TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитров и Коѕијас денеска во 9 и 40 во Псарадес ќе го потпишат конечниот договор за името, Заев и Ципрас со свои ...

Фокус - 17.06.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес во Грција ќе го потпишат конечниот договор за решавање на спорот за името и за стратегиско партнерство меѓу двете земји.

Во Преспа ќе се стават потписите на конечниот договор за името

24 Вести - 17.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, заедно со медијаторот Метју Нимиц, денеска во Преспа под зајакнати безбедни мерки и во присуство на високи претставници на меѓународната заедница треба да ги стават ...

Во тек потпишувањето на договорот за името

24 Вести - 17.06.2018

Во Псарадес на грчка страна од Преспанското Езеро во тек е потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција со кој ќе се стави крај на 25-годишниот спор за името. Договорот ќе го потпишат шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола ...

Грција и Македонија го затворија 27-годишниот спор за името

ТВ21 - 17.06.2018

Министрите за надоворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, го потпишаа договорот за ставање на крај на спорот за името, со кој е предвидено компромисно име за општа употреба за земјава – Република Северна Македонија.

Договорот потпишан, Македонија и Грција ставија крај на 27-годишниот спор

Телма - 17.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес ги ставија своите потписи на договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство, во присуство на премиерите Зоран ...

ВИДЕО Спречен инцидент на потпишувањето на Договорот

Фокус - 17.06.2018

Полицајците пуштија солзавец за да спречат дел од демонстрантите да на влезат во т.н „безбедносен прстен“ и да стигнат до селото Псарадес, каде што беше во тек потпишувањето на договорот помеѓу Грција и Македонија, јавија грчките медиуми.

По потпишувањето на договорот, делегациите се упатија кон Отешево

ТВ21 - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот во Псарадес, делегациите се упатија на заеднички ручек во Отешево на македонска страна од Преспанското Езеро. Македонската делегација е предводена од премиерот Зоран Заев, а грчката од премиерот Алексис Ципрас.

Спречен инцидент од грчки националисти за време на потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција

24 Вести - 17.06.2018

Грчката полиција спречи националисти кои протестираат да ја попречат церемонијата на потпишување на Договорот за решавање на спорот со името. Полицијата ги растера демонстрантите со солзавец кои се обидуваа да упаднат во безбедносниот периметар и да ...

Спречен инцидент од грчки националисти за време на потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција

ТВ21 - 17.06.2018

Грчката полиција спречи националисти кои протестираат да ја попречат церемонијата на потпишување на Договорот за решавање на спорот со името. Полицијата ги растера демонстрантите со солзавец кои се обидуваа да упаднат во безбедносниот периметар и да ...

Спречен инцидент од грчки националисти за време на потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција

Канал5 - 17.06.2018

Грчката полиција спречи националисти кои протестираат да ја попречат церемонијата на потпишување на Договорот за решавање на спорот со името. Полицијата ги растера демонстрантите со солзавец кои се обидуваа да упаднат во безбедносниот периметар и да ...

Заев и Ципрас со делегациите пристигнаа во Отешево (видео)

Канал5 - 17.06.2018

Делегацииите кои денеска присуствуваа на потпишувањето на договорот за името во Псарадес на грчка страна, пристигнаа во Отешево каде е планиран заеднички ручек. Присутни се премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, високата ...

АНА-МПА: Алексис Ципрас прв грчки премиер што ја посети ПЈРМ

Канал5 - 17.06.2018

Алексис Ципрас е првиот грчки премиер што ја посети ПЈРМ, oбјави грчката новинска агенција АНА-МПА. Наводите на агенцијата се поместени во текстот посветен на церемонијата што следи на македонска страна по потпишувањето на договорот, јави ...

Солзавец на протестите во грчка Преспа (видео)

Канал5 - 17.06.2018

Додека македонската и грчката делегација го потпишуваа договорот меѓу Македонија и Грција, група насобрани демонстранти во рамките на најавениот протест за „одбрана на грчкиот карактер на Македонија“.

По потпишувањето на договорот, делегациите се упатија кон Отешево

24 Вести - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот во Псарадес, делегациите се упатија на заеднички ручек во Отешево на македонска страна од Преспанското Езеро. Македонската делегација е предводена од премиерот Зоран Заев, а грчката од премиерот Алексис Ципрас.

АНА-МПА: Алексис Ципрас прв грчки премиер што ја посети ПЈРМ

Фокус - 17.06.2018

Алексис Ципрас е првиот грчки премиер што ја посети ПЈРМ, oбјави грчката новинска агенција АНА-МПА. Наводите на агенцијата се поместени во текстот посветен на церемонијата што следи на македонска страна по потпишувањето на договорот, јави ...

„Вашингтон пост“: Тромеѓето на Грција, Македонија и Албанија, симболично место за потпишување на договорот, насилни ...

Канал5 - 17.06.2018

Грција и Македонија потпишаа договор кој ако биде ратификуван, ќе го реши деценискиот спор за името на Македонија, oбјави денеска „Вашингтон пост“. Весникот истакнува дека тромеѓето што ги дели Грција, Македонија и Албанија, селото Псарадес на ...

Средба на македонски и грчки пратеници во Преспа

Канал5 - 17.06.2018

Македонските пратеници што присуствуваа на потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција, во Псарадес оствариле средба со нивни грчки колеги од владејачката СИРИЗА, јави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Инциденти, повредени и солзавец на протестите во грчка Преспа

Фокус - 17.06.2018

Неколку лица се повредени, во инцидентите што речиси четири часа траеле во селото Писодери во близина на Псарадес за време на протестот за „одбрана на грчкиот карактер на Македонија“, јавуваат грчките медиуми.

Инциденти, повредени и солзавец на протестите во Псарадес

ТВ21 - 17.06.2018

Неколку лица се повредени, во инцидентите што речиси четири часа траеле во селото Писодери во близина на Псарадес за време на протестот за „одбрана на грчкиот карактер на Македонија“, јавуваат грчките медиуми.

Во Атина со солзавец растерани демонстранти против договорот со Македонија

Сакам да кажам - 17.06.2018

Грчката полиција употреби солзавец за да ги растури демонстрантите пред парламентот во сабота попладне за време на дебатата за доверба на владата на Алексис Ципрас поради договорот за името со соседната Македонија.

Потпишување на договорот за решавање на спорот за името

Deutsche Welle - 17.06.2018

Владите на Република Македонија и на Република Грција претпладнево ќе го потпишат договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство. Договорот ќе биде потпишан во Псарадес, на грчката страна на Преспанското Езеро.

Договорот потпишан, Македонија и Грција ставија крај на 27-годишниот спор

Канал5 - 17.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес ги ставија своите потписи на договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство.

Во Псарадес потпишан договорот меѓу Македонија и Грција за надминување на спорот со името

Канал5 - 17.06.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас, во Псарадес на грчката страна од Преспа, го потпишаа договорот за надминување на спорот за името на кој свој потпис стави и медијаторот Метју Нимиц.

Вo живо официјалната средба во Отешево по потпишувањето на договорот

Фокус - 17.06.2018

По потшишување на договорот во грчка Преспа, двете делегации македонската и грчката се упатија во ...

Заев и Ципрас со делегациите пристигнаа во Отешево

Телма - 17.06.2018

Делегацииите кои денеска присуствуваа на потпишувањето на договорот за името во Псарадес на грчка страна, пристигнаа во Отешево каде е планиран заеднички ручек. Присутни се премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, високата ...

Граѓаните на идната Северна Македонија заслужуваат европска иднина, рече Хан во Отешево

Сакам да кажам - 17.06.2018

Еврокомесарот Јоханес Хан прв го употреби новото име на Македонија во Отешево по потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција со кој се решава спорот за името, кој претходно беше потпишан во Псарадес (Нивици) на грчкаta страна од Преспанското ...

Делегациите на Македонија и на Грција на ручек во Отешево

Алсат-М - 17.06.2018

По потшишување на договорот на грчката страна од Преспанското езеро, двете делегации македонската и грчката се упатија во Отешево. Покрај премиерите и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција присутни се и високата претставничка за ...

Могерини: Двата премиери покажаа лидерство, патриотизам и посветеност за надминување на спорот

Канал5 - 17.06.2018

Македонија и Грција го формализираа договорот за решавање на две и пол деценискиот спор за името, со потпишување на церемонијална свеченост во местото Псарадес во грчка Преспа. Македонија и Грција го формализираа договорот за решавање на две и пол ...

Македонија и Грција во Псарадес потпишаа договор за иднината

Канал5 - 17.06.2018

Македонската делегација, предводена од премиерот Заев, во 10 часот и пет минути со глисер вплови на малото пристаниште, кое водеше на големиот чин на потпишување на договорот со Грција. На пристаништето на Псарадес, од грчката страна на Преспа, ...

Грчката полиција се судри со група насилни демонстранти кај Псаридес

Алсат-М - 17.06.2018

Судир меѓу грчката полиција и демонстрантите во моментот кога групата се обиде да го премине полицискиот кордон и да пристигне во селото Псарадес во кое се одржа церемонијата на потпишување на договорот меѓу Грција и Македонија.

Во Отешево заеднички ручек и дружба на македонската, грчката и европската делегација

24 Вести - 17.06.2018

Со леб и сол, традиционално беше пречекана грчката и делегацијата на Европската унија во Отешево. Во единствениот хотел во ова летувалиште денеска беше преполн со толку важни гости. Фотографиарње, насмевки, дух на заедништво и пријателство - а тоа ...

Спречен инцидент од грчки националисти за време на потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција (ВИДЕО)

МКД - 17.06.2018

Грчката полиција спречи националисти кои протестираат да ја попречат церемонијата на потпишување на Договорот за решавање на спорот со името. Полицијата ги растера демонстрантите со солзавец кои се обидуваа да упаднат во безбедносниот периметар и да ...

Видео: Инцидент при потпишувањето на договорот со Грција

Press24 - 17.06.2018

Додека македонската и грчката делегација го потпишуваа договорот меѓу Македонија и Грција, група насобрани демонстранти во рамките на најавениот протест за „одбрана на грчкиот карактер на Македонија“, се обидоа да го поминат полицискиот кордон и да ...

Солзавец на протестите во грчка Преспа

Слободен Печат - 17.06.2018

Додека македонската и грчката делегација го потпишуваа договорот меѓу Македонија и Грција, група насобрани демонстранти во рамките на најавениот протест за „одбрана на грчкиот карактер на Македонија“, се обидоа да го поминат полицискиот кордон и да ...

Солзавец на протестите во грчка Преспа

Независен - 17.06.2018

Додека македонската и грчката делегација го потпишуваа договорот меѓу Македонија и Грција, група насобрани демонстранти во рамките на најавениот протест за „одбрана на грчкиот карактер на Македонија“, се обидоа да го поминат полицискиот кордон и да ...

АНА-МПА: Алексис Ципрас прв грчки премиер што ја посети ПЈРМ

+инфо - 17.06.2018

Наводите на агенцијата се поместени во текстот посветен на церемонијата што следи на македонска страна по потпишувањето на договорот, јави дописничката на МИА од Атина. Алексис Ципрас е првиот грчки премиер што ја посети ПЈРМ, oбјави грчката ...

АНА-МПА: Алексис Ципрас прв грчки премиер што ја посети ПЈРМ

Сител - 17.06.2018

Алексис Ципрас е првиот грчки премиер што ја посети ПЈРМ, oбјави грчката новинска агенција АНА-МПА. Наводите на агенцијата се поместени во текстот посветен на церемонијата што следи на македонска страна по потпишувањето на договорот, јави ...

Договорот потпишан, Македонија и Грција ставија крај на 27-годишниот спор

Сител - 17.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес ги ставија своите потписи на договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство, во присуство на премиерите Зоран ...

По потпишување на договорот делегациите во Отешево на ручек

Press24 - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот во Псарадес, делегациите се упатија на заеднички ручек во Отешево на македонска страна од Преспанското Езеро. Македонската делегација е предводена од премиерот Зоран Заев, а грчката од премиерот Алексис Ципрас.

АНА-МПА: Алексис Ципрас прв грчки премиер што ја посети ПЈРМ

Слободен Печат - 17.06.2018

Алексис Ципрас е првиот грчки премиер што ја посети ПЈРМ, oбјави грчката новинска агенција АНА-МПА. Наводите на агенцијата се поместени во текстот посветен на церемонијата што следи на македонска страна по потпишувањето на договорот, јави ...

АНА-МПА: Ципрас прв грчки премиер што ја посети ПЈРМ

Press24 - 17.06.2018

Алексис Ципрас е првиот грчки премиер што ја посети ПЈРМ, oбјави грчката новинска агенција АНА-МПА. Наводите на агенцијата се поместени во текстот посветен на церемонијата што следи на македонска страна по потпишувањето на договорот, јави ...

Македонија и Грција ставија крај на 27-годишниот спор

Стандард - 17.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес ги ставија своите потписи на договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство, во присуство на премиерите Зоран ...

Полицијата употреби солзавец на демонстрантите во грчка Преспа

Кајгана - 17.06.2018

Атина, 17 мај 2018 (МИА) - Додека македонската и грчката делегација го потпишуваа договорот меѓу Македонија и Грција, група насобрани демонстранти во рамките на најавениот протест за „одбрана на грчкиот карактер на Македонија“, се обидоа да го ...

По потпишувањето на договорот, делегациите се упатија кон Отешево

Сител - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот во Псарадес, делегациите се упатија на заеднички ручек во Отешево на македонска страна од Преспанското Езеро. Македонската делегација е предводена од премиерот Зоран Заев, а грчката од премиерот Алексис Ципрас.

„Вашингтон пост“: Тромеѓето на Грција, Македонија и Албанија симболично место за договорот

Press24 - 17.06.2018

Грција и Македонија потпишаа договор кој ако биде ратификуван, ќе го реши деценискиот спор за името на Македонија, oбјави денеска „Вашингтон пост“. Весникот истакнува дека тромеѓето што ги дели Грција, Македонија и Албанија, селото Псарадес на ...

„Вашингтон пост“: Тромеѓето на Грција, Македонија и Албанија, симболично место за потпишување на договорот, насилни ...

Сител - 17.06.2018

Грција и Македонија потпишаа договор кој ако биде ратификуван, ќе го реши деценискиот спор за името на Македонија, oбјави денеска „Вашингтон пост“. Весникот истакнува дека тромеѓето што ги дели Грција, Македонија и Албанија, селото Псарадес на ...

„Вашингтон пост”: Тромеѓето на Грција, Македонија и Албанија, симболично место за потпишување на договорот

Слободен Печат - 17.06.2018

Грција и Македонија потпишаа договор кој ако биде ратификуван, ќе го реши деценискиот спор за името на Македонија, oбјави денеска „Вашингтон пост“. Весникот истакнува дека тромеѓето што ги дели Грција, Македонија и Албанија, селото Псарадес на ...

(Видео) Демонстрантите од „Одбрана на грчкиот карактер на Македонија“ се обидоа да стигнат во Псарадес

Макфакс - 17.06.2018

Демонстранти во рамките на најавениот протест за „Одбрана на грчкиот карактер на Македонија“, се обидоа да го поминат полицискиот кордон и да стигнат до селото Псарадес каде што се одржа церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и ...

Спречен инцидент за време на потпишување на договорот - полицијата со солзавец

Press24 - 17.06.2018

Грчката полиција спречи националисти кои протестираат да ја попречат церемонијата на потпишување на Договорот за решавање на спорот со името. Полицијата ги растера демонстрантите со солзавец кои се обидуваа да упаднат во безбедносниот периметар и да ...

„Вашингтон пост“: Тромеѓето на Грција, Македонија и Албанија, симболично место за потпишување на договорот

+инфо - 17.06.2018

„Лидерите на двете земји укажаа дека овој чекор одбележува почеток на поблиски и пријателски односи и е пример за сите балкански народи. Договорот исто така е можност за Македонија да се приклучи на НАТО е ЕУ“, наведува весникот.

Средба на македонски и грчки пратеници во Преспа

Press24 - 17.06.2018

Македонските пратеници што присуствуваа на потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција, во Псарадес оствариле средба со нивни грчки колеги од владејачката СИРИЗА, јави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Средба на македонски и грчки пратеници во Преспа

Слободен Печат - 17.06.2018

Македонските пратеници што присуствуваа на потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција, во Псарадес оствариле средба со нивни грчки колеги од владејачката СИРИЗА, јави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Потпишан капитулантскиот договор меѓу Македонија и Грција

Курир - 17.06.2018

Во Псарадес на грчка страна од Преспанското Езеро се потпиша капитулантскиот договор меѓу Македонија и Грција, со која државата добива ново име Република Северна Македонија, ерга омнес. Договорот го потпишаа шефовите на дипломатиите на Македонија и ...

Во ЖИВО: По потпишувањето на договорот, делегациите пристигнаа во Отешево

Слободен Печат - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот во Псарадес, делегациите се упатија на заеднички ручек во Отешево на македонска страна од Преспанското Езеро. Македонската делегација е предводена од премиерот Зоран Заев, а грчката од премиерот Алексис Ципрас.

Инциденти, повредени и солзавец на протестите во грчка Преспа (ВИДЕО)

Стандард - 17.06.2018

Неколку лица се повредени, во инцидентите што речиси четири часа траеле во селото Писодери во близина на Псарадес за време на протестот за „одбрана на грчкиот карактер на Македонија“, јавуваат грчките медиуми.

Потпишувањето на Договорот низ фотографии

Независен - 17.06.2018

Денешниот ден 17 јуни 2018 од многумина е карактеризина како ден од историско значење, бидејќи Македонија и Грција ставија крај на тридеценискиот спор околу името. Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас ...

Инциденти, повредени и солзавец на протестите во грчка Преспа

Кајгана - 17.06.2018

Атина, 17 мај 2018 (МИА) - Неколку лица се повредени, во инцидентите што речиси четири часа траеле во селото Писодери во близина на Псарадес за време на протестот за „одбрана на грчкиот карактер на Македонија“, јавуваат грчките медиуми.

Инциденти, повредени и солзавец на протестите во грчка Преспа

Независен - 17.06.2018

Неколку лица се повредени, во инцидентите што речиси четири часа траеле во селото Писодери во близина на Псарадес за време на протестот за „одбрана на грчкиот карактер на Македонија“, јавуваат грчките медиуми.

Солзавец и повредени на протестите во грчка Преспа (ВИДЕО)

+инфо - 17.06.2018

Инцидентите, според истите информации се случиле во шумскиот дел, кога полицијата ги спречила демонстрантите да се упатат кон местото каде што премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас го потпишаа договорот меѓу Македонија и Грција.

Инциденти, повредени и солзавец на протестите во грчка Преспа

МКД - 17.06.2018

Неколку лица се повредени, во инцидентите што речиси четири часа траеле во селото Писодери во близина на Псарадес за време на протестот за „одбрана на грчкиот карактер на Македонија", јавуваат грчките медиуми.

Инциденти, повредени и солзавец на протестите во грчка Преспа

Слободен Печат - 17.06.2018

Неколку лица се повредени, во инцидентите што речиси четири часа траеле во селото Писодери во близина на Псарадес за време на протестот за „одбрана на грчкиот карактер на Македонија“, јавуваат грчките медиуми.

Преку шумата се обиделе да дојдат до Заев и Ципрас

Сител - 17.06.2018

Неколку лица се повредени во инцидентите што речиси четири часа траеле во селото Писодери во близина на Псарадес за време на протестот за „одбрана на грчкиот карактер на Македонија”, јавуваат грчките медиуми.

ФОТО: Спречен инцидент за време на потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција

Курир - 17.06.2018

Грчката полиција спречи националисти кои протестираат да ја попречат церемонијата на потпишување на Договорот за решавање на спорот со името. Полицијата ги растера демонстрантите со солзавец кои се обидуваа да упаднат во безбедносниот периметар и да ...

Македонската и грчката делегација пристигнаа во Отешево

Р.С.Европа - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот за името во Псарадес, делегациите на Македонија и на Грција се упатија на заеднички ручек во Отешево на македонска страна од Преспанското Езеро. Македонската делегација е предводена од премиерот Зоран Заев, а грчката од ...

Димитров и Коѕијас го потпишаа договорот за решавање на спорот за името

А1 On - 17.06.2018

Министрите за надоворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, го потпишаа договорот за ставање на крај на спорот за името, со кој е предвидено ерга омнес име за земјава, Република Северна Македонија.

Нашата делегација тргна со чамец кон Псарадес

Независен - 17.06.2018

Македонската делегација што ќе учествува на потпишувањето на договорот за промена на името со Грција, во местото Псарадес само што тргна со чамец (9.30 часот по македонско време) од Отешево.

(Фото) Во Псарадес е сѐ подготвено за потпишување на договорот

Независен - 17.06.2018

Во малото место Псарадес на грчкиот дел од Преспа е сѐ подгтвено за потпишување на договорот за името што го постигнаа премиерите на Македонија и Грција. Таму се очекува во секој момент да пристигне македонската делегација, предводена од премиерот ...

Заев денес потпишува бришење на Македонија и менување на идентитетот на државата

Курир - 17.06.2018

Во име на двете држави, министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денес ќе го потпишат штетниот договор со кој се предвидува промената на името на Република Македонија во Република Северна Македонија, ...

Делегациите на двете земји пристигаат преку Преспанско Езеро

+инфо - 17.06.2018

Делегаците на двете земји и гостите од ЕУ и Обединетите нации, пристигаат по езерски пат до селото Псарадес. Силно безбедносни мерки се преземени воколината, Огромен број на новинарски екипи и гости веќе се во селото каде што се е подтготвено за ...

Нимиц, Ципрас и Коѕиас пречекани со аплауз во Псарадес

Независен - 17.06.2018

Медијаторот на ОН Метју Нимиц, како и грчкиот премиер Алексис Ципрас и шефот ан дипломатијата Никос Коѕиас беа пречекани со аплаузи во Псарадес. Тие со автомобили пристигнаа на локацијата каде што ќе се потпише договорот за името.

Во тек потпишувањето на договорот за името

Сител - 17.06.2018

Во Псарадес на грчка страна од Преспанското Езеро во тек е потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција со кој ќе се стави крај на 25-годишниот спор за името. Договорот ќе го потпишат шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола ...

Топол пречек на Заев во Псарадес

Независен - 17.06.2018

Со прегратки за добредојде на македонската делегација во Псарадес, на грчкиот дел на Преспа, почна церемонијата на потпишување на договорот за името. Грчкиот премиер Алексис Ципрас и шефот на дипломатијата Никос Коѕиас ги пречекаа на пристаништето ...

Сакаа да го попречат потпишувањето на Договорот, спречен инцидент од грчки националисти

Независен - 17.06.2018

Грчката полиција спречи националисти кои протестираат да ја попречат церемонијата на потпишување на Договорот за решавање на спорот со името. Полицијата ги растера демонстрантите со солзавец кои се обидуваа да упаднат во безбедносниот периметар и да ...

(Видео) Средба и заеднички ручек на македонската и грчката делегација по потпишување на договорот

Макфакс - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот, официјалната средба на двете делегации продолжи на македонска страна во Преспа, во Отешево, каде што двете земји остварија билатерален разговор и свечен ручек.

Дали делегациите на Македонија и Грција ќе се гоштеваат со прочуениот преспански крап?

+инфо - 17.06.2018

Крапот плива три пати, еднаш во вода, еднаш во масло и третпат во вино, ни изјави Ванчо Стојановски, менаџер на комплексот „Лејквју“ во Отешево пред речиси 1 година додека ни објаснуваше како се подготвува овој преспански специјалитет.

Делегациите тргнаа кон Отешево на ручек

Независен - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција, делегациите тргнаа од местото Псарадес (Нивици) кон Отешево. Македонските и гршката страна,. предводена од премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, како и високите претставници на ...

(ВИДЕО) Спречен инцидент на потпишувањето на Договорот

Нова ТВ - 17.06.2018

Полицајците пуштија солзавец за да спречат дел од демонстрантите да на влезат во т.н „безбедносен прстен“ и да стигнат до селото Псарадес, каде што беше во тек потпишувањето на договорот помеѓу Грција и Македонија.

(ВО ЖИВО) Заев и Ципрас пристигнаа со глисер во Отешево

Независен - 17.06.2018

Делегацииите кои денеска присуствуваа на потпишувањето на договорот за името во Псарадес на грчка страна, пристигнаа во Отешево каде е планиран заеднички ручек. Присутни се премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, високата ...

ВИДЕО: Средба и заеднички ручек на македонската и грчката делегација по потпишување на договорот

А1 On - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција, делегациите од двете земји се упатија во Отешево, на македонската страна од Преспанското езеро, каде што ќе се одржи билатерална средба и свечен ручек.

ВИДЕО: Спречен инцидент од грчки националисти за време на потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција

А1 On - 17.06.2018

Грчката полиција спречи националисти кои протестираат да ја попречат церемонијата на потпишување на Договорот за решавање на спорот со името. Полицијата ги растера демонстрантите со солзавец кои се обидуваа да упаднат во безбедносниот периметар и да ...

Договорот потпишан, Македонија и Грција ставија крај на 27-годишниот спор (ФОТО)

Слободен Печат - 17.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес ги ставија своите потписи на договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство, во присуство на премиерите Зоран ...

ВО ЖИВО Официјалната средба во Отешево

+инфо - 17.06.2018

Проследете ја официјалната средба по потпишувањето на македонско-грчкиот договор во ...

Спречен инцидент од грчки националисти за време на потпишувањето на договорот

+инфо - 17.06.2018

Полицијата ги растера демонстрантите со солзавец кои се обидуваа да упаднат во безбедносниот периметар и да стигнат до селото Псарадес Грчката полиција спречи националисти кои протестираат да ја попречат церемонијата на потпишување на Договорот за ...

Со солзавец спречени демонстрантите да влезат во Псарадес

Р.С.Европа - 17.06.2018

Грчката полиција спречи националисти кои протестираат да ја попречат церемонијата на потпишување на Договорот за решавање на спорот со името. Полицијата со солзавец ги растера демонстрантите кои се обидуваа да упаднат во безбедносниот периметар и да ...

Спречен инцидент од грчки националисти за време на потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција

Стандард - 17.06.2018

Грчката полиција спречи националисти кои протестираат да ја попречат церемонијата на потпишување на Договорот за решавање на спорот со името. Полицијата ги растера демонстрантите со солзавец кои се обидуваа да упаднат во безбедносниот периметар и да ...

Заев и Ципрас со делегациите пристигнаа во Отешево (ВИДЕО)

Стандард - 17.06.2018

Делегацииите кои денеска присуствуваа на потпишувањето на договорот за името во Псарадес на грчка страна, пристигнаа во Отешево каде е планиран заеднички ручек. Присутни се премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, високата ...

Солзавец на протестите во грчка Преспа

Сител - 17.06.2018

Додека македонската и грчката делегација го потпишуваа договорот меѓу Македонија и Грција, група насобрани демонстранти во рамките на најавениот протест за „одбрана на грчкиот карактер на Македонија“, се обидоа да го поминат полицискиот кордон и да ...

АНА-МПА: Алексис Ципрас прв грчки премиер што ја посети Македонија

А1 On - 17.06.2018

Алексис Ципрас е првиот грчки премиер што ја посети ПЈРМ, oбјави грчката новинска агенција АНА-МПА. Наводите на агенцијата се поместени во текстот посветен на церемонијата што следи на македонска страна по потпишувањето на договорот.

Димитров и Коѕијас го потпишаа Договорот за крај на спорот со името

Нова ТВ - 17.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес ги ставија своите потписи на договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство, во присуство на премиерите Зоран ...

Два македонски и три грчки чамци ги превезуваа Заев и Ципрас

Независен - 17.06.2018

Два чамци на Езерската полиција и три на грчките служби ги превезуваа делегациите што беа присутни во Псарадес (Нивици) на потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција. Најпрво, во 9.30 часот, македонската делегација предводена од ...

Ѓомлезе, пинџур, бело сирење, бифтек и баклава на отешевското мени

Нова ТВ - 17.06.2018

Ниту еден погрешен чекор не ја расипа веселата и убава атмосфера во грчкото село Псарадес (Нивици) на тромеѓето помеѓу Грција, Македонија и Албанија на денешното потпишување на конечниот Договор за решавање на спорот со името, ниту пак за време на ...

Со вино на „Тиквеш“ ќе се наздрави за Договорот во Отешево

+инфо - 17.06.2018

По заедничкиот ручек, се очекува билатерална средба да остварат премиерите Заев и Ципрас. Гостите во Отешево, покрај македонска кујна денеска ќе пијат и вина од винаријата „Тиквеш“. Како што веќе информиравме, потпишувањето на договорот за решавање ...

Еве што имаа на мени Заев и Ципрас со екипите на свечениот ручек во Отешево

Таратур - 17.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името беше потпишан денес на грчката страна на убавата Преспа во селото Псарадeс (Нивици), а потоа двете делегации со чамци дојдоа во Отешево на ручек и на здравица.

„Вашингтон пост“: Тромеѓето на Грција, Македонија и Албанија, симболично место за потпишување на договорот

А1 On - 17.06.2018

Грција и Македонија потпишаа договор кој ако биде ратификуван, ќе го реши деценискиот спор за името на Македонија, oбјави денеска „Вашингтон пост“. Весникот истакнува дека тромеѓето што ги дели Грција, Македонија и Албанија, селото Псарадес на ...

Средба на македонски и грчки пратеници во Преспа

А1 On - 17.06.2018

Македонските пратеници што присуствуваа на потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција, во Псарадес оствариле средба со нивни грчки колеги од владејачката СИРИЗА, јави грчката новинска агенција АНА-МПА.

(ВИДЕО) Повредени демонстранти и полицајци во Преспа

Нова ТВ - 17.06.2018

Четворица демонстранти и 14 полицајци се повредени во протестите во Псарадес, грчкиот дел на Преспа каде што денеска беше потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на тридеценискиот спор за името. Една жена е тешко повредена.

Полицијата спречила демонстранти да стигнат до Псарадес каде се потпиша договорот со Грција, повредени неколку лица

Курир - 17.06.2018

Неколку лица се повредени, во инцидентите што речиси четири часа траеле во селото Писодери во близина на Псарадес за време на протестот за „одбрана на грчкиот карактер на Македонија“, јавуваат грчките медиуми.

Повредени демонстранти и полицајци во протестите против Договорот

Press24 - 17.06.2018

Во протестите во Грција има повредени и демонстранти и полицајци. Повредени се 4 демонстранти и 14 полицајци. Демонстрантите ги нападнале полицајците со камења и различни предмети, а тие возвратиле во солзавец.

Заев и Ципрас со делегациите пристигнаа во Отешево

+инфо - 17.06.2018

По заедничкиот ручек, се очекува билатерална средба да остварат премиерите Заев и Ципрас. Делегацииите кои денеска присуствуваа на потпишувањето на договорот за името во Псарадес на грчка страна, пристигнаа во Отешево каде е планиран заеднички ручек.

Заев и Ципрас со делегациите пристигнаа во Отешево

Сител - 17.06.2018

Делегацииите кои денеска присуствуваа на потпишувањето на договорот за името во Псарадес на грчка страна, пристигнаа во Отешево каде е планиран заеднички ручек. Присутни се премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, високата ...

Ципрас: Атмосферата во Отешево добра, речиси како на свадбен прием

Макфакс - 17.06.2018

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас изјави дека атмосферата за време на работниот ручен во Отешево, на брегот на Преспанското езеро била многу добра, речиси како на свадбен прием. „Атмосферата беше многу добра, речиси како на свадбен прием“, рече Ципрас ...

По потпишувањето на договорот, делегациите се упатија кон Отешево

МКД - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот во Псарадес, делегациите се упатија на заеднички ручек во Отешево на македонска страна од Преспанското Езеро. Македонската делегација е предводена од премиерот Зоран Заев, а грчката од премиерот Алексис Ципрас.

Преспа создаде историја - од двете страни на границата

Независен - 17.06.2018

Од известувачите на „Независен весник“ Слободанка Јовановска Никос Фрагопулос Псарадес, Отешево - Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја доби на подарок црвената вратоврска на македонскиот колега Зоран Заев.

Фото: минути до историскиот акт на потпишување на договорот во Псарадес

Поглед - 17.06.2018

Броени минути остануваат до официјалната церемонија за потпишување на договорот за решавање на деценискиот спор за името и стратешко партнерство меѓу владите на Република Македонија и на Република Грција.

АНА-МПА: Алексис Ципрас прв грчки премиер што ја посети ПЈРМ

Република - 17.06.2018

Алексис Ципрас е првиот грчки премиер што ја посети ПЈРМ, oбјави грчката новинска агенција АНА-МПА. Наводите на агенцијата се поместени во текстот посветен на церемонијата што следи на македонска страна по потпишувањето на договорот, јави ...

Во исчекување на историското потпишување

CivilMedia - 17.06.2018

Во исчекување на потпишувањето на историскиот Договор, во Псарадес, Преспа. Договорот ќе го потпишат Никола Димитров од македонска и Никос Коѕијас од грчка страна. ЦИВИЛ Медиа вчера испрати своја екипа која го „сними“ теренот во пресрет на големиот ...

Алексис Ципрас прв грчки премиер што ја посети Македонија

еМагазин - 17.06.2018

Алексис Ципрас е првиот грчки премиер што ја посети ПЈРМ, oбјави грчката новинска агенција АНА-МПА. Наводите на агенцијата се поместени во текстот посветен на церемонијата што следи на македонска страна по потпишувањето на договорот, јави ...

АНА-МПА: Алексис Ципрас прв грчки премиер што ја посети ПЈРМ

24Инфо - 17.06.2018

АНА-МПА: Алексис Ципрас прв грчки премиер што ја посети ПЈРМ Алексис Ципрас е првиот грчки премиер што ја посети ПЈРМ, oбјави грчката новинска агенција АНА-МПА. Наводите на агенцијата се поместени во текстот посветен на церемонијата што следи на ...

Договорот е потпишан, Македонија и Грција ставија крај на 27-годишниот спор

Локално - 17.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес ги ставија своите потписи на договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство, во присуство на премиерите Зоран ...

Низ иглени уши до Псарадес

CivilMedia - 17.06.2018

Денес е навистина тешко да се стаса до питорескното селце Псарадес на грчката страна од Мала Преспа, каде што за неколку минути министрите за надворешни работи на Грција и Македонија треба да го потпишат договорот што ќе го реши долгогодишниот спор ...

ВО ЖИВО: Грчката делегација тукушто пристигна на потпишувањето во Преспа

Либертас - 17.06.2018

Грчката делегација Федерика Могерини пристигна на потшишување на договорот за името. !тв со пренос и коментари за потшишвањето на договорот во Преспа: повеќе ...

Вашингтон пост“: Тромеѓето на Грција, Македонија и Албанија, симболично место за потпишување на договорот, насилни ...

Либертас - 17.06.2018

Грција и Македонија потпишаа договор кој ако биде ратификуван, ќе го реши деценискиот спор за името на Македонија, oбјави денеска „Вашингтон пост“. Весникот истакнува дека тромеѓето што ги дели Грција, Македонија и Албанија, селото Псарадес на ...

Заев и Ципрас со делегациите пристигнаа во Отешево

Вечер Прес - 17.06.2018

Делегацииите кои денеска присуствуваа на потпишувањето на договорот за името во Псарадес на грчка страна, пристигнаа во Отешево каде е планиран заеднички ручек. Присутни се премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, високата ...

Спречен инцидент од грчки националисти за време на потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција

Вечер Прес - 17.06.2018

Грчката полиција спречи националисти кои протестираат да ја попречат церемонијата на потпишување на Договорот за решавање на спорот со името. Полицијата ги растера демонстрантите со солзавец кои се обидуваа да упаднат во безбедносниот периметар и да ...

(Во живо од Грција): Потпишување на договорот за промена на името меѓу Македонија и Грција

Точка - 17.06.2018

Од Грција во живо го пренесуваме потпишувањето на договорот со Грција во Псарадес на грчката страна од Преспанското Езеро. По ова делегациите од двете земји ќе се упатат во Отешево на македонската страна, каде се предвидени билатерални разговори и ...

(Фото) Македонија стави потпис за Северна Македонија: Потпишан договорот

еМагазин - 17.06.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес, Грција ги ставија своите потписи на договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство, во присуство на ...

Солзавец на протестите во грчка Преспа

Локално - 17.06.2018

Додека македонската и грчката делегација го потпишуваа договорот меѓу Македонија и Грција, група насобрани демонстранти во рамките на најавениот протест за „одбрана на грчкиот карактер на Македонија“, се обидоа да го поминат полицискиот кордон и да ...

(Видео) Демонстрантите од „Одбрана на грчкиот карактер на Македонија“ се обидоа да стигнат во Псарадес

Sky - 17.06.2018

Демонстранти во рамките на најавениот протест за „Одбрана на грчкиот карактер на Македонија“, се обидоа да го поминат полицискиот кордон и да стигнат до селото Псарадес каде што се одржа церемонијата на потпишување на договорот меѓу Македонија и ...

(Видео) Демонстрантите од „Одбрана на грчкиот карактер на Македонија“ се обидоа да стигнат во Псарадес

Точка - 17.06.2018

Демонстранти во рамките на најавениот протест за „Одбрана на грчкиот карактер на Македонија“, се обидоа да го поминат полицискиот кордон и да стигнат до селото Псарадес. Во ова село денес се одржа церемонијата на потпишување на договорот меѓу ...

Грците се песна и аплауз дојдоа во Псарадес

Република - 17.06.2018

Грчката делегација пристигна со песна и со аплауз во Псарадес, каде што министрите на двете земји, Никола Димитров и Никос Коѕијас се очекува секој момент да го потпишат договорот за спорот за името.

По потпишувањето на договорот, делегациите се упатија кон Отешево

Бриф - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот во Псарадес, делегациите се упатија на заеднички ручек во Отешево на македонска страна од Преспанското Езеро. Македонската делегација е предводена од премиерот Зоран Заев, а грчката од премиерот Алексис Ципрас.

Се потпиша договорот меѓу Македонија и Грција

Sky - 17.06.2018

По обраќањето на двајцата премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас, во Псарадес се потпиша договорот за промена на името на Македонија. Со ова според двајцата лидери се стави крај на тридеценискиот спор меѓу двете држави.

Димитров и Коѕијас денеска во 9 и 40 во Псарадес ќе го потпишат конечниот договор за името, Заев и Ципрас со свои ...

Либертас - 17.06.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес во Грција ќе го потпишат конечниот договор за решавање на спорот за името и за стратегиско партнерство меѓу двете земји.

По потпишувањето на договорот, делегациите пристигнаа во Отешево

Тера - 17.06.2018

По потпишување на договорот на грчката страна од Преспанското езеро, двете делегации македонската и грчката се упатија во Отешево. Покрај премиерите и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција присутни се и високата претставничка за ...

Се потпиша договорот меѓу Македонија и Грција

МК News - 17.06.2018

По обраќањето на двајцата премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас, во Псарадес се потпиша договорот за промена на името на Македонија. Со ова според двајцата лидери се стави крај на тридеценискиот спор меѓу двете држави.

Димитров, Коѕијас и Нимиц ќе го потпишат договорот денеска во Преспа

Мета - 17.06.2018

Премиерот Зоран Заев, ја предводи делегацијата на Владата, на свечената цермонија на потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство, што денеска, ќе се одржи на македонската и на ...

ВО ЖИВО ОД ПРЕСПА: Средба и заеднички ручек на македонската и грчката делегација по потпишување на договорот

Либертас - 17.06.2018

Средба и заеднички ручек на македонската и грчката делегација по потпишување на ...

Се потпиша договорот меѓу Македонија и Грција

Точка - 17.06.2018

По обраќањето на двајцата премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас, во Псарадес се потпиша договорот за промена на името на Македонија. Со ова според двајцата лидери се стави крај на тридеценискиот спор меѓу двете држави.

Четири часа инциденти, повредени и солзавец на протестите во грчка Пресп

Либертас - 17.06.2018

Неколку лица се повредени, во инцидентите што речиси четири часа траеле во селото Писодери во близина на Псарадес за време на протестот за „одбрана на грчкиот карактер на Македонија“, јавуваат грчките медиуми.

(ВО ЖИВО) Во тек потпишувањето на договорот за името

Бриф - 17.06.2018

Во Псарадес на грчка страна од Преспанското Езеро во тек е потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција со кој ќе се стави крај на 25-годишниот спор за името. Договорот ќе го потпишат шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола ...

Средба на македонски и грчки пратеници во Преспа

Либертас - 17.06.2018

Македонските пратеници што присуствуваа на потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција, во Псарадес оствариле средба со нивни грчки колеги од владејачката СИРИЗА, јави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Таверните во Псарадес ги запоседнаа македонски и грчки новинар(к)и

CivilMedia - 17.06.2018

Возбудата во Псарадес, по наше Нивици, по потпишувањето на Договорот за решавање на името на Република Македонија уште трае. Бројни новинарски екипи ги запоседнаа неколкуте таверни што имаат интернет, додуша бавен.

Во тек е потпишувањето на предавничкиот договор (ФОТО)

Република - 17.06.2018

Во Псарадес на грчка страна од Преспанското Езеро во тек е потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција со кој ќе се стави крај на 25-годишниот спор за името. Договорот ќе го потпишат шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола ...

Неколку повредени демонстранти и полицајци на протестите во грчка Преспа

еМагазин - 17.06.2018

Неколку лица се повредени, во инцидентите што речиси четири часа траеле во селото Писодери во близина на Псарадес за време на протестот за „одбрана на грчкиот карактер на Македонија“, јавуваат грчките медиуми.

(ВИДЕО) Повредени демонстранти и полицајци во Преспа

Тера - 17.06.2018

Четворица демонстранти и 14 полицајци се повредени во протестите во Псарадес, грчкиот дел на Преспа каде што денеска беше потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на тридеценискиот спор за името.

Хан: Граѓаните на идната Северна Македонија заслужуваат европска иднина

Мета - 17.06.2018

„Ова е историски ден затоа што граѓаните на идната Северна Македонија заслужуваат европска иднина“, изјави еврокомесарот Јоханес Хан во Отешево, по потпишувањето на договорот помеѓу Македонија и Грција во Псарадес, на грчката страна од Преспанско ...

По потпишувањето на договорот, делегациите се упатија кон Отешево

Либертас - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот во Псарадес, делегациите се упатија на заеднички ручек во Отешево на македонска страна од Преспанското Езеро. Македонската делегација е предводена од премиерот Зоран Заев, а грчката од премиерот Алексис Ципрас.

Спречен инцидент од грчки националисти за време на потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција

Либертас - 17.06.2018

Грчката полиција спречи националисти кои протестираат да ја попречат церемонијата на потпишување на Договорот за решавање на спорот со името. Полицијата ги растера демонстрантите со солзавец кои се обидуваа да упаднат во безбедносниот периметар и да ...

Инциденти, повредени и солзавец на протестите во Псарадес

Вечер Прес - 17.06.2018

Неколку лица се повредени, во инцидентите што речиси четири часа траеле во селото Писодери во близина на Псарадес за време на протестот за „одбрана на грчкиот карактер на Македонија“, јавуваат грчките медиуми.

Преку шумата се обиделе да дојдат до шаторот кај Заев и Ципрас: Инцидентот во грчка Преспа траел цели 4 часа (видео)

Република - 17.06.2018

Неколку лица се повредени во инцидентите што речиси четири часа траеле во селото Писодери во близина на Псарадес за време на протестот за „одбрана на грчкиот карактер на Македонија”, јавуваат грчките медиуми.

Спречен инцидент од грчки националисти за време на потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција

Локално - 17.06.2018

Грчката полиција спречи националисти кои протестираат да ја попречат церемонијата на потпишување на Договорот за решавање на спорот со името. Полицијата ги растера демонстрантите со солзавец кои се обидуваа да упаднат во безбедносниот периметар и да ...

Ципрас: Атмосферата во Отешево добра, речиси како на свадбен прием

Sky - 17.06.2018

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас изјави дека атмосферата за време на работниот ручен во Отешево, на брегот на Преспанското езеро била многу добра, речиси како на свадбен прием. „Атмосферата беше многу добра, речиси како на свадбен прием“, рече Ципрас ...

АНА-МПА: Алексис Ципрас прв грчки премиер што ја посети ПЈРМ

МК News - 17.06.2018

Алексис Ципрас е првиот грчки премиер што ја посети ПЈРМ, oбјави грчката новинска агенција АНА-МПА. Наводите на агенцијата се поместени во текстот посветен на церемонијата што следи на македонска страна по потпишувањето на договорот, јави ...

Преку шумата се обиделе да дојдат до Заев и Ципрас

МК News - 17.06.2018

Неколку лица се повредени во инцидентите што речиси четири часа траеле во селото Писодери во близина на Псарадес за време на протестот за „одбрана на грчкиот карактер на Македонија”, јавуваат грчките медиуми.

Грчките националисти го блокираа Псарадес и се судрија со полицијата

CivilMedia - 17.06.2018

Во селото Писодери, на неколку километри од Псарадес, каде што се потпишуваше македонско-грчкиот договор, неколку илјади грчки националисти неколку часа го блокираа селото, а новинарските екипи, меѓу кои и на ЦИВИЛ Медиа , не можеа да излезат од ...

Заев и Ципрас со делегациите пристигнаа во Отешево

Локално - 17.06.2018

Делегацииите кои денеска присуствуваа на потпишувањето на договорот за името во Псарадес на грчка страна, пристигнаа во Отешево каде е планиран заеднички ручек. Присутни се премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, високата ...

Денеска потпишување на договорот меѓу Македонија и Грција

Тера - 17.06.2018

Владите на Република Македонија и на Република Грција денеска во Преспа ќе го потпишат договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство. Во 9:30 по македонско време, во селото Псарадес на грчка територија, во ...

По потпишувањето на договорот, билатерална средба и ручек во Отешево

Тера - 17.06.2018

По потпишувањето на договорот во Псарадес во Грција на брегот на Преспанското Езеро, како што неофицијално јавуваат медиумите по воден пат, со брод или глисер, македонската и грчката делегација ќе допатуваат во Отешево.

Ципрас за Отешево: Атмосферата беше многу добра, речиси како на свадбен прием

Фактор - 17.06.2018

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас изјави дека атмосферата за време на работниот ручен во Отешево, на брегот на Преспанското езеро била многу добра, речиси како на свадбен прием. „Атмосферата беше многу добра, речиси како на свадбен прием“- изјави ...

АНА-МПА: Алексис Ципрас прв грчки премиер што ја посети ПЈРМ

Локално - 17.06.2018

Алексис Ципрас е првиот грчки премиер што ја посети ПЈРМ, oбјави грчката новинска агенција АНА-МПА. Наводите на агенцијата се поместени во текстот посветен на церемонијата што следи на македонска страна по потпишувањето на договорот, јави ...

Како излеговме од Македонија, а се вративме во Северна Македонија

CivilMedia - 17.06.2018

пишува: Тука ќе направиме балкански Вудсток. Така ми вели мојот колега Николас Зирганос од весникот „Ефимерида тон синтактон“ од Атина, додека седиме во една од неколкуте таверни во малото село Псарадис, ден пред да се потпише, според многумина, ...

Македонија и Грција денеска ќе стават потпис на договорот

Sky - 17.06.2018

Денеска ќе биде потпишан договорот со Грција во Псарадес на грчката страна од Преспанското Езеро, по што делегациите од двете земји ќе се упатат во Отешево на македонската страна, каде се предвидени билатерални разговори и свечен ручек, соопшти ...

Употребен солзавец против демонстрантите во грчка Преспа

Н.Македонија - 17.06.2018

Грчката полиција употреби солзавец за да ги спречи демонстрантите кои се обидоа да го пробијат полицискиот кордон во време додека македонската и грчката делегација го потпишуваа договорот меѓу Македонија и Грција.

АНА-МПА: Ципрас прв грчки премиер што ја посети ПЈРМ

Н.Македонија - 17.06.2018

Алексис Ципрас е првиот грчки премиер што ја посети ПЈРМ, oбјави грчката новинска агенција АНА-МПА. Наводите на агенцијата се поместени во текстот посветен на церемонијата што следи на македонска страна по потпишувањето на договорот.

Македонски и грчки пратеници се сретнаа во Преспа

Н.Македонија - 17.06.2018

Македонските пратеници што присуствуваа на потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција, во Псарадес оствариле средба со нивни грчки колеги од владејачката СИРИЗА, јави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Отворено Студио во 19 часот – потпишувањето на договорот со Грција во фокусот

1tv - 17.06.2018

Отвореното Студио продолжува во 19 часот. Псарадес последната станица за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција. Анализи, аргументи, вокс попули – се со една цел, да ги информираме граѓаните.

Заев и Ципрас со делегациите пристигнаа во Отешево (Видео)

1tv - 17.06.2018

Делегацииите кои денеска присуствуваа на потпишувањето на договорот за името во Псарадес на грчка страна, пристигнаа во Отешево каде е планиран заеднички ручек. Присутни се премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, високата ...

Солзавец и повредени демонстранти и полицајци во Преспа (Фото + видео)

1tv - 17.06.2018

Четворица демонстранти и 14 полицајци се повредени во протестите во Псарадес, грчкиот дел на Преспа, каде што денеска беше потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција за решавање на тридеценискиот спор за името. Една жена е тешко повредена.

Македонија и Грција го потпишаа Договорот за решавање на спорот со името(видео)

Денар - 17.06.2018

Шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас денеска во Псарадес ги ставија своите потписи на договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство, во присуство на премиерите Зоран ...

Грчката делегација со песна пристигна на потпишувањето на договорот

1tv - 17.06.2018

Грчката делегација пристигна со песна и со аплауз во Псарадес, каде што министрите на двете земји, Никола Димитров и Никос Коѕијас се очекува секој момент да го потпишат договорот за конечно решавање на спорот за името.

Репортажа на 1ТВ од потпишувањето на договорот за името во Псарадес (Видео + галерија)

1tv - 17.06.2018

Десетина викендици и една таверна – ова е малото место Псарадес во Грчка Преспа кое влезе во историјата со потпишувањето на договорот за името меѓу Македонија и Грција. Оценката е дека потпишувањето било непретенциозно, но полно со симболика.

Официјално потпишан Договорот кој става крај на 25 годишниот спор за името (Фото + видео)

1tv - 17.06.2018

Во Псарадес на грчка страна од Преспанското Езеро со овации и огромен аплауз се потпиша договорот меѓу Македонија и Грција со кој се става крај на 25-годишниот спор за името. Договорот го потпишаа шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, ...

АНА-МПА: Алексис Ципрас прв грчки премиер што ја посети ПЈРМ

1tv - 17.06.2018

Алексис Ципрас е првиот грчки премиер што ја посети ПЈРМ, oбјави грчката новинска агенција АНА-МПА. Наводите на агенцијата се поместени во текстот посветен на церемонијата што следи на македонска страна по потпишувањето на договорот.

Заев и Димитров тргнаа кон грчката страна на Преспа за потпишување на договорот со Грција

Сакам да кажам - 16.06.2018

Делегацијата на Владата на Република Македонија предводена од премиерот Зоран Заев со глисер се упати кон грчкиот дел во Преспа, каде утрово на свечената цермонија ќе се потпише конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за ...

Преспа будна го чека историскиот ручек во „Преспав“

Сакам да кажам - 16.06.2018

Преспа се вика, но не може да го преспие Денот Д. Тука и хумористичната серија „Преспав“ се снимаше, но ова не се преспива. Со денови сме во исчекување што ќе биде, велат жители на преспанските села од македонска страна пред потпишувањето на ...

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе биде потпишан во Псарадес и Отешево

Канал5 - 16.06.2018

Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство меѓу владите на Република Македонија и на Република Грција ќе биде потпишан утре. Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско ...

Договорот за името ќе се потпише во Псарадес, средба во Отешево

Фокус - 16.06.2018

Од Владата денеска соопштија дека министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во Псарадес во Грција ќе го потпишат конечниот договор за решавање на спорот за името и за стратегиско партнерство меѓу ...

Историја во Псарадес: Потпишан договорот за името

Deutsche Welle - 16.06.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Псарадес го потпишаа договорот за решавање на спорот за името. „Горди сме на овој наш договор.

Отешево „оживеа“ во пресрет на церемонијата за името

Независен - 16.06.2018

Мошне раздвижено е овие два дена во Отешево, на македонскиот дел од Преспа, каде што утре околу пладне ќе продолжи церемонијата околу потпишувањето на договорот за името. Премиерите на Македонија и на Грција, според информациите, утре ќе пристигнат ...

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе биде потпишан во Псарадес и Отешево

Сител - 16.06.2018

Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство меѓу владите на Република Македонија и на Република Грција ќе биде потпишан утре во Псарадес на грчка страна од Преспанското Езеро, по што официјалната средба на ...

Договорот за името ќе се потпише во Псарадес, а ручекот ќе биде во Отешево

Слободен Печат - 16.06.2018

Владите на Република Македонија информира дека со Република Грција утре ќе го потпишат договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ја предводи ...

Димитров и Коѕијас ќе го потпишат договорот - потоа следи свечен ручек

Press24 - 16.06.2018

Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство меѓу владите на Република Македонија и на Република Грција ќе биде потпишан утре во Псарадес на грчка страна од Преспанското Езеро, по што официјалната средба на ...

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе биде потпишан во Псарадес и Отешево

Стандард - 16.06.2018

Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство меѓу владите на Република Македонија и на Република Грција ќе биде потпишан утре во Псарадес на грчка страна од Преспанското Езеро, по што официјалната средба на ...

Договорот за името ќе се потпише во Псарадес, средба во Отешево

Р.С.Европа - 16.06.2018

Од Владата денеска соопштија дека министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во Псарадес во Грција ќе го потпишат конечниот договор за решавање на спорот за името и за стратегиско партнерство меѓу ...

Договорот со Грција ќе се потпишува во Псарадес, ручек во Отешево

А1 On - 16.06.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ја предводи делегацијата на Владата на Република Македонија, на свечената цермонија на потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско ...

Македонија и Грција денеска ќе стават потпис на договорот

Макфакс - 16.06.2018

Денеска ќе биде потпишан договорот со Грција во Псарадес на грчката страна од Преспанското Езеро, по што делегациите од двете земји ќе се упатат во Отешево на македонската страна, каде се предвидени билатерални разговори и свечен ручек, соопшти ...

Официјално: Договорот за името ќе се потпише во Псаридис во присуство на Нимиц, Могерини Хан и Ди Карло

+инфо - 16.06.2018

За време на целата церемонија, и во Република Грција и во Република Македонија, ќе присутсвуваат Потсекретарката за политички прашања на Обединетите нации Розмари Ди Карло, Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ...

Димитров, Коѕијас и Нимиц ќе го потпишат Договорот во Псарадес и Отешево

Курир - 16.06.2018

Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство меѓу владите на Република Македонија и на Република Грција ќе биде потпишан утре во Псарадес на грчка страна од Преспанското Езеро, по што официјалната средба на ...

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе биде потпишан во Псарадес и Отешево

Либертас - 16.06.2018

Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство меѓу владите на Република Македонија и на Република Грција ќе биде потпишан утре во Псарадес на грчка страна од Преспанското Езеро, по што официјалната средба на ...

Владата го откри местото каде ќе се стави потпис на договорот за името

Фактор - 16.06.2018

Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство меѓу владите на Република Македонија и на Република Грција ќе биде потпишан утре во Псарадес на грчка страна од Преспанското Езеро, по што официјалната средба на ...

Во Псарадес на грчката страна ќе се запечати велепредавството на двоецот Заев – Димитров

Република - 16.06.2018

Договорот со Грција ќе биде потпишан утре во Псарадес на грчката страна од Преспанското Езеро, по што делегациите од двете земји ќе се упатат во Отешево на македонската страна, каде се предвидени билатерални разговори и свечен ручек, соопшти Владата.

Договорот за името ќе се потпише во Псаридис во присуство на Нимиц, Могерини, Хан

МК News - 16.06.2018

Во Псаридис утре Владите на Република Македонија и на Република Грција ќе го потпишат договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство, соопшти владината прес- служба.

Договорот ќе го потпишат во Псарадес, а свечен ручек во Отешево

Тера - 16.06.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, ја предводи делегацијата на Владата на Република Македонија, на свечената цермонија на потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско ...

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе биде потпишан во Псарадес и Отешево

Локално - 16.06.2018

Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство меѓу владите на Република Македонија и на Република Грција ќе биде потпишан утре во Псарадес на грчка страна од Преспанското Езеро, по што официјалната средба на ...

(Фото) Отешево се подготвува за утрешниот историски ден – Заев и Ципрас доаѓаат во Преспа

Sky - 16.06.2018

Некогаш една од најатриктивните туристички дестинации во поранешна Југославија, а денес прекрасно место каде што убавините на природата потсеќаат на некогашните убави времиња во Отешево. Туристичката населба Отешево, лоцирана на 16 километри од ...

Договорот за името ќе се потпише во Псарадес, ручак во Отешево

24Инфо - 16.06.2018

Договорот за името ќе се потпише во Псарадес, ручак во Отешево Од Владата денеска соопштија дека министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас утре во Псарадес во Грција ќе го потпишат конечниот договор за ...

Димитров, Коѕијас и Нимиц ќе го потпишат Договорот во Псарадес и Отешево

Пулс24 - 16.06.2018

Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство меѓу владите на Република Македонија и на Република Грција ќе биде потпишан утре во Псарадес на грчка страна од Преспанското Езеро, по што официјалната средба на ...

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе биде потпишан во Псарадес и Отешево

Н.Македонија - 16.06.2018

Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство меѓу владите на Република Македонија и на Република Грција ќе биде потпишан утре во Псарадес на грчка страна од Преспанското Езеро, по што официјалната средба на ...

Договорот меѓу Македонија и Грција ќе биде потпишан во Псарадес, ручек во Отешево

1tv - 16.06.2018

Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство меѓу владите на Република Македонија и на Република Грција ќе биде потпишан утре во Псарадес на грчка страна од Преспанското Езеро, по што официјалната средба на ...

Нимиц, Хан, Ди Карло и Могерини ќе присуствуваат на потпишувањето на Договорот за името во Псарадес

AKO - 16.06.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, ја предводи делегацијата на Владата на Република Македонија, на свечената цермонија на потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско ...