TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Реџепи вели планот на Гросман ги пополнува празнините на резолуцимјата 1244

Вест - 08.11.2003

ПРИШТИНА, 8 ноември - Премиерот на Косово Бајрам Реџепи изјави дека планот на американскиот потсекретарт Марк Гросман "стандарди за статус" ги пополнува "празнините" што во однос на покраината ги имаше Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН 1244.

Американски план за статусот на Косово

А1 - 07.11.2003

САД им го доставија планот за решавање на косовскиот статус на албанскиот претседател Алфред Мојсиу и на премиерот Фатос Нано, за време на вчерашната посета на американскиот државен потсекретар за политички прашања Марк Гросман, на Тирана.

Без исполнети ОН стандарди, Косоварите може да сонуваат статус

Вест - 07.11.2003

ДРЖАВНИОТ ПОТСЕКРЕТАР ЗА ПОЛИТИЧКИ ПРАШАЊА НА САД И ЈА ОБЈАСНИ НА ВЛАДАТА СТРАТЕГИЈАТА ЗА КОСОВО За било какви разговори за идниот статус на Косово нема ниту збор се додека покраината не ги исполни неопходните стандарди. Тоа е ставот на американската администрација, соопштен вчера од државниот ...

Македонија бара рокови за НАТО и ЕУ пред епилогот за Косово

Утрински - 07.11.2003

Марк Гросман со охрабрувања за земјава околу членството во Алијансата и ЕУ Слободанка Јовановска Американскиот потсекретар Марк Гросман вчера престојуваше во Македонија за да изрази гаранции дека САД ќе го поддржуваат нашето членство во НАТО и за да се осигура самиот дека нема да има сопки или ...

Првин ние во НАТО, потоа решавање на статусот на Косово

Дневник - 07.11.2003

ПОРАКА ДО АМЕРИКАНСКИОТ ПОТСЕКРЕТАР ГРОСМАН Марк Гросман рече дека САД ќе ја следат нашата земја на патот кон ЕУ Првин интеграција на Македонија во евроатлантските институции, а дури потоа решавање на конечниот статус на Косово, е пораката што Скопје му ја пренесе на висок официјален претставник на ...

КОСОВО-ПРЕМИЕРОТ ОПТИМИСТ

Канал5 - 07.11.2003

Косовскиот премиер Бајрам Реџепи смета дека посетата на Државниот потсекретар на САД ја исполнила празнината во Резолуцијата 1244. Марк Гросман дојде во вистинско време, во време на политички застој. Сега, по утврдувањето на рокот за решавање на Косовскиот премиер Бајрам Реџепи смета дека посетата ...

Гросман: „Потребна е брза евроатланска интеграција на балканот“

А1 - 06.11.2003

„Сакаме балканот да го внесеме во Европа не само за вас, туку и за да се стигне до денот кога луѓето во оваа земја ќе го живеат својот живот во стабилна, мирна и мултиетничка демократија. Доаѓам од Брисел каде што учествував на Северноатлантскиот совет и каде што се заложив за забрзана интеграција ...

Гросман:„Потребна е брза евро атланска интеграција на балканот“

А1 - 06.11.2003

„Продолжување на имплементацијата на охридскиот договор и забрзување на процесот на интегрирање на Македонија во евро-атлантските структури“- порача денеска потсекретарот за политишки прашања во американскиот стејт департмент Марк Гросман на одвоените средби со претседателот Борис Трајковски и со ...

Србија бара мерливи стандарди пред разговорите за статусот на Косово

Вест - 06.11.2003

Белград, 6 ноември ) - Американскиот потсекретар во Сјет департментот Марк Гросман е во четиридневна посета на балканските држави само еден ден по изјавата дека разговорите за конечениот статус на Косово треба да почнат до средината на 2005 година ако покраината исполни одредени стандарди.

Државниот потсекретар на САД во Скопје

Дневник - 06.11.2003

ПОСЕТА Евроатлантската интеграција на Балканот е главна тема за која државниот потсекретар на САД за политички прашања, Марк Гросман, ќе разговара денеска во Скопје со македонскиот државен врв. Гросман е во посета на земјава во рамките на неговата регионална турнеја, која ги вклучува Белград, ...

Србија, Црна Гора и Косово ќе бидат независни

Дневник - 06.11.2003

АНАЛИТИЧАРОТ БУГАЈСКИ ГИ ОТКРИВА КРОЈКИТЕ ЗА БАЛКАНОТ Американски емисари ќе го подготвуваат Белград за новите поделби Преговорите за статусот на Косово веќе почнаа, а ќе завршат кога Србија, Црна Гора и Косово ќе бидат независни држави, оцени американскиот аналитичар Јанос Бугајски, специјалист за ...

Средба Бранко Црвенковски, Марк Гросман - државен потсекретар за политички прашања на САД

Канал5 - 06.11.2003

Претседателот на Владата на Република Македонија, Бранко Црвенковски, денеска оствари средба со државниот потсекретар за политички прашања на Соединетите Американски Држави, Марк Гросман. Премиерот Црвенковски и државниот потсекретар Гр Претседателот на Владата на Република Македонија, Бранко ...

САД: Преговорите за статусот на Косово во 2005 ако власта ги исполни стандардите

Вест - 05.11.2003

БРИСЕЛ, 5 ноември, (Ројтерс) - Преговорите за финалниот статус на Косово би можеле да почнат на средината на 2005 година ако покраината дотогаш ги исполни бараните стандарди за владеење на правото, демократија и и останатите стандарди, изјави американскиот потсекретар за политички работи, Марк ...

За финалниот статус на Косово може да се преговара во 2005 година

Утрински - 05.11.2003

Според Марк Гросман, потсекретар за политички прашања на Стејт департментот БРИСЕЛ - Разговорите за финалниот статус на Косово би можеле да започнат кон средината на 2005 година доколку српската покраина под администрација на ОН дотогаш ги почитува владеењето на правото, демократијата и другите ...

Судбината на Косово ќе се решава во 2005 година

Дневник - 05.11.2003

САД Ако Косовците ги исполнат неопходните услови, преговорите за статусот на Косово може да почнат во средината на 2005 година, изјави Марк Гросман, американски државен потсекретар за политички прашања, јави Ројтерс. Според Гросман, Косовците треба да обезбедат владеење на правото, на демократијата ...

За статусот на Косово - во 2005-та !

Канал5 - 05.11.2003

Американскиот потсекретар за политички прашања Марк Гросман денеска во Брисел изјави дека разговорите за конечниот статус на Косово би можеле да започнат во средината на 2005-та година доколку покраината, сега под управа на Обединетите Нации, го прифат Американскиот потсекретар за политички прашања ...