TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заедничките мисии доказ за сојузништвото меѓу Македонија и САД

Сител - 20.09.2009

Македонија и САД се партнери и сојузници, а најсилен доказ за тоа е договореното заедничко распоредување на македонски и американски војници во Авганистан ...

Заедничките мисии доказ за сојузништвото меѓу Македонија и САД

Кирилица - 20.09.2009

Македонија во ниту еден момент не се колебала да даде максимална поддршка на нејзините сојузници и партнери во борбата против глобалниот тероризам Македонија и ...

Спијте мирно - Врховниот е во Вермонт!

Inpress - 20.09.2009

Скопје, 20. септември (ИНПРЕС) Додека ние во Република Македонија водиме дебата за симнување на ѕвездата петокрака од националниот грб, шефот на нашата држава ...

Иванов: Заедничките мисии доказ за сојузништвото меѓу Македонија и САД

Форум - 20.09.2009

Првпат македонските војници ќе бидат целосно интегрирани во единиците на Националната гарда на Вермонт, заедно ќе патролираат и заедно ќе бидат сместени во ...

В година нови 70 македонски мировници во Авганистан

Утрински - 19.09.2009

Барлингтон - Уште 70 македонски војници од наредната година ќе заминат во мисијата ИСАФ во Авганистан.

Уште 70 војници во ИСАФ

Време - 19.09.2009

Во мисијата ИСАФ во Авганистан следната година ќе заминат уште 70 македонски војници, заедно со Националната гарда на американската сојузна држава Вермонт, ...

Иванов: Македонските војници подготвени за новата мисија во Авганистан

Алфа - 19.09.2009

АРМ е добро обучена и подготвена заеднички со Националната гарда на Вермонт успешно да ја изврши новата мисија во Авганистан што почнува во јануари 2010, оцени ...

Иванов - македонските војници подготвени за новата мисија во Авганистан

Сител - 19.09.2009

АРМ е добро обучена и подготвена заеднички со Националната гарда на Вермонт успешно да ја изврши новата мисија во Авганистан што почнува во јануари 2010, оцени ...

Македонија ќе испрати 80 војници во Авганистан

Сител - 19.09.2009

Посетата на Претседателот Ѓорге Иванов на Вермонт предизвика голем интерес во американските медиуми.

Македонските војници подготвени за новата мисија во Авганистан

Кирилица - 19.09.2009

АРМ ги направи сите реформи да стане НАТО компатибилна армија, а македонските војници учествуваат во сите мисии на Алијансата АРМ е добро обучена и подготвена ...

АРМ подготвена за новата мисија во Авганистан

Р.С.Европа - 19.09.2009

АРМ е добро обучена и подготвена заеднички со Националната гарда на Вермонт успешно да ја изврши новата мисија во Авганистан што почнува во јануари 2010, оцени ...

Во Авганистан уште 70 македонски мировници

Дневник - 18.09.2009

Уште 70 македонски војници од наредната година ќе заминат во мисијата ИСАФ во Авганистан и заедно со припадниците на Националната гарда на американската ...

Претседателот Иванов пристигна во Вермонт

Канал5 - 18.09.2009

Пристигнување на македонски претседател во Вашингтон најчесто минува незабележано во пошироката американска или јавноста во главниот град на САД.

Мировници од Македонија и од Вермонт од 2010 во заедничка мисија во Авганистан

МРТ - 18.09.2009

Уште 70 македонски војници од наредната година ќе заминат во мисијата ИСАФ во Авганистан. Заедно со припадниците на Националната гарда на американската сојузна ...

Претседателот Иванов во посета на Вермонт, САД

Кирилица - 18.09.2009

Претседателот ќе биде придружуван од делегација на Министерството за одбрана и Генералштабот на АРМ Делегација од Министерството за одбрана и Генералштабот на ...

Државно- воена делегација во посета на Вермонт

Р.С.Европа - 18.09.2009

Делегација на Министерството за одбрана и Генералштабот на АРМ, во чиј состав се заменик- министерот за одбрана Емил Димитриев и началникот на ГШ на АРМ ...

Заедничка мисија на војници од Македонија и од Вермонт

Кирилица - 18.09.2009

Не очекува заедничка мисија идната година во Авганистан, со која ќе придонесеме за ширење на демократијата во тој дел на светот Уште 70 македонски војници од ...

Нови 70 војници од Македонија на мисија во Авганистан

Inpress - 18.09.2009

Барлингтон, 18. септември (ИНПРЕС) Од наредната година, 70 македонски војници ќе ги обучуваат авганистанските безбедносни сили.

Мировници од Македонија и од Вермонт од 2010 во заедничка мисија во Авганистан

Сител - 18.09.2009

Уште 70 македонски војници од наредната година ќе заминат во мисијата ИСАФ во Авганистан. Заедно со припадниците на Националната гарда на американската сојузна ...

Дополнителни 70 македонски војници во Авганистан

Вечер Прес - 18.09.2009

Од наредната година дополнителни седумдесет македонски војници од наредната година ќе заминат во мисијата ИСАФ во Авганистан.

Претседателот Иванов на средба со Нимиц во Њујорк

Макфакс - 17.09.2009

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов треба да оствари средба со медијаторот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц во Њујорк.

Претседателот Иванов на средба со Нимиц во Њујорк

МРТ - 17.09.2009

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов треба да оствари средба со медијаторот во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц во Њујорк.

Воена делегација во официјална посета на Вермонт

Нетпрес - 17.09.2009

Македонска воена делегација предводена од началникот на Генералштаб, Мирослав Стојановски од денеска до 21 септември, ќе престојува во официјална посета на ...