TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во ОБСЕ загрижени за приведените, но не и за загинатиот и за повредениот полицаец

Вест - 27.01.2001

ЕВРОПСКАТА МИСИЈА (НЕ) САКА ДА ЈА СЛУШНЕ ПРИКАЗНАТА ЗА ТЕАРЦЕ ОД СИТЕ СТРАНИ Претставници на ОБСЕ самоиницијативно биле во Шемшево и во Јажице, каде полицијата претресуваше, но немаат објаснување зошто не ги посетиле повредените и зошто не биле на погребот на убиениот полицаец "Имаме мандат и ...

Сум губел и од жени

Вест - 27.01.2001

ИНТЕРВЈУ: ДРАГОЉУБ ЈАЌИМОВИЌ, ШАХОВСКИ ИНТЕРМАЈСТОР Триесет и седумгодишниот Драгољуб Јаќимовиќ, шаховски интермајстор и носител на златен медал , најуспешен шахист на 34- то издание на "црно- белите" олимпијади на третата табла, веќе 8 години ги брани боите на нашиот најуспешен клуб "Алкалоид".

Нема да повикам Совет за безбедност

Вест - 26.01.2001

БОРИС ТРАЈКОВСКИ: "Од некои соопштенија од кои с&ицирц; уште не е утврден изворот, од каде доаѓа, кои се намерите на таквото едно соопштение, не може да повикуваме Совет за безбедност, затоа што утре може некој друг да испрати некој друг вид на соопштение.

Андов како студент почетник по право

Вест - 26.01.2001

КЛИМОВСКИ ЗА НЕЗАКАЖУВАЊЕТО СЕДНИЦА ЗА ПРИСЛУШУВАЊЕТО Изнесените аргументи на претседателот на Собранието Стојан Андов во јавноста, поради кои тој одбива да закаже итна седница за аферата со прислушувањето, неговиот претходник Саво Климовски ги нарекува "извртување на тезите".

Опозицијата бара итна седница за прислушувањето

Вест - 25.01.2001

БОЈКОТ НА ПАРЛАМЕНТОТ Во име на пратеничките групи на СДСМ, ВМРО-ВМРО и ДА, вчера координаторот на пратеничката група на СДСМ Никола Поповски, соопшти дека тие нема да учествуваат во работата на вчерашната, но и на следните собраниски седници, с&ицирц; додека Стојан Андов не закаже итна седница за ...

И аптекарите облечени во црвено

Вест - 25.01.2001

ПАРТИСКО БОЕЊЕ НА ЗДРАВСТВОТО Новиот имиџ на градските аптеки во Скопје е патриотски - црвено - жолти фирми и црвени униформи за аптекарите Од минатата недела, аптекарите во Јавната здравствена организација "Градски аптеки" во Скопје се облечени во црвено.

Пируетите ми беа предизвик

Вест - 24.01.2001

БАЛЕРИНА И КОРЕОГРАФ: ЈАГОДА СЛАНЕВА- ХАЏИМАНОВА Ако некогаш посакате да летате и да се чувствувате боженствено, а сепак да сте на земја тогаш посакајте да бидете балерина. Таквиот сон на јаве го сонуваше познатата македонска балерина и прва солистка на македонскиот балет Јагода Сланева (51).

Денес седница на Советот за безбедност?

Вест - 23.01.2001

КАБИНЕТОТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ТРАЈКОВСКИ Во кабинетот на Трајковски велат дека секаков обид за политизација на случајот од која било страна, нема да придонесе за негово расветлување и може само дополнително да ја отежне и забави постапката Кабинетот на претседателот на Македонија Борис Трајковски, ...

Прашалник на заемот за реформа на јавната администрација

Вест - 23.01.2001

МИСИЈА НА СВЕТСКА БАНКА ГО ПРЕИСПИТУВА ДОГОВОРОТ ЗА ВТОРАТА ТРАНША ОД ФЕСАЛ 2 Минатонеделните искричења меѓу министрите за финансии и за правда, потврдуваат дека реформата во јавната администрација се заглавени Мисијата на Светска банка и македонската Влада, од денеска ги ставаат под лупа условите ...

Во Јужна Африка колерата зазема с&ицирц; поголем зафат

Вест - 22.01.2001

КЕЈПТАУН, 22 јануари - Во последниве шест месеци во Јужна Африка, од колера починале 70 лица, а бројот на смртните случаи, секојдневно се зголемува, покажуваат податоците во најновиот биланс на јужноафриканските служби за здравство.