TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Разрешениот владика одбива да ги даде клучевите од касата

Утрински - 13.07.2002

Комисијата на МПЦ оневозможена да изврши ревизија ВЕЛЕС - Неодамна разрешениот владика Јован одбива да ги даде клучевите од втората каса која се наоѓа во Велешко-повардарската епархија. Тоа ја блокира работата на тричлената комисија која Архиепископскиот управен одбор на МПЦ ја задолжи да направи ...

Македонците се поголеми маченици од Јован

Дневник - 13.07.2002

Уводник - Бранко Ѓорѓевски Не се сомневам дека владиката Јован ќе ги издржи едномесечните "маки" на кои е изложен во неготинскиот манастир "Свети Ѓорѓија". Во тоа дека стоички, како најголемите христијански маченици во верата ќе го издржи испосништвото во реновираниот манастир, студот на голиот ...

Владиката Јован ја блокира финансовата комисија

А1 - 11.07.2002

За да може да продолжи работата на комисијата за ревизијата на финансовото работење на повардарската епархија и е потребна помош од Републичкото јавно обвинителство, како и судски налог за насилно отворање на пронајдена втора каса во зградата на епархијата во Велес.

СПЦ ќе го унапреди Јован во "архиепископ на автономна црква"!?

Дневник - 11.07.2002

ВЛАДИЦИТЕ ОД СРБИЈА ЌЕ ѓ СУДАТ НА МПЦ Ако не се покаат тие што го казнија Јован, ние ќе го активираме нашиот црковен суд - се закани вчера врањскиот епископ Пахомие Српската православна црква размислува да го унапреди владиката Јован во "архиепископ на автономна црква во Македонија", а против ...

Недостигаат 141 илјада денари од неготинската црква

А1 - 10.07.2002

Денеска Синодот донесе одлука за разрешување на протаереј Славчо Ристовски од старешина на неготинскиот манастир и црква. За протаереј е наименуван Киро Ристов кој порано беше на оваа должност. При денешното примопредавање е констатирано дека од касата на неготинската црква недостигаат 141 илјада ...

Јован со поддршка од СПЦ тргна во контраофанзива во Велес

Дневник - 10.07.2002

ВЕЛЕШКАТА ЕПАРХИЈА ПОВТОРНО СЕ БРАНУВА Владиката Јован вчера ги повика своите верници да протестираат пред црквата "Света Богородица", каде што беше закажана седница на Епархискиот управен одбор Српскиот патријарх Павле вчера ги повика сите форуми и институции што се занимаваат со верски и човечки ...

Српскиот патријарх Павле ги повикува сите цркви да го заштитат Јован

Вест - 10.07.2002

НОВИ УДАРИ ВРЗ СИНОДОТ НА МПЦ Српскиот поглавар на сите други македонски владици "кои биле во раскол" им порачува "да е вратат на светото и спасоносното единство на црквата". Инспираторите и организаторите на насилното тргање на законитиот архиереј Јован од неговата резиденција ги повикуваме да се ...

Владиката Јован ја користел црквата за приватни зделки

Утрински - 10.07.2002

Архиепископскиот управен одбор обелодени финансиски малверзации на доскорешниот велешки митрополит ВЕРЧЕ ГЕОРГИЕВСКА На завчерашниот Архиепископски управен одбор, на која се разгледувало финансиското работење на секоја од епархиите на МПЦ одделно, членовите посветиле прилично време на материјалното ...

Јован наместо да се покае, протестира во Велес

А1 - 09.07.2002

Попови, верници и полиција. Вака и денеска беше во Велес. Владиката Јован наместо да се моли за покајание, дојде во црквата „Света Богородица“ за да протестира, велејќи дека не ја признава одлуката на Синодот на МПЦ за негово разрешување. „Доаѓам во функција на митрополит велешки и повардарски.

Велес го отпиша, Неготино не го запишува

Дневник - 09.07.2002

ВЕРНИЦИТЕ против владиката ЈОВАН За синоќа, неготинци најавија мирен протест пред манастирот "Свети Ѓорѓи", за да му укажат на владиката Јован дека е непожелен Жителите на Неготино нема да дозволат разрешениот велешки владика Јован да престојува во манастирот "Свети велимаченик Ѓорѓи", кој Светиот ...

Јован добил поддршка и од владиката Наум

А1 - 08.07.2002

Владиката Јован во изјавата за „Дневник“ тврди дека по протерувањето од Велес му се јавиле српски и грчки владици, а од македонските - владиката Наум. „Ми се јавија десет српски владици и речиси сите грчки. Со подршка ми се јави и владиката Наум, кој ми рече дека гласал против моето разрешување.

Протест против владиката Јован во Неготино

А1 - 08.07.2002

Вечерва изреволтираните жители на Неготино одржуваат мировен протест, поради вчерашното служење на првата литургија на владиката Јован во манастирот „Св. Великомаченик Ѓорѓија“. Што уследи по неговото разрешување - владика на велешко-повардарската епархија.

Средба меѓу владиците Агатангел и Јован

А1 - 08.07.2002

А1 дознава дека во зградата на велешката епархија се одржала куса средба меѓу владиците Агатангел и Јован, каде владиката Јован дошол по личните работи. На средбата која трела 30 минути не е познато за што станало збор. Според извори на брегалничката епархија, владиката Агатангел утрово заминал во ...

Постапката со Јован значи крај на дијалогот меѓу МПЦ и СПЦ

Утрински - 08.07.2002

Владиката Иринеј ?Интервенцијата на полицијата во Велес за отстранување на владиката Јован е крајно дивјаштво и обид црковните проблеми и прашања, кои ние ги решаваме во братска атмосфера, да се решаваат на чуден начин. Лично очекував дека како што постапи владиката Јован така ќе постапат и ...

СПЦ очекувала по стапките на Јован да тргнат Тимотеј, Наум и Петар

Вест - 08.07.2002

НИШКИОТ ВЛАДИКА ИРИНЕЈ, РАЗОЧАРАН ОД РАЗРЕШУВАЊЕТО НА ВЕЛЕШКИОТ ВЛАДИКА, НАЈАВИ КРАЈ НА ПРЕГОВОРИТЕ СО МПЦ Одлуката на Синодот на Македонската православна црква за разрешување на митрополитот велешко-повардарски Јован, значи крај на преговорите меѓу Српската православна црква со "канонски ...

"Во политичка црква нема да се вратам"

Вест - 08.07.2002

ВЛАДИКАТА ЈОВАН ЗА А1 Митрополитот Јован смета дека Синодот нема право да носи одлука за владика кој не припаѓа на МПЦ и дека одлуката за негово разрешување нема канонска основа. "Тоа е политичка одлука која не се повикува на никаков канон.

Грчки и српски владициќе го "спасуваат" Јован од МПЦ

Дневник - 08.07.2002

СВЕТИОТ СИНОД ГО РАЗРЕШИ АРХИЈЕРЕЈОТ НА ПОВАРДАРСКАТА ЕПАРХИЈА Владиката Наум ми рече дека разговарал со митрополитот Амфилохиј, кој му рекол: "Како можеа вчера владиците Тимотеј и Агатангел да служат литургија, кога со пиштоли излегоа против својот брат"- раскажува владиката Јован Десет српски и ...

Вратете му јачетката на Јован

Дневник - 08.07.2002

Коментар - Катерина Блажевска Владиката Јован замина од Велес. По него остана да "тагува" само скапиот џип, во кој наскоро ќе заседне некој друг владика. Митрополитот што влезе во канонско единство со СПЦ не успеа да влезе во единство со самиот себе. Со верниците најмалку.

Владиката Јован не сакал"да си игра црква" во Македонија

Дневник - 08.07.2002

"ДНЕВНИК" ОТКРИВА ДЕТАЛИ ЗА РАСКОЛОТ ВО МПЦ (4) Богослужбите во епархијата редовно биле скратувани, бидејќи владиката Јован сакал да ја следи преку сателитска програма литургијата на грчките владици Грчкиот постдипломец и докторант, велешкиот владика Јован, бил еден од најглавните пропагандисти на ...

Велешани бараат казна за Јован

Вест - 08.07.2002

ВО ВЧЕРАШНАТА ЛИТУРГИЈА ВО "СВЕТИ ПАНТЕЛЕЈМОН" ВО ВЕЛЕС СПОМНАТА МПЦ И ПОГЛАВАРОТ Г.Г. СТЕФАН Граѓаните на Велес по завчерашното разрешување на владиката Јован коментираат дека МПЦ не смееше да дозволи да си замине без казна, а едногласни се дека Синодот не смее да помисли ако владиката Јован по 30 ...

Се врати мирот меѓу велешките верници

Утрински - 08.07.2002

По разрешувањет?на митрополитот Јова? Си замина оној шт?сееш?неми? истакнуваа?велешкит?верниц? ВЕЛЕ?- "Одново силн?светна де? Недела, 8 јули 2002 лето Господ? Се врат?миро??спокојството во срцата ?душите на сите православн?верниц?од Веле??од Повардарскат?епархија.

Владиката Јован ја остави празна епархиската каса

Утрински - 08.07.2002

Едногласна одлука на Светиот архијерејски синод во врска со "случајот митрополит Јован" Владиката Јован, кого Синодот на Македонската православна црква го разреши од надлежен архијереј на Велешко-повардарската епархија, се наоѓа во манастирот „Свети великомаченик Ѓорѓи", а не во Грција, како што ...