TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе ја убедам и жена ми да скока по крстот

Вест - 20.01.2013

"Беше свежичко, но не е некој проблем. Сè е прашање на желба и зависи од умот", вели Попоски, чија мајка ја предводи семејната традиција за капење во Охридското Езеро на Водици Целиот текст е објавен ...

Младиот Стефаноски го фати крстот во Кичево

Курир - 20.01.2013

Младиот Бобан Стефаноски беше најсреќниот кој оваа година го фати крстот во Кичево. Пред преполниот простор околу базенот во Домот на АРМ, по светиот крст вчера скокаа десетина млади луѓе, помеѓу кои ...

Јован Бабачев по петти пат го фати крстот во Охрид

Утрински - 19.01.2013

Јован Бабачев (35) од Варош беше најсреќниот од стотината верници кои денеска влегоа во осветените води на Охридското Езеро за да го фатат светиот крст.

Во Охрид светиот крст по петти пат кај Јован Бабачев

Телма - 19.01.2013

Јован Бабачев (35) од Варош беше најсреќниот од стотината верници кои денеска влегоа во осветените води на Охридското Езеро за да го фатат светиот крст.

Дејан Aрсовски од Драчево го фати крстот во Скопје

24 Вести - 19.01.2013

Дејан Арсовски од Драчево е среќниот скопјанец кој го фати крстот во водите на Вардар. Како што истакна крстот го фатил прв пат, а се решил да скока по него поради неговиот син Војдан кој денес има ...

Дејан Арсовски од Драчево го фати крстот во Скопје

Дневник - 19.01.2013

Триесет и петгодишниот Дејан Арсовски од Драчево успеа меѓу 173 учесници да го фати крстот во Вардар, што напладне од мостот кај „Холидеј ин“ го фрли архиепископот г.г. Стефан.

Дејан Арсовски од Драчево го фати крстот во Скопје: Скокам за синот Војдан

Вест - 19.01.2013

Триесет и петгодишниот Дејан Арсовски од Драчево успеа меѓу 173 учесници да го фати крстот во Вардар, што напладне од мостот кај „Холидеј ин“ го фрли архиепископот г.г. Стефан.

(ФОТО) Дејан Арсовски од Драчево го фати крстот во Скопје

Утрински - 19.01.2013

Годинава имаше триесетина учесници повеќе од лани, меѓу кои и верници постари од 60 години и неколку малолетници Триесет и петгодишниот Дејан Арсовски од Драчево успеа меѓу 173 учесници да го фати ...

Крстот во Велес го фати Горан Иванов

24 Вести - 19.01.2013

Четириесет и седумгодишниот Горан Иванов од населбата Превалец имаше среќа прв да стигне до крстот фрлен од Малото мовче на реката Вардар во Велес. Митрополитот Повардарски г.

Фото галерија - водици во скопје

Вест - 19.01.2013

Триесет и петгодишниот Дејан Арсовски од Драчево успеа меѓу 173 учесници да го фати крстот во Вардар, што напладне од мостот кај „Холидеј ин“ го фрли архиепископот г.г. Стефан.

По крстот ќе скокаат 170 верници

Утрински - 19.01.2013

Над 170 верници се пријавија за фаќање на крстот во Вардар, што денеска, на православниот празник Водици од мостот кај хотелот „Холидеј ин“ ќе го фрла поглаварот на МПЦ г.г. Стефан.

Светиот крст во Дебар го фати Цветко Митревски

Дневник - 19.01.2013

По повод големиот православен празник Богојавление-Водици, намесникот на дебарската парохија Благоја Спировски Богојавленска литургија одржа во црквата „Света Петка“ каде во базенот во дворот на ...

Фрлањето по крстот на Водици - вековна традиција во Велес

Канал5 - 19.01.2013

Јас сепак не сум првиот велешанец кој го фати светиот крст во градот, вели Ивчев. Раскажува за она што го слушал од својот дедо за луѓето кои во 30-тите, 40-тите години на минатиот век биле редовни ...

Трета година со ред Свечев го фати крстот во Битола, а средствата ќе ги намени за манастирот Архангел Михаил

Канал5 - 19.01.2013

21 годишниот битолчанец Никола Свенчев трета година со ред е најсреќниот кој успеа да го фати светиот крст на централната прослава во Битола што се одржа во црквата „Св, Димитрија “ по повод големиот ...

1000 охриѓани 15 минути го бараа крстот во Охрид - Јован Бабаче по осми пат најсреќен

Вест - 19.01.2013

На градското пристаниште во Охрид, денес, на Богојавление, светиот крст во Охридското езеро го фати Јова Бабаче.Тој по осми пат го фаќа крстот.

35 смрзнати верници што скокаа по крстот во Охридското езеро

Вест - 19.01.2013

Во вистинската битка да се фати светиот крст во Охридското езеро,триесет и пет фаќачи добиле сериозни смрзнатини.Причина за тоа била ладната вода, но и долготрајното барање на крстот на езерското дно ...

Бабаче по петти пат го фати крстот во Охридското езеро - никој друг не можел да го најде!

Канал5 - 19.01.2013

Јован Бабаче од Охрид му го загрози приматот рекордер на Митко Топенчаров со тоа што сега и двајцата варошани го имаат фатено светиот крст во Охридското езеро по пет пати.

Дејан Арсовски од Драчево го фати крстот во Скопје

Канал5 - 19.01.2013

Среќникот годинава е триесет и петгодишниот Дејан Арсовски од Драчево.Се натпреваруваше со 173-ца учесници во годинешната манифестација.

По 25 години обиди Горан Иванов му успеа да го фати крстот во Велес

Дневник - 19.01.2013

Рекордни 108 верници се фрлија по крстот во реката Вардар во Велес а меѓу нив најмногу среќа имаше Горан Иванов 47 години од населбата Превалец.

Прилепчанец го фати светиот крст во Кавадарци

Дневник - 19.01.2013

Прилепчанец го фати светиот крст кој денес беше фрлен во водите на реката “Луда Мара” во центарот на Кавадарци. 19 годишниот Александар Ристески имаше најмногу среќа од четириесетината кои се фрлија ...

Дејан Арсовски го фати крстот за својот син

24 Вести - 19.01.2013

Дејан Арсовски триесет и пет годишниот драчевец беше најсреќниот од 173 верници, кои влегоа во водите на Вардар по осветениот крст чин со кој православните верници го одбележуваат големиот ...

Светиот крст по петти пат кај Јован Бабачев од Варош

24 Вести - 19.01.2013

Јован Бабачев (35) од Варош беше најсреќниот од стотината верници кои денеска влегоа во осветените води на Охридското Езеро за да го фатат светиот крст.

Јован Бабаче од Варош го фати крстот во Охрид - по петти пат!

Канал5 - 19.01.2013

Јован Бабаче од Варош, беше најсреќниот кој во Охрид го фати светиот крст кој во осветените води на Охридското Езеро од бродот Александрија 2 го фрли Владиката Дебарско - кичевски г.

Светиот крст во Охрид по петти пат во рацете на Јован Бабачев

МРТ - 19.01.2013

Повеќе од десет илјади верници и гости од Охрид, но и од земјата и од странство го следеа чинот на осветувањето на водите на Охридското Езеро и фрлањето на Светиот крст по повод празникот ...

Во Штип и Радовиш се чествува празникот „Водици“

А1 On - 19.01.2013

По повод големиот христијански празник „Водици“ во Штип традиционално на две места беше фрлен светиот крст. Во штипско Ново село светиот крст се фрла во водите на реката Брегалница, каде што и ...

Димче Ашталкоски го фати крстот во Црн Дрим во Струга

А1 On - 19.01.2013

Дваесет и шестгодишниот Димче Ашталкоски од Струга прв упеа да доплива до чесниот крст што владиката дебарско-кичевски Тимотеј денеска на православниот празник Богојавление – Водици го фрли во ...

Празникот Водици одбележан во Кавадарци и Ваташа

Курир - 19.01.2013

Деветнаесет годишниот прилепчанец Александар Ристески го фати светиот крст кој денеска беше фрлен во водите на реката „Луда Мара” во центарот на Кавадарци.

Верниците од Куманово го одбележуваат Водици

Курир - 19.01.2013

Верниците во кумановско денеска масовно го одбележуваат верзскиот празник Богојавление. Во сите цркви во кумановско се оддржа богојавленска литургија, каде верниците се помолија за здравје, пресекоа ...

Димче Ашталкоски го фати крстот во Црн Дрим во Струга

Курир - 19.01.2013

Дваесет и шестгодишниот Димче Ашталкоски од Струга прв упеа да доплива до чесниот крст што владиката дебарско-кичевски Тимотеј денеска на православниот празник Богојавление - Водици го фрли во ...

Во Штип и Радовиш се чествува празникот „Водици“

Сител - 19.01.2013

По повод големиот христијански празник „Водици“ во Штип традиционално на две места беше фрлен светиот крст. Во штипско Ново село светиот крст се фрла во водите на реката Брегалница, каде што и ...

Крстот во Неготино го фати Дарко Јусуфов

Сител - 19.01.2013

Триесет и тригодишниот Дарко Јусуфов од неготинското село Дуброво имаше најмногу среќа прв да стигне до светиот крст кој беше фрлен денеска во водите на Вардар на пепелишкиот мост кај Неготино.

Димче Ашталкоски го фати крстот во Црн Дрим во Струга

Сител - 19.01.2013

Дваесет и шестгодишниот Димче Ашталкоски од Струга прв упеа да доплива до чесниот крст што владиката дебарско-кичевски Тимотеј денеска на православниот празник Богојавление - Водици го фрли во ...

Празникот Водици одбележан во Кавадарци и Ваташа

Сител - 19.01.2013

Деветнаесет годишниот прилепчанец Александар Ристески го фати светиот крст кој денеска беше фрлен во водите на реката „Луда Мара” во центарот на Кавадарци.

Празнување на Водици во Гевгелија, крстот кај Илија Георгиев од Мрзенци

Сител - 19.01.2013

Богојавленското празнување во Гевгелија и потопувањето на Светиот крст во реката Вардар го проследија околу 3.000 верници меѓу кои и претседателот на државата Ѓорѓе Иванов со сопругата и ...

Во Охрид Светиот крст го фати Јован Бабаче

Макфакс - 19.01.2013

По неколку минутно барање за што придонесоа брановите и заматената езерска вода, Јован Бабаче од Варош, беше најсреќниот меѓу над 1100-те капачи го фати светиот крст кој во осветените води на ...

Во Штип и Радовиш се чествува празникот „Водици“

Курир - 19.01.2013

По повод големиот христијански празник „Водици“ во Штип традиционално на две места беше фрлен светиот крст. Во штипско Ново село светиот крст се фрла во водите на реката Брегалница, каде што и ...

Крстот во Велес го фати Горан Иванов

Сител - 19.01.2013

Четириесет и седумгодишниот Горан Иванов од населбата Превалец имаше среќа прв да стигне до крстот фрлен од Малото мовче на реката Вардар во Велес. Митрополитот Повардарски г.

Кристијан Андреев го фати крстот во Нерези

Сител - 19.01.2013

Скопјанецот Кристијан Андреев го фати крстот што денеска по повод големиот христијански празник, Богојавление-Водици, традиционално беше фрлен во водите на Вардар од Железниот мост кој е границата ...

Крстот во Неготино го фати Дарко Јусуфов

Курир - 19.01.2013

Триесет и тригодишниот Дарко Јусуфов од неготинското село Дуброво имаше најмногу среќа прв да стигне до светиот крст кој беше фрлен денеска во водите на Вардар на пепелишкиот мост кај Неготино.

Во Гевгелија светиот крст во рацете на Илија Георгиев

Курир - 19.01.2013

Богојавленското празнување во Гевгелија и потопувањето на Светиот крст во реката Вардар го проследија околу 3.000 верници меѓу кои и претседателот на државата Ѓорѓе Иванов со сопругата и ...

Крстот во Велес го фати Горан Иванов

А1 On - 19.01.2013

Четириесет и седумгодишниот Горан Иванов од населбата Превалец имаше среќа прв да стигне до крстот фрлен од Малото мовче на реката Вардар во Велес. Митрополитот Повардарски г.

Крстот во Дебар во рацете на осмоодделенец

Курир - 19.01.2013

По повод големиот христијански празник Богојавление - Водици, намесникот на дебарската парохија Благоја Спировски Богојавленска литергија одржа во црквата „Света Петка“ каде во базенот во дворот на ...

Крстот во Прилеп го фати Александар Велјановски

А1 On - 19.01.2013

Дваесет и тригодишниот Александар Велјановски годинава е најсреќниот прилечанец. Тој од водите на базенот во хотелот „Сонце“ во Прилеп денеска напладне го вати светиот крст меѓу рекордните 74 ...

Светиот крст во Дебар кај осмоодделенецот Цветко Митревски

А1 On - 19.01.2013

По повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, намесникот на дебарската парохија Благоја Спировски Богојавленска литергија одржа во црквата „Света Петка“ каде во базенот во дворот на ...

Дејан Арсовски од Драчево го фати крстот од Вардар

Кајгана - 19.01.2013

Дејан Арсовски од Драчево успеа меѓу сите 173 учесници кои влегоа во осветените води на Вардар да стигне прв до дрвениот крст што архиепископот македонски г.г.

Рекордерите на Водици: До чесниот крст може да се стигне само со верба

OhridNews - 19.01.2013

Водици за Охрид е празник над празниците. Охриѓани посебно се подготвуваат на овој ден, кој пред 1992 година се одбележуваше тајно поради забраната од тогашните власти.

Крстот по петти пат кај Бабачев

Курир - 19.01.2013

Јован Бабачев (35) од Варош беше најсреќниот од стотината верници кои денеска влегоа во осветените води на Охридското Езеро за да го фатат светиот крст.

Во Прилеп 70 пријавени за фаќање на крстот

Сител - 19.01.2013

По повод празникот Богојавление -Водици, над 70 прилепчани, меѓу кои две девојки, ќе учествуваат во церемонијата со фрлање на крстот во водите на басенот при хотелот „Сонце“ во Прилеп.

176 верници ќе скокаат по крстот во Вардар

Нетпрес - 19.01.2013

По крстот во осветените води на Вардар точно напладне ќе скокнат 176 верници, меѓу нив има повозрасни граѓани од над 60 години, а најмладиот учесник е 15-годишниот Филип Лазаревски.

За Водици 70 прилепчани ќе се фрлат по крстот

Курир - 19.01.2013

По повод празникот Богојавление -Водици, над 70 прилепчани, меѓу кои две девојки, ќе учествуваат во церемонијата со фрлање на крстот во водите на басенот при хотелот „Сонце“ во ...

21-годишно момче го фати крстот во Куманово

Press24 - 19.01.2013

Верниците во кумановско денеска масовно го одбележуваат верзскиот празник Богојавление Во сите цркви во кумановско се оддржа богојавленска литургија, каде верниците се помолија за здравје, пресекоа ...

Светиот крст во рацете на Јован Бабаче

OhridNews - 19.01.2013

По повеќе од петнаесет минутно барање, за што придонесоа брановите и заматената езерска вода, Јован Бабаче од Варош, беше најсреќниот кој меѓу над 1100- те капачи го фати светиот крст, кој во ...

Прилеп: 70 лица ќе учествуваат во церемонијата со фрлање на крстот

Press24 - 19.01.2013

Денеска по повод празникот Богојавление -Водици, над 70 прилепчани ќе скокаат по крстот Меѓу нив се пријавени и две девојки. Крстот ќе биде фрлен во водите на басенот при хотелот „Сонце“ во Прилеп.

Охрид: По 20 минути потрага, крстот повторно кај Јован Бабаче

Курир - 19.01.2013

Иако владиката Тимотеј го имаше фрлено крстот во водите на Охридското езеро, никој го капачите повеќе од дваесетина минути не можеше да го најде.

Охрид: Светиот крст во рацете на Јован Бабаче

Сител - 19.01.2013

По неколку минутно барање,за што придонесоа брановите и заматената езерска вода, Јован Бабаче од Варош, беше најсреќниот кој меѓу над 1100- те капачи го фати светиот крст кој во осветените води на ...

Светиот крст во Охрид го фати Јован Бабаче

Inpress - 19.01.2013

Охрид, 19. јануари 2013 (ИНПРЕС) Јован Бабаче годинава беше најсреќен во водите на Охридското Езеро. Меѓу илјадниците капачи Бабаче успеа да го фати Светиот крст што во езерските води го фрли ...

Јован Бабаче го фати крстот во Охридското Езеро

МКД - 19.01.2013

По дваесетина минути барање откако владиката Тимотеј го фрли крстот во Охридското Езеро, охриѓанецот Јован Бабаче успеа од дното на езерото да го извади.

Варошанецот Јован Бабаче го фати крстот во Охрид

Нетпрес - 19.01.2013

Крстот ќе му донесе среќа и бериќет на Јован Бабаче од Варош. По речиси дваесетина минути барање на крстот во студените води на Охридското езеро, Јован Бабаче го извади од водата.

Осмоодделенец го фати крстот во Дебар

Press24 - 19.01.2013

По повод големиот христијански празник Богојавление - Водици, намесникот на дебарската парохија Благоја Спировски Богојавленска литергија одржа во црквата „Света Петка“ каде во базенот во дворот на ...

Светиот крст во Дебар кај осмоодделенецот Цветко Митревски

Сител - 19.01.2013

По повод големиот христијански празник Богојавление - Водици, намесникот на дебарската парохија Благоја Спировски Богојавленска литергија одржа во црквата „Света Петка“ каде во базенот во дворот на ...

Одбележување на Водици во Куманово

А1 On - 19.01.2013

Верниците во кумановско денеска масовно го одбележуваат верзскиот празник Богојавление. Во сите цркви во кумановско се оддржа богојавленска литургија, каде верниците се помолија за здравје, пресекоа ...

Крстот во Охрид го најде Јован Бабаче, откако 1.100 капачи го бараа 20 минути

+инфо - 19.01.2013

На верниците кои се фрлија во Охридското Езеро за да го фатат крстот, што го фрли Владиката Тимотеј, им беа потребни 20-ина минути да го најдат, јавуваат локалните портали.

ФОТО: Со торта Игор го слави дваесетиот скок по крстот во Вардар

Press24 - 19.01.2013

Оваа година Игор, еден од 173-те лица пријавени за да скокаат по крстот во реката Вардар,прослави со торта бидејќи ова е неговиот дваесетти скок по ...

Јован Бабачев го фати крстот во Охрид

Р.С.Европа - 19.01.2013

Јован Бабачев од Варош оваа година по петти пат го фати крстот во осветените води на Охридското Езеро. Над 1.000 верници го бараа крстот дваесетина минути во водите на езерото со температури од 8 ...

ФОТО: Со торта го слави 20-тиот скок по крстот во Вардар

Курир - 19.01.2013

Со торта Игор годинава го прослави неговиот 20-ти скок во водите на Вардар во светиот крст. Во Вардар годинава ќе скокнат 173 пријавени лица.

ВИДЕО: Јован Бабаче го фати крстот во Охридско езеро

А1 On - 19.01.2013

35-годишниот Јован Бабаче од населбата Варош беше среќниот фаќач на светиот крст во водите на Охридското езеро за празникот Водиц оваа година. Бабаче по петти пат го фаќа крстот во езерските води.

Скопјанецот Дејан: За син ми го фатив крстот

Нетпрес - 19.01.2013

Дејан Арсовски од Драчево е среќниот скопјанец кој денеска го фати крстот во осветените води на Вардар. Тој изјави дека за син му Војдан, кој денес го слави својот именден го фатил светиот крст.

ФОТО: Ова е Дејан од Драчево кој го извади крстот од водите на Вардар

Press24 - 19.01.2013

Крстот од водите на Вардар отиде во рацете на Дејан Арсовски од населбата Драчево Имено, Дејан оваа година за прв пат скока по крстот во осветените води на Вардар.

Дејан од Драчево го фати крстот во Скопје

Курир - 19.01.2013

Дејан Арсовски од Драчево е среќниот скопјанец кој го фати крстот во водите на Вардар. Како што истакна крстот го фатил прв пат, а се решил да скока по него поради неговиот син Војдан кој денес има ...

ФОТО: Дејан Арсовски го извади крстот во чест на својот син

Сител - 19.01.2013

- Ова е голем ден за мене. Денеска е именден на мојот син Војдан и само поради него скокнав. Ова е првпат да учествувам на Водици – изјави Дејан Арсовски кој денеска на централната церемонијата за ...

Дејан Арсовски од Драчево го фати крстот од Вардар

Макфакс - 19.01.2013

Дејан Арсовски од Драчево успеа, меѓу сите 173 учесници кои влегоа во осветените води на Вардар да стигне прв до дрвениот крст што архиепископот македонски г.г.

Во Прилеп 70 пријавени за фаќање на крстот

МРТ - 19.01.2013

По повод празникот Богојавление -Водици, над 70 прилепчани, меѓу кои две девојки, ќе учествуваат во церемонијата со фрлање на крстот во водите на басенот при хотелот „Сонце“ во Прилеп.

ФОТО: Одбележување на Водици во Куманово

Сител - 19.01.2013

Верниците во кумановско денеска масовно го одбележуваат верзскиот празник Богојавление. Во сите цркви во кумановско се оддржа богојавленска литургија, каде верниците се помолија за здравје, пресекоа ...

Празникот Водици одбележан во Битола, Новаци и Могила

А1 On - 19.01.2013

Православните верници од преспанско-пелагониската епархија продолжувајќи ја традицијата на христијанскиот празник Водици, денеска во голем број присуствуваа во црквите каде што се одржа свеченот чин ...

Скопјанецот кој го фати крстот: Крстот го фатив за мојот син

Press24 - 19.01.2013

Дејан Арсовски од Драчево е човекот кој денеска го фати крстот од осветените води на ...

Дејан Арсовски го фати крстот во Вардар

Р.С.Европа - 19.01.2013

Дејан Арсовски од Драчево го фати крстот во реката Вардар на православниот празник Водици кој се одбележува денеска. Скопјанецот прв пат скока по крстот а одлуката ја донел за неговиот син Војдан кој ...

Светиот крст во Охрид по петти пат во рацете на Јован Бабачев

Алфа - 19.01.2013

Повеќе од десет илјади верници и гости од Охрид, но и од земјата и од странство го следеа чинот на осветувањето на водите на Охридското Езеро и фрлањето на Светиот крст по повод празникот ...

Крстот во Битола во рацете на 21-годишен битолчанец

Press24 - 19.01.2013

Православните верници од преспанско-пелагониската епархија продолжувајќи ја традицијата на христијанскиот празник Водици, денеска во голем број присуствуваа во црквите каде што се одржа свеченот чин ...

Никола Свенчев третпат го фати крстот во Битола

Сител - 19.01.2013

Централната манифестација во Битола се одржа во Храмот „Св.вмч. Димитриј“ каде богослужеше митрополитот г. Петар, а по положувањето во црковните води крстот по трет пат го фати 21-годишниот Никола ...

ГАЛЕРИЈА Дејан Арсовски од Драчево го фати Светиот крст во Скопје

+инфо - 19.01.2013

Дејан Арсовски од Драчево го фати крстот во водите на Вардар во Скопје. Тој изјави дека прв пат го фатил крстот, а се решил да скока по него поради синот Војдан кој денеска има именден.

Дејан Арсовски од Драчево го фати крстот во Скопје

А1 On - 19.01.2013

Триесет и петгодишниот Дејан Арсовски од Драчево успеа меѓу 173 учесници да го фати крстот во Вардар, што напладне од мостот кај „Холидеј ин“ го фрли архиепископот г.г. Стефан.

Дејан Арсовски од Драчево го фати крстот во Скопје

Алфа - 19.01.2013

Триесет и петгодишниот Дејан Арсовски од Драчево успеа меѓу 173 учесници да го фати крстот во Вардар, што напладне од мостот кај „Холидеј ин“ го фрли архиепископот г.г. Стефан.

Еве во чии раце отиде крстот во Штип и Радовиш

Press24 - 19.01.2013

По повод големиот христијански празник „Водици“ во Штип традиционално на две места беше фрлен светиот крст Во штипско Ново село светиот крст се фрла во водите на реката Брегалница, каде што и ...

Димче Ашталкоски го фати крстот во Струга

Inpress - 19.01.2013

Струга, 19. јануари 2013 (ИНПРЕС) Меѓу верниците кои денес скокаа по Светиот крст во водите на реката Црн Дрим во Струга, најсреќен беше Димче Ашталкоски.

Бабаче - На сите денеска треба да се сподели благодетта

Inpress - 19.01.2013

Охрид, 19. јануари 2013 (ИНПРЕС) Седумнаесет минути беа потребни откако владиката дебарско-кичевски Тимотеј го фрли светиот крст во водите на Охридското Езеро од бродот „Александрија 2“ на градското ...

Јован Бабачев по петти пат го фати крстот во Охрид

Press24 - 19.01.2013

35-годишниот Јован Бабачев од Варош оваа година го фати крстот во осветените води на Охридското Езеро Пред повеќе од 10.000 верници крстот во осветените води го фрли владиката Дебарско-кичевски ...

26-годишно момче го фати крстот во Струга

Press24 - 19.01.2013

Дваесет и шестгодишниот Димче Ашталкоски од Струга прв упеа да доплива до чесниот крст што владиката дебарско-кичевски Тимотеј денеска на православниот празник Богојавление - Водици го фрли во ...

Тешко дофатливиот Свет крст предизвика смрзнатини и исеченици во Охрид

+инфо - 19.01.2013

Во битката да се фати крстот кој владиката Тимотеј го фрли од градското пристаниште во Охрид имаше исеченици, но и посероизни смрзнатини.

19 годишниот Александар Ристески го фати крстот во Кавадарци

Press24 - 19.01.2013

Деветнаесет годишниот прилепчанец Александар Ристески го фати светиот крст кој денеска беше фрлен во водите на реката „Луда Мара” во центарот на Кавадарци - Не сум жител на Кавадарци но 4 години учев ...

Горан Иванов од Превалец во 25-от обид го фати Светиот крст во Велес

Макфакс - 19.01.2013

Четириесет иседумгодишниот велешанец Горан Иванов од населбата Превалец е најсреќниот меѓу стотината мажи кои во саботата запливаа во водите на Вардар во обидот да дојдат до Светиот крст фрлен во ...

Кристијан Андреев е момчето кое го фати крстот во Нерези

Press24 - 19.01.2013

Скопјанецот Кристијан Андреев денеска го фати крстот кој традиционално беше фрлен во водите на Вардар од Железниот мост кој е границата меѓу двете општини Карпош и Ѓорче Петров На големата народна и ...

Дарко Јусуфов го фати крстот во Неготино

Press24 - 19.01.2013

33-годишниот Дарко Јусуфов од неготинското село Дуброво оваа година имаше најмногу среќа и го фати крстот кој традиционално се фрла по повод Водици - Пресреќен сум.

Празнување на Водици во Гевгелија, крстот кај Илија Георгиев од Мрзенци

А1 On - 19.01.2013

Богојавленското празнување во Гевгелија и потопувањето на Светиот крст во реката Вардар го проследија околу 3.000 верници меѓу кои и претседателот на државата Ѓорѓе Иванов со сопругата и ...

Арсовски: Крстот го фатив за мојот син Војдан

МКД - 19.01.2013

Ова е за мојот син, Војдан, на кого денес му именден. Првпат скокам по крстот. Ова денеска го изјави Дејан Арсовски од скопската населба Драчево кој го фати крстот што денеска во реката Вардар го ...

47 годишниот Горан Иванов го фати крстот во Велес

Press24 - 19.01.2013

47-годишниот велешанец Горан Иванов денеска имаше најмногу среќа и го фати крстот за Водици Митрополитот Повардарски г. Агатангел во сослужение на бројното свештенство на Мало Мовче го одржа чинот на ...

ФОТО: Смрзнатини и исеченици при скокањето по крстот во Охрид

Press24 - 19.01.2013

Битката за крстот во осветените води на Охридското Езеро денеска заврши со неколку исеченици и посериозни смрзнатини Проблемот беше тоа што лицата кои се пријавија за скокање по крстот во Охридското ...

Крстот во Велес го фати Горан Иванов

Курир - 19.01.2013

Четириесет и седумгодишниот Горан Иванов од населбата Превалец имаше среќа прв да стигне до крстот фрлен од Малото мовче на реката Вардар во Велес. Митрополитот Повардарски г.

Кристијан Андреев го фати крстот во Нерези

А1 On - 19.01.2013

Скопјанецот Кристијан Андреев го фати крстот што денеска по повод големиот христијански празник, Богојавление-Водици, традиционално беше фрлен во водите на Вардар од Железниот мост кој е границата ...

Бабаче: Не планирав да скокам по крстот

А1 On - 19.01.2013

Јован Бабаче по петти пат го фати светиот крст. Тој во кратката изјава вели дека иако не планирал годинава да скока по крстот не можел да издржи бидејќи потрагата по него подолго траела.

Кристијан Андреев прв стигна до Светиот крст во скопско Нерези

Макфакс - 19.01.2013

Кристијан Андреев, годинава е среќникот кој успеа прв да стигне до крстот во осветените води на Вардар, на големиот христијански празник, Богојавление - Водици.

Светиот крст во Дебар го фати осмоодделенецот Цветко Митревски

Inpress - 19.01.2013

Дебар, 19. јануари 2013 (ИНПРЕС) По повод големиот православен празник Богојавление-Водици, намесникот на дебарската парохија Благоја Спировски Богојавленска литургија одржа во црквата „Света Петка“ ...

Дејан Арсовски од Драчево го фати крстот во Скопје

Сител - 19.01.2013

Триесет и петгодишниот Дејан Арсовски од Драчево успеа меѓу 173 учесници да го фати крстот во Вардар, што напладне од мостот кај „Холидеј ин“ го фрли архиепископот г.г. Стефан.

Македонските верници скокаа по богојавленскиот крст

Нетпрес - 19.01.2013

Денешниот голем празник Водици се прослави во секој крај од државата, традиционално со фрлање на крст во осветените води, во езеро, река или пак градскиот базен. Најмасовсно беше во Скопје и Охрид.

Стефан Ангеловски го фати крстот во Кратово

Сител - 19.01.2013

17-годишниот Стефан Ангеловски го фати богојавленскиот крст во Кратово. Крстот беше фрлен во осветените води на градскиот базен во Кратово, пред повеќе од илјада верници.

Николче Панов го фати крстот во Штип

Сител - 19.01.2013

По сончево и топло време во осветените води на градскиот базен во Штип по светиот крст скокнаа педесетина млади штипјани.

Светиот крст во Охрид по петти пат во рацете на Јован Бабачев

Сител - 19.01.2013

Повеќе од десет илјади верници и гости од Охрид, но и од земјата и од странство го следеа чинот на осветувањето на водите на Охридското Езеро и фрлањето на Светиот крст по повод празникот ...

Горан Иванов го фати крстот во Велес

Сител - 19.01.2013

47- годишниот Горан Иванов го фати крстот во Велес. Тој беше најсреќен годинава меѓу 100-тина пријавени. Две и пол децении Иванов скокал по светиот крст но годинава прв пат стигнал до него.

Крстот во Прилеп го фати Александар Велјановски

Курир - 19.01.2013

Дваесет и три годишниот Александар Велјановски годинава е најсреќниот прилечанец. Тој од водите на базенот во хотелот „Сонце“ во Прилеп денеска напладне го вати светиот крст меѓу рекордните 74 ...

Александар Вељановски го фати светиот крст во Прилеп

Сител - 19.01.2013

23-годишниот Александар Вељановски беше најсреќниот меѓу 74-цата кои во Прилеп скокнаа по светиот крст. Меѓу нив имаше и две девојки од 13 и 18 години.

Крстот во Охрид по петти пат кај Јован Бабаче од Варош

Сител - 19.01.2013

35- годишниот Јован Бабаче од Варош е најсреќниот кој го фати светиот крст од водите во Охридското езеро покрај многубројните скокачи.

Дарко Ѓорѓевски го фати крстот на Водици во Тетово

Сител - 19.01.2013

Во Тетово, централното одбележување на Водици се одржа во соборниот храм Свети свети Кирил и Методиј. Осветениот крст го спушти митрополитот полошко кумановски господин Кирил.

35-годишниот Дејан Арсовски го фати светиот крст во Скопје

Алфа - 19.01.2013

Светиот крст заврши во рацете на 35 годишниот Дејан Арсовски од Драчево. Денешниот именден на неговиот едногодишен син Војдан бил мотивот за прв пат да се пријави и да биде еден од 173-цата верници ...

Водици 2013 во Охрид

Алфа - 19.01.2013

Јован Бабаче, 35 годишниот варошанец по 5 –ти пат го извади крстот од осветените езерски води. “Воопшто не планирав да скокам годинава, но видов дека 20-тина минути безуспешно го бараат во ...

Во Австралија скокаа по крстот на 46 степени (ФОТО)

МКД - 19.01.2013

И Македонците во Австралија не ја забораваат македонската традиција. Таму, младите Македонци немаат проблем со хипотермијата како охриѓаните.

Облечен скокна од мост по крстот и не му го признаа (ВИДЕО)

МКД - 19.01.2013

Човеков комплет облечен се фрла од мостот во Нерези да го фати крстот, со шорткат. Нормално – го фаќа, и нормално – попот не му признава дека го фатил.

Во Скопје крстот го фати Дејан Арсовски

Inpress - 19.01.2013

Скопје, 19. јануари 2013 (ИНПРЕС) Триесет и петгодишниот Дејан Арсовски од Драчево успеа меѓу 173 учесници да го фати крстот во Вардар, што напладне од мостот кај „Холидеј ин“ го фрли архиепископот ...

Дејан Арсовски од Драчево го фати крстот во Скопје

МРТ - 19.01.2013

Триесет и петгодишниот Дејан Арсовски од Драчево успеа меѓу 173 учесници да го фати крстот во Вардар, што напладне од мостот кај „Холидеј ин“ го фрли архиепископот г.г. Стефан.

Дејан од Драчево го фати крстот во Скопје

Вечер Прес - 19.01.2013

Дејан Арсовски од Драчево е среќниот скопјанец кој го фати крстот во водите на Вардар. Како што истакна крстот го фатил прв пат, а се решил да скока по него поради неговиот син Војдан кој денес има ...

Што ќе се случува во Охрид на Водици

МК News - 19.01.2013

Охридските нуркачи го расчистија дното на езерото на потегот каде ќе се фрла Светиот крст со цел спречување на евентуални повреди на капачите, а екипи на „Охридски комуналец“ го светнаа градот за ...

Дејан од Драчево го фати крстот во водите на Вардар.

Денешен - 19.01.2013

Како што истакна крстот го фатил прв пат, а се решил да скока по него поради неговиот син Војдан кој денес има именден. Богојавленската литургија денес започна во 9 часот во црквата „Св.

Светиот крст по петти пат кај Јован Бабачев од Варош Охрид,

Локално - 19.01.2013

Јован Бабачев (35) од Варош беше најсреќниот од стотината верници кои денеска влегоа во осветените води на Охридското Езеро за да го фатат светиот крст.

Варошанецот Јован Бабаче го фати крстот во Охрид

Точка - 19.01.2013

Крстот ќе му донесе среќа и бериќет на Јован Бабаче од Варош. По речиси дваесетина минути барање на крстот во студените води на Охридското езеро, Јован Бабаче го извади од водата.

Дејан Арсовски од Драчево го фати крстот во Скопје

Либертас - 19.01.2013

Триесет и петгодишниот Дејан Арсовски од Драчево успеа меѓу 173 учесници да го фати крстот во Вардар, што напладне од мостот кај „Холидеј ин“ го фрли архиепископот г.г. Стефан.

Охрид-Светиот крст во рацете на Јован Бабаче

Вечер Прес - 19.01.2013

По неколку минутно барање,за што придонесоа брановите и заматената езерска вода, Јован Бабаче од Варош, беше најсреќниот кој меѓу над 1100- те капачи го фати светиот крст кој во осветените води на ...

Крстот фрлен за Водици во Охрид не е пронајден

Sky - 19.01.2013

Иако Тимотеј пред околу 10 минути го фрли крстот во водите на Охридското езеро, тој не е се уште пронајден. Можеби станува збор за метален крст кој е паднат на дното на езерото.

Се изгуби Крстот во Охрид

Република - 19.01.2013

Верниците кои се фрлија во Охридското езеро за да го фатат Крстот што го фрли Владиката Тимотеј се уште не можат да го најдат. Владиката, го фрли крстот пред 10 минути.

Обновено: Варошанец по 20 минути потрага го пронајде крстот во Охридското езеро

Sky - 19.01.2013

Во Охрид, по долга потрага по крстот, Јован Бабаче од Варош го фати крстот. Претходно околу 15 минути крстот кој беше фрлен од Владиката Тимотеј, не можеше да се пронајде затоа што стануваше збор за ...

Обновено: Варошанец по 15 минути потрага го пронајде крстот во Охрид

Sky - 19.01.2013

Во Охрид, по долга потрага по крстот, Јован Бабачев од Варош го фати крстот. Претходно околу 15 минути крстот кој беше фрлен од митрополитот Тимотеј, не можеше да се пронајде затоа што стануваше збор ...

Дејан Арсовски го фати крстот во Скопје

Sky - 19.01.2013

Меѓу 173 учесници, триесет и петгодишниот Дејан Арсовски од Драчево успеа да го фати крстот во Вардар. - Денеска скокам заради синот Војдан, кому му е именден и има една година и два месеца.

ВИДЕО: Јован Бабаче го фати крстот во Охридско езеро

Sky - 19.01.2013

35-годишниот Јован Бабаче од населбата Варош беше среќниот фаќач на светиот крст во водите на Охридското езеро за празникот Водиц оваа година. Бабаче по петти пат го фаќа крстот во езерските води.

Јован Бабачо го најде Крстот во Охрид (фотогалерија)

Република - 19.01.2013

Фото: Ѓорѓи Личовски По цели дваесет минути од фрлањето, Крстот што го фрли владиката Тимотеј е најден. Последен влезе да го бара Јован Бабачо од охридски Варош.

35 замрзнати за време на потрагата по крстот во Охрид

Либертас - 19.01.2013

Во вистинската битка да се фати светиот крст во Охридското езеро, триесет и пет фаќачи добиле сериозни смрзнатини, објавува весникот Вест.

70 прилепчани ќе скокаат по крстот за Водици

Sky - 19.01.2013

По повод празникот Богојавление -Водици, над 70 прилепчани, меѓу кои две девојки, ќе учествуваат во церемонијата со фрлање на крстот во водите на базенот при хотелот „Сонце“ во Прилеп.

176 верници ќе скокаат по крстот во Вардар

Точка - 19.01.2013

По крстот во осветените води на Вардар точно напладне ќе скокнат 176 верници, меѓу нив има повозрасни граѓани од над 60 години, а најмладиот учесник е 15-годишниот Филип Лазаревски.

Дејан од Драчево го фати крстот во Скопје – за мојот син, вели Дејан

МК News - 19.01.2013

Дејан Арсовски од Драчево е човекот кој денеска го фати крстот од осветените води на Вардар. Како што тој изјави, ова е прв пат да скока по крстот, а на ваков чекор се одлучил во чест на својот син ...

ГАЛЕРИЈА: Водици во Охрид – по 20 минути потрага, крстот го пронајде Јован Бабаче

Либертас - 19.01.2013

Преку фотографиите на МИА погледнете како помина денешното фрлање на крстот во водите на Охридското езеро во Охрид – најмасовното одбележување на овој празник во Македонија.

Повеќе смрзнати верници што скокаа по крстот во Охрид

Sky - 19.01.2013

Во битката да се фати светиот крст во Охридското езеро,триесет и пет фаќачи добиле сериозни смрзнатини, а причина за тоа била ладната вода, но и долготрајното барање на крстот на езерското дно кое ...

По 20 минути драма, Јован Бабаче го фати крстот во Охридското Езеро

Либертас - 19.01.2013

Иако владиката Тимотеј го имаше фрлено крстот во водите на Охридското езеро, никој го капачите повеќе од дваесетина минути не можеше да го најде.

Македонските верници скокаа по богојавленскиот крст

Точка - 19.01.2013

Денешниот голем празник Водици се прослави во секој крај од државата, традиционално со фрлање на крст во осветените води, во езеро, река или пак градскиот базен. Најмасовсно беше во Скопје и Охрид.

Дарко Јусуфов го фати крстот во Неготино

Sky - 19.01.2013

Триесет и тригодишниот Дарко Јусуфов од неготинското село Дуброво имаше најмногу среќа прв да стигне до светиот крст кој беше фрлен денеска во водите на Вардар на пепелишкиот мост кај Неготино.

Јован Бабачев од Варош по петти пат го фати светиот крст во Охрид

Бриф - 19.01.2013

Јован Бабачев (35) од Варош беше најсреќниот од стотината верници кои денеска влегоа во осветените води на Охридското Езеро за да го фатат светиот крст.

Во Охрид Светиот крст го фати Јован Бабаче

Тера - 19.01.2013

По неколку минутно барање за што придонесоа брановите и заматената езерска вода, Јован Бабаче од Варош, беше најсреќниот меѓу над 1100-те капачи го фати светиот крст кој во осветените води на ...

Фрлање на Крст во Охрид во 1941 година (видео)

Република - 19.01.2013

Како се фрлал Крстот во 1941 година во Охрид. Ова видео покажува декам и војната не и може ништо на ...

Фото: Кристијан Андреев го фати крстот во Нерези

Скопје инфо - 19.01.2013

Кристијан Андреев, е нашиот сограѓанин кој успеа да го фати крстот во осветените води на Вардар, на големиот христијански празник, Богојавление- Водици.

Скопјанецот Дејан: За син ми го фатив крстот

Точка - 19.01.2013

Дејан Арсовски од Драчево е среќниот скопјанец кој денеска го фати крстот во осветените води на Вардар. Тој изјави дека за син му Војдан, кој денес го слави својот именден го фатил светиот крст.

Горно Маало го одбележа празникот Водокрст

Денешен - 19.01.2013

Викарниот епископ лешочки г. Јосиф чиночалствуваше со светата божествена литургија по повод осветувањето на водите и фрлањето на крстот што денеска на празникот Водокрст се одржа во црквата Света ...

Празникот Водоци одбележан во Кавадарци и кавадаречко

Денешен - 19.01.2013

Деветнаесет годишниот прилепчанец Александар Ристески го фати светиот крст кој денеска беше фрлен во водите на реката „Луда Мара” во центарот на Кавадарци.

Водици одбележан во Битола и битолско

Денешен - 19.01.2013

Православните верници од преспанско-пелагониската епархија продолжувајќи ја традицијата на христијанскиот празник Водици, денеска во голем број присуствуваа во црквите каде што се одржа свеченот чин ...

(ВИДЕО) ОХРИД: Скокна по дваесет минути и пак Јован го фати крстот

Бриф - 19.01.2013

Пред повеќе од 10.000 верници крстот во осветените води го фрли владиката Дебарско-кичевски г.Тимотеј. По дваесетина минути барање крстот по петти пат го пронајде Бабачев.

Димче Ашталкоски го фати крстот во Црн Дрим

Денешен - 19.01.2013

Дваесет и шестгодишниот Димче Ашталкоски од Струга прв упеа да доплива до чесниот крст што владиката дебарско-кичевски Тимотеј денеска на православниот празник Богојавление – Водици го фрли во ...

Нема мучки во фаќањето на крстот во Охрид. Варошани се вешти рибари!

Либертас - 19.01.2013

И оваа година како со години на ред крстот отиде во рацете на Варошанец,овој пат кај Јован Бабаче. Реакциите на охриѓани дека владиката Тимотеј го мести секоја година да го фати некој од тајфата ...

Крстот во Куманово го фати Миодраг Јовановски

Денешен - 19.01.2013

Верниците во кумановско денеска масовно го одбележуваат верзскиот празник Богојавление. Во сите цркви во кумановско се оддржа богојавленска литургија, каде верниците се помолија за здравје, пресекоа ...

Крстот во Неготино го фати Дарко Јусуфов

Денешен - 19.01.2013

Триесет и тригодишниот Дарко Јусуфов од неготинското село Дуброво имаше најмногу среќа прв да стигне до светиот крст кој беше фрлен денеска во водите на Вардар на пепелишкиот мост кај Неготино.

Девојки го фатија крстот во Србија (Видео/Фото)

МК News - 19.01.2013

Во ладните води на реката Морава во Чачак скокнаа 81 пливач, но до крстот прва стаса единствената девојка меѓу нив – Марија Петковиќ.

Дејан Арсовски од Драчево го фати Крстот во Вардар

Република - 19.01.2013

Ова е за мојот син, Војдан, на кого денес му именден. Првпат скокам по крстот, рече Дејан Арсовски од скопската населба Драчево, кој пред малку го фати Крстот што го фрли Архиепископот Стефан.

Горан Иванов го фати крстот во Велес

Денешен - 19.01.2013

Четириесет и седумгодишниот Горан Иванов од населбата Превалец имаше среќа прв да стигне до крстот фрлен од Малото мовче на реката Вардар во Велес. Митрополитот Повардарски г.

Во Могила извлечен крстот од Шемница

Тера - 19.01.2013

Вековната трaдиција со фрлањето на крстот денеска се продолжи во Могила.По утринската служба во цркавата Свети Архнагел Михаил, верниците се упратија кон реката Шемница, каде 20-на верници се бореа ...

Минатогодишниот среќник пак го фати крстот

Тера - 19.01.2013

Пред илјадници векови на денешен ден, реката Јордан се повлече заедно со морето, кога спасителот наш Исус Христос влезе во неговите води да биде крстен од раката на Свети Јован, денеска е ...

Дејан од Драчево го фати крстот во Скопје

Скопје инфо - 19.01.2013

Дејан Арсовски од Драчево е среќниот скопјанец кој го фати крстот во водите на Вардар. Како што истакна крстот го фатил прв пат, а се решил да скока по него поради неговиот син Војдан кој денес има ...

Крстот во Прилеп го фати Александар Велјановски

Денешен - 19.01.2013

Дваесет и три годишниот Александар Велјановски годинава е најсреќниот прилечанец. Тој од водите на базенот во хотелот „Сонце“ во Прилеп денеска напладне го вати светиот крст меѓу рекордните 74 ...

Во Гевгелија крстот го фати Илија Георгиев

Денешен - 19.01.2013

Богојавленското празнување во Гевгелија и потопувањето на Светиот крст во реката Вардар го проследија околу 3.000 верници меѓу кои и претседателот на државата Ѓорѓе Иванов со сопругата и ...

Видео: По 20 мин барање крстот во Охрид 5-ти пат кај Јован – 35 измрзнати

МК News - 19.01.2013

По петти пат оваа година крстот во водите на Охридското езеро во фати 35-годишниот Јован Бабачев од Варош. Пред повеќе од 10.000 верници крстот во осветените води го фрли владиката Дебарско-кичевски ...

Во Охрид Светиот крст во рацете на Јован Бабаче

Денешен - 19.01.2013

По неколку минутно барање,за што придонесоа брановите и заматената езерска вода, Јован Бабаче од Варош, беше најсреќниот кој меѓу над 1100- те капачи го фати светиот крст кој во осветените води на ...

Драчевецот Дејан Арсовски го фати крстот во Скопје

Бриф - 19.01.2013

Триесет и петгодишниот Дејан Арсовски од Драчево го фати крстот во водите на Вардар, што напладне од мостот кај „Холидеј ин“ го фрли архиепископот г.г. Стефан.

За неколку минути ќе се фрли Крстот во Охрид

Република - 19.01.2013

Утрово ќе биде фрлен Крстот во Охридското езеро од градското пристаниште. Крстот ќе го фрли владиката Тимотеј. Традиционално прво се фрла во Охрид, а во 12 часот во Скопје, во реката ...

Во Охрид дваесет минути се бараше крстот

Н.Македонија - 19.01.2013

Јован Бабачев (35) од Варош беше најсреќниот од стотината верници кои денеска влегоа во осветените води на Охридското Езеро за да го фатат светиот крст.

Сѐ е подготвено за Водици

Н.Македонија - 19.01.2013

Празникот Водици се слави уште од 2 век и е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител, а фаќањето на крстот значи ...

Крстот во Скопје кај Дејан Арсовски

Н.Македонија - 19.01.2013

Драчевчанецот Дејан Арсовски прв успеа да дојде до светиот крст што беше положен во водите на Вардар по повод христијанскиот празник Водици Тој прв пат учествува во оваа манифестацијата.

Дејан Арсовски од Драчево го фати крстот во Скопје

eReporter - 19.01.2013

Дејан Арсовски од скопско Драчево денеска го фати крстот фрлен во водите на реката Вардар во Скопје по повод празникот Богојавление Христово Водици.

Утре е верскиот празник Богојавление – Водици

Канал5 - 18.01.2013

Според Библијата, на утрешниот ден е крстен синот Божји - Исус Христос во реката Јордан и во спомен на тој чин, над 170 верници ќе скокнат по крстот во реката Вардар.

Водици во Скопје: по крстот во Вардар ќе скокнат околу 200 верници

МКД - 18.01.2013

Повеќе од 170 пријавени верници в сабота, од мостот кај хотелот „Холидеј Ин“ ќе се обидат да го фатат светиот крст, кој во водите на реката Вардар ќе го фрли поглаварот на Македонската православна ...

Најмладиот скокач по крстот има 15 години

Нетпрес - 18.01.2013

Со своите само 15 години, Филип Лазаревски е подготвен да скока по крстот во студените води на Вардар, објави весникот Нова Македонија, кој е организатор на утрешното чествување на празникот Водици.

Запознајте се со најмладиот скокач по крстот - Филип има само 15 години

Press24 - 18.01.2013

На само 15 години, скопјанецот Филип Лазаревски е подготвен да скокне во студените води на Вардар за да го фати светиот крст, објавува организаторот на чествувањето на празникот Водици, Нова ...

Тетовско Горно Маало го одбележа празникот Водокрст, ден пред Водици

Сител - 18.01.2013

Викарниот епископ лешочки г. Јосиф чиночалствуваше со светата божествена литургија по повод осветувањето на водите и фрлањето на крстот што денеска на празникот Водокрст се одржа во црквата Света ...

Струга во знакот на Водици, течат последните подготовки

Inpress - 18.01.2013

Струга, 18. јануари 2013 (ИНПРЕС) Годинава кумовите за Водици во Струга Перо Петкоски и Ѓоко Илоски најавуваат достојно одбележување на овој голем христијански празник.

Дарко Јовановски го фати крстот во Тетово

Сител - 18.01.2013

По повод Водокрст денот на крштевањето на народот од Свети Јован Крстител, на ден пред Водици во тетовската црква Света Богородица традиционално се извршува спуштање на осветен крст.

Празникот Водокрст традиционално се одбележува во тетовско Горно Маало

Курир - 18.01.2013

Викарниот епископ лешочки г. Јосиф чиночалствуваше со светата божествена литургија по повод осветувањето на водите и фрлањето на крстот што денеска на празникот Водокрст се одржа во црквата Света ...

Тетовци традиционално скокаа по светиот крст на Водокрст

Алфа - 18.01.2013

Црквата Св.Богородица во Тетово и годинава собра голем број верници за денешниот празник Водокрст.Традиционално,светиот крст во оваа црква се фрла денеска, ден пред големиот христијански празник ...

Најмладиот скокач по крстот има 15 години

Точка - 18.01.2013

Со своите само 15 години, Филип Лазаревски е подготвен да скока по крстот во студените води на Вардар, објави весникот Нова Македонија, кој е организатор на утрешното чествување на празникот Водици.

Околу 200 верници утре ќе скокаат по крстот во Вардар

Sky - 18.01.2013

По светиот крст кој ќе се фрла во водите на реката Вардар од страна на поглаварот на Македонската православна црква г.г. Стефан ќе скокаат повеќе од 170 пријавени верници в сабота.

Богојавленската литургија и фрлање на крстот оваа сабота во Скопје

Скопје инфо - 18.01.2013

Над 170 пријавени верници в сабота, од мостот кај хотелот „Холидеј Ин“ ќе се обидат да го фатат светиот крст, кој во водите на реката Вардар ќе го фрли поглаварот на Македонската православна црква ...

ВИДЕО: Филип најмладиот учесник на Водици 2013

Н.Македонија - 18.01.2013

Филип Лазаревски има 15 години и е најмладиот пријавен учесник на утрешната манифестација Водици 2013, на која ќе се обиде да го фати крстот што Ќе биде положен во водите на Вардар Ученик е во втора ...

Преку 170 лица ќе скокнат по светиот крст во водите на Вардар во Скопје

Канал5 - 17.01.2013

Над 170 пријавени верници в сабота, од мостот кај хотелот „Холидеј Ин“ ќе се обидат да го фатат светиот крст, кој во водите на реката Вардар ќе го фрли поглаварот на Македонската православна црква ...

Преку 170 лица ќе скокнат по светиот крст во водите на Вардар во Скопје

Дневник - 17.01.2013

Над 170 пријавени верници в сабота, од мостот кај хотелот „Холидеј Ин“ ќе се обидат да го фатат светиот крст, кој во водите на реката Вардар ќе го фрли поглаварот на Македонската православна црква ...

Апарати за домаќинство за среќникот што ќе го фати крстот

Дневник - 17.01.2013

Фрижидер, машина за перење алишта, микробранова печка, телевизор, правосмукалка и златен накит ќе му подари семејството на кумот Мите Јовановски на среќникот што ќе го фати осветениот крст што г.г.

Над 170 лица ќе скокаат по крстот во Вардар на Водици

Кирилица - 17.01.2013

Над 170 лица ќе скокаат по крстот во Вардар на Водици Повеќе од 170 пријавени верници в сабота, од мостот кај хотелот „Холидеј Ин“ ќе се обидат да го фатат светиот крст, кој во водите на реката ...

Над 170 лица ќе скокнат по светиот крст во водите на Вардар во Скопје

А1 On - 17.01.2013

Над 170 пријавени верници в сабота, од мостот кај хотелот „Холидеј Ин“ ќе се обидат да го фатат светиот крст, кој во водите на реката Вардар ќе го фрли поглаварот на Македонската православна црква ...

Преку 170 лица ќе скокнат по светиот крст во водите на Вардар во Скопје

Сител - 17.01.2013

Над 170 пријавени верници в сабота, од мостот кај хотелот „Холидеј Ин“ ќе се обидат да го фатат светиот крст, кој во водите на реката Вардар ќе го фрли поглаварот на Македонската православна црква ...

Над 170 лица ќе скокаат по крстот во Скопје

Курир - 17.01.2013

Над 170 пријавени верници в сабота, од мостот кај хотелот „Холидеј Ин“ ќе се обидат да го фатат светиот крст, кој во водите на реката Вардар ќе го фрли поглаварот на Македонската православна црква ...

Преку 170 лица ќе скокнат по светиот крст во водите на Вардар во Скопје

МРТ - 17.01.2013

Над 170 пријавени верници в сабота, од мостот кај хотелот „Холидеј Ин“ ќе се обидат да го фатат светиот крст, кој во водите на реката Вардар ќе го фрли поглаварот на Македонската православна црква ...

Над 170 верници во сабота ќе се фрлат во Вардар по светиот крст

Press24 - 17.01.2013

Во сабота, над 170 пријавени верници од мостот кај хотелот „Холидеј Ин“ ќе се обидат да го фатат светиот крст, кој во водите на реката Вардар ќе го фрли поглаварот на Македонската православна црква ...

Над 170 верници ќе се фрлат по крстот во Вардар

+инфо - 17.01.2013

Оваа година над 170 верници се пријавиле за учество во обидот да се фати светиот крст кој во сабота во водите на реката Вардар, кај хотелот „Холидеј Ин“, ќе го фрли поглаварот на Македонската ...

Преку 170 лица ќе скокнат по светиот крст во водите на Вардар во Скопје

Локално - 17.01.2013

Над 170 пријавени верници в сабота, од мостот кај хотелот „Холидеј Ин“ ќе се обидат да го фатат светиот крст, кој во водите на реката Вардар ќе го фрли поглаварот на Македонската православна црква ...

170 верници ќе скокаат по крстот во Вардар

Република - 17.01.2013

Предвидено е да биде украсен и мостот со балони полни со хелиум наредени во форма на крст, кои потоа ќе бидат пуштени во воздухот заедно со јато гулаби Над 170 пријавени верници во сабота од мостот ...

Над 170 верници во сабота ќе скокаат по крстот во водите на Вардар во Скопје

Либертас - 17.01.2013

Над 170 пријавени верници в сабота, од мостот кај хотелот „Холидеј Ин“ ќе се обидат да го фатат светиот крст, кој во водите на реката Вардар ќе го фрли поглаварот на Македонската православна црква ...

Преку 170 лица ќе скокнат по светиот крст во водите на Вардар

Денешен - 17.01.2013

Над 170 пријавени верници в сабота, од мостот кај хотелот „Холидеј Ин“ ќе се обидат да го фатат светиот крст, кој во водите на реката Вардар ќе го фрли поглаварот на Македонската православна црква ...

Над 170 лица ќе скокнат по светиот крст во водите на Вардар на Водици

Бриф - 17.01.2013

Во сабота на Водици од мостот кај „Холидеј Ин“ ќе се обидат крстот да го фатат над 170 верници. Литургијата ќе започне во 9 часот во црквата „Св.

По крстот ќе скокаат 173 лица

Н.Македонија - 17.01.2013

Секоја година за манифестацијата за Богојавление-Водици се пријавуваат сѐ повеќе учесници, од кои и годинава се обидовме да издвоиме неколкумина со интересни приказни Филип Лазаревски е најмладиот ...

Kрстот во Ѓорче ќе се фрла во Лепенец и во Вардар

Дневник - 16.01.2013

И оваа година во општината Ѓорче Петров, по повод христијанскиот празник Богојавление- Водици, крстот е предвидено да се фрла на две локации.

Во Ѓорче Петров крстот ќе се фрла во Лепенец и Вардар

Локално - 16.01.2013

По повод Богојавление (Водици) традиционално во општина Ѓорче Петров и оваа година крстот ќе се фрла на две локации. Првата локација ќе биде на реката Лепенец во Волково, кај последна автобуска ...

За Водици крстот ќе се фрла во Лепенец и Вардар

МК News - 16.01.2013

По повод христијанскиот празник Богојавление (Водици) традиционално и оваа година во општината Ѓорче Петров крстот ќе се фрла на две локации.

Сѐ почнало во Константинопол

Н.Македонија - 16.01.2013

На овој ден уште во минатото се осветувале водите, а верниците ја пиеле водата или, пак, ја користеле за лекување болести Од минатогодишната централна манифестација во Скопје ТРАДИЦИЈА ЗА ПРАЗНУВАЊЕ ...

Во Ѓорче Петров крстот ќе се фрла во Лепенец и Вардар

Канал5 - 15.01.2013

По повод Богојавление (Водици) традиционално во општина Ѓорче Петров и оваа година крстот ќе се фрла на две локации. Првата локација ќе биде на реката Лепенец во Волково, кај последна автобуска ...

Во Ѓорче крстот ќе се фрла во Лепенец и Вардар

Сител - 15.01.2013

По повод Богојавление, Водици традиционално во општина Ѓорче Петров и оваа година крстот ќе се фрла на две локации, соопшти општината.

Пендов: Нема да се признае нечесно фаќање на крстот

А1 On - 15.01.2013

Поучени од онашто се случуваше минатите години кога за време на фрлањето на крстот во водите на Охридското езеро за време на празникот Водици, присутните на Градското пристаниште многу често со ...

Крстот во Ѓорче Петров ќе се фрла во Лепенец и Вардар

А1 On - 15.01.2013

Во општина Ѓорче Петров и оваа година по повод празникот Богојавление (Водици) традиционално крстот ќе се фрла на две локации.

Крстот во Ѓорче Петров ќе се фрла во Лепенец и Вардар

Sky - 15.01.2013

Во општина Ѓорче Петров и оваа година по повод празникот Богојавление (Водици) традиционално крстот ќе се фрла на две локации.

За Водици крстот ќе се фрла во Лепенец и Вардар

Вечер Прес - 15.01.2013

По повод христијанскиот празник Богојавление (Водици) традиционално и оваа година во општината Ѓорче Петров крстот ќе се фрла на две локации.

Охриѓани масовно се подготвуваат за Водици и за Гинисовиот рекорд

+инфо - 14.01.2013

Охриѓани масовно се подготвуваат за големиот верски празник Водици (19 јануари) ден на кој традиционално во водите на Охридско Езеро од Градското пристаниште ќе биде фрлен светиот крст.