TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски: СДСМ прави сѐ за да ја суспендира дијаспората, само затоа што не гласа за нив

МКД - 11.10.2015

Она што по секоја цена сакаат да го направат е дијаспората да биде суспендирана. Зошто е тоа така, затоа што дијаспората во најголем процент гласа за нас, за ВМРО-ДПМНЕ, рече премиерот Никола Груевски при гостувањето во дневникот на Сител.

Здружението на Македонците од Данска бара да остане гласањето на дијаспората

Канал5 - 11.10.2015

Македонските иселеници од Данска ги сметаат за нелогични полемиките и барања за тоа дали македонската дијаспора треба или не треба да гласа на следните парламентарни избори во Република Македонија.

Партиите на нова рунда преговори

Сител - 11.10.2015

Ќе остане ли дијаспората без свои претставници во македонскиот парламент? СДСМ под притисок на јавноста манипулира со ова прашање и на преговорите за изборниот законик се залага за нереални решенија кои во јавноста би ги продале од аспект дека ...

Македонско братство Кливленд: Никој нема право да си поигрува со правото на глас на дијаспората

Канал5 - 11.10.2015

Македонската заедница од Кливленд - „Македонско братство Кливленд” преку писмо до претседателот на држвата Ѓорѓе Иванов, изразува загриженост за ставовите на одредени политички субјекти кои се однесуваат на ограничување на правото на учество во ...

Здружението на Македонците од Данска бара да остане гласањето на дијаспората

Сител - 11.10.2015

Македонските иселеници од Данска ги сметаат за нелогични полемиките и барања за тоа дали македонската дијаспора треба или не треба да гласа на следните парламентарни избори во Република Македонија.

СДСМ прави се' за да ја суспендира дијаспората, само затоа што не гласа за нив

Сител - 11.10.2015

Она што по секоја цена сакаат да го направат е дијаспората да биде суспендирана. Зошто е тоа така, затоа што дијаспората во најголем процент гласа за нас, за ВМРО-ДПМНЕ, рече премиерот Никола Груевски при гостувањето во Дневникот на СИТЕЛ.

ИНТЕРВЈУ МЕТО КОЛОСКИ: Пратениците од дијаспората не покажаа ништо, но изборниот модел може да се реформира!

Фактор - 11.10.2015

Поважно е да се испијат по три кафиња отколку амбсадорите да бидат во контакт со исeлениците. Претседателот на ОМД ги поттикнува македонските лидери да излезат од прегратките на странските медијатори во реализацијата на договорите за иднината на ...

Продолжуваат преговорите за изборна регулатива

Канал5 - 11.10.2015

Но, извори од работните групи брифираат дека тешко оди усогласувањето на ставовите околу гласањето на дијаспората. Информациите говорат дека СДСМ опстојува на своето барање да биде поставен цензус за гласањето на македонските државјани во странство ...

ГРУЕВСКИ: Избори мора да има, дијаспората треба да гласа

Телеграф - 11.10.2015

Она што по секоја цена сакаат да го направат е дијаспората да биде суспендирана затоа што таа во најголем процент гласа за ВМРО-ДПМНЕ. Да имаше СДСМ победа во дијаспората, тогаш тоа немаше да биде предмет на расправа, истакна премиерот во интервју ...

Дијаспората од Швајцарија бара да се најде најдобриот модалитет за нивно гласање

Вечер - 11.10.2015

Македонската заедница од Локарно, Швајцарија реагира на актуелните случувања околу гласањето на дијаспората и укажуваат дека нивни интерес и интерес на Македонија е правото на гласање. - Бараме од сите учесници во преговорите за начинот на гласање ...

Груевски: СДСМ сака да ја суспендира дијаспората, само затоа што не гласа за нив

Нетпрес - 11.10.2015

Она што по секоја цена сакаат да го направат е дијаспората да биде суспендирана. Зошто е тоа така, затоа што дијаспората во најголем процент гласа за нас, за ВМРО-ДПМНЕ, рече премиерот Никола Груевски при гостувањето во Дневникот на СИТЕЛ.

Македонско братство: Никој нема право да си поигрува со правото на глас

Вечер - 11.10.2015

Македонската заедница од Кливленд - „Македонско братство Кливленд" преку писмо до претседателот на држвата Ѓорѓе Иванов, изразува загриженост за ставовите на одредени политички субјекти кои се однесуваат на ограничување на правото на учество во ...

Македонската заедница од Австрија бара да не се укине правото на глас

Вечер - 11.10.2015

Македонската културна заедница „Св. Наум Охридски" од Виена изразува незадоволство и загриженост во врска со укинувањето на правото на претставник од дијаспората и бара од претседателот на државата да не го потпише указот.

СДСМ измислува услови за дијапората да остане без свои претставници

Fox.mk - 11.10.2015

СДСМ под притисок на јавноста манипулира со дијаспората и на преговорите за изборниот законик се залага за нереални решенија кои во јавноста би ги продале од аспект дека дијаспората ќе го зачува својот глас, но во суштина и спроведено на дело, тоа ...

Македонско братство Кливленд: Никој нема право да си поигрува со правото на глас на дијаспората

Репортер - 11.10.2015

Македонската заедница од Кливленд – „Македонско братство Кливленд” преку писмо до претседателот на држвата Ѓорѓе Иванов, изразува загриженост за ставовите на одредени политички субјекти кои се однесуваат на ограничување на правото на учество во ...

Груевски: СДСМ сака да ја суспендира дијаспората зашто не гласаат за нив

Press24 - 11.10.2015

Она што по секоја цена сакаат да го направат е дијаспората да биде суспендирана. Зошто е тоа така, затоа што дијаспората во најголем процент гласа за нас, за ВМРО-ДПМНЕ, рече премиерот Никола Груевски при гостувањето во Дневникот на СИТЕЛ.

СДСМ измислува услови за дијапората да остане без свои претставници

Курир - 11.10.2015

СДСМ под притисок на јавноста манипулира со дијаспората и на преговорите за изборниот законик се залага за нереални решенија кои во јавноста би ги продале од аспект дека дијаспората ќе го зачува својот глас, но во суштина и спроведено на дело, тоа ...

Здружението на Македонците од Данска бара да остане гласањето на дијаспората

Репортер - 11.10.2015

Македонските иселеници од Данска ги сметаат за нелогични полемиките и барања за тоа дали македонската дијаспора треба или не треба да гласа на следните парламентарни избори во Република Македонија.

Македонците од Кливленд бараат Иванов да се заземе за дијаспората

Република - 11.10.2015

Македонската заедница од Кливленд „Македонско братство Кливленд“ сака да ја изрази загриженоста за ставовите на поедини политички субјекти кои се однесуваат на ограничување на нашето право да учествуваме во секој нареден изборен процес и да избереме ...

СДСМ прави се за да ја суспендира дијаспората, само затоа што не гласа за нив

Вечер - 11.10.2015

Она што по секоја цена сакаат да го направат е дијаспората да биде суспендирана. Зошто е тоа така, затоа што дијаспората во најголем процент гласа за нас, за ВМРО-ДПМНЕ, рече премиерот Никола Груевски при гостувањето во Дневникот на СИТЕЛ.

СДСМ измислува услови за дијапората да остане без свои претставници

Денешен - 11.10.2015

СДСМ под притисок на јавноста манипулира со дијаспората и на преговорите за изборниот законик се залага за нереални решенија кои во јавноста би ги продале од аспект дека дијаспората ќе го зачува својот глас, но во суштина и спроведено на дело, тоа ...

“Голема грешка со непроценливи последици ќе се направи доколку македонската дијаспора го изгуби правото на свој ...

Курир - 11.10.2015

Ниту денеска на државниот празник 11 Октомври не стивнуваат реакциите на македонците од дијаспората за ускратувањето на нивното право да имаат претставник во Собранието на Република Македонија.

Македонците од Кливленд бараат од Иванов да застане во одбрана на дијаспората

Курир - 11.10.2015

Македонската заедница од Кливленд - “МАКЕДОНСКО БРАТСТВО КЛИВЛЕНД” сака да ја изрази загриженоста за ставовите на одредени политички субјекти кои се однесуваат на ограничување на нашето право да учествуваме во секој нареден изборен процес и да ...

Груевски: Убеден сум дека на следниве избори ќе имаме силна и убедлива поддршка од граѓаните

Република - 11.10.2015

Во поглед на преговорите од Пржино и прашањето за гласање на дијаспората, Груевски истакна: -За да ја остварат својата цел и да избегаат од следните избори поставуваат постојано нови барања во преговорите.

Груевски: Нема бегање од избори, СДСМ ќе мора да се соочи со граѓаните

Република - 11.10.2015

Осврнувајќи се на преговорите од Пржино, Премиерот Груевски порача дека на избори ќе се оди и нема отстапување од тоа. -Нема бегање од избори. СДСМ ќе мора да се соочи со народот. Тие сакаат да избегаат од следните избори и поради тоа поставуваат ...

Груевски: СДСМ прави се да ја суспендира дијаспората само затоа што не гласа за нив

Република - 11.10.2015

Актуелното прашање за тоа дали дијаспората ќе има право на глас на следните избори, Премиерот Груевски го прокоментира како заложување на СДСМ за суспензија на дијаспората. -СДСМ прави се за да ја суспендира дијаспората, само затоа што не гласа за ...

Груевски: СДСМ прави се' за да ја суспендира дијаспората, само затоа што не гласа за нив

Курир - 11.10.2015

Она што по секоја цена сакаат да го направат е дијаспората да биде суспендирана. Зошто е тоа така, затоа што дијаспората во најголем процент гласа за нас, за ВМРО-ДПМНЕ, рече премиерот Никола Груевски при гостувањето во Дневникот на СИТЕЛ.

Голема грешка ќе се направи доколку македонската дијаспора го изгуби правото на глас

Пулс24 - 11.10.2015

Ниту денеска на државниот празник 11 Октомври не стивнуваат реакциите на македонците од дијаспората за ускратувањето на нивното право да имаат претставник во Собранието на Република Македонија.

Груевски: СДСМ прави се за да ја суспендира дијаспората, само затоа што не гласа за нив

Пулс24 - 11.10.2015

Она што по секоја цена сакаат да го направат е дијаспората да биде суспендирана. Зошто е тоа така, затоа што дијаспората во најголем процент гласа за нас, за ВМРО-ДПМНЕ, рече премиерот Никола Груевски при гостувањето во Дневникот на Сител.

Македонско братство Кливленд: Никој нема право да си поигрува со правото на глас на дијаспората

Lider - 11.10.2015

Македонската заедница од Кливленд – „Македонско братство Кливленд” преку писмо до претседателот на држвата Ѓорѓе Иванов, изразува загриженост за ставовите на одредени политички субјекти кои се однесуваат на ограничување на правото на учество во ...

СДСМ измислува начини за дијаспората да остане без претставници

Пулс24 - 11.10.2015

СДСМ под притисок на јавноста манипулира со дијаспората и на преговорите за изборниот законик се залага за нереални решенија кои во јавноста би ги продале од аспект дека дијаспората ќе го зачува својот глас, но во суштина и спроведено на дело, тоа ...

Здружението на Македонците од Данска бара да остане гласањето на дијаспората

Lider - 11.10.2015

Македонските иселеници од Данска ги сметаат за нелогични полемиките и барања за тоа дали македонската дијаспора треба или не треба да гласа на следните парламентарни избори во Република Македонија.

Премиерот Груевски : На следниве избори ќе имаме силна и убедлива поддршка од граѓаните

Lider - 11.10.2015

Во поглед на преговорите од Пржино и прашањето за гласање на дијаспората,во вестите на Сител Груевски истакна: -За да ја остварат својата цел и да избегаат од следните избори поставуваат постојано нови барања во преговорите.

Партиите се блиску до договор за изборниот законик

Телма - 10.10.2015

На претстојните избори, иселениците од целата дијаспора веројатно ќе гласаат за кандидатски листи со тројца пратеници од една изборна единица. Ова е едно од можните решенија, што изгледа прифатливо за сите страни: го почитува барањето на ВМРО ДПМНЕ ...

Заев: СДСМ не е против гласањето на дијаспората, се бориме за уставна еднаквост

Нова ТВ - 10.10.2015

-Се бориме е уставната еднаквост на гласот. Нашиот предлог е да има цензус и да се бира пратеник со исто онолку гласови колку што се бира во Македонија, истакна денеска лидерот на опозицијата Зоран Заев на новинарско прашање за неговиот став околу ...

Тодоров: Проблем во преговорите барањето на СДСМ за гласањето на дијаспората

Утрински - 10.10.2015

Основен проблем на работните групи за договорот од Пржино е инсистирањето на СДСМ дијаспората да нема свој пратеник во Македонија, информира Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ, како што рече, има залажувачки став кон дијаспората дека не се против ...

Заев: СДСМ не е против гласовите на дијаспората

Утрински - 10.10.2015

Не постои никаде став на СДСМ дијаспората да не гласа. Дијаспората треба и мора да гласа. Начинот на кој се бориме е уставната еднаквост на гласот, изјави денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања при денешната ...

Заев: СДСМ не е против гласовите на дијаспората

Алсат-М - 10.10.2015

Не постои никаде став на СДСМ дијаспората да не гласа. Дијаспората треба и мора да гласа. Начинот на кој се бориме е уставната еднаквост на гласот, изјави денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања при денешната ...

Тодоров: Проблем во преговорите барањето на СДСМ за гласањето на дијаспората

Р.С.Европа - 10.10.2015

Никола Тодоров од ВМ;РО ДПМНЕ изјави дека основен проблем на работните групи за договорот од Пржино е инсистирањето на СДСМ дијаспората да нема свој пратеник во Македонија СДСМ, како што рече, има залажувачки став кон дијаспората дека не се против ...

Заев: СДСМ не е против гласовите на дијаспората

Р.С.Европа - 10.10.2015

Не постои никаде став на СДСМ дијаспората да не гласа. Дијаспората треба и мора да гласа. Начинот на кој се бориме е уставната еднаквост на гласот, изјави денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања при денешната ...

Заев: Утре Ванхојт ќе ни го презентира конечното решение за изборните правила, во вторник измените во Собрание

МКД - 10.10.2015

По вчерашните преговори на претставниците на меѓународната заедница, предводени од Питер Ванхојт со сите политички партии, утре на работната група треба да и се презентира конечното решение на законскиот текст, изјави денеска Зоран Заев, ...

Заев: СДСМ не е против гласовите на дијаспората

Фокус - 10.10.2015

Не постои никаде став на СДСМ дијаспората да не гласа. Дијаспората треба и мора да гласа. Начинот на кој се бориме е… Не постои никаде став на СДСМ дијаспората да не гласа. Дијаспората треба и мора да гласа.

Дијаспората бара: Иванов да не го потпише указот за укинување на правото на глас

МК News - 10.10.2015

Опозициската СДСМ во текот на преговорите со своите позиции за изборниот законик за изборите во април 2016, одлучи да ги остави без свој претставник во Собранието македонците од дијаспората.

Заев: СДСМ не е против гласањето на дијаспората, се бориме за уставна еднаквост (ВИДЕО)

+инфо - 10.10.2015

Се бориме е уставната еднаквост на гласот. Нашиот предлог е да има цензус и да се бира пратеник со исто онолку гласови колку што се бира во Македонија, истакна денеска лидерот на опозицијата Зоран Заев на новинарско прашање за неговиот став околу ...

Тодоров: Проблем во преговорите барањето на СДСМ за гласањето на дијаспората

А1 On - 10.10.2015

Основен проблем на работните групи за договорот од Пржино е инсистирањето на СДСМ дијаспората да нема свој пратеник во Македонија, информира Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ, како што рече, има залажувачки став кон дијаспората дека не се против ...

Членството на СДСМ ја предупредува врхушката: Ги погребувате сите шанси кај дијаспората, засекогаш ќе биде избришана за ...

Алфа - 10.10.2015

Двојна игра и измама на социјалдемократските преговарачи: Дијаспората да гласа, но без никакво влијание и без пратеници. Откажувањето од дијаспората значи дека СДСМ ќе биде избришана од македонските иселеници.

ЗАЕВ ЗА ГЛАСАЊЕТО: Дијаспората да бира пратеник исто како во Македонија

Телеграф - 10.10.2015

Дијаспората треба и мора да гласа. Начинот на кој се бориме е уставната еднаквост на гласот, изјави денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања за ставот на СДСМ околу изборниот законик Дијаспората треба и мора да ...

ДИЈАСПОРАТА АПЕЛИРА: Сакаме да го задржиме нашето право на глас

Телеграф - 10.10.2015

Повеќе здруженија на македонската дијаспора се огласија со соопштенија испратени речиси во исто време, а со кои бараат да им остане правото да изберат свои пратеници во рамките на парламентарните избори во Македонија Повеќе здруженија на ...

Македонската заедница од Австрија бара да не се укине правото на глас на дијаспората

Сител - 10.10.2015

Македонската културна заедница „Св. Наум Охридски“ од Виена изразува незадоволство и загриженост во врска со укинувањето на правото на претставник од дијаспората и бара од претседателот на државата да не го потпише указот.

На повидок решение за изборен модел

Фактор - 10.10.2015

Опозицискиот лидер Заев денес во прилепско остварува средби со граѓаните, земјоделците и со стопанственици по повод 11 Октомври. Според неговите зборови во текот на вчерашните билатерални средби помеѓу претставниците на меѓународната заедница, ...

Зошто СДСМ ја брише дијаспората и бара воведување Бадинтер во ДИК?

Канал5 - 10.10.2015

Повлекувањето на поддршката на СДСМ за гласањето на дијаспората и воведувањето на двотретинското мнозинство во Државната изборна комисија, според аналитичарите потсетува на пазарите направени со територијалната поделба пред 10 години.

Тодоров: Проблем во преговорите e гласот на дијаспората

Локално - 10.10.2015

Основен проблем на работните групи за договорот од Пржино е инсистирањето на СДСМ дијаспората да нема свој пратеник во Македонија, информира Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ, како што рече, има залажувачки став кон дијаспората дека не се против ...

Заев: дијаспората треба и мора да гласа

Локално - 10.10.2015

Не постои никаде став на СДСМ дијаспората да не гласа. Дијаспората треба и мора да гласа. Начинот на кој се бориме е уставната еднаквост на гласот, изјави денеска претседателот на СДСМ Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања при денешната ...

ТОДОРОВ: Проблем во преговорите е барањето на СДСМ за гласањето на дијаспората

Fox.mk - 10.10.2015

Основен проблем на работните групи за договорот од Пржино е инсистирањето на СДСМ дијаспората да нема свој пратеник во Македонија, информира Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ, како што рече, има залажувачки став кон дијаспората дека не се против ...

Длабока нервоза и нелагодност во СДСМ

Вечер - 10.10.2015

Повеќе видни членови на СДСМ му укажувале на Зоран Заев и преговарачкиот тим на партијата дека десеткратно ја зголемуваат штетата на партијата со тоа што бараат дијаспората да се отпише и да нема свои претставници и дека СДСМ оди по работ ...

Македонската дијаспора бара од Иванов да стави вето на изборниот закон

Press24 - 10.10.2015

Опозициската СДСМ во текот на преговорите со своите позиции за изборниот законик за изборите во април 2016, одлучи да им се ускрати правото на глас на Македонците од дијаспората. За таа цел македонските здруженија кои ги обединуваат нашинците надвор ...

Тодоров: Проблем во преговорите е барањето на СДСМ за гласањето на дијаспората

Денешен - 10.10.2015

Основен проблем на работните групи за договорот од Пржино е инсистирањето на СДСМ дијаспората да нема свој пратеник во Македонија, информира Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ, како што рече, има залажувачки став кон дијаспората дека не се против ...

Длабока нервоза и нелагодност во СДСМ

Република - 10.10.2015

Повеќе видни членови на СДСМ му укажувале на Зоран Заев и преговарачкиот тим на партијата дека десеткратно ја зголемуваат штетата на партијата со тоа што бараат дијаспората да се отпише и да нема свои претставници и дека СДСМ оди по работ ...

Македонската дијаспора бара од Иванов да стави вето на изборниот закон

Република - 10.10.2015

Опозициската СДСМ во текот на преговорите со своите позиции за изборниот законик за изборите во април 2016, одлучи да им се ускрати правото на глас на Македонците од дијаспората. За таа цел македонските здруженија кои ги обединуваат нашинците надвор ...

Тодоров: Проблем во преговорите е барањето на СДСМ за гласањето на дијаспората

Курир - 10.10.2015

Основен проблем на работните групи за договорот од Пржино е инсистирањето на СДСМ дијаспората да нема свој пратеник во Македонија, информира Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ, како што рече, има залажувачки став кон дијаспората дека не се против ...

СДСМ со барањата во преговорите, дополнително ја губи довербата кај граѓаните

Fox.mk - 10.10.2015

Длабока нервоза и нелагодност владее во СДСМ. Повеќе видни членови на опозицијата му укажуваат на лидерот Заев и преговарачкиот тим на партијата дека десеткратно ја зголемуваат штетата на партијата со тоа што бараат дијаспората да се отпише и да ...

Македонската дијаспора бара од Иванов да стави вето на изборниот закон

Fox.mk - 10.10.2015

Опозициската СДСМ во текот на преговорите со своите позиции за изборниот законик за изборите во април 2016, одлучи да им се ускрати правото на глас на Македонците од дијаспората. За таа цел македонските здруженија кои ги обединуваат нашинците надвор ...

Дијаспората од Швајцарија бара да се најде најдобриот модалитет за нивно гласање

Репортер - 10.10.2015

Македонската заедница од Локарно, Швајцарија реагира на актуелните случувања околу гласањето на дијаспората и укажуваат дека нивни интерес и интерес на Македонија е правото на гласање. – Бараме од сите учесници во преговорите за начинот на гласање ...

(ВИДЕО) Заев: Се бориме за уставната еднаквост на гласот

Либертас - 10.10.2015

-Се бориме за уставната еднаквост на гласот. Нашиот предлог е да има цензус и да се бира пратеник со исто онолку гласови колку што се бира во Македонија – истакна денеска лидерот на опозицијата Зоран Заев на новинарско прашање за неговиот став околу ...

СДСМ со барањата во преговорите, дополнително ја губи довербата кај граѓаните

Курир - 10.10.2015

Повеќе видни членови на опозицијата му укажуваат на лидерот Заев и преговарачкиот тим на партијата дека десеткратно ја зголемуваат штетата на партијата со тоа што бараат дијаспората да се отпише и да нема свои претставници во Законодавниот дом.

Гласањето на дијспората-последна пречка на преговорите

еМагазин - 10.10.2015

Основен проблем на работните групи за договорот од Пржино е инсистирањето на СДСМ дијаспората да нема свој пратеник во Македонија, информира Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ, како што рече, има залажувачки став кон дијаспората дека не се против ...

СДСМ со барањата во преговорите, дополнително ја губи довербата кај граѓаните

Денешен - 10.10.2015

Длабока нервоза и нелагодност владее во СДСМ. Повеќе видни членови на опозицијата му укажуваат на лидерот Заев и преговарачкиот тим на партијата дека десеткратно ја зголемуваат штетата на партијата со тоа што бараат дијаспората да се отпише и да ...

Македонската дијаспора бара од Иванов да стави вето на изборниот закон

Денешен - 10.10.2015

Опозициската СДСМ во текот на преговорите со своите позиции за изборниот законик за изборите во април 2016, одлучи да им се ускрати правото на глас на Македонците од дијаспората. За таа цел македонските здруженија кои ги обединуваат нашинците надвор ...

ДИЈАСПОРАТА ОД ГЕРМАНИЈА: Иванов да не го потпише указот за укинување на правото на глас

Fox.mk - 10.10.2015

Опозициската СДСМ во текот на преговорите со своите позиции за изборниот законик за изборите во април 2016, одлучи да ги остави без свој претставник во Собранието македонците од дијаспората.

МАКЕДОНЦИТЕ ОД СЛОВЕНИЈА ДО ИВАНОВ: Не не` оставајте без свој претставник во законодавниот дом

Fox.mk - 10.10.2015

Опозициската СДСМ во текот на преговорите со своите позиции за изборниот законик за изборите во април 2016, одлучи да ги остави без свој претставник во Собранието Македонците од дијаспората.

Тодоров: Преговорите запнаа околу дијаспората

Репортер - 10.10.2015

Основен проблем на работните групи за договорот од Пржино е инсистирањето на СДСМ дијаспората да нема свој пратеник во Македонија, информира Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ, како што рече, има залажувачки став кон дијаспората дека не се против ...

Партиите се блиску до договор за изборниот законик

Бриф - 10.10.2015

На претстојните избори, иселениците од целата дијаспора веројатно ќе гласаат за кандидатски листи со тројца пратеници од една изборна единица, јавува Телма. Ова е едно од можните решенија, што изгледа прифатливо за сите страни: го почитува барањето ...

СДСМ со барањата дополнително ја губи довербата кај граѓаните

Нетпрес - 10.10.2015

Длабока нервоза и нелагодност владее во СДСМ . Повеќе видни членови на опозицијата му укажуваат на лидерот Заев и преговарачкиот тим на партијата дека десеткратно ја зголемуваат штетата на партијата со тоа што бараат дијаспората да се отпише и да ...

Македонската дијаспора бара од Иванов да стави вето на изборниот закон

Курир - 10.10.2015

Опозициската СДСМ во текот на преговорите со своите позиции за изборниот законик за изборите во април 2016, одлучи да им се ускрати правото на глас на Македонците од дијаспората. Ви пренесуваме интегрален текст од барањето на македонското здружение ...

Дијаспората од Германија: Иванов да не го потпише указот за укинување на правото на глас

Курир - 10.10.2015

Опозициската СДСМ во текот на преговорите со своите позиции за изборниот законик за изборите во април 2016, одлучи да ги остави без свој претставник во Собранието македонците од дијаспората.

Иселениците од Италија: Ние не сме предмет на политичка калкулација, туку мост кој ја поврзува Македонија со другите ...

Курир - 10.10.2015

Опозициската СДСМ во текот на преговорите со своите позиции за изборниот законик за изборите во април 2016, одлучи да ги остави без свој претставник во Собранието Македонците од дијаспората.

Македонците од Словенија до Иванов: Не не` оставајте без свој претставник во законодавниот дом

Курир - 10.10.2015

Опозициската СДСМ во текот на преговорите со своите позиции за изборниот законик за изборите во април 2016, одлучи да ги остави без свој претставник во Собранието Македонците од дијаспората.

Македонците од Швајцарија: Иванов да го искористи авторитетот и да ни изрази недвосмислена поддршка на правото на глас

Курир - 10.10.2015

Македонските здруженија кои ги обединуваат нашинците надвор од границите, упатуваат барање до Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов, да не ги остави без свој претставник во законодавниот дом, бидејќи СДСМ во текот на преговорите со ...

„Одземање на правото на глас го негира националното чувство на Македонците во светот“

Курир - 10.10.2015

Реакциите не престануваат и пристигнуваат од сите страни каде што е застапена македонската дијаспора, бидејќи опозициската СДСМ во текот на преговорите со своите позиции за изборниот законик за изборите во април 2016, одлучи да ги остави без свој ...

Дијаспората како средство за дисквалификација на политички лидер

СПФМ - 10.10.2015

[Рецензија: СДСМ им врти грб на македонските иселеници поради очајната поддршка од народот] Машинеријата е покрената, нарачани текстови почнуват да ги преплавуваат медиумите. Во овој миг е актуелна дијаспората.

Тодоров: Проблем во преговорите е барањето на СДСМ за гласањето на дијаспората

Пулс24 - 10.10.2015

Основен проблем на работните групи за договорот од Пржино е инсистирањето на СДСМ дијаспората да нема свој пратеник во Македонија, информира Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ, како што рече, има залажувачки став кон дијаспората дека не се против ...

СДСМ со барањата во преговорите, дополнително ја губи довербата кај граѓаните

Пулс24 - 10.10.2015

Длабока нервоза и нелагодност владее во СДСМ. Повеќе видни членови на опозицијата му укажуваат на лидерот Заев и преговарачкиот тим на партијата дека десеткратно ја зголемуваат штетата на партијата со тоа што бараат дијаспората да се отпише и да ...

Тодоров: Проблем во преговорите e барањето на СДСМ за гласањето на дијаспората

Lider - 10.10.2015

Основен проблем на работните групи за договорот од Пржино е инсистирањето на СДСМ дијаспората да нема свој пратеник во Македонија, информира Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ, како што рече, има залажувачки став кон дијаспората дека не се против ...

Дијаспората од Швајцарија бара да се најде најдобриот модалитет за нивно гласање

Lider - 10.10.2015

Македонската заедница од Локарно, Швајцарија реагира на актуелните случувања околу гласањето на дијаспората и укажуваат дека нивни интерес и интерес на Македонија е правото на гласање. – Бараме од сите учесници во преговорите за начинот на гласање ...

„Камени мост“-Италија:Укинувањето на право на глас е негирање на националното чувство на половина милион Македонци во ...

Lider - 10.10.2015

Македонската заедница од Италија смета дека одземањето на правот на глас на дијаспората е негирање на националното чувство на половина милион Македонци во светот и бара од претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов да не го потпишува указот ...

Дијаспората од Словенија бара да го задржи своето право на глас

Lider - 10.10.2015

Македонската заедница од Словенија бара и апелира да се изнајде вистинско и чесно решение околу правото на глас на дијаспората. – Пратениците од дијаспората се исклучително важни за нас со оглед на фактот, а споредено со периодот пред нивно ...

Македонската дијаспора бара од Иванов да стави вето на изборниот закон

Пулс24 - 10.10.2015

Опозициската СДСМ во текот на преговорите со своите позиции за изборниот законик за изборите во април 2016, одлучи да им се ускрати правото на глас на Македонците од дијаспората. а таа цел македонските здруженија кои ги обединуваат нашинците надвор ...

Иселениците од Италија: Ние не сме предмет на политичка калкулација

Пулс24 - 10.10.2015

Опозициската СДСМ во текот на преговорите со своите позиции за изборниот законик за изборите во април 2016, одлучи да ги остави без свој претставник во Собранието Македонците од дијаспората.

Македонската заедница од Австрија бара да не се укине правото на глас на дијаспората

Lider - 10.10.2015

Македонската културна заедница „Св. Наум Охридски“ од Виена изразува незадоволство и загриженост во врска со укинувањето на правото на претставник од дијаспората и бара од претседателот на државата да не го потпише указот.

Анализа: СДСМ ги става партиските над државните интереси - повторно пазарења како за територијалната поделба !?

Алфа - 09.10.2015

Доколку СДСМ се испазари со ДУИ за бадинтер во ДИК и доколку се откаже од дијаспората тоа ќе значи трајна штета за државата и нејзините интереси. Доколку СДСМ се испазари со ДУИ за бадинтер во ДИК и доколку се откаже од дијаспората тоа ќе значи ...

СДСМ нема поддршка кај гласачите во Македoнија, нема ни во дијаспората

Сител - 09.10.2015

Гласањето на македонската дијаспора речиси воопшто не отстапува од стандардите во евроспките земји со сличен изборен модел како македонскиот. Соодносот на просечниот број гласови по мандат во матичната земји и бројот на гласови по мандат во ...

ДИЈАСПОРА: Иванов да не потпише закон што ни забранува да гласаме

Телеграф - 09.10.2015

Токму гласањето на дијаспората е главен камен на сопнување во разговорите на четирите партии за измени во Изборниот законик. СДСМ, ДУИ и ДПА се едногласни во барањето дијаспората да нема свои претставници во Собранието, наспроти ставот на ...

СДСМ за свои партиски интереси повторно ја продава државата

Денешен - 09.10.2015

СДСМ ја “продаде“ дијаспората за воведување на бадинтер во Државната изборна комисија (ДИК) исто како и со територијалната поделба во 2004 година, коментираат експертите откако опозициската СДСМ се пазареше за своите интереси на сметка на државните ...

Дијаспората мора да избира пратеници

Курир - 09.10.2015

Денеска можеби ќе се знае, а можеби и не, со какви изборни правила ќе се излезе на априлските избори в година. Очигледно, со оглед на ќор-сокакот во кој се најдоа преговарачите од четирите партии, правилата ќе ни ги издиктираат меѓународните ...

Откажувањето на СДСМ од дијаспората и воведувањето на Бадинтер во ДИК е исто како и со пазарењето со територијалната ...

Република - 09.10.2015

Откажувањето на СДСМ од дијаспората и воведувањето на Бадинтер во ДИК е исто како и со пазарењето со територијалната поделба која истата партија ја направи во 2004 година. Тогаш беше нанесена трајна штета на државата и нејзините интереси.

Иселениците секаде гласаат, само кај нас СДСМ ги игнорира

Вечер - 09.10.2015

Опозициската СДСМ бара дијаспората да избира пратеник со најмалку 85 проценти од гласовите потребни за избор на пратеник во Македонија, но истовремено не дозволува отворање на повеќе избирачки места во местата каде има поголема концентрација на ...

СДСМ исто како во 2004 година ја продава државата за свои интереси

Курир - 09.10.2015

СДСМ ја “продаде“ дијаспората за воведување на бадинтер во Државната изборна комисија (ДИК) исто како и со територијалната поделба во 2004 година, коментираат експертите откако опозициската СДСМ се пазареше за своите интереси на сметка на државните ...

Дијаспората мора да избира пратеници

Lider - 09.10.2015

Денеска можеби ќе се знае, а можеби и не, со какви изборни правила ќе се излезе на априлските избори в година. Очигледно, со оглед на ќор-сокакот во кој се најдоа преговарачите од четирите партии, правилата ќе ни ги издиктираат меѓународните ...

За Македонците од Албанија скандалозно е решението за негласање на дијапсората

Утрински - 08.10.2015

Решението за укинување на пратениците и изборните единици дијаспората за македонците во Албанија е скандалозно, затоа што претставува продолжение на негативниот развој на односите на државата кон македонските државјани и Македонците во светот.

Правото на гласањето на дијаспората ги прекина преговорите за изборната регулатива

МКД - 08.10.2015

ВМРО-ДПМНЕ е за тоа дијаспората да има право на глас и да биде претставена со најмалку тројца пратеници, СДСМ е против тоа, но нема проблем со тоа дијаспората да гласа, ама да се укинат трите пратенички места за дијаспората, а тука некаде се и ...

СДСМ: Не постигнавме договор вчера поради неодговорноста на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 08.10.2015

Иако не е постигнат договор на последната средба на работната група, сепак голем дел од прашањата се затворени, брифираат извори од СДСМ. Нерешени останале темите поврзани со гласањето на дијаспората и начинот на кој ќе се гласа во ДИК за донесување ...

Нема договор за изборните правила

Алфа - 08.10.2015

Преговорите за изборните правила во ќорсокак - СДСМ се пазари со државните интереси за своите партиски - прва на удар дијаспората. Разговорите кои до 4 часот утринава се водеа во Клубот на пратеници завршија без успех.

Ни требаат гласовите на иселениците

Н.Македонија - 08.10.2015

Дијаспората е нераскинлив дел од македонската држава и има природно право да ги одржува контактите со неа. Многу македонски семејства живеат од поддршката на дијаспората, но и тие се културен промотор во странство на традициите и обичаите и затоа ...

СДСМ јасно е против пратеници од дијаспората

Курир - 08.10.2015

Најголемата македоска опозициска партија СДСМ е јасно против избор на пратеници од дијаспората и не се согласува со реален процент на гласачи од дијаспората, брифираат извори од работните групи.

Меѓупартиски пазар меѓу СДСМ и ДУИ: Своите партиски интереси пред државните

Вечер - 08.10.2015

СДСМ со антидржавно однесување каде прединство и дава на своите лични интереси за сметка на државните и интересите на сите граѓани, за нив преку ноќ исчезнаа фиктивните гласови за кои постојано обвинуваа дека постојат во избирачкиот список, и се ...

СДСМ ја „продаде” дијаспората за воведување бадинтер во ДИК

Денешен - 08.10.2015

Како што се дознава од извори од преговорите, СДСМ јасно била против тоа дијаспората да има свои претставници во македонското Собрание. Тоа значи омаловажување на гласот на македонските иселеници и газење на нивната волја, пишува Курир.

Меѓупартиски пазар меѓу СДСМ и ДУИ: своите партиски интереси пред државните

Република - 08.10.2015

СДСМ со антидржавно однесување каде прединство и дава на своите лични интереси за сметка на државните и интересите на сите граѓани, за нив преку ноќ исчезнаа фиктивните гласови за кои постојано обвинуваа дека постојат во избирачкиот список, и се ...

СДСМ се пазареше за своите интереси на сметка на државните, тие јасно се против дијаспората да има свои претставници и ...

Курир - 08.10.2015

СДСМ со антидржавно однесување каде прединство и дава на своите лични интереси за сметка на државните и интересите на сите граѓани, за нив преку ноќ исчезнаа фиктивните гласови за кои постојано обвинуваа дека постојат во избирачкиот список, и се ...

СДСМ: Немаше договор поради неодговорното однесување на ВМРО-ДПМНЕ, меѓународната утре ќе понуди нов предлог закон

Либертас - 08.10.2015

Иако не е постигнат договор на последната средба на работната група, сепак голем дел од прашањата се затворени, брифираат извори од СДСМ. Нерешени останале темите поврзани со гласањето на дијаспората и начинот на кој ќе се гласа во ДИК за донесување ...

СДСМ ја “продаде” дијаспората за воведување бадинтер во ДИК

Курир - 08.10.2015

Како што се дознава од извори од преговорите, СДСМ јасно била против тоа дијаспората да има свои претставници во македонското Собрание. Тоа значи омаловажување на гласот на македонските иселеници и газење на нивната волја.

СДСМ се пазареше за своите интереси на сметка на државните

Нетпрес - 08.10.2015

СДСМ се пазареше за своите интереси на сметка на државните, тие јасно се против дијаспората да има свои претставници и се откажа од активна регистрација. СДСМ со антидржавно однесување каде прединство и дава на своите лични интереси за сметка на ...

Партиски разговори: Задкулисни разговори меѓу СДСМ и ДУИ?

МРТ - 08.10.2015

Нова сопка за изборниот законик. СДСМ инсистира, ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа дијаспората да не гласа. Извори од владејачката партија брифираат дека СДСМ и ДУИ се испазариле за негласање на нашите иселеници.

СДСМ ја продава дијаспората за да се спаси себеси

Вечер - 08.10.2015

СДСМ казнува неколку илјади луѓе и ваквиот чекор на преговарачка маса го прави купувајќи ја поддршката од албанските политички партии, за чија сметка попушта за воведување на Бадинтер во ДИК.

Дијаспората мора да избира пратеници

Дневник - 08.10.2015

Денеска можеби ќе се знае, а можеби и не, со какви изборни правила ќе се излезе на априлските избори в година. Очигледно, со оглед на ќор-сокакот во кој се најдоа преговарачите од четирите партии, правилата ќе ни ги издиктираат меѓународните ...

СДСМ се пазареше за своите интереси на сметка на државните, тие јасно се против дијаспората да има свои претставници

Пулс24 - 08.10.2015

СДСМ со антидржавно однесување каде прединство и дава на своите лични интереси за сметка на државните и интересите на сите граѓани, за нив преку ноќ исчезнаа фиктивните гласови за кои постојано обвинуваа дека постојат во избирачкиот список, и се ...

СДСМ ја „продаде” дијаспората за воведување бадинтер во ДИК

Пулс24 - 08.10.2015

Како што се дознава од извори од преговорите, СДСМ јасно била против тоа дијаспората да има свои претставници во македонското Собрание. Тоа значи омаловажување на гласот на македонските иселеници и газење на нивната волја.

Деструктивниот однос на СДСМ ќе резултира со суспендирање на правото на глас од дијаспората

Сител - 07.10.2015

СДСМ целосно застанале против гласањето на дијаспората барајќи еден пратеник од таму да биде избран со минимум 90% од гласовите на пратеникот во Македонија, што е пратктично невозможна излезност.

НЕТПРЕС: СДСМ е против дијаспората да гласа, не ја смета за дел од државата

Fox.mk - 07.10.2015

Работната група која денеска се очекува да постигне конечен договор околу прочистувањето на избирачкиот список, гласањето на дијаспората, финансирањето и медиумското преставување на партиите и Државната изборна комисија, најверојатно ќе расправа до ...

Заев и СДСМ со навреди за дијаспората

Денешен - 07.10.2015

Јасно е дека СДСМ е против избор на пратеници од дијаспората, брифираат извори од работните групи. Според нашите извори, СДСМ бараат пратеникот од дијаспората да биде избран со минимум 90% од гласовите на пратеникот во Македонија, што според ...

СДСМ јасно е против пратеници од дијаспората

Вечер - 07.10.2015

Најголемата македоска опозициска партија СДСМ е јасно против избор на пратеници од дијаспората и не се согласува со реален процент на гласачи од дијаспората, брифираат извори од работните групи.

СДСМ се здружи со ДУИ: Дијаспората го загуби правото на глас

Press24 - 07.10.2015

Дијаспората го губи правото на глас. Извори од преговорите за Пресс24 брифираат дека СДСМ јасно излезе со став дијаспората да остане без пратеници во собранието откако не се согласиле со реален процент на гласови и барале од дијаспората да има ...

СДСМ јасно е против пратеници од дијаспората

Press24 - 07.10.2015

Најголемата македоска опозициска партија СДСМ е јасно против избор на пратеници од дијаспората и не се согласува со реален процент на гласачи од дијаспората, брифираат извори од работните групи.

СДСМ јасно е против пратеници од дијаспората

Република - 07.10.2015

СДСМ јасно е против пратеници од дијаспората, тврдат извори на „Република“. Според информациите до кои стигнавме партијата од опозицијата не се согласуваат со реален процент на гласачи од дијаспората, бараат пратеникот од дијаспората да биде избран ...

СДСМ е јасно против избор на пратеници од дијаспората

Пулс24 - 07.10.2015

Најголемата македоска опозициска партија СДСМ е јасно против избор на пратеници од дијаспората и не се согласува со реален процент на гласачи од дијаспората, брифираат извори од работните групи.

Дали дијаспората треба да гласа?

Глас на Америка - 06.10.2015

Eкспертите ги анализираат причините – што е придобивката, а што штетата од гласањето на македонските иселеници. СКОПЈЕ— Денеска истекува рокот во којшто, според Договорот од Пржино, политичките партии треба да ги усогласат изборните регулативи ...

Заев се приклучува во финишот на преговорите за изборната регулатива

Нова ТВ - 06.10.2015

Лидерот на опозицијата Зоран Заев денеска најави учество во преговорите, со оглед на тоа што истекува рокот за решавање на избирачкото законодавство. Заев вели дека шести октомври како датум за изнаоѓање решение е ветен пред еврокомесарот Јоханес ...

Заев: Дијаспората треба и мора да гласа, но нема да му дозволиме стартни 3:0 на Груевски

Капитал - 06.10.2015

Дијаспората треба и мора да гласа, но нема да му дозволиме стартни 3:0 на Груевски. Ова го истакна лидерот на СДСМ Зоран Заев коментирајќи ги наводите во дел од медиумите дека СДСМ бара дијаспората да нема глас.

Дијаспората нема да гласа ?

Вест - 06.10.2015

Политичките партии добиле готов предлог-закон за изборите, кој предвидува дијаспората да не гласа на наредните избори. Законот, кој странците им го презентирале на партиите, предвидувал и 40 отсто од пратениците на листите да бидат жени, а Државната ...

После Црна Гора, Македонија има најброен Парламент во регионот. Со повеќе пратеници ќе бидеме само зијан, без никаков ...

Капитал - 06.10.2015

Иако во светот не постои востановена пракса за тоа колкав треба да биде соодносот меѓу бројот на население и бројот на народни претставници во Парламент, сепак примерите покажуваат дека барем во Европа, еден пратеник доаѓа на 20-30 илјади граѓани.

Денеска лидерска средба за уште еден фото финиш за исполнување на роковите од Пржино

МКД - 06.10.2015

Зоран Заев, претседателот на СДСМ денеска изјави дека бил повикан на состанок на работните групи за изборната регулатива . Денеска истекува рокот за договор за изборните правила и за избирачкиот список според договорот од Пржино.

(ВИДЕО) Заев: Дијаспората мора да гласа – денеска фото финиш за изборната регулатива

А1 On - 06.10.2015

Денеска е последниот датум за договор меѓу четирите политички партии за изборното законодавство и за избирачкиот список. Ова го најави лидерот на СДСМ, Зоран Заев на заедничката прес конференција со градоначалникот на Општина Центар, Андреј ...

Дијаспората нема да гласа на следните избори

+инфо - 06.10.2015

Гласањето на дијаспората да се укине, избирачкиот список да се преверува теренски, изборниот модел да остане ист, ДИК да добие нов состав, медиумите да не можат да бидат донатори во изборните кампањи, како и трети лица да не смеат да даваат пари, ...

ЗАЕВ: Понудивме да се формира министерство за дијаспора

Телеграф - 06.10.2015

Доколку се оствари правото на дијаспората да гласа, тогаш цензусот мора да остане или нивните гласови да се испратат во матичното живеалиште на граѓанинот Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пред продолжувањето на разговорите на работните групи, кои треба ...

ДИЈАСПОРАТА НЕГОДУВА: Сакаме да имаме свои пратеници во Македонија

Телеграф - 06.10.2015

Иселениците се разочарани од барањето на СДСМ да им се ускрати правото на глас за претставници во Собранието и му се благодарни на премиерот што направил да се почувствуваат како горди Македонци Македонската дијаспора жестоко реагираат на најавите ...

Гласам дијаспората да не може да гласа

Локално - 06.10.2015

Слушам Топ тема на Телма за гласање на дијаспората па нешто не ми е јасно, може ли да некој ми појасни; 1. Македонија нема точен список колкав е бројот на иселеници во Европа, Америка, Австралија или било каде, па како може да се бара да истите ...

Заев: „Влегуваме во фото-финиш“

Локално - 06.10.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев е повикан на денешните преговори, со оглед на крајниот рок за решавање на изорното законодавство. „Влегуваме во фотофиниш и се надевам дека ќе ги најдеме најдобрите решенија во интерес на граѓаните на Македонија.

Македонија со најброен парламент- секој пратеник повеќе е само жив зијан !

Локално - 06.10.2015

Иако во светот не постои востановена пракса за тоа колкав треба да биде соодносот меѓу бројот на население и бројот на народни претставници во Парламент, сепак примерите покажуваат дека барем во Европа, еден пратеник доаѓа на 20-30 илјади граѓани.

(ВИДЕО) ТОП ТЕМА: Како до легитимен глас на дијаспората

Репортер - 06.10.2015

Ни експертите не може да се договорат околу изборните правила. Не се согласуваат околу гласањето на дијаспората, но и кој модел и колкав цензус треба да има изборот на пратеници. Еве што кажаа во Топ ...

Oстра расправа за правото на глас - СДСМ не ја смета дијаспората за дел од Македонија!

Вечер - 06.10.2015

Работната група која денеска се очекува да постигне конечен договор околу прочистувањето на избирачкиот список, гласањето на дијаспората, финансирањето и медиумското преставување на партиите и Државната изборна комисија, најверојатно ќе расправа до ...

Нетпрес: СДСМ е против дијаспората да гласа

Денешен - 06.10.2015

Работната група која денеска се очекува да постигне конечен договор околу прочистувањето на избирачкиот список, гласањето на дијаспората, финансирањето и медиумското преставување на партиите и Државната изборна комисија, најверојатно ќе расправа до ...

(ВИДЕО) Заев: Дијаспората мора да гласа – денеска фото финиш за изборната регулатива

Репортер - 06.10.2015

Денеска е последниот датум за договор меѓу четирите политички партии за изборното законодавство и за избирачкиот список. Ова го најави лидерот на СДСМ, Зоран Заев на заедничката прес конференција со градоначалникот на Општина Центар, Андреј ...

Нетпрес: СДСМ е против дијаспората да гласа, не ја смета за дел од државата

Курир - 06.10.2015

Работната група која денеска се очекува да постигне конечен договор околу прочистувањето на избирачкиот список, гласањето на дијаспората, финансирањето и медиумското преставување на партиите и Државната изборна комисија, најверојатно ќе расправа до ...

Македонските иселеници жестоко реагираат на барањата да им се ускрати правото на глас

Курир - 06.10.2015

Македонските иселеници се разочарани од однесувањето на СДСМ и нивното барање да им се ускрати правото на глас за следните избори за претставници во Собранието, пишува Република. Од дијаспората се организираат групи на социјалните мрежи со кои се ...

(ВИДЕО) Заев: Денеска и јас сум повикан на преговорите, влегуваме во фото-финиш за договор

Либертас - 06.10.2015

Денеска е последниот датум за договор меѓу четирите политички партии за изборното законодавство и за избирачкиот список. Ова го најави лидерот на СДСМ, Зоран Заев на заедничката прес конференција со градоначалникот на Општина Центар, Андреј ...

Повеќе пратеници – поголем зијан!

Репортер - 06.10.2015

Иако во светот не постои востановена пракса за тоа колкав треба да биде соодносот меѓу бројот на население и бројот на народни претставници во Парламент, сепак примерите покажуваат дека барем во Европа, еден пратеник доаѓа на 20-30 илјади граѓани, ...

Во тек е остра расправа за правото на глас, СДСМ не ја смета дијаспората за дел од Македонија

Република - 06.10.2015

Работната група која денеска се очекува да постигне конечен договор околу прочистувањето на избирачкиот список, гласањето на дијаспората, финансирањето и медиумското преставување на партиите и Државната изборна комисија, најверојатно ќе расправа до ...

Македонските иселеници жестоко реагираат на барањата да им се ускрати правото на глас

Република - 06.10.2015

Македонските иселеници се разочарани од однесувањето на СДСМ и нивното барање да им се ускрати правото на глас за следните избори за претставници во Собранието. Од дијаспората се организираат групи на социјалните мрежи со кои се бара премиерот ...

СДСМ е против дијаспората да гласа, не ја смета за дел од државата!

Нетпрес - 06.10.2015

Работната група која денеска се очекува да постигне конечен договор околу прочистувањето на избирачкиот список, гласањето на дијаспората, финансирањето и медиумското преставување на партиите и Државната изборна комисија, најверојатно ќе расправа до ...

Заев си се договара, ама никако да си се договори сам со себе

Вечер - 06.10.2015

И додека се броеја последните часови до истекот на рокот, Заев пак се премисли за дијаспората. Иако во неколку наврати се противеше на гласањето на дијаспората, во 5 до 12 пак го смени ставот и рече дека дијаспората треба и мора да гласа.

Претставниците на опозициската СДСМ, се против дијаспората да гласа, бидејќи не ја смета за дел од државата

Пулс24 - 06.10.2015

Работната група која денеска се очекува да постигне конечен договор околу прочистувањето на избирачкиот список, гласањето на дијаспората, финансирањето и медиумското преставување на партиите и Државната изборна комисија, најверојатно ќе расправа до ...

Македонските иселеници жестоко реагираат на барањата да им се ускрати правото на глас

Lider - 06.10.2015

Македонските иселеници се разочарани од однесувањето на СДСМ и нивното барање да им се ускрати правото на глас за следните избори за претставници во Собранието, пишува Република. Од дијаспората се организираат групи на социјалните мрежи со кои се ...

Македонските иселеници се разочарани од однесувањето на СДСМ и барањето да им се ускрати правото на глас

Пулс24 - 06.10.2015

Македонските иселеници се разочарани од однесувањето на СДСМ и нивното барање да им се ускрати правото на глас за следните избори за претставници во Собранието, пишува Република. Од дијаспората се организираат групи на социјалните мрежи со кои се ...

Утре на полноќ истекува рокот за договор за Изборен законик

Телма - 05.10.2015

Гласањето на дијаспората, пречистувањето на Избирачкиот список и одлучувањето по приговорите на одлуките на ДИК сеуште се најспорните прашања од преговорите за менување на Изборниот законик.

Експерти: Пратениците од дијаспората се прескапи, а имаат минимален учинок

24 Вести - 05.10.2015

Во април да не се гласа за пратеници за дијаспората и да се најде модел кој ќе обезбеди на наредните избори да се избираат пратеници така што нема да има нееднаквост на гласот во Македонија и странство, велат експертите.

Утре истекува рокот за договор

Телма - 05.10.2015

Иако рокот истекува утре, денеска немаше преговори. Имаше само поединечни консултации. Партиски извори велат дека синоќешната заедничка средба била прекината откако претставниците на ВМРО ДПМНЕ побарале двочасовна пазуа а потоа воопшто не се вратиле.

Како до легитимен глас на дијаспората

Телма - 05.10.2015

Ни експертите не може да се договорат околу изборните правила. Не се согласуваат околу гласањето на дијаспората, но и кој модел и колкав цензус треба да има изборот на пратеници. Еве што кажаа вечерва во Топ ...

ОМД: Четирите партии нелигитимно преговараат за прашањата со дијаспората

Нова ТВ - 05.10.2015

Oбединетата Mакедонска Дијаспора смета дека четирите најголеми политички партии во земјава нелегитимно преговараат зад затворени врати на теми Изборен законик и правото на глас на македонските граѓани надвор од Македонија.

ОМД: Никој не смее да го игнорира интересот на Македонецот од дијаспората

МКД - 05.10.2015

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) со загриженост ги следи активностите и ставовите на главните политички партии во Република Македонија, на некои невладини организации и јавни личности, кои го нарушуваат демократскиот капацитет на државата.

ОМД: Четирите партии нелигитимно преговараат за дијаспората

+инфо - 05.10.2015

Oбединетата македонска дијаспора (ОМД) смета дека четирите најголеми политички партии во земјава нелегитимно преговараат зад затворени врати на теми Изборен законик и правото на глас на македонските граѓани надвор од Македонија.

Преговорите заглавија на половина - ќе се фати ли рокот?

+инфо - 05.10.2015

Иако утре на полноќ истекува рокот до кој власта и опозицијата треба да ги усогласат своите ставови во врска со изборната регулатива, сепак до овој момент се уште нема договор за најголем дел од спорните точки.

ОМД: Лидерите кои ја игнорираат дијаспората, дејствуваат за теснопартиски интереси

Точка - 05.10.2015

Обединетата македонска дијаспора ( ОМД ), најголемата организација во светот на Македонците надвор од Македонија, со загриженост ги следи активностите и ставовите на главните политички партии во Република Македонија, на некои невладини организации и ...

Дијаспората нема повеќе да гласа

Сител - 05.10.2015

Македонската дијаспора најверојатно ќе го загуби правото на глас на априлските избори. Извори од преговарачките тимови за Сител брифираат дека позициите се премногу далеку за да може да се најде компромис, поради што, голема е веројатноста трите ...

Од ВМРО-ДПМНЕ побарале пауза на работните групи и повеќе не се вратиле!

Локално - 05.10.2015

Шест часа претставниците на СДСМ, ДПА и на ДУИ вчера ги чекале претставниците на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров и Никола Попоски, да се вратат од паузата што ја договориле на работните групи, дознава „ Мета “.

ОМД: Политичките лидери кои ја игнорираат дијаспората, дејствуваат за теснопартиски интереси

Курир - 05.10.2015

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), најголемата организација во светот на Македонците надвор од Македонија, со загриженост ги следи активностите и ставовите на главните политички партии во Република Македонија, на некои невладини организации и ...

ОМД: Политичките лидери кои ја игнорираат дијаспората, дејствуваат за теснопартиски интереси

Fox.mk - 05.10.2015

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), најголемата организација во светот на Македонците надвор од Македонија, со загриженост ги следи активностите и ставовите на главните политички партии во Република Македонија, на некои невладини организации и ...

ОМД: Лидерите кои ја игнорираат дијаспората, дејствуваат за теснопартиски интереси

Нетпрес - 05.10.2015

Обединетата македонска дијаспора ( ОМД ), најголемата организација во светот на Македонците надвор од Македонија, со загриженост ги следи активностите и ставовите на главните политички партии во Република Македонија, на некои невладини организации и ...

ОМД: Дијаспората е дел од семејството Македонија

Макфакс - 05.10.2015

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), најголемата организација во светот на Македонците надвор од Македонија во понеделникот изрази голема загриженост од активностите и ставовите на главните политички партии во Македонија, како и на некои ...

Од ВМРО-ДПМНЕ побараа пауза на работните групи и повеќе не се вратија

Репортер - 05.10.2015

Шест часа претставниците на СДСМ, ДПА и на ДУИ вчера ги чекале претставниците на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров и Никола Попоски, да се вратат од паузата што ја договориле на работните групи, брифираат извори на СДСМ за „Мета“.

Од ВМРО-ДПМНЕ побараа пауза на работните групи и повеќе не се вратија

Бриф - 05.10.2015

Шест часа претставниците на СДСМ, ДПА и на ДУИ вчера ги чекале претставниците на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров и Никола Попоски, да се вратат од паузата што ја договориле на работните групи, брифираат извори на СДСМ за „Мета“.

Од ВМРО-ДПМНЕ побарале пауза на работните групи и повеќе не се вратиле!

Либертас - 05.10.2015

Шест часа претставниците на СДСМ, ДПА и на ДУИ вчера ги чекале претставниците на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров и Никола Попоски, да се вратат од паузата што ја договориле на работните групи, дознава „ Мета “.

(ВИДЕО) Утре на полноќ истекува рокот за договор за Изборен законик

Репортер - 05.10.2015

Гласањето на дијаспората, пречистувањето на Избирачкиот список и одлучувањето по приговорите на одлуките на ДИК се уште се најспорните прашања од преговорите за менување на Изборниот законик, извор телма Денешниот ден е искористен за поединечни ...

СДСМ ги помножи македонските иселеници со нула

Вечер - 05.10.2015

Во текот на преговорите СДСМ испорачувале нереални барања чија единствена цел била дијаспората да нема свои претставници во македонското Собрание. Како што и претходно беше познато СДСМ инсистираше пратеник од дијаспората да може да стане само оној ...

„Сител“: Дијаспората нема да гласа повеќе?

Република - 05.10.2015

Македонската дијаспора најверојатно ќе го загуби правото на глас на априлските избори. Извори од преговарачките тимови за Сител брифираат дека позициите се премногу далеку за да може да се најде компромис, поради што, голема е веројатноста трите ...

(ВИДЕО) Експерти за 24 Вести: Пратениците од дијаспората се прескапи, а имаат минимален учинок

Репортер - 05.10.2015

Во април да не се гласа за пратеници за дијаспората и да се најде модел кој ќе обезбеди на наредните избори да се избираат пратеници така што нема да има нееднаквост на гласот во Македонија и странство, велат експертите, извор 24 вести Обединетата ...

Гласам дијаспората да не може да гласа

Либертас - 05.10.2015

Слушам Топ тема на Телма за гласање на дијаспората па нешто не ми е јасно, може ли да некој ми појасни; 1. Македонија нема точен список колкав е бројот на иселеници во Европа, Америка, Австралија или било каде, па како може да се бара да истите ...

ОМД: Политичките лидери кои ја игнорираат дијаспората, дејствуваат за теснопартиски интереси

Пулс24 - 05.10.2015

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), најголемата организација во светот на Македонците надвор од Македонија, со загриженост ги следи активностите и ставовите на главните политички партии во Република Македонија, на некои невладини организации и ...

ОМД: Четирите партии нелигитимно преговараат за прашањата со дијаспората

Канал 77 - 05.10.2015

Четирите најголеми политички партии во земјава нелегитимно преговараат зад затворени врати на теми Изборен законик и правото на глас на македонските граѓани надвор од Македонија – смета Oбединетата македонска дијаспора (ОМД).

ОМД: Дијаспората е дел од семејството Македонија

Sky - 05.10.2015

Обединетата македонска дијаспора (ОМД), најголемата организација во светот на Македонците надвор од Македонија во понеделникот изрази голема загриженост од активностите и ставовите на главните политички партии во Македонија, како и на некои ...