“ читајте: - На повидок голема медиумска афера – СДСМ тврди дека Латас и Ивона имаат седум фирми на Градски стадион бб.

(ВИДЕО) СДСМ: Покрај Талевска и Латас има фирми на Градски стадион бб

Локално - 15.01.2014

“Главниот уредник на телевизија „Сител“, еден од најголемите медиумски поддржувачи на власта и куќен пријател на Никола Груевски, Драган Павловиќ-Латас и неговата соработничка и омилена уредничка на ...

(ВИДЕО) СДСМ: Градски стадион бб – седиште на повеќе фирми на Ивона и Латас

Фактор - 15.01.2014

Адресата „Градски стадион бб“ во Градскиот парк во Скопје не е седиште само на телевизија Сител и на семејната фирмата „Висарис МКД“ на Ивона Талевска, обвини денеска опозициската СДСМ.

ОМ: Се надеваме дека судските органи ќе постапат за Ивона исто како за Љубе Бошкоски

Либертас - 15.01.2014

Соопштение од Обединети за Македонија: Обединети за Македонија го поздравува милионскиот тендер на фамилијата Талевски. Не гледаме зашто толку голема фама се крева околу милионскиот тенедер на Ивона.

ВИДЕО: Тодоров не знаел дека Ивона е основач на фирмата – ако знаел веројатно ќе го поништел тендерот, иако се било ...

Либертас - 15.01.2014

Преку видеата на порталот Бриф погледнете ја дискусијата помеѓу пратеничката од СДСМ, Радмила Шекеринска, и министерот за здравство Никола Тодоров на Комисијата за здравство во Собранието на ...

Груевски нема што да додаде за случајот „Висарис“

Фактор - 15.01.2014

Премиерот Никола Груевски денеска се воздржа од подетален коментар за скандалот со набавката на медицинска опрема од фирмата „Висарис“, сопственички поврзана со новинарката Ивона Талевска.

„Сител“ најгледана телевизија во Македонија: Сите со душа чекаат барем уште еднаш да ги видат Ивона и Латас

Бриф - 15.01.2014

Телевизијата „Сител“ според најновите истражувања на агенциите е најгледаната телевизија во Македонија. Таа деновиве го надмина и рејтингот на гледаност и на згаснатата „А1“ телевизија, во времето ...

Две во една

Н.Македонија - 15.01.2014

Не знам, можеби и има нешто неетичко во промените настанати по склучувањето на договорот, но ако е тоа и евентуално така, тогаш белегот на сето тоа, заедно со последиците, логично ми е да заминат на ...

И Тодоров и Шилегов ги објавија документите

Дневник - 14.01.2014

Законски е тендерот за набавка на медицинска опрема на Kлиниката за радиологија од семејната фирма на уредничката на „Сител“ и на „Вечер“ Ивона Талевска.

Министерството за здравство бара извинување од портпаролот на СДСМ Петре Шилегов

24 Вести - 14.01.2014

Министерството за здравство бара извинување од портпаролот на СДСМ Петре Шилегов и повлекување на неговата вчерашната изјава за тендерот поврзан со уредничката на Сител Ивона Талевска во рок од 48 ...

Toдоров бара извинување - СДСМ се извини „затоа што ја откри аферата“

Телма - 14.01.2014

Министертвото за здравство побара од портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов во рок од 48 часа јавно да се извини за вчерашните тврдења дека уредничката на Сител Ивона Талевска се повлекла од „Висарис“ и ...

Шилегов: Му се извинуваме на Тодоров што го откривме мега скандалот

24 Вести - 14.01.2014

Продолжува аферата со тендерот за набавка на медицинска опрема, поврзана со уредничката на Сител Ивона Талевска. Од СДСМ со нови детали за како што велат милионскиот тендер за медиумска корупција.

Шилегов делумно му се извинува на Тодоров

Канал5 - 14.01.2014

Портпаролот на СДСМ Петре Шилегов изјави дека се извинува „само за ненамерниот превид во однос на годината“. - Се извинуваме што направивме ненамерен превид само во однос на годината, иако тоа не ја ...

Тодоров бара јавно извинување од СДСМ

Вест - 14.01.2014

Министерот за здравство Никола Тодоров вчера побара од портпаролот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Петре Шилегов јавно да се извини за завчерашната изјава за тендерот за набавка на ...

СДСМ бара увид во документацијата за спорниот тендер

Алсат-М - 14.01.2014

Опозициската СДСМ уште еднаш побара од министерот за здравство Никола Тодоров да ја објави целата документација од тендерот што го добила компанијата „Визарис МКД“, основана од новинарката на ...

Тодоров бара извинување од Шилегов во рок од 48 часа

Канал5 - 14.01.2014

Министерството за здравство до портпаролот на СДСМ Петре Шилегов испрати барање за извинување во рок од 48 часа и јавно повлекување согласно член 13 од Законот за граѓанска одговорност за навреда и ...

Тодоров бара извинувањето во рок од 48 часа од Петре Шилегов

Нетпрес - 14.01.2014

Министерството за здравство до портпаролот на СДСМ Петре Шилегов испрати Барање за извинување и јавно повлекување согласно Член 13 од Законот за Граѓанска одговорност за навреда и клевета.

Тодоров му даде 48 часа на Шилегов за јавно да се извини

Кајгана - 14.01.2014

Министерот за здравство, Никола Тодоров, му даде рок од 48 часа на портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, јавно да се извини за, според него, изнесените невистини во врска со договорот за тендерот со ...

ШИЛЕГОВ: Тодоров да понесе одговорност

Телеграф - 14.01.2014

Портпаролот на СДСМ побара министерот Тодоров да не се правда со тврдења, туку итно јавно да ги објави тендерската документација, сите понуди, банкарските гаранции и потпишаниот договор СДСМ бара ...

СДСМ: Скандалот со Ивона не го покрива ниту едно „чудо“ од ризниците на Груевски

+инфо - 14.01.2014

ВМРО-ДПМНЕ безуспешно се обидува да се оправда за корупцискиот скандал со милионскиот тендер за Талевска, иако јавноста виде официјални документи и слушна јавно признание лично од нивниот министер ...

СДСМ: Скандалот со Ивона Талевска ја разоткри корупцијата на Владата

Нова ТВ - 14.01.2014

Милионскиот тендер доделен на семејната фирма на Ивона Талевска, уредник во два медиума, телевизија Сител и весникот Вечер, ја разоткри спрегата Влада - медиуми во Република Македонија, потенцираше ...

Тричко "глушец фашистички"

Курир - 14.01.2014

1. Тешко е да се започне првиот текст во новата година кога претходно во колумната Мирка Велиновска ги парампарчоса Нано Ружин, Бранко Героски, Фрчко, Коља, Грчев, Ерол... Но, ај да се обидам. 2.

ВИДЕО: Шилегов му се извини на Тодоров

Курир - 14.01.2014

Портпаролот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Петре Шилегов денеска му се извини на министерот за здравство Никола Тодоров. Шилегов се извини, за како што рече, “ненамерниот превид во ...

ВИДЕО: Шилегов му се извини на Тодоров

Нетпрес - 14.01.2014

Портпаролот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Петре Шилегов, денеска му се извини на министерот за здравство Никола Тодоров. Шилегов се извини, за како што рече, „ненамерниот превид во ...

Новинарство, тендери и корупција

Р.С.Европа - 14.01.2014

Тендерот вреден милион евра кој се поврзува со новинарката Ивона Талевска, предизвика низа реакции. Поранешниот антикорупционер Ариф Муса вели дека ваквата ситуација е неморална и уредничката поради ...

Петре Шилегов јавно да се извини во рок од 48 часа

Курир - 14.01.2014

Министерството за здравство до портпаролот на СДСМ Петре Пилегов испрати Барање за извинување и јавно повлекување согласно Член 13 од Законот за Граѓанска одговорност за навреда и клевета.

Тодоров бара извинување од Шилегов

+инфо - 14.01.2014

Министерството за здравство до портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов испрати барање тој согласно Член 13 од Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета да му се извини.

ВИДЕО: Шилеков му се извини на министерот Тодоров

Press24 - 14.01.2014

Министерот за здравство Никола Тодоров доби извинување од портпаролот на оцијалдемократскиот сојуз на Македонија, Петре Шилегов. Тој денес јавно му се извини за како што рече, “ненамаерниот превид во ...

Тодоров му даде 48 часа на Шилегов јавно да се извини

Макфакс - 14.01.2014

Министерот за здравство, Никола Тодоров, му даде рок од 48 часа на портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, јавно да се извини за,според него, изнесените невистини во врска со договорот за тендерот со ...

Тодоров бара извинување од Шилегов

Телеграф - 14.01.2014

Министерството за здравство бара извинување од портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, и повлекување на неговата вчерашната изјава за тендерот за набавка на медицинска опрема од фирмата „Висарис“, во рок ...

Дали „Силекс“ ѝ дал под наем деловен простор на Ивона Талевска?

+инфо - 14.01.2014

Како и со чија согласност, договор или дозвола, новинарката Ивона Талевска или некој друг од фирмата „Висарис МКД ДОО Скопје“, како адреса за седиште на фирмата ја дале улицата Градски стадион бб, на ...

Случај Висарис: Министерството со налог до болниците-опрема стриктно од тендерот

Нова ТВ - 14.01.2014

Вработените во Министерството за здравство се зачудени и збунети од информацијата за милионскиот тендер кој оваа институција го склучила со фирмата Висарис во сопственост на мајката на уредничката во ...

(ВИДЕО) СДСМ: Ивона и мајка и играле криенка, додека да го земат милионот

А1 On - 14.01.2014

Милионскиот тендер доделен на Ивона Талевска, уредник во Сител и Вечер, само ја разоткри спрегата Влада-медиуми, велат од СДСМ. Според портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов тендерот преставува мега ...

ВИДЕО Шилегов: Исчезна Ивона Талевска

+инфо - 14.01.2014

Министерот за здравство Никола Тодоров дури и вчера избегна да го изговори името на Ивона Талевска како сопственик на фирмата „Висарис МКД“. Тој призна дека во сопственоста на фирмата влегла мајката ...

СДСМ: Тодоров да понесе одговорност

Макфакс - 14.01.2014

Портпаролот на опозициската СДСМ Петре Шилегов во вторник на прес конференција побара од министерот за здравство Никола Тодоров јавно да ја објави тендерската документација, сите понуди, банкарските ...

Шилегов: Му се извинуваме на МЗ и Тодоров за откривањето на мега скандалот

Макфакс - 14.01.2014

Му се извинуваме на министерството и министерот за здравство Никола Тодоров за тоа што го откривме овој мега скандал за корупција на медиуми. Ова во вторник, одговарајќи на новинарски прашања го рече ...

СДСМ: Излезе на површина спрегата на ВМРО-ДПМНЕ и Груевски со медиумските мегафони на власта

А1 On - 14.01.2014

„ВМРО-ДПМНЕ безуспешно се обидува да се оправда за корупцискиот скандал со милионскиот тендер за Талевска. Јавноста виде официјални документи и слушна јавно признание лично од нивниот министер Никола ...

Министерството за здравство бара извинување од Шилегов во рок од 48 часа

Либертас - 14.01.2014

Министерството за здравство до портпаролот на СДСМ Петре Шилегов испрати Барање за извинување и јавно повлекување согласно Член 13 од Законот за Граѓанска одговорност за навреда и клевета.

Сопственоста на „Висарис МКД Дооел“ е сменета цела година пред тендерот

Република - 14.01.2014

Министерството за здравство на својата интернет страница веќе неколку дена ги има објавено документите од јавна набавка на нова опрема – Рентген апарати, дигитална PACS архива, дијагностичка работна ...

Дали „Силекс“ ѝ дал под наем деловен простор на Ивона Талевска? - ПЛУСИНФО

Канал 77 - 14.01.2014

Како и со чија согласност, договор или дозвола, новинарката Ивона Талевска или некој друг од фирмата „Висарис МКД ДОО Скопје“, како адреса за седиште на фирмата ја дале улицата Градски стадион бб, на ...

Тодоров бара извинување од Шилегов или ќе тужи за клевета

Фактор - 14.01.2014

Извинување во рок од 48 часа бара министерот за здравство Никола Тодоров од портпаролот на СДСМ Петре Шилегов за наводите изречени на пресконференциите поврзани со тендерот за набавка на медицинска ...

„Милионерката“ тргната од програмата на Сител?!

Канал 77 - 14.01.2014

Според неофицијални информации од новинарите кои работат во Сител телевизија, новинарката, уредничка и презентерка во телевизијата, Ивона Талевска е тргната од програмата и од новинарскиот тим, ...

(ВИДЕО) СДСМ:Му се извинуваме на Тодоров што ја откривме аферата за милионот

Локално - 14.01.2014

Милионскиот тендер доделен на семејната фирма на Ивона Талевска, уредник во два медиума, телевизија Сител и весникот Вечер, ја разоткри спрегата Влада – медиуми во Република Македонија! Бизнисот на ...

Шилегов: Му се извинуваме на Тодоров што го откривме скандалот со милионскиот бизнис на Ивона Талевска

Бриф - 14.01.2014

Му се извинуваме на министерството и министерот за здравство Никола Тодоров за тоа што го откривме мега скандалот за корупција на медиуми и што со факти и аргументи покажавме дека Ивона Талевска била ...

(ВИДЕО) Шилегов: Му се извинуваме на министерот Тодоров што го откривме милионскиот скандал

Sky - 14.01.2014

- Бидејќи самиот министер Тодоров го призна случајот со негов потпис на милионскиот договор помеѓу министерството со кое тој раководи и уредничката бизнисмен Ивона Талевска, го повикуваме Никола ...

ПЛУСИНФО: Дали „Силекс“ ѝ дал под наем деловен простор на Ивона Талевска?

Либертас - 14.01.2014

Како и со чија согласност, договор или дозвола, новинарката Ивона Талевска или некој друг од фирмата „Висарис МКД ДОО Скопје“, како адреса за седиште на фирмата ја дале улицата Градски стадион бб, на ...

Министерството за здравство бара извинувањето во рок од 48 часа од Петре Шилегов

Точка - 14.01.2014

Министерството за здравство до портпаролот на СДСМ Петре Шилегов испрати Барање за извинување и јавно повлекување согласно Член 13 од Законот за Граѓанска одговорност за навреда и клевета.

Министре, проверете во Централен, да не сте дале тендер и на стрината, а да не знаете

Либертас - 14.01.2014

Многу е интересно деновиве да се гледа однесувањето на Владата и владејачката ВМРО-ДПМНЕ на скандалот со набавка на медицинска опрема во вредност од над 1 милион евра каде главната улога ја има ...

(ВИДЕО) Потсетување: Латас и Ивона да ни ја кажуваат нивната вистина…

Бриф - 14.01.2014

Ако Велија Рамковски и „А1“ требаше да бидат тужени затоа што го лажеле народот и не ја кажувале вистината, како што повика еднаш МВР, сега имаме една друга вистина некажана на телевизија „Сител“ од ...

НОВА: Случај Висарис – Министерството со налог до болниците за набавка на опрема

Либертас - 14.01.2014

Министерството ја одбрало на тендер фирмата Висарис МКД, по што им наложиле од каде да ги купуваат дигиталните апарати кои пак, самите си ги плаќаат. Ваков вид централизирани набавки воведе токму ...

(ВИДЕО) Шилегов: Му се извинуваме на министерот Тодоров што го откривме милионскиот скандал

Либертас - 14.01.2014

Прес конференција, СДСМ Петре Шилегов, портпарол на СДСМ: Милионскиот тендер доделен на семејната фирма на Ивона Талевска, уредник во два медиума, телевизија Сител и весникот Вечер, ја разоткри ...

Тодоров бара јавно извинување од Шилегов или ќе го тужи за клевета

Локално - 14.01.2014

Министерството за здравство и министерот Тодоров до портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов испрати барање за јавно извинување согласно од Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета.Во барањето ...

Ивона требалo да ја извести Антикорупциската за учество во тендерот и да покаже дека нема конфликт на интереси

Локално - 14.01.2014

Аферата околу милионерскиот тендер за набавка на медицинска опрема од фирмата „Висарис“ чија што сопственост се поврзува со уредничката на Сител и Вечер Ивона Талевска, отворија многу прашања во ...

СДСМ фатен во лага за случајот со Талевска

Денешен - 14.01.2014

СДСМ на последната прес-конференција изнесе неточни информации во јавноста. Имено, Марко Петровиќ бил сопственик на фирмата ВИСАРИС МКД Дооел година дена пред да биде распишан тендерот за набавка на ...

СДСМ: Мега скандалот со Ивона не може да го покрие ниту едно „чудо“ од ризниците на Груевски

Либертас - 14.01.2014

Соопштение – писмена реакција на СДСМ на реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ за пресот на П. Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ безуспешно се обидува да се оправда за корупцискиот скандал со милионскиот тендер за Талевска.

Министерството за здравство бара од Шилeгов јавно да се извини

Денешен - 14.01.2014

Министерството за здравство до портпаролот на СДСМ Петар Шилегов испрати Барање за извинување и јавно повлекување согласно Член 13 од Законот за Граѓанска одговорност за навреда и клевета.

Шилегов му се извини на Тодоров

Република - 14.01.2014

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, му се извини на министерот за здравство Никола Тодоров за невистините кои ги изнесе вчера на прес конференција кога изјавивте дека: „Девет дена откако е распишан ...

Никола Тодоров бара извинување од Шилегов

Република - 14.01.2014

Министерот за здравство бара извинување од портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, за како што вели, нанесената штета на честа и угледот поради невистинити наоди.

Ивона требалo да ја извести Антикорупциската за учество во тендерот и да покаже дека нема конфликт на интереси

Либертас - 14.01.2014

Аферата околу милионерскиот тендер за набавка на медицинска опрема од фирмата „Висарис“ чија што сопственост се поврзува со уредничката на Сител и Вечер Ивона Талевска, отворија многу прашања во ...

Министер Тодоров и Сител телевизија се дистанцираат од Ивона Талевска

Локално - 14.01.2014

Во интервју за Канал 5, министерот за здравство, Никола Тодоров се правдаше дека не знаел за промената на сопственоста на фирмата и се дистанцира од новинарката на Сител, Ивона Талевска посочувајќи ...

Ивона „недостапна“ и на фејсбук

Либертас - 14.01.2014

По обелоденувањето на аферата во која уредничката на Сител и Вечер Ивона Талевска, според приложените документи, ја има главната улога, ѕвездата од Градски парк бб целосно ја снема во јавноста.

На Сител ни збор за Ивона, главна тема е Заев

Либертас - 14.01.2014

Во вечерашните вести на Сител телевизија, како и во тие од претходните денови, скандалот со набавка на медицинска опрема во вредност од над 1 милион евра каде главната улога ја има новинарката и ...

(ВИДЕО) Тодоров: Ивона не ми е роднина и овде нема конфликт на интереси

Бриф - 14.01.2014

Министерот за здравство Никола Тодоров во интервју за Канал 5 зборуваше за тендерот за медицинска опрема со фирмата „Висарис“, во кој, како што покажа СДСМ преку документи, сопственичка била ...

Шилегов: „Извини Тодоров, ама тоа не ја менува суштината на скандалот“

Фактор - 14.01.2014

Портпаролот на опозициската СДСМ Петре Шилегов му се извини на министерот за здравство Никола Тодоров затоа што направил „ненамерен превид“, објавувајќи ги документите за скандалот со набавката на ...

(ВИДЕО) Шилегов: Тодоров да не се правда за бизнисот на Талевска туку да понесе одговорност

Бриф - 14.01.2014

Милионскиот тендер доделен на семејната фирма на Ивона Талевска, уредник во два медиума, телевизија Сител и весникот Вечер, ја разоткри спрегата Влада – медиуми во Република Македонија, рече на ...

Пулицерова награда за Шилегов и за седумтемина на ВМРО-ДПМНЕ

Н.Македонија - 14.01.2014

Веќе не е ни важно кој од чија страна е. Важно е дека постојат само страните. Затоа, колку и да звучи апсурдно, најприродно е само центрите на тие страни да се занимаваат со новинарски истражувања, и ...

СДСМ: Никола Тодоров ја крие Ивона Талевска за да сокрие мега-скандал

Телма - 13.01.2014

Уредничката во Сител и главната уредничка на Вечер, Ивона Талевска е доминантен сопственик на фирмата ВИСАРИС ДОО Скопје уште при основањето, соопшти портпаролот на СДСМ Петре Шилегов, покажувајќи ...

Тодоров: Не знаев дека Талевска е сопственик на фирмата

Утрински - 13.01.2014

Тендер аферата меѓу Министерството за здравство и познатата новинарка се' уште без одговори Кога го потпишавме договорот за медицинска опрема со српската фирма „Висарис“, како нејзин сопственик ...

СДСМ: „Талевска била доминантен сопственик на фирмата“

Алсат-М - 13.01.2014

Ивона Талевска била доминантен сопственик на фирмата Висарис од нејзиното основање, говорат официјалните документи од Централениот регистер кој денеска ги презентираше СДСМ.

СДСМ бара Тодоров да ги објави сите документи за тендерот

Дневник - 13.01.2014

СДСМ вчера побара министерот за здравството Никола Тодоров итно да ги објави сите документи поврзани со договорот со фирмата „Визарис“, во чија сопственичка структура се јавува мајката на уредничката ...

Тодоров ги објави документите за тендерот на „Висарис“

Телеграф - 13.01.2014

Oпозицијата обвинува дека според официјалниот документ на Централниот регистар се покажува дека како доминантен сопственик на фирмата уште при основањето била токму новинарката Талевска ...

Ивона не му била стрина на Тодоров и затоа не дава оставка

+инфо - 13.01.2014

Министерот за здравство, Никола Тодоров, во вестите на Канал 5 во 15 часот, зборуваше за случајот за тендерот за медицинска опрема со фирмата „Висарис“, во кој, како што денеска покажа СДСМ преку ...

Тодоров: Ова е хајка против мене

Нова ТВ - 13.01.2014

- Ова е хајка против мене. Да сум склучил договор со некој со кој имам конфликт на интереси, со брат, братучед, снаа, стрина, веднаш ќе си дадам оставка.

Нови реакции во случајот Висарис

Глас на Америка - 13.01.2014

СДСМ се повика на нов документ според кој Ивона Талевска била доминантен сопственик на фирмата. Министерот за здравство Тодоров, пак, вели - ја одбравме најдобрата понуда И СДСМ, и министерот за ...

ВИДЕО: Тодоров се дистанцира од Ивона Талевска, тој немал одговорност

А1 On - 13.01.2014

Во интервју за Канал 5, министерот за здравство, Никола Тодоров се правдаше дека не знаел за промената на сопственоста на фирмата и се дистанцира од новинарката на Сител, Ивона Талевска посочувајќи ...

Миленко тврди дека Сител телевизија ја тргнала Ивона од програмата

+инфо - 13.01.2014

Миленко Неделковски на својата фан страница на Фејсбук, тврди дека телевизијата Сител ја тргнала Ивона Талевска од програмата. „Околу етичноста и моралот, односно околу субјективниот дел на “случајот ...

СДСМ ја манипулира јавноста за случајот со „Висарис“

Нетпрес - 13.01.2014

СДСМ на последната прес конференција изнесе неточни информации во јавноста. Имено, Марко Петровиќ бил сопственик на фирмата “ВИСАРИС МКД Дооел“ година дена пред да биде распишан тендерот за набавка ...

Тодоров ja објави тендерската документација за „Висарис“

Нова ТВ - 13.01.2014

Министерството за здравство на својата интернет страница ги објави документите од тендерската документација за набавка на медицинска опрема и апарите, на кој победи фирмата „Висарис“, откако вчера ...

(ВИДЕО) СДСМ: Ивона Талевска била доминантен сопственик на ВИСАРИС ДОО Скопје

А1 On - 13.01.2014

СДСМ денеска обелодени документ според кој новинарката Ивона Талевска била доминантен сопственик на фирмата ВИСАРИС ДОО Скопје уште при основањето. -Овој официјален документ од Централниот регистер ...

ВИДЕО Шилегов: Груевски да се изјасни за мега скандалот со Талевска

+инфо - 13.01.2014

Доминантен сопственик на фирмата Висарис МКД ДОО Скопје, уште при основањето е, внимавајте, не мајката Лимба, туку самата уредничка бизнисменка Ивона Талевска.

Шилегов:Талевска била доминантен сопственик во Висарис пред добивањето на тендерот

Нетпрес - 13.01.2014

Цели девет месеци пред објавувањето на тендерот од Министерството за здравство новинарката Ивона Талевска била доминантен сопственик во фирмата Висарис, вели портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов кој ...

Шилегов: Ивона претходно била сопственик на фирмата „Висарис Мкд“

Макфакс - 13.01.2014

Опозициониот СДСМ во понеделникот излезе со тврдење дека новинарката Ивона Талеска била доминантен сопственик на фирмата „Висарис Мкд“ ДОО Скопје, уште при основањето, а се повлекла девет дена по ...

СДСМ фатен во лага за случајот со Талевска

Курир - 13.01.2014

СДСМ на последната прес-конференција изнесе неточни информации во јавноста. Имено, Марко Петровиќ бил сопственик на фирмата ВИСАРИС МКД Дооел година дена пред да биде распишан тендерот за набавка на ...

СДСМ - Ивона Талеска била сопственик на Висарис

Р.С.Европа - 13.01.2014

Опозициониот СДСМ денеска покажа документ, според кој, новинарката Ивона Талевска била доминантен сопственик на фирмата ВИСАРИС ДОО Скопје уште при основањето.

Мајката на Ивона присутна и во маркетинг бизнисот

Нова ТВ - 13.01.2014

Мајката на главната уредничка на весникот „Вечер“ и новинар во „Сител Тв“ Ивона Талевска покрај здравството е присутна и во маркетинг бизнисот. Според документите достапни на централниот регистер, ...

СДСМ: Ивона Талевска била доминантен сопственик на ВИСАРИС ДОО Скопје

Нова ТВ - 13.01.2014

„Министерот Никола Тодоров два дена бесрамно ја криеше и заштитуваше Ивона Талевска, на тој начин обидувајќи се да ги сокрие и бесрамните малверзации и манипулации на власта со парите на граѓаните“, ...

Субрата Рој, Латас, Ивона и Груевски во новата сезона на „Изгубени“

Бриф - 13.01.2014

Во новата сезона на популарната серија „Изгубени“ што некогаш одеше на угаснатата „А1“ телевизија ќе се појават мистериозниот милионер од Индија Субрата Рој, премиерот Никола Груевски, Драган ...

МЕГА СКАНДАЛ (ВИДЕО) Шилегов: Тодоров ја крие Ивона за да ја сокрие корупцијата на власта

Бриф - 13.01.2014

Министерот Никола Тодоров два дена бесрамно ја криеше и заштитуваше Ивона Талевска, на тој начин обидувајки се да ги сокрие и бесрамните малверзации и манипулации на власта со парите на граѓаните, ...

СДСМ ја манипулира јавноста со „Висарис“

Република - 13.01.2014

СДСМ свесно или не, на јавноста и прикажа лажна информација според која фирмата Висарис ја сменила сопственоста на 9 дена откако е распишан јавниот оглас и преминала во сопственост на извесен Марко ...

ВИДЕО: Ивона ја формирала фирмата, па се повлекла кога се објавил тендерот – кога го добиле милионот, се вратила ...

Либертас - 13.01.2014

Прес конференција на Петре Шилегов, портпарол на СДСМ: Министерот Никола Тодоров два дена бесрамно ја криеше и заштитуваше Ивона Талевска, на тој начин обидувајки се да ги сокрие и бесрамните ...

ДОСИЕ: „Милионерка“ – се за скандалот на Ивона Талевска со набавка на медицинска опрема

Либертас - 13.01.2014

Во продолжение погледнете ја листата на текстови објавени на Либертас за скандалот со набавка на медицинска опрема во вредност од над 1 милион евра каде главната улога ја има новинарката и уредничка ...

Тодоров ги објави документите за тендерот со „Висарис“

Фактор - 13.01.2014

Министерството за здравство на својата интернет страница синоќа ги објави документите од тендерот за набавка на медицинска опрема, на кој победи фирмата „Висарис“, сопственички поврзана со ...

Тодоров ги објави документите за тендерот со „Висарис“

Либертас - 13.01.2014

Министерството за здравство на својата интернет страница ги објави документите од тендерот за набавка на медицинска опрема, на кој победи фирмата „Висарис“, сопственички поврзана со уредничката на ...

Миленко: Јасно е дека СДСМ има документација за тендерите на Ивона и дека Сител се дистанцира од нејзините постапки

Бриф - 13.01.2014

„За случајот со фирмата Висарис Мкд, повеќе од јасно е дека СДСМ има документација, и затоа има “храброст“ да нападне надвор од Собранието. Од друга страна, дали тие документи на Висарис покажуваат ...

ШИЛЕГОВ ОТКРИВА МЕГА СКАНДАЛ: Тодоров ја крие Ивона за да ја сокрие корупцијата на власта

Sky - 13.01.2014

- Министерот Никола Тодоров два дена бесрамно ја криеше и заштитуваше Ивона Талевска, на тој начин обидувајки се да ги сокрие и бесрамните малверзации и манипулации на власта со парите на граѓаните, ...

СДСМ: Ивона Талевска била сопственик на „Висарис“, Тодоров вели: ова е хајка!

Фактор - 13.01.2014

Новинарката Ивона Талевска била доминантен сопственик на фирмата Висарис уште од основањето, тврди опозициската СДСМ, презентирајќи нови документи од Централниот регистар денеска.

Што кажува целосната документација од тендерот за случајот на Талевска

Локално - 13.01.2014

Откако од СДСМ беше побарано да се објави целосната документација за спроведената постапка со која уредничката Сител ТВ и весникот Вечер, Ивона Талевска, преку фирмата „Висарис“, добила милион ...

Градски Стадион б.б. ја суспендира Ивона?! „Милионерката“ тргната од програмата на Сител?!

Либертас - 13.01.2014

Според неофицијални информации од новинарите кои работат во Сител телевизија, новинарката, уредничка и презентерка во телевизијата, Ивона Талевска е тргната од програмата и од новинарскиот тим, ...

Министерството за здравство го демантираше министерот Тодоров – потврди дека Ивона била основач на фирмата

Либертас - 13.01.2014

Министерството за здравство денеска испрати барање за извинување до портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов во однос на вчерашната прес-конференција . На пресот Шилегов презентирајќи документи од ...

(ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА)СДСМ обвинува за мега скандал: Тодоров ја крие Ивона за да ја сокрие корупцијата на власт

Локално - 13.01.2014

Министерот Никола Тодоров два дена бесрамно ја криеше и заштитуваше Ивона Талевска, на тој начин обидувајки се да ги сокрие и бесрамните малверзации и манипулации на власта со парите на граѓаните.

Тодоров: Без размислување ќе си поднесев оставка да склучев договор со некој директно поврзан со мене

Либертас - 13.01.2014

Министерот за здравство, Никола Тодоров, во гостување во вестите на Канал 5 телевизија повторно кажа дека во моментот на склучување на договорот за купување медицинска опрема, Ивона Талевска не била ...

Миленко се дистанцира од Ивона

Либертас - 13.01.2014

„За случајот со фирмата Висарис Мкд, повеќе од јасно е дека СДСМ има документација, и затоа има “храброст“ да нападне надвор од Собранието. Од друга страна, дали тие документи на Висарис покажуваат ...

Либертас: Градски Стадион б.б. ја суспендира Ивона?! „Милионерката“ тргната од програмата на Сител?!

Бриф - 13.01.2014

Според неофицијални информации од новинарите кои работат во Сител телевизија, новинарката, уредничка и презентерка во телевизијата, Ивона Талевска е тргната од програмата и од новинарскиот тим, ...

Тричко "глушец фашистички"

Вечер Прес - 13.01.2014

1. Тешко е да се започне првиот текст во новата година кога претходно во колумната Мирка Велиновска ги парампарчоса Нано Ружин, Бранко Героски, Фрчко, Коља, Грчев, Ерол... Но, ај да се обидам. 2.

Тодоров да ги објави сите тендери со „Визарис“

Н.Македонија - 13.01.2014

СДСМ вчера побара од министерот за здравство Никола Тодоров јавно да ги објави сите документи поврзани со тендерот за набавка на медицинска опрема со фирмата „Визарис“, во сопственост на мајката на ...