TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џонсон: Нема причина за понатамошни напади врз Сирија

Алсат-М - 15.04.2018

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави дека Лондон заедно со сојузниците ќе ги разгледа сите опции, ако сирискиот претседател Башар ал Асад повторно употреби хемиско оружје против своите граѓани во Сирија.

САД се „на готовс“ ако Дамаск нападне со хемиско оружје

Алсат-М - 15.04.2018

САД ја предупредија владата на Сирија дека се „на готовс“ за повторен напад ако Дамаск спроведе хемиски напади, објавија светските новински агенции. Предупредувањето дојде откако САД, заедно со сојузниците Франција и Велика Британија, започнаа ...

Нова резолуција за Сирија во Советот за безбедност на ООН

Телма - 15.04.2018

Франција предложи нова резолуција за Сирија во СБ на ОН, по вчерашните воздушни напади врз комплекси за производство и складирање на хемиско оружје во близина на Дамаск и Хомс. За прв пат се предлага текст во кој се обединети сите три аспекти на ...

Борбата на големите сили околу Сирија се префрли во ОН

24 Вести - 15.04.2018

Ден по воздушните напади врз цели во Сирија, денеска е мирно, откако во вчерашните напади за 50-тина минути биле истрелани над 100 проектили. Западните сили разгледуваат евентуални опции ако сириската Влада повторно употреби хемиско оружје, но ...

Сателитски слики го покажуваат уништувањето по нападот во Сирија (ФОТО)

МКД - 15.04.2018

Си-ен-ен објави сателитски снимки што го покажуваат уништувањето по нападот на цели наводно поврзани со хемиско оружје во Сирија. „Сирија соопшти дека на некои од целите воопшто нема штета.

Џонсон: Нема причина за понатамошни напади врз Сирија

+инфо - 15.04.2018

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави дека Лондон заедно со сојузниците ќе ги разгледа сите опции, ако сирискиот претседател Башар ал Асад повторно употреби хемиско оружје против своите граѓани во Сирија.

Џонсон: Нема причина за понатамошни напади врз Сирија

Сител - 15.04.2018

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави дека Лондон заедно со сојузниците ќе ги разгледа сите опции, ако сирискиот претседател Башар ал Асад повторно употреби хемиско оружје против своите граѓани во Сирија.

Џонсон: Нема причина за понатамошни напади врз Сирија

Кајгана - 15.04.2018

Лондон, 15 април 2018 (МИА) - Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави дека Лондон заедно со сојузниците ќе ги разгледа сите опции, ако сирискиот претседател Башар ал Асад повторно употреби хемиско оружје против своите граѓани во Сирија.

САД се „на готовс“ ако Дамаск нападне со хемиско оружје

Р.С.Европа - 15.04.2018

САД ја предупредија владата на Сирија дека се „на готовс“ за повторен напад ако Дамаск спроведе хемиски напади, објавија светските новински агенции. Предупредувањето дојде откако САД, заедно со сојузниците Франција и Велика Британија, започнаа ...

Џонсон: Нема причина за понатамошни напади врз Сирија

А1 On - 15.04.2018

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави дека Лондон заедно со сојузниците ќе ги разгледа сите опции, ако сирискиот претседател Башар ал Асад повторно употреби хемиско оружје против своите граѓани во Сирија.

Нови детали за местата кои беа погодени при нападите во Сирија

Факултети - 15.04.2018

Пентагон објави нови детали за трите мети на американските напади изведени заедно со британските и француските сили. Коалицијата со 76 проектили го нападна Центарот за истражување и развој Барзах во близина на Дамаск.

Џонсон: Ќе ги разгледаме сите опции ако Асад пак употреби хемиско оружје

Р.С.Европа - 15.04.2018

Лондон заедно со сојузниците ќе ги разгледа сите опции ако сирискиот претседател Башар ал Асад повторно употреби хемиско оружје против своите граѓани во Сирија, изјави шефот на британската дипломатија Борис Џонсон и додаде дека за сега ништо не е ...

ВИДЕО: Водителка прекина британски генерал кој говореше за нелогичноста на информациите за хемискиот напад во Сирија

А1 On - 15.04.2018

Генералот Џонатан Шо преку видео гостуваше во вестите на „Скај Њуз“ каде што говореше за нападот на САД, Велика Британија и Франција за Сирија. Генералот се обиде да го постави прашањето за можниот мотив на сириската влада за изведување на хемиски ...

Борис Џонсон: Нема причина за понатамошни напади врз Сирија

Слободен Печат - 15.04.2018

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави дека Лондон заедно со сојузниците ќе ги разгледа сите опции, ако сирискиот претседател Башар ал Асад повторно употреби хемиско оружје против своите граѓани во Сирија.

Ќе има ли Трета светска војна?

Слободен Печат - 15.04.2018

Нема сомнение дека ќе нема Третата светска војна, но експертите сметаат дека САД и Русија се наоѓаат на прагот на новата „студена војна“. Пишува Нано Ружин Дали кризата во Сирија во која главни актери се Русија и САД со сојузниците може да ...

Анзур: Хемиското оружје како изговор на Западот за напад врз Сирија

Локално - 15.04.2018

Заменик претседателот на сирискиот на Парламентот, Најдат Анзур денеска изјави оти верува дека западните земји би можеле да го искористат хемиското оружје како изговор за повторно да извршат воздушни напади врз неговата држава.

Захариева: Решението за кризата во Сирија може да биде само политичко

Локално - 15.04.2018

Решението за исходот од кризата во Сирија може да биде само политичкo a не воено, истакна министерката за надворешни работи Екатерина Захариева во врска со нападите на САД, Велика Британија и Франција во Сирија .

Џонсон: Нема причина за понатамошни напади врз Сирија

Независен - 15.04.2018

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави дека Лондон заедно со сојузниците ќе ги разгледа сите опции, ако сирискиот претседател Башар ал Асад повторно употреби хемиско оружје против своите граѓани во Сирија.

(ФОТО) Сирија тврди дека американските проектили не направиле никаква штета, сателитските снимки покажуваат нешто друго

Бриф - 15.04.2018

Сириските власти тврдат дека бомбардирањето од САД, Франција и Велика Британија, не им предизвикао голема материјална штета, но сателитските слики покажуваат поинаку. Американската Си-Ен-Ен објави сателитски снимки од три локации кои наводно се ...

(Видео) Шекеринска: Очекуваме нов бран на мигранти поради нередите во Сирија

Sky - 15.04.2018

Она што се случувa во Сирија, ќе има влијание и врз Македонија со зголемување на мигрантскиот притисок. Ние како држава ги подготвуваме границите за тоа, истакна вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска која заедно со премиерот ...

НАТО едногласно ги оправда нападите на САД и сојузниците врз Сирија

Sky - 15.04.2018

Претставниците на САД, Франција и Британија во НАТО денеска ги информираа останатите сојузници за нападот врз Сирија. Тие ги претставиле информаците кои укажуваат дека хемискиот напад во сирискиот град Дума на 7 април бил извршен од страна на ...

ВЕЌЕ СЕ БРОЈАТ МИЛИЈАРДИ: Кој заработи најмногу од нападите во Сирија ?!

Маркукуле - 15.04.2018

Борис Мандиќ, претседател на Здружението за надвучни пилоти смета дека доколку една држава нема полигон на кој ќе го тестира своето оружје, не може да напредува. Што значат прецизните напади на метата поврзана со арсеналот со хемиско оружје ? Дали ...

На кој верува Македонија за случувањата во Сирија, на Американците или Русите

еМагазин - 15.04.2018

Русија, Иран, Сирија и неколку други земји велат дека наводниот напад со хемиско оружје во Сирија е лажиран, и тврдат дека за тоа имаат сериозни докази. Од друга страна пак САД, Велика Британија, Франција и други западни земји го тврдат спротивното ...

Сирија: Целта на варварскиот напад беше да се спречи истрагата дали имало хемиски напад во саботата

Фокус - 14.04.2018

Сириските власти денеска ја осудија, како што нагласија, „варварската и брутална агресија“ на западните земји врз Сирија. Според Дамаск, нападите што рано изутринава ги извршија САД, Велика Британија и Франција, имале за цел да ја спречат мисијата ...

САД, Британија и Франција ја нападнаа Сирија, Трамп ја искритикува Русија

Фокус - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција рано изутринава извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума.

Шекеринска: Случувањата во Сирија ќе го зголемат мигрантскиот притисок врз Македонија

Фокус - 14.04.2018

Она што се случува на илјадници километри од нас, во Сирија, ќе има влијание и врз Македонија и со зголемување на мигрантскиот притисок, меѓутоа и со една глобална ситуација во светот која не им одговора на малите држави.

Трамп: САД и сојузниците започнаа напад врз хемиското оружје на Сирија

Глас на Америка - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција, во “комбинирана операција” против режимот на сирискиот претседател Башар Ал-Асад Претседателот Доналд Трамп, кажа дека САД, Велика Британија и Франција, започнаа “комбинирана операција” против режимот на сирискиот ...

САД, Велика Британија и Франција извршија напади врз Сирија

24 Вести - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, по обвинувањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума.

Сирија: Нема жртви во нападите, Русија го свика Советот за безбендост

Нова ТВ - 14.04.2018

Нема цивилни, ниту воени жртви во нападите што САД, Велика Британија и Франција ги извршија рано изутринава во Сирија врз цели на силите лојални на претседателот Башар ал-Асад. Според прелиминарните информации на руските сили, меѓу цивилите и меѓу ...

Дамаск: Ова е варварска и брутална агресија на Западот врз Сирија

Нова ТВ - 14.04.2018

Сириските власти денеска ја осудија, како што нагласија, „варварската и брутална агресија“ на западните земји врз Сирија. Според Дамаск, нападите што рано изутринава ги извршија САД, Велика Британија и Франција, имале за цел да ја спречат мисијата ...

ЕУ ги повика Русија и Иран да помогнат да се спречат идни хемиски напади во Сирија

24 Вести - 14.04.2018

Европската унија ги повика Русија и Иран да помогнат да се запрат евентуалните во иднина хемиски напади на сириската армија заканувајќи се со нови економски санкции. - Европската унија ги повикува сите држави, а особено Русија и Иран, да го ...

ЕУ ги повика Русија и Иран да помогнат да се спречат идни хемиски напади во Сирија

Нова ТВ - 14.04.2018

Европската Унија ги повика Русија и Иран да помогнат да се запрат евентуалните во иднина хемиски напади на сириската армија заканувајќи се со нови економски санкции. – Европската унија ги повикува сите држави, а особено Русија и Иран, да го ...

Пентагон: Уништен е најголем дел од сириското хемиско оружје

Нова ТВ - 14.04.2018

Пентагон денеска соопшти дека со ракетните напади врз Сирија бил уништен најголем дел од сириските капацитети за производство и употреба на хемиско оружје. – Иако делови од сириската инфраструктура за хемиско оружје се уште постојат, мислиме дека им ...

Шеќеринска: Ситуацијата во Сирија ќе го зголеми мигрантскиот притисок

Нова ТВ - 14.04.2018

Она што се случува на илјадници километри од нас, во Сирија, ќе има влијание и врз Македонија и со зголемување на мигрантскиот притисок, меѓутоа и со една глобална ситуација во светот која не им одговора на малите држави.

Лавров: Нападот врз Сирија е нелегитимен и неприфатлив

Нова ТВ - 14.04.2018

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска оцени дека американско-британско-францускиот ракетен напад врз Сирија е „нелегитимен и неприфатлив“. – Ќе разговараме за тоа како западните партнери ја оправдуваат својата целосно ...

Могерини: Употребата на хемиско оружје е злосторство против човештвото

Алсат-М - 14.04.2018

Европската Унија „најстрого ја осудува постојанта употреба на хемиско оружје од страна на сирискиот режим“ исткна во писмено соопштение високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, објавено по повод денешните ...

НАТО едногласно им изрази поддршка на САД, Британија и Франција

Нова ТВ - 14.04.2018

Претставниците на САД, Франција и Британија во НАТО денеска ги информираа останати сојузнички за ракетниот напад врз Сирија, при што, како што соопшти НАТО, го претставиле значителното количество информаци кои укажуваат дека хемискиот напад во ...

Сирија ја осуди „варварската и брутална агресија“ на западните земји

Алсат-М - 14.04.2018

Сириските власти денеска ја осудија, како што нагласија, „варварската и брутална агресија“ на западните земји врз Сирија. Според Дамаск, нападите што рано изутринава ги извршија САД, Велика Британија и Франција, имале за цел да ја спречат мисијата ...

Руската армија не пронашла траги на хемиско оружје во Дума

Алсат-М - 14.04.2018

Вооружените сили на Русија не пронајдоа никакви траги дека во сирискиот град Дума бил извршен напад со хемиско оружје, изјави директорот на Центарот за помирување на завојуваните страни во Сирија, Јуриј Евтушенко.

САД: Имаме докази дека Дамаск е одговорен за хемискиот напад во Дума

Алсат-М - 14.04.2018

САД имаат докази дека сириските власти се одговорни за хемискиот напад во Дума на 7 април, изјави денеска портпаролката на Белата куќа, Сара Сандерс. – Со голема доза на сигурност сметаме дека (за нападот) е одговрна Сирија и по кој знае кој пат дел ...

Нема жртви при нападите на САД, Британија и Франција врз Сирија

Алсат-М - 14.04.2018

Нема цивилни, ниту воени жртви во нападите што САД, Велика Британија и Франција ги извршија рано изутринава во Сирија врз цели на силите лојални на претседателот Башар ал-Асад. Според прелиминарните информации на руските сили, меѓу цивилите и меѓу ...

Видео: Нападот врз Дамаск и реакција на противвоздушната одбрана на сириската армија

Телма - 14.04.2018

Рано утрово околу 4 часотпо локално време, Сирија беше цел на ракетни напади од САД и сојузниците. САД, Франција и Велика Британија соопштија дека нападот има за цел да ги уништи погоните за производство на хемиско оружје кое според нив е ...

САД, Британија и Франција извршија напади врз Сирија

Алсат-М - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција рано изутринава извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинивањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума.

САД и сојузниците ја нападнаа Сирија

МКД - 14.04.2018

Рано утрово САД, Велика Британија и Франција бомбардираа повеќе владини цели во Сирија, Нападите се насочени на локации каде наводно се произведува хемиско оружје. САД се подготвени овие напади да ги продолжат сѐ додека сирискиот режим не престане ...

Пентагон: Нападите во Сирија се еднократни, за да испратат силна порака до Асад (ВИДЕО)

МКД - 14.04.2018

Американскиот секретар за одбрана, Џим Матис, ги опиша денешните напади врз повеќе цели во Сирија како „поголеми“ од оние во 2017 година, но рече дека засега не се планираат понатамошни лансирања.

САД, Британија и Франција извршија напади на Сирија

Телма - 14.04.2018

Во текот на ноќта, САД, Велика Британија и Франција бомбардираа позиции во Сирија поврзани со хемиското оружје. Русија се заканува дека нападот ќе има последици, иако изгледа дека Москва била предупредена, пренесува Дојче веле.

Бомбардирани цели во Сирија: Дали Асад ќе биде заплашен

Нова ТВ - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција во раните утрински часови бомбардираа повеќе владини цели во Сирија, кои се наводни локации за хемиско оружје. Бомбардирањето е одговор на сомнежите за хемиски напад врз жителите на сирискиот град Дума минатата ...

Франција објави снимка како лансирала ракета врз цел во Сирија (ВИДЕО)

МКД - 14.04.2018

Француската министерка за одбрана Флоренс Парли на Твитер објави снимка на француски воен брод како лансира ракетен напад врз Сирија. Според нив, целта била фабрика за производство на хемиско оружје и тоа е една од трите локации погодени од ...

Сирија: Единствената цел на оваа варварска агресија е прикривање на лагите на Западот

МКД - 14.04.2018

Сириската влада денеска ја осуди „варварската и безмилосна инвазија“ на Западот, по нападот извршен утрово од САД, Франција и Велика Британија врз сириски воени цели, извести официјалната агенција Сана.

САД, Велика Британија и Франција ја нападнаа Сирија

Телма - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција бомбардираа три локации во Сирија за кои се сомневаат дека се наоѓаат објекти за производство и складирање на хемиско оружје. Нападите беа совршено изведени и целта е постигната објави американскиот претседател ...

ЕУ солидарна со сојузниците во Сирија

Телма - 14.04.2018

Европската унија била информирана за воздушните напади врз складиштата за хемиско оружје во Сирија. Во писмено соопштение, високата претставничка за надворешна политика, Федерика Могерини, напиша дека овие специфични мерки се преземени за да се ...

„Легитимен, пропорционален чекор“: американските сојузници го пофалија нападот врз Сирија

МКД - 14.04.2018

Американските сојузници здружено ги поздравија и ги оправдаа нападите врз Сирија. САД, поддржани од Франција и Обединетото Кралство, утрово лансираа ракети кон неколку локации во Сирија. Кратко по нападот, францускиот министер за надворешни работи, ...

Сојузниците го нападнаа Дамаск, Сирија обвини за агресија

24 Вести - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, по обвинувањата дека сириските владини сили извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума. Биле нападнати цели во сирискиот главен град Дамаск и во реонот на Хомс.

Пенс: Деградирани капацитетите за хемиско оружје во Сирија

Нова ТВ - 14.04.2018

Американскиот потпретседател Мајк Пенс денеска изјави дека воздушните напади на САД, Франција и Велика Британија врз Сирија ги „деградираа и осакатија“ капацитетите за хемиско оружје на таа земја.

Сирија: Целта на варварскиот напад беше да се спречи истрагата дали имало хемиски напад во саботата

Либертас - 14.04.2018

Сириските власти денеска ја осудија, како што нагласија, „варварската и брутална агресија“ на западните земји врз Сирија. Според Дамаск, нападите што рано изутринава ги извршија САД, Велика Британија и Франција, имале за цел да ја спречат мисијата ...

САД, Велика Британија и Франција извршија напади врз Сирија

Популарно - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција рано изутринава извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума.

Реакции на нападите на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија

+инфо - 14.04.2018

Според Дамаск, нападите што рано изутринава ги извршија САД, Велика Британија и Франција, имале за цел да ја спречат мисијата на Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОЦВБ), која требаше да почне денеска во Дума, со задача да утврди дали во ...

Шекеринска: Случувањата во Сирија ќе го зголемат мигрантскиот притисок врз Македонија

Република - 14.04.2018

Она што се случува на илјадници километри од нас, во Сирија, ќе има влијание и врз Македонија и со зголемување на мигрантскиот притисок, меѓутоа и со една глобална ситуација во светот која не им одговора на малите држави.

Пентагон: Уништен е најголем дел од сириското хемиско оружје

Сител - 14.04.2018

Пентагон денеска соопшти дека со ракетните напади врз Сирија бил уништен најголем дел од сириските капацитети за производство и употреба на хемиско оружје. - Иако делови од сириската инфраструктура за хемиско оружје се уште постојат, мислиме дека им ...

НАТО едногласно им изрази поддршка на САД, Британија и Франција за нападот врз Сирија

Сител - 14.04.2018

Претставниците на САД, Франција и Британија во НАТО денеска ги информираа останати сојузнички за ракетниот напад врз Сирија, при што, како што соопшти НАТО, го претставиле значителното количество информаци кои укажуваат дека хемискиот напад во ...

(Видео) Шекеринска: Очекуваме нов бран на мигранти поради нередите во Сирија

Макфакс - 14.04.2018

Она што се случувa во Сирија, ќе има влијание и врз Македонија со зголемување на мигрантскиот притисок. Ние како држава ги подготвуваме границите за тоа, истакна вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска која заедно со премиерот ...

Пентагон: Уништен е најголем дел од сириското хемиско оружје

Република - 14.04.2018

Пентагон денеска соопшти дека со ракетните напади врз Сирија бил уништен најголем дел од сириските капацитети за производство и употреба на хемиско оружје. – Иако делови од сириската инфраструктура за хемиско оружје се уште постојат, мислиме дека им ...

ВИДЕО: САД, Велика Британија и Франција извршија напади врз Сирија

А1 On - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција рано изутринава извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума.

Сирија ја осуди „варварската и брутална агресија“ на западните земји

Кајгана - 14.04.2018

Дамаск, 14 април 2018 (МИА) - Сириските власти денеска ја осудија, како што нагласија, „варварската и брутална агресија“ на западните земји врз Сирија. Според Дамаск, нападите што рано изутринава ги извршија САД, Велика Британија и Франција, имале ...

Могерини: Употребата на хемиско оружје е злосторство против човештвото

Либертас - 14.04.2018

Европската Унија „најстрого ја осудува постојанта употреба на хемиско оружје од страна на сирискиот режим“ исткна во писмено соопштение високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, објавено по повод денешните ...

САД: Имаме докази дека Дамаск е одговорен за хемискиот напад во Дума

Либертас - 14.04.2018

– Со голема доза на сигурност сметаме дека (за нападот) е одговрна Сирија и по кој знае кој пат дел од пробеломот е тоа што Русија не стори ништо за да ја спречи – нагласи Сандерс. Таа ја обвини Москва дека не презема ништо во врска со употребата на ...

Пентагон: Уништен е најголем дел од сириското хемиско оружје

Либертас - 14.04.2018

– Иако делови од сириската инфраструктура за хемиско оружје се уште постојат, мислиме дека им нанесовме сериозен удар – изјави генерал Кенет Мекензи, кој денеска одржа брифинг во Пентагон за ракетните напади што САД ги извршија заедно со Британија и ...

НАТО ги поддржа САД и сојузниците за нападот во Сирија

Макфакс - 14.04.2018

Претставниците на САД, Франција и Британија во НАТО денеска ги информираа останатите сојузници за нападот врз Сирија. Тие ги претставиле информаците кои укажуваат дека хемискиот напад во сирискиот град Дума на 7 април бил извршен од страна на ...

Реакции на нападите на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија

Сител - 14.04.2018

Нападите што САД, Велика Британија и Франција ги извршија рано изутринава врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума, наидоа на поделни рекации ...

Шекеринска: Случувањата во Сирија ќе влијаат врз Македонија, ќе има нов бран мигранти

+инфо - 14.04.2018

Она што се случува денеска уште од раните утрински часови во Сирија покажува колку е кревка безбедносната ситуација во светот и колку за жал темите од типот на мир и безбедност повторно стануваат главни теми.

Пентагон: Уништен е најголем дел од сириското хемиско оружје

+инфо - 14.04.2018

Нема да речам дека во иднина веќе нема да вршат хемиски напади. Но, сметам дека ќе размислат долго и сериозно пред повторно да го сторат тоa, изјави генерал Кенет Мекензи. Пентагон денеска соопшти дека со ракетните напади врз Сирија бил уништен ...

Лавров: Нападот врз Сирија е нелегитимен и неприфатлив

Сител - 14.04.2018

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска оцени дека американско-британско-францускиот ракетен напад врз Сирија е „нелегитимен и неприфатлив“. - Ќе разговараме за тоа како западните партнери ја оправдуваат својата целосно ...

ЕУ ги повика Русија и Иран да помогнат да се спречат идни хемиски напади во Сирија

Сител - 14.04.2018

Европската унија ги повика Русија и Иран да помогнат да се запрат евентуалните во иднина хемиски напади на сириската армија заканувајќи се со нови економски санкции. - Европската унија ги повикува сите држави, а особено Русија и Иран, да го ...

Пентагон: Уништен е најголем дел од сириското хемиско оружје

ТВ21 - 14.04.2018

Пентагон денеска соопшти дека со ракетните напади врз Сирија бил уништен најголем дел од сириските капацитети за производство и употреба на хемиско оружје. – Иако делови од сириската инфраструктура за хемиско оружје се уште постојат, мислиме дека им ...

Пенс: Деградирани капацитетите за хемиско оружје во Сирија

+инфо - 14.04.2018

Американскиот потпретседател Мајк Пенс денеска изјави дека воздушните напади на САД, Франција и Велика Британија врз Сирија ги „деградираа и осакатија“ капацитетите за хемиско оружје на таа земја.

САД, Велика Британија и Франција ја нападнаа Сирија

+инфо - 14.04.2018

Пентагон соопшти дека се нападнати цели во сирискиот главен град Дамаск и во реонот на Хомс. Станува збор за лабораторија за научни истражувања во Дамаск, во која се претпоставува дека се произведувало хемиско и биолошко оружје, две складишта за ...

Руската армија не пронашла траги на хемиско оружје во Дума

Либертас - 14.04.2018

Вооружените сили на Русија не пронајдоа никакви траги дека во сирискиот град Дума бил извршен напад со хемиско оружје, изјави директорот на Центарот за помирување на завојуваните страни во Сирија, Јуриј Евтушенко.

Могерини: Употребата на хемиско оружје е злосторство против човештвото

Република - 14.04.2018

Европската Унија најстрого ја осудува постојанта употреба на хемиско оружје од страна на сирискиот режим исткна во писмено соопштение високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, објавено по повод денешните ...

Шекеринска: Случувањата во Сирија ќе имаат влијание и врз Македонија и со зголемување на мигрантскиот притисок

ТВ21 - 14.04.2018

Она што се случува на илјадници километри од нас, во Сирија, ќе има влијание и врз Македонија и со зголемување на мигрантскиот притисок, меѓутоа и со една глобална ситуација во светот која не им одговора на малите држави.

Лавров: Нападот врз Сирија е нелегитимен и неприфатлив

Република - 14.04.2018

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска оцени дека американско-британско-францускиот ракетен напад врз Сирија е „нелегитимен и неприфатлив“. изјави Лавров. Русија до Советот за безбедност на Обединетите нации денеска достави ...

НАТО едногласно им изрази поддршка на САД, Британија и Франција за нападот врз Сирија

+инфо - 14.04.2018

Претставниците на САД, Франција и Британија во НАТО денеска ги информираа останати сојузнички за ракетниот напад врз Сирија, при што, како што соопшти НАТО, го претставиле значителното количество информаци кои укажуваат дека хемискиот напад во ...

Русите имале докази дека Британците се вмешани во наводниот хемиски напад во Дума

Република - 14.04.2018

Руското Министерство за одбрана соопшти денеска дека има докази дека Велика Британија е вмешана во организирање на наводниот хемиски напад во сирискиот град Дума во минатиот викенд. – Имаме доказ кој покажува дека Британија директно е вмешана во ...

Реакции на нападите на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија

А1 On - 14.04.2018

Нападите што САД, Велика Британија и Франција ги извршија рано изутринава врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума, наидоа на поделни рекации ...

САД: Имаме докази дека Дамаск е одговорен за хемискиот напад во Дума

+инфо - 14.04.2018

Американскиот Стејт департмент, соопшти дека има докази кои со „голема доза на сигурност“ укажуваат оти хемискиот напад во Дума го извршиле сириските власти. САД имаат докази дека сириските власти се одговорни за хемискиот напад во Дума на 7 април, ...

ЕУ ги повика Русија и Иран да помогнат да се спречат идни хемиски напади во Сирија

ТВ21 - 14.04.2018

Европската унија ги повика Русија и Иран да помогнат да се запрат евентуалните во иднина хемиски напади на сириската армија заканувајќи се со нови економски санкции. – Европската унија ги повикува сите држави, а особено Русија и Иран, да го ...

Бугарија и Грција ги поддржаа нападите во Сирија

ТВ21 - 14.04.2018

Бугарија, која моментно претседава со ЕУ, соопшти дека нападите на САД, Франција и Велика Британија врз Сирија претставуваат одговор на воените злосторства, додека Грција го осуди наводното користење на хемиско оружје и побара негово уништување.

Целосна поддршка од НАТО за САД, Британија и Франција

Република - 14.04.2018

Претставниците на САД, Франција и Британија во НАТО денеска ги информираа останати сојузнички за ракетниот напад врз Сирија, при што, како што соопшти НАТО, го претставиле значителното количество информаци кои укажуваат дека хемискиот напад во ...

Поранешен офицер: Нападите не го уништија целото сириско хемиско оружје

Сител - 14.04.2018

Поранешен офицер, кој бил вклучен во сириската програма за хемиско оружје, тврди дека нападите на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија погодиле „делови, но не и срцето“ на таа програма.

ЕУ ги повика Русија и Иран да помогнат да се спречат идни хемиски напади во Сирија

А1 On - 14.04.2018

Европската унија ги повика Русија и Иран да помогнат да се запрат евентуалните во иднина хемиски напади на сириската армија заканувајќи се со нови економски санкции. – Европската унија ги повикува сите држави, а особено Русија и Иран, да го ...

(ВИДЕО) Шекеринска: Очекуваме нов бран на мигранти поради нередите во Сирија

А1 On - 14.04.2018

Она што се случува во Сирија, ќе има влијание и врз Македонија со зголемување на мигрантскиот притисок. Ние како држава ги подготвуваме границите за тоа, истакна вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска која заедно со премиерот ...

Бугарија и Грција ги поддржаа нападите во Сирија

+инфо - 14.04.2018

Бугарија, која моментно претседава со ЕУ, соопшти дека нападите на САД, Франција и Велика Британија врз Сирија претставуваат одговор на воените злосторства, додека Грција го осуди наводното користење на хемиско оружје и побара негово уништување.

Aмерикански претставник: Во нападот во Дума употребен е и сарин

Либертас - 14.04.2018

Во воздушните напади на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија погодени се материи кои би можеле да бидат употребени за производство на хемиско оружје, како што е сарин, изјави денеска неименуван висок претставник на американската ...

Скандал на „Скај њуз“: Водителката го исклучи од програма британскиот генерал кој зборуваше дека хемискиот напад во ...

Република - 14.04.2018

Скандал на британската национална телевизија „Скај Њуз“ откако презентерката на вестите на телевизијата, во паника го исклучи од програма бившиот генерал на британската војска кој во својата анализа изјави дека хемискот напад во Дума е измислица, и ...

Трамп го обвини Путин: Еве што изјави американскиот претседател по лансирањето на ракетите

Сител - 14.04.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера објави дека покренувањето на заедничката американско-британска-француска операција против сирискиот „криминален“ режим, е знак на одмазда за хемискиот напад.

Трамп: Овој напад е казна за Асад за хемискиот атак врз цивили

Р.С.Европа - 14.04.2018

САД, Франција и Велика Британија започнаа воени напади во Сирија гаѓајќи со ракети повеќе цели, за, како што изјави американскиот претседател Доналд Трамп, да го казнат сирискиот претседател Башар ал Асад за хемискиот напад врз цивили и да го ...

САД, Велика Британија и Франција извршија напади врз Сирија

Радио МОФ - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција рано изутринава извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума.

САД и сојузниците ја нападнаа Сирија – бомбардиран Дамаск, Русија засега не реагира

Република - 14.04.2018

Рано утрово САД, Велика Британија и Франција бомбардираа повеќе владини цели во Сирија, Нападите се насочени на локации каде наводно се произведува хемиско оружје. САД се подготвени овие напади да ги продолжат сѐ додека сирискиот режим не престане ...

САД, Велика Британија и Франција бомбардираа повеќе владини цели во Сирија

Либертас - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција во раните утрински часови бомбардираа повеќе владини цели во Сирија, кои се наводни локации за хемиско оружје. Бомбардирањето е одговор на сомнежите за хемиски напад врз жителите на сирискиот град Дума минатата ...

ВИДЕО: Три, два, еден – објавено видео од стартот на францускиот напад врз Сирија

А1 On - 14.04.2018

Министерката за одбрана на Франција, Флоренс Парли објави видео кое го прикажува почетокот на нападот што беше синоќа изведен во Сирија, под водство на САД. На видеото се слуша одбројување, а потоа започнува лансирањето на проектили во Средоземното ...

Јилдирим: Арно се сетивте да бидете човечни

Република - 14.04.2018

Турскиот премиер Бинали Јилдирим денеска се огласи за воздушните напади во Сирија од страна на САД, Велика Британија и Франција кои беа одговор за наводниот напад со хемиско оружје во градот Дума во минатиот викенд.

Нови напади на Сирија засега не се планирани

Либертас - 14.04.2018

Пентагон објави дека други напади на Сирија засега не се планирани, откако САД, Велика Британија и Франција утрово испукаа над 100 проектили на Дамаск и околината, како одмазда за наводниот хемиски напад во Дума, за кој, како што велат, е одговорен ...

Случувањата во Сирија можат да предизвикаат бегалски притисок и врз Македонија

Р.С.Европа - 14.04.2018

Како држава се подготвуваме и за зголемување на мигрантскиот притисок врз границите по нападот на САД, Франција и на Велика Британија врз Сирија, а како реакција атакот на сирискиот режим со хемиско оружје врз цивили.

Фотографиите од мртви деца не се лажни вести

Република - 14.04.2018

Американската амбасадорка во Обединетите Нации, Ники Хејли на денешната седница на Советот за безбедност истакна дека во нападите на САД и сојузниците бил уништен погон за производство на хемиско оружје.

Сојузниците се бодрат меѓу себе: Нападот во Сирија е легитимен, пропорционален чекор

Република - 14.04.2018

САД, поддржани од Франција и Обединетото Кралство, утрово лансираа ракети кон неколку локации во Сирија. Кратко по нападот, францускиот министер за надворешни работи, Жан-Ив Ле Дријан, тоа го нарече „легитимно, пропорционално и насочено“.

НАТО едногласно им изрази поддршка на САД, Британија и Франција за нападот врз Сирија

Кајгана - 14.04.2018

Брисел, 14 април 2018 (МИА) - Претставниците на САД, Франција и Британија во НАТО денеска ги информираа останати сојузнички за ракетниот напад врз Сирија, при што, како што соопшти НАТО, го претставиле значителното количество информаци кои укажуваат ...

Британија ги објави своите правни аргументи за нападот врз Сирија

Либертас - 14.04.2018

Британската Влада ги објави своите правни аргументи врз основа на кои го засновала учеството во ракетниот напад врз Сирија, јави новинската агенција ДПА. – Интервенцијата беше насочена исклучиво со цел да се избегне хуманитарна катастрофа ...

Пенс: Деградирани капацитетите за хемиско оружје во Сирија

А1 On - 14.04.2018

Американскиот потпретседател Мајк Пенс денеска изјави дека воздушните напади на САД, Франција и Велика Британија врз Сирија ги „деградираа и осакатија“ капацитетите за хемиско оружје на таа земја.

Западните сили нападнаа цели во Сирија

Либертас - 14.04.2018

Во текот на ноќта, САД, Велика Британија и Франција бомбардираа позиции во Сирија поврзани со хемиското оружје. Русија се заканува дека нападот ќе има последици, иако изгледа дека Москва била предупредена, пренесува Дојче ...

Јункер: Сирија мора да престане со користењето на хемиското оружје

Макфакс - 14.04.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод-Јункер рече дека сириската влада треба да стави крај на употребата на хемиското оружје. „Ова не е прв пат сирискиот режим да користи хемиско оружје против цивилите, но сигурно е последниот“, рече Јункер.

НАТО го поддржа нападот во Сирија

А1 On - 14.04.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ја поддржа воената акција на САД, Велика Британија и Франција против сирискиот режим, оценувајќи дека таа ќе ја намали способноста за понатамошни напади со хемиско оружје врз сирискиот народ.

Повеќето од испуканите проектили на Сирија биле пресретнати, вели москва

Сакам да кажам - 14.04.2018

Руското министерство за одбрана објави дека сириската противвоздушна одбрана пресретнала повеќето од проектилите, што САД и сојузниците ги испукаа ноќеска на Сирија, пренесе агенцијата ТАСС.

(Видео) Објавени први снимки од нападот во Сирија

Макфакс - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција ноќеска извршија воздушен напад во Сирија. На социјалните мрежи се појавија видеа од нападите во главниот град Дамаск. Пентагон претходно соопшти дека цел на нападите биле Дамаск и две локации во Хомс, каде што се ...

На дното: Американците, Французите и Англичаните удрија на Сирија

Оff.net - 14.04.2018

Ракетниот напад на САД, Франција и Велика Британија бил двојно поамбициозен од оној ланскиот но сепак, не онака габаритен како што најавуваше Трамп. Велат дека нападот бил еднократен и дека е завршен.

САД, Франција и Британија ја нападнаа Сирија со ракети

Сакам да кажам - 14.04.2018

САД, Франција и Велика Британија започнаа воени напади во Сирија за да го казнат претседателот Башар Асад за хемискиот напад врз цивили и да го одвратат од повторување, изјави денеска претседателот Доналд Трамп.

Како течеше нападот врз Сирија - „Ова е силна порака до Асад!“

Факултети - 14.04.2018

Американските, француските и британските сили, во текот на ноќта, изведоа напад врз Сирија. Фото: АР Нападот не траел долго - погодени се три цели, вклучувајќи го и истражувачкиот центар во близина на Дамаск, и две цели во Хомс.

Реакции на нападите на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија

ТВ21 - 14.04.2018

Нападите што САД, Велика Британија и Франција ги извршија рано изутринава врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума, наидоа на поделни рекации ...

Руската армија не пронашла траги на хемиско оружје во Дума

Сител - 14.04.2018

Вооружените сили на Русија не пронајдоа никакви траги дека во сирискиот град Дума бил извршен напад со хемиско оружје, изјави директорот на Центарот за помирување на завојуваните страни во Сирија, Јуриј Евтушенко.

Од минута во минута – Сирија ракетирана, Русите предупредени пред нападот

А1 On - 14.04.2018

Вербални закани, трупање оружје. Како никогаш досега САД и Русија се на ивица на голема војна, во која не може да има победник. Ваквите закани предизвикаа внимание на светската јавност, поради опасноста од судир на двете големи сили.

Според Израел нападот во Сирија е соодветен одговор

Макфакс - 14.04.2018

Израел соопшти дека заедничкиот удар на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија бил соодветен одговор на наводниот хемиски напад и предупреди дека акциите на Дамаск ја довеле земјата до опасност од нови удари, вклучувајќи ги и оние против ...

Видео: Објавени први снимки од нападот во Сирија

Таратур - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција ноќеска извршија воздушен напад во Сирија, во кој нема жртви. На социјалните мрежи се појавија видеа од нападите во главниот град Дамаск. Сириските медиуми јавија дека е погоден научно-истражувачки центар во овој ...

Турција ги поздрави нападите врз Сирија

Макфакс - 14.04.2018

Турската влада ги поздрави ударите на САД и сојузниците врз режимот на сирискиот претседател, Башар ал Асад, оценувајќи ги како соодветен одговор на наводниот напад со хемиско оружје во градот Дума.

Три, два, еден – објавено видео од стартот на синоќешниот напад

Макфакс - 14.04.2018

Министерката за одбрана на Франција, Флоренс Парли објави видео за кое тврди дека го прикажува почетокот на нападот што беше синоќа изведен во Сирија, под водство на САД. На видеото се слуша одбројување, а поатоа започнува лансирањето на проектили ...

Могерини: Употребата на хемиско оружје е злосторство против човештвото

А1 On - 14.04.2018

Европската Унија „најстрого ја осудува постојната употреба на хемиско оружје од страна на сирискиот режим“ истакна во писмено соопштение високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, објавено по повод денешните ...

САД: Имаме докази дека Дамаск е одговорен за хемискиот напад во Дума

А1 On - 14.04.2018

САД имаат докази дека сириските власти се одговорни за хемискиот напад во Дума на 7 април, изјави денеска портпаролката на Белата куќа, Сара Сандерс. – Со голема доза на сигурност сметаме дека (за нападот) е одговорна Сирија и по кој знае кој пат ...

Нема жртви при нападите на САД, Британија и Франција врз Сирија

А1 On - 14.04.2018

Нема цивилни, ниту воени жртви во нападите што САД, Велика Британија и Франција ги извршија рано изутринава во Сирија врз цели на силите лојални на претседателот Башар ал-Асад. Според прелиминарните информации на руските сили, меѓу цивилите и меѓу ...

Нови напади на Сирија засега не се планирани, објави Пентагон

Сакам да кажам - 14.04.2018

Пентагон објави дека други напади на Сирија засега не се планирани, откако САД, Велика Британија и Франција утрово испукаа над 100 проектили на Дамаск и околината, како одмазда за наводниот хемиски напад во Дума, за кој, како што велат, е одговорен ...

Шекеринска: Случувањата во Сирија ќе имаат влијание и врз Македонија и со зголемување на мигрантскиот притисок

Сител - 14.04.2018

Она што се случува на илјадници километри од нас, во Сирија, ќе има влијание и врз Македонија и со зголемување на мигрантскиот притисок, меѓутоа и со една глобална ситуација во светот која не им одговора на малите држави.

Нападот на Сирија покажа колку е кревка безбедноста во светот, и покажува колку е важно да бидеме во нато, рече ...

Сакам да кажам - 14.04.2018

Македонија се подготвува за евентуално зголемување на бројот на мигрантите на границата по нападите на Франција, САД и Велика Британија на Сирија, рече министерката за одбрана Радмила Шекеринска.

Пентагон: Уништен е најголем дел од сириското хемиско оружје

А1 On - 14.04.2018

Пентагон денеска соопшти дека со ракетните напади врз Сирија бил уништен најголем дел од сириските капацитети за производство и употреба на хемиско оружје. – Иако делови од сириската инфраструктура за хемиско оружје се уште постојат, мислиме дека им ...

Корбин, Ле Пен, Салвини со критики за нападот врз Сирија

А1 On - 14.04.2018

Повеќе опозициски партии и политичари, како што е британскиот левичарски лидер Џереми Корбин, изразија критика кон своите влади по ракетните напади врз Сирија. – Како што веќе реков, сметам дека Парламентот требаше да биде консултиран за ова прашање.

Лавров: Нападот врз Сирија е нелегитимен и неприфатлив

А1 On - 14.04.2018

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска оцени дека американско-британско-францускиот ракетен напад врз Сирија е „нелегитимен и неприфатлив“. – Ќе разговараме за тоа како западните партнери ја оправдуваат својата целосно ...

Фотографиите од мртви деца не се лажни вести, рече амбасадорката на САД во ОН

Макфакс - 14.04.2018

Американската амбасадорка во Обединетите Нации, Ники Хели на денешната седница на Советот за безбедност истакна дека во нападите на САД и сојузниците бил уништен погон за производство на хемиско оружје.

НАТО едногласно им изрази поддршка на САД, Британија и Франција за нападот врз Сирија

А1 On - 14.04.2018

Претставниците на САД, Франција и Британија во НАТО денеска ги информираа останати сојузнички за ракетниот напад врз Сирија, при што, како што соопшти НАТО, го претставиле значителното количество информаци кои укажуваат дека хемискиот напад во ...

Британија ги објави своите правни аргументи за нападот врз Сирија

А1 On - 14.04.2018

Британската Влада ги објави своите правни аргументи врз основа на кои го засновала учеството во ракетниот напад врз Сирија, јави новинската агенција ДПА. – Интервенцијата беше насочена исклучиво со цел да се избегне хуманитарна катастрофа ...

Париз: Воздушните напади „значително го намалија“ хемискиот оружен потенцијал на Сирија

А1 On - 14.04.2018

Потенцијалот на сирискиот режим да произведува и складира хемиско оружје „значително се намали“ по воздушните напади на САД, Франција и Велика Британија, изјави денеска француската министерка за одбрана Флоренс Парли.

Ќе има ли Трета светска војна?

+инфо - 14.04.2018

Нема сомнение дека ќе нема Третата светска војна, но експертите сметаат дека САД и Русија се наоѓаат на прагот на новата „студена војна“. Дали кризата во Сирија во која главни актери се Русија и САД со сојузниците може да дегенерира во Трета светска ...

Американски претставник: Во нападот во Дума употребен е и сарин

А1 On - 14.04.2018

Во воздушните напади на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија погодени се материи кои би можеле да бидат употребени за производство на хемиско оружје, како што е сарин, изјави денеска неименуван висок претставник на американската ...

Сириски функционер: Западот само бара повод да нѐ нападне

Макфакс - 14.04.2018

Заменикот на претседателот во сирискиот парламент рече дека верува оти Западот го користи хемиското оружје како изговор за нападите врз неговата земја. Наџдар Анзур наведе дека западните земји сакаат мировни разговори во Женева со предуслов да се ...

Анзур: Хемиското оружје како изговор на Западот за напад врз Сирија

ТВ21 - 14.04.2018

Заменик претседателот на сирискиот Парламентот, Најдат Анзур денеска изјави оти верува дека западните земји би можеле да го искористат хемиското оружје како изговор за повторно да извршат воздушни напади врз неговата држава.

Бугарија: Употребата на хемиско оружје е воено злосторство

Макфакс - 14.04.2018

Употребата на хемиско оружје е воено злосторство, изјави бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева. „Ние постојано ја изразуваме силната непомирливост за употреба на хемиско оружје.

Сирија, лаги и видео клипови

Оff.net - 14.04.2018

Кога ќе се сети колку ладнокрвно Колин Пауел и Тони Блер лажеа за хемиското оружје во Ирак, на човек сè почесто му доаѓа да ѕирнува и кај овие другиве извори кои имаат сосема поинаква песрпектива на настаните. Да прошетаме заедно.

Реакции на нападите на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија

Курир - 14.04.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ги поддржа, како што нагласи, „прецизните напади“ на САД, Велика Британија и Франција во Сирија Нападите што САД, Велика Британија и Франција ги извршија рано изутринава врз повеќе цели во Сирија, како ...

САД, Велика Британија и Франција извршија напади врз Сирија

Курир - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција рано изутринава извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума.

НАТО со едногласна поддршка за САД, Британија и Франција за нападот врз Сирија

Курир - 14.04.2018

Претставниците на САД, Франција и Британија во НАТО денеска ги информираа останати сојузнички за ракетниот напад врз Сирија, при што, како што соопшти НАТО, го претставиле значителното количество информаци кои укажуваат дека хемискиот напад во ...

Пенс: Деградирани капацитетите за хемиско оружје во Сирија

Курир - 14.04.2018

Американскиот потпретседател Мајк Пенс денеска изјави дека воздушните напади на САД, Франција и Велика Британија врз Сирија ги „деградираа и осакатија“ капацитетите за хемиско оружје на таа земја.

САД: Имаме докази дека Дамаск е одговорен за хемискиот напад во Дума

Курир - 14.04.2018

САД имаат докази дека сириските власти се одговорни за хемискиот напад во Дума на 7 април, изјави денеска портпаролката на Белата куќа, Сара Сандерс. – Со голема доза на сигурност сметаме дека (за нападот) е одговрна Сирија и по кој знае кој пат дел ...

Пентагон: Уништен е најголем дел од сириското хемиско оружје

Курир - 14.04.2018

Пентагон денеска соопшти дека со ракетните напади врз Сирија бил уништен најголем дел од сириските капацитети за производство и употреба на хемиско оружје. – Иако делови од сириската инфраструктура за хемиско оружје се уште постојат, мислиме дека им ...

Могерини: Употребата на хемиско оружје е злостоврство против човештвото

Курир - 14.04.2018

Европската Унија „најстрого ја осудува постојанaта употреба на хемиско оружје од страна на сирискиот режим“ истaкна во писмено соопштение високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, објавено по повод ...

Европскиот опозиционери со критики за нападот врз Сирија

Курир - 14.04.2018

Повеќе опозициски партии и политичари, како што е британскиот левичарски лидер Џереми Корбин, изразија критика кон своите влади по ракетните напади врз Сирија. – Како што веќе реков, сметам дека Парламентот требаше да биде консултиран за ова прашање.

Поранешен офицер со шокантно тврдење за хемиското оружје по нападот во Сирија

Курир - 14.04.2018

Поранешен офицер, кој бил вклучен во сириската програма за хемиско оружје, тврди дека нападите на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија погодиле „делови, но не и срцето“ на таа програма.

САД и сојузниците ја нападнаа Сирија

Тера - 14.04.2018

Рано утрово САД, Велика Британија и Франција бомбардираа повеќе владини цели во Сирија, Нападите се насочени на локации каде наводно се произведува хемиско оружје. САД се подготвени овие напади да ги продолжат сѐ додека сирискиот режим не престане ...

ВИДЕО: Како започна нападот врз Сирија – Франција објави снимка од лансирањето на проектилите

Курир - 14.04.2018

Француската министерка за одбрана Флоренс Парли на својот официјален профил на Твитер објави кратко видео на кое е прикажан почетокот на нападот кој минатата ноќ под водство на САД во соработка со Велика Британија, се изведени во Сирија.

Трамп: Одмазда за хемискиот напад

Курир - 14.04.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера објави дека покренувањето на заедничката американско-британска-француска операција против сирискиот „криминален“ режим, е знак на одмазда за хемискиот напад.

Турција: Каде бевте досега?

Курир - 14.04.2018

Турскиот премиер Бинали Јилдирим денеска се огласи за воздушните напади во Сирија од страна на САД, Велика Британија и Франција кои беа одговор за наводниот напад со хемиско оружје во градот Дума во минатиот викенд.

САД, Велика Британија и Франција извршија напади врз Сирија

Орбис - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција рано изутринава извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума.

САД, Британија и Франција извршија напади врз Сирија

CivilMedia - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција рано изутринава извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинивањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума.

Првите снимки од нападот врз Сирија: Небото осветлено од ракетите

МК News - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција рано изутрината извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума.

Шеќеринска: Македонија очекува нов мигрантски бран

Шеталиште - 14.04.2018

Она што се случува на илјадници километри од нас, во Сирија, ќе има влијание и врз Македонија и со зголемување на мигрантскиот притисок, меѓутоа и со една глобална ситуација во светот која не им одговора на малите држави.

Настаните во Сирија ќе имаат влијание врз Македонија во случај на нова мигрантската криза

Слободен Печат - 14.04.2018

Она што се случува на илјадници километри од нас, во Сирија, ќе има влијание и врз Македонија и со зголемување на мигрантскиот притисок, меѓутоа и со една глобална ситуација во светот која не им одговора на малите држави.

САД, Британија и Франција извршија напади врз Сирија

Стандард - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција рано изутринава извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума.

Реакции на светските лидери по нападите во Сирија

Независен - 14.04.2018

Нападите што САД, Велика Британија и Франција ги извршија рано изутринава врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемиско оружје во градот Дума, наидоа на поделени реакции ...

НАТО ги поддржа САД и сојузниците за нападот во Сирија

Точка - 14.04.2018

Претставниците на САД, Франција и Британија во НАТО денеска ги информираа останатите сојузници за нападот врз Сирија. Тие ги претставиле информаците кои укажуваат дека хемискиот напад во сирискиот град Дума на 7 април бил извршен од страна на ...

САД, Британија и Франција извршија ракетни напади врз Сирија

Независен - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција рано изутринава извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемиско оружје во градот Дума.

Могерини: Употребата на хемиско оружје е злосторство против човештвото

Слободен Печат - 14.04.2018

Европската Унија „најстрого ја осудува постојанта употреба на хемиско оружје од страна на сирискиот режим“ исткна во писмено соопштение високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, објавено по повод денешните ...

САД: Имаме докази дека Дамаск е одговорен за хемискиот напад во Дума

Слободен Печат - 14.04.2018

САД имаат докази дека сириските власти се одговорни за хемискиот напад во Дума на 7 април, изјави денеска портпаролката на Белата куќа, Сара Сандерс. – Со голема доза на сигурност сметаме дека (за нападот) е одговрна Сирија и по кој знае кој пат дел ...

Нема жртви при нападите на САД, Британија и Франција врз Сирија

МК News - 14.04.2018

Нема цивилни, ниту воени жртви во нападите што САД, Велика Британија и Франција ги извршија рано изутринава во Сирија врз цели на силите лојални на претседателот Башар ал-Асад. Според прелиминарните информации на руските сили, меѓу цивилите и меѓу ...

НАТО со поддршка на САД, Британија и Франција за нападот во Дума

Независен - 14.04.2018

Брисел - Претставниците на САД, Франција и Британија во НАТО денеска ги информираа другите сојузници за ракетниот напад врз Сирија, при што, како што соопшти НАТО, го претставиле значителното количество информаци кои укажуваат дека хемискиот напад ...

Пентагон: Уништен е најголем дел од сириското хемиско оружје

Слободен Печат - 14.04.2018

Пентагон денеска соопшти дека со ракетните напади врз Сирија бил уништен најголем дел од сириските капацитети за производство и употреба на хемиско оружје. – Иако делови од сириската инфраструктура за хемиско оружје се уште постојат, мислиме дека им ...

Лавров: Нападот врз Сирија е нелегитимен

Независен - 14.04.2018

Москва - Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска оцени дека американско-британско-францускиот ракетен напад врз Сирија е „нелегитимен и неприфатлив“. - Ќе разговараме за тоа како западните партнери ја оправдуваат својата целосно ...

НАТО едногласно им изрази поддршка на САД, Британија и Франција за нападот врз Сирија

Слободен Печат - 14.04.2018

Претставниците на САД, Франција и Британија во НАТО денеска ги информираа останати сојузнички за ракетниот напад врз Сирија, при што, како што соопшти НАТО, го претставиле значителното количество информаци кои укажуваат дека хемискиот напад во ...

Могерини: Употребата на хемиско оружје е злостоврство против човештвото

Стандард - 14.04.2018

Европската Унија „најстрого ја осудува постојанта употреба на хемиско оружје од страна на сирискиот режим“ исткна во писмено соопштение високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, објавено по повод денешните ...

Шекеринска: Случувањата во Сирија ќе влијаат и на Македонија

Независен - 14.04.2018

Она што се случува на илјадници километри од нас, во Сирија, ќе има влијание и врз Македонија и со зголемување на мигрантскиот притисок, меѓутоа и со една глобална ситуација во светот која не им одговора на малите држави.

Лавров: Нападот врз Сирија е нелегитимен и неприфатлив

Локално - 14.04.2018

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска оцени дека американско-британско-францускиот ракетен напад врз Сирија е „нелегитимен и неприфатлив“. – Ќе разговараме за тоа како западните партнери ја оправдуваат својата целосно ...

Сирија ја осудија „варварската агресија“ на западните земји

Стандард - 14.04.2018

Сириските власти денеска ја осудија, како што нагласија, „варварската и брутална агресија“ на западните земји врз Сирија. Според Дамаск, нападите што рано изутринава ги извршија САД, Велика Британија и Франција, имале за цел да ја спречат мисијата ...

Пенс: Деградирани капацитетите за хемиско оружје во Сирија

Локално - 14.04.2018

Американскиот потпретседател Мајк Пенс денеска изјави дека воздушните напади на САД, Франција и Велика Британија врз Сирија ги „деградираа и осакатија“ капацитетите за хемиско оружје на таа земја.

Руската армија не пронашла траги на хемиско оружје во Дума

Слободен Печат - 14.04.2018

Вооружените сили на Русија не пронајдоа никакви траги дека во сирискиот град Дума бил извршен напад со хемиско оружје, изјави директорот на Центарот за помирување на завојуваните страни во Сирија, Јуриј Евтушенко.

Могерини: Употребата на хемиско оружје е злостоврство против човештвото

CivilMedia - 14.04.2018

Европската Унија „најстрого ја осудува постојанта употреба на хемиско оружје од страна на сирискиот режим“ исткна во писмено соопштение високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, објавено по повод денешните ...

Пентагон: Сириското хемиско оружје е уништено во најголем дел

Независен - 14.04.2018

Пентагон соопшти дека со ракетните напади врз Сирија бил уништен најголем дел од сириските капацитети за производство и употреба на хемиско оружје. - Иако делови од сириската инфраструктура за хемиско оружје се уште постојат, мислиме дека им ...

Трамп го обвини Путин: Еве што изјави американскиот претседател по лансирањето на ракетите

МК News - 14.04.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера објави дека покренувањето на заедничката американско-британска-француска операција против сирискиот „криминален“ режим, е знак на одмазда за хемискиот напад.

ВИДЕО: САД, Франција и Британија ја нападнаа Сирија со ракети

Шеталиште - 14.04.2018

САД, Франција и Велика Британија започнаа воени напади во Сирија за да го казнат претседателот Башар Асад за хемискиот напад врз цивили и да го одвратат од повторување, изјави денеска претседателот Доналд Трамп.

САД, Велика Британија и Франција извршија напади врз Сирија

Локално - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција рано изутринава извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума.

Реакции на нападите на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија

Локално - 14.04.2018

Нападите што САД, Велика Британија и Франција ги извршија рано изутринава врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума, наидоа на поделни рекации ...

Руската армија не пронашла траги на хемиско оружје во Дума

Орбис - 14.04.2018

Вооружените сили на Русија не пронајдоа никакви траги дека во сирискиот град Дума бил извршен напад со хемиско оружје, изјави директорот на Центарот за помирување на завојуваните страни во Сирија, Јуриј Евтушенко.

Нема жртви при нападите на САД, Британија и Франција врз Сирија

CivilMedia - 14.04.2018

Нема цивилни, ниту воени жртви во нападите што САД, Велика Британија и Франција ги извршија рано изутринава во Сирија врз цели на силите лојални на претседателот Башар ал-Асад. Според прелиминарните информации на руските сили, меѓу цивилите и меѓу ...

Корбин, Ле Пен, Салвини, со критики за нападот врз Сирија

Локално - 14.04.2018

Повеќе опозициски партии и политичари, како што е британскиот левичарски лидер Џереми Корбин, изразија критика кон своите влади по ракетните напади врз Сирија. – Како што веќе реков, сметам дека Парламентот требаше да биде консултиран за ова прашање.

Лавров: Нападот врз Сирија е нелегитимен и неприфатлив

Стандард - 14.04.2018

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска оцени дека американско-британско-францускиот ракетен напад врз Сирија е „нелегитимен и неприфатлив“. – Ќе разговараме за тоа како западните партнери ја оправдуваат својата целосно ...

Фотографиите од мртви деца не се лажни вести, рече амбасадорката на САД во ОН

Точка - 14.04.2018

Американската амбасадорка во Обединетите Нации, Ники Хејли на денешната седница на Советот за безбедност истакна дека во нападите на САД и сојузниците бил уништен погон за производство на хемиско оружје.

Пенс: Осакатени капацитетите за хемиско оружје на Сирија

Независен - 14.04.2018

Лима - Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјави дека воздушните напади на САД, Франција и Велика Британија врз Сирија ги „деградираа и осакатија“ капацитетите за хемиско оружје на таа земја.

Јункер: Сирија мора да престане со користењето на хемиското оружје

Точка - 14.04.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод-Јункер рече дека сириската влада треба да стави крај на употребата на хемиското оружје. „Ова не е прв пат сирискиот режим да користи хемиско оружје против цивилите, но сигурно е последниот“, рече Јункер.

САД, Британија и Франција извршија напади врз Сирија

iPortal - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција рано изутринава извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинивањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума.

Според Израел нападот во Сирија е соодветен одговор

Точка - 14.04.2018

Израел соопшти дека заедничкиот удар на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија бил соодветен одговор на наводниот хемиски напад и предупреди дека акциите на Дамаск ја довеле земјата до опасност од нови удари, вклучувајќи ги и оние против ...

Турција ги поздрави нападите врз Сирија

Точка - 14.04.2018

Турската влада ги поздрави ударите на САД и сојузниците врз режимот на сирискиот претседател, Башар ал Асад, оценувајќи ги како соодветен одговор на наводниот напад со хемиско оружје во градот Дума.

ЕУ ги повика Русија и Иран да помогнат да се спречат идни хемиски напади во Сирија

Стандард - 14.04.2018

Европската унија ги повика Русија и Иран да помогнат да се запрат евентуалните во иднина хемиски напади на сириската армија заканувајќи се со нови економски санкции. – Европската унија ги повикува сите држави, а особено Русија и Иран, да го ...

Шекеринска: Случувањата во Сирија ќе имаат влијание и врз Македонија и со зголемување на мигрантскиот притисок

Орбис - 14.04.2018

Она што се случува на илјадници километри од нас, во Сирија, ќе има влијание и врз Македонија и со зголемување на мигрантскиот притисок, меѓутоа и со една глобална ситуација во светот која не им одговора на малите држави.

Пентагон: Уништен е најголем дел од сириското хемиско оружје

Орбис - 14.04.2018

Пентагон денеска соопшти дека со ракетните напади врз Сирија бил уништен најголем дел од сириските капацитети за производство и употреба на хемиско оружје. – Иако делови од сириската инфраструктура за хемиско оружје се уште постојат, мислиме дека им ...

Лавров: Нападот рз Сирија е нелегитимен и неприфатлив

Орбис - 14.04.2018

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска оцени дека американско-британско-францускиот ракетен напад врз Сирија е „нелегитимен и неприфатлив“. – Ќе разговараме за тоа како западните партнери ја оправдуваат својата целосно ...

Бугарија ги поддржа нападите во Сирија-Протести во Атина

Независен - 14.04.2018

Бугарија, која моментно претседава со ЕУ, соопшти дека нападите на САД, Франција и Велика Британија врз Сирија претставуваат одговор на воените злосторства. - Бугарија отсекогаш го застапувала ставот дека ништо не може да го оправда убивањето на ...

Британски генерал во одбрана на Асад: Неговото интервју во живо беше веднаш прекинато

Точка - 14.04.2018

Водителката на британската телевизија "Sky News" го прекина разговорот со поранешниот командант на одред на британските вооружени сили во Ирак, генералот во пензија Џонатан Шоу, откако тој започна да зборува за „бесмислените претпоставки“ дека ...

Бомбардирањето над Сирија траеше 50 минути

Локално - 14.04.2018

Ракетните напади што САД, Велика Британија и Франција ги направија во Сирија траеја вкупно 50 минути. Ова беше објавено во саботата од страна на Ал Ма’адин ТВ, цитирајќи извор од сириската армија.

Избегната Трета светска војна: Руските бази не беа цел на ракетниот напад врз Сирија

Руска реч - 14.04.2018

Сириската армија со помош на советските системи за ПВО собори преку 70 крстосувачки ракети на непријателот. Во синоќешниот напад на коалицијата предводена од САД не загина ниту еден сириски војник.

Конечно се сети некој на нив: САД вети 16 милиони долари помош за бегалците од Венецуела

Точка - 14.04.2018

Додека трае хистеријата околу бегалците од земјите од Блискиот исток и Северна Африка, Западните земји целосно ги заборавија другите краишта на светот - конкретно, Венецуела. Американскиот потпретседател Мајк Пенс соопшти во Перу дека Соединетите ...

ЕУ ги повика Русија и Иран да помогнат да се спречат идни хемиски напади во Сирија

Орбис - 14.04.2018

European union concept, digital illustration. Европската унија ги повика Русија и Иран да помогнат да се запрат евентуалните во иднина хемиски напади на сириската армија заканувајќи се со нови економски санкции.

Светот реагира на нападот на Сирија: Единствена цел на оваа варварска агресија е прикривање на лагите на Западот

Точка - 14.04.2018

Сирискиот режим денес ја осудил "варварската и сурова агресија" на Западот, по ударите кои пред утрото ги извеле САД, Франција и Велика Британија на сириски воени цели, известила официјалната агенција "Сана".

МИА Факти – фајл: Временски распоред на нападите врз Сирија

Локално - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција рано изутринава извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума.

Бугарија и Грција ги поддржаа нападите во Сирија

Орбис - 14.04.2018

Бугарија, која моментно претседава со ЕУ, соопшти дека нападите на САД, Франција и Велика Британија врз Сирија претставуваат одговор на воените злосторства, додека Грција го осуди наводното користење на хемиско оружје и побара негово уништување.

Сирија ја осуди „варварската и брутална агресија“ на западните земји

Канал 77 - 14.04.2018

Сириските власти денеска ја осудија, како што нагласија, „варварската и брутална агресија“ на западните земји врз Сирија – пренесува Македонската информативна агенција. Според Дамаск, нападите што рано изутринава ги извршија САД, Велика Британија и ...

Сите детали: Поделени реакции за нападите на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија

еМагазин - 14.04.2018

Нападите што САД, Велика Британија и Франција ги извршија рано изутринава врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума, наидоа на поделни рекации ...

САД, Велика Британија и Франција извршија напади врз Сирија

Канал 77 - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција рано изутринава извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума.

Можен нов бегалски бран: Случувањата во Сирија ќе имаат влијание и врз Македонија

еМагазин - 14.04.2018

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска на денешниот брифинг со новинарите рече дека тоа што се случува на илјадници километри од нас, во Сирија, ќе има влијание и врз Македонија и со зголемување на мигрантскиот притисок, меѓутоа и со една ...

Пенс: Деградирани капацитетите за хемиско оружје во Сирија

Поглед - 14.04.2018

Американскиот потпретседател Мајк Пенс денеска изјави дека воздушните напади на САД, Франција и Велика Британија врз Сирија ги „деградираа и осакатија“ капацитетите за хемиско оружје на таа земја.

(ВИДЕО) Кои ќе бидат последиците: САД, Велика Британија и Франција извршија напади врз Сирија

еМагазин - 14.04.2018

САД, Велика Британија и Франција рано изутринава извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемискио оружје во градот Дума.

Турција ги поздрави нападите врз Сирија

Sky - 14.04.2018

Турската влада ги поздрави ударите на САД и сојузниците врз режимот на сирискиот претседател, Башар ал Асад, оценувајќи ги како соодветен одговор на наводниот напад со хемиско оружје во градот Дума.

СВЕТОТ Е НА РАБОТ НА НОВА ГОЛЕМА ВОЈНА? САД, Велика Британија и Франција започнаа со напади врз Сирија!

Маркукуле - 14.04.2018

Соединетите Американски Држави, Велика Британија и Франција започнаа со воздушни напади на Сирија поради наводниот напад со хемиско оружје спроведен од режимот на Асад – пренесува “Скај Њуз” Претседателот на САД Доналд Трамп наредил “прецизни ...

Демократијата им е на “ниво”, па ни ја продаваат нас: Водителката го исклучи од програма британскиот генерал кој ...

Маркукуле - 14.04.2018

Скандал на британската национална телевизија „Скај Њуз“ откако презентерката на вестите на телевизијата, во паника го исклучи од програма бившиот генерал на британската војска кој во својата анализа изјави дека хемискот напад во Дума е измислица, и ...

Француската министерка: Еве зошто Западот ја бомбардираше Сирија ноќва

Кумановски м. - 14.04.2018

loading... САД, Франција и Велика Британија спроведоа напади во Сирија по неодамнешниот напад во Дума за кој западните земји тврдат дека го извеле сириските сили со хемиско оружје. Трите земји од Западот во текот на ноќта бомбардираа три цели: ...

Столтенберг: НАТО ја поддржува воената акција на САД

Кумановски м. - 14.04.2018

loading... Ги поддржувам акциите на САД, Велика Британија и Франција против постројбите и хемиското оружје на сирискиот режим. Тоа ќе ја намали способноста на режимот дополнително да напаѓа сириски народ со хемиско оружје, рекол Јенс Столтенберг, ...

САД, Франција и Британија ја нападнаа Сирија (ВИДЕО)

Кумановски м. - 14.04.2018

loading... Соединетите Американски Држави, Велика Британија и Франција ноќва ги започнаа воздушните напади врз цели во Сирија, а во Дамаск дејствуваше противвоздушната одбрана, јавуваат светските агенции.

Лавров: Се надевам нема да има повторување на искуството на Либија и Ирак во конфликтот во Сирија

Фокус - 13.04.2018

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров изјави дека се надева оти нема да има повторување на искуството на Либија и Ирак во конфликтот во Сирија. „Не дај боже да се направи нешто авантуристички во Сирија по либиското и ирачкото ...

Руската амбасада во Британија загрижена дека Меј се согласила да преземе дејствија против Сирија

Фокус - 13.04.2018

Руската амбасада во Велика Британија е загрижена од извештаите дека владата се согласила да преземе дејства против Сирија. Во соопштението наведуваат дека секој воздушен напад може да ја попречи истрагата на ОЗХО за можната употреба на хемиско ...

Инспектори собираат примероци од нападот со хемиско оружје во Дума

Глас на Америка - 13.04.2018

Меѓународните претставници подоцна ќе направат лабораториски испитувања за да утврдат дали имало напад со хемиско оружје Инспекторите од Организацијата за забрана на хемиско оружје пристигнаа во Сирија и треба да собeрат примероци од Дума, локација ...

Факти: Како инспекторите за хемиско оружје ја извршуваат работата

Глас на Америка - 13.04.2018

Инспекторите од Организацијата за забрана на хемиско оружје се во Сирија и треба да собeрат примероци од Дума, локација каде се случи неодамнешниот наводен напад со хемиско оружје. Освен примероците од почвата и крв од жртвите тие ќе се обидат да ...

Хејли: Во Сирија се прекршува меѓународното право

Глас на Америка - 13.04.2018

Амбасадорката на САД во ОН Ники Хејли, денеска се обрати пред Советот за безбедност Инспекторите од Организацијата за забрана на хемиско оружје пристигнаа во Сирија и треба да собeрат примероци од Дума, локација каде се случи неодамнешниот наводен ...

Лавров: Имаме неоспорни докази дека хемискиот напад е излажиран од странска држава

МКД - 13.04.2018

Москва има „непобитни“ податоци дека инцидентот во сириска Дума бил изведен од страна на разузнавачките служби на странска држава, која спроведува „русофобична кампања“, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

Русија: Наводниот хемиски напад, инсцениран од странски агенти

Алсат-М - 13.04.2018

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров изјави дека наводниот напад со хемиско оружје во Сирија е инсцениран од странски агенти. На прес конференција, тој истакна дека Крем љ поседува „неспорни докази“ дека инсценирањето е дел од ...

Русија: Имаме докази дека Британците го инсценирале хемискиот напад во Сирија

МКД - 13.04.2018

Според АФП, Русија тврди дека има докази дека Британија учествувала во инсценирањето на хемискиот напад во Сирија. Оваа информација е објавена од страна на руското Министерство за одбрана.

Владата на Велика Британија даде дозвола за воена интервенција во Сирија

Таратур - 13.04.2018

Владата на Велика Британија смета дека преземањето мерки против користењето хемиско оружје во Сирија е неопходен потег. Тоа го потенцираа во соопштение по итната седница на Кабинетот на премиерката Тереза Меј.

Русија: Имаме докази дека Британија е вмешана во наводниот хемиски напад во Дума

Сител - 13.04.2018

Руското Министерство за одбрана соопшти денеска дека има докази дека Велика Британија е вмешана во организирање на наводниот хемиски напад во сирискиот град Дума во минатиот викенд. – Имаме доказ кој покажува дека Британија директно е вмешана во ...

Лавров: Имаме непобитни докази дека хемискиот напад во Сирија е измислен

А1 On - 13.04.2018

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека наводниот хемиски напад во сирискиот град Дума, во кој загинаа најмалку 70 лица, бил лажиран со помош на странски шпиони. Лавров рече дека руски експерти направиле увид на местото на ...

Американскиот потпретседател замина на Панамерикански самит во Перу

+инфо - 13.04.2018

Американскиот потпретседал Мајк Пенс денеска заминува на Панамерикански самит во Перу, на кој ќе учествува наместо претседателот Доналд Трамп. Американскиот потпретседал Мајк Пенс денеска заминува на Панамерикански самит во Перу, на кој ќе учествува ...

Лавров: Воена интeрвенција во Сирија ќе предизвика нов бран бегалци

Р.С.Европа - 13.04.2018

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, повторно го предупреди Западот против воена акција во Сирија велејќи дека тоа ќе доведе до нов бран бегалци во Европа. "Ниту нам, ниту на европските соседи тоа не ни треба", изјави Лавров за ...

Постојат сигурни докази дека во Сирија имало напад со хемиско оружје, тврдат американски медиуми

Макфакс - 13.04.2018

Американски научници добиле примероци од крв и урина на жртвите од нападот во сирискиот град Дума, кои наводно покажале дека во истиот било користено хемиско оружје, пренесува телевизијата MSNBC.

Нападот со хемиско оружје во Сирија е изрежиран од странски агенти, кажа рускиот министер Лавров

Сакам да кажам - 13.04.2018

Наводниот напад со хемиско оружје во сирискиот град Дума е изрежиран од странски агенти, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. САД и Франција тврдат дека имаат доказ дека нападот се случил, а им се придружи и Велика Британија, ...

САД, Франција и Британија за воена акција во Сирија

Р.С.Европа - 13.04.2018

Западните земји, предводени од Соединетите држави, разработуваат план за воени удари врз Сирија по извештаите дека сирискиот режим користел хемиско оружје во нападите врз Дума, последното упориште на бунтовниците кај Дамаск.

Лавров: Имаме непобитни докази дека хемискиот напад во Сирија е измислен

Макфакс - 13.04.2018

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека наводниот хемиски напад во сирискиот град Дума, во кој загинаа најмалку 70 лица, бил лажиран со помош на странски шпиони. Лавров рече дека руски експерти направиле увид на местото на ...

Русија има докази дека Британија е вмешана во наводниот хемиски напад во Дума?

Слободен Печат - 13.04.2018

Руското Министерство за одбрана соопшти денеска дека има докази дека Велика Британија е вмешана во организирање на наводниот хемиски напад во сирискиот град Дума во минатиот викенд. – Имаме доказ кој покажува дека Британија директно е вмешана во ...

Лавров предупредува дека може да има нов бран бегалци во Европа

Фактор - 13.04.2018

Рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров, повторно го предупреди Западот против воена акција во Сирија велејќи дека тоа ќе создаде до нов бран бегалци во Европа. „Ниту нам, ниту на европските соседи тоа нѐ ни треба"- изјави Лавров.

Постојат сигурни докази дека во Сирија имало напад со хемиско оружје, тврдат американски медиуми

Точка - 13.04.2018

Американски научници добиле примероци од крв и урина на жртвите од нападот во сирискиот град Дума, кои наводно покажале дека во истиот било користено хемиско оружје, пренесува телевизијата MSNBC.

Лавров: Имаме непобитни докази дека хемискиот напад во Сирија е измислен

Точка - 13.04.2018

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека наводниот хемиски напад во сирискиот град Дума, во кој загинаа најмалку 70 лица, бил лажиран со помош на странски шпиони. Лавров рече дека руски експерти направиле увид на местото на ...

Лавров: Западната интервенција во Сирија може да предизвика нов мигрантски бран

Стандард - 13.04.2018

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, предупреди дека интервенцијата на Западот во Сирија може да доведе до нов мигрантски бран во Европа, објави Франс Прес. Според Лавров, дури и малите дела „можат да доведат до нов бран мигранти во ...

Русија: Имаме докази дека Британија е вмешана во наводниот хемиски напад во Дума

Независен - 13.04.2018

Руското Министерство за одбрана соопшти денеска дека има докази дека Велика Британија е вмешана во организирање на наводниот хемиски напад во сирискиот град Дума во минатиот викенд. – Имаме доказ кој покажува дека Британија директно е вмешана во ...

Планетата во страв: Сирија центар на нова светска војна

Денар - 13.04.2018

Шефот на Белата куќа, Доналд Трамп најави силен удар врз сириската армија, а Русија веќе предупреди дека ова би можело да доведе до судир на две нуклеарни суперсили. Сојузниците на САД во страв почнаа да му вртат грб на Вашингтон.

Анализите на Стратфор за воениот конфликт на САД во Сирија

Локално - 13.04.2018

Американската разузнавачка агенција Стратфор објави извештај кој предвидува можен конфликт меѓу САД и режимот на Асад. Извештајот ги истакнува клучните конфликтни точки, како и можните дејства што може да ги преземе американската влада и нивните ...

Сирија: Ќе обезбедиме истрага за хемискиот напад

Кумановски м. - 13.04.2018

loading... Амбасадорот на Сирија во Обединетите нации, Башар Џафари изјави дека Дамаск ќе овозможи посета на меѓународните инспектори за хемиското оружје кога и да посакаат во градот во кој наводно минатата недела бил извршен напад со хемиско оружје.

Израелскиот премиер повика на акција против Сирија

Фокус - 12.04.2018

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху повика на акција против Сирија, поради сомнежите дека сириските владини сили извршиле напад со хемиско оружје во градот Дума. – Настаните од последните денови не учат дека борбата против злото и агресијата е ...

Сирија го доведе светот на раб од нова војна

Фокус - 12.04.2018

Се понеизвесно станува дали САД со воена акција ќе одговорат на наводниот хемискиот напад во саботата во сирискиот град Дума. Последиците од евентуален американски напад врз Сирија можат да бидат катастрофални, бидејќи може да се вмеша и Русија, ...

Американците сѐ уште ги анализираат податоците за наводниот хемиски напад, Путин се надева дека ќе превагне разумот

МКД - 12.04.2018

САД сѐ уште ги анализираат разузнавачките податоци за минатонеделниот хемиски напад во Сирија, изјави американскиот министер за одбрана Џим Матис, зборувајќи со внимателен тон неколку часа откако претседателот Доналд Трамп се закани со ракетни ...

НАТО: употребата на хемиско оружје е закана за меѓународниот мир и безбедност

Алсат-М - 12.04.2018

Силно ја осудуваме употребата на хемиско оружје во Сирија, последниот случај беше застрашувачки. Тоа е закана за меѓународниот мир и безбедност, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Нишаните се наштелувани; Се чека команда за напад на Сирија

Алсат-М - 12.04.2018

Во текот на денешниот ден во САД ќе се одржи состанок на Националниот совет за безбедност, додека во Британија премиерката Тереза Меј ќе има средба со својот кабинет. И во двата случаја темата ќе биде – Сирија, односно потенцијално започнување ...

Матис: Веруваме дека нападот се случил, инспекторите да најдат докази

Алсат-М - 12.04.2018

Министерот за одбрана на САД Џејмс Матис денеска во американскиот Конгрес изјави дека верува оти хемискиот напад во Сирија навистина се случил и ја потврди желбата на Вашингтон инспекторите да соберат докази на терен, предупредувајќи дека тоа со ...

Ситуација Сирија: Дали светот е на прагот на трета светска војна

Нова ТВ - 12.04.2018

САД велат дека “сите опции се на маса”, како одговор на сомневањата за напад со хемиско оружје во Сирија пред неколку дена, додека западните лидери продолжуваат да ја разгледуваат опцијата за воена акција.

АНАЛИЗА: Сирија го доведе светот на раб од нова светска војна – што да се очекува?

Либертас - 12.04.2018

Се понеизвесно станува дали САД со воена акција ќе одговорат на наводниот хемискиот напад во саботата во сирискиот град Дума. Последиците од евентуален американски напад врз Сирија можат да бидат катастрофални, бидејќи може да се вмеша и Русија, ...

НАТО: Употребата на хемиско оружје е закана за меѓународниот мир

Р.С.Европа - 12.04.2018

Силно ја осудуваме употребата на хемиско оружје во Сирија, последниот случај беше застрашувачки. Тоа е закана за меѓународниот мир и безбедност, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Нетанјаху повика на акција против Сирија и Иран

Сител - 12.04.2018

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху повика на акција против Сирија, поради сомнежите дека сириските владини сили извршиле напад со хемиско оружје во градот Дума. - Настаните од последните денови не учат дека борбата против злото и агресијата е ...

Британската Влада смета дека е неопходно да се преземат мерки против користењето хемиско оружје во Сирија

Либертас - 12.04.2018

Британската Влада смета дека е неопходно да се преземат мерки против користењето хемиско оружје во Сирија, Тоа се нагласува во соопштение по итната седница на Кабинетот на премиерката Тереза Меј.

Нетанјаху повика на акција против Сирија и Иран

+инфо - 12.04.2018

Нетанјаху повика на акција против Сирија, поради сомнежите дека сириските владини сили извршиле напад со хемиско оружје во градот Дума. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху повика на акција против Сирија, поради сомнежите дека сириските владини ...

Британија согласна за мерки против користењето хемиско оружје во Сирија

+инфо - 12.04.2018

Владата постигна сосгласност дека е неопходно да се преземат мерки за да се спречи користење хемиско оружје од режимот на Асад, нагласи портпарол на Кабинетот. Британската Влада смета дека е неопходно да се преземат мерки против користењето хемиско ...

Сирија го доведе светот на раб од нова војна

+инфо - 12.04.2018

Се понеизвесно станува дали САД со воена акција ќе одговорат на наводниот хемискиот напад во саботата во сирискиот град Дума. Се понеизвесно станува дали САД со воена акција ќе одговорат на наводниот хемискиот напад во саботата во сирискиот град ...

НАТО: Употребата на хемиско оружје е закана за меѓународниот мир и безбедност

А1 On - 12.04.2018

Силно ја осудуваме употребата на хемиско оружје во Сирија, последниот случај беше застрашувачки. Тоа е закана за меѓународниот мир и безбедност, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Матис: Верувам дека во Дума се користело хемиско оружје, но потребни се и докази од терен

Макфакс - 12.04.2018

Американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис, денеска во Конгресот изјави дека тој верува оти во Сирија се случил напад со хемиско оружје, како и дека САД сакаат инспектори да соберат докази на терен.

Матис: Немаме докази за употреба на хемиско оружје во Дума

А1 On - 12.04.2018

Американскиот министер за одбрана Џејмс Матис во Конгресот денеска кажа дека верува во тоа дека во Сирија се случил напад со хемиско оружје, и поради тоа САД сакаат инспекторите на терен да соберат докази.

Стигнаа анализите од земјиштето во Дума: Еве кој и како изрежира хемиски напад врз цивили

Сител - 12.04.2018

Наводниот напад со хемиско оружје врз цивилите во сирискиот град Дума го изрежирале и снимиле припадниците на групата Бели шлемови, тврди денеска генерал полковникот на руската војска Виктор Познихир.

Русија го повика Западот да размисли за последиците од напад во Сирија

Макфакс - 12.04.2018

Русија денес ги повика западните земји сериозно да ги разгледаат последиците од заканите за напад во Сирија. Властите на повеќе западни држави најавија напад во Сирија како противодговор на нападот во градот Дума, за кој тврдат дека сириската влада ...

Дали ќе има трета светска војна?

Кајгана - 12.04.2018

Додека САД и Русија ги стегаат конците околу Сирија сите се прашуваат дали ќе има нова светска војна. Ако тоа навистина се случи, штетата ќе биде непроценлива. Што ќе одлучат Трамп и Путин? И онака лошите односи на двете светски сили ги заостри ...

НАТО: употребата на хемиско оружје е закана за меѓународниот мир и безбедност

Стандард - 12.04.2018

Силно ја осудуваме употребата на хемиско оружје во Сирија, последниот случај беше застрашувачки. Тоа е закана за меѓународниот мир и безбедност, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Сирија го доведе светот на раб од нова војна

Слободен Печат - 12.04.2018

Се понеизвесно станува дали САД со воена акција ќе одговорат на наводниот хемискиот напад во саботата во сирискиот град Дума. Последиците од евентуален американски напад врз Сирија можат да бидат катастрофални, бидејќи може да се вмеша и Русија, ...

НАТО: Употребата на хемиско оружје е закана за меѓународниот мир и безбедност

Независен - 12.04.2018

Силно ја осудуваме употребата на хемиско оружје во Сирија, последниот случај беше застрашувачки. Тоа е закана за меѓународниот мир и безбедност, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

ГЕНЕРАЛ ПРЕДВИДЕ: Tерористите се подготвуваат да исценираат хемиски напад во Сирија

Фактор - 12.04.2018

Руски генерал предвидел што ќе се случува во Сирија. На 13. март Министерство за одбрана на Русија објавило дека терористите се подготвуваат да исценираат хемиски напад во Сирија. „За таа цел, во неколку окрузи во Источна Гута се насобрани многу ...

Матис: Верувам дека во Дума се користело хемиско оружје, но потребни се и докази од терен

Точка - 12.04.2018

Американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис, денеска во Конгресот изјави дека тој верува оти во Сирија се случил напад со хемиско оружје, како и дека САД сакаат инспектори да соберат докази на терен.

Стигнаа анализите од земјиштето во Дума: Еве кој и како изрежира хемиски напад врз цивили

МК News - 12.04.2018

Наводниот напад со хемиско оружје врз цивилите во сирискиот град Дума го изрежирале и снимиле припадниците на групата Бели шлемови, тврди денеска генерал полковникот на руската војска Виктор Познихир.

Русија го повика Западот да размисли за последиците од напад во Сирија

Точка - 12.04.2018

Русија денес ги повика западните земји сериозно да ги разгледаат последиците од заканите за напад во Сирија. Властите на повеќе западни држави најавија напад во Сирија како противодговор на нападот во градот Дума за кој тврдат дека сириската влада ...

Ќе има ли Трета светска војна?

Локално - 12.04.2018

Додека САД и Русија ги стегаат конците околу Сирија сите се прашуваат дали ќе има нова светска војна. Ако тоа навистина се случи, штетата ќе биде непроценлива. Што ќе одлучат Трамп и Путин? И онака лошите односи на двете светски сили ги заостри ...

Нетанјаху повика на акција против Сирија и Иран

CivilMedia - 12.04.2018

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху повика на акција против Сирија, поради сомнежите дека сириските владини сили извршиле напад со хемиско оружје во градот Дума. – Настаните од последните денови не учат дека борбата против злото и агресијата е ...

Британската Влада согласна за преземање мерки против користењето хемиско оружје во Сирија

Независен - 12.04.2018

Британската Влада смета дека е неопходно да се преземат мерки против користењето хемиско оружје во Сирија, Тоа се нагласува во соопштение по итната седница на Кабинетот на премиерката Тереза Меј.

Сирија пред повторно искушение на САД

Локално - 12.04.2018

Светската јавност денеска е окупирана со ситуацијата во Сирија. По две неуспешни седници на Советот за безбедост на Обединетите нации кои беа одржани со цел смирување на тензиите меѓу Западот и Русија, денеска Националниот совет за безбедност на САД ...

Пророчките зборови на рускиот генерал: Го предупредувал светот на хаосот кој сега се случува! Еве што предвидел!

Точка - 12.04.2018

Уште на 13. март Министерство за одбрана на Русија соопштило дека терористите се подготвуваат да исценираат хемиски напад во Сирија. "Имаме доверливи информации дека милитантите подготвуваат сценирање на употреба на хемиско оружје од страна на ...

Сирија го доведе светот на раб од нова војна

CivilMedia - 12.04.2018

Се понеизвесно станува дали САД со воена акција ќе одговорат на наводниот хемискиот напад во саботата во сирискиот град Дума. Последиците од евентуален американски напад врз Сирија можат да бидат катастрофални, бидејќи може да се вмеша и Русија, ...

Русија тврди дека немало хемиски напад, СЗО извести за 500 пациенти изложени на хемикалии

Sky - 12.04.2018

Светската здравствена организација (СЗО) е загрижена од извештаите за сомнителна употреба на отровни хемикалии во градот Дума во Сирија. „Судејќи според извештаите на партнерските здравствени организации, во текот на гранатирањето на Дума во ...

ОВА СЕ МОЖНИТЕ СОЈУЗИ: Кој би застанал зад Русија, а кој зад Америка

Маркукуле - 12.04.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп најави воен удар во Сирија, па иако денес испрати смирувачка порака, во случај да има војна од светски размери, речиси е познато како ќе се формираат двата воени блока.

СЗО бара пристап до „локацијата на хемискиот напад“

МКД - 11.04.2018

Светската здравствена организација (СЗО) побара „непречен пристап“ до Дума во Сирија, за да ги провери информациите од своите партнери дека таму 500 луѓе биле погодени од хемиски напад. Сириската влада негира дека дека употребила хемиско оружје.

Трамп до Русија: Подгответе се за нашите ракети

Нова ТВ - 11.04.2018

Провладините сили во Сирија се повлекуваат од главните аеродроми и воено-воздушни бази заради можни воздушни удари од страна на САД, објави Сирискиот центар за човекови права. Американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер дека американски ...

СЗО бара итен пристап до Дума за да им помогне на жртвите од хемискиот напад

А1 On - 11.04.2018

Светската здравствена организација (СЗО) побара пристап до градот Дума во Сирија за да ги провери извештаите дека повеќе од 500 лица се повредени како последица од хемиски напад. Сириската Влада негира одговорност и употреба на боеви отрови.

Руски генерал: „Хемискиот напад“ во Дума е провокација на Белите шлемови

Либертас - 11.04.2018

Хемискиот напад врз цивили во сирискиот град Дума бил специјално изведен пред видео-камери од страна на претставници на Белите шлемови, изјави денеска во Москва заменик – началникот на Главната оперативна управа на рускикот Генералштаб, генерал ...

Прв официјален број: Во Дума отруени 500 со хемиско оружје

Канал5 - 11.04.2018

Светската здравствена организација денеска објави дека најмалку 500 луѓе побарале помош од лекарите во Дума, поради симптоми на труење со хемиско оружје. Тоа е прв официјален број за повредени кој го претстави некоја официјална организација за ...

Руски генерал: „Хемискиот напад“ во Дума е провокација на Белите шлемови

Сител - 11.04.2018

Хемискиот напад врз цивили во сирискиот град Дума бил специјално изведен пред видео-камери од страна на претставници на Белите шлемови, изјави денеска во Москва заменик - началникот на Главната оперативна управа на рускикот Генералштаб, генерал ...

СЗО бара слободен пристап во Дума по хемискиот напад

Макфакс - 11.04.2018

Светската здравствена организација побара непречен пристап до сирискиот град Дума, за да ги провери извештаите од своите партнери дека 500 луѓе биле погодени од хемиски напад, објави Би-Би-Си.

СЗО бара итен пристап до Дума за да им помогне на жртвите од хемискиот напад

Република - 11.04.2018

Светската здравствена организација (СЗО) побара пристап до градот Дума во Сирија за да ги провери извештаите дека повеќе од 500 лица се повредени како последица од хемиски напад. Сириската Влада негира одговорност и употреба на боеви отрови.

Генерал Познихир: Хемискиот напад во Сирија е провокација на „белите шлемови“

Р.С.Европа - 11.04.2018

Хемискиот напад врз цивили во сирискиот град Дума бил специјално изведен пред видео-камери од страна на претставници на Белите шлемови, изјави денеска во Москва заменик - началникот на Главната оперативна управа на рускиот Генералштаб, генерал ...

Русија тврди дека немало хемиски напад, СЗО извести за 500 пациенти изложени на хемикалии

Макфакс - 11.04.2018

Светската здравствена организација (СЗО) е загрижена од извештаите за сомнителна употреба на отровни хемикалии во градот Дума во Сирија. „Судејќи според извештаите на партнерските здравствени организации во текот на гранатирањето на Дума во саботата ...

СЗО бара непречен пристап до Дума

Курир - 11.04.2018

Светската здравствена организација побара непречен пристап до градот Дума во Сирија, за да ги провери извештаите од своите партнери дека околу 500 луѓе биле погодени од хемиски напад. Сириската влада демантира дека стои зад каков било напад со ...

Сирија ги обвинува САД дека бараат изговор за напад

Курир - 11.04.2018

Сириското Министерство за надворешни работи денеска ги обвини САД дека користат „измислици и лаги“ како изговор за напад врз земјата, јавија државните сириски медиуми. – Не сме изненадени од непромислената ескалација на режимот, каков што е режимот ...

ДИРЕКТЕН СУДИР: Русија ќе ги соборува американските ракети и ќе ги нападне локациите од каде се лансираат

Курир - 11.04.2018

Тим од Организацијата за забрана на хемиско оружје треба да се распореди во Сирија наскоро, за да се утврди дали забрането оружје се користело во Дума Русија ги предупреди Соединетите Американски Држави да избегнат воена акција како одговор за ...

СЗО бара слободен пристап во Дума по хемискиот напад

Слободен Печат - 11.04.2018

Светската здравствена организација побара непречен пристап до сирискиот град Дума за да ги провери извештаите од своите партнери дека 500 луѓе биле погодени од хемиски напад, објави Би-би-си.

СЗО бара итен пристап до Дума за да им помогне на жртвите од хемискиот напад

CivilMedia - 11.04.2018

Светската здравствена организација (СЗО) побара пристап до градот Дума во Сирија за да ги провери извештаите дека повеќе од 500 лица се повредени како последица од хемиски напад. Сириската Влада негира одговорност и употреба на боеви отрови.

Прв официјален број: Во Дума отруени 500 со хемиско оружје

Локално - 11.04.2018

Светската здравствена организација денеска објави дека најмалку 500 луѓе побарале помош од лекарите во Дума, поради симптоми на труење со хемиско оружје. Тоа е прв официјален број за повредени кој го претстави некоја официјална организација за ...

Итен состанок на Советот за безбедност на ОН за Сирија

Алсат-М - 10.04.2018

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе одржи итен состанок посветен на наводниот напад со хемиско оружје во сирискиот град Дума. Состанокот е закажан по барање на 9 од 15 членки на Советот: САД, Британија, Франција, Полска, Холандија, ...

Париз: Ако Сирија ја преминала „црвената линија“ ќе има соодветен одговор

Алсат-М - 10.04.2018

Ако во Сирија „е премината црвената линија, ќе има соодветен одговор, изјави денеска портпаролот на француската влада, Бенжамен Гриво. Тој додаде дека размената на информации меѓу францускиот претседател Емануел Макрон и неговиот американски колега ...

Сириската армија со зголемена готовност во очекување „странски напади“

Алсат-М - 10.04.2018

Сириските Вооружени сили и нивните сојузнички милитантни групи се во состојба на зголемена готовност на целата територија на Сирија во очекување на можни „странски напади“, соопшти денеска Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

По хемискиот напад во Сирија, САД се заканија: Дојде време за правда

Нова ТВ - 10.04.2018

Американската амбасадорка во Обединетите нации Ники Хејли во Советот за безбедност изјави дека дојде моментот за правда по нападот со хемиско оружје во сирискиот град Дума. -Дојдовме до моментот кога светот треба да ја види правдата, изјави таа, ...

Бела куќа: Русија не ја почитува обврската Асад да стави крај на хемиската програма

24 Вести - 10.04.2018

Белата куќа ја обвини Русија дека не ја почитува обврската која ја презела и дека ќе стави крај на сириската програма за хемиско оружје. Портпаролката на Белата куќа Сара Сандерс изјави дека тој напад е во согласност со шемата за користење на ...

Русија се закани со „несогледливи последици“ за Америка ако ја нападне Сирија

МКД - 10.04.2018

Русија и САД разменија во ОН остри закани кога рускиот претставник го предупреди Вашингтон на „негативни последици“ доколку ја нападне Сирија, а американската амбасадорка возврати дека рацете на Москва се извалкани „со крвта на сириските деца“.

Генералниот секретар на ОН бесен поради нападите во Сирија

24 Вести - 10.04.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп најави брза и енергична акција како одговор на сомневањата за нападот со хемиско оружје во Сирија. Говорејќи на средбата со советниците за национална безбедност Трамп изјави дека нападот во Сирија бил ужасен и ...

Бела куќа: Русија не ја почитува обврската Асад да стави крај на хемиската програма

+инфо - 10.04.2018

Портпаролката на Белата куќа Сара Сандерс изјави дека тој напад е во согласност со шемата за користење на хемиско оружје, која ја воспоставил претседателот на Сирија. Белата куќа ја обвини Русија дека не ја почитува обврската која ја презела, оти ќе ...

Сириската армија со зголемена готовност во очекување „странски напади“

ТВ21 - 10.04.2018

Сирискиот центар за мониторинг на човековите права денеска соопшти дека Сириските Вооружени сили и нивните сојузнички милитантни групи се во состојба на зголемена готовност на целата територија на Сирија во очекување на можни „странски напади“.

Бела куќа: Русија не ја почитува обврската Асад да стави крај на хемиската програма

Сител - 10.04.2018

Белата куќа ја обвини Русија дека не ја почитува обврската која ја презела, оти ќе стави крај на сириската програма за хемиско оружје, во контекст на нападот во Сирија во текот на викендот, за кој постои сомнеж дека е извршен со хемиско оружје.

Сириската армија со зголемена готовност во очекување „странски напади”

Либертас - 10.04.2018

Сириските Вооружени сили и нивните сојузнички милитантни групи се во состојба на зголемена готовност на целата територија на Сирија во очекување на можни „странски напади“, соопшти денеска Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Сириската армија со зголемена готовност во очекување „странски напади“

А1 On - 10.04.2018

Сириските Вооружени сили и нивните сојузнички милитантни групи се во состојба на зголемена готовност на целата територија на Сирија во очекување на можни „странски напади“, соопшти денеска Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Бела куќа: Русија не ја почитува обврската Асад да стави крај на хемиската програма

Кајгана - 10.04.2018

Вашингтон, 10 април 2018 (МИА) - Белата куќа ја обвини Русија дека не ја почитува обврската која ја презела, оти ќе стави крај на сириската програма за хемиско оружје, во контекст на нападот во Сирија во текот на викендот, за кој постои сомнеж дека ...

Песков: Неконструктивен став на САД за нападот во Сирија

+инфо - 10.04.2018

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков оцени денеска дека ставот на САД и другите земји за наводно користење хемиско оружје во Сирија не е конструктивен. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков оцени денеска дека ставот на САД и другите земји за наводно ...

Инспектори на ОЗХО ќе допатуваат во Дума

Сител - 10.04.2018

Инспектори од Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОЗХО) ќе допатуваат во сирискиот град Дума со цел да утврдат дали навистина е извршен хемиски напад изминатиот викенд, потврди денеска официјален претставник на ОЗХО.

Париз: Ако Сирија ја преминала „црвената линија“ ќе има соодветен одговор

А1 On - 10.04.2018

Ако во Сирија „е премината црвената линија, ќе има соодветен одговор, изјави денеска портпаролот на француската влада, Бенжамен Гриво. Тој додаде дека размената на информации меѓу францускиот претседател Емануел Макрон и неговиот американски колега ...

САД размислуваат за повеќенационален воен одговор во Сирија

+инфо - 10.04.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа вети силен противодговор и наведе дека одлуката ќе ја донесе наскоро. САД размислуваат за мултинационален воен одговор на нападот, извршен наводно со хемиско оружје, во сирискиот град Дума, јавија ...

Меркел: За употребата на хемиско оружје во сирискиот град Дума има убедливи докази

Сител - 10.04.2018

Достапните докази за употреба на хемиско оружје во Дамаск предградие Дума се убедливи, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес - конференција со украинскиот претседател Петро Порошенко кој е во посета на Берлин.

Хејли: дојде моментот за правда во Сирија

Р.С.Европа - 10.04.2018

Американската амбасадорка во Обединетите нации Ники Хејли изјави во Советот за безбедност дека дојде моментот за правда по нападот со хемсико оружје во сирискиот град Дума. „Дојдовме до моментот кога светот треба да ја види правдата“, изјави таа, ...

Трамп за хемискиот напад во Сирија: „Имаме многу воени опции“

Макфакс - 10.04.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп се сретна со воените команданти за можен воен одговор за наводниот хемиски напад во Сирија. Трамп се закаки со насилство по наводниот хемиски напад. „Не смееме да дозволиме злосторства, какви што видовме, не ...

Песков: Неконструктивен став на САД за нападот во Сирија

А1 On - 10.04.2018

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков оцени денеска дека ставот на САД и другите земји за наводно користење хемиско оружје во Сирија не е конструктивен. Тој нагласи дека Москва не се откажала од дипломатските напори во врска со ситуацијата во Сирија.

САД се заканија со воена акција во Сирија, Русија предупредува

Р.С.Европа - 10.04.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп најави брза и енергична акција како одговор на сомневањата за нападот на хемиско оружје во Сирија. Во истовреме Русија предупреди на „сериозни последици“ доколку дојде до западни воздушни удари врз Сирија.

Истокот и западот на раб на војна, Русија на готовс

Канал5 - 10.04.2018

САД и Франција се заканија со воена интервенција во Сирија, Русија тврди дека хемиски напад воопшто не се ни случил. Потресните сцени од наводниот напад на сириската армија со нервен гас во источна Гута, иако официјално не потврден, се заканува како ...

Меркел: За употребата на хемиско оружје во Дума има убедливи докази

+инфо - 10.04.2018

САД и ЕУ во неделата ја обвинија сириската Влада дека извршила напад со хемиско оружје во Дума, град во источниот дел на областа Гута, кој е под контрола на бунтовниците. Достапните докази за употреба на хемиско оружје во Дамаск, предградие Дума, се ...

Инспектори на ОЗХО ќе допатуваат во Дума

А1 On - 10.04.2018

Инспектори од Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОЗХО) ќе допатуваат во сирискиот град Дума со цел да утврдат дали навистина е извршен хемиски напад изминатиот викенд, потврди денеска официјален претставник на ОЗХО.

Портпаролот на Кремљ: САД одбиваат да ја видат реалноста

Макфакс - 10.04.2018

САД и неколку други земји немаат конструктивна позиција за ситуацијата во Сирија и одбиваат да ја ја погледнат реалноста во очи, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. На новинарско прашање за тоа дали Кремљ ќе презеде мерки за ублажување на ...

САД бараат да биде отворена истрага за употребата на хемиско оружје во Сирија

Макфакс - 10.04.2018

САД побараа од Советот за безбедност на Обединетите Нации вечерва да гласа по предлогот за воспоставување на комисија која ќе ја испитува наводната употреба на хемиско оружје во Сирија, но можно е предлогот да наиде на вето од Русија, соопшти „АФП“.

Париз: Ако Сирија ја преминала „црвената линија“ ќе има соодветен одговор

Курир - 10.04.2018

Ако во Сирија „е премината црвената линија, ќе има соодветен одговор, изјави денеска портпаролот на француската влада, Бенжамен Гриво. Тој додаде дека размената на информации меѓу францускиот претседател Емануел Макрон и неговиот американски колега ...

Сириската армија со зголемена готовност во очекување „странски напади“

Курир - 10.04.2018

Сириските Вооружени сили и нивните сојузнички милитантни групи се во состојба на зголемена готовност на целата територија на Сирија во очекување на можни „странски напади“, соопшти денеска Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

САД размислуваат за повеќенационален воен одговор во Сирија

Курир - 10.04.2018

САД размислуваат за мултинационален воен одговор на нападот, извршен наводно со хемиско оружје, во сирискиот град Дума, јавија американски медиуми, повикувајќи се на високи функционери во САД.

Париз: Ако Сирија ја преминала „црвената линија“ ќе има соодветен одговор

Локално - 10.04.2018

Ако во Сирија „е премината црвената линија, ќе има соодветен одговор, изјави денеска портпаролот на француската влада, Бенжамен Гриво. Тој додаде дека размената на информации меѓу францускиот претседател Емануел Макрон и неговиот американски колега ...

Бела куќа: Русија не ја почитува обврската Асад да стави крај на хемиската програма

Независен - 10.04.2018

Белата куќа ја обвини Русија дека не ја почитува обврската која ја презела, оти ќе стави крај на сириската програма за хемиско оружје, во контекст на нападот во Сирија во текот на викендот, за кој постои сомнеж дека е извршен со хемиско оружје.

Ако Сирија ја преминала „црвената линија“ ќе има соодветен одговор

CivilMedia - 10.04.2018

Ако во Сирија „е премината црвената линија, ќе има соодветен одговор, изјави денеска портпаролот на француската влада, Бенжамен Гриво. Тој додаде дека размената на информации меѓу францускиот претседател Емануел Макрон и неговиот американски колега ...

Сириската армија со зголемена готовност во очекување „странски напади”

Слободен Печат - 10.04.2018

Сириските Вооружени сили и нивните сојузнички милитантни групи се во состојба на зголемена готовност на целата територија на Сирија во очекување на можни „странски напади“, соопшти денеска Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Песков: Неконструктивен став на САД за нападот во Сирија

Локално - 10.04.2018

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков оцени денеска дека ставот на САД и другите земји за наводно користење хемиско оружје во Сирија не е конструктивен. Тој нагласи дека Москва не се откажала од дипломатските напори во врска со ситуацијата во Сирија.

Инспектори на ОЗХО ќе допатуваат во Дума

CivilMedia - 10.04.2018

Инспектори од Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОЗХО) ќе допатуваат во сирискиот град Дума со цел да утврдат дали навистина е извршен хемиски напад изминатиот викенд, потврди денеска официјален претставник на ОЗХО.

Русија се закани на САД дека ќе има огромни последици ако Америка ја нападне Сирија

Фактор - 10.04.2018

Русија и САД со меѓусебни остри закани во ОН кога рускиот претставник го предупреди Вашингтон на „негативни последици“ доколку ја нападне Сирија, а американската амбасадорка возврати дека рацете на Москва се извалкани „со крвта на сириските деца“.

Русија не ја почитува обврската Асад да стави крај на хемиската програма

Стандард - 10.04.2018

Белата куќа ја обвини Русија дека не ја почитува обврската која ја презела, оти ќе стави крај на сириската програма за хемиско оружје, во контекст на нападот во Сирија во текот на викендот, за кој постои сомнеж дека е извршен со хемиско оружје.

Трамп: Ќе има моќен одговор на хемискиот напад на Сирија

Стандард - 10.04.2018

Доналд Трамп вети моќен одговор на наводниот напад со хемиско оружје во Сирија. Американскиот претседател изјави дека се разгледуваат опции за воен одговор на нападот од саботата во сирискиот град Дума, ветувајќи дека ќе донесе одлука по прашањето ...

Тереза Меј обвинува: Русија ја овозможува агресијата на Асад, еве како!

Точка - 10.04.2018

Сирискиот режим и "неговата поддршка, вклучувајќи ја и Русија", мора да бидат повикани на одговорност доколку се открие дека владата на Сирија е одговорна за наводниот напад со хемиско оружје во таа земја, изјавила британската премиерка Тереза Меј.

Сириската армија со зголемена готовност во очекување „странски напади“

CivilMedia - 10.04.2018

Сириските Вооружени сили и нивните сојузнички милитантни групи се во состојба на зголемена готовност на целата територија на Сирија во очекување на можни „странски напади“, соопшти денеска Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Кина е против преземање импулсивна воена акција во Сирија како одговор на наводниот хемиски напад

CivilMedia - 10.04.2018

Кина денеска соопшти дека е против секакви импулсивни акции во Сирија, вклучувајќи и употреба на воена сила. Реакцијата на Министерството за надворешни работи во Пекинг доаѓа откако американскиот претседател Доналд Трамп вети дека ќе одговори „со ...

Трамп за хемискиот напад во Сирија: „Имаме многу воени опции“

Sky - 10.04.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп, се сретна со воените команданти за можен воен одговор за наводниот хемиски напад во Сирија. Трамп се закани со насилство по наводниот хемиски напад.

Матис: САД не исклучуваат воена акција против Сирија

Глас на Америка - 09.04.2018

САД претходно ја повикаа Русија да ја повлече безрезервната поддршка за сирискиот режим Американскиот секретар за одбрана, Џим Матис вели дека САД не ја исклучуваат можноста за воена акција против Сирија откако претседателот Доналд Трамп објави дека ...

Итен состанок на СБ на ОН поради нападот во Сирија

Нова ТВ - 09.04.2018

Советот за безбедност на Обединетите нации ќе одржи итен состанок посветен на нападот со хемиско оружје на сирискиот град Дума, јавуваат агенциите. Состанокот е закажан на барање на девет од 15 членки на ова тело – САД, Велика Британија, Франција, ...

Итен состанок на советот за безбедност на ОН за Сирија

24 Вести - 09.04.2018

Советот за безбедност на Обединетите нации ќе одржи итен состанок посветен на наводниот напад со хемиско оружје во сирискиот град Дума. Состанокот е закажан по барање на 9 од 15 членки на Советот.

Лавров: Руски експерти не пронајдоа траги за хемиски напад во сирискиот град Дума

24 Вести - 09.04.2018

Руските експерти не пронашле траги кои укажуваат дека имало хемиски напад во сирискиот град Дума, изјави денеска министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров. „Нашите воени експерти го посетија местото и не најдоа никакви траги од хлорин ...

Лавров: Нашите луѓе се на терен, не пронајдоа траги од хемиско оружје

МКД - 09.04.2018

Руски експерти, кои спроведоа истрага во Дума, за каде сириските власти беа обвинети дека користеле хемиско оружје во нападот на бунтовниците, не пронајдоа никакви траги од некои хемиски супстанции, изјави денеска министерот за надворешни работи ...

Сирија обвинува за напад, САД велат не го извршиле

Р.С.Европа - 09.04.2018

Сириските државни медиуми јавуваат дека имало ракетен напад врз воена воздушна база во центарот на земјата при што биле убиени неколку луѓе. Од друга страна американските сили соопштија дека тие не извеле воздушна напади врз Сирија.

Бомбардиран воен аеродром во Сирија, има и жртви

Макфакс - 09.04.2018

Сирискиот воен аеродром Тајас, кој се наоѓа во близина на градот Хомс, утрово е бомбардиран, објавија државните медиуми, пренесе Би-Би-Си. Ракетирањето се случува по наводниот хемиски напад , во кој загинаа стотици луѓе, меѓу кои и деца и жени.

Итен состанок на Советот за безбедност на ОН за Сирија

Р.С.Европа - 09.04.2018

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе одржи итен состанок посветен на наводниот напад со хемиско оружје во сирискиот град Дума. Состанокот е закажан по барање на 9 од 15 членки на Советот: САД, Британија, Франција, Полска, Холандија, ...

И САД и Русија побарале седница на Советот за безбедност за хемискиот напад во Сирија

Макфакс - 09.04.2018

Во Њујорк се очекуваат дури два состанока на Советот за безбедност при Обединетите нации, откако Русија и САД упатиле ривалски барања за одржување итни седници по тврдењата за хемиски напад во Сирија, објави Ројтерс.

Лавров негира дека сириските сили стојат зад хемискиот напад

Р.С.Европа - 09.04.2018

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека обвинувањата оти сириските власти го извршиле нападот со хемиско оружје во градот Дума кој е под контрола на бунтовниците се неточни и се провокација.Тој по средбата со неговиот ...

Лавров: Руски експерти не пронајдоа траги за хемиски напад во Дума

+инфо - 09.04.2018

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека руски експерти не пронашле траги од хемиски напад во сирискиот град Дума. Изјавата ја даде откако голем број држави обвинија за наводен хемиски напад во тој град што е под ...

Лавров: Руски експерти не пронајдоа траги за хемиски напад во сирискиот град Дума

Кајгана - 09.04.2018

Москва, 9 април 2018 (МИА) – Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека руски експерти не пронашле траги од хемиски напад во сирискиот град Дума. Изјавата ја даде откако голем број држави обвинија за наводен хемиски ...

Лавров: Руски експерти не пронајдоа траги за хемиски напад во Дума

Либертас - 09.04.2018

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека руски експерти не пронашле траги од хемиски напад во сирискиот град Дума. Изјавата ја даде откако голем број држави обвинија за наводен хемиски напад во тој град што е под ...

Лавров: Руски експерти не пронајдоа траги за хемиски напад во сирискиот град Дума

А1 On - 09.04.2018

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека руски експерти не пронашле траги од хемиски напад во сирискиот град Дума. Изјавата ја даде откако голем број држави обвинија за наводен хемиски напад во тој град што е под ...

Итна седница на Советот за безбедност за наводниот хемиски напад во Сирија

Канал5 - 09.04.2018

Додека западните сојузници од една и Сирија, Русија и Иран од друга страна се докажуваат дали и кој го извел хемискиот напад во Источна Гута, најмалку 14 лица загинаа при бомбардирање на сириска воена база во близина на градот Хомс.

Лондон бара итна акција за наводниот напад со хемиско оружје во Дума

Сител - 09.04.2018

Лондон побара итна акција како одговор за наводниот напад со хемиско оружје во сирискиот град Дума. Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон денеска побара „силна и голема меѓународна акција“ како одговор за наводниот напад со хемиско ...

Лавров: Руски експерти не пронајдоа траги за хемиски напад во сирискиот град Дума

ТВ21 - 09.04.2018

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров изјави денеска дека руски експерти не пронашле траги од хемиски напад во сирискиот град Дума. Изјавата ја даде откако голем број држави обвинија за наводен хемиски напад во тој град што е под ...

Лавров: САД уште долго планираат да останат во Сирија

Макфакс - 09.04.2018

Експертите сметаат дека САД нема да ја напуштат Сирија и дека планираат уште долго време таму да останат, изјави шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров. „САД преземаат чекори за да не заминат од Сирија, како што рече американскиот претседател ...

Кремљ: Опасно е да се вадат заклучоци за хемиски напад пред истрага

А1 On - 09.04.2018

Погрешно и опасно е да се прават какви било забелешки за сириски хемиски напад без потврдени информации бидејќи засега не е спроведена истрага, соопшти Кремљ. – Руски официјални лица претходно изјавија дека сириските бунтовници смислуваат ...

Сирија обвинува за ракетниот напад од западните сојузници во Хомс

Канал5 - 09.04.2018

Сириските државни медиуми објавија дека западните сојузници извеле голем ракетен напад врз воена воздушна база во централниот дел на земјата при што биле убиени 14 луѓе. Американските сили категорично ги отфрлија наводите дека тие не извеле воздушна ...

Лондон бара итна акција за наводниот напад со хемиско оружје во Дума

Курир - 09.04.2018

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон денеска побара „силна и голема меѓународна акција“ како одговор за наводниот напад со хемиско оружје во сирискиот град Дума што е под контрола на бунтовниците.

Лавров: Руски експерти не пронајдоа траги за хемиски напад во сирискиот град Дума

Слободен Печат - 09.04.2018

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека руски експерти не пронашле траги од хемиски напад во сирискиот град Дума. Изјавата ја даде откако голем број држави обвинија за наводен хемиски напад во тој град што е под ...

Лондон бара итна акција за наводниот напад со хемиско оружје во Дума

Локално - 09.04.2018

Лондон побара итна акција како одговор за наводниот напад со хемиско оружје во сирискиот град Дума. Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон денеска побара „силна и голема меѓународна акција“ како одговор за наводниот напад со хемиско ...

Лавров: Руски експерти не пронајдоа траги за хемиски напад во сирискиот град Дума

Локално - 09.04.2018

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека руски експерти не пронашле траги од хемиски напад во сирискиот град Дума. Изјавата ја даде откако голем број држави обвинија за наводен хемиски напад во тој град што е под ...

Лавров: Руски експерти не пронајдоа траги за хемиски напад во сирискиот град Дума

CivilMedia - 09.04.2018

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека руски експерти не пронашле траги од хемиски напад во сирискиот град Дума. Изјавата ја даде откако голем број држави обвинија за наводен хемиски напад во тој град што е под ...

Лавров: САД уште долго планираат да останат во Сирија

Точка - 09.04.2018

Експертите сметаат дека САД нема да ја напуштат Сирија и дека планираат уште долго време таму да останат, изјави шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров. „САД преземаат чекори за да не заминат од Сирија, како што рече американскиот претседател ...

Кремљ: Опасно е да се вадат заклучоци за хемиски напад пред истрага

Слободен Печат - 09.04.2018

Погрешно и опасно е да се прават какви било забелешки за сириски хемиски напад без потврдени информации бидејќи засега не е спроведена истрага, соопшти Кремљ. – Руски официјални лица претходно изјавија дека сириските бунтовници смислуваат ...

Русија не пронашла докази за хемиски напад во Сирија

Стандард - 09.04.2018

Руските експерти испратени да спроведат истрага во сирискиот град Дума не нашле трага од наводниот хемиски напад вчера за кој беше обвинет режимот на сирискиот претседател Башар Асад. Ова го изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј ...

Кремљ: Опасно е да се вадат заклучоци за хемиски напад пред истрага

Локално - 09.04.2018

Погрешно и опасно е да се прават какви било забелешки за сириски хемиски напад без потврдени информации бидејќи засега не е спроведена истрага, соопшти Кремљ. – Руски официјални лица претходно изјавија дека сириските бунтовници смислуваат ...

ЖЕШКА ТЕМА: За што телефонски разговарале Путин и Меркел?

Фактор - 09.04.2018

Рускиот претседател Владимир Путин, во разговор со германската канцеларка Ангела Меркел, повика на внимателност во одговорот на наводниот хемиски напад во Сирија, информираше Кремљ. Се наведува дека двајцата лидери разговарале за наводниот напад и ...

Лавров: САД уште долго планираат да останат во Сирија

Sky - 09.04.2018

Експертите сметаат дека САД нема да ја напуштат Сирија и дека планираат уште долго време таму да останат, изјави шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров. „САД преземаат чекори за да не заминат од Сирија, како што рече американскиот претседател ...

И САД и Русија побарале седница на Советот за безбедност за хемискиот напад во Сирија

Sky - 09.04.2018

Во Њујорк се очекуваат дури два состанока на Советот за безбедност при Обединетите нации, откако Русија и САД упатиле ривалски барања за одржување итни седници по тврдењата за хемиски напад во Сирија, објави Ројтерс.

Бомбардиран воен аеродром во Сирија, има и жртви

Sky - 09.04.2018

Сирискиот воен аеродром Тајас, кој се наоѓа во близина на градот Хомс, утрово е бомбардиран, објавија државните медиуми, пренесе Би-Би-Си. Ракетирањето се случува по наводниот хемиски напад, во кој загинаа стотици луѓе, меѓу кои и деца и жени.