TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Втор круг претседателски избори во Франција

Утрински - 06.05.2012

Во Франција 45 милиони избирачи денеска гласаат во вториот решавачки изборен круг од претседателските избори на кои кандидати за петгодишниот мандат на чело на државата се актуелниот претседател ...

Оланд победи - саркози го призна поразот

Телма - 06.05.2012

Социјалистот Франсоа Оланд е избран за претседател на Франција, jaвија француските медиуми повикувајќи се на официјални резултати. Оланд освои околу 52 отсто од гласовите.

Саркози против Оланд

Deutsche Welle - 06.05.2012

Денеска (06.05) се одржува вториот круг од претседателските избори во Франција. Противниците се бореа до последен момент, особено Никола Саркози.

Франција бира: Саркози или Оланд?!

Канал5 - 06.05.2012

Французите на денешниот втор круг од гласањето одлучуваат кој ќе биде новиот домаќин на Елисејската палата во следните пет години – досегашниот претседател Никола Саркози или Франсоа Оланд.

Франсоа Оланд е новиот претседател на Франција

Канал5 - 06.05.2012

Социјалистот Франсоа Оланд го победи Никола Саркози и стана новиот претседател на Франција.Со тоа левицата се враќа во Елисејската палата по цели 17 години.Саркози му ја честита победата на Оланд.

Оланд го порази Саркози на претседателските избори во Франција

Вест - 06.05.2012

Париз (АП) - Социјалистот Франсоа Оланд го порази конзервативниот кандидатот Никола Саркози за да стане следниот претседател на Франција, што навестува промена во тоа како Европа се справува со ...

Голема излезност на изборите во Франција

+инфо - 06.05.2012

До пладне своето право на глас на претседателските избори во Франција го искористиле 30,66 отсто од запишаните гласачи. Во првиот круг до истото време гласаа 28,29 отсто.

Претседателски избори во Франција - до пладне гласале 30,66 отсто

Press24 - 06.05.2012

До пладне своето право на глас на претседателските избори во Франција го искористиле 30,66 отсто од запишаните гласачи. Во првиот круг до истото време гласаа 28,29 отсто.

Франсоа Оланд „победува“, јавуваат белгиските и швајцарските медиуми

Сител - 06.05.2012

Според пишувањето на белгиските и швајцарските медиуми, меѓу кои угледните РТБФ (Радио телевизија Белгија) и РТС (Радио Телевизија Швајцарија), канидатот на социјалистите Франсоа Оланд најверојатно ...

Анкети: Оланд го победи Саркози

МРТ - 06.05.2012

Според првичните проценки, социјалистичкиот кандидат Франсоа Оланд освои од 52-53 отсто од гласовите на избирачите, победувајќи го Никола Саркози на денешните претседателски избори во Франција.

Франсоа Оланд е избран за претседател на Франција

Сител - 06.05.2012

Социјалистот Франсоа Оланд е избран за претседател на Франција, јавува дописникот на МИА од Париз, повикувајќи се на првите официјални проекции на француските телевизии.

Саркози го призна поразот

+инфо - 06.05.2012

Францускиот претседател Никола Саркози го призна поразот на денешните претседателски избори, посaкувајќи му среќа на својот наследник Франсоа Оланд.

Втор круг претседателски избори во Франција

+инфо - 06.05.2012

Во Франција 45 милиони избирачи денеска гласаат во вториот решавачки изборен круг од претседателските избори на кои кандидати за петгодишниот мандат на чело на државата се актуелниот претседател ...

Никола Саркози го призна поразот

МРТ - 06.05.2012

Францускиот претседател Никола Саркози го призна поразот на денешните претседателски избори, посaкувајќи му среќа на својот наследник Франсоа Оланд Саркози им се обрати на своите симпатизери само ...

Втор круг од претседателските избори во Франција

Макфакс - 06.05.2012

Вториот круг од претседателските избори ќе се одржи во неделата во Франција а во вечерните часови веќе ќе се знае идниот претседателот на земјата.

Втор круг гласање на претседателските избори во Франција

Р.С.Европа - 06.05.2012

Вториот круг гласање се одржува денеска во претседателските избори во Франција. Предизборните анкети му даваат предност на кандидатот на социјалистите Франсоа Оланд, но актуелниот шеф на државата ...

Втор круг парламентарни избори во Франција

МРТ - 06.05.2012

Во Франција 45 милиони избирачи денеска гласаат во вториот решавачки изборен круг од парламентарните избори на кои кандидати за петгодишниот мандат на чело на државата се актуелниот претседател ...

Втор круг претседателски избори во Франција

Сител - 06.05.2012

Во Франција 45 милиони избирачи денеска гласаат во вториот решавачки изборен круг од претседателските избори на кои кандидати за петгодишниот мандат на чело на државата се актуелниот претседател ...

Втор круг: Поразот на Саркози се’ поочигледен

Нетпрес - 06.05.2012

Во Франција почна гласањето во вториот круг од претседателските избори. За функцијата се борат досегашниот претседател Никола Саркози и социјалистот Франсоа Оланд.

Денес ќе се знае новиот претседател на Франција

Кајгана - 06.05.2012

Вториот круг од претседателските избори во Франција се одржува денес, а во вечерните часови веќе ќе се знае идниот претседателот на земјата.

На изборите во Франција до 12 часот гласаа 30,66 отсто од граѓаните

Алфа - 06.05.2012

До пладне своето право на глас на претседателските избори во Франција го искористиле 30,66 отсто од запишаните гласачи. Во првиот круг до истото време гласаа 28,29 отсто.

Над 30 проценти излезност на изборите во Франција

Р.С.Европа - 06.05.2012

Поголема излезност е забележана во воториот круг гласање на претседателските избори во Франција во споредба со првиот круг, кој се одржа на 22 Април.

Оланд доколу победи уште во недела ќе зборува со Меркел

Макфакс - 06.05.2012

Франсоа Оланд, доколку биде избран, планира уште во неделата да разговара со германската канцеларка Ангела Меркел, која не го споделува неговото мислење за промена на буџетскиот договор на ЕУ, јаува ...

Избори во Франција: Оланд и Саркози во финалниот круг

МКД - 06.05.2012

Французите гласаат во вториот круг од претседателските избори за кои се очекува да се покажат клучни за иднината на земјата и Европската Унија.

Историски избори во Србија, Грција и во Франција

Алфа - 06.05.2012

Грчките политичари велат дека ова се најважните избори во поновата историја на земјaта која панично се бори за економски опстанок, додека народот гневно протестира поради екстремните мерки за штедење ...

Оланд „победува“, јавуваат белгиските и швајцарските медиуми

МРТ - 06.05.2012

Според пишувањето на белгиските и швајцарските медиуми, меѓу кои угледните РТБФ (Радио телевизија Белгија) и РТС (Радио Телевизија Швајцарија), канидатот на социјалистите Франсоа Оланд најверојатно ...

Излезноста на изборите во Франција речиси 72 проценти

Р.С.Европа - 06.05.2012

Речиси 72 отсто од регистрираните 46 милиони гласачи го оствариле своето демократско право попладнево во вториот круг гласање на претседателските избори во Франција.

Анкети: Оланд го победи Саркози

Сител - 06.05.2012

Според првичните проценки, социјалистичкиот кандидат Франсоа Оланд освои од 52-53 отсто од гласовите на избирачите, победувајќи го Никола Саркози на денешните претседателски избори во Франција.

Франсоа Оланд е избран за претседател на Франција

МРТ - 06.05.2012

Социјалистот Франсоа Оланд е избран за претседател на Франција, јавува дописникот на МИА од Париз, повикувајќи се на првите официјални проекции на француските телевизии.

Франсоа Оланд е нов претседател на Франција

+инфо - 06.05.2012

Социјалистот Франсоа Оланд е избран за претседател на Франција, покажуваат првите официјални проекции на француските телевизии. Оланд освои 52 отсто од гласовите.

Никола Саркози го призна поразот

Сител - 06.05.2012

Францускиот претседател Никола Саркози го призна поразот на денешните претседателски избори, посaкувајќи му среќа на својот наследник Франсоа Оланд Саркози им се обрати на своите симпатизери само ...

Саркози го призна поразот, Оланд нов претседател на Франција

Макфакс - 06.05.2012

Официјалната претставничка на досегашниот конзервативен претседател на Франција, Никоал Саркози го призна поразот во вториот круг од социјалистичкиот противкандидат Франсоа Оланд.

Франсоа Оланд е новиот претседател на Франција

Inpress - 06.05.2012

Париз, 6. мај 2012 (ИНПРЕС) Социалистот Франсоа Оланд е избран за претседател на Франција, откако собра 51,9% од гласовите на избирачите, покажуваат најновите резултати. - Ова е многу голема среќа.

Социјалистот Франсоа Оланд победи на изборите во Франција

МКД - 06.05.2012

Социјалистот Франсоа Оланд е избран за нов претседател на Франција, според првичните резултати. Тој добил речиси 52 отсто од гласовите во денешниот дуел, според проекциите засновани врз досега ...

Оланд - нов претседател на Франција

Р.С.Европа - 06.05.2012

Социјалистот Франсоа Оланд најверојатно ќе биде новиот претседател на Франција. Според првите проекции на француските телевизии, Франсоа Оланд освои околу 52 отсто од гласовите.

Оланд нов претседател на Франција, во Грција пирова победа за Нова Демократија

Алфа - 06.05.2012

Франсоа Олaнд е новиот претседател на Франција. Според првите официјални резултати тој го победи Никола Саркози со 52 наспроти 48 проценти од гласовите на оние кои излегоа на гласање и по цели 17 ...

Оланд на чело на Франција, Саркози заминува од политиката?!

Макфакс - 06.05.2012

Социјалистот Франсоа Оланд во неделата е избран за нов француски претседател, освојувајќи околу 52 отсто од гласовите во вториот круг од претседателските избори, а неговиот противкандидат ...

Втор круг претседателски избори во Франција

Алфа - 06.05.2012

Во Франција 45 милиони избирачи денеска гласаат во вториот решавачки изборен круг од претседателските избори на кои кандидати за петгодишниот мандат на чело на државата се актуелниот претседател ...

Саркози и Оланд во битка за Елисејската палата

Капитал - 06.05.2012

Во Франција 45 милиони избирачи денеска гласаат во вториот решавачки изборен круг од парламентарните избори на кои кандидати за петгодишниот мандат на чело на државата се актуелниот претседател ...

Оланд или Саркози

Sky - 06.05.2012

Франција вечерва ќе го поздрави својот нов претседател кој ќе биде избран денес во вториот круг на претседателските избори.

Први проценки: Франсоа Оланд го порази Саркози (ФОТО)

Sky - 06.05.2012

Според првичните проценки, кандидатот на социјалистите Франсоа Оланд освои 52-53 отсто од гласовите, победувајќи го Никола Саркози, на денешните претседателски избори во Франција.

Кој ќе седне на претседателското столче во Франција?

Вечер Прес - 06.05.2012

Во Франција 45 милиони избирачи денеска гласаат во вториот решавачки изборен круг од парламентарните избори на кои кандидати за петгодишниот мандат на чело на државата се актуелниот претседател ...

Претседателски избори во Франција: Саркози го призна поразот

Sky - 06.05.2012

Ширум Франција во 20 часот затворени се избирачките места во кои Французите денеска избраа претседател на Републиката, а според сите проценки, социјалистот Франсоа Оланд стана првиот социјалистички ...

Европските медиуми најавија победа на Франсоа Оланд

Н.Македонија - 06.05.2012

Според пишувањето на белгиските и швајцарските медиуми, меѓу кои угледните РТБФ (Радио телевизија Белгија) и РТС (Радио Телевизија Швајцарија), канидатот на социјалистите Франсоа Оланд најверојатно ...

Никола Саркози го призна поразот

Н.Македонија - 06.05.2012

Францускиот претседател Никола Саркози го призна поразот на денешните претседателски избори, посакувајќи му среќа на својот наследник Франсоа Оланд Саркози им се обрати на своите симпатизери само ...

Анкетите ја потврдуваат победата на Оланд над Саркози

Н.Македонија - 06.05.2012

Според првичните проценки, социјалистичкиот кандидат Франсоа Оланд освои од 52-53 отсто од гласовите на избирачите, победувајќи го Никола Саркози на денешните претседателски избори во Франција Три ...

Инстинкт на убиец

Вест - 05.05.2012

Дали го препозна вицепремиерот Ставрески тоа кога бара дебата со Црвенковски? Можеби, да, но ако е така, тогаш не би седнал и Груевски со лидерот на СДСМ? Инаку Саркози ќе имаше право, оваа ...

Судбоносни избори во Франција, Грција и Србија

Телма - 05.05.2012

Француските граѓани ќе го изберат новиот претседател на државата, а нивната одлука ќе има големо значење за начинот на кој Европа ќе продолжи да се справува со должничката криза, колку долго ...

Саркози прогнозира „изненадувачка“ победа на претседателските избори

Inpress - 05.05.2012

Париз, 5. април 2012 (ИНПРЕС) Францускиот претседател Никола Саркози изјави дека на претседателските избори оваа година ќе има „изненадување“.

Ден пред одлучувачките избори во Србија, Грција и во Франција

Алфа - 05.05.2012

Во Србија денеска е предизборен молк. Утре над шест милиони граѓани ќе го избираат првиот човек на државата, новиот состав на парламентот и новите локални и покраински власти.

Саркози речиси без шанси за победа

Н.Македонија - 05.05.2012

Социјалистот Оланд и понатаму е фаворит на изборите. Предноста му се намали по жестоката ТВ-дебата со Саркози, но сепак може да се надева на триумф со значителна разлика, предвидуваат анкетите Само ...

Саркози и Оланд се изнавредија

Утрински - 04.05.2012

Жешката дебата пред милионскиот ТВ- аудиториум изобилуваше со обвиненија за лажење, клевети и ароганција ПАРИЗ – Претседателот Никола Саркози и неговиот предизвикувач од редовите на социјалистите, ...

Оланд и понатаму води!

Канал5 - 04.05.2012

На само два дена пред вториот круг на претседателските избори во Франција, според анкетите на јавното мислење, Оланд има поголеми шанси да стане претседател на Франција отколку што Саркози може да се ...

Анкета: Саркози ќе изгуби во вториот изборен круг

24 Вести - 04.05.2012

Во вториот круг на претседателските избори во Франција, во недела на 6-ти мај, социјалистот Франсоа Оланд ќе го победи досегашниот претседател, Никола Саркози, покажуваат резултатите од испитувањето ...

Оланд во предност пред Саркози

Утрински - 04.05.2012

Според анкетата, 52,5 проценти во вториот круг од претседателските избори в недела ќе гласаат за Оланд Париз - Испитувањето на јавното мислење на институтот Ипсос, направено за Француската ...

Оланд надмоќен и по телевизискиот дуел

Дневник - 04.05.2012

Франсоа Оланд останува фаворит во трката за претседател на Франција и по телевизиската дебата со актуелниот француски претседател Никола Саркози, која се одржа во средата вечерта.

Оланд со предност пред Саркози

Press24 - 04.05.2012

Телевизиксиот дуел ништо не промени во односото на силите, бидејќи 29 проценти од Французите сметаат дека кандидатот на социјалситите Франсоа Оланд беше поубедлив.

Уште еден удар за кампањата на Саркози

Алфа - 04.05.2012

Францускиот центрист Франсоа Бајру изјави дека на изборите ќе го поддржи социјалистот Франсоа Оланд, што би претставувало уништување на шансите за реизбор на Никола Саркози за претседател на Франција.

Оланд води на последните анкети со 52,5 до 53,5 отсто

Макфакс - 04.05.2012

Последните испитувања на јавното мнение спроведени по дуелот на претседателските кандидати во Франција, потврдуваат дека социјалистичкиот кандидат Франсоа Оланд е во водство пред конзервативниот ...

Анкета: Саркози ќе изгуби во вториот изборен круг

Нетпрес - 04.05.2012

Во вториот круг на претседателските избори во Франција, во недела на 6-ти мај, социјалистот Франсоа Оланд ќе го победи досегашниот претседател, Никола Саркози, покажуваат резултатите од испитувањето ...

Анкета: Саркози ќе изгуби во вториот изборен круг

Таратур - 04.05.2012

Во вториот круг на претседателските избори во Франција, во недела на 6-ти мај, социјалистот Франсоа Оланд ќе го победи досегашниот претседател, Никола Саркози, покажуваат резултатите од испитувањето ...

Истражување - Саркози ќе биде поразен од Оланд

Р.С.Европа - 04.05.2012

Последните истражувања објавени денеска, сугерираат дека Претседателот Никола Саркози веројатно ќе биде поразен на неделните претседателски избори од социјалистичкиот против кандидат Франсоа Оланд.

Оланд останува фаворит за претседател

Н.Македонија - 04.05.2012

Саркози не го искористи телевизискиот дуел за да го намали водството на социјалистот пред вториот круг од претседателските избори в недела Саркози повеќепати го нарече Оланд лажго за време на ...

Жесток тв - дуел Саркози - Оланд пред 20 милиони гледачи

Телма - 03.05.2012

Телевизискиот дуел меѓу Никола Саркози и Франсоа Оланд во рамките на предизборната кампања за претседател на Франција успеа да привлече околу 20 милиони телевизиски гледачи во Франција, што е речиси ...

Франсоа Оланд останува фаворит во претседателската трка

Дневник - 03.05.2012

Франсоа Оланд по дебатата со Никола Саркози останува фаворит во трката за претседател на Франција. Од јавниот долг и должничката криза до имиграцијата и поминувајќи преку стилот на претседавањето, ...

Оланд останува фаворит во претседателската трка

Утрински - 03.05.2012

Франсоа Оланд по дебатата со Никола Саркози останува фаворит во трката за претседател на Франција. Од јавниот долг и должничката криза до имиграцијата и поминувајќи преку стилот на претседавањето, ...

Оланд вети повлекување на војниците од Авганистан

Телма - 03.05.2012

Кандидатот на француските социјалисти за претседател Франсоа Оланд истакна дека доколку стане претседател до крајот на годината ќе ги повлече француските војници од Авганистан.

Маршалов план за ЕУ

Дневник - 03.05.2012

Почвата повторно се тресе под европската должничка криза. Планот за економско штедење создаден под лидерската палка на германскиот канцелар Ангела Меркел почнува да се тетерави.

Жесток ТВ дуел Саркози – Оланд

Канал5 - 03.05.2012

Последна шанса за Саркози да го поврати изгубеното во првиот круг, ова се реакциите на синоќешната ТВ дебата меѓу кандидатите за претседател на Франција Никола Саркози и Франсоа Оланд.

Ал Махмуди потврдува: Гадафи го финансирал Саркози

Телма - 03.05.2012

Режимот на поранешниот либиски лидер Моамер Гадафи ја фнансираше изборната кампања на сегашниот француски претседател Никола Саркози во 2007 година, тврдат адвокатите на поранешниот премиер на Либија ...

Саркози и Оланд беспоштедни во единствената тв-дебата

Макфакс - 03.05.2012

Кознервативниот француски претседател Николас Саркози и неговиот противкандидат социјалистот Франсоа Оланд, во средата се соочија во единствената телевизиска дебата четири дена пред вториот круг, што ...

Жесток телевизиски дуел меѓу Саркози и Оланд

Inpress - 03.05.2012

Париз, 3. мај 2012 (ИНПРЕС) Телевизискиот дуел меѓу Франсоа Оланд и Никола Саркози беше најдолгата телевизиска дебата меѓу два претседателски кандидати во Франција.

Гадафи ја финансирал кампањата на Саркози во 2007 година ?!

Press24 - 03.05.2012

Toj спомена сума од приближно 50 милиони евра. Поранешниот либиски премиер Ал Багдади ал Махмуди, кој е во затвор во Тунис, изјави дека режимот на Моамер Гадафи ја финансирал кампањата во 2007 година ...

Ле Пен: Холанд ја одигра улогата

МРТ - 03.05.2012

Претседателката на крајно десничарската политичка партија – Национален Фронт, Марин Ле Пен денеска оцени дека Франсоа Холанд, кандидатот на социјалистите, си ја одиграл улогата за време на ...

Бајру го поддржа Оланд за вториот круг од претседателските избори

МРТ - 03.05.2012

Лидерот на француското центристичко Демократско движење (МоДем), Франсоа Бајру денеска изјави дека во вториот круг од претседателските избори во недела ќе гласа за кандидатот на Социјалистичката ...

„Конечната пресметка за Франција“ му припадна на Оланд

Алфа - 03.05.2012

Франсоа Оланд остана фаворит во трката за претседател на Франција. По тричасовната дебата, која пред малите екрани во живо ја следеа 18 милиони Французи, Саркози не успеа да ги убеди неутралните дека ...

Франсоа Бајру го поддржа Оланд за вториот круг од претседателските избори во Франција

Сител - 03.05.2012

Лидерот на француското центристичко Демократско движење (МоДем), Франсоа Бајру денеска изјави дека во вториот круг од претседателските избори во недела ќе гласа за кандидатот на Социјалистичката ...

Саркози ги оцени како „срамни“ обвинувањата на поранешниот либиски премиер

Сител - 03.05.2012

Францускиот претседател Никола Саркози ги оцени денеска како „срамни“ обвинувањата на поранешниот либиски премиер Багдади ал Махмуди, дека режимот на поранешниот либиски претседател Моамер Гадафи ја ...

Саркози-Оланд со тричасовен дуел - жесток судар на повеќе теми

Press24 - 03.05.2012

Тие кои што ја следеа дебатата не останаа разочарани, двајцата кандидати покажаа агресивност и жестокост судирајќи се за повеќе теми.

Оланд и Саркози со спротивни ставови за мисијата во Авганистан

МРТ - 03.05.2012

Кандидатот на француските социјалисти за претседател Франсоа Оланд истакна дека доколку стане претседател до крајот на годината ќе ги повлече француските војници од Авганистан.

Оланд останува фаворит за претседател на Франција

Курир - 03.05.2012

Франсоа Оланд по дебатата со Никола Саркози останува фаворит во трката за претседател на Франција. Од јавниот долг и должничката криза до имиграцијата и поминувајќи преку стилот на претседавањето, ...

Холанд ќе ги повлече војниците од Авганистан

+инфо - 03.05.2012

Кандидатот на француските социјалисти за претседател, Франсоа Холанд истакна дека доколку стане претседател до крајот на годината ќе ги повлече француските војници од Авганистан.

Франсоа Оланд e фаворит во трката за претседател на Франција

Капитал - 03.05.2012

Франсоа Оланд по дебатата со Никола Саркози останува фаворит во трката за претседател на Франција. Од јавниот долг и должничката криза до имиграцијата и поминувајќи преку стилот на претседавањето, ...

Оланд и Саркози со спротивни ставови за мисијата во Авганистан

Курир - 03.05.2012

Кандидатот на француските социјалисти за претседател Франсоа Оланд истакна дека доколку стане претседател до крајот на годината ќе ги повлече француските војници од Авганистан.

Три часa се надмудруваа Саркози и Оланд

МРТ - 03.05.2012

Телевизискиот дуел меѓу Никола Саркози и Франсоа Оланд во рамките на предизборната кампања за претседател на Франција успеа да привлече околу 20 милиони телевизиски гледачи во Франција, што е речиси ...

Франсоа Холанд останува фаворит во претседателската трка

МРТ - 03.05.2012

Франсоа Холанд по дебатата со Никола Саркози останува фаворит во трката за претседател на Франција. Од јавниот долг и должничката криза до имиграцијата и поминувајќи преку стилот на претседавањето, ...

Поранешниот премиер тврди дека Гадафи ја финансирал кампањата на Саркози

МРТ - 03.05.2012

Поранешниот либиски премиер Ал Багдади ал Махмуди, кој е во затвор во Тунис, изјави дека режимот на Моамер Гадафи ја финансирал кампањата во 2007 година на францускиот претседател Никола Саркози, ...

Оланд поубедлив од Саркози во синоќешната ТВ дебата, покажуваат анкетите

Сител - 03.05.2012

Франсоа Оланд бил поубедлив ( 45 проценти) од Никола Саркози (41 процент) на синоќешната дебата пред вториот круг од претседателските избори, покажа денеска објавеното истражување на јавното мнение ...

Телевизиски дуел Саркози - Оланд

Р.С.Европа - 03.05.2012

Францускиот претседател Никола Саркози неколку пати го обвини неговиот противкандидат на претседателските избори Франсоа Оланд дека лаже.

Оланд најави повлекување на француските војници од Авганистан

Сител - 03.05.2012

Кандидатот на француските социјалисти за претседател Франсоа Оланд истакна дека доколку стане претседател до крајот на годината ќе ги повлече француските војници од Авганистан.

Жестока дебата на Саркози и Оланд во ТВ дуел

Нетпрес - 03.05.2012

Кандидатите за француски претседател, актуелниот шеф на државата Никола Саркози и неговиот противкандидат социјалистот Франсоа Оланд си размениле остри зборови и обвиненија во текот на синоќешниот ТВ ...

Саркози ги губи шансите за победа

Алфа - 03.05.2012

Францускиот претседател Никола Саркози и неговиот ривал Франсоа Оланд си разменија голем број навреди на синоќешната дебата пред вториот круг од изборите на 6-ти Мај.

Оланд поубедлив од Саркози во синоќешната ТВ дебата, покажуваат анкетите

МРТ - 03.05.2012

Франсоа Оланд бил поубедлив ( 45 проценти) од Никола Саркози (41 процент) на синоќешната дебата пред вториот круг од претседателските избори, покажа денеска објавеното истражување на јавното мнение ...

Тричасовен дуел Саркози-Оланд

Сител - 03.05.2012

Телевизискиот дуел меѓу Никола Саркози и Франсоа Оланд во рамките на предизборната кампања за претседател на Франција успеа да привлече околу 20 милиони телевизиски гледачи во Франција, што е речиси ...

Франсоа Оланд останува фаворит во претседателската трка

Press24 - 03.05.2012

Според Емануле Ривиер – политолог во институот ТНС-Софрес „дуелот бил нерешен“. Франсоа Оланд по дебатата со Никола Саркози останува фаворит во трката за претседател на Франција.

Оланд поубедлив од Саркози во телевизискиот дуел

Вечер Прес - 03.05.2012

Франсоа Оланд бил поубедлив ( 45 проценти) од Никола Саркози (41 процент) на синоќешната дебата пред вториот круг од претседателските избори, покажа денеска објавеното истражување на јавното мнение ...

Јавноста ОЦЕНИ: Оланд vs Саркози - НЕРЕШЕНО!?

Вечер Прес - 03.05.2012

Дебатата предизвика големо внимание на јавноста, која оцени дека и двајцата кандидати покажаа агресивност и жестокост судирајќи се за повеќе теми, но практично ниту еден од нив не излезе како ...

Оланд поубедлив од Саркози

Н.Македонија - 03.05.2012

Франсоа Оланд бил поубедлив ( 45 проценти) од Никола Саркози (41 процент) на синоќешната дебата пред вториот круг од претседателските избори, покажа денеска објавеното истражување на јавното мнение ...

Франсоа Оланд останува фаворит во претседателската трка

Н.Македонија - 03.05.2012

Франсоа Оланд по дебатата со Никола Саркози останува фаворит во трката за претседател на Франција. Од јавниот долг и должничката криза до имиграцијата и поминувајќи преку стилот на претседавањето, ...

Три часa се надмудруваа Саркози и Оланд

Идивиди - 03.05.2012

Париз, 3 мај 2012 (МИА) - Телевизискиот дуел меѓу Никола Саркози и Франсоа Оланд во рамките на предизборната кампања за претседател на Франција успеа да привлече околу 20 милиони телевизиски гледачи ...

Економист: Оланд е опасен човек

Канал5 - 02.05.2012

Пред вечерашниот решавачки дуел на двајцата француски кандидати за претседател, влијателниот британски весник „Економист“ со критики за програмата на кандидатот на социјалистите, Франсоа Оланд, кого ...

Нови документи за врските меѓу Саркози и Гадафи

Утрински - 02.05.2012

Париз - Нови елементи за ослободувањето на бугарските медицински сестри од страна на режимот на Муамер Гадафи беа обелоденети од страна на францускиот магазин „Инрокуптибл“.

Телевизиски дуел Никола Саркози – Франсоа Оланд

МРТ - 02.05.2012

Пред телевизиските камери вечерва ќе се соочат двата претседателски кандидати Никола Саркози (УМП) и Франсоа Оланд (социјалист). Тоа ќе биде единствениот телевизиски дуел.

НТЦ: Писмото за финансирање на кампањата на Саркози е лажно

Макфакс - 02.05.2012

Либискиот Национален предоен совет (NTC)кој ја презема власта во државата по падот на -Гадафи, во средата тврди дека писмото со наводното ветување за либиското финансирање на кампањата на актуелниот ...

Телевизиски дуел Никола Саркози – Франсоа Оланд

Сител - 02.05.2012

Пред телевизиските камери вечерва ќе се соочат двата претседателски кандидати Никола Саркози (УМП) и Франсоа Оланд (социјалист). Тоа ќе биде единствениот телевизиски дуел.

Враќањето на соци*

Окно - 02.05.2012

Нешто се наѕира на хоризонтот: како библискиот ѕвер со седум рогати глави, пазарот се поместува од длабочината на кризата и почнува да мрмори.

Економист: Господинот Оланд е многу опасен човек

МКД - 02.05.2012

Влијателниот весник Економист (The Economist) пишува дека Франсоа Оланд, фаворитот за следен француски претседател, е всушност опасен човек. Опасен за Франција и за Европа.

Саркози и Оланд на ТВ дуел

Курир - 02.05.2012

Пред телевизиските камери вечерва ќе се соочат двата претседателски кандидати Никола Саркози (УМП) и Франсоа Оланд (социјалист). Тоа ќе биде единствениот телевизиски дуел.

Вечерва ТВ дебата меѓу Саркози и Оланд

Р.С.Европа - 02.05.2012

Францускиот претседател Никола Саркози и неговиот противкандидат на претседателските избори Франсоа Оланд ќе се соочат на телевизиска дебата вечерва.

Оланд и Саркози без поддршка од Ле Пен

Н.Македонија - 02.05.2012

Лидерката на екстремнодесничарскиот Национален фронт, Марин Ле Пен, која на првиот круг на претседателските избори во Франција освои 18 отсто од гласовите, вчера изјави дека во вториот круг нема да ...

Што му продал Саркози на Гадафи?

Идивиди - 02.05.2012

Париз, 1 мај 2012 (МИА) - Нови елементи за ослободувањето на бугарските медицински сестри од страна на режимот на Муамер Гадафи беа обелоденети од страна на францускиот магазин „Инрокуптибл“.

Објавени нови документи за врските меѓу Саркози и Гадафи

24 Вести - 01.05.2012

Нови елементи за ослободувањето на бугарските медицински сестри од страна на режимот на Муамер Гадафи беа обелоденети од страна на францускиот магазин „Инрокуптибл“.

Нови документи за тајни договори на Саркози и Гадафи

Телма - 01.05.2012

Нови елементи за ослободувањето на бугарските медицински сестри од страна на режимот на Мoамер Гадафи беа обелоденети од страна на францускиот магазин „Инрокуптибл“.

Ле Пен не им дава гласови на Саркози и Оланд

Телма - 01.05.2012

Лидерката на крајно десничарскиот Национален Фронт, Марин Ле Пен, која на првиот круг на претседателските избори во Франција освои 18 отсто од гласовите, денеска ги повика своите симпатизери да ...

Лепен им остави на поддржувачите сами да одлучат меѓу Саркoзи и Оланд

Макфакс - 01.05.2012

Лидерката на француската крајна десница Народен фронт, Марин Лепен, во вторникот не ги повика своите поддржувачи да гласаат во вториот круг од претседателските избори за или против Оланд и Саркози ...

Ле Пен нема да ги подржи ни Саркози ни Оланд

Р.С.Европа - 01.05.2012

Лидерката на крајната десница во Франција Марин Ле Пен изјави дека нема да подржи било кој кандидат на претстојниот втор круг гласање на шести мај за претседателските избори во земјата.

Марин Ле Пен: Гласајте според вашата совест

Сител - 01.05.2012

Лидерката на крајно десничарскиот Национален Фронт, Марин Ле Пен, која на првиот круг на претседателските избори во Франција освои 18 отсто од гласовите, денеска ги повика своите симпатизери да ...

Никола Саркози ги повика синдикатите да го положат црвеното знаме и да и служат на Франција

Сител - 01.05.2012

Претседателот на Франција и кандидат на УМП за нов претседателски мандат Никола Саркози го искористи 1 Мај за да ги собере своите приврзаници на плоштадот Трокадеро во Париз и да го одбележи на свој ...

Објавени нови документи за врските меѓу Саркози и Гадафи

МРТ - 01.05.2012

Нови елементи за ослободувањето на бугарските медицински сестри од страна на режимот на Муамер Гадафи беа обелоденети од страна на францускиот магазин „Инрокуптибл“.

Објавени нови документи за врските меѓу Саркози и Гадафи

+инфо - 01.05.2012

Нови елементи за ослободувањето на бугарските медицински сестри од страна на режимот на Муамер Гадафи беа обелоденети од страна на францускиот магазин „Инрокуптибл“.

Саркози и Гадафи имале „таен“ нуклеарен договор

Курир - 01.05.2012

Нови елементи за ослободувањето на бугарските медицински сестри од страна на режимот на Муамер Гадафи беа обелоденети од страна на францускиот магазин „Инрокуптибл“.

Марин Ле Пен: Гласајте според вашата совест

МРТ - 01.05.2012

Лидерката на крајно десничарскиот Национален Фронт, Марин Ле Пен, која на првиот круг на претседателските избори во Франција освои 18 отсто од гласовите, денеска ги повика своите симпатизери да ...

Објавени нови документи за врските меѓу Саркози и Гадафи

Сител - 01.05.2012

Нови елементи за ослободувањето на бугарските медицински сестри од страна на режимот на Муамер Гадафи беа обелоденети од страна на францускиот магазин „Инрокуптибл“.

Нови документи за врските меѓу Саркози и Гадафи

Алфа - 01.05.2012

Француските медиуми објавија нови детали за врската меѓу Никола Саркози и некогашниот либиски водач Момаер Гадафи. Според поверливи документи до кои дошле новинарите, Саркози и Гадафи во 2007 година ...

Никола Саркози смета дека во Франција има премногу имигранти

Inpress - 01.05.2012

Париз, 1. мај 2012 (ИНПРЕС) Никола Саркози потврди дека според него во Франција има премногу имигранти и дека францускиот систем за интеграција не функционира.

Покрената истрага по тужба на Саркози

Р.С.Европа - 01.05.2012

Обвинителството во Париз започна прелиминарна истрага за работата на интернет портал, откако претседателот Никола Саркози покрена тужба против медиумот поради објавена статија, наводно базирана на ...

Саркози и Гадафи имале "таен" нуклеарен договор

Вечер Прес - 01.05.2012

Нови елементи за ослободувањето на бугарските медицински сестри од страна на режимот на Муамер Гадафи беа обелоденети од страна на францускиот магазин "Инрокуптибл" Во новинарската истрага објавена ...

Не може Германија да одлучува во името на цела Европа!

Вечер Прес - 01.05.2012

Социјалистот Франсоа Оланд и фрли ракавица на германската канцеларка Ангела Меркел, за која британски Телеграф" оценува дека и истекува времето за диктирање услови - Не може Германија да одлучува во ...

Мртвиот Гадафи му го урива рејтингот на Саркози

Телма - 30.04.2012

Францускиот претседател Никола Саркози, кој ја бие битката за втор мандат пред вториот круг избори, најави тужба против „Медијапарт“ за статијата во која се трвди дека неговата кампања во 2007 ја ...

Саркози на гласачите им ветува поцврсти граници

24 Вести - 30.04.2012

Актуелниот француски претседател и кандидат за уште еден мандат на изборите од 6-ти мај, во неделата повика на воведување поцврсти граници и зајакнување на националниот идентитет, настојувајќи да ја ...

Бездомници протестираа пред штабовите на Саркози и Оланд

Канал5 - 30.04.2012

Неколку стотици бездомници ги блокираа изборните штабови на Никола Саркози и Франсоа Оланд во Париз, барајќи решавање на нивниот социјален статус.

Муса Куса: Лага е дека Гадафи давал пари за кампањата на Саркози

Алфа - 30.04.2012

Поранешниот шеф на надворешното разузнавање на Либија Муса Куса, кој живее во прогонство во Доха, го нарече лага тврдењето на францускиот сајт „Медиапар“, дека предизборната кампања на Никола Саркози ...

Саркози ќе тужи поради обвинувањата за земање пари од Гадафи

Макфакс - 30.04.2012

Францускиот претседател Николас Саркози има намера да поднесе тужба против интернет портал Mediapart, која во март објави документ според кој поранешниот либиски лидер Моамер ел-Гадафи изделил 50 ...

Оланд под баражeн оган

Окно - 30.04.2012

Le Figaro : „На Саркози му е потребен нов почеток и тоа, пред сè, обраќање на избирачите на Марин Ле Пен, бидејќи таа не се изјасни кому ќе му пружи поддршка во вториот круг, со што сноси голема ...

Доверливи документи откриваат договор за ослободување на бугарските медицински сестри во Либија

Inpress - 30.04.2012

Париз, 30. април 2012 (ИНПРЕС) Нуклеарната централа за Моамер Гадафи против ослободувањето на бугарските медицински сестри - тоа е договорот, кој во 2007.

Саркози ќе тужи поради обвиненијата за Гадафи

МКД - 30.04.2012

Францускиот претседател Никола Саркози најави дека ќе поднесе тужба против Медијапарт бидејќи објавиле дека неговата кампања во 2007 ја финансирал либискиот лидер Моамер Гадафи.

Муса Куса го нарече лага написот на француски сајт

МРТ - 30.04.2012

Поранешниот шеф на надворешното разузнавање на Либија Муса Куса, кој живее во прогонство во Доха, го нарече лага тврдењето на францускиот сајт „Медиапар“, дека предизборната кампања на францускиот ...

Саркози ќе изгуби во вториот круг од изборите

Курир - 30.04.2012

Кандидатот на социјалситите за претседтаел на Франција Франсоа Оланд ќе победи со 53 отсто гласови во вториот круг од изборите на 6 мај, се вели во анкета на институтот Ипсос, направена по барање на ...

Саркози најави тужба против интернет портал

Р.С.Европа - 30.04.2012

Францускиот претседател Николас Саркози најави тужба против интернет сајт кој јави дека кандидатот добил понуда за финансирање на кампањата од Муамар Гадафи, за време на неговата прва кандидатура во ...

Анкета: Оланд ќе победи во вториот круг од изборите за претседател на Франција

Алфа - 30.04.2012

Кандидатот на социјалситите за претседтаел на Франција Франсоа Оланд ќе победи во 53 отсто гласови во вториот круг од изборите на 6 мај, се вели во анкета на институтот Ипсос, направена по барање ...

Холанд ќе стане претседател на Франција?

+инфо - 30.04.2012

Кандидатот на социјалистите за претседтаел на Франција, Франсоа Холанд ќе победи во 53 отсто гласови во вториот круг од изборите на 6 мај, се вели во анкета на институтот Ипсос, направена по барање ...

Саркози со тужба поради обвинувањата за земање пари од Гадафи

Кајгана - 30.04.2012

Францускиот претседател Николас Саркози има намера да поднесе тужба против интернет порталот Mediapart, кој во март објави документ според кој поранешниот либиски лидер Моамер ел-Гадафи изделил 50 ...

Оланд ќе победи во вториот круг од изборите за претседател на Франција

МРТ - 30.04.2012

Кандидатот на социјалситите за претседтаел на Франција Франсоа Оланд ќе победи во 53 отсто гласови во вториот круг од изборите на 6 мај, се вели во анкета на институтот Ипсос, направена по барање ...

Саркози на гласачите им ветува поцврсти граници

Кајгана - 30.04.2012

Актуелниот француски претседател и кандидат за уште еден мандат на изборите од 6-ти мај, во неделата повика на воведување поцрвсти граници и зајакнување на националниот идентитет, настојувајќи да ја ...

Анкета: Оланд ќе победи во вториот круг од изборите за претседател на Франција

Сител - 30.04.2012

Кандидатот на социјалситите за претседтаел на Франција Франсоа Оланд ќе победи во 53 отсто гласови во вториот круг од изборите на 6 мај, се вели во анкета на институтот Ипсос, направена по барање ...

Демантирана информацијата дека Гадафи ја финансирал кампањата на Саркози

Курир - 30.04.2012

Поранешниот шеф на надворешното разузнавање на Либија Муса Куса, кој живее во прогонство во Доха, го нарече лага тврдењето на францускиот сајт „Медиапар“, дека предизборната кампања на францускиот ...

Саркози на гласачите им ветува поцврсти граници

Макфакс - 30.04.2012

Актуелниот француски претседател и кандидат за уште еден мандат на изборите од 6-ти мај, во неделата повика на воведување поцрвсти граници и зајакнување на националниот идентитет, настојувајќи да ја ...

Оланд води пред Саркози, барем според анкетите

Р.С.Европа - 30.04.2012

Кандидатот на социјалистите за претседател на Франција, Франсоа Оланд, во вториот круг од изборите, во недела, би добил 53 насто од гласовите, додека актуелниот претседател Никола Саркози 47 насто, ...

Саркози ќе изгуби во вториот круг?!

Вечер Прес - 30.04.2012

Кандидатот на социјалситите за претседтаел на Франција Франсоа Оланд ќе победи во 53 отсто гласови во вториот круг од изборите на 6 мај, се вели во анкета на институтот Ипсос, направена по барање на ...

Духот на Гадафи го прогонува Саркози

Н.Македонија - 30.04.2012

Изборниот штаб на најсериозниот кандидат за нов претседател на Франција, социјалистот Франсоа Оланд, вчера повика на кривична истрага против актуелниот шеф на француската држава Никола Саркози поради ...