TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кривичниот суд за шестемина пратеници ќе решава во вторник

Либертас - 03.12.2017

Скопскиот кривичен суд, во вторник, за кога се повикани шестемина пратеници на кои што им беше симнат пратеничкиот имунитет, ќе решава дали ќе има мерка притвор, како што тоа го бара Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и ...

Собранието им одзеде имунитет на шест пратеници за да може да им се одреди притвор

Сакам да кажам - 03.12.2017

Собранието денеска гласаше да се одобри притвор за пратеници. Без присуство на пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Собранието со мнозинство гласови го прифати барањето на Основниот суд 1 во Скопје, кое прво вчера беше одобрено од Комисијата за ...

Решението за одземање на имунитетот на осомничените пратеници не е стигнато во судот

Телма - 02.12.2017

Судот се уште не го добил решението за одземање на имунитетот на шестемина пратеници осомничени за случувањата во Собранието. Од Кривичниот суд само кусо велат дека нивниот распит ќе се одржи кога ќе се создадат услови за тоа.

Јоанидис: Судот да не ја пролонгира одлуката за притвор за пратениците

Алсат-М - 02.12.2017

Шестемина пратеници требаше да бидат спроведени во судот веднаш откако јавноста дозна дека претседателот на собранието Талат Џафери ја потпишал одлуката, смета адвокатот Јован Јоанидис. Тој вели дека изгубеното време за меѓу институционални преписки ...

Собраниското решение за одземениот имунитет на пратениците сѐ уште патува до судијата

МКД - 02.12.2017

Во Кривичниот суд сѐ уште не е пристигнато решението за одземаниот имунитетот на шесте пратеници, Крсто Мукоски, Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска, Љубен Арнаудовски, Љупчо Димовски и Сашо Василевски, осомничени за насилството во Собранието, што ...

Правна разврска за настаните во Собранието од 27 април

Популарно - 02.12.2017

Четири дена во фокусот на јавноста е апсењето и правната разврска за настаните што се случија на 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, македонското Собрание на седница го одобри барањето на Кривичниот суд за притвор на пратениците ...

Правна разврска за настаните во Собранието од 27 април

ТВ21 - 02.12.2017

Четири дена во фокусот на јавноста е апсењето и правната разврска за настаните што се случија на 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, македонското Собрание на седница го одобри барањето на Кривичниот суд за притвор на пратениците ...

Правна разврска за настаните во Собранието од 27 април

Канал5 - 02.12.2017

Четири дена во фокусот на јавноста е апсењето и правната разврска за настаните што се случија на 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, македонското Собрание на седница го одобри барањето на Кривичниот суд за притвор на пратениците ...

Правна разврска за настаните во Собранието од 27 април

Сител - 02.12.2017

Четири дена во фокусот на јавноста е апсењето и правната разврска за настаните што се случија на 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, македонското Собрание на седница го одобри барањето на Кривичниот суд за притвор на пратениците ...

ВМРО-ДПМНЕ и вечерва на протест - Судот се уште не добил решение од Собранието за одземање на имунитетот на пратениците

Сител - 02.12.2017

Скопскиот кривичен суд се уште чека Собранието да му ги достави решенијата со кои им се симнува имунитетот на шестмината пратеници осомничени за тероризам за настаните во Собранието од 27 април.

Ќе добијат ли притвор пратениците на кои им е одземен имунитетот?...

Н.Македонија - 02.12.2017

Ќе добијат ли притвор пратениците на кои им е одземен имунитетот? Четири дена во фокусот на јавноста се апсењето и правната разврска за настаните што се случија на 27 април во Собранието на Република Македонија.

Имунитетот штити и обврзува...

Н.Македонија - 02.12.2017

Какви се искуствата во други земји со феноменот на одземање на имунитетот на пратениците, откако македонското собрание вчера одлучи да им го одземе имунитетот на шест пратеници од опозицијата за немилите настани од 27 април Со 67 гласа „за“ и ниту ...

Крвавиот четврток се наближува кон правна разврска

Слободен Печат - 02.12.2017

Четири дена во фокусот на јавноста е апсењето и правната разврска за настаните што се случија на 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, македонското Собрание на седница го одобри барањето на Кривичниот суд за притвор на пратениците ...

Правна разврска за настаните во Собранието од 27 април

CivilMedia - 02.12.2017

Четири дена во фокусот на јавноста е апсењето и правната разврска за настаните што се случија на 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, македонското Собрание на седница го одобри барањето на Кривичниот суд за притвор на пратениците ...

Правна разврска за настаните во Собранието од 27 април

Локално - 02.12.2017

Четири дена во фокусот на јавноста е апсењето и правната разврска за настаните што се случија на 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, македонското Собрание на седница го одобри барањето на Кривичниот суд за притвор на пратениците ...

Решението за одземање на имунитетот на осомничените пратеници не е стигнато во судот

Локално - 02.12.2017

Судот се уште не го добил решението за одземање на имунитетот на шестемина пратеници осомничени за случувањата во Собранието. Од Кривичниот суд само кусо велат дека нивниот распит ќе се одржи кога ќе се создадат услови за тоа, јави Телма.

Правна разврска за настаните во Собранието од 27 април

Кумановски м. - 02.12.2017

loading... Четири дена во фокусот на јавноста е апсењето и правната разврска за настаните што се случија на 27 април во Собранието на Република Македонија. Вчера, македонското Собрание на седница го одобри барањето на Кривичниот суд за притвор на ...

Кворум има, ВМРО ДПМНЕ нема да присуствува на седницата за имунитет

Нова ТВ - 01.12.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза по која треба да почне 25. седница за одземање на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ поради притвор за насилните настани на 27 април во Парламентот.

Собранието денеска ќе одлучува за симнување на имунитетот на шестте пратеници

Телма - 01.12.2017

Собранието денеска ќе ја одржи 25. Седница за симнување на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО ДПМНЕ поради притвор за насилните настани на 27 април во Парламентот. За симнување на имунитетот потребно е просто мнозинство ...

Собранието одлучува за одземање на имунитетот на шестмината пратеници

Нова ТВ - 01.12.2017

Собранието на Република Македонија денеска напладен ќе одржи седница за одлуката за одземање на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ поради притвор за насилните настани на 27 април во Парламентот.

Собранието одобри притвор за шест пратеници

Deutsche Welle - 01.12.2017

По куса дебата и без присуство на пратеничките групи на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Собранието попладнево им го одзема имунитетот на шест пратеници осомничени од страна на ЈО за упадот во парламентот Шестмина пратеници на коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ ...

Вилатa „Водно“ како куќата на Моне

Deutsche Welle - 01.12.2017

Упатени во разговорите во вилата „Водно“ тврдат дека не се прави никаков „пазар“ туку се разговара за односот на пратениците кон претстојните приоритети- пакетот реформски закони за откочување на евро-атлантските процеси Синоќа во Кабинетот на ...

Собранието расправа за одземање на имунитетот на пратеници, ВМРО-ДПМНЕ бојкотира

МКД - 01.12.2017

Собранието на Република Македонија ја почна 25 седница за симнување на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ поради притвор за насилните настани на 27 април во Парламентот.

Собранието ќе расправа за одземање на имунитетот на шест пратеници

МКД - 01.12.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 25. седница за симнување на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ поради притвор за насилните настани на 27 април во Парламентот.

Собранието ќе расправа за одземање на имунитетот на шест пратеници

24 Вести - 01.12.2017

Собранието денеска ќе ја одржи 25. седница на чиј дневен ред е симнување на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ поради притвор за насилните настани на 27 април во парламентот.

Собранието ќе расправа за одеземање на имунитетот на шест пратеници

Алсат-М - 01.12.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 25. седница за симнување на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ поради притвор за насилните настани на 27 април во Парламентот.

Кривичен суд: Одлуката за притвор на шестемина пратеници треба да ја донесе судија на претходна постапка

Алсат-М - 01.12.2017

Од Кривичниот суд засега нема информација кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шестемина пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. – Одлука треба да донесе судија на претходна постапка, а кога ќе биде донесена за ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да присуствува на седницата за одземањето на имунитетот на пратениците

24 Вести - 01.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ нема да присуствува на седницата во Собрание на чиј дневен ред е симнување на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ поради притвор за насилните настани на 27 април во парламентот.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја бојкотираат седницата за симнување на пратеничките имунитети

Фокус - 01.12.2017

Од партијата ВМРО-ДПМНЕ соопштуваат дека нивните пратеници нема да присуствуваат на денешната седница во Собранието на која треба да се разгледува судското барање за притвор на шестмина пратеници од нејзината коалиција.

Собранието им го укина имунитетот на пратениците осомничени за „27 април“

Р.С.Европа - 01.12.2017

Собранието денеска изгласа симнување на имунитетот на шестмина пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, откако судија на претходна постапка претходно побара симнување на нивниот пратенички имунитет заради одредување на мерка притвор како осомничени ...

Собранието го одзеде имунитетот на шестемината пратеници

Глас на Америка - 01.12.2017

Тие ќе останат пратеници се додека евентуално не бидат правосилно осудени за кривично дело СКОПЈЕ — Собранието го одзеде имуниетот на шестемината опозициски пратеници осомничени за учество во „крвавиот 27-ми април“ за кои Основниот суд претходно ...

Одлуката за симнување на имунитетот на шестемина пратеници е проследена до Kривичен суд

24 Вести - 01.12.2017

Одлуката на Собранието за симнување на имунитетот на шестемина пратеници потпишана од спикерот Талат Џафери веќе е проследена до Кривичниот суд. Но од судот се уште нема најави кога пратениците ќе бидат повикани пред судија на претходна постапка и ...

Пратениците кои останаа без имунитет ја разбираат потребата од таквата одлука, рече Тунтев

Фокус - 01.12.2017

Наша должност и одговорност е ова Собрание да застане на страна на еднаквоста, законот мора да важи за сите, рече координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, за време на денешната собраниска седница на која беше одлучено да се ...

Собранието им го одзеде имунитетот на шестемина пратеници

Р.С.Европа - 01.12.2017

Парламентарното мнозинство гласаше за одземање на имунитетот на шестмината пратеници кои се осомничени во истагата за крвавиот четврток. Првиот полицаец изјави дека акцијата е спроведена во согласност со законската процедура.

Собранието им го симна имунитетот и одобри притвор за шесте пратеници

24 Вести - 01.12.2017

Законодавниот дом го исчисти патот на судот да пресече дали од собраниските фотелји во затворот во Шутка ќе се преселат шестмина пратениц на ВМРО ДПМНЕ и коалицијата. Крсто Мукоски, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љубен Арнаудов, Љупчио Димовски ...

Почна собраниската седница за одземање на имунитетот на шест пратеници

Канал5 - 01.12.2017

Собранието на Република Македонија попладнево ја почна 25. седница за симнување на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ поради притвор за насилните настани на 27 април во Парламентот.

Собранието има кворум, опозицијата нема да учествува на седницата за одземање на имунитетот на пратениците

ТВ21 - 01.12.2017

Собранието на Република Македонија го почна денешното заседани со 24. седница на која беше донесена одлука за испраќање на припадници на Армијата на Република Македонија за учество во мировната операција „Одлучна поддршка“ во Авганистан.

Опозицијата нема да учествува на седницата за одземање на имунитетот на пратениците

+инфо - 01.12.2017

За симнување на имунитетот на шестемина пратеници потребно е просто мнозинство односно 61 глас. Претседателот на Собранието Талат Џафери на почетокот на денешната седница констатираше дека се присутни 67 пратеници и оти може полноважно да се ...

Собранието има кворум, опозицијата нема да учествува на седницата за одземање на имунитетот на пратениците

Сител - 01.12.2017

Собранието на Република Македонија го почна денешното заседани со 24. седница на која беше донесена одлука за испраќање на припадници на Армијата на Република Македонија за учество во мировната операција „Одлучна поддршка“ во Авганистан.

Собранието ќе расправа за одземање на имунитетите на шестемина пратеници

Правдико - 01.12.2017

Седницата на која ќе се расправа за симнување на имунитетот на шестемина пратеници осомничени од судот за настаните на 27 април е закажана за во 12 часот. Седницата на Собранието следува по вчерашната седница на Комисијата за деловничко и ...

Собранието ќе расправа за одземање на имунитетите на шест пратеници

Кајгана - 01.12.2017

Седницата на која ќе се расправа за симнување на имунитетот на шесте пратеници осомничени од судот за настаните на 27 април е закажана за во 12 часот. Седницата на Собранието следува по вчерашната седница на Комисијата за деловничко и ...

Собранието ќе расправа за одеземање на имунитетот на шест пратеници

ТВ21 - 01.12.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 25. седница за симнување на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ поради притвор за насилните настани на 27 април во Парламентот.

Собранието ќе расправа за одеземање на имунитетот на шест пратеници

МРТ - 01.12.2017

Извесно е дека Собранието ќе им го симне имунитетот на пратениците, но и покрај тоа тие, според македонската легислатива и Уставот, ќе останат на пратеничката функција се додека евентуалната пресуда на Кривичниот суд не стане правосилна...

Пратениците ќе останат пратеници и ако отидат во притвор

+инфо - 01.12.2017

Седницата на која Собранието ќе расправа за имунитетот, Џафери ја закажа за денеска во 12 часот. Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 25. седница за симнување на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ ...

Кривичен суд: Одлуката за притвор на шестемина пратеници треба да ја донесе судија на претходна постапка

Сител - 01.12.2017

Од Кривичниот суд засега нема информација кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шестемина пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. - Одлука треба да донесе судија на претходна постапка, а кога ќе биде донесена за ...

Кривичен суд: Одлуката за притвор на шестемина пратеници треба да ја донесе судија на претходна постапка

ТВ21 - 01.12.2017

Од Кривичниот суд засега нема информација кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шестемина пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. – Одлука треба да донесе судија на претходна постапка, а кога ќе биде донесена за ...

Пратениците прво на распит во кривичниот суд, па одлука за барањaтa за притвор

Правдико - 01.12.2017

Од Кривичниот судот засега не даваат информации кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шесте пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. Пратениците најпрво треба да се појават на распит во Судот, па потоа да биде ...

Собранието ќе расправа за одеземање на имунитетот на шест пратеници

Канал5 - 01.12.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 25. седница за симнување на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ поради притвор за насилните настани на 27 април во Парламентот.

Се чека на Кривичен да одлучи за притвор на пратениците

+инфо - 01.12.2017

Од судот велат дека одлуката ќе ја донесе судија на претходна постапка, но засега нема информации кога ќе се случи тоа. Од Кривичниот суд засега нема информација кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шестемина пратеници на кои ...

Кривичен суд: Одлуката за притвор на шестемина пратеници треба да ја донесе судија на претходна постапка

Либертас - 01.12.2017

Од Кривичниот суд засега нема информација кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шестемина пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. Одлука треба да донесе судија на претходна постапка, а кога ќе биде донесена за ...

Пратениците прво на распит во кривичниот суд, па одлука за барањето за притвор

Кајгана - 01.12.2017

Од Кривичниот судот засега не даваат информации кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шесте пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. Пратениците најпрво треба да се појават на распит во Судот, па потоа да биде ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја бојкотираат седницата за симнување на пратеничките имунитети

Либертас - 01.12.2017

Од партијата ВМРО-ДПМНЕ соопштуваат дека нивните пратеници нема да присуствуваат на денешната седница во Собранието на која треба да се разгледува судското барање за притвор на шестмина пратеници од нејзината коалиција.

Вилатa „Водно“ како куќата на Моне

Либертас - 01.12.2017

Упатени во разговорите во вилата „Водно“ тврдат дека не се прави никаков „пазар“ туку се разговара за односот на пратениците кон претстојните приоритети- пакетот реформски закони за откочување на евро-атлантските процеси Синоќа во Кабинетот на ...

(ВИДЕО) Тунтев: За загрозените животи на 27 април треба да се сноси одговорност

А1 On - 01.12.2017

На 27 април, животите на пратениците и новинарите беа загрозени и тоа е спортивно на сите морални, етички и законски норми, рече координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев.

Собранието им го одзеде имунитетот на шестемина пратеници

МРТ - 01.12.2017

Во Законодавниот дом заврши пленарната седница на која што имаше само една точка на дневниот ред- одземање на имунитетот шестемина пратеници обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста.

Почна седницата за одземање на имунитетот на шест пратеници

МРТ - 01.12.2017

Почна седницата на Законодавниот дом на која има само една точка- одземање на имунитетот на шестте пратеници. Опозицијата не учествува на пленарката... Собранието ја почна 25-тата седница на која има само една точка- симнување на имунитетот на ...

Пратениците назад на распит во Кривичен

А1 On - 01.12.2017

По едногласната одлука на Собранието да им биде одземен имунитетот на шесте пратеници кои се обвинети за случувањата од 27 април, тие повторно треба да бидат повикани во Основниот суд Скопје 1 Скопје на распит по што треба да се донесе одлука за ...

(Видео) Тунтев: Шесте пратеници нема од што да се плашат ако се невини

Макфакс - 01.12.2017

На седницата за одземање на имунитетот на шесте пратеници дел од крвавите инциденти во Собранието на РМ на 27 април пратеникот на СДСМ, Томислав Тунтев, од говорницата рече дека ова е момент кога ќе се види дали ќе има привилигирани и ...

Пратениците првин на распит во кривичниот суд, па одлука за барањaтa за притвор

Макфакс - 01.12.2017

Од кривичниот суд засега не даваат информации кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шесте пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. Пратениците најпрвин треба да се појават на распит во судот, па потоа да биде ...

Апсурди и дилеми околу настаните од 27 април

Либертас - 01.12.2017

Ајде да појасниме некои работи кои овие денови го окупираат нашето внимание, а тоа се настаните од 27 април и нивната правна разрешница. Во јавноста оправдано се поставија прашања и дилеми од страна на правната фела, а во врска со случувањата ...

Собранието ќе расправа за одземање на имунитетите на шестемина пратеници

Тера - 01.12.2017

Седницата на која ќе се расправа за симнување на имунитетот на шестемина пратеници осомничени од судот за настаните на 27 април е закажана за во 12 часот. Седницата на Собранието следува по вчерашната седница на Комисијата за деловничко и ...

Собранието ќе расправа за одеземање на имунитетот на шест пратеници...

Н.Македонија - 01.12.2017

Собранието ќе расправа за одеземање на имунитетот на шест пратеници Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 25. седница за симнување на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ поради притвор за насилните ...

Собранието им го одзеде имунитетот и го одобри притворот за 6 пратеници од ВМРО ДПМНЕ

AKO - 01.12.2017

Без присуство на пратениците на ВМРО ДПМНЕ и со гласови на сите присутни пратеници, Собранието го прифати предлогот на Комисија за мандатно-имунитетни прашања за одобрување на притвор за 6 пратеници на ВМРО ДПМНЕ.

Кривичен суд: Одлуката за притвор на шестемина пратеници треба да ја донесе судија на претходна постапка ...

Н.Македонија - 01.12.2017

Кривичен суд: Одлуката за притвор на шестемина пратеници треба да ја донесе судија на претходна постапка Од Кривичниот суд засега нема информација кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шестемина пратеници на кои денеска Собранието ...

Собранието им го одзеде имунитетот, пратениците на ВМРО ДПМНЕ во суд ја чекаат одлуката за притвор

Сведок - 01.12.2017

Со 67 гласа „за“ Собранието донесе одлука да им се одземе имунитетот на шесте пратеници на ВМРО ДПМНЕ и Социјалистичката партија и за нив да одлучуваат судиите на претходна постапка дали ќе им определат притвор.

Собранието го одезеде имунитетот на шестте пратеници

Шеталиште - 01.12.2017

Со 67 гласа „за“ Собранието на Република Македонија денеска на 25. седница го одобри барањето на Кривичниот суд за притвор на пратениците Крсто Мукоски, Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска, Љубен Арнаудовски, Љупчо Димовски и Сашо Василевски.

Собранието го одзеде имунитетот на шестте пратеници

CivilMedia - 01.12.2017

Со 67 гласа „за“ Собранието на Република Македонија денеска на 25. седница го одобри барањето на Кривичниот суд за притвор на пратениците Крсто Мукоски, Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска, Љубен Арнаудовски, Љупчо Димовски и Сашо Василевски.

Експресно: Собранието го одезеде имунитетот на шестте пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

Телевизија Нова - 01.12.2017

Со 67 гласа „за“ Собранието на Република Македонија денеска на 25. седница го одобри барањето на Кривичниот суд за притвор на пратениците Крсто Мукоски, Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска, Љубен Арнаудовски, Љупчо Димовски и Сашо Василевски.

Почна собраниската седница за одземање на имунитетот на шест пратеници

Шеталиште - 01.12.2017

Собранието на Република Македонија попладнево ја почна 25. седница за симнување на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ поради притвор за насилните настани на 27 април во Парламентот.

Собранието им го одзеде имунитетот на шестте пратеници од ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 01.12.2017

Мнозинството во Собранието гласаше за одлуката одобрување на притвор на шесте пратеници оод ВМРО-ДПМНЕ. Со тоа имунитетот на пратениците Крсто Мукоски, Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска, Љубен Арнаудовски, Љупчо Димовски и Сашо Василевски е ...

Притвор може, пратеничкиот мандат не се чепка

Слободен Печат - 01.12.2017

Според ВМРО-ДПМНЕ, седницата била „политичка фарса, чија единствена цел е реваншизам, сеење омраза и уништување на сите оние што мислат различно“. Собранието на Република Македонија го одобри барањето на Кривичниот суд за одземање на имунитетот на ...

Опозицијата нема да учествува на седницата за одземање на имунитетот на пратениците

Стандард - 01.12.2017

Собранието на Република Македонија го почна денешното заседани со 24. седница на која беше донесена одлука за испраќање на припадници на Армијата на Република Македонија за учество во мировната операција „Одлучна поддршка“ во Авганистан.

Почна собраниската седница за одземање на имунитетот на шест пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

Телевизија Нова - 01.12.2017

Собранието на Република Македонија попладнево ја почна 25. седница за симнување на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ поради притвор за насилните настани на 27 април во Парламентот.

Власта како во фашизам одведува шест пратеници во притвор!

Курир - 01.12.2017

Мнозинството во Собранието гласаше за одлуката одобрување на притвор на шесте пратеници оод ВМРО-ДПМНЕ. Со тоа имунитетот на пратениците Крсто Мукоски, Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска, Љубен Арнаудовски, Љупчо Димовски и Сашо Василевски е ...

Собранието има кворум, опозицијата нема да учествува на седницата за одземање на имунитетот на пратениците

МК News - 01.12.2017

Собранието на Република Македонија го почна денешното заседани со 24. седница на која беше донесена одлука за испраќање на припадници на Армијата на Република Македонија за учество во мировната операција „Одлучна поддршка“ во Авганистан.

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на седницата за одземање на имунитетот на пратениците

Алфа - 01.12.2017

Собранието на Република Македонија го почна денешното заседани со 24. седница на која беше донесена одлука за испраќање на припадници на Армијата на Република Македонија за учество во мировната операција „Одлучна поддршка“ во Авганистан.

Собранието ќе расправа за одземање на имунитетите на шестемина пратеници

Точка - 01.12.2017

Седницата на која ќе се расправа за симнување на имунитетот на шестемина пратеници осомничени од судот за настаните на 27 април е закажана за во 12 часот. Седницата на Собранието следува по вчерашната седница на Комисијата за деловничко и ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја бојкотира седницата за одземањето на имунитетот на пратениците

iPortal - 01.12.2017

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја бојкотира и нема да присуствува на седницата во Собрание на чиј дневен ред е симнување на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ поради притвор за насилните настани на 27 април во парламентот.

Собранието ќе расправа за одеземање на имунитетот на шест пратеници

Стандард - 01.12.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 25. седница за симнување на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ поради притвор за насилните настани на 27 април во Парламентот.

По предлог на Комисијата, Собранието денеска ќе одлучува за имунитетот на пратениците

CivilMedia - 01.12.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 25. седница за симнување на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ поради притвор за насилните настани на 27 април во Парламентот.

Собранието ќе расправа за одеземање на имунитетот на шест пратеници

Слободен Печат - 01.12.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 25. седница за симнување на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ поради притвор за насилните настани на 27 април во Парламентот.

Кривичен суд: Одлуката за притвор на шестемина пратеници треба да ја донесе судија на претходна постапка

Слободен Печат - 01.12.2017

Од Кривичниот суд засега нема информација кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шестемина пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. – Одлука треба да донесе судија на претходна постапка, а кога ќе биде донесена за ...

Кривичен: Одлуката за притвор на шестемина пратеници треба да ја донесе судија на претходна постапка

Стандард - 01.12.2017

Од Кривичниот суд засега нема информација кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шестемина пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. „Одлука треба да донесе судија на претходна постапка, а кога ќе биде донесена за ...

Кривичен суд: Одлуката за притвор на шестемина пратеници треба да ја донесе судија на претходна постапка

Локално - 01.12.2017

Од Кривичниот суд засега нема информација кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шестемина пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. – Одлука треба да донесе судија на претходна постапка, а кога ќе биде донесена за ...

Собраниска седница за имунитетот на шесте пратеници

Press24 - 01.12.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 25. седница за симнување на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО- ДПМНЕ поради притвор за насилните настани на 27 април во Парламентот.

Кривичен суд: Одлуката за притвор на шестемина пратеници треба да ја донесе судија на претходна постапка

Телевизија Нова - 01.12.2017

Од Кривичниот суд засега нема информација кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шестемина пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. – Одлука треба да донесе судија на претходна постапка, а кога ќе биде донесена за ...

Пратениците прво на распит во кривичниот суд, па одлука за барањето за притвор

Точка - 01.12.2017

Од Кривичниот суд засега не даваат информации кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шесте пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. Пратениците најпрво треба да се појават на распит во Судот, па потоа да биде ...

Собранието ќе расправа за одеземање на имунитетот на шест пратеници

Локално - 01.12.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 25. седница за симнување на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ поради притвор за насилните настани на 27 април во Парламентот.

Тунтев: Шесте пратеници нема од што да се плашат ако се невини

Точка - 01.12.2017

На седницата за одземање на имунитетот на шесте пратеници дел од крвавите инциденти во Собранието на РМ на 27 април пратеникот на СДСМ, Томислав Тунтев, од говорницата рече дека ова е момент кога ќе се види дали ќе има привилигирани и ...

Кој треба да донесе одлука за притвор на 6 пратеници?

Курир - 01.12.2017

Од Кривичниот суд засега нема информација кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шестемина пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. – Одлука треба да донесе судија на претходна постапка, а кога ќе биде донесена за ...

Тунтев: Шестте пратеници нема од што да се плашат ако се невини

Вечер Прес - 01.12.2017

На седницата за одземање на имунитетот на шестте пратеници дел од крвавите инциденти во Собранието на РМ на 27 април, пратеникот на СДСМ, Томислав Тунтев од говорницата рече дека ова е момент кога ќе се види дали ќе има привилигирани и не ...

Пратениците прво на распит во кривичниот суд, па одлука за барањето за притвор

Вечер Прес - 01.12.2017

Од Кривичниот судот засега не даваат информации кога ќе биде донесена одлука за барањето за притвор за шесте пратеници на кои денеска Собранието им го одзеде имунитетот. Пратениците најпрво треба да се појават на распит во Судот, па потоа да биде ...

Апсурди и дилеми околу настаните од 27 април

Локално - 01.12.2017

Ајде да појасниме некои работи кои овие денови го окупираат нашето внимание, а тоа се настаните од 27 април и нивната правна разрешница. Во јавноста оправдано се поставија прашања и дилеми од страна на правната фела, а во врска со случувањата ...

Пратениците кои останаа без имунитет ја разбираат потребата од таквата одлука, рече Тунтев

iPortal - 01.12.2017

Наша должност и одговорност е ова Собрание да застане на страна на еднаквоста, законот мора да важи за сите, рече координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, за време на денешната собраниска седница на која беше одлучено да се ...

Се одзеде имунитетот на пратениците кои се во притвор

Фактор - 01.12.2017

Собранието на денешната седница расправаше по барањата на судот за симнување на пратеничкиот имунитет на шестмината пратеници кои се во притвор. Шестемина пратеници се дел од 36-те лица кои основното јавно обвинителство ги гони за „терористичко ...

Власта како во фашизам одведува 6 пратеници во притвор

Пулс24 - 01.12.2017

Мнозинството во Собранието гласаше за одлуката одобрување на притвор на шесте пратеници оод ВМРО-ДПМНЕ. Со тоа имунитетот на пратениците Крсто Мукоски, Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска, Љубен Арнаудовски, Љупчо Димовски и Сашо Василевски е ...

Почна собраниската седница за одземање на имунитетот на шест пратеници

Канал 77 - 01.12.2017

Собранието на Република Македонија попладнево ја почна 25. седница за симнување на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ поради притвор за насилните настани на 27 април во Парламентот.

Собранието има кворум, опозицијата нема да учествува на седницата за одземање на имунитетот на пратениците

Кумановски м. - 01.12.2017

loading... Собранието на Република Македонија го почна денешното заседани со 24. седница на која беше донесена одлука за испраќање на припадници на Армијата на Република Македонија за учество во мировната операција „Одлучна поддршка“ во Авганистан.

Собранието ќе расправа за одеземање на имунитетот на шест пратеници

Канал 77 - 01.12.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 25. седница за симнување на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ поради притвор за насилните настани на 27 април во Парламентот.

Собранието ќе расправа за одеземање на имунитетот на шест пратеници

Кумановски м. - 01.12.2017

loading... Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 25. седница за симнување на имунитетот на шестмината пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ поради притвор за насилните настани на 27 април во Парламентот.

Демократски сојуз: Седницата на комисијата за имунитет да биде јавна

Нова ТВ - 30.11.2017

Демократскиот сојуз бара расправата за имунитетот за пратениците,против кои се води постапка за тероризам, во Комисијата за деловничко имунитетски прашања и на пленарната седница на Собранието на Република Македонија, да се одвива јавно и со ...

Собранието утре ќе расправа за одземање на имунитетот на пратениците

Нова ТВ - 30.11.2017

Пленарната седница на Собранието на која ќе се расправа за одземање на имунитетот на пратениците е закажана за утре на пладне. Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја закажа седницата откако денеска Комисијата за деловнички и ...

Одобрено одземањето на имунитетот на собраниските „вратари“

Deutsche Welle - 30.11.2017

По куса дискусија и без присуство на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, собраниската комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања изгласа да им се одземе имунитетот на шестмина пратеници поради упадот во Собранието.

ДС бара директен пренос од седниците за одземање на имунитетот на пратениците

МКД - 30.11.2017

Демократскиот сојуз бара расправата за имунитетот за пратениците против кои се води постапка за тероризам, во Комисијата за деловничко имунитетски прашања и на пленарната седница на Собранието на Република Македонија, да се одвива јавно и со ...

Демократски сојуз: Седницата на комисијата за имунитет да биде јавна

Фокус - 30.11.2017

Демократскиот сојуз бара расправата за имунитетот за пратениците,против кои се води постапка за тероризам, во Комисијата за деловничко имунитетски прашања и на пленарната седница на Собранието на Република Македонија, да се одвива јавно и со ...

Утре собраниска седница за имунитетот на шестмината пратеници

Р.С.Европа - 30.11.2017

Собранието на Република Македонија за утре во 12 часот ја закажа 25.седница на која ќе се расправа за симнување на имунитетoт на шестмината пратеници осомничени од Судот за настаните на 27 април во Парламентот.

Утре во 12 часот Собранието ќе гласа за одземање на имунитетите на пратениците

Фокус - 30.11.2017

Пленарната седница на Собранието на која ќе се расправа за одземање на имунитетот на пратениците е закажана за утре напладне. Претседателот на Собранието, Талат Џафери седницата ја закажа откако денеска Комисијата за мандатно-имунитетни прашања го ...

Седницата на Комисијата за имунитетот на осомничените пратеници

Р.С.Европа - 30.11.2017

На денешната седница на собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања треба да се расправа за барањата за одземање имунитет на шестмина пратеници кои се осомничени за учеството во насилствата на 27 април во Парламентот.

Закажана собраниската седница за имунитетот на шестмината пратеници

Алсат-М - 30.11.2017

Собранието на Република Македонија за утре во 12 часот ја закажа 25.седница на која ќе се расправа за симнување на имунитетoт на шестмината пратеници осомничени од Судот за настаните на 27 април во Парламентот.

Кирацовски им прости на пратениците но им го одзеде имунитетот

Фокус - 30.11.2017

На 27 април имаше обид да се загрози животот на пратениците и на уставниот поредок, изјави пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски, на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, која предмалку го одобри барањето на судот за ...

Утре напладне собраниска седница за одземање на имунитет

24 Вести - 30.11.2017

Утре напладне собранието ќе одлучува за имунитетот на шестмината осомничени пратеници. Оттако денеска собраниската комисија го прифати барањето на кривичен за симнување на имунитет, сега на потег ќе биде Парламентот.

Комисијата решава за имунитетот на пратениците

24 Вести - 30.11.2017

Пратенички координации во Собранието околу настапот, можните сценарија и гласањето на комисијата која на пладне треба да одлучува за одземање на имунитетот на пратениците Крсто Муковски, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Жаклина Пешевска, Љупчо ...

Собраниската комисија го одобри барањето на судот за притвор на 6 пратеници

24 Вести - 30.11.2017

Експресно, без ниедна дискусија и со бојкот на пратеникците од ВМРО-ДПМНЕ - комисјата за мандатно, имунитени и деловнички прашања едногласно го одзеде имунитетот на Крсто Мукоски, Жаклина Пешевска, Јохан Тарчуловски Љубен Арнаудов, Сашо Васиелвски и ...

Демократски сојуз: Седницата на комисијата за имунитет да биде јавна

Либертас - 30.11.2017

Демократскиот сојуз бара расправата за имунитетот за пратениците,против кои се води постапка за тероризам, во Комисијата за деловничко имунитетски прашања и на пленарната седница на Собранието на Република Македонија, да се одвива јавно и со ...

Утре во 12 часот ќе се гласа за симнување на имунитетoт на шестмината пратеници

Либертас - 30.11.2017

Собранието на Република Македонија за утре во 12 часот ја закажа 25.седница на која ќе се расправа за симнување на имунитетoт на шестмината пратеници осомничени од Судот за настаните на 27 април во Парламентот.

ДС бара јавност и директен пренос од седниците за одземање на имунитетот на пратениците

Канал5 - 30.11.2017

Демократскиот сојуз бара расправата за имунитетот за пратениците против кои се води постапка за тероризам, во Комисијата за деловничко имунитетски прашања и на пленарната седница на Собранието на Република Македонија, да се одвива јавно и со ...

Павле Трајанов бара директен пренос од седницата за имунитетот на пратениците

Кајгана - 30.11.2017

Демократскиот сојуз бара расправата за имунитетот за пратениците против кои се води постапка за тероризам, во Комисијата за деловничко имунитетски прашања и на пленарната седница на Собранието на Република Македонија да се одвива јавно и со директен ...

Собранието ќе расправа за одземање на имунитетите на шестемина пратеници

Макфакс - 30.11.2017

Седницата на која ќе се расправа за симнување на имунитетот на шестемина пратеници осомничени од судот за настаните на 27 април е закажана за во 12 часот. Седницата на Собранието следува по вчерашната седница на Комисијата за деловничко и ...

Закажана собраниската седница за имунитетот на шестмината пратеници

Сител - 30.11.2017

Собранието на Република Македонија за утре во 12 часот ја закажа 25.седница на која ќе се расправа за симнување на имунитетoт на шестмината пратеници осомничени од Судот за настаните на 27 април во Парламентот.

Трајанов бара директен пренос од седницата за имунитетот на пратениците

Макфакс - 30.11.2017

Демократскиот сојуз бара расправата за имунитетот за пратениците против кои се води постапка за тероризам, во Комисијата за деловничко имунитетски прашања и на пленарната седница на Собранието на Република Македонија да се одвива јавно и со директен ...

Француското Собрание ќе врши проверка на трошоците што ги пријавуваат пратениците

А1 On - 30.11.2017

Француското Национално собрание донесе нови, построги правила за пратениците кои бараат надомест на трошоци од Собранието. Според новиот правилник, ќе се врши контрола на трошоците што ги пријавуваат пратениците, и тоа најмалку еднаш во нивниот ...

Експертите: Нема потреба од процедура за имунитет, обвинетите пратеници немаат имунитет во случајов

Таратур - 30.11.2017

Според законот, пратеничкиот имунитет не важи доколку за делото кое му се препишува на пратеникот предвидената минимална казна е пет години затвор. Вчера Основното јавно обвинителство преку соопштение информираше дека сите 36 приведени, меѓу кои беа ...

Закажана собраниската седница за имунитетот на шестмината пратеници

ТВ21 - 30.11.2017

Собранието на Република Македонија за утре во 12 часот ја закажа 25.седница на која ќе се расправа за симнување на имунитетoт на шестмината пратеници осомничени од Судот за настаните на 27 април во Парламентот.

Француското Собрание ќе врши проверка на трошоците што ги пријавуваат пратениците

+инфо - 30.11.2017

Француското Национално собрание донесе нови, построги правила за пратениците кои бараат надомест на трошоци од Собранието. Француското Национално собрание донесе нови, построги правила за пратениците кои бараат надомест на трошоци од Собранието.

ДС: Расправата за имунитетот за пратениците да се одвива јавно

+инфо - 30.11.2017

Граѓаните мора да бидат еднакви пред законот, а имунитетот не смее и не може да се користи за попречување на правдата, велат од партијата. Демократскиот сојуз бара расправата за имунитетот за пратениците, против кои се води постапка за тероризам, во ...

Француското Собрание ќе врши проверка на трошоците што ги пријавуваат пратениците

Сител - 30.11.2017

Француското Национално собрание донесе нови, построги правила за пратениците кои бараат надомест на трошоци од Собранието. Според новиот правилник, ќе се врши контрола на трошоците што ги пријавуваат пратениците, и тоа најмалку еднаш во нивниот ...

Кирацовски: Сите сме исправени пред сериозни прашања

ТВ21 - 30.11.2017

Сите ние сме исправени пред една сериозна одлука. Случајот од 27 април беше напад врз демократијата, и инволвираните мора да понесат одговорност, рече Александар Кирацовски на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања.

Комисијата изгласа симнување на имунитетот на шест пратеници

+инфо - 30.11.2017

За сите шест пратеници Комисијата беше едногласна односно петмина пратеници членови на Комисијата кои присуствуваа на седницага гласаа „за“. Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања изгласа одобрување на барањето на судот за симнување ...

ДС: Расправата за имунитетот за пратениците да се одвива јавно и со директен пренос

А1 On - 30.11.2017

„Демократскиот сојуз бара расправата за имунитетот за пратениците, против кои се води постапка за тероризам, во Комисијата за деловничко имунитетски прашања и на пленарната седница на Собранието на Република Македонија, да се одвива јавно и со ...

Комисијата ги одобри барањата за одземање на имунитетот на шестмината пратеници

Канал5 - 30.11.2017

Членовите на комисијата за мандатно имунитетни прашања ги одобри барањата за одземања на имунитетот поради барањето за притвор на шестмината пратеници, осомничени од судот за насилствата на 27 април.

Комисијата одлучи да им се одземе имунитетот на шестмина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ

Идивиди - 30.11.2017

Комисијата за деловнички и мандантно - имунитетни прашања му предложи на Собранието на Република Македонија да им го одземе имунитетот на шестмината пратеници на ВМРО-ДПМНЕ поради барањето за притвор од Судот за нивното учество во насилните настани ...

Собранието ќе расправа за имунитетот на шесте пратеници

А1 On - 30.11.2017

За денеска во 12 часот е закажана 25. седница на Собранието на Република Македонија на која што ќе се расправа за одземање на имунитетот на шестмината пратеници осомничени од Судот за настаните од 27. април.

(ВИДЕО) Кирацовски: Ние пратениците сме обични луѓе и не смееме да ја попречуваме работата на Судот

А1 On - 30.11.2017

Исправени сме пред сериозна одлука, враќањето на правдата е императив во Република Македонија. На 27 април се случи напад врз демократијата, напад врз уставниот поредок на државата и беше посегнато по животот на пратениците“, рече пратеникот ...

Комисијата предложи одземање на мандатите на шест пратеници

МРТ - 30.11.2017

Напладне за само половина час Комисијата за деловнички и мандантно- имунитетни прашања усвои заклучоци со кои на Собранието му се предлага да бидат одземени мандатите на шесте пратеници. Барањата за одземање на имунитетот на шестте пратеници беа ...

Комисијата одобри одземање на имунитетот на пратениците осомничени за крвавиот четврток

Сител - 30.11.2017

Шестмината пратеници од колицијата на ВМРО- ДПМНЕ осомничени за насилствата во Собранието од 27 април да останат без имунитет со цел да им се одобри мерката притвор. Вака одлучи Комисијата за деловничко мандатни и имунитетни прашања.

Комисијата го одзема имунитетот на пратениците

ТВ21 - 30.11.2017

Крсто Мукоски, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љубен Арнаудов, Жаклина Пешевска и Љупчо Димовски, се на чекор да го загубат имунитетот и мандатот како народни избраници. По кратка дискусија, Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања ...

Закажана собраниската седница за имунитетот на шестмината пратеници...

Н.Македонија - 30.11.2017

Закажана собраниската седница за имунитетот на шестмината пратеници Собранието на Република Македонија за утре во 12 часот ја закажа 25.седница на која ќе се расправа за симнување на имунитетoт на шестмината пратеници осомничени од Судот за ...

ДС бара директен пренос од седниците за одземање на имунитетот на пратениците...

Н.Македонија - 30.11.2017

ДС бара директен пренос од седниците за одземање на имунитетот на пратениците Демократскиот сојуз бара расправата за имунитетот за пратениците против кои се води постапка за тероризам, во Комисијата за деловничко имунитетски прашања и на пленарната ...

Седницата на Комисијата за имунитетот на осомничените пратеници

Тера - 30.11.2017

На денешната седница на собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања треба да се расправа за барањата за одземање имунитет на шестмина пратеници кои се осомничени за учеството во насилствата на 27 април во Парламентот.

Француското Собрание ќе врши проверка на трошоците што ги пријавуваат пратениците...

Н.Македонија - 30.11.2017

Француското Собрание ќе врши проверка на трошоците што ги пријавуваат пратениците Француското Национално собрание донесе нови, построги правила за пратениците кои бараат надомест на трошоци од Собранието.

Правда, одмазда или...?...

Н.Македонија - 30.11.2017

Имам многу шум околу неопходната правда за 27 април, и правосудството мора да демонстрира поголема транспарентност и подобра комуникација, да ги отстрани сите елементи на одмазда и понижување, да го почитува имунитетот на пратениците и најважното да ...

ДС: Директен пренос на расправата за одземање на имунитет на пратениците

Стандард - 30.11.2017

Демократскиот сојуз бара расправата за имунитетот за пратениците, против кои се води постапка за тероризам, во Комисијата за деловничко имунитетски прашања и на пленарната седница на Собранието на Република Македонија, да се одвива јавно и со ...

Собранието ќе расправа за одземање на имунитетите на шестемината пратеници

Орбис - 30.11.2017

Седницата на која ќе се расправа за симнување на имунитетот на шестемина пратеници осомничени од судот за настаните на 27 април е закажана за во 12 часот. Седницата на Собранието следува по вчерашната седница на Комисијата за деловничко и ...

Собранието ќе расправа за одземање на имунитетите на шестемината пратеници

Вечер Прес - 30.11.2017

Седницата на која ќе се расправа за симнување на имунитетот на шестемина пратеници осомничени од судот за настаните на 27 април е закажана за во 12 часот. Седницата на Собранието следува по вчерашната седница на Комисијата за деловничко и ...

Демократски сојуз бара директен пренос од расправата за имунитетот за пратениците

Точка - 30.11.2017

Партијата Демократски сојуз, чиј лидер е Павле Трајанов, бара расправата за имунитетот за пратениците, против кои се води постапка за тероризам, во Комисијата за деловничко имунитетски прашања и на пленарната седница на Собранието на Република ...

Пратениците утре ќе расправаат за имунитетот на шестмината пратеници

МК News - 30.11.2017

Собранието на Република Македонија за утре во 12 часот ја закажа 25.седница на која ќе се расправа за симнување на имунитетoт на шестмината пратеници осомничени од Судот за настаните на 27 април во Парламентот.

Трајанов бара директен пренос од седницата за имунитетот на пратениците

Вечер Прес - 30.11.2017

Демократскиот сојуз бара расправата за имунитетот за пратениците против кои се води постапка за тероризам, во Комисијата за деловничко имунитетски прашања и на пленарната седница на Собранието на Република Македонија да се одвива јавно и со директен ...

За утре закажана седницата за симнување на имунитетот на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Стандард - 30.11.2017

Собранието на Република Македонија за утре во 12 часот ја закажа 25.седница на која ќе се расправа за симнување на имунитетoт на шестмината пратеници осомничени од Судот за настаните на 27 април во Парламентот.

Трајанов бара директен пренос од седницата за имунитетот на пратениците

Орбис - 30.11.2017

Демократскиот сојуз бара расправата за имунитетот за пратениците против кои се води постапка за тероризам, во Комисијата за деловничко имунитетски прашања и на пленарната седница на Собранието на Република Македонија да се одвива јавно и со директен ...

За утре на пладне е закажана собраниската седница за имунитетот на шестмината пратеници

Слободен Печат - 30.11.2017

Собранието на Република Македонија за утре во 12 часот ја закажа 25.седница на која ќе се расправа за симнување на имунитетoт на шестмината пратеници осомничени од Судот за настаните на 27 април во Парламентот.

Собранието утре ќе распрaва за симнување на имунитетот на шесте пратеници

Фактор - 30.11.2017

Собранието за утре во 12 часот ја закажа седницата на која ќе се расправа за симнување на имунитетoт на шест пратеници осомничени за настаните од 27 април. Комисијата за деловничко и мандатно имунитетни прашања денеска одлучи да предложи симнување ...

Демократски сојуз бара директен пренос од расправата за имунитетот за пратениците

Нетпрес - 30.11.2017

Партијата Демократски сојуз, чиј лидер е Павле Трајанов, бата расправата за имунитетот за пратениците, против кои се води постапка за тероризам, во Комисијата за деловничко имунитетски прашања и на пленарната седница на Собранието на Република ...

Седницата за одземање на имунитетот на шестмината пратеници

Newsroom - 30.11.2017

Собранието на Република Македонија за денеска напладне ја закажа 25. седница на која ќе се расправа за симнување на имунитетoт на шестмината пратеници осомничени од Судот за настаните на 27 април во Парламентот.

Француското собрание ќе врши проверка на трошоците на пратениците

Локално - 30.11.2017

Француското Национално собрание донесе нови, построги правила за пратениците кои бараат надомест на трошоци од Собранието. Според новиот правилник, ќе се врши контрола на трошоците што ги пријавуваат пратениците, и тоа најмалку еднаш во нивниот ...

ДС бара директен пренос на расправата за имунитетот за пратениците

Newsroom - 30.11.2017

Демократскиот сојуз бара расправата за имунитетот за пратениците, против кои се води постапка за тероризам, во Комисијата за деловничко-имунитетски прашања и на пленарната седница на Собранието на Република Македонија, да се одвива јавно и со ...

Судот не требаше да бара симнување на имунитетот на пратениците, бидејќи во случајов воопшто го немаат

Локално - 30.11.2017

Според законот, пратеничкиот имунитет не важи доколку за делото кое му се препишува на пратеникот предвидената минимална казна е пет години затвор, информира Фокус. Основното јавно обвинителство преку соопштение информираше дека сите 36 приведени, ...

Собранието ја закажа седницата за имунитетот на шестмината пратеници

Press24 - 30.11.2017

Собранието на Република Македонија за утре во 12 часот ја закажа 25.седница на која ќе се расправа за симнување на имунитетoт на шестмината пратеници осомничени од Судот за настаните на 27 април во Парламентот.

Одземен имунитетот на шестмината пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

10без10 - 30.11.2017

Комисијата за деловнички и мандантно – имунитетни прашања му предложи на Собранието на Република Македонија да им го одземе имунитетот на шестмината пратеници на ВМРО-ДПМНЕ поради барањето за притвор од Судот за нивното учество во насилните настани ...

Комисијата изгласа симнување на имунитетот на шест пратеници

МК News - 30.11.2017

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања изгласа одобрување на барањето на судот за симнување на имунитетот на шесте пратеници од опозицијата. За сите шест пратеници Комисијата беше едногласна односно петмина пратеници членови на ...

Седницата на собраниската комисија за имунитетот на осомничените пратеници

Нетпрес - 30.11.2017

Барањата за одземање имунитет на шестмината пратеници, кои се осомничени за учеството во насилствата на 27 април, годинава, треба да се расправаат на денешната седница на собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања, објавува ...

По средбата на Заев, Ахмети и Џафери, денеска заседава комисијата за одземање на имунитетот на пратениците

Локално - 30.11.2017

Денеска напладне пратениците од Комисијата за мандатно-имунитетни прашања ќе одлучуваат дали ќе им го одземат пратеничкиот имунитет на своите колеги кои се осомничени за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата, на ...

Собранието ја закажа седницата за имунитетот на шестмината пратеници

Курир - 30.11.2017

Собранието на Република Македонија за утре во 12 часот ја закажа 25.седница на која ќе се расправа за симнување на имунитетoт на шестмината пратеници осомничени од Судот за настаните на 27 април во Парламентот.

Комисијата решава за имунитетот на пратениците

10без10 - 30.11.2017

Пратенички координации во Собранието околу настапот, можните сценарија и гласањето на комисијата која на пладне треба да одлучува за одземање на имунитетот на пратениците Крсто Муковски, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Жаклина Пешевска, Љупчо ...

Комисијата едногласно прифати симнување на имунитетот на шест пратеници

Фактор - 30.11.2017

Едногласно Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања одобри симнување на имунитетот на шесте пратеници од редовите на ВМОР ДПМНЕ кои се во притвор поради терористичко здружување и закана за безбедноста.

Закажана седница на комисијата за имунитетот на пратениците

Нетпрес - 30.11.2017

На денешната седница на собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања треба да се расправа за барањата за одземање имунитет на шестмина пратеници кои се осомничени за учеството во насилствата на 27-ми април во Парламентот.

Зошто целата процедура за одземање имунитет кога на шесте пратеници не им следува?

Фактор - 30.11.2017

Вистинска правна дилема е зошто е побарано од Собранието да решава за одземање на имунитетот на шесте пратеници кои ЈОРМ ги сомничи за кривичното дело Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста бидејќи за ова дело не им важи ...

Одземен имунитетот на шест пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

CivilMedia - 30.11.2017

Комисијата за деловнички и мандантно – имунитетни прашања му предложи на Собранието на Република Македонија да им го одземе имунитетот на шестмината пратеници на ВМРО-ДПМНЕ поради барањето за притвор од Судот за нивното учество во насилните настани ...

Епилог на денот: Чавков штрајкува со глад, Комисијата одлучи да им се одземе имунитетот на обвинетите пратеници, и ...

Newsroom - 30.11.2017

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања во Собранието донесе одлука да им се одземе имунитетот на пратениците Крсто Мукоски, Јохан Тарчуловски, Љубен Арнаудов, Жаклина Пешевска, Сашо Василевски и Љупчо Димовски.

Се уште не е свикана Комисијата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници

Телма - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања на која треба да се разгледуваат барањата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници испратени од Судот се уште не е закажана.

Се уште не е закажана седница на Комисијата за имунитетни прашања

Нова ТВ - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања на која треба да се разгледуваат барањата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници испратени од Судот се уште не е закажана.

Собраниската комисија попладне ќе расправа за имунитетот на пратениците

Телма - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања попладне околу 15 часот треба да одржи седница на која ќе се одлучува за барањата од судот за одземање на имунитетот на шестмина пратеници кои обвинителството ги товари за ...

„Бетмен“ во притвор, за имунитетот на пратениците ќе се одлучува попладнево

Deutsche Welle - 29.11.2017

Судот му одреди притвор и на Богдан Илиевски, еден од организаторите на протестите на „За Заедничка Македонија“. За имунитетот на пратениците попладнево треба да одлучува надлежната собраниска комисија.

Заев, Ахмети и Џафери на средба во Собранието

Нова ТВ - 29.11.2017

Премиерот Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, заедно со собранискиот спикер Талат Џафери попладнево се на средба во Собранието. Неофицијално на средбата се разговара за пратеничките имунитети и за Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни ...

Собраниската комисија попладнево за имунитетот на шестмина пратеници

Нова ТВ - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања попладне околу 15 часот треба да одржи седница на која ќе се одлучува за барањата од судот за одземање на имунитетот на шестмина пратеници кои обвинителството ги товари за ...

По средбата на Заев, Ахмети, Џафери, закажана и комисијата за одземање имунитет

Телма - 29.11.2017

Утре напладне пратениците од Комисијата за мандатно-имунитетни прашања ќе одлучуваат дали ќе им го одземат пратеничкиот имунитет на своите колеги кои се осомничени за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата, на 27-ми ...

Крвавиот четврток како бермудски триаголник

Deutsche Welle - 29.11.2017

За предлозите на Обвинителството, Судот одлучува под притисок на протести, вонредно обраќање на претседателот и негова средба со Заев и Груевски. Собранието треба да одлучува за симнување на пратнички имунитет Долга ноќ во Кривичниот суд, но и жешка ...

Џафери: Нема потреба да се брза, барањата од судот ќе бидат доставени според Деловникот

МКД - 29.11.2017

Седницата на собраниската Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања, која треба да расправа за барањата за одземање имунитет на шестмина пратеници кои се осомничени за учеството во насилствата на 27 април во Парламентот најверојатно ...

Собраниската комисија најверојатно утре ќе расправа за имунитетот на осомничените пратеници

Р.С.Европа - 29.11.2017

Седницата на собраниската Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања, која треба да расправа за барањата за одземање имунитет на шестмина пратеници кои се осомничени за учеството во насилствата на 27 април во Парламентот најверојатно ...

Се уште не е свикана Комисијата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници

МКД - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања на која треба да се разгледуваат барањата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници испратени од Основниот суд Скопје 1, се уште не е закажана.

Се уште не е свикана Комисијата за одземање на имунитетот на осомничените пратеници

Р.С.Европа - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања на која треба да се разгледуваат барањата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници испратени од Судот се уште не е закажана.

Собраниската комисија попладнево ќе расправа за имунитетот на осомничените пратеници

Р.С.Европа - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања попладне околу 15 часот треба да одржи седница на која ќе се одлучува за барањата од судот за одземање на имунитетот на шестмина пратеници кои обвинителството ги товари за ...

Собраниската комисија попладне ќе расправа за имунитетот на пратениците

МКД - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања попладне околу 15 часот треба да одржи седница на која ќе се одлучува за барањата од судот за одземање на имунитетот на шестмина пратеници кои Обвинителството ги товари за ...

Собраниската комисија попладне ќе расправа за имунитетот на пратениците

Алсат-М - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања попладне околу 15 часот треба да одржи седница на која ќе се одлучува за барањата од судот за одземање на имунитетот на шестмина пратеници кои обвинителството ги товари за ...

Одреден притвор на петмина приведени за „крвавиот четврток“

Глас на Америка - 29.11.2017

Распитот ќе продолжи во текот на ноќта а судот најави дека официјално ќе излезе со информација за десетина часа. Еден пратеник го напушти судот по распитот. Полицијата трага по 12 лица. Стотина граѓани протестираат пред судот.

Комисијата за одземање имунитет ќе расправа попладнево, ВМРО ДПМНЕ на консултација

24 Вести - 29.11.2017

Комисијата за деловничко и мандатно имунитетни прашања се денеска попладне ќе расправа за барањето на Kривичниот суд за одземање на имунитетот за шестмина пратеници, кои обвинителството ги товари за терористичко загрозување на уставниот поредок и ...

Aндов ја објаснува постапката за укинување на пратеничкиот имунитет

Алсат-М - 29.11.2017

Поранешниот претседател на Собранието Стојан Андов, коментира дека сите граѓани, без разлика дали се пратеници, се еднакви пред законот, што значи дека секој може биде однесен на распит ако е осомничен за некое кривично дело.

Собранието го чека Џафери да се врати од Шведска за да почне расправата за одземање на пратеничките имунитети

Фокус - 29.11.2017

Комисијата за мандатно имунитетни прашања треба да заседава денеска попладне за да се отвори расправата по однос на судското барање за одредување мерка притвор на пратениците кои беа упсени во вчерашната акција на полицијата.

Комисијата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници најверојатно ќе биде закажана утре

Алсат-М - 29.11.2017

Седницата на собраниската Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања, која треба да расправа за барањата за одземање имунитет на шестмина пратеници кои се осомничени за учеството во насилствата на 27 април во Парламентот најверојатно ...

(ФОТО) И Љупчо Димовски протестира против притворот кој му се заканува

Фокус - 29.11.2017

На вечерашниот протест пред Министерството за правда против притворите за осомничените за настаните на 27 април присуствува и пратеникот Љупчо Димовски за кого Судот побара одземање на пратеничкиот имунитет.

Утре седница на комисијата за одземање имунитет на пратениците

24 Вести - 29.11.2017

Утре во 12 часот ќе се одржи седница на мандатно-имунитетната комисија, која ќе заседава за барањето за одземање на имунитетот на шестмината пратеници, осомничени во случајот за „Крвавиот четврток“.

Притворот на пратениците зависи од имунитетот; Судот може да изрече други мерки

Алсат-М - 29.11.2017

Судот не може да изрече мерка притвор за пратеник без Собранието да му го симне имунитетот, но може да изрече други мерки за обезбедување присуство. Ваков е ставот на дел од експертската јавност, откако шесте пратеници за кои се бараше притвор за ...

Судот не требаше да бара симнување на имунитетот на пратениците, бидејќи во случајов воопшто го немаат

Фокус - 29.11.2017

Според законот, пратеничкиот имунитет не важи доколку за делото кое му се препишува на пратеникот предвидената минимална казна е пет години затвор. Вчера Основното јавно обвинителство преку соопштение информираше дека сите 36 приведени, меѓу кои беа ...

Комисијата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници најверојатно ќе биде закажана утре

Либертас - 29.11.2017

Седницата на собраниската Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања, која треба да расправа за барањата за одземање имунитет на шестмина пратеници кои се осомничени за учеството во насилствата на 27 април во Парламентот најверојатно ...

Комисијата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници најверојатно ќе биде закажана утре

Сител - 29.11.2017

Седницата на собраниската Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања, која треба да расправа за барањата за одземање имунитет на шестмина пратеници кои се осомничени за учеството во насилствата на 27 април во Парламентот најверојатно ...

За одземање на имунитетот на шестмина пратеници ќе се расправа утре?

+инфо - 29.11.2017

Џафери вели дека барањата ќе бидат доставени до Комисијата онака како што е пропишано со Деловникот и дека нема потреба да се брза. Седницата на собраниската Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања, која треба да расправа за барањата ...

Случај „27 април“: Судбината на пратениците пред Парламентот, се чека одлука за нивниот имунитет

Сител - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања на која треба да се разгледуваат барањата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници испратени од Судот се уште не е закажана.

Одредбите од Уставот и Деловникот на Собранието на РМ за имунитетот на пратениците

Академик - 29.11.2017

Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања се очекува денеска да расправа за барањето на Кривичниот суд за одземање на имунитетот на шестмина пратеници, кои Обвинителството ги товари за терористичко загрозување на уставниот поредок и ...

Се уште не е свикана Комисијата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници

А1 On - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања на која треба да се разгледуваат барањата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници испратени од Судот се уште не е закажана.

Се уште не е свикана Комисијата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници

Либертас - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања на која треба да се разгледуваат барањата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници испратени од Судот се уште не е закажана.

Сè уште не е свикана Комисијата за одземање на имунитетот на шестмината пратеници

+инфо - 29.11.2017

Претседателот на Собранието Џафери кој попладнево пристигна во Скопје сè уште не ги доставил барањата до претседателот на Комисијата, Богоевски. Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања на која треба да се разгледуваат ...

Собраниската комисија попладне ќе расправа за имунитетот на пратениците

МРТ - 29.11.2017

Пратениците од власта имаат мнозинство во Комисијата, така што се очекува одлука да биде донесена и доколку пратениците од опозицијата односно ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваат на седницата. Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни ...

Собраниската комисија попладне ќе расправа за имунитетот на пратениците

Сител - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања попладне околу 15 часот треба да одржи седница на која ќе се одлучува за барањата од судот за одземање на имунитетот на шестмина пратеници кои обвинителството ги товари за ...

Собраниската комисија попладне ќе расправа за имунитетот на пратениците

+инфо - 29.11.2017

Претседателот на Комисијата Павле Богоевски вчера најави дека веднаш по доставувањата на барањата ќе закаже седница на Комисијата. Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања попладне околу 15 часот треба да одржи седница на ...

(ВИДЕО) Наков: Не им е повредено правото на имунитет на пратениците при претресот во нивните домови

А1 On - 29.11.2017

Адвокатот и поранешен јавен обвинител Алекснадар Наков изјави дека не им е повредено правото на имунитет на пратениците кои вчера по извршен претрес во нивните домови се приведени на распит во Кривичниот суд.

Денеска нема да се одлучува за имунитетот на приведените пратеници

А1 On - 29.11.2017

И покрај најавите дека ќе се одржи седница на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, најверојатно нема да се решава за имунитетот на приведените пратеници обвинети за настаните од 27 април.

(Видео) Наков: Не им е повредено правото на имунитет на пратениците при претресот во нивните домови

Макфакс - 29.11.2017

Адвокатот и поранешен јавен обвинител Алекснадар Наков изјави за „Макфакс“ дека не им е повредено правото на имунитет на пратениците кои вчера по извршен претрес во нивните домови се приведени на распит во Кривичниот суд.

Павле Богоевски ја закажа комисиjata за одобрување притвор за пратениците осомничени за 27 април

Сакам да кажам - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања на која што треба да се расправа за барањата за притвор за пратениците на ВМРО-ДПМНЕ Јохан Тарчуловски, Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Жаклина Пешевска и на ...

Комисијата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници најверојатно ќе биде закажана утре...

Н.Македонија - 29.11.2017

Комисијата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници најверојатно ќе биде закажана утре Седницата на собраниската Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања, која треба да расправа за барањата за одземање имунитет на шестмина ...

Тарчуловски и Мукоски се членови на комисијата што ќе решава за нивниот имунитет...

Н.Македонија - 29.11.2017

Тарчуловски и Мукоски се членови на комисијата што ќе решава за нивниот имунитет Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања попладне околу 15 часот треба да одржи седница на која ќе се одлучува за барањата од судот за одземање ...

Заврши средбата Заев, Ахмети и Џафери, за утре закажана и комисијата за одземање имунитет

Локално - 29.11.2017

Заев, Ахмети и Џафери се договорија- почнува процедурата за одземање на имунитетот за обвинетите пратеници. Утре напладне пратениците од Комисијата за мандатно-имунитетни прашања ќе одлучуваат дали ќе им го одземат пратеничкиот имунитет на своите ...

Комисијата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници најверојатно ќе биде закажана утре

Слободен Печат - 29.11.2017

Седницата на собраниската Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања, која треба да расправа за барањата за одземање имунитет на шестмина пратеници кои се осомничени за учеството во насилствата на 27 април во Парламентот најверојатно ...

Комисијата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници најверојатно ќе биде закажана утре

Шеталиште - 29.11.2017

Седницата на собраниската Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања, која треба да расправа за барањата за одземање имунитет на шестмина пратеници кои се осомничени за учеството во насилствата на 27 април во Парламентот најверојатно ...

Комисијата за одземање на имунитетот на пратениците ќе биде закажана утре

Newsroom - 29.11.2017

Седницата на собраниската Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања, која треба да расправа за барањата за одземање имунитет на шестмина пратеници кои се осомничени за учеството во насилствата на 27 април во Парламентот најверојатно ...

Комисијата за одземање на имунитетот најверојатно ќе биде закажана утре

Стандард - 29.11.2017

Седницата на собраниската Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања, која треба да расправа за барањата за одземање имунитет на шестмина пратеници кои се осомничени за учеството во насилствата на 27 април во Парламентот најверојатно ...

Се уште не е свикана Комисијата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници

Слободен Печат - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања на која треба да се разгледуваат барањата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници испратени од Судот се уште не е закажана.

Сѐ уште не е свикана Комисијата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници

Newsroom - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања на која треба да се разгледуваат барањата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници испратени од Судот сѐ уште не е закажана.

Се очекува свикување на Комисијата за одземање на имунитетот

CivilMedia - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања на која треба да се разгледуваат барањата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници испратени од Судот сѐ уште не е закажана.

И покрај најавата, се уште не е свикана Комисијата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници

Press24 - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања на која треба да се разгледуваат барањата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници испратени од Судот се уште не е закажана.

Се уште не е свикана Комисијата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници

Курир - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања на која треба да се разгледуваат барањата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници испратени од Судот се уште не е закажана.

Собраниската комисија попладне ќе расправа за имунитетот на пратениците

Шеталиште - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања попладне околу 15 часот треба да одржи седница на која ќе се одлучува за барањата од судот за одземање на имунитетот на шестмина пратеници кои обвинителството ги товари за ...

За имунитетот на шест пратеници ќе се одлучува попладне

Нетпрес - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања попладне околу 15 часот треба да одржи седница на која ќе се одлучува за барањата од судот за одземање на имунитетот на шестмина пратеници кои обвинителството ги товари за ...

Собраниската комисија попладне ќе расправа за имунитетот на пратениците

Стандард - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања попладне околу 15 часот треба да одржи седница на која ќе се одлучува за барањата од судот за одземање на имунитетот на шестмина пратеници кои обвинителството ги товари за ...

Расправата за пратеничкиот имунитет ќе се одржи попладне

Слободен Печат - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања попладне околу 15 часот треба да одржи седница на која ќе се одлучува за барањата од судот за одземање на имунитетот на шестмина пратеници кои обвинителството ги товари за ...

Сите шест пратеници од ВМРО (привремено) пуштени дома

Вечер Прес - 29.11.2017

Сите шест пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, кои денеска беа приведени, а Кривичен суд им одреди 30-дневен притвор за отворена истрага за насилствата од 27 април во Собранието, според неофицијални информации се пуштени дома.

Приведените пратеници пуштени, Собранието ќе одлучува за нивниот имунитет

Нетпрес - 29.11.2017

Сите шест пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, кои денеска беа приведени, а Кривичен суд им одреди 30-дневен притвор за отворена истрага за насилствата од 27 април во Собранието, според неофицијални информации се пуштени дома.

Собраниската комисија попладне ќе расправа за имунитетот на пратениците

Локално - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања попладне околу 15 часот треба да одржи седница на која ќе се одлучува за барањата од судот за одземање на имунитетот на шестмина пратеници кои обвинителството ги товари за ...

(Видео) Наков: Не им е повредено правото на имунитет на пратениците при претресот во нивните домови

Вечер Прес - 29.11.2017

Адвокатот и поранешен јавен обвинител Александар Наков за „Макфакс“изјави дека не им е повредено правото на имунитет на пратениците кои вчера по извршен претрес во нивните домови се приведени на распит во Кривичниот суд.

Судот не требаше да бара симнување на имунитетот на пратениците, бидејќи во случајов воопшто го немаат

Орбис - 29.11.2017

Според законот, пратеничкиот имунитет не важи доколку за делото кое му се препишува на пратеникот предвидената минимална казна е пет години затвор. Вчера Основното јавно обвинителство преку соопштение информираше дека сите 36 приведени, меѓу кои беа ...

Денеска нема да се одлучува за имунитетот на приведените пратеници

Локално - 29.11.2017

И покрај најавите дека ќе се одржи седница на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, најверојатно нема да се решава за имунитетот на приведените пратеници обвинети за настаните од 27 април .

(Видео)Наков: Не им е повредено правото на имунитет на пратениците при претресот во нивните домови

Орбис - 29.11.2017

Адвокатот и поранешен јавен обвинител Алекснадар Наков, за Макфакс изјави дека не им е повредено правото на имунитет на пратениците кои вчера по извршен претрес во нивните домови се приведени на распит во Кривичниот суд.

Комисијата за одземање имунитет ќе расправа попладнево, ВМРО ДПМНЕ на консултација

10без10 - 29.11.2017

Комисијата за деловничко и мандатно имунитетни прашања се денеска попладне ќе расправа за барањето на Kривичниот суд за одземање на имунитетот за шестмина пратеници, кои обвинителството ги товари за терористичко загрозување на уставниот поредок и ...

(ВИДЕО) Aндов ја објаснува постапката за укинување на пратеничкиот имунитет

Локално - 29.11.2017

Поранешниот претседател на Собранието Стојан Андов, за АлсатМ коментира дека сите граѓани, без разлика дали се пратеници, се еднакви пред законот, што значи дека секој може биде однесен на распит ако е осомничен за некое кривично дело.

(ФОТО) И Љупчо Димовски протестира против притворот кој му се заканува

Локално - 29.11.2017

На вечерашниот протест пред Министерството за правда против притворите за осомничените за настаните на 27 април присуствува и пратеникот Љупчо Димовски за кого Судот побара одземање на пратеничкиот имунитет.

Утре седница на комисијата за одземање имунитет на пратениците

Нетпрес - 29.11.2017

Утре во 12 часот ќе се одржи седница на мандатно-имунитетната комисија, која ќе заседава за барањето за одземање на имунитетот на шестмината пратеници, осомничени во случајот за „Крвавиот четврток“.

Симнување на имунитетот не е ниту потребно, обвинетите не го ни поседуваат

iPortal - 29.11.2017

Според законот, пратеничкиот имунитет не важи доколку за делото кое му се препишува на пратеникот предвидената минимална казна е пет години затвор. Вчера Основното јавно обвинителство преку соопштение информираше дека сите 36 приведени, меѓу кои беа ...

Ќе им се одземе ли имунитетот на шестмината пратеници?

Фактор - 29.11.2017

Вчера Кривичен суд побара од Собранието да им се укине имунитетот на шестмината пратеници од редовите на опозицијата кои Обвинителството ги сомничи за „терористичко загрозување на уставниот поредок“.

Денеска нема да се одлучува за имунитетот на приведените пратеници

Press24 - 29.11.2017

Иако од вчера се најавуваше дека денеска треба да се одржи седницата на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, за имунитетот на приведените пратеници, сепак таа најверојатно нема да се одржи до крајот на денот, пишува а1.он.

Комисијата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници најверојатно ќе биде закажана утре

Кумановски м. - 29.11.2017

loading... Седницата на собраниската Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања, која треба да расправа за барањата за одземање имунитет на шестмина пратеници кои се осомничени за учеството во насилствата на 27 април во Парламентот ...

Се уште не е свикана Комисијата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници

Кумановски м. - 29.11.2017

loading... Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања на која треба да се разгледуваат барањата за одземање на имунитетот на шестмина пратеници испратени од Судот се уште не е закажана.

Собраниската комисија попладне ќе расправа за имунитетот на пратениците

Кумановски м. - 29.11.2017

loading... Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања попладне околу 15 часот треба да одржи седница на која ќе се одлучува за барањата од судот за одземање на имунитетот на шестмина пратеници кои обвинителството ги товари за ...

Попладне ќе се расправа за имунитетот на пратениците

Поглед - 29.11.2017

Собраниската Комисија за деловничко и мандатно-имунитетни прашања попладне околу 15 часот треба да одржи седница на која ќе се одлучува за барањата од судот за одземање на имунитетот на шестмина пратеници кои обвинителството ги товари за ...

Најмногу пет дена трае процедурата за одземање на мандат на пратеник

Нова ТВ - 28.11.2017

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против триесет и шест лица поради основано сомнение за сторено кривично дело Терористичко загрозување на уставниот ...

Суд: Да се симне имунитет на Василевски, Пешевска и Димовски

Нова ТВ - 28.11.2017

Притворски барања за симнување на имунитет на Сашо Василевски, Жаклина Пешевска, Љупчо Димовски стигнале во Собранието, потврдуваат извори за тв 24. Истите извори велат дека е пристигнато уште едно притворско барање, но не кажуваат за кого.

Богоевски: Се уште нема допис од Судот со барање за повлекување имунитет

Телма - 28.11.2017

Претседателот на Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања Павле Богоевски денеска изјави дека до овој момент до Собранието на Република Македонија не е пристигнат никаков допис од Судот со барање за повлекување на имунитет на пратеници.

Обновено:Приведени над 20 учесници во крвавиот четврток

Deutsche Welle - 28.11.2017

Јавното обвинителство побарало приведување на полициски функционери, пратеници и граѓани кои овозможиле или учествувале во насилствата на 27. април. На листата се и организаторите на протестите „За заедничка Македонија“ Јавното обвинителство покрена ...

Притвор за пратеник ако одобри Собранието

Алсат-М - 28.11.2017

Пратеникот не може да биде притворен без одобрување на Собранието, освен ако е затечен во вршење на кривично дело за кое е пропишана казна затвор во траење од најмалку пет години, предвидува членот 64 од Уставот на Република Македонија.

Богоевски: Сѐ уште нема допис од Судот со барање за повлекување имунитет

МКД - 28.11.2017

Претседателот на Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања Павле Богоевски денеска изјави дека до овој момент до Собранието на Република Македонија не е пристигнат никаков допис од Судот со барање за повлекување на имунитет на пратеници.

Што предвидува Деловникот на Собранието во случај на приведување пратеник

МКД - 28.11.2017

Во денешните апсења и приведувања на дел од учесниците во настаните во Собранието од 27 април годинава, има и неколкумина пратеници, кои, согласно Законот за пратеници и деловникот за работа на Собранието, во оваа фаза од постапката можат да бидат ...

Судот бара одземање на имунитетот на Василевски, Димовски и Пешевска

Фокус - 28.11.2017

Во Собранието стигнало барање од судот за укинување на пратеничкиот имунитет за Сашо Василевски, Жаклина Пешевска, Љупчо Димовски, јавува ТВ 24 , повикувајќи се извори од Собранието. Според информациите на Телевизијата, во Собранието стигнало уште ...

Комисијата за одземање пратенички имунитет обезбедила кворум за работа

Алсат-М - 28.11.2017

Комисијата за мандатно имунтитетни и деловнички прашања во Собранието е на готовс. Велат дека имаат обезбедено кворум, при евентуално барање од Судот, за симнување на иминутет на пратениците ако добијат барање за притвор од Јавното обвинителство.

Комисијата за одземање на имунитетот на пратениците на готовс

24 Вести - 28.11.2017

Комисијата за мандатно деловнички имунтитетни прашања во Собранието на готовс. Од комисијата за тв 24, велат дека се подготвени и дека имаат обезбедено кворум, доколку барање од судот, за симнување на иминутет на пратениците поради барање за притвор ...

Се уште нема допис од Судот со барање за повлекување имунитет

Алсат-М - 28.11.2017

Претседателот на Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања Павле Богоевски денеска изјави дека до овој момент до Собранието на Република Македонија не е пристигнат никаков допис од Судот со барање за повлекување на имунитет на пратеници.

Што предвидува Деловникот на Собранието во случај на приведување пратеник?

Алсат-М - 28.11.2017

Во денешните апсења и приведувања на дел од учесниците во немилите настани во Собранието на РМ од 27 април годинава, има и неколкумина пратеници, кои, согласно Законот за пратеници и деловникот за работа на Собранието, во оваа фаза од постапката ...

Судот бара од Собранието да им симне имунитет на Василевски, Пешевска и Љупчо Димовски заради притвор

24 Вести - 28.11.2017

Притворски барања за симнување на имунитет на Сашо Василевски, Жаклина Пешевска, Љупчо Димовски стигнале во Собранието, потврдуваат извори за тв 24 оттаму. Истите извори велат дека е пристигнато уште едно притворско барање, но не кажуваат за кого.

Барањата за одземање на имунитетот пристигнаа во Собрание

Фокус - 28.11.2017

Пликоата со барања од надлежните органи за симнување имунитет на пратеници се стигнати во парламентот, но се чека претседателот на Собранието Талат Џафери да ги отвори, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од собраниските служби.

Судот бара да се симне имунитетот на пратениците Василевски, Пешевска и Димовски заради притвор

МКД - 28.11.2017

Во Собранието стигнало барање од судот за укинување на пратеничкиот имунитет за Сашо Василевски, Жаклина Пешевска, Љупчо Димовски, јавува ТВ 24 , повикувајќи се извори од Собранието. Според информациите на Телевизијата, во Собранието стигнало уште ...

Зибери: Пратениците моментално се приведени, не се притворени

Алсат-М - 28.11.2017

Правникот Насер Зибери ја објаснува процедурата за изрекување на мерка притвор на пратеник во Собранието односно одземање на имунитетот. „ Пратениците моментално се приведени, не се притворени.

Собраниската комисија чека за симнување на имунитет на пратеници

24 Вести - 28.11.2017

Собраниските ходници денеска празни и тивки – траорна атмосфера владее во законодавниот дом по приведувањето на неколкумина пратеници за крвавите собраниски настани. Комисијата за финансирање, каде требаше да се расправа за новиот буџет – одложена, ...

Притвор за пратеник ако одобри Собранието

Канал5 - 28.11.2017

Пратеникот не може да биде притворен без одобрување на Собранието, освен ако е затечен во вршење на кривично дело за кое е пропишана казна затвор во траење од најмалку пет години, предвидува членот 64 од Уставот на Република Македонија.

Кирацовски: Расправа за имунитетот ќе има штом ќе побара судот од Собранието

Либертас - 28.11.2017

Александар Кирацовски, пратеник и член на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за Плусинфо вели дека во Собранието сè уште нема стасано допис од судот до претседателот на Собранието Талат Џафери за потребата да се ...

Кирацовски: Расправа за имунитетот ќе има штом ќе побара судот од Собранието

+инфо - 28.11.2017

Веднаш штом ќе добие известување, претседателот на Собранието Талат Џафери ќе ја закаже седницата на која ќе присуствуваме, вели Кирацовски. Александар Кирацовски, пратеник и член на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања ...

Судот нема побарано одземање имунитет на пратеници, кажа Павле Богоевски

Сакам да кажам - 28.11.2017

Собранието сè уште нема добиено барање од Кривичниот суд за одземање на имунитет на пратеници кои денеска се приведени или повикани на распит за учество во организираниот напад во Собранието на 27 април.

Притвор за пратеник ако одобри Собранието

+инфо - 28.11.2017

Одземањето на мандатот го утврдува Собранието со дво-третинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници. Пратеникот не може да биде притворен без одобрување на Собранието, освен ако е затечен во вршење на кривично дело за кое е пропишана казна ...

Што предвидува Деловникот на Собранието во случај на приведување пратеник

Либертас - 28.11.2017

Во денешните апсења и приведувања на дел од учесниците во немилите настани во Собранието на РМ од 27 април годинава, има и неколкумина пратеници, кои, согласно Законот за пратеници и деловникот за работа на Собранието, во оваа фаза од постапката ...

Богоевски: Се уште нема барање од Судот за повлекување имунитет

Сител - 28.11.2017

Претседателот на Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања Павле Богоевски денеска изјави дека до овој момент до Собранието на Република Македонија не е пристигнат никаков допис од Судот со барање за повлекување на имунитет на пратеници.

Пратеничкиот имунитет може да ги спаси уапсените пратеници од притвор, судот нема побарано одземање

Правдико - 28.11.2017

Пратениците кои утрово беа упасени сè уште ги штити пратеничкиот имунитет, доколу се повикаат на него. Полицијата ги приведе пратеникот Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, кои се сомничат за дело тероризам, поврзано со настаните од 27 април во ...

Богоевски: Судот сѐ уште не побара одземање на имунитетот на пратениците

+инфо - 28.11.2017

Сигурен сум и дека имаме начин како и од далечина претседателот на Собранието да одлучи по некое барање, со електронски потпис, вели Богоевски. Претседателот на Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања Павле Богоевски денеска изјави ...

Пратеничкиот имунитет може да ги спаси уапсените пратеници од притвор, судот нема побарано одземање

А1 On - 28.11.2017

Пратениците кои утрово беа упасени сè уште ги штити пратеничкиот имунитет, доколу се повикаат на него. Полицијата ги приведе пратеникот Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, кои се сомничат за дело тероризам, поврзано со настаните од 27 април во ...

Богоевски: Се уште нема допис од Судот со барање за повлекување имунитет

Канал5 - 28.11.2017

Претседателот на Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања Павле Богоевски денеска изјави дека до овој момент до Собранието на Република Македонија не е пристигнат никаков допис од Судот со барање за повлекување на имунитет на пратеници.

Приведените пратеници ќе го изгубат имунитетот

+инфо - 28.11.2017

Најмалку 10 години затвор за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста. Најмалку десет години затвор предвидува член 313 од Кривичниот законик на РМ за „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“, за што Основното ...

Пратеник може да биде приведен, за притвор и одземање на имунитетот решава Собранието

ТВ21 - 28.11.2017

Пратеникот не може да биде притворен без одобрување на Собранието, освен ако е затечен во вршење на кривично дело за кое е пропишана казна затвор во траење од најмалку пет години, предвидува членот 64 од Уставот на Република Македонија.

Богоевски: Се уште нема допис од Судот со барање за повлекување имунитет

ТВ21 - 28.11.2017

Претседателот на Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања Павле Богоевски денеска изјави дека до овој момент до Собранието на Република Македонија не е пристигнат никаков допис од Судот со барање за повлекување на имунитет на пратеници.

Што предвидува Деловникот на Собранието во случај на приведување пратеник

Радио МОФ - 28.11.2017

Во денешните апсења и приведувања на дел од учесниците во немилите настани во Собранието на РМ од 27 април годинава, има и неколкумина пратеници, кои, согласно Законот за пратеници и деловникот за работа на Собранието, во оваа фаза од постапката ...

Судот нема побарано одземање на имунитетот на уапсените пратеници

Кајгана - 28.11.2017

Пратениците кои утрово беа упасени сè уште ги штити пратеничкиот имунитет, доколу се повикаат на него. Полицијата ги приведе пратеникот Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, кои се сомничат за дело тероризам, поврзано со настаните од 27 април во ...

Судот бара да им се укине имунитетот на тројца пратеници за да одат во притвор

Кајгана - 28.11.2017

Судот побара од Собранието да им се укине имунитетот на тројца пратеници, за истите да можат да одат во притвор. Во Собранието стигнало барање од судот за укинување на пратеничкиот имунитет за пратениците Сашо Василевски, Жаклина Пешевска и Љупчо ...

Што предвидува Деловникот на Собранието во случај на приведување пратеник

Канал5 - 28.11.2017

Во денешните апсења и приведувања на дел од учесниците во немилите настани во Собранието на РМ од 27 април годинава, има и неколкумина пратеници, кои, согласно Законот за пратеници и деловникот за работа на Собранието, во оваа фаза од постапката ...

Судот бара да им се укине имунитетот на тројца пратеници за да одат во притвор

А1 On - 28.11.2017

Во Собранието стигнало барање од судот за укинување на пратеничкиот имунитет за пратениците Сашо Василевски, Жаклина Пешевска и Љупчо Димовски. Барањето потпишано од судијата Ненад Савески како судија на претходна постапка, е адресирано до ...

Што предвидува Деловникот на Собранието во случај на приведување пратеник

Сител - 28.11.2017

Во денешните апсења и приведувања на дел од учесниците во немилите настани во Собранието на РМ од 27 април годинава, има и неколкумина пратеници, кои, согласно Законот за пратеници и деловникот за работа на Собранието, во оваа фаза од постапката ...

Судот досега нема побарано одземање на имунитетот на приведените пратеници

Либертас - 28.11.2017

До овој момент во Собранието нема пристигнато барање од Кривичниот суд за одземање на пратеничкиот имунитет на пратениците што се приведени утрово за насилствата во законодавниот дом од 27 април оваа година, изјави за „Мета“, пратеникот Павле ...

Обезбеден кворум за работа на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања

Таратур - 28.11.2017

Комисијата за мандатно имунтитетни и деловнички прашања во Собранието е на готовс. Велат дека имаат обезбедено кворум, при евентуално барање од Судот, за симнување на иминутет на пратениците ако добијат барање за притвор од Јавното обвинителство.

Јавното обвинителство побарало притвор за сите 36 обвинети

А1 On - 28.11.2017

Јавното обвинителство на Република Македонија побарало притвор за сите 36 обвинети за Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбеднсота од член 313 од Кривичниот законик. Дел од осомничените се заштитени од изрекување на притвор со нивнот ...

Пратеничкиот имунитет може да ги спаси уапсените пратеници од притвор, судот нема побарано одземање

Макфакс - 28.11.2017

Пратениците кои утрово беа упасени сè уште ги штити пратеничкиот имунитет, доколу се повикаат на него. Полицијата ги приведе пратеникот Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, кои се сомничат за дело тероризам, поврзано со настаните од 27 април во ...

Судот бара Собранието да им го симне имунитетот на Василевски, Пешевска и Димовски

+инфо - 28.11.2017

За барањата се информирани и членовите на собраниската Комисијата за мандатно имунитетни и деловнички прашања, а таа ќе одржи седница утре. Притворски барања за симнување на имунитет на Сашо Василевски, Жаклина Пешевска, Љупчо Димовски стигнале во ...

Судот бара да им се укине имунитетот на шест пратеници за да одат во притвор

Макфакс - 28.11.2017

Во Собранието стигнало барање од судот за укинување на пратеничкиот имунитет за пратениците Сашо Василевски, Жаклина Пешевска и Љупчо Димовски. Барањето потпишано од судијата Ненад Савески како судија на претходна постапка е адресирано до ...

Барањата за симнување имунитет се стигнати во собрание, се чека Талат да ги отвори

Сакам да кажам - 28.11.2017

Пликоата со барања од надлежните органи за симнување имунитет на пратеници се стигнати во парламентот, но се чека претседателот на Собранието Талат Џафери да ги отвори, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од собраниските служби.

Кои беа главните „актери“ на 27 април? – Отворени врати, нападнати пратеници и новинари

ТВ21 - 28.11.2017

Попладнето на 27 април пред собраниската зграда, демонстрантите од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ предвидени од оперскиот пејач Игор Дурловски, режисерот Борис Дамовски и Богдан Илиевски, познат активист на социјалните мрежи, ...

Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања чека на известување од судот за одземање на имунитетот на ...

Сител - 28.11.2017

Засега нема Барање од Судот до парламентот за симнување на имунитетот на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ осомничени за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста за што е предвидена казна во Кривичниот законик од најмалку 10 години.

Што предвидува Деловникот на Собранието во случај на приведување пратеник...

Н.Македонија - 28.11.2017

Што предвидува Деловникот на Собранието во случај на приведување пратеник Во денешните апсења и приведувања на дел од учесниците во немилите настани во Собранието на РМ од 27 април годинава, има и неколкумина пратеници, кои, согласно Законот за ...

Богоевски: Се` уште нема допис од Судот со барање за повлекување имунитет ...

Н.Македонија - 28.11.2017

Богоевски: Се` уште нема допис од Судот со барање за повлекување имунитет Претседателот на Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања Павле Богоевски денеска изјави дека до овој момент до Собранието на Република Македонија не е ...

Во кој случај може да се одобри притвор на пратеник

Телевизија Нова - 28.11.2017

Пратеникот не може да биде притворен без одобрување на Собранието, освен ако е затечен во вршење на кривично дело за кое е пропишана казна затвор во траење од најмалку пет години, предвидува членот 64 од Уставот на Република Македонија.

Што предвидува Деловникот на Собранието во случај на приведување пратеник

Нетпрес - 28.11.2017

Во денешните апсења и приведувања на дел од учесниците во немилите настани во Собранието од 27-ми април годинава, има и неколкумина пратеници, кои, согласно Законот за пратеници и деловникот за работа на Собранието, во оваа фаза од постапката можат ...

Пратеник може да биде приведен, за притвор и одземање на имунитетот решава Собранието

Република - 28.11.2017

Пратеникот не може да биде притворен без одобрување на Собранието, освен ако е затечен во вршење на кривично дело за кое е пропишана казна затвор во траење од најмалку пет години, предвидува членот 64 од Уставот на Република Македонија.

Притвор за пратеник ако одобри Собранието

МК News - 28.11.2017

Пратеникот не може да биде притворен без одобрување на Собранието, освен ако е затечен во вршење на кривично дело за кое е пропишана казна затвор во траење од најмалку пет години, предвидува членот 64 од Уставот на Република Македонија.

Кирацовски: Расправа за имунитетот ќе има штом ќе побара судот од Собранието

МК News - 28.11.2017

Александар Кирацовски, пратеник и член на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за Плусинфо вели дека во Собранието сè уште нема стасано допис од судот до претседателот на Собранието Талат Џафери за потребата да се ...

Притвор за пратеник ако одобри Собранието

Шеталиште - 28.11.2017

Пратеникот не може да биде притворен без одобрување на Собранието, освен ако е затечен во вршење на кривично дело за кое е пропишана казна затвор во траење од најмалку пет години, предвидува членот 64 од Уставот на Република Македонија.

Пратеник може да биде приведен - за притвор и одземање на имунитетот решава Собранието

Press24 - 28.11.2017

Пратеникот не може да биде притворен без одобрување на Собранието, освен ако е затечен во вршење на кривично дело за кое е пропишана казна затвор во траење од најмалку пет години, предвидува членот 64 од Уставот на Република Македонија.

Притвор за пратеник само ако се симне имунитетот и одобри Собранието

Локално - 28.11.2017

Пратеникот не може да биде притворен без одобрување на Собранието, освен ако е затечен во вршење на кривично дело за кое е пропишана казна затвор во траење од најмалку пет години, предвидува членот 64 од Уставот на Република Македонија.

Што предвидува Деловникот на Собранието во случај на приведување пратеник?

Курир - 28.11.2017

Во денешните апсења и приведувања на дел од учесниците во немилите настани во Собранието на РМ од 27 април годинава, има и неколкумина пратеници, кои, согласно Законот за пратеници и деловникот за работа на Собранието, во оваа фаза од постапката ...

Богоевски: Се уште нема барање од Судот за повлекување имунитет

Стандард - 28.11.2017

Претседателот на Комисијата за деловничко и мандатно- имунитетни прашања Павле Богоевски денеска изјави дека до овој момент до Собранието на Република Македонија не е пристигнат никаков допис од Судот со барање за повлекување на имунитет на ...

За пратениците ќе се изјаснува Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања

CivilMedia - 28.11.2017

„Тој што со намера да го загрози уставниот поредок или безбедноста на Република Македонија ќе предизвика или сериозно ќе се закани со предизвикување експлозија, пожар, поплава или друго општоопасно дејствие или акт на насилство, создавајќи чувство ...

За притвор на пратеник треба одобрение од Собрание

Слободен Печат - 28.11.2017

Пратеникот не може да биде притворен без одобрување на Собранието, освен ако е затечен во вршење на кривично дело за кое е пропишана казна затвор во траење од најмалку пет години, предвидува членот 64 од Уставот на Република Македонија.

Богоевски: Се уште нема допис од Судот со барање за повлекување имунитет

Шеталиште - 28.11.2017

Претседателот на Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања Павле Богоевски денеска изјави дека до овој момент до Собранието на Република Македонија не е пристигнат никаков допис од Судот со барање за повлекување на имунитет на пратеници.

Што предвидува Деловникот на Собранието во случај на приведување пратеник

Слободен Печат - 28.11.2017

Во денешните апсења и приведувања на дел од учесниците во немилите настани во Собранието на РМ од 27 април годинава, има и неколкумина пратеници, кои, согласно Законот за пратеници и деловникот за работа на Собранието, во оваа фаза од постапката ...

Богоевски: Седницата на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања би се одржала и без присуство на опозицијата

Локално - 28.11.2017

Претседателот на Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања Павле Богоевски денеска изјави дека до Собранието на Република Македонија не е пристигнат никаков допис од Судот со барање за повлекување на имунитет на пратеници и дека ...

Пратеник може да биде приведен, за притвор и одземање на имунитетот решава Собранието

Вечер Прес - 28.11.2017

Пратеникот не може да биде притворен без одобрување на Собранието, освен ако е затечен во вршење на кривично дело за кое е пропишана казна затвор во траење од најмалку пет години, предвидува членот 64 од Уставот на Република Македонија.

Се уште нема допис од Судот со барање за повлекување имунитет

Телевизија Нова - 28.11.2017

Претседателот на Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања Павле Богоевски денеска изјави дека до овој момент до Собранието на Република Македонија не е пристигнат никаков допис од Судот со барање за повлекување на имунитет на пратеници.

Што предвидува Деловникот на Собранието во случај на приведување пратеник

МК News - 28.11.2017

Во денешните апсења и приведувања на дел од учесниците во немилите настани во Собранието на РМ од 27 април годинава, има и неколкумина пратеници, кои, согласно Законот за пратеници и деловникот за работа на Собранието, во оваа фаза од постапката ...

Богоевски: Седницата на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања би се одржала и без присуство на опозицијата

Newsroom - 28.11.2017

Претседателот на Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања Павле Богоевски денеска изјави дека до Собранието на Република Македонија не е пристигнат никаков допис од Судот со барање за повлекување на имунитет на пратеници и дека ...

Судот уште не испратил допис до Собрание за повлекување на имунитетот на пратениците

Фактор - 28.11.2017

До овој момент судот уште не испратил допис до Собранието на Република Македонија за повлекување на имунитет на пратеници. Ова го изјави пратеникот Павле Боговевски за дел од медиумите кој воедно е и претседател на Комисијата за деловничко и ...

Приведените пратеници ќе го изгубат пратеничкиот имунитет

10без10 - 28.11.2017

Најмалку десет години затвор предвидува член 313 од Кривичниот законик на РМ за „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“, за што Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција гони 36 лица во врска ...

Приведените пратеници ќе го изгубат имунитетот

Бриф - 28.11.2017

Најмалку десет години затвор предвидува член 313 од Кривичниот законик на РМ за „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“, за што Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција гони 36 лица во врска ...

Богоевски: Кога ќе побара Судот, за имунитетот ќе решиме во рок од 48 часа

Вечер Прес - 28.11.2017

Претседателот на Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања Павле Богоевски денеска изјави дека до овој момент до Собранието на Република Македонија не е пристигнат никаков допис од Судот со барање за повлекување на имунитет на пратеници.

Што предвидува Деловникот на Собранието во случај на приведување пратеник

Локално - 28.11.2017

Во денешните апсења и приведувања на дел од учесниците во немилите настани во Собранието на РМ од 27 април годинава, има и неколкумина пратеници, кои, согласно Законот за пратеници и деловникот за работа на Собранието, во оваа фаза од постапката ...

Судот нема побарано одземање на пратеничкиот имунитет на приведените

Република - 28.11.2017

Пратениците кои утрово беа упасени сè уште ги штити пратеничкиот имунитет, доколу се повикаат на него. Полицијата ги приведе пратеникот Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, кои се сомничат за дело тероризам, поврзано со настаните од 27 април во ...

Богоевски: Се уште нема допис од Судот со барање за повлекување имунитет

МК News - 28.11.2017

Претседателот на Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања, Павле Богоевски денеска изјави дека до овој момент до Собранието на Република Македонија не е пристигнат никаков допис од Судот со барање за повлекување на имунитет на ...

Пратеничкиот имунитет може да ги спаси уапсените пратеници од притвор, судот нема побарано одземање

Точка - 28.11.2017

Пратениците кои утрово беа упасени сè уште ги штити пратеничкиот имунитет, доколу се повикаат на него. Полицијата ги приведе пратеникот Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, кои се сомничат за дело тероризам, поврзано со настаните од 27 април во ...

Како се приведени пратениците кои имаат имунитет и може ли да одат во притвор?

Фактор - 28.11.2017

Во денешната акција на МВР, а по налог на Јавното обвинителство на Република Македонија, меѓу приведените има и неколку пратеници. Прашањето кое ја интересира јавноста е врз кој основ пратениците се приведени бидејќи истите уживаат материјален ...

ОЈО бара притвор за 36 обвинети за тероризам

Позитив.мк - 28.11.2017

Јавното обвинителство на Република Македонија побарало притвор за сите 36 обвинети за Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбеднсота од член 313 од Кривичниот законик, објави А1он.

Пратеничкиот имунитет може да ги спаси уапсените пратеници од притвор, судот нема побарано одземање

Локално - 28.11.2017

Пратеничкиот имунитет може да ги спаси уапсените пратеници од притвор, судот нема побарано одземање Пратениците кои утрово беа упасени сè уште ги штити пратеничкиот имунитет, доколу се повикаат на него.

Судот бара да им се укине имунитетот на тројца пратеници за да одат во притвор

Точка - 28.11.2017

Во Собранието стигнало барање од судот за укинување на пратеничкиот имунитет за пратениците Сашо Василевски, Жаклина Пешевска и Љупчо Димовски. Барањето потпишано од судијата Ненад Савески како судија на претходна постапка, е адресирано до ...

Богоевски: Се уште нема допис од Судот со барање за повлекување имунитет

Слободен Печат - 28.11.2017

Претседателот на Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања Павле Богоевски денеска изјави дека до овој момент до Собранието на Република Македонија не е пристигнат никаков допис од Судот со барање за повлекување на имунитет на пратеници.

Јавното обвинителство побарало притвор за сите 36 обвинети

Вечер Прес - 28.11.2017

Јавното обвинителство на Република Македонија побарало притвор за сите 36 обвинети за Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбеднсота од член 313 од Кривичниот законик, објави А1он.

Судот бара да им се укине имунитетот на тројца пратеници за да одат во притвор

Вечер Прес - 28.11.2017

Во Собранието стигнало барање од судот за укинување на пратеничкиот имунитет за пратениците Сашо Василевски, Жаклина Пешевска и Љупчо Димовски. Барањето потпишано од судијата Ненад Савески како судија на претходна постапка, е адресирано до ...

Класична злоупотреба и изживување: Заев и Спасовски ги игнорираат пратеничкиот имунитет и законите

Вечер Прес - 28.11.2017

Утринава полицијата по налог на Заев и Спасовски извршила упад во домовите на повеќе пратеници на ВМРО-ДПМНЕ. Според првичните информации кои Република ги доби од одбраната, станува збор за класична злоупотреба на овластувањата и газење на законите.

Засега нема барање за одземање на имунитетот на приведените пратеници

Позитив.мк - 28.11.2017

До овој момент во Собранието нема пристигнато барање од Кривичниот суд за одземање на пратеничкиот имунитет на пратениците што се приведени утрово за насилствата во законодавниот дом од 27 април оваа година, изјави за „Мета“, пратеникот Павле ...

Реваншизам: Јавното обвинителство побарало притвор за сите 36 обвинети

Република - 28.11.2017

Јавното обвинителство на Република Македонија побарало притвор за сите 36 обвинети за Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбеднсота од член 313 од Кривичниот законик, објави А1он.

Пратеничкиот имунитет може да ги спаси уапсените пратеници од притвор, судот нема побарано одземање

Орбис - 28.11.2017

Пратениците кои утрово беа упасени сè уште ги штити пратеничкиот имунитет, доколу се повикаат на него. Полицијата ги приведе пратеникот Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, кои се сомничат за дело тероризам, поврзано со настаните од 27 април во ...

Се бара одземање на имунитет на неколку пратеници

Фактор - 28.11.2017

Притворските барања за симнување на имунитетот на Сашо Василевски, Жаклина Пешевска, Љупчо Димовски стигнале во Собранието, потврдуваат извори за тв 24. Истите извори велат дека е пристигнато уште едно притворско барање, но не кажуваат за кого.

Класична злоупотреба и изживување: Заев и Спасовски игнорираат и имунитет и закони

Курир - 28.11.2017

Утринава полицијата по налог на Заев и Спасовски извршила упад во домовите на повеќе пратеници на ВМРО ДПМНЕ. Според првичните информации кои ги добивме од одбраната станува збор за класична злоупотреба на овластувањата и газење на законите.

Судот бара од Собранието да им симне имунитет на Василевски, Пешевска и Љупчо Димовски заради притвор

Република - 28.11.2017

Судот бара симнување на имутетот на пратениците Сашо Василевски, Жаклина Пешевска, Љупчо Димовски и уште еден пратеник, чиј идентитет на се открива, објави ТВ 24. Според информациите барањата не се отворени бидејќи се чека Џафери да се врати од пат, ...

Судското барање за одземање на пратеничките имунитети е во Собранието

Позитив.мк - 28.11.2017

Кривичниот суд доставил барање со Собранието за одземање на имунитет на шест пратеници кои Основното јавно обвинителство поради насилствата во Собранието од 27 април годинава ги товари за загрозување на уставниот поредок и на безбедноста.

НЕВИДЕН АПСУРД: Јавното обвинителство побарало притвор за сите 36 обвинети

Курир - 28.11.2017

Јавното обвинителство на Република Македонија побарало притвор за сите 36 обвинети за Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбеднсота од член 313 од Кривичниот законик, објави А1он.

Судот нема побарано одземање на пратеничкиот имунитет на приведените

Вечер Прес - 28.11.2017

Пратениците кои утрово беа упасени сè уште ги штити пратеничкиот имунитет, доколу се повикаат на него. Полицијата ги приведе пратеникот Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, кои се сомничат за дело тероризам, поврзано со настаните од 27 април во ...

Судот бара да им се укине имунитетот на тројца пратеници за да одат во притвор

Орбис - 28.11.2017

Во Собранието стигнало барање од судот за укинување на пратеничкиот имунитет за пратениците Сашо Василевски, Жаклина Пешевска и Љупчо Димовски. Барањето потпишано од судијата Ненад Савески како судија на претходна постапка, е адресирано до ...

Се чека Талат: Барањата за симнување имунитет се стигнати во Собрание

10без10 - 28.11.2017

Пликоата со барања од надлежните органи за симнување имунитет на пратеници се стигнати во парламентот, но се чека претседателот на Собранието Талат Џафери да ги отвори, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од собраниските служби.

Судот бара од Собранието да им симне имунитет на Василевски,Пешевска и Љупчо Димовски заради притвор

Локално - 28.11.2017

Притворски барања за симнување на имунитет на Сашо Василевски, Жаклина Пешевска, Љупчо Димовски стигнале во Собранието, потврдуваат извори за ТВ 24. Истите извори велат дека е пристигнато уште едно притворско барање, но не кажуваат за кого.

Зибери: Пратениците моментално се приведени, не се притворени

Локално - 28.11.2017

Правникот Насер Зибери ја објаснува процедурата за изрекување на мерка притвор на пратеник во Собранието односно одземање на имунитетот. „ Пратениците моментално се приведени, не се притворени.

Класична злоупотреба и изживување: Заев и Спасовски ги игнорираат пратеничкиот имунитет и законите

Република - 28.11.2017

Утринава полицијата по налог на Заев и Спасовски извршила упад во домовите на повеќе пратеници на ВМРО-ДПМНЕ. Според првичните информации кои Република ги доби од одбраната, станува збор за класична злоупотреба на овластувањата и газење на законите.

Комисијата за одземање пратенички имунитет обезбедила кворум за работа

Press24 - 28.11.2017

Комисијата за мандатно имунтитетни и деловнички прашања во Собранието обезбеди кворум за евентуално барање од Судот, за симнување на иминутет на пратениците, доколку добијат притвор. Барањето треба да стигне до претседателот на Собранието, а потоа ...

Николовски: Притворањето на пратениците е кршење на Уставот и Деловникот

Вечер Прес - 28.11.2017

Пратеникот и поранешен претседател на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, Александар Николовски, во изјава за Република вели дека денешното притворање на пратениците од Собранието е прекршување на Уставот и Деловникот ...

Судот досега нема побарано одземање на имунитетот на приведените пратеници

Мета - 28.11.2017

До овој момент во Собранието нема пристигнато барање од Кривичниот суд за одземање на пратеничкиот имунитет на пратениците што се приведени утрово за насилствата во законодавниот дом од 27 април оваа година, изјави за „Мета“, пратеникот Павле ...

Николовски: Притворањето на пратениците е кршење на Уставот и Деловникот

Република - 28.11.2017

Пратеникот и поранешен претседател на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, Александар Николовски, во изјава за Република вели дека денешното притворање на пратениците од Собранието е прекршување на Уставот и Деловникот ...

Џафери: Досега 2 барања од Судот, не знам за кои пратеници

Вечер Прес - 28.11.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери за Сител потврдил дека досега пристигнати се две барања за симнување имунитет на пратеници од Собранието, без да наведе кои. Тој потврдил дека се враќа назад во Македонија за да ги процесира лично овие барања ...

Судот бара од Собранието да им симне имунитет на Василевски, Пешевска и Љупчо Димовски заради притвор

Вечер Прес - 28.11.2017

Судот бара симнување на имутетот на пратениците Сашо Василевски, Жаклина Пешевска, Љупчо Димовски и уште еден пратеник, чиј идентитет на се открива, објави ТВ 24. Според информациите барањата не се отворени бидејќи се чека Џафери да се врати од пат, ...

Судот побара од Собранието да им го одземе имунитетот на шест пратеници

Мета - 28.11.2017

Кривичниот суд доставил барање со Собранието за одземање на имунитет на шест пратеници кои Основното јавно обвинителство поради насилствата во Собранието од 27 април годинава ги товари за загрозување на уставниот поредок и на безбедноста.

Што предвидува членот 64 од Уставот: Притвор за пратеник ако одобри Собранието

еМагазин - 28.11.2017

Пратеникот не може да биде притворен без одобрување на Собранието, освен ако е затечен во вршење на кривично дело за кое е пропишана казна затвор во траење од најмалку пет години, предвидува членот 64 од Уставот на Република Македонија.

Притвор за пратеник ако одобри Собранието

Кумановски м. - 28.11.2017

loading... Пратеникот не може да биде притворен без одобрување на Собранието, освен ако е затечен во вршење на кривично дело за кое е пропишана казна затвор во траење од најмалку пет години, предвидува членот 64 од Уставот на Република Македонија.

Што предвидува Деловникот на Собранието во случај на приведување пратеник?

Кумановски м. - 28.11.2017

loading... Во денешните апсења и приведувања на дел од учесниците во немилите настани во Собранието на РМ од 27 април годинава, има и неколкумина пратеници, кои, согласно Законот за пратеници и деловникот за работа на Собранието, во оваа фаза од ...

Што предвидува Деловникот на Собранието во случај на приведување пратеник

еМагазин - 28.11.2017

Во денешните апсења и приведувања на дел од учесниците во немилите настани во Собранието на РМ од 27 април годинава, има и неколкумина пратеници, кои, согласно Законот за пратеници и деловникот за работа на Собранието, во оваа фаза од постапката ...

Пратеничкиот имунитет може да ги спаси уапсените пратеници од притвор, судот нема побарано одземање

Sky - 28.11.2017

Пратениците кои утрово беа упасени сè уште ги штити пратеничкиот имунитет, доколу се повикаат на него. Полицијата ги приведе пратеникот Крсто Мукоски и Љубен Арнаудов, кои се сомничат за дело тероризам, поврзано со настаните од 27 април во ...

Заев и Спасовски игнорираат и имунитет и закони

Пулс24 - 28.11.2017

Утринава полицијата по налог на Заев и Спасовски извршила упад во домовите на повеќе пратеници на ВМРО ДПМНЕ. Според првичните информации кои ги добивме од одбраната станува збор за класична злоупотреба на овластувањата и газење на законите.

Јавното обвинителство побарало притвор за сите 36 обвинети

Поглед - 28.11.2017

Јавното обвинителство на Република Македонија побарало притвор за сите 36 обвинети за Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбеднсота од член 313 од Кривичниот законик. Дел од осомничените се заштитени од изрекување на притвор со нивнот ...

Богоевски: Се уште нема допис од Судот со барање за повлекување имунитет

Кумановски м. - 28.11.2017

loading... Претседателот на Комисијата за деловничко и мандатно-имунитетни прашања Павле Богоевски денеска изјави дека до овој момент до Собранието на Република Македонија не е пристигнат никаков допис од Судот со барање за повлекување на имунитет ...

Парламентарниот институт изработил 280 анализи за пратениците

Либертас - 27.11.2017

Собранискиот Парламентарен институт од мај 2014 година наваму изработил 280 анализи за потребите на народните избраници. Најголем дел од барањата се поврзани со агендата на Собранието, а помал дел со меѓународни настапи на пратениците, но и за други ...

СДСМ со иницијатива за кратење на патните трошоци на пратениците

Канал5 - 27.11.2017

Нова иницијатива на СДСМ за кратење на патните трошоци на пратениците. Ќе содржи конкретни предлози кои нема да ја нарушат функционалноста на Собранието. - Сметаме дека за решавање на проблемот треба консензус меѓу поголемите пратенички групи и ...