TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Павловска-Данева: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата, никој не знае зошто беше европското знаменце

МКД - 14.01.2018

„Јас не знам дали се одредени членови неуставни, за тоа може да се произнесат експертите по Уставно право. Можам да кажам само дека закон од такво општествено и политичко значење не треба да се носи без присуство на опозицијата во Собранието, ниту ...

Неколку милиони евра годишно за новиот закон за јазици

24 Вести - 14.01.2018

Нешто над 1,7 милиони евра ќе бидат потребни за да се имплементира новиот Закон за употреба на јазици. За функционирање на двете нови институции, кои допрва треба да се формираат, Агенција за примена на јазикот и Инспекторат за употреба на јазиците, ...

Нема нови вработувања во институциите за спроведување на Законот за јазици

Алсат-М - 14.01.2018

И покрај тоа што е предвидено дека после една година по стапувањето во сила на Законот за употреба на јазиците сите институции треба да донесат подзаконски акти за спроведување на Законот.

Нема нови вработувања во институциите за спроведувње на Законот за јазици14

Либертас - 14.01.2018

И покрај тоа што е предвидено дека после една година по стапувањето во сила на Законот за употреба на јазиците сите институции треба да донесат подзаконски акти за спроведување на Законот.

Најчевска: Законот за јазиците не смее да се применува без попис на населението

Вечер Прес - 14.01.2018

Реакциите за Законот за јазиците не стивнуваат. Професорката Мирјана Најчевска на својот блог kvadraturanakrugot.crnaovca.mk ( http://kvadraturanakrugot.crnaovca.mk/ ) ги сподели своите видувања за Законот за употреба на јазиците, кој пред неколку ...

Нема нови вработувања во институциите за спроведување на Законот за јазици

Локално - 14.01.2018

И покрај тоа што е предвидено дека после една година по стапувањето во сила на Законот за употреба на јазиците сите институции треба да донесат подзаконски акти за спроведување на Законот.

Најчевска: Законот за јазиците не смее да се применува без попис на населението

Нетпрес - 14.01.2018

Реакциите за Законот за јазиците не стивнуваат. Професорката Мирјана Најчевска на својот блог kvadraturanakrugot.crnaovca.mk (http://kvadraturanakrugot.crnaovca.mk/) ги сподели своите видувања за Законот за употреба на јазиците, кој пред неколку ...

Нема нови вработувања во институциите за спроведувње на Законот за јазици

iPortal - 14.01.2018

И покрај тоа што е предвидено дека после една година по стапувањето во сила на Законот за употреба на јазиците сите институции треба да донесат подзаконски акти за спроведување на Законот.

Најчевска: Кога во закон ќе ставиш прецизни бројки мора и да ги почитуваш

Фактор - 14.01.2018

Реакциите за Законот за јазиците не стивнуваат. ги сподели своите видувања за Законот за употреба на јазиците, кој пред неколку дена беше изгласан во Собранието. Професорката и активистка за човекови права Мирјана Најчевска излезе со свој осврт на ...

Нема нови вработувања во институциите за спроведувње на Законот за јазици14

Бриф - 14.01.2018

И покрај тоа што е предвидено дека после една година по стапувањето во сила на Законот за употреба на јазиците сите институции треба да донесат подзаконски акти за спроведување на Законот.

Најчевска: Законот за јазиците не смее да се применува без попис на населението

Република - 14.01.2018

Реакциите за Законот за јазиците не стивнуваат. Професорката Мирјана Најчевска на својот блог kvadraturanakrugot.crnaovca.mk (http://kvadraturanakrugot.crnaovca.mk/) ги сподели своите видувања за Законот за употреба на јазиците, кој пред неколку ...

Сите очи вперени во претседателот Иванов - тој е на потег за Законот за јазиците

Press24 - 14.01.2018

Законот за употребата на јазиците минатата недела беше усвоен без ниеден глас проитв, а на седницата не присуствуваа пратениците од опозицијата, кој сеуште се на ставот дека не треба да се вратат во пратеничките клупи додека нивните колеги се во ...

Најчевска: Законот за употреба на јазиците не смее да се употребува се додека не биде направен попис

еМагазин - 14.01.2018

Професорката Мирјана Најчевска на својот блог kvadraturanakrugot.crnaovca.mk ги сподели своите видувања за Законот за употреба на јазиците, кој пред неколку дена беше изгласан во Собранието.

Павловска Данева: Законот за јазици не требаше да се носи без опозиција

Фокус - 13.01.2018

Закон од такво општествено и политичко значење не треба да се носи без присуство на опозицијата во Собранието, ниту пак во скратена постапка, вели во изјава за Фактор универзитетската професорка, Ана Павловска Данева, во однос на новиот закон за ...

Данева: Закон како овој за јазиците не треба да се донесува без опозиција

Таратур - 13.01.2018

Владејачкиот партиски блок во Собранието го изгласа и помина Законот за употреба на јазиците, со што се разбранува целата македонска јавност која е со поделени ставови и мислења во однос на овој законски новитет.

Павловска Данева: Законот за јазици не требаше да се носи без опозиција

ТВ21 - 13.01.2018

Закон од такво општествено и политичко значење не треба да се носи без присуство на опозицијата во Собранието, ниту пак во скратена постапка, вели во изјава за Фактор универзитетската професорка, Ана Павловска Данева, во однос на новиот закон за ...

Николоски: Да не се напушта моделот на преговори со посредство на ООН, Законот за јазици ќе ги продлабочи разликите

Сител - 13.01.2018

Македонија да не го напушта моделот за преговори со посредство на Обединетите нации оти во спротивно таа ќе загуби, смета потпретседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во интервју за Сител. Александар Николовски смета дека донесувањето на законот за ...

Остри реакции на поранешни високи функционери на СДСМ на изгласаниот Закон за албанскиот јазик

Сител - 13.01.2018

Носењето на законот за јазици кој предизвика бурни реакции во јавноста, мета на критика на поранешни високи функционери на СДСМ. Поранешниот потпретседателот на СДСМ Ана Павловска Данева од претходното раководство на Заев, смета дека таков закон не ...

Законот за јазиците донесен - што понатаму...

Н.Македонија - 13.01.2018

Законот за употреба на јазиците беше изгласан од 69 пратеници, но и понатаму остануваат отворени прашањата - дали е противуставен, дали излегува од рамката на Охридскиот договор, како неговата примена ќе се одрази во практиката, односно дали ...

Павлова-Данева: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Нетпрес - 13.01.2018

Поранешната пратеничка од редовиде на СДСМ и професорка, Ана Павлова Данева смета дека законот за јазиците не треба да се ниси без опозиција и по скратена постапка. Законот за употреба на јазиците, кој е од големо политичко значење не треба да се ...

Поранешната пратеничка на СДСМ Павлова-Данева: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Курир - 13.01.2018

Поранешната пратеничка од редовиде на СДСМ и професорка, Ана Павлова Данева смета дека законот за јазиците не треба да се ниси без опозиција и по скратена постапка. Законот за употреба на јазиците, кој е од големо политичко значење не треба да се ...

Ана Павловска-Данева: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Република - 13.01.2018

Поранешната пратеничка на СДСМ, која беше избрана за член на ГРЕКО – Група на држави против корупција на Совет на Европа, како претставник од Република Македонија, професорката Ана Павловска-Данева од Правниот факултет во Скопје смета дека Законот ...

Професорката Павлова-Данева: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Локално - 13.01.2018

Законот за употреба на јазиците, кој е од големо политичко значење не треба да се носи без присуство на опозицијата, вели професорката Ана Павлова Данева, додавјќи дека тој не смее да биде усвоен ниту по скратена постапка.

ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА: Законот за јазиците не може да се носи без опозицијата

Фактор - 13.01.2018

Владата предводена од СДСМ, ДУИ и секако со поддршка на сите останати албански партии без поголеми пречки успеа да го изгласа Законот за употреба на јазиците во кој се вклучени повеќе загрижувачки членови меѓу кои двојазичните униформи и пари и ...

Законот за јазиците ги распали зборовите

Deutsche Welle - 12.01.2018

Премиерот Заев во јули најави дека по усвојувањето, законот ќе биде доставен до Венецијанската комисија, за да даде оценка за неговите одредби. Во јавноста се множат повици за претседателско вето на законот и за протести Законот за употреба на ...

Студентскиот парламент бара итно повлекување на законот за јазици

МКД - 12.01.2018

Студентски парламент на Универзитетот ,,Св.Кирил и Методиј" Скопје испрати писмо во кое бара повлекување на законот за јазици и ги повикуваат народните пратеници да носат закони во согласност со Уставот, бидејќи, како што велат нивното индирекно ...

ОМД ги осудува 69-те пратеници за усвојувањето на законот за јазиците и бараат од Иванов да не го потпише

Фокус - 12.01.2018

Обединетата Mакедонска Дијаспора (ОМД) остро ги осудува 69-те пратеници во Собранието на Република Македонија за усвојувањето на законот за јазици кој ќе го кодифицира албанскиот јазик како официјален јазик на целата територија на Република ...

ОМД го повика Иванов да не го потпишува Законот за јазиците

МКД - 12.01.2018

Обединетата Mакедонска Дијаспора (ОМД) остро ги осудува 69-те пратеници во Собранието на Република Македонија за усвојувањето на законот за јазици кој ќе го кодифицира албанскиот јазик како официјален јазик на целата територија на Република ...

Зибери: Законот за јазиците jа унапредува употребата на албанскиот јазик

Алсат-М - 12.01.2018

Правниот експерт Насер Зибери, оценува дека Законот за јазиците усвоен во Собрание ја унапредува употребата на албанскиот јазик. Тој рече дека најважно е Законот да се спроведе во пракса. За ова Зибери е оптимист, бидејќи за ова прашање гарантирал ...

Иванов на потег за Законот за јазици – дел од експертите бараат вето

24 Вести - 12.01.2018

Унапредување на правата на заедниците или неуставен Закон? Законот за употреба на јазиците ја подели јавноста. Академик Катица Ќулавкова и професорките Гордана Силјановска-Давкова и Симона Груевска-Маџоска бараат шефот на државата да стави вето на ...

Донесен Законот за јазиците, неизвесно дали Иванов ќе го потпише

Идивиди - 12.01.2018

Собранието на Република Македонија вчера со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан.

СПУКМ: Претседателот Иванов да стави вето на Законот за јазиците

Радио МОФ - 12.01.2018

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо им се обратија на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата македонска јавност, барајќи итно повлекување на Законот за употреба на ...

Студентски парламент бара Иванов да стави вето на законот за јазиците

+инфо - 12.01.2018

Тие ги повикуваат народните пратеници да носат „закони во согласност со Уставот“. Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, ...

СПУКМ: Најитно повлекување на Законот за употреба на јазиците

А1 On - 12.01.2018

„Чувствуваме одговорност да упатиме јавно писмо во врска со неодамнешното гласање на Законот за употреба на јазиците. Бидејќи нашето индиректно право на глас, овозможено преку пратениците како наши претставници кои би требало да ги штитат нашите ...

Законот за јазиците ги распали зборовите

Либертас - 12.01.2018

Премиерот Заев во јули најави дека по усвојувањето, законот ќе биде доставен до Венецијанската комисија, за да даде оценка за неговите одредби. Во јавноста се множат повици за претседателско вето на законот и за протести Законот за употреба на ...

ОМД бара САД и ЕУ да го осудат донесувањето на законот за јазиците

Канал5 - 12.01.2018

Обединетата македонска дијаспора остро ги осудува пратениците за усвојување на законот за јазици кој ќе го кодифицира албанскиот како официјален јазик на целата територија на Македонија. ОМД и глобалната македонска заедница надвор од Македонија нема ...

Студентски Парламент: Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Макфакс - 12.01.2018

Од Студентскиот Парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата македонска јавност, бараат најитно повлекување ...

Законот за јазици пристигна во Вила Водно, Иванов не одговара дали ќе стави вето

ТВ21 - 12.01.2018

Претседателот на државата не најде време да се изјасни дали ќе го потпише законот за јазиците. Иако ТВ21 ги контактираше членовите од неговиот тим, како и лично Иванов, тој не одговори. Во својот пред новогодишен говор, претседателот рече дека не ...

Дали Собранието го прекрши Уставот...

Н.Македонија - 12.01.2018

По вчерашното изгласување на Законот за употреба на јазиците се наметнува дилемата каква ќе биде неговата понатамошна судбина, особено по многубројните реакции на експертската јавност, но и на претседателот на државата за противуставниот карактер на ...

Законот е изгласан во парламентотм следни се Иванов и Уставиот суд!

Локално - 12.01.2018

Собранието на Република Македонија вчера со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан.

Студентски парламент бара Иванов да стави вето на законот за јазиците

МК News - 12.01.2018

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата македонска јавност, бараат најитно повлекување ...

Само стотина граѓани протестираа пред Собранието поради Законот за јазиците

Локално - 12.01.2018

Група граѓани синоќа се собраа пред Собранието во знак на револт поради донесувањето на Законот за јазиците. Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ е блокиран од ТЦ „Палома бјанка“ до крстосницата кај Градска болница.

Студентски парламент бара Иванов да стави вето на законот за јазиците

Нетпрес - 12.01.2018

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата македонска јавност, бараат најитно повлекување ...

Студентски парламент: Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Точка - 12.01.2018

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата македонска јавност, бараат најитно повлекување ...

Студентите: Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Курир - 12.01.2018

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата македонска јавност, бараат најитно повлекување ...

Собранието го изгласа Законот за јазици, Иванов на потег - протести пред Собранието

Press24 - 12.01.2018

Собранието вчера го донесе Законот за јазиците. Сo 69 гласа ЗА и ниту еден против пратениците го изгласаа новото законско решение. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа на седницата. Законот сега треба да оди на потпис кај Претседателот Иванов.

СПУКМ: Најитно повлекување на Законот за употреба на јазиците

Република - 12.01.2018

„Чувствуваме одговорност да упатиме јавно писмо во врска со неодамнешното гласање на Законот за употреба на јазиците. Бидејќи нашето индиректно право на глас, овозможено преку пратениците како наши претставници кои би требало да ги штитат нашите ...

ОМД: Иванов да не го потпишува Законот за јазиците, САД и ЕУ да го осудат овој акт

Стандард - 12.01.2018

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) преку соопштение го осуди вчерашното усвојување на Законот за употреба на јазици и порача дека македонската заедница надвор од Македонија „нема да го толерира редефинирањето на македонскиот национален ...

ОМД го повика Иванов да не го потпишува Законот за јазиците

Мета - 12.01.2018

Обединетата македонска дијаспора во реакција до јавноста ги осуди пратениците кои вчера гласаа за усвојувањето на Законот за употреба на јазици и порача дека македонската заедница надвор од Македонија нема да го толерира редефинирањето на ...

Студентски пленум бара Иванов да не го потпише Законот за двојазичност

Вечер Прес - 12.01.2018

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата македонска јавност, бараат најитно повлекување ...

Зибери: Законот за јазиците jа унапредува употребата на албанскиот јазик

Press24 - 12.01.2018

Правниот експерт Насер Зибери, оцени дека Законот за јазиците усвоен во Собрание ја унапредува употребата на албанскиот јазик., но дека најважно е Законот да се спроведе во пракса. Зибери е оптимист, бидејќи за ова прашање гарантирал лично премиерот ...

Иванов на потег за Законот за јазици – дел од експертите бараат вето

Локално - 12.01.2018

Унапредување на правата на заедниците или не уставен Закон? Законот за употреба на јазиците ја подели јавноста. Академик Катица Ќулавкова и професорките Гордана Силјановска-Давкова и Симона Груевска-Маџоска бараат шефот на државата да стави вето на ...

Законот за јазици е пред Иванов - Внимателно ќе решава за вето

Фактор - 12.01.2018

Новиот закон за употреба на јазиците кој вчера го изгласа Собранието, а содржи многу спорни елементи како двојазичност на парите и униформите, веќе е доставен на одобрување пред претседателот Иванов.

Студентски парламент: Претседателот Иванов да стави вето на законот за јазиците

Sky - 12.01.2018

Од Студентскиот парламент при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) денеска преку јавно писмо во кое, како што велат, им се обраќаат на студентите, претставниците во законодавниот дом и на целата македонска јавност, бараат најитно повлекување ...

Мирослав Јовановиќ е единствениот пратеник на СДСМ кој не глазаше „за“ Законот за јазици

Кумановски м. - 12.01.2018

loading... Единствен кој не го поддржа Законот за употреба на јазици на вчерашната собраниска седница, е пратеникот Мирослав Јовановиќ од Куманово, претседател на Српската странка во Македонија, која е дел од коалицијата на СДСМ.

(Фото) Кои пратеници гласаа за Законот за употреба на јазиците

еМагазин - 12.01.2018

Шеесет и девет пратеници гласа „за“ Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан.

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Нова ТВ - 11.01.2018

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан .

Протест пред Собранието поради Законот за јазиците

Нова ТВ - 11.01.2018

Група граѓани вечерва се собраа пред Собранието во знак на револт поради донесувањето на Законот за јазиците. Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ е блокиран од ТЦ „Палома бјанка“ до крстосницата кај Градска болница.

Унапредена употреба на албанскиот јазик во Македонија

Deutsche Welle - 11.01.2018

Во Собранието со мнозинство гласови е изгласан Законот за употреба на јазиците. Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ го бојкотираа гласањето, но го осудија законот. Неизвесно дали претседателот Иванов ќе го потпише законот.

Законот за јазици изгласан во Собранието, ВМРО-ДПМНе не дојде на седницата

МКД - 11.01.2018

Со мнозинство на гласови, Собранието го изгласа законот за употреба на јазиците. „За“ законот гласаа 69 пратеници колку што имаше во собраниската сала, без ниту еден против или воздржан. За законот гласаа и 27 пратеници од немнозинските заедници.

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

24 Вести - 11.01.2018

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан .

Протест пред Собранието поради законот за јазиците

24 Вести - 14.03.2018

Пред Собранието на Република Македонија попладнево се собрани граѓани кои протестираат против донесувањето на законот за употреба на јазиците. Продолжението на 32. собраниска седница, на која е третото читање на законот и над 35.000 амандмани ...

Собранието го изгласа Законот за употреба на јазици

Алсат-М - 11.01.2018

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан .

Протест пред Собранието поради законот за јазиците

Алсат-М - 14.03.2018

Пред Собранието на Република Македонија попладнево се собрани граѓани кои протестираат против донесувањето на законот за употреба на јазиците. Продолжението на 32. собраниска седница, на која е третото читање на законот и над 35.000 амандмани ...

ФОТО Амди Бајрам се појави на седницата на која ќе се гласа за употреба на законот за јазици

Фокус - 11.01.2018

Лидерот на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам денеска се појави на седницата за гласање на Предлог законот за употреба на јазиците и за изборот на уставните судии. Бајрам, претходно беше во коалиција со опозициската ВМРО-ДПМНЕ, но сега заедно со Чедо ...

Петнаесетина луѓе на протест против законот за јазиците пред Собранието

Р.С.Европа - 11.01.2018

Петнаесетина поддржувачи на Семакедонскиот национален совет – Македониум денеска излегоа на протест пред Собранието против изгласувањето на Законот за јазици, со кој и албанскиот јазик влегува во службена употреба.

Протести пред Собрание против употреба на законот за јазици

Фокус - 11.01.2018

Откако денеска со 69 гласа „за“ беше изгласан Предлог законот за употреба на јазиците, надвор пред Собранието се собраа група граѓани на протести. Тие, како што велат се револтирани од донесувањето на законот, кој ја прави двојазична Македонија.

Со 69 гласа „за“ Собранието го изгласа Законот за употреба на јазици

Фокус - 11.01.2018

Собранието со 69 гласа „за“ го изгласа Законот за употреба на јазици на денешната пленарна седница, на која присуствуваше и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Законот беше едногласно донесен, односно „за“ гласаа сите пратеници кои се произнесоа на ...

Донесен Законот за јазиците и избрани уставни судии

Р.С.Европа - 11.01.2018

Пратениците во Собранието на денешното продолжени на седницата го изгласаа Законот за употреба на јазиците и ги избраа Дарко Костадиновски и Осман Кардиу за уставни судии. За законот за јазиците гласаа 69 пратеници и сите гласаа „за“ законот.

Протест пред Собрание по носењето на Законот за јазиците

24 Вести - 11.01.2018

Група граѓани се собраа пред Парламентот за да го изразат своето незадоволство од носењето на Законот за јазиците. Протестите биле закажани паралелно со гласањето на Законот.Засега нема голем одзви, се собраа само дваесетина граѓани, кои најавуваат ...

Мирослав Јовановиќ, од коалицијата на СДСМ, гласаше воздржано за Законот за јазици

Фокус - 11.01.2018

Единствен кој не го поддржа Законот за употреба на јазици на денешната собраниска седница, е пратеникот Мирослав Јовановиќ, претседател на Српската странка во Македонија, која е дел од коалицијата на СДСМ.

Законот за јазиците и неговата имплементација во институциите

Алсат-М - 11.01.2018

Законот за употреба на јазиците сега веќе донесен во Собранието, предвидува унапредување на јазиците на етничките заедници кои сочинуваат над 20 отсто од вкупниот број на населението во Македонија.

Собранието го донесе законот за јазиците

Р.С.Европа - 11.01.2018

Пратениците во Собранието го изгласаа Законот за употреба на јазиците и ги избраа Дарко Костадиновски и Осман Кардиу за уставни судии. Главна забелешка на опозицијата беше дека законот е противуставен, а власта тврди дека со законот се унапредува ...

Донесен Законот за употреба на јазици

Правдико - 11.01.2018

Со мнозинство гласови, Собранието го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Во второто гласање, пак, на другите етнички заедници, освен македонската, 27 од вкупно 28 пратеници ...

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Идивиди - 11.01.2018

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан.

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците, иако не го официјализира албанскиот јазик

ТВ21 - 11.01.2018

Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанксиот јазик, изјави пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесувањето на Законот, – Ние како парламетарна група порано ...

Демонстранти пред Собрание извикуваа погрдни зборови кон министрите

А1 On - 11.01.2018

Зголемено полициско присуство и помала група луѓе се забележува пред Собранието, каде што денеска беше изгласан Законот за употреба на јазиците. Насобраните извикуваа погрдни зборови откако го забележаа министерот за култура, Роберт Алаѓозовски.

Протест пред Собранието поради Законот за јазиците

Сител - 11.01.2018

Група граѓани вечерва се собраа пред Собранието во знак на револт поради донесувањето на Законот за јазиците. Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ е блокиран од ТЦ „Палома бјанка“ до крстосницата кај Градска болница.

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците

Идивиди - 11.01.2018

Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанксиот јазик, изјави пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесувањето на Законот.

Зендели: Беса го поддржа Законот за јазиците, но има забелешки

Макфакс - 11.01.2018

„Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците, иако со него не се официјализира употребата на албанскиот јазик“, изјави во Собранието пратеникот на Движењето Беса, Фадил Зендели, по донесување на Законот.

Протест пред Собранието поради Законот за јазиците

ТВ21 - 11.01.2018

Група граѓани вечерва се собраа пред Собранието во знак на револт поради донесувањето на Законот за јазиците. Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ е блокиран од ТЦ „Палома бјанка“ до крстосницата кај Градска болница.

Зендели: Го поддржавме законот за употреба на јазиците, иако не го официјализира албанскиот јазик

А1 On - 11.01.2018

БЕСА го поддржа Законот за употреба на јазиците, иако со него не се официјализира употребата на албанскиот јазик, изјави денеска пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесување на Законот.

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

ТВ21 - 11.01.2018

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан .

ФОТО: Стотина граѓани протестираа пред Собранието поради Законот за јазиците

Либертас - 11.01.2018

Група граѓани вечерва се собраа пред Собранието во знак на револт поради донесувањето на Законот за јазиците. Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ е блокиран од ТЦ „Палома бјанка“ до крстосницата кај Градска болница.

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците, иако не го официјализира албанскиот јазик

Сител - 11.01.2018

Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанксиот јазик, изјави пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесувањето на Законот, - Ние како парламетарна група порано ...

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Сител - 11.01.2018

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан .

МАКЕДОНИЈА СТАНУВА ДВОЈАЗИЧНА: Со 69 гласа донесен Законот за јазиците

Таратур - 11.01.2018

Законот за употреба на јазиците денес беше изгласан во Собранието со 69 гласа ЗА, на пленарната седница на која беше присутен и лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети. Законот беше едногласно донесен, односно „за“ гласаа сите ...

Изгласан законот за употреба на јазици

Кајгана - 11.01.2018

Со мнозинство на гласови, Собранието го изгласа законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Од другите етнички заедници, освен македонската, вкупно 27 пратеници гласаа „за“.

ВИДЕО: И вечерва протести поради Законот за јазиците

А1 On - 11.01.2018

Група граѓани и вечерва протестираат пред Собранието, откако со 69 гласа „за“ пратениците го изгласаа Законот за употреба на јазиците. Тие велат дека се револтирани од донесувањето на законот, кој ја прави двојазична Македонија.

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците

Либертас - 11.01.2018

Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанскиот јазик, изјави пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесувањето на Законот.

Со 69 гласа „за“ Собранието го изгласа Законот за употреба на јазици

Либертас - 11.01.2018

Собранието со 69 гласа „за“ го изгласа Законот за употреба на јазици на денешната пленарна седница, на која присуствуваше и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Законот беше едногласно донесен, односно „за“ гласаа сите пратеници кои се произнесоа на ...

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците

+инфо - 11.01.2018

Сите случувања во самата партија оставаме да се решаат како внатрешни прашања на органите на движењето, додаде Зендели. Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанскиот ...

Протести пред Собрание против употреба на законот за јазици

Таратур - 11.01.2018

Откако денеска со 69 гласа „за“ беше изгласан Предлог законот за употреба на јазиците, надвор пред Собранието се собраа група граѓани на протести, пренесува „Фокус“. Тие, како што велат се револтирани од донесувањето на законот, кој ја прави ...

Донесен Законот за употреба на јазиците

А1 On - 11.01.2018

Со мнозинство на гласови, Собранието го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Од другите етнички заедници, освен македонската, вкупно 27 пратеници гласаа „за“, а еден беше ...

Донесен законот за употреба на јазици

Макфакс - 11.01.2018

Со мнозинство на гласови, Собранието го изгласа законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Од другите етнички заедници, освен македонската, вкупно 27 пратеници гласаа „за“, а пак 1 воздржан.

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Канал5 - 11.01.2018

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан .

ОБНОВЕНО Донесен Законот за јазиците, ќе удри ли Иванов вето?

+инфо - 11.01.2018

Ако претседателот го искористи правото на вето, законот повторно ќе се врати во Собрание, а за да биде донесен ќе треба двотретинско мнозинство. Со 69 глава „за“ и ниту еден против, пратениците во Собранието го донесоа Законот за употреба на ...

Група граѓани протестираа пред Собрание поради Законот за јазиците

+инфо - 11.01.2018

Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ е блокиран од ТЦ „Палома бјанка“ до крстосницата кај Градска болница. Група граѓани вечерва се собраа пред Собранието во знак на револт поради донесувањето на Законот за јазиците.

(Видео) И вечерва протести поради Законот за јазиците

Макфакс - 11.01.2018

Група граѓани и вечерва протестираат пред Собранието бидејќи со 69 гласа „за“ пратениците го изгласаа Законот за употреба на јазиците. Тие велат дека се револтирани од донесувањето на законот, кој ја прави Македонија двојазична.

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците, иако не го официјализира албанскиот јазик

Канал5 - 11.01.2018

Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанксиот јазик, изјави пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесувањето на Законот.

(Видео) Демонстранти пред Собрание извикуваа погрдни зборови кон министрите

Макфакс - 11.01.2018

Зголемено полициско присуство и помала група луѓе се забележува пред Собранието, каде што денеска беше изгласан Законот за употреба на јазиците. Насобраните извикуваа погрдни зборови откако го забележаа министерот за култура, Роберт Алаѓозовски.

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

МРТ - 11.01.2018

Собранието со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваше на седницата, за нив решението е неуставно. ДУИ порачува- ако Иванов стави вето, повторно ќе го гласаме...

Пратениците со 69 гласа го изгласаа законот за јазици, опозицијата не дојде во собраниската сала - на потег ...

Сител - 11.01.2018

Со 69 гласа За и ниту еден против Собранието го донесе Законот за јазиците. По неколку неуспешни обиди Џафери денеска конечно успеа да собере кворум за законското решение кое ги обедини СДСМ и сите албански политички партии.

Изгласан Законот за употреба на јазиците

ТВ21 - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија со 64 гласа „за“, без против и воздржани го донесе Законот за јазиците, без амандманска расправа. За Законот гласаа и пратениците од немнозинските заедници кои со 24 гласа го донесоа Законот.

Законот за јазиците и помага на земјата на евроинтеграцискиот пат

ТВ21 - 11.01.2018

Според претседателот на ДУИ, Али Ахмети, гласањето на законот за употреба на јазиците беше очекувана момент. Тој вели дека исто така се очекуваше опозициската ВМРО-ДПМНЕ да не присуствува на оваа седница.

Собранието го изгласа Законот за употреба на јазици

Тера - 11.01.2018

Собранието со 69 гласа „за“ го изгласа Законот за употреба на јазици на денешната пленарна седница, на која присуствуваше и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Законот беше едногласно донесен, односно „за“ гласаа сите пратеници кои се произнесоа на ...

Протест пред Собранието поради Законот за јазиците...

Н.Македонија - 11.01.2018

Протест пред Собранието поради Законот за јазиците Група граѓани вечерва се собраа пред Собранието во знак на револт поради донесувањето на Законот за јазиците. Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ е блокиран од ТЦ „Палома бјанка“ до крстосницата ...

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците, иако не го официјализира албанскиот јазик...

Н.Македонија - 11.01.2018

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците, иако не го официјализира албанскиот јазик Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанксиот јазик, изјави ...

Донесен Законот за употреба на јазиците...

Н.Македонија - 11.01.2018

Донесен Законот за употреба на јазиците Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските ...

Изгласан Законот за употреба на јазици без присуство на опозициската ВМРО ДПМНЕ

AKO - 11.01.2018

Со 69 гласа „за“, пратениците од мнозинската коалција СДСМ-ДУИ, го изгласаа Законот за употреба на јазици, но без присуство на опозициската ВМРО ДПМНЕ. Законот беше едногласно донесен од присутните пратеници,воздржани и против немаше.

Демонстранти пред Собрание извикуваа погрдни зборови кон министрите

Точка - 11.01.2018

Зголемено полициско присуство и помала група луѓе се забележува пред Собранието, каде што денеска беше изгласан Законот за употреба на јазиците. Насобраните извикуваа погрдни зборови откако го забележаа министерот за култура, Роберт Алаѓозовски.

Собранието со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците

Стандард - 11.01.2018

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан.

Зендели: Беса го поддржа Законот за јазиците, но има забелешки

Точка - 11.01.2018

„Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците, иако со него не се официјализира употребата на албанскиот јазик“, изјави во Собранието пратеникот на Движењето Беса, Фадил Зендели, по донесување на Законот.

Зендели: Беса го поддржа Законот за јазиците, но има забелешки за него

Вечер Прес - 11.01.2018

„БЕСА го поддржа Законот за употреба на јазиците, иако со него не се официјализира употребата на албанскиот јазик“, изјави во Собранието пратеникот на Движењето Беса, Фадил Зендели по донесување на Законот.

Донесен законот за употреба на јазици, последниот чекор останува за претседателот Иванов

Денар - 11.01.2018

Со мнозинство гласови, Собранието го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Во второто гласање, пак, на другите етнички заедници, освен македонската, 27 од вкупно 28 пратеници ...

Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Вечер Прес - 11.01.2018

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за" го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан .

Законот за јазици помина во Собрание-ќе даде ли „амин“ Иванов?

Фактор - 11.01.2018

Со 69 гласа „ЗА“ Собранието на Република Македонија го донесе Законот за употреба на јазиците. За него гласаа и 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан . Предлог-законот за употреба на јазиците предвидува во сите органи на ...

Донесен законот за употреба на јазици

Скопје инфо - 11.01.2018

Собранието на денешната седница го донесе Законот за јазиците. Сo 69 гласа ЗА и ниту еден против пратениците го изгласаа новото законско решение. Предлог-законот за употреба на јазиците содржи 25 члена.

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците, иако не го официјализира албанскиот јазик

Стандард - 11.01.2018

Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанксиот јазик, изјави пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесувањето на Законот.

Со 69 гласа „за“ Собранието го изгласа Законот за употреба на јазици

Бриф - 11.01.2018

Собранието со 69 гласа „за“ го изгласа Законот за употреба на јазици на денешната пленарна седница, на која присуствуваше и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Законот беше едногласно донесен, односно „за“ гласаа сите пратеници кои се произнесоа на ...

Зендели: Беса гласаше за законот за употреба на јазиците, иако не го официјализира албанскиот јазик

Локално - 11.01.2018

Пратеничката група на Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците иако со него не се официјализира употребата на албанксиот јазик, изјави пратеникот Фадил Зендели во Собранието по донесувањето на Законот, – Ние како парламетарна група порано ...

Овие пратеници се вистински срам за нацијата!

Курир - 11.01.2018

(ФБ статус на Тања Каракамишева- Јовановска) На чело со големиот СКИЈОР Заев кој секогаш бега во други држави кога се носат историски одлуки за “неговата” држава, овие пратеници ќе бидат запишани на црната листа политичари кои денес го закопаа ...

Изгласан Законот за јазиците

Нетпрес - 11.01.2018

Собранието на денешната седница го изгласа Законот за јазиците. Законот доби 66 гласа ЗА, ниту еден од пратениците присутни во Собранието не гласаа против или воздражано. На седницата не присуствуваа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

Со 69 гласа „за“ донесен законот за употреба на јазиците

Точка - 11.01.2018

Со мнозинство на гласови, Собранието го изгласа законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Од другите етнички заедници, освен македонската, вкупно 27 пратеници гласаа „за“.

(Видео) И вечерва протести поради Законот за јазиците

Точка - 11.01.2018

Група граѓани и вечерва протестираат пред Собранието бидејќи со 69 гласа „за“ пратениците го изгласаа Законот за употреба на јазиците. Тие велат дека се револтирани од донесувањето на законот, кој ја прави Македонија двојазична.

Протести пред Собрание против употреба на законот за јазици

Република - 11.01.2018

Откако денеска со 69 гласа „за“ беше изгласан Предлог законот за употреба на јазиците, надвор пред Собранието се собраа група граѓани на протести. Тие, како што велат се револтирани од донесувањето на законот, кој ја прави двојазична Македонија.

Пратеници од СДСМ кои гласаа за двојазична Македонија

Република - 11.01.2018

Реакции околу изгласувањето на Законот за јазици денеска во Собранието пристигнуваат од сите страни, најголемиот дел од нив на социјалните мрежи се негативни и во нив се вели дека ова е директен удар врз државноста и унитарноста на Република ...

Македонија и официјално двојазична држава: Донесен Законот за употреба на јазиците!

Република - 11.01.2018

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан .

Протести пред Собрание против употреба на законот за јазици

Локално - 11.01.2018

Откако денеска со 69 гласа „за“ беше изгласан Предлог законот за употреба на јазиците, надвор пред Собранието се собраа група граѓани на протести. Тие, како што велат се револтирани од донесувањето на законот, кој ја прави двојазична Македонија.

Законот за јазици ако помине во Собрание, може да не помине кај Иванов

Press24 - 11.01.2018

Денеска во Собрание повторно Законот за јазици пред пратениците, чие гласање беше одложено во вторникот и презакажано за денес поради немање кворум. Недоволниот кворум на пратенци го одложи Законот кој под превезот на европското знаменце веќе ги ...

Изгласан Законот за јазиците, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа на собраниската седницата

Курир - 11.01.2018

Законот беше дел од Тиранска платформа која албанските партии и премиерот на Албанија, Еди Рама, ја договорија на средбата во албанската престолнина. Собранието на денешната седница го изгласа Законот за јазиците.

Донесен законот за употреба на јазици

Вечер Прес - 11.01.2018

Со мнозинство на гласови, Собранието го изгласа законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Од другите етнички заедници, освен македонската, вкупно 27 пратеници гласаа „за“.

Донесен Законот за јазиците, ќе удри ли Иванов вето?

МК News - 11.01.2018

Со 69 гласа „за“ и ниту еден против, пратениците во Собранието го донесоа Законот за употреба на јазиците. Бидејќи станува збор за закон за кој е потребно и мнозинство гласови од пратениците кои припаѓаат на помалите заедници во Македонија, законот ...

Вечерва блокирани улици - протест пред Собрание поради Законот за јазиците

Press24 - 11.01.2018

Група граѓани вечерва се собраа пред Собранието во знак на револт поради донесувањето на Законот за јазиците. Сообраќајот на улицата „11 Октомври“ е блокиран од ТЦ „Палома бјанка“ до крстосницата кај Градска болница.

И вечерва протести поради Законот за јазиците

Вечер Прес - 11.01.2018

Група граѓани и вечерва протестираат пред Собранието, откако со 69 гласа „за“ пратениците го изгласаа Законот за употреба на јазиците. Тие велат дека се револтирани од донесувањето на законот, кој ја прави двојазична Македонија.

Мирослав Јовановиќ, од коалицијата на СДСМ, гласаше воздржано за Законот за јазици

Локално - 11.01.2018

Единствен кој не го поддржа Законот за употреба на јазици на денешната собраниска седница, е пратеникот Мирослав Јовановиќ, претседател на Српската странка во Македонија, која е дел од коалицијата на СДСМ.

Во Собрание донесен Законот за јазици

Слободен Печат - 11.01.2018

Со 69 глава „за“ и ниту еден против, пратениците во Собранието го донесоа Законот за употреба на јазиците, пишува Плусинфо. Сепак не е исклучено дека претседателот Ѓорѓе Иванов може да стави вето на овој закон.

Група граѓани пред Собрание, протестираа против одлуката за законот за јазици (фото)

Press24 - 11.01.2018

Откако попладнево беше изгласан законот за јазици во Собрание со вкупно 69 гласови „за“ и ниеден против, група на граѓани се собраа пред Законодавниот дом за да го искажат своето незадоволство од ваквата одлука.

Ако помине во Собрание, законот за јазици може да не помине кај Иванов

Фактор - 11.01.2018

Денеска пред пратениците ќе се најде повторно Законот за јазици чие гласање беше одложено во вторникот и презакажано за денес. Недоволниот кворум на пратенци го одложи Законот кој под превезот на европското знаменце веќе ги помина двете комисиски ...

Изгласано: Собранието го донесе Законот за употреба на јазиците

Press24 - 11.01.2018

Собранието на денешната седница го донесе Законот за јазиците. Сo 66 гласа ЗА и ниту еден против пратениците го изгласаа новото законско решение. Законот за јазиците беше жешка тема во периодот пред за време и по изборите. Тој беше дел од т.н.

Ванковска: Собранието не не’ удостои со јавна расправа за Законот за јазици, сега ќе си играме демократија и јавност

Курир - 11.01.2018

Професорката Билјана Ванковска на социјалните мрежи се огласи го изгласувањето на Законот за јазици во Собранието. -Зборував пред малку со Гордана Силјановска. Ми кажува (исто како и Елка) дека ја барале од неколку телевизии да го коментира ...

Јовановски: Јас никогаш не би гласал за Законот за јазици затоа што задира длабоко во унитарноста на мојата држав

Курир - 11.01.2018

Ако се има во предвид што содржи Законот за јазици и што е целата позадина на тој Закон за јазици тогаш јас лично никогаш не би го гласал тој закон затоа што задира длабоко во Унитарноста на мојата сопствена држава во која јас сум пораснал, сум ...

СДСМ без опозиција го изгласа Законот за јазиците, ќе го потпише ли претседателот Иванов?

Република - 11.01.2018

Денеска во Собранието на Република Македонија пратениците со 66 гласа ЗА и ниту еден против или воздржан го изгласа Законот за јазиците, во Собранието не беа присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

(Видео) Демонстранти пред Собрание извикуваа погрдни зборови кон министрите

Sky - 11.01.2018

Зголемено полициско присуство и помала група луѓе се забележува пред Собранието, каде што денеска беше изгласан Законот за употреба на јазиците. Насобраните извикуваа погрдни зборови откако го забележаа министерот за култура, Роберт Алаѓозовски.

Донесен Законот за употреба на јазици

Sky - 11.01.2018

Со мнозинство гласови, Собранието го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Во второто гласање, пак, на другите етнички заедници, освен македонската, 27 од вкупно 28 пратеници ...

Зендели: Беса го поддржа Законот за јазиците, но има забелешки

Sky - 11.01.2018

„Беса го поддржа Законот за употреба на јазиците, иако со него не се официјализира употребата на албанскиот јазик“, изјави во Собранието пратеникот на Движењето Беса, Фадил Зендели, по донесување на Законот.

Изгласан законот за јазиците, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа на собраниската седница

Поглед - 11.01.2018

Со мнозинство гласови, Собранието го изгласа Законот за употреба на јазиците. Вкупно 69 пратеници гласаа „за“, без ниту еден против или воздржан. Во второто гласање, пак, на другите етнички заедници, освен македонската, 27 од вкупно 28 пратеници ...

Донесен Законот за употреба на јазиците: ВМРО – ДПМНЕ реагира дека е противуставен

Канал 77 - 11.01.2018

Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесе Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан.

Имињата на пратениците кои гласаа за Законот за јазици

Поглед - 11.01.2018

Денеска во Собранието на Република Македонија пратениците со 69 гласа ЗА и ниту еден против или воздржан го изгласа Законот за јазиците, во Собранието не беа присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

Законот за употреба на јазиците изгласан во Собрание без ВМРО-ДПМНЕ

еМагазин - 11.01.2018

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска со 69 гласа „за“ го донесоа Законот за употреба на јазиците. Законот беше изгласан и со двојно мнозинство, односно за него гласаа 27 пратеници од немнозинските заедници, а еден беше воздржан.

Македонија стана двојазична

Пулс24 - 11.01.2018

Македонското Собрание пред малку го изгласа законот за јазици познат како законот за Албанскиот јазик. Со 69 гласа за пратениците на СДСМ, ДУИ, АА, БЕСА го изгласаа контраверзниот закон со кој албанскиот јазик станува на исто ниво со македонскиот и ...

Ова се пратениците од СДСМ кои гласаа за двојазична Македонија

Пулс24 - 11.01.2018

Покрај пратениците на СДСМ за законот гласаа и сите други пратеници од владината коалиција. Реакции околу изгласувањето на Законот за јазици денеска во Собранието пристигнуваат од сите страни, најголемиот дел од нив на социјалните мрежи се негативни ...