TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Папата го посети Рилскиот манастир

А1 - 26.05.2002

„Православното свештенство е дар за секоја црква“, изјави за време на посетата на манастирот Рила, 120 километри јужно од Софија, Папата Јована Павле Втори. „Што би претставувала Бугарија без манастирот Рила, кој и во најмрачниот период од националната историја го зачува пламенот на сопствената ...

Папата ја благослови Бугарија и ја ослободи од одговорноста за атентатот врз него

Дневник - 25.05.2002

РИМОКАТОЛИЧКИОТ ПОГЛАВАР ВО ПОСЕТА НА СОФИЈА Папата и вчера во Софија се претстави како истоштен и полуподвижен старец, со дух многу поздрав од телото Папата Јован Павле Втори вчера во Софија ја ослободи Бугарија од врските со атентатот врз него што во 1981 година го изврши Турчинот Али Агџа, јави ...

Папата не верувал дека Бугарија стои зад атентатот врз него

Вест - 25.05.2002

Папата на вчерашната средба со бугарскиот патријарх Максим во Софија СОФИЈА, 25 мај (АП) - Папата Јован Павле Втори вчера изјави дека не верува оти Бугарија е поврзана со обидот за негов атентат што се случи пред две децении.

Папата ја ослободи Софија од обвинувањата за атентатот

Утрински - 25.05.2002

Поглаварот на Римокатоличката црква во четиридневна официјална посета на Бугарија ВИКТОР ЦВЕТАНОСКИ Папата Јован Павле Втори, кој се наоѓа во четиридневна официјална посета на Бугарија, ја ослободи Софија од сите сомневања за вмешаност на бугарските тајни служби во атентат што врз него беше извршен ...

Папата ја отфрли вмешаноста на Бугарија во неговиот атентат

А1 - 24.05.2002

Папата Јован Павле Втори на средбата во четири очи со бугарскиот претседател Прванов, изјави дека никогаш не верувал во т.н бугараска врска во обидот за атентат врз него во 1981-та година. Прванов ја подвлекол почитта на бугарскиот народ кон светиот отец која што го прави невозможно учеството на ...

Јован Павле Втори во историска посета на Бугарија

Утрински - 24.05.2002

Две децении по обидот за атентат во кој, наводно, била вмешана и Бугарската тајна служба СОФИЈА - Бугарите вчера топло го пречекаа папата Јован Павле Втори, но ќе бидат посреќни кога тој безбедно ќе замине. Иритирана од тоа што е оцрнета поради инволвираност во заговорот за атентат на папата во ...

Папата, привикнат на милионска публика, се сретна со сите 120 католици во Баку

Дневник - 24.05.2002

АЗЕРБЕЈЏАН Папата Јован Павле Втори вчера уживаше при посетата на малата римокатоличка заедница во Азербејџан, каде што беше пречекан од сите 120 верници, јави Ројтерс. Во спортската сала во Баку, папата одржал краток говор пред комплетната католичка заедница во Азербејџан, но и пред десетпати ...

Амбасадорот Јорданов незадоволен од македонските медиуми

Утрински - 24.05.2002

Папата Јован Павле Втори бил поканет од 22.222 граѓани да ја посети Бугарија Бугарскиот амбасадор во Скопје, Александар Јорданов, не е задоволен од македонските медиуми поради тоа што тие не пишувале за посетата на папата Јован Павле Втори на Бугарија.

Софија и Пловдив блокирани поради посетата на папата

Утрински - 22.05.2002

Бугарија презеде огромни безбедносни мерки за престојот на поглаварот на Римокатоличката црква ВИКТОР ЦВЕТАНОСКИ Поради посетата на папата Јован Павел Втори, од вчера па во наредните неколку денови Софија ќе биде блокирана. Близу 6.000 полицајци ќе водат грижа за безбедноста на поглаварот на ...

Папата во Баку за прв пат ќе спие во хотел

Вест - 21.05.2002

Поглед на џамијата Биби Хејбат и брегот на каспиското море со натени постројки во Баку, главниот град на Азербејџан БАКУ, (Ројтерс) - Хтел од пет sвезди за Папата? Никако. Папата досега никогаш на своите патувања низ светот не отседнувал в хотел. ОбичНо отседнува во ватиканската амбасада.

Папата ќе отседне во хотел во Азербејџан

Утрински - 21.05.2002

Првпат на патувањата во странство на римокатоличкиот поглавар БАКУ - Хотел со пет ѕвезди за папата Јован Павле Втори? Заборавете на тоа. На сите свои патувања, 82-годишниот лидер на Римокатоличката црква досега ниеднаш нема престојувано во хотел. Обично тој престојува во амбасадата на Ватикан.