TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вацлав Клаус ја држи Европа во шах!?

А1 - 04.10.2009

Чешкиот претседател Вацлав Клаус, главниот кочничар на Лисабонскиот договор останува на својата тврда анти-европска позиција, заедно со група од 17 сенатори од ...

Вацлав Клаус ја држи Европа во шах!?

Deutsche Welle - 04.10.2009

Еуфорија во ЕУ во Брисел откако Ирците рекоа „да“ за Лисабонскиот договор. Сега сите погледи и барања се насочени кон чешкиот претседател Вацлав Клаус-да го ...

Ирците го одобрија Лисабонскиот договор со 67 проценти

Кирилица - 04.10.2009

Новиот европски договор доби најголема поддршка во избирачкиот округ во северен Даблин - 82 проценти Над две третини од ирските избирачи, односно 67,13 отсто ...

Македонија го поздравува исходот од Ирскиот референдум

Макфакс - 04.10.2009

Скопје / 03.10.09 / 13:02 Македонија денеска експресно го поздрави позитивно исход од ирскиот референдум за Договорот од Лисабон, оценувајќи го како позитивен ...

Ирска повторно гласа за Лисабонскиот договор

Макфакс - 04.10.2009

Даблин / 02.10.09 / 07:44 Три милиони Ирци денеска на референдум втор пат ќе одлучуваат за потврдување на Лисабонскиот договор.

Лисабонскиот договор ќе ги зајакне односите помеѓу Русија и ЕУ

Inpress - 04.10.2009

Москва, 4. октомври (ИНПРЕС) Влегувањето во сила на Лисабонскиот договор ќе го потикне развојот на односите помеѓу Русија и ЕУ, особено ќе го забрза ...

Договорот - чекор напред за Македонија кон ЕУ

Inpress - 04.10.2009

Скопје, 4. октомври (ИНПРЕС) Изгласувањето на Лисабонскиот договор, ја прави многу појасна и почиста ситуацијата во однос на проширувањето на ЕУ, додека ...

Уставниот суд на Чешка времено забрани потпишување на Лисабонскиот договор

Макфакс - 04.10.2009

Прага / 02.10.09 / 14:28 Уставниот суд на Чешка му забрани на шефот на државата Вацлав Клаус да го потпише Лисабонскиот договор, се додека судот не се изјасни ...

Груевски: Со ирското ДА една пречка помалку за нашата интеграција во ЕУ

Вечер Прес - 04.10.2009

Сепак и покрај позитивниот исход на овој втор референдум во Ирска, Лисабонскиот договор не може да стапи во сила, се чека зелено светло од претседателите на ...

Усвоен Лисабонскиот договор

А1 - 03.10.2009

Граѓаните на Ирска го усвоија Лисабонскиот договор. Првите денешни резултати сосема ги потврдија очекувањата, но и анкетите кои говореа дека стравот од ...

Ирска рече ДА

Deutsche Welle - 03.10.2009

Ирска на вториот референдум за Лисабонскиот договор, според се‘, се изјасни позитивно. И владата и противниците на Договорот зборуваат за победа на ...

Брисел со задоволство ги прими резултатите од референдумот во Ирска

Канал5 - 03.10.2009

Брисел со задоволство ги прими резултатите од референдумот во Ирска, со што му се стави крај на периодот на несигурност.

Груевски: Ирското прифаќање на Лисабонскиот договор пречка помалку за македонската интеграција во ЕУ

Алсат-М - 03.10.2009

Изгласувањето на Лисабонскиот договор од страна на Ирска е чекор напред за Македонија за влез во Европската унија, оцени денеска премиерот Никола Груевски.

Еве го ставот на Премиерот Никола Груевски за новата перспектива на лисабонска спогодба

Канал5 - 03.10.2009

Еве го ставот на Премиерот Никола Груевски за новата перспектива на лисабонска ...

Македонија го поздрави исходот од ирскиот референдум за Лисабонскиот договор на ЕУ

Алсат-М - 03.10.2009

Министерството за надворешни работи денеска го поздрави исходот од референдумот за Договорот од Лисабон што се одржа вчера во Ирска, оценувајќи дека ...

Билд:Гласањето во Ирска е важна победа за Европа

Алсат-М - 03.10.2009

Шведскиот министер за надворешни работи Карл Билд, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ, го поздрави веројатното одобрување на Лисабонскиот договор на ...

Ирска:Над 60 проценти одобрение за Лисабонскиот договор

Алсат-М - 03.10.2009

Се очекува Лисабонскиот договор да биде одобрен со над 60 проценти од гласовите на избирачите, кои учествува во вчерашниот референдум во Ирска, покажува анкета ...

Македонија го поздрави исходот од ирскиот референдум

Телма - 03.10.2009

Министерството за надворешни работи денеска го поздрави исходот од референдумот за Договорот од Лисабон што се одржа вчера во Ирска, оценувајќи дека ...

Лисабонскит договор веројатно одобрен на референдумот во Ирска, изјави шефот на дипломатијата

Канал5 - 03.10.2009

Ирските избирачи веројатно го одобриле Лисабонскиот договор на вчерашниот референдум, соопшти министерот за надворешни работи Михол Мартин.

Судбината на ЕУ зависи од гласот на Ирска

Вест - 03.10.2009

Ако Ирска гласа "Не" за Лисабонскиот договор тогаш нема да се спроведат реформите во ЕУ, меѓу кои и мнозинското гласање и именување на претседател и министер ...

Ирска гласаше за Лисабонскиот договор

Телма - 03.10.2009

Околу 64 отсто од Ирците кажале „да“ на Лисабонскиот договор на вчера одржаниот референдум во земјата, покажуваат официјалните резултати, при преборени 16 ...

Гласањето во Ирска е важна победа за Европа, изјави Карл Билд

Сител - 03.10.2009

Шведскиот министер за надворешни работи Карл Билд, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ, го поздрави веројатното одобрување на Лисабонскиот договор на ...

Ирците во мнозинство гласаа за Лисабонскиот договор

Inpress - 03.10.2009

Даблин, 3. октомври (ИНПРЕС) Повеќето Ирци гласале за поддршка на Лисабонскиот договор за реформи во Европската унија, на повторениот референдум вчера, ...

Ирска го прифаќа Лисабонскиот договор?!

Форум - 03.10.2009

Според првите проценки од петок навечер, Ирците најверојатно го прифатија Лисабонскиот договор Според резултатите од неформалните излезни анкети, произлегува ...

Референдумот во Ирска, веројатно успешен

Р.С.Европа - 03.10.2009

Денеска се очекуваат резултатите од референдумот во Ирска за Лисабонскиот Договор. Според анкетите од гласачките места, се верува дека овој пат референдумот ќе ...

Над 60 проценти одобрение за Лисабонскиот договор на референдумот во Ирска

Сител - 03.10.2009

Се очекува Лисабонскиот договор да биде одобрен со над 60 проценти од гласовите на избирачите, кои учествува во вчерашниот референдум во Ирска, покажува анкета ...

Ирците најверојатно го прифатија Лисабонскиот договор

Алфа - 03.10.2009

Ирските гласачи најверојатно го прифатија Лисабонскиот договор и тоа со околу 53 отсто од гласовите на граѓаните кои излегоа на реферндумот.

Ирска го прифати Лисабонскиот договор

Нетпрес - 03.10.2009

Ирските гласачи, според првичните податоци, го прифатија Лисабонскиот договор и тоа со околу 53 отсто од гласовите.

Конечните резултатите од Ирскиот референдум ќе бидат познати денеска

Сител - 03.10.2009

Конечните резултати од вториот ирски референдум за Лисабонскиот договор ќе бидат познати денеска, а според првичните неофицијални показатели, Ирците го ...

Бузек и Меркел го поздравија Ирското „да“ на Лисабонскиот договор

Сител - 03.10.2009

Претседателот на Европскиот парламент Јержи Бузек и германската канцеларка Ангела Меркел ги поздравија денеска резултатите од вчерашниот референдум во Ирска, ...

Лисабонскиот договор веројатно одобрен на референдумот во Ирска

Кирилица - 03.10.2009

Многу се радувам за нашата земја. Веројатно мнозинството избирачи гласале со „да“, рече министерот Мартин Ирските избирачи веројатно го одобриле Лисабонскиот ...

Македонија го поздрави исходот од ирскиот референдум за лисабонскиот договор на ЕУ

Сител - 03.10.2009

Министерството за надворешни работи денеска го поздрави исходот од референдумот за Договорот од Лисабон што се одржа вчера во Ирска, оценувајќи дека ...

Околу 64 отсто од Ирците кажале „да“ на Лисабонскиот договор

Сител - 03.10.2009

Околу 64 отсто од Ирците кажале „да“ на Лисабонскиот договор на вчера одржаниот референдум во земјата, покажуваат официјалните резултати, при преборени 16 ...

Дипломатите го поздравуваат референдум во Ирска

Р.С.Европа - 03.10.2009

Неoфицијалните резултати од ирскиот референдум за Лисабонскиот договор на ЕУ, покажуваат дека гласачите ja одобруват мерката.

Лисабонскиот договор, пречка помалку за македонската интеграција во ЕУ

Сител - 03.10.2009

Изгласувањето на Лисабонскиот договор од страна на Ирска е чекор напред за Македонија за влез во Европската унија, оцени денеска премиерот Никола Груевски.

Мнозинство ирци гласале позитивно за Лисабонскиот договор

Р.С.Европа - 03.10.2009

Според првичните официјални резултати од ирскиот референдум за Лисабонскиот договор на ЕУ, 68 проценти од гласачите се изјасниле позитивно.

Баросо - Благодарам, Ирска!

Сител - 03.10.2009

Благодарам Ирска! Денешниот ден е голем ден за Ирска и за Европската унија, изјави претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, на вонредна ...

Бузек и Меркел го поздравија ирското „да“

Кирилица - 03.10.2009

Тоа е важен чекор на патот на Лисабонскиот договор и јас можам да кажам дека Германија, на Денот на германското единство, е многу среќна од резултатот ...

При преброени 16 отсто од гласовите, 64 отсто од Ирците кажале „да“

Кирилица - 03.10.2009

Според неофицијалните податоци, изборната активност на референдумот била меѓу 50 и 55 проценти Околу 64 отсто од Ирците кажале „да“ на Лисабонскиот договор на ...

Баросо: Благодарам, Ирска!

Кирилица - 03.10.2009

Сега преостанува да се надминат две пречки пред Лисабонскиот договор да се применува - недостигот од одобрение од страна на претседателите на Полска и на Чешка ...

Успешен референдум во Ирска, отворен патот кон новата Европа

Алфа - 03.10.2009

Силните 60 проценти во корист на договорот, кои беа изнесени како прелиминарни резултати, и потполната убеденост на властите во Даблин дека тој е одобрен - во ...

Груевски:Ирското ЗА и оди во прилог на Македонија

Р.С.Европа - 03.10.2009

Ирското прифаќање на Лисабонскиот договор претставува пречка помалку за македонската интеграција во ЕУ, изјави денеска премерот Никола Груевски.

Ирците ги прифатија Лисабонскиот договор

Форум - 03.10.2009

Според конечните резултати од референдумот од петокот, ирските гласачи го одобрија ратификуввањето на Лисабонскиот договор галсајќи 67 отсто „за“ во негова ...

Лисабонскиот договор ја прескокна ирската пречка

Форум - 03.10.2009

Граѓаните на Ирска го усвоија Лисабонскиот договор. Првите денешни резултати сосема ги потврдија очекувањата, но и анкетите кои говореа дека стравот од ...

Груевски: Со ирското “да”, една пречка помалку за нашата интеграција во ЕУ

Кирилица - 03.10.2009

Јас го поздравувам тоа, а ние како Влада правиме се што е во наша моќ, преку реформи, модернизации и промени за Македонија што поскоро да ја приклучиме кон ЕУ ...

Груевски ја поздрави ирската поддршка на Лисабонскиот договор

Форум - 03.10.2009

Македонскиот премиер смета дека ирското прифаќање на Лисабонскиот договор пречка помалку за македонската интеграција во Европската Унија Изгласувањето на ...

Ирците го одобрија Лисабонскиот договор со 67 проценти

Сител - 03.10.2009

Над две третини од ирските избирачи, односно 67,13 отсто го поддржаа Лисабонскиот договор, покажуваат официјалните резултати, објавени вечерва од Изборната ...

Баросо и’ се заблагодари на Ирска

Форум - 03.10.2009

претседателот на Европската комисија изрази очекување по одобрувањето на Лисабонскиот договор од Ирска неопходните „уставни процедури“ во земјите од ЕУ за ...

Македонија го поздрави исходот од ирскиот референдум

Кирилица - 03.10.2009

Македонија изразува надеж дека наскоро ќе заврши процесот на ратификација во сите земји-членки и Договорот ќе стапи во сила Министерството за надворешни работи ...

Лисабонскиот договор веројатно одобрен на референдумот во ирска

Сител - 03.10.2009

Ирските избирачи веројатно го одобриле Лисабонскиот договор на вчерашниот референдум, соопшти министерот за надворешни работи Михол Мартин.

Извесно ирското „да“за Лисабонскиот договор?

Н.Македонија - 03.10.2009

Додека ЕУ очекуваше од Ирците овојпат да речат „да“, Чесите ја одложија ратификацијата на договорот за најмалку три недели.

Ирците го одобрија Лисабонскиот договор со 67 проценти

Идивиди - 03.10.2009

Даблин, 3 октомври (МИА) - Над две третини од ирските избирачи, односно 67,13 отсто го поддржаа Лисабонскиот договор, покажуваат официјалните резултати, ...

„Лисабонскиот договор и Македонија во ЕУ - два различни процеси“

А1 - 02.10.2009

Успешноста на денешниот референдум за Лисабонскиот договор во Ирска е основа за реформите во Унијата, кои се предвидуваат со овој договор.

Во Ирска се гласа за Лисабонскиот договор

А1 - 02.10.2009

Ирците на референдум, по втор пат се изјаснуваат за Лисабонскиот договор. Гласачките места се отворени во 7 часот, а ќе бидат затворени во 22 по локално време.

Анкети: Референдумот во Ирска ќе успее

А1 - 02.10.2009

Ќе продолжи ли проширување на ЕУ со нови членки или целиот процес ќе биде замрзнат на подолг временски период, зависи од исходот на референдумот во Ирска.

Европа го чека ирскиот став за Лисабонскиот договор

Алсат-М - 02.10.2009

Лисабонскиот Договор е документот кој треба да го замени пропаднатиот европски устав и со него да реформираат институциите на ЕУ, како и начинот на гласање, ...

Што ќе биде?

Дневник - 02.10.2009

Со ирското да, позитивната клима во Комисијата ќе има свој печат и на оценките во Извештајот. Со ратификуван Лисабонски договор и процесот на проширување ...

Ирците избираа - реформи или криза

Дневник - 02.10.2009

Вториот неуспех на референдумот би ги закочил големите проекти, вклучувајќи го и натамошното проширување на ЕУ Резултатите од референдумот во Ирска за ...

Ирска втор пат гласа за Лисабонскиот договор

Алсат-М - 02.10.2009

Даблин, 2 октомври (МИА) - Гласачите во Република Ирска денеска гласаат на референдум за Лисабонскиот договор на Европската Унија, јави Би-Би-Си на македонски ...

Дали Ирците ќе кажат „Да“ за Лисабонскиот договор?

Deutsche Welle - 02.10.2009

Граѓаните на Ирска гласаат по вторпат на реферндум за прифаќање на Реформскиот договор на ЕУ од Лисабон. На првиот реферндум, тие гласаа против договорот.

Ирска гласа за Лисабонскиот договор

Канал5 - 02.10.2009

Гласачите во Република Ирска денеска гласаат на референдум за Лисабонскиот договор на Европската Унија, јави Би-Би-Си на македонски јазик.

Ирска на референдум за Лисабонскиот договор

Телма - 02.10.2009

Гласачите во Република Ирска денеска гласаат на референдум за Лисабонскиот договор на Европската Унија.

Сите очи на Брисел вперени во Даблин

Утрински - 02.10.2009

Од нашиот дописник Брисел - Очите на Брисел денес се вперени во Даблин, од каде што ќе пристигне вест дали вториот контроверзен референдум за Лисабонскиот ...

Ирското „ДА“ на референдумот ќе биде позитивно и за Македонија

Алсат-М - 02.10.2009

А, какво е значењето за Македонија и нејзината европска иднина по евентуалното ирско одобрување на Лисабонскиот договор? Според дел од домашните анализи, ...

Дали ратификацијата на Лисабонскиот договор ќе биде услов за проширувањето на ЕУ

Канал5 - 02.10.2009

Европратениците минатата пролет од Стразбур испратија порака дека ратификацијата на Лисабонскиот договор не е пречка за процесот на проширувањето на Европската ...

Лисабонскиот договор ќе го олесни пристапувањето на Македонија во ЕУ

Канал5 - 02.10.2009

Лисабонскиот договор ќе го олесни пристапувањето на Македонија во ЕУ, бидејќи за разлика од договорот од Ница, потенцира дека сите држави би можеле да станат ...

Уставниот суд на Чешка времено забрани потпишување на Лисабонскиот договор

Форум - 02.10.2009

Уставниот суд на Чешка му забрани на шефот на државата Вацлав Клаус да го потпише Лисабонскиот договор, се додека судот не се изјасни за него Ова денеска го ...

Ирска денес гласа за Лисабонскиот договор

Кајгана - 02.10.2009

Гласачите во Република Ирска денеска гласаат на референдум за Лисабонскиот договор на Европската Унија.

Втор референдум во Ирска за Лисабонскиот договор

Алфа - 02.10.2009

Ирците денеска гласаат на втор референдум за усвојување на Лисабонскиот договор – гласање што ќе ја одреди иднината на долго-најавуваните промени во ЕУ.

Ирците гласаат за Лисабонскиот договор

Нетпрес - 02.10.2009

Ирците во петок гласаат на вториот референдум за Лисабонскиот договорна Европската унија. Ирска со убедливо мнозинство на гласови го отфрли предложениот нацрт ...

Ирска гласа за Лисабонскиот договор

Кирилица - 02.10.2009

Гласачите во Република Ирска денеска гласаат на референдум за Лисабонскиот договор на Европската Унија, јави Би-Би-Си на македонски јазик Спогодбата треба ...

Отворени гласачките места во Ирска

Inpress - 02.10.2009

Даблин, 2. октомври (ИНПРЕС) Во Ирска утринава беа отворени гласачките места за референдумот, на кој Ирците, по втор пат, треба да се изјаснат за Лисабонскиот ...

Патот на Македонија во ЕУ води преку Лисабон

Алфа - 02.10.2009

Ирското ,,да,, за лисабонскиот договор значи ,,да,, и за непречено проширување на Европската унија.

Ирците денеска одлучуваат за иднината на еу

Сител - 02.10.2009

Ирска по втор пат одлучува за судбината на Лисабонскиот договор. Доколку биден прифатен реформскиот документ, во голема мера ќе ги промени односите внатре во ...

Ирскиот референдум, крај на една ера на ЕУ

Р.С.Европа - 02.10.2009

Ирците денеска решаваат за судбината на Лисабонскиот договор. Европските политичари се согласуваат дека вториот референдум во Ирска, по ланскиот што пропадна, ...

Вацлав Клаус: Ако Ирците го прифатат Лисабонскиот договор, Чешка ќе чека одлука на Уставниот суд

Форум - 02.10.2009

Чешкиот претседателот во врска со референдумот на Ирците за прифаќање на Лисабонскиот договор изјави дека нема да го потпише документот за негово ратификување ...

Ирците денеска решаваат за иднината на ЕУ

Форум - 02.10.2009

Избирачите во Ирска почнаа да гласаат околу клучниот референдум за тоа дали да се ратификува Лисабонската повелба на Европската Унија Поради кризата во ЕУ ...

Ирска гласа за Лисабонскиот договор

МРТ - 02.10.2009

Гласачите во Република Ирска денеска гласаат на референдум за Лисабонскиот договор на Европската Унија, јави Би-Би-Си на македонски јазик.

Во Чешка сеуште спорен Лисабонскиот Договор

Р.С.Европа - 02.10.2009

Претседателот на Чешка Вацлав Клаус денеска изјави дека и да сака, не смее да ја потпише ратификацијата на Лисабонскиот Договор, бидејки е оспорен пред чешкиот ...

Лисабонскиот договор на тест во Ирска

Р.С.Европа - 02.10.2009

Ирците денеска по втор пат ќе се изјаснуваат на референдум за лисабонскиот договор, а анкетите навестуваат дека мнозинството овојпат ќе го поддржи договорот за ...

Ирска гласа за Лисабон

Вечер Прес - 02.10.2009

Граѓаните на Ирска вчера гласаа на новиот референдум за Лисабонскиот договор, чиј исход би можел да ја одреди иднината на Европската унија.

Неуспехот на Лисабонскиот договор најлошо сценарио за Западен Балкан

Н.Македонија - 02.10.2009

Доколку Лисабонскиот договор не помине на референдумот во Ирска, или не биде ратификуван, тоа ќе значи дека ЕУ ќе има други проблеми да решава и дека нема да ...

Ирска гласа за Лисабонскиот договор

Идивиди - 02.10.2009

Даблин, 2 октомври (МИА) - Гласачите во Република Ирска денеска гласаат на референдум за Лисабонскиот договор на Европската Унија, јави Би-Би-Си на македонски ...

Ирска утре гласа за Лисабонскиот договор

BBC - 01.10.2009

Денеска е последниот ден од кампањата во Република Ирска пред утрешниот референдум за Лисабонскиот договор на Европската Унија.

Ирска утре одлучува за Лисабонскиот договор

А1 - 01.10.2009

Ирските гласачи утре по втор пат на референдум ќе одлучуваат за Лисабонскиот договор, но овој пат со поголема шанса за позитивен исход.

Ќе запре проширувањето на ЕУ ако утре не се изгласа Лисабонскиот договор во Ирска

Канал5 - 01.10.2009

Ако Лисабонскиот договор по втор пат не биде изгласан на референдумот што утре ќе се одржи во Ирска, проширувањето на Унијата кон земјите од Западен Балкан ќе ...

Чешките сенатори против Лисабонскиот договор

Утрински - 01.10.2009

ПРАГА - Чешките сенатори што се противеа на Лисабонскиот договор поднесоа нова жалба против него пред Уставниот суд во земјата.

Ирците утре на референдум за Лисабонскиот договор

Канал5 - 01.10.2009

Ирците утре по вторпат ќе гласаат на референдум за Лисабонскиот договор. Според анкетите, 48 проценти од гласачите ќе го поддржат, додека 33 проценти се ...

Брајан Кауен: Претстојниот референдум во Ирска е конечен

Кирилица - 01.10.2009

Ирскиот премиер Брајан Кауен предупреди денеска дека претстојниот референдум во Ирска на 2 октомври, на кој граѓаните треба да се произнесат дали ќе го ...

Европската комисија се воздржа од коментар пред утрешниот референдум во Ирска

Сител - 01.10.2009

Европската комисија се воздржа од коментар пред утрешниот референдум во Ирска, на кој ќе биде одобрен или отфрлен Лисабонскиот договор за Европската унија.

Ирците по втор пат ќе гласаат на референдум за прифаќање на Лисабонската спогодба

Форум - 01.10.2009

Во Ирска утре ќе се се оддржи втор референдум, на кој Ирците уште еднаш ќе се изјаснуваат за Лисабонската спогодба, за да, како што пишуваа некои лондонски ...

Ирска на поправен за Лисабонскиот договор

Алфа - 01.10.2009

Ирците во петок на референдум втор пат ќе одлучуваат за потврдување на Лисабонскиот договор. Во првиот обид лани во јуни 53,4 насто од ирците го отфрлија ...

Европската комисија се воздржа од коментар пред утрешниот референдум во Ирска

Кирилица - 01.10.2009

Европската комисија се воздржа од коментар пред утрешниот референдум во Ирска, на кој ќе биде одобрен или отфрлен Лисабонскиот договор за Европската унија ...

Иднината на проширувањето на ЕУ во ирски раце

Н.Македонија - 01.10.2009

Ирските партии што водат жестока кампања за утре да успее референдумот за Лисабонскиот договор веруваат дека Ирска ќе каже „да“ и оти Македонија нема да наиде ...

Чесите повторно го блокираат Лисабонскиот договор

Н.Македонија - 01.10.2009

Група од седумнаесет чешки сенатори, блиски до евроскептичниот претседател Вацлав Клаус, пред уставниот суд поднеле жалба против Лисабонскиот договор Според ...

Чешки сенатори поднесоа жалба против Лисабонскиот договор

Кирилица - 30.09.2009

Група чешки сенатори поднесоа во Брно жалба против Договорот од Лисабон со мотив дека го нарушува националниот суверенитет на Чешка Во жалбата 17 сенатори ...

Офанзива на ирските противници на Лисабонскиот договор

Форум - 30.09.2009

Противниците на Лисабонскиот договор стануваат се’ погласни, и се трудат да бидат позабележителни бидејќи анкетите не одат во нивна полза пред петочното ...

Чешката Влада ќе го крши отпорот кон Лисабонскиот договор

А1 - 29.09.2009

Владата на чешкиот премиер Јан Фишер и високи претставници на двете најголеми партии во земјата, бараат начин како да го скршат отпорот на чешкиот претседател ...

Чешка со жалба за лисабонскиот договор

BBC - 29.09.2009

Група сенатори од Чешката република упатија нова жалба до Уставниот суд на земјата околу Лисабонскиот договор на Европската унија, кој треба да направи реформи ...

Македонија - Датумот и визите во трка со времето

Време - 29.09.2009

Стојна Тодоровска Референдумот во Ирска, изборите во Грција и именувањето нов еврокомесар за проширување ќе бидат клучните моменти од кои ќе зависат ...

Во пресрет на референдумот во Ирска: Надеж и стравувања за иднината на Лисабонскиот договор

Кирилица - 29.09.2009

Големите европски сили очекуваат Ирците во петок на повторениот референдум да го поддржат Лисабонскиот договор за реформи на европските институции, кои би ја ...

Ирците „за“ Лисабонскиот договор

Утрински - 28.09.2009

Даблин - Приврзаниците на Лисабонскиот договор во Ирска се повеќе од неговите противници, покажуваат резултатите од истражувањето на јавното мнение, објавени ...

Ирците го поддржуваат „Лисабон“

Дневник - 28.09.2009

Според анкета, 68 отсто од испитаниците одговориле дека ќе го поддржат договорот, 17 проценти најавија дека ќе гласаат против, а 15 отсто се' уште не одлучиле ...

Приврзаниците на Лисабонскиот договор во Ирска се во големо мнозинство

Кирилица - 28.09.2009

Пет дена пред оддржувањето на реферндумот во Ирска на 2 октомври, приврзаниците на усвојувањето на Лисабонскиот договор се во убедливо мнозинство, покажува ...

Повеќе од половината Ирци го поддржуваат Лисабонскиот договор

Кирилица - 28.09.2009

Приврзениците на Лисабонскиот договор во Ирска се повеќе од неговите противници, покажуваат резултатите од истражувањето на јавното мнение, објавени неколку ...