TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Исламска држава се заканува со терор на Балканот

Deutsche Welle - 12.06.2015

Западен Балкан станува порта за џихадистите. Паролите на ИД наидуваат особено на плодна почва во Косово и БиХ. Регионот е омилен и како транзитна рута. Сега ИД се заканува со терор на Балканот и врбува борци од регионот.

Колку Македонци има меѓу терористите од ИСИЛ – еве од каде регрутираат најмногу борци

МК News - 12.06.2015

Изминатата година, повеќе од 500 доброволци од просторите на поранешна СФРЈ се приклучиле во редовите на Исламската држава (ИД) во Ирак и Сирија. Според најновото истражување кое го спровел Меѓународниот центар за студии на радикализам при Кралскиот ...

ИД уништи два воени авиона во либиска база

24 Вести - 11.06.2015

Џихадистичката група Исламска држава (ИД) соопшти дека уништила два воени авиона во воздухопловната база, која ја презеде под своја контрола, во близина на либискиот град Сирт. ИД објави снимки на интернет, на кои може да се видат двата уништени ...

САД разгледуваат можност за нов оперативен центар во Ирак

А1 On - 11.06.2015

САД планираат создавање на нов воен оперативен центар во Анбар и во други места во Ирак, во рамки на унапредување на борбата против групата Исламска држава (ИД), изјави денеска командантот на здружениот Генералштаб, генерал Мартин Демпси.

САД: Околу 180 Американци се обиделе да и се приклучат на ИД

А1 On - 11.06.2015

Околу 180 американски државјани се обиделе да и се приклучат на џихадистичката група Исламска држава (ИД), изјави денеска заменик-советникот на претседателот на САД, Барак Обама за национална безбедност, Бен Родс.

ФОТО: Од каде ИСИЛ регрутира најмногу борци и колку доаѓаат од Македонија?

Денешен - 11.06.2015

Изминатата година, повеќе од 500 доброволци од просторите на поранешна СФРЈ се приклучиле во редовите на Исламската држава (ИД) во Ирак и Сирија. Според најновото истражување кое го спровел Меѓународниот центар за студии на радикализам при Кралскиот ...

На “Исламската држава” се обиделе да и се приклучат 180 Американци

Локално - 11.06.2015

Околу 180 Американци направиле обид да се приклучат на “Исламска држава” (ИД), изјави заменик-советникот на претседателот за национална безбедност Бен Родс. Тој истакна дека “вкупниот број на членови на идентификацијата се околу 20-30 илјади”.

Оваа мапа ви открива: Од каде ИСИС регрутира најмногу борци и колку доаѓаат од Македонија?

Точка - 11.06.2015

Изминатата година, повеќе од 500 доброволци од просторите на поранешна СФРЈ се приклучиле во редовите на Исламската држава во Сирија и Ирак. Според најновото истражување кое го спровел Меѓународниот центар за студии на радикализам при Кралскиот ...

САД разгледуваат можност за нов оперативен центар во Ирак

Република - 11.06.2015

САД планираат создавање на нов воен оперативен центар во Анбар и во други места во Ирак, во рамки на унапредување на борбата против групата Исламска држава (ИД), изјави денеска командантот на здружениот Генералштаб, генерал Мартин Демпси.

Колку борци регрутира ИД од Македонија? (ФОТО)

Република - 11.06.2015

Изминатата година, повеќе од 500 доброволци од просторите на поранешна СФРЈ се приклучиле во редовите на Исламската држава (ИД) во Ирак и Сирија. Според најновото истражување кое го спровел Меѓународниот центар за студии на радикализам при Кралскиот ...

Американци се обиделе да и се приклучат „Исламската држава”

Денешен - 11.06.2015

Околу 180 Американци направиле обид да се приклучат на “Исламска држава” (ИД), изјави заменик-советникот на претседателот за национална безбедност Бен Родс. Тој истакна дека “вкупниот број на членови на идентификацијата се околу 20-30 илјади”.

ИСИС со поддршка на луѓето на Гадафи го заземала градот Сирт?

Канал5 - 10.06.2015

Групата „Исламска држава“објави дека го зазела либискиот град Сирт, чиј аеродром е веќе под нејзина контрола од крајот на мај, како и соседната термоцентрала, пренесува американскиот центар за надзор на исламистичките вебстраници (SITE).

Околу 180 Американци се обиделе да и се приклучат на ИД

Press24 - 10.06.2015

Околу 180 американски државјани се обиделе да и се приклучат на џихадистичката група Исламска држава (ИД), изјави денеска заменик-советникот на претседателот на САД, Барак Обама за национална безбедност, Бен Родс.

Околу 180 Американци се обиделе да и се приклучат на ИД

+инфо - 10.06.2015

Околу 180 американски државјани се обиделе да и се приклучат на џихадистичката група Исламска држава (ИД), изјави денеска заменик-советникот на претседателот на САД, Барак Обама за национална безбедност, Бен Родс.

Џихадистите тврдат дека го освоила либискиот град Сирт

Вечер Прес - 10.06.2015

Белата куќа ќе разгледува нови начини на кои коалицијата од западните земји, може да и помогне на ирачката армија да ја победи терористичката групација Исламска држава Либискиот огранок на џихадистичката група Исламска држава (ИД) соопшти дека ...

Околу 180 Американци се обиделе да и се приклучат на ИД

Република - 10.06.2015

Околу 180 американски државјани се обиделе да и се приклучат на џихадистичката група Исламска држава (ИД), изјави денеска заменик-советникот на претседателот на САД, Барак Обама за национална безбедност, Бен Родс.

„Њујорк тајмс“: САД имаат важни податоци за структурата и активностите на ИД

Вест - 09.06.2015

Американските разузнавачки служби се здобиле со мошне важни информации за раководната структура, финансиските дејности и мерките за безбедност на групацијата Исламска држава, пишува весникот „Њујорк тајмс“.

ИД тврди дека го освоила либискиот град Сирт

Утрински - 09.06.2015

Либискиот огранок на џихадистичката група Исламска држава (ИД) соопшти дека нејзини борци презеле контрола врз градот Сирт во централниот дел на медитеранскиот брег на Либија. Тврдењето на ИД за освојување на Сирт следи откако претходно денеска ...

„Њујорк тајмс“: САД имаат важни податоци за структурата и активностите на ИД

+инфо - 09.06.2015

Американските разузнавачки служби се здобиле со мошне важни информации за раководната структура, финансиските дејности и мерките за безбедност на групацијата Исламска држава, пишува весникот „Њујорк тајмс“.

ИД зазеде електроцентрала од која се напојува со струја централна и западна Либија

А1 On - 09.06.2015

Исламска држава зазеде електроцентрала на запад од либискиот град Сирт која ја снабдува со електрична енергија централна и западна Либија, јавија западни медиуми повикувајќи се на либиски воен извор.

Нови воздушни напади врз позиции на ИД во Ирак и Сирија

Алфа - 09.06.2015

Авиони на меѓународната антиисламистичката коалиција предводена од САД, во изминативе 24 часа извршија 23 водушни напади врз позиции на џихадистичка група Исламска држава (ИД) на териториите на Ирак и Сирија, соопшти денеска американската Армија.

Нови воздушни напади врз позиции на ИД во Ирак и Сирија

+инфо - 09.06.2015

Авиони на меѓународната антиисламистичката коалиција предводена од САД, во изминативе 24 часа извршија 23 водушни напади врз позиции на џихадистичка група Исламска држава (ИД) на териториите на Ирак и Сирија, соопшти денеска американската Армија.

ИД зазеде електроцентрала во Либија

Кирилица - 09.06.2015

Исламска држава зазеде електроцентрала на запад од либискиот град Сирт, која ја снабдува со електрична енергија централна и западна Либија, јавија западни медиуми повикувајќи се на либиски воен извор.

„Њујорк тајмс“: САД имаат важни податоци за структурата и активностите на ИД

Алфа - 09.06.2015

Тоа се случило по анализа на материјали, одземени при операција на специјалните единици минатиот месец, во која беше убиен лидерот на терористичката организација во источна Сирија, додава весникот.

ИД зазеде електроцентрала од која се напојува со струја централна и западна Либија

Нетпрес - 09.06.2015

Исламска држава зазеде електроцентрала на запад од либискиот град Сирт која ја снабдува со електрична енергија централна и западна Либија, јавија западни медиуми повикувајќи се на либиски воен извор.

ИД зазеде електроцентрала која ја напојува со струја централна и западна Либија

Курир - 09.06.2015

Исламска држава зазеде електроцентрала на запад од либискиот град Сирт, која ја снабдува со електрична енергија централна и западна Либија, јавија западни медиуми повикувајќи се на либиски воен извор.

ИД зароби 88 христијански мигранти од Еритреја

Локално - 09.06.2015

Киднапирани се 88 христијански еритрејски мигранти во Либија, од страна на џихадистите од ИД, потврдија за FoxNews извори од американското разузнавање. Тие го пресретнале камионот со мигранти во близина на Триполи, минатата недела.

ИД зазеде електроцентрала од која се напојува со струја централна и западна Либија

Точка - 09.06.2015

Исламска држава зазеде електроцентрала на запад од либискиот град Сирт која ја снабдува со електрична енергија централна и западна Либија, јавија западни медиуми повикувајќи се на либиски воен извор.

ИД зазеде електрична централа во близина на либискиот град Сирт

Локално - 09.06.2015

Борци на “Исламска држава” презеле електрична централа западно од либискиот град Сирт, соопшти Reuters, повикувајќи се на извори од либиската армија и од самата исламистичка група. “Централата е преземена.

ИД зазеде електроцентрала од која се напојува со струја централна и западна Либија

Денешен - 09.06.2015

Исламска држава зазеде електроцентрала на запад од либискиот град Сирт која ја снабдува со електрична енергија централна и западна Либија, јавија западни медиуми повикувајќи се на либиски воен извор.

ИД тврди дека го освоила либискиот град Сирт

Н.Македонија - 09.06.2015

Либискиот огранок на џихадистичката група Исламска држава (ИД) соопшти дека нејзини борци презеле контрола врз градот Сирт во централниот дел на медитеранскиот брег на Либија. Тврдењето на ИД за освојување на Сирт следи откако претходно денеска ...

Нови воздушни напади врз позиции на ИД во Ирак и Сирија

Н.Македонија - 09.06.2015

Авиони на меѓународната антиисламистичката коалиција предводена од САД, во изминативе 24 часа извршија 23 водушни напади врз позиции на џихадистичка група Исламска држава (ИД) на териториите на Ирак и Сирија, соопшти денеска американската Армија.

Белгија се повлекува од меѓународната мисија против ИД

Алсат-М - 08.06.2015

Белгија ќе го прекине до крајот на јуни учеството во операцијата на меѓународната коалиција против терористите од групата „Исламска држава“, изјави министерот за надворешни работи Дидие Рејндерс, јавува БТА.

Џон Ален: Меѓународната коалиција ќе ја победи ИД

А1 On - 08.06.2015

Специјалниот пратеник на американскиот претседател Барак Обама на меѓународната коалиција за борба против групата Исламска држава, генерал Џон Ален, пред денешната посета на Босна и Херцеговина изјави дека меѓународната заедница со заедничко ...

Белгија нема да учествува во меѓународната мисија против ИД

Нетпрес - 08.06.2015

Белгија ќе го прекине до крајот на јуни учеството во операцијата на меѓународната коалиција против терористите од групата „Исламска држава“, изјави министерот за надворешни работи Дидие Рејндерс, јавува МИА.

Белгија се повлекува од меѓународната мисија против ИД

А1 On - 08.06.2015

Белгија ќе го прекине до крајот на јуни учеството во операцијата на меѓународната коалиција против терористите од групата „Исламска држава“, изјави министерот за надворешни работи Дидие Рејндерс, јавува БТА.

БОРБА ПРОТИВ ИД: Белгија се повлекува од меѓународната мисија

Телеграф - 08.06.2015

Белгија ѝ се приклучи на коалицијата минатиот септември, откако во Јордан испрати 120 војници и шест авиони „Ф-16“ за воздушни напади на цели во Ирак. Белгиските авиони учествуваат со пет проценти во нападите врз ИД Белгија ќе го прекине до крајот ...

Џон Ален: Меѓународната коалиција ќе ја победи ИД

Нетпрес - 08.06.2015

Меѓународната заедница со заедничко дејствување ќе победи во борбата против Исламската држава, иако тоа може да биде долга борба. Ова го изјави Џон Ален, специјалниот пратеник на американскиот претседател Барак Обама на меѓународната коалицијаза ...

Белгија се повлекува од меѓународната мисија против ИД

+инфо - 08.06.2015

Белгија ќе го прекине до крајот на јуни учеството во операцијата на меѓународната коалиција против терористите од групата „Исламска држава“, изјави министерот за надворешни работи Дидие Рејндерс, јавува БТА.

Белгија се повлекува од меѓународната мисија против ИД

Сител - 08.06.2015

Белгија ќе го прекине до крајот на јуни учеството во операцијата на меѓународната коалиција против терористите од групата „Исламска држава“, изјави министерот за надворешни работи Дидие Рејндерс, јавува БТА.

Џон Ален: Меѓународната коалиција ќе ја победи ИД

Сител - 08.06.2015

Специјалниот пратеник на американскиот претседател Барак Обама на меѓународната коалиција за борба против групата Исламска држава, генерал Џон Ален, пред денешната посета на Босна и Херцеговина изјави дека меѓународната заедница со заедничко ...

Џон Ален: Меѓународната коалиција ќе ја победи ИД

+инфо - 08.06.2015

Специјалниот пратеник на американскиот претседател Барак Обама на меѓународната коалиција за борба против групата Исламска држава, генерал Џон Ален, пред денешната посета на Босна и Херцеговина изјави дека меѓународната заедница со заедничко ...

Белгија се повлекува од меѓународната мисија против ИД

Денешен - 08.06.2015

Белгија ќе го прекине до крајот на јуни учеството во операцијата на меѓународната коалиција против терористите од групата „Исламска држава“, изјави министерот за надворешни работи Дидие Рејндерс, јавува БТА.

Џон Ален: Меѓународната коалиција ќе ја победи ИД

Точка - 08.06.2015

Меѓународната заедница со заедничко дејствување ќе победи во борбата против Исламската држава, иако тоа може да биде долга борба. Ова го изјави Џон Ален, специјалниот пратеник на американскиот претседател Барак Обама на меѓународната коалицијаза ...

Белгија се откажува од мисијата против “Исламска држава”, нема пари

Локално - 08.06.2015

Белгија ќе го прекине до крајот на јуни учеството во операцијата на меѓународната коалиција против терористите од “Исламска држава”. Ова го соопшти министерот за надворешни работи Дидие Рејндерс, цитиран од агенциите.

Белгија се повлекува од меѓународната мисија против ИД

Вечер Прес - 08.06.2015

Белгија ќе го прекине до крајот на јуни учеството во операцијата на меѓународната коалиција против терористите од групата „Исламска држава" Белгија ќе го прекине до крајот на јуни учеството во операцијата на меѓународната коалиција против ...

Белгија нема да учествува во меѓународната мисија против ИД

Точка - 08.06.2015

Белгија ќе го прекине до крајот на јуни учеството во операцијата на меѓународната коалиција против терористите од групата "Исламска држава", изјави министерот за надворешни работи Дидие Рејндерс, јавува МИА.

Џон Ален: Меѓународната коалиција ќе ја победи ИД

Република - 08.06.2015

Специјалниот пратеник на американскиот претседател Барак Обама на меѓународната коалиција за борба против групата Исламска држава, генерал Џон Ален, пред денешната посета на Босна и Херцеговина изјави дека меѓународната заедница со заедничко ...

Белгија се повлекува од мисијатa против ИД

Република - 08.06.2015

Белгија ќе го прекине до крајот на јуни учеството во операцијата на меѓународната коалиција против терористите од групата „Исламска држава“, изјави министерот за надворешни работи Дидие Рејндерс.

Џон Ален: Меѓународната коалиција ќе ја победи ИД

Вечер Прес - 08.06.2015

Специјалниот пратеник на американскиот претседател Барак Обама на меѓународната коалиција за борба против групата Исламска држава, генерал Џон Ален, изјави дека меѓународната заедница со заедничко дејствување ќе победи во борбата против оваа ...

Белгија се повлекува од меѓународната мисија против ИД

Н.Македонија - 08.06.2015

Белгија ќе го прекине до крајот на јуни учеството во операцијата на меѓународната коалиција против терористите од групата „Исламска држава“, изјави министерот за надворешни работи Дидие Рејндерс, јавува БТА Според Рејндерс буџетот на министерството ...