TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сопругата повикана да го потврди ракописот на прошталното писмо

Вест - 28.06.2008

ПРОДОЛЖУВА ИСТРАГАТА ЗА САМОУБИСТВОТО НА ВЛАДО ТАНЕСКИ Вчера сопругата на Владо Танески, новинар од Кичево кој минатата недела се самоуби со давење во кофа со вода во притворското одделение на Затворот во Тетово, била повикана во истрага да потврди дали ракописот со кој било напишано прошталното ...

Семејството Танески ја чека вистината

Утрински - 28.06.2008

Сопругата Весна чека истрагата да докаже дали 31 година живеела со монструм Горан Адамовски КИЧЕВО - Шок, вознемиреност, неверување, страв, тага, револт, исчекување, неизвесност, напнатост, несигурност... Овие чувства се вселија во скромната куќа на кичевскиот новинар Владо Танески, жигосан од ...

Ирена Танеска на избор во Шангај

Дневник - 27.06.2008

Манекенката Ирена Танеска од модното студио „Црнокрак“ вечерва ќе се натпреварува на летниот интернационален избор за убавина во Шангај, Кина. Осумнаесетгодишната скопјанка ќе ја претставува Македонија на овој избор на кој ќе учествуваат над 100 девојки од исто толку држави од целиот свет.

Ирена Таневска во финале на „Miss Leasure“ во Шангај

Утрински - 27.06.2008

Ирена Танеска (18) од Скопје, манекенка од модното студио „Црнокрак“, веќе две недели се наоѓа во Шангај, Кина, каде што ја претставува Македонија на Летниот интернационален избор за убавици „Miss Leasure 2008“. Во конкуренција за титулата се стотина девојки од целиот свет, а финалето ќе се одржи ...

Ирена Танеска - македонска претставничка во Шангај

Време - 27.06.2008

ЛЕТЕН ИЗБОР НА УБАВИЦА Ирена Танеска (18) од Скопје, манекенка од модното студио „Црнокрак“, веќе две недели престојува во Шангај, Кина, каде што ќе ја претставува Македонија на Летниот интернационален избор на убавица, наречен „Мис лежур 2008“, чиешто финале се случува денеска.

Ирена во Шангај на Мис лето

Вест - 27.06.2008

Манекенката Ирена Танеска (18) од Скопје денес ќе се натпреварува за титулата "Мис лежр 2008" на Летниот интернационален избор за убавици кој се одржува во Шангај, Кина. Ирена ќе ја претставува Македонија во конкуренција со уште 100 девојки од исто толку земји од светот.

Од монструм до жртва

Утрински - 27.06.2008

ЕДИТОРИЈАЛ Даниела Трпчевска Од монструм до жртва. Така наједноставно може да се објасни драмата што се случува од петокот, во која главен актер е новинарот од Кичево, Владо Танески. Мирниот и повлечен дописник на неколку медиуми во земјава по смртта ги разбранува сите светски медиуми, а неговата ...

Омбудсманот отвори постапка за случајот „Танески“

Утрински - 27.06.2008

Народниот правобранител Иџет Мемети (лево) рече дека постапката е отворена уште од првиот ден кога дознале за случајот од медиумите Постапката е во тек, а резултатите ќе ги соопштат откако таа ќе заврши Народниот правобранител започна постапка за случајот со кичевскиот новинар Владо Танески, кој ја ...

Маневски за строги казни

Време - 27.06.2008

ПРАВДА ЌЕ БАРА ОДГОВОРНОСТ Министерот за правда Михајло Маневски вчера од Прилеп најави ригорозност и казни во случај да се утврдат какви и да е пропусти во случајот со приведувањето и со самоубиството на кичевскиот новинар Владо Танески.

Ирена пред вечерашното големо финале

Вечер Прес - 27.06.2008

18-годишната скопјанка Ирена Танеска, членка на модното студио "Црнокрак" е во Шангај, Кина, каде ќе ја претставува Македонија на Летниот интернационален избор за убавици - Miss Leasure 2008. Ирена ќе биде дел од изборот во кој учествуваат преку 100 претставнички од исто толку држави од светот.

Нема одговор за смртта на кичевскиот убиец

Време - 26.06.2008

СЕ ЧЕКААТ РЕЗУЛТАТИТЕ ОД ОБДУКЦИЈАТА НА НОВИНАРОТ ТАНЕСКИ Истрагата за самоубиството на новинарот Владо Танески продолжува, а експертската јавност упорно молчи за давењето во кофа со вода. Десетина невропсихијатри и пулмолози во самоубиството на Танески гледаат сомнителни елементи.

И владата ја бистри водата во кофата

Вест - 26.06.2008

ИСТРАГАТА ЗА САМОУБИСТВОТО НА ВЛАДО ТАНЕВСКИ ОСОМНИЧЕН ЗА УБИСТВА НА ПЕНЗИОНЕРКИ ВО КИЧЕВО Утре, најверојатно, Институтот за судска медицина ќе излезе со конкретни докази од обдукција на новинарот Владо Танески, кој се самоуби со давење во кофа со вода во притворското одделение во Затворот во ...

Владата бара истрага за Владо Танески

Утрински - 26.06.2008

Ќе се направи ли целосна реконструкција на она што се случувало критичната ноќ кога Танески се самоуби во кофа со вода: тетовскиот затвор Настанот во тетовскиот затвор е голема мистерија. Многу пропусти во истрагата Даниела Трпчевска Владата побара од надлежните институции да спроведат детаљна ...

Народниот правобранител отворил постапка за смртта на новинарот Танески

Канал5 - 26.06.2008

Народниот правобранител по службена должност отворил постапка за да го испита случајот со новинарот Владо Таневски, кој беше најден мртов со главата во кофа со вода во Тетовскиот затвор. Заменик правобранител бил во затворот и барал информации за случајот од управата.

Владата ќе бара одговорност

Вечер Прес - 26.06.2008

По самоубиството на Владо Танески осомничен за неколукратните свирепи убиства во Кичево, Владата на РМ со цел лоцирање на одговорност ги повикала на консултации директорите на Институтот за судска медицина и криминалистика, управата за санкции и на затворот во Тетово.

Мистерија во кофа со вода

Утрински - 25.06.2008

ЕДИТОРИЈАЛ Даниела Трпчевска Мистерија. Осомничениот кичевски новинар се самоубил во ќелија. Со овие наслови осамнаа вчера весниците пренесувајќи ја шокантната вест, по уште пошокантното откритие на полицијата дека дописникот од Кичево, Владо Танески, е вториот сериски убиец во земјава, кој ...

Кичевци се сомневаат дека Владо Танески се самоубил

Утрински - 25.06.2008

Дали со погребот на кичевскиот новинар се погреба и вистината за убиствата? Куќата во која живееше Танески Киро Кипроски КИЧЕВО - Дали со погребот на новинарот Владо Танески, кој беше извршен вчера, ќе се закопа и вистината за мистериозните убиства на четири жени што се случија во Кичево во ...

Резултатите од обдукцијата се уште не се готови

Вест - 25.06.2008

Институтот за судска медицина се уште ги нема утврдено точните причини за смртта на новинарот Владо Танески, кој завчера се самоуби со давење во вода во пластична кофа во тоалет во притворската ќелија на Затворот во Тетово. Треба да се почекаат анализите од вештачењето на одредени примероци земени ...

Танески се удавил, но не се знае дали сам си го одзел животот

Утрински - 25.06.2008

Телото на Танески било испратено на обдукција без увидниот материјал и без вода од кофата Даниела Трпчевска И по погребот на кичевецот Владо Танески не стивнуваат реакциите за мистериозната смрт на новинарот. Обдукцијата на неговото тело, која започна завчера попладне, покажала дека има траги од ...

Владата бара дополнителни информации од затворот за смртта на новинарот Танески

Канал5 - 25.06.2008

Институтот за судска медицина констатирал дека на телото на починатиот Танески имало модринки и крвни подливи. Засега не е познато дали нив ги добил кога паднал во тоалетот на ќелијата каде што бил најден мртов или додека го изнесувале во ходникот во обид да го реанимираат.

"Те наместија"

Вест - 25.06.2008

ВО КИЧЕВО ПОГРЕБАН ОСОМНИЧЕНИОТ СЕРИСКИ УБИЕЦ Вчера на градските гробишта во Кичево беше погребан новинарот Владо Танески, осомничен сериски убиец на жени во Кичево, кој во понеделникот утрото, според официјалните информации на спроведената истрагата, си го одзеде животот со давење во к Вчера на ...

Кичевските убиства топ - тема за странските медиуми

Утрински - 24.06.2008

Странските медиуми веќе неколку дена со големо интересирање го следат случајот со сериските убиства на жени во Кичево. По веста дека угледниот новинар Владо Танески бил приведен под сомнение дека ги убил своите сосетки, а потоа известувал за тоа, странските медиуми ги активираа своите кореспонденти ...

Новинарот Владо Танески се самоуби во притворската ќелија

Утрински - 24.06.2008

Полицијата тврди дека Танески додека неговите тројца цимери спиеле се удавил ставајќи ја главата во кофа со вода Гојко Ефтоски Даниела Трпчевска ТЕТОВО – Кичевскиот новинар Владо Танески(56), кој беше осомничен за убиство на две сосетки во Кичево, си го одзеде животот во притворската ќелија во ...

Не, не се сеќавам... не е точно дека сум ја убил Живана...

Утрински - 24.06.2008

Танески во саботата четири часа одговарал пред истражен судија ГОСТИВАР - Новинарот Владо Танески, во саботата околу четири часа одговарал на прашањата што му ги поставувал истражниот судија во Основниот суд Гостивар, во врска со сомневањата дека ја убил 56- годишната Живана Темелковска од Кичево.

Погребан Владо Танески

Канал5 - 24.06.2008

На новите градски гробишта во Кичево денеска беше погребан Владо Танески, кој вчера беше пронајден мртов во притворското одделение во тетовскиот затвор. На новите градски гробишта во Кичево денеска беше погребан Владо Танески, кој вчера беше пронајден мртов во притворското одделение во тетовскиот ...

Три недели беше под истрага, па не се самоуби

Вест - 24.06.2008

ЉУПЧО ТАНЕСКИ СЕ СОМНЕВА ВО БИЗАРНАТА СМРТ НА БРАТ МУ ВЛАДО "Три недели кружеа гласови дека Владо Танески е осомничен и под истрага како сериски убиец. Можел да се самоубие и претходно, а сега слушам се удавил во кофа со вода во притвор.

Љупчо Танески се сомнева дека неговиот брат се самоубил

Канал5 - 23.06.2008

Самоубиството во тетовскиот затвор на Владо Танески, осомничен за убиства на повеќе жени од Кичево е нов шок за неговото и семејствата на убиените. Но и за граѓаните кои повеќе од година живееја во страв. Самоубиството во тетовскиот затвор на Владо Танески, осомничен за убиства на повеќе жени од ...

Новинарот Танески си го одзеде животот во Тетовскиот затвор

Утрински - 23.06.2008

Web Special Танески, кога заспале тројцата цимери во ќелијата, неофицијално, се самоубил давејќи се во кофа со вода Кичевскиот новинар Владо Танески кој беше приведен за убиство на неколку жени во градот, синоќа си го одзел животот во Затворот во Тетово.

Кичевскиот новинар Владо Танески пронајден мртов во тетовскиот затвор

Канал5 - 23.06.2008

Во оваа кофа во тоалетот како што тврдат од тетовскиот затвор и од полицијата ноќеска два часа по полноќ кичевскиот сериски убиец новинарот Владо Танески сам си го одзел животот. Го нашле затворските цимери со кои два дена ја делеше ќелијата во затворот во Тетово.

Кичевци не можат да поверуваат во веста за убиецот

Утрински - 23.06.2008

Владо Танески во Кичево важеше за угледен човек, новинар со авторитет Киро Кипроски Кичево - На кичевци им олесна кога пред три дена преку медиумите и официјално ја слушнаа информацијата дека можниот убиец на нивните сограѓанки Живана Темелковска и Љубица Личоска се наоѓа зад решетки, а се шокирани ...

Си ги напишал убиствата, молчи во истрагата

Вест - 23.06.2008

НОВИНАРОТ ВЛАДО ТАНЕСКИ ПРИТВОРЕН КАКО СЕРИСКИОТ УБИЕЦ ОД КИЧЕВО Владо Танески од Кичево е осомничен дека во последниве четири години ги убил Живана Темелкоска и Митра Силјановска, како и Љубица Личоска. Постои основано сомнение дека Танески е замешан и во случајот на Горица Павлеска, која исчезна ...

Македонија во шок по апсењето на новинарот што убивал жени

Утрински - 23.06.2008

Полицијата тврди дека Владо Танески ги убил двете кичевски вдовици од своето соседство Танески ги носел жртвите во викендичката на ужасот Даниела Трпчевска Новинарите од скопските редакции во петокот изутрина го бараа својот дописник од Кичево за да провери што се случува со разоткривањето на ...