TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Османи за случајот „Онишченко“: По внатрешната истрага на владата, треба да има последици

24 Вести - 20.11.2022

Скандалот со давањето државјанство за украинскиот бизнисмен Александр Онишчено продолжува да ја бранува јавноста. Покрената е внатрешна истрага во Владата за да се открие како овој контроверзен бизнсимен се вдоми во земјава.

Османи за случајот „Онишченко“: По внатрешната истрага на Владата, треба да има последици

Сител - 20.11.2022

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска рече дека Владата побарала внатрешна истрага за случајот „Онишченко“. Османи смета дека треба да има последици за овој случај. -Несомнено, тоа е сериозен напад кој треба да не поттикне сите да ...

Во Македонија на светски криминалци пасоши им се издаваат како алва

МКД - 20.11.2022

Скандалот со издавање на македонски пасош за украинскиот клриминалец Олександар Онишченко и толкувањата на директорот на Агенцијата за национална безбедност Виктор Димовски за тоа како е дојдено до тој пасош само ги потврдија сомневањата за дупките ...

Османи за случајот „Онишченко“: По внатрешната истрага на Владата, треба да има последици

Канал5 - 20.11.2022

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска рече дека Владата побарала внатрешна истрага за случајот „Онишченко“. Османи смета дека треба да има последици за овој случај. -Несомнено, тоа е сериозен напад кој треба да не поттикне сите да ...

Османи за случајот „Онишченко”: По внатрешната истрага на Владата, треба да има последици

Либертас - 20.11.2022

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска рече дека Владата побарала внатрешна истрага за случајот „Онишченко”. Османи смета дека треба да има последици за овој случај. -Несомнено, тоа е сериозен напад кој треба да не поттикне сите да ...

Османи за случајот „Онишченко“: По внатрешната истрага на Владата, треба да има последици

Вечер Прес - 20.11.2022

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска рече дека Владата побарала внатрешна истрага за случајот „Онишченко“. Османи смета дека треба да има последици за овој случај. -Несомнено, тоа е сериозен напад кој треба да не поттикне сите да ...

Османи за случајот „Онишченко“: По внатрешната истрага на Владата, треба да има последици

ТВ21 - 20.11.2022

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска рече дека Владата побарала внатрешна истрага за случајот „Онишченко“. Османи смета дека треба да има последици за овој случај. -Несомнено, тоа е сериозен напад кој треба да не поттикне сите да ...

БИЛ ЛИ ВИКТОР ДИМОВСКИ ВО „СРПСКИ ЏЕБ“? Викиликс го „закла“ директорот на АНБ, открива Ковачки

+инфо - 20.11.2022

Ова ли е таа реформирана служба? Ова ли е реформираната АНБ предводена од Директор кој мисли дека е над народните избраници и чија основна задача е да одработува против опозицијата? Кој му даде право на директорот да се впушта во политика и да ...

Ковачевски за „Онишченко“: Мора да има одговорност по истрагата во АНБ

Република - 20.11.2022

изјави премиерот Димитар Ковачевски во врска со случајот „Онишченко“ за доделувањето македонско државјанство на Украинецот Олександар Онишченко, кој е на црната листа на САД. Одговарајќи на новинарски прашања, Ковачевски истакна дека не е само ...

Чулев: За каква безбедносна проверка со НАТО зборува Виктор Димовски, кога таквиот вид на проверки се однесуваат само ...

Република - 20.11.2022

За каква безбедносна проверка со НАТО зборува Виктор Димовски, кога таквиот вид на проверки се однесуваат само за лица кои треба да бидат носители на НАТО безбедносни сертификати? праша Наќе Чулев.

Владата побарала внатрешна истрага за случајот Онишченко, министерот Османи вели дека мора да има последици

Н.Македонија - 20.11.2022

Шефот на македонската дипломатија, Бујар Османи, денеска изјави дека Владата побарала внатрешна истрага за случајот „Онишченко“ и дека да има последици за овој случај. – Несомнено, тоа е сериозен напад кој треба да не поттикне сите да почнеме да ...

Османи за „Онишченко“: Тоа е сериозен напад, по истрагата треба да има последици

Локално - 20.11.2022

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска рече дека Владата побарала внатрешна истрага за случајот „Онишченко“. Османи смета дека треба да има последици за овој случај. -Несомнено, тоа е сериозен напад кој треба да не поттикне сите да ...

Османи за случајот „Онишченко“: Тоа е сериозен напад, по истрагата треба да има последици

4NEWS - 20.11.2022

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска рече дека Владата побарала внатрешна истрага за случајот „Онишченко“. Османи смета дека треба да има последици за овој случај. -Несомнено, тоа е сериозен напад кој треба да не поттикне сите да ...

Чулев: Со самиот потпис на Димовски, одговорноста за Онишченко треба да биде лоцирана кај него

MakPress - 20.11.2022

За каква безбедносна проверка со НАТО зборува Виктор Димовски, кога таквиот вид на проверки се однесуваат само за лица кои треба да бидат носители на НАТО безбедносни сертификати? Ова е најобична безбедносна проверка за државјанство.

Ковачевски бара одговорност за случајот „Онишченко“ ама ќе чека го извештајот од истрагата во АНБ

MakPress - 20.11.2022

Нема да отстапам од барањето одговорност за направениот пропуст. Одговорот за причините ќе ги даде истрагата што треба да се спроведе во АНБ и соодветниот извештај. Штом ќе има извештај, мора да има и одговорност за тоа што е направено, изјави ...

Ковачевски за случајот „Онишченко“: Мора да има одговорност по истрагата во АНБ

Фокус - 19.11.2022

Нема да отстапам од барањето одговорност за направениот пропуст. Одговорот за причините ќе ги даде истрагата што треба да се спроведе во АНБ и соодветниот извештај. Штом ќе има извештај, мора да има и одговорност за тоа што е направено, изјави ...

Ковачевски огорчен за случајот Онишченко: Мора да има одговорност

Слободен Печат - 19.11.2022

Нема да отстапам од барањето одговорност за направениот пропуст. Одговорот за причините ќе ги даде истрагата што треба да се спроведе во АНБ и соодветниот извештај. Штом ќе има извештај, мора да има и одговорност за тоа што е направено, изјави ...

Николоски бара одговорност од директорот на АНБ, министерот за внатрешни работи но и од премиерот за случајот ...

360 степени - 19.11.2022

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски кажа дека со оваа влада на СДСМ и на ДУИ неказнивоста и неодговорноста се симбол, што е директно разјадување на секој демократски систем.

Ковачевски за случајот „Онишченко“: Мора да има одговорност по истрагата во АНБ

24 Вести - 19.11.2022

Нема да отстапам од барањето одговорност за направениот пропуст. Одговорот за причините ќе ги даде истрагата што треба да се спроведе во АНБ и соодветниот извештај. Штом ќе има извештај, мора да има и одговорност за тоа што е направено, изјави ...

Не е испочитувано последното ниво од проверката за Онишченко, АНБ уверува дека одговорност ќе има

24 Вести - 19.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Ковачевски за случајот „Онишченко“: Мора да има одговорност по истрагата во АНБ

Канал5 - 19.11.2022

Нема да отстапам од барањето одговорност за направениот пропуст. Одговорот за причините ќе ги даде истрагата што треба да се спроведе во АНБ и соодветниот извештај. Штом ќе има извештај, мора да има и одговорност за тоа што е направено, изјави ...

Чулев: Безбедносната НАТО проверка се однесува само за идни носители на НАТО безбедносни сертификати

МКД - 19.11.2022

За каква безбедносна проверка со НАТО зборува Виктор Димовски, кога таквиот вид на проверки се однесуваат само за лица кои треба да бидат носители на НАТО безбедносни сертификати?, прашува поранешниот технички министер за внатрешни работи, Наќе ...

Ковачевски: Мора да има одговорност за случајот „Оонишченко“

24 Вести - 19.11.2022

По признавањето на директорот на АНБ дека има направено пропуст во однос со издавањето на патната исправа на спорниот Украински политичар кој се бара од матичната држава од 2016- та, премиерот Ковачевски не отстапува од барањето за одговорност, а ...

Опозицијата бара одговорност за Онишченко, Ковачевски вели дека е огорчен

Сител - 19.11.2022

Премиерот е огорчен поради пропустот на безбедносните служби кои дадоа зелено светло за македонското државјанство за украинскиот тајкун Олександар Онишченко кој се наоѓа на црната листа на САД.

Дали полицаец од Прилеп неовластено го фотографил возилото на своите колеги од АНБ?

Канал5 - 19.11.2022

Кој е полицаецот за кој директорот на АНБ Виктор Димовски тврди дека го фотографирал возилото на оперативци во Прилеп кога лидерот на ВМРО-ДПМНЕ бил таму со негови сопартијци? Првиот човек за национална безбедност уверува дека се работи за поранешен ...

Николоски за скандалот Онишченко бара одговорност од Димовски, Спасовски и од Ковачевски

Слободен Печат - 19.11.2022

Со оваа влада на СДСМ и на ДУИ неказнивоста и неодговорноста се симбол, што е директно разјадување на секој демократски систем. Јас не сум изненаден што никој од владата не е спремен да поднесе одговорност за скандал со државјанството за Олександр ...

Одговорност за пропустот во случајот „Онишченко“ мора да има, вели Ковачевски

360 степени - 19.11.2022

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека нема да отстапи од барањето одговорност за направените пропусти за доделувањето македонско државјанство на Украинецот Олександар Онишченко, кој е на црната листа на САД.

Ковачевски: Мора да има одговорност за пропустот со државјанството на Онишченко

Р.С.Европа - 19.11.2022

Мора да има одговорност за издавањето на македонско државјанство на украинскиот државјанин Олексндр Онишченко, кој што е на црната листа на САД, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски.

Ковачевски за случајот „Онишченко“: Мора да има одговорност по истрагата во АНБ

Сител - 19.11.2022

ема да отстапам од барањето одговорност за направениот пропуст. Одговорот за причините ќе ги даде истрагата што треба да се спроведе во АНБ и соодветниот извештај. Штом ќе има извештај, мора да има и одговорност за тоа што е направено, изјави ...

АНБ уверува дека одговорност за случајот со Онишченко ќе има

МКД - 19.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко" констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Спасовски за Онишченко: Пропусти се случуваат, важно е да има одговорност

Фокус - 19.11.2022

Пропусти се случуваат, важно е да има одговорност, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски на Тв21 за пасошот кој го добил контраверзниот украински бизнисмен Олександар Онишченко.

Не е испочитувано последното ниво од проверката за Онишченко, АНБ уверува дека одговорност ќе има

Сител - 19.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Не е испочитувано последното ниво од проверката за Онишченко, АНБ уверува дека одговорност ќе и

Канал5 - 19.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Не е испочитувано последното ниво од проверката за Онишченко, АНБ уверува дека одговорност ќе има

Фокус - 19.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Фитим и Фадиљ со децении не можат да добијат државјанство, а Онишченко го доби документот „додека да трепнеш“

ТВ21 - 19.11.2022

Има многу граѓани кои во Македонија живеат со децении, но државата никако да им издаде државјанство. Дури, за повеќето од нив се сметаше дека се „опасни за државата“ Таков е случајот на Фитим Нухиу, кој неколкупати аплицирал за државјанство, но ...

Дали некој ја саботира АНБ?

Бриф - 19.11.2022

Деновиве се отворија многу прашања поврзани со Агенцијата за Национална Безбедност, која всушност треба да ја обезбеди националната безбедност преку добивање на информации за евентуални безбедносни ризици во Македонија.

Не е испочитувано последното ниво од проверката за Онишченко, АНБ уверува дека одговорност ќе им

Либертас - 19.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Не е испочитувано последното ниво од проверката за Онишченко, АНБ уверува дека одговорност ќе има

Вечер Прес - 19.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Се бара одговорност за пасошот на Онишченко, а Обвинителството води постапка за 17 лица вмешани во ...

Фактор - 19.11.2022

СЕ БАРА ОДГОВОРНОСТ ЗА ПАСОШОТ НА ОНИШЧЕНКО Премиерот Димитар Ковачевски вели дека мора да има одговорност за издавањето на македонско државјанство на украинскиот државјанин Олексндр Онишченко, кој што е на црната листа на САД.

Не е испочитувано последното ниво од проверката за Онишченко, АНБ уверува дека одговорност ќе има

ТВ21 - 19.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Ќе има ли одговорност за пасошот на Онишченко?

Фактор - 19.11.2022

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека мора да има одговорност за издавањето на македонско државјанство на украинскиот државјанин Олексндр Онишченко, кој што е на црната листа на САД. Тој е огорчен што институциите во Македонија дозволиле таков ...

Спасовски за Онишченко: Секаде може да се случат одредени пропусти

Фактор - 19.11.2022

Пропусти се случуваат, важно е да има одговорност, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски на Тв21 за пасошот кој го добил контраверзниот украински бизнисмен Олександар Онишченко.

Спасовски: Ќе има одговорност за случајот со Онишченко

Вечер Прес - 19.11.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека случајот со доделеното државјанство на контроверзниот Олександр Онишченко нема да ја наруши безбедноста на земјата, и порача дека ќе има ...

НЕ САМО ШТО СУМ ИЗНЕНАДЕН, ТУКУ СУМ И ОГОРЧЕН Ковачевски бара одговорност за случајот „Онишченко“

+инфо - 19.11.2022

Обврска на Агенцијата на национална безбедност е да спроведе сеопфатна истрага, внатре, во своите редови, во однос на тоа како е спроведена постапката и за тоа да ја информира Владата, секако на затворена седница, бидејќи се работи за сензитивни ...

Ковачевски за случајот „Онишченко“: Мора да има одговорност по истрагата во АНБ

ТВ21 - 19.11.2022

Нема да отстапам од барањето одговорност за направениот пропуст. Одговорот за причините ќе ги даде истрагата што треба да се спроведе во АНБ и соодветниот извештај. Штом ќе има извештај, мора да има и одговорност за тоа што е направено, изјави ...

Ковачевски за случајот „Онишченко“: Мора да има одговорност по истрагата во АНБ

Бриф - 19.11.2022

Нема да отстапам од барањето одговорност за направениот пропуст. Одговорот за причините ќе ги даде истрагата што треба да се спроведе во АНБ и соодветниот извештај. Штом ќе има извештај, мора да има и одговорност за тоа што е направено, изјави ...

Не е испочитувано последното ниво од проверката за Онишченко, АНБ уверува дека одговорност ќе има

Бриф - 19.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Вината пак се бара кај обичен службеник- дали за случајот со Онишченко ќе одговара некој функционер или само обичен ...

Алфа - 19.11.2022

Дали наместо владини функционери, повторно обични службеници ќе бидат криви за големиот скандал со Онишченко? Дали слуачјот со Украинецот ќе го добие сценариото што го имаше случајот „Двојник“, за патните исправи со туѓ идентитет, кои ги добија ...

Николоски: Власта мора да одговара за скандалот со олигархот Онишченко

Алфа - 19.11.2022

Не смее без одговорност да помине големиот скандал со украинскиот олигарх Олександар Онишченко кој доби македонски пасош и е на црната листа на САД. Според потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски виновни за ова биле СДСМ и ДУИ, но и ...

Чулев: За каква безбедносна проверка со НАТО зборува Виктор Димовски, кога таквиот вид на проверки се однесуваат само ...

Курир - 19.11.2022

За каква безбедносна проверка со НАТО зборува Виктор Димовски, кога таквиот вид на проверки се однесуваат само за лица кои треба да бидат носители на НАТО безбедносни сертификати? Праша Наќе Чулев.

Дали некој ја саботира АНБ?

Centar - 19.11.2022

Деновиве се отворија многу прашања поврзани со Агенцијата за Национална Безбедност, која всушност треба да ја обезбеди националната безбедност преку добивање на информации за евентуални безбедносни ризици во Македонија.

Не е испочитувано последното ниво од проверката за Онишченко, АНБ уверува дека одговорност ќе има

Република - 19.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Ковачевски е огорчен од начинот на кој Онишченко добил пасош

Независен - 19.11.2022

Премиерот Димитар Ковачевски денеска рече дека нема да отстапел од барањето одговорност за пропустот направен при издавањето пасош за Украинецот Александар Онишченко. Одговорот за причините ќе ги даде истрагата што треба да се спроведе во АНБ и ...

Како и за пасошите на нарко босовите, и за пасошот на Онишченко ќе настрада службеник

Денешен - 19.11.2022

Премиерот е огорчен поради пропустот на безбедносните служби кои дадоа зелено светло за македонското државјанство за украинскиот тајкун Олександар Онишченко кој се наоѓа на црната листа на САД, објавува Сител.

Не е испочитувано последното ниво од проверката за Онишченко, АНБ уверува дека одговорност ќе има

Во Центар - 19.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

ЧУЛЕВ: Не постои поодговорен за пасошот на Онишченко од Виктор Димовски

Денешен - 19.11.2022

За каква безбедносна проверка со НАТО зборува Виктор Димовски, кога таквиот вид на проверки се однесуваат само за лица кои треба да бидат носители на НАТО безбедносни сертификати?, праша Наќе Чулев.

Ковачевски: Мора да има одговорност за случајот „Онишченко“ кој е на црната листа на САД

Во Центар - 19.11.2022

Нема да отстапам од барањето одговорност за направениот пропуст. Одговорот за причините ќе ги даде истрагата што треба да се спроведе во АНБ и соодветниот извештај. Штом ќе има извештај, мора да има и одговорност за тоа што е направено, изјави ...

АНБ И ПАСОШОТ НА ОНИШЧЕНКО: Како човек од црната листа на стратешкиот сојузник САД се протнал низ прстенот на ...

Денешен - 19.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

СПАСОВСКИ: Мене не ми е јасно зошто му бил наш пасош на Онишченко, кога тој живее во Германија и таму ги има сите ...

Денешен - 19.11.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека случајот со доделеното државјанство на контроверзниот Олександр Онишченко нема да ја наруши безбедноста на земјата, и порача дека ќе има ...

Ковачевски за случајот „Онишченко“: Мора да има одговорност по истрагата во АНБ

Скопје инфо - 19.11.2022

Нема да отстапам од барањето одговорност за направениот пропуст. Одговорот за причините ќе ги даде истрагата што треба да се спроведе во АНБ и соодветниот извештај. Штом ќе има извештај, мора да има и одговорност за тоа што е направено, изјави ...

Не е испочитувано последното ниво од проверката за Онишченко: Како човек од црната листа добива македонско ...

Курир - 19.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Ковачевски за случајот „Онишченко”: Мора да има одговорност по истрагата во АНБ

24Инфо - 19.11.2022

Нема да отстапам од барањето одговорност за направениот пропуст. Одговорот за причините ќе ги даде истрагата што треба да се спроведе во АНБ и соодветниот извештај. Штом ќе има извештај, мора да има и одговорност за тоа што е направено, изјави ...

Спасовски: Ќе има одговорност за случајот со Онишченко

Во Центар - 19.11.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека случајот со доделеното државјанство на контроверзниот Олександр Онишченко нема да ја наруши безбедноста на земјата, и порача дека ќе има ...

Одговорност за случајот „Онишченко” ќе има, ветува Ковачевски

Нетпрес - 19.11.2022

Нема да отстапам од барањето одговорност за направениот пропуст. Одговорот за причините ќе ги даде истрагата што треба да се спроведе во АНБ и соодветниот извештај. Штом ќе има извештај, мора да има и одговорност за тоа што е направено, изјави ...

Побегнатиот украински олигарх Онишченко добил македонско државјанство како истакнат спортист

Антропол - 19.11.2022

Украинскиот политичар, Александр Онишченко кој фигурира на листата на санкции на САД и е баран со потерница од Украина за перење пари, во Македонија добил државјанство како истакнат спортист кој се натпреварува како македонски репрезентативец во ...

Не е испочитувано последното ниво од проверката за Онишченко: Како човек од црната листа добива македонско ...

Lider - 19.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

За македонскиот пасош на Онишченко немало консултација со НАТО-партнерите, одговорност побара и Спасовски

Н.Македонија - 19.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

КОВАЧЕВСКИ ЗА ОНИШЧЕНКО: Огорчен сум од тоа што наш пасош добило лице од црната листа на нашиот стратешки партнер САД

Денешен - 19.11.2022

Нема да отстапам од барањето одговорност за направениот пропуст. Одговорот за причините ќе ги даде истрагата што треба да се спроведе во АНБ и соодветниот извештај. Штом ќе има извештај, мора да има и одговорност за тоа што е направено, изјави ...

Чулев: За каква безбедносна проверка со НАТО зборува Виктор Димовски, кога таквиот вид на проверки се однесуваат само ...

24Инфо - 19.11.2022

За каква безбедносна проверка со НАТО зборува Виктор Димовски, кога таквиот вид на проверки се однесуваат само за лица кои треба да бидат носители на НАТО безбедносни сертификати? Ова е најобична безбедносна проверка за државјанство.

Не е испочитувано последното ниво од проверката за Онишченко, АНБ уверува дека одговорност ќе има

24Инфо - 19.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко” констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Ковачевски за случајот „Онишченко“: Мора да има одговорност по истрагата во АНБ

Точка - 19.11.2022

Нема да отстапам од барањето одговорност за направениот пропуст. Одговорот за причините ќе ги даде истрагата што треба да се спроведе во АНБ и соодветниот извештај. Штом ќе има извештај, мора да има и одговорност за тоа што е направено, изјави ...

Спасовски: Ќе има одговорност за случајот со Онишченко

Опсервер - 19.11.2022

– Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека случајот со доделеното државјанство на контроверзниот Олександр Онишченко нема да ја наруши безбедноста на земјата, и порача дека ќе има ...

Ковачевски вети одговорност за случајот „Онишченко“

Zoom - 19.11.2022

Нема да отстапам од барањето одговорност за направениот пропуст. Одговорот за причините ќе ги даде истрагата што треба да се спроведе во АНБ и соодветниот извештај. Штом ќе има извештај, мора да има и одговорност за тоа што е направено, изјави ...

Не е испочитувано последното ниво од проверката за Онишченко, АНБ уверува дека одговорност ќе има

Бизнис Вести - 19.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко” констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Не е испочитувано последното ниво од проверката за Онишченко, АНБ уверува дека одговорност ќе има

4NEWS - 19.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Не е испочитувано последното ниво од проверката за Онишченко, Димовски вината ја лоцира во административен службеник

MakPress - 19.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

„Не само што сум непријатно изненаден, туку сум и огорчен“ – Ковачевски бара одговорност за случајот „Онишченко“

4NEWS - 19.11.2022

Нема да отстапам од барањето одговорност за направениот пропуст. Одговорот за причините ќе ги даде истрагата што треба да се спроведе во АНБ и соодветниот извештај. Штом ќе има извештај, мора да има и одговорност за тоа што е направено, изјави ...

Не е испочитувано последното ниво од проверката за Онишченко, АНБ уверува дека одговорност ќе има

Опсервер - 19.11.2022

– Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Не е испочитувано последното ниво од проверката за Онишченко, АНБ уверува дека одговорност ќе има

Zoom - 19.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Ковачевски за случајот „Онишченко“: Мора да има одговорност по истрагата во АНБ

Опсервер - 19.11.2022

– Нема да отстапам од барањето одговорност за направениот пропуст. Одговорот за причините ќе ги даде истрагата што треба да се спроведе во АНБ и соодветниот извештај. Штом ќе има извештај, мора да има и одговорност за тоа што е направено, изјави ...

Спасовски за случајот со Онишченко: Се случуваат пропусти

MakPress - 19.11.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека случајот со доделеното државјанство на контроверзниот Олександр Онишченко нема да ја наруши безбедноста на земјата, и порача дека ќе има ...

Мора да има одговорност по истрагата во АНБ, вели премиерот за случајот „Онишечнко“

Локално - 19.11.2022

Нема да отстапам од барањето одговорност за направениот пропуст. Одговорот за причините ќе ги даде истрагата што треба да се спроведе во АНБ и соодветниот извештај. Штом ќе има извештај, мора да има и одговорност за тоа што е направено, изјави ...

Димовски: Нема да бегам, случајот со Онишченко сакам да се расчисти до крај

Deutsche Welle - 18.11.2022

Се нижат безбедносни пропусти во повеќе институции. Додека АНБ бара виновник за случајот со Украинецот, Собранието ќе треба да истражи како тајната седница со Виктор Димовски „протече“ на Јутјуб канал.

Во законот за АНБ нема „ни дупка ни врата“ за влез на Онишченко

Deutsche Welle - 18.11.2022

Внатрешна процедура и надзор врз Агенцијата за национална безбедност треба да открие кој го игнорирал законот и зошто затаила внатрешната контрола. Ако се почитувал Законот за Агенцијата за национална безбедност, не постоела никаква можност лице од ...

(ФОТО+ВИДЕО) Димовски од АНБ пристигна во Собранието, ќе реферира за државјанството на Онишченко

360 степени - 18.11.2022

Димовски не сакаше да даде изјава пред почетокот на седницата и најави дека ќе се обрати пред медиумите по нејзиното завршување. Во моментов сите се во салата 4 каде се одржува сослушувањето Директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), ...

Нов безбедносен пропуст: Затворениот дел од седницата за Онишченко пренесуван во живо на интернет

Телма - 18.11.2022

Нов огромен пропуст поврзан со македонската разузнавачка заедница откако преку Youtube каналот на Собранието се пренесуваше во живо исказот на директорот на АНБ, Виктор Димовски за скандалот со Онишченко иако седницата на надзорната комисија беше ...

Димовски: го најдовме виновникот, јас не чувствувам одговорност за државјанството за Онишченко

Р.С.Европа - 18.11.2022

Директорот на Агенцијата за национална безбедност Виктор Димовски не чувствува одговорност за случајот Онишченко, но вели нема намера да бега од државата. По денешното сослушување во Собранието, тој посочи дека знае кој го ставил потписот, но се ...

Изјава на директорот на АНБ Виктор Димовски

Канал5 - 18.11.2022

Изјава на директорот на Агенцијата за национална безбедност Виктор Димовски по седницата на собраниската Комисија за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и на Агенцијата за разузнавање ...

Димовски денеска ќе треба да даде отчет за пасошот на Онишченко

МКД - 18.11.2022

Собраниската комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и на Агенцијата за разузнавање (АР) ќе го одржи продолжението на седница за улогата на АНБ и АР во безбедносната проверка на лицето Александр Онишченко при ...

Расправа во Собранието за улогата на АНБ и АР во случајот Онишченко

Фокус - 18.11.2022

Собраниската комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и на Агенцијата за разузнавање (АР) ќе го одржи продолжението на седница за улогата на АНБ и АР во безбедносната проверка на лицето Александр Онишченко при ...

Продолжува на комисиската расправа за улогата на АНБ и АР во случајот Онишченко

Слободен Печат - 18.11.2022

Собраниската комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и на Агенцијата за разузнавање (АР) ќе го одржи продолжението на седница за улогата на АНБ и АР во безбедносната проверка на лицето Александр Онишченко при ...

Продолжува на комисиската расправа за улогата на АНБ и АР во случајот Онишченко

Канал5 - 18.11.2022

Причината за оваа седница е бидејќи во изминатиов период се соочуваме со непријатности поврзани со нашата работа. Собранието покрај законодавна, има и надзорна улога. Собраниската комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална ...

Продолжува комисиската расправа за улогата на АНБ и АР во случајот Онишченко

24 Вести - 18.11.2022

Собраниската комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и на Агенцијата за разузнавање (АР) ќе го одржи продолжението на седница за улогата на АНБ и АР во безбедносната проверка на лицето Александр Онишченко при ...

Виктор Димовски од АНБ денеска треба да каже каква е улогата на Агенцијата за државјанството на контроверзниот ...

Телма - 18.11.2022

Собраниската комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и на Агенцијата за разузнавање (АР) ќе го одржи продолжението на седница за улогата на АНБ и АР во безбедносната проверка на лицето Александр Онишченко при ...

Пендаровски: Димовски, ако е одговорен за издавањето државјанство, нема да биде амбасадор

Канал5 - 18.11.2022

Ако се утврди дека директорот на Агенцијата за национална безбедност Виктор Димовски, е одговорен за издавањето македонско државјанство на Олександр Онишченко, нема да оди амбасадор во Париз.

Димовски знае кој е виновен за Онишченко, но не знае дали е пропуст или намера

Призма - 18.11.2022

Секторот за комуникација со стратешките партнери е лоциран како „алката што направила пропуст“ во системот на Агенцијата за национална безбедност и со тоа украинско-рускиот бизнисмен со украинска потерница и американски санкции помина низ ...

На барање на Виктор Димовски, седницата на собраниската Комисија за контрола на АНБ затворена за јавноста

Слободен Печат - 18.11.2022

Директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), Виктор Димовски побара денешната седница на собраниската Комисија за надзор на работата на безбедносните служби на која треба да реферира за случајот со даденото македонско државјанство на ...

Пратеници со безбедносен сертификат на затворена седница ќе го слушнат директорот на АНБ

МКД - 18.11.2022

Директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), Виктор Димовски побара денешната седница на собраниската Комисија за надзор на работата на безбедносните служби на која треба да реферира за случајот со даденото македонско државјанство на ...

Затворено за јавност сослушувањето на директорот на АНБ за случајот Онишченко

Р.С.Европа - 18.11.2022

Денешната седница на собраниската Комисија за надзор на работата на безбедносните служби, на која треба да се утврди како добил македонско државјанство украинскиот граѓанин Олександар Онишченко, ќе биде затворена за јавност.

Димовски: Лоциран е прстенот и поединецот што го ставил потписот и ќе се преземе одговорност

Канал5 - 18.11.2022

Изјава на директорот на Агенцијата за национална безбедност Виктор Димовски по седницата на собраниската Комисија за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и на Агенцијата за разузнавање (АР).

Димовски за случајот „Онишенко“: Лоциран е прстенот и поединецот што го ставил потписот и ќе се преземе одговорност

24 Вести - 18.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишенко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Џафери: Не е моја работа да испитувам што се случувало на седницата за контрола на АНБ

Фокус - 18.11.2022

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска побара од претседателот на Комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање, Љупчо Пренџов да ја прекине комисиската работа „се додека не се ...

Џафери побара да се испита што се случувало на Комисијата за контрола на АНБ

360 степени - 18.11.2022

Комисиската седница, на која директорот на АНБ реферираше за улогата на Агенцијата во случајот со контроверзниот Украинец Олександр Онишченко, се одложи. Причината е тоа што додека течел исказот на Димовски дел од него се емитувал на јутјуб-каналот ...

Без „амин“ од НАТО е дадена согласност за државјанството на Онишченко, Димовски бара одговорност оти не била ...

Слободен Печат - 18.11.2022

„Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко” констатира дека не е испочитувано последното ниво на безбедносна проверка и не била направена консултација со НАТО-партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Димовски за „Онишенко": Лоциран е прстенот и поединецот што го ставил потписот

МКД - 18.11.2022

„Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишенко" констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Спасовски: Ќе видиме на седница на Влада дали ќе му биде одземено државјанството на Онишченко

360 степени - 18.11.2022

Спасовски вели дека се случуваат пропусти, но важно е да има одговорност Ќе видиме, треба да ги провериме сите аспекти. Ќе разговараме на седница на Влада. Постои постапка и таа не се носи за еден ден, но постојат механизми кои можат да одговорат на ...

Во Агенцијата за национална безбедност е направен пропуст во случајот Онишченко

Глас на Америка - 18.11.2022

„Во Агенцијата за национална безбедност е направен пропуст во случајот `Онишченко`“ – призна директорот на АНБ по денешната седница на надлежната собраниска комисија на која образложуваше како се случила ваква грешка.

Директорот на АНБ го обвини Ковачки за оддавање класифицирана информација

360 степени - 18.11.2022

Станува збор за неодамнешната објава на Фејсбук на пратеникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки, во која тој обвини дека оперативци на АНБ биле во Прилеп истиот ден кога таму престојуваше и лидерот на партијата, Христијан ...

Безбедносен пропуст – Дали јавно се слушаше тајниот распит на Димовски?

Р.С.Европа - 18.11.2022

Службите испитуваат дали имало безбедносен пропуст за време на сведочењето на директорот на Агенцијата за национална безбедност Виктор Димовски на затворената седница на собраниската Комисијата за надзор на работата на безбедносните служби.

Димовски го откри пропустот во случајот „Онишченко“: Последната алка во безбедносната проверка не се консултирала со ...

360 степени - 18.11.2022

Првиот човек на АНБ информира дека пропустот во случајот со Онишченко е направен на последното ниво коешто требало да направи меѓународна консултација со партнерите во рамките на НАТО, направило одобрение, меѓутоа потпишало дека не постои ризик без ...

Во Собранието тајно сниман првиот човек на Агенцијата за безбедност Виктор Димовски

24 Вести - 18.11.2022

Скандал го одложи реферирањето на директорот на АНБ, Виктор Димовски пред Комисијата за надзор над работата на АНБ и АР. Почна да кажува како украинскиот олигарх Олександр Онишченко, кој дома го бараат за перење пари, а САД го има ставено под ...

Димовски за случајот „Онишенко“: Лоциран е прстенот и поединецот што го ставил потписот

Сител - 18.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишенко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Димовски: Полицаец од Прилеп снимал возило на АНБ на задача и сликите ги праќал во ВМРО-ДПМНЕ, ќе има пријава

Слободен Печат - 18.11.2022

Директорот на Агенцијата за национална безбедност, Виктор Димовски , по седницата на собраниската комисија на која даваше отчет за случајот „Онишченко“ , изјави дека АНБ е во консултации со надлежните органи за кривично гонење околу објавените ...

Виктор Димовски реферираше за пасошот на Онишченко

Канал5 - 18.11.2022

За случајот „Онишенко“ АНБ во интерна постапка се констатирало дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО пред да се даде позитивно мислење.

Димовски знае кој во АНБ е одговорен за Онишченко, ама не знае дали е грешка или намера

Слободен Печат - 18.11.2022

Пропустот со давањето согласнот за да му се додели македонско државјанство на контроверзниот Украинец Олександр Онишченко е направен во Секторот за комуникација со стратешките партнери во АНБ, откри во денешниот отчет во Собранието директорот на ...

Спасовски за случајот „Онишченко“: Пропусти се случуваат, важно е да има одговорност

Слободен Печат - 18.11.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во гостувањето на ТВ21 не даде јасен одговор на прашањето како реагирале нашите стратешки партнери од САД околу доделувањето македонско државјанство на контроверзниот руско-украински бизнисмен ...

Без консултација со партнерите од НАТО дадена е согласност за државјанството на Онишченко, АНБ ја лоцираше одговрноста ...

А1 On - 18.11.2022

Последното ниво на проверка, консултацијата со партнерите во НАТО алијансата не било направено и тоа е пропуст на поединец. Вака директорот на АНБ, Виктор Димовски објасни како се случило контроверзниот украински бизнисмен Олександар Онишченко да го ...

На барање на Димовски, седницата на Комисија за контрола на АНБ затворена за јавноста

Канал5 - 18.11.2022

– Замолувам оваа седница да биде затворена за јавноста. бидејќи документите поради кои ме повикаа се од класифициран карактер, рече Димовски. Директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), Виктор Димовски побара денешната седница на ...

Димовски: Тоа што седницата се емитуваше во живо е одговорност во Собранието, јас сум гостин

МКД - 18.11.2022

Отчетот на директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), Виктор Димовски, околу случајот со македонското државјанство на Украинецот Александар Онишченко е прекинат откако по пријава до пратенците излезе информација дека иако затворена за ...

Инцидент на јутјуб-каналот на собранието го прекина реферирањето на Димовски

360 степени - 18.11.2022

Комисиската седница на која директорот на АНБ реферираше за случајот со Онишченко, беше затворена за јавноста, но додека течел исказот на Димовски дел од него одел на аудио стриминг на јутјуб каналот на Собранието.

АНБ за Онишченко лоцирала одговорност кај поединец припадник на Агенцијата

Фокус - 18.11.2022

Директорот на АНБ, Виктор Димовски по прекинот на седницата на собраниската Комисија на која реферираше за давањето држајванство на Украинецот Онишченко во изјава за медиумите рече дека Агенцијата лоцирала одговорност кај поединец вработен во АНБ ...

Не одам, ниту во Будимпешта, ниту во Грција, тука сум за да се соочам ако се утврди одговорност, рече Димовски

Фокус - 18.11.2022

Не одам ниту, во Будимпешта, ниту во Грција, тука ќе бидам во Македонија за да се соочам ако се утврди некаква одговорност за мене за случајот Онишченко, кажа директорот на АНБ, Виктор Димовски кој денеска дојде да реферира за случајот пред ...

Отчетот на Димовски наместо на затворена седница, одеше во живо на Јутјуб – се испитува како се случил пропустот

Слободен Печат - 18.11.2022

Иако на барање на директорот на АНБ Виктор Димовски , денешниот негов отчет во собраниската комисија за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност, свикана за евентуалните пропусти при давањето на македонско државјанство на ...

Директорот на АНБ денеска треба да реферира за државјанството на Онишченко

360 степени - 18.11.2022

Расправата по ова прашање ќе продолжи денеска на седницата на собраниската Комисија за надзор на работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и на Агенцијата за разузнавање (АР), откако таа во средата беше прекината оти Димовски не беше ...

Димовски во Собрание за случајот Онишченко – јавноста нема да ја слушне неговата одбрана

Фокус - 18.11.2022

Иако директорот на Агенцијата за национална безбедност, Виктор Димовски дојде на Комисијата за надзор на работата на АНБ и Агенцијата за разузнавање за да даде одговори за случајот со Олександр Онишченко, сепак неговите одговори нема да ги слушне ...

Затворената седница за Онишченко одела во живо на Јутјуб?!

Фокус - 18.11.2022

Седницата на Комисијата за надзор на работата на АНБ на која директорот Виктор Димовски даваше отчет за државјанството на Украинецот Олександр Онишченко најверојатно ќе биде прекината и одложена, бидејќи нејзиниот почеток по грешка одел во живо со ...

Комисиската седница за случајот Онишченко затворена за јавноста – Димовски ќе одговори и на тврдењето на опозицијата ...

Телма - 18.11.2022

Денеска треба да стане јасно зошто Агенијата за национална безбедност дала позитивно мислење украинскиот олигарх Олександар Онишченко да добие македонско државјанство. Одговорот треба да го даде првиот човек на АНБ Виктор Димовски кој веќе пристигна ...

Дали случајот со Онишченко ги амнестира другите нивоа во АНБ од одговорност? Одговара Спасовски

ТВ21 - 18.11.2022

Постапката спроведена во Агенцијата за национална безбедност за случајот со контроверзниот олигарх Олександар Онишчеко, засега покажала дека лицето задолжено да го направи последното ниво на проверка со консултација со НАТО не си ја извршило ...

Спасовски го искажа својот став за доделеното државјанство на Онишченко

ТВ21 - 18.11.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 го искажа својот став околу скандалот кој ја тресе Агенцијата за национална безбедност. Спасовски вели дека тоа е настан кој го урива кредибилитетот на ...

Каша попара: полицаец од Прилеп следел оперативци на АНБ во Прилеп, ги сликал и фотографиите ги праќал на ВМРО-ДПМНЕ

Пулс24 - 18.11.2022

Изјава на Виктор Димовски, шеф на АНБ: не се прислушкуваат ниту пак се следат политичари во земјава тоа одговорно го тврдам. Оперативците во Прилеп беа на службена задача поврзана со безбедноста на државата, и полицаец од Прилеп ги сликал и фотките ...

Пасошот на Онишченко на тапет во парламентот

Либертас - 18.11.2022

Собраниската комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и на Агенцијата за разузнавање (АР) ќе го одржи продолжението на седница за улогата на АНБ и АР во безбедносната проверка на лицето Александр Онишченко при ...

Продолжува на комисиската расправа за улогата на АНБ и АР во случајот Онишченко

ТВ21 - 18.11.2022

Собраниската комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и на Агенцијата за разузнавање (АР) ќе го одржи продолжението на седница за улогата на АНБ и АР во безбедносната проверка на лицето Александр Онишченко при ...

Продолжува на комисиската расправа за улогата на АНБ и АР во случајот Онишченко

OhridNews - 18.11.2022

Собраниската комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и на Агенцијата за разузнавање (АР) ќе го одржи продолжението на седница за улогата на АНБ и АР во безбедносната проверка на лицето Александр Онишченко при ...

СКАНДАЛ ВО СОБРАНИЕТО Затворената седница со Виктор Димовски за случајот „Онишченко“ се емитувала во живо на Јутјуб

+инфо - 18.11.2022

На говорницата на Собранието, пратеникот Павле Трајанов побара објаснување зошто затворената седница на која Димовски презентираше доверливи документи била емитувана во живо на Јутјуб на Собранискиот канал.

Мириса ли случајот Онишченко дека некои пари завршиле во нечиј џеб? Одговара Спасовски во „Клик Плус“

ТВ21 - 18.11.2022

Мириса ли случајот со украинецот Олександр Онишченко дека некои пари завршиле во нечиј џеб? На ова прашање во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 одговори министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Како реагираа стратешките партнери за Онишченко? Спасовски: Пропусти се случуваат, важно е да има одговорност

ТВ21 - 18.11.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи како реагирале стратешките партнери за доделеното државјанство на Олександр Онишченко, кој се наоѓа на црна листа на САД.

На барање на Димовски, седницата на собраниската Комисија за контрола на АНБ затворена за јавноста

Либертас - 18.11.2022

Директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), Виктор Димовски побара денешната седница на собраниската Комисија за надзор на работата на безбедносните служби на која треба да реферира за случајот со даденото македонско државјанство на ...

Спасовски во „Клик Плус“ одговара дали ќе му биде одземено државјанството на Онишченко

ТВ21 - 18.11.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 одговори дали ќе му биде одземено македонското државјанство на Олександр Онишченко. „Ќе видиме, треба да ги провериме сите аспекти.

Спасовски за случајот Онишченко: Настан кој го урива кредибилитетот на државата и на АНБ

ТВ21 - 18.11.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 го оцени случајот со контроверзниот украинец Олександр Онишченко како настан кој го урива кредибилитетот на државата и на Агенцијата за национална ...

ДИМОВСКИ РЕФЕРИРА ЗА ПАСОШОТ НА ОНИШЧЕНКО ЗАД ЗАТВОРЕНИ ВРАТИ Шефот на АНБ рече дека ќе презентира класифицирани ...

+инфо - 18.11.2022

Димовски најави дека на седницата под точката „Разно“ ќе се произнесе и по обвинувања дека АНБ ги злоупотребува средствата и ресурсите за следење на опозицијата. Затворена е за јавност денешната седница на собраниската Комисија за надзор на работата ...

Онишченко живее во Германија и ги има сите документи, не ми е јасно зошто му требале македонски, вели Спасовски

ТВ21 - 18.11.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 откри дека контроверзниот украинец Олександр Онишченко, кој зема македонско државјанство, живее во Германија каде ги има сите документи.

Инцидент- Дел од затвореното за јавност реферирање на Димовски се пренесувало во живо на јутјуб

Либертас - 18.11.2022

Комисиската седница, на која директорот на АНБ реферира за улогата на Агенцијата во случајот со контроверзниот Украинец Олександр Онишченко, можно е да се одложи. Причината е тоа што додека течел исказот на Димовски дел од него се емитувал на ...

Димовски за случајот „Онишченко“: Лоциран е поединецот што го ставил потписот и ќе се преземе одговорност

Либертас - 18.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишенко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Димовски за случајот „Онишченко“: Лоциран е прстенот и поединецот што го ставил потписот и ќе се преземе одговорност

Бриф - 18.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Димовски за државјанството на Онишченко: Не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка

ТВ21 - 18.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишенко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Димовски за случајот „Онишенко“: Лоциран е прстенот и поединецот што го ставил потписот и ќе се преземе одговорност

OhridNews - 18.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишенко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

ЗАРЕМ ПОВЕЌЕ ИМ ВЕРУВАШ НА СОПСТВЕНИТЕ ОЧИ ОТКОЛКУ НА ВИКТОР ДИМОВСКИ? Директорот на АНБ за скандалот „Онишченко“ се ...

+инфо - 18.11.2022

Десет припадници на АНБ ставиле потпис контроверзниот Онишеченко, кој е на црната листа на САД, да добие македонски пасош. Тој што требало да се консултира си НАТО, не се консултирал. А директорот на АНБ Виктор Димовски отфрла лична одговорност и се ...

Спасовски: Случајот Онишченко нема да ја наруши безбедноста на земјата, но ќе има одговорност за тие што погрешиле

ТВ21 - 18.11.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека случајот со доделеното државјанство на контроверзниот Олександр Онишченко нема да ја наруши безбедноста на земјата.

Виктор Димовски зад затворени врати објаснуваше како Онишченко добил македонски пасош, документите биле класифицирани

Фактор - 18.11.2022

Седница на собраниската Комисија за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање на која , Виктор Димовски, денеска се одржа зад затворени врати.

Вината била кај АНБ, ама директорот не чувствува вина: Димовски тврди дека службеник во агенцијата бил крив за ...

Алфа - 18.11.2022

Виктор Димовски потпишал за Онишченко, ама не бил крив. Вината била кај агенцијата со која раководи, но виновен бил службеник, а не директорот на Агенцијата за национална безбедност. Ова си го кажа самиот Димовски.

Димовски- Не одам, ниту во Будимпешта, ниту во Грција, тука сум за да се соочам ако се утврди одговорност

Либертас - 18.11.2022

Не одам ниту, во Будимпешта, ниту во Грција, тука ќе бидам во Македонија за да се соочам ако се утврди некаква одговорност за мене за случајот Онишченко, кажа директорот на АНБ, Виктор Димовски кој денеска дојде да реферира за случајот пред ...

Џафери побара да се испита што се случувало на Комисијата за контрола на АНБ

Либертас - 18.11.2022

Комисиската седница, на која директорот на АНБ реферираше за улогата на Агенцијата во случајот со контроверзниот Украинец Олександр Онишченко, се одложи. Причината е тоа што додека течел исказот на Димовски дел од него се емитувал на јутјуб-каналот ...

Димовски: Го лоциравме виновникот за Онишченко – лицето за контакт со НАТО, не ја завршило безбедносната проверка

ТВ21 - 18.11.2022

Постапката спроведена во Агенцијата за национална безбедност за случајот со контроверзниот олигарх Олександар Онишчеко, засега покажала дека лицето задолжено да го направи последното ниво на проверка со консултација со НАТО не си ја извршило ...

Продолжува на комисиската расправа за улогата на АНБ и АР во случајот Онишченко

Бриф - 18.11.2022

Собраниската комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и на Агенцијата за разузнавање (АР) ќе го одржи продолжението на седница за улогата на АНБ и АР во безбедносната проверка на лицето Александр Онишченко при ...

Димовски за случајот „Онишенко“: Лоциран е тој што го ставил потписот, ќе има одговорност

Нова ТВ - 18.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишенко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Директорот на АНБ го обвини Ковачки за оддавање класифицирана информација

Либертас - 18.11.2022

Станува збор за неодамнешната објава на Фејсбук на пратеникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки, во која тој обвини дека оперативци на АНБ биле во Прилеп истиот ден кога таму престојуваше и лидерот на партијата, Христијан ...

ПЕНДАРОВСКИ ЖЕСТОК: Ако Виктор Димовски е одговорен за аферата нема да биде амбасадор во Париз!

Пулс24 - 18.11.2022

Ако се утврди дека директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), Виктор Димовски, е одговорен за издавањето македонско државјанство на Олександр Онишченко, нема да оди амбасадор во Париз.

Во законот за АНБ нема „ни дупка ни врата“ за Онишченко

Либертас - 18.11.2022

Ако се почитувал Законот за Агенцијата за национална безбедност, не постоела никаква можност лице од црната листа на САД и лице по кое трага Украина поради перење пари да добие позитивно мислење за добивање на македонско државјанство, како што тоа ...

Спасовски: Ќе видиме на седница на Влада дали ќе му биде одземено државјанството на Онишченко

Либертас - 18.11.2022

Спасовски вели дека се случуваат пропусти, но важно е да има одговорност Ќе видиме, треба да ги провериме сите аспекти. Ќе разговараме на седница на Влада. Постои постапка и таа не се носи за еден ден, но постојат механизми кои можат да одговорат на ...

Пендаровски констатираше пропусти на АНБ која беше основана со негов указ

Антропол - 18.11.2022

Според претседателот на државата, Стево Пендаровски, пропустот со државјанството на Олександар Онишченко не е пропуст на еден поединец, туку се работи за системска грешка, за која одговорноста е на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), која ...

„Абе, кој го прашува НАТО, пиши ДА“: Вака Онишченко го поминал и последниот безбедносен филтер на АНБ

Република - 18.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишенко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Дали затворениот распит на директорот на АНБ за Онишченко се емитуваше јавно на Јутјуб?

еМагазин - 18.11.2022

Претседателот на Собранието денеска побара од претседателот на Комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и на Агенцијата за разузнавање, да ја прекине комисиската работа „се додека не се истражи што се случувало ...

Директорот на АНБ, знае кој е виновен за случајот „Онишенко“, но не знае дали било пропуст или со намера

еМагазин - 18.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишенко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Дали Виктор Димовски од АНБ денеска ќе се појави во Собрание да објасни за пасошот на Украинецот?

Република - 18.11.2022

Собраниската комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и на Агенцијата за разузнавање (АР) ќе го одржи продолжението на седница за улогата на АНБ и АР во безбедносната проверка на лицето Александр Онишченко при ...

Директорот на АНБ го обвини Ковачки за оддавање класифицирана информација

24Инфо - 18.11.2022

Станува збор за неодамнешната објава на Фејсбук на пратеникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки, во која тој обвини дека оперативци на АНБ биле во Прилеп истиот ден кога таму престојуваше и лидерот на партијата, Христијан ...

ДИМОВСКИ ЗА ПАСОШОТ НА ОНИШЧЕНКО: Замолувам седницата да биде затворена за јавноста оти документите се класифицирани

Денешен - 18.11.2022

Директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), Виктор Димовски побара денешната седница на собраниската Комисија за надзор на работата на безбедносните служби на која треба да реферира за случајот со даденото македонско државјанство на ...

Продолжува комисиската расправа за улогата на АНБ и АР во случајот Онишченко

Нетпрес - 18.11.2022

Собраниската комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и на Агенцијата за разузнавање (АР) ќе го одржи продолжението на седница за улогата на АНБ и АР во безбедносната проверка на лицето Александр Онишченко при ...

Димовски за случајот „Онишченко“: Лоциран е прстенот и поединецот што го ставил потписот и ќе се преземе одговорност

Lider - 18.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

ДИМОВСКИ ОТКРИВА ДЕТАЛИ ЗА ПАСОШОТ НА ОНИШЧЕНКО: Последното ниво кое требало да направи консултација со НАТО, дало ...

Денешен - 18.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишенко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Пендаровски вели дека од Амбасадата на САД прашувале како е можно Онишченко да добил пасош

Денешен - 18.11.2022

Пендаровски оцени дека ова е голем удар врз кредибилитетот на АНБ, на Владата, на претседателот и на државата воопшто. Тој рече дека или за овој случај ќе извлечеме одговорност до крај или повеќе нема да не гледаат со исти очи.

АНБ направила пропуст во случајот „Онишченко“, но директорот отфрла лична одговорност

Нетпрес - 18.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

АНБ го вперува прстот во МВР: Државјанството на Онишченко е ескалација на судирот меѓу Димовски и Спасовски?!

Република - 18.11.2022

Скандалот со пренесување во живо на тајната сесија на Комисијата за надзор на службите за безбедност не е единствената драматична работа која се случила денеска за време обидот да се дознае кој и зошто одобрил македонски пасош за човек на Путин.

Мириса ли случајот Онишченко дека некои пари завршиле во нечиј џеб? Одговара Спасовски во „Клик Плус“

Курир - 18.11.2022

Мириса ли случајот со украинецот Олександр Онишченко дека некои пари завршиле во нечиј џеб? На ова прашање во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 одговори министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Спасовски во „Клик Плус“ одговара дали ќе му биде одземено државјанството на Онишченко

Курир - 18.11.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 одговори дали ќе му биде одземено македонското државјанство на Олександр Онишченко. „Ќе видиме, треба да ги провериме сите аспекти.

Спасовски: Случајот „Онишченко“ го урива кредибилитетот на државата

Н.Македонија - 18.11.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во дебатниот магазин „Клик плус“ на ТВ21 го оцени случајот со контроверзниот украинец Олександр Онишченко како настан кој го урива кредибилитетот на државата и на Агенцијата за национална ...

На барање на Димовски, седницата на собраниската Комисија за контрола на АНБ затворена за јавноста

24Инфо - 18.11.2022

Директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), Виктор Димовски побара денешната седница на собраниската Комисија за надзор на работата на безбедносните служби на која треба да реферира за случајот со даденото македонско државјанство на ...

Шпионски скандал ја тресе опозицијата?: “Полицаец од Прилеп снимал возило на АНБ на задача и сликите ги праќал во ...

Centar - 18.11.2022

Директорот на Агенцијата за национална безбедност, Виктор Димовски, по седницата на собраниската комисија на која даваше отчет за случајот „Онишченко“, изјави дека АНБ е во консултации со надлежните органи за кривично гонење околу објавените ...

Спасовски: Случајот Онишченко го урива кредибилитетот на државата и на АНБ

Република - 18.11.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 го искажа својот став околу скандалот кој ја тресе Агенцијата за национална безбедност. Спасовски вели дека тоа е настан кој го урива кредибилитетот на ...

На барање на Димовски, седницата на собраниската Комисија за контрола на АНБ затворена за јавноста

Во Центар - 18.11.2022

Директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), Виктор Димовски побара денешната седница на собраниската Комисија за надзор на работата на безбедносните служби на која треба да реферира за случајот со даденото македонско државјанство на ...

На барање на директорот на АНБ, Димовски, седницата за Онишченко затворена за јавноста

еМагазин - 18.11.2022

Директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), побара денешната седница на собраниската Комисија за надзор на работата на безбедносните служби на која треба да реферира за случајот со даденото македонско државјанство на украинскиот ...

Исказот на директорот на АНБ со доверливи документи била емитувана во живо на Јутјуб

24Инфо - 18.11.2022

Отчетот на директорот на Агенцијата за национална безбедност, Виктор Димовски, околу случајот со македонското државјанство на Украинецот Александар Онишченко, доби чуден развој. На говорницата на Собранието пратеникот Павле Трајанов побара ...

Димовски за случајот „Онишченко“: Нема да бегам никаде

Press24 - 18.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Затворената седница со Виктор Димовски се емитувала во живо на Јутјуб

Независен - 18.11.2022

Отчетот на директорот на Агенцијата за национална безбедност, Виктор Димовски, околу случајот со македонското државјанство на Украинецот Александар Онишченко, доби чуден развој. На говорницата на Собранието пратеникот Павле Трајанов побара ...

ВО ЖИВО: Седница на Комисијата за надзор над работата на АНБ

Press24 - 18.11.2022

Седница на собраниската Комисија за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање на која присуствува директорот на АНБ, Виктор ...

(Видео) Директорот на АНБ, Виктор Димовски, на сослушување во Собранието

Независен - 18.11.2022

Проследете ја комисиската расправа во Собранието, на која што се сослушува првиот човек на АНБ, Виктор ...

„Виктор Димовски нема да биде амбасадор во Париз“

Курир - 18.11.2022

Пендаровски оцени дека ова е голем удар врз кредибилитетот на АНБ, на Владата, на претседателот и на државата воопшто. Тој рече дека или за овој случај ќе извлечеме одговорност до крај или повеќе нема да не гледаат со исти очи.

Димовски за случајот „Онишенко“: Лоциран е прстенот и поединецот што го ставил потписот и ќе се преземе одговорност

Н.Македонија - 18.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишенко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

СКАНДАЛ ЗА СКАНДАЛОТ: Тајната седница за Димовски од АНБ во живо на каналот Јутјуб – дали има судир со сопартиецот ...

Денешен - 18.11.2022

Тајната седница за скандалот со пасошот на украинскиот бизнисмен Александар Онишченко продолжи со нов скандал – таа била пренесувана во живо на каналот Јутјуб. Но, Комисијата за надзор на службите за безбедност не била единствената драматична работа ...

Пендаровски: Случајот Онишченко е голем удар за кредибилитетот на Агенцијата за национална безбедност

еМагазин - 18.11.2022

Претседателот смета дека треба да се извлече одговорност за случајот со доделувањето македонско државјанство на украинскиот државјанин , кој е ставен на црната листа на САД. Тој во интервју во емисијата , оцени дека станува збор за сериозен удар врз ...

Виктор Димовски ќе бара одговорност за пасошот на Онишенко

Република - 18.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишенко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Виктор Димовски навести кривична пријава за Ковачки

Независен - 18.11.2022

Директорот на Агенцијата за национална безбедност од одбрана прејде во напад и денес, по отчетот во Комисијата за надзор на работата на АНБ и АР, навести кривично гонење на заменик претседателот на ова тело, Драган Ковачки, иако не го спомена по име.

Сослушувањето на Димовски во собраниската комисија зад затворени врати

Независен - 18.11.2022

Сослушувањето на директорот на Агенцијата за национална безбедност Виктор Димовски во собраниската Комисија за надзор над работата на АНБ и на АР ќе се одржи без присуство на медиумите, речија членовите на Комисијата.

На барање на Димовски: Седницата на собраниската Комисија за контрола на АНБ затворена за јавноста

Република - 18.11.2022

Директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), Виктор Димовски побара денешната седница на собраниската Комисија за надзор на работата на безбедносните служби на која треба да реферира за случајот со даденото македонско државјанство на ...

Пратениците ги оставија телефоните и чантите – седницата на Комисијата за контрола на АНБ затворена, на барање на ...

Н.Македонија - 18.11.2022

Директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), Виктор Димовски побара денешната седница на собраниската Комисија за надзор на работата на безбедносните служби на која треба да реферира за случајот со даденото македонско државјанство на ...

(ВИДЕО) На барање на Димовски, седницата на собраниската Комисија за контрола на АНБ затворена за јавноста

Press24 - 18.11.2022

Директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), Виктор Димовски побара денешната седница на собраниската Комисија за надзор на работата на безбедносните служби на која треба да реферира за случајот со даденото македонско државјанство на ...

Димовски за случајот „Онишенко”: Лоциран е прстенот и поединецот што го ставил потписот и ќе се преземе одговорност

24Инфо - 18.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишенко” констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Наместо зад затворени врати, сведочењето на Димовски за пасошот на Онишченко одел во живо на Јутјуб

Република - 18.11.2022

Наместо зад затворени врати, отчетот на директорот на Агенцијата за национална безбедност Виктор Димовски се емитувал во живо на јутјуб на Собранискиот канал. Димовски побарал неговиот отчет пред собраниската Комисија за надзор над работата на ...

(Видео) Виктор Димовски го најде виновникот за случајот „Онишенко“

Независен - 18.11.2022

Интерната истрага за случајот „Онишенко“ констатирала дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење за македонскиот пасош на украинскиот ...

Џафери побара да се прекине, затворената седница на Комисијата за контрола на АНБ за случајот “Онишченко“откако истата ...

Н.Македонија - 18.11.2022

Претседателот на Собранието Талат Џафери побара од претседателот на Комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање, Љупчо Пренџов да ја прекине комисиската работа „се додека не се истражи што ...

Спасовски за случајот „Онишченко“: Пропусти се случуваат, важно е да има одговорност

Press24 - 18.11.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во „Click Plus“ на ТВ21 зборуваше за реакцијата на стратешките партнери по доделувањето на државјанството на Олександр Онишченко, кој бил на црната листа на САД.

Џафери побара додека не се испита што се случувало на Комисијата за контрола на АНБ, таа да се одложи

24Инфо - 18.11.2022

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска побара од претседателот на Комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање, Љупчо Пренџов да ја прекине комисиската работа „се додека не се ...

Скандал во Собранието: Затворената седница со Виктор Димовски за случајот „Онишченко“ се емитувала во живо на Јутјуб

Точка - 18.11.2022

Седницата на Комисијата за надзор на работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) на која директорот, Виктор Димовски, даваше отчет за државјанството на Украинецот Олександр Онишченко веројатно ќе биде прекината и одложена.

Димовски за случајот „Онишченко“: Не била направена последната проверка – консултација со НАТО партнерите

365 - 18.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатирала дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

„Класифицираната“ седница на Комисијата за контрола на АНБ протече во живо на Јутјуб, Џафери побара да биде прекината

365 - 18.11.2022

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска побара од претседателот на Комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање, Љупчо Пренџов, да ја прекине комисиската работа „сѐ додека не се ...

Седницата на собраниската Комисија за контрола на АНБ да биде затворена за јавноста, побарал Димовски

ММС - 18.11.2022

Директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), Виктор Димовски побара денешната седница на собраниската Комисија за надзор на работата на безбедносните служби на која треба да реферира за случајот со даденото македонско државјанство на ...

Директорот на АНБ: Без консултација со НАТО, дадена е согласност за издавање државјанство на Онишченко

Мета - 18.11.2022

Не се испочитувани во целост нивоата на проверка, односно не била извршена консултација со НАТО алијансата во однос на издавањето пасош на контроверзниот украински бизнисмен Олександр Онишченко.

АНБ направила пропуст, познато е како Онишченко станал Македонец

Скопје1 - 18.11.2022

Директорот на Агенцијата за национална безбедност, Виктор Димовски, кажа дека АНБ лоцирала каде е пропустот со кој украинскиот државјанин Онишченко станал македонски државјанин. „Последното ниво кое требало да направи консултација со партнерите во ...

Поединец во АНБ дал согласност за државјанството на Онишченко без да ги консултира партнерите во НАТО

Локално - 18.11.2022

Директорот на Агенција за национална безбедност (АНБ) Виктор Димовски попладнево информира дека безбедносните проверки за добивање на државјанство се прават согласно предвидените НАТО стандарди и за секоја проверка пред финалното одобрување, ...

Димовски најави кривична пријава за Ковачки бидејќи објавил слика од возило на АНБ кое беше во Прилеп кога беше и ...

MakPress - 18.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишченко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Нов безбедносен скандал: Реферирањето на Димовски на затворена седница одело тонски во живо на youtube

MakPress - 18.11.2022

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска побара од претседателот на Комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање, Љупчо Пренџов да ја прекине комисиската работа „се додека не се ...

АНБ направила пропуст за Онишченко?! – Димовски: Последното ниво кое требало да направи во консултација со НАТО, не ...

4NEWS - 18.11.2022

Директорот на Агенцијата за национална безбедност, Виктор Димовски, денеска во изјава за медиумите посочи дека пронајден е пропустот со кој контроверзниот Украинец Олександр Онишченко добил македонски пасош.

Димовски: Нема да одам во Будимпешта, Грција или Охрид ако треба да сносам одговорност за Онишченко

Локално - 18.11.2022

Овој инцидент сериозно го сфаќаме и затоа сме спремни да преземеме се она што треба, за ова да не се случи повторно, вели директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), Виктор Димовски за случајот со македонското државјанство на Украинецот ...

Затворената седница на Виктор Димовски за државјанството на Онишченко се емитувала во живо на Јутјуб?!

4NEWS - 18.11.2022

Затворената седница на Комисијата за надзор на работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) најверојатно ќе биде прекината и одложена бидејќи иако се работи за затворена, сепак протекла во јавноста.

Американската амбасада реагирала за македонското државјанство на Онишченко: „Прашаа како е можно да се случи“

Локално - 18.11.2022

Ако човеков се мешал во нивните избори и правел работи кои се надвор од законот, со кој очи ќе излеземе ние пред Американците и ќе кажеме од утре повторно да соработуваме. Или ќе го извлечеме до крај процесот на одговорност или нас нема да гледаат ...

На барање на Димовски, седницата на собраниската Комисија за контрола на АНБ затворена за јавноста

MakPress - 18.11.2022

Директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), Виктор Димовски побара денешната седница на собраниската Комисија за надзор на работата на безбедносните служби на која треба да реферира за случајот со даденото македонско државјанство на ...

Спасовски: Случајот Онишченко нема да ја наруши безбедноста на земјата, но ќе има одговорност за тие што погрешиле

Локално - 18.11.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 го оцени случајот со контроверзниот украинец Олександр Онишченко како настан кој го урива кредибилитетот на државата и на Агенцијата за национална ...

Онишченко живее во Германија и ги има сите документи, не ми е јасно зошто му требале македонски документи, вели ...

4NEWS - 18.11.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 откри дека контроверзниот украинец Олександр Онишченко, кој зема македонско државјанство, живее во Германија каде ги има сите документи.

Лоциран е тој што го ставил потписот, рече Виктор Димовски за случајот „Онишенко“

ММС - 18.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишенко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Димовски за случајот „Oнишченко“: Лоциран е прстенот и поединецот што го ставил потписот и ќе се преземе одговорност

Zoom - 18.11.2022

Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишенко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

Џафери побара додека не се испита што се случувало на Комисијата за контрола на АНБ, таа да се одложи

Опсервер - 18.11.2022

– Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска побара од претседателот на Комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање, Љупчо Пренџов да ја прекине комисиската работа „се додека не се ...

Пендаровски „меѓу редови“ вината за случајот со Онишченко ја гледа во АНБ ама исто така „меѓу редови“ го амнестира ...

MakPress - 18.11.2022

Претседателот Стево Пендаровски смета дека треба да се извлече одговорност за случајот со доделувањето македонско државјанство на украинскиот државјанин Олександр Онишченко, кој е ставен на црната листа на САД.

Димовски за случајот „Онишенко“: Лоциран е прстенот и поединецот што го ставил потписот и ќе се преземе одговорност

Опсервер - 18.11.2022

– Интерната постапка за евентуален пропуст за случајот „Онишенко“ констатира дека не е испочитувано последното ниво од безбедносната проверка и не била направена консултација со НАТО партнерите пред да се даде позитивно мислење.

На барање на Димовски, седницата на собраниската Комисија за контрола на АНБ затворена за јавноста

Опсервер - 18.11.2022

Директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), Виктор Димовски побара денешната седница на собраниската Комисија за надзор на работата на безбедносните служби на која треба да реферира за случајот со даденото македонско државјанство на ...

Пендаровски: Мора да се извлече одговорност за случајот Онишченко, ова е голем удар за кредибилитетот на АНБ

Опсервер - 18.11.2022

Претседателот Стево Пендаровски смета дека треба да се извлече одговорност за случајот со доделувањето македонско државјанство на украинскиот државјанин Олександр Онишченко, кој е ставен на црната листа на САД.

Продолжува на комисиската расправа за улогата на АНБ и АР во случајот Онишченко

Бизнис Вести - 18.11.2022

Собраниската комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и на Агенцијата за разузнавање (АР) ќе го одржи продолжението на седница за улогата на АНБ и АР во безбедносната проверка на лицето Александр Онишченко при ...

Ако се утврди дека Димовски од АНБ е одговорен за Онишченко, нема да оди амбасадор, вели претседателот

360 степени - 17.11.2022

Пендаровски оцени дека ова е голем удар врз кредибилитетот на АНБ, на Владата, на претседателот и на државата воопшто. Тој рече дека или за овој случај ќе извлечеме одговорност до крај или повеќе нема да не гледаат со исти очи Ако се утврди дека ...

Дворски игри или пропуст на безбедносните служби – експертите контра министерот Спасовски за случајот Онушченко

Телма - 17.11.2022

Во Македонија коњички натпреварувач, во Украина осомничен криминалец, во САД на црната листа, а последната улога која самиот ја соопшти во интервју за „Слободен печат“ е дека во Германија е инвеститор.

Онишченко продолжува да ја „бранува“ јавноста

24 Вести - 17.11.2022

Олександр Онишченко, Александр Онишченко, Александар Романович, Александар Кадиров. Ова се само дел од идентитетите кои ги има користено украинскиот политичар обвинет за прење пари кој од крајот на мај годинава е македонски државјанин со владина ...

Пендаровски за ТВ 24: Случајот со Онишченко е голем удар за кредибилитетот на АНБ

24 Вести - 17.11.2022

Претседателот на државата Стево Пендаровски во емисијата 24 анализа во врска со државјанството на украинецот Олександр Онишченко ставен на црната листа на САД, рече дека станува збор за сериозен удар врз кредибилитетот на една земја членка на НАТО ...

Спасовски за Онишченко: Тоа што е на „црна листа“ на САД не значи дека е криминалец

МКД - 17.11.2022

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски вели дека не постои потерница за украинскиот бизнисмен Олександр Онишченко, како и дека добил четири позитивни мислења. „Тоа што Онишченко е на црната листа на САД, не мора да значи дека станува збор ...

Пендаровски за скандалот Онишченко – Како е можно ова да се случи, ова е удар за кредибилитетот на АНБ

Телма - 17.11.2022

Ако човекот се мешал во нивните избори, со кои очи ќе ги погледнеме американците, го коментираше Претседателот Стево Пендаровски вечерва за ТВ 24, случајот со доделување на македонско државјанство на украинецот Олександр Онишченко.

Пендаровски: Некој мора да одговара за случајот со Онишченко, тоа е голем удар за кредибилитетот на АНБ

Слободен Печат - 17.11.2022

Претседателот Стево Пендаровски смета дека треба да се извлече одговорност за случајот со доделувањето македонско државјанство на украинскиот државјанин Олександр Онишченко , кој е на црната листа на САД.

Пендаровски: Мора да се извлече одговорност за случајот Онишченко, ова е голем удар за кредибилитетот на АНБ

Фокус - 17.11.2022

Претседателот Стево Пендаровски смета дека треба да се извлече одговорност за случајот со доделувањето македонско државјанство на украинскиот државјанин Олександр Онишченко, кој е ставен на црната листа на САД.

Пендаровски: Мора да се извлече одговорност за случајот Онишченко, ова е голем удар за кредибилитетот на АНБ Скопје

Либертас - 17.11.2022

Претседателот Стево Пендаровски смета дека треба да се извлече одговорност за случајот со доделувањето македонско државјанство на украинскиот државјанин Олександр Онишченко, кој е ставен на црната листа на САД.

Пендаровски: Мора да се извлече одговорност за случајот Онишченко, ова е голем удар за кредибилитетот на АНБ

Вечер Прес - 17.11.2022

Претседателот Стево Пендаровски смета дека треба да се извлече одговорност за случајот со доделувањето македонско државјанство на украинскиот државјанин Олександр Онишченко, кој е ставен на црната листа на САД.

Пендаровски: Мора да се извлече одговорност за случајот Онишченко, ова е голем удар за кредибилитетот на АНБ

OhridNews - 17.11.2022

Претседателот Стево Пендаровски смета дека треба да се извлече одговорност за случајот со доделувањето македонско државјанство на украинскиот државјанин Олександр Онишченко, кој е ставен на црната листа на САД.

Пендаровски: Мора да се извлече одговорност за случајот Онишченко, ова е голем удар за кредибилитетот на АНБ

ТВ21 - 17.11.2022

Претседателот Стево Пендаровски смета дека треба да се извлече одговорност за случајот со доделувањето македонско државјанство на украинскиот државјанин Олександр Онишченко, кој е ставен на црната листа на САД.

АКО Е ОДГОВОРЕН ЗА ОНИШЧЕНКО, ДИМОВСКИ НЕМА ДА БИДЕ АМБАСАДОР Пендаровски на ТВ24 за големиот скандал

+инфо - 17.11.2022

Ако човекот се мешал во нивните избори, со кои очи ќе ги погледнеме Американците. Нема да нѐ гледаат со исти очи. Имаше и реакција од Америка како е можно ова да се случи? Ако Димовски е одговорен зa тоа, нема да оди за амбасадор, рече Пендаровски.

Ременски: Факт е дека јавната перцепција за одговорност за Онишченко паѓа само врз грбот на првиот човек на АНБ.

Либертас - 17.11.2022

Од медиумите дознавме дека седницата на собраниската комисија за надзор е закажана за в петок и дека, директорот на АНБ Виктор Димовски ќе даде образложение на постапувањето на Агенцијата за случајот со македонското државјанство на Олександр ...

За Пендаровски случајот со Онишченко е голем удар за кредибилитетот на АНБ

Нетпрес - 17.11.2022

Претседателот на државата Стево Пендаровски во емисијата 24 анализа во врска со државјанството на украинецот Олександр Онишченко ставен на црната листа на САД, рече дека станува збор за сериозен удар врз кредибилитетот на една земја, членка на НАТО, ...

Пендаровски: Случајот со Онишченко е голем удар за кредибилитетот на АНБ

Курир - 17.11.2022

Претседателот на државата Стево Пендаровски во емисијата 24 анализа во врска со државјанството на украинецот Олександр Онишченко ставен на црната листа на САД, рече дека станува збор за сериозен удар врз кредибилитетот на една земја членка на НАТО ...

ПЕНДАРОВСКИ ЗА ОНИШЧЕНКО: Ако се мешал во изборите, со кои очи ние ќе ги погледнеме САД, но ни тие нема да не гледаат ...

Денешен - 17.11.2022

Претседателот Стево Пендаровски смета дека треба да се извлече одговорност за случајот со доделувањето македонско државјанство на украинскиот државјанин Олександр Онишченко, кој е ставен на црната листа на САД.

Спасовски: Тоа што Онишченко е на „црната листа“ на САД, не мора да значи дека е криминалец

еМагазин - 17.11.2022

Министерот за внатрешни работи, , за изјави дека не е точно дека украинскиот бизнисмен бил баран со потерница, додека македонските институции, од кои добил четири позитивни мислења за издавање државјанство, одлучувале за тоа прашање.

Пендаровски за Онишченко: Ако човекот се мешал во нивните избори, со кои очи ќе ги погледнеме Американците

Република - 17.11.2022

Претседателот Стево Пендаровски смета дека треба да се извлече одговорност за случајот со доделувањето македонско државјанство на украинскиот државјанин Олександр Онишченко, кој е ставен на црната листа на САД.

Спасовски: Тоа што Онишченко е на „црната листа“ на САД, не значи дека е криминалец

Нетпрес - 17.11.2022

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски вели дека не постои потерница за украинскиот бизнисмен Олександр Онишченко, како и дека добил четири позитивни мислења. „Тоа што Онишченко е на црната листа на САД, не мора да значи дека станува збор ...

Пендаровски: Мора да има одговорност за случајот Онишченко, ова е голем удар за АНБ

24Инфо - 17.11.2022

Претседателот Стево Пендаровски смета дека треба да се извлече одговорност за случајот со доделувањето македонско државјанство на украинскиот државјанин Олександр Онишченко, кој е ставен на црната листа на САД.

Пендаровски: Мора да се извлече одговорност за случајот Онишченко, ова е голем удар за кредибилитетот на АНБ

Во Центар - 17.11.2022

– Претседателот Стево Пендаровски смета дека треба да се извлече одговорност за случајот со доделувањето македонско државјанство на украинскиот државјанин Олександр Онишченко, кој е ставен на црната листа на САД.

Пендаровски за случајот „Онишченко“: Голем удар за кредибилитетот на АНБ и за државата

Независен - 17.11.2022

Претседателот Стево Пендаровски смета дека треба да се извлече одговорност за случајот со доделувањето македонско државјанство на украинскиот државјанин Олександр Онишченко, кој е ставен на црната листа на САД.

Пендаровски за случајот „Онишченко“: Со кои очи ќе ги погледнеме Американците?

Press24 - 17.11.2022

Шефот на државата, Стево Пендаровски во емисијата 24 анализа во врска со државјанството на украинецот Олександр Онишченко ставен на црната листа на САД, рече дека станува збор за сериозен удар врз кредибилитетот на една земја членка на НАТО во очите ...

Пендаровски: Мора да се извлече одговорност за случајот Онишченко, ова е голем удар за кредибилитетот на АНБ

Zoom - 17.11.2022

Претседателот Стево Пендаровски смета дека треба да се извлече одговорност за случајот со доделувањето македонско државјанство на украинскиот државјанин Олександр Онишченко, кој е ставен на црната листа на САД.

Пендаровски: Мора да се извлече одговорност за случајот Онишченко, ова е голем удар за кредибилитетот на АНБ

4NEWS - 17.11.2022

Претседателот Стево Пендаровски смета дека треба да се извлече одговорност за случајот со доделувањето македонско државјанство на украинскиот државјанин Олександр Онишченко, кој е ставен на црната листа на САД.

Пендаровски: Случајот со Онишченко е голем удар за кредибилитетот на АНБ

Локално - 17.11.2022

Претседателот на државата Стево Пендаровски во емисијата 24 анализа на Тв24 во врска со државјанството на украинецот Олександр Онишченко ставен на црната листа на САД, рече дека станува збор за сериозен удар врз кредибилитетот на една земја членка ...

Ременски: Ако не се отворат сите аспекти, ќе остане сомнежот дека случајот Онишченко се користи исклучиво за ...

Локално - 17.11.2022

Од медиумите дознавме дека седницата на собраниската комисија за надзор е закажана за в петок и дека, директорот на АНБ Виктор Димовски ќе даде образложение на постапувањето на Агенцијата за случајот со македонското државјанство на Олександр ...

Комисиската расправа за улогата на АНБ и АР при доделување македонско државјанство на Онишченко продолжува в петок

Телма - 16.11.2022

Комисиската расправа за улогата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и на Агенцијата за разузнавање (АР) во безбедносната проверка на лицето Олександр Онишченко при давањето на позитивно мислење за добивање македонско државјанство, ...

Пренџов: Димовски од АНБ не дојде на собраниска комисија, од денот на поднесување на документи за државјанство до денес ...

А1 On - 16.11.2022

Денесka се одржа седница на комисијата за надзор над работата на АНБ и АР. Директорот Димовски не присуствуваше поради предходно договорено патување во странство. Седницата ќе продолжи во петок, (со присуство и на директорот на АНБ)со почеток во 12 ...

Пренџов: Директорот на АНБ Димовски не дојде на собраниска комисија

МКД - 16.11.2022

Претседателот на собраниската комисија за надзор на работата на тајните служби, Љупчо Пренџов денеска објави дека директорот на Агенцијата за национална бебедност (АНБ), Виктор Димовски не се појавил на седница на комисијата за да објасни како ...

Димовски денеска не дојде да реферира за државјанството на Онишченко, седницата се одложи за в петок

360 степени - 16.11.2022

Седницата беше закажана со барање Димовски да реферира како за Олександр Онишченко, за кого има национална потерница и кој е на црната листа на САД, Агенцијата дала позитивно мислење за добивање државјанство Реферирањето на актуелниот директор на ...

Директорот на АНБ во петок ќе даде отчет за Онишченко

Сител - 16.11.2022

Во петок ќе стане јасно зошто Агенијата за национална безбедност дала позитивно мислење украинскиот олигарх Олександар Онишченко да добие македонско државјанство. Иако собраниската комисија за надзор на работата на АНБ ја почна расправата, ...

Онишченко: Македонското државјанство го добив легално

24 Вести - 16.11.2022

Додека во Македонија се бара кој дозволил украинскиот олигарх Олександр Онишченко да добие државјанство, тој се шета на линија Дубаи - Германија. ТВ 24 денеска го контактираше Онишченко со цел да го праша како од лице барано во Украина за перење ...

Спасовски: Тоа што Онишченко е на „црната листа“ на САД, не мора да значи дека тој е криминалец

Слободен Печат - 16.11.2022

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски , вечерва на ТВ 24 изјави дека е лага оти украинскиот бизнисмен Олександр Онишченко бил баран со потерница, додека македонските институции, од кои добил четири позитивни мислења за издавање ...

Мрежата поддржувачи на Онишченко во Македонија: Јавачот Заложник, коњичкиот клуб Дона и газда на хостел чиј татко ...

Слободен Печат - 16.11.2022

Мрежата поддржувачи на украинскиот тајкун со руски пасош кој се вдоми и в о македонскиот систем на државјани, Олександр Онишченко , во државава вклучува повеќе личности, пред случајот воопшто да дојде во рацете на Агенцијата за национална безбедност ...

Почна расправата за улогата на АНБ и АР при доделување на пасош на Онишченко

Канал5 - 16.11.2022

Веќе шести ден нема информација на кој начин АНБ ја направила безбносната проверка за контроверзниот украинец Олександр Онишченко да добие македонско државјанство. На оваа тема почна расправа и во Собранието, на Комисијата за надзор на работата на ...

Комисија за надзор: АНБ можеле и на Гугл да го проверат коњичкиот натпреварувач Онишченко од црната листа на САД пред ...

Телма - 16.11.2022

Во Македонија коњички натпреварувач, во Украина осомничен криминалец, во САД на црната листа, а последната улога која самиот ја соопшти во интервју за „Слободен печат“ е дека во Германија е инвеститор.

Спасовски за случајот Онишченко: Владата има дискреционо право дали некому ќе даде државјанство

Фокус - 16.11.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во емисијата 24 анализа Тв 24 во врска со македонското државјанство на Онишченко истакна дека добивањето на државјанство е по членот 11 од законот за државјанство, кој е за национален, економски, ...

Како АНБ го пушти Онишченко низ безбедносниот филтер во Македонија, кога во САД е на „црна листа“?

МКД - 16.11.2022

Комисија за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање денеска треба да ја одржи својата петта седница на која ќе расправа за улогата на АНБ во безбедносната проверка на лицето Олександр Онишченко при ...

Седница на собраниската Комисија за надзор над работата на АНБ и АР за случајот „Онишченко”

Слободен Печат - 16.11.2022

Комисија за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање денеска треба да ја одржи својата петта седница на која ќе расправа за улогата на АНБ во безбедносната проверка на лицето Олександр Онишченко при ...

Седница на собраниската Комисија за случајот „Онишченко“

24 Вести - 16.11.2022

Комисија за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање денеска треба да ја одржи својата петта седница на која ќе расправа за улогата на АНБ во безбедносната проверка на лицето Олександр Онишченко при ...

Седница на собраниската Комисија за надзор над работата на АНБ и АР за случајот „Онишченко“

Сител - 16.11.2022

Комисија за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање денеска треба да ја одржи својата петта седница на која ќе расправа за улогата на АНБ во безбедносната проверка на лицето Олександр Онишченко при ...

Седница на собраниската Комисија за надзор над работата на АНБ и АР за случајот „Онишченко“

Канал5 - 16.11.2022

Тој е најповикан да одговори. Лично сум многу загрижен во врска со издавањето на македонски државјанства и на македонски пасоши веќе имам чувство дека секој втор криминалец има во џебот македонски пасо.

Продолжува на комисиската расправа за улогата на АНБ и АР во случајот Онишченко

Сител - 18.11.2022

– Собраниската комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и на Агенцијата за разузнавање (АР) ќе го одржи продолжението на седница за улогата на АНБ и АР во безбедносната проверка на лицето Александр Онишченко при ...

Расправата за улогата на АНБ и АР при доделување на пасош на Онишченко продолжува в петок

Канал5 - 16.11.2022

Комисиската расправа за улогата на АНБ и АР при доделување македонско државјанство на Онишченко продолжува в петок. Комисиската расправа за улогата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и на Агенцијата за разузнавање (АР) во безбедносната ...

ОНИШЧЕНКО ДОБИЛ ЧЕТИРИ МИСЛЕЊА ЗА ДРЖАВЈАНСТВО Спасовски вели дека бизнисменот не бил баран со потерница

+инфо - 16.11.2022

Спасовски вели дека и тоа што Онишченко е на црниот список на САД не мора да значи дека станува збор за криминалец. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вечерва на ТВ 24 изјави дека е лага оти украинскиот бизнисмен Онишченко не бил ...

Пренџов: Димовски од АНБ не дојде на собраниска комисија, од денот на поднесување на документи за државјанство до денес ...

ТВ21 - 16.11.2022

Пратеникот Љупчо Пренџов преку статус на Фејсбук пишува дека директорот Димовски од АНБ не дојде на собраниска комисија, од денот на поднесување на документи за државјанство до денес Онишченко е на црна листа на САД „Денес се одржа седница на ...

Расправата за македонското државјанство на Онишченко одложена, директорот на АНБ не можел да дојде

Алфа - 16.11.2022

Јавноста немаше можност да го слушне реферирањето на актуелниот директор на АНБ во Собранието бидејќи тој не присуствуваше на седницата. За помалку од 15 минути почна и заврши заседавањето на Комисијата за надзор на тајните служби иако се чекаат ...

Пренџов: Димовски од АНБ не дојде на собраниска комисија, од денот на поднесување на документи за државјанство до денес ...

Вечер Прес - 16.11.2022

Денес се одржа седница на комисијата за надзор над работата на АНБ и АР. Директорот Димовски не присуствуваше поради предходно договорено патување во странство. Седницата ќе продолжи во петок, (со присуство и на директорот на АНБ)со почеток во 12 ...

Почна комисиската расправа за улогата на АНБ и АР при доделување македонско државјанство на Онишченко

Алсат-М - 16.11.2022

Во Собранието денеска почна расправата во Комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и на Агенцијата за разузнавање (АР) во безбедносната проверка на лицето Олександр Онишченко при давањето на позитивно мислење за ...

Спасовски : Владата има дискреционо право дали некому ќе даде државјанство

Либертас - 16.11.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во емисијата 24 анализа Тв 24 во врска со македонското државјанство на Онишченко истакна дека добивањето на државјанство е по членот 11 од законот за државјанство, кој е за национален, економски, ...

ПОЧНА ЗА ДА БИДЕ ПРЕЗАКАЖАНА Пренџов ја отвори седницата за државјанството на Онишченко, но петок е „денот Д“

+инфо - 16.11.2022

Украинскиот државјанин Онишченко станал македонски државјанин како спортист во еквестријан по предлог на Коњичката федерација. Одлука за доделување македонско државјанство за него донела Владата по добиено позитивно мислење од сите надлежни ...

Директорот на АНБ во петок ќе реферира за државјанството на Онишченко

Алсат-М - 16.11.2022

Директорот на Агенцијата за Национална безбедност Виктор Димовски, не се појави на седница на Комисијата за надзор над работата на АНБ и АР, за да каже како на контроверзниот Украинец Александер Онишченко, му е обезбедено државјанство.

Се одложи реферирањето на Виктор Димовски – в петок ќе биде сослушан за мислењето за пасошот на Онишченко

ТВ21 - 16.11.2022

Се одложи сослушувањето на директорот на Агенцијата за национална безбедност Виктор Димовски која беше закажана на собраниската Комисија за надзор над работата на АНБ. Седницата беше закажана со барање Димовски да реферира како за Олександар ...

Седница на собраниската Комисија за надзор над работата на АНБ и АР за случајот „Онишченко“

ТВ21 - 16.11.2022

Комисија за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање денеска треба да ја одржи својата петта седница на која ќе расправа за улогата на АНБ во безбедносната проверка на лицето Олександр Онишченко при ...

Спасовски: Ако Онишченко е на „црната листа“ на САД, не значи дека е криминалец

Press24 - 16.11.2022

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски гостуваше во „ТВ24“ и кажа дека не постои потерница за украинскиот бизнисмен Олександр Онишченко. Спасовски зборуваше и за тоа што Онишченко е на „црната листа“ на САД.

Пренџов: Димовски од АНБ не дојде на собраниска комисија, од денот на поднесување на документи за државјанство до денес ...

Курир - 16.11.2022

Пратеникот Љупчо Пренџов преку статус на Фејсбук пишува дека директорот Димовски од АНБ не дојде на собраниска комисија, од денот на поднесување на документи за државјанство до денес Онишченко е на црна листа на САД „Денес се одржа седница на ...

Пренџов: Димовски од АНБ не дојде на собраниска комисија, од денот на поднесување на документи за државјанство до денес ...

24Инфо - 16.11.2022

Фејсбук статус на Љупчо Пренџов, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и претседател на Собраниската комисија за надзор над работата на АНБ и АР „Денес се одржа седница на комисијата за надзор над работата на АНБ и АР.

Спасовски за случајот на Онишченко: Владата има дискреционо право при одлучување за издавањето на државјанство

Н.Македонија - 16.11.2022

Владата има дискреционо право дали некому ќе даде државјанство или не, кажа министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски при готувањето во емисијата „24 анализа“ на ТВ24 во врска со македонското државјанство на украинскиот политичар Александар ...

Седница на собраниската Комисија за надзор над работата на АНБ и АР за случајот „Онишченко“

Во Центар - 16.11.2022

Комисија за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање денеска треба да ја одржи својата петта седница на која ќе расправа за улогата на АНБ во безбедносната проверка на лицето Олександр Онишченко при ...

Онишченко за македонското државјанство: Го добив легално, имам и компанија во Македонија. а планирам и нови инвестиции

еМагазин - 16.11.2022

Украинецот во интервју вели дека за македонското државјанство чекал две години и дека го добил на легален начин, а во Македонија дошол на покана на својот колега јавач , кој од него побарал да биде спонзор и член на македонската репрезентација.

Онишченко: Државјанството го добив легално

Lider - 16.11.2022

И додека надлежните молчат во интервју за македонските медиуми објаснување, од Дубаи каде во моментов е на одмор, даде токму македонскиот репрезентативец во коњички скокови. Тој во телефонски разговор за „Слободен печат“ вели дека за македонското ...

Директорот на Агенцијата за национална бебедност, Виктор Димовски, не дошол на комисија за надзор над работата на АНБ

Република - 16.11.2022

Претседателот на собраниската комисија за надзор на работата на тајните служби, Љупчо Пренџов, информира дека директорот на АНБ, Виктор Димовски, иако бил повикан, не присуствувал на седница на комисијата за надзор над работата на Агенцијата за ...

Виктор Димовски не дошол на денешната седница на Комисијата

Денешен - 16.11.2022

Претседателот на собраниската комисија за надзор на работата на тајните служби, Љупчо Пренџов, информира дека директорот на АНБ, Виктор Димовски, иако бил повикан, не присуствувал на седница на комисијата за надзор над работата на Агенцијата за ...

Седница на собраниската Комисија за надзор над работата на АНБ и АР за случајот „Онишченко“

Press24 - 16.11.2022

Комисија за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање денеска треба да ја одржи својата петта седница на која ќе расправа за улогата на АНБ во безбедносната проверка на лицето Олександр Онишченко при ...

Спасовски за аферата Онишченко: Владата има дискреционо право некому да даде државјанство

Република - 16.11.2022

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во емисијата „24 анализа“ на ТВ 24 во врска со македонското државјанство на Олександар Онишченко истакна дека добивањето на државјанство е извршено по членот 11 од законот за државјанство, кој е за ...

СПАСОВСКИ ГО БРАНИ ПАСОШОТ ЗА ОНИШЧЕНКО: Ако е на црната листа на САД, не значи дека е криминалец

Денешен - 16.11.2022

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во емисијата 24 анализа во врска со македонското државјанство на Онишченко истакна дека добивањето на државјанство е по членот 11 од Законот за државјанство, кој е за национален, економски, спортски ...

ОНИШЧЕНКО ДОБИЛ ЧЕТИРИ МИСЛЕЊА ЗА ДРЖАВЈАНСТВО Спасовски вели дека бизнисменот не бил баран со потерница

Курир - 16.11.2022

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вечерва на ТВ 24 изјави дека е лага оти украинскиот бизнисмен Онишченко бил баран со потерница, а дека имал четири позитивни мислења за издавање државјанство од институциите.

Спасовски: Онишченко добил четири позитивни мислења за одобрување на државјанство, не е точно дека се бара со потерница

24Инфо - 16.11.2022

„Иако Владата има дискреционо право да одлучи за доделување на државјанство за национален, економски, културен, спортски или научен интерес, во праксата одлуката се носи по позитивни мислења од засегнати институции.

Онишченко добил четири мислења за државјанство, а Спасовски вели дека не бил баран со потерница

Нетпрес - 16.11.2022

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вечерва на ТВ 24 изјави дека е лага оти украинскиот бизнисмен Онишченко бил баран со потерница, а дека имал четири позитивни мислења за издавање државјанство од институциите.

Продолжува комисиската расправа за улогата на АНБ и АР во случајот Онишченко

Курир - 18.11.2022

Собраниската комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и на Агенцијата за разузнавање (АР) ќе го одржи продолжението на седница за улогата на АНБ и АР во безбедносната проверка на лицето Александр Онишченко при ...

Седница на собраниската Комисија за случајот „Онишченко“

Независен - 16.11.2022

Комисија за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање денеска треба да ја одржи својата петта седница на која ќе расправа за улогата на АНБ во безбедносната проверка на лицето Олександр Онишченко при ...

Седница на собраниската Комисија за надзор над работата на АНБ и АР за случајот „Онишченко”

24Инфо - 16.11.2022

Комисија за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и на Агенцијата за разузнавање денеска треба да ја одржи својата петта седница на која ќе расправа за улогата на АНБ во безбедносната проверка на лицето Олександр Онишченко при ...

Почна комисиската расправа за улогата на АНБ и АР при доделување македонско државјанство на Онишченко

Независен - 16.11.2022

Во Собранието денеска почна расправата во Комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и на Агенцијата за разузнавање (АР) во безбедносната проверка на лицето Олександр Онишченко при давањето на позитивно мислење за ...