TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Контраспин: Русковска нема право на разочараност, Апелација да се преиспита што му фали на судството

Окно - 23.11.2019

Русковска, ниту кој било друг обвинител нема право да биде во афектна состојба на разочараност. Од друга страна, тврдењето на апелациските судии дека токму таквата смс порака на Рускоска е таа што ја спречува земјата на патот кон ЕУ, е сè, само не е ...

Разгаќување на некомпетенцијата

Н.Македонија - 23.11.2019

Минатата недела колумната ја завршив со зборовите: „Ах Јустиција Јустиција, колку ли само ни недостигаш, во секоја смисла на зборот“. Овој пат сметам дека е најсоодветно токму со овие зборови да се започне текстот.

Русковска на писмено ја објаснила пораката до судијата Јани Нича

Канал5 - 22.11.2019

Согласно Законот за Совет на ЈО ние не можеме да преземеме оперативни активности за утврдување на одговорност. Членовите на Советот на јавните обвинители сметаат дека не се надлежни да го оценуваат случајот со заканувачката СМС порака која ...

Јовески: Нема основ за дисциплинска постапка за Русковска

Телма - 22.11.2019

Советот за јавни обивнители не е надлежен да утврдува одговорност на обивниител. Државниот обвинител е тој кој може да поведе дисциплинска постапка. Ваков заклучок донел попладнево советот откако ги разгледал дописот на апелациските судии и ...

Русковска нема право да се жали за притворот на Јанева

Фокус - 22.11.2019

Обвинителката за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска нема право да се жали на решението што го донесоа Апелациските судии, со кое мерката притвор на поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева беше заменета со куќен ...

Обвинителите не можат да видат одговорност кај Русковска за „гаќите“

Алсат-М - 22.11.2019

Советот на обвинители заклучи дека не може да утврди одговорност кај обвинителката Вилма Русковска. Членовите на ова тело го разгледале известувањето на скопска Апелација со заканувачката порака „ќе ве истресам од гаќи“, но и нејзината верзија ...

Советот на обвинители нема да презема мерки за одговорност на Русковска поради смс пораките

24 Вести - 22.11.2019

Советот на јавни обвинители нема да води никаква постапка за нивната колешка Вилма Русковска која им прати порака на апелациските судии дека "ќе ги истресе од гаќи" што ја пуштиле Јанева во домашен притвор.

Русковска со писмен допис дала образложение пред Советот за смс-пораката

24 Вести - 22.11.2019

Обвинителката Вилма Русковска нема да одговара ниту пред Советот на обвинители, ниту пред нејзиниот шеф Љубомир Јовевски за смс пораката до судиите дека "ќе ги истресе од гаќи" што ја пуштиле Јанева во домашен притвор.

Ацо Колевски: Ние не можеме да утврдуваме одговорност кај Русковска

Фокус - 22.11.2019

Обвинителката Вилма Русковска денеска нема да се појави пред Советот на јавни обвинители туку испратила писмено образложение за смс пораката што им ја испрати на Апелациските судии кои на поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева и го ...

Колевски: Ние не можеме да утврдуваме одговорност кај Русковска

Курир - 22.11.2019

Обвинителката Вилма Русковска денеска нема да се појави пред Советот на јавни обвинители туку испратила писмено образложение за смс пораката што им ја испрати на Апелациските судии кои на поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева и го ...

Тресење од гаќи мора да има!

Слободен Печат - 22.11.2019

Всушност сите тоа го посакуваме. Еве да прашам што мислите треба ли некој навистина да ги истресе судиите од гаќи? Можеби тоа не е Вилма Русоска по функција, ама сите чуствуваат дека нешто не штима во „независното“ судство.

Рускоска дала отчет кај Јовески за СМС пораката

Курир - 22.11.2019

Обвинителката Вилма Русковска денеска испратила писмо до Основното јавно обвинителство и до Советот на јавни обвинители, а во врска со СМС пораката што завчера предизвика бура во судските кругови, а која била упатена до еден од тројцата судии во ...

Колевски: Ние не можеме да утврдуваме одговорност кај Русковска

Press24 - 22.11.2019

Обвинителката Вилма Русковска денеска нема да се појави пред Советот на јавни обвинители туку испратила писмено образложение за смс пораката што им ја испрати на Апелациските судии кои ја пуштија поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева, во домашен ...

Неколку страници содржи објаснувањето на Русковска за СМС пораката

Сител - 22.11.2019

Обвинителката Вилма Русковска во писмен допис напишан на неколку страници го објаснува случајот со заканувачката СМС порака. Според информации на Сител, обвинителката детално го анализирала случајот, а во дописот ги навела сите околности за таквата ...

Советот на обвинители му ја префрли топката на Јовевски за евентуална казна за Русковска за СМС пораката до судиите

МКД - 22.11.2019

Советот на јавни обвинители нема да поведе дисциплинска постапка за однесувањето на шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал Вилма Русковска, која пред два дена испрати СМС порака до апелациските судии дека „ќе ги истресе од ...

Колку заработувала Катица Јанева?

Сител - 22.11.2019

Советот на јавни обвинители нема да преземе мерки против Русковска. Ги разгледале нејзината изјава напишана на неколку страници и дописот од Апелациониот суд, но велат дека немаат надлежност за утврдување одговорност.

За пораката со „Тресењето од гаќи“ Русковска испрати писмо до Советот на јавни обвинители

МКД - 22.11.2019

Обвинителката од ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска го испратила писменото образложение до Советот на јавни обвинители. Во писмениот допис напишан на неколку страници Русковска објаснила за испратената порака во која ...

Русковска му дала отчет на Јовески за СМС пораката до судијата Јани Нича

+инфо - 22.11.2019

Обвинителката Вилма Русковска денеска испратила писмо до Основното јавно овинителство и до Советот на јавни обвинители, а во врска со смс пораката што завчера предизвика бура во судските кругови, а која била упатена до еден од тројцата судии во ...

Русковска објасни што значи „ќе ве истресам од гаќи“

Вечер Прес - 22.11.2019

Oбвинителството и Советот на јавни обвинители не излегоа со став по писмото кое го испрати обвинителката Рускоска, а пред два дена обвинителството се огради од СМС-пораката, но процени дека се работи за моментално разочарување од одлуката за домашен ...

Рускоска преку писмо до Јовески ја образложила СМС пората пратена до судија од Апелација

CivilMedia - 22.11.2019

Вилма Русковска денеска испратила писмо до Основното јавно обвинителство и до Советот на јавни обвинители, во врска со СМС пораката што завчера предизвика бура во судските кругови, a била упатена до еден од тројцата судии во Апелацискиот суд кои ...

Контраспин: Русковска нема право на разочараност, Апелација да се преиспита што му фали на судството

Мета - 22.11.2019

Русковска, ниту кој било друг обвинител нема право да биде во афектна состојба на разочараност. Од друга страна, тврдењето на апелациските судии дека токму таквата смс порака на Рускоска е таа што ја спречува земјата на патот кон ЕУ, е сè, само не е ...

Колку заработувала Катица Јанева?

4NEWS - 22.11.2019

Советот на јавни обвинители нема да преземе мерки против Русковска. Ги разгледале нејзината изјава напишана на неколку страници и дописот од Апелациониот суд, но велат дека немаат надлежност за утврдување одговорност.

Советот на јавни обвинители: Ние не можеме да утврдуваме одговорност кај Русковска

Вечер Прес - 22.11.2019

Обвинителката Вилма Русковска денеска нема да се појави пред Советот на јавни обвинители туку испратила писмено образложение за смс пораката што им ја испрати на Апелациските судии кои на поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева и го ...

Место на отчет пред Советот на обвинители, Русковска со писмо ја обрзложила СМС пораката за судијата

24Инфо - 22.11.2019

Обвинителката Вилма Русковска денеска нема да се појави пред Советот на јавни обвинители туку испратила писмено образложение за смс пораката што им ја испрати на Апелациските судии кои на поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева и го ...

Истресени гаќи

Либертас - 22.11.2019

Во прв момент, целата оваа приказна изгледа многу забавно. Речиси е неверојатно како се испреплетуваат судбините на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, со шоуменот Боки 13, со документарните филмчиња од скриените камери на Орце Камчев, со ...

Вилма Русковска со писмо ја појасни својата СМС порака која крена прашина

Фактор - 22.11.2019

Обвинителката од ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска, испратила писменото образложение за нејзината СМС порака која е топ тема деновиве. Русковска денеска испратила писмо до Основното јавно обвинителство и до Советот на ...

Русковска повикана да даде отчет за своето однесување

Фокус - 21.11.2019

Советот на јавни обвинители ќе ја повика обвинителката Вилма Русковска да даде отчет за своето однесување. Ова за Телма го потврди претседателот на советот Ацо Колевски кој не сакаше да го каже ставот за кавгата на Русковска со апелационите судии.

Русковска повикана да даде отчет за своето однесување

Телма - 21.11.2019

Советот на јавни обвинители ќе ја повика обвинителката Вилма Русковска да даде отчет за своето однесување. Ова за Телма го потврди претседателот на советот Ацо Колевски кој не сакаше да го каже ставот за кавгата на Русковска со апелационите судии.

Заев: Граѓаните сакаат резултати од судството

Алсат-М - 21.11.2019

Граѓаните сакаат резултати и секогаш кога има нетрпение меѓу Обвинителството и Судот тоа непријатно се доживува, рече во одговор на новинарско прашање премиерот Заев, запрашан за коментар по последните препукувања помеѓу Апелацискиот суд и ...

Русковска повикана да даде отчет за своето однесување

24 Вести - 21.11.2019

Советот на јавни обвинители ја повика обвинителката Вилма Русковска да даде отчет за своето однесување. Апелационите судии доставиле допис до советот кој треба да ги слушне двете страни. Обвинителката Вилма Русковска со смс порака им се закани на ...

Русковска пред одлука дали ќе го обжали притворот на Јанева пред Врховен

Телма - 21.11.2019

Зошто му ја испратила пораката на судијата Јани Нича и што сакала со тоа да постигне? Дали се заканувала и вршела влијание или пак искажувала или излив на разочарување. Ова се дел од прашањата на кои обвинителката Русковска ќе треба да одговори пред ...

Советот на јавни обвинители побараа одговорност од Русковска

Канал5 - 21.11.2019

СМС пораката од Обвинителството вчера беше објаснета како израз на моментално разочарување на обвинителката Русковска која го води случајот „Рекет“. Од Советот на јавните обвинители побараа објаснување од обвинителката Вилма Русковска за СМС ...

Судскиот Совет однесувањето на шефицата на Организиран криминал Рускоска

Канал5 - 21.11.2019

Судскиот Совет вчера го осуди однесувањето на шефицата на Организиран криминал Вилма Русковска а денеска првиот човек на Советот Киро Здравев ја задржа истата реторика. Ставот на Судскиот Совет е дека изјавата со закана кон судиите помеѓу другото е ...

Јанева понудила малку пари, затоа не излегла од притвор со гаранција

Алсат-М - 21.11.2019

Катица Јанева понудила малку пари за да излезе од притвор со гаранција. Вредноста на становите на нејзините деца од 160 илјади евра не биле доволни за да ги убеди апелационите судии поранешната шефица од СЈО да излезе од Шутка.

Јанева понудила малку пари, затоа не излегла од притвор со гаранција

Фокус - 21.11.2019

Катица Јанева понудила малку пари за да излезе од притвор со гаранција. Вредноста на становите на нејзините деца од 160 илјади евра не биле доволни за да ги убеди апелационите судии поранешната шефица од СЈО да излезе од Шутка.

Дескоска за пораката на Русковска: Не смеам да коментирам, но тоа е прашање на личен вкус

+инфо - 21.11.2019

Министерката Рената Дескоска, не сакаше да ја коментира СМС порака на обвинителката Вилма Русковска кон судија на Апелацискиот суд Скопје во која таа вели дека „ќе ги извади од гаќи со финансиска истрага судиите ако ја пуштиле од притвор Катица ...

Судскиот совет и Здружението на судии во врска со пораката на Русковска

Академик - 21.11.2019

„Судскиот совет на Република Северна Македонија како самостоен и независен орган на судството е основан со цел да ја обезбедува и гарантира самостојноста и независноста на судската власт, преку остварување на своите функции согласно Уставот и ...

Русковска без коментар по жестоките реакции

Press24 - 21.11.2019

Шефицата на обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, без коментар по реакциите на Апелација која се крена на нозе, како и Обивнителството, по нејзината СМС порака.

Ќе се истресе ли Сваровски накитот од судските гаќи?

Р.С.Европа - 21.11.2019

Војната меѓу обвинителката Вилма Русковска, која им се заканила на судиите дека ако ја пуштат поранешната специјална обвинителка Катица Јанева во домашен притвор „ќе ги истресе од гаќи“ и поплаките на судиите дека тоа е напад врз нивната независност ...

Русковска повикана да даде отчет за своето однесување

ММС - 21.11.2019

Советот на јавни обвинители ќе ја повика обвинителката Вилма Русковска да даде отчет за своето однесување. Ова за Телма го потврди претседателот на советот Ацо Колевски кој не сакаше да го каже ставот за кавгата на Русковска со апелационите судии.

Русковска за Сител: Не коментирам туѓи ставови

Сител - 21.11.2019

Шефицата на обвинителството за гонење организиран криминал и корупција нема коментар по соопштенијата на Апелационит суд и Судскиот совет за нејзино наводно мешање во работата на судовите.

Правосудна битка- судии и обвинители недораснати за функциите

Р.С.Европа - 21.11.2019

По препирките судство-обвинителство упатените оценуваат дека правосудната култура на носителите на јавни фукнции е ниска. Според политичките аналитичари ова е и обид за сите проблеми во областа виновни да бидат судиите и обвинителите, но не и власта ...

Димовски: Јасно е дека судството е под притисок на обвинителството и политиката

Курир - 21.11.2019

Судството е под силен притисок и од обвинителството и од политика, вака пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ ја коментира реакцијата на обвинителката Вилма Русковска за пуштањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во домашен притвор.

Колевски ќе ја повика Русковска да даде отчет за „гаќите“

+инфо - 21.11.2019

Советот на јавни обвинители ќе ја повика обвинителката Вилма Русковска да даде отчет за своето однесување. Ова за Телма денеска го потврдил претседателот на советот Ацо Колевски кој не сакал да го каже ставот за преписката на Русковска со ...

Новаковски и Гошев не гледаат закана во СМС пораката на Русковска до Уставните судии

Локално - 21.11.2019

Адвокатите Туше Гошев и Александар Новаковски не гледаат никаква закана кон Уставните судии во пораката на обвинителката Вилма Русковска дека „ќе ги истресе од гаќи со финансиска истрага“ зошто ја пуштиле Катица Јанева од притвор.

Адвокатот Гошев: Ако видите кои дела излегуваат од „бомбите“, јасно е дека кај нас судството не реагира

iPortal - 21.11.2019

Адвокатите Туше Гошев и Александар Новаковски не гледаат никаква закана кон Уставните судии во пораката на обвинителката Вилма Русковска дека „ќе ги истресе од гаќи со финансиска истрага“ зошто ја пуштиле Катица Јанева од притвор.

Русковска повикана да даде отчет за своето однесување

Либертас - 21.11.2019

Советот на јавни обвинители ќе ја повика обвинителката Вилма Русковска да даде отчет за своето однесување. Ова за Телма го потврди претседателот на советот Ацо Колевски кој не сакаше да го каже ставот за кавгата на Русковска со апелационите судии.

Русковска повикана да даде отчет за своето однесување

Вечер Прес - 21.11.2019

Советот на јавни обвинители ќе ја повика обвинителката Вилма Русковска да даде отчет за своето однесување. Ова за Телма го потврди претседателот на советот Ацо Колевски кој не сакаше да го каже ставот за кавгата на Русковска со апелационите судии.

Русковска повикана да даде отчет за своето однесување

24Инфо - 21.11.2019

Советот на јавни обвинители ќе ја повика обвинителката Вилма Русковска да даде отчет за своето однесување. Ова за Телма го потврди претседателот на советот Ацо Колевски кој не сакаше да го каже ставот за кавгата на Русковска со апелационите судии.

Јанева понудила малку пари, затоа не излегла од притвор со гаранција

Либертас - 21.11.2019

Катица Јанева понудила малку пари за да излезе од притвор со гаранција. Вредноста на становите на нејзините деца од 160 илјади евра не биле доволни за да ги убеди апелационите судии поранешната шефица од СЈО да излезе од Шутка.

Русковска: Не коментирам туѓи ставови

Вечер Прес - 21.11.2019

Шефицата на обвинителството за гонење организиран криминал и корупција нема коментар по соопштенијата на Апелационит суд и Судскиот совет за нејзино наводно мешање во работата на судовите.

По заканувачките пораки Русковска се огласи – ова е нејзиниот одговор!

Магазин - 21.11.2019

Шефицата на обвинителството за гонење организиран криминал и корупција нема коментар по соопштенијата на Апелационит суд и Судскиот совет за нејзино наводно мешање во работата на судовите.

Вилма повикана да даде отчет по кавгата со Апелација

Expres - 21.11.2019

Советот на јавни обвинители ќе ја повика обвинителката Вилма Русковска да даде отчет за своето однесување откако со СМС порака им се заканила на судиите од апелација со финансиска истрага, откако тие одлучија затворскиот притвор на поранешната ...

Итен колегиум во Апелација по заканите од обвинителката Русковска

Фокус - 20.11.2019

Откако синоќа обвинителката Вилма Русковска се закани дека ќе отвори финансиска истрага против судиите кои одлучија екс шефицата на СЈО, Kатица Jанева, да замине во домашен притвор, од Апелациониот суд за „Фокус“ велат дека утрово ќе оддржат ...

Адвокатот на Јанева, Кадиев: Изјавата на Русковска е недолична!

Фокус - 20.11.2019

Адвокатот на Катица Јанева, Дељо Кадиев, е затекнат од изјавата на обвинителката Вилма Русковска која најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука обвинетата да оди во куќен притвор.

Русковска: Зошто Јанева не си дала оставка ако имала здравствени проблеми?

Фокус - 20.11.2019

Шефицата на јавното обвинителство за гонење на организиран криминал, Вилма Русковска, не верува дека Катица Јанева имала нарушена здравствена состојба. -Ако имала здравствени проблеми, зошто не си поднела оставка уште додека била на функција? – вели ...

Скопска апелација ја пријавила Русковска кај Јовески и советот на јавни обвинители за заканите до судии

Сакам да кажам - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје ја пријавил шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска кај Државниот обвинител Љубомир Јовески и Советот на јавни обвинители и побарал од нив да преземат мерки, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК.

Јовески: Реакцијата на Русковска е израз на моментално разочарување

Фокус - 20.11.2019

По заканата на обвинителката Вилма Русковска дека ќе отвори финансиска истрага за судиите од Апелација кои ја пуштија Катица Јанева во домашен притвор, и скандалозната СМС порака дека „ судиите ќе ги извади од гаќи“ кои одлучувале, со реакција се ...

Русковска била моментално разочарана, не се меша во работата на судската власт, одговорија од обвинителството на ...

Сакам да кажам - 20.11.2019

Државниот обвинител Љубомир Јовески воопшто не зазема страна и вели дека Вилма Русковска била моментално разочарана од пуштањето на Катица Јанева во куќен притвор, откако Апелациониот суд соопшти дека шефицата на Обвинителството за организиран ...

Апелациониот суд ќе ја пријави во полиција обвинителката Вилма Русковска за заканувачка смс порака до судија

Сакам да кажам - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје синоќа се дигнал на нозе откако шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат во куќен притвор поранешната ...

Итен колегиум во Апелација по заканите од Русковска

Курир - 20.11.2019

Откако синоќа обвинителката Вилма Русковска се закани дека ќе отвори финансиска истрага против судиите кои одлучија екс шефицата на СЈО, Kатица Jанева, да замине во домашен притвор, од Апелациониот суд за „Фокус“ велат дека утрово ќе оддржат ...

Апелација на итен колегиум по заканите од Русковска дека ќе ги гони

360 степени - 20.11.2019

Во Апелацискиот суд – Скопје денеска ќе се одржи вонреден колегиум откако обвинителката Вилма Русковска се закани дека ќе отвори финансиска истрага против судиите кои одлучија Kатица Jанева да замине во домашен притвор, јавува „Фокус“ .

Русковска: Ако и било лошо зошто Катица не поднесе оставка додека беше на функција?

Press24 - 20.11.2019

Апелацискиот суд не ја прифати гаранцијата што ја понуди Јанева, а ја пушта во домашен притвор. Ова е срам. Каква порака испраќаме со ваква одлука. Ова го изјави обвинителката Вилма Русковска за Дојче веле.

Адвокатот на Катица Јанева: Изјавата на Рускоска е недолична

Независен - 20.11.2019

Фото: Б. Грданоски Адвокатот на Катица Јанева, Дељо Кадиев, е затекнат од изјавата на обвинителката Вилма Рускоска која најави финансиска истрага на судиите од Апелација. -Недолична е изјавата на шефицата на Обвинителството за гонење на организиран ...

„СДК“: Апелација ќе ја пријави во полиција Русковска за заканувачка СМС порака до судија

Курир - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје синоќа се дигнал на нозе откако шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат во куќен притвор поранешната ...

Адвокатот на Катица Јанева: Изјавата на Русковска е недолична

Press24 - 20.11.2019

Адвокатот на Катица Јанева, Дељо Кадиев, е затекнат од изјавата на обвинителката Вилма Русковска која најави финансиска истрага на судиите од Апелација. -Недолична е изјавата на шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и ...

Апелација - Русковска се заканува и се меша во постапката

Р.С.Европа - 20.11.2019

Од Апелациониот суд Скопје реагираат на содржина на СМС пораката, како и подоцнежниот јавен настап на обвинителката Вилма Русковска во медиумите. За Судот тоа претставува директна закана и грубо мешање во работата на судот каде јавното обвинителство ...

„Од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага“, им пишала Русковска на судиите по укинатиот притвор за Јанева

МКД - 20.11.2019

„Ако ти со советот сте ја пуштиле Катица, да знаеш дека од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага. Заради судии како Вас, никогаш нема во ЕУ да влеземе. Ако не е твојот совет, се извинувам. Ама ако сте вие, ќе видите.

Апелациониот суд ќе ја пријави во полиција обвинителката Вилма Русковска за заканувачка смс порака до судија

Скопје24 - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје синоќа се дигнал на нозе откако шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат во куќен притвор поранешната ...

Апелација ќе ја пријави Русковска за заканувачка порака

Нетпрес - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје вчеравечер по пуштањето на поранешната шефица на СЈО Катица Јанева во домашен притвор, се кренал на нозе откако обвинителката Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат ...

Јавно обвинителство: СМС-пораката на Русковска е израз на моментално разочарување

Макфакс - 20.11.2019

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, во соопштение изнесе официјален став откако Апелацискиот суд ја објави содржината на СМС-пораката , што обвинителката Русковска му ја испратила на еден од тројцата судии кои наводно ја донеле ...

ЈО: Реакцијата на Русковска да се „разбере како израз на моментално разочарување“

360 степени - 20.11.2019

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија се огласи по острата реакција на Апелациониот суд за СМС пораката на обвинителката Вилма Русковска до судии кои одлучија да ја пуштат Катица Јанева од затворски во домашен притвор.

Апелација на нозе - Ќе ја пријават Русковска за заканувачка порака

Press24 - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје вчеравечер по пуштањето на поранешната шефица на СЈО Катица Јанева во домашен притвор, се кренал на нозе откако обвинителката Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат ...

Случај „Рекет“ - пародија на правна држава

Р.С.Европа - 20.11.2019

Обвинителката Вилма Русковска најави финансиска истрага за судиите, Апелациониот суд и одговори дека тоа е „директна закана и грубо мешање во работата на судот“. Според упатените ова е одраз на „катастрофалното судство и свиленото обвинителство“ .

Обвинителство ја брани Русковска - била разочарана, реагира и Судски совет

Р.С.Европа - 20.11.2019

Од Јавното обвинителство соопштуваат дека реакцијата на јавната обвинителка Вилма Русковска до Апелациониот суд била израз на моментално разочарување, по сознанието за одуката Катица Јанева да се пушти во домашен притвор.

Судскиот совет ја „осуди“ Вилма Русковска

360 степени - 20.11.2019

Судскиот совет „најостро го осудува“ однесувањето на Вилма Русковска , откако шефицата на ОЈО за гонење на организиран криминал јавно и преку СМС порака испрати критики и закани до судиите во Апелациониот суд кои ја ослободија Катица Јанева од ...

ЈО: Реакцијата на Русковска е поради моментално разочарување

Нова ТВ - 20.11.2019

Реакцијата на надлежниот јавен обвинител во предметот треба да се разбере како израз на моментално разочарување, по сознанието за донесената одлука во предмет во кој по опсежна предистражна и истражна постапка и поднесено обвинение, очекува судска ...

Здружението на судии го осуди нападот на Русковска врз судиите

360 степени - 20.11.2019

Управниот одбор на Здружението на судии најостро ги осудува нападите врз судиите и судството и цени дека тие претставуваат директен притисок врз независноста и самостојноста при одлучувањето.

Остра реакција на Судскиот совет за СМС пораката на Русковска

Мета - 20.11.2019

Судскиот совет најостро го осуди однесувањето на Вилма Русковска, шефицата на ОЈО за гонење на организиран криминал, која преку СМС ги критикуваше и им се закани на судиите во Апелациониот суд кои ја ослободија поранешната специјална јавна ...

СМС пораката на Русковска е израз на моментално разочарување, тврдат од Јавното обвинителство

Фактор - 20.11.2019

СМС-пораката на oбвинителката Вилма Русковска е израз на моментално разочарување, велат од Јавното обвинителство. Обвинителството излезе со официјален став откако Апелацискиот суд ја објави содржината на СМС-пораката, што обвинителката Русковска му ...

Адвокатот на Јанева, Кадиев: Изјавата на Русковска е недолична!

Вечер Прес - 20.11.2019

Адвокатот на Катица Јанева, Дељо Кадиев, е затекнат од изјавата на обвинителката Вилма Русковска која најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука обвинетата да оди во куќен притвор.

Русковска: Зошто Јанева не си дала оставка ако имала здравствени проблеми?

Centar - 20.11.2019

Шефицата на јавното обвинителство за гонење на организиран криминал, Вилма Русковска, не верува дека Катица Јанева имала нарушена здравствена состојба. -Ако имала здравствени проблеми, зошто не си поднела оставка уште додека била на функција? – вели ...

Судиите од Апелација утрово на итен колегиум

Вечер Прес - 20.11.2019

Откако синоќа обвинителката Вилма Русковска се закани дека ќе отвори финансиска истрага против судиите кои одлучија екс шефицата на СЈО, Kатица Jанева, да замине во домашен притвор, од Апелациониот суд за „Фокус“ велат дека утрово ќе оддржат ...

Апелација ја пријавила Русковска за заканите до судиите

Вечер Прес - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје ја пријавил шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Русковска кај Државниот обвинител Љубомир Јовески и Советот на јавни обвинители и побарал од нив да преземат мерки, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК.

Јавно обвинителство: СМС-пораката на Русковска е израз на моментално разочарување

Точка - 20.11.2019

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија во соопштение изнесе официјален став откако Апелацискиот суд ја објави содржината на СМС-пораката, што обвинителката Русковска му ја испратила на еден од тројцата судии кои наводно ја донеле ...

Апелација ќе ја пријави во МВР Русковска за заканувачка СМС порака до судија

24Инфо - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје синоќа се дигнал на нозе откако шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат во куќен притвор поранешната ...

Апелација ќе ја пријави Русковска за заканувачка порака

Вечер Прес - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје вчеравечер по пуштањето на поранешната шефица на СЈО Катица Јанева во домашен притвор, се кренал на нозе откако обвинителката Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат ...

Апелација ќе ја пријави во полиција Вилма Русковска за заканувачка смс до судија

Либертас - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје синоќа се дигнал на нозе откако шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат во куќен притвор поранешната ...

Адвокатот на Јанева: Недолична е изјавата на шефицата на Обвинителството – Русковска

Скопје1 - 20.11.2019

Адвокатот на Катица Јанева, Дељо Кадиев, по изјавата на обвинителката Вилма Русковска која најави дека ќе покрене финансиска истрага за судиите кои донесоа одлука обвинетата да оди во куќен притвор за Фокус изјави: -Недолична е изјавата на шефицата ...

Апелациониот суд ќе ја пријави во полиција обвинителката Рускоска за заканувачка СМС

365 - 20.11.2019

СДК од извори во судот дознава дека Апелациониот суд Скопје синоќа се дигнал на нозе откако шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја ...

„СДК“: Апелација ќе ја пријави Русковска за заканувачки СМС порака до судија

Магазин - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје синоќа се дигнал на нозе откако шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат во куќен притвор поранешната ...

Апелација со контра пријава против Русковска – се заканувала преку СМС

Expres - 20.11.2019

Апелациониот суд ќе ја пријави обвинителката Вилма Русковска во МВР за заканувачката СМС што ја испратила до еден од судиите откако вчера беше донесена одлука да биде пуштена во домашен притвор екс-шефицта на СЈО, Катица Јанева.

Итен колегиум во Апелација по заканите од Русковска

Скопје1 - 20.11.2019

Апелациониот суд Скопје вчеравечер по пуштањето на поранешната шефица на СЈО Катица Јанева во домашен притвор, се кренал на нозе откако обвинителката Вилма Русковска му испратила смс порака на еден од тројцата судии кои донесоа одлука да ја пуштат ...

Јовески за ИРЛ: Русковска беше разочарана од одлуката на апелационите судии

Магазин - 20.11.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески во интервју за ИРЛ вели дека неговата колешка Вилма Русковска реагирала импулсивно и не станува збор за притисок врз апелационите судии кои одлучиле за ослободување од затворски притвор за обвинетата Катица Јанева.