TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почина 63 годишен жител од Лабуништа, нови 72 случаи со коронавирус

Канал5 - 05.04.2020

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, неколку часа по приемот во болница, почина маж од Лабуништа (Струга) на 63 годишна возраст донесен на клиниката со тешка клиничка слика.

Нови 72 регистрирани пациенти со коронавирус во земјава, почина 63-годишен маж од Лабуништа

Сакам да кажам - 05.04.2020

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, неколку часа по приемот во болница, почина маж од Лабуништа (Струга) на 63-годишна возраст донесен на клиниката со тешка клиничка слика, објави Министерството за здравство.

Нови 72 регистрирани случаи со коронавирус во Македонија, почина 63-годишен маж, излечени тројца пациенти

ТВ21 - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.

Јаневски: Во Струмица нема позитивни на короноавирусот

Канал5 - 05.04.2020

На територијата на општина Струмица до сега нема ниту еден докажан позитивен пациент со корона вирус, објави пред малку градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски на фејсбук. ,,Двата случаи регистрирани во статистиката на Mинистерството за ...

Пациент од кумановско почина од Ковид – 19, нови 21 заболени во Kумановo

Алсат-М - 05.04.2020

Едно лице од Романовце, кумановско, на возраст од 56 години почина како последица од инфекција со Ковид-19. Лицето со иницијали И.Ш. било хоспитализирано во болницата “8 Септември“ на 1 април, откако добил позитивен тест за корона.

Нови 72 случаи на Ковид-19 во земјава, пациент од струшко почина на инфективно

Алсат-М - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјава, информираат од министерството за здравство. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, ...

Двајца починати. 63-годишен Охриѓанец и пациент од Куманово. Заразено двегодишно дете се лекува на клиниките- 72-ца ...

Телма - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.

Почина уште едно лице од коронавирусот во Македонија

ТВ21 - 05.04.2020

Министерот Венко Филипче информираше за уште едно починато лице, покрај 63-годишниот маж од Лабуништа. Станува збор за лице од Куманово кое што починало во болницата 8-ми септември во Скопје.

Расте бројот на зразени со коронавирус

Алсат-М - 05.04.2020

Две нови жртви од Ковид 19. По еден пациент од Куманово и Лабуништа. За 24 часа во земјава се регистрирани нови 72 случаи на коронавирус, со што бројката на заболени е 555. Поради зголемениот број, Македонија влегува во втора фаза на пандемијата.

Почина маж на Инфективна, 72 нови случаи на коронавирус

А1 On - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјава. По градови во Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.

Еден пациент почина, 73 новозаболени и тројца излекувани од коронавирус

Макфакс - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата, од кои најголемиот број во Куманово. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – ...

Нови 72 случаи на коронавирус во земјава, на Инфективна почина маж од Лабуништа

360 степени - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјава, информираат од Министерството за здравство. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, ...

Нови 72 случаи на корона вирус во македонија – филипче објави дека во Струмица има вкупно два случаи!

Струмица Денес - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.

Повторно зголемен бројот на новозаболени: Потврдени нови 72 позитивни случаи

Скопје24 - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови позитивни случаи во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.

Први заразени во Крушево, тројца пациенти излекувани

Факултети - 05.04.2020

72 нови случаи на коронавирус се регистрирани во земјата во изминатите 24 часа. Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 денеска изнесува 555 лица. Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби со два контролни ...

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата

ММС - 05.04.2020

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, неколку часа по приемот во болница, почина маж од Лабуништа (Струга) на 63 годишна возраст донесен на клиниката со тешка клиничка слика.

Tројца излекувани од Ковид-19, 72 нови случаи

Деца - 05.04.2020

72 нови случаи на коронавирус се регистрирани во земјата во изминатите 24 часа. Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 денеска изнесува 555 лица. Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби со два контролни ...

Пациент од кумановско почина од Ковид – 19

Независен - 05.04.2020

Едно лице од Романовце, Кумановско, на возраст од 56-години почина како последица од инфекција со Ковид-19, потврди министерот за здравство Венко Филипче. Лицето било хоспитализирано во болницата „8 Септември“ на 1 април, откако добил позитивен тест ...

Кумановец починал во Градската болница „8 Септември“, Филипче најави зајакнување на мерките

Макфакс - 05.04.2020

Освен 63-годишното лице од Лабуништа, кое починало на Инфективната клиника како последица на коронавирусот, во последниве 24 часа уште едно лице од Куманово починало во Градската болница „8 Септември“ од Ковид-19, со што бројот на смртни случаи се ...

Филипче: Нови 72 заразени со коронавирус, еден пациент почина

Слободен Печат - 05.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче информира дека за 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, ...

Струмичкиот градоначалник контра Филипче: Немаме заболени од коронавирус

+инфо - 05.04.2020

Во ова неделно попладне кога сите сме во своите домови, сакам со вас да ја споделам информацијата дека на територијата на општина Струмица до сега нема ниту еден докажан позитивен пациент со коронавирус.

Јаневски: Во Струмица нема позитивни на короноавирусот

Сител - 05.04.2020

На територијата на општина Струмица до сега нема ниту еден докажан позитивен пациент со корона вирус, објави пред малку градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски на фејсбук. -Двата случаи регистрирани во статистиката на Mинистерството за здравство ...

Нови 72 случаи на коронавирус во земјава

Сител - 05.04.2020

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, неколку часа по приемот во болница, почина маж од Лабуништа (Струга) на 63 годишна возраст донесен на клиниката со тешка клиничка слика, а ...

Јаневски: Нема ниту еден потврден случај на коронавирус во Струмица

Слободен Печат - 05.04.2020

На територијата на општина Струмица до сега нема ниту еден докажан позитивен пациент со коронавирус, објави пред малку градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски на Фејсбук. -Двата случаи регистрирани во статистиката на Mинистерството за здравство ...

Нови 72 случаи на Ковид-19, пациент од струшко почина на инфективно

Нетпрес - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјава, информираат од министерството за здравство. Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска изнесува 555 лица.

Нови 72 граѓани заразени со коронавирус, еден починат

+инфо - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.

Рапиден раст на новозаболени, денеска 72 нови и еден починат

Независен - 05.04.2020

Фото: Б. Грданоски За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.

Рекорден скок: 72 нови случаи на коронавирус, еден починат

Press24 - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.

Нови 72 заразени со коронавирусот, почина уште едно лице на 63-годишна возраст

Радио МОФ - 05.04.2020

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина маж од Лабуништа на 63-годишна возраст кој бил донесен со тешка клиничка слика, информираат од Министерството за здравство.

Нови 72 заболени од коронавирус во Македонија

Р.С.Европа - 05.04.2020

Нови 72 случаи на заразени со коронавирусот регистрирани во земјав со што бројот на евидентирани порасна на 555 луѓе, соопшти денеска министерството за здравство. Бројот на починати денеска изнесува 18, што значи во изминативе 24 часа починало само ...

Еден починат и нови 72 заразени лица со ковид-19 во последните 24 часа

Нова ТВ - 05.04.2020

Маж на возраст од 63 години од струшко Лабуништа, неколку часа по приемот со тешка клиничка слика, починал на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, информираат од Министерството за здравство (МЗ).

Состојба до 05.04.2020: Во Македонија има нови 72 заболени и 3 излечени пациенти

Црнобело - 05.04.2020

Објавено е соопштението за состојбата на корона вирус во Македонија до 5-ти април - детален преглед во продолжение. За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, ...

Почина уште еден кумановец од коронавирус

+инфо - 05.04.2020

Почина едно лице од Куманово во болницата „8 Септември“ во Скопје, што знали дека во последните 24 час имаме двајца починати, затоа што во текот на денот почина и маж од струшко Лабуништа на 63-годишна возраст, кој бил донесен со тешка клиничка ...

ВИДЕО: Во Градската болница починал кумановец од Ковид – 19

А1 On - 05.04.2020

Освен 63-годишното лице од Лабуништа кое починало на Инфективната клиника како последица на коронавирусот, во последниве 24 часа уште едно лице од Куманово починало во Градската болница „8 Септември“ од Ковид-19, со што бројот на смртни случаи се ...

Двајца починати во последните 24 часа, 72 ново заразени

Нова ТВ - 05.04.2020

Едно лице од Романовце, Кумановско, на возраст од 56-години почина како последица од инфекција со Ковид-19, потврди министерот за здравство Венко Филипче. Лицето било хоспитализирано во болницата „8 Септември“ на 1 април, откако добил позитивен тест ...

ВИДЕО: Во Србија 284 новозаразени од коронавирус, 7 смртни случаи

А1 On - 05.04.2020

Во Србија до 15 часот денеска се регистрирано вкупно 1908 потврдени случаи на Ковид-19. Во последните 24 часа регистрирани се уште 284 заразени, а тестирани се 959 лица. Хоспитализирани се 1082 пациенти, на респиратор се 98 пациенти.

Пациент заболен со коронавирус почина во болницата „8 Септември“

360 степени - 05.04.2020

Едно лице од Куманово кое на 1 април беше потврдено дека е позитивно на коронавирусот, почина во болницата „8 септември“, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Министерот информацијата ја сподели на денешната прес-конференција, а ...

Регистрирани 72 новозаболени од коронавирусот

МКД - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.

Коста јаневски објави: засега на територијата на Струмица нема ниту еден позитивен на вирусот, Двата случаи се од други ...

Струмица Денес - 05.04.2020

Почитувани сограѓани, Во ова неделно попладне кога сите сме во своите домови, сакам со вас да ја споделам информацијата дека на територијата на општина Струмица до сега нема ниту еден докажан позитивен пациент со корона вирус.

Нови 72 заболени од кои 21 во Куманово, еден починат и тројца излекувани

24Инфо - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.

Филипче: Во болницата „8-ми Септември“ почина и кумановец позитивен на Ковид-19

iPortal - 05.04.2020

Министерот Венко Филипче информираше за уште едно починато лице, покрај 63-годишниот маж од Лабуништа. Станува збор за лице од Куманово кое што починало во болницата 8-ми септември во Скопје.

72 нови случаи на коронавирус во земјата

Бриф - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.

Кумановец починал во Градската болница „8 Септември“, Филипче најави зајакнување на мерките

MTM - 05.04.2020

Освен 63-годишното лице од Лабуништа, кое починало на Инфективната клиника како последица на коронавирусот, во последниве 24 часа уште едно лице од Куманово починало во Градската болница „8 Септември“ од Ковид-19, со што бројот на смртни случаи се ...

Нови 72 случаја позитивни на коронавирус, еден починат, досега вкупно 555 заболени

Опсервер - 05.04.2020

Скопје, 5 април 2020 () – Нови 72 нови случаја на коронавирус се регистрирани во последните 24 часа во земјата, едно лице е починато, а три лица се излекувани и денеска заминуваат од Клиниката за инфективни болести, објави министерот за здравство ...

Потврдени 72 нови случаи позитивни на Ковид- 19 во нашата држава

Бизнис Вести - 05.04.2020

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, неколку часа по приемот во болница, почина маж од Лабуништа (Струга) на 63 годишна возраст донесен на клиниката со тешка клиничка слика.

Јаневски: Во Струмица нема позитивни на короноавирусот

Вечер Прес - 05.04.2020

На територијата на општина Струмица до сега нема ниту еден докажан позитивен пациент со корона вирус, објави пред малку градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски на фејсбук. -Двата случаи регистрирани во статистиката на Mинистерството за здравство ...

Расте бројот на новозаразени во Македонија: Потврдени нови 72 случаи со коронавирус, почина еден пациент

Република - 05.04.2020

Потврдени 72 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 555 лица Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, неколку часа по приемот во болница, ...

Најнова вест: 72 новозаразени од коронавирус и еден мртов

Centar - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.

КОРОНАВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА: Нови 72 заразени, еден починат, вкупно 555 заболени

Денешен - 05.04.2020

Нови 72 случаја на коронавирус се регистрирани во последните 24 часа во земјата, едно лице е починато, а три лица се излекувани и денеска заминуваат од Клиниката за инфективни болести, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук ...

72 нови случаи на коронавирус, од нив два во Битола

Тера - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, ...

Регистрирани 72 нови случаи на заразени со коронавирус, почина 63-годишен маж од Лабуништа

Локално - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на заразени со коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.

Филипче: 72 нови случаи на коронавирус, 1 починат

Скопје инфо - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.

СВЕДОШТВО: Пациентка од Скопје раскажува како го победила Ковид-19 (ВИДЕО)

Денешен - 05.04.2020

Пациентка излечена од коронавирусот Ковид-19, која во средата ја напушти Клиниката за инфективни болести во Скопје по 17 дена лекување, за „360 степени“ сведочи за тоа како се заразила, какви мерки на заштита презела кон своето семејство, како се ...

21 новозаболен од коронавирус во Куманово, вкупно 114

Kumanovo News - 05.04.2020

Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби со два контролни негативни теста, денес заминуваат 3 пациенти. На клиниката неколку часа по приемот во болница, почина маж од Лабуништа (Струга) на 63 годишна возраст донесен на клиниката со ...

Нови 72 случаи позитивни на корона вирусот, еден починат: Досега вкупно 555 заболени

еМагазин - 05.04.2020

Нови 72 случаи на корона вирусот се регистрирани во последните 24 часа во земјата, едно лице е починато, а три лица се излекувани и денеска заминуваат од Клиниката за инфективни болести, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук ...

Нови 72 случаја позитивни на коронавирус, еден починат, досега вкупно 555 заболени

Frontline - 05.04.2020

Нови 72 нови случаја на коронавирус се регистрирани во последните 24 часа во земјата, едно лице е починато, а три лица се излекувани и денеска заминуваат од Клиниката за инфективни болести, објави министерот за здравство Венко Филипче на својот ...

Филипче: За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус

Вечер Прес - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.

Нови 72 случаи на Ковид-19 во земјава, пациент од струшко Лабуништа почина на инфективно, тројца излекувани

Точка - 05.04.2020

Во период од 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјава, информираат од министерството за здравство. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, ...

Еден пациент почина, 73 новозаболени и тројца излекувани од коронавирус

MTM - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата, од кои најголемиот број во Куманово. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – ...

Во болницата „8 Септември“ почина и кумановец позитивен на коронавирусот

Точка - 05.04.2020

Освен пациентот од струшкото село Лабуништа кој што почина на Инфективната клиника, а кој што имал тешка клиничка слика, во болницата „8 Септември“ почина и Кумановец чиј тест на 1-ви април бил позитивен на коронавирусот“ – соопшти министерот за ...

Вкупната бројка на пациенти со КОВИД-19 изнесува 555: Венко Филипче

Женски магазин - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.

Починале двајца, а не еден од коронавирус – Министерот Филипче објави за уште една смрт на пациент позитивен на ...

Centar - 05.04.2020

Министерот Венко Филипче на вонредната прес конференција оддржана попладнево, соопшти дека освен починатиот пациент од Инфективна клиника од Лабуништа, починал уште еден пациент од Куманово, но во болнициата „8 Септември“, кој бил позитивен на ...

Еден нов потврден случај на корона во Гостивар во последните 24 часа

Gostivarpress.mk - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. Министерството за здравство соопшти дека новите случаи по градови се: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, ...

Во болницата „8-ми Септември“ почина и кумановец позитивен на Ковид 19

Либертас - 05.04.2020

Министерот Венко Филипче информираше за уште едно починато лице, покрај 63-годишниот маж од Лабуништа. Станува збор за лице од Куманово кое што починало во болницата 8-ми септември во Скопје.

Регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус

iPortal - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.

Почина уште еден пациент од коронавирус, вкупно пет во Куманово

Kumanovo News - 05.04.2020

- Уште едно лице од Куманово во болницата „8 Септември“ во Скопје е починато, потврден е за позитивен на вирусот КОВИД-19 на 1 април,- соопшти Филипче. Пациентот бил на 56-годишна возраст.

Јаневски: Во Струмица нема позитивни на короноавирусот

Опсервер - 05.04.2020

Струмица, 5 април 2020 () – На територијата на општина Струмица до сега нема ниту еден докажан позитивен пациент со корона вирус, објави пред малку градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски на фејсбук.

Уште едно лице од Куманово почина од корона вирусот

еМагазин - 05.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција информира дека освен починатиот 63-годишен маж од струшкото село Лабуништа, починало уште едно лице од Куманово во ГОБ „8 Септември“, потврден за позитивен на корона вирусот на 1 ...

Кумановец починал во „8 Септември“, Филипче најави зајакнување на мерките

Н.Македонија - 05.04.2020

Освен 63-годишното лице од Лабуништа, кое починало на Инфективната клиника како последица на коронавирусот, во последниве 24 часа уште едно лице од Куманово починало во Градската болница „8 Септември“ од ковид-19, со што бројот на смртни случаи се ...

Еден пациент почина, 72 новозаболени и тројца излекувани од коронавирус

Н.Македонија - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата, од кои најголемиот број во Куманово. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – ...

Уште еден починат и нови 72 заразени од коронавирус

Expres - 05.04.2020

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби неколку часа по приемот во болница, почина маж од Лабуништа (Струга) на 63 годишна возраст донесен на клиниката со тешка клиничка слика.

(ВИДЕО) Излекувана пациентка раскажува како го победи корона вирусот, но сподели и совети кои ќе ни се помош на сите

Скопје1 - 05.04.2020

На емисијата „360 степени“ за прв пат во Македонија преку видео се огласи излекуван пациент од корона вирусот. Станува збор за жена, која после 2 негативни тестови, е пуштена на домашно лекување.

72 нови случаи на КОВИД 19, починал маж од Лабуништа донесен во тешка состојба

AKO - 05.04.2020

За последните 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата, најмногу за еден ден од почетокот на епидемијата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, ...

Филипче: Еден починат, 72 нови случаи на коронавирус

Мак. Весник - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.

Почина маж од струшко Лабуништа на Инфективната клиника во Скопје, 15 заболени со корона во тешка состојба

Скопје1 - 05.04.2020

Во моментов на Инфективната клиника се хоспитализирани 72 пациенти, 15 со тешка клиничка слика, 11 на механичка вентилација, другите пациенти се стабилни, соопшти министерот Венко Филипче.

Еден пациент почина, 73 новозаболени и тројца излекувани од коронавирус

Денар - 05.04.2020

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата, од кои најголемиот број во Куманово. По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – ...

Две годишно дете заболено со коронавирус, најмладиот пациент на Клиниката за инфективни болести

MakPress - 05.04.2020

Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби со два контролни негативни теста, денес заминуваат тројца пациенти. На клиниката неколку часа по приемот во болница, почина маж од Лабуништа (Струга) на 63 годишна возраст донесен на клиниката ...

Филипче : Маж од Куманово и жена од Лабуништа починаа од коронавирус , нови 53 заболени

Канал5 - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка изнесува 483 лица, соопшти на Фејсбук министерот за здравство Венко Филипче. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и ...

Евидентирани петмина починати, 53 нови заболени од Ковид-19 во земјава

Фокус - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа ...

Прва жртва на коронавирусот во Грузија

ТВ21 - 04.04.2020

Во Грузија денеска е регистрирана првата жртва на коронавирусот. Станува збор за 79-годишна жена. Починатата пациентка боледувала и од уште неколку други болести, и била во лоша здравствена состојба.

Нови 53 заразени со коронавирус во Македонија, петмина починати

24 Вести - 04.04.2020

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени од коронавирус, жена од Лабуништа (Струга) на возраст од 71 година и маж на возраст од 77 години од Куманово ...

Нови 53 случаи со коронавирус, вкупно 483, евидентирани пет починати

ТВ21 - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица, На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени од ...

Нови 53 позитивни на коронавирус, пет починати

Телма - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа ...

53 нови регистрирани на КОВИД-19, петмина починати, соопшти Министерството за здравство

Сакам да кажам - 04.04.2020

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени од коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Станува збор за жена од Лабуништа (Струга) на возраст од 71 година и маж на возраст од 77 години ...

Нови 53 заразени, двајца пациенти починаа на Инфентивната клиника

Глас на Америка - 04.04.2020

И Радовиш се најде на листата на градови каде има заразени жители. Четириесетина здравствени работници се меѓу заболените. Кај три лица кои починаа изминатите денови, тестовите покажаа дека биле заразени од коронавирусот.

Филипче: Петмина починати и 53 новозаразени со корнавирус во земјава

Слободен Печат - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица, информира министерот за здравство, Венко Филипче на својот фејсбук профил.

53 новозаболени и пет нови жртви од корoнавирусот

+инфо - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа ...

Состојба до 04.04.2020: Во Македонија има 53 нови случаи, вкупно 446 активни

Црнобело - 04.04.2020

Од Министерот за здравство е објавена новата состојба на пациенти со корона вирус во Македонија на 4-ти април до 15 часот - во продолжение детален преглед. Деталната состојба во Македонија е следна според изјавата на Министерот Венко Филипче: Во ...

53 нови заразени и петмина починати

OhridNews - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. По градови: Скопје -13, Куманово -8, Штип -5, Прилеп – 2, Струга – 14, Тетово – 2, Велес – 1, Гостивар – 2 и Кочани – ...

Потврдени нови 53 случаи на коронавирус, вкупниот број на починати се искачи на 17

Макфакс - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје ...

Денеска најголем број нови случаи на коронавирус, заразени се уште 53 лица

360 степени - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие, потврдени се 53 нови случаи позитивни на ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје ...

Рекордни 53 случаи со коронавирус

Факултети - 04.04.2020

53 нови случаи се позитивни на Ковид- 19, а вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица, извести Министерството за здравство. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени од коронавирус, ...

Ситуацијата се влошува: нови 53 случаи на корона вирус во македонија, 5 лица починаа!

Струмица Денес - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа ...

Кај 108 лица заразени со коронавирус во Македонија присутни се хронични заболувања

Press24 - 04.04.2020

Според последните податоци, објавени вчера, бројот на заболени со коронавирусот во Македонија изнесува 430. „Во однос на коморбидитети, кај 108 лица се присутни хронична/и здравствени состојби, од кои 79 лица имаат кардиоваскуларна болест, 24 лица ...

Нови 53 лица заразени со коронавирус, вкупно 483

МКД - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа ...

Нови 53 случаи со коронавирус

Деца - 04.04.2020

53 нови случаи се позитивни на Ковид- 19, а вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица, извести Министерството за здравство. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени од коронавирус, ...

Пет починати, 53 ново заразени, вкупно 483

Нова ТВ - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, а вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Оваа вест на својата фејсбук страна ја објави министерот Венко Филипче.

53 новoзаболени, пет нови жртви од коронавирусот

Нетпрес - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа ...

Системот на Филипче се распаѓа- над 50 новозаболени и 5 починати лица

Курир - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица, На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени од ...

53 нови случаи на Ковид-19 во земјава, 5 нови починати

Сител - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица, На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени од ...

Рекордни нови 53 заболени од коронавирус - бројот на смртни случаи се искачи на 17

Press24 - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица, информираше министерот за здравство Венко Филипче преку својата официјална Фејсбук страна.

Двајца починати на Инфективна, 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19

А1 On - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа ...

Нови 53 заразени од Ковид 19 и пет смртни случаи во Македонија

Р.С.Европа - 04.04.2020

Нови 53 случаи на потврдени пациенти заразени со короноавирусот евидентира министерството за здравство во изминативе 24 часа. Со последните евидентирани денеска бројката на позитивни на Ковид 19 изнесува 483 луѓе.

Рекорден број на позитивни лица во земјава, пет лица го загубија животот

Скопје24 - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје го загубија животот ...

Нови 53 заболени од Ковид 19, пет починати

Независен - 04.04.2020

Фото: Б. Грданоски Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби ...

Бројката на починати од Ковид-19 се искачи на 17, заразени нови 53 лица

Радио МОФ - 04.04.2020

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени од коронавирус, информираа денеска од Министерството за здравство (МЗ). Оттаму велат дека се работи за жена од Лабуништа на возраст од 71 година и маж ...

Алармантен раст на бројот на новозаразени во Македонија: Потврдени нови 72 случаи со коронавирус, почина еден пациент

Курир - 04.04.2020

Потврдени 72 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 555 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, неколку часа по приемот во болница, ...

Црн рекорд во Македонија- Регистрирани се 5 нови починати и дури 53 новозаболени со Корона

Алфа - 04.04.2020

Рекорден број на заразени и починати од корона вирус во земјава – за само 24 часа во Македонија дијагностицирани биле 53 новозаболени од Ковид 19, а починале пет пациенти. Од нив тројца се нови, а двајца починале во текот на неделава.

Филипче: Пет починати, 53 новозаразени од коронавирус во земјава

24Инфо - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа ...

Потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19: Бројката се искачи на 483 заболени

Женски магазин - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа ...

Двајца починати од корона вирус, нови 53 случаи, вкупно 483 заболени

Frontline - 04.04.2020

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени од корон авирус, жена од Лабуништа (Струга) на возраст од 71 година и маж на возраст од 77 години од ...

ТАНЦОТ ПРОДОЛЖУВА: Евидентирани пет починати, 53 ново заразени, вкупно 483!

Денешен - 04.04.2020

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени од коронавирус, жена од Лабуништа (Струга) на возраст од 71 година и маж на возраст од 77 години од Куманово ...

Нови 53 случаи на заразени од корона вирусот, вкупно 483: Пет починати

еМагазин - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени од ...

Починатиот пациент од Куманово на Инфективната клиника во Скопје бил позитивен на Ковид-19

Скопје инфо - 04.04.2020

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус. За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска во редовното ...

Нови 53 позитивни на коронавирус, 5 починати

Република - 04.04.2020

Потврдени се 53 нови случаи позитивни на ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица, информраш Министерството за здравство. Во последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца ...

Заболени од Ковид 19 уште 53 лица, вкупно во земјава 483 заразени

Вечер Прес - 04.04.2020

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени од коронавирус, жена од Лабуништа (Струга) на возраст од 71 година и маж на возраст од 77 години од Куманово ...

Од Инфективна клиника после 17 дена си замина пациентка излечена од ковид-19: Никого не заразив!

Република - 04.04.2020

Пациентка излечена од коронавирусот ковид-19, која во средата ја напушти Клиниката за инфективни болести во Скопје по 17 дена лекување, за „360 степени“ сведочи за тоа како се заразила, какви мерки на заштита презела кон своето семејство, како се ...

Потврдени нови 53 случаи на коронавирус, вкупниот број на починати се искачи на 17

MTM - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје ...

Нови 53 случаи со коронавирус, вкупно 483, евидентирани пет починати

Опсервер - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица, На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени од ...

Нови 53 случаи со коронавирус, вкупно 483, евидентирани пет починати

Вечер Прес - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица, На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени од ...

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: 53 нови случаи на коронавирус во земјава

Фактор - 04.04.2020

За 24 часа регистрирани се 53 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје -13, Куманово -8, Штип -5, Прилеп – 2, Струга – 14, Тетово – 2, Велес – 1, Гостивар – 2 и Кочани – 6.

Пет починати лица и 53 нови случаи на коронавирус во државата

Тера - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа ...

Потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19

Бизнис Вести - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа ...

Нови 53 случаи со коронавирус, вкупно 483, евидентирани пет починати

CivilMedia - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица, На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени од ...

Во Куманово осум новозаболени од коронавирус, еден починат, соопшти Министерството за здравство

Kumanovo News - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се осум случаи во Куманово, од 53 позитивни на КОВИД- 19 во државата. Вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни ...

(ВИДЕО) 360° Сведоштво од пациентка излечена од ковид-19, која во средата ја напушти Инфективна клиника по 17 дена ...

Либертас - 04.04.2020

Пациентка која е излечена од коронавирусот ковид-19 која во средата ја напушти Клиниката за инфективни болести во Скопје по 17 дена лекување, за „ 360 Степени “ сведочи за тоа како се заразила, какви мерки на заштита презела кон своето семејство, ...

МЗ: 5 починати и 53 нови случаи позитивни на коронавирус

Локално - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид-19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа ...

53 нови случаи на коронавирус и 5 нови починати – вкупната бројка дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 е 483

Либертас - 04.04.2020

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени од коронавирус, жена од Лабуништа (Струга) на возраст од 71 година и маж на возраст од 77 години од Куманово ...

Филипче: Пет починати, 53 новозаразени од коронавирус во земјава, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица

Точка - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид-19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа ...

Најнова вест – Петмина мртви, нови 53 заразени – сега во Македонија има 483 случаи на коронавирус

Centar - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа ...

Кај 108 лица од заболените со коронавирусот во Македонија присутни хронична и здравствени состојби

еМагазин - 04.04.2020

Според последните податоци, објавени вчера, бројот на заболени со коронавирусот во Македонија изнесува 430. “Во однос на коморбидитети, кај 108 лица се присутни хронична/и здравствени состојби, од кои 79 лица имаат кардиоваскуларна болест, 24 лица ...

53 нови случаи на Ковид 19, пет смртни случаи, два денеска и тројца од изминатите неколку дена

Бриф - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа ...

Петмина починати од коронавирус, меѓу нив и кумановец

Кумановски м. - 04.04.2020

Кумановецот кај кој посмртно беше дијагностицирано присуство на коронавирусот, влегува во денешната статистика на петмината починати. Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани ...

Два нови позитивни пациенти со коронавирус во Гостивар

Gostivarpress.mk - 04.04.2020

За 24 часа во Македонија регистрирани се 53 нови случаи на коронавирус. Од нив два се во Гостивар, останатите по градови се: Скопје -13, Куманово -8, Штип -5, Прилеп – 2, Струга – 14, Тетово – 2, Велес – 1 и Кочани – 6.

Регистрирани се 53 нови случаи на коронавирус

iPortal - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа ...

Се зголемува бројот на позитивни лица на коронавирус и во Кочани

Бриф - 04.04.2020

Првиот пациент позитивен на коронавирус во Кочани но и во целиот источен регион, вклучувајќи ги и Виница, Берово, Делчево и Пехчево е регистриран од пред неколку дена. Жителите на градот зборваат дека се работи за фризер кој не ги почитувал мерките ...

Филипче: 5 починати и 53 нови потврдени случаи со корона вирус во земјава

Скопје инфо - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Оваа вест на својата фејсбук страна ја објави министерот Венко Филипче.

Потврдени нови 53 случаи, вкупниот број на починати се искачи на 17

Н.Македонија - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје ...

5 починати и 53 нови случаи на ковид-19 во земјава

Скопје1 - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа ...

53 нови случаи, уште двајца пациенти починаа и тројца веќе починати потврдени на КОВИД 19

AKO - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа ...

Филипче: Петмина починати и 53 новозаразени со корнавирус

Мак. Весник - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица, информира министерот за здравство, Венко Филипче на својот фејсбук профил.

Нови 53 случаи со коронавирус, вкупно 483, евидентирани пет починати

Денар - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени од ...

Три нови смртни случаеви од коронавирус меѓу кои и странец кој живеел во Скопје, 2 смртни случаеви утврдени постмортем

MakPress - 04.04.2020

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени од коронавирус, жена од Лабуништа (Струга) на возраст од 71 година и маж на возраст од 77 години од Куманово ...

Струга со најголем број на новозаразени во последното деноноќие

MakPress - 04.04.2020

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица, На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени од ...

МЗ : Починатиот пациент од Куманово на Инфективната клиника во Скопје - позитивен на Ковид-19

Канал5 - 03.04.2020

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус. За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска во ...

Починатиот пациент од Куманово на Инфективната клиника во Скопје - позитивен на Ковид-19

24 Вести - 03.04.2020

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус. За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска во ...

Починатиот пациент од Куманово имал корона вирус

Фокус - 03.04.2020

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од корона вирус. За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска ...

Во Албанија уште една жртва од Ковид-19

ТВ21 - 03.04.2020

Во Албанија регистрирана е уште една жртва од Ковид-19 со што бројот на починатите од овој опасен вирус се зголеми на 17 лица. „Во Инфективната клиника во Тирана попладнево почина 75-годишен маж.

Починатиот пациент од Куманово на Инфективната клиника во Скопје – позитивен на Ковид-19

ТВ21 - 03.04.2020

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус. За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска во ...

Починатиот пациент од Куманово за кој се чекаа резултати е позитивен на коронавирус

Макфакс - 03.04.2020

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус. За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска во ...

Починатиот пациент од Куманово имал коронавирус

360 степени - 03.04.2020

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести во Скопје бил заболен од коронавирус. За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска во редовното ...

(ВИДЕО) Од 22 часот во „360 Степени“: Интервју со Филипче, сведоштво од пациентка излечена од ковид-19

360 степени - 03.04.2020

Во „360 степени“ вечерва (3 април 2020 г.) од 22:00 часот: -интервју со министерот за здравство, Венко Филипче. -сведоштво од пациентка излечена од ковид-19, која во средата ја напушти Клиниката за инфективни болести во Скопје по 17 дена лекување ...

Пристигна резултатот и од кумановецот: Позитивен е и неговиот тест

Скопје24 - 03.04.2020

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа поч*на на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од корон*вирус. За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска во ...

(ВИДЕО) 360 Степени сезона 6, емисија 54 – интервју со Филипче, сведоштво од пациентка излечена од ковид-19

360 степени - 03.04.2020

Во новото издание на „360 степени“ (3 април 2020 г.): -интервју со министерот за здравство, Венко Филипче. -сведоштво од пациентка излечена од ковид-19, која во средата ја напушти Клиниката за инфективни болести во Скопје по 17 дена лекување ...

(ВИДЕО) Сведоштво од пациентка излечена од ковид-19, која во средата ја напушти Инфективна клиника по 17 дена лекување

360 степени - 03.04.2020

Пациентка која е излечена од коронавирусот ковид-19 која во средата ја напушти Клиниката за инфективни болести во Скопје по 17 дена лекување, за „360 Степени“ сведочи за тоа како се заразила, какви мерки на заштита презела кон своето семејство, како ...

Пациентот од Куманово кој почина доцна синоќа имал коронавирус

Слободен Печат - 03.04.2020

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус. За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска во ...

Кумановецот кој почина на Инфективната клиника во Скопје имал коронавирус

Курир - 03.04.2020

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус. За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска во ...

Починатиот пациент на Инфективна од Куманово позитивен на Ковид-19

Press24 - 03.04.2020

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус. За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска во ...

Потврдено е присуството на корона вирус кај починатиот пацинет од Куманово

ММС - 03.04.2020

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус. За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска во ...

Кумановецот кој почина на Инфективната клиника во Скопје имал коронавирус

Нетпрес - 03.04.2020

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус. За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска во ...

Уште една жртва од коронавирус во Албанија, бројката се искачи на 17

Слободен Печат - 03.04.2020

Во Албанија регистрирана е уште една жртва од Ковид-19 со што бројот на починатите од овој опасен вирус се зголеми на 17 лица. „Во Инфективната клиника во Тирана попладнево почина 75-годишен маж.

Во Албанија уште една жртва од Ковид-19

Сител - 03.04.2020

Во Албанија регистрирана е уште една жртва од Ковид-19 со што бројот на починатите од овој опасен вирус се зголеми на 17 лица. „Во Инфективната клиника во Тирана попладнево почина 75-годишен маж.

Починатиот пациент од Куманово на Инфективната позитивен на ковид-19

МКД - 03.04.2020

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус. За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска во ...

МЗ: Пациентот од Куманово кој синоќа почина на Инфективна бил заболен од корона вирус

Независен - 03.04.2020

Фото: Б. Грданоски Пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од корона вирус, информираат вечерва од Министерството за здравство.

Во Албанија уште една жртва од Ковид-19

А1 On - 03.04.2020

Во Албанија регистрирана е уште една жртва од Ковид-19 со што бројот на починатите од овој опасен вирус се зголеми на 17 лица. „Во Инфективната клиника во Тирана попладнево почина 75-годишен маж.

МЗ: Пациентот од Куманово кој синоќа почина на Инфективна бил заболен од коронавирус

Сител - 03.04.2020

Пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус, информираат вечерва од Министерството за здравство.

ДНЕВНО ИНФО-КОРОНАВИРУС (2019-nCov): Највисоката специфична зачестеност на новозаболени е во возрасна група од 40-49 ...

Panacea.mk - 03.04.2020

Од новите случаи, хоспитализирани се четири пациенти, додека останатите 26 се на домашно лекување, а кај 10 од нив е евидентирано постоење на коморбидитети. Скопје, 3 април, 2020 – Скопје и натаму е градот во кој дневно се регистрираат најголем број ...

Филипче: Двајца излечени, но и за жал двајца починати- заразени нови 46 лица со коронавирусот

Press24 - 03.04.2020

Денеска на Инфективна клиника се испишани двајца пациенти, но за жал има и двајца починати пациенти, од кои за еден од починатите се чека резултат дали е последица на коронавирусот, рече Флипче на денешната прес конференција.

Пациентот од Куманово кој вчера почина на Инфективната клиника во Скопје бил позитивен на коронавирус

А1 On - 03.04.2020

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус. За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска во ...

Кумановецот кој синоќа почина на Инфективна имал коронавирус

+инфо - 03.04.2020

Пациентот од Куманово на 70-годишна возраст кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести бил заболен од коронавирус, информира Министерството за здравство. За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска во редовното ...

МЗ: Пациентот од Куманово кој синоќа почина на Инфективна бил заболен од коронавирус

Вечер Прес - 03.04.2020

Пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус, информираат вечерва од Министерството за здравство.

МЗ: Пациентот од Куманово кој синоќа почина на Инфективна бил заболен од коронавирус

4NEWS - 03.04.2020

Пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус, информираат вечерва од Министерството за здравство.

(ВИДЕО НАЈАВА) Вечерва во 360 степени: Сведоштво на пациентка и интервју со Филипче

iPortal - 03.04.2020

Сведоштво од пациентка излечена од ковид-19, која во средата ја напушти Клиниката за инфективни болести во Скопје по 17 дена лекување. Во „360 степени“ вечерва (3 април 2020 г.) од 22:00 часот и интервју со министерот за здравство, Венко ...

Пациентот од Куманово кој синоќа почина на Инфективна бил заболен од коронавирус

Frontline - 03.04.2020

За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска во редовното соопштение за дневната состојба со ново дијагностицирани, починати и оздравени пациенти, со напомена дека за него се чекаат резултатите од тестирањето на Ковид-19 ...

МЗ: Пациентот од Куманово кој синоќа почина на Инфективна бил заболен од коронавирус

Опсервер - 03.04.2020

– Пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус, информираат вечерва од Министерството за здравство.

(ВИДЕО) 360 Степени: Интервју со Филипче, сведоштво од пациентка излечена од ковид-19

Либертас - 03.04.2020

Во новото издание на „360 степени“ (3 април 2020 г.): -интервју со министерот за здравство, Венко Филипче. -сведоштво од пациентка излечена од ковид-19, која во средата ја напушти Клиниката за инфективни болести во Скопје по 17 дена лекување ...

Во Албанија уште една жртва од Ковид-19

Либертас - 03.04.2020

Во Албанија регистрирана е уште една жртва од Ковид-19 со што бројот на починатите од овој опасен вирус се зголеми на 17 лица. „Во Инфективната клиника во Тирана попладнево почина 75-годишен маж.

Пациентот кој почина на Инфективна бил заболен од коронавирус

Фактор - 03.04.2020

Пациентот од Куманово кој синоќа почина на Инфективна бил заболен од коронавирус. За оваа информираат вечерва од Министерството за здравство. За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска во редовното соопштение за дневната ...

Во Албанија уште една жртва од Ковид-19

Опсервер - 03.04.2020

Во Албанија регистрирана е уште една жртва од Ковид-19 со што бројот на починатите од овој опасен вирус се зголеми на 17 лица. „Во Инфективната клиника во Тирана попладнево почина 75-годишен маж.

Починатиот пациент од Куманово на Инфективната клиника во Скопје – позитивен на Ковид-19

Либертас - 03.04.2020

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус. За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска во ...

Пациентка која со корона на Инфективна мина 17 дена: Никого не заразив!

iPortal - 03.04.2020

„17 дена бев на хоспитализација на Инфективна, а класицифирана сум со полесни симптоми. Сите во семејството се добро благодарение на сите мерки кои ги превземавме“, раскажа пациентка за „360 степени“ која сакаше да остане анонимна.

Излекувана е единствената пациентка од Гостивар која имаше коронавирус

Локално - 03.04.2020

Од општата болница „Д-р Ферид Мурад“ вечерва информираа дека контролниот тест на единствената регистрирана пациентка од Гостивар со коронавирус е негативен и таа е излекувана, пренесува „Гостивар пресс“ .

97 лица од заболените со коронавирусот во Македонија имаат хронична и здравствени состојби

Скопје инфо - 03.04.2020

Според последните податоци, бројот на заболени со коронавирусот во Македонија изнесува 384 лица. “Во однос на коморбидитети, кај 97 лица се присутни хронична/и здравствени состојби, од кои 73 лица имаат кардиоваскуларна болест, 23 лица се со ...

Кумановецот кој вчера почина на Клиниката во Скопје бил позитивен на вирусот

Кумановски м. - 03.04.2020

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус. За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска во ...

МЗ: Пациентот од Куманово кој синоќа почина на Инфективна бил заболен од коронавирус

24Инфо - 03.04.2020

Пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус, информираат вечерва од Министерството за здравство.

Во Албанија уште една жртва од Ковид-19

24Инфо - 03.04.2020

Во Албанија регистрирана е уште една жртва од Ковид-19 со што бројот на починатите од овој опасен вирус се зголеми на 17 лица. „Во Инфективната клиника во Тирана попладнево почина 75-годишен маж.

Пациентот од Куманово кој синоќа почина на Инфективна бил заболен од корона вирусот

еМагазин - 03.04.2020

Пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус, информираат од Министерството за здравство. За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска ...

Кумановецот кој синоќа почина на Инфективна имал коронавирус

Република - 03.04.2020

Пациентот од Куманово на 70-годишна возраст кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести бил заболен од коронавирус, информира Министерството за здравство. За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска во редовното ...

Починатиот пациент од Куманово за кој се чекаа резултати е позитивен на коронавирус

Точка - 03.04.2020

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус. За овој пациент, министерството информираше денеска во редовното ...

МЗ: Пациентот од Куманово кој синоќа почина на Инфективна бил заболен од коронавирус

Локално - 03.04.2020

Пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус, информираат вечерва од Министерството за здравство.

Починатиот пациент од Куманово за кој се чекаа резултати е позитивен на коронавирус

MTM - 03.04.2020

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус. За овој пациент, министерството информираше денеска во редовното ...

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

Фактор - 03.04.2020

Нови сознанија за корона вирусот, Ковид-19, изнесе познатиот грчки епидемиолог, Сотирос Циодрас, наведувајќи дека вирусот го напаѓа и мозокот, иако кај помал број пациенти. Сотирос, кој го предводи грчкиот кризен штаб, - Новиот корона вирус, кај ...

Кај 97 лица од заболените со коронавирусот во Македонија се присутни хронична и здравствени состојби

еМагазин - 03.04.2020

Според последните податоци, бројот на заболени со коронавирусот во Македонија изнесува 384 лица. “Во однос на коморбидитети, кај 97 лица се присутни хронична/и здравствени состојби, од кои 73 лица имаат кардиоваскуларна болест, 23 лица се со ...

Пациентот од Куманово кој почина синоќа е позитивен на коронавирус

Kumanovo News - 03.04.2020

За овој пациент, Министерството за здравство информираше денеска во редовното соопштение за дневната состојба со ново дијагностицирани, починати и оздравени пациенти, со напомена дека за него се чекаат резултатите од тестирањето на Ковид-19.

Починатиот пациент од Куманово бил позитивен на коронавирус

Н.Македонија - 03.04.2020

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово, кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, бил заболен од коронавирус. За овој пациент, министерството информираше денеска во редовното ...

Здравствените работници во Торонто засега добро се справуваат со кризата

Н.Македонија - 03.04.2020

Д-р Константин Дан Малин за пандемијата на ковид-19 во Канада Автор: Золен Георгиевска Д-р Константин Дан Малин, по потекло Македонец, од 1976 година живее и работи во Онтарио, Канада, како лекар по општа медицина и е претседател на ...

КОРОНАВИРУСОТ ВЛИЈАЕ И НА МОЗОКОТ: Грчки епидемиолог откри нови детали за вирусот!

Магазин - 03.04.2020

Новиот коронавирус предизвикува невролошко оштетување кај мал број пациенти кои развиваат потешка клиничка слика. Епидемиолог од грчкото Министерство за здравство Соитирис Циодрас претстави нови податоци добиени од тим на невролози од целиот свет, ...

Во Албанија уште една жртва од Ковид-19

MakPress - 03.04.2020

Во Албанија регистрирана е уште една жртва од Ковид-19 со што бројот на починатите од овој опасен вирус се зголеми на 17 лица. „Во Инфективната клиника во Тирана попладнево почина 75-годишен маж.

МЗ: Пациентот од Куманово кој синоќа почина на Инфективна бил заболен од коронавирус

MakPress - 03.04.2020

Пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје бил заболен од коронавирус, информираат вечерва од Министерството за здравство.

Разгледуваме можност и во болницата „8 Септември“ да се врши тестирање за КОВИД-19, вели Филипче

Сакам да кажам - 02.04.2020

Во Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје во моментов само се земаат брисеви од пациентите сомнителни на КОВИД-19, а тестирањето се прави во приватна лабараторија. Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција ...

ВИДЕО: Михаела го победи коронавирусот, па со музика ги поддржа вработените и пациентите на Инфективна, стигна порака и ...

ТВ21 - 02.04.2020

Михаела Јаневска успешно се справи со коронавирусот. Девојката која е веќе пуштена дома, се реши со музика да даде поддршка на вработените на Инфективната клиника. Стигна благодарност и од министерот Венко Филипче.

Уште еден пациент од Дебар излекуван од ковид 19

Алсат-М - 02.04.2020

Откако потполно закрепна од коронавирусот вчера еден пациент од Дебар е пуштен од Клиниката за инфективни болести. Со ова вкупниот број излекувани лица од тој град се искачи на 9. Инаку, вкупниот број на заболени од ковид-19 во земјава, заклучно со ...

(ВИДЕО) Девојката која го победи коронавирусот со песна ги бодри пациентите и персоналот на Инфективна

360 степени - 02.04.2020

Една од првите пациентки во земјава кај која заразена го победи коронавирусот и со песна преку социјалните мрежи реши да ги охрабри пациентите кои сè уште се во болница и се борат со вирусот.

Филипче: Благодарам Михаела, ти си одговорна девојка!

+инфо - 02.04.2020

Голема благодарност и до тебе Михаела! Благодарам што го препознаваш трудот на здравствените работници и што си одговорна кон своите сограѓани, напиша министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук, откако скопјанката Михаела Јаневска вчера објави ...

Пациентка која оздраве од корона вирус им заблагодари на медицинските лица

Независен - 02.04.2020

Фото: Б. Грданоски Една од пациентките која оздраве од корона вирусот е многу благодарна на персоналот во Инфективната корона. Таа со песна ги поздрави сите кои ѝ помогнале да ја преброди болеста.

РАЗГОВОР Илир Демири, лекар во Инфективната клиниката: Нема страв кај лекарите, само посветеност и ентузијазам

Слободен Печат - 02.04.2020

Во зависност од тежината на болеста, пристапот се прилагодува за секој пациенти, но генерално сите пациенти добиваат антибиотици и кислородна поддршка. За потешките случаи веќе почна користењето на лековите за маларија и ХИВ, вели д-р Демири.

Здравствениот тим на УМС на ВМРО-ДПМНЕ го објави на македонски јазик најпреведуваниот документ поврзан со коронавирусот

Курир - 02.04.2020

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ го објави на македонски јазик најпреведуваниот документ поврзан со коронавирусот. -Здравствениот тим на УМС на ВМРО-ДПМНЕ во изминатиот период работеше на превод на значајни документи за правенција, третман и ...

„Stand by me“: Mихаела Јаневска ја обележа успешната битка со коронавирусот и го отпоздрави медицинскиот персонал

Радио МОФ - 02.04.2020

„Откако се изборив со коронавирусот и ја напуштив болницата со два негативни теста, се чувствувам како најсреќниот човек на светот. Многу сум среќна што сум конечно дома, бидејки своеволно отидов директно од авион во болница.

Грчки епидемиолог открива нови детали и симптоми- коронавирусот го оштетува и мозокот

Press24 - 02.04.2020

Новиот коронависрус предузвикува неуролошки оштетувања кај мал број на пациенти кои развиваат тешка клиничка слика. Епидемиолог од грчкото Министерство за здравство Соитирис Циодрас претстави нови податоци добиени од тим на невролози од целиот свет, ...

Здравствениот тим на УМС на ВМРО-ДПМНЕ го објави на македонски јазик најпреведуваниот документ поврзан со коронавирусот

Нетпрес - 02.04.2020

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ го објави на македонски јазик најпреведуваниот документ поврзан со коронавирусот. -Здравствениот тим на УМС на ВМРО-ДПМНЕ во изминатиот период работеше на превод на значајни документи за правенција, третман и ...

Добри вести од Гостивар: Излекувана единствената пациентка која имаше Ковид 19

Press24 - 02.04.2020

Од општата болница „Д-р Ферид Мурад“ вечерва информираа дека контролниот тест на единствената регистрирана пациентка од Гостивар со коронавирус е негативен и таа е излекувана, пренесува „Гостивар пресс“.

Михаела го победи коронавирусот и со песна се заблагодари на медицинскиот персонал

Кајгана - 02.04.2020

Една од првите пациентки заболени со коронавирусот во нашата земја е оздравена и веќе е дома, од каде упати топол поздрав до медицинските лица кои се грижеа за неа. Михаела Јаневска совесно се пријавила своеволно да биде тестирана веднаш штом ...

Грчки инфектолог предупреди: „Коронавирусот предизвикува невролошки оштетувања, а кај некои пациенти и мозочен удар“

Точка - 02.04.2020

Претставник на грчкото Министерство за здравство на денешната конференција изнел нови сознанија за коронавирусот. Коронавирус SARS-CoV-2 предизвикува невролошки оштетувања кај мал број пациенти кои развиваат потешка клиничка слика.

Убава вест за Гостивар: Излекувана единствената пациентка која имаше Ковид 19!

Gostivarpress.mk - 02.04.2020

Од општата болница „Д-р Ферид Мурад“ вечерва информираа дека контролниот тест на единствената регистрирана пациентка од Гостивар со коронавирус е негативен и таа е излекувана. „П осебна благодарност на пациентката која во текот на целиот период беше ...

Михаела од Скопје го победи коронавирусот: Се чувствувам како најсреќниот човек на светот! (ВИДЕО)

Скопје инфо - 02.04.2020

Бројот на излекувани лица од новиот коронавирус е многу голем, а секојдневно лица од целиот свет кои ја победиле заразата, ги споделуваат своите искуствата и шират позитивна енергија, со апел да се седи дома.

Бројот на излекувани пациенти со коронавирус во Македонија се искачи на 17

MTM - 02.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска, се испишани пет пациенти. Тие биле негативни на двата контролни теста, во добра општа состојба и ќе се упатат на домашно ...

Бројката постојано се зголемува: Филипче потврди за 384 заразени

Република - 02.04.2020

Во изминатите 24 часа се направени 342 тестирања и регистрирани се 30 нови случаи со што вкупната бројка на дијагностицирани пациенти изнесува 384 лица. Според местото на живеење досега случаи се регистрирани во Скопје, Куманово, Дебар, Штип, ...

Осум пациенти со коронавирус со потешка клиничка слика

еМагазин - 02.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција информираше дека на Клиниката за инфективни болести во Скопје се хоспитализирани 64 пациенти. Во изминатите 24 часа примени се шест нови пациенти.

Коронавирусот предизвикува невролошки оштетувања, а кај некои пациенти и мозочен удар: Предупредување на грчки ...

Република - 02.04.2020

Претставник на грчкото Министерство за здравство на денешната конференција изнел нови сознанија за коронавирусот. Коронавирус SARS-CoV-2 предизвикува невролошки оштетувања кај мал број пациенти кои развиваат потешка клиничка слика.

Младата скопјанка што сама се пријави се излечи од коронавирус: Се чувствувам како најсреќниот човек на светот (ВИДЕО)

365 - 02.04.2020

Михаела Јаневска од Скопје е излечена од коронавирусот и се чувствува како најсреќниот човек на светот. Таа беше една од првите потврдени заболени во земјава, а нејзиниот случај отскокнуваше од останатите (особено во споредба со случајот на ...

Од 342 тестови за 24 часа, позитивни 30 пациенти, продолжува трендот од околу 10% позитивни на коронавирус од ...

MakPress - 02.04.2020

Во изминатите 24 часа се направени 342 тестирања и регистрирани се 30 нови случаи со што вкупната бројка на дијагностицирани пациенти изнесува 384 лица. Според местото на живеење досега случаи се регистрирани во Скопје, Куманово, Дебар, Штип, ...

Девојката од Скопје која се излекува од корона вирус, со песна ги поздрави пациентите и медицинскиот персонал

Фокус - 01.04.2020

Младата скопјанка М.Ј. која е едно од 17-те лица од земјава излекувани од корона вирус, со песна им се заблагодари на здравствените работници кои се грижеле за неа додека била сместена на клиника.

Починаа уште две пациентки од корона вирус, бројката достигна 11 починати досега

Фокус - 01.04.2020

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години. Пациентката имала претходни заболувања – коморбидитети: хронично ...

Почина родилка од Охрид

24 Вести - 01.04.2020

На жената уште веднаш и е направена целосна лабораторија и земен брис за Ковид-19. Лекарите оперативно го извадија плодот, а од стомакот на мајката е евакуиран гној. Можна причина за фебрилноста е септичната состојба на пациентката, но тестот треба ...

Почина 65-годишна пациентка од Лабуништа, уште 25 новозаболени од коронавирус

Сакам да кажам - 01.04.2020

Ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години, соопшти Министерството за здравство. Пациентката имала претходни заболувања – коморбидитети: хронично опструктивна ...

Нова жртва од коронавирус во Македонија

ТВ21 - 01.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција соопшти дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починала пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години заболена од коронавирус.

Уште еден починат од корона вирусот, 25 нови дијагностицирани

Телма - 01.04.2020

Почина уште една жена од корона вирусот, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Станува збор за 65-годишна жена која претходно била болна од хронично опструктивна болест, дијабетес и срцева слабост, како и гојазност.

Коронавирусот ја однесе и десетата жртва во Македонија

Канал5 - 01.04.2020

Ноќеска на Инфективната клиника во Скопје од коронавирусот почина 65 годишна жена од струшко Лабуништа. Таа имала претходни заболувања, хронично опструктивна белодробна болест, дијабетес, срцева слабост и обезност, информира министерот за здравство ...

Излекувани вкупно 17 пациенти од корона во земјава

Фокус - 01.04.2020

Со испишувањето на петмината пациенти од Клиниката за инфективни болести, бројот на излекувани од корона вирус, се искачи на 17 лица. Министерот за здравство, Венко Филипче соопшти дека петте пациенти биле негативни на двата контролни теста и се во ...

Досега 11 починати од КОВИД-19 во Македонија, излекувани уште петмина пациенти

Сакам да кажам - 01.04.2020

КОВИД-19 ја зеде 11. жртва во Македонија, додека уште пет пациенти се испишани од Клиниката за инфективни болести во ...

За 24 часа нови 25 случаи со коронавирус во Македонија

ТВ21 - 01.04.2020

65 годишна жена од околината на Струга е 10 жртва на коронавирусот. Од МЗ велат дека пациентката имала и други здравствени проблеми со белите дробови, висок крвен притисок и дијабетес. Во последниве 24 часа има нови 25 случаи со коронавирус, со што ...

Директорката на Инфективна: Не бевме информирани за хроничните болести на младиот пациент кој почина

Фокус - 01.04.2020

Директорката на Инфективната клиника, Милена Стевановиќ во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тие не знаеле за хроничните болести кои ги имал пациентот кој почина од корона вирус на 31 година. -Нас ни почина млад човек.

МЗ: Почина 65 годишна пациентка од Лабуништа, 25 новозаразени во последните 24 часа

Канал5 - 01.04.2020

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години. Пациентката имала претходни заболувања – коморбидитети: хронично ...

Нови 25 заразени во Македонија, почина 65-годишна жена од Лабуништа

24 Вести - 01.04.2020

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години. Пациентката имала претходни заболувања – коморбидитети: хронично ...

Уште една жртва на корона во земјава, регистрирани 25 нови случаи

Алсат-М - 01.04.2020

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починала една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години. Пациентката имала претходни заболувања – коморбидитети: хронично ...

Почина пациентка од Лабуништа, регистрирани нови 25 случаи

ТВ21 - 01.04.2020

Министерството за здравство соопшти дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години заболена од коронавирус.

Нов смртен случај од коронавирус во земјава, вкупно 11 починати лица

Убавина и Здравје - 01.04.2020

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести во Скопје починала една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 ...

Бројот на излекувани пациенти со коронавирус во Македонија се искачи на 17

Макфакс - 01.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска, се испишани пет пациенти. Тие биле негативни на двата контролни теста, во добра општа состојба и ќе се упатат на домашно ...

Излекувани вкупно 17 лица од коронавирус во земјава

360 степени - 01.04.2020

Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби денеска се испишани пет пациенти, а со тоа вкупниот број на излекувани од коронавирусот изнесува 17. Како што соопшти министерот за здравство Венко Филипче, петте пациенти биле негативни на ...

Михаела Јаневска од Скопје: Го победив коронавирусот, а сега ќе им пеам на докторите! ВИДЕО

+инфо - 01.04.2020

Откако се изборив со коронавирусот и ја напуштив болницата со два негативни теста, се чувствувам како најсреќниот човек на светот, напиша скопјанката Михаела Јаневска на својот Фејсбук профил.

Петмина излекувани, пациентка почина на Инфективната клиника

Глас на Америка - 01.04.2020

Регистрирани се 25 нови случаи на заразени со коронавирус. Отворен нов пункт за тестирање во Скопје.Четворица здравствени работници од Штип во самоизолација. Тестот потврди, починатата од Лабуништа сепак била заразена со коронавирусот СКОПЈЕ – ...

Нови 25 случаи на корона вирус во македонија – почина уште едно лице!

Струмица Денес - 01.04.2020

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во последното деноноќие се испишани 5 пациенти што боледуваа од Ковид-19, информира министерот за здравство Венко Филипче. До денес до 12 часот има 25 новооткриени заразени со коронавирус, со ...

Михаела Јаневска од Скопје: Го победив коронавирусот, а сега ќе им пеам на докторите (ВИДЕО)

Скопје24 - 01.04.2020

Денеска пеам за сите нив и за сите пациенти кои сè се уште во болница. Ова е за вас, порача Јаневска. Откако се изборив со коронавирусот и ја напуштив болницата со два негативни теста, се чувствувам како најсреќниот човек на светот, напиша ...

Михаела Јаневска од Скопје го победи коронавирусот, и испеа песна на докторите и медицинските сестри ! (ВИДЕО)

Lady - 01.04.2020

Откако се изборив со коронавирусот и ја напуштив болницата со два негативни теста, се чувствувам како најсреќниот човек на светот. Многу сум среќна што сум конечно дома, бидејки своеволно отидов директно од авион во болница.

Михаела од Скопје го победи коронавирусот: Се чувствувам како најсреќниот човек на светот! (ВИДЕО)

Слободен Печат - 01.04.2020

Бројот на излекувани лица од новиот коронавирус е многу голем, а секојдневно лица од целиот свет кои ја победиле заразата, ги споделуваат своите искуствата и шират позитивна енергија, со апел да се седи дома.

Уште еден смртен случај и нови 25 заразени лица со коронавирус во Македонија

Слободен Печат - 01.04.2020

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години. Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за ...

Михаела од Скопје го победи коронавирусот: Се чувствувам како најсреќниот човек на светот! (ВИДЕО)

Курир - 01.04.2020

Бројот на излекувани лица од новиот коронавирус е многу голем, а секојдневно лица од целиот свет кои ја победиле заразата, ги споделуваат своите искуствата и шират позитивна енергија, со апел да се седи дома.

Клучни поенти од пресот на министерот Венко Филипче 01.04.2020

Скопје24 - 01.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче и денеска ја одржа задолжителната прес конференција во која беа соопштени најновите информации поврзани со коронавирусот во државата, клучните информации прочитајте ги во продолжение: ➡️ Од Клиниката за ...

Стевановиќ: Да не се земаат лекови на своја рака

МКД - 01.04.2020

Многу малку знаеме за КОВИД-19, инфекцијата и болеста се сериозно непредвилдиви – само тоа е сигурно. Сепак, досегашното искуство покажа дека 80 отсто од пациентите развиваат многу благи симптоми или воопшто не ги забелужуваат.

(ВИДЕО) Македонката Михаела го победи Ковид-19: Сега пеам за сите пациенти кои се сè уште во болница

Хаштаг - 01.04.2020

Михаела Јаневска е млада девојка од нашата земја која се избори со КОВИД-19. Всушност таа е пациентката која во летот од Барселона за Скопје, патуваше со маска и ракавици и одвоена од другите патници, поради тоа што чувствувала симптоми на ...

Стевановиќ: Се зголемува бројот на пациенти кои развиваат тешки клинички слики

+инфо - 01.04.2020

Многу малку знаеме за ковид-19, инфекцијата и болеста се сериозно непредвилдиви – само тоа е сигурно. Сепак, досегашното искуство покажа дека 80 отсто од пациентите развиваат многу благи симптоми или воопшто не ги забелужуваат.

Стевановиќ: Се зголемува бројот на пациенти кои развиваат тешки клинички слики, но за секој се води максимална грижа

Слободен Печат - 01.04.2020

Стевановиќ уверува дека ниту еден пациент во земјава не е оставен без максимална нега и грижа. Се прават максимални напори за да се спаси сечиј живот. Какви ќе бидат статистиките, не се знае.

Стевановиќ: За секој пациент се води максимална грижа, да не се земаат лекови на своја рака

Press24 - 01.04.2020

Многу малку знаеме за КОВИД-19, инфекцијата и болеста се сериозно непредвилдиви – само тоа е сигурно. Сепак, досегашното искуство покажа дека 80 отсто од пациентите развиваат многу благи симптоми или воопшто не ги забелужуваат.

Директорката на Инфективна: Не бевме информирани за хроничните болести на младиот пациент кој почина

Скопје24 - 01.04.2020

Директорката на Инфективната клиника, Милена Стевановиќ во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тие не знаеле за хроничните болести кои ги имал пациентот кој почина од корона вирус на 31 година. -Нас ни почина млад човек.

Почина пациентка од Лабуништа, регистрирани нови 25 случаи

Сител - 01.04.2020

Министерството за здравство соопшти дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години заболена од коронавирус.

25 нови случаи позитивни на Ковид 19 – вкупно заразени 354 лица, на инфективната клиника почина уште една пациентка

Курир - 01.04.2020

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години. Пациентката имала претходни заболувања – коморбидитети: хронично ...

Уште еден починат, и нови 25 случаи на коронавирус

Нетпрес - 01.04.2020

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години. Пациентката, како што велат оттаму, имала претходни заболувања – ...

Почина пациентка од Лабуништа, регистрирани нови 25 случаи

ММС - 01.04.2020

Министерството за здравство соопшти дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години заболена од коронавирус.

Михаела Јаневска од Скопје се излечи од корона вирусот: „Јас сум најсреќниот човек на светот“

Црнобело - 01.04.2020

„Откако се изборив со корона вирусот и ја напуштив болницата со два негативни теста, се чувствувам како најсреќниот човек на светот“, вели младата скопјанка. Во Македонија од ден на ден има сѐ повеќе заболени од корона вирус, па навистина ни го грее ...

Потврдени 25 нови случаи позитивни на Ковид 19, на Инфективна во Скопје почина пациентка од Лабуништа

А1 On - 01.04.2020

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години. Пациентката имала претходни заболувања – коморбидитети: хронично ...

Филипче: Уште една жртва, 25 новозаразени и нови 5 излекувани

Р.С.Европа - 01.04.2020

На Клиниката за инфективни болести во Скопје починала една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Според него, пациентката имала претходни заболувања – коморбидитети: хронично опструктивна ...

Нов смртен случај на коронавирус во земјата, позитивна и починатата пациентка од Струга

Макфакс - 01.04.2020

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести во Скопје починала една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години. Пациентката покрај коронавирус имала и претходни заболувања: хронично опструктивна ...

Уште еден починат и нови 25 болни од ковид-19 во земјава

360 степени - 01.04.2020

Ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години. Пациентката имала претходни заболувања, како хронично опструктивна белодробна болест, дијабетес, срцева слабост и ...

Нова жртва на корона вирус, 65-годишна пациентка

Независен - 01.04.2020

Денеска од Клиниката за инфективно се испишани пет пациенти, негативни на корона вирус. На 11 од 28 пациенти во Дебар кои се на домашно лекување, им се земаат брисеви за тест. Има уште еден смртен случај, пациентка на 65-годишна возраст, со болести ...

Пет оздравени од Ковид-19, испишани од клиника. Вкупниот број на регистрирани – 354

Деца - 01.04.2020

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во последното деноноќие се испишани 5 пациенти што боледуваа од Ковид-19, информира министерот за здравство Венко Филипче. До денес до 12 часот има 25 новооткриени заразени со коронавирус, со ...

Состојба до 01.04.2020: Во Македонија 25 новoзаболени, а излечени уште 5 пациенти

Црнобело - 01.04.2020

Според најновото соопштение на Министерството, во земјава во последното деноноќие има 25 нови случаи, со што бројката на дијагностицирани вкупно изнесува 354. За жал има уште една почината пациентка, но има и уште 5 оздравени пациенти.

ВИДЕО: Македонка која се излечи од коронавирусот од дома пее за сите медицински лица и пациенти кои сè уште се борат во ...

Press24 - 01.04.2020

Михаела Јаневска е еден од 12-те пациенти во земјата кои го победија коронавирусот и се пуштени дома. Таа сними видео во кое ја пее „Stand By Me“, за да ги охрабри останатите пациенти кои се сè уште во болница и се борат со вирусот.

Пет оздравени од Ковид-19 и испишани од клиника. Новозаболени се 25

Факултети - 01.04.2020

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во последното деноноќие се испишани 5 пациенти што боледуваа од Ковид-19, информира министерот за здравство Венко Филипче. До денес до 12 часот има 25 новооткриени заразени со коронавирус, со ...

Жена на 65 годишна возраст – Нов смртен случај од коронавирус во земјава и повеќе новозаразени

Скопје24 - 01.04.2020

Во последните 24 часа има 25 нови случаи на заболени од коронавирус со што вкупниот број на заразени се зголеми на 354 лица. За жал има и уште еден смртен случај во земјава, се работи за жена на 65 годипна возраст од Лабуништа која претходно имала ...

Филипче: Жената што почина во струшката болница била позитивна на коронавирус

360 степени - 01.04.2020

Две жени од Струшко се двата нови смртни случаи во изминатите 24 часа како последица од компликации од коронавирусот. Министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференцијата денеска информира дека синоќа на Клиниката за инфективни болести и ...

Еден починат, нови 25 позитивни случаи на коронавирус во земјава

+инфо - 01.04.2020

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години. Пациентката, како што велат оттаму, имала претходни заболувања – ...

Нови 25 случаи на коронавирус во земјава, трет смртен случај на пациент од струшко

OhridNews - 01.04.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 25 нови случаи на заболени лица со коронавирус од кои 7 во Скопје, 7 во Куманово, 2 во Прилеп, 2 во Тетово, 5 во Струга, 1 во Гевгелија и 1 во Кочани, информира на денешната прес конференција министерот за ...

Потврдени 25 нови случаи позитивни на Ковид 19

Бизнис Вести - 01.04.2020

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години. Пациентката имала претходни заболувања – коморбидитети: хронично ...

Вкупно 11 починати од корона вирусот: Почина 65-годишната жена од Лабуништа

еМагазин - 01.04.2020

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје од коронавирусот почина една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години.

ВИДЕО/Михаела го победи коронавирусот, сега пее за поддршка на докторите и пациентите

Вечер Прес - 01.04.2020

Младата Михаела Јаневска е еден од 17-те пациенти во земјата кои се излекуваа и го победија коронавирусот. Михаела сними видео во кое ја пее песната „Stand By Me“, како поддршка и охрабрување за останатите пациенти кои се сè уште во болница и се ...

Филипче: Жената што почина во струшката болница била позитивна на коронавирус

Република - 01.04.2020

Пациентката која во неделата наутро почина во болница во Струга, а на која посмртно ѝ беше земен брис, е позитивна на ковид-19. Се чекаат резултатите од тестирањето на починатото лице од Битола, кое беше во самоизолација, изјави денеска Венко ...

Михаела Јаневска со песна ја прослави победата над коронавирусот: “Многу сум среќна што сум конечно дома”

Точка - 01.04.2020

Во светот секојдневно се зголемува бројот на заболени од коронавирусот, а во овој случај не е исклучок ниту нашата земја. Но, она што можеби најмногу нè радува во овој период се позитивните вести за излекуваните пациенти.

Михаела од Скопје го победи коронавирусот: Се чувствувам како најсреќниот човек на светот!

Пулс24 - 01.04.2020

Бројот на излекувани лица од новиот коронавирус е многу голем, а секојдневно лица од целиот свет кои ја победиле заразата, ги споделуваат своите искуствата и шират позитивна енергија, со апел да се седи дома.

Почина пациентка од Лабуништа имала Ковид19

Вечер Прес - 01.04.2020

Починатата пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години која била заболена од коронавирус. Пациентката имала претходни заболувања – коморбидитети: хронично опструктивна белодробна болест, дијабетес, срцева слабост и обезност.

Почина пациентка од Лабуништа, регистрирани нови 25 случаи

Опсервер - 01.04.2020

– Министерството за здравство соопшти дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години заболена од коронавирус.

12 пациенти со коронавирусот со потешка клиничка слика, од нив 5 се поставени на механичка вентилација

еМагазин - 01.04.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција информираше дека на Клиниката за инфективни болести се примени девет нови заболени од коронавирусот, со што вкупниот број на хоспитализирани е 59.

За 24 часа нови 25 случаи со коронавирус во Македонија

4NEWS - 01.04.2020

65 годишна жена од околината на Струга е 10 жртва на коронавирусот. Од МЗ велат дека пациентката имала и други здравствени проблеми со белите дробови, висок крвен притисок и дијабетес. Во последниве 24 часа има нови 25 случаи со коронавирус, со што ...

Состојба со коронавирусот во Македонија до 14 часот

Centar - 01.04.2020

Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска се испишани пет пациенти на домашно лекување. Во изминатите 24 часа се регистрирани 25 нови случаи на КОВИД-19, по градови: Скопје-7, Куманово-7, Прилеп-2, Тетово-5, Струга-2, ...

25 новозаболени од коронавирус: Почина 65-годишна жена

Женски магазин - 01.04.2020

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години. Пациентката имала претходни заболувања – коморбидитети: хронично ...

Нови два случаи на коронавирус во Прилеп

Тера - 01.04.2020

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години. Пациентката имала претходни заболувања – коморбидитети: хронично ...

Михаела Јаневска од Скопје се излечи од корона вирусот: „Јас сум најсреќниот човек на светот“

iPortal - 01.04.2020

„Откако се изборив со корона вирусот и ја напуштив болницата со два негативни теста, се чувствувам како најсреќниот човек на светот“, вели младата скопјанка. Во Македонија од ден на ден има сѐ повеќе заболени од корона вирус, па навистина ни го грее ...

Состојба со коронавирусот во Македонија: 17 излечени пациенти, 25 новозаболени – вкупно 354

Вечер Прес - 01.04.2020

Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска се испишани пет пациенти на домашно лекување (вкупниот број на излекувани од коронавирусот изнесува 17). Во изминатите 24 часа се регистрирани 25 нови случаи на КОВИД-19, вкупната ...

Колку луѓе досега во Македонија се излечија од коронавирусот?

Фактор - 01.04.2020

Излекувани се вкупно 17 лица од коронавирус во земјава. Од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби денеска се испишани пет пациенти, а со тоа вкупниот број на излекувани од коронавирусот изнесува 17.

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Неколку пациенти си одат дома, но има и нова жртва

Фактор - 01.04.2020

ПОЧИНА ЖЕНА ОД СТРУГА ОД КОРОНАВИРУСОТ Почина 65-годишна жена од коронавирусот, информираше министерот за здравство Венко Филипче, нагласувајќи дека пациентката имала повеќе коморбидитети: хронично опструктивна белодробна болест, дијабетес, срцева ...

(ВИДЕО) Михаела го победи корона вирусот: По два негативни теста, се чувствувам како најсреќниот човек на светот!

Frontline - 01.04.2020

Бројот на излекувани лица од новиот корона вирус расте, а секојдневно лица од целиот свет кои ја победиле заразата, ги споделуваат своите искуствата и шират позитивна енергија, со апел да се седи дома Бројот на излекувани лица од новиот корона вирус ...

Нов смртен случај од коронавирус во земјава, на вирусот позитивна и починатата пациентка од Струга

Точка - 01.04.2020

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести во Скопје починала една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години. Пациентката покрај коронавирус имала и претходни заболувања: хронично опструктивна ...

Стевановиќ: За секој пациент се води максимална грижа, да не се земаат лекови на своја рака

Frontline - 01.04.2020

-За жал, се зголемува бројот на пациенти кои развиваат тешки клинички слики. Пет се на механичка вентилација, а повеќе од нив имаат тешки пневмонии и се на кислородна поддршка. Сепак, има и пациенти кои се во фаза на излекување.

Лекови на своја рака не смее да се земаат, вели директорката на Инфективна

Локално - 01.04.2020

Осврнувајќи се на клиничката слика, директорката на Инфективната клинина, д-р Милена Стевановиќ во вечерашната „Топ тема“ повтори дека симтомите на КОВИД-19 се мала темепратура, гребење грло, кашлање,… Но, ситуацијата може и нагло да се влоши што е ...

Регистрирани нови 25 случаи на заразени со коронавирус, почина пациентка од Лабуништа

Локално - 01.04.2020

Министерството за здравство соопшти дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години заболена од коронавирус.

Колку животи однесе Ковид 19 кај нас?

Фактор - 01.04.2020

Досега во Македонија 11 луѓе починаа како последица на коронавирусот. Шеесет и петгодишна жена од струшкото село Лабуништа, која имала претходни заболувања, почина ноќеска од последиците на коронавирусот.

Стевановиќ: Се зголемува бројот на пациенти кои развиваат тешки клинички слики

Локално - 01.04.2020

Многу малку знаеме за КОВИД-19, инфекцијата и болеста се сериозно непредвилдиви – само тоа е сигурно. Сепак, досегашното искуство покажа дека 80 отсто од пациентите развиваат многу благи симптоми или воопшто не ги забелeжуваат.

Стевановиќ: За секој пациент се води максимална грижа, да не се земаат лекови на своја рака

24Инфо - 01.04.2020

Многу малку знаеме за КОВИД-19, инфекцијата и болеста се сериозно непредвилдиви – само тоа е сигурно. Сепак, досегашното искуство покажа дека 80 отсто од пациентите развиваат многу благи симптоми или воопшто не ги забелужуваат.

Д-р Стевановиќ од Инфективна: Терапијата е различна за секој пациент, во зависност од останатите дијагнози

Република - 01.04.2020

Многу малку знаеме за КОВИД-19, инфекцијата и болеста се сериозно непредвилдиви – само тоа е сигурно. Сепак, досегашното искуство покажа дека 80 отсто од пациентите развиваат многу благи симптоми или воопшто не ги забелужуваат.

Стевановиќ: За секој пациент се води максимална грижа, да не се земаат лекови на своја рака

Бриф - 01.04.2020

Многу малку знаеме за КОВИД-19, инфекцијата и болеста се сериозно непредвилдиви – само тоа е сигурно. Сепак, досегашното искуство покажа дека 80 отсто од пациентите развиваат многу благи симптоми или воопшто не ги забелужуваат.

Михаела се излекува од Ковид-19: Денеска пеам за лекарите и пациентите на Инфективна

24Инфо - 01.04.2020

Целиот Свет е погоден од коронавирусот. Бројот на заразени секој ден е се поголем на глобално ниво. Во Македонија има 354 заразени додека бројката на излечени е 17 лица. Скопјанката Михаела се избори со овој вирус и на својот Фејсбук профил ...