TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО: Министерката за надворешни работи на Бугарија го признава македонскиот јазик согласно Уставот на Македонија!

Фокус - 25.06.2017

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева во интервју за бугарската приватна национална телевизија БТВ, зборуваше за дводневната посета на македонскиот премиер Зоран Заев во Бугарија.

Захариева: Со признавањето на македонската држава, Бугарија го признава и македонскиот јазик

24 Вести - 25.06.2017

Со признавањето на македонската држава, Бугарија го признава и македонскиот јазик , изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева. Во интервју за бугарската телевизија БТВ, Захариева изјави дека посетата на ...

Захариева: Бугарија со признавањето на македонската држава, го признава и македонскиот јазик

Канал5 - 25.06.2017

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, изјави дека Бугарија со признавањето на македонската држава, го признава и македонскиот јазик согласно Уставот на Република Македонија.

Захариева: Нема никаков спор околу македонскиот јазик

Телма - 25.06.2017

Бугарија го признава македонскиот јазик преку признавање на македонската држава и македонскиот Устав во кој е наведен јазикот. Ова го кажа бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева во телевизиско интервју, ...

Стоплување меѓу Софија и Скопје – Захариева: Со државата го признавме јазикот

ТВ21 - 25.06.2017

Со признавањето на македонската држава, Бугарија го призна и македонскиот јазик, вели во интервју за БТВ, шефицата на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева. Прашана дали Бугарија ќе прифати постоење на македонскиот јазик како посебен, нешто ...

Захариева: Со признавањето на државата, Бугарија го признава и македонскиот јазик

МКД - 25.06.2017

Нема ништо спорно. Бугарија со признавањето на македонската држава, го признава и македонскиот јазик согласно Уставот на Република Македонија. Никој не ја одрекува историјата на Македонија, ниту на Бугарија, изјави Екатерина Захариева, министерка за ...

Захариева: Со признавањето на македонската држава, Бугарија го признава и македонскиот јазик

Стандард - 25.06.2017

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, во интервју за БТВ изјави дека Бугарија со признавањето на македонската држава, го признава и македонскиот јазик согласно Уставот на Република Македонија.

Захариева: Бугарија со признавањето на македонската држава, го признава и македонскиот јазик

Макфакс - 25.06.2017

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, изјави дека Бугарија со признавањето на македонската држава, го признава и македонскиот јазик согласно Уставот на Република Македонија.

Захариева: Бугарија со признавањето на македонската држава, го признава и македонскиот јазик

Кајгана - 25.06.2017

Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, изјави дека Бугарија со признавањето на македонската држава, го признава и македонскиот јазик согласно Уставот на Република Македонија.

Граѓаните гневни на потезите на Заев: Македонската и бугарската историја не се заеднички, ние сме Македонци, не сме ...

Курир - 25.06.2017

Посетата на Заев на Бугарија и неговите скандалозни потези кои ги направи таму, граѓаните ги примија со големо разочарување и гнев. Неговите ставови дека имаме заедничка историја со Бугарија, според граѓаните се крајно неточни, како што велат тие, ...

Захариева: Бугарија не ја негира историјата на Македонија

Слободен Печат - 25.06.2017

Со признавањето на македонската држава, Бугарија го прознава и македонскиот јазик, во согласност со Уставот, изјавила Екатерина Захариева. Захариева е шефица на бугарската дипломатија и вицепремиерка, која не гледа ништо спорно во признавањето на ...

Анкета: Граѓаните гневни на потезите на Заев во врска со „заедничката“ македонска и бугарска историја

Нетпрес - 25.06.2017

Заев во Бугарија се поклони и положи цвеќе пред споменикот на „бугарскиот“ Цар Самоил. Овој потег предизвика шокираност кај граѓаните, кои сѐ уште не можат да поверуваат како може толку лесно да се продава историјата на нашата држава Посетата на ...

Захариева: Бугарија го признава македонскиот јазик

Нова ТВ - 25.06.2017

Екатерина Захариева, бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи, во интервју на националната телевизија „БТВ“, изјави дека Бугарија со признавањето на македонската држава, го признава и македонскиот јазик согласно Уставот на ...

Захариева: Никој не ја негира историјата на Македонија, ниту на Бугарија (ВИДЕО)

+инфо - 25.06.2017

Посетата на Зоран Заев претставува затоплување на односите со Бугарија, изјави шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева. Бугарија со признавањето на македонската држава, го признава и македонскиот јазик во согласност со Уставот на ...

Захариева: Со признавањето на македонската држава, Бугарија го признава и македонскиот јазик

Бриф - 25.06.2017

Со признавањето на македонската држава, Бугарија го признава и македонскиот јазик , изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева. Во интервју за бугарската телевизија БТВ, Захариева изјави дека посетата на ...

Граѓаните гневни на потезите на Заев

Пулс24 - 25.06.2017

Посетата на Заев на Бугарија и неговите скандалозни потези кои ги направи таму, граѓаните ги примија со големо разочарување и гнев. Неговите ставови дека имаме заедничка историја со Бугарија, според граѓаните се крајно неточни, како што велат тие, ...

(ВИДЕО) Захариева: Со признавањето на македонската држава, Бугарија го признава и македонскиот јазик

Локално - 25.06.2017

Бугарија со признавањето на македонската држава, го признава и македонскиот јазик во согласност со Уставот на Република Македонија, изјави шефицата на бугарската дипломатија и вицепремиерка, Екатерина Захариева, додавајќи дека не гледа ништо спорно ...

Бугарската министерка за надворешни работи: Бугарија го признава македонскиот јазик

еМагазин - 25.06.2017

Бугарија со признавањето на македонската држава, го признава и македонскиот јазик согласно Уставот на Република Македонија, изјави шефицата на бугарската дипломатија и вицепремиерка, Екатерина Захариева, додавајќи дека не гледа ништо спорно со ...

ВИДЕО: Министерката за надворешни работи на Бугарија го признава македонскиот јазик согласно Уставот на Македонија!

Либертас - 25.06.2017

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева во интервју за бугарската приватна национална телевизија БТВ, зборуваше за дводневната посета на македонскиот премиер Зоран Заев во Бугарија.

Захариева: Бугарија со признавањето на македонската држава, го признава и македонскиот јазик

Фактор - 25.06.2017

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева во интервју за бугарската национална телевизија БТВ околку признавањето на македонскиот јазик, рече дека не гледа никаков спор, туку потенцираше дека ...

Пандов: Заев прифати понижување на македонскиот народ

Република - 25.06.2017

Во гостувањето во вестите на телевизија Алфа, аналитичарот Александар Пандов зборуваше за посетата на Зоран Заев во Бугарија. Тој кажа дека е добро да се потпише договор за добрососедските односи, но барањата кои Бугарија ги има во тој договор ...

Захариева: Никој не ја негира историјата на Македонија, ниту на Бугарија

Мета - 25.06.2017

Бугарија со признавањето на македонската држава, го признава и македонскиот јазик согласно Уставот на Република Македонија, изјави шефицата на бугарската дипломатија и вицепремиерка, Екатерина Захариева, додавајќи дека не гледа ништо спорно со ...

Дел од историчарите сметаат дека Македонија и Бугарија не можат да имаат заедничка историја

Канал5 - 24.06.2017

Бугарија и Македонија не може да имаат заедничка историја велат дел од историчарите. Според нив договорот кој треба да го потпишат Македонија и Бугарија е погубена за македонскиот народ ...

Димитров: За договорот за добрососедство Бугарија ќе го прифати македонскиот јазик

МКД - 24.06.2017

Бугарија ќе го прифати македонскиот јазик, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров по вчерашната средба со неговиот норвешки колега. Димитров вели дека договорот за добрососедство е составен врз основа на Декларацијата потпишана ...

Историчарите порачуваат: За каква заедничка прослава зборуваме, кога Бугарите не признаваат ништо македонско

Нетпрес - 24.06.2017

Стефан Влахов Мицов, пак, го постави прашањето зошто Бугарите сакаат само одредени делови од македонската историја, а не чепкаат во Крсте Петков Мисирков и Григор Прличев кои јасно се декларираат како Македонци На вчерашната емисија Ѕид на ...

Пандов: Заев прифати понижување на македонскиот народ - Прв дел

Алфа - 24.06.2017

Бугарското раководство нема искрени намери кон Република Македонија и тоа го покажаа токму преку чинот на поклонување пред споменикот на Царот Самоил, вели во интервју за Алфа, аналитичарот Александар Пандов.

ПРОФИЛ-Бојко Борисов: Супермен во балканската политика

Слободен Печат - 24.06.2017

Габарит Дека е политичар од голем формат, Борисов покажа за време на масовните протести во текот на социјалната и економска криза во Бугарија на крајот на 2012 и на почетокот на 2013 година, кога даде неотповиклива оставка на премиерската функција, ...

Историчари – Меѓусебно почитување со соседите треба да има, но не по цена Македонија да се откаже од сопствена историја

Алфа - 24.06.2017

Чествувањето на Илинден заедно со Бугарија би било најголема штета и сквернавење на најголемиот македонски празник, а со тоа и откажување од македонската историја, јазик и идентитет. Чествувањето на Илинден заедно со Бугарија би било најголема штета ...

Пандов: Заев ја искористи функцијата премиер за да прифати понижување на македонскиот народ

Курир - 24.06.2017

Во гостувањето во вестите на телевизија Алфа, аналитичарот Александар Пандов зборуваше за посетата на Зоран Заев во Бугарија. Тој кажа дека е добро да се потпише договор за добрососедските односи, но барањата кои Бугарија ги има во тој договор ...

Помирувањето меѓу Бугарија и Македонија: Рано е за еуфорија

А1 On - 24.06.2017

Дневник – Софија Посетата на македонскиот премиер Зоран Заев на нашата земја им даде основа на политичките аналитичари да зборуваат за позитивна, историска промена во односите меѓу двете соседни балкански држави.

Пандов: Заев прифаќа понижувања на македонскиот народ

Нетпрес - 24.06.2017

Преку таа постапка Бугарите покажуваат дека единствено нешто што имале намера во тој случај е да го понижат, да го навредат македонскиот премиер, како тој се поклонува на бугарски цар, смета Пандов.

Лукаровски: Хистеријата продолжува, Милошоски гостин на Каракачанов

+инфо - 24.06.2017

Антонио Милошоски привремено живеел на имотот на ВМРО на Красимир Каракачанов, во Софија и Варна, пишува во својот пост Ацо Лукаровски. Ацо Лукаровски на својот фејсбук профил сподели пост во кој вели: „Хистеријата продолжува“ Под овој наслов, ...

Пред фактите и боговите молчат, зарем не?

МКД - 24.06.2017

Дали Борисов ќе го негира својот претходник, поранешниот премиер, генерал Рачо Петров и ќе продолжи да инсистира на заедничка историја која официјална Бугарија упорно настојува да ни ја подметне.

Добрососедски односи со Бугарија се приоритет на Македонија

Окно - 24.06.2017

Во Македонија познавам многу луѓе кои покрај македонскиот имаат и српски, косовски, турски, германски, швајцарски, американски, австралиски и пасоши на други држави. Тие не ви бодат очи. Зошто сте толку алергични на бугарските пасоши? Да не им ...

Бугарските историчари продолжуваат: „Македонизмот е ГМО на историјата и културата“

Република - 24.06.2017

Додека во Македонија фанфарите на заевиот медиумски клан го слават најавеното потпишување на договор за добрососедство согласно кое Заев, надминувајќи го „национализмот“ ја отстапи македонската историја на Софија и најави ревидирање на учебниците, ...

Бугарски “Дневник” го поздрави поклонувањето пред бугарскиот Цар Самуил, бришењето на учебниците и затварањето на ...

Република - 24.06.2017

Бугарски Дневник ја анализираше посетата на Зоран Заев на Бугарија, поздравувајќи го поклонувањето пред бугарскиот Цар Самуил,бришењето на учебниците и затварањето на македонското поглавје на национализам.

Ачковска: Илинден е светост на Македонците, тоа се тешки работи

Република - 24.06.2017

Заедничко чествување на празникот Илинден со Бугарија може да значи промена на цела македонска историја оваа порака ја испратија историчарите на денешната панел дискуција која беше организирана од институтот Павел Шатев.

Помирувањето меѓу Бугарија и Македонија: рано е за еуфорија

Локално - 24.06.2017

Посетата на македонскиот премиер Зоран Заев на нашата земја им даде основа на политичките аналитичари да зборуваат за позитивна, историска промена во односите меѓу двете соседни балкански држави.

Заев ќе ревидира учебници, Бугарите редат вицови за Македонците: „Кога ќе избањаш Македонец, ќе добиеш чист Бугарин“

Република - 24.06.2017

Зоран Заев ја предаде македонската историја на Бугарите и вети ревидирање на учебниците по историја која ќе ја изучуваат Македончињата. Во име на „добрососедството“ и „европската иднина“ ја обвини својата земја ни народ за национализам, софиските ...

Бугарски „Дневник“ анализира: Помирувањето меѓу Бугарија и Македонија- рано е за еуфорија

еМагазин - 24.06.2017

Пренесено од Дневник-Бугарија Посетата на македонскиот премиер Зоран Заев на нашата земја им даде основа на политичките аналитичари да зборуваат за позитивна, историска промена во односите меѓу двете соседни балкански држави.

Заев ја искористи функцијата премиер

Пулс24 - 24.06.2017

Во гостувањето во вестите на телевизија Алфа, аналитичарот Александар Пандов зборуваше за посетата на Зоран Заев во Бугарија. Тој кажа дека е добро да се потпише договор за добрососедските односи, но барањата кои Бугарија ги има во тој договор ...

Димитров: Бугарија ќе го прифати македонскиот јазик

Фактор - 24.06.2017

Бугарија ќе го прифати македонскиот јазик, изјави шефот на дипломатијата, Никола Димитров, по дводневниот престој во соседна Бугарија оваа недела, пренесува телевизија 21. Тој додава дека Договорот за добрососедство е составен врз основа на ...

Али експрес

Сакам да кажам - 23.06.2017

1 Заев го фати клетвата на Бранко. Се сеќавате кога кон средината на 1990-те нè плашеше со зборовите „Сакате да бидеме како Бугарија?“. Е па еве. Бугарија од 1 јануари идната година ќе биде претседавач на ЕУ.

Бугарија ќе го прифати македонскиот јазик – До крајот на годината, безусловна препорака од ЕУ

ТВ21 - 23.06.2017

Бугарија ќе го прифати македонскиот јазик, вели министерот за надворешни, Никола Димитров, по дводневниот престој во соседна Бугарија оваа недела. Шефот на македонската дипломатија додава дека Договорот за добрососедство е составен врз основа на ...

Димитров: Во договорот со Бугарија ќе биде признат македонскиот јазик

Фокус - 23.06.2017

Бугарија ќе го прифати македонскиот јазик, вели министерот за надворешни, Никола Димитров, по дводневниот престој во соседна Бугарија оваа недела, пренесува телевизија 21. Шефот на македонската дипломатија додава дека Договорот за добрососедство е ...

Димитров: Бугарија ќе го признае македонскиот јазик

ТВ21 - 23.06.2017

Македонскиот јазик ќе биде признаен од Бугарија, вели министерот за надворешните работи Никола Димитров. Шефот на дипломатијата вели дека договорот за добро соседство ќе се креира врз основа на потпишаното од 1999 каде е наведен македонскиот јазик а ...

Добрососедски односи со Бугарија се приоритет на Македонија

Слободен Печат - 23.06.2017

Во која влада на друга држава Груевски беше советник пред да го земе лидерското столче во ВМРО-ДПМНЕ? Поради кој скандал Љубчо Георгиевски, кога беше премиер, го менува Сашо Мијалков? Ако останеме надвор од евроатлантските перспективи, дури тогаш во ...

Димитров: Бугарија ќе го прифати македонскиот јазик како посебен

Нова ТВ - 23.06.2017

Бугарија ќе го прифати македонскиот јазик, вели министерот за надворешни, Никола Димитров по дводневниот престој во соседна Бугарија оваа недела. Ова денеска беше решено по средбата на Димитров со норвешкиот министер за надворешни работи Борге ...

Костов: Заедничката прослава на Илинден со Бугарија ги брише македонските корени

Нетпрес - 23.06.2017

Големо разочарување од она што видовме и од она што го слушнавме и на крајот треба да видиме дали има договор Заев-Борисов и каков е тој договор и што содржи, но така брзо да се отиде во Бугарија, а од историјата знаеме како се однесувале бугарскиот ...

Договорот со Бугарија не содржи реципроцитет – Македонија се откажува и од Македонците во Бугарија?

Курир - 23.06.2017

Новинарот Христо Ивановски, кој важи за човек кој ги следи односите на Македонија со Бугарија отворено ја отвори дилемата пред министерот за надворешни работи, Никола Димитров дека договорот кој што Зоран Заев и Бојко Борисов ќе го потпишат на 2 ...

Каде запна договорот со Бугарија

Сител - 23.06.2017

Продолжува молкот во владиниот врв за содржината на договорот за добрососедство, чие потпишување го најави Премиерот Зоран Заев. Вчера ниту Премиерот ниту шефот на дипломатијата Димитров не сакаа да откријат детали што е договорено со Борисов на ...

Заев за договорот со Бугарија: Може и да не биде потпишан

Таратур - 23.06.2017

„Договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде потпишан во три јазични верзии – англиски, македонски и бугарски. Ако биде договорен, ќе биде потпишан и на нашиот официјален македонски јазик и ќе стои потписот на премиерот на Бугарија.

Костов: Заедничката прослава на Илинден со Бугарија ги брише македонските корени и историја

Курир - 23.06.2017

Големо разочарување од она што видовме и од она што го слушнавме и на крајот треба да видиме дали има договор Заев-Борисов и каков е тој договор и што содржи, но така брзо да се отиде во Бугарија, а од историјата знаеме како се однесувале бугарскиот ...

Ивановски: Соседите не ни се извиниле за минатото, а ние ќе менуваме учебници (ВИДЕО)

Република - 23.06.2017

Најавата на премиерот Зоран Заев во текот на посетата на Бугарија дека Македонија ќе ги преиспита и промени формулациите во историските учебници во духот на добрососедството, наиде на силна реакција на јавноста.

Груевски вчера се сретнал со Борисов-Глуми ли екс премиерот загриженост од договорот кој треба да се потпише на ...

Фактор - 23.06.2017

Бојко Борисов и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски одржаа кратка средба во Брисел по средбата на Европската народна партија (ЕПП). Средбата беше посветена на потребата Македонија да биде примена во НАТО и ЕУ.

Заев очекува договорот со Бугарија да биде потпишан на три јазици: Англиски, македонски и бугарски – тоа значи ...

Локално - 23.06.2017

Премиерот Зоран Заев вчера изјави дека договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде потпишан во три јазични верзии англиски, македонски и бугарски. Според него, тоа би било важна работа за Македонија, бидејќи ќе значи и признавање на јазикот.

Македонија се откажува и од Македонците во Бугарија?

Пулс24 - 23.06.2017

Новинарот Христо Ивановски, кој важи за човек кој ги следи односите на Македонија со Бугарија отворено ја отвори дилемата пред министерот за надворешни работи, Никола Димитров дека договорот кој што Зоран Заев и Бојко Борисов ќе го потпишат на 2 ...

Димитров: Бугарија ќе го прифати македонскиот јазик како посебен

Локално - 23.06.2017

Бугарија ќе го прифати македонскиот јазик, вели министерот за надворешни, Никола Димитров по дводневниот престој во соседна Бугарија оваа недела. Ова денеска беше решено по средбата на Димитров со норвешкиот министер за надворешни работи Борге ...

(ВИДЕО) Димитров: Бугарија ќе го прифати македонскиот јазик

Либертас - 23.06.2017

Бугарија ќе го прифати македонскиот јазик, вели министерот за надворешни, Никола Димитров, по дводневниот престој во соседна Бугарија оваа недела. Шефот на македонската дипломатија додава дека Договорот за добрососедство е составен врз основа на ...

Заев: Договорот ќе биде потпишан на англиски, македонски и на бугарски јазик...

Н.Македонија - 23.06.2017

Заев: Договорот ќе биде потпишан на англиски, македонски и на бугарски јазик Договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде потпишан во три јазични верзии, на англиски, македонски и на бугарски јазик, ако биде постигнат.

Груевски по средбата со Борисов: Ги реафирмирав позициите на ВМРО-ДПМНЕ за договорот

Канал5 - 22.06.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска по завршувањето на самитот на ЕПП во Брисел, се сретнал со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. На средбата зборувале за потребата Македонија да стане членка на НАТО и Европската Унија.

Заев: Договорот со Бугарија ќе биде потпишан на македонски, бугарски и англиски јазик

Фокус - 22.06.2017

„Договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде потпишан во три јазични верзии англиски, македонски и бугарски. Ако биде договорен, ќе биде потпишан и на нашиот официјален македонски јазик и ќе стои потписот на премиерот на Бугарија.

Македонско - бугарски односи, како да се затворат отворените прашања?

24 Вести - 22.06.2017

Односите Скопје - Софија изминативе децении беа на ниво топло - ладно, главно од политички причини. Бугарската академија на науките имаше издадено брошура „Историско-политичка информација по македонското прашање“ во која се негира постоењето на ...

Заев: Договорот ќе се потпише на македoнски, бугарски и англиски

Телма - 22.06.2017

Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија, премиерот Зоран Заев очекува да биде потпишан на три јазици, а со тоа што бугарскиот премиер Бојко Борисов ќе го стави својот потпис практично ќе значи признавање на македонскиот јазик.

Заев: Договорот ќе биде потпишан на на англиски, македонски и бугарски јазик

Алсат-М - 22.06.2017

Договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде потпишан во три јазични верзии англиски, македонски и бугарски. Ако биде договорен, ќе биде потпишан и на нашиот официјален македонски јазик и ќе стои потписот на премиерот на Бугарија.

Заев очекува договорот со Бугарија да биде потпишан на три јазици

Р.С.Европа - 22.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде потпишан во три јазични верзии англиски, македонски и бугарски. Според него, тоа би било важна работа за Македонија, бидејќи ќе значи и признавање на јазикот.

Груевски за средбата со Борисов: Ги реафирмирав позициите на ВМРО-ДПМНЕ за договорот

МКД - 22.06.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска по завршувањето на самитот на ЕПП во Брисел, се сретнал со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. На средбата зборувале за потребата Македонија да стане членка на НАТО и Европската Унија.

Жестоки реакции за најавите на ревизија на учебниците и заеднички празнувања

Алфа - 22.06.2017

Чествување на Илинден во Македонија заедно со Бугарија, ги разгневи историчарите, универзитетски професори, експертите. Чествување на Илинден во Македонија заедно со Бугарија, ги разгневи историчарите, универзитетски професори, експертите.

Груевски се сретна со Борисов: Ги реафирмирав позииците на ВМРО-ДПМНЕ за договорот

Press24 - 22.06.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска по завршувањето на самитот на ЕПП во Брисел, се сретнал со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. На средбата зборувале за потребата Македонија да стане членка на НАТО и Европската Унија.

Заев за договорот со Бугарија: Може и да не биде потпишан

Макфакс - 22.06.2017

„Договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде потпишан во три јазични верзии – англиски, македонски и бугарски. Ако биде договорен, ќе биде потпишан и на нашиот официјален македонски јазик и ќе стои потписот на премиерот на Бугарија.

Реакции по посетата на Заев на Бугарија

Р.С.Европа - 22.06.2017

Медиумите пишуваат за посетата на премиерот Заев на Бугарија, за тоа какви луѓе да се праќат за амбасадори, за големиот проблем со депониите во Македонија. Бури од реакции во печатените и електронските медиуми во врска со посетата на премиерот Заев ...

Средба Груевски-Борисов: Позииците на ВМРО-ДПМНЕ за договорот се исти

Нетпрес - 22.06.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска по завршувањето на самитот на ЕПП во Брисел, се сретнал со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. На средбата зборувале за потребата Македонија да стане членка на НАТО и Европската Унија.

Заев: Очекуваме датум за преговори со ЕУ во 2018 година

Слободен Печат - 22.06.2017

На средба со новинарите во Софија, Заев истакнал дека Македонија, покрај работата на внатрешен план и реформите што мора да ги направи во државата, се надева и на позитивен исчекор околу проблемот што Грција го има со уставното име Отстранување на ...

Заев: Договорот со Бугарија ќе биде потпишан на три јазици

+инфо - 22.06.2017

Ако биде договорен, ќе биде потпишан и на нашиот официјален македонски јазик и ќе стои потписот на премиерот на Бугарија, рече македонскиот премиер. Договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде потпишан во три јазични верзии англиски, македонски ...

Заев: Договорот ќе биде потпишан на на англиски, македонски и бугарски јазик

Сител - 22.06.2017

Договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде потпишан во три јазични верзии англиски, македонски и бугарски. Ако биде договорен, ќе биде потпишан и на нашиот официјален македонски јазик и ќе стои потписот на премиерот на Бугарија.

Заев: Договорот ќе биде потпишан на на англиски, македонски и бугарски јазик

Стандард - 22.06.2017

Договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде потпишан во три јазични верзии англиски, македонски и бугарски. Ако биде договорен, ќе биде потпишан и на нашиот официјален македонски јазик и ќе стои потписот на премиерот на Бугарија.

Бугарски ултранационалисти го пречекаа Заев со „Добредојдовте дома“

Кајгана - 22.06.2017

Членови на бугарската ултранационалистичка партија ВМРО-БНД, чиј лидер е Красимир Каракачанов, го пречекаа македонскиот премиер во Софија со натпис „Добредојдовте дома!“. Каракачанов, кој е познат по своите националистички ставови, го негира ...

Чепреганов: Колективната меморија е поврзана со Илинденското востание

Нетпрес - 22.06.2017

И во четвртокот не стивнуваат реакциите на јавноста, и особено од ескпертската заедница на изјавите на премиерот Зоран Заев дадени во текот на неговата дводневна посета на Бугарија, во врска со некои аспекти од историата, па така универзитетскиот ...

Заев: Договорот ќе биде потпишан на англиски, македонски и бугарски јазик

Press24 - 22.06.2017

Договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде потпишан во три јазични верзии англиски, македонски и бугарски. Ако биде договорен, ќе биде потпишан и на нашиот официјален македонски јазик и ќе стои потписот на премиерот на Бугарија.

Заев: Договорот со Бугарија ќе биде потпишан на три јазици

Слободен Печат - 22.06.2017

Договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде потпишан во три јазични верзии англиски, македонски и бугарски. Ако биде договорен, ќе биде потпишан и на нашиот официјален македонски јазик и ќе стои потписот на премиерот на Бугарија.

Заев за договорот со Бугарија: Може и да не биде потпишан

Кајгана - 22.06.2017

„Договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде потпишан во три јазични верзии – англиски, македонски и бугарски. Ако биде договорен, ќе биде потпишан и на нашиот официјален македонски јазик и ќе стои потписот на премиерот на Бугарија.

Божидар Димитров: Борисов и Заев одамна комуницираат со СМС пораки

Нетпрес - 22.06.2017

Професор Божидар Димитров е бугарски историчар и директор на Националниот историски музеј на Бугарија. Тој во Македонија се смета за контроверзна личност која честопати е дел од разни провокации во односите меѓу двете земји.

Бугарски ултранационалисти го пречекаа Заев со „Добредојдовте дома“

Макфакс - 22.06.2017

Членови на бугарската ултранационалистичка партија ВМРО-БНД, чиј лидер е Красимир Каракачанов, го пречекаа македонскиот премиер во Софија со натпис „Добредојдовте дома!“. Каракачанов, кој е познат по своите националистички ставови, го негира ...

Историчари остро против Заев- колективната меморија е поврзана со Илинденското востание

Курир - 22.06.2017

Универзитетскиот професор Тодор Чепреганов во вчерашното гостување во емисијата „Анализа“, остро се спротистави на дел од договорот за добрососедство треба да го потпишат двете земји, Македонија и Бугарија.

Средба Груевски-Борисов: Ги реафирмирав позициите на ВМРО-ДПМНЕ за договорот

Курир - 22.06.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска по завршувањето на самитот на ЕПП во Брисел, се сретнал со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. На средбата зборувале за потребата Македонија да стане членка на НАТО и Европската Унија.

Заев: Договорот ќе биде потпишан на на англиски, македонски и бугарски јазик

А1 On - 22.06.2017

Договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде потпишан во три јазични верзии англиски, македонски и бугарски. Ако биде договорен, ќе биде потпишан и на нашиот официјален македонски јазик и ќе стои потписот на премиерот на Бугарија.

Заев: Односите меѓу Бугарија и Македонија биле заладени само од политички причини

Локално - 22.06.2017

Договорот за добрососедство меѓу Бугарија и Македонија ќе стави крај на долгогодишните тегоби и дебати за прашања од историјата, смета премиерот Зоран Заев, информира Телма . Оптимизмот го објаснува со фактот дека на средбата со бугарскиот премиер ...

Заев очекува договорот со Бугарија да биде потпишан на три јазици

Бриф - 22.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде потпишан во три јазични верзии англиски, македонски и бугарски. Според него, тоа би било важна работа за Македонија, бидејќи ќе значи и признавање на јазикот.

Историчари остро против Заев

Пулс24 - 22.06.2017

Универзитетскиот професор Тодор Чепреганов во вчерашното гостување во емисијата „Анализа“, остро се спротистави на дел од договорот за добрососедство треба да го потпишат двете земји, Македонија и Бугарија.

Заев: Договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде потпишан на англиски, македонски и бугарски јазик

еМагазин - 22.06.2017

Договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде потпишан во три јазични верзии англиски, македонски и бугарски. Ако биде договорен, ќе биде потпишан и на нашиот официјален македонски јазик и ќе стои потписот на премиерот на Бугарија.

Средба Груевски – Брисов: Не дознав што се договарало на средбите во Софија (ВИДЕО)

Република - 22.06.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска по завршувањето на самитот на ЕПП во Брисел, се сретнал со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. На средбата зборувале за потребата Македонија да стане членка на НАТО и Европската Унија.

„Добредојде дома“ – ултранационалистите на Каракачанов го пречекаа Заев во Софија (ФОТО)

Република - 22.06.2017

Заев во Софија срдечно бил пречекан од бугарските ултранационалисти од фалсификаторската ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов со транспарент на кој што пишува „Добредојде дома“ – пренесува порталот Експрес.мк.

Заев: Бугарија ја признава нашата посебност, договорот ќе биде на три јазици

Фактор - 22.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска во Собранието на критиките на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ посочи дека новиот договор за добрососедство со Република Македонија ќе нема никакви спорни точки бидејќи се признава македонската посебност и се прифаќа ...

Добрососедски односи со Бугарија се приоритет на Македонија

Либертас - 22.06.2017

Во Македонија познавам многу луѓе кои покрај македонскиот имаат и српски, косовски, турски, германски, швајцарски, амерички, австраслиски и пасоши на други држави. Тие не ви бодат очи. Што сте толку алергични на бугарските пасоши? Да не им ставал ...

Заев: Договорот ќе биде потпишан на англиски, македонски и бугарски јазик

Канал 77 - 22.06.2017

Договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде потпишан во три јазични верзии англиски, македонски и бугарски. Ако биде договорен, ќе биде потпишан и на нашиот официјален македонски јазик и ќе стои потписот на премиерот на Бугарија.

Груевски испил кафе со Борисов во Брисел

Либертас - 22.06.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска по завршувањето на самитот на ЕПП во Брисел, се сретнал со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. На средбата зборувале за потребата Македонија да стане членка на НАТО и Европската унија.

Заев: Договорот ќе биде потпишан на на англиски, македонски и бугарски јазик

Либертас - 22.06.2017

Договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде потпишан во три јазични верзии англиски, македонски и бугарски. Ако биде договорен, ќе биде потпишан и на нашиот официјален македонски јазик и ќе стои потписот на премиерот на Бугарија.

Заев: Договорот ќе се потпише на македонски, бугарски и англиски

Локално - 22.06.2017

Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија премиерот Зоран Заев очекува да биде потпишан на три јазици, а со тоа што бугарскиот премиер Бојко Борисов ќе го стави својот потпис практично ќе значи признавање на македонскиот јазик.

Средба Груевски-Борисов: Позициите на ВМРО-ДПМНЕ за договорот се исти

Точка - 22.06.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска по завршувањето на самитот на ЕПП во Брисел, се сретнал со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. На средбата зборувале за потребата Македонија да стане членка на НАТО и Европската Унија.

Бугарски ултранационалисти го пречекаа Заев со „Добредојдовте дома“

Точка - 22.06.2017

Членови на бугарската ултранационалистичка партија ВМРО-БНД, чиј лидер е Красимир Каракачанов, го пречекаа македонскиот премиер во Софија со натпис „Добредојдовте дома!“. Каракачанов, кој е познат по своите националистички ставови, го негира ...

Ги реафирмирав позииците на ВМРО-ДПМНЕ за договорот

Пулс24 - 22.06.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска по завршувањето на самитот на ЕПП во Брисел, се сретнал со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. На средбата зборувале за потребата Македонија да стане членка на НАТО и Европската Унија.

Колективната меморија е поврзана со Илинденското востание

Вечер Прес - 22.06.2017

Универзитетскиот професор Тодор Чепреганов во вчерашното гостување во емисијата „Анализа", остро се спротистави на дел од договорот за добрососедство треба да го потпишат двете земји, Македонија и Бугарија.

Груевски испил кафе со Борисов во Брисел

Локално - 22.06.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вчера по завршувањето на самитот на ЕПП во Брисел, се сретнал со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. На средбата зборувале за потребата Македонија да стане членка на НАТО и Европската унија.

Борисов од Брисел: Колективно членство на ЕУ во НАТО!

Локално - 22.06.2017

Премиерот Бојко Борисов се изјасни за колективно членство на ЕУ во НАТО. Според него, тоа би било најпрагматичното решение за безбедноста. “Со парите со кои располагаат сите држави да се процени на кого му требаат повеќе авиони или бродови.

Се наѕира ли конечен договор со Бугарија?...

Н.Македонија - 22.06.2017

Прифаќањето заеднички настани и личности, не е само македонски предизвик, туку е предизвик за двете страни, тоа е и бугарски предизвик, да дозволат можност дека не се само нивни, да дозволат можност за многукратни интерпретации на настаните...

Заев: Договорот ќе биде потпишан на на англиски, македонски и бугарски јазик...

Н.Македонија - 22.06.2017

Заев: Договорот ќе биде потпишан на на англиски, македонски и бугарски јазик Договорот за добрососедство со Бугарија ќе биде потпишан во три јазични верзии англиски, македонски и бугарски.

Дали четирите волци се минато?...

Н.Македонија - 22.06.2017

Видов искрена желба на еден наш сосед, кој важи за голем пријател во намерата да ѝ помогне на Македонија да се придвижи кон ЕУ и НАТО. Бугарија може многу да ѝ помогне на Македонија, бидејќи еден дел од патот го има изодено пред нас и може со нас да ...

Историчарите по средбата на Заев и Борисов, Бугарија да го прифати македонскиот народ

ТВ21 - 21.06.2017

Бугарија иако ја призна Македонија како држава, за жал се уште не го признава македонскиот народ како нација, ниту македонската култура. Тие сметаат дека македонскиот народ е бугарски, вели историчарот Тодор Чепреганов.

Историјата за историчарите – Политичарите да ги зближуваат народите

ТВ21 - 21.06.2017

Историските личности, како сесловенските просветители Кирил и Методиј но и Цар Самоил претставуваат сплотувачки фактор меѓу двата народи и држави, изјави денеска во Софија, премиерот Зоран Заев.

Велјановски: Заев со леснотија потпиша договор што засега идентитетски прашања

Канал5 - 21.06.2017

Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија - Придобивка и отстранување на пречки од патот кон Европската Унија или договор на штета на македонскиот идентитет и историја? Премиерот Зоран Заев и Бојко Борисов најавија потпишување на ...

Фрчковски: Ние сме народ со самодоверба, нашиот јазик е признат, Бугарија може да си мисли што сака

Фокус - 21.06.2017

Професорот Љубомир Фрчковски во вечерашното гостување на телевизија 24 зборуваше за тоа дека ние Македонците сме народ со самодоверба, си ја знаеме историјата и за тоа немаме потреба да добиваме одобрение или согласност од Бугарија.

ВМРО на Каракачанов го пречека Заев: Добредојдовте дома!

Фокус - 21.06.2017

Претставници на ВМРО-БНД, чиј лидер е Красимир Каракачанов, денеска го пречекаа македонскиот премиер во Софија со натпис „Добредојдовте дома!“. Каракачанов е дела од владата на Бојко Борисов и е министер за одбрана.

Ќе се поврзуваат гасоводните системи помеѓу Македонија и Бугарија

Фокус - 21.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од владината делегација во Софија, денеска се сретна со Теменушка Петкова, министерка за енергетика на Република Бугарија и претставници на Бугарската асоцијација за гас.

Втор ден од посетата на Заев во Софија, во фокусот економијата

Канал5 - 21.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска во рамки на официјалната посета на Република Бугарија заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески ќе се сретне со министерката за енергетика Теменушка Петкова.

ВМРО-НП: ВМРО-ДПМНЕ не оддалечи од европските соседи, ова е нова можност за развој на добрососедски односи

Фокус - 21.06.2017

ВМРО-Народна партија ја поздрави вчерашната средба на премиерот на Република Македонија Зоран Заев со премиерот на Р. Бугарија Бојко Борисов – велат во своето сооптение од партијата. Овој чекор, како што стои во соопштението, претставува нова ...

Заев: Очекуваме датум за преговори со ЕУ во 2018, имаме поддршка од Бугарија

Канал5 - 21.06.2017

Отстранувањето на условената препорака на есен годинава и добивање датум за почеток на преговори за членство на Македонија во ЕУ во 2018 година по сите преземени реформи, очекува премиерот Зоран Заев кој вчера и денеска престојува во официјална ...

Скопје-Софија: Довербата посилна од фобијата

Deutsche Welle - 21.06.2017

Старите фобии и историски тези на „трговци-поединци“ нема да ја нарушат можноста Македонија и Бугарија да отворат нова страница во меѓусебните односи, е ставот што преовладува во двете земји по средбата Заев-Борисов.

Втор ден од посетата на Заев во Софија, во фокусот економијата

24 Вести - 21.06.2017

Претседателот на владата, Зоран Заев во рамки на официјалната посета на Бугарија заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска ќе оствари средба со министерката за енергетика Теменушка Петкова.

Вториот ден од посетата на Заев во Бугарија посветен на економијата

Фокус - 21.06.2017

Премиерот Зоран Заев во рамки на официјалната посета на Бугарија денеска ќе оствари средба со министерката за енергетика Теменушка Петкова. Фокусот на посетата денес ќе биде ставен на економијата.

Бугарските медиуми со позитивни оценки за средбата Борисов- Заев

Канал5 - 21.06.2017

Премиерот Бојко Борисов даде поддршка за приемот на соседот во НАТО и ЕУ. Се дел од текстовите во бугарските медиуми од посета на македонската делегација предводена од премиерот Зоран Заев во Бугарија.

Заев: Историјата да ја оставиме на историчарите, не на политичарите

Фокус - 21.06.2017

На вториот ден од посетата на премиерот Зоран Заев во Бугарија, тој изјави дека политичките односи помеѓу двете држави биле оладени исклучиво од политички причини. „Чиј е Цар Самоил не треба да дебатираат политичарите, туку историчарите“, изјави ...

Заев: Бугарија ни даде сигнал за искрено пријателство

Алсат-М - 21.06.2017

Бугарија ни даде сигнал за искрено пријателство, истакнал македонскиот премиер Зоран Заев на средбата во Софија со претседателот на бугарското Народно собрание Димитар Главчев. Заев изразил надеж дека дека односите меѓу двете земји во иднина ќе се ...

Владината делегација втор ден во Софија

ТВ21 - 21.06.2017

Претседателот на владата, Зоран Заев, во рамки на официјалната посета на Бугарија заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, денеска ќе оствари средба со министерката за енергетика, Теменушка Петкова.

Заев: Лидерски е да потврдиме дека историјата треба да не сплотува, а не да не разделува

24 Вести - 21.06.2017

Детали од договорот за соработка меѓу Македонија и Бугарија кој треба да се потпише на 2 август засега нема да објавуваат, изјави премиерот Зоран Заев на прес конференцијата по вчерашните средби со бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Заев: Односите меѓу Бугарија и Македонија биле заладени само од политички причини

Телма - 21.06.2017

Договорот за добрососедство меѓу Бугарија и Македонија ќе стави крај на долгогодишните тегоби и дебати за прашања од историјата, очекува премиерот Зоран Заев. Овој оптимизам го објаснува со фактот дека на средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов ...

ВМРО-ДПМНЕ  бара отчет за договорот со Софија

Алсат-М - 21.06.2017

Книгите за историја ќе се исчистат од грешките кои доведоа до реакции од соседните држави, најави Зоран Заев. На прашање на бугарските медиуми премиерот изјави дека рече историските личности како Цар Самоил, Св.

Македонија и Бугарија ќе ја интензивираат соработката во енергетиката

Стандард - 21.06.2017

Македонија и Бугарија ќе ја интензивираат соработката во енергетиката, беше истакнато на денешната средба на премиерот Зоран Заев со министерка за енергетика на Република Бугарија Теменушка Петкова и со претставници на Бугарската асоцијација за гас ...

Втор ден од посетата на Заев во Софија, во фокусот економијата

А1 On - 21.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска во рамки на официјалната посета на Република Бугарија заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески ќе се сретне со министерката за енергетика Теменушка Петкова.

Грчки медиуми: Борисов „посредник“ меѓу Скопје и Атина

Нетпрес - 21.06.2017

Извештите се без коментари, освен весникот„Ризоспастис“ кој вели дека бугарската Влада презела улога на „трговски патник“ за евроатлантските интеграции. „Скопје и Софија се блиску до потпишување договор за добрососедство“, „Заев во посета на ...

Грчки медиуми: Борисов „посредник“ меѓу Скопје и Атина

Сител - 21.06.2017

„Скопје и Софија се блиску до потпишување договор за добрососедство“, „Заев во посета на Софија“, се само некои од насловите во онлајн изданијата на грчките медиуми кои јавуваат за посетата на македонската висока државна делегација на Софија.

Македонија и Бугарија ќе ја интензивираат соработката во енергетиката

Сител - 21.06.2017

Македонија и Бугарија ќе ја интензивираат соработката во енергетиката, беше истакнато на денешната средба на премиерот Зоран Заев со министерка за енергетика на Република Бугарија Теменушка Петкова и со претставници на Бугарската асоцијација за гас ...

Енергетиката е уште едно поле за соработка со Бугарија кое премиерот Заев го отвори

Таратур - 21.06.2017

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од владината делегација во Софија, денеска се сретна со Теменушка Петкова, министерка за енергетика на Република Бугарија и претставници на Бугарската асоцијација за гас.

Премиерот Заев во Софија: Споделувањето заеднички културни вредности е само придобивка

Слободен Печат - 21.06.2017

Премиерот Заев истакна дека Република Македонија и Република Бугарија со средбите на највисоко ниво, со премиерот Бојко Борисов и со претставници на владино и државно ниво во Софија, двете земји отвораат „ново златно поглавје” во меѓусебната ...

(ВИДЕО) Заев во Софија: Отворивме перспективи, имаме силен партнер за ЕУ и НАТО

А1 On - 21.06.2017

Во рамки на официјалната работа посета на Република Бугарија, претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, одржа брифинг со новинарите. Премиерот Заев истакна дека Република Македонија и Република Бугарија со средбите на највисоко ...

Заев: Отворивме перспективи, имаме силен партнер за ЕУ и НАТО (ВИДЕО)

МКД - 21.06.2017

Во рамки на официјалната работа посета на Република Бугарија, претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, одржа брифинг со новинарите. Премиерот Заев истакна дека Македонија и Бугарија со средбите на највисоко ниво, со премиерот ...

Заев ја свитка кичмата пред Бугарите уште во мај годинава (ВИДЕО)

Нетпрес - 21.06.2017

Сакам да испратам порака до сите граѓани на Бугарија. Ние сме братски хора, един народ – вели Зоран Заев во интервјуто за бугарски БГНЕС во мај годинава. Месец и половина подоцна Зоран Заев на Бугарите им го подари Илинден.

Економијата во фокусот на вториот ден од посетата на Заев во Софија

Слободен Печат - 21.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска во рамки на официјалната посета на Република Бугарија заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески ќе се сретне со министерката за енергетика Теменушка Петкова.

Втор ден од посетата на Заев во Софија, во фокусот е економијата

Макфакс - 21.06.2017

Претседателот на владата, Зоран Заев, во рамки на официјалната посета на Бугарија заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска ќе оствари средба со министерката за енергетика Теменушка Петкова.

Економијата во фокус на вториот ден од посетата на премиерот Заев во Софија

МРТ - 21.06.2017

Премиерот Заев денеска заедно со министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, ќе се сретне со министерката за енергетика Теменушка Петкова. Вториот ден од посетата владината делегација предводена од премиерот Зоран Заев на Република Бугарија, е ...

ЕМИСАРИ ОД СОФИЈА РОВАРАТ ВО АЛБАНИЈА: Бизнисмени и претседатели бараат Бугари меѓу македонското малцинство

Телеграф - 21.06.2017

Неодамна албанската влада предложи закон за малцинства според кој Македонците се предложени како официјално малцинство М акедонското малцинство во Албанија најостро ја осудуваат неодмнешната посета на емисари од Софија со цел да пронајдат Бугари ...

ВМРО НП: Очекуваме Бугарија да не поддржи за побрзо членство во ЕУ

+инфо - 21.06.2017

ВМРО-Народна партија ја поздрави средбата Заев -Борисов и смета дека овој пример треба да продолжи и со останатите соседи. ВМРО-Народна партија ја поздравува вчерашната средба на премиерот на Република Македонија Зоран Заев со премиерот на Р.

Заев: Бугарија ни даде сигнал за искрено пријателство

А1 On - 21.06.2017

Бугарија ни даде сигнал за искрено пријателство, истакнал македонскиот премиер Зоран Заев на средбата во Софија со претседателот на бугарското Народно собрание Димитар Главчев. Заев изразил надеж дека дека односите меѓу двете земји во иднина ќе се ...

Заев втор ден во Софија, денеска тема е економијата

+инфо - 21.06.2017

Денеска Заев заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески ќе се сретне со министерката за енергетика Теменушка Петкова. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска во рамки на официјалната посета на Република ...

Заев: Бугарија ни даде сигнал за искрено пријателство

Сител - 21.06.2017

Бугарија ни даде сигнал за искрено пријателство, истакнал македонскиот премиер Зоран Заев на средбата во Софија со претседателот на бугарското Народно собрание Димитар Главчев. Заев изразил надеж дека дека односите меѓу двете земји во иднина ќе се ...

Заев: Бугарија ни даде сигнал за искрено пријателство

Press24 - 21.06.2017

Бугарија ни даде сигнал за искрено пријателство, истакнал македонскиот премиер Зоран Заев на средбата во Софија со претседателот на бугарското Народно собрание Димитар Главчев. Заев изразил надеж дека дека односите меѓу двете земји во иднина ќе се ...

ВМРО-НП: Средбата Заев-Борисов е нова можност за унапредувањето на добрососедските односи

А1 On - 21.06.2017

„ВМРО-Народна партија ја поздравува вчерашната средба на премиерот на Р.Македонија Зоран Заев со премиерот на Р. Бугарија Бојко Борисов. Овој чекор претставува нова можност кон унапредувањето и развојот на добрососедските односи помеѓу двете држави, ...

Заев на брифинг со новинари: Очекувам соработка со Бугарија во секоја област

Стандард - 21.06.2017

„Бугарија навистина може да помогне многу на Македонија за нејзиниот евроатлантски пат – не само со постигнатото од неа, но и со грешките кои ги направила, за да не ги правиме и ние“. Ова го изјави македонскиот премиер Зоран Заев на средба со ...

Односите меѓу Македонија и Бугарија биле заладени од политички причини

Нова ТВ - 21.06.2017

Односите меѓу Бугарија и Македонија биле заладени, исклучиво од политички причини, рече премиерот Зоран Заев по завршувањето на денешните средби со бугарските колеги. На прашање на бугарските новинари, тој повтори дека голем дел од историјата е ...

ВМРО-НП: ВМРО-ДПМНЕ не оддалечи од европските соседи – Бугарија и Грција

Стандард - 21.06.2017

„ВМРО-Народна партија ја поздравува вчерашната средба на премиерот на Македонија Зоран Заев со премиерот на Бугарија Бојко Борисов. Овој чекор претставува нова можност кон унапредувањето и развојот на добрососедските односи помеѓу двете држави, а со ...

ВМРО-НП: Со средбата Заев-Борисов се врти нов лист во балканската политика

МКД - 21.06.2017

ВМРО-Народна партија ја поздрави вчерашната средба на премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов и оцени дека овој чекор претставува нова можност кон унапредувањето и развојот на добрососедските односи помеѓу двете држави, а ...

ВМРО- Народна: Средбите во Бугарија ќе свртат нов лист во балканската политика

Макфакс - 21.06.2017

ВМРО-Народна партија ја поздравува вчерашната средба на премиерот Зоран Заев со бугарскиот премиер Бојко Борисов. Според партијата, овој чекор претставува нова можност кон унапредувањето и развојот на добрососедските односи помеѓу двете држави, а со ...

Заев: Очекуваме датум за преговори со ЕУ во 2018, имаме поддршка од Бугарија

Press24 - 21.06.2017

Отстранувањето на условената препорака на есен годинава и добивање датум за почеток на преговори за членство на Македонија во ЕУ во 2018 година по сите преземени реформи, очекува премиерот Зоран Заев кој вчера и денеска престојува во официјална ...

Заев: Сигнал за искрено пријателство од Бугарија

Р.С.Европа - 21.06.2017

Премиерот Зоран Заев на средбата во Софија со претседателот на бугарското Народно собрание Димитар Главчев изјави дека земјата им дала сигнал за искрено пријателство. Главчев потенцирал дека Бугарија има доследна позиција за поддршка на ...

Заев: Очекуваме датум за преговори со ЕУ во 2018, имаме поддршка од Бугарија

А1 On - 21.06.2017

Отстранувањето на условената препорака на есен годинава и добивање датум за почеток на преговори за членство на Македонија во ЕУ во 2018 година по сите преземени реформи, очекува премиерот Зоран Заев кој вчера и денеска престојува во официјална ...

Заев за договорот со Бугарија: Спорот ќе го решиме на едно кафе

Макфакс - 21.06.2017

Премиерот Зоран Заев изјави денес во Софија дека меѓу Македонија и Бугарија долг период имало студени односи од политички причини, но од вчера тој завршил”. На состанокот со бугарскиот премиер Бојко Борисов и во присуство на двајцата министри за ...

Заев: Очекуваме датум за преговори со ЕУ во 2018, имаме поддршка од Бугарија

Сител - 21.06.2017

Отстранувањето на условената препорака на есен годинава и добивање датум за почеток на преговори за членство на Македонија во ЕУ во 2018 година по сите преземени реформи, очекува премиерот Зоран Заев кој вчера и денеска престојува во официјална ...

Заев: Добивме искрени ветувања за поддршка за почеток на преговори со Европската унија

МРТ - 21.06.2017

Убавиот збор од Бугарија во институциите на Европската унија, за нас значи многу, не само поради тоа што доаѓа од земја- членка на Унијата, туку и од земја- сосед на Република Македонија, истакна премиерот Заев на прес- конференција во Софија...

Новото златно поглавје со Бугарија ќе почне со поврзување на гасоводните системи

+инфо - 21.06.2017

Во наредните седмици Македонија и Бугарија ќе договараат меморандум за развој на енергетиката. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од владината делегација во Софија, денеска се сретна со Теменушка Петкова, ...

Македонија и Бугарија со заеднички проекти за енергетика

Нова ТВ - 21.06.2017

Македонија и Бугарија размислуваат за заеднички апликации пред фондовите на ЕУ за проекти од сферата на енергетиката, ова денеска го соопштија од кабинетот на премиерот Зоран Заев. Тој денеска во Софија се сретнал со Теменушка Петкова, министерка за ...

Македонија и Бугарија ќе ја интензивираат соработката во енергетиката

А1 On - 21.06.2017

Македонија и Бугарија ќе ја интензивираат соработката во енергетиката, беше истакнато на денешната средба на премиерот Зоран Заев со министерка за енергетика на Република Бугарија Теменушка Петкова и со претставници на Бугарската асоцијација за гас ...

Заев: Соработката меѓу Македонија и Бугарија ќе покаже како се развиваат добрососедски односи

Слободен Печат - 21.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од владината делегација во Софија, денеска се сретна со Теменушка Петкова, министер за енергетика на Република Бугарија и претставници на Бугарската гасна асоцијација.

Заев најавува енергетска соработка меѓу Македонија и Бугарија

Нетпрес - 21.06.2017

Премиерот Зоран Заев, придружуван од владината делегација во Софија, во средата се сретна со Теменушка Петкова, министерка за енергетика на Бугарија и претставници на Бугарската асоцијација за гас.

ГРОМ: Заев наместо да оди во Росоман кај земјоделците, тој отиде во Софија да ги продава македонските национални ...

Курир - 21.06.2017

Граѓанската опција за Македонија веќе две години предупредува дека во Република Македонија ќе се инсталира марионетска влада, велат од ГРОМ. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на ГРОМ.

ГРОМ: Заев ја отвори Пандорината кутија

Нетпрес - 21.06.2017

Од ГРОМ велат дека може да се зборува за национално помирување како што тоа го направија Франција и Германија, но не и за заедничка историја Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) веќе две години предупредува дека во Република Македонија ќе се ...

ГРОМ: Со прифаќањето зедничка историја со Бугарија, Заев ја отвори пандорината кутија

Сител - 21.06.2017

Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) преку пишано соопштение му порачува на премиерот Зоран Заев дека со прифаќањето на заедничката историја со Бугарија и заедничкото славење на празниците ја потврдил тезата „един народ-две држави“ и ја отворил ...

Димитров: Договорот значи крај на македонизмот, децата во Македонија ќе учат бугарска историја! (ВИДЕО)

Курир - 21.06.2017

Божидар Димитров, директор на Бугарскиот Национален Историски Музеј, по повод посетата на Зоран Заев во Бугарија за бугарската емисија „Денот во живо“ потенцираше дека дури и Заев признал дека Македонскиот и Бугарскиот се еден народ и дека ...

Специјална придружба за Заев во Бугарија, Борисов му укажа највисока чест на македонскиот премиер

А1 On - 21.06.2017

За време на посетата на премиерот Зоран Заев, на барање на бугарскиот премиер, Бојко Борисов, активирана била моторна, церемонијална придружба, што се практикува при посети на шефови на држави.

Заев ја свитка кичмата пред Бугарите уште во мај годинава (ВИДЕО)

Курир - 21.06.2017

-Сакам да испратам порака до сите граѓани на Бугарија. Ние сме братски хора, един народ – вели Зоран Заев во интервјуто за бугарски БГНЕС во мај годинава. Месец и половина подоцна Зоран Заев на Бугарите им го подари Илинден.

Прилепчанка со потресен статус на Фејсбук за страдањата на нејзиното семејство од бугарскиот окупатор (ФОТО)

Курир - 21.06.2017

Премиерите на Македонија и Бугарија вчера во Софија најавија заедничко чествување на “заедничката” историја која ја имале двете држави. Заев и Борисов најавија и потпишување на договор за добрососедство на Илинден и заедничко поклонување пред ...

Димитров: Со договорот ќе дојде крај на македонизмот, децата во Македонија ќе учат бугарска историја!

Таратур - 21.06.2017

По посетата на премиерот Заев во Софија, каде со бугарскиот премиер Бојко Борисов најавија заедничка прослава на Илинден и потпишување на договор за добрососедство, Божидар Димитров, директорот на Бугарскиот Национален Историски Музеј, за бугарската ...

Заев за договорот со Бугарија: Спорот ќе го решиме на едно кафе

Кајгана - 21.06.2017

Премиерот Зоран Заев изјави денеска во Софија дека меѓу Македонија и Бугарија долг период имало студени односи од политички причини, но од вчера тој завршил”. На состанокот со бугарскиот премиер Бојко Борисов и во присуство на двајцата министри за ...

Стојчев: На Бугарија јасно и е дека немаат историски факти на кои би се базирала тезата за Илинден

Курир - 21.06.2017

Стекнав впечаток дека и бугарската страна беше изненадена од понудата на Македонската страна со тоа што го кажа претседателот на Бугарија дека не било планирано да се полагаат венци на македонскиот Цар Самоил, туку веројатно тоа е барање од некој ...

Историчари: Невозможно е Македонија и Бугарија заедно да го слават Илинден затоа што историјата покажува дека ништо не ...

Алфа - 21.06.2017

Невозможно е Македонија и Бугарија или со било која друга земја од Балканот заеднички да го прославуваат Илинден на 2 август, сметаат историчарите. Невозможно е Македонија и Бугарија или со било која друга земја од Балканот заеднички да го ...

Заев: Очекувам Бугарија да ни` биде партнер кон ЕУ

Глас на Америка - 21.06.2017

Премиерот смета дека има модалитети за надминување на блокадата за почеток на преговори со Унијата, во 2018-та година СКОПЈЕ — Македонија да добие датум за почеток на преговори за влез во Европската унија во 2018-та година - цел на новата Влада.

Заев: Очекуваме датум за преговори со ЕУ во 2018 (ВИДЕО)

+инфо - 21.06.2017

Премиерот најави интензивирање на соработката со Бугарија на сите полиња. Отстранувањето на условената препорака на есен годинава и добивање датум за почеток на преговори за членство на Македонија во ЕУ во 2018 година по сите преземени реформи, ...

Грчки медиуми: Борисов „посредник“ меѓу Скопје и Атина

Press24 - 21.06.2017

„Скопје и Софија се блиску до потпишување договор за добрососедство“, „Заев во посета на Софија“, се само некои од насловите во онлајн изданијата на грчките медиуми кои јавуваат за посетата на македонската висока државна делегација на Софија.

Премиерот Заев отвори уште едно поле за соработка со Бугарија – енергетиката

Макфакс - 21.06.2017

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од владината делегација во Софија, денеска се сретна со Теменушка Петкова, министерка за енергетика на Република Бугарија и претставници на Бугарската асоцијација за гас.

И ВМРО на Каракачанов му посака добредојде на Заев

МКД - 21.06.2017

Дури 18 години откако почнаа преговорите за договорот за добрососедство меѓу Бугарија и Македонија, тој ќе биде потпишан, најавија на заедничката конференција за медиумите по средбата на премиерите на двете земји, Бојко Борисов и Зоран Заев.

Грчки медиуми: Борисов „посредник“ меѓу Скопје и Атина

+инфо - 21.06.2017

Според весникот „Ризоспастис“, бугарскиот премиер вчера се ставил во улога на „посредник“ во спорот меѓу Атина и Скопје за уставнто име на Македонија. „Скопје и Софија се блиску до потпишување договор за добрососедство“, „Заев во посета на Софија“ ...

Захариева: Нема да и биде лесно на Владата на Македонија

Фактор - 21.06.2017

Интересот е да ги зближиме позициите и да работиме за нашата заедничка европска иднина, изјави Екатерина Захариева, вицепремиер на правниот реформи и министер за надворешни работи на Бугарија.

Димитров: Договорот значи крај на македонизмот

Пулс24 - 21.06.2017

Божидар Димитров, директор на Бугарскиот Национален Историски Музеј, по повод посетата на Зоран Заев во Бугарија за бугарската емисија „Денот во живо“ потенцираше дека дури и Заев признал дека Македонскиот и Бугарскиот се еден народ и дека ...

ГРОМ: Со прифаќањето зедничка историја со Бугарија, Заев ја отвори пандорината кутија

Вечер Прес - 21.06.2017

Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) преку пишано соопштение му порачува на премиерот Зоран Заев дека со прифаќањето на заедничката историја со Бугарија и заедничкото славење на празниците ја потврдил тезата „един народ-две држави" и ја отворил ...

ВМРО-Народна: Средбите во Бугарија ќе свртат нов лист во балканската политика

Точка - 21.06.2017

ВМРО-Народна партија ја поздравува вчерашната средба на премиерот Зоран Заев со бугарскиот премиер Бојко Борисов. Според партијата, овој чекор претставува нова можност кон унапредувањето и развојот на добрососедските односи помеѓу двете држави, а со ...

Заев во Софија: Односите меѓу Бугарија и Македонија биле оладени од политички причини

Фактор - 21.06.2017

Односите меѓу Бугарија и Македонија биле оладени, исклучиво од политички причини, изјави денеска премиерот Зоран Заев по завршувањето на средбите во Софија. Вели дека голем дел од историјата е заедничка, и дека во македонските учебници ќе биде ...

Прилепчанка со потресен статус на Фејсбук за страдањата на нејзиното семејство од бугарскиот окупатор

Пулс24 - 21.06.2017

Премиерите на Македонија и Бугарија вчера во Софија најавија заедничко чествување на “заедничката” историја која ја имале двете држави. Заев и Борисов најавија и потпишување на договор за добрососедство на Илинден и заедничко поклонување пред ...

ВМРО-НП: Очекуваме Бугарија да придонесе за побрза интеграција на Македонија во ЕУ

Мета - 21.06.2017

ВМРО – Народна партија смета дека вчерашната средба на македонскиот премиер Зоран Заев со бугарскиот премиер Бојко Борисов претставува нова можност за унапредување и за развој на добрососедските односи помеѓу двете држави, а со тоа и обновување на ...

Специјална придружба за Заев во Бугарија, Борисов му укажа највисока чест на македонскиот премиер

Локално - 21.06.2017

За време на посетата на премиерот Зоран Заев, на барање на бугарскиот премиер, Бојко Борисов, активирана била моторна, церемонијална придружба, што се практикува при посети на шефови на држави.

Втор ден од посетата на Заев во Софија, во фокусот е економијата

Точка - 21.06.2017

Претседателот на владата, Зоран Заев, во рамки на официјалната посета на Бугарија заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска ќе оствари средба со министерката за енергетика Теменушка Петкова.

Втор ден од посетата на Заев во Софија, во фокусот економијата

Вечер Прес - 21.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска во рамки на официјалната посета на Република Бугарија заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески ќе се сретне со министерката за енергетика Теменушка Петкова.

Зоран Заев: Очекувам соработка со Бугарија во секоја област -нема враќање назад!

Локално - 21.06.2017

Бугарија навистина може да и помогне многу на Македонија за евроатлантскиот нејзиниот пат – не само со постигнатото од неа, но и со грешките кои ги има напримвено, за да не ги правиме и ние.

Божидар Димитров: Македонците ќе учат бугарска историја, договорот значи крај на македонизмот

Република - 21.06.2017

Божидар Димитров, директор на Бугарскиот Национален Историски Музеј, по повод посетата на Зоран Заев во Бугарија за бугарската емисија „Денот во живо“ потенцираше дека дури и Заев признал дека Македонскиот и Бугарскиот се еден народ и дека ...

Заев: Очекуваме датум за преговори со ЕУ во 2018, имаме поддршка од Бугарија

еМагазин - 21.06.2017

Отстранувањето на условената препорака на есен годинава и добивање датум за почеток на преговори за членство на Македонија во ЕУ во 2018 година по сите преземени реформи, очекува премиерот Зоран Заев кој вчера и денеска престојува во официјална ...

На Бугарија јасно и е дека немаат историски факти

Пулс24 - 21.06.2017

Стекнав впечаток дека и бугарската страна беше изненадена од понудата на Македонската страна со тоа што го кажа претседателот на Бугарија дека не било планирано да се полагаат венци на македонскиот Цар Самоил, туку веројатно тоа е барање од некој ...

Стојчев: На Бугарија јасно и е дека немаат историски факти на кои би се базирала тезата за Илинден

Република - 21.06.2017

– Стекнав впечаток дека и бугарската страна беше изненадена од понудата на Македонската страна со тоа што го кажа претседателот на Бугарија дека не било планирано да се полагаат венци на македонскиот Цар Самоил, туку веројатно тоа е барање од некој ...

Заев: Очекуваме датум за преговори со ЕУ во 2018, имаме поддршка од Бугарија

Вечер Прес - 21.06.2017

Отстранувањето на условената препорака на есен годинава и добивање датум за почеток на преговори за членство на Македонија во ЕУ во 2018 година по сите преземени реформи, очекува премиерот Зоран Заев кој вчера и денеска престојува во официјална ...

Историчарите по средбата на Заев и Борисов: Бугарија да го прифати македонскиот народ

Локално - 21.06.2017

Бугарија иако ја призна Македонија како држава, за жал се уште не го признава македонскиот народ како нација, ниту македонската култура. Тие сметаат дека македонскиот народ е бугарски, вели историчарот Тодор Чепреганов за ТВ21.

Фрчкоски: Ние сме народ со самодоверба, нашиот јазик е признат, Бугарија може да мисли што сака

Либертас - 21.06.2017

Професорот Љубомир Фрчкоски во вечерашното гостување на телевизија 24 зборуваше за тоа дека ние Македонците сме народ со самодоверба, си ја знаеме историјата и за тоа немаме потреба да добиваме одобрение или согласност од Бугарија.

ВМРО-НП: Очекуваме Бугарија да придонесе за побрза интеграција на Македонија во ЕУ

Либертас - 21.06.2017

ВМРО – Народна партија смета дека вчерашната средба на македонскиот премиер Зоран Заев со бугарскиот премиер Бојко Борисов претставува нова можност за унапредување и за развој на добрососедските односи помеѓу двете држави, а со тоа и обновување на ...

Заев: Очекуваме датум за преговори со ЕУ во 2018, имаме поддршка од Бугарија

Локално - 21.06.2017

Отстранувањето на условената препорака на есен годинава и добивање датум за почеток на преговори за членство на Македонија во ЕУ во 2018 година по сите преземени реформи, очекува премиерот Зоран Заев кој вчера и денеска престојува во официјална ...

Премиерот Заев отвори уште едно поле за соработка на Македонија со Бугарија - енергетиката, двете влади најавуваат ...

Фактор - 21.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од владината делегација во Софија, денеска се сретна со Теменушка Петкова, министерка за енергетика на Република Бугарија и претставници на Бугарската асоцијација за гас.

Грчки медиуми: Борисов „посредник" меѓу Скопје и Атина

Вечер Прес - 21.06.2017

„Скопје и Софија се блиску до потпишување договор за добрососедство", „Заев во посета на Софија", се само некои од насловите во онлајн изданијата на грчките медиуми кои јавуваат за посетата на македонската висока државна делегација на Софија.

Заев за договорот со Бугарија: Спорот ќе го решиме на едно кафе

Точка - 21.06.2017

Премиерот Зоран Заев изјави денеска во Софија дека меѓу Македонија и Бугарија долг период имало студени односи од политички причини, но од вчера тој завршил”. На состанокот со бугарскиот премиер Бојко Борисов и во присуство на двајцата министри за ...

Втор ден од посетата на Заев во Софија, во фокусот економијата

еМагазин - 21.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска во рамки на официјалната посета на Република Бугарија заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески ќе се сретне со министерката за енергетика Теменушка Петкова.

Втор ден од посетата на Заев во Софија, во фокусот економијата

Либертас - 21.06.2017

Претседателот на владата, Зоран Заев во рамки на официјалната посета на Бугарија заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска ќе оствари средба со министерката за енергетика Теменушка Петкова.

По откажувањето од целата Македонска историја следува и менување на границите!

Пулс24 - 21.06.2017

Граѓанската влада во која членуваат голем дел на интелектуалци, меѓу кои професори, историчари, правници, актери, општествени дејци денес испрати проглас до Македонскиот народ. Истиот ви го пренесуваме во целост ГРАЃАНСКАТА ВЛАДА НА СЛОБОДНА И ...

Заев во Софија договара заеднички енергетски проекти и ново поврзување на гасоводите

Мета - 21.06.2017

Во наредните седмици Македонија и Бугарија ќе договараат меморандум за развој на енергетиката, а се разговара и за изградба на ново поврзување меѓу гасоводот на Бугарија и македонскиот гасовод.

Втор ден од посетата на Заев во Софија, во фокусот економијата

Тера - 21.06.2017

Претседателот на владата, Зоран Заев во рамки на официјалната посета на Бугарија заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска ќе оствари средба со министерката за енергетика Теменушка Петкова.

Грчки медиуми: Борисов „посредник“ меѓу Скопје и Атина

Локално - 21.06.2017

„Скопје и Софија се блиску до потпишување договор за добрососедство“, „Заев во посета на Софија“, се само некои од насловите во онлајн изданијата на грчките медиуми кои јавуваат за посетата на македонската висока државна делегација на Софија.

Македонија и Бугарија ќе ја интензивираат соработката во енергетиката

Локално - 21.06.2017

Македонија и Бугарија ќе ја интензивираат соработката во енергетиката, беше истакнато на денешната средба на премиерот Зоран Заев со министерка за енергетика на Република Бугарија Теменушка Петкова и со претставници на Бугарската асоцијација за гас ...

Заев: Бугарија ни даде сигнал за искрено пријателство

Вечер Прес - 21.06.2017

Бугарија ни даде сигнал за искрено пријателство, истакнал македонскиот премиер Зоран Заев на средбата во Софија со претседателот на бугарското Народно собрание Димитар Главчев. Заев изразил надеж дека дека односите меѓу двете земји во иднина ќе се ...

Средба Заев – Главчев: Бугарија ни даде сигнал за искрено пријателство

Либертас - 21.06.2017

Бугарија ни даде сигнал за искрено пријателство, истакнал македонскиот премиер Зоран Заев на средбата во Софија со претседателот на бугарското Народно собрание Димитар Главчев. Заев изразил надеж дека дека односите меѓу двете земји во иднина ќе се ...

Новото златно поглавје со Бугарија ќе почне со поврзување на гасоводните системи

Вечер Прес - 21.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од владината делегација во Софија, денеска се сретна со Теменушка Петкова, министерка за енергетика на Република Бугарија и претставници на Бугарската асоцијација за гас.

Заедничката прослава на Илинден значи дека си ја негираме нацијата!

Вечер Прес - 21.06.2017

Илинденското востание е симбол на вековната борба на македонскиот народ за независност и слобода. Илинден е јадро на македонската држава и апсолутно не би смеело да се доведе во контекст на било какво славење со друга држава.

Втор ден од посетата на Заев во Софија, во фокусот економијата

Канал 77 - 21.06.2017

Премиерот, Зоран Заев денеска во рамки на официјалната посета на Република Бугарија заедно со министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески ќе се сретне со министерката за енергетика, Теменушка Петкова.

Опасни пораки од Софија: Заев ќе ги менува учебниците „во духот на добрососедство со Бугарија“ (ВИДЕО)

Република - 21.06.2017

Македонската јавност е ужасната од леснотијата со која Заев на дланка ѝ ја подарува Македонија на Бугарија. По вчерашното потхранување на бугарска хегемонија со подарувањето на Илинден, најголемиот македонски празик, денеска Заев излезе со опасна ...

Премиерот Заев отвори уште едно поле за соработка со Бугарија – енергетиката

Точка - 21.06.2017

Претседателот на Владата, Зоран Заев, придружуван од владината делегација во Софија, денеска се сретна со Теменушка Петкова, министерка за енергетика на Република Бугарија и претставници на Бугарската асоцијација за гас.

Заев во Софија договара заеднички енергетски проекти и ново поврзување на гасоводите

Либертас - 21.06.2017

Во наредните седмици Македонија и Бугарија ќе договараат меморандум за развој на енергетиката, а се разговара и за изградба на ново поврзување меѓу гасоводот на Бугарија и македонскиот гасовод.

Заев: Очекуваме датум за преговори со ЕУ во 2018

Канал 77 - 21.06.2017

Отстранувањето на условената препорака на есен годинава и добивање датум за почеток на преговори за членство на Македонија во ЕУ во 2018 година по сите преземени реформи, очекува премиерот Зоран Заев кој вчера и денеска престојува во официјална ...

Спорот ќе го решиме на едно кафе

Тера - 21.06.2017

Премиерот Зоран Заев изјави денеска во Софија дека меѓу Македонија и Бугарија долг период имало студени односи од политички причини, но од вчера тој завршил”. На состанокот со бугарскиот премиер Бојко Борисов и во присуство на двајцата министри за ...

Заев: Бугарија ни даде сигнал за искрено пријателство

еМагазин - 21.06.2017

Бугарија ни даде сигнал за искрено пријателство, истакнал македонскиот премиер Зоран Заев на средбата во Софија со претседателот на бугарското Народно собрание Димитар Главчев. Заев изразил надеж дека дека односите меѓу двете земји во иднина ќе се ...

Бугарија ќе го признае македонскиот јазик во Договорот за добрососедство?

Локално - 21.06.2017

На денешната прес-конференција по средбата со новиот македонски премиер, бугарскиот премиер изјави дека двете страни се “сосема блиску” до конечното потпишување на Договорот за добрососедство.

ДОСИЕ МАКЕДОНИЈА -БУГАРИЈА: Дали ќе се затвори епохата на омраза ?

Фактор - 21.06.2017

Историска изјава на премиерот на Бугарија, Бојко Борисов. Источниот сосед дава целосна поддршка за членство на Макдонија во НАТО и Европската Унија. “Дестабилизацијата на Македонија ќе значи дестабилизација на границите.

Втор ден од посетата на Заев во Софија, во фокусот економијата

Локално - 21.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска во рамки на официјалната посета на Република Бугарија заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески ќе се сретне со министерката за енергетика Теменушка Петкова.

Скопје-Софија: Довербата посилна од фобијата

Локално - 21.06.2017

Старите фобии и историски тези на „трговци-поединци“ нема да ја нарушат можноста Македонија и Бугарија да отворат нова страница во меѓусебните односи, е ставот што преовладува во двете земји по средбата Заев-Борисов, пишува DW „Добар почеток за ...

Заев наместо да оди во Росоман кај земјоделците, тој отиде во Софија

Пулс24 - 21.06.2017

Граѓанската опција за Македонија веќе две години предупредува дека во Република Македонија ќе се инсталира марионетска влада, велат од ГРОМ. Задачата на таква влада е да ги урниса македонските национални интереси и да „им заврши“ работа на соседите.

Журнал: Колкава е цената која македонскиот народ ќе мора да ја плати поради парите кои Заев ги добил од Бугарија?

Република - 21.06.2017

Зоран Заев удри директно по македонската историја со тоа што го покани премиерот на Бугарија, Бојко Борисов заедно да го прослават Илинден во Македонија. Ова своевидно предавство на Македонија, сепак било скапо платено, а поклонувањето на нашата ...

Економијата во фокусот на вториот ден средби на македонска делегација во соседна Бугарија

Фактор - 21.06.2017

Премиерот Заев ги продолжува официјалните средби во соседна Бугарија. За денес е предвидена средба на Заев заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески со министерката за енергетика Теменушка Петкова а акцентот ќе биде ставен на ...

Грчки медиуми: Борисов „посредник“ меѓу Скопје и Атина

еМагазин - 21.06.2017

„Скопје и Софија се блиску до потпишување договор за добрососедство“, „Заев во посета на Софија“, се само некои од насловите во онлајн изданијата на грчките медиуми кои јавуваат за посетата на македонската висока државна делегација на Софија.

Екатерина Захариева за односите со Македонија: Немаме интерес да продолжиме по истиот начин уште 25 години

Локално - 21.06.2017

Немаме интерес да продолжиме по истиот начин уште 25 години. Интересот е да ги зближиме позициите и да работиме за нашата заедничка европска иднина. Ова е историска посета и останува сосема малку до потпишувањето на договорот.

Втор ден од посетата на Заев во Софија, во фокусот економијата...

Н.Македонија - 21.06.2017

Втор ден од посетата на Заев во Софија, во фокусот економијата Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска во рамки на официјалната посета на Република Бугарија заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески ќе се ...

Спорот со Бугарија ќе биде решен со Договор за добрососедски односи...

Н.Македонија - 21.06.2017

Спорот со Бугарија ќе биде решен со Договор за добрососедски односи Договорот за добрососедски односи помеѓу Македонија и Бугарија се очекува да биде потпишан на втори август, за време на заедничкото чествување на Илинден, беше соопштено по ...

Заев: Во 2018 очекуваме датум за преговори со ЕУ, имаме поддршка од Бугарија...

Н.Македонија - 21.06.2017

Заев: Во 2018 очекуваме датум за преговори со ЕУ, имаме поддршка од Бугарија Отстранувањето на условената препорака на есен годинава и добивање датум за почеток на преговори за членство на Македонија во ЕУ во 2018 година по сите преземени реформи, ...

Заев: За историјата не треба да дебатираат политичарите...

Н.Македонија - 21.06.2017

Заев: За историјата не треба да дебатираат политичарите Политичките односи помеѓу двете држави се оладени исклучиво од политички причини, изјави премиерот Зоран Заев на вториот ден од посетата во Бугарија.

Заев: Очекуваме датум за преговори со ЕУ во 2018, имаме поддршка од Бугарија

Идивиди - 21.06.2017

Софија, 21 јуни 2017 (МИА) - Отстранувањето на условената препорака на есен годинава и добивање датум за почеток на преговори за членство на Македонија во ЕУ во 2018 година по сите преземени реформи, очекува премиерот Зоран Заев кој вчера и денеска ...

Средба Заев-Борисов во Софија, заедничко одбележување на Илинден?

ТВ21 - 20.06.2017

Бугарија и Македонија заеднички ќе ги одбележуваат историските датуми и личности, кои до сега и двете земји ги сметаат за дел од сопствената историја. Ова во Софија го соопштија премерите Зоран Заев и Бојко Борисов.

Македонија и Бугарија пред договор заеднички да го слават Илинден

Телма - 20.06.2017

Македонскиот и бугарскиот премиер, Зоран Заев и Бојко Борисов на Илинден очекуваат на 2 август во Македонија да го потпишат Договорот за добрососедство и соработка, а до тогаш треба да се усогласат уште некои детали.

Заев-Борисов: заедничка прослава на Илинден и поддршка за ЕУ и НАТО

Deutsche Welle - 20.06.2017

Македонскиот и бугарскиот премиер денеска од Софија најавија нова страница во државните односи. Историските проблеми ќе се надминуваат со заеднички прослави, именување улици и поддршка во ЕУ и НАТО Македонија и Бугарија се блиску до потпишување на ...

Заев и Борисов се поклонија пред споменикот на Цар Самоил

24 Вести - 20.06.2017

Двајцата премиери се поклонија пред споменикот на Цар Самоил во Бугарија, а на Илинден истото ќе го сторат кога Борисов ќе ја посети Македонија. Тие изразија подготвеност за заедничка соработка и градење на добрососедски односи како и поддршка за ...

Заев и Борисов се поклонија пред споменикот на Цар Самоил

Фокус - 20.06.2017

По денешната посета на Бугарија, премиерот Зоран Заев со неговиот колега Бојко Борисов, се поклонија пред споменикот на Цар Самоил во Бугарија, а на Илинден истото ќе го сторат кога Борисов ќе ја посети Македонија.

Средба Заев-Борисов: Поддршка за македонските евроинтеграции

Алсат-М - 20.06.2017

Премиерите на Македонија и Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска во Софија порачаа дека историјата не треба да ги разделува двата народа, туку да ги зближува. Договорено е на прославата на Илинден на која ќе присуствува и бугарскиот премиер ...

Заев и Борисов отвараат нова перспектива во односите на двете земји

Телма - 20.06.2017

Со заедничко поклонување пред споменикот на Цар Самоил во Софија македонскиот и бугарскиот премиер, Зоран Заев и Бојко Борисов отворија нова перспектива во односите на двете земји. Ова е историски момент за Македонија, заклучи премиерот Заев, затоа ...

Средба Заев – Борисов: Историска шанса за македонско-бугарските односи

24 Вести - 20.06.2017

Историски исчекор во македонско-бугарските односи – Бугарија со отворена поддршка за евроатлантските интеграции. Премиерите на двете земји, Заев и Борисов објавија дека се на чекор до потпишување на договор за добрососедство кој можно е да биде ...

Заев и Борисов пресекоа: Договорот за добрососедство ќе се потпише на Илинден

ТВ21 - 20.06.2017

Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија, кој се подготвува со години, конечно ќе биде потпишан на Илинден. Ова го договориле челниците на двете држави кои заеднички ќе го чествуваат празникот, кој и Скопје и Софија го сметаат за дел ...

МД „Илинден“ со остра реакција на обидите повторно да се бараат Бугари во Албанија

Канал5 - 20.06.2017

Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и огранокот за Голо Брдо најостро ги осудуваат повторните посети на подрачја во Албанија, каде што живеат Македонци со цел реализација на образовни иницијативи за промоција на бугарско малцинство ...

Божидар Димитров за посетата на Премиерот Зоран Заев: Денес е еден од најсреќните денови во мојот живот

Канал5 - 20.06.2017

,,Денес е еден од најсреќните денови во мојот живот, бидејќи станува реалност она за што работев четврт век за да стане реалност , и затоа што знаев дека така ќе биде ", изјави професорот Божидар Димитров за бугарски Блиц.

Средба на премиерот Заев со бугарскиот претседател Радев

Канал5 - 20.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, попладнево оствари средба со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев. Според соопштението од Владата ,премиерот Заев прими честитки од бугарскиот претседател Радев за стапувањето ...

Премиерот Заев во официјална посета на Бугарија - ќе се бара поддршка за евроинтегративните процеси

Канал5 - 20.06.2017

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев денеска со средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов ја почнува дводневната официјална посета на Република Бугарија. На средбите во бугарската престолнина со премиерот Борисов и со претседателот ...

Заев денеска во Софија, се бара поддршка за влез во ЕУ и во НАТО

Фокус - 20.06.2017

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев денеска со средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов ја почнува дводневната официјална посета на Република Бугарија. На средбите во бугарската престолнина со премиерот Борисов и со претседателот ...

Премиерот Заев во официјална посета на Бугарија

Алсат-М - 20.06.2017

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев денеска со средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов ја почнува дводневната официјална посета на Република Бугарија. На средбите во бугарската престолнина со премиерот Борисов и со претседателот ...

Заев на средба со Борисов во Владата во Софија

Алсат-М - 20.06.2017

Во зградата на Министерскиот совет на Бугарија почна средбата на премиерот Зоран Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов. На средбата се очекува Заев да побара поддршка од Бугарија како иден претседавач со ЕУ поддршка на патот за членство на ...

Заев на средба со Борисов во Владата во Софија

Канал5 - 20.06.2017

Во зградата на Министерскиот совет на Бугарија почна средбата на премиерот Зоран Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов. На средбата се очекува Заев да побара поддршка од Бугарија како иден претседавач со ЕУ поддршка на патот за членство на ...

Заев-Борисов: Историјата не треба да не разделува, Бугарија ќе и помага на Македонија

Фокус - 20.06.2017

Нашиот прв сосед има огромна желба да ѝ помогне на Македонија во евроатлантските интеграции. Разговаравме за помошта која Бугарија може да ни ја даде во овој процес – изјави премиерот Зоран Заев на прес-конференција по средбата со неговиот бугарски ...

Борисов: Ние сме за единствена Македонија и за нејзино членство во НАТО и ЕУ

Канал5 - 20.06.2017

Ние сме за единствена Македонија и за нејзино членство во НАТО и ЕУ, истакна бугарскиот премиер Бојко Борисов по денешната средба во Софија со претседателот на македонската Влада Зоран Заев.

Борисов: Ние сме за единствена Македонија и за нејзино членство во НАТО и ЕУ

Алсат-М - 20.06.2017

Ние сме за единствена Македонија и за нејзино членство во НАТО и ЕУ, истакна бугарскиот премиер Бојко Борисов по денешната средба во Софија со претседателот на македонската Влада Зоран Заев.

Заев и Борисов пред важни одлуки

Deutsche Welle - 20.06.2017

Договорот за добрососедство и соработка, но и инфраструктурното поврзување на двете земји, се дел од темите за кои ќе разговараат македонскиот и бугарскиот премиер. Се очекува нов дух на соработка меѓу Скопје и Софија.

Заев во официјална посета на Бугарија

24 Вести - 20.06.2017

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев со средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов го започнува дводневниот престој во Бугарија. Покрај со Борисов, владината делегација ќе се сретне и со претседателот на државата, Румен Радев, како ...

Заедно ќе го славиме Илинден во Македонија, кажа Заев по средбата со Борисов

Сакам да кажам - 20.06.2017

Премиерот Зоран Заев се договори со бугарскиот колега Бојко Борисов заедно да го прослават Илинден на 2 август во Македонија на нивната денешна средба во Софија. На прес-конференцијата по средбата, Заев кажа и дека е договорено во Софија да се ...

Борисов: Ние сме за единствена Македонија и за нејзино членство во НАТО и ЕУ

24 Вести - 20.06.2017

Македонија бара Бугарија да и помогне на патот кон Европската унија, како земја која е следен иден претседавач со Унијата, а Бугарија вети дека ќе се залага за членството на Македонија во ЕУ и НАТО.

Заев и Борисов очекуваат да го потпишат договорот за добрососедство на заедничката прослава на Илинден

Press24 - 20.06.2017

Претседателите на македонската и на бугарската Влада, Зоран Заев и Бојко Борисов, на денешната средба во Софија разговарале и ги приближиле ставовите во врска со договорот за добрососедство и очекуваат да го потпишат на 2 август во Македонија за ...

Заев стави цвеќе на споменикот на цар Самуил во Софија

Макфакс - 20.06.2017

Премиерот Зоран Заев заедно со бугарскиот домаќин Бојко Борисов веднаш по заедничката средба ги остварија најавите и положија цвеќе на споменикот на цар Самуил во центарот на Софија. За посетата до споменикот, што не беше вклучена во официјалната ...

Заев во официјална посета на Бугарија

Репортер - 20.06.2017

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев денеска со средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов ја почнува дводневната официјална посета на Република Бугарија. На средбите во бугарската престолнина со премиерот Борисов и со претседателот ...

Средба Заев – Радев: Постојат отворени можности за напредок на Македонија и регионот

Слободен Печат - 20.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, попладнево оствари средба со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев. Премиерот Заев прими честитки од бугарскиот претседател Радев за стапувањето на должност претседател на ...

Заев- Борисов: Наскоро потпишување на договор за добрососедство

МРТ - 20.06.2017

Приближени ставовите на договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија. Премиерот Заев најави негово потпишување на Илинден. Бугарија е за единствена Македонија, членка на Европската унија и на НАТО, изјави Борисов.

Заев од Софија: Денеска отвораме поглавје на заедничка европска иднина на сите

Макфакс - 20.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска од Софија испрати порака дека Македонија затвора едно поглавје на историја на национализам, на омраза, а отвора поглавје на европска заедничка иднина на сите. По средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов Заев рече ...

Заев контра историчарите: Предлозите на Бугарија Блаже Ристовски ги оценуваше како антимакедонски

Курир - 20.06.2017

Денешната посета на Софија на владина делегација од Македонија, предводена од Заев ќе биде запаметена, по изјавата на Заев дека Македонците и Бугарите имаат заедничка историја и прифати заедничко чествување на Илинден, по што ќе уследи потпишување ...

Средба на Заев со бугарскиот претседател Радев: Постојат отворени можности за напредок на Македонија и регионот

А1 On - 20.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, попладнево оствари средба со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев. Премиерот Заев прими честитки од бугарскиот претседател Радев за стапувањето на должност претседател на ...

Средба Заев-Радев: Постојат отворени можности за напредок на Македонија и регионот

Макфакс - 20.06.2017

Премиерот Зоран Заев попладнево оствари средба со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев. Како што соопшти Владата, бугарскиот претседател во новата реформска Влада на Македонија гледа можности за продлабочување на соработката помеѓу ...

Историчарот Блаже Ристовски е против договорот за добрососедство со Бугарија

Курир - 20.06.2017

Историчарот Блаже Ристовски е против договорот за добрососедство со Бугарија, а тоа тој го има изјавено уште во јуни 2013-та година како дел од гостувањето во емисијата „Анализа“ на ТВ 24 вести.

Браво Борисов, браво Заев!

Слободен Печат - 20.06.2017

Премиерите на Бугарија и на Македонија во Софија на дело покажаа како се манифестира пријателство и добрососедство. На мака пријател се познава. Средбата на премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов во Софија покажа дека Бугарија во овој момент е нашиот ...

Заев се сретна со Радев: Време е Бугарија и Македонија да свртат нова страница во билатералните односи

Стандард - 20.06.2017

„За Бугарија и Република Македонија е крајно време да се сврти нова страница во билатералните односи. Компликациите меѓу двете држави се неприродни и не одговараат ниту на историските, ниту на современите реалности, ниту на нашите идни цели“.

Заев и Борисов во Македонија ќе го слават Илинден, дали го дадовме најголемиот празник?

Алфа - 20.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска во Софија се договори со бугарскиот колега Бојко Борисов заедно да го прослават Илинден на 2 август во Македонија. Премиерот Зоран Заев денеска во Софија се договори со бугарскиот колега Бојко Борисов заедно да го ...

Академик Ристовски против договорот за добрососедство со Бугарија

Нетпрес - 20.06.2017

Историчарот Блаже Ристовски е против договорот за добрососедство со Бугарија, а тоа тој го има изјавено уште во јуни 2013-та година како дел од гостувањето во емисијата „Анализа“ на ТВ 24 вести.

Заев-Радев: Постојат отворени можности за напредок на Македонија и регионот

МКД - 20.06.2017

Премиерот Зоран Заев, во рамките на официјалната посета на Бугарија, попладнево се сретна со бугарскиот претседател Румен Радев, кој, како што соопшти Владата, рекол дека во новата реформска Влада на Македонија гледа можности за продлабочување на ...

ФОТО: Заев заедно со Борисов се поклони пред „бугарски“ Цар Самоил

Нетпрес - 20.06.2017

Со премиерот на Бугарија, Борисов, заеднички положивме цвеќе на споменикот на Цар Самoил во Софија, е натписот на фотографиите објавени на официјалната Фејсбук страна на Зоран Заев. Но, она што Заев не објавил е уште една фотографија на која јасно ...

ФОТО: Заев мирно во строј пред Борисов и „бугарски“ Цар Самоил

Курир - 20.06.2017

Со премиерот на Бугарија, Борисов, заеднички положивме цвеќе на споменикот на Цар Самoил во Софија, е натписот на фотографиите објавени на официјалната Фејсбук страна на Зоран Заев. Но, она што Заев не објавил е уште една фотографија на која јасно ...

Заев и Борисов положија цвеќе на споменикот на Цар Самоил (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 20.06.2017

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов и неговиот македонски колега Зоран Заев, денеска заеднички положија цвеќе на споменикот на Цар Самoил во Софија. Премиерот на Бугарија Бојко Борисов и неговиот македонски колега Зоран Заев, денеска заеднички ...

Заев удри по македонската држава, им го исполни сонот на Каракачанов и Димитров

Курир - 20.06.2017

Минатата година, во пресрет на одбележувањето на 113 години од Илинденското востание, најголемиот национален празник на Македонија, бугарските историчари и националисти тргнаа во офанзива на присвојување на Илинденското востание како важна етапа од ...

Заев изгубен во просторот- се откажува од македонската историја, договорот има спорни точки штетни за Македонија

Курир - 20.06.2017

Заедничко чествување на Илинден е дамнешна желба на Бугарите која претходната власт одбиваше да се согласи поради тоа што значеше губење на посебноста на нашиот најважен датум во историјата.

Средба на Заев со бугарскиот претседател Радев

Р.С.Европа - 20.06.2017

Премиерот на Македонија Зоран Заев попладнево се сретна со претседателот на Бугарија Румен Радев. Радев истакнал дека во новата реформаска влада на Македонија гледа моности за продлабочување на соработката меѓу двете земји и изразил поддршка за ...

Борисов му се чуди на Заев-Како е можно она за што со векови се бореле Бугарите, тие да го добијат за две недели ...

Курир - 20.06.2017

Зоран Заев денеска во Софија го предаде најголемиот македонски празник, Илинден, на Бугарите. Тој на средбата посочил дека Илинден ќе го чествуваат заедно со Бојко Борисов. Додека Заев денес покорно стои пред Борисов, тој во минатото му даде и дел ...

ЗОШТО ДОСЕГА НЕ СЕ ПОТПИШУВАШЕ ДОГОВОРОТ: Бугарија под добрососедство подразбира заедничко славење на Илинден како и на ...

Телеграф - 20.06.2017

Заедничко чествување на Илинден е дамнешна желба на Бугарите која претходната власт одбиваше да се согласи поради тоа што значеше губење на посебноста на нашиот најважен датум во историјата Оптимистичките изјави на премиерот Зоран Заев дека многу ...

Захариева-Димитров: Европски пристап кон заедничката историја

МКД - 20.06.2017

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева се сретна со македонскиот шеф на дипломатијата Никола Димитров со кого разговарале за конкретните чекори на двете министерства за финализирање на договорот за ...

Почна средбата на Заев со Борисов во Владата во Софија

Стандард - 20.06.2017

Во зградата на Министерскиот совет на Бугарија почна средбата на премиерот Зоран Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов. На средбата се очекува Заев да побара поддршка од Бугарија како иден претседавач со ЕУ поддршка на патот за членство на ...

Заев на средба со Борисов во Владата во Софија

Сител - 20.06.2017

Во зградата на Министерскиот совет на Бугарија почна средбата на премиерот Зоран Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов. На средбата се очекува Заев да побара поддршка од Бугарија како иден претседавач со ЕУ поддршка на патот за членство на ...

ГРАЃАНСКА ВЛАДА НА РМ: Со Заев се ближи целосна катастрофа за Македонија

Нетпрес - 20.06.2017

Како Совет и совест на граѓаните за заштита на граѓаните, на националните и на државните интереси, активистите на организацијата Граѓанска Влада на Република Македонија во вторникот по повод последните истапи на премиерот Зоран Заев при неговата ...

Заев: Со Бугарија ќе го славиме заедно Илинден, улици во Софија и Скопје ќе се именуваат по Трајковски и Желев

Стандард - 20.06.2017

Со Бугарија ќе славиме заедно Илинден, во Скопје ќе крстат улица по Жељо Желев, а во Софија – по Борис Трајковски. Ова го изјави премиерот на Македонија, Зоран Заев по средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов, пренесе агенцијата „Фокус“.

Заев на средба со Борисов во Владата во Софија

Нетпрес - 20.06.2017

Ова е втора посета на премиерот Заев по формирањето на новата Влада. Првата дестинација беше во Брисел. Во зградата на Министерскиот совет на Бугарија почна средбата на премиерот Зоран Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Борисов: Ние сме за единствена Македонија и за нејзино членство во НАТО и ЕУ

Нетпрес - 20.06.2017

Борисов нагласи дека Македонија веќе внатрешно-политички е стабилизирана и оти има историска шанса да направи нејзините граѓани да се чувствуваат подобро. Ние сме за единствена Македонија и за нејзино членство во НАТО и ЕУ, истакна бугарскиот ...

Заев по средбата со Борисов: Заедно ќе го славиме Илинден во Македонија

Нетпрес - 20.06.2017

Заев од Борисов побарал Бугарија ѝ помогне на Македонија со нејзиното искуство од користењето на еврофондовите. Премиерот Зоран Заев се договори со бугарскиот колега Бојко Борисов заедно да го прослават Илинден на 2 август во Македонија на нивната ...

Борисов: Ние сме за единствена Македонија и за нејзино членство во НАТО и ЕУ

Сител - 20.06.2017

Ние сме за единствена Македонија и за нејзино членство во НАТО и ЕУ, истакна бугарскиот премиер Бојко Борисов по денешната средба во Софија со претседателот на македонската Влада Зоран Заев.

Заев и Борисов ќе го потпишат договорот на Илинден

Кајгана - 20.06.2017

„На 2 Август ќе го чествуваме Илинден во Република Македонија и уверен сум дека тогаш ќе го потпишеме Договорот за добрососедство“, изјави премиерот Зоран Заев по средбата со бугарскиот домаќин Бојко Борисов во Софија.

Заев денеска во Софија, се бара поддршка за влез во ЕУ и во НАТО

+инфо - 20.06.2017

Бугарија ќе претседава со ЕУ од 2018 година, а Македонија очекува да биде високо на агендата и да ги реши билатералните отворени прашања. Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев денеска со средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов ја ...

Заев од Бугарија: Договорот за добрососедство ќе го потпишеме на Илинден во Македонија (Видео)

Слободен Печат - 20.06.2017

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, и неговиот домаќин, бугарскиот премиер Бојко Борисов, денеска во Софија разговарале за приближувањето на ставовите на двете земји околу договорот за добрососедство, кој како што изјавил Заев по средбата, ќе биде ...

Премиерот Заев во официјална посета на Бугарија

МРТ - 20.06.2017

Заев денеска со средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов ја почнува дводневната официјална посета на Република Бугарија... Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев денеска со средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов ја почнува ...

ЗАЕВ НА СРЕДБА СО БОРИСОВ: Бугарија останува на ставот-договор за добрососедство па поддршка за ЕУ и НАТО

Телеграф - 20.06.2017

Властите во Софија, иако декларативно ја поддржуваат Македонија во евроатланските интеграции сепак и тие како Грција имаат свој услов.Условот кои Бугарија го поставува се вика договор за добрососедство Премиерот Зоран Заев денеска во Софија ќе се ...

Владина делегација во дводневна посета на Бугарија, средби на Заев со Борисов и Радев

МКД - 20.06.2017

Премиерот на Македонија, Зоран Заев од утрово е во официјална посета на Бугарија, каде ќе се сретне со бугарскиот премиер Бојко Борисов и со претседателот Румен Радев. Во состав на владината делегација се и вицепремиерот Бујар Османи, министерот за ...

Премиерот Заев во официјална посета на Бугарија – ќе се бара поддршка за евроинтегративните процеси

А1 On - 20.06.2017

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев денеска со средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов ја почнува дводневната официјална посета на Република Бугарија. На средбите во бугарската престолнина со премиерот Борисов и со претседателот ...

ВИДЕО: Заев и Борисов очекуваат да го потпишат договорот за добрососедство на заедничката прослава на Илинден

А1 On - 20.06.2017

Претседателите на македонската и на бугарската Влада, Зоран Заев и Бојко Борисов, на денешната средба во Софија разговарале и ги приближиле ставовите во врска со договорот за добрососедство и очекуваат да го потпишат на 2 август во Македонија за ...

Премиерот Заев во дводневна посета на Бугарија

Макфакс - 20.06.2017

Денеска и утре, претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со владина делегација е во дводневна работна посета на Република Бугарија, каде што ќе има средби на највисоко владино и државно ниво.

Заев денес и утре во посета на Бугарија

Слободен Печат - 20.06.2017

Денеска и утре, 20-ти и 21-ви јуни 2017 година, претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со владината делегација е на двадневна работна посета на Република Бугарија, каде што ќе има средби на највисоко ниво на владата и ...