TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД одложија ракетна проба поради ескалацијата на тензиите со Северна Кореја

24 Вести - 07.04.2013

Американското Министерство за одбрана го одложи планираното пробно лансирање на интерконтинентална ракета од една воена база во Калифорнија, поради зголемните тензии со Северна Кореја.

САД одложија ракетна проба

Deutsche Welle - 07.04.2013

Вашингтон сака да задржи „ладна глава“ во севернокорејската криза: планираниот старт за во вторник на „Минитмен 3“ е одложен.

Пјонгјанг би можел да изврши нова ракетна проба, но не и да ги нападне САД

24 Вести - 07.04.2013

Повикот на севернокорејските власти до странските дипломати во Пјонгјанг да ја напуштат земјата претставува обична провокација, бидејќи нема никакви показатели дека се подготвува војна, изјави ...

Сеул: Следната недела Пјонгјанг би можел да изврши нова ракетна проба

24 Вести - 07.04.2013

Во следните неколку денови Северна Кореја може да изврши нови провокации, вклучувајќи пробно истрелување на пакета, изјави денеска претставник на претседателската адмминистрација во Јужна Кореја.

САД одложија ракетна проба поради ескалацијата на тензиите со Северна Кореја

А1 On - 07.04.2013

Американското Министерство за одбрана го одложи планираното пробно лансирање на интерконтинентална ракета од една воена база во Калифорнија, поради зголемните тензии со Северна Кореја.

САД го откажа пробното лансирање на интерконтиненталната ракета

Курир - 07.04.2013

Американското Министерство за одбрана го одложи планираното пробно лансирање на интерконтинентална ракета од една воена база во Калифорнија, поради зголемните тензии со Северна Кореја.

Кар: Северна Кореја нема намера да ги нападне САД

Курир - 07.04.2013

Повикот на севернокорејските власти до странските дипломати во Пјонгјанг да ја напуштат земјата претставува обична провокација, бидејќи нема никакви показатели дека се подготвува војна, изјави ...

Пјонгјанг би можел да изврши нова ракетна проба, но не и да ги нападне САД

А1 On - 07.04.2013

Повикот на севернокорејските власти до странските дипломати во Пјонгјанг да ја напуштат земјата претставува обична провокација, бидејќи нема никакви показатели дека се подготвува војна, изјави ...

Швајцарија подготвена да посредува околу Северна Кореја

Кајгана - 07.04.2013

Швајцарија се понуди да посредува во врска со Северна Кореја, во моменти кога растат тензиите на Корејскиот полуостров. Швајцарското министерство за надворешни работи неодамна оствари контакт со ...

САД одложија ракетна проба поради ескалацијата на тензиите со Северна Кореја

Сител - 07.04.2013

Американското Министерство за одбрана го одложи планираното пробно лансирање на интерконтинентална ракета од една воена база во Калифорнија, поради зголемните тензии со Северна Кореја.

Сеул: Следната недела Пјонгјанг би можел да изврши нова ракетна проба

А1 On - 07.04.2013

Во следните неколку денови Северна Кореја може да изврши нови провокации, вклучувајќи пробно истрелување на пакета, изјави денеска претставник на претседателската адмминистрација во Јужна Кореја.

Бан Ки-Мун го изведе почетниот удар на Сантиаго Бернабеу!

СуперСпорт - 07.04.2013

Генералниот секретар на УН, Бан Ки-Мун го изведе почетниот удар на натпреварот помеѓу Реал Мадрид и Леванте. Кореанецот Бан Ки-Мун ја шутна топката после првиот свиреж на судијата на натпреварот ...

САД одложија ракетна проба поради ескалацијата на тензиите со Северна Кореја

Алфа - 07.04.2013

САД одложија ракетна проба поради ескалацијата на тензиите со Северна Кореја Вашингтон, 7 април 2013 (МИА) - Американското Министерство за одбрана го одложи планираното пробно лансирање на ...

Кина загрижена за тензиите на Корејскиот полуостров

Р.С.Европа - 07.04.2013

Кина изрази сериозна загриженост за зголемените тензии на Корејскиот полуостров. Кинеското министерство за надворешни работи соопшти дека нивната амбасада во Северна Кореја функционира нормално и ...

Канбера: Пјонгјанг би можел да изврши нова ракетна проба, но не и да ги нападне САД

Сител - 07.04.2013

Повикот на севернокорејските власти до странските дипломати во Пјонгјанг да ја напуштат земјата претставува обична провокација, бидејќи нема никакви показатели дека се подготвува војна, изјави ...

Предупредувањата на Пјонгјанг не ги испалшија странците воСеверна Кореја

Нетпрес - 07.04.2013

Вработените во странските амбасади и меѓународните хуманитарни организации кои работат во Пјонгјанг, остануваат во земјата, без оглед на предлогот на севернокорејските власти да се евакуира ...

Анализа: Севернокорејски покер

Нетпрес - 07.04.2013

Лидерите во Понгјанг речиси да не се загрижуваат за огромните човечки жртви што земјата може да ги има бидејќи сепак заштитата на владејачката династија Ким по цена на животот е идеологијата на ...

Швајцарија подготвена да посредува околу Северна Кореја

Макфакс - 07.04.2013

Швајцарија се понуди да посредува во врска со Северна Кореја, во моменти кога растат тензиите на Корејскиот полуостров. Швајцарското министерство за надворешни работи неодамна оствари контакт со ...

ФОТО: Како изгледа луксузен стан во Северна Кореја

Економски - 07.04.2013

Во Севрна Кореја секој стан мора да има удобен кревет, купатило, туш, клима и, се разбира, портрет од лидерот. Ве потестува ли ова на едно друго ...

Чешката амбасада нема да се евакуира од Северна Кореја

Сител - 07.04.2013

Персоналот на Чешката амбасада во севернокорејскиот главен град Пјонгјанг, нема да биде евакуиран. Како што соопшти чешкото Министерство за надворешни работи, специјално формираниот Кризен штаб ...

Чешката дипломатија размислува за евакуација на мисијата од Северна Кореја

Сител - 07.04.2013

Чешкото Министерство за надворешни работи утре ќе реши дали ќе го евакуира персоналот на Чешката амбасада во Пјонгјанг, Северна Кореја.

Сеул: Следната недела Пјонгјанг би можел да изврши нова ракетна проба

Сител - 07.04.2013

Во следните неколку денови Северна Кореја може да изврши нови провокации, вклучувајќи пробно истрелување на пакета, изјави денеска претставник на претседателската адмминистрација во Јужна Кореја.

Кина ја повика Северна Кореја да ги заштити кинеските граѓани

Локално - 07.04.2013

Кина утринава ја осуди напнатоста на корејскиот полуостров, предизвикана од Пјонгјанг,повикувајки го раководството на оваа држава да ги заштити кинеските дипломати од амбасадата и кинеските државјани ...

Чешка, можеби, ќе ги повлече дипломатите од Пјонгјанг

Република - 07.04.2013

Чешкото Министерство за надворешни работи утре ќе реши дали ќе го евакуира персоналот на чешката амбасада во Пјонгјанг, Северна Кореја.

Канбера: Пјонгјанг би можел да изврши нова ракетна проба, но не и да ги нападне САД

Денешен - 07.04.2013

Повикот на севернокорејските власти до странските дипломати во Пјонгјанг да ја напуштат земјата претставува обична провокација, бидејќи нема никакви показатели дека се подготвува војна, изјави ...

Јапонија ќе ги урне ракетите на Северна Кореја

Локално - 07.04.2013

Јапонија ќе им нареди на своите вооружени сили да ги урнат сите северно корејски проектили кои ќе летаат во близина на јапонскиот воздушен простор.

САД одложија ракетна проба поради ескалацијата на тензиите со Северна Кореја

Либертас - 07.04.2013

Американското Министерство за одбрана го одложи планираното пробно лансирање на интерконтинентална ракета од една воена база во Калифорнија, поради зголемните тензии со Северна Кореја.

Севернокорејски покер

Точка - 07.04.2013

Лидерите во Понгјанг речиси да не се загрижуваат за огромните човечки жртви што земјата може да ги има бидејќи сепак заштитата на владејачката династија Ким по цена на животот е идеологијата на ...

Канбера: Пјонгјанг може да изврши ракетна проба, но не напад врз САД

Н.Македонија - 07.04.2013

Повикот на севернокорејските власти до странските дипломати во Пјонгјанг да ја напуштат земјата претставува обична провокација, бидејќи нема никакви показатели дека се подготвува војна, изјави ...

САД покажуваат зрелост во однос на Пјонгјанг

Н.Македонија - 07.04.2013

САД одлучија да го одложат тестирањето на проектилот планирано за наредната недела во Калифорнија за да се избегнат погрешни процени и погрешни толкувања, покрај напнатите односи со Северна Кореја ...

САД одложија ракетна проба поради тензиите со Северна Кореја

Н.Македонија - 07.04.2013

Американското Министерство за одбрана го одложи планираното пробно лансирање на интерконтинентална ракета од воена база во Калифорнија, поради зголемните тензии со Северна Кореја Како што соопшти ...

Нов севернокорејски ракетен тест?

Deutsche Welle - 06.04.2013

Северна Кореја врши провокација по провокација. Откако Пјонгјанг им препорача на странските амбасади евакуација, сега се закани и со нов ракетен тест. САД не реагираат возбудено.

САД испраќаат беспилотен разузнавачки авион во Јапонија да ја набљудува Северна Кореја

24 Вести - 06.04.2013

Американската армија ќе постави шпионски беспилотен авион во една од своите бази во Јапонија, со цел да го зајакне набљудувањето на Северна Кореја, за која има сомневања дека се подготвува да истрела ...

Бан Ки Мун загрижен за Корејскиот Полуостров

Канал5 - 06.04.2013

Генералниот секратар на Обединетите Нации Бан Ки Мун изјави дека „останува длабоко загрижен поради ескалацијата на тензиите на Корејскиот полуостров.

Амбасадите остануваат во Пјонгјанг

Канал5 - 06.04.2013

Западните туристи што се враќаат од Пјонгјанг потврдуваат дека ситуацијата на теренот е мирна и дека животот се одвива нормално.

Евакуирајте го персоналот - порака од Пјонгјанг до дипломатските претставништва

Дневник - 06.04.2013

Севернокорејското Министерство за надворешни работи ги информира странските дипломатски претставништва во земјата да размислат за евентуално евакуирање на својот персонал поради зголемените тензии на ...

Амбасадите остануваат и покрај предупредувањето да се евакуираат

МКД - 06.04.2013

Западните туристи што се враќаат од Пјонгјанг потврдуваат дека ситуацијата на теренот е мирна и дека животот се одвива нормално.

Северна Кореја се коцка со сопствената судбина

Алфа - 06.04.2013

Севернокорејската армија постави ракети од срeден дострел на ракетните лансери со што започна да ги операционализра заканите дека ќе изврши напад врз своите непријатели.

САД поставува шпионски летала за набљудување на Северна Кореја

Курир - 06.04.2013

Американската армија ќе постави шпионски беспилотен авион во една од своите бази во Јапонија, со цел да го зајакне набљудувањето на Северна Кореја, за која има сомневања дека се подготвува да истрела ...

Американски шпионски летала во корејскиот регион

Кирилица - 06.04.2013

Војската на САД ја информирала Јапонија минатиот месец за своите планови да испрати ваков авион во периодот меѓу јуни и септември, но плановите биле забрзани поради активностите на Северна Кореја, ...

САД преку Јапонија ќе ја набљудува Северна Кореја

Нетпрес - 06.04.2013

Американската армија ќе постави шпионски беспилотен авион во една од своите бази во Јапонија, со цел да го зајакне набљудувањето на Северна Кореја, за која има сомневања дека се подготвува да истрела ...

САД испраќаат беспилотен разузнавачки авион во Јапонија да ја набљудува Северна Кореја

А1 On - 06.04.2013

Американската армија ќе постави шпионски беспилотен авион во една од своите бази во Јапонија, со цел да го зајакне набљудувањето на Северна Кореја, за која има сомневања дека се подготвува да истрела ...

С. Кореја поставила и втора ракета насочена кон Јужна Кореја

Нова ТВ - 06.04.2013

Американската армија ќе постави шпионски беспилотен авион во една од своите бази во Јапонија, со цел да го зајакне набљудувањето на Северна Кореја, за која има сомневања дека се подготвува да истрела ...

САД испраќаат беспилотен разузнавачки авион во Јапонија да ја набљудува Северна Кореја

Сител - 06.04.2013

Американската армија ќе постави шпионски беспилотен авион во една од своите бази во Јапонија, со цел да го зајакне набљудувањето на Северна Кореја, за која има сомневања дека се подготвува да истрела ...

САД испратија беспилотен да ја следи Северна Кореја

Алфа - 06.04.2013

Еден „Глобал хавк“ ќе биде испратен во воено воздухопловната база Мисава во северниот дел на Јапонија, што е првпат ваков вид на авион да биде поставен на архипелагот, пишува јапонскиот весник ...

Амбасадите размислуваат за евакуација од Северна Кореја

Кајгана - 06.04.2013

Шефовите на дипломатските мисии на земјите членки на Европската унија присутни во Северна Кореја ќе расправаат за евентуална евакуација на персоналот поради зголемената тензија на Корејскиот ...

САД ја минимизира заканата од Северна Кореја

Нова ТВ - 06.04.2013

Американски официјални лица ја минимизираа заканата од војна на Корејскиот полуостров, по неколкуте недели воинствени изјави од Пјонгјанг, јавува Би-Би-Си.

САД - Не би не изненадило ако Северна Кореја ги лансира ракетите

Inpress - 06.04.2013

Вашингтон, 6. април 2013 (ИНПРЕС) САД нема да бидат изненадени доколку Северна Кореја сепак лансира ракети по неколкудневните закани, информираат од Белата куќа.

Северна Кореја и предложи на Русија да ја евакуира Амбасадата

МРТ - 06.04.2013

Северна Кореја и предложи на Русија да ја разгледа можноста за евакуација на својата Амбасада во Пјонгјан поради се поголемите тензии на Корејскиот Полуостров, изјавија денеска руски дипломати.

Бан Ки Мун загрижен за Корејскиот Полуостров

Р.С.Европа - 06.04.2013

Генералниот секратар на Обединетите Нации Бан Ки Мун изјави дека „останува длабоко загрижен поради ескалацијата на тензиите на Корејскиот полуостров.

Амбасадите размислуваат за евакуација од Северна Кореја

Макфакс - 06.04.2013

Шефовите на дипломатските миси на земјите членки на Европската унија присутни во Северна Кореја во саботата, според најавите, ќе расправаат за евентуална евакуација на персоналот поради зголемената ...

Туристите велат дека ситуацијата во Северна Кореја е нормална

Нетпрес - 06.04.2013

Животот во Северна Кореја се одвива нормално, твдрат туристите и туристичките водичи кои денес од Пјонгјанг се вратиле во Пекинг.

Америка со шпионски авиони над Северна Кореја

Локално - 06.04.2013

Американската армија ќе постави шпионски беспилотен авион во една од своите бази во Јапонија, со цел да го зајакне набљудувањето на Северна Кореја, за која има сомневања дека се подготвува да истрела ...

Туристите и понатаму ја посетуваат Северна Кореја

Sky - 06.04.2013

Секојдневниот живот во Северна Кореја се одвива како и обично, рекле за АФП во Пекинг туристи и водичи кои и понатаму ја посетуваат Северна Кореја и покрај вербалните закани од Пјонгјанг дека ...

ЕУ засега нема да ги исполни барањата на Северна Кореја

Локално - 06.04.2013

Земјите од Европската унија ќе ја разгледаат можноста за евакуирање од Пјонгјанг на дел од својот персонал, но засега не планираат да ги затворат своите амбасади, изјави европски дипломатски извор, ...

САД преку Јапонија ќе ја набљудува Северна Кореја

Точка - 06.04.2013

Американската армија ќе постави шпионски беспилотен авион во една од своите бази во Јапонија, со цел да го зајакне набљудувањето на Северна Кореја, за која има сомневања дека се подготвува да истрела ...

Туристи: Ситуацијата во Северна Кореја е нормална

Точка - 06.04.2013

Животот во Северна Кореја се одвива нормално, тврдат туристите и туристичките водичи кои денес од Пјонгјанг се вратиле во Пекинг.

Американски шпионски летала во корејскиот регион

Република - 06.04.2013

Американската армија ќе постави шпионски беспилотен авион во една од своите бази во Јапонија, со цел да го зајакне набљудувањето на Северна Кореја, за која има сомневања дека се подготвува да истрела ...

Туристите велат дека ситуацијата во Северна Кореја е нормална

Точка - 06.04.2013

Животот во Северна Кореја се одвива нормално, твдрат туристите и туристичките водичи кои денес од Пјонгјанг се вратиле во Пекинг.

Не е прашање дали, туку кога ќе започне војната – предупреди Пјонгјанг

МК News - 06.04.2013

Севернокорејското Министерство за надворешни работи ги информира странските дипломатски претставништва во земјата да размислат за евентуално евакуирање на својот персонал поради зголемените тензии на ...

Америка влегува во кинескиот двор преку Северна Кореја

Н.Македонија - 06.04.2013

Ескалациите на Корејскиот Полуостров се сценарио подготвено од највисоките воени кругови во Вашингтон уште лани во декември, тврди „Волстрит журнал“.

САД испраќаат беспилотен разузнавачки авион во Јапонија да ја набљудува Северна Кореја

Идивиди - 06.04.2013

Американската армија ќе постави шпионски беспилотен авион во една од своите бази во Јапонија, со цел да го зајакне набљудувањето на Северна Кореја, за која има сомневања дека се подготвува да истрела ...

Северна Кореја ги повика амбасадите да се евакуираат

Канал5 - 05.04.2013

Северна Кореја ги повика странските претставништва во земјата да го евакуираат својот персонал во наредните пет дена, посочувајќи дека нема да ја гарантира нивната безбедност.

Пјонгјанг ги повика на евакуација амбасадите во сеул

Телма - 05.04.2013

Северна Кореја ги повика Велика Британија и Русија, да го евакуираат својот дипломатски персонал, со образложение дека не може да им ја гарантира безбедноста по 10 април, доколку дојде до вооружен ...

Се ѕвечка на Корејскиот Полуостров

Утрински - 05.04.2013

Генералниот секретар на ОН упати апел за намалување на тензиите и нагласи дека нуклеарна закана не е игра Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун синоќа повика Северна Кореја да ги „намали тензиите“ во ...

Пјонгјанг распореди две ракети и се закани со нуклеарен напад

Дневник - 05.04.2013

Северна Кореја распореди втора ракета со среден дострел на својот источен брег, јави Би-Би-Си. Претходно, севернокорејските власти соопштија дека Северна Кореја лоцирала една ракета со среден дострел ...

Северна Кореја и предложи на Русија да ја евакуира Амбасадата

24 Вести - 05.04.2013

Северна Кореја и предложи на Русија да ја разгледа можноста за евакуација на својата Амбасада во Пјонгјан поради се поголемите тензии на Корејскиот Полуостров, изјавија денеска руски дипломати.

Лавров: Eвакуација на руската Амбасада во Пјонгјанг е само предлог

Канал5 - 05.04.2013

Прашањето за евакуација на руската Амбасада во Пјонгјанг засега е само предлог од Северна Кореја, а Москва ја проверува ситуацијата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј ...

САД нема да бидат изненадени од евентуалното истрелување на севернокорејска ракета

24 Вести - 05.04.2013

Евентуалното истрелување на ракета од страна на Северна Кореја нема да претставува изненадување за Вашингтон, изјави денеска портпаролот на Белата куќа Џеј Карни.

САД нема да бидат изненадени од евентуалното истрелување на севернокорејска ракета

Канал5 - 05.04.2013

Евентуалното истрелување на ракета од страна на Северна Кореја нема да претставува изненадување за Вашингтон, изјави денеска портпаролот на Белата куќа Џеј Карни.

За аналитичарите, заканите на Пјонгјанг се „забава за народ“

Канал5 - 05.04.2013

Oд ден на ден расте напнатоста на корејскиот полуостров. По одлуката на Вашингтон да започне со разместување на одбранбениот штит на островот Гуам во Пацификот, Пјонгјанг одговори со разместување на ...

Пјонгјанг со нова закана - војна денеска или утре

24 Вести - 05.04.2013

Пјонгјанг со нова закана до САД - војна денеска или утре. Во соопштението кое го пренесува северно-корејската новинска агенција, се вели дека главниот штаб на војската на таа земја службено го ...

Бан: Атомското оружје не е играчка

Deutsche Welle - 05.04.2013

Генералниот секратар на ОН Бан Ки Мун ја повика Северна Кореја да го смени курсот во конфликтот со Јужна Кореја и САД. Северна Кореја се’ повеќе запаѓа во меѓународна изолација.

Северна Кореја ги преместува проектилите

24 Вести - 05.04.2013

Северна Кореја постави ракета со среден дострел по своето источно крајбрежје, но се уште не е потврдена информацијата за распоредување на втора ракета, тврдат американски претставници.

Ѕвечкањата на сабјите на Пјонгјанг татнат до Германија

Deutsche Welle - 05.04.2013

Пјонгјанг се конфронтира со САД и Јужна Кореја. Ова ги загрижува и германските политичари. Имено ситуацијата може брзо да ескалира.

Северна Кореја препорачува евакуација на амбасадите во Пјонгјанг

Deutsche Welle - 05.04.2013

Странските амбасади во Пјонгјанг добиле допис од севернокорејското раководство да ги испразнат објектите. Германското МНР соопшти: Поради ескалацијата ги проверуваме постојано безбедноста и ...

Северно корејските работници не дојдоа на работа во Каесонг

Р.С.Европа - 05.04.2013

Јужнокорејската новинска агенција Јонхап јави дека денеска во заедничката индустриска зона Каесонг не дошле на работа 53 илјади северно коресјки работници.

Бан: Нуклеарна закана не е игра, ова е многу сериозно

Сител - 05.04.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун синоќа повика Северна Кореја да ги „намали тензиите“ во алармантната ситуација, оценувајќи дека секаква грешка во проценката во таа криза може да има „многу ...

Јужна Кореја распореди два воени брода по заканите од Северна Кореја

Сител - 05.04.2013

Јужнокорејската армија распореди два воени брода опремени со систем за проитивракетна одбрана на источното и западното крајбрежје од државата.

Сите се подготвени за нуклеарна војна на Корејскиот полуостров

А1 On - 05.04.2013

Додека светот стравува од ескалација на нова војна, Северна Кореја не се откажува од намерата и вчера потврди дека нејзината војска доби зелено светло да ги нападне САД, со мало, лесно и различно ...

Северна Кореја и препорача на Русија да ги повлече дипломатите од Пјонгјанг

Кајгана - 05.04.2013

Севернокорејското Министерство за надворешни работи и предложило на Русија да ја разгледа можноста за евакуација на своите дипломати од Северна Кореја, заради тензичната ситуација на Корејскиот ...

Северна Кореја и препорача на Русија да ги повлече дипломатите од Пјонгјанг

Макфакс - 05.04.2013

Севернокорејското Министерство за надворешни работи и предложило на Русија да ја разгледа можноста за евакуација на своите дипломати од Северна Кореја, заради тензичната ситуација на Корејскиот ...

Кога Јужна Кореја беше како Северот

Оff.net - 05.04.2013

Се до Корејската војна во 1950-та, денешните две Кореии заедно се развиваа и напредуваа колку што можеа. По завршувањето на војната, двете се одделуваат, едната добива помош од САД и денес знаеме ...

Северна Кореја и предложи на Русија да ја евакуира Амбасадата

Сител - 05.04.2013

Северна Кореја и предложи на Русија да ја разгледа можноста за евакуација на својата Амбасада во Пјонгјан поради се поголемите тензии на Корејскиот Полуостров, изјавија денеска руски дипломати.

Северна Кореја продолжува да разместува проектили

Кајгана - 05.04.2013

Северна Кореја поставила уште два проектила со среден дострел на мобилните лансирни рампи и ги сокрила на источниот брег, што се толкува како закана за Јапонија и американските пацифички бази на ...

Северна Кореја продолжува да разместува проектили

Макфакс - 05.04.2013

Северна Кореја поставила уште два проектила со среден дострел на мобилните лансирни рампи и ги сокрила на источниот брег, што се толкува како закана за Јапонија и американските пацифички бази на ...

Пјонгјанг бара од Москва да ги евакуира дипломатите

Р.С.Европа - 05.04.2013

Руската Амбасада во Северна Кореја соопшти дека Пјонгјанг сугерирал евакуација на дипломатскиот персонал поради тензиите на Корејскиот полуостров.

Северна Кореја ѝ предложила на Русија да ја евакуира амбасадата

МКД - 05.04.2013

Северна Кореја ѝ предложила на Русија да ја разгледа можноста за евакуација на својата амбасада во Пјонгјанг поради заострувањето на тензиите на Корејскиот полуостров, соопштиле денес руски ...

Дали сме на прагот на нуклеарна војна?

Inpress - 05.04.2013

Лондон, 5. април 2013 (ИНПРЕС) Северна Кореја не престанува со заканите дека светот е на праг на нуклеарна војна. Светските медиуми ги пренесуваат деновиве и пораките на челниците на ЕУ и генералниот ...

Лавров: Прашањето за евакуација на руската Амбасада во Пјонгјанг засега е само предлог од Северна Кореја

Сител - 05.04.2013

Прашањето за евакуација на руската Амбасада во Пјонгјанг засега е само предлог од Северна Кореја, а Москва ја проверува ситуацијата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј ...

Северна Кореја нема средства за нуклеарен напад на САД

Нетпрес - 05.04.2013

Директните закани на Северна Кореја дека ќе ги нападне Соединетите Американски Држави со нуклеарно оружје се само вербални бидејќи таа изолирана земја се’ уште нема средства да го направи тоа, велат ...

Пјонгјанг распореди две ракети по закани за нуклеарен напад

Алфа - 05.04.2013

Северна Кореја распореди втора ракета со среден дострел на својот источен брег, јави Би-Би-Си. Претходно, севернокорејските власти соопштија дека Северна Кореја лоцирала една ракета со среден дострел ...

Погледнете со што ќе им се спротивстави Вашингтон на севернокорејските ракети (ВИДЕО)

МКД - 05.04.2013

Тензиите на Корејскиот Полуостров полека го достигнуваат својот врв. Од сите страни пристигнуваат закани и провокации, а „покажувањето мускули“ трае веќе со месеци.

Ќе ја спречи, или ќе ја испровоцира Северна Кореја?

Глас на Америка - 05.04.2013

Аналитичари дискутираат за ефектот на американската манифестација на сила на Корејскиот Полустров. Манифестацијата на сила од страна на САД на Корејскиот полустров би можела да биде контрапродуктивна ...

Северна Кореја не ја гарантира безбедноста на амбасадите од 10-ти април

Макфакс - 05.04.2013

Северна Кореја ја предупредила Велика Британија дека нема да може да ја гарантира безбедноста на странските дипломатски мисии од 10-ти април во случај на започнување конфликт, јавува AFP повикувајќи ...

Напнатоста на Корејскиот полуостров се поголема

Нова ТВ - 05.04.2013

Напнатоста на Корејскиот полуостров е се поголема. Сеул испратил два брода на источниот и западниот брег додека Северна Кореја преместила најмалку еден ракетен систем на источниот брег.

Северна Кореја не им гарантира безбедност на странските амбасади

Р.С.Европа - 05.04.2013

Амбасадите на земјите членки на Европската Унија во Пјонгјанг го разгледуваат предупредувањето од владата на Северна Кореја дека не може да им ја гарантира безбедноста во случај на конфликт.

Пјонгјанг распореди две ракети по закани за нуклеарен напад

МРТ - 05.04.2013

Северна Кореја распореди втора ракета со среден дострел на својот источен брег, јави Би-Би-Си. Претходно, севернокорејските власти соопштија дека Северна Кореја лоцирала една ракета со среден дострел ...

Прашањето не е дали, туку кога ќе започне војната на Корејскиот Полуостров, предупреди Пјонгјанг

Сител - 05.04.2013

Севернокорејското Министерство за надворешни работи ги информира странските дипломатски претставништва во земјата да размислат за евентуално евакуирање на својот персонал поради зголемените тензии на ...

Земјите од ЕУ не планираат да ги затворат Амбасадите во Северна Кореја

Сител - 05.04.2013

Земјите од Европската унија ќе ја разгледаат можноста за евакуирање од Пјонгјанг на дел од својот персонал, но засега не планираат да ги затворат своите амбасади, изјави европски дипломатски извор.

САД нема да бидат изненадени од евентуалното истрелување на севернокорејска ракета

Сител - 05.04.2013

Евентуалното истрелување на ракета од страна на Северна Кореја нема да претставува изненадување за Вашингтон, изјави денеска портпаролот на Белата куќа Џеј Карни.

Велика Британија соопшти дека Пјонгјанг ја прашал дали планира да ја евакуира својата амбасада

Сител - 05.04.2013

Велика Британија денеска соопшти дека Северна Кореја ја запрашала дали има намера да ја евакуира својата амбасада во Пјонгјанг заради засилената напрегнатост на Корејскиот полуостров, но забележа ...

Бан: Нуклеарна закана не е игра

+инфо - 05.04.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун повика Северна Кореја да ги намали тензиите во алармантната ситуација, оценувајќи дека секаква грешка во проценката во таа криза може да има многу сериозни ...

Прашањето не е дали, туку кога ќе започне војната на Корејскиот Полуостров, предупреди Пјонгјанг

А1 On - 05.04.2013

Севернокорејското Министерство за надворешни работи ги информира странските дипломатски претставништва во земјата да размислат за евентуално евакуирање на својот персонал поради зголемените тензии на ...

САД нема да бидат изненадени од евентуалното истрелување на севернокорејска ракета

А1 On - 05.04.2013

Евентуалното истрелување на ракета од страна на Северна Кореја нема да претставува изненадување за Вашингтон, изјави денеска портпаролот на Белата куќа Џеј Карни.

Пјонгјанг премести ракета по закани за нуклеарен напад

МРТ - 05.04.2013

Северна Кореја преместила ракета со среден дострел на својот источен брег, откако се закани со можен нуклеарен напад, соопштија властите на таа држава.

Пјонгјанг: Повлекувајте се од амбасадите, не гарантираме за безбедноста

Сител - 05.04.2013

Северна Кореја ги повика Велика Британија и Русија, да го евакуираат својот дипломатски персонал, со образложение дека не може да им ја гарантира безбедноста по 10 април, доколку дојде до вооружен ...

Бан: Нуклеарна закана не е игра, ова е многу сериозно

МРТ - 05.04.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун синоќа повика Северна Кореја да ги „намали тензиите“ во алармантната ситуација, оценувајќи дека секаква грешка во проценката во таа криза може да има „многу ...

Јужна Кореја распореди два воени брода по заканите од Северна Кореја

МРТ - 05.04.2013

Јужнокорејската армија распореди два воени брода опремени со систем за проитивракетна одбрана на источното и западното крајбрежје од државата.

Бан Ки Мун: Северна Кореја да ги „намали тензиите“

Курир - 05.04.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун синоќа повика Северна Кореја да ги „намали тензиите“ во алармантната ситуација, оценувајќи дека секаква грешка во проценката во таа криза може да има „многу ...

Северна Кореја се заканува со нуклеарна војна

Курир - 05.04.2013

Северна Кореја распореди втора ракета со среден дострел на својот источен брег, јави Би-Би-Си. Претходно, севернокорејските власти соопштија дека Северна Кореја лоцирала една ракета со среден дострел ...

Пјонгјанг распореди две ракети по закани за нуклеарен напад

Сител - 05.04.2013

Северна Кореја распореди втора ракета со среден дострел на својот источен брег, јави Би-Би-Си. Претходно, севернокорејските власти соопштија дека Северна Кореја лоцирала една ракета со среден дострел ...

Бан: Нуклеарна закана не е игра, ова е многу сериозно

Алфа - 05.04.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун синоќа повика Северна Кореја да ги „намали тензиите“ во алармантната ситуација, оценувајќи дека секаква грешка во проценката во таа криза може да има „многу ...

Пјонгјанг - војна денеска или утре

Inpress - 05.04.2013

Пјонгјанг, 5. април 2013 (ИНПРЕС) Официјален Пјонгјанг преку соопштение испрати нова закана до САД - војната ќе започне денеска или утре.

Бан: Нуклеарна закана не е игра, ова е многу сериозно

А1 On - 05.04.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун синоќа повика Северна Кореја да ги „намали тензиите“ во алармантната ситуација, оценувајќи дека секаква грешка во проценката во таа криза може да има „многу ...

Јужна Кореја распореди два воени брода по заканите од Северна Кореја

Кирилица - 05.04.2013

Јужнокорејската армија распореди два воени брода опремени со систем за проитивракетна одбрана на источното и западното крајбрежје од државата.

Бан: Нуклеарна закана не е игра, ова е многу сериозно

Кирилица - 05.04.2013

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун синоќа повика Северна Кореја да ги „намали тензиите“ во алармантната ситуација, оценувајќи дека секаква грешка во проценката во таа криза може да има „многу ...

Јужна Кореја распореди два воени брода по заканите од Северна Кореја

А1 On - 05.04.2013

Јужнокорејската армија распореди два воени брода опремени со систем за проитивракетна одбрана на источното и западното крајбрежје од државата.

Пјонгјанг премести ракета по закани за нуклеарен напад

Сител - 05.04.2013

Северна Кореја преместила ракета со среден дострел на својот источен брег, откако се закани со можен нуклеарен напад, соопштија властите на таа држава.

Северна Кореја и предложи на Русија да ја евакуира Амбасадата

А1 On - 05.04.2013

Северна Кореја и предложи на Русија да ја разгледа можноста за евакуација на својата Амбасада во Пјонгјан поради се поголемите тензии на Корејскиот Полуостров, изјавија денеска руски дипломати.

Австралијците се повлекуваат од Јужна Кореја, Британците се плашат од ракетен напад врз Европа

МКД - 05.04.2013

„Многу сум загрижен од развојот на ситуацијата. Северна Кореја е опасна во смисла на технологијата што ја поседува и нуклеарното оружје.

САД ги преземаа сите мерки на заштита од напад од Северна Кореја

Макфакс - 05.04.2013

Белата куќа објави во четвртокот по локално време дека ги преземала „сите потребни мерки на заштита" по заканите од Северна Кореја со нуклеарен напад, меѓутоа Вашингтон не е зачуден од однесувањето ...

Бан Ки-Мун: Загрижен од реториката на Северна Кореја

Нова ТВ - 05.04.2013

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун, апелираше до Северна Кореја да го промени курсот, велејќи дека тоа "отидоа предалеку" во својата реторика, јавува Би-Би-Си.

Јужна Кореја ако е опасно ќе ги повлече работниците од Каесонг

Р.С.Европа - 05.04.2013

Јужна Кореја ќе ги повлече работниците од заедничката индустриска зона од Северна Кореја доколку нивните животи бидат во опасност, изјави јужнокорејскиот министер за обединување Ро Кихл јае.

Северна Кореја и предложи на Русија да ја евакуира Амбасадата

Кирилица - 05.04.2013

Северна Кореја и предложи на Русија да ја разгледа можноста за евакуација на својата Амбасада во Пјонгјан поради се поголемите тензии на Корејскиот Полуостров, изјавија денеска руски дипломати.

Пјонгјанг распореди две ракети по закани за нуклеарен напад

А1 On - 05.04.2013

Северна Кореја распореди втора ракета со среден дострел на својот источен брег, јави Би-Би-Си. Претходно, севернокорејските власти соопштија дека Северна Кореја лоцирала една ракета со среден дострел ...

Пјонгјанг премести ракета по закани за нуклеарен напад

А1 On - 05.04.2013

Северна Кореја преместила ракета со среден дострел на својот источен брег, откако се закани со можен нуклеарен напад, соопштија властите на таа држава.

Северна Кореја: Русија да си ја евакуира Амбасадата

+инфо - 05.04.2013

Северна Кореја ѝ предложи на Русија да ја разгледа можноста за евакуација на својата Амбасада во Пјонгјанг поради сè поголемите тензии на Корејскиот полуостров, изјавија денеска руски дипломати.

Северна Кореја и од Британија бара евакуација на амбасадата

Локално - 05.04.2013

Велика Британија денеска соопшти дека Северна Кореја ја прашала дали има намера да ја евакуира својата амбасада во Пјонгјанг заради засилената напрегнатост на Корејскиот полуостров, но забележа дека ...

Лавров: Евакуацијата на руската Амбасада засега е само предлог од Северна Кореја

Денешен - 05.04.2013

Прашањето за евакуација на руската Амбасада во Пјонгјанг засега е само предлог од Северна Кореја, а Москва ја проверува ситуацијата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј ...

Кои се големите нуклеарни сили чие вооружување е закана за светот?

Вечер Прес - 05.04.2013

Експертите тврдат дека е се поизвесно дека Северна Кореја преоѓа од зборови на дела и потпалувачката реторика набргу ќе ја претвори во конкретна акција Американците ќе бидат уништени со нуклеарен ...

Северна Кореја ги преместувала своите проектили: Се е подготвено за лансирање

Точка - 05.04.2013

Северна Кореја последниве неколку денови ги преместувала своите проектили на источниот брег на земјата, потврдиле CNN и Соединетите Американски Држави.

Јужна Кореја распореди два воени брода по заканите од Северна Кореја

Бриф - 05.04.2013

Јужнокорејската армија распореди два воени брода опремени со систем за проитивракетна одбрана на источното и западното крајбрежје од државата.

Северна Кореја и предложи на Русија да ја евакуира Амбасадата

Денешен - 05.04.2013

Северна Кореја и предложи на Русија да ја разгледа можноста за евакуација на својата Амбасада во Пјонгјан поради се поголемите тензии на Корејскиот Полуостров, изјавија денеска руски дипломати.

Пјонгјанг закани-војна денеска или утре

Локално - 05.04.2013

Пјонгјанг конкретизира нова закана до САД - војна денеска или утре. Во соопштението кое го пренесува северно-корејската новинска агенција, се вели дека главниот штаб на војската на таа земја службено ...

Северна Кореја им препорача на странските амбасадори да ја напуштат земјата

Република - 05.04.2013

Северна Кореја и препорача на Русија да разгледа можност за евакуација на својата амбасада во Пјонгјанг поради заострените односи на Корејскиот полуостров, соопштија руски дипломати.

Оружјето на индината! Како Вашингтон планира да се бори против Северна Кореја?

Вечер Прес - 05.04.2013

Дека тензиите на Корејскиот полуостров го достигна врвот сега е сосема јасно. Од сите страни пристигнуваат закани и провокации, а тендерот за "воени способности" трае веќе неколку месеци.

Бан Ки Мун: Нуклеарната закана не е игра, ова е многу сериозно

Либертас - 05.04.2013

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун синоќа ја повика Северна Кореја да ги намали тензиите во алармантната ситуација, оценувајќи дека секаква грешка во проценката во таа криза може да ...

Северна Кореја нема средства за нуклеарен напад на САД

Точка - 05.04.2013

Директните закани на Северна Кореја дека ќе ги нападне Соединетите Американски Држави со нуклеарно оружје се само вербални бидејќи таа изолирана земја се’ уште нема средства да го направи тоа, велат ...

Пјонгјанг: Прашањето не е дали, туку кога ќе започне војната

Денешен - 05.04.2013

Севернокорејското Министерство за надворешни работи ги информира странските дипломатски претставништва во земјата да размислат за евентуално евакуирање на својот персонал поради зголемените тензии на ...

Бан Ки Мун:Атомското оружје не е играчка

Локално - 05.04.2013

Генералниот секратар на ОН Бан Ки Мун ја повика Северна Кореја да го смени курсот во конфликтот со Јужна Кореја и САД. Северна Кореја се’ повеќе запаѓа во меѓународна изолација.

Пјонгјанг распореди две ракети со среден дострел по заканите за нуклеарен напад

Либертас - 05.04.2013

Северна Кореја распореди втора ракета со среден дострел на својот источен брег, јавува Би-Би-Си. Претходно официјален Пјонгјанг соопшти дека разместиле една иста таква ракета на својот источен брег, ...

Пјонгјанг распореди две ракети по закани за нуклеарен напад

Вечер Прес - 05.04.2013

Северна Кореја распореди втора ракета со среден дострел на својот источен брег, јави Би-Би-Си. Претходно, севернокорејските власти соопштија дека Северна Кореја лоцирала една ракета со среден дострел ...

Русија да ја евакуира амбасадата во Северна Кореја

Локално - 05.04.2013

Северна Кореја ѝ предложила на Русија да ја разгледа можноста за евакуација на својата амбасада во Пјонгјанг поради заострувањето на тензиите на Корејскиот полуостров, соопштиле денес руски ...

Пјонгјанг премести ракета по закани за нуклеарен напад

Денешен - 05.04.2013

Северна Кореја преместила ракета со среден дострел на својот источен брег, откако се закани со можен нуклеарен напад, соопштија властите на таа држава.

Бан Ки-Мун: Нуклеарна закана е многу сериозна, таа не е детска игра

Sky - 05.04.2013

Северна Кореја да ги „намали тензиите“ и секаква грешка во проценката може да има „многу сериозни последици“, изјави синоќа генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун.

Северна Кореја подготвила за лансирање 2 ракети од среден дострел

Република - 05.04.2013

Северна Кореја подготвила за лансирање две ракети со среден дострел на мобилните лансерски рампи и ги сместила на тајна локација во близина на источниот брег, велат воени извори од Сеул, пренесува РТ.

Русија и Британија да ги евакуираат своите амбасади во Пјонгјанг?

Н.Македонија - 05.04.2013

Прашањето за евакуација на руската Амбасада во Пјонгјанг засега е само предлог од Северна Кореја, а Москва ја проверува ситуацијата, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј ...

ВИДЕО:Како ќе се бранат САД ако Северна Кореја ги нападне?

Н.Македонија - 05.04.2013

Северна Кореја се заканува со нуклеарни напади, додека САД одговара со закани дека ќе инсталира противракетен одбранбен систем на островот Гуам Пентагон објави информација за префрлување на системот ...

Нуклеарна закана не е игра, ова е многу сериозно

Идивиди - 05.04.2013

Њујорк, 5 април 2013 (МИА) - Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун синоќа повика Северна Кореја да ги „намали тензиите“ во алармантната ситуација, оценувајќи дека секаква грешка во проценката во таа ...

Русија да ја евакуира амбасадата

Идивиди - 05.04.2013

Москва, 5 април 2013 (МИА) - Северна Кореја и предложи на Русија да ја разгледа можноста за евакуација на својата Амбасада во Пјонгјан поради се поголемите тензии на Корејскиот Полуостров, изјавија ...

Вашингтон контра Пјонгјанг - распоредува одбранбен систем на Гуам

Канал5 - 04.04.2013

САД возвраќаат на заканите од Северна Кореја. Пентагон донесе одлука за распоредување напреден ракетен систем на пацифичкиот остров Гуам, како мерка на предострожност од евентуален напад од Пјонгјанг.

САД испраќаат ракети на Гуам, Северна Кореја одново со закани

24 Вести - 04.04.2013

САД соопштија дека наскоро ќе испратат противракетни системи на Гуам, за да се одбранат од Северна Кореја чие раководство денеска порача дека авторизирало планови за нуклеарен напад врз американски ...

(ВИДЕО) Анализа на Си-ен-ен за евентуалната војна со Северна Кореја

Дневник - 04.04.2013

Светскиот медиумски сервис Си-ен-ен, објави виртуелна анализа за евентуалната војна што би се случувала на Корејскиот полуостров доколку Северна Кореја сепак ги реализира заканите и истрела ракети ...

Кореанците подготвени за војна , Пентагон поставува ракетен систем

Канал5 - 04.04.2013

Откако Северна Кореја формално го одобри нападот врз Америка , Си Ен Ен објави видео симулација на можната војна. Доколку дојде до тоа, воените дејства ќе се одвиваат само на територијата на ...

Воени игри на Северна Кореја - ракетен систем поставен на готовс

Дневник - 04.04.2013

Ракетен систем со среден дострел е поставен на готовс на источното крајбрежје на Северна Кореја, соопштија јужнокорејските медиуми.

Пентагон и продава 60 борбени авиони на Јужна Кореја

Канал5 - 04.04.2013

Американското Министерство за одбрана соопшти дека одобрило продажба на 60 борбени авиони на Јужна Кореја, во момент на најголема криза меѓу Северна и Јужна Кореја во изминатите неколку децении.

Северна Кореја постави ракетен систем со среден дострел на источниот брег

24 Вести - 04.04.2013

Северна Кореја постави ракетен систем со среден дострел на своето источно крајбрежје, соопштија јужнокорејските медиуми.

Пјонгјанг постави ракетен систем на источниот брег

Утрински - 04.04.2013

Северна Кореја постави ракетен систем со среден дострел на своето источно крајбрежје, соопштија јужнокорејските медиуми.

Пјонгјанг одново се закани дека ќе ја затвори индустриската зона во Кесон

Канал5 - 04.04.2013

Северна Кореја ја повтори денеска заканата дека ќе ја затвори индустриската зона во Кесон, каде што работат 123 јужнокорејски компании.

Северна Кореја постави ракетен систем со среден дострел на својот источен брег

Канал5 - 04.04.2013

Северна Кореја постави ракетен систем со среден дострел на своето источно крајбрежје, соопштија јужнокорејските медиуми.

Северна Кореја даде зелено светло за нуклеарен напад врз САД

Deutsche Welle - 04.04.2013

Армијата на Северна Кореја официјално даде одобрение за напад врз САД, кој вклучува и употреба на атомско оружје. Американците најавија стационирање на систем за противракетна одбрана на островот ...

Сеул демантира дека Пјонгјанг наредил јужнокорејските фирми да ја напуштат индустриската зона во Кесон

Канал5 - 04.04.2013

Властите во Сеул ги демантираа тврдењата дека Северна Кореја им наредила на сите јужнокорејски компании до 10 април да ја напуштат индустриската зона во Кесон.

Пентагон и продава 60 борбени авиони на Јужна Кореја

Алфа - 04.04.2013

Американското Министерство за одбрана соопшти дека одобрило продажба на 60 борбени авиони на Јужна Кореја, во момент на најголема криза меѓу Северна и Јужна Кореја во изминатите неколку децении.

Пентагон и продава 60 борбени авиони на Јужна Кореја

Сител - 04.04.2013

Американското Министерство за одбрана соопшти дека одобрило продажба на 60 борбени авиони на Јужна Кореја, во момент на најголема криза меѓу Северна и Јужна Кореја во изминатите неколку децении.

Пјонгјанг одново се закани дека ќе ја затвори индустриската зона во Кесон

А1 On - 04.04.2013

Северна Кореја ја повтори денеска заканата дека ќе ја затвори индустриската зона во Кесон, каде што работат 123 јужнокорејски компании.

Сеул демантира дека Пјонгјанг наредил јужнокорејските фирми да ја напуштат индустриската зона во Кесон

А1 On - 04.04.2013

Властите во Сеул ги демантираа тврдењата дека Северна Кореја им наредила на сите јужнокорејски компании до 10 април да ја напуштат индустриската зона во Кесон.

Северна Кореја постави ракетен систем со среден дострел на својот источен брег

Сител - 04.04.2013

Северна Кореја постави ракетен систем со среден дострел на своето источно крајбрежје, соопштија јужнокорејските медиуми.

Пјонгјанг одново се закани дека ќе ја затвори индустриската зона во Кесон

Сител - 04.04.2013

Северна Кореја ја повтори денеска заканата дека ќе ја затвори индустриската зона во Кесон, каде што работат 123 јужнокорејски компании.

Сеул демантира дека Пјонгјанг наредил јужнокорејските фирми да ја напуштат индустриската зона во Кесон

Сител - 04.04.2013

Властите во Сеул ги демантираа тврдењата дека Северна Кореја им наредила на сите јужнокорејски компании до 10 април да ја напуштат индустриската зона во Кесон.

Пентагон и продава 60 борбени авиони на Јужна Кореја

МРТ - 04.04.2013

Американското Министерство за одбрана соопшти дека одобрило продажба на 60 борбени авиони на Јужна Кореја, во момент на најголема криза меѓу Северна и Јужна Кореја во изминатите неколку децении.

Северна Кореја постави ракетен систем со среден дострел на својот источен брег

МРТ - 04.04.2013

Северна Кореја постави ракетен систем со среден дострел на своето источно крајбрежје, соопштија јужнокорејските медиуми.

Пјонгјанг одново се закани дека ќе ја затвори индустриската зона во Кесон

МРТ - 04.04.2013

Северна Кореја ја повтори денеска заканата дека ќе ја затвори индустриската зона во Кесон, каде што работат 123 јужнокорејски компании.

Продолжува вербалната војна меѓу Северна Кореја и САД

А1 On - 04.04.2013

Северна Кореја ќе возврати со серија одлучни воени контрамерки на провокациите од САД, се наведува во соопштението на Генералштабот на севернокорејската армија.

Северна Кореја постави ракетен систем со среден дострел на својот источен брег

А1 On - 04.04.2013

Северна Кореја постави ракетен систем со среден дострел на своето источно крајбрежје, соопштија јужнокорејските медиуми.

Сеул демантира дека Пјонгјанг наредил напуштање на Кесон

МРТ - 04.04.2013

Властите во Сеул ги демантираа тврдењата дека Северна Кореја им наредила на сите јужнокорејски компании до 10 април да ја напуштат индустриската зона во Кесон.

Северна Кореја постави ракетен систем со среден дострел на својот источен брег

Кирилица - 04.04.2013

Северна Кореја постави ракетен систем со среден дострел на своето источно крајбрежје, соопштија јужнокорејските медиуми.

Северна Кореа со можни планови за нуклеарни напади

Р.С.Европа - 04.04.2013

Северна Кореа соопшти дека го одобрила планот за можен нуклеарен напад против Соединетите Американски Држави, јави севернокорејската државна новинска агенција, повикувајки се на извори во народната ...

Северна Кореја донесе одлука за напад на САД

Курир - 04.04.2013

Ситуацијата на корејскиот полуостров е се потензична откако портпарол на Генералштабот на армијата на Северна Кореја соопшти дека е дадено зелено светло за напад врз САД.

Северна Кореја постави ракети на својот брег

+инфо - 04.04.2013

Северна Кореја постави ракетен систем со среден дострел на своето источно крајбрежје, соопштија јужнокорејските медиуми.

Пентагон и продава 60 борбени авиони на Јужна Кореја

А1 On - 04.04.2013

Американското Министерство за одбрана соопшти дека одобрило продажба на 60 борбени авиони на Јужна Кореја, во момент на најголема криза меѓу Северна и Јужна Кореја во изминатите неколку децении.

Ракетниот систем „Гуам“ ќе ги штити САД од Северна Кореја

Курир - 04.04.2013

САД соопштија дека наскоро ќе испратат противракетни системи на Гуам, за да се одбранат од Северна Кореја чие раководство денеска порача дека авторизирало планови за нуклеарен напад врз американски ...

Северна Кореја донесе одлука за напад на САД

Нетпрес - 04.04.2013

Ситуацијата на корејскиот полуостров е се’ потензична откако портпарол на Генералштабот на армијата на Северна Кореја соопшти дека е дадено зелено светло за напад врз САД.

С.Кореја: Моментот на експлозија се приближува брзо

Нова ТВ - 04.04.2013

По вчерашните закани на Северна Кореја дека следуваат нуклеарни напади кон Америка и Азија, државната новинска агенција КЦНА издаде уште едно соопштение, како што јавува Си-Ен-Ен: "Моментот на ...

Северна Кореја ќе почне „немилосрдни“ нуклеарни напади врз САД

МКД - 04.04.2013

Генералштабот на Севернокорејската армија соопштил дека Вашингтон е официјално известен дека американските закани ќе бидат уништени со нуклеарни напади.

Северна Кореја донесе одлука за напад на САД

Таратур - 04.04.2013

Ситуацијата на корејскиот полуостров е се’ потензична откако портпарол на Генералштабот на армијата на Северна Кореја соопшти дека е дадено зелено светло за напад врз САД.

Како се „навива“ во Северна Кореја

Оn.net - 04.04.2013

Последните случувања во Северна Кореја ги инспирираа корисниците на Твитер ширум светот за нов „сеир“ кога е таа земја во прашање. Овој пат тоа се случува под хаштагот #northkoreanfootballchants .

Северна Кореја предупреди - Војна денеска или утре

Р.С.Европа - 04.04.2013

Северна Кореја, според последните неофицијални информации, преместила балистички ракети на нејзиниот источен брег на Пацификот.

ЕУ бара од Северна Кореја конструктивност и воздржаност

Р.С.Европа - 04.04.2013

Северна Кореја мора да запре со кревањето на тензиите, е ставот на Европската Унија откако Пјонгјанг предупреди дека е подготвена за нуклеарен напад врз Соединетите Држави.

Северна Кореја одново со закани за нуклеарен напад на САД

Кирилица - 04.04.2013

САД соопштија дека наскоро ќе испратат противракетни системи на Гуам, за да се одбранат од Северна Кореја чие раководство денеска порача дека авторизирало планови за нуклеарен напад врз американски ...

Како ќе се одвива можната Kорејска војна?

Кајгана - 04.04.2013

Иако е тешко да се предвиди како би се развивала ситуацијата ако избие војна на североистокот на Азија, CNN објави симулација наречена „Како би с еодвивала Корејската војна”, а пензионираниот ...

САД распоредува противракeтен штит на Гуам како одговор на Пјонгјанг

Макфакс - 04.04.2013

Северна Кореја утрово соопшти дека нејзината војска добила дозвола со помало, полесно и разновидно нуклеарно оружје да ги нападнат Соединетите американски држави, додека Вашингтон соопшти дека ...

ЕУ ја повикува Северна Кореја да им се врати на преговорите

Алфа - 04.04.2013

Северна Кореја мора да престане да ја зголемува тензијата и наместо тоа повторно да започне дијалог со меѓународната заедница, порача денеска ЕУ откако Пјонгјанг соопшти дека е подготвен да изврши ...

Што ако Северна Кореја навистина тргне во војна? (ВИДЕО)

МКД - 04.04.2013

Што ќе се случи ако Северна Кореја навистина тргне во војна? Со ова прашање на големо деновиве се занимаваат американските медиуми поради новите заострувања на односите на Корејскиот Полуостров, ...

Белата куќа ја предупреди Северна Кореја да престане да упатува закани

Нетпрес - 04.04.2013

Белата куќа ја предупреди Северна Кореја да престане да упатува закани, откако изолираната држава значително ја засили својата војска и најави дека го одобри нанесувањето на евентуални нуклеарни ...

САД испраќаат ракети, Северна Кореја се закани

+инфо - 04.04.2013

САД соопштија дека наскоро ќе испратат противракетни системи на Гуам , за да се одбранат од Северна Кореја чие раководство денеска порача дека авторизирало планови за нуклеарен напад врз американски ...

ВИДЕО: Како би се одвивала војната на Корејскиот полуостров

Нова ТВ - 04.04.2013

За секојдневните тензии помеѓу Северна Кореја и коалиционата сила помеѓу САД и Јужна Кореја, како и можноста за тоа како ќе се одвива војната, за Си-Ен-Ен зборува пензионираниот генерал Џејмс Маркс.

Бан Ки Мун изрази загриженост од активностите на Северна Кореја

Нетпрес - 04.04.2013

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун денеска изрази длабока загриженост поради зголемената тензија, откако Северна Кореја соопшти дека одобрила план за извршување на напад со ...

Сите закани од Пјонгјанг

Оn.net - 04.04.2013

Како ќе биде отсега, не се знае. Ако пак се прелиста печатот од изминатите 50 години, може да се заклучи дека досега џабе била вревата околу Северна Кореја.

Северна Кореја префрлила проектил на источниот брег

Глас на Америка - 04.04.2013

Јужнокорејски претставници ја потврдија веста откако официјален Пјонгјанг најави дека ги одобрил плановите за нуклеарен напад врз САД.

Европската унија ја повика Северна Кореја да престане со создавање на тензии

Нетпрес - 04.04.2013

Европската унија ја повика Северна Кореја да престане со создавање на тензии и да се врати на обврските спрема меѓународната заедница.

Северна Кореја даде зелено светло за нуклеарен напад врз САД

Алфа - 04.04.2013

Ескалација на конфликтот на корејскиот полуостров. Портпарол на Генералштабот на армијата на Северна Кореја соопшти дека е дадено зелено светло за напад врз САД.

ВИДЕО Си-ен-ен направи симулација на војната во Северна Кореја

+инфо - 04.04.2013

Ситуацијата во Северна Кореја е се позагрижувачка и позагрижувачка, а Си-ен-ен во соработка со пензиониран американски генерал, направи симулација на војната, како би изгледала доколку дојде до неа.

Кина распореди единици на границата со Северна Кореја

Макфакс - 04.04.2013

Кинеската армија спроведува распоредување на тенкови и воена опрема во близина на границата со Северна Кореја, што најверојатно е во поврзаност со неодамнешните објави на Пјонгјанг за подготвеноста ...

Хејгел: Заканите на Северна Кореја се сериозна опасност

А1 On - 04.04.2013

Министерот за одбрана на САД, Чак Хејгел изјави дека закани на Северна Кореја претставуваат сериозна опасност за САД, Јапонија и Јужна Кореја.

Бан Ки Мун: Состојбата во Пјонгјанг е вознемирувачка

А1 On - 04.04.2013

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун денес изјави дека ситуацијата во Пјонгјанг е алармантна и ја повика Северна Кореја да не реагира бргу со одлуките.

ВИДЕО: Симулација - како би изгледала евентуална војна меѓу Северна и Јужна Кореја

Press24 - 04.04.2013

Си - Ен - Ен направи симулација, како би изгледала евентуална војна меѓу Северна и Јужна ...

САД испраќаат ракети на Гуам, Северна Кореја одново со закани

Сител - 04.04.2013

САД соопштија дека наскоро ќе испратат противракетни системи на Гуам, за да се одбранат од Северна Кореја чие раководство денеска порача дека авторизирало планови за нуклеарен напад врз американски ...

Северна Кореја: Војната може да почне денес или утре

Нетпрес - 04.04.2013

Северна Кореја утрово соопшти дека нејзината војска добила дозвола со помало, полесно и разновидно нуклеарно оружје да ги нападнат Соединетите американски држави, додека Вашингтон соопшти дека ...

ЕУ ја повикува Северна Кореја да им се врати на преговорите

Сител - 04.04.2013

Северна Кореја мора да престане да ја зголемува тензијата и наместо тоа повторно да започне дијалог со меѓународната заедница, порача денеска ЕУ откако Пјонгјанг соопшти дека е подготвен да изврши ...

ЕУ: Северна Кореја да им се врати на преговорите

Нова ТВ - 04.04.2013

По најавите на официјален Пјонгјанг дека е подготвен да изврши нуклеарен напад врз САД, Европската унија со дециден став - „Северна Кореја да престане да ја зголемува тензијата и наместо тоа повторно ...

ЕУ ја повикува Северна Кореја да им се врати на преговорите

А1 On - 04.04.2013

Северна Кореја мора да престане да ја зголемува тензијата и наместо тоа повторно да започне дијалог со меѓународната заедница, порача денеска ЕУ откако Пјонгјанг соопшти дека е подготвен да изврши ...

САД испраќаат ракети на Гуам, Северна Кореја одново со закани

МРТ - 04.04.2013

САД соопштија дека наскоро ќе испратат противракетни системи на Гуам, за да се одбранат од Северна Кореја чие раководство денеска порача дека авторизирало планови за нуклеарен напад врз американски ...

Северна Кореја донесе одлука за напад на САД

Сител - 04.04.2013

Ситуацијата на корејскиот полуостров е се потензична откако портпарол на Генералштабот на армијата на Северна Кореја соопшти дека е дадено зелено светло за напад врз САД.

ВИДЕО: Вака би изгледал нуклеарниот напад на Северна Кореја

Курир - 04.04.2013

Виртуелна анализа за евентуалната војна што би се случувала на Корејскиот полуостров доколку Северна Кореја ги реализира заканите и истрела ракети кон силите на САД и на Јужна Кореја,објави Си-Ен-Ен.

СНН направи симулација - вака би изгледала војната на корејскиот полуостров (видео)

Таратур - 04.04.2013

Виртуелна анализа за евентуалната војна што би се случувала на Корејскиот полуостров доколку Северна Кореја ги реализира заканите и истрела ракети кон силите на САД и на Јужна Кореја,објави ...

Јужна Кореја: Проектилот на Северна Кореја е реалност

Нова ТВ - 04.04.2013

Јужна Кореја потврди дека Северна Кореја префрлила проектил на својот источен брег, само неколку часа откако официјален Пјонгјанг соопшти дека дал финална дозвола за започнување на напад против САД, ...

Кина распореди единици на границата со Северна Кореја

Кајгана - 04.04.2013

Кинеската армија спроведува распоредување на тенкови и воена опрема во близина на границата со Северна Кореја, што најверојатно е поврзано со неодамнешните објави на Пјонгјанг за подготвеноста да ...

Северна Кореја постави ракетен систем со среден дострел

Алфа - 04.04.2013

Северна Кореја постави ракетен систем со среден дострел на своето источно крајбрежје, соопштија јужнокорејските медиуми.

Ештон: Северна Кореја да се врати на преговорите

Локално - 04.04.2013

Северна Кореја да престане да ја зголемува тензијата и повторно да започне дијалог со меѓународната заедница, порача денеска ЕУ откако Пјонгјанг соопшти дека е подготвен да изврши нуклеарен напад врз ...

Пентагон и продава 60 борбени авиони на Јужна Кореја

Денешен - 04.04.2013

Американското Министерство за одбрана соопшти дека одобрило продажба на 60 борбени авиони на Јужна Кореја, во момент на најголема криза меѓу Северна и Јужна Кореја во изминатите неколку децении.

Корејскиот Полуостров на раб на војна: Северна Кореја одобри напад на Ј. Кореја и САД!?

Либертас - 04.04.2013

Корејскиот Полуостров е на работ на војна откако се шпекулира дека режимот на Ким Јонг Ун одобрил употреба на нуклеарно оружје од страна на севернокорејската армија врз цели во Јужна Кореја, Јапонија ...

Бан Ки Мун изрази загриженост од активностите на Северна Кореја

Точка - 04.04.2013

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун денеска изрази длабока загриженост поради зголемената тензија, откако Северна Кореја соопшти дека одобрила план за извршување на напад со ...

ЕУ: Северна Кореја да им се врати на преговорите

Денешен - 04.04.2013

Северна Кореја мора да престане да ја зголемува тензијата и наместо тоа повторно да започне дијалог со меѓународната заедница, порача денеска ЕУ откако Пјонгјанг соопшти дека е подготвен да изврши ...

Пјонгјанг даде одобрение за нуклеарен напад врз САД?!

Sky - 04.04.2013

Северна Кореја соопшти дека дала "конечно одобрение" за нуклеарен напад врз САД. Француската новинска агенција АФП јави дека соопштението е објавено неколку минути откако САД најави дека во наредните ...

Се отвораат вратите од пеколот: Северна Кореја одобри нуклеарен напад на САД

Точка - 04.04.2013

Севернокорејската војска објавила дека добила официјално одобрување за започнување на воени операции против Соединетите Американски Држави, вклучувајќи ги и нуклеарните напади, објавила ...

Видео: Вака ќе изгледа нападот на Северна Кореја на Америка

МК News - 04.04.2013

CNN објави симулација под името „Како би можела да се одвива Корејската војна“. Пензионираниот американски генерал Џејмс Маркс го образложил начинот на кој би можеле да се движат борбените операции.

Видео: Вака би изгледала војната на Корејскиот полуостров

Денешен - 04.04.2013

Првиот одговор на САД и Јужна Кореја би бил воздушен напад на копнените цели, по што би следело уништување на противвоздушната одбрана и командните центри.

Америка ќе помогне со 60 борбени авиони во Јужна Кореја

Локално - 04.04.2013

Американското Министерство за одбрана соопшти дека одобрило продажба на 60 борбени авиони на Јужна Кореја, во момент на најголема криза меѓу Северна и Јужна Кореја во изминатите неколку децении.

Сеул демантира дека Пјонгјанг наредил јужнокорејските фирми да ја напуштат индустриската зона во Кесон

Бриф - 04.04.2013

Властите во Сеул ги демантираа тврдењата дека Северна Кореја им наредила на сите јужнокорејски компании до 10 април да ја напуштат индустриската зона во Кесон.

Што ако Северна Кореја тргне во војна?!

Вечер Прес - 04.04.2013

Што ќе се случи доколку Северна Кореја навистина тргне во војна?! Прашањето кое деновиве го обиколи светот ги поттикна американските медиуми да поработат на новата ескалација на односите со ...

Северна Кореја со нова закана за нуклеарен напад на САД

Република - 04.04.2013

Северна Кореа ратификуваше план за нуклеарен напад против САД, јави севернокорејската државна новинска агенција, повикувајки се на извори во народната армија.

CNN направи симулација на војната на корејскиот полуостров

Точка - 04.04.2013

Тензиите на релација Северна Кореја - САД го достигнаа својот врв. Севернокорејската војска денес добила официјално одобрение за започнување на воените операции против САД, и исто така, втор ден по ...

Европската унија ја повика Северна Кореја да престане со создавање на тензии

Точка - 04.04.2013

Европската унија ја повика Северна Кореја да престане со создавање на тензии и да се врати на обврските спрема меѓународната заедница.

(ВИДЕО) САД испрати противракетни системи, Северна Кореја одобри планови за нуклеарен напад, Кина се концентрира на ...

Република - 04.04.2013

САД соопштија дека наскоро ќе испратат противракетни системи на Гуам, за да се одбранат од Северна Кореја чие раководство денеска порача дека авторизирало планови за нуклеарен напад врз американски ...

ЕУ го повика Пјонгјанг да се врати на преговорите

Република - 04.04.2013

Северна Кореја мора да престане да ја зголемува тензијата и повторно да почне дијалог со меѓународната заедница, порача денеска ЕУ откако Пјонгјанг соопшти дека е подготвен да изврши нуклеарен напад ...

Северна Кореја повторно се заканува, САД испраќаат ракети

Денешен - 04.04.2013

САД соопштија дека наскоро ќе испратат противракетни системи на Гуам, за да се одбранат од Северна Кореја чие раководство денеска порача дека авторизирало планови за нуклеарен напад врз американски ...

Ким Јонг Ун не е луд и добро знае што прави

Точка - 04.04.2013

Март беше месец исполнет со низа на севернокорејски "провокации". Сепак, Пјонгјанг повеќе се определил за реторика, отколку за вистинска воена акција.

Кина распореди единици на границата со Северна Кореја

Република - 04.04.2013

Кинеската армија спроведува распоредување на тенкови и воена опрема во близина на границата со Северна Кореја, што најверојатно е поврзано со неодамнешните објави на Пјонгјанг за подготвеноста да ...

Се отворија вратите од пеклот: Северна Кореја одобри нуклеарен напад на САД – Америка испрати ракети во Гуам

МК News - 04.04.2013

“Службено ја известивме Белата куќа и Пентагон дека се посилната непријателска политика кон Демократската Народна Република Кореја и нејзините нуклеарни закани ќе бидат уништени… со помали и раширени ...

Војската на Северна Кореја доби финално одобрување за акција

Вечер Прес - 04.04.2013

Севернокорејската војска вчера соопшти дека го добила крајното одобрување за започнување на воени операции против САД, вклучувајќи и нуклеарни напади, објави севернокорејската агенција КЦНА ...

Пентагон и продава 60 борбени авиони на Јужна Кореја

Бриф - 04.04.2013

Американското Министерство за одбрана соопшти дека одобрило продажба на 60 борбени авиони на Јужна Кореја, во момент на најголема криза меѓу Северна и Јужна Кореја во изминатите неколку децении.

Видео: Северна Кореја одобри нуклеарен напад врз САД

Денешен - 04.04.2013

Северна Кореја денес ги предупреди САД дека на војската и одобрила да започне со напад во кој може да биде употребено и нуклеарно оружје.

САД испраќаат ракети на Гуам, Северна Кореја одново со закани

Локално - 04.04.2013

САД соопштија дека наскоро ќе испратат противракетни системи на Гуам, за да се одбранат од Северна Кореја чие раководство денеска порача дека авторизирало планови за нуклеарен напад врз американски ...

Продолжува вербалната војна меѓу Северна Кореја и САД

Бриф - 04.04.2013

Северна Кореја ќе возврати со серија одлучни воени контрамерки на провокациите од САД, се наведува во соопштението на Генералштабот на севернокорејската армија.

Северна Кореја одобри нуклеарен напад на САД

Вечер Прес - 04.04.2013

Севернокорејската војска синоќа објави дека добила и службено одобрение да започне воени операции против САД и Јужна Кореја, при тоа вклучувајќи и нуклеарен напад, објави севернокорејската агенција ...

Пјонгјанг подготвен за напад

Вечер Прес - 04.04.2013

Засега не е познато дали балистичката ракета е поставена од безбедносни причини и дали Пјонгјанг планира да ја истрела, или тоа е едноставно демонстрација на сила од страна на оваа земја.

Северна Кореја: Војната може да почне денес или утре

Точка - 04.04.2013

Северна Кореја утрово соопшти дека нејзината војска добила дозвола со помало, полесно и разновидно нуклеарно оружје да ги нападнат Соединетите американски држави, додека Вашингтон соопшти дека ...

Северна Кореја постави ракетен систем со среден дострел на својот источен брег

Бриф - 04.04.2013

Северна Кореја постави ракетен систем со среден дострел на своето источно крајбрежје, соопштија јужнокорејските медиуми.

САД тврди: Северна Кореја ќе нападне за неколку дена

Н.Македонија - 04.04.2013

Северна Кореја планира да лансира ракети веројатно за неколку дена, или една недела, објави “Си-Ен-Ен” , повикувајќи се на државен избор Војската на Северна Кореја доби одобрување за напад уште вчера ...

С. Кореја подготвена за напад

Идивиди - 04.04.2013

Сеул, 4 април 2013 (МИА) - Северна Кореја постави ракетен систем со среден дострел на своето источно крајбрежје, соопштија јужнокорејските медиуми.

Продолжува вербалната војна меѓу Северна Кореја и САД

Канал5 - 03.04.2013

Северна Кореја ќе возврати со серија одлучни воени контрамерки на провокациите од САД, се наведува во соопштението на Генералштабот на севернокорејската армија.

Северна Кореја не попушта

Утрински - 03.04.2013

Последните недели комунистичката држава упати серија закани и против јужнокорејски и против американски цели ПЈОНГЈАНГ - Северна Кореја соопшти дека ќе ги рестартира сите објекти во нејзиниот главен ...

Џон Кери: САД ќе се бранат себе си и Јужна Кореја од заканите од северот

Канал5 - 03.04.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека САД ќе се бранат и ќе се заштитуваат себе си и Република Кореја, која е соочена со заканите од Северна Кореја.

Пјонгјанг-ѕвечкање со атомско оружје

Deutsche Welle - 03.04.2013

Северна Кореја со децении наназад ја користи својата нуклеарна програма со цел да заплашува и уценува. Но САД и натаму одбиваат да ја признаат Северна Кореја како нуклеарна сила.

Пјонгјанг ја блокираше границата со Јужна Кореја

Deutsche Welle - 03.04.2013

Властите во Северна Кореја одлучија да ја спуштат рампата за стотици работници од Јужна Кореја кои секојдневно работат во заедничкиот индустриски сектор. Џон Кери повторно му изрази поддршка на Сеул.

Продолжува вербалната војна меѓу Северна Кореја и САД

24 Вести - 03.04.2013

Северна Кореја ќе возврати со серија одлучни воени контрамерки на провокациите од САД, се наведува во соопштението на Генералштабот на севернокорејската армија.

Џон Кери: САД ќе се бранат себе си и Јужна Кореја од заканите од северот

24 Вести - 03.04.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека САД ќе се бранат и ќе се заштитуваат себе си и Република Кореја, која е соочена со заканите од Северна Кореја.

За јужнокорејски работници забранет влез во Северна Кореја

Канал5 - 03.04.2013

Властите во Јужна Кореја соопштија дека Северна Кореја им забранила пристап на јужнокорејските работници до заедничкиот индустриски парк Каесонг. Каесонг се наоѓа на севернокорејска територија.

Вашингтон на браникот на Јужна Кореја

Утрински - 03.04.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека САД ќе се бранат и ќе се заштитуваат себеси и Јужна Кореја, која е соочена со заканите од Северот.

Кери: САД ќе се бранат себе си и Јужна Кореја од заканите од северот

Кирилица - 03.04.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека САД ќе се бранат и ќе се заштитуваат себе си и Република Кореја, која е соочена со заканите од Северна Кореја.

Кина загрижена поради ситуацијата на Корејскиот Полуостров

МРТ - 03.04.2013

Кинеското Министерство за надворешни работи соопшти денеска дека Пекинг изразил „сериозна загриженост“ поради ситуацијата на Корејскиот Полуостров пред амбасадорите на САД, Јужна Кореја и Северна ...

Париз со повик до Пекинг да влијае врз Северна Кореја

МРТ - 03.04.2013

Франција сака Кина која има влијание врз Северна Кореја да се вмеша во кризата. Тоа го изјави денеска шефот на француската дипломатија Лоран Фабиус кој не исклучува можност режимот во Пјонгјанг да ...

САД ја повика Русија и Кина да го искористат своето влијание за да ја „вразумат“ Северна Кореја

Руска реч - 03.04.2013

САД ја повикуваат Русија и Кина да земат поактивно учество во „контролирањето“ на однесувањето на Северна Кореја, изјави на прес-конференцијата официјалниот претставник на Белата Куќа, Џеј Карни.

САД ги повика Кина и Русија за помош околу Северна Кореја

Макфакс - 03.04.2013

Белата куќа ги повика Пекинг и Москва да го смират официјален Пјонгјанг бидејќи најавата на Северна Кореја за повторното активирање на нуклеарниот реактор „претставува уште еден показател" дека ...

Јужна Кореја ги разгледува сите опции за граѓаните во Каесонг

Р.С.Европа - 03.04.2013

Јужна Кореја ги разгледува сите опции, вклучително и воената за да ги обезбеди своите граѓани во заедничката индустриска зона која се наоѓа на северно корејска територија.

Пјонгјанг забрани пристап до заедничкиот индустриски парк

Р.С.Европа - 03.04.2013

Властите во Јужна Кореја соопштија дека Северна Кореја им забранила пристап на јужнокорејските работници до заедничкиот индустриски парк Каесонг, кој се наоѓа на севернокорејска територија.

Севернокорејските власти го блокираат пристапот на јужнокорејски работници

МРТ - 03.04.2013

Севернокорејските власти не им дозволија денеска на јужнокорејските работници стигнат до работните места во заедничкиот индустриски комплекс Кесон, соопшти Министерството за национално обединување во ...

Севернокорејските власти го блокираат пристапот на јужнокорејски работници

Кирилица - 03.04.2013

Севернокорејските власти не им дозволија денеска на јужнокорејските работници стигнат до работните места во заедничкиот индустриски комплекс Кесон, соопшти Министерството за национално обединување во ...

Пјонгјанг им забранил на работниците од Јужна Кореја да влезат во заедничката индустриска зона

МКД - 03.04.2013

Северна Кореја им го блокирала денес пристапот на работниците од Јужна Кореја до заедничката индустриска зона Каесонг, во екот на растечките тензии меѓу двете земји, јавува Би-би-си.

Северна Кореја забрани влез во заедничката индустриска зона

Глас на Америка - 03.04.2013

Потегот уследи откако американскиот државен секретар предупреди таа да прекине да се заканува на САД и сојузниците. Северна Кореја забрани влез на јужнокорејски работници во заедничката индустриска ...

Русија загрижена за Северна Кореја: Ситуацијата е експлозивна

Нетпрес - 03.04.2013

Додека кинеските дипломати продолжуваат да повикуваат на воздржаност, Русија предупредува дека ситуацијата околу Северна Кореја е експлозивна и дека е доволна и најмалата човечка грешка за да ...

Севернокорејските власти го затворија пристапот до индустрискиот комплекс Кесонг

Алфа - 03.04.2013

Севернокорејските власти не им дозволија денеска на јужнокорејските работници стигнат до работните места во заедничкиот индустриски комплекс Кесон, соопшти Министерството за национално обединување во ...

Северна Кореја испрати нова нуклеарна закана

Нова ТВ - 03.04.2013

Северна Кореја предизвика нелагодност во североисточна Азија заканувајќи се со напади од страна на "помала, полесна и насочувана" нуклеарна сила и со заклучување на јужнокорејските работници од ...

Кина загрижена поради ситуацијата на Корејскиот Полуостров

А1 On - 03.04.2013

Кинеското Министерство за надворешни работи соопшти денеска дека Пекинг изразил „сериозна загриженост“ поради ситуацијата на Корејскиот Полуостров пред амбасадорите на САД, Јужна Кореја и Северна ...

Џон Кери: САД ќе се бранат себе си и Јужна Кореја од заканите од северот

Сител - 03.04.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека САД ќе се бранат и ќе се заштитуваат себе си и Република Кореја, која е соочена со заканите од Северна Кореја.

Кери - САД ќе се бранат себе си и Јужна Кореја од заканите од северот

Inpress - 03.04.2013

Вашингтон, 3. април 2013 (ИНПРЕС) Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека САД ќе се бранат и ќе се заштитуваат себе си и Република Кореја, која е соочена со заканите од Северна Кореја.

Севернокорејските власти го блокираат пристапот на јужнокорејски работници до заеднички индустриски комплекс Кесон

А1 On - 03.04.2013

Севернокорејските власти не им дозволија денеска на јужнокорејските работници стигнат до работните места во заедничкиот индустриски комплекс Кесон, соопшти Министерството за национално обединување во ...

Кина загрижена поради ситуацијата на Корејскиот Полуостров

Сител - 03.04.2013

Кинеското Министерство за надворешни работи соопшти денеска дека Пекинг изразил „сериозна загриженост“ поради ситуацијата на Корејскиот Полуостров пред амбасадорите на САД, Јужна Кореја и Северна ...

САД ќе ja бранат Јужна Кореја од северот

+инфо - 03.04.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека САД ќе се бранат и ќе се заштитуваат себе си и Република Кореја, која е соочена со заканите од Северна Кореја.

Париз со повик до Пекинг да влијае врз Северна Кореја

Сител - 03.04.2013

Франција сака Кина која има влијание врз Северна Кореја да се вмеша во кризата. Тоа го изјави денеска шефот на француската дипломатија Лоран Фабиус кој не исклучува можност режимот во Пјонгјанг да ...

Кина загрижена поради ситуацијата на Корејскиот Полуостров

Курир - 03.04.2013

Пекинг изразил „сериозна загриженост“ поради ситуацијата на Корејскиот Полуостров пред амбасадорите на САД, Јужна Кореја и Северна Кореја, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи.

Севернокорејските власти го блокираат пристапот на јужнокорејски работници

Сител - 03.04.2013

Севернокорејските власти не им дозволија денеска на јужнокорејските работници стигнат до работните места во заедничкиот индустриски комплекс Кесон, соопшти Министерството за национално обединување во ...

Продолжува вербалната војна меѓу Северна Кореја и САД

Сител - 03.04.2013

Северна Кореја ќе возврати со серија одлучни воени контрамерки на провокациите од САД, се наведува во соопштението на Генералштабот на севернокорејската армија.

Џон Кери: САД ќе се бранат себе си и Јужна Кореја

Алфа - 03.04.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека САД ќе се бранат и ќе се заштитуваат себе си и Република Кореја, која е соочена со заканите од Северна Кореја.

САД побараа од Пекинг и Москва да влијаат врз Северна Кореја

Либертас - 03.04.2013

Белата куќа апелираше до официјални Пекинг и Москва да го искористат своето влијание врз Пјонгјанг и да ја натераат Северна Кореја на воздржаност во новонастанатата регионална криза на Далечниот ...

Русија загрижена за Северна Кореја: Ситуацијата е експлозивна

Точка - 03.04.2013

Додека кинеските дипломати продолжуваат да повикуваат на воздржаност, Русија предупредува дека ситуацијата околу Северна Кореја е експлозивна и дека е доволна и најмалата човечка грешка за да ...

Растат тензиите: Пјонгјанг им забрани на работниците од Ј.Кореја влез во заедничката индустриска зона

Точка - 03.04.2013

Северна Кореја го бликираше влезот во заедничката индустриска зона за Јужнорејските работници, во моменти во кои ситуацијата е многу напната.

Кина загрижена од ситуацијата на Корејскиот полуостров

Денешен - 03.04.2013

Кинеското Министерство за надворешни работи соопшти денеска дека Пекинг изразил „сериозна загриженост“ поради ситуацијата на Корејскиот Полуостров пред амбасадорите на САД, Јужна Кореја и Северна ...

Продолжува вербалната војна меѓу Северна Кореја и САД

Либертас - 03.04.2013

Северна Кореја ќе возврати со серија одлучни воени контрамерки на провокациите од САД, се наведува во соопштението на Генералштабот на севернокорејската армија.

Кина со предупредување до двете страни на Кореја и САД

Точка - 03.04.2013

Кина е сериозно загрижена за ситуацијата во Кореја. „Сите страни мора да се воздржат“- се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи на Кина.

Кери: САД ќе се бранат и себе и Јужна Кореја

Либертас - 03.04.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека САД ќе се бранат и ќе се заштитуваат себе си и Јужна Кореја од заканите на режимот во Северна Кореја.

Вашингтон бара од Пекинг и Москва да го вразумат Пјонгјанг

Република - 03.04.2013

Белата куќа ги повика Пекинг и Москва да го зауздаат Пјонгјанг затоа што најавата за повторно активирање на нуклеарниот реактор е уште еден показател дека ги крши своите меѓународни обврски.

Севернокорејските власти работат на сопствена штета

Вечер Прес - 03.04.2013

Севернокорејските власти вчера не им дозволија на јужнокорејските работници да стигнат до работните места во заедничкиот индустриски комплекс Кесон, соопшти Министерството за национално обединување ...

Џон Кери: САД ќе се бранат себе си и Јужна Кореја од заканите од северот

Бриф - 03.04.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека САД ќе се бранат и ќе се заштитуваат себе си и Република Кореја, која е соочена со заканите од Северна Кореја.

Кина загрижена поради ситуацијата на Корејскиот Полуостров

Локално - 03.04.2013

Кинеското Министерство за надворешни работи соопшти денеска дека Пекинг изразил „сериозна загриженост“ поради ситуацијата на Корејскиот Полуостров пред амбасадорите на САД, Јужна Кореја и Северна ...

Севернокорејските власти го блокираат пристапот на јужнокорејски работници до заеднички индустриски комплекс Кесон

Бриф - 03.04.2013

Севернокорејските власти не им дозволија денеска на јужнокорејските работници да стигнат до работните места во заедничкиот индустриски комплекс Кесон, соопшти Министерството за национално обединување ...

Кина ги предупреди САД и Северна Кореја

Н.Македонија - 03.04.2013

Кина е сериозно загрижена поради тензиите на Корејскиот полуостров. Сите страни мораат да останат воздржани, предупреди денес Министерството за надворешни работи на Кина Пекинг ги повика амбасадорите ...

Колку се реални заканите на Пјонгјанг?

Н.Македонија - 03.04.2013

Ракетите на Северна Кореја се опремени со конвенционално оружје со ограничен дострел, со исклучително мала прецизност, наведува Меѓународниот институт за стратешки студии Севернокорејскиот лидер Ким ...

Бан Ки Мун: Северна Кореја отиде предалеку

Канал5 - 02.04.2013

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки Мун оцени дека кризата во Северна Кореја отиде предалеку. Бан Ки Мун се огласи откако Пјонгјанг предупреди дека ќе го рестартира својот главен ...