TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Еден работен век за една менаџерска плата

Дневник - 22.10.2010

Фирмите го откриваат длабокиот социјален јаз, фактот дека на вработените им треба половина век за да заработат колку една менаџерска плата од 63.637 евра Како сиромашкиот невработен станал милионер ...

Пари - Примал месечна плата од 64.000 евра

Време - 20.10.2010

Рада И. Маневска Играч на берза од Скопје минатата година остварил 1,6 милион евра бруто-приход, Со тој приход е на врвот на десетте најбогати Македонци што го пријавиле својот приход за оданочување.

Македонија - Највисоката плата 63 илјади евра

Вест - 20.10.2010

Највисока бруто-плата во 2009 година му била исплатена на вработен во веледрогерија во Скопје - 47.041.208 денари или 63. илјади евра месечна бруто-плата.

Фармацевт со плата од астрономски 63 илјади евра

Утрински - 20.10.2010

Во јавноста како бомба одекна информацијата дека на контото на еден скопјанец лани секој месец легнувале по неверојатни 63 илјади евра плата. Сега сите се прашуваат кој е тој среќник.

Невработен лани заработил најмногу

Дневник - 20.10.2010

Во земјава рекордер по невработеност, најголемиот годишен приход го остварил толку еден невработен граѓанин - 1,5 милион евра, од тргување со акции, соопшти вчера Управата за јавни приходи.

Највисоката месечна плата во земјава 64.000 евра?!

Шпиц - 20.10.2010

Највисок остварен годишен бруто-приход за 2009 година изнесувал 98 милиони денари, највисока плата била 47 милиони денари, а највисока кирија 20 милиони денари, јавува Управата за јавни приходи.

Скопјанец на берза заработил 1,6 милион евра

Н.Македонија - 20.10.2010

На најголемиот среќник во земјава силна конкуренција му е пензионер од Скопје, кој лани на име приход од пензија и приходи по други основи во УЈП пријавил вкупен годишен бруто-износ од над 1 милион ...

Македонски фармацевт месечно зема плата од 63 000 евра

eReporter - 20.10.2010

Скопјанец, фармацевт, лани имал месечна плата од 63 000 евра, објави Управата за јавни приходи. Соодветно на ова, најплатен бизнис во државава имаат веледрогериите.

Скопјанец со плата од 63.000 евра - играч на берза заработил 1,6 милиони

Телма - 19.10.2010

Неверојатни 63 000 евра е најголемата месечна плата која во 2009 година ја остварил скопјанец. Од УЈП не можат да откријат за кого се работи, но прецизираат дека доаѓа од секторот фармација и ...

4300 евра на ден заработувал невработен граѓанин во 2009-та тргувајќи на берза

Канал5 - 19.10.2010

Во кризната 2009-та кога акциите драстично изгубија од својата вредност, цените се вратија на ниво од пред 5 години, анонимен тргувач на берзата заработил дури 1,6 милиони евра.

Невработен скопјанец во 2009 заработил 1,6 милиони евра

Алфа - 19.10.2010

Кој е човекот кој во 2009 година заработил најмногу? Анонимен скопјанец, невработен според УЈП заработил 97,9 милиони денари или 1,6 милиони евра.

Најбогатите луѓе во Македонија според УЈП

Кирилица - 19.10.2010

- Секоја добивка од игра на среќа над 10.000 денари се оданочува. Секој добитник треба да добие потврда од обложувалницата за исплата на добивката и на данокот, а обврска на обложувалницата е да го ...

УЈП: Највисоката плата лани била 47 милиони денари

Сител - 19.10.2010

До Управата за јавни приходи обврска да поднесат Годишна даночна пријава за минатата година имале 182.464 граѓани за вкупен бруто приход од 72.043.099.298 денари, на кој е пресметан персонален данок ...

Трговец на берзата остварил скоро милион ипол евра, а највисоката плата е 47 млн денари

Форум - 19.10.2010

Според поднесените годишни даночни пријави, најголема добивка остварена лани изнесува 97.906.522 денари и е пријавена од скопјанец кому единствена дејност му е тргување на Берза и кого, според ...

УЈП: Најголема добивка 97.906.522 денари за 2009

Нетпрес - 19.10.2010

Најголема добивка остварена минатата година изнесува 97.906.522 денари од скопјанец на кого единствена дејност му е тргување на Берза, беше кажано на денешниот прес во Управата за јавни приходи.

Скопјанец остварил приход од 1,6 милиони евра за 2009 година

Макфакс - 19.10.2010

Минатата година скопјанец, кој тргувал со хартии од вредност, остварил годишен бруто приход од еден милион и 600 илјади евра (97.906.522 денари), највисока бруто плата од 764.897 (47.041.208) евра ...

Најбогатиот Македонец лани заработил 1,6 милиони евра

Сител - 19.10.2010

Највисокиот приход лани изнесувал близу 1,6 милиони евра. Највисоката исплатена годишна плата е близу 765 илјади евра. Лице кое покрај плата имало најголеми дополнителни примања заработило милион и ...

Колку заработуваат најбогатите Македонци

Курир - 19.10.2010

Едно од прашањата кои најмногу ги интересираат македонските граѓани е кој колку заработува. Граѓаните собено се интересираат за тоа кој заработил најмногу и колку изнесува таа заработка.

УЈП: Пензионер остварил 65 милиони денари годишни приходи

Курир - 19.10.2010

Управата за јавни приходи на денешниот прес ги изнесе податоците за годишните даночни пријави за остварени приходи за 2009 година.

Пензионерски денови со милион евра годишен приход

Вечер Прес - 19.10.2010

Според бројките кои ги обелодени директорот на УЈП, Горан Трајковски, најбогатиот пензионер е од Скопје, кој покрај пензијата лани заработил над милион евра по други основи.

Најголемата добивка на физичко лице лани 98 милиони, а највисоката плата 47 милиони денари

Идивиди - 19.10.2010

Скопје, 19 октомври 2010 (МИА) - До Управата за јавни приходи обврска да поднесат Годишна даночна пријава за минатата година имале 182.464 граѓани за вкупен бруто приход од 72.043.099.298 денари, на ...

47 милиони денари - највисока плата во Македонија лани

eReporter - 19.10.2010

Највисоката месечна плата минатата година, во висина од 47 милиони денари е исплатена на лице од Скопје кое работи во областа на фармацијата, соопшти денеска Управата за јавен приход (УЈП).