TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Косовските избори нема да влијаат врз дијалогот со Србија

Макфакс - 17.10.2010

Распишувањето на парламентарните избори на Косово не би требало да има никаква врска со започнувањето на дијалогот помеѓу Приштина и Белград.

Белград и Приштина преку дијалог да воспостават соработка

Вечер Прес - 17.10.2010

Американскиот Стејт департмент соопшти дека независно од објавувањето на датумот на предвремените парламентарни избори на Косово, важно е да почне дијалогот меѓу Белград и Приштина, кој ќе помогне во ...

Хилари не ја споменала Македонија во Брисел

Утрински - 16.10.2010

Американската државна секретарка Хилари Клинтон не само што не дојде во Македонија туку на разговорите со шефицата на дипломатијата на ЕУ, Кетрин Ештон, не ја отворила нашата држава ни како тема.

Косовските избори нема да влијаат врз дијалогот со Србија

Форум - 16.10.2010

Распишувањето на парламентарните избори на Косово не би требало да има никаква врска со започнувањето на дијалогот меѓу Приштина и Белград Ваква оценка изнесе помошникот американски државен секретар ...

Косовските избори нема да влијаат врз дијалогот со Србија

Алфа - 16.10.2010

Распишувањето на парламентарните избори на Косово не би требало да има никаква врска со започнувањето на дијалогот помеѓу Приштина и Белград.

„Економист“: Неопходен е притисок врз балканските лидери

Макфакс - 16.10.2010

Светот и понатаму треба да врши притисок врз Србите, Босанците и косовските Албанци да ги решаваат своите многубројни проблеми, пишува лондонскиот неделник „Економист“, по повод завршената посета на ...

Клинтон загрижена поради намалувањето на буџетите за одбрана

А1 - 15.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изрази загриженост дека драстичното намалување на трошоците за одбраната во Велика Британија може да има негативно влијание врз потенцијалите на НАТО.

САД гледаат големи можности за Балканот

Утрински - 15.10.2010

„Посетата на американската државна секретарка Хилари Клинтон на Балканот е знак на приврзаноста на САД кон регионот и неговата интеграција во Европа“, изјави портпаролот на Стејт департментот, Филип ...

САД загрижени поради намалувањето на буџетите за одбраната на некои од земјите на НАТО

МРТ - 15.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изрази загриженост дека драстичното намалување на трошоците за одбраната во Велика Британија може да има негативно влијание врз потенцијалите на НАТО.

Клинтон загрижена за кратење на воениот буџет во Британија

Р.С.Европа - 15.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изрази загриженост поради плановите на Британската влада за намалување на трошоците во одбраната.

За да ја добиеме борбата потребен е придонес од сите членки на НАТО

Курир - 15.10.2010

Американскиот државен секретар за надворешни работи – Хилари Клинтон, изјави дека сите членки НАТО треба да бидат способни да дадат свој придонес, за Алијансата да може да ги реализира ангажманите во ...

Хилари Клинтон на Балканот без револуционерни пораки

Кирилица - 15.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон за време на својата трнеја низ Балканот не донесе и не понуди никакви ревлуционерни пораки, пишува лондонски „Економист“ Неделникот забележува дека ...

Намалени буџетите за одбраната на некои од земјите на НАТО

Сител - 15.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изрази загриженост дека драстичното намалување на трошоците за одбраната во Велика Британија може да има негативно влијание врз потенцијалите на НАТО.

Клинтон загрижена за буџетот на НАТО

Inpress - 15.10.2010

Брисел, 15. октомври 2010 (ИНПРЕС) Во изјава за БиБиСи, Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изрази загриженост поради плановите на Британската влада за намалување на трошоците во одбраната.

Хилари Клинтон на Балканот без револуционерни пораки

МРТ - 15.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон за време на својата трнеја низ Балканот не донесе и не понуди никакви ревлуционерни пораки, пишува лондонски „Економист“.

„Економист“: Неопходен е притисок врз балканските лидери

Кајгана - 15.10.2010

Светот и понатаму треба да врши притисок врз Србите, Босанците и косовските Албанци да ги решаваат своите многубројни проблеми, пишува лондонскиот неделник „Економист“, по повод завршената посета на ...

Клинтон против кратењето на британскиот буџет за одбрана

Р.С.Европа - 15.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изрази загриженост од плановите на Британија да ги намали трошоците за одбрана.

Неопходен е притисок врз балканските лидери

Форум - 15.10.2010

Светот и натаму треба да врши притисок врз Србите, Босанците и косовските Албанци да ги решаваат своите многубројни проблеми, пишува лондонскиот неделник Economist, по повод завршената посета на ...

Кратењето на буџетите за одбраната ја загрижија и Хилари Клинтон

Кирилица - 15.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изрази загриженост дека драстичното намалување на трошоците за одбраната во Велика Британија може да има негативно влијание врз потенцијалите на НАТО ...

„Економист“: Хилари Клинтон на Балканот без револуционерни пораки

Алфа - 15.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон за време на својата трнеја низ Балканот не донесе и не понуди никакви ревлуционерни пораки, пишува лондонски „Економист“.

Хилари на Балканот без револуционерни пораки

Идивиди - 15.10.2010

Лондон, 15 октомври 2010 (МИА) - Американскиот државен секретар Хилари Клинтон за време на својата трнеја низ Балканот не донесе и не понуди никакви револуционерни пораки, пишува лондонски ...

Клинтон и Ештон со еднакви ставови за Балканот

Алсат-М - 14.10.2010

Иако не беше потврдено на прес конференција дијалогот што треба да започне меѓу Косово и Србија беше предмет на интерни дискусии меѓу државниот секретар на САД Хилари Клинтон и високиот претставник ...

Посетата на Клинтон на Балканот е знак за американската приврзаност кон регионот

Алсат-М - 14.10.2010

Посетата на американскиот државен секретар Хилари Клинтон на Балкан е знак на приврзаноста на САД на регионот и на неговата интеграција во Европа, изјави портпаролот на Стејт департментот Филип ...

Свет - Клинтон: Србија ќе биде лидер на регионот

Време - 14.10.2010

Американската државна секретарка Хилари Клинтон изјави дека го цени напредокот на Србија во изминатите 10 години и изрази убедување дека Србија може да биде членка на Европската унија и лидер во ...

Клинтон - Богатите Пакистанци да и помогнат на земјата

Р.С.Европа - 14.10.2010

Американската државна секретарка Хилари Клинтон го повика Пакистан да се осигура дека богатите Пакистанци ќе и помогнат на земјата да се опорави од големите поплави.

Посетата на Клинтон на Балканот е знак за американската приврзаност кон регионот

Алфа - 14.10.2010

Посетата на американскиот државен секретар Хилари Клинтон на Балкан е знак на приврзаноста на САД на регионот и на неговата интеграција во Европа, изјави портпаролот на Стејт департментот Филип ...

Клинтон и Ештон со целосно еднакви ставови за развој на Балканот

Сител - 14.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон и високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон денеска во Брисел целосно ги усогласија ставовите за развој на Балканот.

Посетата на Клинтон на Балканот е знак за приврзаност кон регионот

Кирилица - 14.10.2010

Посетата на американскиот државен секретар Хилари Клинтон на Балкан е знак на приврзаноста на САД на регионот и на неговата интеграција во Европа, изјави портпаролот на Стејт департментот Филип ...

Посетата на Клинтон на Балканот е знак за американската приврзаност кон регионот

Сител - 14.10.2010

Посетата на американскиот државен секретар Хилари Клинтон на Балкан е знак на приврзаноста на САД на регионот и на неговата интеграција во Европа, изјави портпаролот на Стејт департментот Филип ...

Хилари Клинтон вечерва ќе почне да работи на агендата

МРТ - 14.10.2010

Охрабрена сум и уште вечерва во Брисел ќе почнам да работам со колегите од ЕУ и ќе почнеме да правиме структура за дијалогот меѓу Косово и Србија, рече Хилари Клинтон.

Клинтон на средба со Ромпуј

Макфакс - 14.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ќе разговара со претседателот на Европскиот совет, Херман ван ромпуј и со високата претставничка на Европската Унија и безбедносна политика, Кетрин Ештон.

Клинтон врши притисок за разговори меѓу Србија и Косово

Inpress - 14.10.2010

Вашингтон, 14. октомври 2010 (ИНПРЕС) Американската државна секретарка Хилари Клинтон вели дека САД ќе работат на помирување на ставовите на Србија и Косово по прашањето за косовската независност.

Посетата на Клинтон на Балканот е знак за американската приврзаност кон регионот

МРТ - 14.10.2010

Посетата на американскиот државен секретар Хилари Клинтон на Балкан е знак на приврзаноста на САД на регионот и на неговата интеграција во Европа, изјави портпаролот на Стејт департментот Филип ...

Посетата на Клинтон, знак на приврзаност на САД кон Балканот

Р.С.Европа - 14.10.2010

Посетата на американскиот државен секретар Хилари Клинтон на Балканот е знак на приврзаноста на САД кон регионот и неговата интеграција во Европа.

Хилари Клинтон во Брисел

Форум - 14.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ќе разговара со претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј и со високата претставничка на Европската Унија и безбедносна политика, Кетрин Ештон ...

Србија гори - Македонија се чешла!?

Inpress - 14.10.2010

Скопје, 14. октомври 2010 (ИНПРЕС) Меѓу циниците деновиве се шири досетката дека Клинтонова не дошла во Македонија, затоа што поновата - „овална“ историја на САД не влегла во проектот „Скопје - 2014" ...

Клинтон на средба со Ештон во Брисел за Балкан

Нетпрес - 14.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денес во Брисел ќе разговара со највисоките претставници на Европската унија за ситуацијата на Балканот.

Клинтон на средба со Ромпуј

МРТ - 14.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ќе разговара со претседателот на Европскиот совет, Херман ван ромпуј и со високата претставничка на Европската Унија и безбедносна политика, Кетрин Ештон.

Косово ја има целосната подршка на САД, истакна вчера во Приштина американскиот државен секретар

Канал 77 - 14.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон вчера во Приштина изјави дека Косово и Србија се подготвени за дијалог, на чија структура во моментот се работи И на претседателот на Србија, Борис Тадиќ ...

Клинтон не дојде за да нé поштеди од критики

Н.Македонија - 14.10.2010

Требаше ли американската државна секретарка Хилари Клинтон во својата балканска турнеја да дојде во Македонија или не? И дали заобиколувањето на земјава е добар или лош сигнал? Во оваа балканска ...

Хилари Клинтон ја заврши посетата на регионот

А1 - 13.10.2010

Политички и економски стабилен регион, ова го побара американскиот државен секретар Хилари Клинтон од лидерите на Босна, Србија и Косово. Клинтон денес престојуваше во Косово.

Клинтон во посета на Косово

А1 - 13.10.2010

Американскиот државен секретар, Хилари Клинтон, денеска ќе престојува во посета на Косово каде ќе се сретне со в.д. претседателот Јакуп Красниќи, премиерот Хашим Тачи и шефот на дипломатијата Скендер ...

Хилари Клинтон во Приштина

BBC - 13.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон допатува во Приштина на последната етапа од својата балканска мини турнеја, по која ќе ги посети ЕУ и НАТО во Брисел.

Свет - Клинтон: Босна ризикува да остане вон Европа

Вест - 13.10.2010

САРАЕВО, 13 октомври (Ројтерс) - Американската државна секретарка Хилари Родам Клинтон вчера ја предупреди Босна дека заостанува зад соседите во обидите да се интегрира во Европа и рече дека мора да ...

Клинтон ги поттурнува реформите во БиХ

Дневник - 13.10.2010

Американската државна секретарка Хилари Клинтон вчера ги повика сите страни во БиХ да ги прифатат политичките реформи што се неопходни за влез во ЕУ и во НАТО .

Хилари Клинтон стигна во Приштина

Канал5 - 13.10.2010

Американската државна секретарка Хилари Клинтон стигна во Приштина каде што ќе се сретне со највисоките претставници на властите, а ќе се обрати и пред пратениците во косовското Собрание и ќе го ...

Клинтон во посета на Приштина

Deutsche Welle - 13.10.2010

Шефицата на американската дипломатија, Хилари Клинтон, ја продолжува балканската турнеја со посетата на Приштина. Таа се сретна со вршителот на должноста претседател на Косово, Јакуп Красниќи и со ...

Клинтон: Со Белград ќе се преговара за практични прашања

Deutsche Welle - 13.10.2010

Шефицата на американската дипломатија, Хилари Клинтон, која денеска ја продолжува балканската турнеја со посетата на Приштина, истакна дека САД целосно ја поддржуваат независноста на Косово.

САД бара Косово и Србија да разговараат за „практични прашања“

Канал5 - 13.10.2010

САД бараат Косово и Србија да седнат на заедничка маса и да зборуваат за практични прашања рече американската државна секретарка Хилари Клинтон по средбата со косовскиот премиер Хашим Тачи во ...

Хилари Клинтон: Косово е на правиот пат

Алсат-М - 13.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска во Приштина изјави дека Косово и Србија се подготвени за дијалог, на чија структура во моментот се работи.

Хилари ја пофали Србија

Дневник - 13.10.2010

Верувам во потенцијалите на Србија и уверени сме дека Србија може да стане не само полноправен член, туку и лидер и пример во ЕУ, рече американската државна секретарка Американскиот државен секретар ...

Свет - Турнејата на Клинтон критика за ЕУ

Време - 13.10.2010

Американскиот аналитичар Брус Џексон оценува дека посетата на државната секретарка на САД, Хилари Клинтон, на Балканот е своевидна критика упатена на сметка на Европската унија за тоа што го нема ...

Клинтон голем оптимист по разговорите во Приштина и белград

Телма - 13.10.2010

Охрабрена сум и уште вечерва во Брисел ќе почнам да работам со колегите од ЕУ и ќе почнеме да правиме структура за дијалогот меѓу Косово и Србија, рече Хилари Клинтон, на крајот од...

Aмерика не е задоволна што сработи ЕУ на Балканот

Утрински - 13.10.2010

Посетата на државниот секретар на САД, Хилари Клинтон, на Балканот е своевидна порака дека Америка не е задоволна од она што го има ЕУ досега направено во регионот.

Клинтон: Србија прави најголеми напори за ЕУ

Кирилица - 13.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави синоќа во Белград дека го цени напредокот на Србија во изминатите 10 години и изрази убедување дека Србија може да биде членка на Европската унија ...

Клинтон - Преговори ДА, но НЕ за косовскиот статус

Р.С.Европа - 13.10.2010

Убеден сум дека дијалогот меѓу Косово и Србија ќе резултираат со интеграција на Косово и на Србија во НАТО и во ЕУ, изјави косовскиот премиер Хашим Тачи, по средбата со американската државна ...

Клинтон во посета на Косово

Алфа - 13.10.2010

Американскиот државен секретар, Хилари Клинтон, денеска ќе престојува во посета на Косово каде ќе се сретне со в.д. претседателот Јакуп Красниќи, премиерот Хашим Тачи и шефот на дипломатијата Скендер ...

Србија може да биде членка на ЕУ и лидер во регионот

Курир - 13.10.2010

Србија има постигнато голем напредок во изминативе 10 години и може да биде членка на Европската Унија и лидер во регионот, изјави Хилари Клинтон на вчерашната посета на Белград.

Клинтон на средба со Тадиќ ја започна посетата на Србија

МРТ - 13.10.2010

Државната секретарка на САД, Хилари Клинтон денеска попладне од Сараево допатува во Белград, каде со средбата со српскиот претседател Борис Тадиќ ќе ја започне официјалната посета на Србија, ...

Клинтон во посета на Косово

Макфакс - 13.10.2010

Американскиот државен секретар, Хилари Клинтон, денеска ќе престојува во посета на Косово каде ќе се сретне со в.д. претседателот Јакуп Красниќи, премиерот Хашим Тачи и шефот на дипломатијата Скендер ...

Хилари Клинтон денеска во посета на Косово

Р.С.Европа - 13.10.2010

Американската државна секретарка Хилари Клинтон денеска ќе престојува во посета на Косово, каде што ќе се сретне со вршителот на должноста претседател Јакуп Красниќи и со премиерот Хашим Тачи.

Хилари Клинтон денеска на Косово

Inpress - 13.10.2010

Приштина, 13. октомври 2010 (ИНПРЕС) По Сараево и Белград, американската државна секретарка Хилари Клинтон денеска е во официјална посета на Косово, каде ќе се сретне со премиерот Хашим Тачи и ...

Клинтон денес во Приштина

Нетпрес - 13.10.2010

Хилари Клинтон денес ќе престојува на Косово, каде што ќе се сретне со највисоките претставници на власта. Американската државна секретарка во Приштина ќе биде примена од вршителот на должност ...

Клинтон го пофали Белград за заштитата на човековите права

МРТ - 13.10.2010

Американската државна секретарка Хилари Клинтон ја пофали посветеноста на српските власти во заштитата на човековите права, по повод одржувањето на геј парадата во Белград.

САД силно го поддржува европскиот пат на Србија

МРТ - 13.10.2010

Американската канцеларка Хилари Клинтон и претседателот на Србија Борис Тадиќ оценија дека соработката помеѓу двете земји е на високо ниво, и дека постоечките разлики, како на пример прашањето за ...

Клинтон ги повика Србија и Косово да ги продолжат преговорите

МРТ - 13.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ги повика Србија и Косово да ги продолжат преговорите за решавање на спорот околу еднострано прогласената независност на Косово.

Хилари Клинтон пристигна во Приштина

Inpress - 13.10.2010

Приштина, 13. октомври 2010 (ИНПРЕС) Американската државна секретарка Хилари Клинтон пристигна во Приштина во рамките на официјалната посета на Косово, каде ќе се сретне со премиерот Хашим Тачи и ...

Хилари Клинтон на средби со косовскиот државен врв

Макфакс - 13.10.2010

Американската државна секретарка Хилари Клинтон денеска во Приштина ќе се сретне со в.д. косовскиот претседател Јакуп Красниќи, со премиерот Хашим Тачи и со шефот на дипломатијата Скендер Хисени.

Клинтон во посета на Косово

МРТ - 13.10.2010

Американскиот државен секретар, Хилари Клинтон, денеска ќе престојува во посета на Косово каде ќе се сретне со в.д. претседателот Јакуп Красниќи, премиерот Хашим Тачи и шефот на дипломатијата Скендер ...

Официјална изјава на Клинтон по вчерашната средба со Тадиќ

Кирилица - 13.10.2010

По денешните реакции за начинот на кој српските медиуми ја пренесоа изјавата на американскиот државен секретар Хилари Клинтон по вчерашната средба со српскиот претседател Борис Тадиќ, пренесуваме дел ...

Хилари Клинтон ќе се сретне со Хашим Тачи во Приштина

Курир - 13.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон по денешното пристигнување во Приштина ќе оствари средби со вршителот на должноста претседател на Косово Јакуп Красниќи и премиерот Хашим Тачи и ќе ...

Хилари Клинтон вечерва ќе почне да работи на агендата

Макфакс - 13.10.2010

Охрабрена сум и уште вечерва во Брисел ќе почнам да работам со колегите од ЕУ и ќе почнеме да правиме структура за дијалогот меѓу Косово и Србија, рече Хилари Клинтон.

Клинтон во Приштина на средби со државниот врв

Нетпрес - 13.10.2010

Државниот секретар на САД Хилари Клинтон пристигнала во Приштина. Како што објавува српската агенција “Танјуг“ таа по разговорот со косовскиот премиер Хашим Тачи, во Парламентот ќе има средба со ...

Хилари апелира на продолжување на српско-косовските преговри

Форум - 13.10.2010

Американската државна секретарка Хилари Клинтон ги повика Србија и Косово да ги продолжат преговорите за решавање на спорот околу еднострано прогласената независност на Косово Клинтон: САД силно го ...

Хилари Клинтон на средби со косовскиот државен врв

МРТ - 13.10.2010

Американската државна секретарка Хилари Клинтон денеска во Приштина ќе се сретне со в.д. косовскиот претседател Јакуп Красниќи, со премиерот Хашим Тачи и со шефот на дипломатијата Скендер Хисени.

Клинтон бара добра волја за дијалог Белград-Приштина

Р.С.Европа - 13.10.2010

Американската државна секретарка Хилари Клинтон денеска во Приштина ја повтори американската подршка за независноста на Косово.

Клинтон во Приштина на средби со државниот врв

Сител - 13.10.2010

Државниот секретар на САД Хилари Клинтон пристигнала во Приштина. Како што објавува српската агенција “Танјуг“ таа по разговорот со косовскиот премиер Хашим Тачи, во Парламентот ќе има средба со ...

Клинтон: Косово е на правиот пат

Кирилица - 13.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска во Приштина изјави дека Косово и Србија се подготвени за дијалог, на чија структура во моментот се работи - И на претседателот на Србија, Борис ...

Клинтон во посета на Косово

Кајгана - 13.10.2010

Американскиот државен секретар, Хилари Клинтон, денеска ќе престојува во посета на Косово каде ќе се сретне со в.д. претседателот Јакуп Красниќи, премиерот Хашим Тачи и шефот на дипломатијата Скендер ...

Завршува турнејата на Хилари Клинтон на Балканот

Сител - 13.10.2010

Со посетата на Косово Хилари Клинтон ја завршува Балканската турнеја. Сараево, Белград, Приштина, ова се единствените три дестинации кои се најдоа на агендата на американската државна секретарка.

Клинтон побара реформи од Босна

Н.Македонија - 13.10.2010

Американската државна секретарка ја предупреди Босна дека ризикува да се оддалечи од ЕУ и од НАТО, доколку не ја надмине длабоката политичка и етничка поделба Американската државна секретарка Хилари ...

Ниту една држава не направи толку напори колку Србија

Идивиди - 13.10.2010

Белград, 12 октомври 2010 (МИА) - Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави денеска во Белград дека го цени напредокот на Србија во изминатите 10 години и изрази убедување дека Србија може ...

Клинтон: За сувереноста на Косово не се расправа

eReporter - 13.10.2010

Американскиот дрежавен секретар Хилари Клинтон изјави дека го поддржува дијалогот меѓу Косово и Србија, но оти за прашањата за статусот и сувереноста на Косово нема да се расправа.

Клинтон побара дијалог меѓу Белград и Приштина

BBC - 12.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон, за време на посетата на неколку балкански земји, ги охрабри Босна и Србија во нивните амбиции да се вклучат во Европската Унија.

Клинтон повика на политички реформи

А1 - 12.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска ги повика сите страни во БиХ да ги прифатат политичките реформи што се неопходни за влез во ЕУ и НАТО.

Клинтон пристигна во Сараево

Канал5 - 12.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон синоќа пристигна во Сараево со што ја започна посетата на Балканот како дел од европската турнеја.

Клинтон ги повика сите страни во бих на неодложни реформи

Телма - 12.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска ги повика сите страни во БиХ да ги прифатат политичките реформи што се неопходни за влез во ЕУ и НАТО.

Клинтон: Реформите на Балканот не се завршени

Deutsche Welle - 12.10.2010

Со отворањето на новата американска амбасада во Сараево и обраќањето пред студентите и претставниците на граѓанското општество, министерката за надворешни работи на САД, Хилари Клинтон, ја започна ...

Брус Џексон: Посетата на Хилари Клинтон на Балканот е критика на сметка на ЕУ за она што не е направено

Алсат-М - 12.10.2010

Американскиот аналитичар, претседател на проектот за транзициска демократија и член на Советот за надворешна политика Брус Џексон изјави дека посетата на државниот секретар на САД Хилари Клинтон на ...

Клинтон во бeлград повика на дијалог Србија - Косово

Телма - 12.10.2010

Американската државна секретарка Хилари Клинтон денеска во Белград рече дека постојат добри основи за дијалог меѓу Србија и Косово, кое еднострано прогласи независност од Белград.

Хилари Клинтон денеска во посета на Сараево и Белград

Алсат-М - 12.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска во Сараево ќе се сретне со членовите на актуелното Претседателството на Босна и Херцеговина, како и со новозибраниот член на ова тело Бакир ...

Хилари Клинтон во Белград - Србија е подготвена за ЕУ

Inpress - 12.10.2010

Белград, 12. октомври 2010 (ИНПРЕС) Американската државна секретарка Хилари Клинтон по Сараево пристигна во Белград. Таму со својот домаќин, претседателот Борис Тадиќ ќе разговара за жешката тема ...

Хилари Клинтон денеска во посета на Сараево и Белград

МРТ - 12.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска во Сараево ќе се сретне со членовите на актуелното Претседателството на Босна и Херцеговина, како и со новозибраниот член на ова тело Бакир ...

Клинтон и Тадиќ - Преговори со Приштина што поскоро

Р.С.Европа - 12.10.2010

Разликите меѓу САД и Белград, како што е прашањето на Косово може да се надминат со дијалог. Разликите меѓу САД и Белград, како што е прашањето на Косово може да се надминат со дијалог, заклучија ...

Хилари Клинтон пристигна во Сараево

Сител - 12.10.2010

Хилари Клинтон пристигна во Сараево, од каде што ќе ја започне турнејата на Западен Балкан, но нема да ја посети Македонија пренесуваат странските медиуми.

Клинтон го пофали Белград за заштитата на човековите права

Макфакс - 12.10.2010

Американската државна секретарка Хилари Клинтон ја пофали посветеноста на српските власти во заштитата на човековите права, по повод одржувањето на геј парадата во Белград.

Клинтон: Ниту една држава не направи толку напори колку Србија да се приближи до Европа

Сител - 12.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави денеска во Белград дека го цени напредокот на Србија во изминатите 10 години и изрази убедување дека Србија може да биде членка на Европската ...

Клинтон: САД силно го поддржува европскиот пат на Србија

Макфакс - 12.10.2010

Американската канцеларка Хилари Клинтон и претседателот на Србија Борис Тадиќ оценија дека соработката помеѓу двете земји е на високо ниво, и дека постоечките разлики, како на пример прашањето за ...

Клинтон: Ниту една држава не направи толку напори колку Србија да се приближи до ЕУ

Алфа - 12.10.2010

По едночасовната средба, на заедничка прес конференција на американскиот државен секретар Хилари Клинтон и српскиот претседател Борис Тадиќ, двајцата државници излегоа со слични ставови и многу ...

Клинтон ги повика Србија и Косово да ги продолжат преговорите

Макфакс - 12.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ги повика Србија и Косово да ги продолжат преговорите за решавање на спорот околу еднострано прогласената независност на Косово „Овој дијалог може и ќе ...

Клинтон денес во посета на Сараево и Белград

Кирилица - 12.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска во Сараево ќе се сретне со членовите на актуелното Претседателството на Босна и Херцеговина, како и со новозибраниот член на ова тело Бакир ...

Хилари Клинтон ги повика сите страни во БиХ на политички реформи

Алфа - 12.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска ги повика сите страни во БиХ да ги прифатат политичките реформи што се неопходни за влез во ЕУ и НАТО.

Клинтон ги повика сите страни во БиХ на политички реформи

Кирилица - 12.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска ги повика сите страни во БиХ да ги прифатат политичките реформи што се неопходни за влез во ЕУ и НАТО Говорејќи во Сараево пред околу 700 ...

Хилари Клинтон денеска во посета на Сараево и Белград

Алфа - 12.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска во Сараево ќе се сретне со членовите на актуелното Претседателството на Босна и Херцеговина, како и со новозибраниот член на ова тело Бакир ...

Хилари Клинтон допатува во Сараево

Форум - 12.10.2010

Во понеделник доцна навечер малку пред полноќ во Сараево допатува американската државна секретарка Хилари Клинтон, на својата прва станица од регионалната мини турнеа на која уште ќе ги посети и ...

Хилари Клинтон на работна во посета на Сараево и Белград

Курир - 12.10.2010

Со новите членови на Претседателството на Босна и Херцеговина, денес во Сараево ќе се сретне американскиот државен секретар – Хилари Клинтон, а потоа ќе оствари средба и со српскиот претседател – ...

Хилари Клинтон во Сараево

Р.С.Европа - 12.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон синоќа допатува во Сараево во рамките на турнејата во земјите од регионот.

Хилари Клинтон ја започна балканската турнеја

Inpress - 12.10.2010

Сараево, 12. октомври 2010 (ИНПРЕС) Американскиот државен секретар Хилари Клинтон доцна синоќа допатува во Сараево во рамките на мини балканската турнеја во дел од земјите од регионот.

Клинтон: Поддршката за Балканот е камен-темелник на американската дипломатија

Форум - 12.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон, за време на својата посета на Сараево, рече дека поддршката на Балканот е камен-темелник на американската надворешна политика, нагласувајќи дека ...

Хилари Клинтон пристигна во Сараево

Нетпрес - 12.10.2010

Хилари Клинтон пристигна во Сараево, од каде што ќе ја започне турнејата на Западен Балкан, но нема да ја посети Македонија пренесуваат странските медиуми.

Клинтон допатува во Сараево

Макфакс - 12.10.2010

Американскиот државниот секретар Хилари Клинтон синоќа пред полноќ допатува во официјална посета на Босна и Херцеговина, каде на меѓународниот аеродром во Сараево беше дочекана од шефот на босанската ...

Клинтон повика на реформи во Босна

Р.С.Европа - 12.10.2010

Американската државна секретарка Хилари Клинтон ги повика сите етнички заеници во Босна да ги усвојат политичките реформи потребни за ЕУ и за НАТО.

Брус Џексон :Хилари Клинтон не е задоволна од темпото на интеграцијата на регионов во ЕУ.

Курир - 12.10.2010

Хилари Клинтон не е задоволна од темпото на интеграцијата на регионов во ЕУ, и нејзината посета претставува критика за Европската Унија, за тоа што досега не направено, изјави американскиот ...

Клинтон на средба со Тадиќ ја започна посетата на Србија

Форум - 12.10.2010

Државната секретарка на САД, Хилари Клинтон денеска попладне од Сараево допатува во Белград, каде со средбата со српскиот претседател Борис Тадиќ ќе ја започне официјалната посета на Србија, ...

Клинтон: Поддршката за Балканот е камен-темелник на американската дипломатија

Макфакс - 12.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон, за време на својата посета на Сараево, рече дека поддршката на Балканот е камен-темелник на американската надворешна политика, нагласувајќи дека ...

Клинтон ја отворила новата амбасада на САД во Сараево

Нетпрес - 12.10.2010

Американската државна секретарка Хилари Клинтон денес во Сараево ја отворила новата зграда на амбасадата на САД. На свеченоста Клинтон нагласила дека иднината на Босна и Херцеговина е во интегрирана ...

Хилари Клинтон во Сараево

МРТ - 12.10.2010

Американската државна секретарка Хилари Клинтон ќе допатува во Босна и Херцеговина во вечерните саати. Таа во Сараево ќе се сретне со претставници на владиниот и невладиниот сектор, претставници на ...

Клинтон на средба со Тадиќ ја започна посетата на Србија

Макфакс - 12.10.2010

Државната секретарка на САД, Хилари Клинтон денеска попладне од Сараево допатува во Белград, каде со средбата со српскиот претседател Борис Тадиќ ќе ја започне официјалната посета на Србија, ...

Лажна дојава за бомба за време на посетата на Хилари Клинтон на Сараево

Inpress - 12.10.2010

Сараево, 12. октомври 2010 (ИНПРЕС) За време на посетата на американскиот државен секретар Хилари Клинтон на Сараево, полицијата доби дојава дека е поставена бомба во близина на зградата на новата ...

Хилари Клинтон се сретна со српскиот претседател Борис Тадиќ

Р.С.Европа - 12.10.2010

Американската државна секретарка Хилари Клинтон се сретна со српскиот претседател Борис Тадиќ во Белград на првиот ден од нејзината дводневна балканска турнеја.

ЕУ неспособна, САД се враќа на Балканот

Вечер Прес - 12.10.2010

ЕУ практично ништо повеќе нема направено во регионот од ангажирањето на Американците во БиХ во 1994 и во Косово во 1999 година, како и по сите досегашни американски ангажмани за стабилизација на ...

Поддршка за Србија и граѓаните!

Вечер Прес - 12.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон вчера попладне од Сараево допатува во Белград, каде во Палатата Србија имаше средба со претседателот Борис Тадиќ.

Клинтон на балканска турнеја

Н.Македонија - 12.10.2010

Хилари Клинтон вчера во вечерните часови требаше да пристигне во Босна, прва дестинација од мини-балканската турнеја на американската државна секретарка, која ќе ја заобиколи Македонија Клинтон во ...

Клинтон ја повика Србија на разговори со Косово

eReporter - 12.10.2010

Државниот секретар на САД, Хилари Клинтон го притисна српскиот претседател Борис Тадиќ да започне преговори со Косово, денеска во Белград.

Хилари Клинтон денеска во посета на Сараево и Белград

Идивиди - 12.10.2010

Сараево, 12 октомври 2010 (МИА) - Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска во Сараево ќе се сретне со членовите на актуелното Претседателството на Босна и Херцеговина, како и со ...

Клинтон ја потврди поддршката на САД за БиХ, бара реформи

eReporter - 12.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска во Сараево изјави дека САД ќе продолжат со поддршката за БиХ како единствена држава со перспектива за полноправно членство во НАТО и ЕУ, но од ...

Хилари Клинтон во Сараево

А1 - 11.10.2010

Американскиот државен секретар ја почна мини-турнејата низ Балканот во Сараево, а ќе ги посети и Белград и Приштина. Таа во Сараево ќе се сретне со претставници на владиниот и невладиниот сектор, ...

Хилари Клинтон ја почна мини балканската турнеја

Канал5 - 11.10.2010

Американскиот државен секретар, Хилари Клинтон, вечерва во Сараево ја почнува 3-дневната турнеја на Балканот. Клинтон во главниот босански град ќе одржи средби со претставници на Владата, невладиниот ...

Клинтон на балканската турнеја

Алсат-М - 11.10.2010

Американската државна секретарка Хилари Клинтон денеска ја почнува неколкудневната посета на Балканот. Вечерва треба да пристигне во Сараево, каде што утре треба да се состане со највисоките органи ...

Клинтон на Балканска турнеја

Алфа - 11.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска ќе ја започне својата балканска турнеја, и ќе ги посети Босна и Херцеговина, Србија и Косово.

Хилари Клинтон со посетата на Сараево ја започнува балканската турнеја, Македонија не е на агендата

Inpress - 11.10.2010

Сараево, 11. октомври 2010 (ИНПРЕС) Со огромни мерки на безбедност, Американската државна секретарка Хилари Клинтон ќе допатува вечерва во Сараево од каде ја започнува мини турнејата во рамките на ...

Клинтон на Балканот

Р.С.Европа - 11.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон вечер ќе допатува во Сараево каде што ќе ја почне тридневната турнеја по Балканот во рамките на која ќе ги посети и Белград и Приштина.

Хилари Клинтон ја почнува балканската турнеја

Нетпрес - 11.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска ќе ја започне тридневната турнеја на Балканот, јавува Радио Слободна Европа.

Хилари Клинтон во Сараево

Форум - 11.10.2010

Американската државна секретарка Хилари Клинтон ќе допатува во Босна и Херцеговина во вечерните часови Американската државна секретарка Хилари Клинтон, Сараево ќе се сретне со претставници на ...

Хилари Клинтон во посета на Босна и Херцеговина

Р.С.Европа - 11.10.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска ја почнува тридневната турнеа на Балканските земји. Прва дестинација на Клинтон е Босна и Херцеговина каде таа ќе се сретне со лидерите на ...

Хилари Клинтон во Сараево

Макфакс - 11.10.2010

Американската државна секретарка Хилари Клинтон ќе допатува во Босна и Херцеговина во вечерните саати. Таа во Сараево ќе се сретне со претставници на владиниот и невладиниот сектор, претставници на ...

Клинтон ја започнува посетата на Балканот

eReporter - 11.10.2010

Американската државна секретарка Хилари Клинтон денеска ќе допатува во посета на Босна и Херцеговина,каде практично ја започнува својата балканска турнеја со која освен БиХ се опфатени Србија и ...