TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

"Злосторник" по грешка

Вечер Прес - 29.10.2005

Градоначалникот на Лесковац, Гојко Величковиќ, по грешка на хрватските полицајци е уапсен на граничниот премин Бајаково и поминал шест часа во притвор, под сомнение дека извршил воено злосторство, објави белградски "Блиц". Според весникот, тоа не е прв случај полицијата во Хрватска по грешка да ...

Информации на "188"

Вечер Прес - 29.10.2005

Скратените телефонски броеви на Македонски телекомуникации од идниот месец се менуваат. Па така, бројот за точно време "95", се менува во "185", пријавата на телеграми ќе се врши на новиот број "186", будењето ќе се нарачува на "180", а пријавата на меѓународни разговори ќе се обавува на бројот ...

"Аптекарите" работат по библиотеки и автобуси

Вечер Прес - 29.10.2005

Надмудрувањето меѓу полицајците и луѓето што се отаде законот, без оглед која е нивната "тесна специјалност", трае многу одамна, од памтивек, и никогаш нема да запре. На тоа, едноставно, му нема крај. Секогаш е во тренд. Криминалците, велат некои, наводно ноќе не спиеле и катаден мислеле да ...

Наградата за "The Pipeline Next Door"

Вечер Прес - 29.10.2005

Во конкуренција од единаесет филмови, Европската филмска академија за најдобар документарен филм го одбра "The Pipeline Next Door", на француската режисерка Нино Киртаѕе. Жирито, во образложението за одлуката, напиша: "Во The Pipeline Next Door', Киртаѕе раскажува модерна фабула со мајсторска ...

Немој по глава "друже плави"

Вечер Прес - 29.10.2005

Полицијата како најеминентен претставник на државата, односно на нејзината репресивна функција константно е во допир со човековите слободи и права во примарна улога на нивна заштита, но истовремено се појавува и како дел од правно-институционализиран систем на ограничување на тие права, кога се ...

Ексградоначалникот на Чашка "лапнал" 4,5 мил. денари

Вечер Прес - 29.10.2005

Кривична пријава за проневера на 4,5 милиони денари е поднесена против поранешниот градоначалник на Општина Чашка, триесет и деветгодишниот велешанец Димче Андреевски. Во периодот кога Андреевски управувал со општината, информираат од МВР, повеќепати ја злоупотребил својата функција.

"Архангел" ќе изведе 38 теми

Вечер Прес - 29.10.2005

Се е подготвено за почетокот на големото славеничко шоу на "Архангел", вечерва на Скопски саем од 20.30 часот..Дури 38 песни се подготвени да бидат изведени на овој концерт. Или попрецизно кажано, вечерва нема да бидат изведени само трите инструментални кои се наоѓаат на четирите изданија на ...

Македонската десница - "заборавена"

Вечер Прес - 29.10.2005

Колку македонската десница лобира за Македонија? Опозициониот блок, предводен од агилната ВМРО-ДПМНЕ, која често знае да се пофали со контактите со сестринските партии од големите европски земји, не беше дел од меѓународната конференција на Европските демохристијански партии и православните цркви ...

Медиумите и спонзорите ги "убиваат" фудбалерите

Вечер Прес - 28.10.2005

Во дискусијата за нивото на германскиот фудбал во однос на меѓународните стандарди основниот проблем не е физичката подготовка, смета тренерот на Баерн Минхен, Феликс Магат. Според искусниот стратег многу поважна е темата за комерицијализација на Бундес лигата, што не им дозволува на играчите да ја ...

ЈСП и приватниците повторно на "рог"

Вечер Прес - 28.10.2005

Конкуренцијата и нетрпението меѓу возачите на ЈСП"Скопје" и приватните превозници, присутна години наназад, деновиве е повторно актуелна. Корисниците на овие услуги се почесто се сведоци на непријатни случки, кога автобусите од овие две сообраќајни претпријатија се тркаат што побрзо да пристигнат ...

"Пајакот" тргна во безмилосна акција

Вечер Прес - 28.10.2005

Три месеци паркирам спроти "Рамстор" и никогаш не дошол "пајак". Нигде нема поставено знак дека е забрането. Сега, кога видоа од градот дека не им оди никој на паркинзите со наплата, го пуштија пајакот за да не притиснат да плаќаме по 20 денари од час за паркирање.

"Света Петка" свечена како секогаш

Вечер Прес - 28.10.2005

Црквата "Света Петка" во скопско Црниче, вчера ширум ги отвори портите за да ги прими сите верници, кои големиот христијански празник поитаа да го одбележат токму во храмот што го носи нејзиното име. "Денес сите патишта водат кон една цел, цел кон нашето спасение.

Доаѓа брендот "Фолксваген"

Вечер Прес - 28.10.2005

Општина Бутел има сериозни шанси да прерасне во индустриски центар на Скопје. Пред десетина дена проработи првата приватна млекарница, инвестиција тешка 530 илјади евра, а за триесетина дена треба да биде отворено и првото претставништво на групацијата на "Фолксваген" за Македонија.

"Зегин" нема регистрирана ординација

Вечер Прес - 28.10.2005

"Зегин" нема регистрирана ординација. "Онаа што ја имаше е во рушевини, а отворањето на друга е во постапка во Министерството за здравство. Таму веројатно ќе можете да добиете повеќе информации", тврди државниот санитарен и здравствен инспекторат.

Хотелот "Македонија" со нова облека

Вечер Прес - 28.10.2005

Ревитализацијата на главната битолска улица Широк сокак, што ја финансира Министерството за култура, не може целосно да се спроведе, зашто одредени објекти, изградени во повоениот период, отстапуваат од нејзината амбиентална средина и го нарушуваат комплетниот изглед.

Поповски му "даде корпа" на Димов

Вечер Прес - 28.10.2005

Министерството за финансии, речиси во целост ја отфрлило предложената "терапија за реанимација" на здравството што на посебната владина седница ја предложи министерот за здравство, Владо Димов, дознава "Вечер" од компетентни извори.

Случајот "Нова Македонија" пред разрешница

Вечер Прес - 27.10.2005

Случајот "Нова Македонија" деновиве, сепак, ќе биде решен. Ова вчера за "Вечер" го изјави претседателот на Основниот суд Скопје 1, Добрила Кацарска, која потврди дека предметот е се уште во овој суд, а причината што тој не е доставен до Апелација лежи во неуредна достава до странките.

"Хит Горица" ја купи "Мрдаја"

Вечер Прес - 27.10.2005

Познатата словенечка корпорација "Хит Горица", сопственик на синџир од хотели и казина во Словенија, и официјално стана газда на хотелскиот комплекс "Мрдаја" во Дојран. Според бизнис-информации, за сума од околу три милиони евра Словенците го купиле овој некогаш атрактивен хотелски комплекс и ...

Затропаа звуците на "Скопје без пиштоли"

Вечер Прес - 27.10.2005

Со симболично преминување на Камениот мост, од страна на неколку припадници на велосипедските единици на полицијата, со настап на жонглери и акробати од "Фазбабл кру", завчера на пладне, на плоштадот Македонија беше отворено годишеното издание на фестивалот "Неограничен мир" (Пеаце Унлимитед), под ...

Мичо Атанасиу не се откажува од "Пари, пари"

Вечер Прес - 27.10.2005

- Работите во забавната музика не одат на добро. Има толку талентирани деца, ама немаат без врски кои би им помогнале да се промовираат. Штета. Ја гледав дебитанската вечер на "Макфест". Тоа ли е музичкиот кадар што ќе ни ја креира естрадата во иднина? Каде се оние таленти што се натпреваруваа на ...

За директор на "Неврологија" ја токмат (екс)Кедева

Вечер Прес - 27.10.2005

Најсериозен кандидат за директорската фотелја на Клиниката за неврологија е д-р Дијана Никодиевиќ-Кедева. Таа е во сериозна предност пред другите тројца лекари, кои се пријавија на директорскиот конкурс. За Никодиевиќ-Кедева, која е поранешна сопруга на пратеникот д-р Сашко Кедев, според ...

"Ние не се дружиме, само се тепаме"!

Вечер Прес - 27.10.2005

"Се ни зедовте и продадовте, децата не ги даваме". "Не дозволувајте предавниците да ве скараат"! "Сите се обединуваат, вие се делите!” - тоа се само некои од паролите на родителите кои неодамна протестираа пред ОУ "Марко Марулиќ" во босанскиот град Рама, од кога во истите простори почна да работи ...

"Све је исто, само њега нема"

Вечер Прес - 27.10.2005

Иницијативниот одбор на новата партија, Титови леви сили, на вчерашната промоција во скопскиот ресторан "Кај Маршалот" остави и едно празно столче, за новиот македонски Јосип Броз Тито!!! Столчето беше празно, бидејќи, како што ни појасни претседателот Слободан Угриновски, ова место во моментов не ...

Тоше: "Нема да станам татко!"

Вечер Прес - 27.10.2005

Тоше Проески ќе стане татко! Ова е последната во низата афери, што одекна во јавноста и не само кај нас, туку и во соседството од каде што, всушност, и се рашири веста. Мајката на бебето, како што пишува српскиот таблоид "Сандал", наводно била некоја словенечка манекенка со која тој имал куса ...

Бурекот не ги "расипува" младите

Вечер Прес - 27.10.2005

"Ние не нудиме алкохолни пијалаци или дрога, па градските власти да ни ја ограничуваат можноста во ноќните часови да продаваме бурек и бели печива. Ако сметаат дека работното време на пекарниците е причина младите да стекнуваат лоши навики, подобро нека не им дозволуваат да се собираат на Водно или ...

Еден "ваксигрип " со две контра упатства?!

Вечер Прес - 27.10.2005

Сопственикот на "Зегин", Благоја Механџиски пред целата македонска јавност тврдеше дека вакцинта "Ваксигрип" на реномираниот "Авентис" може да издржи и десет дена надвор од специјалните фрижидери во кои вообичаено се чуваат вакцините.

Презентација со "Планетариумот"

Вечер Прес - 26.10.2005

По повод одбележувањето на 60-годишнината од основањето на Обединетите Нации, денеска во Женева, во Канцеларијата на ООН, Македонија ќе се презентира со мултимедијалниот проект "Планетариум" на нашиот истакнат уметник Киро Урдин.

"Тиквеш" не е во доменот на земјоделието?

Вечер Прес - 26.10.2005

Топ-темата што се очекуваше на вчерашната седница на Комисијата за земјоделство, шумарство и водостопанство, а на која требаше да се разгледаат состојбите во врска со спорот меѓу винарската визба "Тиквеш" од Кавадарци и Министерството за финансии, беше симната од дневен ред со мнозинство гласови.

Љупчо има "златни" кокошки

Вечер Прес - 26.10.2005

Дали имотот на поранешниот премиер Љупчо Георгиевски е потенцијално жариште на птичји грип? Како сопственик на 15 кокошки, наведени во соопштението до медиумите како дел од неговиот имотен лист, тој не прецизирал и дали тие се вакцинирани.

Се осамостојува дел од ОУ "Лирија"

Вечер Прес - 26.10.2005

Дел од Основното училиште "Лирија", сместен во бараки зад Поликлиниката "Бит пазар", покрена иницијатива за осамостојување од матичното училиште, со седиште на улица "Цветан Димов" во населба Чаир. Осамостојувањето, според градоначалникот на Општина Чаир Изет Меџити, ќе ги поедностави процедурите ...

Од "буковка" добро се живее!

Вечер Прес - 26.10.2005

Одгледувачите на "буковка" од селата Пепелиште, Криволак и Црвени Брегови во Неготинска општина се едни од најдобрите во државава. Меѓу производителите на овој вид печурки во селото Пепелиште е и семејството Илиевски. Тие велат дека од овој бизнис може добро да се живее, особено во овие тешки ...

"Фрчат" цистерни со лажни сметки!

Вечер Прес - 26.10.2005

Големите размери на шверцот со гориво се долгогодишен проблем во Грција. Како претходната, така и оваа Влада тешко успева да му застане на патот на овој проблем. Се смета дека грчката државна каса годишно губи милијарда евра поради неплатени даноци на шверцувано гориво.

За "Ортопедија" деветмина, "Неврохиругија" никој не ја сака

Вечер Прес - 26.10.2005

Најмалку девет кандидатури за директорската фотелја на Клиниката за ортопедија, а ниту еден претендент за водечката позиција на неврохирургија. Со Институтот за онкологија и радиотерапија сака да директорува една асистентка, додека, пак, на Кардиологија актуелниот директор нема конкуренција.

Димов и Поповски се "фатија" за лековите од резервите

Вечер Прес - 26.10.2005

Министерот за финансии Никола Поповски и неговиот колега задолжен за медицинскиот ресор, Владо Димов веќе подолго време бијат тивка војна за стоковите резерви со лекови, односно за еден нивни дел кој и покрај владината одлука и натаму е во магацините на веледрогеријата "Зегин".

"Терна" доби 90 отсто расчистен терен за градба

Вечер Прес - 25.10.2005

Втората делница од обиколниот автопат на Скопје од Оризари до Сарај треба да биде готова за 36 месеци. Деновиве беше ставен камен-темелник и грчката фирма "Терна", која за таа цел, како што велат од ресорното министерство, ги има добиено сите потребни дозволи, најави дека интензивно ќе почнат со ...

"Народна" торта за 45-тиот роденден на брат Љубе

Вечер Прес - 25.10.2005

ВМРО-Народна го прослави 45-тиот роденден на екс-министерот Љубе Бошкоски, кој точно седум месеци се наоѓа во притвор во Хаг, обвинет за случајот "Љуботен" од воената криза во 2001 година. На прославата во Англискиот паб во зградата на МНТ, присуствуваше целото раководство на партијата на чело со ...

Во скопска "единица" се суди и по ходници

Вечер Прес - 25.10.2005

Претседателката на Основниот суд Скопје 1, Добрила Кацарска на вчерашната евалоација на работата на судот во минатата година се пожали на некоректниот однос на надлежните институции кои не сакаат да ги слушнат проблемите во нивната работа.

Живописот ќе го "прочитаат" историчарите

Вечер Прес - 25.10.2005

На црквата "Сите светии" во Лешани, Охридско, која датира од 15 век, за прв пат се вршат конзерваторски и истражувачки работи. Заслугата за тоа е на отец Вартоломеј кој живее во тој манастирски комплекс и кој, пројавувајќи голема заинтересираност, успеа дури и да обезбеди извори на средства за ...

Пет дена "Неограничен мир"

Вечер Прес - 25.10.2005

Од денес до недела, Скопје ќе живее со звуците на музиката, боите на сликарството, убавината на зборот. Сите денови во Детски театарски центар (Стара скопска чаршија, поранешно кино "Напредок") ќе се случува шестото издание на манифестацијата "Неограничен мир", под раководство на Идриз Амети ...

"Во бело" и "Урбан клуб"

Вечер Прес - 25.10.2005

"Лимиер продукција" од оваа недела ќе стартува со емитување на своите два нови ТВ-проекта насловени како "Во бело" и "Урбан клуб". "Во бело" е емисија што ќе се емитува секоја недела и тоа на програмата на телевизија Сител со почеток во 11 часот, а е посветена на оние кои наскоро сакаат да стапат ...

Трудовата инспекција "вработува"

Вечер Прес - 24.10.2005

Трудовата инспекција во Штип и натаму има полни раце работа. Во минатиот месец трудовата инспекција откри 141 нелегално вработување во штипските претпријатија. На работодавачите веднаш им се издадени решенија, но поголемиот број од нив речиси присилно ги прифатија сугестиите на трудовата ...

Бетарини на "менито" на Стивенс

Вечер Прес - 24.10.2005

Сонува да стане позната новинарка, но за почеток место со пишани материјали, страниците на весниците ќе ги полнат нејзините фотографии. Се работи за прекрасната 22-годишна Аинет Стивенс од Венецуела, која е избрана да ги краси страниците на календарот на "Фокс Уомо" за 2006 година.

Вила "Нова Македонија"

Вечер Прес - 24.10.2005

Случајот "Нова Македонија" дефинитивно може да и конкурира на која било шпанска серија од типот на "Руби" "Касандра" или барем "Вила Марија". Се наслушавме и нагледавме се и сешто, најмногу за последниве три години откако таа отиде во стечај.

Од трафика "здиплил" пари и ваучери

Вечер Прес - 24.10.2005

Поради сомнение дека сторил тешка кражба, битолската полиција, поднела кривична пријава за Р.Т. (24) од Битола. Тој е пријавен за кражба која ја сторил во трафика на "Македонски комерц" лоцирана на булеварот "1 Мај" во Битола.

Преку "џиновско копче" до сите македонски веб-страници

Вечер Прес - 24.10.2005

Пристап до сите македонски веб-страници по случаен избор, преку едно "џиновско копче". Ова е нешто ново и оригинално во Македонија што може да се најде на веб-страницата www.sitewebstrani.com.mk .. Сурфањето по случаен избор до сите македонски веб-страници, е бесплатна услуга за сите интернет ...

Три фонда ја "пикираат" Берзата

Вечер Прес - 24.10.2005

Три инвестициски фонда, еден од Австрија, еден од Србија и Црна Гора и еден од една домашна банка, се подготвуваат за голем старт на Македонската берза. Станува збор за вешти играчи со хартии од вредност кои мислат на голема врата да го внесат инвестициското банкарство во Македонија, но и да ...

Петмина кандидати од Барса за "Златната топка"

Вечер Прес - 24.10.2005

Петмина фудбалери на Барселона се на списокот на весникот "Франс фудбал" за престижната награда "Златна топка" за 2005 година. Официјално 50-те номинирани ќе бидат објавени во вторник, но весникот "Ел Мундо Депортиво" веќе ги напиша имињата на фаворитите за наследник на Андреј Шевченко.