TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вардар падна во Чаир!

24 Ракомет - 27.10.2019

Еден од непоразените тимови досега во Женската лига беше некогашниот првак Вардар. Сепак избраничките на Драгана Ристова мораа да му честитаат на изненадувањето оваа сезона – Чаир, кој прослави победа со 28-27.

Уште една руска повреда во Вардар

Екипа - 27.10.2019

Репрезентацијата на Русија во изминатите денови отпатува на далечен турнир во Аргентина, што може да се покаже како голем проблем за Вардар во следниот период по повредите на неколку ракометари.

Нов проблем за европскиот првак: Уште еден вардарец се најде на листата на повредени!

24 Ракомет - 27.10.2019

По завршувањето на ЕХФ недела, покрај сумирањето на резултатите на националните селекции, клубовите ги сумираат и повредените ракометари. Вардар имаше четири претставника во руската репрезентација – Горпишин, Калараш, Шишкарев и Атман.

Aврамовски е херојот на Вардар, победа над Работнички за лидерска позиција

Макфакс - 26.10.2019

На арената „Тодор Проески“ во Скопје денеска се одигра 69-тото градско дерби меѓу Работнички и Вардар во рамки на 12. коло од ПМФЛ. Триумфираа „црвено-црните“ со 2-0. Иако стартот на натпреварот не изобилуваше со многу шанси, Вардарци го имаа ...

Скопското дерби на „Тодор Проески“: Бил ли Вардар поголем фаворит?

Спортски - 26.10.2019

Денес во најсилната македонска лига ќе се сретнат екипите на Работнички и Вардар. Веројатно од поодамна Вардар не бил фаворит во скопското дерби како денес. На Работнички никако не му оди и се наоѓаат на последното место на табелата.

69. СОСЕДСКО ДЕРБИ: Работнички мора, Вардар сака и може…

SportMedia - 26.10.2019

Денеска во 13.30 часот на Арената „Тодор Проески“ се игра првиот меч од 12.коло во ПМФЛ.Се среќаваат првите соседи, Работнички и Вардар, тоа ќе биде нивни вкупно 69.соседски дуел. Досега традицијата вели дека Вардар има 30 победи, Работнички 23, а ...

Дерби на „Тодор Проески“: Вардар огромен фаворит во мечот со Работнички

СуперСпорт - 26.10.2019

Вардар денеска на Националната Арена „Тодор Проески“ ќе го пречека Работнички во скопското дерби, а може да се каже дека „црвено-црните“ се огромен фаворит во денешната пресметка. Екипата од Дебар Маало се соочува со катастрофални резултати ...

Лидерот против фенерџијата, Работнички во лош момент ги пречекува вардарци

Gol.mk - 26.10.2019

Големото скопско дерби меѓу Работнички и Вардар ќе означи старт на 12. коло од Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ). Ова ќе биде дуел на последнопласираниот и првопласираниот тим на првенствената табела.

Работнички и Вардар го отвораат 12. прволигашко коло

Сител - 26.10.2019

Попладнево во 14.30ч Работнички и Вардар ќе одиграат ново градско дерби во рамките на 12. прволилгашко коло. Ова ќе бида како ретко досега дуел на фенерџијата и еден од лидерите во првенството. Останатите средби се играат утре во истиот термин.

Скопскиот серијал продолжува – Градско дерби број 69 меѓу Работнички и Вардар

Спортманија - 26.10.2019

Двата најтрофејни фудбалски клубови во Македонија со вкупно14 титули денеска ќе го играат локалното дерби од 13.30 часот Работнички ќе му биде домаќин на Вардар, денеска од 13.30 часот во старото добро скопско дерби како премиера на 12. коло.

Женска лига: Вардар на гости кај Чаир во дерби на колото

24 Ракомет - 26.10.2019

Откако Металург и Куманово ја одработија порано својата задача за 7. коло денеска останува да се види дали и ракометарките на Вардар ќе продолжат во истиот победнички ритам со оглед на тоа што гостуваат кај составот на Чаир, кој покажува добра игра ...

Русија ја разнесе Полска, Атман пак не играше

24 Ракомет - 26.10.2019

Руската репрезентација го одигра најдобриот натпревар под водство на Едуард Кокшаров и славеше над Полска со убедливи 30-19 во третото коло од турнирот во аргентинскиот град Сан Хуан. Вардарово трио настапи на овој натпревар.

Официјални состави за дербито Работнички – Вардар

Спортски - 26.10.2019

Денес од 13:00 часот Вардар и Работнички на арената „Тодор Проески“ ќе го одиграат 69-тото градско дерби. Ова се составите за кои се одлучија Марјанчо Андрески и Александар Васовски. Работнички: Шишковски, Илиќ.

Полувреме: Мицевски во најголемата шанса за Вардар ја погоди стативата

СуперСпорт - 26.10.2019

Денес во рамките од македонската прва лига на „Тодор Проески“ својот натпревар го играат екипите на Работнички и Вардар. Денес во рамките од македонската прва лига на „Тодор Проески“ својот натпревар го играат екипите на Работнички и Вардар.

ПОЛУВРЕМЕ НА СОСЕДСКОТО ДЕРБИ: Стативата и Колевски го спасуваа Работнички

SportMedia - 26.10.2019

После првиот дел на соседското дерби помеѓу Вардар и Работнички нема голови „благодарение“ на стативата и на Бојан Колевски. Мицевски во 20. минута ја затресе конструкцијата, а потоа три шанси за Колевски кој не реализираше.

Вардар води: Аврамовски погоди од слободен удар (ВИДЕО)

Спортски - 26.10.2019

Во мирното второ полувреме на „Тодор Проески“ Вардар успва да стигне до предност против Работнички. Вториот дел не донесе премногу шанси, а Вардар успеа да стигне до предност со голот на најдобриот стрелец на тимот, Аврамовски од слободен ...

Aврамовски отвори од слободен и стави точка – Вардар го доби Работнички! (ВИДЕО)

Спортски - 26.10.2019

Денес на „Тодор Проески“ беше одиграно градското дерби помеѓу Работнички и Вардар. 69-тото скопско дерби на крајот заврши со победа за Вардар од 0:1. Вардар со оглед на формата во која игра Работнички сезонава беше фаворит за победа.

Аврамовски го урна Работнички (ФОТО)

Екипа - 26.10.2019

Најтрофејниот македонски клуб Вардар продолжи во победнички ритам, совладувајќи го Работнички со 2-0, во првиот меч од 12.коло во Првата фудбалска лига. Стрелец на двата гола беше Даниел Аврамовски во 77.минута од слободен удар и во судиското ...

ВИДЕО: Аврамовски двоен стрелец во скопското дерби, Вардар пак е на врвот!

Gol.mk - 26.10.2019

Најтрофејниот македонски фудбалски колектив Вардар забележа нова победа во Првата македонска фудбалска лига ( ПМФЛ ) и со три бода во скопското дерби против Работнички (2-0) се врати на врвот во мак-фудбалот.

Вардар слави во соседското дерби: Аврамовски со два гола го реши бившиот клуб (ФОТО)

Sport 1 - 26.10.2019

Најтрофејниот македонски клуб Вардар ја запиша осмата победа во оваа сезона во Првата лига, после денешната тешка победа во сеоседското дерби со Работнички со 2-0, за црвено-црните барем на 24 часа да се осамат како лидери на прволигашката табела ...

Вардар го доби дербито со Работнички, Црвено-црните остануваат лидери

Спортманија - 26.10.2019

Најтрофејниот клуб во финишот ги скрши отпорот на Романтичарите Вардар со 2:0 го доби градското дерби против Работнички на арената „Тодор Проески“, во 12 коло од Прва лига. Црвено-црните беа големи фаворити пред дуелот, бидејќи Работнички сезонава ...

СОСЕДСКОТО ДЕРБИ ЗА ВАРДАР: Кога не оди, тука е Аврамовски! (ВИДЕО)

SportMedia - 26.10.2019

Вардар и натаму во победничка серија, Работнички и натаму во криза. Соседското дерби го добија „црвено-црните“, и се вратија за момент на врвот на табелата. Сосема заслужено, но головите Аврамовски ги постигна во миговите кога Работнички имаше ...

Вардар на врвот, Работнички на дното: Аврамовски против романтика

Независен - 26.10.2019

Вардар како гостин го совлада Работнички со 2-0 (0-0) во првиот натпревар од 12 коло во домашниот фудбалски шампионат. Херој на „црвено-црните“ беше Даниел Аврамовски, кој беше стрелец на двата гола во 77 минута, односно во судиското продолжение.

Аврамовски го реши градското дерби и ја продлабочи мизеријата на Работнички

Дерби - 26.10.2019

Во едно градско дерби во кое немаше некој посебен ритам и динамично темпо, на крајот како пресудна се покажа разликата во квалитетот, а во овој момент, таа е далеку на страната на Вардар кој сосема заслужено и рутински ја доби пресметката со ...

Аврамовски го предводеше Вардар до победа во градското дерби со Работнички

24Фудбал - 26.10.2019

Лидерот во најсилниот фудбалски шампионат во нашата земја оствари победа против својот градски ривал во дербито на 12 коло, тимот од Дебар Маало во проблеми. Вардар славеше победа од 0-2 како гостин во градското дерби против Работнички, на мечот кој ...

Аврамовски со два гола му донесе победа на Вардар во градското дерби со Работнички

МКД - 26.10.2019

Вардар ја продолжи серијата без пораз откако со 2-0 го совлада соседот Работнички, Аврамовски покажа дека се наоѓа во одлична форма постигнувајќи ги и двата голови. По ремито против Македонија Ѓорче Петров, Вардар им се врати на победите, денеска ...

ВИДЕО: Двата гола на Аврамовски против Работнички

Екипа - 26.10.2019

Даниел Аврамовски беше играч на натпреварот во премиерниот дуел од 12.коло во Првата лига меѓу Работнички и Вардар. Во финишот, тој со два гола донесе нов триумф за „црвено-црните“. Во 77.минута погоди од слободен удар, а во судиското продолжение ...

Aврамовски е херојот на Вардар, победа над Работнички за лидерска позиција

TopSport - 26.10.2019

На арената „Тодор Проески“ во Скопје денеска се одигра 69-тото градско дерби меѓу Работнички и Вардар во рамки на 12. коло од ПМФЛ. Триумфираа „црвено-црните“ со 2-0. Иако стартот на натпреварот не изобилуваше со многу шанси, Вардарци го имаа ...

Аврамовски го предводеше Вардар до победа над Работнички

Кајгана - 26.10.2019

Скопското дерби по вторпат сезонава му припадна на Вардар кој со двата гола на Даниел Аврамовски беше поуспешен од Работнички. Поранешниот играч на Работнички денеска беше немилосрден кој својот поранешен клуб постигнувајќи два гола во последните 15 ...

ЦУЈОМЕНАЛНО! Аврамовски го смести Вардар на врвот, и го зацврсти Работнички на дното! (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 26.10.2019

Денешната пресметка меѓу Вардар и Работнички требаше да биде дуел на два тима кои се борат за горниот дел, за врвот. Но наместо тоа, досегашните резултати придонесоа тоа да биде меч меѓу тим кој се бори за првото место, и тим кој што е во моментов ...

Два гола на Аврамовски за победа на Вардар над Работнички

Вардар - 26.10.2019

Вардар и како „гостин“ против Работнички, издвојува победа од 2:0 во денешното 12. коло од ПМФЛ. Идентичен резултат како и на првиот дуел кога Вардар беше домаќин. На головите се чекаше во последните 14 минути од средбата, иако Вардар и во текот на ...

Вардар на врвот, Аврамовски го реши градското дерби!

Слободен Печат - 26.10.2019

И втор натпревар оваа сезона Вардар е поуспешен од Работнички, овој пат како гостин победи со резултат 0:2. Со головите на Даниел Аврамовски „црвено-црните“ застанаа на лидерската позиција на табелата во најсилниот македонски фудбалски шампионат.

Аврамовски двоен стрелец против Работнички – Вардар лидер на табелата

Спортклуб - 26.10.2019

Вардар успеа денеска како гостин на арената „Тодор Проески“ да слави победа со 2;0 во 12. коло од ПМФЛ против ривалот Работнички. Поголемиот дел од натпреварот беше во егал, немаше голови, тие дојдоа во самиот финиш на средбата.

Вардар подобар од Работнички во соседското дерби

+инфо - 26.10.2019

Стрелец на двата гола за „црвено-црните“ беше Даниел Аврамовски, првиот во 76. минута, а вториот во 90-та. Вардар го победи Работнички со 2:0 во соседското дерби кое попладнево се играше во Скопје, во рамките на 12.

Аврамовски: Голема чест е што сум во Вардар, овој тим има карактер и срце!

Sport 1 - 26.10.2019

Беше еден од најталентираните македонски фудбалери, кој блесна во генерацијата што ја предводеше Благоја Милевски како дел од „златните младинци“ што испишаа историја да играат на едно Европско првенство (Евро 2017 во Полска), а откако се врати во ...

Победа на Вардар за скок на врвот во Првата МФЛ

Сител - 26.10.2019

Фудбалерите на Вардар остварија голема победа од 2-0 во градското дерби со Работнички. Романтичарите кои беа домаќини на овој меч имаа неколку убави прилики но не ги искористија. Вардаровиот јунак беше Аврамовски кој во финишот со два гола ја донесе ...

Официјални состави за градското дерби во Скопје

СуперСпорт - 26.10.2019

Денес од 13:00 часот Вардар и Работнички на арената „Тодор Проески“ ќе го одиграат 69-тото градско дерби. Ова се составите за кои се одлучија Марјанчо Андрески и Александар Васовски. Работнички: Шишковски, Илиќ.

Полувреме без голови: Мицевски немаше среќа – погоди статива (ВИДЕО)

Спортски - 26.10.2019

Денес во рамките од македонската прва лига на „Тодор Проески“ својот натпревар го играат екипите на Работнички и Вардар. Во 69-тото соседско дерби после 45 минути резултатот е 0:0. Првото полувреме не донесе преголеми возбудувања.

Aврамовски го реши 69-тото скопско дерби (ВИДЕО)

СуперСпорт - 26.10.2019

Денес на „Тодор Проески“ беше одиграно градското дерби помеѓу Работнички и Вардар. 69-тото скопско дерби на крајот заврши со победа за Вардар од 0:2. Вардар со оглед на формата во која игра Работнички сезонава беше фаворит за победа.

Вардар -Работнички 2:0, Аврамовски двоен стрелец

Денешен - 26.10.2019

Вардар го победи Работнички со 2:0 во соседското дерби кое попладнево се играше во Скопје, во рамките на 12. коло од Првата македонска фудбалска лига. Стрелец на двата гола за „црвено-црните“ беше Даниел Аврамовски, првиот во 76.

ФОТО: Аврамовски му пресуди на Работнички

Вечер Прес - 26.10.2019

Премиерниот натпревар од 12. коло во македонската Прва фудбалска лига, дуелот помеѓу градските ривали, Работнички и Вардар, заврши со триумф на „црвено-црните“ од 2:0. Двата погодока на натпреварот беа дело на Даниел Аврамовски, а со заслужениот ...

Со двата гола на Аврамовски, Вардар го победи Работнички

Опсервер - 26.10.2019

Вардар го победи Работнички со 2:0 во соседското дерби кое попладнево се играше во Скопје, во рамките на 12. коло од Првата македонска фудбалска лига. Стрелец на двата гола за „црвено-црните“ беше Даниел Аврамовски, првиот во 76.

Со двата гола на Аврамовски, Вардар го победи Работнички

Либертас - 26.10.2019

Вардар го победи Работнички со 2:0 во соседското дерби кое попладнево се играше во Скопје, во рамките на 12. коло од Првата македонска фудбалска лига. Стрелец на двата гола за „црвено-црните“ беше Даниел Аврамовски, првиот во 76.

Работнички тоне на дното, Вардар на врвот

Република - 26.10.2019

Вардар го победи Работнички со 2:0 во соседското дерби кое попладнево се играше во Скопје, во рамките на 12. коло од Првата македонска фудбалска лига. Стрелец на двата гола за „црвено-црните“ беше Даниел Аврамовски, првиот во 76.

Со двата гола на Аврамовски, Вардар го победи Работнички

MakPress - 26.10.2019

Вардар го победи Работнички со 2:0 во соседското дерби кое попладнево се играше во Скопје, во рамките на 12. коло од Првата македонска фудбалска лига. Стрелец на двата гола за „црвено-црните“ беше Даниел Аврамовски, првиот во 76.

Русија загуби од Аргентина, Атман пак се повреди?! (ВИДЕО)

24 Ракомет - 24.10.2019

Руската репрезентација во рамките на ЕХФ неделата игра на турнир во Аргентина, заедно со домаќинот, Полска и Шпанија Б. Во првото коло избраниците на Едуард Кокшаров загубија со 24-22 од домаќинот, иако имаа минимална предност на полувреме 12-11.

Нови главоболки за Кокшаров: Атман се повредил?

SportMedia - 24.10.2019

ЕХФ-неделата за Вардар донесе нов проблем. На листата на повредени играчи се најде и Павел Атман. Според информациите од официјалната страница на руската ракометна федерација, ракометарот на македонскиот првак на дуелот со Аргентина, одиграл кратко.

Вардар отвора школа во оу „Владо Тасевски“

Вардар - 24.10.2019

Биди и ти дел од најдобрите и приклучи се во новата ракометна школа на Вардар во основното училиште „Владо Тасевски" во Скопје . Новата школа, која ќе биде дел од Ракометната академија Вардар, почнува со работа од 28 октомври, понеделник .

За Веспрем Вардар е тим од – Јужна Македонија! (ФОТО)

Спортски - 24.10.2019

Вардар утре во рамките од Лигата на шампионите ќе игра против Веспрем. Македонскиот и европски шампион за првпат сезонава ќе игра против тимот кој го победи во ланското финале во Келн. И во Вардар се надеваат на позитивен резултат после дебаклот од ...

Писонеро повеќе нема да биде тренер на Вардар!?

Спортски - 24.10.2019

Чудна одлука на Вардар иако е неофицијално, многу веројатно Давид Писонеро повеќе нема да биде тренер на црвено-црните. Изгледа дека дебаклот од Кил бил доволен за раководството да се одлучи на потег кој ја изненади јавноста.

Потврдено: Вардар има нов тренер!

Спортски - 24.10.2019

Вардар официјално не се огласил, но Едуард Кокшаров ја потврди промената на тренерската позиција. Давид Писонеро не се задржа долго на позицијата тренер на Вардар, а како што потврди самиот Кокшаров за руските медиуми тој ќе ја извршува функцијата ...

Грешка или провокација? Веспрем го најави Вардар како тим од „Јужна Македонија“ (фото)

Спортски - 24.10.2019

Европскиот шампион Вардар утре од 17.30 часот гостува кај Веспрем во рамките на 5-то коло од ракометната Лига на шампиони. Во најавата за мечот на Твитер во која тимот од Унгарија бара одмазда за поразот во финалето од Лигата на шампионите по кое ...

Вардар не личи на себе – прегазен од Веспрем

Спортски - 24.10.2019

Македонскиот и вропски шампион Вардар запиша уште еден пораз, овој пат на гостувањето кај Веспрем со резултат 39:30. Почетните минути минаа во знакот на „вардарци“, кои имаа минимално водство, но потоа домаќините ги преземаа работите во свои раце.

Тренерот на Вардар се уште е во шок и нема објаснување!

Спортски - 24.10.2019

После трите победи над Монпеље, Порто и Мотор Запорожје на стартот од сезоната бранителот на титулата во Лигата на Шампоините, Вардар претрпе два убедливи порази од Кил во Скопје и од Веспрем во Унгарија.

Атман се повреди, Русија поразена во Буенос Аирес

Gol.mk - 24.10.2019

Рускиот репрезентативец и од оваа сезона член на Вардар , Павел Атман повторно се повреди и создаде многу грижи на неговиот клуб и национална репрезентација. Атман кратко настапи на пријателскиот натпревар во рамките на ЕХФ неделата против Аргентина ...

Исландски арбитри ќе делат правда на дуелот меѓу Вардар и Мешков Брест

24 Ракомет - 24.10.2019

Европската ракометна федерација ги објави официјалните лица за натпреарите од шестото коло во Лигата на шампионите. Ракометарите на Вардар ќе играат дома со белорускиот првак Мешков Брест и ќе бараат рехабилитација за двата порази од Кил и Веспрем.

Атман се повреди на мечот за Русија против Аргентина

Екипа - 24.10.2019

Ракометарот на Вардар, Павел Атман заработи повреда на пријателскиот натпревар за Русија против Аргентина во рамките на ЕХФ неделата. Атман се здобил со повреда по еден жесток дуел со противнички играч на почетокот од мечот, по што го завршил ...

ВИДЕО: Вардар знае како – Аврамовски и Али Адем за триумф и над Борец

Екипа - 23.10.2019

Вардар ја продолжува позитивната низа во домашниот шампионат со победа од 2-0 против Борец во 11. коло. Уште во 3. минута црвено-црните дојдоа до водство со голот на Даниел Аврамовски кој шутираше од 18 метри, а топката зафајќи противнички ...

Вардарци неприкосновени домаќини, го совладаа и Борец без примен гол

Вардар - 23.10.2019

Вардар како домаќин на Арената „Тодор Проески“, дојде до петтиот триумф во исто толку натпревари, и во ниту еден меч не прими гол. Така беше и попладнево против Борец кој беше совладан со 2:0, со головите на Аврамовски и на Адем. Уште во 3.

Женска лига: Металург, Куманово и Вардар единствени без пораз

24 Ракомет - 23.10.2019

После шест кола во Женската лига трите екипи кои се фаворити за титулата се издвоија и тие се без пораз. Металург уште нема одморено во некое коло, но уште немале ниту директни пресметки, па оттаму во ноември ќе се види кој тим колку е подготвен ...

ВИДЕО: Вардар му сервира одмазда на Борец и им се врати на победите

Gol.mk - 23.10.2019

Најтрофејниот македонски фудбалски колектив Вардар дојде триумф над велешки Борец (2-0), извојуван на Арената „Тодор Проески“ во Скопје и ја забележа седмата овосезонска радост во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ).

Вардар на „крилата“ на Аврамовски и Адем го совлада Борец (видео)

SportMedia - 23.10.2019

Аврамовски во 3. и Адем во 71. минута го решија победникот на дуелот Вардар – Борец. Вардарци ја продолжуваат серијата без пораз која трае веќе 10-ти натпревар во ПМФЛ. Со тоа „црвено-црните“ му вратија на велешкиот тим за „откинатите“ два бода од ...

Кокшаров се огласи од Русија: Не можам да објаснам што се случи во Веспрем

SportMedia - 22.10.2019

Спортскиот директор и нов тренер на Вардар, Едуард Кокшаров и натаму чекаме да поразговара со македонските медиуми, а додека тоа да се случи ќе ги цитираме руските. Тој за руски “Брз центар“ го прокоментира мечот во Веспрем каде Вардар го доживеја ...

Шокираниот Кокшаров ја посочи најслабата точка на Вардар во Унгарија

Дерби - 22.10.2019

Едуард Кокшаров имаше „пеколно крштевање“ во Лигата на шампионите откако го презема Вардар непосредно пред гостувањето во Веспрем, натпревар кој сигурно нема да го памети по добро, бидејќи тимот го понуди истото лошо лице како пред седум дена ...

Кокшаров го остави Дибиров дома

Екипа - 22.10.2019

Тимур Дибиров нема да патува со руската репрезентација на долгата авантура до Аргентина, откако селекторот (и тренер на Вардар) Едуард Кокшаров реши да не го вклучи левото крило на списокот на патници за Буенос Аирес.

ЕХФ: Вардар има проблем со составот, не со тренерот

TopSport - 22.10.2019

ЕХФ во моментот кога на стариот континент нема да се игра клупски ракомет, објави анализа за петте кола што се одиграа во Лигата на шампионите. Европскиот првак Вардар е прв на таа листа, поради високите порази од Кил и Веспрем.

Кокшаров го остави Дибиров во Скопје, мора да санира повреда

SportMedia - 22.10.2019

Тимур Дибиров нема да биде во составот на руската репрезентација за дуелите во рамките на ЕХФ-неделата. Левото крило на Вардар остана во Скопје на препорака на лекарите, заедно со Сергеј Горбок кој не настапи во дресот на европскиот првак против ...

Нови проблеми за Вардар: Дибиров и Горбок неизвесни за Мешков Брест!

24 Ракомет - 22.10.2019

По серијата слаби резултати и огромните порази од Кил и Веспрем во Лигата на шампионите, за ракометарите на Вардар сега следува пауза од една седмица до следниот натпревар во регионалната СЕХА лига.

Нема крај на проблемите во Вардар: Двајца важни играчи надвор од стројот

Спортклуб - 22.10.2019

Вардар дефинитивно минува низ турбулентен период. По двата убедливи порази од Кил и Веспрем во Лигата на шампионите и промената на тренерот Писонеро со Кокшаров, пристигаат нови лоши вести.

ЕХФ: Тренерот не е причина за лошите игри на Вардар!

Слободен Печат - 22.10.2019

Иако РК Вардар тргна со три победи сезонава, потребни се нови засилувања на секоја позиција, после заминувањето на неколку ракометари кои беа важни во освојување на европската титула. После пет одиграни кола во Лигата на шампионите, Вардар се наоѓа ...

Кокшаров: Уште сум во шок, не можам да објаснам што се случи во Веспрем!

24 Ракомет - 22.10.2019

Новиот тренер на Вардар, Едуард Кокшаров, можеби не се појави на прес-конференцијата по завршувањето на дуелот во Веспрем, а претходно не сакаше да коментира ништо за македонските медиуми, сепак секогаш е отворен за комуникација со медиумите од ...

ЕХФ го лоцираше проблемот во Вардар

OhridNews - 22.10.2019

После трите победи над Монпеље, Порто и Мотор Запорожје на стартот од сезоната бранителот на титулата во Лигата на Шампоините, Вардар претрпе два убедливи порази од Кил 31-20 во Скопје и од Веспрем 39-30 во Унгарија.

Кокшаров: Во шок сум, не знам што се случи, накратко - голманите не ни помогнаа!

Sport 1 - 22.10.2019

Предводникот на актуелниот европски ракометен шампион, екипата на Вардар, Едуард Кокшаров, конечно ја прокоментира ситуација која се случи во Унгарија, каде што „црвено - црните“ претрпеа уште еден убедлив пораз, овој пат од тимот на Веспрем.

Ѓубрето од Вардар се фрла во Вардар (ВИДЕО)

PressingTV - 22.10.2019

Денеска се чисти коритото на реката Вардар кај еден од бродовите. Надлежните чистеа кај еден од бродовите веднаш до кејот кај кафулињата. Но она што го забележа камерата на „Пресинг ТВ“ е што ѓубрето наместо да се извади надвор се фрлаше повторно во ...

Ѓубрето од Вардар завршува повторно во Вардар

Република - 22.10.2019

Надлежните служби денеска се зафатија со чистење на коритото на Вардар кај еден од бродовите. Како што забележа камерата на „Пресинг ТВ“ , насобраното ѓубре, песок, дрва, наместо во контејнер повторно се фрлаше назад во реката.

Ѓубрето од Вардар повторно заврши во Вардар (видео)

Скопје инфо - 22.10.2019

Не треба многу за да се забележи дека коритото на реката Вардар е полно со губре во централното градско подрачје, па кога надлежните се решиле да интервенираат и исчистат, тоа секако е позитивен чекор.

ЕХФ продолжува со „ниските удари“ за „црвено-црните“: Проблемот на Вардар не е на клупата, туку во составот

SportMedia - 21.10.2019

По комплетирањето на првите пет кола од групната фаза во Лигата на шампионите и репрезентативната пауза ЕХФ излезе со анализа за екипите, а секако прв на листата е европскиот првак Вардар.

„Вардар нема проблем на клупата, туку во составот, маскира сè со три победи!“

Gol.mk - 21.10.2019

Новинарите на европската куќа на ракометот (ЕХФ) објави анализа по петтото коло во Лигата на шампионите, во која истакна дека Вардар мора да се разбуди и да ги реши проблемите кои ги има во составот.

ЕХФ го најде виновникот: Проблемот во Вардар не е на клупата, туку во составот!

24 Ракомет - 21.10.2019

Европската ракометна федерација минатата сезона во ниту една најава, прогноза или коментар пред натпреварите од Лигата на шампионите, не сметаше на Вардар, па на крајот беше демантирана од нашиот тим.

Ангели Вардар шампиони на турнирот „Еден живот, една љубов“

Вардар - 21.10.2019

Победник на шестиот турнир „Еден живот, една љубов" за генерацијата 2008/09 е Ангели Вардар. Натпреварите од турнирот, што традиционално веќе шест години се одржува во организација на Ракометната академија Вардар, се играа во СЦ „Јане Сандански".

СЕДМЕРЕЦ: ОтПисонеро

24 Ракомет - 21.10.2019

Традицијата продолжува… 1.Како на филмска лента Бундес лига да бевме па толку драми за седум дена немаше да се исподесат во нашава ракометна Македонија! Тренерски смени, драматични порази, црвени картони и „црни дупки“, солзи и смеа, што од радост ...

Вардар повторно поразен, Барселона го сопна ПСЖ

Н.Македонија - 21.10.2019

Ракометарите на Вардар го доживеаја и вториот убедлив пораз во рамките на 5-то коло во Лигата на шампионите (ЛШ). Овој пат на гостински терен од унгарски Веспрем, со 30-39, а под водство на Русинот Едуард Кокшаров, кој е привремено тренерско решение ...