TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Советот на Европа со набљудувачи на референдумот во Црна Гора

Макфакс - 07.05.2006

Стразбур Делегација од 15 набљудувачи на на Советот на Европа (СЕ) ќе го набљудува референдумот за независност на Црна Гора. Делегацијата, како што е соопштено денеска во Стразбур, е предводена од Жан Чарлс Гардето од Монако и ќе пристигне во Подгорица в петок, каде ќе се сретне со претставници на ...

Српскиот претседател Тадиќ допатува во Подгорица

Макфакс - 07.05.2006

Подгорица Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска допатува во Подгорица на разговори со официјални претставници. Тадиќ има средби со претседателот на Црна Гора Филип Вујановиќ и со премиерот Мило Ѓукановиќ. Претходно, Тадиќ и официјално ги прифати прелиминарните резултатите од гласањето на ...

Ѓукановиќ и Булатовиќ ќе ги признаат резултатите од референдумот

Макфакс - 07.05.2006

Подгорица Црногорската власт и опозицијата ветија дека ќе ги признаат резултатите од референдумот за независност на Црна Гора, закажан за 21 мај. Ветувањето го дадоа лидерот на суверенистичкиот блок и премиер Мило Ѓукановиќ и лидерот на опозицијата кој се залага за натамошен живот со Србија, ...

Тадиќ постигна согласност со Црногорците за односите со Србија

Макфакс - 07.05.2006

Подгорица Србија и Црна Гора во интерес на своите граѓани треба да ги развиваат идните односи врз база на пријателство и соработка. Ова денеска во Подгорица го заклучиле српскиот претседател Борис Тадиќ и црногрското државно раководство во одвоени средби.

Дорис Пак: Црна Гора е заложник на Србија

Макфакс - 06.05.2006

Подгорица Црна Гора е заложник на Србија, која не соработува со Хашкиот трибунал. Ова остра изјава денеска ја искажа Претседателот на делегацијата на европскиот Парламент за југоисточна Европа, Дорис Пак, за подгоричкиот весник „Република“. „Црна Гора е заложник.

Црногорците се повлекуваат од Советот на министрите на СЦГ

Дневник - 05.05.2006

Претседателот на Советот на министрите на државната заедница на Србија и на Црна Гора соопшти дека ќе се повлече од функцијата на 22 мај без оглед на исходот од референдумот, објави белградскиот весник „Блиц“. Извор за српскиот весник изјави дека владејачката коалиција во Црна Гора одлучила да ги ...

Црна Гора го избрка Интерпол

Време - 05.05.2006

Црногорската влада нареди канцеларијата на италијанскиот Интерпол во градот Бар да се затвори во рок од еден и пол месец, јави весникот „Вијести“. Причина е незадоволството на Црногорците од соработката со Интерпол, чии агенти сами сослушувале, правеле мрежа на соработници и дејствувале низ Црна ...

ЕУ - Преговорите зависат од Белград и Подгорица

Макфакс - 05.05.2006

Брисел Европската перспектива на Србија и Црна Гора (СЦГ) зависи од исполнувањето на обврските кон Хашкиот трибунал и спроведување фер референдум. Ова се наведува во заклучоците што Советот на министри на Европската унија (ЕУ) ги усвои денеска во Брисел, во кои се изразува подготвеност за ...

ИФИМЕС – Во Црна Гора се подготвува референдумска измама

Макфакс - 05.05.2006

Подгорица Измама се подготвува на референдумот за независност на Црна Гора, што треба да се одржи во недела на 21 мај. На ваква опција предупреди Меѓународниот институт ИФИМЕС од Љубљана, додавајќи дека двата политички блока испечатиле одреден број референдумски ливчиња кои изгледаат идентично како ...

Подгорица доби нова аеродромска зграда

Макфакс - 05.05.2006

Подгорица Подгорица доби нова аеродромска зграда, која од денеска е во јавна употреба. Свеченоста на пуштањето на зградата, како што пишува подгоричкиот весник „Вјести“, била извршена вчера попладне во присуство на целиот црногорски државен врв и неколку илјади граѓани.

Црна Гора му откажа гостопримство на италијанскиот Интерпол

А1 - 04.05.2006

Црногорските државни органи и откажаа гостопримство на Канцеларијата на италијанскиот Интерпол во Бар, и побараа од нејзината централа во Рим да ја затвори најдоцна до 15.јуни, објави денеска весникот „Вијести“. Според истиот извор, причина за повеќегодишното незадоволство на Министерството за ...

Црна Гора му откажа гостопримство на италијанскиот Интерпол

Макфакс - 04.05.2006

Подгорица Црногорските државни органи и откажаа гостопримство на Канцеларијата на италијанскиот Интерпол во Бар, и побараа од нејзината централа во Рим да ја затвори најдоцна до 15.јуни, објави денеска весникот “Вијести“. Според истиот извор, причина за повеќегодишното незадоволство на ...

Ѓукановиќ – Србија да се соочи со реалноста

Макфакс - 04.05.2006

Подгорица Белград треба “да се соочи со новата реалност“ и да почне разговори за идните односи со Подгорица, изјави синоќа црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ. Според него, “дел од политичките структури во Србија останале затекнати од исходот од референдумот кој бил предвидлив за кој и да е ...

Дијаспората ќе одлучи

Вечер Прес - 04.05.2006

Според најновите истражувања на јавното мислење во Црна Гора, што ги спроведе Меѓународниот институт за блискоисточни и балкански студии (ИФИМЕС), за независна Црна Гора би гласале 49,3 отсто, а за заедничката држава Србије и Црне Гора - 43,8 отсто од избирачите.

Потврдена е независноста на Црна Гора

Макфакс - 03.05.2006

Подгорица Независноста на Црна Гора добиена на неделниот референдум е потврдена денеска и според конечните прелиминарни резултати. На референдумот за државно-правниот статус на Црна Гора, 55,5 отсто од граѓаните се изјасниле за независност, а 44,5 отсто се изјасниле против.

Србија го призна црногорскиот референдум

Макфакс - 03.05.2006

Белград Резултатот од црногорскиот референдум за независност е легитимен, соопшти попладнево српскиот претседател Борис Тадиќ. “Ги прифаќам првичните конечни резултати што ги објави референдумската комисија на Црна Гора“, изјави Тадиќ на конференција за новинари во Белград.

ЕУ ја почитува одлуката на Црна Гора

Макфакс - 03.05.2006

Виена Европската унија денеска соопшти дека „во целост ја почитува одлуката на граѓаните на Црна Гора” и побара од „сите заинтересирани страни да го прифатат резултатот” од референдумот за државно-правниот статус на републиката, соопшти денеска австриското претседателство ЕУ.

Србија ја призна независноста на Црна Гора!

Макфакс - 03.05.2006

Белград Официјален Белград денеска порача дека ќе ја почитува волјата на мнозинството граѓани на црногорскиот референдум за независност. Пораки во оваа насока попладнево упатија шефот на српската држава Борис Тадиќ и премиерот Воислав Коштуница, прекинувајќи го дводневниот молк по гласањето во Црна ...

Бројот на избирачите во Црна Гора е 485 илјади лица

Макфакс - 03.05.2006

Подгорица Црна Гора го објави конечниот избирачки список според кој право на глас имаат 485.718 лица. Најмногу избирачи има во Подгорица, 129 илјади. Според овој избирачки список, приближно 20 илјади лица со црногорско граѓанство живеат во Србија и тие ќе имаат право да учествуваат на референдумот ...

Црна Гора официјално независна

Макфакс - 03.05.2006

Подгорица Според официјалните прелиминарните резултати на референдумот за државно-правниот статус на Црна Гора, 55,5 отсто од граѓаните се изјасниле за независност, а 44,5 отсто се изјасниле против. Ова, утринава го соопшти претседателот на Републичката референдумска комисија (РРК) Франтишек Липка.

Лајчак - Србија наследничка на Југославија, ако Црна Гора се одвои

Макфакс - 03.05.2006

Подгорица Србија ќе биде единствена правна наследничка на Југославија во случај Црна Гора да истапи од државната заедница. Ова, како што јавија црногорските медиуми, го изјави синоќа словачкиот дипломат и специјален пратеник на Европската унија за црногорскиот референдум за независност, Мирослав ...

Нема независност за ЦГ во „сивата зона“ од 50 – 55 отсто

Макфакс - 03.05.2006

Подгорица Нема независност за Црна Гора ако резултатот од референдумот биде помеѓу 50 и 55 отсто. Ваква порака денеска упати европосредникот за референдумот во Црна Гора закажан за 21 мај Мирослав Лајчак. Не можам да замислам дека власта би прогласила независност ако резултатот биде под 55 отсто, ...

Конечните резултати од референдумот во Црна Гора в сабота

Макфакс - 03.05.2006

Подгорица Републичката комисија за референдумот во Црна Гора досега не добила ниту еден приговор. Рокот за поднесување на приговори е 72 часа од моментот на објавувањето на прелиминарните резултати - денеска во 9 часот, изјави претседателот на комисијата Франтишек Липка.

Дорис Пак : Солана ја забави независноста на Црна Гора

Макфакс - 03.05.2006

Загреб Шефот на делегацијата на Европскиот парламент за југоисточна Европа, Дорис Пак. го обвини главниот преставник на Европската Унија (ЕУ) за надворешна политика Хавиер Солана дека ја забавил независноста на Црна Гора. „Жално е што не го решивме проблемот пред три години.

Солана: ЕУ ќе го уважи референдумот во Црна Гора

Макфакс - 02.05.2006

Брисел Европската унија ќе ги „уважи целосно” резултатите од референдумот во Црна Гора. Ова го изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Хавиер Солана и го поздрави “успешното гласање”. “Изгледа референдумот мина по правилата и ги поздравуваме сите за тоа”, истакна ...

РРК: 55,4 проценти за независност, 44,6 за заедница со Србија

Макфакс - 02.05.2006

Подгорица Приврзаниците на самостојна Црна Гора добија 55,4 проценти од гласовите, а 44,6 проценти од Црногорците се за заедничка држава со Србија, се официјалните нецелосни резултати од референдумот во Црна Гора. Ова, претпладнево, го соопшти претседателот на Републичката референдумска комисија ...

ЕУ не ја интересира референдумскиот исход

Макфакс - 02.05.2006

Белград Европската Унија (ЕУ) не е толку заинтересирана за резултатот од референдумот во Црна Гора, колку што е заинтересирана како тој ќе биде организиран, изјави специјалниот пратеник на ЕУ за референдумот во Црна Гора, Мирослав Лајчак.

Црвенковски му ја честита на Вујановиќ независноста на Црна Гора

Макфакс - 02.05.2006

Скопје Претседателот на Република Македонија, Бранко Црвенковски му ја честиташе независноста на Црна Гора на претседателот Филип Вујановиќ lКако што соопшти кабинетот на Црвенковски, македонскиот Претседател оствари телефонски разговор со својот црногорски колега во кој лично му го честиташе ...

Ѓукановиќ: Црна Гора е самостојна држава

Макфакс - 02.05.2006

Подгорица Црна Гора е обновена како независна и суверена држава - изјави рано изутрината премиерот Мило Ѓукановиќ. На референдумот за независна Црна Гора гласале 55,5 насто од граѓаните соопшти Ѓукановиќ, додавајќи дека тоа се податоци врз основа на преброени 99 насто до гласачките ливчиња.

Црна Гора повторно независна

Макфакс - 02.05.2006

Подгорица Независноста на Црна Гора по 88 години повторно е освоена и прогласена од власта, а Црногорците слават по улиците на повеќето градови, врз основа на неофицијалните резултати од 55,5 отсто од гласачите кои се изјасниле „за“ на вчерашниот референдум.

РРК утре ќе ги соопшти конечните резултати од референдумот

Макфакс - 02.05.2006

Подгорица Републичката референдумска комисија (РРК) утре во 8:30 часот ќе ги соопшти прелиминарните резултати од референдумот во Црна Гора. На вечерашната прес конференција претседателот на комисијата, Франтишек Липка, изјави дека РРК не може да ги соопшти резултатите вечерва бидејќи се уште не го ...

Црна Гора самостојна држава ?

Макфакс - 02.05.2006

Подгорица Приврзениците на самостојна Црна Гора ноќеска бучно славеа создавање нова држва на Балканот, иако нема официјални резултати од референдумот. Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ ноќеска соопшти дека на референдумот за независна држава гласале 55,5 насто од граѓаните.

Вујановиќ – Најдобро за двете војски е независност на Црна Гора

Макфакс - 02.05.2006

Подгорица Црна Гора има војска, а најдобро за војските на Црна Гора и на Србија е, ако Црна Гора стекне целосна независност. Ова, според државната телевизија во Подгорица го изјавил претседателот на Црна Гора Филип Вујановиќ, во разговор со една американска воена делегација.

Излезноста над 60 отсто, гласањето без инциденти

Макфакс - 01.05.2006

Подгорица Исполнет е првиот услов за легитимност на црногорскиот референдум, откако излезноста го надмина цензусот од 50 отсто. Референдумската комисија на Црна Гора соопшти дека до 15,00 часот гласале 62,4 отсто од вкупно регистрираните 484.718 граѓани со право на глас.

Црна Гора – една од најстарите држави во Европа

Макфакс - 01.05.2006

Подгорица Црна Гора, со статус република во Државната заедница на Србија и Црна Гора, е една од најстарите држави во Европа, иако, поради сплет на историски околности, неправди и поради погрешни политики на самите црногорски елити во различни период од 20.век, овој факт денес не широко познат.

Црна Гора и официјално независна држава

Макфакс - 01.05.2006

Подгорица Црна Гора и официјално е нова независна држава во регионот. Претседателот на Републичката референдумска комисија (РРК), Франтишек Липка ги објави конечните официјални резултати од референдумот одржан на 21. мај, со кој ја потврди независноста на Црна Гора, стекната повторно по 88 години.

Лајчак задоволен од референдумскиот процес

Макфакс - 01.05.2006

Подгорица Предреферендумската состојба во Црна Гора се подобрува и целиот процес тече во позитивна атмосфера. Ова, како што јавија црногорските медиуми, е пораката која европскиот пратеник за референдумот Мирослав Лајчак ќе им ја пренесе денеска на амбасадорите на Европската унија во Брисел.

Референдум - рекордна излезност, без инциденти

Макфакс - 01.05.2006

Подгорица Без инциденти се одвива црногорскиот референдум со рекордна излезност, јавуваат локалните медиуми.. Според Референдумската комисија со која раководи словачкиот дипломат Франтишек Липка, излезноста до пладне изнесува 27 отсто.

Црна Гора гласа за обнова на независноста

Макфакс - 01.05.2006

Подгорица Историски референдум во тек е во Црна Гора на кој граѓаните решаваат дали ќе ја обноват независноста загубена во 1918, или ќе останат во заедница со Србија. “Сакате ли Република Црна Гора да биде независна држава со полн меѓународен правен субјективитет?“ е референдумското прашање на кое ...

Црна Гора подготвена за референдумот

Макфакс - 01.05.2006

Подгорица Подготвено е се за неделниот референдум на кој граѓаните ќе одлучат дали Црна Гора ќе биде независна, или ќе остане во зедница со Србија. Изборната комисија соопшти попладнево дека вкупно 484.718 граѓани в недела можат со “да“ или “не“ да одговорат на референдумското прашање “Сакате ли ...

Јордановски престојува во официјална посета на Црна Гора

Макфакс - 01.05.2006

Подгорица Претседателот на македонското Собрание Љупчо Јордановски е прв висок странски функционер кој е во посета на Црна Гора по официјалното признавање на резултатите за независност од референдумот. Ова го јави државната телевизија на Црна Гора информирајќи дека Јордановски претстојува во ...