TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Неделен печат - Лустрација за пресметка со противниците

Р.С.Европа - 01.04.2012

Дел од неделниците пишуваат за мошне актуелната тема деновиве, новиот закон за лустрација што го подготвува Владата, а ги анализираат и економските состојби.

Лустрацијата е процес на регионално помирување

Дневник - 31.03.2012

Едно треба да сфатиме - ако сакаме да станеме дел од големото европско семеЈство, треба еднаш за секогаш да раскрстиме со минатото и да излеземе од 20-годишната транзициЈа Лустрацијата што ја ...

Кој да ги штити Уставот и Уставен суд?!

Утрински - 30.03.2012

Новиот концепт на лустрација што го предлага ВМРО-ДПМНЕ предизвика револт кај група интелектуалци кои размислуваат да поднесат кривична пријава за непочитување судска одлука Новиот предлог за ...

Аџиев ќе пали и гаси

Утрински - 30.03.2012

Новиот закон за лустрација оди чекор подалеку во надлежностите на телото кое требаше само да верификува факти Со новиот закон за лустрација, кој го предлага владејачката партија, не само што не се ...

Лустрацијата ќе помине и без консензус

Дневник - 30.03.2012

Од СДСМ најавуваат дека ќе достават забелешки по разгледување на Законот, за НСДП предлогот е целосно неприфатлив, а ДПА бара ревидирање на досегашниот процес Независно од тоа дали за Законот за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Опозицијата постојано менува став за лустрацијата

Алфа - 30.03.2012

ВМРО-ДПМНЕ форсира брзо усвојување на нивниот нов предлог за лустрација. Опозицијата да се произнесе што е можно побргу, наместо секојдневно да изнесува политички квалификации.

Лустрацијата да не се претвори во шпанска серија

Вечер - 30.03.2012

Владеачката ВМРО-ДПМНЕ вчера ги повика опозициските партии што поскоро да ги достават забелешките за новопредложениот закон за лустрација.

Лустрацијата предложена од ВМРО-ДПМНЕ ќе се носи и без консензус

24 Вести - 29.03.2012

Власта решена да го носи новиот закон за лустрација, без оглед дали опозицијата ќе им даде поддршка или пак не. Опозицијата пак поделена.

Лустрација - Прочистување или жигосување

Р.С.Европа - 29.03.2012

Целта на Законот за лустрација не е казнување, туку да не им се дозволи на соработниците на комунистичките тајни служби да дојдат на функција.

Лустрацијата во слободен пад

Утрински - 29.03.2012

Уставниот суд укина 12 члена од Законот за лустрација Поранешните функционери, невладини организации, фондации, верски заедници, политички партии, новинари и главни уредници од приватните медиуми, ...

Димовски: СДСМ преку Уставниот суд ја попречува лустрацијата

МКД - 29.03.2012

СДСМ преку Уставниот суд се обидува да го попречи процесот на лустрацијата, најверојатно поради тоа што нешто кријат, изјави Илија Димовски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ.

Опозицијата нема да го гласа новиот закон за лустрација

Телма - 29.03.2012

Oпозициските партии денеска најавија дека нема да дадат поддршка на новиот закон за лустрација што го подготвија ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ оценувајќи дека се работи за уште еден обид за политичка пресметка со ...

Тотална лустрација, нонстоп!

Дневник - 29.03.2012

Пред околу две години на истово место го напишав следното зад кое стојам и ден-денес: „Со одлуката околу лустрацијата, покрај правната основа дека донесувањето на новиот Устав (1991) е логична ...

Поранешните функционери нема да се лустрираат

Дневник - 29.03.2012

Пор анешните функционери, поповите, оџите, новинарите, уредниците, членовите на невладините организации и на здруженијата на граѓани нема да се лустрираат.

Предлогот за лустрација - без консензус

Алфа - 29.03.2012

ВМРО-ДПМНЕ не отстапува од лустрацијата како што ја има замислено. Новиот предлог ќе се носи во Парламентот, без оглед дали опозицијата ќе го поддржи или не.

Кој вмешал прсти во одлуката на Уставен да укине 12 члена од Законот за лустрација – обвинувања меѓу власта и ...

Канал5 - 29.03.2012

Власта и опозицијата на различни страни за одлуката на Уставниот суд со која беа укинати 12 членови од Законот за лустрација.

ВМРО ДПМНЕ: Уставен направи скандал, СДСМ: Не гласаме за нова лустрација

Сител - 29.03.2012

Одлуката на Уставниот суд да укине 12 члена од Законот за лустрација за владејачката партија очекувана, но и скандалозна.

Уставниот суд ги извршува нарачките на Црвенковски?!

Вечер - 29.03.2012

Според владеачката ВМРО-ДПМНЕ, судот го опструира процесот на лустрација. Одлуката на највисоката судска инстанца ја сметаат за скандалозна со цел да не се дознае нешто од минатото, односно што ...

Димовски: СДСМ нешто крие во процесот на лустрација

Курир - 29.03.2012

Вчерашната одлука на Уставниот суд со која што се укинуваат 12 одредби од Законот за лустрација е скандалозна, истакна денес пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски.

Лустрацијата падна и во Романија

Inpress - 29.03.2012

Букурешт, 29. март 2012 (ИНПРЕС) Уставниот суд во Романија го поништи законот за лустрација кој им забранува на поранешните високи комунистички лидери да заземаат јавни функции.

Укинати 12 членови од законот за лустрација

Deutsche Welle - 28.03.2012

Уставниот суд на Македонија на денешната седница укина 12 спорни членови од законот за лустрација, чие важење беше замрзнато со претходната привремена мерка од јануари.

Уставен одлучува за законот за лустрација

24 Вести - 28.03.2012

Уставниот суд одлучува дали ќе укине делови од Законот за лустрација, по привремената мерка да ја стопира лустрацијата за одредени категории граѓани.

Уставниот суд ги урива одредбите, власта упорно ги носи

24 Вести - 28.03.2012

Лустрација само за актуелните функционери, барем додека се уште важи актуелниот закон за лустрација. Уставните судии ги укинаа временската рамка и чешлањето на екс функционери, верските заедници, ...

Спорните членови укинати од Законот за лустрација

Р.С.Европа - 28.03.2012

Уставниот суд на денешната седница укина 12 члена од Законот за лустрацијата. Лустрацијата се укинува за поранешни функционери, новинари, членови на организации, адвокати и медијатори.

Поповите, оџите и новинарите куртулија од лустрација

Р.С.Европа - 28.03.2012

Лустрацијата може да важи само до 1991 година. Уставениот суд укина 12 члена од Законот за лустрација. Лустрацијата може да го опфати периодот до 1991 година, а нема да се лустрираат поранешни ...

Укинати спорните членови од Законот за лустрација

Глас на Америка - 28.03.2012

Наспроти одлуката на Судот, владеачката ВМРО-ДПМНЕ со нов предлог-закон ќе се обиде да ги лустрира и оние кои се збогатиле во периодот на приватизацијата на државните фирми Судиите на Уставниот суд ...

Уставен суд: Нема лустрација за поранешни функционери, новинари, членови на организации, адвокати и медијатори

Вест - 28.03.2012

Уставниот суд на Република Македонија на денешната седница укина 12 члена од Законот за определување дополнителен услов за вршење јавна функција, односно за лустрацијата.

Лустрацијата ќе го чека Маневски

Вест - 28.03.2012

Уставниот суд укина 12 члена од Законот за лустрација, ставајќи бетон на одредбите кои бараа да се лустрираат бивши функционери кои не се ни кандидати, ни носители на јавни функции, потоа членови на ...

Во Кодошистан преку Бугаристан

Утрински - 28.03.2012

Ерол Ризаов Не поминаа ни два дена откако ви посакав добредојде во Кодошистан кога стигна абер од уќуматот дека дотаму најлесно и најбргу се стасувало преку Бугаристан и Маџаристан.

Уставниот суд денеска ќе ја каже одлуката за лустрацијата

МКД - 28.03.2012

Уставниот суд денеска се очекува да ја соопшти одлуката за привремената мерка од јануари, кога замрзна делови од Закон за лустрација.

Уставниот суд укина 12 члена од Законот за лустрација

Телма - 28.03.2012

Уставниот суд на денешната седница укина 12 члена од Законот за определување дополнителен услов за вршење јавна функција, односно за лустрацијата.

Уставниот суд укина 12 члена од Законот за лустрација

Утрински - 28.03.2012

Лустрацијата се укинува за поранешни функционери, новинари, членови на организации, адвокати и медијатори Уставниот суд на Република Македонија на денешната седница укина 12 члена од Законот за ...

Падна лустрацијата пред Уставниот суд

Телма - 28.03.2012

Не треба да се лустрираат поранешните функционери, членовите на невладини здруженија, фондации, организации, верски заедници, партии, новинари и уредници на приватни медиуми, адвокати.

Уставен суд за лустрацијата

Алфа - 28.03.2012

Уставниот суд на денешната седница ќе ја соопшти конечната одлука за привремената мерка од јануари, кога замрзна делови од актуелниот Закон за лустрација.

Уставниот суд одлучува за измените во Законот за лустрација

Кајгана - 28.03.2012

Уставниот суд одлучува дали ќе укине делови од Законот за лустрација, по привремената мерка да ја стопира лустрацијата за одредени категории граѓани.

Уставниот суд укина 12 члена од Законот за лустрација

Дневник - 28.03.2012

Уставниот суд на Република Македонија на денешната седница укина 12 члена од Законот за определување дополнителен услов за вршење јавна функција, односно за лустрацијата, донесен 2008 и два пати ...

Уставниот суд укина 12 члена од Законот за лустрација

Алфа - 28.03.2012

Уставните судии денеска донесоа одлука да укинат 12 члена од Законот за лустрација. Ова е конечната одлука на Судот за привремената мерка од јануари, кога замрзна делови од актуелниот Закон за ...

Кого Уставниот суд го спаси од лустрација

Идивиди - 28.03.2012

Скопје, 28 март 2012 (МИА) - Уставниот суд на Република Македонија на денешната седница укина 12 члена од Законот за определување дополнителен услов за вршење јавна функција, односно за лустрацијата, ...

Бившите функционери, новинарите и поповите куртулија од лустрација

Н.Македонија - 28.03.2012

Уставениот суд ги укина сите 12 оспорени членови од Законот за лустрација, која според одлуката на судот може да важи само до 1991 година.

Поранешни новинари нема да се лустрираат

Дневник - 28.03.2012

Уставниот суд на Република Македонија на денешната седница укина 13 члена од Законот за определување дополнителен услов за вршење јавна функција, односно за лустрацијата.

Уставен укина 12 члена од Законот за лустрација

Алфа - 28.03.2012

Нема лустрација за новинари, адвокати, верски и невладини организации и поранешни функционери – Уставниот суд укина 12 членови од Законот за лустрација.

Уставен денеска ги укина спорните членови од Законот за лустрација

+инфо - 28.03.2012

Уставниот суд на Македонија на денешната седница ги укина спорните 13 члена од Законот за лустрација. Сега на сила остануваат само оние членови од законот кои не беа оспорени, со што останува ...

Укинати оспорените членови од Законот за лустрација

Канал5 - 28.03.2012

Уставниот суд денеска ги укина оспорените членови од Законот за лустрација. Откако во јануари Уставниот суд како времена мерка ја замрзна лустрацијата на поранешни функционери, новинари, верски ...

Уставниот одлучува за лустрацијата

Сител - 28.03.2012

Уставниот суд денеска се очекува да ја соопшти одлуката за привремената мерка од jануари, кога замрзна делови од Закон за лустрација.

Збогум лустрацијо!

Кирилица - 28.03.2012

Уставниот суд гги укина оспорените членови од Законот за верификација на фактите Уставниот суд денес ги укина сите 12 оспорни членови од Законот за верификација на фактите.

Уставниот суд укина 12 члена од Законот за лустрација

Сител - 28.03.2012

Уставниот суд на Република Македонија на денешната седница укина 12 члена од Законот за определување дополнителен услов за вршење јавна функција, односно за лустрацијата.

Уставен пресече - укината лустрацијата

Вечер - 28.03.2012

Во сила остануваат единствено оние членови од законот кои не беа оспорени пред Уставниот Суд. Со ова практично останува блокирана работата на Комисијата за лустрација како во преодниот период во кој ...

Уставниот суд укина 13 члена од Законот за лустрација

МРТ - 28.03.2012

Уставниот суд на Република Македонија на денешната седница укина 13 члена од Законот за определување дополнителен услов за вршење јавна функција, односно за лустрацијата.

Нема лустрација за поранешни функционери, новинари, адвокати

Вечер - 28.03.2012

УСТАВНИОТ СУД КОНТРА ВЛАДЕАЧКОТО МНОЗИНСТВО Наспроти одлуката на Уставниот суд кој укина 12 члена од постоечкиот Закон за лустрација, во собраниска процедура е нов закон кој го изготви власта.

Уставен одлучува за лустрацијата

Press24 - 28.03.2012

Уставниот суд на денешната седница ќе ја соопшти конечната одлука за привремената мерка од јануари, кога замрзна делови од актуелниот Закон за лустрација.

Уставниот суд денеска решава за лустрацијата

Фама - 28.03.2012

Уставниот суд на Република Македонија денеска ќе одлучи дали ќе бидат укинат делови од Законот за лустрација. Во јануари годинава Уставниот суд одлучи делумно да се стопира лустрацијата за оние ...

Уставниот Суд денеска одлучува за Законот за лустрацијата

Sky - 28.03.2012

Одлуката за привремената мерка од јануари, кога замрзна делови од Закон за лустрација се очекува да биде соопштена денеска од страна на Уставниот суд.

Уставен пресече- укината лустрацијата

Press24 - 28.03.2012

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука за укинување на спорните членови од Законот за лустрација. Во сила остануваат единствено оние членови од законот кои не беа оспорени пред Уставниот ...

Уставен укина делови од Законот за лустрација

Курир - 28.03.2012

Уставниот суд на Република Македонија на денешната седница укина 13 члена од Законот за определување дополнителен услов за вршење јавна функција, односно за лустрацијата.

Уставен укина членови од Законот за лустрација

Нетпрес - 28.03.2012

Уставниот суд на денешната седница укина 13 членови од Законот за лустрација. Со оваа одлука лустрацијата се укинува за поранешни функционери, новинари, членови на организации, адвокати и медијатори.

Уставниот суд укина 12 члена од Законот за лустрација

Sky - 28.03.2012

На денешната седница на Уставниот суд на Република Македонија беа укинати 12 члена од Законот за определување дополнителен услов за вршење јавна функција, односно за лустрацијата.

Уставниот суд ги укина спорните 12 членови од законот за лустрација

eReporter - 28.03.2012

Уставниот суд денеска одлучи да ги укине спорните 12 членови од Законот за лустрација. Согласно конечната одлуката на највисокиот суд, сега се улкинуваат сите спорни членови кои, согласно ...

Уставниот суд ги укина спорните членови од Законот за лустрација

Фама - 28.03.2012

Уставниот суд на Република Македонија укина 12 членови од Законот за лустрација. Лустрацијата се укинува за поранешни функционери, новинари, членови на организации, адвокати и медијатори.

Новинари, екс функционери, адвокати куртулија од лустрација – Уставен пресече

БезПардон - 28.03.2012

Лустрацијата се укинува за поранешни функционери, новинари, членови на организации, адвокати и медијатори. Имено, Уставниот суд на денешната седница укина 12 члена од Законот за определување на ...

Укинати сите 12 оспорени членови од законот за лустрација

Макфакс - 28.03.2012

Уставниот суд во средата ги укина сите 12 членови од Законот за лустрација, јави репортерот на Макфакс. Уставниот суд на Република Македонија денеска одлучуваше откако претходно беше донесена ...

Уставен: Поранешните функционери не треба да се лустрираат

Макфакс - 28.03.2012

Поранешни функционери, новинари, верски претставници, членови на невладини организации и членови на други здруженија, меѓу кои и политички партии, нема да се лустрираат.

Романскиот уставен суд го одби законот за лустрација

Макфакс - 28.03.2012

Уставниот суд на најсиромашната членка на Европската унија, Романија, во средата го одби законот за лустрација со кој на поранешните комунистички функционери им се забранува извршување на јавни ...

Уставен ги укина спорните членови од законот за лустрација

Inpress - 28.03.2012

Скопје, 28. март 2012 (ИНПРЕС) Уставниот суд на денешната седница донесе одлука за укинување на спорните членови од Законот за лустрација.

ВМРО-ДПМНЕ и Уставен суд во лустрациска трка

Утрински - 27.03.2012

Под превезот на нови закони, законодавецот нуди решенија за кои уставните судии веќе се произнеле со укинување или поништување Владејачката партија го смени ставот дека ќе ја почека одлуката на ...

Лустрација со инспирација од Бугарија

Утрински - 27.03.2012

Главен аргумент на Силвана Бонева за лустрацијата не е амандман на Ричард Ховит, туку на бугарски европарламентарец Препораката во извештајот за Македонија на ЕП, со која се бара да се објават ...

Да биде чисто

Дневник - 27.03.2012

Македонија е независна и самостојна држава веќе две децении. Голем број нови генерации се родија и се развиваат во новиот систем кој самите доброволно го избравме.

Партиите си ги поделија и термините и кодошите

Дневник - 27.03.2012

Барањето на СДСМ лустрацијата да не трае до 2006 година, како што предлага ВМРО-ДПМНЕ, туку подолго, ги подели и експертите.

И новиот закон за лустрација ќе виси пред Уставен!?

Капитал - 27.03.2012

Зошто се брзаше со предлагањето нов закон за лустрација, пред да се почека конечната одлука на Уставниот суд за веќе постоечкото законско решение (која треба да биде готова деновиве), е прашањето кое ...

Премногу кохезија

Окно - 27.03.2012

Бидејќи во државата, меѓу Македонците, има премногу кохезија, мора да се измисли нешто што ќе внесе барем малку раскол. Затоа ВМРО-ДПМНЕ, за инает на сите, поднесе нов закон за лустрација.

Ако немате за леб, фатете се за лустрација

Р.С.Европа - 26.03.2012

Големата сиромаштија, поскапувањето на бензините и на низа други прехранбени производи повторно се во сенка на лустрацијата, велат експертите.

Добредојдовте во Кодошистан

Утрински - 26.03.2012

Ерол Ризаов Дефинитивно си го најдовме вистинското име: Кодошистан. Пред извесно време ја употребив оваа алузија со доза на иронија, но и со сомнеж дека Македонија може да се претвори во африканско ...

Што побара Европскиот парламент

Утрински - 26.03.2012

Јавна објава на соработниците со тајните служби во поранешна Југославија е главна забелешка која стои во последната резолуција на Европскиот парламент за Македонија, чиј известител е британскиот ...

Народна поддржува неселективна лустрација

Утрински - 26.03.2012

ВМРО-Народна ја подржува предлог-иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за измените на Законот за лустрација. Но, Ване Цветанов од Народна вчера и' порача на владејачката партија да не ги крие кодошите во ...

СДСМ бара и затвор за олигарсите-кодоши

Утрински - 26.03.2012

Опозиционерите го поддржуваат новиот Закон за лустрација, но бараат тој да не важи до 2006 година, туку до денес СДСМ е подготвена да ги поддржи сите законски решенија со кои процесот на лустрација ...

Kодоши ком мк ентер

Дневник - 26.03.2012

Што ќе добиеме како општество од спроведувањето на лустрацијата? Дали ќе има повеќе работни места, помалку сиромаштија, повеќе леб и бели печива за гладните? Така прашуваат тие што се вулгарно ...

СДСМ бара да се лустрираат и „кодошите на Груевски“

Дневник - 26.03.2012

Лустрирање и на „кодошите што работат за премиерот Никола Груевски“, од 2006 година наваму, побара вчера опозицискиот СДСМ реагирајќи на предлогот на новиот закон подготвен од владејачката ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ ќе гласа за лустрација, ама под нејзини услови

Н.Македонија - 26.03.2012

Опозициската СДСМ ќе го поддржи новиот закон за лустрација што минатата недела го претстави владејачката ВМРО-ДПМНЕ, но само доколку бидат прифатени и нивните забелешки Ана Павловска-Данева СДСМ, ...

Лустрацијата како пендрек на револуцијата

Н.Македонија - 26.03.2012

Власта сега најавува цврста рака и тврда лустрација. Тоа е враќање во претполитичка состојба на војна на секој против секого, во која човек на човека му е лустратор.

Олигарх не е јавна функција! Зошто власта ќе лови кодоши меѓу нив?

Капитал - 26.03.2012

Власта најави дека ќе ги лови кодошите меѓу олигарсите, но не кажува како ќе дефинира што е олигарх. Што потоа? Која е потребата на власта јавно да ги обележи кодошите меѓу бизнисмени, кога всушност, ...

Лустрацијата по потрага по идеолошки или транзициски профит

Сител - 26.03.2012

И олигарсите ќе бараат дупка во лустрациското сито. Новиот закон за лустрација ќе го разгледува евентуалното кодошко минато на оние кои станаа газди на фабриките во времето на транзицијата.

СДСМ: Лустрација и за кодошите што работат за Груевски

Фама - 26.03.2012

Опозициската СДСМ го поддржува новиот Закон за лустрација што го предложи владејачката ВМРО-ДПМНЕ , но бараат да бидат прифатени и нивните забелешки.