TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милошоски бара од ЕУ да се заложи за јазичните права на Македонците во Грција

Кирилица - 27.07.2008

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски испрати писмо до комесарот за повеќејазичност при Европската комисија Леонард Орбан со кое апелира да ги поддржи барањата на припадниците на македонското малцинство во Грција за заштита и промоција на македонскиот како малцински јазик.

Македонија ќе продолжи да лобира за македонското малцинство во Грција

Вечер Прес - 27.07.2008

ПО ПРОГЛАСУВАЊЕТО НА ЕК ДЕКА Е НЕНАДЛЕЖНА ЗА МАЛЦИНСКИТЕ ПРАВА, ГРУЕВСКИ КАТЕГОРИЧЕН Македонија ќе продолжи да лобира за македонското малцинство во Грција По писмата од премиерот Груевски до Баросо и Бан Ки Мун и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски со писмо до комесарот за ...

Баросо: ЕУ нема ингеренции за малцинствата

А1 - 26.07.2008

Европската комисија тврди дека нема ингеренции за малцинските права за нејзините земји членки. По една недела консултации со експерти по малцински права и меѓународни односи, претседателот на Комисијата Баросо одговори на писмото на премиерот Никола Груевски.

Драмата на Егејците (24)

Утрински - 26.07.2008

Македонски жени снимени за време на Граѓнската војна по евакуацијата на нивните деца Белград глув на реакциите од Скопје Виктор Цветаноски Т ито и тогашниот министер за надворешни работи на Југославија Едвард Кардељ, според британските дипломати, покажувале прекумерно почитување спрема тогашните ...

Барозо му одговори на Груевски дека е ненадлежен за македонското малцинство во Грција

Кирилица - 26.07.2008

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо во одговорот на писмото на македонскиот премиер Никола Груевски се изјаснил за некомпетентен да интервенира во прашањето на македонското малцинство во Грција, пишува Франс прес, пренесува МИА.

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА НЕ Е НАДЛЕЖНА ДА РЕШАВА ЗА ПРАШАЊЕТО ЗА МАКЕДОНСКОТО МАЛЦИНСТВО ВО ГРЦИЈА

Сител - 26.07.2008

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА НЕ Е НАДЛЕЖНА ДА РЕШАВА ЗА ПРАШАЊЕТО ЗА МАКЕДОНСКОТО МАЛЦИНСТВО ВО ГРЦИЈА Под силен притисок на Атина, Европската Комисија сепак одговори на писмото на Груевски.

ДНЕВНИК: Бакојани е за директни средби со македонските политичари

Нетпрес - 26.07.2008

Министерката за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани, е подготвена за директни средби со македонските политичари, во интерес на подобрување на односите помеѓу двете земји, но и за полесно решавање на прашањето за името, велат за „Дневник“ грчки дипломатски извори.

Навтемборики: Баросо: ЕК нема компетенции да се занимава со прашања поврзани со малцинства и нивните права

Нетпрес - 26.07.2008

Европската комисија нема компетенции да се занимава со прашања како идентитетот на малцинствата, малциснките права, враќањето на државјанството, како и утврдување на сопственоста на територијата на други земји членки.

ЕУ Е НЕКОМПЕТЕНТЕНА ДА РЕШАВА ЗА ПРАШАЊЕТО НА МАКЕДОНСКОТО МАЛЦИНСТВО ВО ГРЦИЈА

Сител - 26.07.2008

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ЕК ЖОЗЕ МАНУЕЛ БАРОЗО ОДГОВОРИ ЕУ Е НЕКОМПЕТЕНТЕНА ДА РЕШАВА ЗА ПРАШАЊЕТО НА МАКЕДОНСКОТО МАЛЦИНСТВО ВО ГРЦИЈА Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо во одговорот на писмото на македонскиот премиер Никола Груевски синоќа се изјасни за некомпетентен да интервенира ...

Груевски го постави македонското прашање и до Бан Ки-мун

Н.Македонија - 26.07.2008

Серијата писма на македонскиот премиер Никола Груевски, со кои се отвори македонското национално прашање во однос на Грција, продолжува.

И Грција има институции, ама...

Н.Македонија - 26.07.2008

Како и Европската Унија, и грчката влада има свои институции чија задача е да ги штитат човековите права. Грција има формирано комисија за еднаков однос во рамките на Министерството за правда, која треба да ги штити граѓаните од дискриминаторско однесување од страна на властите, односно да ги штити ...

ЕУ се прогласи за ненадлежна за малцинствата

Н.Македонија - 26.07.2008

Европската комисија синоќа му одговори на писмото на македонскиот премиер, во кое Никола Груевски бараше личен ангажман на Жозе Баросо за признавање на македонското малцинство во Грција и за почитување на правата на децата-бегалци.

Бакојани е за директни средби со македонските политичари

Дневник - 25.07.2008

Министерката за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани, е подготвена за директни средби со македонските политичари, во интерес на подобрување на односите помеѓу двете земји, но и за полесно решавање на прашањето за името, велат за „Дневник“ грчки дипломатски извори.

Баросо ќе се огради од писмото на Груевски

Утрински - 25.07.2008

Баросо ќе се огради од писмото на Груевски Брисел - Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо се' уште го „дотерува“ писмото до премиерот Никола Груевски, но, според она што се дознава, одговорот нема да биде охрабрувачки и ќе упати на друга адреса каде што треба да се решава ...

Нимиц

Утрински - 25.07.2008

Нимиц нагласи дека Атина и Скопје досега беа конструктивни Атина - Новата рунда преговори меѓу Атина и Скопје за името на Македонија ќе продолжи во август, најави посредникот на ОН во преговорите Метју Нимиц и притоа го повика Скопје до тогаш да зазеде став, пренесува Танјуг.

Прво името, па Егејците

Време - 25.07.2008

Прашањата за заштита на малцинствата се загарантирани со повелбата за фундаменталните права и тоа се однесува на секоја европска земја, изјави германската канцеларка Ангела Мерка на прашањето на грчки новинари ...

Груевски писмено и од Бан Ки Мун побара решавање на прашањето на Егејците и нивните имоти

Канал5 - 25.07.2008

По Европската унија Никола Груевски ги отвори прашањата на правата на македонското малцинство во Грција, протераните деца-бегалци и нивните имоти и во Обединетите нации. Во писмото македонскиот премиер бара личен ангажман од Генералниот секретар на Светската организација за решавање на овие прашања.

Баросо му одговори на Груевски: ЕУ не е надлежна за спорови со малцинствата

Канал5 - 25.07.2008

Претседателот на Европската комисија вечерва одговори на писмото од македонскиот премиер во кое Никола Груевски бараше личен ангажман на Жозе Баросо за признавање на македонското малцинство во Грција и за почитување на правата на децата бегалци.

Нимиц: Фокусот на прашањето за името

Макфакс - 25.07.2008

Медијаторот Метју Нимиц истакна дека македонско – грчките разговори што се водат со посредство на ОН ќе се фокусираат на прашањето за името.

Писмо од Премиерот Никола Груевски до Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун

Вечер Прес - 25.07.2008

Ви се обраќам во врска со прашање од исклучително значење за Република Македонија, како држава целосно посветена на принципите и стандардите на Обединетите нации, содржани во Повелбата на ОН, Универзалната декларација за човековите права и низа други инструменти на нашата Организација.

Ангела Меркел индиректно го поддржа македонското малцинство во Грција

Вечер Прес - 25.07.2008

Поддршка и признавање на македонското малцинство во Грција, индиректно дојде од германскиот канцелар Ангела Меркел. Таа, на прашање за македонското малцинство кај јужниот сосед, изјави дека прашањата за заштита на малцинствата се загарантирани со Повелбата за фундаменталните права и тоа се однесува ...

ЕУ се прави недоветна за Македонците во Грција

Н.Македонија - 25.07.2008

Во секоја од европските институции има понекое тело што е надлежно за прашања за малцинствата, но тешко е тие да се набројат во дневен весник.

Нимиц: Разговорите се фокусираат на името

А1 - 24.07.2008

Во телефонското интервју на специјалниот пратеник на светската организација дадено за грчката државна телевизија, Нимиц вели дека разговорите меѓу Атина и Скопје се фокусираат единствено на прашањето за името.

Нимиц закажа нова рунда преговори за името во август

Дневник - 24.07.2008

Новата рунда преговори помеѓу Атина и Скопје за името на Македонија ќе продолжат во август, најави вчера посредникот на ОН во преговорите Метју Нимиц и притоа го повика Скопје до тогаш да заземе став, пренесува српската агенција Танјуг.

Нимиц – фокусот на преговорите е името

Канал5 - 24.07.2008

Главниот фокус на македонско-грчките преговори е името – порачува Метју Нимиц. Во интервју за грчката национална телевизија “Нет” медијаторот јавно го објави она што пред неколку седмици го кажал на брифинг пред новинарите во Њујорк – дека нема намера прашањата за македонското малцинство во Грција ...

НИМИЦ ИНДИРЕКТНО МУ ОДГОВОРИ НА СКОПЈЕ ЗА МАКЕДОНСКОТО МАЛЦИНСТВО

Сител - 24.07.2008

НИМИЦ ИНДИРЕКТНО МУ ОДГОВОРИ НА СКОПЈЕ ЗА МАКЕДОНСКОТО МАЛЦИНСТВО Додека Скопје чека одговор од претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, специјалниот посреденик на ООН во спорот меѓу Атина и Скопје за името, Метју Нимиц, даде индиректен одговор за грчката телевизија Нет.

Соработка со Грција за името, ќе биде одговорот на Баросо до Груевски

Нетпрес - 24.07.2008

Одговорот на претседателот на Европската Комисија, Жозе Мануел Баросо, на писмото на македонскиот премиер, Никола Груевски, се очекува да биде испратен денеска или пак најдоцна до утре, објавува грчката телевизија “Мега“.

“Навтемборики“: ЕК не е компетентна за македонското малцинство во Грција

Нетпрес - 24.07.2008

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, се очекува во одговорот на писмото на македонскиот премиер Никола Груевски, да се произнесе дека ЕК нема компетенции да се вмешува во прашањето за македонското малцинство во Грција, објавува денеска грчкиот весник “Навтемборики“.

ТВ Нет: Нимиц индиректно му одговори на Скопје за македонското малцинство

Нетпрес - 24.07.2008

Додека Скопје чека одговор од претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, специјалниот посреденик на ООН во спорот меѓу Атина и Скопје за името, Метју Нимиц, даде индиректен одговор за грчката телевизија Нет.

Бакојани негира, Караманлис сака стабилно мнозинство

Вечер Прес - 24.07.2008

Грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани ги отфрла гласините за спроведување предвремени избори во Грција, пренесе грчката агенција АНА-МПА.

ЕК го одложи одговорот на писмото на Груевски

Н.Македонија - 23.07.2008

Европската комисија (ЕК) го одложи одговорот на писмото од македонскиот премиер Никола Груевски во врска со македонското прашање во Грција, што беше најавен за вчера.

Писмото на Груевски го чека Баросо

Утрински - 22.07.2008

Поради белгискиот национален празник, Комисијата се' уште нема коментар за пишувањата на премиерот Брисел - Писмото на премиерот Никола Груевски до претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, го чека завршувањето на националниот празник на Белгија и, според најавите од дежурниот ...

Блиску е решението за името

Дневник - 22.07.2008

Блиску е изнаоѓањето решение меѓу Македонија и Грција за разликите околу името, изјави американскиот помошник-државен секретар Метју Брајза, во интервју за грчкиот весник „Елефтерос типос“.

Во Егејците е клучот за името

Време - 22.07.2008

На повидок е брзо решение на спорот со името меѓу Македонија и Грција, тврди висок претставник на американската администрација, не наведувајќи детали.

Груевски ќе испрати писма за македонското малцинство во Грција и до Бан Ки Мун и до Јап де Хоп Шефер

Канал5 - 22.07.2008

Атина, 22 јули (МИА) - Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун и генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер се следните кои ќе добијат писмо од македонскиот премиер Никола Груевски, пишува денеска грчкиот весник „Вима“.

ЕК засега нема одговор на писмото на Груевски до Баросо

Канал5 - 22.07.2008

Наспроти најавите дека денеска ќе го каже својот став, Брисел само уште еднаш повтори дека се уште го разгледува писмото на премиерот Груевски упатено до претседателот на Европската комисија Жозе Баросо.

Атина преговара само за името

Дневник - 22.07.2008

Писмото на Груевски до Баросо е главна тема во речиси сите големи дневни весници во Грција Владата во Скопје игра на „картата на предизвикување“ и е нов круг на иредентизам, оценуваат грчките политичари и медиумите за писмото што премиерот Никола Груевски го испрати до претседателот на Европската ...

ЕК ги зема за сериозно поплаките на Груевски

Утрински - 22.07.2008

Европската комисија ги зела за сериозно поплаките на македонскиот премиер Никола Груевски, дека правата на „македонското малцинство“ во Грција се поткопуваат, откако испрати писмо до претседателот на европската комисија Жозе Мануел Баросо, јави грчкото радио Скај.

ДНЕВНИК: Блиску е решението за името

Нетпрес - 22.07.2008

Блиску е изнаоѓањето решение меѓу Македонија и Грција за разликите околу името, изјави американскиот помошник-државен секретар Метју Брајза, во интервју за грчкиот весник „Елефтерос типос“.

Груевски ќе испрати писма за македонското малцинство до Бан Ки-мун и до Шефер

Нетпрес - 22.07.2008

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, и генералниот секретар на НАТО, Јаап де Хоп Шефер, се следните кои ќе добијат писмо од македонскиот премиер Никола Груевски за македонското малцинство во Грција, објавува грчкиот весник “То Вима“.

БАРОСО ЌЕ ДОПУШТИ ПРЕГОВОРИ МЕЃУ АТИНА И СКОПЈЕ САМО ЗА СПОРОТ ЗА ИМЕТО

Сител - 22.07.2008

БАРОСО ЌЕ ДОПУШТИ ПРЕГОВОРИ МЕЃУ АТИНА И СКОПЈЕ САМО ЗА СПОРОТ ЗА ИМЕТО Одговорот на претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, на писмото на македонскиот премиер Никола Груевски, се очекува да ја следи линијата од средбата на врвот на ЕУ од јуни, пишува во денешното издание грчкиот ...

Бакојани: Груевски може да информира кого сака, ЕК многу добро ги знае грчките позиции

Нетпрес - 22.07.2008

Груевски може да информира кого сака, Европската комисија многу добро ги знае грчките позиции, изјавила денеска грчката министерка за надворешни работи, Дора Бакојани, објави грчкиот сајт Њуз ин.

ГРУЕВСКИ ЌЕ ИСПРАТИ ПИСМА ЗА МАКЕДОНСКОТО МАЛЦИНСТВО ДО БАН КИ-МУН И ДО ШЕФЕР

Сител - 22.07.2008

ГРУЕВСКИ ЌЕ ИСПРАТИ ПИСМА ЗА МАКЕДОНСКОТО МАЛЦИНСТВО ДО БАН КИ-МУН И ДО ШЕФЕР Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, и генералниот секретар на НАТО, Јаап де Хоп Шефер, се следните кои ќе добијат писмо од македонскиот премиер Никола Груевски за македонското малцинство во Грција, ...

„Вима“: Груевски со нови писма до ООН и НАТО ја предупредува Грција дека ветото ќе има висока цена

Кирилица - 22.07.2008

Во денешниот број на грчкиот весник „Вима“ се наведува дека Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун и генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер се следните кои ќе добијат писмо од македонскиот премиер Никола Груевски.

Баросо ќе допушти преговори меѓу Атина и Скопје само за спорот за името

Нетпрес - 22.07.2008

Одговорот на претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, на писмото на македонскиот премиер Никола Груевски, се очекува да ја следи линијата од средбата на врвот на ЕУ од јуни, пишува во денешното издание грчкиот весник “То Вима“.

Груевски со писма и до првите луѓе на НАТО и Обединетите нации

Вечер Прес - 22.07.2008

Со вакви активности прашањето за признавање на македонското малцинство и почитување на правата на протераните Македонци од егејскиот дел на Македонија се актуелизира на меѓународно ниво По писмото од премиерот Никола Груевски до првиот човек на Европската комисија Жозе Баросо, писма и до ...

Брајза: Треба да се разговара главно за името...

Н.Македонија - 22.07.2008

САД немаат конкретен став во врска со отворањето на прашањето за Македонците во Грција кое го најави премиерот Никола Груевски во писмо до неговиот грчки колега Караманлис, но претпочитаат вниманието да се насочи само кон разрешување на разликите околу името.

Македонија и Грција се многу блиску до решение за разликите околу името

Канал5 - 21.07.2008

Македонија и Грција се блиску до изнаоѓање решение за разликите за името, изјавил претставникот на Стејт Департментот Метју Брајза во интервју за грчкиот весник Елефтерос Типос.

Прашањето за Егејците стаса и во Брисел

Дневник - 21.07.2008

Личен ангажман во решавањето на проблемите на Македонците во Грција и за егејските бегалци побара македонскиот премиер Никола Груевски од претседателот на Европската комисија Жозе Баросо.

Грција, колевка или гроб за демократијата?

Време - 21.07.2008

Одговорот на грчкиот премиер Костас Караманлис на писмото на премиерот Никола Груевски предизвика лавина реакции во земјава и во Грција. Караманлис тврди дека во Грција не постои и никогаш не постоело македонско малцинство и секое такво тврдење е неосновано и политички мотивирано.

„Та неа“: Скопје бара поддршка од Еврокомисијата за македонското малцинство во Грција

Канал5 - 21.07.2008

Атина, 21 јули (МИА) - Раководството во Скопје е решено да стави акцент на македонското малцинство во Грција и да ги одбегне преговорите со Атина за името, пишува денеска грчкиот весник „Та неа“.

“Етнос“: Се очекува второ писмо од Груевски на кое Атина нема да одговори

Нетпрес - 21.07.2008

Новите претензии кон Грција, Скопје ги постави со редица писма до грчката Влада, пишува денес грчкиот весник “Етнос“. “Само неколку дена откако Никола Груевски испрати писмо до грчкиот премиер Костас Караманлис и побара од Атина да го признае македонското малцинство во Грција и да биде решен спорот ...

Груевски бара од Баросо да ја воспита Грција

Кирилица - 21.07.2008

Владата на Република Македонија, апелира во рамките на вашите надлежности лично да се заложите за доследно почитување од страна на Грција на обврските кои произлегуваат од меѓународните инструменти за човековите права, со посебен акцент врз слободното изразување на етничкиот идентитет и сите права ...

„Та неа“: Скопје бара поддршка од ЕУ за македонското малцинство во Грција

Кирилица - 21.07.2008

Раководството во Скопје е решено да стави акцент на македонското малцинство во Грција и да ги одбегне преговорите со Атина за името, пишува денеска грчкиот весник „Та неа“, пренесува МИА.

ТА НЕА-СКОПЈЕ БАРА ПОДДРШКА ОД ЕВРОКОМИСИЈАТА ЗА MАКЕДОНСКОТО МАЛЦИНСТВО ВО ГРЦИЈА

Сител - 21.07.2008

ТА НЕА-СКОПЈЕ БАРА ПОДДРШКА ОД ЕВРОКОМИСИЈАТА ЗА MАКЕДОНСКОТО МАЛЦИНСТВО ВО ГРЦИЈА Раководството во Скопје е решено да стави акцент на македонското малцинство во Грција и да ги одбегне преговорите со Атина за името, пишува денеска грчкиот весник „Та неа“.

Брисел сериозно го разгледува писмото на Груевски до Баросо

Макфакс - 21.07.2008

Европската комисија сериозно го разгледува писмото на македонскиот премиер Никола Груевски во кое од претседателот на Комисијата Жозе Баросо се бара да посредува за македонското прашање во Грција.

“Скај“: ЕК ги зема за сериозно поплаките на Груевски за правата на “македонското малцинство“ во Грција

Нетпрес - 21.07.2008

Европската комисија ги зела за сериозно поплаките на македонскиот премиер Никола Груевски, дека правата на “македонското малцинство“ во Грција се поткопуваат, откако испрати писмо до претседателот на европската комисја Жозе Мануел Баросо, јави грчкото радио “Скај“.

Многу блиску е изнаоѓањето на решение за спорот со името!

Вечер Прес - 21.07.2008

Додека грчките медиуми го коментираат писмото на премиерот Груевски до Баросо, од Брисел каде детално се разгледува, за денеска најавија одговор на докуметот во кој премиерот апелира до првиот човек на Комисијата, лично да се заложи за Грција да ги почитува човековите права на што е и обврзна ...

Груевски му пиша на Баросо за грчкиот однос кон Македонците

Н.Македонија - 21.07.2008

Македонската влада упатила писмо до претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, во кое го информира за односот на Грција кон македонското малцинство, дознаваме од дипломатски извори.