TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѕирнете ја одблиску новата црква во Аеродром (фото)

Скопје инфо - 15.06.2014

Вчера беше осветен и отворен новиот црковен храм „Св. Јован Крстител“ во скопската општина Аеродром, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг.

Осветена уште една црква во Аеродром

Телма - 14.06.2014

Со голем црковно-народен собир денеска беше осветен и отворен новиот црковен храм „Св. Јован Крстител“ во општина Аеродром, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ктиторот ...

Осветена новата црква Св. Јован Крстител во Аеродром

Канал5 - 14.06.2014

Со голем црковно-народен собир денеска беше осветен и отворен новиот црковен храм „Св. Јован Крстител“ во општина Аеродром, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ктиторот ...

Осветување на новата црква „Св.Јован Крстител“ во Аеродром

Алфа - 14.06.2014

Со голем црковно-народен собир денеска ќе биде осветен и отворен новиот црковен храм „Св. Јован Крстител“ во општина Аеродром, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ктиторот ...

Осветена новата црква Св. Јован Крстител во Аеродром

А1 On - 14.06.2014

Со голем црковно-народен собир денеска беше осветен и отворен новиот црковен храм „Св. Јован Крстител“ во општина Аеродром, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ктиторот ...

ФОТО: Осветена и отворена новата црква во Аердром

Press24 - 14.06.2014

Со голем црковно-народен собир денеска беше осветен и отворен новиот црковен храм „Св. Јован Крстител“ во општина Аеродром, кој беше изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ...

Осветена новата црква „Св. Јован Крстител“ во Аеродром

Нетпрес - 14.06.2014

Со голем црковно-народен собир денеска беше осветен и отворен новиот црковен храм „Св. Јован Крстител“ во општина Аеродром, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ктиторот ...

Осветена новата црква Свети Јован Крстител во Аеродром

Капитал - 14.06.2014

Со голем црковно-народен собир денеска беше осветен и отворен новиот црковен храм „Св. Јован Крстител“ во општина Аеродром, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ктиторот ...

Осветување и отворање на новата црква „Св.Јован Крстител“ во Аеродром

Сител - 14.06.2014

Со голем црковно-народен собир денеска ќе биде осветен и отворен новиот црковен храм „Св. Јован Крстител“ во општина Аеродром, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ктиторот ...

Осветен и отворен новиот православен храм Свети Јован Крстител во Општина Аеродром

Кајгана - 14.06.2014

Новиот православен храм Свети Јован Крстител, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ктиторот Ванчо Чифлиганец, со црковно-народен собир беше осветен и отворен во Општина ...

Осветување и отворање на новата црква „Св.Јован Крстител“ во Аеродром

Телеграф - 14.06.2014

Осветувањето ќе го изврши поглаварот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, г.г. Стефан Со голем црковно-народен собир денеска ќе биде осветен и отворен новиот црковен храм „Св.

Осветен и отворен новиот храм „Свети Јован Крстител“ во Општина Аеродром

Порта 3 - 14.06.2014

Денес со црковно-народен собир во Општина Аеродром беше осветен и отворен новиот православен храм „Свети Јован Крстител“, изграден со донација на градежната компанија „Адора Инженеринг“ и ктиторот ...

Осветена е новата црква Свети Јова Крстител во Аеродром (ФОТО)

МКД - 14.06.2014

Со црковно-народен собир денес во Општина Аеродром, Скопје, осветен и отворен е новиот православен храм Свети Јован Крстител, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ктиторот ...

Осветување и отворање на црквата „Св.Јован Крстител“ во Аеродром

Press24 - 14.06.2014

Со голем црковно-народен собир денеска ќе биде осветен и отворен новиот црковен храм „Св. Јован Крстител“ во скопската општина Аеродром. Новата црква е изградена со донација на градежната компанија ...

ФОТО: Скопски Аеродром доби уште една прекрасна црква

Press24 - 14.06.2014

Архиепископот охридски и македонски Г.Г. Стефан денеска го освети православниот храм Св. Јован Крстител во скопската населба Аеродром. Ктитор на оваа црква е господинот Ванчо Чифлиганец и неговото ...

Осветена новата црква „Св. Јован Крстител“ во Аеродром

+инфо - 14.06.2014

Новиот црковен храм „Св. Јован Крстител“ во општина Аеродром денеска го освети поглаварот на Македонската православна црква- Охридска архиепископија, г.г. Стефан.

Осветен и отворен новиот православен храм Свети Јован Крстител во Општина Аеродром

Макфакс - 14.06.2014

Новиот православен храм Свети Јован Крстител, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ктиторот Ванчо Чифлиганец, во сабота со црковно-народен собир беше осветен и отворен во ...

Аеродром доби уште еден црковен храм

Сител - 14.06.2014

Црквата е онаква каква што е душата на народот а радоста која се чувствува на ваквите настани е незаменлива .Новиот верски храм Св Јован Крстител во Ново Лисиче беше осветен и доби благослов од ...

Осветена новата црква Св. Јован Крстител во Аеродром

Курир - 14.06.2014

Со голем црковно-народен собир денеска беше осветен и отворен новиот црковен храм „Св. Јован Крстител“ во општина Аеродром, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ктиторот ...

Осветена новата црква „Св. Јован Крстител“ во Аеродром

Локално - 14.06.2014

Новиот црковен храм „Св. Јован Крстител“ во општина Аеродром денеска го освети поглаварот на Македонската православна црква- Охридска архиепископија, г.г. Стефан.

Осветена новата црква "Св. Јован Крстител" во Аеродром

Точка - 14.06.2014

Со голем црковно-народен собир денеска беше осветен и отворен новиот црковен храм "Св. Јован Крстител" во општина Аеродром, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ктиторот ...

Осветување на црквата Свети Јован Крстител во Аеродром (Видео)

Република - 14.06.2014

Денеска ќе се осветува новата црква Свети Јован Крстител во паркот со авион, во општината Аеродром, Скопје. Осветувањето е планирано да почне во 9 часот, а црквата ќе ја освети Архиепископот Охридски ...

Осветена новата црква Св. Јован Крстител во Аеродром

Денешен - 14.06.2014

Со голем црковно-народен собир денеска беше осветен и отворен новиот црковен храм „Св. Јован Крстител“ во општина Аеродром, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ктиторот ...

Осветена новата црква Св. Јован Крстител во Аеродром (ГАЛЕРИЈА))

Скопје инфо - 14.06.2014

Со голем црковно-народен собир денеска беше осветен и отворен новиот црковен храм „Св. Јован Крстител“ во општина Аеродром, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ктиторот ...

Осветена новата црква Св. Јован Крстител во Аеродром

Бриф - 14.06.2014

Со голем црковно-народен собир денеска беше осветен и отворен новиот црковен храм „Св. Јован Крстител“ во општина Аеродром, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ктиторот ...

Осветување и отворање на новата црква "Св.Јован Крстител" во Аеродром

Вечер Прес - 14.06.2014

Со голем црковно-народен собир денеска ќе биде осветен и отворен новиот црковен храм "Св. Јован Крстител" во општина Аеродром, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ктиторот ...

Осветена новата црква Свети Јован Крстител во Аеродром

Либертас - 14.06.2014

Со голем црковно-народен собир денеска беше осветен и отворен новиот црковен храм „Св. Јован Крстител“ во општина Аеродром, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ктиторот ...

(ФОТО) Осветена Црквата Свети Јован Крстител во Аеродром

Фактор - 14.06.2014

Со црковно-народен собир денес во Општина Аеродром, Скопје, осветен и отворен е новиот православен храм Свети Јован Крстител, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ктиторот ...

Осветена новата црква Свети Јован Крстител во Аеродром

Н.Македонија - 14.06.2014

Со голем црковно-народен собир денеска беше осветен и отворен новиот црковен храм „Св. Јован Крстител“ во општина Аеродром, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ктиторот ...

Осветена новата црква Св. Јован Крстител во Аеродром

Идивиди - 14.06.2014

Со голем црковно-народен собир денеска беше осветен и отворен новиот црковен храм „Св. Јован Крстител“ во општина Аеродром, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ктиторот ...

Осветена новата црква Св. Јован Крстител во Аеродром

Lider - 14.06.2014

Со голем црковно-народен собир денеска беше осветен и отворен новиот црковен храм „Св. Јован Крстител“ во општина Аеродром, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ктиторот ...

Осветување и отворање на новата црква „Св.Јован Крстител“ во Аеродром

Вистина.мк - 14.06.2014

Со голем црковно-народен собир денеска ќе биде осветен и отворен новиот црковен храм „Св. Јован Крстител“ во општина Аеродром, изграден со донација на градежната компанија Адора Инженеринг и ктиторот ...

Утре во скопската населба Аеродром ќе биде осветена црквата „Св. Јован Крстител “

Канал5 - 13.06.2014

Утре ќе биде осветена црквата Свети Јован Крстител во скопската населба Аеродром изградена близу мостот Близнаци. Во предвечерието на осветувањето на овој нов православен божји храм вечерва ќе се ...

Голем народен собир за осветувањето на новата црква во Аеродром

Дневник - 13.06.2014

Со голем црковно-народен собир, кој ќе трае од 9 до 12 часот, утре ќе биде отворен и осветен новиот православен христијански храм „Свети Јован Kрстител“, кој се наоѓа до паркот со авион на кејот на ...

Црквата „Св. Јован Kрстител“ во Ново Лисиче утре ќе биде осветена

Курир - 13.06.2014

Со голем црковно- народен собир, кој ќе трае од 9 до 12 часот, утре ќе биде отворен и осветен новиот православен христијански храм „Св. Јован Kрстител“, кој се наоѓа до паркот со авион на кејот на ...

Црквата „Св. Јован Kрстител“ во Ново Лисиче утре ќе биде осветена

Скопје инфо - 13.06.2014

Со голем црковно- народен собир, кој ќе трае од 9 до 12 часот, утре ќе биде отворен и осветен новиот православен христијански храм „Св. Јован Kрстител“, кој се наоѓа до паркот со авион на кејот на ...

Осветување на црквата „Св. Јован Kрстител“ во Ново Лисиче

Lider - 13.06.2014

Со голем црковно- народен собир, кој ќе трае од 9 до 12 часот, утре ќе биде отворен и осветен новиот православен христијански храм „Св. Јован Kрстител“, кој се наоѓа до паркот со авион на кејот на ...

Отворање на новиот црковен храм „Св. Јован Крстител“ во Општина Аеродром

Порта 3 - 12.06.2014

Со свечено отворање, на 14 јуни ( сабота ) во 9 часот, ќе биде осветен новиот црковен храм „Свети Јован Крстител“ во Општина Аеродром, Скопје, изграден со донација на градежната компанија „Адора ...

Свети Јован Крстител – нова црква во скопската населба Аеродром

МКД - 12.06.2014

Во сабота со голем црковно-народен собир ќе биде осветен и отворен новиот црковен храм Свети Јован Крстител во ппштина Аеродром, Скопје. Ктитор на овој нов храм е Ванчо Чифлиганец, а неговата ...

Коневски, наместо македонски Ерусалим, направи го Аеродром пристојно место за млади брачни парови!

Либертас - 12.06.2014

Некако најумешен во привлекување на ктитори или донатори, се покажа младиот вмровски градоначалник Ивица Коневски. Мора да му признаам за хигиената и хортикултурното уредување на населбата.

(ФОТО) В сабота осветување на црквата Св. Јован Крстител во Аеродром

Фактор - 12.06.2014

Со голем црковно-народен собир, на 14 јуни (сабота) кој ќе трае од 9 до 12 часот, ќе биде осветен и отворен новиот црковен храм Свети Јован Крстител во Општина Аеродром, Скопје, изграден со донација ...

Почна изградбата на руска црква во Македонија

Дневник - 10.06.2014

Во општина Аеродром, спроти спортскиот центар „Јане Сандански“,вчера беше поставен камен-темелник за изградба на црква посветена на „Св. Троица“. Kтитор на новата црква е рускиот бизнисмен и ...

Црквата Св. Јован Крстител во Ново Лисиче ќе биде осветена

Курир - 10.06.2014

Црковниот храм Свети Јован Крстител, што се гради во паркот со авион во Ново Лисиче, општина Аеродром, е во завршна фаза на изградба и се планира да биде осветен на 14 јуни 2014 година.

Ќе биде осветен црковниот храм Свети Јован Крстител во Ново Лисиче

Press24 - 10.06.2014

Црковниот храм Свети Јован Крстител што се гради во Аеродром е во завршна фаза и ќе биде осветен на 14 јуни. Во моментов се довршува ентериерот на црквата, се доработува фрескоживописот и иконописот, ...

Црквата Св. Јован Крстител во Ново Лисиче ќе биде осветена

Таратур - 10.06.2014

Црковниот храм Свети Јован Крстител, што се гради во паркот со авион во Ново Лисиче, општина Аеродром, Скопје, донација на Адора Инженеринг, под ктиторство на проф.

Ќе биде осветен црковниот храм Свети Јован Крстител во Ново Лисиче

Скопје инфо - 10.06.2014

Црковниот храм Свети Јован Крстител што се гради воопштина Аеродром е во завршна фаза и ќе биде осветен на 14 јуни. Во моментов се довршува ентериерот на црквата, се доработува фрескоживописот и ...

Црквата Св. Јован Крстител во Ново Лисиче ќе биде осветена во сабота

Денешен - 10.06.2014

Црковниот храм Свети Јован Крстител, што се гради во паркот со авион во Ново Лисиче, општина Аеродром, е во завршна фаза на изградба и се планира да биде осветен на 14 јуни 2014 година.

Црквата "Св. Јован Крстител" во Ново Лисиче ќе се осветува

Вечер Прес - 10.06.2014

Црковниот храм "Свети Јован Крстител", кој се гради во паркот со авион во Ново Лисиче, општина Аеродром, е во завршна фаза на изградба и се планира да биде осветен на 14 јуни 2014 година.

Почна изградбата на првата руска црква во Македонија

24 Вести - 09.06.2014

Во општина Аеродром, спроти спортскиот сентар „Јане Сандански“, денеска беше поставен поставен камен - темелник за изградба на црква посветена на „Св. Троица“.

Почнува изградбата на новата црква „Св. Троица“ во Аеродром

Канал5 - 09.06.2014

Во општина Аеродром, спроти спортскиот сентар „Јане Сандански“, денеска ќе биде поставен камен - темелник за изградба на црква посветена на „Св. Троица“.

Во Аеродром се гради уште една црква - руски храм

Телма - 09.06.2014

Мозаикот од верски симболи и објекти во Општина Аеродром ќе се надополни со руски православен христијански храм. Удрени се темелите на црквата св. Троица, која ќе биде лоцирана веднаш спроти ...

Аеродром ќе добие руска црква

Утрински - 09.06.2014

Ктитор на православниот храм е Сергеј Самсоненко, газда на фудбалскиот и на ракометниот клуб „Вардар“ Вчера во Аеродром беа поставени и осветени темелите на првата руска црква во Македонија.

Почна изградбата на првата руска црква во Македонија

Канал5 - 09.06.2014

Во општина Аеродром, спроти спортскиот сентар „Јане Сандански“, денеска беше поставен поставен камен - темелник за изградба на црква посветена на „Св. Троица“.

Почна изградбата на првиот руски православен храм во Македонија (ФОТО)

МКД - 09.06.2014

Во општина Аеродром, спроти спортскиот сентар „Јане Сандански“, денеска беше поставен поставен камен - темелник за изградба на црква посветена на „Св. Троица“.

Почна изградбата на првата руска црква во Македонија

А1 On - 09.06.2014

Во општина Аеродром, спроти спортскиот сентар „Јане Сандански“, денеска беше поставен поставен камен – темелник за изградба на црква посветена на „Св. Троица“.

Црква во руски стил за македонските православни верници

Нетпрес - 09.06.2014

Темелите на првата црква во руски стил Македонија денеска беа осветени и поставени во општина Аеродром.Чинот на осветување на црквата посветана на „Света Тројца“ го изврши Архиепископот охридски и ...

ФОТО: Стартуваше изградбата на првата руска црква во Македонија

Press24 - 09.06.2014

Во општина Аеродром, спроти спортскиот сентар „Јане Сандански“, денеска беше поставен поставен камен - темелник за изградба на црква посветена на „Св. Троица“.

Почнува изградбата на новата црква „Св. Троица“ во Аеродром

А1 On - 09.06.2014

Во општина Аеродром, спроти спортскиот сентар „Јане Сандански“, денеска ќе биде поставен камен – темелник за изградба на црква посветена на „Св. Троица“.

Камен-темелник на црквата Св. Троица во Аеродром од ктиторот Самсоненко

Сител - 09.06.2014

Во Општина Аеродром денеска ќе биде поставен камен-темелник на нова црква посветена на Св. Троица, чиј ктитор е Сергеј Самсоненко со неговото семејство.

Камен-темелник на црквата Св. Троица во Аеродром

Курир - 09.06.2014

Во Општина Аеродром денеска ќе биде поставен камен-темелник на нова црква посветена на Св. Троица, чиј ктитор е Сергеј Самсоненко со неговото семејство.

Почна изградбата на првата руска црква во Македонија

Сител - 09.06.2014

Во општина Аеродром, спроти спортскиот сентар „Јане Сандански“, денеска беше поставен поставен камен - темелник за изградба на црква посветена на „Св. Троица“.

Камен-темелник на првата руска црква во Македонија

+инфо - 09.06.2014

Во општина Аеродром, спроти спортскиот центар „Јане Сандански“, денеска беше поставен камен - темелник за изградба на црква посветена на „Св. Троица“, чиј ктитор е рускиот бизнисмен и сопственик на ...

ФОТО: Црква во руски стил за македонските православни верници

Курир - 09.06.2014

Темелите на првата црква во руски стил Македонија денеска беа осветени и поставени во општина Аеродром. Чинот на осветување на црквата посветана на „Света Тројца“ го изврши Архиепископот охридски и ...

Почна изградбата на првата руска црква во Македонија

Порта 3 - 09.06.2014

Во општина Аеродром, спроти спортскиот сентар „Јане Сандански“, денеска беше поставен поставен камен – темелник за изградба на црква посветена на „Св. Троица“.

Поставени темелите на храмот 'Св. Тројца' во скопски Аеродром

Макфакс - 09.06.2014

Во скопската општина Аеродром, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан и свештеници од скопското архиерејско намесништо, во понеделникот извршија осветување и поставување ...

Самсоненко е ктитор на црквата Света Троица во Аеродром

МКД - 09.06.2014

Во општина Аеродром во Скопје денеска ќе биде поставен камен темелник на нова црква посветена на Света Троица, чиј ктитор е Сергеј Самсоненко со неговото семејство.

Во Македонија ќе никне првиот руски православен храм

Сител - 09.06.2014

Удрени темелите на првиот православен руски храм во Македонија. Спроти спортскиот центар Јане Сандански во општина Аеродром, денес беше поставен камен темелник на црква, посветена на Св Троица.

Се гради првата руска црква во Македонија

Телеграф - 09.06.2014

Изградбата на првиот руски православен храм во Македонија, според г. г. Стефан, ќе влезе и ќе се забележи не само во историјата на Македонската православна црква туку и во историјата на ...

Почнува изградбата на новата црква „Св. Троица“ во Аеродром

Бриф - 09.06.2014

Во општина Аеродром, спроти спортскиот сентар „Јане Сандански“, денеска ќе биде поставен камен – темелник за изградба на црква посветена на „Св. Троица“.

Камен-темелник на црквата Св. Троица во Аеродром

Денешен - 09.06.2014

Денеска во Општина Аеродром ќе биде поставен камен-темелник на нова црква посветена на Св. Троица, чиј ктитор е Сергеј Самсоненко со неговото семејство.

Ќе почне да се гради новата црква Св. Троица во Аеродром

еМагазин - 09.06.2014

Во Општина Аеродром денеска ќе биде поставен камен-темелник на нова црква посветена на Св. Троица, чиј ктитор е Сергеј Самсоненко со неговото семејство.

Се гради првата руска црква во Македонија

Вечер Прес - 09.06.2014

РУСКО-МАКЕДОНСКО ПРИЈАТЕЛСТВО Рускиот православен храм, чии темели беа удрени вчера, се наоѓа спроти салата "Јане Сандански" во општина Аеродром и ќе го носи името "Св. Тројца".

Почнува изградбата на новата црква во Аеродром

Скопје инфо - 09.06.2014

Почнува изградбата на новата црква посветена на Св. Троица во општина Аеродром наспроти Спортскиот Центар Јане Сандански, чиј ктитор е Сергеј Самсоненко со неговото семејство.

Почна изградбата на првата руска црква во Македонија

Денешен - 09.06.2014

Во општина Аеродром, спроти спортскиот сентар „Јане Сандански“, денеска беше поставен поставен камен – темелник за изградба на црква посветена на „Св. Троица“.

Црква во руски стил за македонските православни верници

Точка - 09.06.2014

Темелите на првата црква во руски стил во Македонија денеска беа осветени и поставени во општина Аеродром. Чинот на осветување на црквата посветана на „Света Тројца“ го изврши Архиепископот охридски ...

Во Аеродром се гради првата руска црква

Локално - 09.06.2014

Во општина Аеродром, спроти спортскиот сентар „Јане Сандански“, денеска ќе биде поставен камен – темелник за изградба на црква посветена на „Св. Троица“.

Нова црква во Аеродром: Ктитор Самсоненко, благослов од поглаварот

Либертас - 09.06.2014

Во Општина Аеродром денеска ќе биде поставен камен-темелник на нова црква посветена на Св. Троица, чиј ктитор е Сергеј Самсоненко со неговото семејство.

Во Аеродром се гради првата руска црква

Скопје инфо - 09.06.2014

Во општина Аеродром, спроти спортскиот центар „Јане Сандански“, денеска беше поставен камен - темелник за изградба на црква посветена на „Св. Троица“ Ктитор на новата црква е рускиот бизнисмен и ...

Во Аеродром се гради првата руска црква

Н.Македонија - 09.06.2014

Во општина Аеродром, спроти спортскиот центар „Јане Сандански“, денеска беше поставен поставен камен - темелник за изградба на црква посветена на „Св.

Камен-темелник на црквата Св. Троица во Аеродром

Lider - 09.06.2014

Во Општина Аеродром денеска ќе биде поставен камен-темелник на нова црква посветена на Св. Троица, чиј ктитор е Сергеј Самсоненко со неговото семејство.

Почна изградбата на првата руска црква во Македонија

Lider - 09.06.2014

Во општина Аеродром, спроти спортскиот сентар „Јане Сандански“, денеска беше поставен поставен камен – темелник за изградба на црква посветена на „Св. Троица“.

Црква во руски стил за македонските православни верници

Вистина.мк - 09.06.2014

Во општината Аеродром, спроти салата „Јане Сандански“, денеска беше поставен камен-темелник на црквата „Света Троица“, чиј ктитор е Сергеј Самсоненко.