TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Брисел немоќен пред грчкиот режим за визите

Утрински - 22.09.2007

Грција ќе ги издава визите според новиот договор, но и натаму без признавање на пасошите Од нашиот дописник СЛОБОДАНКА ЈОВАНОВСКА Брисел - Грција ќе мора да ја смени процедурата за издавање визи за македонските граѓани, но и натаму може да продолжи со практиката да издава двојна шенген-виза само за ...

Олеснетите визи ќе се добиваат бесплатно

Дневник - 20.09.2007

Од таксата од 35 евра ќе бидат ослободени блиски роднини, ученици, студенти, спортисти, пензионери, инвалиди и тие што одат на лекување, новинари и други Визите што од почетокот на 2008 година ќе ги добиваат повеќе категории македонски граѓани ќе бидат бесплатни, се предвидува во Спогодбата за ...

Визниот режим омекнат, почнуваат преговори за укинување на визите

Утрински - 19.09.2007

Договорот од страна на ЕУ го потпиша Франко Фратини Од нашиот дописник СЛОБОДАНКА ЈОВАНОВСКА БРИСЕЛ - Македонија вчера доби договор за омекнување на визниот режим со ЕУ, кој ќе стапи во сила од јануари идната година, но главната вест не е тоа.

Македонија потпиша договори со ЕУ за олеснување на визниот режим и за реадмисија

Канал5 - 19.09.2007

Македонија, Србија, Босна, Црна Гора и Албанија денеска ги потпишаа договорите за реадмисија и олеснување на визниот режим со ЕУ. Олеснувањето ќе се однесува на голем број категории граѓани, меѓу кои студентите, новинарите, бизнисмените, па во некои случаи и туристите.

Македонските граѓани олеснето ќе патуваат секаде, само не во Грција

Време - 19.09.2007

ОФИЦИЈАЛИЗИРАНИ ДОГОВОРИТЕ ЗА ВИЗНО ОЛЕСНУВАЊЕ И РЕАДМИСИЈА Елизабета С. Илиевска Македонските граѓани од 1 јануари 2008 и официјално ја добија можноста олеснето да патуваат во земјите-членки на Европската Унија откако вчера во Брисел беа потпишани договорите за визно олеснување и за реадмисија со ...

В година полесно до визи за ЕУ

Дневник - 19.09.2007

Визи полесно ќе добиваат ученици, студенти, научни и културни работници, спортисти, бизнисмени, туристи, новинари, блиски роднини на луѓе што легално престојуваат во ЕУ Македонски граѓани од 1 јануари 2008 година ќе може полесно и побрзо да добијат визи за престој во земјите на шенген-зоната.

Ревизијата не пронајде манипулации со визите

Вест - 19.09.2007

ПО КОНТРОЛА ВО ШВАЈЦАРСКАТА АМБАСАДА Инспекцијата што швајцарското министерство за надворешни работи ја направило во амбасадата во Скопје не пронашла, ниту известила за какви било корупциски скандали при издавањето на визи. Ова вчера за "Вест" го изјави заменикот швајцарски амбасадор Роман Дарбали.

Хрватска ќе воведе визи за БиХ

Вечер Прес - 19.09.2007

Европската унија би можела да побара од Хрватска да воведе визи за граѓаните на БиХ, доколку до крајот на септември не биде договорена реформата на полицијата, изјави за бањалучкиот весник "Независни новини", извор близок до меѓународните дипломатски кругови во Брисел.

Македонија се приближува кон безвизниот режим

Вечер Прес - 19.09.2007

Потпишувањето на договорите меѓу Македонија и ЕУ уследи како резултат на трите рунди преговори со кои се обезбедени низа визни олеснувања, меѓу кои поедноставување на документацијата за добивање визи, потоа повеќекратни визи со важност до пет години и бесплатни визи за одредени категории на граѓани ...

Швајцарската амбасада негира за визи надвор од процедурата

А1 - 18.09.2007

Внатрешните политички теми во Швајцарија би можеле да влијаат на можноста македонските граѓани помалку да патуваат во оваа земја. Во пресрет на швајцарските парламентарните избори, дел од десничарските партии, во обид да добијат повеќе приврзаници, го зголемуваат притисокот врз Министерството за ...

Потпишани договорите за олеснување на визниот режим

А1 - 18.09.2007

Македонија денеска во Брисел потпиша договор за олеснување на визниот режим за одредени категории и граѓани, заедно со земјите од Западен Балкан. Но, кандидатскиот статус во Македонија не значи преднос во идните олеснувања. „Фактот дека Македонија е кандидат е важен елемент, но не е поврзано со ...

Швајцарската амбасада делела визи на ангро

Дневник - 18.09.2007

Службеници издавале визи и без комплетни документи , но контролата не утврдила корупција Амбасадата на Швајцарија во Скопје била ставена на листата со амбасади „од висок ризик“ поради неодговорност при издавање визи на граѓаните, пишува весникот „Зонтагс цајтунг“, повикувајќи се на интерен извештај ...

Швајцарија воведува построг визен режим за Македонија

Утрински - 18.09.2007

Амбасадата во Скопје се најде на удар на властите поради широкоградото давање визи Од нашиот дописник Тони Гламчевски Нанси - Швајцарската амбасада во Скопје беше изложена на критики во извештајот на Министерството за надворешни работи на Швајцарија за нејзината работа при издавањето визи.

Денеска потпис на визната спогодба со ЕУ

Дневник - 18.09.2007

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и комесарот за безбедност и правда на Европската Унија, Франко Фратини, денеска во Брисел треба да ги потпишат спогодбите за визно олеснување и за реадмисија помеѓу Македонија и ЕУ.

Бизнисмени, спортисти, научници и новинари полесно во ЕУ

Утрински - 18.09.2007

На церемонија во Брисел, Македонија и ЕУ денеска ќе ги потпишат спогодбите за визно олеснување и реадмисија на земјава со Унијата. Спогодбите во име на државата ќе ги потпише министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, додека во име на ЕУ е предвидено да ги парафираат комесарот на ЕУ за ...

Амбасадата во Скопје под истрага

Вест - 18.09.2007

ШВАЈЦАРСКОТО МНР СЕ СОМНЕВА ЗА МАЛВЕРЗАЦИИ СО ВИЗИТЕ Швајцарското Министерство за надворешни работи ја потврди веста дека работата со визите во амбасадата во Скопје е под ревизија. Швајцарскиот весник "Зонтагс цајтунг" открива дека персоналот во амбасадата е под строга контрола поради немарноста во ...

Македонците полесно ќе патуваат во ЕУ

Вечер Прес - 18.09.2007

Со спогодбата учениците, студентите, новинарите, бизнисмените, научните работници и претставниците од граѓанскиот сектор, наскоро ќе добијат олеснет процес при вадењето на визи за престој во ЕУ Помалку документи и потребно време при аплицирање, а некои и без плаќање такса, ова ќе биде постигнато со ...