TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Солана - втор ден во Скопје

А1 - 24.06.2001

Високиот претставник на европската унија за заедничка надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана денеска престојуваше во Скопје. По воспоставеното примирје,пред да ја напушти земјава не прецизира под кои услови е потпишано ова примирје.Политичкиот дијалог ќе продолжи , ова го изјави и ...

Хавиер Солана во Скопје

А1 - 23.06.2001

„Состојбата е многу сложена и прво на што треба да работиме е воспоставување на мирот“, изјави Хавиер Солана, кој денеска повторно дојде во Скопје за да разговара со македонските политичари за решение за кризата. Крајната одговорност за што и да се случи нема да биде наша, туку на Владата, ...

Арачиново го суспендира дијалогот?

Вест - 23.06.2001

СОЛАНА НА ВИКЕНД ОДНОВО ВО СКОПЈЕ ЗА ОДЗАТНУВАЊЕ НА ПОЛИТИЧКИОТ ДИЈАЛОГ ПДП вчера се налути поради акцијата на безбедносните сили во Арачиново, затоа што смета дека е нарушен договорот за непреземање воени дејства додека трае дијалогот, па се растрча по амбасадите во Скопје Хавиер Солана денеска ...

Запад мора да врши притисок или ќе се соочи со крвопролевање

Дневник - 23.06.2001

Тим Јуда - "Индипендент" Можеби како мене, се прашувате како навистина изгледа триесетгодишна војна. Ако не успееме ние и ако не успеат македонските политичари, можеби ќе имаме можност да дознаеме Дали се излежуваме додека Македонија гори? Не.

НАТО треба да и помогне на Македонија да победи во војната

Дневник - 23.06.2001

Вес Ван Зведен-"Ротердам Дејли Њуз" Иако се уште има време да се запре конфликтот за тој да не ескалира во граѓанска војна, сепак не треба многу за да почне верижен синџир на колежи. Бомбашки напад во македонски трговски центар, на пример, би бил доволен реката Вардар со месеци да тече крвава ...

Солана се враќа во сабота

А1 - 22.06.2001

Високиот претставник на Европската Унија за заедничка надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана утре повторно треба да допатува во Скопје, најавено е денеска во Брисел. Солана, според најавата, во Скопје ќе се сретне со македонскиот претседател Борис Трајковски, со премиерот Љубчо Георгиевски ...

Солана во Скопје за да го притисне Џафери

Вест - 22.06.2001

ДИПЛОМАТСКА ОФАНЗИВА ВРЗ ЛИДЕРОТ НА ДПА Џафери бил толку фин што на маса не го извадил планот за поделба на Македонија Претставникот за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, вчера повторно беше во блиц посета на Скопје.

ЕУ подготвува мировна конференција за Македонија

Дневник - 22.06.2001

АКО НЕ ПРОДОЛЖИ ДИЈАЛОГОТ Европа се подготвува да ја преземе работата во свои раце и засилено да посредува во македонските преговори преку еден вид конференција за Македонија, дознаваме од анонимни извори во Брисел. Европа се подготвува да ја преземе работата во свои раце и засилено да посредува во ...

Солана бара конкретни резултати од дијалогот до самитот во Луксембург

Дневник - 22.06.2001

ВИСОКИОТ ПРЕТСТАВНИК НА ЕУ ПОВТОРНО ВО СКОПЈЕ Во оваа сложена ситуација, непринципиелно е да трчаме по некои датуми што ЕУ ги постави како краен рок, изјави Георгиевски Пропаднатиот политички дијалог кај шефот на државата беше причина за вчерашниот неколкучасовен престој на високиот претставник на ...

Хавиер Солана денеска во Скопје

А1 - 21.06.2001

Хавиер Солана се состана со лидерите на албанските партии Имер Имери и Арбен Џафери, а потоа им се приклучија и Црвенковски и Георгиевски. "Имам многу причини да бидам оптимист. Јас сум секогаш оптимист", изјави Солана пред заминувањето, не соопштувајќи детали за текот на разговорите.

Политичкиот дијалог продолжува

А1 - 21.06.2001

Политичкиот дијалог продолжи веднаш по заминувањето на Солана од Македонија. Активноста на странските дипломати во Скопје е зголемена. Синоќа и во текот на денешниот ден интензивни активности и средби на амбасадорите на земјите членки на ЕУ и НАТО акредитирани во Македонија со политичките ...

Солана и Фејт денеска во Скопје

Вест - 21.06.2001

Високиот комесар на Европската унија за надворешна политика и безбедност Хавиер Солана и специјалниот пратеник на НАТО Питер Фејт денеска треба да допатуваат во Скопје. Цел на посетата на Солана и Фејт е обид македонскиот политички врв да се убеди во неопходноста од финализација на договорот за ...

Солана: Запад не прифаќа консензуална демократија

Вест - 21.06.2001

ЕУ ќе помогне во креирањето на уставното решение и ги нуди Бадентер и Штул "Барањето на албанската преговарачка страна за воведување функција потпретседател со право на вето е максималистичко барање, кое во западните демократии не би можело да биде прифатено, а консензуална демократија во ...

Солана и Фејт утре во Скопје

Дневник - 21.06.2001

СПОРЕД ДИПЛОМАТСКИ ИЗВОРИ Се очекува Хавиер Солана, висок комесар на ЕУ за надворешна политика и безбедност, в петок да допатува во Скопје, велат извори во МНР. Западни агенции тврдат дека заедно со Солана ќе допатува и Питер Фејт, специјален пратеник на НАТО.

Консензуална демократија во Македонија — неприфатливо за ЕУ!

Дневник - 21.06.2001

солана СЕ ИЗЈАСНИ ЗА БАРАЊАТА НА ЏАФЕРИ И НА ИМЕРИ НАТО се согласи да # помогне на Македонија во разоружувањето и да испрати 2.000 до 3.000 војници, но операцијата нема да почне без успешен исход на политичкиот дијалог во Скопје и без прекин на непријателствата Барањето на албанската преговарачка ...

Солана - став на унијата за преговорите во Македонија

А1 - 20.06.2001

Барањето на албанската преговарачка страна за воведување функција потпретседател со право на вето е максималистичко барање кое во западните демократии не би можело да биде прифатено, а консензуална демократија во Македонија не е модел што и се допаѓа на меѓународната заедница.

ЕУ ќе испрати експерти по уставно право

Вест - 20.06.2001

"Задоволен сум од текот на политичките разговори во Македонија. ЕУ во втората фаза на разговорите ќе понуди своја помош во експерти од областа на уставното право", изјавил вчера Хавиер Солана, висок претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, на седницата на Собранието на ...

Шестти ден од политичките преговори

А1 - 19.06.2001

Политичките преговори на лидерите на четирите партии на владината коалиција влегуваат во шестиот ден. Денеска со претседателот Трајковски околу евентуалното политичко решение се состанаа американскиот, британскиот и францускиот амбасадор, по што во резиденцијата на Терал амбасадорите ги продолжија ...

НАТО нема да интервенира, само ќе ја разоружува ОНА

Дневник - 18.06.2001

СОЛАНА И АЈФ ЗА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ Алијансата ќе помогне само во процесот на разоружување на ОНА, ако побара Владата во Скопје. ОНА мора да го положи оружјето. Владата треба да направи друга отстапка, која е од политичка природа. Важна е промената на Уставот, но тоа не може да се реши за 24 часа, изјави во ...